О внесении изменений в некоторые приказы Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 16 августа 2022 года № 51/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2022 года № 29145
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту экономики и финансов Службы финансового и материально-технического обеспечения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. С настоящим приказом ознакомить сотрудников, военнослужащих и работников органов национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 16 августа 2022 года № 51/қе
Перечень некоторых приказов
Председателя Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 мая 2015 года № 39 "Об утверждении норм выплаты денежной компенсации взамен продовольственного пайка курсантам, слушателям специальных (военных) учебных заведений органов национальной безопасности Республики Казахстан при убытии в отпуск" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11461):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении норм выплаты денежной компенсации взамен продовольственного пайка курсантам, слушателям военных, специальных учебных заведений органов национальной безопасности Республики Казахстан при убытии в отпуск";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 77 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить, что норма выплаты денежной компенсации взамен продовольственного пайка курсантам, слушателям военных, специальных учебных заведений органов национальной безопасности Республики Казахстан при убытии в отпуск определяется исходя из стоимости пайка для курсантов, слушателей военных, специальных учебных заведений, определенной договором о государственных закупках на соответствующий финансовый год, и количества дней отпуска.".

Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2022 жылғы 16 тамыздағы № 51/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 17 тамызда № 29145 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қызметінің Экономика және қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері мен жұмыскерлері таныстырылсын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
Е. Сагимбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының 2022 жылғы
16 тамыздағы
№ 51/қе бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары арнаулы (әскери) оқу орындарының курсанттарына, тыңдаушыларына олар демалысқа кеткенде азық-түлік сыбағасының орнына ақшалай өтемақы төлеу нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 26 мамырдағы № 39 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11461 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының курсанттарына, тыңдаушыларына олар демалысқа кеткенде азық-түлік сыбағасының орнына ақшалай өтемақы төлеу нормаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 77-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары әскери, арнаулы оқу орындарының курсанттарына, тыңдаушыларына олар демалысқа кеткенде азық-түлік сыбағасының орнына ақшалай өтемақы төлеу нормасы тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік сатып алу туралы шартпен айқындалған әскери, арнаулы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларына арналған үлес бағасы және демалыс күндерінің саны негізінде айқындалады деп белгіленсін.".

2. В приказе Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 августа 2017 года № 69 нс "Об утверждении Правил выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15747):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выплаты за счет государства военнослужащим органов национальной безопасности Республики Казахстан денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью третьей пункта 8 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и подпунктом 311) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты за счет государства военнослужащим органов национальной безопасности Республики Казахстан денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан.";
в Правилах выплаты военнослужащим органов национальной безопасности денег за счет государства за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выплаты за счет государства военнослужащим органов национальной безопасности Республики Казахстан денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан определяют порядок выплаты военнослужащим органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – военнослужащие) денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан (далее – РК).
Действие настоящих Правил распространяется также на лиц, уволенных с воинской службы (за исключением уволенных со срочной воинской службы, в связи с прекращением гражданства РК, по отрицательным мотивам, по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации), за перевозку собственного имущества в пределах РК.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выплаты за счет государства военнослужащим денег за перевозку собственного имущества в пределах Республики Казахстан";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Рапорт (заявление) подается в течение десяти рабочих дней со дня принятия дел и должности в соответствии с пунктом 50 Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований РК, утвержденного Указом Президента РК от 5 июля 2007 года № 364, либо исключения из списков учреждения на имя следующих должностных лиц:

2. "Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне мемлекет есебінен ақша төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 26 тамыздағы № 69 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15747 болып тіркелген):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне ақша төлеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабы 8-тармағының үшінші бөліміне және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженің 15-тармағы 311) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне ақша төлеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне мемлекет есебінен ақша төлеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне (бұдан әрі – әскери қызметшілер) ақша төлеу қағидалары Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілеріне Қазақстан Республикасының (бұдан әрі – ҚР) шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін ақша төлеу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалар әскери қызметтен шығарылған адамдарға да (мерзімді әскери қызметтен, ҚР азаматтығын тоқтатуға байланысты, теріс себептермен, аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметтік сәйкес келмеуі бойынша шығарылғандарды қоспағанда) ҚР шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін қолданылады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қазақстан Республикасының шегінде өз мүлкін тасымалдау үшін мемлекет есебінен әскери қызметшілерге ақша төлеу тәртібі";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген ҚР Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Ішкі қызмет жарғысының 50-тармағына сәйкес баянат (өтініш) істер мен лауазымды қабылдаған немесе мекеме тізімінен шығарылған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде мынадай лауазымды адамдардың атына ұсынылады:

1) Председателя Комитета национальной безопасности РК (далее – КНБ) – первыми руководителями ведомств, начальниками структурных подразделений республиканского государственного учреждения "Комитет национальной безопасности Республики Казахстан" и военных, специальных учебных заведений КНБ;
2) начальников структурных подразделений республиканского государственного учреждения "Комитет национальной безопасности Республики Казахстан" – военнослужащими, находящимися в их подчинении и лицами, уволенными с воинской службы, ранее проходившими воинскую службу в указанных подразделениях;
3) заместителя Председателя КНБ – Директора Пограничной службы – военнослужащими и лицами, уволенными с воинской службы республиканского государственного учреждения "Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", начальниками территориальных подразделений и подведомственных организаций Пограничной службы КНБ;
4) первым руководителям государственных учреждений ОНБ – военнослужащими, находящимися в их подчинении и лицами, уволенными с воинской службы, ранее проходившими воинскую службу в указанных подразделениях.".
3. В приказе Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 августа 2017 года № 70 "Об утверждении Правил предоставления военнослужащим органов национальной безопасности и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте" следующие изменения (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15793):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с частью второй пункта 8 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и подпунктом 312) пункта 15 Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах предоставления военнослужащим органов национальной безопасности и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления военнослужащим органов национальной безопасности и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте (далее – Правила) определяет порядок предоставления военнослужащим органов национальной безопасности (далее – ОНБ) и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте.
К членам семьи военнослужащего ОНБ в настоящих Правилах относятся:

1) ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) Төрағасына – ҰҚК ведомстволарының бірінші басшылары, "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі құрылымдық бөлімшелерінің және әскери, арнаулы оқу орындарының бастықтары;
2) "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі құрылымдық бөлімшелерінің бастықтарына – олардың қарамағындағы әскери қызметшілер және көрсетілген бөлімшелерде бұрын қызмет өткерген әскери қызметтен босатылған адамдар;
3) ҰҚК Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорына – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі" республикалық мемлекеттік мекемесінің әскери қызметшілері мен әскери қызметтен босатылған адамдар, ҰҚК Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының бастықтары;
4) ҰҚК мемлекеттік мекемелерінің бірінші басшыларына – олардың қарамағындағы әскери қызметшілер және көрсетілген бөлімшелерде бұрын әскери қызмет өткерген әскери қызметтен босатылған адамдар.".
3. "Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2017 жылғы 26 тамыздағы № 70 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15793 болып тіркелген):
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабы 8-тармағының екінші бөлігіне және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженің 15-тармағы 312) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ҰҚО) әскери қызметшілері мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларда ҰҚО әскери қызметшісінің отбасы мүшелеріне мыналар жатады:

1) супруг (супруга);
2) ребенок (дети), в том числе совместного или одного из супругов, за исключением ребенка (детей) от предыдущего (предыдущих) брака (браков) (супружества (супружеств), проживающего (проживающих) раздельно на основании решения суда;
3) совместный или одного из супругов ребенок с инвалидностью (дети с инвалидностью), в том числе лицо с инвалидностью (лица с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста, за исключением ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) от предыдущего (предыдущих) брака (браков) (супружества (супружеств), проживающего (проживающих) раздельно на основании решения суда.";
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) необходимо оказание неотложной медицинской помощи, а также по заключению организации здравоохранения или военно-врачебной комиссии о перевозке воздушным транспортом;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Членам семей военнослужащих ОНБ, за исключением членов семей курсантов, кадетов и военнослужащих срочной воинской службы, осуществляют проезд на воздушном транспорте за счет государства в случае перевода военнослужащего ОНБ в другую местность, если:
1) дальность поездки превышает 1 500 (одну тысячу пятьсот) километров;
2) имеется совместный или одного из супругов ребенок с инвалидностью (дети с инвалидностью), в том числе лицо с инвалидностью (лица с инвалидностью) с детства независимо от его (их) возраста, за исключением ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) от предыдущего (предыдущих) брака (браков) (супружества (супружеств), проживающего (проживающих) раздельно на основании решения суда;
3) стоимость проезда воздушным транспортом равна или ниже стоимости проезда железнодорожным транспортом, при его отсутствии – морским, речным и автомобильным транспортом, а при проезде несколькими видами транспорта – общей стоимости проезда этими видами транспорта.".

1) жұбайы (зайыбы);
2) сот шешімі негізінде бөлек тұратын, бұрынғы некеден (некелерден) (ерлі-зайыптылықтан) туған баланы (балаларды) қоспағанда, баласы (балалары), оның ішінде ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің баласы (балалары);
3) сот шешімі негізінде бөлек тұратын, бұрынғы некеден (некелерден) (ерлі-зайыптылықтан) туған мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) қоспағанда, жасына қарамастан, ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің мүгедектігі бар баласы (мүгедектігі бар балалары), оның ішінде бала кезінен мүгедектігі бар адам (мүгедектігі бар адамдар).";
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған кезде, сондай-ақ әуе көлігімен тасымалдау қажеттігі туралы денсаулық сақтау ұйымының немесе әскери – дәрігерлік комиссияның қорытындысы болғанда;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Курсанттардың, кадеттердің жəне мерзімді әскери қызметтегі əскери қызметшілердің отбасы мүшелерін қоспағанда, ҰҚО əскери қызметшілерінің отбасы мүшелері әуе көлігімен мемлекет есебінен əскери қызметші басқа жергілікті жерге ауысқан жағдайда жол жүреді, егер:
1) жол жүру қашықтығы 1500 (бір мың бес жүз) шақырымнан асса;
2) сот шешімі негізінде бөлек тұратын, бұрынғы некеден (некелерден) (ерлі-зайыптылықтан) туған мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) қоспағанда, жасына қарамастан, ортақ немесе ерлі-зайыптылардың біреуінің мүгедектігі бар баласы (мүгедектігі бар балалары), оның ішінде бала кезінен мүгедектігі бар адам (мүгедектігі бар адамдар) болса;
3) әуе көлігімен жол жүру құны теміржол көлігімен жол жүру құнына тең немесе одан төмен болса, ол жоқ болған кезде – теңіз, өзен және автомобиль көлігімен, ал бірнеше көлік түрлерімен жүру кезінде – сол көлік түрлерінің барлық жол жүру құны тең болса.".