О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № ҚР ДСМ-134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2022 года № 30564
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 24.11.2022
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 "Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить Правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.";
Правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденные приложением 1 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

"Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 16 қарашада № 30564 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 24.11.2022 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы";
1- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 24 ноября 2022 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2022 года
№ ҚР ДСМ-134
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-274/2020
Правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок получения сертификата специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2022 жылғы 24 қарашадан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-134 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына
1-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары (бұдан әрі – Қағидалары) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 27-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі –Заң) 10-бабынының 1-тармағына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласындағы сертификатты алу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау тәртібін, сондай – ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) оценка профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения (далее – оценка профессиональной подготовленности) – процедура оценки знаний и навыков, проводимая в целях определения соответствия квалификации выпускника образовательных программ в области здравоохранения требованиям профессионального стандарта в области здравоохранения;
2) сертификат специалиста в области здравоохранения (далее – сертификат специалиста) – документ установленного образца, подтверждающий квалификацию физического лица и его готовность к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической или фармацевтической практике, или деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) сертификация специалиста в области здравоохранения (далее – сертификация) – процедура определения соответствия квалификации физического лица квалификационным требованиям, установленным отраслевой рамкой квалификаций и профессиональными стандартами в области здравоохранения, а также определение готовности к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической или фармацевтической практике, или деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи).
3. Сертификат специалиста подлежит подтверждению каждые 5 (пять) лет.
Глава 2. Порядок проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан
4. Сертификацию проходят специалисты (далее – услугополучатели), прошедшие оценку профессиональной подготовленности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) (далее – Правила оценки знаний и навыков).
При подтверждении сертификата специалиста результат оценки знаний и навыков услугополучателем не предоставляется.

2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау - денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің біліктілігінің Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарт талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізілетін білім мен дағдыларды бағалау рәсімі;
2) денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты (бұдан әрі – маман сертификаты) - жеке тұлғаның біліктілігін және клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметке дайындығын қоса алғанда, оның денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік қызметке дайындығын растайтын, белгіленген үлгідегі құжат;
3) денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттау - жеке тұлға біліктілігінің денсаулық сақтау саласындағы салалық біліктілік шеңберінде және кәсіптік стандарттарда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін айқындау рәсімі, сондай-ақ клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметке дайындықты қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік қызметке дайындықты айқындау;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
3. Маман сертификаты әрбір 5 (бес) жыл сайын расталуы тиіс.
2-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды, денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидалары" бұйрығына сәйкес (бұдан әрі – білім мен дағдыларды бағалау қағидасы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) сәйкес бағалау жөніндегі ұйым жүргізетін кәсіптік даярлығын бағалаудан өткен мамандар клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға жіберу үшін сертификаттаудан (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) өтеді.
Маман сертификаты расталған кезде көрсетілетін қызметті алушының білім мен дағдыларды бағалау нәтижесі ұсынылмайды.

5. Услугополучатели, получившие медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан, допускаются к сертификации, при условии признания их образования и (или) квалификации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352 "Об утверждении Правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23626) (далее – Правила признания).
6. Услугополучатель для прохождения сертификации и подтверждения действующего сертификата специалиста по месту осуществления основной трудовой деятельности направляет в территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Услугополучатель с медицинским образованием предоставляет документы и сведения в соответствии с перечнем, установленным в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике" согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 1).
Услугополучатель с фармацевтическим образованием предоставляет документы и сведения в соответствии с перечнем, установленным в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий" согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 2).
7. Документы и сведения на подтверждение действующего сертификата специалиста представляются услугополучателем не ранее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока его действия.
8. Сертификат специалиста выдается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21699).

5. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған көрсетілетін қызметті алушылар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 "Білім туралы құжаттарды тану қағидасын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) (бұдан әрі - тану қағидалары) білім туралы құжаттарды тану қағидасын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру қағидаларына сәйкес олардың білімі және (немесе) біліктілігі танылған жағдайда сертификаттауға жіберіледі.
6. Көрсетілетін қызметті алушы сертификаттаудан өту және қолданыстағы маман сертификатын растау үшін негізгі еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша осы қағиданың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттеріне (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкімет" www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) веб-порталы арқылы жібереді.
Медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы осы қағиданың 2-қосымшасына сәйкес "клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында белгіленген тізбеге сәйкес құжаттар мен мәліметтерді ұсынады (бұдан әрі – № 1тізбе).
Фармацевтикалық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы осы қағиданың 3-қосымшасына сәйкес "дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында белгіленген тізбеге сәйкес құжаттар мен мәліметтерді ұсынады (бұдан әрі – № 2 тізбе).
7. Қолданыстағы маман сертификатын растауға арналған құжаттар мен мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушы оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес ұсынады.
8. Маман сертификаты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен маманданулардың тізбесін бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) сәйкес беріледі.

9. Услугодатель из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) при условии согласия услугополучателя (владельца документа), предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства", получает сведения:
о наличии высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения (для услугополучателей, окончивших обучение после 2015 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии среднего (технического и профессионального), послесреднего образования в области здравоохранения (для услугополучателей, окончивших обучение после 2015 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации в области здравоохранения (при наличии сведений в сервисе);
перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества) или о расторжении брака (супружества), для услугополучателей, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании (при наличии сведений в сервисе);
о результате оценки профессиональной подготовленности, полученном в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков;
подтверждающие трудовую деятельность услугополучателя в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при наличии в сервисе сведений о профилях работников и учета трудовых договоров);
из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской и (или) фармацевтической деятельности по заявляемой специальности или специализации (при наличии сведений в сервисе).
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые получены из информационных систем, не допускается.
10. Услугодатель в день поступления документов и сведений осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении услугополучателем после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
11. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов и сведений услугополучателя, поступивших через портал, проверяет полноту представленных документов и сведений, согласно пункту 8 Перечня № 1 или пункту 8 Перечня № 2.

9. Көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" веб – порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған көрсетілетін қызметті алушының (құжат иесінің) келісімі болған кезде, іске асырылған интеграция (бұдан әрі – сервис) арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде мәліметтерді алады:
2015 жылдан кейін оқуды бітірген көрсетілген қызметті алушылар үшін денсаулық сақтау саласында жоғары және (немесе) жоғары орнынан кейінгі білімі туралы (сервисте болған жағдайда);
2015 жылдан кейін оқуды бітірген көрсетілген қызметті алушылар үшін денсаулық сақтау саласындағы орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімні туралы (сервисте болған жағдайда);
мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатыны туралы (сервисте болған жағдайда);
білім туралы құжаттарды алғаннан кейін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін өзгерткен көрсетілетін қызметті алушы үшін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстыру немесе неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы (сервисте болған жағдайда);
білім мен дағдыларды бағалау қағидасына сәйкес кәсіптік даярлығын бағалау нәтижелері туралы;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес көрсетілген қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттары (сервисте қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болған жағдайда);
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық немесе фармацевтикалық қызметке тыйым салу немесе тыйым салынбау туралы (сервисте болған жағдайда).
Көрсетілетін қызметті алушыға ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуін жол берілмейді.
10. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар мен мәліметтер келіп түскен күні оларды қабылдайды және тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
11. Көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының құжаттары мен мәліметтерін тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде № 1 Тізбенің 8-тармағына немесе № 2 Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын тексереді.

При установлении факта неполноты представленных документов и сведений согласно пункту 8 Перечня № 1 или пункту 8 Перечня № 2, и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет мотивированный отказ (в произвольной форме) в дальнейшем рассмотрении заявления, заверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
12. При установлении недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами, услугодатель в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) предоставляет возможность услугополучателю выразить свою позицию к предварительному решению по административному делу, о котором услугополучатель уведомляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до результата оказания государственной услуги (мотивированного отказа).
13. Услугополучатель предоставляет возражение к предварительному решению в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
14. При устном выражении услугополучателем своего возражения услугодатель ведет протокол заслушивания, который оформляет в соответствии со статьей 74 АППК.
15. Услугодатель, в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона предоставляет в доступной форме полную и достоверную информацию о перечне требуемых документов и сведений и оформления таких документов и сведений.
При наличии замечаний услугодатель аргументирует каждое замечание со ссылками на структурные элементы нормативных правовых актов, и предоставляет возможность услугополучателю выразить свою позицию.
16. Государственная услуга "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике" и "Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий" оказываются в течении 5 (пяти) рабочих дней.
17. Результатом оказания государственных услуг является выдача сертификата специалиста в области здравоохранения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
18. Услугодатель вносит данные о стадии оказания государственных услуг в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.

№ 1 Тізбенің 8-тармағына немесе № 2 Тізбенің 8-тармағына және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарға сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толық болмау фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды (еркін нысанда) жібереді.
12. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректер мен мәліметтердің осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК ) 73-бабы бойынша әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді, ол туралы көрсетілетін қызметті алушы алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі (дәлелді бас тарту).
13. Көрсетілетін қызметті алушы алдын ала шешімге қарсылықты оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
14. Көрсетілетін қызметті алушы өзінің қарсылығын ауызша білдірген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тыңдау хаттамасын жүргізеді, ол ӘРПК-нің 74-бабына сәйкес ресімдейді.
15. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі және осындай құжаттар мен мәліметтерді ресімдеу туралы толық және анық ақпаратты қолжетімді нысанда ұсынады.
Ескертулер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші нормативтік құқықтық актілердің құрылымдық элементтеріне сілтеме жасай отырып, әрбір ескертуді дәлелдейді және көрсетілетін қызметті алушыға өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді.
16. "Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" және "дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
17. Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатын беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
18. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабы 2-тармағының 11)-тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізеді.

19. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике", включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне № 1.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий", включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне № 2.
20. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Глава 3. Порядок проведения сертификации, подтверждения действия сертификата иностранных специалистов в области здравоохранения
21. Иностранец или лицо без гражданства, прибывшее или привлекаемое работодателем для осуществления медицинской и (или) фармацевтической деятельностью на территории Республики Казахстан и не имеющий ранее сертификата специалиста в области здравоохранения (далее - иностранный специалист), прошедший оценку профессиональной подготовленности в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков, проходит сертификацию для получения сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике.
22. Иностранные специалисты, получившие медицинское образование за пределами Республики Казахстан, допускаются к сертификации, при условии признания их образования и (или) квалификации в соответствии с Правилами признания, за исключением лиц, приглашенных к осуществлению профессиональной медицинской деятельности в "Назарбаев Университет" или его медицинские организации, в медицинские организации Управления делами Президента Республики Казахстан, а также с целью обучения в организации высшего и (или) послевузовского образования, национальные и научные центры, научно-исследовательские институты и высшие медицинские колледжи, реализующие образовательные учебные программы дополнительного образования и прошедшие институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, на базе аккредитованных университетских больниц, клиник организаций образования в области здравоохранения и базе резидентуры.

19. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын "Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер № 1 Тізбеде баяндалған.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер № 2 Тізбеде баяндалған.
20. Осы қағидаларға өзгерістер (және) немесе толықтырулар енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
3-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы шетелдік мамандар сертификатының қолданылуын растауды, сертификаттауды жүргізу тәртібі
21. Қазақстан Республикасының аумағында медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызметті жүзеге асыру үшін келген немесе жұмыс беруші тартатын және бұрын Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты жоқ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам (бұдан әрі - шетелдік маман) білімі мен дағдыларын бағалау қағидаларына сәйкес кәсіптік даярлық бағалауын өткен, клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификатын алу үшін сертификаттаудан өтеді.
22. Шетелдік мамандар кәсіптік медициналық қызметті жүзеге асыру үшін "Назарбаев Университетіне" немесе оның медициналық ұйымдарына, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының медициналық ұйымдарына, сондай-ақ оқыту мақсатында қосымша білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын және аккредиттелген университеттік ауруханалардың, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары клиникаларының базасындағы және резидентура базасындағы танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына, ұлттық және ғылыми орталықтарға, ғылыми-зерттеу институттары мен жоғары медициналық колледждерге жіберілендерді қоспағанда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған шетелдік мамандар, тану қағидаларымен бекітілген білім және (немесе) біліктілігін тану туралы құжаттармен сертификаттауға жіберіледі.

23. Иностранный специалист по месту осуществления основной трудовой деятельности направляет услугодателю через портал заявление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам документы и сведения, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике" согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 3).
При подтверждении сертификата специалиста в области здравоохранения иностранный специалист направляет документы и сведения услугодателю не ранее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока действия сертификата.
24. Услугодатель из сервиса при условии согласия иностранного специалиста, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства" получает сведения:
о наличии на территории Республики Казахстан высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения (для иностранных специалистов, окончивших обучение после 2015 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии на территории Республики Казахстан среднего (технического и профессионального), после среднего образования в области здравоохранения (для иностранных специалистов, окончивших обучение после 2015 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии действующего сертификата в области здравоохранения по заявляемой специальности или специализации (при наличии сведений в сервисе);
о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества) или о расторжении брака (супружества) на территории Республики Казахстан, для иностранных специалистов, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании (при наличии сведений в сервисе);
о результате оценки профессиональной подготовленности специалиста, полученной в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков.
Истребование от иностранного специалиста документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
25. Услугодатель в день поступления документов и сведений осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении иностранного специалиста после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

23. Негізгі еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша шетелдік маман көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидаларға 5 – қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - № 3 Тізбе) 8-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді жібереді.
Қолда бар маман сертификаттын растау кезінде, шетелдік маман құжаттар мен мәліметтерін көрсетілетін қызмет берушіге сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес ұсынады.
24. Көрсетілетін қызметті беруші шетелдік маманның "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы берген келісімі болған жағдайда, "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде мәліметтерді алады:
Қазақстан Республикасының аумағында денсаулық сақтау саласында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы туралы (2015 жылдан кейін оқуды бітірген шетелдік мамандар үшін) (сервисте болған жағдайда);
Қазақстан Республикасының аумағында денсаулық сақтау саласында орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімнің болуы туралы (2015 жылдан кейін оқуды бітірген шетелдік мамандар үшін) (сервисте болған жағдайда);
өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы денсаулық сақтау саласындағы сертификаттың болуы туралы (бар мамандық немесе мамандандыру расталған кезде) (сервисте болған жағдайда);
білім туралы құжаттарды алғаннан кейін атын, әкесінің атын (ол болған кезде), тегін өзгерткен шетелдік мамандар үшін Қазақстан Республикасының аумағында атын, әкесінің атын (ол болған кезде), тегін ауыстыру туралы немесе неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы (сервисте болған жағдайда);
білім мен дағдыларды бағалау қағидаларына сәйкес кәсіптік даярлығын бағалау нәтижелері туралы;
Шетелдік маманнан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
25. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар мен мәліметтер келіп түскен күні оларды қабылдайды және тіркейді.
Шетелдік маман жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

26. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов и сведений иностранного специалиста, поступивших через портал, проверяет полноту представленных документов и сведений, согласно пункту 8 Перечня № 3.
При установлении факта неполноты представленных документов и сведений согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике", и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет мотивированный отказ (в произвольной форме) в дальнейшем рассмотрении заявления, заверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
27. При установлении недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия иностранного специалиста и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами, услугодатель в соответствии со статьей 73 АППК предоставляет возможность иностранному специалисту выразить свою позицию к предварительному решению по административному делу, о котором иностранный специалист уведомляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до результата оказания государственной услуги (мотивированного отказа).
28. Иностранный специалист предоставляет возражение к предварительному решению в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
29. При устном выражении иностранным специалистом своего возражения услугодатель ведет протокол заслушивания, который оформляет в соответствии со статьей 74 АППК.
30. Услугодатель, в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона предоставляет в доступной форме полную и достоверную информацию о перечне требуемых документов и сведений и оформления таких документов и сведений.
При наличии замечаний услугодатель аргументирует каждое замечание со ссылками на структурные элементы нормативных правовых актов, и предоставляет возможность иностранному специалисту выразить свою позицию.
31. Государственная услуга "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике" оказывается в течение 5 (пяти) рабочих дней.
32. Результатом оказания государственной услуги является выдача сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в произвольной форме.

26. Көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы келіп түскен шетелдік маманның құжаттары мен мәліметтерін тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде № 3 Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын тексереді.
"Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күнде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды (еркін нысанда) жібереді.
27. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректер мен мәліметтердің осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге ӘРПК-ның 73-бабы бойынша өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді, ол туралы көрсетілетін қызметті алушы алдын ала хабардар етіледі, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей (дәлелді бас тарту).
28. Шетелдік маман оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алдын ала шешімге қарсылық ұсынады.
29. Шетелдік маман өз қарсылығын ауызша білдірген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тыңдау хаттамасын жүргізеді, ол ӘРПК-нің 74-бабына сәйкес ресімдейді.
30. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі және осындай құжаттар мен мәліметтер ресімдеу туралы толық және анық ақпаратты қолжетімді нысанда ұсынады.
Ескертулер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші нормативтік құқықтық актілердің құрылымдық элементтеріне сілтемелермен әрбір ескертуді дәлелдейді және шетелдік маманға өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді.
31. "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
32. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі осы қағиданың 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификатын беру немесе еркін нысанда мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.

33. Услугодатель вносит данные о стадии оказания государственных услуг в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
34. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике", включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне № 3.
35. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Глава 4. Порядок обжалования результатов решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам сертификации специалиста в области здравоохранения
36. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
37. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
38. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
39. Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
40. Если иное не предусмотрено Законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
и (или) фармацевтическое
образование в области
здравоохранения за пределами
Республики Казахстан
Форма
Руководителю
________________________
(наименование
государственного органа)
от ________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
индивидуальный
идентификационный номер
(ИИН)
Место проживания
_____________________
Заявление
Прошу Вас выдать сертификат специалиста в области здравоохранения
по специальности или специализации _______________________________________
(наименование специальности или специализации )
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания
государственной услуги.
____________________________
(подпись услугополучателя)
____________________________
(дата заполнения)
Приложение 2
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
и (или) фармацевтическое
образование в области
здравоохранения за пределами
Республики Казахстан
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике"
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" (ww.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста для допуска к клинической практике (далее – сертификат специалиста) либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

33. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізеді.
34. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер № 3 Тізбеде баяндалған.
35. Осы қағидаларға өзгерістер (және) немесе толықтырулар енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
4 - тарау. Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттау бойынша көрсетілетін қызметті беруші шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
36. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым, көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
37. Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
38. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
39. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімін қабылдаса, шағым жібермеуге құқылы.
40. Егер Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде денсаулық сақтау
саласында медициналық және
(немесе) фармацевтикалық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына
1-қосымша
Нысан
_________________ басшысына
(мемлекеттік органның атауы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса),
жеке сәйкестендіру нөмірі
(ЖСН)
Тұрғылықты жері ____________
Өтініш
Сізден____________________мамандығы немесе мамандандыру бойынша
(мамандық немесе мамандандыру атауы)
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатын беруді сұраймын.
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының қолы)
____________________________
(толтырылған күні)
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде денсаулық сақтау
саласында медициналық және
(немесе) фармацевтикалық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына
2-қосымша
Нысан
"Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov. kz, www. eli cens e. kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста (на впервые заявляемую специальность или специализацию) услугополучатели с медицинским образованием представляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию;
3) диплом о среднем (техническом и профессиональном), послесреднем, высшем, послевузовском медицинском образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
4) документы, подтверждающие завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре (при наличии, для услугополучателей с высшим, послевузовским медицинским образованием);
5) документ о признании образования услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352 "Об утверждении Правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23626) (далее – Правила признания);

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші –демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатын алу үшін (алғаш мәлімделген мамандыққа немесе мамандандыруға) медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 1-қосымшасына (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі қосымша нысанына сәйкес мәліметтер нысаны;
3) орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі туралы диплом 2015 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушы (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
4) өтініш берілген мамандық бойынша интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада (бар болса) (жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
5) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шілдедегі № 352 "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімін тану туралы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626) (бұдан әрі – тану қағидалары);

6) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) (далее – Правила дополнительного образования) на момент сертификации в общем объеме не менее 8 (восемь) кредитов (240 часов) для услугополучателей имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее выданного сертификата специалиста более 3 (трех) лет.
Услугополучатели, не получившие сертификат специалиста в течение 3 (трех) лет, с момента окончания организации медицинского образования, а также претендующие на новую специальность или специализацию не предоставляют свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации.
7) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (при наличии);
8) результат оценки профессиональной подготовленности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) для услугополучателей имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет, а также претендующие на новую специальность или специализацию (в том числе для лиц, получивших медицинское образование за рубежом);
9) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при наличии).
Услугополучатели при отсутствии действующего сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет по заявляемой специальности или специализации, претендуют на получение сертификата специалиста как на впервые заявляемую специальность или специализацию с предоставлением результата оценки и навыков.

6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлігі бұйрығына (бұдан әрі – қосымша білім беру қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар үшін 8 (сегіз) кредит (240 сағат).
Медициналық білім беру ұйымын бітірген сәттен бастап 3 (үш) жыл ішінде маман сертификатын алмаған, сондай-ақ жаңа мамандыққа немесе мамандандыруға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлігін ұсынбайды;
7) қосымшасы бар сертификаттық курс туралы куәлік (транскрипт) (бар болса);
8) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) сәйкес кәсіптік даярлығын бағалау нәтижесін өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде, сондай-ақ жаңа мамандыққа немесе мамандандыруға үміткер маман ұсынады (оның ішінде шетелде медициналық білім алған адам үшін);
9) "электрондық үкімет" шлюзінің ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭҮШ) қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған жағдайда 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мәлімделген кіші қызмет түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат ұсынады (болған жағдайда).
Қолданыстағы маман сертификаты болмаған кезде немесе мәлімденген мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушы алғаш мәлімделген ретінде білімі мен дағдыларын бағалау нәтижесімен маман сертификатын алуға үміткер болады.

Услугополучатели получают сертификат специалиста по специальностям или специализациям, указанным в Перечне специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения, утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21699) (далее – Перечень специальностей).
Для подтверждения действующего или с истекшим сроком действия менее 3 (трех) лет сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугополучатели с медицинским образованием представляют следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам сертификации, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию;
3) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с Правилами дополнительного образования за последние 5 (пять) лет на момент подтверждения в общем объеме не менее 4 (четыре) кредита (120 часов) для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации;
4) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (при наличии);
5) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе);
6) диплом о среднем (техническом и профессиональном), послесреднем, высшем, послевузовском медицинском образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
7) документы, подтверждающие завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре или переподготовке по заявляемой специальности (при наличии), (удостоверение о переподготовке при наличии полученной услугополучателями с медицинским образованием до 2021 года);
8) копию сертификата специалиста по имеющейся специальности или специализации (при отсутствии сведений в сервисе) (для услугополучателей, имеющих недействительный сертификат специалиста или специализации по заявляемой специальности или специализации с истекшим сроком действия не превышающий 3 (трех) лет);

Көрсетілетін қызметті алушылар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы ҚР ДСМ-218/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен маманданулар тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен (бұдан әрі – мамандықтар тізімі)(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен маманданулар тізбесінде көрсетілген мамандықтар немесе мамандандыру бойынша маман сертификатын алады.
Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатын растау үшін медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырылған, сертификаттау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) қосымша білім беру қағидаларына сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі үзіліссіз мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін жалпы көлемде кемінде 4 (төрт) кредитті (120 сағат) растау сәтінде соңғы 5 (бес) жыл ішінде;
4) қосымшасы бар сертификаттық курс туралы куәлік (транскрипт) (бар болса);
5) ЭҮШ қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған жағдайда 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мәлімделген кіші қызмет түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат ұсынады.
6) орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі туралы диплом (2015 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
7) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада немесе қайта даярлау (болған жағдайда) (мәлімделген мамандық бойынша 2021 жылға дейін медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар қайта даярлау туралы куәлігін алған жағдайда);
8) қолда бар мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының көшірмесі (мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамдылық мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын жарамсыз сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін);

9) документ о признании образования услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания.
При подтверждении действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугодатель проверяет из сервиса наличие у услугополучателя действующего сертификата специалиста (срок действия, специальность или специализации).
При, соответствии данных из сервиса, действующий сертификат специалиста подтверждается с выдачей сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации на 5 (пять) лет по форме согласно приложению 4 к Правилам сертификации.
Услугополучатели, имеющие перерыв стажа менее 3 (трех) лет и (или) недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации, с истекшим сроком менее 3 (трех) лет, при подтверждении ранее полученного сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации результат оценки и навыков не предоставляют.
Услугополучатели, окончившие организации высшего и послевузовского медицинского образования до 2014 года по специальностям "Лечебное дело", "Педиатрия" и "Восточная медицина", претендующие на получение сертификата по медицинским специальностям, предусмотренным Перечнем специальностей при несоответствии специальности интернатуры, резидентуры, клинической ординатуры по заявляемой специальности, предоставляют документы о прохождении переподготовки по заявляемой специальности с указанием продолжительности обучения в часах (для действующих специалистов).
Услугополучателям, приступившим к медицинской, в том числе к клинической деятельности по заявляемой специальности до 1 января 2005 года и имеющих непрерывный стаж работы на момент подачи документов, который подтверждается записями в трудовой книжке прохождение переподготовки по заявляемой специальности не требуется.
Услугополучатели, окончившие организации высшего медицинского образования после 1998 года по специальностям "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", и по специальностям "Восточная медицина" и "Стоматология" после 2006 года, обязательным условием допуска к клинической практике является предоставление документа об окончании интернатуры в соответствии с пунктом 5 статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании").
Услугополучатели, окончившие организации высшего и послевузовского медицинского образования после 2013 года, претендующие на получение сертификата по клиническим специальностям, предусмотренных в Перечне специальностей, предоставляет документ об окончании резидентуры в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона "Об образовании".
Услугополучатель, со средним техническим и профессиональным образованием, послесредним медицинским образованием для получения сертификата по специальностям, указанным в Перечне специальностей предоставляет следующие документы с учетом года окончания обучения:

9) тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімі туралы тану туралы құжат.
Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатын растау кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыда қолданыстағы маман сертификатының болуын (қолданылу мерзімі, мамандығы) сервистен тексереді.
Сервистен алынған деректер сәйкес келген жағдайда, қолданыстағы маман сертификаты сертификаттау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша 5 (бес) жылға маман сертификатын берумен расталады.
Еңбек өтілі 3 (үш) жылдан кем және (немесе) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамсыз, мерзімі 3 (үш) жылдан кем маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша бұрын алынған маман сертификатын растаған кезде бағалау мен дағдылар нәтижесін ұсынбайды.
2014 жылға дейін "Емдеу ісі", "Педиатрия" және "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі ұйымдарын бітірген, мәлімделген мамандық бойынша Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарын бітірген, көрсетілетін қызметті алушылар интернатура, резидентура, клиникалық ординатура мамандығы сәйкес келмеген кезде Мамандықтар мен мамандандыру тізбесінде көзделген медициналық мамандықтар бойынша сертификат алуға көрсетілетін қызметті алушы сағат бойынша оқыту ұзақтығын көрсете отырып, мәлімделген мамандық бойынша қайта даярлаудан өткені туралы құжаттарды (жұмыс істейтін мамандар үшін) ұсынады.
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін мәлімделген мамандық бойынша медициналық, оның ішінде клиникалық қызметке кіріскен және өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлаудан өту еңбек кітапшасындағы жазбалармен расталатын құжаттарды тапсыру сәтінде үздіксіз жұмыс өтілі бар көрсетілетін қызметті алушыларға талап етілмейді.
"Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша 1998 жылдан кейін және 2006 жылдан кейін "Шығыс медицинасы" және "Стоматология" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білім беру ұйымдарын бітірген көрсетілетін қызметті алушылар Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңының 21-бабы 5-тармағына (бұдан әрі – "Білім туралы" заңы) сәйкес интернатураны бітіргені туралы құжат ұсыну клиникалық практикаға жіберудің міндетті шарты болып табылады.
2013 жылдан кейін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарын бітірген, мамандықтар тізбесінде көзделген клиникалық мамандықтар бойынша сертификат алуға көрсетілетін қызметті алушы "Білім туралы" заңының 22-бабы 3-тармағына сәйкес резидентураны бітіргені туралы құжатты ұсынады.
Орта техникалық және кәсіптік білімі, орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы мамандықтар тізбесінде көрсетілген мамандықтар бойынша сертификат алу үшін оқуды бітірген жылын ескере отырып, мынадай құжаттарды ұсынады:

1) до 1 января 2005 года:
по специальности "Сестринское дело" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело", и документ о повышении квалификации по специальности "Сестринское дело" за последние 5 лет;
по специальности "Лечебное дело" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Лечебное дело", "Акушерское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года и повышении квалификации по специальности "Лечебное дело" за последние 5 лет;
по специальности "Акушерское дело" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Акушерское дело", "Лечебное дело", "Сестринское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года и повышении квалификации по специальности "Акушерское дело" за последние 5 лет;
2) до 1 января 2012 года:
по специальности "Лабораторная диагностика" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Лабораторная диагностика", "Акушерское дело", "Лечебное дело", "Сестринское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года или повышении квалификации по специальности "Лабораторная диагностика" за последние 5 лет.
Услугополучателям, со средним медицинским образованием по специальностям "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело", "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", приступившим к медицинской деятельности до 1 января 2005 года и имеющим непрерывный стаж работы по заявляемой специальности на момент подачи документов, прохождение переподготовки по заявляемой специальности не требуется.
Услугополучатели подают документы, указанные в настоящем пункте, в виде электронных копий согласно пункту 7 статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется электронная копия нотариально заверенного перевода на казахском или русском языке.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов и сведений в его "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.

1) 2005 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"Мейіргер ісі" мамандығы бойынша - "Мейіргер ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандықтары бойынша орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандығы бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалавриат және "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілігін арттыру туралы құжат;
"Емдеу ісі" мамандығы бойынша – "Емдеу ісі", "Акушерлік іс" мамандығы бойынша орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылдағы сертификаттау курсы (2021 жылға дейін қайта даярлау) және "Емдеу ісі" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру туралы құжат;
"Акушерлік іс" мамандығы бойынша – "Акушерлік іс", "Емдеу ісі", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылғы сертификаттау курсы (2021 жылға дейін қайта даярлау) және "Акушерлік іс" мамандықтары бойынша біліктілігін арттыру туралы құжат;
2) 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша – "Зертханалық диагностика", "Акушерлік іс", "Емдеу ісі", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта медициналық білім туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білім туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылғы сертификаттық курс (2021 жылға дейін қайта даярлау) немесе "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру туралы құжат.
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін медициналық қызметке кіріскен және құжаттарды тапсыру сәтінде мәлімделген мамандық бойынша үздіксіз жұмыс өтілі бар "Мейіргер ісі", "Емдеу ісі", "Акушерлік іс", "Зертханалық диагностика", "Фельдшер" "Зертханашы", "Санитариялық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандықтары бойынша орта медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мәлімделген мамандық бойынша қайта даярлаудан өту талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушылар осы тармақта көрсетілген құжаттарды Қазақстан Республикасы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" заңының 1-бабы 7-тармағына сәйкес электрондық көшірмелер түрінде береді.
Шет тілінде берілген құжатқа қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасының электрондық нұсқасы қосымша ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

Бессрочные сертификаты, выданные специалистам до 9 октября 2015 года действуют постоянно при прохождении повышения квалификации каждые 5 лет.
По истечении срока действия сертификата специалиста услугополучатель предоставляет копию документа (при отсутствии в сервисе либо при недействительном статусе).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) вступление в отношении услугополучателя в законную силу решения суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности;
2) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами сертификации;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого он лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk.dsm.gov.kz.
4. Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5. Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача сертификата
специалиста для допуска
к клинической практике"
Форма
Форма сведений
1. Наименование заявляемой специальности или специализации
___________________________________________________________________
2. Медицинское образование __________________________________________
2.1. Образование (техническое и профессиональное образование, послесреднее,
высшее образование) (электронная копия диплома)

2015 жылдың 9 қазанына дейін мамандарға берілген мерзімсіз сертификаттар әр 5 жыл сайын біліктілікті арттырудан өту кезінде тұрақты қолданылады.
Маман сертификатының қолданылу мерзімі өткеннен кейін көрсетілетін қызметті алушы құжаттың көшірмесін (сервисте болмаған немесе мәртебесі жарамсыз болған жағдайда) ұсынады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;
2) ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің серттификаттау қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімнің болуы, оның негізінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@ dsm. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.
4. Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері-1414, 8-800- 080-7777.
"Клиникалық практикаға жіберу
үшін маман сертификатын беру"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесі қосымша
нысан
Мәліметтер нысаны
1. Мәлімделген мамандықтың немесе мамандандырудың атауы ____________________
2. Медициналық білім_________________________
2.1. Білімі (техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі, жоғары білім) (дипломның электронды көшірмесі)

2.2. Нострификация и признание диплома (для лиц получивших медицинское
образование за пределами Республики Казахстан) (электронная копия документа
о нострификации)
Страна обучения _______________________________________________________
Полное наименование организации образования ____________________________
Орган выдавший удостоверение о нострификации ___________________________
Номер приказа нострификации ___________________________________________
Регистрационный номер нострификации ___________________________________
Дата выдачи удостоверения нострификации ________________________________
3. Сведения о специальности интернатуры, клинической ординатуры, резидентуры
по заявляемой специальности (для специалистов с высшим медицинским
образованием) (электронная копия документа)
3.1. Специальность интернатуры __________________________________________
3.2. Специальность клинической ординатуры _______________________________
3.3. Специальность резидентуры __________________________________________
3.4 Специальность магистратуры _________________________________________
3.5 Специальность докторантуры _________________________________________
4. Сведения о переподготовке (полученное до 1 января до 2021 года) (для лиц
подтверждающих сертификат специалиста по заявляемой специальности)
(электронная копия документа) (при наличии)
4.1. Номер удостоверения по переподготовке _______________________________
4.2.Специальность переподготовки _______________________________________
4.3. Название обучающей организации ____________________________________
4.4. Объем обучения в часах _____________________________________________
4.5. Начало обучения ___________________________________________________
4.6. Окончание обучения ________________________________________________
5. Сведения о сертификационном курсе (электронная копия документа) (при наличии)
5.1 Номер свидетельство о сертификационном курсе ________________________
5.2. Сертификационный курс по специализации ____________________________
5.3. Название обучающей организации ____________________________________
5.4. Объем обучения в кредитах __________________________________________
5.5. Начало обучения ___________________________________________________
5.6. Окончание обучения ________________________________________________
6. Сведения о действующем сертификате специалиста, для допуска к клинической
практике по заявляемой специальности или специализации (при наличии).
6.1. Дата и номер приказа _______________________________________________
6.2. Номер и код административного документа, регистрационный номер
______________________________________________________________________

2.2. Нострификация және дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған тұлғалар үшін) (нострификация туралы құжаттың электронды көшірмесі)
Оқыған елі________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы________________________
Нострификация туралы куәлік берген орган______________________
Нострификация бұйрығының нөмірі____________________________
Нострификацияның тіркеу нөмірі_______________________________
Нострификация куәлігінің берілген күні________________________
3. Мәлімделген мамандық бойынша интернатура, клиникалық ординатура, резидентура мамандығы туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін) (құжаттың электронды көшірмесі)
3.1. Интернатура мамандығы____________________________________
3.2. Клиникалық ординатура мамандығы__________________________
3.3. Резидентура мамандығы____________________________________
3.4. Магистратура мамандығы___________________________________
3.5. Докторантура мамандығы___________________________________
4. Қайта даярлау туралы мәлімет (2021 жылғы 1 қаңтарға дейін алынған) (мәлімделген мамандық бойынша маман сертификатын растайтын тұлғалар үшін) (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар болса)
4.1. Қайта даярлау туралы куәліктің нөмірі__________________________
4.2. Қайта даярлау мамандығы_____________________________________
4.3. Оқытқан ұйымның атауы______________________________________
4.4. Оқудың сағат бойынша көлемі_________________________________
4.5. Оқудың басталуы____________________________________________
4.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
5. Сертификаттау курсы туралы мәлімет (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар болса)
5.1. Сертификаттау курсы туралы куәлік нөмірі ______________________
5.2. Сертификаттау курсы бойынша мамандандыру___________________
5.3 Оқытқан ұйымның атауы______________________________________
5.4. Оқудың кредиті бойынша көлемі________________________________
5.5. Оқудың басталуы____________________________________________
5.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
6. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін қолданыстағы маман сертификатының мәліметтері (құжаттың электронды көшірмесі) (бар болса)
6.1. Бұйрықтың күні мен нөмірі________________________________
6.2. НИКАД нөмірі, тіркеу нөмірі_____________________________

6.3. Орган выдавший ___________________________________________________
6.4. Срок действия сертификата __________________________________________
6.5. Специальность или специализация ____________________________________
7. Результат оценки профессиональной подготовленности выпускников
образовательных программ в области здравоохранения и (или) оценки
профессиональной подготовленности для специалистов в области здравоохранения
_________________________________________________________ (при наличии).
8. Сведения о настоящем месте работы ____________________________________
8.1. Стаж работы по заявляемой специальности или специализации
(лет, месяцев, дней) ___________
8.2. Общий медицинский стаж (лет, месяцев, дней) __________________________
8.3. Место работы в настоящее время ______________________________________
8.4. Занимаемая должность _______________________________________________
8.5. Трудовая деятельность по заявляемой специальности или специализации
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
9. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специальности
или специализации:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой специальности
или специализации ___________________________________________________
2) номер свидетельства о повышении квалификации _______________________
3) наименование цикла ________________________________________________
4) название обучающей организации ____________________________________
5) начало обучения ___________________________________________________
6) окончание обучения ________________________________________________
7) объем обучения в кредитах (в часах) __________________________________
10. Сведения о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской
деятельностью по заявляемой специальности или специализации согласно данным
из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ___________________.
Приложение 3
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
и (или) фармацевтическое
образование в области
здравоохранения за пределами
Республики Казахстан
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий"
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб - портал "электронного правительства" (ww.egov.kz, www.elicens​e.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

6.3. Берген Орган___________________________________________
6.4. Сертификаттың қолданылу мерзімі_________________________
6.5. Мамандығы немесе мамандандыруы____________________________
7. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау нәтижесі _________ (болған жағдайда).
8. Осы жұмыс орны туралы мәліметтер_________________________
8.1. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн)____
8.2. Жалпы медициналық өтілі (жыл, ай, күн)_______________
8.3. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны____________________________
8.4. Лауазымы______________________________________
8.5. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрық шығарылған күн
9. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілікті арттыру куәлігі туралы мәліметтер____________________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі;______________________
3) цикл атауы________________________________________________
4) оқытатын ұйымның атауы______________________________________
5) оқудың басталуы___________________________________________
6) оқудың аяқталуы__________________________________________
7) кредитпен оқыту көлемі (сағатпен)
10. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі Комитетінің Ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық қызметке тыйым салу туралы немесе тыйым салынбау туралы мәліметтер_________________.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидалары, сондай – ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде денсаулық сақтау
саласында медициналық және
(немесе) фармацевтикалық білім
алған мамандарды денсаулық
сақтау саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына
3-қосымша
Нысан
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб – порталы (www. egov. kz, www. eli cens e. kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни приема заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста физическое лицо (резидент либо нерезидент Республики Казахстан) с фармацевтическим образованием (далее - услугополучатель) предоставляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию;
3) диплом о среднем (техническом и профессиональном), высшем и (или) послевузовском фармацевтическом образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
4) документ о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего фармацевтическое образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии в соответствии с Правилами признания документов об образовании, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352 "Об утверждении Правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23626 );

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Маман сертификатын алу үшін фармацевтикалық білімі бар жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті не резиденті емес) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) мынадай құжаттар мен мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 1-қосымшасына (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі қосымша нысанына сәйкес мәліметтер нысаны;
3) оқуды бітірген үміткерлер үшін орта (техникалық және кәсіптік), жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі туралы диплом (2015 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
4) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шілдедегі № 352 "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімін тану туралы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626) (бұдан әрі – тану қағидалары);

5) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации за последние 5 (пять) лет на момент сертификации в общем объеме не менее 4 кредитов (120 часов) согласно с приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) (далее – Правила дополнительного образования) (за исключением выпускников среднего (технического и профессионального), высшего учебного заведения, завершивших фармацевтическое обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент подачи заявления на получение сертификата);
6) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в общем объеме не менее 8 кредитов (240 часов), согласно Правилам дополнительного образования (имеющим перерыв трудовой деятельности по специальности более 3 (трех) лет);
7) результат оценки профессиональной подготовленности, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21673) (для резидентов и нерезидентов Республики Казахстан) (для выпускников среднего (техническом и профессиональном), высшего и (или) послевузовского фармацевтического образования и (или) услугополучателя имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности более 3 (трех) лет);
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров в информационной системе шлюз "электронного правительства" (для резидентов Республики Казахстан) (при наличии);
9) документ удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности).
При подаче услугополучателем всех необходимых документов и сведений в его "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.

5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес мәлімденден мамандық бойынша сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде 4 кредит (120 сағат) сертификаттау сәтінде соңғы 5 (бес) жыл ішінде мәлімделген мамандық бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлік біліктілігін арттыру туралы куәлігі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі – қосымша білім беру қағидалары) (сертификат алуға өтініш берген сәтте 5 (бес) жылдан кешіктірмей фармацевтикалық оқуын аяқтаған орта (техникалық және кәсіптік), жоғары оқу білім беру түлектерін қоспағанда);
6) мәлімденген мамандық бойынша қосымша білім беру қағидаларына сәйкес (мамандығы бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар) жалпы көлемі кемінде 8 кредит (240 сағат) біліктілігін арттыру туралы куәлік;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21673 болып тіркелген) бекітілген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі (орта (техникалық және кәсіптік), жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білім беру түлектері және (немесе) мәлімделген мамандық бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар үміткерлер үшін);
8) "Электрондық үкімет" шлюзінің ақпараттық жүйесінде қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған жағдайда 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мәлімделген кіші қызмет түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат ұсынады (болған жағдайда);
9) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі).
Үміткер барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

Услугополучатели, имеющие непрерывный стаж работы по специальности и повышение квалификации за последние 5 лет, в объеме не менее 4 кредита (120 часов), допускаются к первичной сертификации без предоставления документа, предусмотренного подпунктом 7) настоящего пункта.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) вступление в отношении услугополучателя в законную силу решения суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности;
2) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами сертификации;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого он лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет -ресурсе уполномоченного органа в области здравоохранения kmfk@dsm.gov.kz.
3. Номера телефонов единого контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8-800-080- 7777
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача сертификата
специалиста в сфере обращения
лекарственных средств
и медицинских изделий"
Форма
Форма сведений
1. Наименование заявляемой специальности или специализации
____________________________________________________________________
2. Фармацевтическое образование ______________________________________
2.1. Образование (техническое и профессиональное образование, послесреднее,
высшее образование) (электронная копия диплома)
2.2. Нострификация и признание диплома (для лиц получивших фармацевтическое
образование за пределами Республики Казахстан) (электронная копия документа
о нострификации)
Страна обучения _____________________________________________________
Полное наименование организации образования __________________________
Орган выдавший удостоверение о нострификации _________________________
Номер приказа нострификации _________________________________________
Регистрационный номер нострификации _________________________________
Дата выдачи удостоверения нострификации ______________________________

Көрсетілетін қызметті алушылар мамандығы бойынша үздіксіз жұмыс өтілі және соңғы 5 жыл ішінде біліктілігін арттырған куәлігі кемінде 4 кредит (120 сағат) көлемінде бар үміткерлер осы тармақтың 7) тармақшасында көзделген құжатты ұсынбастан бастапқы сертификаттауға жіберіледі.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;
2) ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің сертификаттау қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімнің болуы, оның негізінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлкеттік қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Үміткердің мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның kmfk@ dsm. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.
3. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері 1414, 8-800-080-7777.
"Дәрілік заттар мен
медициналық бұйымдардың
айналысы саласындағы маман
сертификатын беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесі қосымша
нысан
Мәліметтер нысаны
1. Мәлімделген мамандықтың немесе маманданудың атауы _______________________
2. Фармацевтикалық білім_________________________
2.1. Білімі (техникалық және кәсіптік білім беру, жоғары білім) (дипломның электронды көшірмесі)
2.2. Нострификация және дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған тұлғалар үшін) (нострификация туралы құжаттың электронды көшірмесі)
Оқыған елі________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы________________________
Нострификация туралы куәлік берген орган______________________
Нострификация бұйрығының нөмірі____________________________
Нострификацияның тіркеу нөмірі_______________________________
Нострификация куәлігінің берілген күні________________________

3. Сведения о сертификационным курсе (электронная копия документа) (при наличии)
3.1 Номер свидетельство о сертификационном курсе _______________________
3.2. Сертификационный курс по специализации ___________________________
3.3. Название обучающей организации ___________________________________
3.4. Объем обучения в часах ____________________________________________
3.5. Начало обучения __________________________________________________
3.6. Окончание обучения _______________________________________________
4. Сведения действующего сертификата специалиста в сфере обращения
лекарственных средств и медицинских изделий (при наличии)
4.1. Дата и номер приказа ______________________________________________
4.2. Номер и код административного документа, регистрационный номер
_____________________________________________________________________
4.3. Орган выдавший ___________________________________________________
4.4. Срок действия сертификата __________________________________________
4.5. Специальность _____________________________________________________
5. Результат оценки профессиональной подготовленности выпускников
образовательных программ в области здравоохранения и (или) оценки
профессиональной подготовленности для специалистов в области здравоохранения
(для выпускников и (или) при перерыве стажа более 3 (трех) лет по заявляемой специальности).
6. Сведения о настоящем месте работы ____________________________________
6.1. Стаж работы по заявляемой специальности (лет, месяцев, дней) ___________
6.2. Общий медицинский или фармацевтический стаж (лет, месяцев, дней)
______________________________________________________________________
6.3. Место работы в настоящее время ______________________________________
6.4. Занимаемая должность _______________________________________________
6.5. Трудовая деятельность по заявляемой специальности
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
7. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специальности:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой специальности
или специализации ___________________________________________________
2) номер свидетельства о повышении квалификации _______________________
3) наименование цикла ________________________________________________
4) название обучающей организации _____________________________________
5) начало обучения ____________________________________________________
6) окончание обучения _________________________________________________

3. Сертификаттау курсы туралы мәлімет (бар болса)
3.1. Сертификаттау курсы туралы куәлік нөмірі ______________________
3.2. Сертификаттау курсы бойынша мамандандыру___________________
3.3 Оқытқан ұйымның атауы______________________________________
3.4. Оқудың кредиті бойынша көлемі________________________________
3.5. Оқудың басталуы____________________________________________
3.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
4. Мәлімделген мамандық бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін қолданыстағы маман сертификатының мәліметтері (құжаттың электронды көшірмесі) (бар болса)
4.1. Бұйрықтың күні мен нөмірі________________________________
4.2. НИКАД нөмірі, тіркеу нөмірі_____________________________
4.3. Берген Орган___________________________________________
4.4. Сертификаттың қолданылу мерзімі_________________________
4.5. Мамандығы_____________________________________________
5. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау нәтижесі _________ (болған жағдайда).
6. Осы жұмыс орны туралы мәліметтер_________________________
6.1. Мәлімделген мамандық бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн)____
6.2. Жалпы медициналық өтілі (жыл, ай, күн)_______________
6.3. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны____________________________
6.4. Лауазымы______________________________________
6.5. Мәлімделген мамандық бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрық шығарылған күн
7. Мәлімделген мамандық бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) мәлімделген мамандық бойынша біліктілікті арттыру куәлігі туралы мәліметтер__________________________________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі;______________________
3) цикл атауы___________________________________________________
4) оқытатын ұйымның атауы______________________________________
5) оқудың басталуы______________________________________________
6) оқудың аяқталуы______________________________________________

7) объем обучения в кредитах (в часах) ___________________________________
8. Сведения о наличии либо отсутствии запрета на осуществление фармацевтической
деятельностью по заявляемой специальности или специализации согласно данным
из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан ___________________.
Приложение 4
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
и (или) фармацевтическое
образование в области
здравоохранения за пределами
Республики Казахстан
Форма
Сертификат специалиста в области здравоохранения
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действительно получил (получила) настоящий сертификат специалиста
для осуществления медицинской деятельности и допуска к клинической практике
или фармацевтической практике или деятельности в сфере санитарно-
эпидемиологического благополучия населения по специальности или специализации:
_________________________________________________________________________
(специальность или специализации по номенклатуре)
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его выдаче
от "____" ___________ 20 ____ года № ________.
Сертификат действителен: до "____" ___________ 20____ года.
Регистрационный № _______
Дата выдачи "____" ___________ 20 ___ года.
Приложение 5
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
и (или) фармацевтическое
образование в области
здравоохранения за пределами
Республики Казахстан
Форма
В ________________________
полное наименование
государственного органа
от _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Почтовый адрес
_________________________
Контактный телефон
_________________________
Заявление о выдаче сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике
Прошу выдать сертификат специалиста для допуска к клинической практике
по специальности или специализации
__________________________________________________________________
(указать специальность или специализацию)
на территории Республики Казахстан для работы в организации здравоохранения
__________________________________________________________________
(указать наименование организации здравоохранения)
Сведения об организации здравоохранения:

7) кредитпен оқыту көлемі (сағатпен) ______________________________
8. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі Комитетінің Ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша фармацевтикалық қызметке тыйым салу туралы немесе тыйым салынбау туралы мәліметтер_________________.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде денсаулық сақтау
саласында медициналық білім
және (немесе) фармацевтикалық
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына
4-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
мамандығы бойынша клиникалық практиканы немесе фармацевтикалық практиканы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін денсаулық сақтау саласындағы маманның осы сертификатын алдым
__________________________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық немесе мамандандыру)
Оны беру туралы шешім шығарған мемлекеттік орган басшысының бұйрығы 20 ____жылғы "____" ___________ № ________.
Сертификат 20____ жылғы "____" ___________ дейін жарамды.
Тіркеу № ____.
Берілген күні 20 ___ жылғы "____" ___________.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде денсаулық сақтау
саласында медициналық және
(немесе) фармацевтикалық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына
5-қосымша
Нысан
Кімге _____________________
мемлекеттік органның толық
атауы)
кімнен _____________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Почта мекенжайы
__________________
Байланыс телефоны _________
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру туралы өтініш
Клиникалық практикаға жіберу үшін______________________________
(мамандығын немесе мамандандыруын көрсету)
мамандығы немесе мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының аумағында
денсаулық сақтау ұйымында жұмыс істеу үшін
____________________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымының атауын көрсету)
маман сертификатын беруді сұраймын
Денсаулық сақтау ұйымы туралы мәліметтер:

1. Форма собственности _____________________________________________
2. Адрес организации _______________________________________________
(область, город, район, улица, номер дома, телефон)
3. Филиалы, представительства _____________________ (местонахождение)
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Документы, прилагаемые к заявлению (количество и наименования): ______
Иностранный специалист
_______________________
(подпись) (фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
"__" ______________ 20__ года
Приложение 6
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
и (или) фармацевтическое
образование в области
здравоохранения за пределами
Республики Казахстан
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике"
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата иностранного специалиста физическое лицо (нерезидент Республики Казахстан) с медицинским образованием (далее - услугополучатель) предоставляет следующие документы и сведения:

1. Меншік нысаны__________________________________________
2. Ұйымның мекенжайы ______________________________________
(облыс, қала, аудан, көше, үйдің №, телефон)
3. Филиалдары, өкілдіктері ____________________________________
(орналасқан жері)
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Өтінішке қоса берілетін құжаттар (саны және атаулары): __________
Шетелдік маман ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылы "__" _____________
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде денсаулық сақтау
саласында медициналық және
(немесе) фармацевтикалық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына
6-қосымша
Нысан
"Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov. kz, www. eli cens e. kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші –демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Шетелдік маман сертификатын алу үшін медициналық білімі бар жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті емес) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:

1) заявление о выдаче сертификата специалиста по форме согласно приложению к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации) удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) документ, удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности) (при отсутствии в информационной системе);
3) документ о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания документов об образовании, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352 "Об утверждении Правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23626).
Иностранные специалисты, окончившие организации образования на территории Республики Казахстан предоставляют:
диплом о среднем (техническом и профессиональном), послесреднем, высшем, послевузовском медицинском образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
документы, подтверждающие завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре или переподготовке по заявляемой специальности (при наличии), ( переподготовка полученной услугополучателями с медицинским образованием до 2021 года, при наличии).
4) документ, подтверждающий осуществление клинической практики по заявляемой специальности или специализации, выданный в стране проживания иностранного специалиста (не предоставляется лицами, впервые приступающими на работу);
5) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) на момент сертификации в общем объеме не менее:

1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 1-қосымшаға (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (ақпараттық жүйеде болмаған жағдайда);
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 19 шілдедегі № 352 "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) бекітілген білім туралы құжаттарды тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімі туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжат.
Қазақстан Республикасының аумағында білім беру ұйымдарын бітірген шетелдік мамандар мыналарды ұсынады:
2015 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін жоғары, орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы диплом (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
мәлімделінген мамандық немесе мамандандыру бойынша интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада немесе қайта даярлауда оқуды аяқтағанын растайтын құжаттар (бар болса) (2021 жылға дейін медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар алған қайта даярлау куәлігі, бар болса);
4) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша шетелдік маман тұратын елде берілген клиникалық практиканың жүзеге асырылғанын растайтын құжат (жұмысқа алғаш кіріскен тұлғалар ұсынбайды);
5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сәйкес өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілігін арттыру туралы сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде:

4 (четыре) кредита (120 часов) для услугополучателей, имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации менее 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее выданного сертификата специалиста менее 3 (трех) лет;
8 (восемь) кредитов (240 часов) для услугополучателей имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее выданного сертификата специалиста более 3 (трех) лет.
6) документ, подтверждающий трудовую деятельность, в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (не предоставляется лицами, впервые приступающими на работу по окончанию учебного заведения);
7) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, выданное работодателю (организация здравоохранения), местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения и столицы (не предоставляется иностранными специалистами, постоянно проживающими в Республике Казахстан, а также иностранными работниками, являющимися гражданами государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
8) документ о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества) или о расторжении брака (супружества), для иностранных лиц, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании;
9) результат оценки профессиональной подготовленности, выданный организацией по оценке для лица, получившего медицинское образование за рубежом в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) (для услугополучателей, впервые претендующих на получение сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации либо имеющих недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации с истекшим сроком действия свыше 3 (трех) лет).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках.
10) копию сертификата специалиста по имеющейся специальности или специализации (при отсутствии сведений в сервисе) (для услугополучателей, имеющих недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации с истекшим сроком действия не превышающий 3 (трех) лет).
При подтверждении действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугодатель проверяет из сервиса наличие у услугополучателя действующего сертификата специалиста (срок действия, специальность или специализации).

өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан кем үзілісі бар, маман сертификаты болмаған немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем болған көрсетілетін қызметті алушылар үшін 4 (төрт) кредит (120 сағат) ;
өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар үшін 8 (сегіз) кредит (240 сағат).
6) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжат (оқу орнын бітіргеннен кейін жұмысқа алғаш кіріскен адамдар ұсынбайды);
7) жұмыс берушіге (денсаулық сақтау ұйымы), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаты (Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік мамандар, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары болып табылатын шетелдік жұмыскерлер бермейді);
8) білімі туралы құжаттарды алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болса) өзгерткен шетелдік адамдар үшін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстырғаны немесе неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы құжат;
9) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау, Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) сәйкес (өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатын алғаш рет алуға үміткер не қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам, өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамсыз маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін). білім мен дағдыларды бағалау қағидаларына сәйкес шетелде медициналық білім алған адам үшін бағалау жөніндегі ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі.
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
10) қолда бар мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының көшірмесі (сервисте мәліметтер болмаған жағдайда) (өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамдылық мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын жарамсыз маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін).

При, соответствии данных из сервиса, действующий сертификат специалиста подтверждается с выдачей сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации на 5 (пять) лет по форме согласно приложению 6 к Правилам сертификации.
Услугополучатели при подтверждении ранее полученного сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации, имеющие перерыв стажа менее 3 (трех) лет и (или) недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации, с истекшим сроком менее 3 (трех) лет, результат оценки и навыков не предоставляют.
Услугополучатели при отсутствии действующего сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет по заявляемой специальности или специализации, претендуют на получение сертификата специалиста как на впервые заявляемую специальность или специализации с предоставлением результата оценки и навыков.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) вступление в отношении услугополучателя в законную силу решения суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности;
2) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами сертификации;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого он лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2. Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk@dsm.gov.kz.

Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатын растау кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыда қолданыстағы маман сертификатының болуын (қолданылу мерзімі, мамандығы) сервистен тексереді. Сервистен алынған деректер сәйкес келген жағдайда, қолданыстағы маман сертификаты сертификаттау қағидаларының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша 5 (бес) жылға маман сертификатын берумен расталады.
Өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек өтілі 3 (үш) жылдан кем үзілісі бар және (немесе) өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша 3 (үш) жылдан кем мерзімі өткен жарамсыз маман сертификаты бұрын алынған маман сертификатын растаған кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау және дағдылар нәтижесін ұсынбайды.
Қолданыстағы маман сертификаты болмаған кезде немесе өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша бұрын алынған маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау нәтижесі мен дағдыларын ұсына отырып, алғаш өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру ретінде маман сертификатын алуға үміткер болады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі;
2) ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің сертификаттау қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімнің болуы, оның негізінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@ dsm. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.

4. Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5. Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение 7
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
и (или) фармацевтическое
образование в области
здравоохранения за пределами
Республики Казахстан
Форма
Сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действительно получил (получила) настоящий сертификат иностранного специалиста
для допуска к клинической практике по специальности или специализации
__________________________________________________________________________
(специальность или специализации по номенклатуре)
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его выдаче
от "____" ___________ 20 ____ года № ________
Сертификат действителен до "____" ___________ 20____ года
Регистрационный № ___________
Дата выдачи "____" ___________ 20 ___ года
Подпись руководителя_____________

4. Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері-1414, 8-800- 080-7777.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде денсаулық сақтау
саласында медициналық және
(немесе) фармацевтикалық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына
7-қосымша
Нысан
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификаты
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық немесе мамандандыру)
мамандығы немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін осы шетелдік маман сертификатын алды.
Оны беру туралы шешім шығарған мемлекеттік орган басшысының бұйрығы 20 ____ жылғы "____" ___________ № ________.
Сертификат 20____ жылғы "____" ___________ дейін жарамды.
Тіркеу № ___________
Берілген күні 20 ___ жылғы "____" ___________
Басшының қолы_____________