О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1199 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 826 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области технического регулирования"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 28 сентября 2022 года № 379-НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 сентября 2022 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29925
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 1199 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 826 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области технического регулирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12735) следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в области технического регулирования, утвержденных указанным совместным приказом:
в приложении к указанным Критериям:
строку, порядковый номер 156, изложить в следующей редакции:
"
156.
оборудование вагонов моторвагонного подвижного состава местами, предназначенными для проезда лиц с инвалидностью и пассажиров с детьми. Оборудование пассажирских вагонов и вагонов моторвагонного подвижного состава, предназначенных для проезда граждан, имеющих ограничения в подвижности, следующими устройствами:
1) устройства для быстрого подъема, спуска и надежного крепления кресел-колясок;
2) специальные санузлы с увеличенной площадью;
3) проходы увеличенной ширины
грубое
";
строки, порядковые номера 228 и 229, изложить в следующей редакции:
"
228.
наличие в высокоскоростном железнодорожном подвижном составе мест, предназначенных для проезда лиц с инвалидностью и пассажиров с детьми
грубое
229.
наличие в вагонах высокоскоростного железнодорожного подвижного состава, предназначенных для проезда граждан, имеющих ограничения в подвижности, следующих устройств:
1) устройства для быстрого подъема, спуска и надежного крепления кресел-колясок;
2) специальные санузлы с увеличенной площадью;
3) проходы увеличенной ширины.
грубое
";
строку, порядковый номер 295, изложить в следующей редакции:
"
295.
соблюдение требований, при котором для обеспечения безопасности на лифте, предназначенном, в том числе для перевозки лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения, выполняется нижеследующее:

"Техникалық реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1199 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 826 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 379-НҚ және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 67 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29925 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Техникалық реттеу саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсандағы № 1199 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 826 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12735 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Техникалық реттеу саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
көрсетілген Өлшемшарттарға қосымшада:
реттік нөмірі 156 - жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
156.
моторвагонды жылжымалы құрамның вагондарын мүгедектігі бар адамдар мен балалары бар жолаушыларды жүріп өтуіне арналған орындармен жабдықтау. Қозғалғыштығы шектеулі азаматтардың жүріп өтуіне арналған жолаушылар вагондары мен моторвагонды жылжымалы құрам вагондарын мынадай құрылғылармен жабдықтау:
1) кресло-арбаны тез көтеріп-түсіруге және сенімді бекітуге арналған құрылғылар;
2) ауданы ұлғайтылған арнайы санитариялық тораптар;
3) ені ұлғайтылған жолдар
өрескел
";
реттік нөмірлері 228 және 229 - жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
228.
жоғары жылдамдықты теміржол жылжымалы құрамында мүгедектігі бар адамдар мен балалары бар жолаушылардың жүруіне арналған орындардың болуы
өрескел
229.
қозғалғыштығы шектеулі адамдардың жүруіне арналған вагондарда жоғары жылдамдықты темір жол жылжымалы құрамының мынадай құрылғылардың болуы:
1) кресло-арбаны тез көтеріп-түсіруге және сенімді бекітуге арналған құрылғы;
2) ауданы ұлғайтылған арнайы санитариялық тораптар;
3) ені ұлғайтылған жолдар
өрескел
";
реттік нөмірі 295 - жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
295.
лифтіде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын тасымалдауға арналған талаптарды сақтау үшін төмендегілер орындалады:

1) размеры кабины, дверного проема кабины и шахты обеспечивают безопасный въезд и выезд из кабины, а также размещение в кабине пользователя на кресле-коляске;
2) двери кабины и шахты лифта, предназначенного для транспортирования пользователя в кресле-коляске без сопровождающих, открываются и закрываются автоматически;
3) кабина лифта оборудуется, по крайней мере, одним поручнем, расположение которого облегчает пользователю доступ в кабину и к устройствам управления;
4) горизонтальное и вертикальное расстояние между порогами кабины и этажной площадки обеспечивает безопасный въезд в кабину и выезд из кабины пользователя на кресле-коляске;
5) конструкция и размещение устройств управления и сигнализации (звуковой и световой) в кабине лифта и на этажной площадке обеспечивает безопасность и доступность лифта для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения
грубое
";
в Приложении 5 к указанному совместному приказу:
в Проверочном листе в области технического регулирования:
строку, порядковый номер 102, изложить в следующей редакции:
"
102.
оборудование вагонов моторвагонного подвижного состава местами, предназначенными для проезда лиц с инвалидностью и пассажиров с детьми. Оборудование пассажирских вагонов и вагонов моторвагонного подвижного состава, предназначенных для проезда граждан, имеющих ограничения в подвижности, следующими устройствами:
1) устройства для быстрого подъема, спуска и надежного крепления кресел -колясок;
2) специальные санузлы с увеличенной площадью;
3) проходы увеличенной ширины
";
строки, порядковые номера 174 и 175, изложить в следующей редакции:
"
174.
наличие в высокоскоростном железнодорожном подвижном составе мест, предназначенных для проезда лиц с инвалидностью и пассажиров с детьми
175.
наличие в вагонах высокоскоростного железнодорожного подвижного состава, предназначенных для проезда граждан, имеющих ограничения в подвижности, следующих устройств:
1) устройства для быстрого подъема, спуска и надежного крепления кресел-колясок;
2) специальные санузлы с увеличенной площадью;
3) проходы увеличенной ширины.
";
строку, порядковый номер 241, изложить в следующей редакции:
"
241.
соблюдение требований, при котором для обеспечения безопасности на лифте, предназначенном, в том числе для перевозки лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения, выполняется нижеследующее:
1) размеры кабины, дверного проема кабины и шахты обеспечивают безопасный въезд и выезд из кабины, а также размещение в кабине пользователя на кресле-коляске;
2) двери кабины и шахты лифта, предназначенного для транспортирования пользователя в кресле-коляске без сопровождающих, открываются и закрываются автоматически;

1) кабинаның өлшемі, кабинаның және шахтаның есік ойығының өлшемдері кабинадан қауіпсіз кіруді және шығуды, сондай-ақ пайдаланушының кабинасында кресло-арбамен орналастыруды қамтамасыз етеді;
2) пайдаланушыны кресло-арбада алып жүрушілерсіз тасымалдауға арналған лифт кабинасы мен шахтасының есіктері автоматты түрде ашылады және жабылады;
3) лифт кабинасы тұтқаның орналасуы пайдаланушының кабинаға және басқару құрылғыларына кіруін жеңілдететін кем дегенде бір тұтқамен жабдықталады;
4) кабинаның табалдырықтары мен қабатты алаң арасындағы көлденең және тік қашықтық кабинаға қауіпсіз кіруді және кресло-арбамен пайдаланушының кабинасынан шығуды қамтамасыз етеді;
5) лифт кабинасында және қабат алаңында басқару және сигнал беру (дыбыстық және жарықтық) құрылғыларының конструкциясы және орналасуы лифттің мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қауіпсіздігі мен қолжетімділігін қамтамасыз етеді
өрескел
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 5-қосымшада:
Техникалық реттеу саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 102 - жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
102.
моторвагонды жылжымалы құрамның вагондарын мүгедектігі бар адамдар мен балалары бар жолаушылардың жүріп өтуіне арналған орындармен жабдықтау. Қозғалғыштығы шектеулі азаматтардың жүріп өтуіне арналған жолаушылар вагондары мен моторвагонды жылжымалы құрам вагондарын мынадай құрылғылармен жабдықтау:
1) кресло-арбаны тез көтеріп-түсіруге және сенімді бекітуге арналған құрылғылар;
2) ауданы ұлғайтылған арнайы санитариялық тораптар;
3) ені ұлғайтылған жолдар
";
реттік нөмірлері 174 және 175 - жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
174.
жоғары жылдамдықты теміржол жылжымалы құрамында мүгедектігі бар адамдар мен балалары бар жолаушылардың жүруіне арналған орындардың болуы
175.
қозғалғыштығы шектеулі азаматтардың жүруіне арналған вагондарда жоғары жылдамдықты темір жол жылжымалы құрамының мынадай құрылғылардың болуы:
1) кресло-арбаны тез көтеріп-түсіруге және сенімді бекітуге арналған құрылғылар;
2) ауданы ұлғайтылған арнайы санитариялық тораптар;
3) ені ұлғайтылған жолдар
";
реттік нөмірі 241-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
241.
лифтіде қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін, оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын тасымалдауға арналған талаптарды сақтау үшін төмендегілер орындалады:
1) кабинаның өлшемі, кабинаның және шахтаның есік ойығының өлшемдері кабинадан қауіпсіз кіруді және шығуды, сондай-ақ пайдаланушының кабинасында кресло-арбамен орналастыруды қамтамасыз етеді;
2) пайдаланушыны кресло-арбада алып жүрушілерсіз тасымалдауға арналған лифт кабинасы мен шахтасының есіктері автоматты түрде ашылады және жабылады;

3) кабина лифта оборудуется, по крайней мере, одним поручнем, расположение которого облегчает пользователю доступ в кабину и к устройствам управления;
4) горизонтальное и вертикальное расстояние между порогами кабины и этажной площадки обеспечивает безопасный въезд в кабину и выезд из кабины пользователя на кресле-коляске;
5) конструкция и размещение устройств управления и сигнализации (звуковой и световой) в кабине лифта и на этажной площадке обеспечивает безопасность и доступность лифта для лиц с инвалидностью и маломобильных групп населения
".
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров торговли и интеграции, национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Заместитель Премьер-Министра
- Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
__________ С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой cтатистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан

3) лифт кабинасы тұтқаның орналасуы пайдаланушының кабинаға және басқару құрылғыларына кіруін жеңілдететін кем дегенде бір тұтқамен жабдықталады;
4) кабинаның табалдырықтары мен қабатты алаң арасындағы көлденең және тік қашықтық кабинаға қауіпсіз кіруді және кресло-арбамен пайдаланушының кабинасынан шығуды қамтамасыз етеді;
5) лифт кабинасында және қабат алаңында басқару және сигнал беру (дыбыстық және жарықтық) құрылғыларының конструкциясы және орналасуы лифттің мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтары үшін қауіпсіздігі мен қолжетімділігін қамтамасыз етеді
".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция, Ұлттық экономика вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрі
__________С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика
және арнайы есепке алу комитеті
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі