Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № ҚР ДСМ-52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июня 2022 года № 28525.
В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям".
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № ҚР ДСМ-29 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17769);
2) пункт 14 Перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2020 года № ҚР ДСМ-78/2020 "О некоторых вопросах организации и проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20935).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.

"Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № ҚР ДСМ-52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 маусымда № 28525 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-29 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17769 болып тіркелген);
2) "Санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру мен жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 5 шілдедегі № ҚР ДСМ-78/2020 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 14-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20935 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 июня 2022 года № ҚР ДСМ-52
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 (далее – Положение) и определяют санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям (общежитиям).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Санитарных правилах используются следующие понятия:
1) общежитие – жилое здание, специально построенное или переоборудованное для проживания лиц, работающих по трудовому договору, студентов (курсантов, аспирантов) и учащихся в период учебы, а также других лиц, имеющих договор с собственником или владельцем общежития;
2) жилое здание – строение, состоящее в основном из жилых помещений, а также нежилых помещений и иных частей, являющихся общим имуществом.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного участка под строительство, проектированию, строительству новых, реконструкции, переоборудованию, перепланировке и расширению существующих объектов, ремонту и вводу в эксплуатацию, содержанию и эксплуатации административных и (или) жилых зданий (общежитий)
3. Выбор земельного участка под строительство, проектирование, строительство новых, реконструкция, переоборудование, перепланировка и расширение существующих, ремонт и ввод в эксплуатацию, содержание и эксплуатация административных и (или) жилых зданий (общежитий) определяется в соответствии с требованиями санитарных правил и гигиенических нормативов, утверждаемых в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения (далее – документы нормирования) и требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, утверждаемых уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства согласно подпункта 23-16) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства).
К административным зданиям относятся строения, объединенные общей архитектурной задачей создания среды для работы управленческого аппарата государственных, хозяйственных, общественных организаций и учреждений, в том числе офисы.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 16 маусымдағы
№ ҚР ДСМ-52 бұйрығымен
бекітілген
"Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленді және әкімшілік және тұрғын ғимараттарға (жатақханаларға) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жатақхана – еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдардың, оқу кезінде студенттердің (курсанттар, аспиранттардың) және білім алушылардың, сондай-ақ жатақхананың меншік иесімен немесе иесімен шарты бар басқа да адамдардың тұруы үшін арнайы салынған немесе қайта жабдықталған тұрғын ғимараты;
2) тұрғын ғимараты – негізінен тұрғын үй-жайлардан, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлардан және ортақ мүлік болып табылатын өзге де бөліктерден тұратын құрылыс.
2- тарау. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарды (жатақханаларды) салу үшін жер учаскесін таңдауға, жобалауға, жаңаларын салуға, қолданыстағы объектілерді реконструкциялауға, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға және кеңейтуге, жөндеуге және пайдалануға беруге, күтіп-ұстау мен пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
3. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарды (жатақханаларды) салу үшін жер учаскесін таңдау, жобалау, жаңасын салу, қолданыстағы объектілерді реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейту, жөндеу және пайдалануға беру, күтіп-ұстау мен пайдалану Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес бекітілетін санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтердің (бұдан әрі – нормалау құжаттары) талаптарына және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-16) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің (бұдан әрі – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер) талаптарына сәйкес айқындалады.";
Әкімшілік ғимараттарға мемлекеттік, шаруашылық, қоғамдық ұйымдар мен мекемелердің басқарушы аппаратының жұмысы үшін орта құрудың ортақ сәулеттік міндетімен біріктірілген құрылыс, оның ішінде кеңселер жатады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При проектировании, реконструкции, переоборудовании, перепланировке и эксплуатации зданий размещение жилых помещений запрещается в цокольном и (или) подвальном (подземным) этажах и на последних технических этажах жилых зданий, находящихся под кровлей (крышей) зданий.
5. При проектировании, реконструкции, размещении и ориентации жилых и (или) общественных зданий соблюдается следующая продолжительность непрерывной инсоляции согласно гигиенических нормативов:
1) продолжительность инсоляции в жилых зданиях, вновь застраиваемых и перепланировке селитебных территорий должна быть обеспечена для каждой расчетной жилой комнаты отдельно:
- не менее чем в одной жилой комнате 1-3-комнатных квартир;
- не менее чем в двух жилых комнатах 4-х и более комнатных квартир;
- в общежитии составляет 60 процентов жилых комнат;
2) для северной зоны (в диапазоне географических широт 58° – 48° северной широты) не менее 2 часов в день на период с 22 марта по 22 сентября;
- для южной зоны (южнее 48° северной широты) не менее 2 часов в день на период с 22 февраля по 22 октября;
Примечание по подпунктам 1) и 2):
В условиях многоэтажной застройки (девять и более этажей) и затесненной застройки, допускается одноразовая прерывистость инсоляции жилых и (или) общественных зданий при которой один из периодов должен быть не менее 1 часа. В этом случае суммарная продолжительность инсоляции расчетного помещения должна быть увеличена на 0,5 часа.
3) 3-х часовая продолжительность непрерывной инсоляции обеспечивается в игральных и групповых дошкольных организаций, спальных помещениях школ-интернатов, на территориях детских игровых площадок и игровых устройств спортивных площадок жилых зданий, групповых площадок дошкольных организаций, спортивной зоны, зоны отдыха общеобразовательных школ и школ-интернатов.
Допускается 2,5 часовая непрерывная инсоляция на 50 % площади участка спортивной зоны, зоны отдыха общеобразовательных школ и школ-интернатов;
4) ограничение избыточного теплового действия инсоляции помещений в жаркое время года обеспечивается соответствующей планировкой и ориентацией зданий; благоустройством территории, применением солнцезащитных устройств, кондиционирования и внутренних систем охлаждения;

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ғимараттарды жобалау, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және пайдалану кезінде тұрғын ғимараттардың цокольдық және (немесе) жертөле (жерасты) қабаттарында және ғимараттар төбесінің (шатырының) астындағы соңғы техникалық қабаттарында тұрғын үй-жайларды орналастыруға тыйым салынады.
5. Қоғамдық және (немесе) тұрғын ғимараттарды жобалау, реконструкциялау, орналастыру және бағдарлау кезінде гигиеналық нормативтерге сәйкес үздіксіз инсоляция сақталады:
1) тұрғын ғимараттардағы, жаңадан салынатын және қоныстану аумақтарын қайта жоспарлау кезінде гигиеналық инсоляцияның ұзақтығы әрбір есептелген тұрғын бөлмесі үшін жеке:
- 1-3 бөлмелі пәтерлердің кемінде бір тұрғын бөлмесінде;
- 4 немесе одан да көп бөлмелі пәтерлердің кемінде екі тұрғын бөлмесінде қамтамасыз етілуге тиіс;
- жатақханада тұрғын бөлмелердің 60 пайызын құрайды;
2) солтүстік аймақ үшін (58° – 48° солтүстік ендік географиялық ендіктер ауқымында) 22 наурыз бен 22 қыркүйек аралығында күніне кемінде 2,5 сағат;
- оңтүстік аймақ үшін (солтүстік ендіктен 48° оңтүстігіне қарай) 22 ақпан мен 22 қазан аралығында күніне кемінде 2 сағат қамтамасыз етілуге тиіс;
1) және 2) тармақшалары бойынша ескертпе:
Көп қабатты (тоғыз және одан да көп қабат) құрылыс және тығыз орналасқан құрылыс жағдайларында кезеңдердің бірі кемінде 1 сағат болуы тиіс, тұрғын және (немесе) қоғамдық ғимараттарды инсоляциялау бір реттік үзілуіне жол беріледі. Бұл жағдайда есептелген үй-жайды жиынтық инсоляциялау ұзақтығы 0,5 сағатқа ұлғаюы тиіс.
3) үздіксіз инсоляцияның 3 сағаттық ұзақтығы мектепке дейінгі ұйымдардың ойын және топтық бөлмелерінде, мектеп-интернаттардың жатын үй-жайларында, тұрғын ғимараттардың балалар ойын алаңдары мен спорт алаңдарының ойын құрылғылары, мектепке дейінгі ұйымдардың топтық алаңдары, спорт аймағы, жалпы білім беретін мектептер мен мектеп-интернаттардың демалыс аймақтары аумақтарында қамтамасыз етіледі.
Спорт аймағының, жалпы білім беретін мектептердің және мектеп-интернаттардың демалыс аймағының 50 % алаңында 2,5 сағат үздіксіз инсоляцияға жол беріледі;
4) жылдың ыстық кезінде үй-жайларда инсоляцияның артық жылулық әсерін шектеу ғимараттың тиісті жоспарлануымен және бағдарымен; күннен қорғау құрылғыларын қолдана отырып аумақтарды абаттандырумен, қажет болған жағдайда ауа баптау және ішкі салқындату жүйелерімен қамтамасыз етіледі;

5) ограничение теплового действия инсоляции территории обеспечивается затенением от зданий специальным затеняющим устройством и рациональным озеленением.
6) Продолжительность инсоляции в учебных помещениях дошкольных, общеобразовательных организаций и школ-интернатов непрерывная, составляет:
2,0 часа и более в северной зоне (севернее 48° северной широты);
1,5 часа и более в южной зоне (южнее 48° северной широты).
Указанная инсоляция в общеобразовательных организациях принимается для 60 процентов учебных помещений средних и старших классов.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 10.10.2024 № 81 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При проектировании и реконструкции жилых зданий размер жилой площади на одного человека составляет 15 квадратных метров (далее – м2) и более.
7. При проектировании и реконструкции административных зданий площадь помещений принимается из расчета 6 м2 на одного работника, для работающих инвалидов, пользующихся креслами-колясками 7,65 м2.
8. При оснащении рабочих мест крупногабаритным оборудованием и размещением в рабочих помещениях оборудования коллективного пользования (терминалов электронных вычислительных машин, аппаратов для просмотра микрофильмов и аналогичного оборудования коллективного пользования) площади помещений увеличиваются в соответствии с техническими документами на эксплуатацию оборудования.
9. При проектировании и реконструкции общежитий площадь жилых комнат определяется из расчета не менее 6 м2 на одного человека.
10. На каждом этаже общежитий предусматриваются санитарные узлы, умывальные, кухни.
Количество санитарно-технических приборов в общежитиях предусматривается из расчета: 1 душ, 1 умывальник и 1 унитаз на 4-6 человек.
В административных зданиях и (или) общежитиях требования к санитарным узлам, в том числе и для маломобильных групп населения предусматриваются согласно требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 21.04.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В общежитиях выделяются комнаты или места отдыха и приема пищи, хранения личной и специальной одежды, душевая, санитарный узел.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5) аумақты инсоляцияның жылулық әсерінен шектеу арнайы көлеңкелеу құрылғысымен және оңтайлы көгалдандырумен ғимараттан көлеңкелеу арқылы қамтамасыз етіледі;
6) Мектепке дейінгі, жалпы білім беретін ұйымдардың және мектеп-интернаттардың оқу үй-жайларында инсоляцияның ұзақтығы үзіліссіз, мынаны:
солтүстік аймақта 2,0 сағат (солтүстік ендікте 48° солтүстікте) және одан артықты;
оңтүстік аймақта 1,5 сағат (солтүстік ендікте 48° оңтүстікте) және одан артықты құрайды.
Жалпы білім беретін ұйымдарда көрсетілген инсоляция орта және жоғары сыныптардың оқу үй-жайларының 60 пайызына үшін қабылданады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.10.2024 № 81 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тұрғын ғимараттарды жобалау және реконструкциялау кезінде бір адамға тұрғын алаңның өлшемі 15 шаршы метр (бұдан әрі – м2) және одан артықты құрайды.
7. Әкімшілік ғимараттарды жобалау және реконструкциялау кезінде үй-жайлардың алаңы бір қызметкерге 6 м2, кресло-арбаларды пайдаланып жұмыс істейтін мүгедектер үшін 7,65 м2 есебімен қабылданады.
8. Жұмыс орындарын ірі габаритті жабдықпен жарақтандыру және жұмыс үй-жайларында ұжымдық пайдаланылатын жабдықты (электрондық есептеуіш машиналар терминалдарын, микрофильмдер көру аппараттарын және ұжымдық пайдаланылатын соған ұқсас жабдықты) орналастыру кезінде үй-жайлардың алаңы жабдықты пайдалануға арналған техникалық құжаттарға сәйкес ұлғайтылады.
9. Жатақханаларды жобалау және реконструкциялау кезінде тұрғын бөлмелердің алаңы бір адамға кемінде 6 м2 есебімен айқындалады.
10. Жатақханалардың әр қабатында санитариялық тораптар, қол жуатын орындар, асүйлер көзделеді.
Жатақханалардағы санитариялық-техникалық аспаптардың саны: 4-6 адамға 1 себезгі, 1 қолжуғыш және 1 унитаз есебімен көзделеді.
Әкімшілік ғимараттарда және (немесе) жатақханаларда санитариялық тораптарға қойылатын, оның ішінде халықтың қимыл-қозғалысы шектелген топтары үшін талаптар сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес көзделеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.04.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әкімшілік ғимараттарда және (немесе) жатақханаларда демалуға және тамақ ішуге, жеке және арнайы киімді сақтауға арналған бөлмелер немесе орындар, себезгі, санитариялық тораптама бөлінеді.

12. В административных и (или) жилых зданиях запрещается:
1) размещение санитарных узлов над жилыми комнатами;
2) размещение мусорокамер под жилыми помещениями;
3) примыкание мусоропроводов к жилым комнатам;
4) использовать жилые помещения не по назначению;
5) использование помещений, несоответствующих расчетам, указанным в пунктах 6 и 7 настоящих Санитарных правил.
13. Для отделки помещений административных и (или) жилых зданий (общежитий) используют строительные материалы, имеющие документы, подтверждающие их качество и безопасность.
Полы при входе в административные и (или) жилые здания (общежития) и на лестничных площадках предусматриваются не скользкими, а также без перепадов.
14. Доступность административных и (или) жилых зданий (общежитий) обеспечивается соблюдением требований государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, в том числе для маломобильных групп населения.
15. Шахты лифтов размещаются смежно с нежилыми комнатами при условии звукоизоляции наружных и внутренних ограждающих конструкций шахт.
16. При входе в административные и (или) жилые здания (общежития) устанавливаются урны для мусора и решетки для очистки обуви.
17. При размещении в жилых зданиях административных помещений, в том числе офисов, организаций оздоровительного и досугового назначения, учреждения здравоохранения и социального обеспечения, объектов общественного питания, розничной торговли и бытового обслуживания, организаций дошкольного воспитания и образования, учреждений управления, информации и связи предусматривается:
1) устройство автономных входов;
2) разработка мероприятий по звукоизоляции смежных и (или) вышележащих жилых помещений;
3) применение технологического инженерного оборудования, не создающего шума и вибрации, превышающих гигиенические нормативные показатели для жилых помещений.
18. При проектировании игровые площадки для детей размещаются на обособленных земельных участках, удаленных от магистральных улиц, коммунальных и промышленных предприятий, гаражей в соответствии с требованиями Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к санитарно-защитным зонам объектов, являющихся объектами воздействия на среду обитания и здоровье человека", утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 января 2022 года № ҚР ДСМ-2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26447) и государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства. Через территории игровых площадок не проходят инженерные коммуникации городского (сельского) назначения (водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения).

12. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарда:
1) санитариялық тораптарды тұрғын бөлмелер үстінде орналастыруға;
2) қоқыс камераларын тұрғын үй-жайлар астында орналастыруға;
3) қоқыс құбырларын тұрғын бөлмелерге жанастыруға;
4) тұрғын үй-жайларды мақсатынан тыс пайдалануға жол берілмейді;
5) осы Санитариялық қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген есептеулерге сәйкес келмейтін үй-жайларды пайдалануға тыйым салынады.
13. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) үй-жайларын әрлеу үшін олардың сапасын және қауіпсіздігін растайтын құжаттары бар құрылыс материалдарын пайдаланады.
Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарға (жатақханаларға) кіретін жердегі және баспалдақ алаңдарындағы еден тайғақ, сондай-ақ деңгейі әртүрлі болмайды.
14. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) қолжетімділігі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы, оның ішінде халықтың қозғалысы шектеулі топтары үшін мемлекеттік нормативтердің талаптарын сақтау арқылы қамтамасыз етіледі.
15. Лифт шахталары шахталардың сыртқы және ішкі қоршау конструкциялары дыбыстан оқшауланған жағдайда тұрғын емес бөлмелермен көрші орналастырылады.
16. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарға (жатақханаларға) кіретін жерде қоқысқа арналған урналар және аяқкиімді тазартуға арналған торлар орнатылады.
17. Тұрғын ғимараттарында әкімшілік үй-жайларды, оның ішінде кеңселерді, сауықтыру және ойын-сауық мақсатындағы ұйымдарды, денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету мекемелерін, қоғамдық тамақтану, бөлшек сауда және тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін, мектепке дейінгі тәрбиелеу және білім беру ұйымдарын, басқарма, ақпарат және байланыс мекемелерін орналастыру кезінде:
1) дербес кіруді орнату;
2) көршілес және (немесе) жоғарыда жатқан тұрғын үй-жайларды дыбыстан оқшаулау бойынша іс-шараларды әзірлеу;
3) тұрғын үй-жайлар үшін гигиеналық нормативтердегі көрсеткіштерден аспайтын, шу және діріл тудырмайтын инженерлік технологиялық жабдықты қолдану көзделеді.
18. Жобалау кезінде балаларға арналған ойын алаңдары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 қаңтардағы № ҚР ДСМ-2 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26447 болып тіркелген) "Адамның өмір сүру ортасы мен денсаулығына әсер ету объектілері болып табылатын объектілердің санитариялық-қорғаныш аймақтарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес магистралды көшелерден, коммуналдық және өнеркәсіптік кәсіпорындардан, гараждардан қашық оңаша жер учаскелерінде орналастырылады. Ойын алаңдарының аумақтары арқылы қалалық (селолық) мақсаттағы инженерлік коммуникациялар (сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау) өтпейді.

19. Санитарно-эпидемиологические требования к административным и (или) жилым зданиям (общежитиям) на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина устанавливаются Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий при острых респираторных вирусных инфекциях, гриппе и их осложнениях (пневмонии), менингококковой инфекции, коронавирусной инфекции COVID-19, ветряной оспе и скарлатине", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 мая 2021 года № ҚР ДСМ-47 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22833).
При устойчивом росте заболеваемости, постановлением Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), вынесенного в соответствии со статьями 38 и 104 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин к деятельности (предпринимательской) административных и жилых зданий (общежитий) и подлежит исполнению.
20. Территория, прилегающая к административным и (или) жилым зданиям (общежитиям), благоустраивается, проезды и пешеходные дорожки имеют твердые покрытия, содержатся в чистоте.
21. Территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводят санитарно-эпидемиологический мониторинг за уровнем шума от внешних источников на селитебной территории в соответствии с пунктом 5 статьи 45 Кодекса.
К внешним источникам шума относятся источники, расположенные вне здания с помещениями, в которых измеряются уровни шума, или на территории, либо вне ее пределов в помещениях специального назначения, или открыто.
22. Сбор, хранение, транспортировка отходов регулируется в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934).
23. Ремонт помещений административных зданий и общежитий проводится по мере их износа.

19. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарға (жатақханаларға) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 27 мамырдағы № ҚР ДСМ-47 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22833 болып тіркелген) "Жіті респираторлық вирустық инфекциялар, тұмау және олардың асқынулары (пневмония), менингококк инфекциясы, COVІD-19 коронавирустық инфекциясы, желшешек және скарлатина кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларымен белгілінеді.
Сырқаттанушылықтың тұрақты өсуі кезінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 38 және 104-баптарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көліктегі) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысымен әкімшілік және тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) қызметіне (кәсіпкерлігіне) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізіледі және орындалуға жатады.
20. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарға (жатақханаларға) іргелес аумақ абаттандырылады, кіретін жолдар мен жаяу жүргіншілерге арналған жолдардың қатты жабындысы болады, таза ұсталады.
21. Кодекстің 45-бабы 5-тармағына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері тұрғын аудандағы сыртқы көздерден болатын шу деңгейіне санитариялық-эпидемиологиялық бақылау жүргізеді.
Шудың сыртқы көздеріне шу деңгейі өлшенетін үй-жайлары бар ғимараттың сыртында немесе оның аумағында не оның шегінен тыс арнайы мақсаттағы үй-жайларда немесе ашық орналасқан көздер жатады.
22. Қалдықтарды жинау, сақтау, тасымалдау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы сәйкес бекітілген "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген) сәйкес реттеледі.
23. Әкімшілік ғимараттар мен жатақханалардың үй-жайларын жөндеу олардың тозуына қарай жүргізіледі.

24. Все помещения административных зданий и общежитий подлежат ежедневной влажной уборке с применением моющих средств, разрешенных к применению.
25. Для мытья и дезинфекции оборудования, инвентаря, помещений административных зданий и общежитий используют моющие и дезинфицирующие средства, разрешенные к применению, в соответствии с технологической инструкцией, инструкцией по применению изготовителя.
26. Радиаторы отопления предусматриваются легко доступными для уборки.
27. Помещения обеспечиваются проветриванием через фрамуги, форточки или устройства, обеспечивающие проветривание.
28. На уборочный инвентарь, предназначенный для уборки санитарных узлов (ведра, швабры) наносится сигнальная маркировка, уборочный инвентарь (ведра, швабры, ветошь) используется по назначению. Для хранения уборочного инвентаря выделяются помещения (или места).
29. В общежитиях мягкий инвентарь (матрацы, подушки, одеяла) по эпидемическим показаниям подвергается дезинфекции в соответствии с требованиями документов нормирования.
30. Матрацы обеспечиваются сменными наматрасниками, которые стираются по мере загрязнения, но не реже 1 раза в месяц. Смена постельного белья производится по мере загрязнения, но не реже одного раза в 7 календарных дней. Мягкий инвентарь подлежит замене согласно срока эксплуатации, указанного производителем, либо по мере износа.
31. Комплекты постельных принадлежностей (наматрасники, подушки, одеяла), чистое белье хранятся в шкафах (стеллажах) в складских помещениях.
32. В кухнях общежитий устанавливаются плотно закрывающиеся емкости для пищевых отходов, которые освобождаются ежедневно и по мере наполнения.
33. Подвальные (подземные) помещения административных и (или) жилых зданий (общежитий) содержатся в чистоте, сухими и освещенными.
В подвальных (подземных) помещениях административных и (или) жилых зданий (общежитий) своевременно устраняются протечки, аварии и засоры коммуникаций. После ликвидации аварий на канализационных сетях в подвальных помещениях проводятся профилактические дезинфекционные мероприятия.
34. Дезинфекционные, дезинсекционные и дератизационные мероприятия в административных и (или) жилых зданиях (общежитиях) проводятся в соответствии с требованиями документов нормирования.
Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования к системам водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, освещения, вентиляции, кондиционированию, микроклимату, физическим факторам административных и жилых зданий (общежитий)
35. В административных и (или) жилых зданиях (общежитиях) предусматриваются в исправном состоянии хозяйственно-питьевое, горячее водоснабжение, водоотведение, теплоснабжение, освещение, вентиляция и кондиционирование воздуха.

24. Әкімшілік ғимараттар мен жатақханалардың барлық үй-жайлары қолдануға рұқсат етілген жуу құралдарын қолдана отырып күнделікті ылғалды жиналады.
25. Жабдықтарды, мүкәммалды, әкімшілік ғимараттар мен жатақханалардың үй-жайларды жуу және дезинфекциялау үшін технологиялық нұсқаулыққа, дайындаушының қолдану жөніндегі нұсқаулығына сәйкес қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдаланады.
26. Жылыту радиаторлары жинау үшін жеңіл қолжетімді болып көзделеді.
27. Үй-жайлар фрамугалар, желкөздер немесе желкөздермен қамтамасыз ету құрылғылары арқылы желдетумен қамтамасыз етіледі.
28. Санитариялық тораптарды жинауға арналған жинау мүкәммалына (шелек, швабралар) сигналды таңбалау жазылады, жинау мүкәммалы (шелек, швабралар, шүберек) мақсаты бойынша пайдаланылады. Жинау мүкәммалын сақтау үшін үй-жайлар (немесе орын) бөлінеді.
29. Жатақханаларда жұмсақ мүкәммал (матрастар, жастықтар, көрпелер) эпидемиялық көрсетілімдер бойынша нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес дезинфекцияланады.
30. Матрастар ластануына қарай, бірақ айына 1 реттен кем емес жуылып тұратын матрас қаптармен қамтамасыз етіледі. Төсек-орын тысын ауыстыру ластануына қарай, бірақ күнтізбелік 7 күннен сиретпей жүргізіледі. Жұмсақ мүкәммал дайындаушы көрсеткен пайдалану мерзіміне сәйкес не тозуына қарай ауыстырылады.
31. Төсек-орын жабдықтарының жиынтықтары (матрас қаптар, жастықтар, көрпелер), таза төсек-орын қойма үй-жайларында шкафтарда (стеллаждарда) сақталады.
32. Жатақханалардың асүйлерінде күнделікті және толуына қарай босатылып тұратын тамақ қалдықтарына арналған тығыз жабылатын сыйымдылықтар орнатылады.
33. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) жертөле (жерасты) үй-жайлары құрғақ, жарықтандырылған және таза ұсталады.
Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) жертөле (жерасты) үй-жайларында су ағу, авариялар және коммуникациялардың бітеліп қалуы уақтылы жойылады. Авария жойылғаннан кейін жертөле үй-жайларындағы кәріз желілерінде профилактикалық дезинфекциялық іс-шаралар жүргізіледі.
34. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттардағы (жатақханалардағы) дезинфекциялық, дезинсекциялық және деразитарлық іс-шаралар нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. Әкімшілік және тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, жарықтандыру, желдету, ауабаптау жүйелеріне, микроклиматына, физикалық факторларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
35. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарда (жатақханаларда) шаруашылық-ауыз сумен, ыстық сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, жарықтандыру, желдету және ауабаптау жарамды күйінде көзделеді.

36. Административные и (или) жилые здания (общежития) обеспечиваются безопасной и качественной питьевой водой в соответствии с установленными требованиями документов нормирования.
37. В сельских населенных пунктах при отсутствии централизованного водоснабжения предусматривается нецентрализованное водоснабжение.
38. При отсутствии централизованной системы горячего водоснабжения устанавливаются водонагреватели. Горячая и холодная вода подводится ко всем ваннам, душевым, прачечным, умывальникам в местах проживания, в помещениях медицинского назначения, а также к технологическому оборудованию на пищеблоке.
Не используется горячая вода из системы водяного отопления для технологических и хозяйственно-бытовых целей.
39. В сельских населенных пунктах при размещении административных и (или) жилых зданий (общежитий) в не канализованной и частично канализованной местности предусматривается устройство местного водоотведения. Прием сточных вод осуществляют в общую или раздельные подземные водонепроницаемые емкости (выгребные ямы, септики), оснащенные крышками с гидравлическими затворами (сифонами), расположенные в хозяйственной зоне территории (земельного участка) административного и (или) жилого здания (общежития), очистка которых проводится своевременно, по мере заполнения.
Сброс сточных вод в открытые водоемы и на прилегающую территорию, а также устройство поглощающих колодцев не разрешается.
40. Канализационные стояки для водоотведения в кладовых и бытовых помещениях прокладывают в оштукатуренных коробах.
41. Административные и (или) жилые здания (общежития) оборудуются системами центрального теплоснабжения. При отсутствии централизованного источника теплоснабжения предусматривается автономная котельная или альтернативные источники теплоснабжения.
42. В сельских населенных пунктах разрешается устройство печного отопления.
43. В административных и (или) жилых зданиях (общежитиях) предусматриваются естественное и искусственное освещение согласно Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26831) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-15).
44. Без естественного освещения разрешается размещать помещения с непостоянным (кратковременным) пребыванием людей: санитарные узлы, душевые, умывальные, кладовые, складские, вспомогательные и аналогичные помещения.
К помещениям с непостоянным (кратковременным) пребыванием людей относятся помещения, в которых предусмотрено пребывание людей менее 2 часов.

36. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттар (жатақханалар) нормалау құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес қауіпсіз және сапалы ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
37. Селолық елді мекендерде орталықтандырылған сумен жабдықтау болмаған жағдайда орталықтандырылмаған сумен жабдықтау көзделеді.
38. Орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда су жылытқыштар орнатылады. Ыстық және суық су тұратын жерлердегі, медициналық мақсаттағы үй-жайлардағы барлық ванналарға, себізгілерге, кір жуатын орындарға, қолжуғыштарға, сондай-ақ ас блогындағы технологиялық жабдықтарға жүргізіледі.
Технологиялық және шаруашылық-тұрмыстық мақсаттар үшін сумен жылыту жүйесінің ыстық суы пайдаланылмайды.
39. Селолық елді мекендерде әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарды (жатақханаларды) кәрізделмеген және ішінара кәрізделген жерлерде орналастыру кезінде жергілікті су бұру құрылғысы көзделеді. Сарқынды суды қабылдау әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттар (жатақханалар) аумақтарындағы шаруашылық аймақта орналасқан, гидравликалық бекітпелері бар қақпақтармен (сифондармен) жарақталған ортақ немесе бөлек су өтпейтін жерасты сыйымдылықтарына (қазылған шұңқырларға, тұндырғыштарға) жүзеге асырылады, оларды тазарту толуына қарай уақтылы жүргізіледі.
Сарқынды суларды ашық су айдындарына және іргелес аумаққа шығаруға, сондай-ақ сіңіретін құдықтар орнатуға рұқсат етілмейді.
40. Қойма және тұрмыстық үй-жайларда су бұру үшін кәріз тікқұбырларын сыланған қораптарда жүргізеді.
41. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттар (жатақханалар) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерімен жабдықталады. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау көзі болмаған жағдайда дербес қазандық немесе алтернативті жылумен жабдықтау көздері көзделеді.
42. Селолық елді мекендерде пешпен жылытуды орнатуға рұқсат етілмейді.
43. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарда (жатақханаларда) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26831 болып тіркелген) бекітілген Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтеріне (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-15 бұйрығы) сәйкес табиғи және жасанды жарықтандыру көзделеді.
44. Табиғи жарықтандырусыз адамдар үнемі болмайтын (қысқа мерзім болатын) қосалқы үй-жайларды орналастыруға рұқсат етіледі: санитариялық тораптар, себезгілер, жуынатын орындар, қоймалар, қосалқы және осыған ұқсас үй-жайлар.
Адамдар үнемі болмайтын (қысқа мерзім болатын) үй-жайларға адамдардың 2 сағаттан аз болуы көзделген үй-жайлар жатады.

45. В административных и (или) жилых зданиях (общежитиях) предусматриваются системы вентиляции и кондиционирования воздуха. Проектирование систем вентиляции и кондиционирования воздуха в административных и (или) жилых зданиях (общежитиях) осуществляется согласно требованиям документов нормирования и государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства.
46. Параметры микроклимата в помещениях административных и (или) жилых зданий (общежитий) обеспечиваются в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-15. Концентрация химических веществ в воздухе помещений жилых зданий (общежитий) соответствует среднесуточным предельно-допустимым концентрациям (далее – ПДК) загрязняющих веществ, установленных документами нормирования, а при отсутствии среднесуточных ПДК соответствует максимально-разовым ПДК или ориентировочным безопасным уровням воздействия (ОБУВ).
47. В помещениях жилых зданий (общежитий) кратность воздухообмена соответствует Приказу № ҚР ДСМ-15 и государственным нормативам в области архитектуры, градостроительства и строительства.
48. Допустимые уровни инфразвука, вибрации и шума в помещениях административных и (или) жилых зданий (общежитий) соответствуют Приказу № ҚР ДСМ-15.
49. Напряженность электрического поля промышленной частоты 50 герц от воздушных линий электропередачи переменного тока составляет 1 киловатт на метр и менее на высоте 1,8 метра от поверхности земли.
50. Измерение физических факторов выполняется по методикам, утверждаемым согласно действующего законодательства.

45. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарда (жатақханаларда) желдету және ауа баптау жүйелері көзделеді. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттарда (жатақханаларда) желдету және ауа баптау жүйелерін жобалау нормалау құжаттарының және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
46. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) үй-жайларында микроклиматтың параметрлері № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес қамтамасыз етіледі. Тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) үй-жайлары ауасындағы химиялық заттардың шоғырлануы нормалау құжаттарында белгіленген ластаушы заттардың орташа тәуліктік рұқсат етілген шекті шоғырлануына (бұдан әрі – РЕШШ) сәйкес келеді, ал орташа тәуліктік РЕШШ болмаған кезде ең жоғары бір реттік РЕШШ-ге немесе болжамды қауіпсіз әсер ету деңгейлеріне (БҚӘД) сәйкес келеді.
47. Тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) үй-жайларында ауа алмасу жиілігі № ҚР ДСМ-15 бұйрығына және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне сәйкес келеді.
48. Әкімшілік және (немесе) тұрғын ғимараттардың (жатақханалардың) үй-жайларында инфрадыбыстың, дірілдің және шудың рұқсат етілетін деңгейлері № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес келеді.
49. Айнымалы тоқтың әуемен электр беру желісінің 50 герц өнеркәсіптік жиіліктегі электр өрісінің кернеуі жер бетінен 1,8 метр биіктікте метріне 1 киловатты және одан азды құрайды.
50. Физикалық факторларды өлшеу қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітілетін әдістемелер бойынша орындалады.