О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504 "Об утверждении образцов профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, Правил дипломирования моряков"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 октября 2022 года № 575. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2022 года № 30252
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июля 2017 года № 504 "Об утверждении образцов профессионального диплома, подтверждения профессионального диплома, Правил дипломирования моряков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15577) следующие изменения:
в Правилах дипломирования моряков, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила применяются к гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам, работающим или претендующим работать на морских судах в целях торгового мореплавания, кроме членов экипажа судов военно-морского флота, рыболовных судов, прогулочных яхт, не используемых в коммерческих целях и деревянных судов примитивной постройки.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Моряки, работающие на следующих типах судна, имеют соответствующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта, перечень и формы которых утверждены приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11173):
1) нефтяные танкера, химовозы, газовозы;
2) пассажирские суда;
3) суда, работающие на топливе с низкой температурой вспышки в соответствии с Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море, с поправками (далее – Конвенция СОЛАС);
4) суда, эксплуатирующиеся в полярных водах в соответствии с Конвенцией СОЛАС;
5) высокоскоростные суда в соответствии с Конвенцией СОЛАС.
Капитаны и лица командного состава, работающие на нефтяных танкерах, химовозах или газовозах, имеют в своих профессиональных дипломах подтверждение соответствующих свидетельств подготовки специалистов морского транспорта.
Все моряки имеют следующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта:
1) "Начальная подготовка";
2) "Подготовка в области осведомленности об охране судна" или "Подготовка в области назначенных обязанностей по вопросам охраны".
Все кандидаты на получение профессионального диплома палубной команды имеют:

"Кәсіби диплом үлгілерін, кәсіби диплом растамасын, теңізшілерге диплом беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 17 қазандағы № 575 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 20 қазанда № 30252 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіби диплом үлгілерін, кәсіби диплом растамасын, теңізшілерге диплом беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 шілдедегі № 504 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15577 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізшілерге диплом беру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар әскери-теңіз флоты, балық аулауға арналған кемелер, коммерциялық мақсаттарда пайдаланбайтын серуендік яхталар, қарапайым пішінді ағаш кемелер экипаждарының мүшелерінен басқа сауда мақсатында теңізде жүзетін кемелерінде жұмыс істейтін немесе жұмыс істеуге үміттенген Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетелдік азаматтарға қолданылады.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Тізбесі және нысандары Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 362 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11173 болып тіркелген) бекітілген теңіз көлігі мамандарын даярлаудың тиісті куәліктері кеменің мынадай түрлерінде жұмыс істейтін теңізшілерде:
1) мұнай танкерлері, химия тасушылары, газ тасушылары;
2) жолаушылар кемелері;
3) Теңізде адам өмірін қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияға, түзетулеріне, (бұдан әрі – СОЛАС конвенциясы) сәйкес тұтанудың төмен температурасымен отынында жұмыс істейтін кемелер;
4) СОЛАС конвенциясына сәйкес поляр суларында пайдаланатын кемелер;
5) СОЛАС конвенциясына сәйкес жоғары жылдамдықтағы кемелер.
Мұнай танкерлері, химия тасушылары немесе газ тасушыларында жұмыс істейтін капитандар мен басшы құрамы адамдарының кәсіби дипломдарында теңіз көлігі мамандарын даярлаудың тиісті куәліктерінің растамалары болады.
Барлық теңізшілерде теңіз көлігі мамандарын даярлаудың мынадай куәліктері:
1) "Бастапқы даярлау";
2) "Кемені күзету туралы хабардарлық саласындағы даярлау" немесе "Күзет мәселелері бойынша тағайындалған міндеттер саласындағы даярлау".
Палуба командасының кәсіби дипломын алуға барлық кандидаттарда:

1) профессиональный диплом радиооператора ГМССБ или радиооператора ГМССБ ограниченного района плавания;
2) подготовку по использованию радиолокационной станции в соответствии с разделом А-II/1 Кодекса ПДНВ;
3) подготовку по использованию системы автоматической радиолокационной прокладки (далее – САРП) в соответствии с разделом А-II/1 Кодекса ПДНВ (при отсутствии профессиональный диплом выдается с ограничением "без САРП");
4) подготовку по использованию электронной картографической навигационной информационной системы (далее – ЭКНИС) в соответствии с разделом А-II/1 Кодекса ПДНВ (при отсутствии профессиональный диплом выдается с ограничением "без ЭКНИС").
Все кандидаты на получение профессионального диплома лица командного состава имеют следующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта:
1) "Специалист по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками";
2) "Борьба с пожаром по расширенной программе";
3) "Оказание первой медицинской помощи на судне".
11. Владельцу профессионального диплома второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более позволяется занять должность старшего механика судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт.
В профессиональный диплом вносятся все должности, которые занимает член экипажа судна, включая все нижестоящие должности с указанием ограничений по каждой должности.";
пункты 13, 14 и 14-1 изложить в следующей редакции:
"13. Кандидат для получения профессионального диплома представляет в Морскую администрацию порта следующие документы:
1) заявление на имя руководителя Морской администрации порта по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
2) фото формата 3 х 4 см – 2 штуки;
3) копия мореходной книжки, выданной Морской администрацией порта;
4) документ, удостоверяющий личность (либо электронный документ из сервиса цифровых документов) (для идентификации);
5) копии документов о соответствии условиям, предусмотренным в пунктах 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 настоящих Правил;
6) копия медицинского заключения по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 364 "Об утверждении Правил медицинского осмотра членов экипажа судна, требований к состоянию их здоровья и физической пригодности, а также формы медицинского заключения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11546) (далее – медицинское заключение);

1) ҚБЖТЖ радиооператорының немесе ҚБЖТЖ шектеулі әрекет ету радиооператорының кәсіби дипломы;
2) ТДВА кодексінің A-II/1 бөліміне сәйкес радиолокациялық станцияны пайдалану бойынша дайындық;
3) ТДВА кодексінің A-II/1 бөліміне сәйкес автоматты радиолокациялық төсем жүйесін (бұдан әрі – АРКЖ) пайдалану бойынша дайындық (кәсіби диплом болмаған жағдайда "АРКЖ-сыз" шектеуімен беріледі);
4) ТДВА кодексінің A-II/1 бөліміне сәйкес электрондық картографиялық навигациялық ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ЭКНАЖ) пайдалану бойынша дайындық (кәсіби диплом болмаған жағдайда "ЭКНАЖ-сыз" шектеуімен беріледі).
Басқару құрамы адамының кәсіби дипломын алуға барлық кандидаттарда теңіз көлігі мамандарын даярлаудың мынадай куәліктері:
1) "Шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын, құтқару қайықшалары мен салдар және кезекші қайықшалар бойынша маман";
2) "Кеңейтілген бағдарлама бойынша өртпен күрес";
3) "Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсету".
11. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеме екінші механигінің кәсіби диплом иесіне бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеме аға механигінің лауазымын атқаруға рұқсат етіледі.
Кәсіби дипломға кеме экипажының мүшесі атқаратын барлық лауазымдар, әрбір лауазым бойынша шектеуді көрсете отырып, барлық төмен тұрған лауазымдарды қоса алғанда енгізіледі.";
13, 14 және 14-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Кәсіби дипломды алуға кандидат Порттың теңіз әкімшілігіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Порттың теңіз әкімшілігі басшысының атына өтініш;
2) 3х4 см нысандағы сурет – 2 дана;
3) Порттың теңіз әкімшілігі берген теңізде жүзу кітапшасының көшірмесі;
4) жеке басын куәландыратын құжат (немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат) (жеке басын анықтау үшін);
5) осы Қағидалардың 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74-тармақтарында көзделген шарттарға сәйкестігі туралы құжаттардың көшірмелері;
6) "Кеме экипажы мүшелерін медициналық қарап-тексеру қағидаларын, олардың денсаулығы мен дене жарамдылығына қойылатын талаптарды, сондай-ақ медициналық қорытындының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 364 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11546 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша медициналық қорытындының (бұдан әрі – медициналық қорытынды) көшірмесі;

7) документ, подтверждающий оплату государственной пошлины за выдачу профессионального диплома.
14. Копии документов на иностранном языке представляются в Морскую администрацию порта с нотариально заверенным переводом на государственном или русском языке.
14-1. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил, Морская администрация порта отказывает в приеме документов.
В случае установления полноты представленных документов согласно пункта 13 настоящих Правил, заявителю сообщается о месте, дате и времени проведения собеседования с Комиссией по вопросам дипломирования моряков (далее – Комиссия).
Состав Комиссии, а также ее положение утверждается решением руководителя Морской администрации порта. В состав Комиссии входят председатель Комиссии, заместитель председателя Комиссии, члены Комиссии, секретарь Комиссии.
Кворум членов Комиссии для принятия решений составляет 5 человек, включая председателя либо его заместителя. При проведении собеседования в кворум входит как минимум 1 специалист с профессиональным дипломом не ниже профессионального диплома, на который претендуют кандидаты.
По результатам собеседования Комиссия определяет соответствие заявителя требованиям пунктов 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 настоящих Правил.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Основаниями для отказа в выдаче профессионального диплома являются:
1) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов, пунктам 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 Правил.
Заявитель вправе обжаловать отказ в выдаче профессионального диплома в административном (досудебном) порядке.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Для продления срока действия профессионального диплома владелец данного диплома представляет в произвольной форме заявление на имя руководителя Морской администрации порта, а также копии следующих документов:
1) медицинское заключение;
2) документы о прохождении курсов согласно ПДНВ;
3) документы, подтверждающие стаж работы на судне со сроком 12 месяцев в целом в течение предыдущих 5 лет или 3 месяца в течение 6 месяцев непосредственно перед продлением, с выполнением функций согласно профессионального диплома либо в сфере морского транспорта в качестве:
Для судоводителей:

7) кәсіби дипломды бергені үшін мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжат.
14. Шет тіліндегі құжаттардың көшірмелері Порттың теңіз әкімшілігіне мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынылады.
14-1. Осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған жағдайда, Порттың теңіз әкімшілігі құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы Қағидалардың 13-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығы анықталған жағдайда өтініш берушіге Теңізшілерге диплом беру мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүргізетін әңгімелесудің орны, күні және уақыты туралы хабарланады.
Комиссияның құрамы, сондай-ақ оның ережесі Порттың теңіз әкімшілігі басшысының шешімімен бекітіледі. Комиссия құрамына Комиссия төрағасы, Комиссия төрағасының орынбасары, Комиссия мүшелері, Комиссия хатшысы кіреді.
Комиссия мүшелерінің шешімдер қабылдау үшін кворумы төрағаны не оның орынбасарын қоса алғанда, 5 адамды құрайды. Әңгімелесу өткізу кезінде кворумға кандидаттар үміттеніп отырған кәсіби дипломнан төмен емес кәсіби диплом бар кемінде 1 маман кіреді.
Әңгімелесу нәтижелері бойынша Комиссия өтініш берушінің осы Қағидалардың 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74-тармақтарының талаптарына сәйкестігін айқындайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Кәсіби дипломды беруден бас тарту үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда көрсетілген деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың Қағидалардың 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74-тармақтарына сәйкес келмеуі.
Өтініш беруші әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен кәсіби дипломды беруден бас тартуға шағым жасауға құқылы.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Кәсіби дипломның иесі оның мерзімін ұзарту үшін Порттың теңіз әкімшілігі басшысының атына еркін нысандағы өтінішті, сондай-ақ мынадай құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
1) медициналық қорытынды;
2) ТДВА курстарынан өту туралы құжаттар;
3) алдыңғы 5 жыл ішінде жалпы 1 жыл мерзімде немесе тікелей мерзімді ұзарту алдында 6 ай ішінде 3 ай бойы кемеде жұмыс істеу туралы растайтын құжаттар және кәсіптік дипломға немесе теңіз көлігі саласында:
Кеме жүргізушілері үшін:

1) лоцман;
2) сотрудник судоходной компании, занимающий должность капитана-наставника;
3) офицер военно-морского флота с квалификацией судоводитель.
Для судомехаников:
1) сотрудник судоходной компании, занимающий должность механика-наставника;
2) специалист, работающий на морских установках в качестве механика, эксплуатирующего энергетическую установку;
3) офицер военно-морского флота с квалификацией судомеханик.
При продлении срока действия профессионального диплома капитана или лица командного состава стаж работы получается на судах независимо от их валовой вместимости или мощности главной двигательной установки.
При длительном перерыве в работе предоставляется документ, подтверждающий прохождение одобренной подготовки, выданный освидетельствованной организацией в соответствии с разделом А-I/11 Кодекса ПДНВ и проводится собеседование Комиссией по должности, по которой был получен продлеваемый профессиональный диплом с целью прохождения проверки соответствия кандидата занимаемой должности.";
пункты 20-1 и 20-2 изложить в следующей редакции:
"20-1. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, предусмотренных пунктом 19 настоящих Правил, Морская администрация порта отказывает в приеме документов.
В случае установления полноты и действительности представленных документов согласно пункту 19 настоящих Правил, срок действия профессионального диплома продлевается Морской администрацией порта.
20-2. Основанием для отказа в продлении срока действия профессионального диплома является установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них.";
пункты 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"25. При получении профессионального диплома вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила II/1 ПДНВ имеет:
1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области судовождения, выданный освидетельствованной организацией образования;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев как часть подготовки специалиста морского транспорта, включая подготовку на судне в соответствии с разделом А-II/1 Кодекса ПДНВ, подтвержденную в книжке регистрации подготовки либо плавательный стаж не менее 36 месяцев и документ о прохождении обучения в освидетельствованной организации согласно раздела А-II/1 Кодекса ПДНВ. В ходе стажа не менее 6 месяцев выполняются обязанности на судне по несению вахты на мостике под руководством капитана или другого лица командного состава;

1) лоцман;
2) басқарушы лауазымындағы кеме қатынасы компаниясының қызметкері;
3) кеме жүргізуші біліктілігі бар әскери-теңіз флотының офицері.
Кеме механиктері үшін:
1) кеме қатынасы компаниясының техникалық инспекторы;
2) теңіз құрылғыларында электростанциялық құрылғыларды эксплуатациялайтын механик болып жұмыс істейтін маман;
3) кеме механик біліктілігі бар әскери-теңіз флотының офицері.
Капитанның немесе командалық құрам адамының кәсіби дипломының қолданылу мерзімін ұзарту кезінде жұмыс өтілі олардың жалпы сыйымдылығына немесе басты қозғалтқыш қондырғысының қуатына қарамастан кемелерден алынуы мүмкін.
Жұмыста ұзақ үзіліс болған жағдайда, ТДВА кодексінің А-I/11 бөліміне сәйкес куәландырылған ұйым берген мақұлданған дайындықтан өткенін растайтын құжат беріледі және кандидаттың атқаратын лауазымына сәйкестігін тексеруден өту мақсатында ұзартылатын кәсіби диплом алынған лауазым бойынша Комиссиямен әңгімелесу өткізіледі.";
20-1 және 20-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1. Осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған жағдайда, Порттың теңіз әкімшілігі құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың толықтығы мен жарамдылығы анықталған жағдайда, кәсіби дипломның қолданылу мерзімін Порттың теңіз әкімшілігі ұзартады.
20-2. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау кәсіби дипломның қолданылу мерзімін ұзартудан бас тарту үшін негіз болып табылады.";
25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кеме капитаны вахталық көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/1 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кеме жүргізу саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) ТДВА кодексінің А-II/1 бөліміне сәйкес дайындықты тіркеу кітапшасында расталған кемедегі дайындықты қоса алғанда теңіз көлігі маманын даярлаудың бөлігі ретінде 12 айдан кем емес жүзу өтілі немесе 36 айдан кем емес жүзу өтілі және ТДВА кодексінің А-II/1 бөліміне сәйкес куәландырылған ұйымда даярлауды өту туралы құжат. Еңбек өтілі 6 айдан кем емес уақытта капитанның немесе командалық құрамның басқа адамының басшылығымен көпірде вахтаны атқару жөніндегі міндеттер орындалады;

3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
26. При получении профессионального диплома старшего помощника капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 4 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 4.3 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
27. При получении профессионального диплома старшего помощника капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
28. При получении профессионального диплома капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 4 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 36 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более или 12 месяцев в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн или более и 12 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более либо 24 месяца в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн или более либо 12 месяцев в качестве капитана судна валовой вместимости от 500 до 3000 регистровых тонн или более;

3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
26. Жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000-ға дейін тіркелімдік тоннаға дейінгі кеме капитанының аға көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/2 қағидаларының 4-тармағына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес лауазымдағы 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 4.3-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
27. Жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА ІІ/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кемелерде капитанның вахталық көмекшісінен төмен емес лауазымдағы 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
28. Жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000-ға дейін тіркелімдік тоннаға дейінгі кеме капитанының кәсіби дипломын алған кезде ТДВА II/2 қағидаларының 4.2 және 4.3-тармақтарына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде кемінде 36 ай немесе жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелімдік тоннаға дейін немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісі ретінде 12 ай және жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам және жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде 12 ай немесе жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000 тіркелімдік тоннаға дейін немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісі ретінде 24 ай немесе жалпы сыйымдылығы 500-ден 3000-ға дейін тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны ретінде 12 айдан кем емес жүзу өтілі;

3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 4.3 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
29. При получении профессионального диплома капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила II/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж не менее 36 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более или 12 месяцев в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более и 12 месяцев в качестве вахтенного помощника капитана судна валовой вместимости 500 регистровых тонн или более либо 24 месяца в качестве старшего помощника капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более либо 12 месяцев в качестве капитана судна валовой вместимости 3000 регистровых тонн или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.1.2 Правила II/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Медицинский уход на судне".
30. При получении профессионального диплома вахтенного помощника капитана судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 4 Правила II/3 ПДНВ имеет:
1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области судовождения, выданный освидетельствованной организацией образования;
2) плавательный стаж не менее 6 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению вахты под непосредственным руководством дипломированного специалиста, в том числе стажировки по исполнению всех функций вахтенного помощника капитана (пункт 4.2.1 Правила II/3 ПДНВ), или плавательный стаж в составе палубной команды не менее 36 месяцев, из которых 6 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению вахты под непосредственным руководством дипломированного специалиста, в том числе стажировки по исполнению всех функций вахтенного помощника капитана (пункт 4.2.2 Правила II/3 ПДНВ) и документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/3 Кодекса ПДНВ (пункт 4.4 Правила II/3 ПДНВ);
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.

3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 4.3-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
29. Жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының кәсіби дипломын алған кезде ТДВА II/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде кемінде 36 ай немесе жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының аға көмекшісі ретінде 12 ай және жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитанының вахталық көмекшісі ретінде немесе жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме аға көмекшісі ретінде 24 ай жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны не жалпы сыйымдылығы 3000 тіркелімдік тонна немесе одан астам кеме капитаны ретінде 12 ай жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/2 қағидаларының 2.1.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) "Кемедегі медициналық күтім" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі маманын даярлау куәлігі.
30. Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тоннадан кем жағалаудағы жүзу кемесі капитанының вахталық көмекшісінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА ІІ/3 қағидаларының 4-тармағына сәйкес кандидат:
1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кеме жүргізу саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) капитанның вахталық көмекшісінің барлық функцияларын орындау бойынша сынақты (ТДВА II/3 қағидаларының 4.2.1-тармағы) қоса алғанда, диплом алған маманның тікелей басшылығымен вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді оқу бағдарламасының бөлігі ретінде орындай отырып, кемінде 6 ай жүзу өтілі, немесе капитанның вахталық көмекшісінің барлық функцияларын орындау бойынша сынақты (ТДВА II/3 қағидаларының 4.2.2-тармағы) қоса алғанда, диплом алған маманның тікелей басшылығымен вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 6 ай құрайтын палубалық команда құрамында кемінде 36 ай жүзу өтілі және ТДВА кодексінің А-II/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/3 қағидаларының 4.4-тармағы);
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.

31. При получении профессионального диплома капитана судна прибрежного плавания валовой вместимости менее 500 регистровых тонн, кандидат в соответствии с пунктом 6 Правила II/3 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного помощника капитана;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного помощника капитана судна;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-II/3 Кодекса ПДНВ (пункт 6.3 Правила II/3 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил;
5) возраст не моложе 20 лет.
32. При получении профессионального диплома вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/1 ПДНВ имеет:
1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области эксплуатации судовых силовых установок, выданный освидетельствованной организацией образования;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев как часть прохождения программ подготовки, включающих подготовку на судне согласно раздела А-III/1 Кодекса ПДНВ, подтвержденную в книжке регистрации подготовки либо плавательный стаж не менее 36 месяцев, из которых не менее 30 месяцев являются стажем работы на судне в составе машинной команды. В ходе стажа не менее 6 месяцев выполняются обязанности по несению вахты в машинном отделении под руководством квалифицированного механика. Остальные 6 месяцев работы на судне заменяются занятиями в освидетельствованных лабораториях, на тренажерах-симуляторах, в учебном машинном отделении;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
33. При получении профессионального диплома второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/3 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже механика-стажера на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/3 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/3 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
34. При получении профессионального диплома второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;

31. Жалпы сыйымдылығы 500 тіркелімдік тоннадан кем болатын жағалауда жүзетін кеме капитанының кәсіби дипломын алған кезде ТДВА II/3 қағидаларының 6-тармағына сәйкес кандидат:
1) капитан вахталық көмекшісінен төмен емес кәсіби диплом;
2) кеме капитанының вахталық көмекшісінен төмен емес лауазымдағы 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-II/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА II/3 қағидаларының 6.3-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар;
5) 20 жастан кіші емес.
32. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/1 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кемелік күштік қондырғыларды пайдалану саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) дайындықты тіркеу кітапшасында расталған, ТДВА кодексінің А-III/1 бөліміне сәйкес кемедегі дайындықты қамтитын даярлау бағдарламаларынан өту бөлігі ретінде кемінде 12 ай жүзу өтілі немесе кемінде 30 ай машина командасының құрамында кемеде жұмыс өтілі болып табылатын кемінде 36 ай жүзу өтілі. Өтіл барысында білікті механиктің басшылығымен машина бөлімшесінде вахта атқару бойынша міндеттері кемінде 6 ай орындалады. Кемеде қалған 6 айлық жұмыс куәландырылған зертханаларда, тренажер-симуляторларда, оқу-жаттығу машина бөлімінде сабақтарға ауыстырылады;
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
33. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің екінші механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/3 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінен төмен емес кәсіби диплом;
2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің механик-стажердан төмен емес лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/3 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
34. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінен төмен емес кәсіби диплом;

2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности не ниже вахтенного механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
35. При получении профессионального диплома старшего механика судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3000 кВт, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/3 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже второго механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев в качестве не ниже второго механика и 12 месяцев в качестве вахтенного механика, либо 24 месяца в качестве второго механика, либо 12 месяцев в качестве старшего механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/3 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/3 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
36. При получении профессионального диплома старшего механика судна с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/2 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом не ниже вахтенного механика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж не менее 36 месяцев в качестве вахтенного механика или 12 месяцев в качестве второго механика и 12 месяцев в качестве вахтенного механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более либо 24 месяца в качестве второго механика либо 12 месяцев в качестве старшего механика на судах с главной двигательной установкой мощностью 3000 кВт или более;
3) документ о прохождении подготовки согласно раздела А-IIІ/2 Кодекса ПДНВ (пункт 2.2 Правила IIІ/2 ПДНВ);
4) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
37. При получении профессионального диплома электромеханика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с пунктом 2 Правила III/6 ПДНВ имеет:
1) документ о получении высшего или среднего профессионального образования в области эксплуатации судового электрооборудования и автоматики, выданный освидетельствованной организацией образования;
2) плавательный стаж не менее 12 месяцев, из которых не менее 6 месяцев являются стажем работы на судне как часть прохождения программ подготовки согласно раздела А-III/6 Кодекса ПДНВ, документально подтвержденную в книжке регистрации подготовки либо плавательный стаж не менее 36 месяцев, из которых не менее 30 месяцев являются стажем работы на судне в составе машинной команды, или плавательный стаж не менее 12 месяцев в должности электромеханика на судах с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;

2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің вахталық механигінен төмен емес лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/2 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
35. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750-3000 кВт құрайтын кеменің аға механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/3 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигінен төмен емес кәсіби диплом;
2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеменің екінші механигі ретінде 12 айдан және вахталық механигі ретінде 12 айдан немесе екінші механигі ретінде 24 айдан немесе аға механигі ретінде 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/3 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/3 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
36. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 3000 немесе одан артық кВт құрайтын кеме аға механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) қуаты 750 кВт немесе одан астам басты қозғалтқыш қондырғысы бар кеменің вахталық механигінен төмен емес кәсіби диплом;
2) қуаты 750 кВт немесе одан астам басты қозғалтқыш қондырғысы бар кемелерде вахталық механик ретінде кемінде 36 ай немесе екінші механик ретінде 12 ай және вахталық механик ретінде 12 ай немесе қуаты 3000 кВт басты қозғалтқыш қондырғысы бар кемелерде екінші механик ретінде 24 ай немесе аға механик ретінде 12 ай жүзу өтілі;
3) ТДВА кодексінің А-IIІ/2 бөліміне сәйкес даярлауды өту туралы құжат (ТДВА IІI/2 қағидаларының 2.2-тармағы);
4) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
37. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кеме электр механигінің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/6 қағидаларының 2-тармағына сәйкес кандидат:
1) куәландырылған білім беру ұйымы берген кеме электр жабдығын және автоматиканы пайдалану саласында жоғары немесе орта кәсіптік білім алғаны туралы құжат;
2) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт кемелерде электр механик лауазымында кемінде 12 айлық жүзу өтілі, соның ішінен кемінде 6 айы ТДВА Кодексінің А-III/6 бөліміне сәйкес, даярлықты тіркеу кітапшасында расталған даярлау бағдарламаларынан өту бөлігі ретінде кемедегі жұмыс өтілі, немесе кемінде 36 айлық жүзу өтілі, соның ішінен кемінде 30 айы машина командасының құрамында жұмыс өтілі немесе кемінде 12 айлық жүзу өтілі;

3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.";
пункты 42, 43, 44, 45, 46, 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"42. При получении профессионального диплома матроса в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с Правилом II/4 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 6 месяцев в составе палубной команды в качестве матроса под руководством капитана, вахтенного помощника капитана или квалифицированного матроса, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-II/4 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-II/4 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 2 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению вахты на ходовом мостике под руководством дипломированного специалиста;
2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
43. При получении профессионального диплома матроса первого класса на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более, кандидат в соответствии с Правилом II/5 ПДНВ имеет:
1) профессиональный диплом матроса в составе навигационной вахты на судне валовой вместимости 500 регистровых тонн или более;
2) плавательный стаж в должности матроса в составе навигационной вахты не менее 18 месяцев, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-II/5 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-II/5 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж в должности матроса в составе навигационной вахты не менее 12 месяцев;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
44. При получении профессионального диплома моториста в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с Правилом III/4 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 6 месяцев в составе машинной команды в качестве моториста под руководством лица командного состава машинной команды, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-III/4 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-III/4 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 2 месяцев как часть учебной программы с выполнением обязанностей по несению машинной вахты под руководством лица командного состава машинной команды;
2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
45. При получении профессионального диплома моториста первого класса на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с Правилом III/5 ПДНВ имеет:

3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.";
42, 43, 44, 45, 46, 47 және 48-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матростың кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/4 қағидаларына сәйкес кандидат:
1) капитан, капитанның вахталық көмекшісі немесе білікті матростың басқаруымен палуба командасының құрамында 6 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-II/4 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-II/4 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және диплом алған маманның тікелей басшылығымен қозғалыс көпіршесінде вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 2 айдан кем емес жүзу өтілі;
2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
43. Жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі бірінші санаттағы матростың кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА II/5 қағидаларына сәйкес кандидат:
1) жалпы сыйымдылығы 500 немесе одан артық тіркелім тонна кемедегі навигациялық вахта құрамындағы матростың кәсіби дипломы;
2) навигациялық вахта құрамындағы матростың лауазымында 18 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-II/5 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-II/5 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және навигациялық вахта құрамындағы матростың лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі;
3) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
44. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы мотористтің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/4 қағидаларына сәйкес кандидат:
1) машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен моторист ретінде машина командасының құрамында 6 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-IIІ/4 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-IІI/4 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен машиналық вахтаны атқару жөніндегі міндеттерді орындай отырып оқу бағдарламасының бөлігі ретінде 2 айдан кем емес жүзу өтілі;
2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
45. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі бірінші санаттағы мотористтің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/5 қағидаларына сәйкес кандидат:

1) профессиональный диплом моториста в составе машинной вахты на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более;
2) плавательный стаж в должности моториста в составе машинной вахты не менее 12 месяцев, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-III/5 Кодекса ПДНВ или специальную подготовку в образовательной организации согласно раздела A-III/5 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж в должности моториста в составе машинной вахты не менее 6 месяцев;
3) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
46. При получении профессионального диплома электрика судна с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, кандидат в соответствии с Правилом III/7 ПДНВ имеет:
1) плавательный стаж не менее 12 месяцев на судне с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более под руководством лица командного состава машинной команды, соответствие стандартам компетентности, указанным в разделе A-III/7 Кодекса ПДНВ, или специальную подготовку в образовательной организации по программе электрика согласно раздела A-III/7 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 6 месяцев под руководством лица командного состава машинной команды или квалификацию согласно стандартам компетентности в технических вопросах, указанным в разделе A-III/7 Кодекса ПДНВ и плавательный стаж не менее 3 месяцев под лица командного состава машинной команды;
2) документы, указанные в пунктах 10 и 13 настоящих Правил.
47. Лица рядового и командного состава, ответственные за груз или погрузочное оборудование на танкерах, имеют соответствующие свидетельства подготовки специалиста морского транспорта по начальной подготовке для проведения грузовых операций.
При работе на нефтяном танкере или химовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 2 Правила V/1-1 ПДНВ, пройти курс по программе "Начальная подготовка по вопросам грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка".
При работе на газовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 2 Правила V/1-2 ПДНВ, пройти курс по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка".
48. Капитан, старший механик, старший помощник капитана, второй механик и любое лицо, ответственное за погрузку, выгрузку, уход за грузом во время перевозки, управление грузом, очистку танкера или другие погрузочно-разгрузочные операции, имеют соответствующие свидетельства подготовки специалистов морского транспорта о прохождении расширенной подготовки для проведения грузовых операций.

1) бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі машиналық вахта құрамындағы мотористтің кәсіби дипломы;
2) машиналық вахта құрамындағы мотористтің лауазымында 12 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-IIІ/5 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-IІI/5 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында арнайы дайындық және машиналық вахта құрамындағы мотористтің лауазымында 6 айдан кем емес жүзу өтілі.
46. Бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі электриктің кәсіби дипломын алу кезінде ТДВА III/7 қағидаларына сәйкес кандидат:
1) машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен бас қозғалтқыш қондырғысының қуаты 750 немесе одан артық кВт құрайтын кемедегі 12 айдан кем емес жүзу өтілі, ТДВА кодексінің А-IIІ/7 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына сәйкестік немесе ТДВА кодексінің А-IІI/7 бөліміне сәйкес білім беру ұйымында электрик бағдарламасы бойынша арнайы дайындық және машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен 6 айдан кем емес жүзу өтілі немесе ТДВА кодексінің А-IIІ/7 бөлімінде көрсетілген техникалық мәселелерде құзыреттілік стандарттарына сәйкес біліктілік және машина командасының басшы құрамы адамының басқаруымен 3 айдан кем емес жүзу өтілі;
2) осы Қағидалардың 10 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар.
47. Танкерлердегі жүк немесе тиейтін жабдықтарға жауапты қатардағы және командалық құрамның адамдарында жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау бойынша теңіз көлігі маманын даярлау тиісті куәлігі болады.
Мұнай немесе химия тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-1 қағидаларының 2-тармағына сәйкес болу, "Мұнай немесе химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі болу қажет.
Газ тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-2 қағидаларының 2-тармағына сәйкес болу, "Газ тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі болу қажет.
48. Капитан, аға механик, капитанның аға көмекшісі, екінші механик және жүктерді тасымалдау, басқару, танкерді тазарту немесе басқа тиеп-түсіру операциялары кезіндегі жүктерді тиеуге, түсіруге, қарауға жауапты басқа да адамда жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген даярлауды өту туралы тиісті теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі болады.

При работе на нефтяном танкере и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 4 Правила V/1-1 ПДНВ, пройти курс по программе "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах" и одобренный стаж работы на нефтяных танкерах не менее трех месяцев либо пройти одобренную подготовку на нефтяных танкерах во внештатной должности продолжительностью не менее одного месяца, которая включает в себя три операции по погрузке и три операции по выгрузке и документально подтверждена в книжке регистрации подготовки.
При работе на химовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 6 Правила V/1-1 ПДНВ, пройти курс по программе "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-химовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на нефтяных танкерах и танкерах-химовозах" и одобренный стаж работы на танкерах-химовозах не менее трех месяцев либо пройти одобренную подготовку на нефтяных танкерах-химовозах во внештатной должности продолжительностью не менее одного месяца, которая включает в себя три операции по погрузке и три операции по выгрузке и документально подтверждена в книжке регистрации подготовки.
При работе на газовозе и получении данного свидетельства необходимо соответствовать пункту 4 Правила V/1-2 ПДНВ, пройти курс по программе "Подготовка по расширенной программе для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах", иметь свидетельство подготовки специалиста морского транспорта по программе "Начальная подготовка для проведения грузовых операций на танкерах-газовозах" и одобренный стаж работы на танкерах-газовозах не менее трех месяцев либо пройти одобренную подготовку на танкерах-газовозах во внештатной должности продолжительностью не менее одного месяца, которая включает в себя три операции по погрузке и три операции по выгрузке и документально подтверждена в книжке регистрации подготовки.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Капитан, старший механик, старший помощник капитана, второй механик и любое лицо, ответственное за посадку и высадку пассажиров, погрузку, выгрузку или крепление груза, либо закрытие отверстий в корпусе пассажирского судна РО-РО, имеет свидетельство о прохождении подготовки по безопасности пассажиров и груза, а также водонепроницаемости корпуса в соответствии с пунктом 9 Правила V/2 ПДНВ и проходит курс подготовки по безопасности пассажиров, груза и водонепроницаемости корпуса, который соответствует пункту 5 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.";
часть первую пункт 61 изложить в следующей редакции:

Мұнай танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-1 қағидаларының 4-тармағына сәйкес болу, "Мұнай танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Мұнай танкерлері немесе химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі және мұнай танкерлерінде кемінде үш ай жұмыс өтілінің мақұлдануы не мұнай танкерлерінде кемінде бір ай штаттан тыс лауазымда үш тиеу операциялары мен үш мұнай танкерін тиеу операцияларын қамтитын мақұлданған даярлықтан өтуі түсіру бойынша операциялар және дайындықты тіркеу кітапшасында құжатпен расталған жұмыс өтілі болу қажет.
Химия тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-1 қағидаларының 6-тармағына сәйкес болу, "Химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Мұнай танкерлері немесе химия тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі және химтасымалдау танкерлерінде кемінде үш ай жұмыс стажы болуы не штаттан тыс лауазымда кемінде бір ай жұмыс істейтін мұнай химтасымалдау танкерлерінде мақұлданған даярлықтан өтуі тиіс, ол мұнай танкерлерінде мұнай тасымалдау жөніндегі үш операцияны қамтиды. тиеу және түсіру бойынша үш операция және дайындықты тіркеу кітапшасында құжатпен расталған жұмыс өтілі болу қажет.
Газ тасушы танкерлерінде жұмыс істеу және осы куәлікті алған кезде ТДВА V/1-2 қағидаларының 4-тармағына сәйкес болу, "Газ тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін кеңейтілген бағдарлама бойынша даярлау" бағдарламасы бойынша курсын өту, "Газ тасушы танкерлерінде жүк операцияларын жүргізу үшін бастапқы даярлау" бағдарламасы бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігі және газ тасушы танкерлерде кемінде үш ай жұмыс істеу немесе газ тасушы танкерлерде кемінде бір ай штаттан тыс лауазымда мақұлданған дайындықтан өту, ол үш тиеу және үш түсіру операцияларын қамтиды және дайындықты тіркеу кітабында құжатталған жұмыс өтілі болу қажет.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Капитан, аға механик, капитанның аға көмекшісі, екінші механик және жолаушыларды отырғызу және түсіру үшін, немесе РО-РО жолаушылар кемесінің корпусында тесіктерді жабуға жауапты басқа адамдарда ТДВА V/2 қағидаларының 9-тармағына сәйкес жолаушылардың және жүктердің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі бойынша даярлаудан өту туралы куәлігі болады және ТДВА кодексі А-V/2 бөлімінің 9-тармағына сәйкес келетін жолаушылардың және жүктердің қауіпсіздігі, сондай-ақ корпустың су өткізбеушілігі бойынша даярлау курсынан өтеді.";
61-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"61. Капитан, старший помощник капитана, вахтенный помощник капитана, работающие в полярных водах, имеют свидетельство по начальной подготовке для судов, работающих в полярных водах, согласно пункта 2 Правила V/4 ПДНВ и проходят курс по начальной подготовке для судов, работающих в полярных водах, согласно пункта 1 раздела A-V/4 Кодекса ПДНВ.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Все лица, работающие или занятые на морском судне, не являющиеся пассажирами, проходят перед началом работы на судне, ознакомительный курс по безопасности в соответствии с пунктом 1 Правила VI/1 ПДНВ. Данная подготовка соответствует пункту 1 раздела A-VI/1 Кодекса ПДНВ. Капитан хранит все записи о персонале, прошедшем данный курс, на борту судна.
68. Владелец свидетельств, указанных в пунктах 63, 64, 65 и 66 Правил, продлевает действие свидетельств каждые 5 лет. Для этого он проходит курсы в соответствии с пунктом 2 раздела A-VI/1, пунктами 1 и 2 раздела A-VI/2, пунктами 1 и 2 раздела A-VI/3 Кодекса ПДНВ.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Кандидат либо его представитель по доверенности для получения подтверждения профессионального диплома в виде признания иностранного профессионального диплома, представляет в Морскую администрацию порта следующие документы:
1) заявление на имя руководителя Морской администрации порта по форме, согласно приложению 2 к Правилам;
2) фото 3 х 4 см – 2 штуки;
3) документ, удостоверяющий личность (либо электронный документ из сервиса цифровых документов) (для идентификации);
4) копия иностранного профессионального диплома;
5) копия иностранного профессионального диплома радиооператора ГМССБ (для лиц командного состава палубной команды);
6) копия свидетельства подготовки специалистов морского транспорта по грузовым операциям на нефтяных танкерах, химовозах или газовозах (если применимо);
7) копия подтверждения, удостоверяющего выдачу иностранного профессионального диплома (в случае если данное подтверждение выдается отдельным документом);
8) копия медицинского свидетельства, выданного в соответствии с требованиями ПДНВ.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Копии документов на иностранном языке представляются в Морскую администрацию порта с нотариально заверенным переводом на государственном или русском языке.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. В срок не позднее 1 рабочего дня после получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома, Морская администрация порта сообщает заявителю о месте, дате и времени проведения Комиссией собеседования.
Собеседование проводится в срок не позднее 5 рабочих дней после получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома.
В случае невозможности прохождения собеседования заявителя на момент получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома, собеседование проводится в срок не позднее 5 рабочих дней после получения от заявителя уведомления о готовности прохождения собеседования.
В случае нахождения заявителя в месте постоянного проживания (иностранные граждане, иногородние) на момент получения от компетентного органа иностранного государства подтверждения подлинности профессионального диплома, собеседование проводится в срок не позднее 5 рабочих дней дистанционно с применением информационных технологий.
Выдача подтверждения профессионального диплома осуществляется после положительного решения Комиссии.
В случае вынесения отрицательного решения Комиссии, кандидат допускается к повторному собеседованию неограниченное количество раз, но не ранее следующего заседания Комиссии.
Кандидат вправе обжаловать отказ в выдаче профессионального диплома в административном (досудебном) порядке.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:

"61. Полярлы суларда жұмыс істейтін капитанда, капитанның аға көмекшісінде, капитанның вахталық көмекшісінде ТДВА V/4 қағидаларының 2-тармағына сәйкес полярлы суларда жұмыс істейтін кемелер үшін бастапқы даярлау бойынша куәлігі болады және ТДВА кодексі А-V/4 бөлімінің 1-тармағына сәйкес полярлы суларда жұмыс істейтін кемелер үшін бастапқы даярлау бойынша курсынан өтеді.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Теңіз кемесінде жұмыс істейтін немесе жұмыс істейтін, жолаушылар болып табылмайтын барлық адамдар кемеде жұмыс басталар алдында ТДВА VI/1 қағидаларының 1-тармағына сәйкес қауіпсіздік бойынша таныстыру курсынан өтеді. Бұл дайындық ТДВА Кодексінің A-VI/1 бөлімінің 1-тармағына сәйкес келеді. Капитан кеме бортында осы курстан өткен персонал туралы барлық жазбаларды сақтайды.
68. Қағидалардың 63, 64, 65 және 66-тармақтарында көрсетілген куәліктердің иесі куәліктердің қолданылуын әрбір 5 жыл сайын ұзартады. Ол үшін ол курстардан А-VI/1 бөлімінің 2-тармағына, А-VI/2 бөлімінің 1 және 2-тармақтарына, ТДВА кодексі А-VI/3 бөлімінің 1 және 2-тармақтарына сәйкес өтеді.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Кәсіби дипломды шетелдік кәсіби диплом тану түріндегі растаманы алу үшін кандидат немесе сенімхат бойынша оның өкілі Порттың теңіз әкімшілігіне мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан түрінде Порттың теңіз әкімшілігінің басшысының атына өтініш;
2) 3 х 4 см сурет – 2 дана;
3) жеке басын куәландыратын құжат (немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат) (жеке басын анықтау үшін);
4) шетелдік кәсіби дипломның көшірмесі;
5) ҚБЖТЖ радиооператоры шетелдік кәсіби дипломының көшірмесі (палуба командасы құрамының адамдары үшін);
6) мұнай танкерлері, химия тасышулар немесе газ тасушылардағы жүк операциялары бойынша теңіз көлігі мамандарын даярлау куәлігінің көшірмесі (егер қолданылатын болса);
7) шетелдік кәсіби дипломды беруді куәландыратын растаманың көшірмесі (егер аталған растама жеке құжатпен берілсе);
8) ТДВА талаптарына сәйкес берілген медициналық куәліктің көшірмесі.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Шет тіліндегі құжаттардың көшірмелері Порттың теңіз әкімшілігіне мемлекеттік немесе орыс тіліндегі нотариалды куәландырылған аудармасымен ұсынылады.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіби дипломның түпнұсқалығын растауды алғаннан кейін 1 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Порттың теңіз әкімшілігі өтініш берушіге комиссияның әңгімелесу өткізу орны, күні мен уақыты туралы хабарлайды.
Әңгімелесу шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіби дипломның түпнұсқалығын растауды алғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіби дипломның түпнұсқалығын растауды алған сәтте өтініш берушінің әңгімелесуден өтуі мүмкін болмаған жағдайда, әңгімелесу өтініш берушіден әңгімелесуден өтуге дайын екендігі туралы хабарламаны алғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Өтініш беруші шет мемлекеттің құзыретті органынан кәсіптік дипломның төлнұсқалығын растауды алған сәтте тұрақты тұратын жерінде (шетелдік азаматтар, басқа қаладан келгендер) болған жағдайда әңгімелесу ақпараттық технологияларды қолдана отырып, қашықтықтан 5 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өткізіледі.
Кәсіби дипломның растамасын беру комиссияның оң шешімінен кейін жүзеге асырылады.
Комиссия теріс шешім шығарған жағдайда, кандидат шектеусіз рет, бірақ Комиссияның келесі отырысынан бұрын емес, қайта әңгімелесуге жіберіледі.
Кандидат әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен кәсіби дипломды беруден бас тартуға шағым жасауға құқылы.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"84. При соответствии кандидата требованиям настоящих Правил, в сроки указанные в пункте 82 Правил, в реестр профессиональных дипломов, подтверждений профессиональных дипломов, льготных разрешений вносится информация о выдаче подтверждения профессионального диплома и выдается подтверждение профессиональный диплом.
При наличии оснований, предусмотренных пунктом 83 Правил, заявителю, представившему документы, направляется письменный мотивированный отказ.
Признание иностранного профессионального диплома, выданное другим иностранным государством в соответствии с требованиями Правила I/10 ПДНВ, не является основанием для последующей выдачи Морской администрацией порта подтверждения иностранного профессионального диплома.".
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан

"84. Кандидат осы Қағидалардың талаптарына сай болуы кезінде Қағидалардың 82-тармағында көрсетілген мерзімдерде кәсіби дипломдар, кәсіби дипломдар растамалары, жеңілдік рұқсаттары тізіліміне кәсіби диплом растамасын беру туралы ақпарат енгізіледі және кәсіби дипломның растамасы беріледі.
Қағидалардың 83-тармағында көзделген негіздер болған жағдайда, құжаттарды ұсынған өтініш берушіге жазбаша дәлелді бас тарту жолданады.
ТДВА I/10 қағидаларының талаптарына сәйкес басқа шет мемлекет берген шетелдік кәсіби дипломды тану кейіннен Порттың теңіз әкімшілігінің шетелдік кәсіби дипломды растауын беруі үшін негіз болып табылмайды.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі