О внесении изменений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 18 октября 2022 года № 1077. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 октября 2022 года № 30234
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан следующие изменения:
1) в приказе Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 370 "Об утверждении Правил совершения таможенных операций, связанных с установлением и соблюдением маршрута перевозки товаров, находящихся под таможенным контролем и перевозимых по таможенной территории Евразийского экономического союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16682):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 7 статьи 430 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах совершения таможенных операций, связанных с установлением и соблюдением маршрута перевозки товаров, находящихся под таможенным контролем и перевозимых по таможенной территории Евразийского экономического союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила совершения таможенных операций, связанных с установлением и соблюдением маршрута перевозки товаров, находящихся под таможенным контролем и перевозимых по таможенной территории Евразийского экономического союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 430 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок совершения таможенных операций, связанных с установлением и соблюдением маршрута перевозки товаров, установленного в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем и перевозимых по таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с Кодексом без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для обеспечения сохранности иностранных товаров, находящихся под таможенным контролем, при их перевозке по установленному маршруту, товары и документы на них, грузовые помещения (отсеки) идентифицируются в соответствии со статьей 427 Кодекса.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Должностное лицо органа государственных доходов, зарегистрировавшее документы, подтверждающие размещение товаров в месте временного хранения, в течение 2 (двух) часов рабочего времени уведомляет по оперативным каналам связи орган государственных доходов, установивший маршрут перевозки товаров, о соблюдении маршрута перевозки для снятия с контроля.";
пункт 14 исключить;

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 18 қазандағы № 1077 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 қазанда № 30234 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылмай Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалданатын және кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты тасымалдау маршрутын белгілеуге және сақтауға байланысты кедендік операцияларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 370 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16682 болып тіркелген):
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 430-бабы 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылмай Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалданатын және кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты тасымалдау маршрутын белгілеуге және сақтауға байланысты кедендік операцияларды жасау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылмай Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалданатын және кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты тасымалдау маршрутын белгілеуге және сақтауға байланысты кедендік операцияларды жасау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 430-бабы 7-тармағына сәйкес әзірленді және Кодекске сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылмай Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы тасымалданатын және кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты белгіленген тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеуге және сақтауға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кедендік бақылаудағы шетелдік тауарларды, белгіленген маршрут бойынша тасымалдау кезінде олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін тауарлар және оларға құжаттар, жүк тиейтін орынжайлар (бөліктер) Кодекстің 427-бабына сәйкес сәйкестендіріледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тауарлардың уақытша сақтау орнында орналастыруын растайтын құжаттарды тіркеген мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы жұмыс уақытының 2 (екі) сағаты ішінде тауарларды тасымалдау маршрутын белгілеген мемлекеттік кірістер органын байланыстың жедел арналары бойынша бақылаудан алу үшін тасымалдау маршрутының сақталғаны туралы хабардар етеді.";
14-тармақ алып тасталсын;

2) в приказе Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 373 "Об утверждении Правил признания факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16704):
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) пункта 7 статьи 34, подпунктом 3) пункта 3 статьи 88, подпунктом 4) пункта 2 статьи 174, подпунктом 4) пункта 1 статьи 305, подпунктом 5) пункта 3 статьи 306, подпунктом 4) пункта 2 статьи 322, подпунктом 6) пункта 2 статьи 328 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах признания факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила признания факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 7 статьи 34, подпунктом 3) пункта 3 статьи 88, подпунктом 4) пункта 2 статьи 174, подпунктом 2) пункта 1 статьи 305, подпунктом 5) пункта 3 статьи 306, подпунктом 4) пункта 2 статьи 322, подпунктом 6) пункта 2 статьи 328 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок признания органом государственных доходов факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо факта безвозвратной утраты этих товаров в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

2) "Шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан жойылу және (немесе) қалпына келтірілмейтін жоғалу фактісін не осы тауарларды қалыпты жағдайларда тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему нәтижесінде қалпына келтірілмейтін жоғалу фактісін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 373 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16704 болып тіркелген):
тақырыбы орыс тілінде өзгермейді, қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарлардың тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін тану қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 34-бабы 7-тармағының 8) тармақшасына, 88-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына, 174-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, 305-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 306-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына, 322-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, 328-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан жойылу және (немесе) қалпына келтірілмейтін жоғалу фактісін не осы тауарларды қалыпты жағдайларда тасымалдау (тасу) және (немесе) сақтау кезінде табиғи кему нәтижесінде қалпына келтірілмейтін жоғалу фактісін тану қағидаларында:
тақырыбы орыс тілінде өзгермейді, қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарлардың тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін тану қағидалары" (бұдан әрі – Қағидалар);
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарлардың тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін тану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 34-бабы 7-тармағының 8) тармақшасына, 88-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына, 174-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, 305-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 306-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына, 322-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына, 328-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдік тауарлардың авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдарынан жойылу және (немесе) қайтарымсыз жоғалу фактісін не осы тауарлардың тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мемлекеттік кірістер органының тану тәртібін айқындайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. При перевозке товаров железнодорожным транспортом, в качестве подтверждения факта аварии орган государственных доходов дополнительно принимает от перевозчика копию Акта о техническом состоянии вагона, контейнера согласно приложению 13 к Правилам перевозок грузов железнодорожным транспортом, утвержденным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 612 "Об утверждении Правил перевозок грузов железнодорожным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19188).";
приложение 1 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в приложение 2 к Правилам вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 октября 2022 года № 1077
Приложение 1
к Правилам признания факта
уничтожения и (или) безвозвратной
утраты иностранных товаров
вследствие аварии или действия
непреодолимой силы либо факта
безвозвратной утраты этих товаров
в результате естественной убыли
при нормальных условиях перевозки
(транспортировки) и (или) хранения
форма
АКТ
об аварии или действии непреодолимой силы (безвозвратной утраты иностранных товаров
в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения)
Наименование органа государственных доходов
1. Таможенный орган отправления
2. Таможенный орган назначения
3. Регистрационный номер предыдущей транзитной декларации
4. Регистрационный номер транспортного средства международной перевозки (контейнера)
5. Перевозчик (наименование, адрес)

"5. Теміржол көлігімен тауарларды тасымалдау кезінде, авария фактісін растау ретінде мемлекеттік кірістер органы тасымалдаушыдан "Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 612 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19188 болып тіркелген) бекітілген, Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларына 13-қосымшаға сәйкес Вагонның, контейнердің техникалық жай-күйі туралы актінің көшірмесін қосымша қабылдайды.";
Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 2-қосымшаның орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді, қазақ тілінде осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 18 қазандағы
№ 1077 Бұйрығына
қосымша
Шетелдік тауарлардың авария
немесе еңсерілмейтін күш
әрекетінің салдарынан жойылу
және (немесе) қайтарымсыз
жоғалу фактісін не осы
тауарлардың тасымалдаудың
(тасудың) және (немесе)
сақтаудың қалыпты
жағдайлары кезінде табиғи
кему нәтижесінде қайтарымсыз
жоғалу фактісін тану
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Авария немесе еңсерілмейтін күш әрекетінің салдары (шетелдік тауарлардың тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалуы) туралы АКТ
Мемлекеттік кірістер органының атауы
1. Жөнелтуші кеден органы
2. Межелі кеден органы
3. Алдыңғы транзиттік декларацияның тіркеу нөмірі
4. Халықаралық тасымалдау көлік құралының (контейнер) тіркеу нөмірі
5. Тасымалдаушы (атауы, мекенжайы)