О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 514. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июня 2022 года № 28567
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 декабря 2014 года № 943 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10293):
в квалификационных требованиях и перечне документов, подтверждающих соответствие им, для деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, утвержденных указанным приказом:
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5
Работников, имеющих доступ в установленном порядке к работе с наркотическими средствами и прекурсорами в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"
Список работников с отметками:
1) органов внутренних дел о соответствующей проверке работников;
2) заключение наркологического и психоневрологического диспансеров об отсутствии среди работников лиц с заболеваниями наркоманией, токсикоманией, хроническим алкоголизмом, а также об отсутствии среди них лиц, признанных непригодными к выполнению отдельных видов профессиональной деятельности и деятельности, связанной с источником повышенной опасности
Сведения о соответствующей проверке работников и отсутствии среди работников лиц с заболеваниями наркоманией, токсикоманией, хроническим алкоголизмом, а также об отсутствии среди них лиц, признанных непригодны ми к выполнению отдельных видов профессиональной деятельности и деятельности, связанной с источником повышенной опасности проверяются посредством информационного взаимодействия объектов информатизации.
";
дополнить строкой, порядковый номер 6-1 в следующей редакции:
"
6-1
Транспортировка груза с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами осуществляется военизированной охраной или другими охранными службами по согласованию с органами внутренних дел
Договор по оказанию охранных услуг
Предоставляется в виде электронной копии документа
";
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
Производственно-технической базы на праве собственности или иных законных основаниях, предназначенной для разработки, производства, переработки, перевозки, пересылки, приобретения, хранения, распределения, реализации, использования, уничтожения наркотических средств
Сведения и документы, подтверждающие право собственности или иные законные основания

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 22 маусымдағы № 514 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 маусымда № 28567 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
1) "Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызмет үшін біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 26 желтоқсандағы № 943 бұйрығында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10293 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызмет үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде:
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес есірткі құралдарымен және прекурсорлар мен жұмыс істеуге рұқсаты бар қызметкерлер
Қызметкерлер тізімі:
1) ішкі істер органдарының қызметкерлерді тексергені туралы белгісі;
2) наркология лық және жүйке аурулары диспансерлері нің қызметкерлер арасында нашақорлық, уытқұмарлық, созылмалы маскүнемдік ауруларымен ауыратындардың жоқ екені туралы, сондай-ақ олардың арасында кәсіби жұмыстың жекелеген түрлерін және қауіптілігі жоғары жұмысты орындауға жарамсыз деп танылған адамдардың жоқ екені туралы белгісі
Қызметкерлер арасында қызметкер лерді тексергені туралы және нашақорлық, уытқұмарлық, созылмалы маскүнемдік аурулары мен ауыратындардың жоқ екені туралы, сондай-ақ олардың арасында кәсіби жұмыстың жекелеген түрлерін және қауіптілігі жоғары жұмысты орындауға жарамсыз деп танылған адамдар дың жоқ екені туралы мәліметтерді ақпаратта ндыру объектілерінің ақпарат тық өзара іс-қимылы арқылы тексереді
";
реттік нөмірі 6-1-жол мынадай редакцияда толықтырылсын:
"
6-1
Есірткі құралдары, психотроптық заттар және прекурсорлар бар жүктерді тасымалдауды iшкi iстер органдарымен келiсе отырып, әскерилендірілген күзет немесе басқа да күзет қызметі жүзеге асырады.
Күзет қызметін көрсету бойынша келісімшарт
Құжаттың электрондық көшірмесі түрінде ұсынылады
";
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Есірткі құралдарын әзірлеу, өндіру, қайта өңдеу, сатып алу, сату, пайдалану, тасымалдау, жөнелту, бөлу, жою үшін өндірістік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына жауап беретін меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
Меншік құқығын немесе өзге де заңды негіздерді растайтын мәліметтер мен құжаттар

1) Сведения о зарегистрированных правах (обременениях на недвижимое имущество и его технических характеристиках проверяются посредством информационного взаимодействия объектов информатизации.
2) В случае предоставления недвижимого имущества по договору найма (аренды), поднайма, а также документа, дающего право на использование помещения по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, копии этих документов предоставляются в электронном виде.
3) В случае обременения недвижимого имущества копия договора залога, заверенная печатью банковского учреждения, предоставляется в электронном виде
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Производственно-технической базы на праве собственности или иных законных основаниях, предназначенной для производства психотропных веществ и прекурсоров
Сведения и документы, подтверждающие право собственности или иные законные основания
1) Сведения о зарегистрированных правах (обременениях на недвижимое имущество и его технических характеристиках проверяются посредством информационного взаимодействия объектов информатизации.
2) В случае предоставления недвижимого имущества по договору найма (аренды), поднайма, а также документа, дающего право на использование помещения по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, копии этих документов предоставляются в электронном виде.
3) В случае обременения недвижимого имущества копия договора залога, заверенная печатью банковского учреждения, предоставляется в электронном виде
";
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
Производственно-технической базы на праве собственности или иных законных основаниях, предназначенной для разработки, переработки, перевозки, пересылки, приобретения, хранения, распределения, реализации, использования, уничтожения психотропных веществ и прекурсоров
Сведения и документы, подтверждающие право собственности или иные законные основания
1) Сведения о зарегистрированных правах (обременениях на недвижимое имущество и его технических характеристиках проверяются посредством информационного взаимодействия объектов информатизации.
2) В случае предоставления недвижимого имущества по договору найма (аренды), поднайма, а также документа, дающего право на использование помещения по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, копии этих документов предоставляются в электронном виде.
3) В случае обременения недвижимого имущества копия договора залога, заверенная печатью банковского учреждения, предоставляется в электронном виде
";

1) Тіркелген құқықтар (жылжымайтын мүлікке ауыртпалықтар және оның техникалық сипаттамала ры) туралы мәліметтерді ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы тексереді
2) Жалдау (жалға алу), қосымша жалдау келісімшарты бойынша жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша үй-жайды пайдалануға құқық беретін құжаттарды ұсынған жағдайда осы құжаттардың көшірмелері электрондық түрде ұсынылады.
3) Жылжымайтын мүліктің ауыртпалығы жағдайында банктік мекеменің мөрімен расталған кепілдік келісімшартының көшірмесі электрондық түрде ұсынылады.
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Психотроптық заттар мен прекурсорларды өндіру үшін арналған меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
Меншік құқығын немесе өзге де заңды негіздерді растайтын мәліметтер мен құжаттар
1) Тіркелген құқықтар (жылжымайтын мүлікке ауыртпалықтар және оның техникалық сипаттамала ры) туралы мәліметтерді ақпараттан дыру объектілерінің ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы тексереді
2) Жалдау (жалға алу), қосымша жалдау келісімшарты бойынша жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ның заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша үй-жайды пайдалануға құқық беретін құжаттарды ұсынған жағдайда осы құжаттардың көшірмелері электрондық түрде ұсынылады.
3) Жылжымай тын мүліктің ауыртпалығы жағдайында банктік мекеменің мөрімен расталған кепілдік келісімшартының көшірмесі электрондық түрде ұсынылады
";
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Психотроптық заттар мен прекурсорларды әзірлеу, қайта өңдеу, сатып алу, сақтау, сату, пайдалану, тасымалдау, жөнелту, бөлу, жою, өндіру үшін арналған меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
Меншік құқығын немесе өзге де заңды негіздерді растайтын мәліметтер мен құжаттар
1) Тіркелген құқықтар (жылжымай тын мүлікке ауыртпалықтар және оның техникалық сипаттамалары) туралы мәліметтерді ақпараттан дыру объектілерінің ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы тексереді
2) Жалдау (жалға алу), қосымша жалдау келісімшарты бойынша жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша үй-жайды пайдалануға құқық беретін құжаттарды ұсынған жағдайда осы құжаттардың көшірмелері электрондық түрде ұсынылады.
3) Жылжымай тын мүліктің ауыртпалығы жағдайында банктік мекеменің мөрімен расталған кепілдік келісімшартының көшірмесі электрондық түрде ұсынылады.
";

дополнить строкой, порядковый номер 9-1 в следующей редакции:
"
9-1
Подвижной состав и автомобильное транспортное средство на праве собственности или ином законном основании
Документы, подтверждающие право собственности, временного владения и пользования чужим имуществом по договору имущественного найма (аренды)
Предоставляется в виде электронной копии документа
";
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Производственно-технической базы на праве собственности или иных законных основаниях, предназначенной для культивирования, сбора, заготовки растений и трав, содержащих наркотические средства
Сведения и документы, подтверждающие право собственности или иные законные основания
1) Сведения о зарегистрированных правах (обременениях на недвижимое имущество и его технических характеристиках проверяются посредством информационного взаимодействия объектов информатизации;
2) В случае предоставления недвижимого имущества по договору найма (аренды), поднайма, а также документа, дающего право на использование помещения по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, копии этих документов предоставляются в электронном виде.
3) В случае обременения недвижимого имущества копия договора залога, заверенная печатью банковского учреждения, предоставляется в электронном виде
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11
Производственно-технической базы на праве собственности или иных законных основаниях, предназначенной для культивирования, сбора, заготовки растений и трав, содержащих психотропные вещества
Сведения и документы, подтверждающие право собственности или иные законные основания
1) Сведения о зарегистрированных правах (обременениях на недвижимое имущество и его технических характеристиках проверяются посредством информационного взаимодействия объектов информатизации
2) В случае предоставления недвижимого имущества по договору найма (аренды), поднайма, а также документа, дающего право на использование помещения по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, копии этих документов предоставляются в электронном виде.
3) В случае обременения недвижимого имущества копия договора залога, заверенная печатью банковского учреждения, предоставляется в электронном виде
";
строку, порядковый номер 12, изложить в следующей редакции:
"
12
При осуществлении деятельности в системе здравоохранения, связанной с приобретением, хранением, распределением, реализацией, использованием, уничтожением наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров

реттік нөмірі 9-1-жол мынадай редакцияда толықтырылсын:
"
9-1
Меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі жылжымалы құрам және автомобиль көлік құралы
Меншік құқығын растайтын құжаттар, мүліктік жалдау (жалға беру) келісімшарты бойынша бөтеннің мүлкін уақытша иелену және пайдалану
Құжаттың электрондық көшірмесі түрінде ұсынылады
";
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Құрамында есірткі құралдары бар өсімдіктер мен шөптерді өсіру, жинау, дайындау үшін меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
Меншік құқығын немесе өзге де заңды негіздерді растайтын мәліметтер мен құжаттар
1) Тіркелген құқықтар (жылжымайтын мүлікке ауыртпалықтар және оның техникалық сипаттамалары) туралы мәліметтерді ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы тексереді
2) Жалдау (жалға алу), қосымша жалдау келісімшарты бойынша жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша үй-жайды пайдалануға құқық беретін құжаттарды ұсынған жағдайда осы құжаттардың көшірмелері электрондық түрде ұсынылады.
3) Жылжымайтын мүліктің ауыртпалығы жағдайында банктік мекеменің мөрімен расталған кепілдік келісімшартының көшірмесі электрондық түрде ұсынылады.
";
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Құрамында есірткі құралдары бар өсімдіктер мен шөптерді өсіру, жинау, дайындау үшін меншік құқығындағы немесе өзге заңды негіздегі өндірістік-техникалық база
Меншік құқығын немесе өзге де заңды негіздерді растайтын мәліметтер мен құжаттар
1) Тіркелген құқықтар (жылжымайтын мүлікке ауыртпалықтар және оның техникалық сипаттамалары) туралы мәліметтерді ақпараттандыру объектілерінің ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы тексереді
2) Жалдау (жалға алу), қосымша жалдау келісімшарты бойынша жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша үй-жайды пайдалануға құқық беретін құжаттарды ұсынған жағдайда осы құжаттардың көшірмелері электрондық түрде ұсынылады.
3) Жылжымайтын мүліктің ауыртпалығы жағдайында банктік мекеменің мөрімен расталған кепілдік келісімшартының көшірмесі электрондық түрде ұсынылады.
";
реттік нөмірі 12-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
12
Есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сатып алумен, сақтаумен, бөлумен, өткізумен, пайдаланумен, жоюмен байланысты денсаулық сақтау жүйесіндегі қызметті жүзеге асыру кезінде

Представляются документы по пунктам 4, 5, 6 настоящих квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им для деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
В соответствии с подпунктом 5) статьи 10 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения"
";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: требования, указанные в строках, порядковые номера 2, 3, 4 и 6 не распространяются на перевозчиков грузов железнодорожным и автомобильным транспортом.";
2) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 апреля 2015 года № 334 "Об утверждении Правил использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11171):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.";
правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по противодействию наркопреступности Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"___" ______________ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"___" ______________ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"___" ______________ 2022 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"___" ______________ 2022 года
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 июня 2022 года № 514
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 апреля 2015 года № 334
Правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров

Осы біліктілік талаптарының 4,5,6-тармақтары және есірткі құралдары ның, психотроп тық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызмет үшін оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бойынша құжаттар ұсынылады
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 10-бабының 5) тармақшасына сәйкес
";
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"Ескерту: реттік нөмірлері 2, 3, 4 және 6-жолдарда көрсетілген талаптар теміржол және автомобиль көлігімен жүк тасымалдаушыларға қолданылмайды".
2) "Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 11 сәуірдегі № 334 бұйрығында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11171 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
20 _____ жылғы "__________"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
20 _____ жылғы "__________"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
20 _____ жылғы "__________"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
20 _____ жылғы "__________"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 22 маусымдағы
№ 514 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы "11" сәуірдегі
№ 334 бұйрығымен
бекітілген
Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (далее - Закон) и "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок использования объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
2. В зависимости от использования объекты и помещения подразделяются на следующие виды:
объекты - здания, земельные участки, емкости являющиеся частью технологического оборудования, опломбированные контейнеры, цистерны, железнодорожные вагоны, железнодорожные тупики;
помещения - сооружения, имеющие кладовые и сейфовые комнаты для хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
3. Объекты и помещения представляют собой единую систему, по функциональному назначению и использованию делятся на три группы:
1) первая группа - предприятия-производители наркотических средств, психотропных веществ, аптеки, испытательные лаборатории, научно-исследовательские институты, предприятия оптовой торговли, субъекты здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ;
2) вторая группа - объекты по культивированию и заготовке наркотикосодержащих растений;
3) третья группа - предприятия, производящие и/или осуществляющие оптовую торговлю прекурсорами, а также использующие их в своей производственной деятельности.
Глава 2. Использование объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров
4. Объекты и помещения для хранения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров используются в соответствии с требованиями Закона.
5. Использование объектов и помещений осуществляется на основе правоустанавливающего документа, подтверждающего владение на праве собственности или ином законном основании.
6. Не допускается использование объектов и помещений не по назначению.
7. Планировка используемых объектов и помещений обеспечивает:
1) сохранность имеющихся в наличии наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также изготовленной из них продукции;
2) поточность процесса с кратчайшими расстояниями между технологически связанными помещениями;
3) исключение пересечения технологических потоков;
4) максимальную группировку помещений с одинаковой степенью чистоты;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілерді және үй-жайларды пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" және "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайларды пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Пайдаланылуына байланысты объектілер мен үй-жайлар мынадай түрлерге бөлінеді:
объектілер – ғимараттар, жер учаскелері, технологиялық құрал-жабдықтардың бөлігі болып табылатын ыдыстар, пломбыланған контейнерлер, цистерналар, теміржол вагондары, теміржол тұйықтары;
үй-жайлар – есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сақтауға арналған қоймалық және сейфтік бөлмелері бар құрылыстар.
3. Объектілер мен үй-жайлар функциялық қызметтері мен пайдаланылуы бойынша бірыңғай жүйені құрайды және үш топқа бөлінеді:
1) бірінші топ – есірткі заттарын, психотроптық заттарды өндіруші кәсіпорындар, дәріханалар, сынақ зертханалары, ғылыми-зерттеу институттары, көтерме сауда кәсіпорындары, есірткі құралдары, психотроптық заттар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері;
2) екінші топ – құрамында есірткі бар өсімдіктерді өсіру мен дайындау жөніндегі объектілер;
3) үшінші топ – прекурсорларды өндіруші және/немесе көтерме сауданы жүзеге асырушы, сондай-ақ оларды өзінің өндірістік қызметінде пайдаланатын кәсіпорындар.
2-тарау. Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайларды пайдалану
4. Есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды сақтауға арналған объектілер мен үй-жайлар Заңының талаптарына сәйкес пайдаланылады.
5. Объектілер мен үй-жайларды пайдалану меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжаттың негізінде жүзеге асырылады.
6. Объектілер мен үй-жайларды мәніне сәйкес емес мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
7. Объектілер мен үй-жайларды жоспарлау:
1) қолда бар есiрткi заттарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды, сондай-ақ олардан дайындалған өнiмнің сақталуын;
2) технологиялық байланысқан үй-жайлар арасындағы қысқа арақашықтығы бар үдерістің ағынын;
3) технологиялық ағындар жолының кесiлуiн болдырмауды;
4) тазалық дәрежесi бiрдей үй-жайларды барынша топтастыруды;

5) предотвращение смешения различных видов и серий исходного сырья, полупродуктов и готовых продуктов;
6) защиту от загрязнения при перемещении исходного сырья, полупродуктов и готовых продуктов.
8. Переоборудование и перепланировка используемых объектов и помещений, ведущие к нарушению прочности или разрушению несущих конструкций здания, ухудшению сохранности и внешнего вида фасадов, нарушению противопожарных норм, не допускаются.
9. При использовании объектов и помещений в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров они обеспечиваются:
1) круглосуточной охраной;
2) системой охранной и тревожной сигнализации с выводом сигналов на пульт централизованного наблюдения охранных организаций;
3) металлической или усиленной обивкой с двух сторон железом деревянной входной дверью в помещение;
4) металлическими решетками на окнах с внутренней или наружной стороны помещения;
5) противопожарной безопасностью и системой пожарной сигнализации;
6) системой телефонизации с учетом обеспечения внешней и внутренней связи;
7) ограждением, препятствующим свободному доступу на объекты и помещения, где хранятся наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
10. При использовании объектов, предназначенных для перевозки наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров транспортными средствами в пределах Республики Казахстан, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров независимо от способа транспортировки и места хранения обеспечиваются:
1) сохранность груза и безопасность транспортировки;
2) военизированная охрана или другая охранная служба по согласованию с органами внутренних дел;
3) опломбирование емкостей, контейнеров, цистерн;
4) на складах временного хранения и в местах загрузки и разгрузки груза не допускается нахождение посторонних лиц.
11. При использовании объектов и помещений необходимо наличие следующей документации:
1) копии правоустанавливающего документа, подтверждающего владение на праве собственности или ином законном основании помещением;
2) копии договора на оказание охранных услуг;
3) перечня оборудования, инструментов, используемых для производства наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
12. Юридическим лицам, использующим объекты для перевозки (перевозчики грузов), пересылки наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, необходимо иметь при себе следующие документы:
1) договор на перевозку грузов (товарно-транспортные накладные, железнодорожные транспортные накладные, коносамент), счета-фактуры и товаросопроводительные документы, предоставленные грузоотправителем;

5) бастапқы шикiзаттың, жартылай дайын өнiмдер мен дайын өнімдердің алуан түрлерi мен серияларының араласып кетуiн болдырмауды;
6) бастапқы шикiзаттың, жартылай өнiмдер мен дайын өнімдердің орнын ауыстыру кезінде ластанудан қорғауды қамтамасыз етеді.
8. Объектілер мен үй-жайларды ғимараттың жапсарлас конструкцияларының бүтіндігін бұзуға немесе қиратуға, қасбеттің сақталуы мен сыртқы бөлігінің нашарлауына, өртке қарсы нормалардың бұзылуына әкеп соғатын қайта жабдықтауға және қайта жоспарлауға жол берілмейді.
9. Есірткі заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы объектілер мен үй-жайларды пайдалану кезінде:
1) тәулік бойы күзетпен;
2) күзет дабылы және күзет ұйымдарының орталықтандырылған бақылау пультіне сигналдар шығаратын күзет және дабыл сигнализациясы жүйесімен;
3) үй-жайға кіретін металл немесе екі жағынан темір немесе қалың қаптамасы бар ағаш есікпен;
4) үй-жайдың ішкі немесе сыртқы жағындағы терезелер металл тормен;
5) өрт қауіпсіздігі және өрт сигнализациясы жүйесімен;
6) сыртқы және ішкі байланыспен қамтамасыз етілуін ескере отырып телефондау жүйесімен;
7) есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорлар сақталатын объектіге және үй-жайға еркін кіруге кедергі жасайтын қоршаумен қамтамасыз етіледі.
10. Есiрткi заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорларды Қазақстан Республикасының шегiнде көлiк құралдарымен тасымалдауға арналған объектiлердi есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорларды тасымалдау тәсiлiне және сақтау орнына қарамастан пайдалану кезiнде мыналар:
1) жүктің сақталуы және тасымалдаудың қауіпсіздігі;
2) ішкі істер органдарының келісімі бойынша әскерилендірілген күзет немесе өзге де күзет қызметі;
3) ыдыстарды, контейнерлерді, цистерналарды пломбылау қамтамасыз етіледі;
4) уақытша сақтауға арналған қоймаларда және жүкті тиеу-түсіру орындарында бөгде адамдардың болуына жол берілмейді.
11. Объектілер мен үй-жайларды пайдалану кезінде мынадай құжаттар:
1) үй-жайға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжаттың көшірмелері;
2) күзетке арналған шарттардың көшірмелері;
3) есірткі заттарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды өндіру үшін пайдаланылатын құрал-жабдықтар, аспаптар тізбесі болуы қажет.
12. Есiрткi заттарының, психотроптық заттар мен прекурсорларды тасымалдауды (жүк тасымалдаушыларды), тиеп жөнелтудi қамтамасыз ететiн заңды тұлғалардың өздерiнде мынадай құжаттары болуы керек:
1) жүк жөнелтушi ұсынған жүктердi тасымалдау шарты (тауарлық-көліктік жүкқұжаттары, темiржол көліктік жүкқұжаттары, коносамент), шот-фактуралар мен тауарды жөнелту құжаттары;

2) копию лицензии на деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров с подвидами деятельности "перевозка, пересылка";
3) маршрут перевозки наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, составленный в произвольной форме;
4) копия уведомления в Министерство внутренних дел Республики Казахстан направленная не позднее 7 рабочих дней.
13. Доступ на объекты и в помещения разрешается лицам, непосредственно работающим с ними. Список лиц, допущенных к работе с подконтрольными веществами, утверждается приказом руководителя юридического лица, после согласования с органами внутренних дел и получения заключения врачей (психиатра и нарколога) об отсутствии у них заболеваний наркоманией, токсикоманией и хроническим алкоголизмом.
14. Объекты и помещения в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров после окончания рабочего дня опечатываются или пломбируются.
Ключи, печать или пломбир хранятся у ответственного должностного лица, назначенного приказом руководителя юридического лица.
15. Руководитель юридического лица обеспечивает соблюдение настоящих Правил.

2) "тасымалдау, жіберу" қызметiнiң кiшi түрлерiмен есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызметке лицензияның көшiрмесi;
3) еркін нысанда ресімделген есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорларды тасымалдау маршруты.
4) 7 жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне жіберілген хабарландырудың көшірмесі.
13. Объектілер мен үй-жайларға рұқсат олармен тікелей жұмыс жасайтын адамдарға беріледі. Бақылаудағы заттармен жұмыс iстеуге рұқсаты бар адамдардың тiзiмi iшкi iстер органдарымен келiсiлген соң және олардың нашақорлықпен, уытқұмарлықпен және созылмалы маскүнемдiкпен ауруының жоқтығы туралы дәрiгерлердiң (психиатр мен наркологтың) қорытындысын алғаннан кейін заңды тұлға басшысының бұйрығымен бекітіледі.
14. Есірткі заттары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы үй-жайлар жұмыс күнi аяқталғаннан кейiн мөрленеді немесе пломбыланады.
Кiлттер, мөр немесе пломбир заңды тұлға басшысының бұйрығымен тағайындалған жауапты адамда сақталады.
15. Заңды тұлғаның басшысы осы Қағидалардың сақталуын қамтамасыз етеді.