Об утверждении Правил содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 мая 2022 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2022 года № 28206.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 мая 2022 года № 175
Правила содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах
Глава 1. Общие положения

Жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 23 мамырдағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 мамырда № 28206 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Жануарларға жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 30-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
С. Брекешев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
2022 жылғы 23 мамырдағы
№ 175 бұйрығына
қосымша
Жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными" и определяют порядок содержания животных в приютах для животных, зоологических гостиницах, пунктах временного содержания животных, реабилитационных центрах для животных, зоологических питомниках, контактных зоопарках, передвижных зверинцах.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и термины:
1) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которому животное принадлежит на праве собственности или ином вещном праве;
2) реабилитационный центр для животных – имущественный комплекс, предназначенный и оборудованный для ограниченного приема, лечения, временного содержания, реабилитации и адаптации животных, подлежащих или не подлежащих возврату владельцу животного и (или) ответственному лицу либо в естественную среду обитания, оказавшихся в положении, угрожающем их жизни и здоровью, неспособных существовать в естественных условиях, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных - компаньонов);
3) приют для животных – имущественный комплекс, предназначенный и оборудованный для содержания животных, оказавшихся в положении, угрожающем их жизни и здоровью, безнадзорных и бродячих животных, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных - компаньонов);
4) пункт временного содержания животных – имущественный комплекс, специально предназначенный и оборудованный для временного содержания найденных, отловленных безнадзорных и бродячих животных, а также изъятых или конфискованных у физических или юридических лиц домашних животных (животных - компаньонов);
5) ответственное лицо – лицо, которое несет права и обязанности владельца животного, установленные Законом Республики Казахстан "Об ответственном обращении с животными", по письменному поручению владельца животного;
6) передвижной зверинец – специально оборудованные передвижные конструкции, в том числе клетки, используемые для публичной демонстрации животных в цирковой, эстрадной, развлекательной деятельности, не имеющей научного значения, путем содержания и транспортировки животных;
7) зоологическая гостиница – имущественный комплекс, созданный индивидуальным предпринимателем или негосударственным юридическим лицом, предназначенный и оборудованный для временного содержания или передержки домашних животных (животных - компаньонов) по согласованию с владельцами животных;

1. Осы Жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарларды жауапкершілікпен қарау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 30-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және жануарларды жануарларға арналған панажайларда, зоологиялық жатынжайларда, жануарларды уақытша ұстау пункттерінде, жануарларға арналған оңалту орталықтарында, зоологиялық питомниктерде, контактілі зоопарктерде, жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) жануардың иесі – жануар меншік құқығымен немесе өзгедей заттық құқықпен тиесілі болатын жеке немесе заңды тұлға;
2) жануарларға арналған оңалту орталығы – жануардың иесіне және (немесе) жауапты адамға не табиғи мекендеу ортасына қайтарылуға жататын немесе жатпайтын, тіршілігі мен саулығына қатер төндіретін жағдайға ұшыраған, табиғи жағдайларда тіршілік ете алмайтын жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон-жануарларды) шектеулі қабылдауға, емдеуге, уақытша ұстауға, оңалтуға және бейімдеуге арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
3) жануарларға арналған панажай – тіршілігі мен саулығына қатер төндіретін жағдайға ұшыраған жануарларды, қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон-жануарларды) ұстауға арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
4) жануарларды уақытша ұстау пункті – табылған, ауланған қараусыз қалған және қаңғыбас жануарларды, сондай-ақ жеке немесе заңды тұлғалардан алып қойылған немесе тәркіленген үй жануарларын (компаньон жануарларды) уақытша ұстауға әдейі арналған және жабдықталған мүліктік кешен;
5) жауапты адам – жануар иесінің осы Заңда белгіленген құқықтары мен міндеттерін жануар иесінің жазбаша тапсырмасы бойынша өзіне алатын адам;
6) жылжымалы хайуанаттар бағы – жануарларды ұстау және тасымалдау арқылы ғылыми маңызы жоқ цирк, эстрада, ойын-сауық қызметінде жануарларды көпшілікке демонстрациялау үшін пайдаланылатын арнайы жабдықталған жылжымалы конструкциялар, оның ішінде торлар;
7) зоологиялық жатынжай – дара кәсіпкер немесе мемлекеттік емес заңды тұлға құрған, жануарлардың иелерімен келісу бойынша үй жануарларын (компаньон-жануарларды) уақытша ұстауға немесе ұстай тұруға арналған және жабдықталған мүліктік кешен;

8) зоологический питомник – имущественный комплекс, созданный индивидуальным предпринимателем, государственным либо негосударственным юридическим лицом, специально оборудованный и предназначенный для содержания и разведения животных с племенной ценностью или специальным назначением;
9) контактный зоопарк – специально оборудованные сооружения, помещения, транспорт, клетки, ограждения и другие конструкции, используемые для содержания животных с целью их публичной демонстрации и предоставления физического контакта с посетителями;
10) уполномоченный орган в области ответственного обращения с животными (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области ответственного обращения с животными;
11) место содержания – используемые владельцем животного и (или) ответственным лицом здания, строения, сооружения, помещения или земельные участки, где животное содержится;
12) животные – позвоночные животные.
3. Процедуры ухода за животными (гигиена, кормление, поение) проводятся с учетом требований, установленных настоящими Правилами, с учетом видовых потребностей животных, а также с применением методов, позволяющих избежать причинения животным вреда.
Глава 2. Порядок содержания животных в приютах для животных
4. При содержании животных владелец приюта для животных обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
5. Обеспечивается регулярная уборка мест содержания животных, включающая их очистку от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
6. Ежемесячно устанавливается не менее один санитарный день для генеральной уборки и дезинфекции мест содержаний.
7. Твердые поверхности, с которыми контактируют животные (полы, лежбища), ежедневно очищаются от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
8. Места содержания, посуда и поилки дезинфицируются перед их использованием для содержания другого вида или группы животных.
9. Водоснабжение осуществляется из централизованной сети хозяйственно-питьевого водопользования или артезианских скважин.
10. Все канализационные устройства располагаются вне доступа животных.
11. При размещении животных в приютах соблюдаются следующие требования:
1) обеспечение пространства и обстановки, удовлетворяющих потребности животных в физической активности, необходимой для поддержания благополучия их конкретных видов;
2) наличие вольеров и клеток, учитывающих видовые особенности животных и их размеры;

8) зоологиялық питомник – дара кәсіпкер, мемлекеттік не мемлекеттік емес заңды тұлға құрған, асыл тұқымдық құндылығы бар немесе арнаулы мақсаттағы жануарларды ұстау және өсіру үшін әдейі жабдықталған және соған арналған мүліктік кешен;
9) контактілі зоопарк – жануарларды көпшілікке демонстрациялау және келушілерге физикалық контакт беру мақсатында оларды ұстау үшін пайдаланылатын арнайы жабдықталған құрылысжайлар, үй-жайлар, көлік, торлар, қоршаулар және басқа да конструкциялар;
10) стерилизациялау – жануарды хирургиялық, дәрі-дәрмекпен не өзге тәсілдермен ұрпақ өрбіту қабілетінен айыру;
11) ұстау орны – жануардың иесі және (немесе) жауапты адам пайдаланатын, жануар ұсталатын ғимараттар, құрылыстар, құрылысжайлар, үй-жайлар немесе жер учаскелері;
12) үй жануарлары (компаньон жануарлар) (бұдан әрі – үй жануарлары) – қай түрге жататынына қарамастан, адам эстетикалық қажеттіліктері мен қарым-қатынас қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін дәстүрлі түрде асырайтын және өсіретін жануарлар;
3. Жануарларды күту рәсімдері (гигиена, азықтандыру, суару) осы Қағидаларда белгіленген талаптарды ескере отырып, жануарлардың түрлік қажеттіліктерін ескере отырып, сондай-ақ жануарларға зиян келтірмеуге мүмкіндік беретін әдістерді қолдана отырып жүргізіледі.
2-тарау. Жануарларды жануарларға арналған панажайларда ұстау тәртібі
4. Жануарларды ұстау кезінде жануарлар панапанажайы иесі Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Жануарларды ұстау орындарын қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартуды қамтитын тұрақты жинау қамтамасыз етіледі.
6. Ұстау орындарын күрделі жинау және дезинфекциялау үшін ай сайын кемінде бір санитариялық күн белгіленеді.
7. Жануарлар жанасатын қатты беттер (едендер, жатақтар) күнделікті қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартылады.
8. Ұстау орындары, ыдыстар мен астаулар оларды жануарлардың басқа түрін немесе тобын ұстау үшін пайдаланар алдында дезинфекцияланады.
9. Сумен жабдықтау шаруашылық-ауыз су пайдаланудың орталықтандырылған желісінен немесе артезиан ұңғымаларынан жүзеге асырылады.
10. Барлық кәріз құрылғылары жануарлардың кіруіне жол бермейді.
11. Жануарларды панажайларда орналастыру кезінде келесі талаптар сақталады:
1) жануарлардың нақты түрлерінің саулығын қолдау үшін қажетті дене белсенділігіне қажеттілігін қанағаттандыратын кеңістік пен жағдайды қамтамасыз ету;
2) жануарлардың түрлік ерекшеліктері мен олардың мөлшерін ескеретін ұяшықтар мен торлардың болуы;

3) недопущение загрязнения животных, размещенных на нижних ярусах (при размещении животных в несколько ярусов), их кормов и воды продуктами жизнедеятельности животных, размещенных на верхних ярусах;
4) исключение возможности возникновения ситуации, при которой взаимодействие животных, находящихся в разных вольерах, но в пределах видимости друг друга, является причиной стресса для них;
5) наличие проходов шириной не менее 1,5 (полтора) метра для персонала в помещениях с животными, в случае, если клетки с животными располагаются с обеих сторон от такого прохода, то ширина прохода не менее 3 (трех) метров.
12. Животные разных видов содержатся раздельно.
13. Приюты для животных оборудуются с учетом обеспечения безопасности людей, температурно-влажностным режимом, освещенностью, вентиляцией (естественной, принудительной), канализацией, защиты от вредных внешних воздействий.
14. Полы в приютах для животных имеют твердую и гладкую поверхность, устойчивую к мытью водой и обработке дезинфицирующими средствами.
15. Полы, стены и фундамент приютов для животных, за исключением гидробионтов, обеспечиваются непроницаемостью для воды.
16. Полы и стены в приютах для животных покрываются безвредным материалом, позволяющим проводить эффективную уборку и дезинфекцию.
17. Приюты для животных оборудуются вентиляцией, а также в них предусматривается естественное и (или) искусственное освещение.
18. Уличный приют для животных представляет собой крытое сооружение, имеющее 3 (три) глухие стены, 1 (одну) открытую стену из металлической решетки (сетки), крышу, пол. Пол вольера обеспечивается бетонным, асфальтовым или деревянным покрытием. Бетонный или асфальтовый пол поверх покрывается деревянным настилом. При рядном размещении вольеров изготавливаются перегородки между вольерами из металлической решетки (сетки), при этом каждый ряд вольеров огораживается глухими стенами с трех сторон. Высота стен (перегородок) вольера не менее 2 (двух) метров.
19. В уличных приютах содержатся крупные или средние животные, имеющие густой шерстный покров.
20. Владельцами приюта для животных обеспечиваются безопасность содержания животных и безопасность работы сотрудников обеспечивающих содержание животных, включая пожарную безопасность, в соответствии с Правилами пожарной безопасности утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).
21. В приютах для животных проводится техническое обслуживание поверхностей, с которыми контактируют животные, в целях освобождения их от ржавчины, а также скругления острых краев и углов, которые травмируют животных.

3) төменгі қабаттарда орналасқан жануарлардың (жануарларды бірнеше қабатқа орналастырған кезде), олардың азығы мен суының жоғарғы қабаттарда орналасқан жануарлардың тіршілік өнімдерімен ластануына жол бермеу;
4) әртүрлі қоршаудағы, бірақ бір-бірінің көрінуі шегіндегі жануарлардың өзара іс-қимылы олар үшін стресстің себебі болып табылатын жағдайдың туындау мүмкіндігін болдырмау;
5) жануарлар бар үй-жайларда персонал үшін ені кемінде 1,5 (бір жарым) метр өту жолдарының болуы, егер жануарлар бар торлар осындай өту жолының екі жағында орналасқан жағдайда, өту жолының ені кемінде 3 (үш) метр.
12. Әр түрлі жануарлар бөлек ұсталады.
13. Жануарларға арналған панажайлар адамдардың қауіпсіздігін, температуралық-ылғалдылық режимін, жарықтандыруды, желдетуді (табиғи, мәжбүрлі), кәрізді, зиянды сыртқы әсерлерден қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып жабдықталады.
14. Жануарларға арналған панажайлардың едендерінің беті қатты және тегіс, сумен жууға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді болады.
15. Гидробионттарды қоспағанда, жануарларға арналған паналардың едендері, қабырғалары және іргетасы су өткізбейтіндікпен қамтамасыз етіледі.
16. Жануарларға арналған панажайлардағы едендер мен қабырғалар тиімді тазалау мен дезинфекция жүргізуге мүмкіндік беретін зиянсыз материалмен жабылады.
17. Жануарларға арналған панажайлар желдеткішпен жабдықталады, сондай-ақ оларда табиғи және (немесе) жасанды жарықтандыру көзделеді.
18. Жануарларға арналған дала панажайы 3 (үш) тұйық қабырғасы, металл тордан (тордан) жасалған 1 (бір) ашық қабырғасы, төбесі, едені бар жабық құрылыс болып табылады. Қоршаудың едені бетон, асфальт немесе ағаш жабынмен қамтамасыз етіледі. Бетон немесе асфальт еден ағаш еденмен жабылған. Вольерлерді қатарлап орналастыру кезінде металл тордан (тордан) жасалған ұяшықтар арасында қалқалар жасалады, бұл ретте қоршаулардың әрбір қатары үш жағынан бітеу қабырғалармен қоршалады. Қоршау қабырғаларының (қалқаларының) биіктігі кемінде 2 (екі) метр.
19. Дала панажайларында қалың жүні бар ірі немесе орта жануарлар ұсталады.
20. Жануарлар панажайының иелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) жануарларды ұстау қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігін қоса алғанда, жануарларды ұстауды қамтамасыз ететін қызметкерлер жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
21. Жануарлардың панажайларында жануарлар жанасатын беттерге оларды тоттан босату, сондай-ақ жануарларды жарақаттайтын өткір жиектер мен бұрыштарды дөңгелектеу мақсатында техникалық қызмет көрсетіледі.

22. Оборудование, включая электрические устройства, устанавливаются с учетом безопасности вне доступности для животных.
23. Конструкция и техническое состояние ограждений приютов исключают возможность самопроизвольного выхода животных из них.
24. Приюты с животными, включенными в перечень животных, запрещенных к содержанию в жилищах (далее – опасные животные), оборудуются особо прочными запорами (задвижками), исключающими их открывание животными.
25. В целях обеспечения безопасности животных и людей применяются устройства для отлова животных, препараты для проведения общего обездвиживания животных, самопроизвольно покинувших места содержания.
26. Животных кормят не реже одного раза в день, если иное не предусмотрено их режимом питания (с учетом видовых потребностей, возраста и состояния здоровья животного).
27. Кормушки и поилки поддерживаются в чистоте и дезинфицируются не реже одного раза в неделю.
28. Кормовой рацион и режим кормления животных составляется физическим или юридическим лицом с учетом необходимости обеспечения животных качественными, питательно ценными кормами, размером и количеством порций соответствующими потребностям конкретных видов и отдельных особей каждого вида животных.
29. Применяются безопасные для животных методы подачи кормов и воды.
30. Поилки и другие источники воды располагаются так, чтобы обеспечить каждому животному постоянный и неограниченный доступ к свежей питьевой воде. Смена питьевой воды осуществляется не реже одного раза в сутки.
31. Хранение и использование кормов осуществляются с учетом условий хранения, определенных их производителями.
32. Приюты, где осуществляются хранение кормов и приготовление их к подаче животным, оборудуются с учетом возможности проведения механической очистки, мойки и дезинфекции.
Глава 3. Порядок содержания животных в зоологических гостиницах
33. При содержании животных владелец зоологической гостиницы обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
34. Обеспечивается регулярная уборка зоологической гостиницы, включающая их очистку от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
35. Ежемесячно устанавливается не менее один санитарный день для генеральной уборки и дезинфекции зоологической гостиницы.
36. Места содержания, посуда и поилки дезинфицируются перед их использованием для содержания другого вида или группы животных.
37. Водоснабжение осуществляется из централизованной сети хозяйственно-питьевого водопользования или артезианских скважин.

22. Электр құрылғыларын қоса алғанда, жабдық жануарлар үшін қолжетімдіктен тыс қауіпсіздікті ескере отырып орнатылады.
23. Панажай қоршауларының конструкциясы мен техникалық жай-күйі жануарлардың олардан өздігінен шығу мүмкіндігін болдырмайды.
24. Тұрғынжайларда күтіп-бағуға тыйым салынған жануарлар тізбесіне енгізілген жануарлар (бұдан әрі - қауіпті жануарлар) бар панажайлар олардың жануарлармен ашылуын болдырмайтын ерекше берік тиектермен (ысырмалармен) жабдықталады.
25. Жануарлар мен адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жануарларды аулауға арналған құрылғылар, ұстау орындарынан өздігінен шығып кеткен жануарларды жалпы қимылсыздандыруға арналған препараттар қолданылады.
26. Егер олардың тамақтану режимімен өзгеше көзделмесе, жануарларды күніне кемінде бір рет тамақтандырады (жануарлардың түрлік қажеттіліктерін, жасын және денсаулық жағдайын ескере отырып).
27. Оттықтар мен астаулар таза ұсталады және аптасына кемінде бір рет дезинфекцияланады.
28. Жеке немесе заңды тұлға жануарларды азықтандырудың рационын және режимін жануарларды сапалы, қоректік құнды азықтармен, жануарлардың әр түрінің нақты түрлері мен жекелеген дарақтарының қажеттіліктеріне сәйкес келетін порция мөлшері мен санымен қамтамасыз ету қажеттілігін ескере отырып жасайды.
29. Жануарларға жем мен су берудің қауіпсіз әдістері қолданылады.
30. Ішетін ыдыстар мен басқа да су көздері әрбір жануарға таза ауыз суға тұрақты және шектеусіз қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей етіп орналастырылады. Ауыз суды ауыстыру тәулігіне кемінде бір рет жүзеге асырылады.
31. Азықтарды сақтау және пайдалану оларды өндірушілер белгілеген сақтау шарттарын ескере отырып жүзеге асырылады.
32. Азықтарды сақтау және оларды жануарларға беруге дайындау жүзеге асырылатын панажайлар механикалық тазалау, жуу және дезинфекциялау жүргізу мүмкіндігін ескере отырып жабдықталады.
3-тарау. Зоологиялық зоологиялық жатынжайларда жануарларды ұстау тәртібі
33. Жануарларды ұстау кезінде зоологиялық жатынжай иесі Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
34. Зоологиялық жатынжайларда қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартуды қоса алғанда, үнемі тазалау қамтамасыз етіледі.
35. Зоологиялық жатынжайларды күрделі жинау және дезинфекциялау үшін ай сайын кемінде бір санитариялық күн белгіленеді.
36. Ұстау орындары, ыдыстар мен астаулар оларды жануарлардың басқа түрін немесе тобын ұстау үшін пайдаланар алдында дезинфекцияланады.
37. Сумен жабдықтау шаруашылық-ауыз су пайдаланудың орталықтандырылған желісінен немесе артезиан ұңғымаларынан жүзеге асырылады.

38. Все канализационные устройства располагаются вне доступа животных.
39. При размещении животных в зоологических гостиницах соблюдаются следующие требования:
1) обеспечение пространства и обстановки, удовлетворяющих потребности животных в физической активности, необходимой для поддержания благополучия их конкретных видов;
2) недопущение загрязнения животных, размещенных на нижних ярусах (при размещении животных в несколько ярусов), их кормов и воды продуктами жизнедеятельности животных, размещенных на верхних ярусах.
40. Животные разных видов содержатся раздельно.
41. Зоологические гостиницы оборудуются с учетом обеспечения безопасности людей, температурно-влажностного режима, освещенности, вентиляции (естественной, принудительной), канализации, защиты от вредных внешних воздействий.
42. Полы в помещениях для содержания животных имеют твердую и гладкую поверхность, устойчивую к мытью водой и обработке дезинфицирующими средствами.
43. Полы, стены и фундамент помещений для содержания животных, за исключением гидробионтов, обеспечиваются непроницаемостью для воды.
44. Полы и стены в зоологических гостиницах покрываются безвредным материалом, позволяющим проводить эффективную уборку и дезинфекцию.
45. Владельцами зоологических гостиниц обеспечиваются безопасность содержания животных и безопасность работы сотрудников обеспечивающих содержание животных, включая пожарную безопасность, в соответствии с Правилами пожарной безопасности утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).
Глава 4. Порядок содержания животных в пунктах временного содержания
46. При содержании животных владелец пункта временного содержания обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
47. Обеспечивается регулярная уборка пункта временного содержания животных, включающая их очистку от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
48. Ежемесячно устанавливается не менее один санитарный день для генеральной уборки и дезинфекции мест содержаний.
49. Твердые поверхности, с которыми контактируют животные (полы, лежбища, насесты), ежедневно очищаются от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
50. В пунктах временного содержания животных, посуда и поилки дезинфицируются перед их использованием для содержания другого вида или группы животных.
51. Водоснабжение осуществляется из централизованной сети хозяйственно-питьевого водопользования или артезианских скважин.

38. Барлық кәріз құрылғылары жануарлардың кіруіне жол бермейді.
39. Жануарларды зоологиялық жатынжайларға орналастыру кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) жануарлардың нақты түрлерінің саулығын қолдау үшін қажетті дене белсенділігіне қажеттілігін қанағаттандыратын кеңістік пен жағдайды қамтамасыз ету;
2) төменгі қабаттарда орналасқан жануарлардың (жануарларды бірнеше қабатқа орналастырған кезде), олардың азығы мен суының жоғарғы қабаттарда орналасқан жануарлардың тіршілік өнімдерімен ластануына жол бермеу.
40. Әр түрлі жануарлар бөлек ұсталады.
41. Зоологиялық жатынжайлар адамдардың қауіпсіздігін, температуралық-ылғалдылық режимін, жарықтандыруды, желдетуді (табиғи, мәжбүрлі), кәрізді, зиянды сыртқы әсерлерден қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып жабдықталады.
42. Жануарларды ұстауға арналған жатынжайлардың едендерінің беті қатты және тегіс, сумен жууға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді болады.
43. Гидробионттарды қоспағанда, жануарларды ұстауға арналған үй-жайлардың едендері, қабырғалары мен іргетасы су өткізбейтіндікпен қамтамасыз етіледі.
44. Зоологиялық жатынжайлардың едендері мен қабырғалары тиімді тазалау мен дезинфекция жүргізуге мүмкіндік беретін зиянсыз материалмен жабылады.
45. Зоологиялық жатынжайлардың иелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) жануарларды ұстау қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігін қоса алғанда, жануарларды ұстауды қамтамасыз ететін қызметкерлер жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
4-тарау. Уақытша ұстау пункттерінде жануарларды ұстау тәртібі
46. Жануарларды ұстау кезінде уақытша ұстау пунктінің иесі Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
47. Жануарларды уақытша ұстау пунктін қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартуды қамтитын тұрақты жинау қамтамасыз етіледі.
48. Күтіп-бағу орындарын күрделі жинау және дезинфекциялау үшін ай сайын кемінде бір санитариялық күн белгіленеді.
49. Жануарлар жанасатын қатты беттер (едендер, жатақтар, алабұға) күнделікті қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартылады.
50. Жануарларды уақытша ұстау пункттерінде ыдыстар мен астаулар оларды жануарлардың басқа түрін немесе тобын ұстау үшін пайдаланар алдында дезинфекцияланады.
51. Сумен жабдықтау шаруашылық-ауыз су пайдаланудың орталықтандырылған желісінен немесе артезиан ұңғымаларынан жүзеге асырылады.

52. Все канализационные устройства располагаются вне доступа животных.
53. При размещении животных в пунктах временного содержания соблюдаются следующие требования:
1) обеспечение пространства и обстановки, удовлетворяющих потребности животных в физической активности, необходимой для поддержания благополучия их конкретных видов;
2) наличие вольеров и клеток, учитывающих видовые особенности животных и их размеры;
3) недопущение загрязнения животных, размещенных на нижних ярусах (при размещении животных в несколько ярусов), их кормов и воды продуктами жизнедеятельности животных, размещенных на верхних ярусах;
4) наличие проходов шириной не менее 1,5 (полтора) метра для персонала в помещениях с животными, в случае, если клетки с животными располагаются с обеих сторон от такого прохода, то ширина прохода не менее 3 (трех) метров.
54. Животные разных видов содержатся раздельно.
55. Пункты временного содержания животных оборудуются с учетом обеспечения безопасности людей, температурно-влажностного режима, освещенности, вентиляции (естественной, принудительной), канализации, защиты от вредных внешних воздействий.
56. Полы в пунктах временного содержания животных имеют твердую и гладкую поверхность, устойчивую к мытью водой и обработке дезинфицирующими средствами.
57. Пункты временного содержания животных оборудуются вентиляцией, а также в них предусматривается естественное и (или) искусственное освещение.
58. Пункты временного содержания обеспечиваются свободным пространством для движения животного.
59. Владельцами пунктов временного содержания животных обеспечиваются безопасность содержания животных и безопасность работы сотрудников обеспечивающих содержание животных, включая пожарную безопасность, в соответствии с Правилами пожарной безопасности утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).
60. Конструкция и техническое состояние пунктов временного содержания животных исключают возможность самопроизвольного выхода животных из них.
61. Пункты временного содержания с животными, включенными в перечень животных, запрещенных к содержанию в жилищах (далее – опасные животные), оборудуются особо прочными запорами (задвижками), исключающими их открывание животными.
62. В целях обеспечения безопасности животных и людей применяются устройства для отлова животных, препараты для проведения общего обездвиживания животных, самопроизвольно покинувших места содержания.

52. Барлық кәріз құрылғылары жануарлардың кіруіне жол бермейді.
53. Жануарларды уақытша ұстау пункттеріне орналастыру кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) жануарлардың нақты түрлерінің саулығын қолдау үшін қажетті дене белсенділігіне қажеттілігін қанағаттандыратын кеңістік пен жағдайды қамтамасыз ету;
2) жануарлардың түрлік ерекшеліктері мен олардың мөлшерін ескеретін ұяшықтар мен торлардың болуы;
3) төменгі қабаттарда орналасқан жануарлардың (жануарларды бірнеше қабатқа орналастырған кезде), олардың азығы мен суының жоғарғы қабаттарда орналасқан жануарлардың тіршілік өнімдерімен ластануына жол бермеуге міндетті;
4) Жануарлар бар үй-жайларда персонал үшін ені кемінде 1,5 (бір жарым) метр өту жолдарының болуы, егер жануарлар бар торлар осындай өту жолының екі жағында орналасқан жағдайда, өту жолының ені кемінде 3 (үш) метр.
54. Әр түрлі жануарлар бөлек ұсталады.
55. Жануарларды уақытша ұстау пункттері адамдардың қауіпсіздігін, температуралық-ылғалдылық режимін, жарықтандыруды, желдетуді (табиғи, мәжбүрлі), кәрізді, зиянды сыртқы әсерлерден қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып жабдықталады.
56. Жануарларды уақытша ұстау пункттеріндегі едендердің беті сумен жууға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді, қатты және тегіс болады.
57. Жануарларды уақытша ұстау пункттері желдеткішпен жабдықталады, сондай-ақ оларда табиғи және (немесе) жасанды жарықтандыру көзделеді.
58. Уақытша ұстау пункттері жануардың қозғалысы үшін бос кеңістікпен қамтамасыз етіледі.
59. Жануарларды уақытша ұстау пункттерінің иелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) жануарларды ұстау қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігін қоса алғанда, жануарларды ұстауды қамтамасыз ететін қызметкерлер жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
60. Жануарларды уақытша ұстау пункттерінің конструкциясы мен техникалық жай-күйі жануарлардың олардан өздігінен шығу мүмкіндігін болдырмайды.
61. Тұрғынжайларда ұстауға тыйым салынған жануарлар тізбесіне енгізілген жануарлармен (бұдан әрі – қауіпті жануарлар) уақытша ұстау пункттері олардың жануарлармен ашылуын болдырмайтын ерекше берік тиектермен (ысырмалармен) жабдықталады.
62. Жануарлар мен адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жануарларды аулауға арналған құрылғылар, ұстау орындарынан өздігінен шығып кеткен жануарларды жалпы иммобилизациялауға арналған препараттар қолданылады.

63. Животных кормят не реже одного раза в день, если иное не предусмотрено их режимом питания (с учетом видовых потребностей, возраста и состояния здоровья животного).
64. Кормушки и поилки поддерживаются в чистоте и дезинфицируются не реже одного раза в неделю.
65. Кормовой рацион и режим кормления животных составляется физическим или юридическим лицом с учетом необходимости обеспечения животных качественными, питательно ценными кормами, размером и количеством порций соответствующими потребностям конкретных видов и отдельных особей каждого вида животных.
66. Хранение и использование кормов осуществляются с учетом условий хранения, определенных их производителями.
67. Пункты временного содержания животных, где осуществляются хранение кормов и приготовление их к подаче животным, оборудуются с учетом возможности проведения механической очистки, мойки и дезинфекции.
Глава 5. Порядок содержания животных в реабилитационных центрах
68. При содержании животных владелец реабилитационного центра обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
69. Обеспечивается регулярная уборка реабилитационного центра, включающая их очистку от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
70. Ежемесячно устанавливается не менее один санитарный день для генеральной уборки и дезинфекции реабилитационного центра.
71. Твердые поверхности, с которыми контактируют животные (полы, лежбища, насесты), ежедневно очищаются от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
72. В реабилитационных центрах, посуда и поилки дезинфицируются перед их использованием для содержания другого вида или группы животных.
73. Водоснабжение осуществляется из централизованной сети хозяйственно-питьевого водопользования или артезианских скважин.
74. Все канализационные устройства располагаются вне доступа животных.
75. При размещении животных в реабилитационных центрах соблюдаются следующие требования:
1) обеспечение пространства и обстановки, удовлетворяющих потребности животных в физической активности, необходимой для поддержания благополучия их конкретных видов;
2) наличие вольеров и клеток, учитывающих видовые особенности животных и их размеры;
3) недопущение загрязнения животных, размещенных на нижних ярусах (при размещении животных в несколько ярусов), их кормов и воды продуктами жизнедеятельности животных, размещенных на верхних ярусах;
4) исключение возможности возникновения ситуации, при которой взаимодействие животных, находящихся в разных вольерах, но в пределах видимости друг друга, является причиной стресса для них;

63. Егер олардың тамақтану режимімен өзгеше көзделмесе, жануарларды күніне кемінде бір рет тамақтандырады (жануарлардың түрлік қажеттіліктерін, жасын және денсаулық жағдайын ескере отырып).
64. Оттықтар мен астаулар таза ұсталады және аптасына кемінде бір рет дезинфекцияланады.
65. Жеке немесе заңды тұлға жануарларды азықтандырудың рационын және режимін жануарларды сапалы, қоректік құнды азықтармен, жануарлардың әр түрінің нақты түрлері мен жекелеген дарақтарының қажеттіліктеріне сәйкес келетін порция мөлшері мен санымен қамтамасыз ету қажеттілігін ескере отырып жасайды.
66. Азықтарды сақтау және пайдалану оларды өндірушілер белгілеген сақтау шарттарын ескере отырып жүзеге асырылады.
67. Азықтарды сақтау және оларды жануарларға беруге дайындау жүзеге асырылатын жануарларды уақытша ұстау пункттері механикалық тазалау, жуу және дезинфекциялау жүргізу мүмкіндігін ескере отырып жабдықталады.
5-тарау. Оңалту орталықтарында жануарларды ұстау тәртібі
68. Жануарларды ұстау кезінде оңалту орталығының иесі Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
69. Оңалту орталығын қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартуды қамтитын тұрақты жинау қамтамасыз етіледі.
70. Оңалту орталығын күрделі жинау және дезинфекциялау үшін ай сайын кемінде бір санитариялық күн белгіленеді.
71. Жануарлар жанасатын қатты беттер (едендер, жатақтар, алабұға) күнделікті қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартылады.
72. Оңалту орталықтарында ыдыстар мен астаулар оларды жануарлардың басқа түрін немесе тобын ұстау үшін пайдаланар алдында дезинфекцияланады.
73. Сумен жабдықтау шаруашылық-ауыз су пайдаланудың орталықтандырылған желісінен немесе артезиан ұңғымаларынан жүзеге асырылады.
74. Барлық кәріз құрылғылары жануарлардың кіруіне жол бермейді.
75. Жануарларды оңалту орталықтарында орналастыру кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) жануарлардың нақты түрлерінің саулығын қолдау үшін қажетті дене белсенділігіне қажеттілігін қанағаттандыратын кеңістік пен жағдайды қамтамасыз ету;
2) жануарлардың түрлік ерекшеліктері мен олардың мөлшерін ескеретін ұяшықтар мен торлардың болуы;
3) төменгі қабаттарда орналасқан жануарлардың (жануарларды бірнеше қабатқа орналастырған кезде), олардың азығы мен суының жоғарғы қабаттарда орналасқан жануарлардың тіршілік өнімдерімен ластануына жол бермеуге міндетті;
4) әртүрлі қоршаудағы, бірақ бір-бірінің көрінуі шегіндегі жануарлардың өзара іс-қимылы олар үшін стресстің себебі болып табылатын жағдайдың туындау мүмкіндігін болдырмау;

5) наличие проходов шириной не менее 1,5 (полтора) метра для персонала в помещениях с животными, в случае, если клетки с животными располагаются с обеих сторон от такого прохода, то ширина прохода не менее 3 (трех) метров.
76. Животные разных видов содержатся раздельно.
77. Реабилитационные центры для животных оборудуются с учетом обеспечения безопасности людей, температурно-влажностного режима, освещенности, вентиляции (естественной, принудительной), канализации, защиты от вредных внешних воздействий.
78. Полы в реабилитационных центрах для животных имеют твердую и гладкую поверхность, устойчивую к мытью водой и обработке дезинфицирующими средствами.
79. Полы, стены и фундамент реабилитационных центров для животных, за исключением гидробионтов, обеспечиваются непроницаемостью для воды.
80. Полы и стены в реабилитационных центрах для животных покрываются безвредным материалом, позволяющим проводить эффективную уборку и дезинфекцию.
81. Реабилитационные центры для животных оборудуются вентиляцией, а также в них предусматривается естественное и (или) искусственное освещение.
82. Владельцами реабилитационных центров для животных обеспечиваются безопасность содержания животных и безопасность работы сотрудников обеспечивающих содержание животных, включая пожарную безопасность, в соответствии с Правилами пожарной безопасности утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).
83. В целях обеспечения безопасности животных и людей применяются устройства для отлова животных, препараты для проведения общего обездвиживания животных, самопроизвольно покинувших реабилитационный центр.
84. Кормовой рацион и режим кормления животных составляется физическим или юридическим лицом с учетом необходимости обеспечения животных качественными, питательно ценными кормами, размером и количеством порций соответствующими потребностям конкретных видов и отдельных особей каждого вида животных.
85. Поилки и другие источники воды располагаются так, чтобы обеспечить каждому животному постоянный и неограниченный доступ к свежей питьевой воде. Смена питьевой воды осуществляется не реже одного раза в сутки.
86. Хранение и использование кормов осуществляются с учетом условий хранения, определенных их производителями.
87. Реабилитационные центры, где осуществляются хранение кормов и приготовление их к подаче животным, оборудуются с учетом возможности проведения механической очистки, мойки и дезинфекции.

5) жануарлар бар үй-жайларда персонал үшін ені кемінде 1,5 (бір жарым) метр өту жолдарының болуы, егер жануарлар бар торлар осындай өту жолының екі жағында орналасқан жағдайда, өту жолының ені кемінде 3 (үш) метр.
76. Әр түрлі жануарлар бөлек ұсталады.
77. Жануарларға арналған оңалту орталықтары адамдардың қауіпсіздігін, температуралық-ылғалдылық режимін, жарықтандыруды, желдетуді (табиғи, мәжбүрлі), кәрізді, зиянды сыртқы әсерлерден қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып жабдықталады.
78. Жануарларға арналған оңалту орталықтарының едендерінің беті сумен жууға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді, қатты және тегіс болады.
79. Гидробионттарды қоспағанда, жануарларға арналған оңалту орталықтарының едендері, қабырғалары және іргетасы су өткізбейтіндікпен қамтамасыз етіледі.
80. Жануарларға арналған оңалту орталықтарының едендері мен қабырғалары тиімді жинау мен дезинфекция жүргізуге мүмкіндік беретін зиянсыз материалмен жабылады.
81. Жануарларға арналған Оңалту орталықтары желдеткішпен жабдықталады, сондай-ақ оларда табиғи және (немесе) жасанды жарықтандыру көзделеді.
82. Жануарларға арналған оңалту орталықтарының иелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) жануарларды ұстау қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігін қоса алғанда, жануарларды ұстауды қамтамасыз ететін қызметкерлер жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
83. Жануарлар мен адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жануарларды аулауға арналған құрылғылар, оңалту орталығынан өздігінен кетіп қалған жануарларды жалпы иммобилизациялауға арналған препараттар қолданылады.
84. Жеке немесе заңды тұлға жануарларды азықтандырудың рационын және режимін жануарларды сапалы, қоректік құнды азықтармен, жануарлардың әр түрінің нақты түрлері мен жекелеген дарақтарының қажеттіліктеріне сәйкес келетін порция мөлшері мен санымен қамтамасыз ету қажеттілігін ескере отырып жасайды.
85. Ішетін ыдыстар мен басқа да су көздері әрбір жануарға таза ауыз суға тұрақты және шектеусіз қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей етіп орналастырылады. Ауыз суды ауыстыру тәулігіне кемінде бір рет жүзеге асырылады.
86. Азықтарды сақтау және пайдалану оларды өндірушілер белгілеген сақтау шарттарын ескере отырып жүзеге асырылады.
87. Азықтарды сақтау және оларды жануарларға беруге дайындау жүзеге асырылатын Оңалту орталықтары механикалық тазалау, жуу және дезинфекциялау жүргізу мүмкіндігін ескере отырып жабдықталады.

Глава 6. Порядок содержания животных в зоологических питомниках
88. При содержании животных владелец зоологического питомника обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
89. Обеспечивается регулярная уборка зоологического питомника, включающая их очистку от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
90. В зоологическом питомнике посуда и поилки дезинфицируются перед их использованием для содержания другого вида или группы животных.
91. Водоснабжение осуществляется из централизованной сети хозяйственно-питьевого водопользования или артезианских скважин.
92. Животные разных видов содержатся раздельно.
93. Зоологические питомники оборудуются с учетом обеспечения безопасности людей, температурно-влажностного режима, освещенности, вентиляции (естественной, принудительной), канализации, защиты от вредных внешних воздействий.
94. Полы в зоологических питомниках имеют твердую и гладкую поверхность, устойчивую к мытью водой и обработке дезинфицирующими средствами.
95. Полы, стены и фундамент зоологического питомника, за исключением гидробионтов, обеспечиваются непроницаемостью для воды.
96. Зоологические питомники оборудуются вентиляцией, а также в них предусматривается естественное и (или) искусственное освещение.
97. Владельцами зоологических питомников обеспечиваются безопасность содержания животных и безопасность работы сотрудников обеспечивающих содержание животных, включая пожарную безопасность, в соответствии с Правилами пожарной безопасности утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).
98. В целях обеспечения безопасности животных и людей применяются устройства для отлова животных, препараты для проведения общего обездвиживания животных, самопроизвольно покинувших зоологический питомник.
99. Животных кормят не реже одного раза в день, если иное не предусмотрено их режимом питания (с учетом видовых потребностей, возраста и состояния здоровья животного).
100. Кормушки и поилки поддерживаются в чистоте и дезинфицируются не реже одного раза в неделю.
101. Кормовой рацион и режим кормления животных составляется физическим или юридическим лицом с учетом необходимости обеспечения животных качественными, питательно ценными кормами, размером и количеством порций соответствующими потребностям конкретных видов и отдельных особей каждого вида животных.
102. Поилки и другие источники воды располагаются так, чтобы обеспечить каждому животному постоянный и неограниченный доступ к свежей питьевой воде. Смена питьевой воды осуществляется не реже одного раза в сутки.

6-тарау. Зоологиялық питомниктерде жануарларды ұстау тәртібі
88. Жануарларды ұстау кезінде зоологиялық питомниктің иесі Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
89. Зоологиялық питомникті қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартуды қамтитын тұрақты жинау қамтамасыз етіледі.
90. Зоологиялық питомникте ыдыс-аяқ пен ішетін ыдыстар оларды жануарлардың басқа түрін немесе тобын ұстау үшін қолданар алдында дезинфекцияланады.
91. Сумен жабдықтау шаруашылық-ауыз су пайдаланудың орталықтандырылған желісінен немесе артезиан ұңғымаларынан жүзеге асырылады.
92. Әр түрлі жануарлар бөлек ұсталады.
93. Зоологиялық питомниктер адамдардың қауіпсіздігін, температуралық-ылғалдылық режимін, жарықтандыруды, желдетуді (табиғи, мәжбүрлі), кәрізді, зиянды сыртқы әсерлерден қорғауды қамтамасыз етуді ескере отырып жабдықталады.
94. Зоологиялық питомниктерде едендердің беті қатты және тегіс, сумен жууға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді болады.
95. Гидробионттарды қоспағанда, зоологиялық питомниктің едендері, қабырғалары мен іргетасы су өткізбейтіндікпен қамтамасыз етіледі.
96. Зоологиялық питомниктер желдеткішпен жабдықталады, сондай-ақ оларда табиғи және (немесе) жасанды жарықтандыру көзделеді.
97. Зоологиялық питомниктердің иелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) жануарларды ұстау қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігін қоса алғанда, жануарларды ұстауды қамтамасыз ететін қызметкерлер жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
98. Жануарлар мен адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жануарларды аулауға арналған құрылғылар, зоологиялық питомниктен өздігінен шыққан жануарларды жалпы иммобилизациялауға арналған препараттар қолданылады.
99. Егер олардың тамақтану режимімен өзгеше көзделмесе, жануарларды күніне кемінде бір рет тамақтандырады (жануарлардың түрлік қажеттіліктерін, жасын және денсаулық жағдайын ескере отырып).
100. Оттықтар мен астаулар таза ұсталады және аптасына кемінде бір рет дезинфекцияланады.
101. Жеке немесе заңды тұлға жануарларды азықтандырудың рационын және режимін жануарларды сапалы, қоректік құнды азықтармен, жануарлардың әр түрінің нақты түрлері мен жекелеген дарақтарының қажеттіліктеріне сәйкес келетін порция мөлшері мен санымен қамтамасыз ету қажеттілігін ескере отырып жасайды.
102. Ішетін ыдыстар мен басқа да су көздері әрбір жануарға таза ауыз суға тұрақты және шектеусіз қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей етіп орналастырылады. Ауыз суды ауыстыру тәулігіне кемінде бір рет жүзеге асырылады.

103. Хранение и использование кормов осуществляются с учетом условий хранения, определенных их производителями.
104. Зоологические питомники, где осуществляются хранение кормов и приготовление их к подаче животным, оборудуются с учетом возможности проведения механической очистки, мойки и дезинфекции.
Глава 7. Порядок содержания животных в контактных зоопарках
105. При содержании животных владелец контактного зоопарка обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
106. Обеспечивается регулярная уборка контактного зоопарка, включающая их очистку от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
107. Твердые поверхности, с которыми контактируют животные (полы, лежбища, насесты), ежедневно очищаются от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
108. В контактных зоопарках, посуда и поилки дезинфицируются перед их использованием для содержания другого вида или группы животных.
109. При размещении животных в контактных зоопарках соблюдаются следующие требования:
1) обеспечение пространства и обстановки, удовлетворяющих потребности животных в физической активности, необходимой для поддержания благополучия их конкретных видов;
2) наличие вольеров и клеток, учитывающих видовые особенности животных и их размеры.
110. Животные разных видов содержатся раздельно.
111. Полы в помещениях для содержания животных имеют твердую и гладкую поверхность, устойчивую к мытью водой и обработке дезинфицирующими средствами.
112. Полы и стены в помещениях для содержания животных покрываются безвредным материалом, позволяющим проводить эффективную уборку и дезинфекцию.
113. Владельцами контактных зоопарков обеспечиваются безопасность содержания животных и безопасность работы сотрудников обеспечивающих содержание животных, включая пожарную безопасность, в соответствии с Правилами пожарной безопасности утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).
114. Конструкция и техническое состояние ограждений вольеров исключают возможность самопроизвольного выхода животных из них.
115. Животных кормят не реже одного раза в день, если иное не предусмотрено их режимом питания (с учетом видовых потребностей, возраста и состояния здоровья животного).
116. Кормушки и поилки поддерживаются в чистоте и дезинфицируются не реже одного раза в неделю.
117. Кормовой рацион и режим кормления животных составляется физическим или юридическим лицом с учетом необходимости обеспечения животных качественными, питательно ценными кормами, размером и количеством порций соответствующими потребностям конкретных видов и отдельных особей каждого вида животных.

103. Азықтарды сақтау және пайдалану оларды өндірушілер белгілеген сақтау шарттарын ескере отырып жүзеге асырылады.
104. Азықтарды сақтау және оларды жануарларға беруге дайындау жүзеге асырылатын зоологиялық питомниктер механикалық тазалау, жуу және дезинфекциялау жүргізу мүмкіндігін ескере отырып жабдықталады.
7-тарау. Жануарларды контактілі зоопарктерінде ұстау тәртібі
105. Жануарларды асыраған кезде контактілі зоопарктің иесі Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
106. Контактілі зоопарктерінде қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартуды қоса алғанда, үнемі жинау қамтамасыз етіледі.
107. Жануарлар жанасатын қатты беттер (едендер, жатақтар, алабұға) күнделікті қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартылады.
108. Контактілі зоопарктерінде ыдыстар мен астаулар оларды жануарлардың басқа түрін немесе тобын ұстау үшін пайдаланар алдында дезинфекцияланады.
109. Жануарларды контактілі зоопарктерде орналастырған кезде мынадай талаптар сақталады:
1) жануарлардың нақты түрлерінің саулығын қолдау үшін қажетті дене белсенділігіне қажеттілігін қанағаттандыратын кеңістік пен жағдайды қамтамасыз ету;
2) жануарлардың түрлік ерекшеліктерін және олардың мөлшерін ескеретін ұяшықтар мен торлардың болуы.
110. Әр түрлі жануарлар бөлек ұсталады.
111. Жануарларды ұстауға арналған үй-жайлардың едендерінің беті қатты және тегіс, сумен жууға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді болады.
112. Жануарларды ұстауға арналған үй-жайлардың едендері мен қабырғалары тиімді жинау мен дезинфекция жүргізуге мүмкіндік беретін зиянсыз материалмен жабылады.
113. Контактілі зоопарктерінің иелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) жануарларды күтіп-бағу қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігін қоса алғанда, жануарларды күтіп-бағуды қамтамасыз ететін қызметкерлер жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
114. Қоршау қоршауларының конструкциясы мен техникалық жай-күйі жануарлардың олардан өздігінен шығу мүмкіндігін болдырмайды.
115. Егер олардың тамақтану режимімен өзгеше көзделмесе, жануарларды күніне кемінде бір рет тамақтандырады (жануарлардың түрлік қажеттіліктерін, жасын және денсаулық жағдайын ескере отырып).
116. Оттықтар мен астаулар таза ұсталады және аптасына кемінде бір рет дезинфекцияланады.
117. Жеке немесе заңды тұлға жануарларды азықтандырудың рационын және режимін жануарларды сапалы, қоректік құнды азықтармен, жануарлардың әр түрінің нақты түрлері мен жекелеген дарақтарының қажеттіліктеріне сәйкес келетін порция мөлшері мен санымен қамтамасыз ету қажеттілігін ескере отырып жасайды.

118. Применяются безопасные для животных методы подачи кормов и воды.
119. Поилки и другие источники воды располагаются так, чтобы обеспечить каждому животному постоянный и неограниченный доступ к свежей питьевой воде. Смена питьевой воды осуществляется не реже одного раза в сутки.
120. Хранение и использование кормов осуществляются с учетом условий хранения, определенных их производителями.
121. В контактных зоопарках, где осуществляются хранение кормов и приготовление их к подаче животным, оборудуются с учетом возможности проведения механической очистки, мойки и дезинфекции.
Глава 8. Порядок содержания животных в передвижных зверинцах
122. При содержании животных владелец передвижного зверинца обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии.
123. Обеспечивается регулярная уборка передвижных конструкций и клеток для содержания животных, включающая их очистку от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
124. Твердые поверхности, с которыми контактируют животные (полы, лежбища, насесты), ежедневно очищаются от отходов, в том числе от продуктов жизнедеятельности животных.
125. В передвижных зверинцах, посуда и поилки дезинфицируются перед их использованием для содержания другого вида или группы животных.
126. Животные содержатся в передвижных конструкциях, в клетках (индивидуальных или групповых).
127. Клетки для животных размещаются с учетом особенностей содержания животных, исходя из видов, пород, пола и возраста животных.
128. При размещении животных в передвижных зверинцах соблюдаются следующие требования:
1) обеспечение пространства и обстановки, удовлетворяющих потребности животных в физической активности, необходимой для поддержания благополучия их конкретных видов;
2) наличие передвижных конструкции и клеток, учитывающих видовые особенности животных и их размеры.
129. Животные разных видов содержатся раздельно.
130. Полы в передвижных конструкциях и клеток для содержания животных имеют твердую и гладкую поверхность, устойчивую к мытью водой и обработке дезинфицирующими средствами.
131. Передвижные конструкции и клетки обеспечиваются свободным пространством для движения животного. Двери передвижных конструкции и клеток открываются вовнутрь и имеют запоры, обеспечивающий невозможность самопроизвольного выхода животного из передвижных конструкции и клеток.
132. Владельцами передвижных зверинцев обеспечиваются безопасность содержания животных и безопасность работы сотрудников обеспечивающих содержание животных, включая пожарную безопасность, в соответствии с Правилами пожарной безопасности утвержденными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867).

118. Жануарларға жем мен су берудің қауіпсіз әдістері қолданылады.
119. Ішетін ыдыстар мен басқа да су көздері әрбір жануарға таза ауыз суға тұрақты және шектеусіз қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей етіп орналастырылады. Ауыз суды ауыстыру тәулігіне кемінде бір рет жүзеге асырылады.
120. Азықтарды сақтау және пайдалану оларды өндірушілер белгілеген сақтау шарттарын ескере отырып жүзеге асырылады.
121. Азықтарды сақтау және оларды жануарларға беруге дайындау жүзеге асырылатын контактілі зоопарктерінде механикалық тазалау, жуу және дезинфекциялау жүргізу мүмкіндігі ескеріле отырып жабдықталады.
8-тарау. Жануарларды жылжымалы хайуанаттар бақтарында ұстау тәртібі
122. Жануарларды асыраған кезде жылжымалы хайуанаттар бағы иесі Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының сақталуын қамтамасыз етеді.
123. Жануарларды ұстауға арналған жылжымалы құрылымдар мен торларды қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартуды қамтитын тұрақты жинау қамтамасыз етіледі.
124. Жануарлар жанасатын қатты беттер (едендер, жатақтар, алабұға) күнделікті қалдықтардан, оның ішінде жануарлардың тіршілік ету өнімдерінен тазартылады.
125. Жылжымалы хайуанаттар бақтарында ыдыстар мен астаулар оларды жануарлардың басқа түрін немесе тобын ұстау үшін пайдаланар алдында дезинфекцияланады.
126. Жануарлар жылжымалы құрылымдарда, торларда (жеке немесе топтық) ұсталады.
127. Жануарларға арналған торлар жануарларды күтіп-бағу ерекшеліктері ескеріле отырып, жануарлардың түрлеріне, тұқымына, жынысына және жасына қарай орналастырылады.
128. Жануарларды жылжымалы хайуанаттар бақтарында орналастырған кезде мынадай талаптар сақталады:
1) жануарлардың нақты түрлерінің саулығын қолдау үшін қажетті дене белсенділігіне қажеттілігін қанағаттандыратын кеңістік пен жағдайды қамтамасыз ету;
2) жануарлардың түрлік ерекшеліктерін және олардың мөлшерін ескеретін жылжымалы конструкциялар мен торлардың болуы.
129. Әр түрлі жануарлар бөлек ұсталады.
130. Жылжымалы құрылымдар мен жануарларды ұстауға арналған торлардың едендерінің беті сумен жууға және дезинфекциялау құралдарымен өңдеуге төзімді, қатты және тегіс болады.
131. Жылжымалы құрылымдар мен торлар жануардың қозғалысы үшін бос орынмен қамтамасыз етіледі. Жылжымалы құрылымдар мен жасушалардың есіктері ішке қарай ашылады және жануардың жылжымалы құрылымдар мен жасушалардан өздігінен шыға алмауын қамтамасыз ететін тиектері болады.
132. Жылжымалы хайуанаттар бақтарының иелері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) жануарларды асырау қауіпсіздігін және өрт қауіпсіздігін қоса алғанда, жануарларды асырауды қамтамасыз ететін қызметкерлер жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.