О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 ноября 2022 года № 470. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 ноября 2022 года № 30686. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 24 мая 2023 года № 169.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.05.2023 № 169 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11507) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденных указанным приказом:
абзац пятый части второй пункта 1 изложить в следующей редакции:
"ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) (далее – пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью);";
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) получатель – заявитель, которому назначено пособие на рождение, пособие по уходу и (или) пособие многодетной семье и (или) пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью и (или) пособие многодетной матери;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) перечень основных требований к оказанию государственной услуги – требования включающие характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения пособия на рождение, пособия по уходу, пособия многодетной семье, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью и пособия многодетной матери в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 22 қарашадағы № 470 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 қарашада № 30686 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 169 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 24.05.2023 № 169 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11507 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-1-бабының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларында:
1-тармақтың екінші бөлігінің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы);";
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жәрдемақы алушы – бала туғанда берілетін жәрдемақы, бала күтімі бойынша жәрдемақы және (немесе) көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы және (немесе) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы және (немесе) көпбалалы анаға берілетін жәрдемақы тағайындалған өтініш беруші;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын талаптар;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) электрондық өтінім – бала туғанда берілетін жәрдемақыны, бала күтімі бойынша жәрдемақыны, көпбалалы отбасыға берілетін жәрдемақыны, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны және көпбалалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындауға қажет Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для назначения пособий на рождение и по уходу заявитель обращается в уполномоченный орган по назначению пособий через Государственную корпорацию или на портал с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с прилагаемыми документами, указанными в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком" в соответствии с приложением 1-1 к настоящим Правилам.
Представление заявления для назначения пособий на рождение и по уходу не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, свидетельства (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о регистрации по месту жительства, указанные в электронном заявлении заявителя получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" (далее – информационные системы) в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Для назначения пособий на рождение и по уходу представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведении об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком", согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
При регистрации рождения ребенка (детей) по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком" оказывается по принципу "одного заявления".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"5. Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау үшін өтініш беруші Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
Бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау үшін өтініш ұсыну "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жәрдемақыны проактивті көрсетілетін қызмет арқылы тағайындаған кезде талап етілмейді.
Өтініш берушінің электрондық өтінішінде көрсетілген өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтаманың мәліметтері, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуларға сәйкес "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) алынады.
Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы азаматтық хал актілер жазбасынан мәліметтерді қамтитын анықтама, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтерді қоспағанда, неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік, сондай-ақ балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат расталған кезде талап етілмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын талаптар осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде келтірілген.
Баланың (балалардың) тууын тіркеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Для назначения пособия многодетной семье к заявлению по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам прилагаются документы, указанные в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособия многодетной семье" согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, свидетельства (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о регистрации по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанных в электронном заявлении заявителя получает из соответствующих государственных информационных в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Для назначения пособий многодетной семье, представление свидетельства о рождении ребенка (детей), свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, а также сведения об учебе на очном отделении учебного заведения, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособия многодетной семье" согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.";
параграф 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Порядок назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью
11. При первичном установлении инвалидности ребенку, заявитель обращается за назначением пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью в подразделение МСЭ по месту жительства с заявлением по форме согласно приложению 3 к Правилам предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110) (далее – Приказ № 223).
При установлении инвалидности ребенку (детям) по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью" оказывается по принципу "одного заявления".
Представление заявления для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью не требуется при назначении пособия через проактивную услугу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".

"7. Көпбалалы отбасына жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішке осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес "Көп балалы отбасына жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
Өтініш берушінің электрондық өтінішінде көрсетілген өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерінің тіркеу туралы анықтаманың, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәліктің, балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжаттың мәліметтері немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі – ақпараттық жүйелер) алынады.
Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы азаматтық хал актілер жазбасынан мәліметтерді қамтитын анықтама, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы мәліметтерді қоспағанда, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, сондай-ақ балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат расталған кезде талап етілмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын талаптар осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес "Көпбалалы отбасына жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде келтірілген.";
3-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау тәртібі
11. Балаға мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен (бұдан әрі – № 223 бұйрық) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген) Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен тұрғылықты жері бойынша МӘС бөлімшесіне жүгінеді.
Балаға (балаларға) мүгедектік белгілеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш ұсыну "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес проактивті көрсетілетін қызмет арқылы жәрдемақы тағайындау кезінде талап етілмейді.

12. Пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью назначается со дня обращения в уполномоченный орган по назначению пособия непосредственно либо через Государственную корпорацию или на портал на весь период инвалидности ребенка.
При определении ребенка с инвалидностью на полное государственное обеспечение пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью назначается в период нахождения ребенка на каникулах в семье, при условии документального подтверждения данного факта государственным учреждением, в котором ребенок пребывал на полном государственном обеспечении.
13. Пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью назначается независимо от доходов семьи ребенка.
14. Для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью к заявлению, предоставляемого по месту жительства, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, прилагаются документы, указанные в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью" в соответствии с приложением 5-1 к настоящим Правилам.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, свидетельства (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния, справки об инвалидности ребенка, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о регистрации по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанные в электронном заявлении заявителя получает из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписки из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, справки об инвалидности ребенка, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

12. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органға тікелей немесе Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы жүгінген күннен бастап баланың барлық мүгедектік кезеңіне тағайындалады.
Мүгедектігі бар бала толық мемлекеттік қамсыздандыруға алынған кезде мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы бала отбасында демалыста болған кезеңге бала толық мемлекеттік қамсыздандыруда болған мемлекеттік мекеменің аталған фактіні құжаттамалық растаған жағдайда тағайындалады.
13. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы баланың отбасы табысына қарамастан тағайындалады.
14. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын өтінішке осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
Өтініш берушінің электрондық өтінішінде көрсетілген өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерінің тіркеу туралы анықтаманың, баланың мүгедектігі туралы анықтаманың, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәліктің, балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжаттың мәліметтері немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес тиісті ақпараттық жүйелерден алынады.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтерді қоспағанда, неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлік, балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда расталған кезде талап етілмейді.

Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью" согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Для назначения пособия многодетной матери к заявлению, предоставляемого по месту жительства, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, прилагаются документы, указанные в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственного пособия многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени" в соответствии с приложением 7-1 к настоящим Правилам.
Сведения, удостоверяющие личность и регистрацию по месту жительства заявителя получают из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Представление документа о награждении или получения звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение государственного пособия многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени" согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. При обращении заявителя за назначением пособий на рождение и (или) по уходу, воспитывающему ребенка с инвалидностью посредством портала запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме заявления согласно приложениям 11 и 12 к настоящим Правилам, осуществляется самим заявителем.
При получении подтверждающих сведений заявитель, осуществивший запрос посредством портала, удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление о назначении пособия на рождение и (или) по уходу и (или) воспитывающему ребенка с инвалидностью и направляет его в автоматизированную информационную систему уполномоченного государственного органа.
При подаче заявителем требуемых документов в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.";

Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі келтірілген.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Көпбалалы аналарға арналған жәрдемақыны тағайындау үшін тұрғылықты жері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылатын өтінішке осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
Жеке басты және тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін куәландыратын мәліметтер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес ақпараттық жүйелерден алынады.
Көпбалалы аналардың "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталғаны немесе алғаны немесе бұрын "Батыр ана" атағын алғаны, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталғаны туралы құжаттарды, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді ұсыну, оларда қамтылған ақпарат осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес расталған кезде талап етілмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын талаптар осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде келтірілген.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Бала туғанда берілетін жәрдемақы және (немесе) бала күтімі бойынша, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыларды тағайындау үшін өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 11, 12-қосымшаларға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды өтініш берушінің өзі жүзеге асырады.
Растайтын мәліметтерді алған кезде портал арқылы сұрау салуды жүзеге асырған өтініш беруші бала туғанда берілетін және (немесе) бала күтімі бойынша және (немесе) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау туралы электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырады және оны уәкілетті мемлекеттік органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жібереді.
Өтініш беруші талап етілген құжаттарды тапсырған кезде өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранысты қабылдау мәртебесі көрінеді.";

подпункты 5), 6) и 7) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"5) возраст ребенка, в отношении которого назначается пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью, не превышающий восемнадцати лет (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью);
6) наличие инвалидности у ребенка (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью);
7) наличие регистрации постоянного места жительства заявителя и ребенка (детей) с инвалидностью (для назначения пособия воспитывающему ребенка (детей) с инвалидностью).";
часть первую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. Подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью направляет в отделение Государственной корпорации электронную заявку, состоящую из заявления и пакета документов, предусмотренного пунктом 14 настоящих Правил, включая электронные копии документов, представленных заявителем в оригинале.";
часть первую пункта 38 изложить в следующей редакции:
"38. Пособия по уходу, воспитывающему ребенка с инвалидностью, многодетной семье и многодетной матери выплачиваются ежемесячно, за текущий месяц.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Отделение Государственной корпорации приостанавливает выплату соответствующих пособий с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений от заявителя и (или) из информационных систем на основании решения о приостановлении выплаты уполномоченного органа по назначению пособия по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам:
1) об отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя, представляемых уполномоченной организацией по выдаче пособий;
2) о выявлении из числа получателей факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, в том числе из информационных систем;
3) о выявлении факта выезда получателей пособий и иждивенца(ев) на постоянное местожительства за пределы Республики Казахстан, в том числе из информационных систем;
4) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, кандаса, в том числе из информационных систем;
5) об отбывании получателем пособия уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
6) о проживании ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью) в государственных медико-социальных учреждениях (организациях), за исключением лиц, которым специальные социальные услуги предоставляются на платной основе, в том числе из информационных систем;

25-тармақтың 5), 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындалатын баланың он сегіз жасқа толу-толмауы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін);
6) балада мүгедектіктің болуы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін);
7) өтініш берушінің және мүгедектігі бар баланың (балалардың) тұрақты тұрғылықты жері тіркеуінің болуы (мүгедек баланы (балаларды) тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін).";
26-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"26. МӘС бөлімшесі мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген тәртіппен өтініштен және өтініш беруші тұпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса алғанда, құжаттардың топтамасынан тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.";
38-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Бала күтімі жөніндегі, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін, көпбалалы отбасыларға берілетін және көпбалалы анаға берілетін жәрдемақы ай сайын ағымдағы ай үшін төленеді.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі тиісті жәрдемақылар төлемін осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті органның төлемді тоқтата тұру туралы шешімінің негізінде өтініш берушіден және (немесе) ақпараттық жүйелерден:
1) жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйым ұсынатын алушының банк шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы;
2) алушылар қатарынан іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кету, іздеуде жүру фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
3) жәрдемақыларды алушылардың және асырауындағылардың Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кету фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
4) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның, қандастың жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімінің өтуі, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
5) жәрдемақы алушының сот тағайындаған бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны өтеуі туралы;
6) арнаулы әлеуметтік қызметтер ақылы негізде ұсынылатын адамдарды қоспағанда, мүгедектігі бар баланың (мүгедектігі бар балалардың) мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұруы туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;

7) о выявлении факта смерти получателей пособий и иждивенца(ев), в том числе из информационных систем;
8) об отсутствии факта очного обучения в учебном заведении на соответствующем курсе;
9) достижение ребенком совершеннолетия для выплаты пособия многодетной семье.";
часть вторую пункта 42 изложить в следующей редакции:
"В случае возникновения права на пособия по уходу, многодетной семье, воспитывающему ребенка с инвалидностью, после прекращения их выплаты, заявитель вновь подает заявление в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложениям 1, 3, 5 к настоящим Правилам с приложением документа, подтверждающего право на пособие. Днем обращения считается день подачи заявления.";
в части второй пункта 49:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"участникам и лицам с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны;";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"лицам с инвалидностью первой группы;";
приложения 1, 1-1, 2, 3, 3-1, 4, 5, 5-1, 7, 7-1, 11, 12, 17, 18, 19, 21, 27, 28 и 29 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 12-1 и 12-2 согласно приложению 20 и 21 к настоящему приказу.
2. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сагиндыкову Н.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 1
к Правилам назначения
и выплаты государственных
пособий семьям, имеющим детей
Форма
Заявление для назначения единовременного государственного пособия, назначаемого
и выплачиваемого в связи с рождением ребенка, и (или) ежемесячного государственного пособия,
назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста
одного года Республика Казахстан Департамент Комитета труда и социальной защиты
по ________________ области (городу)
Код отделения: __________________________________________________________
Сведения о заявителе (отметить галочкой):
родитель _______________________________________________________________
опекун (попечитель) _____________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
_______________________________________________________________________
Дата рождения: "____" ________ ______ года.
Вид документа удостоверяющего личность: _________________________________
Серия документа: _______ номер документа: ________ кем выдан: ______________
Дата выдачи: "____" ____________ ______ год.
Адрес места жительства: _________________________________________________
Область ______________________ город (район) ___________ село: ____________
улица (микрорайон) _________ дом ________ квартира _________
Сведения о ребенке, на которого назначается единовременное государственного
пособие, назначаемого и выплачиваемого в связи с рождением ребенка, и (или)
ежемесячное государственное пособие, назначаемого и выплачиваемого по уходу
за ребенком по достижении им возраста одного года
Индивидуальный идентификационный номер ребенка: ________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка:
_______________________________________________________________________
Дата рождения ребенка: "____" ______ 20___ год.
Очередность рождения ребенка: ____________
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Дата и год рождения
1
2
Банковские реквизиты:
Наименование банка ________________________________________
Банковский счет № _________________________________________
Тип счета: текущий _________________________________________
Электронный кошелек электронных денег _________________________
Прошу назначить мне пособие на рождение ребенка и (или) пособие по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года за счет средств республиканского бюджета (нужное подчеркнуть).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения пособия на рождение и (или) пособия по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия путем отправления на мобильный телефон смс-оповещения.
Уведомлен (а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех изменениях, влекущих прекращение выплаты пособия, а также изменения места жительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Настоящим подтверждаю подлинность представленных в отделение Государственной корпорации документов.
Перечень документов приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон_________ мобильный_______ адрес электронной почты _______
"___" ____________ 20___год.
Подпись заявителя ____________________
Заявление принято "___" __________ 20___год № ____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы:
______________________________ _________________________________
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470

7) жәрдемақы алушылардың және асырауындағылардың қайтыс болу фактісінің, оның ішінде ақпараттық жүйелерден анықталғаны туралы;
8) күндізгі оқу орнында тиісті курста оқу фактісінің болмауы туралы;
9) көпбалалы отбасыға берілетін жәрдемақысы үшін баланың кәмелеттік жасқа толуы туралы мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап төлемдерді тоқтата тұрады.";
42-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бала күтімі жөніндегі, көпбалалы отбасыға, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыларды тоқтатқаннан кейін оны алуға құқық туындаған кезде өтініш беруші Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жәрдемақыға құқықты растайтын құжаттарды қоса отырып осы Қағидаларға 1, 3, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша қайтадан өтініш тапсырады. Өтініш беру күні жүгіну күні болып есептеледі.";
49-тармақтың екінші бөлігінде:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлы Отан соғысына қатысушыларға және осы кезеңде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектігі бар азаматтарға;";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бірінші топтағы мүгедектігі бар азаматтарға;";
1, 1-1, 2, 3, 3-1, 4, 5, 5-1, 7, 7-1, 11, 12, 17, 18, 19, 21, 27, 28 және 29-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 20 және 21-қосымшаларға сәйкес 12-1 және 12-2-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Н.Е. Сағындықоваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
1-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бала тууға байланысты тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауға арналған өтініш
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы)
бойынша департаменті
Бөлімше коды:______________________________
Өтініш беруші туралы мәлімет (белгі қою): ата-ана ___ қорғаншы
(қамқоршы) ___
Жеке сәйкестендіру нөмірі:___________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
_____________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "___" _____________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _______ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: ______
Берілген күні: _____ жылғы "___" _____________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:
___________________ облысы ________________ қаласы (ауданы)
_________________ ауылы _____________ көшесі (шағын аудан)
_____________ - үй ________ - пәтер
Бала тууға байланысты тағайындалатын және төленетін біржолғы
мемлекеттік жәрдемақы және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның
күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік
жәрдемақы тағайындалатын бала туралы мәліметтер
Баланың жеке сәйкестендіру нөмірі: ______________________________
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
______________________________________________________________
Баланың туған күні: _____ жылғы "___" ________
Баланың туу кезектілігі: _____________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
Р/с №
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні және жылы
1
2
Банк деректемелері:
Банктің атауы________________________________________________
Банк шотының № _____________________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы ______________________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны ____________________
Маған бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі жөніндегі жәрдемақыны республикалық бюджет қаражаты есебінен (қажеттінің астын сызу) тағайындауды сұраймын.
Бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға смс-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Осымен Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ____________ ұялы ________________________
электрондық пошта мекенжайы _________________________________
20___ жылғы "____" ______.
Өтініш берушінің қолы ____________
Өтініш 20___ жылғы "___" ________ қабылданды, № ______________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:
___________________________ _______________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
2-қосымша
Балалы отбасыларға
мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау және төлеу
қағидаларына

Приложение 1-1
к Правилам назначения
и выплаты государственных пособий
семьям, имеющим детей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги:
1) при обращении на портал, в Государственную корпорацию или через проактивную услугу – с момента регистрации пакета документов в Государственной корпорации – 7 (семь) рабочих дней.
При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию, не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Срок оказания государственной услуги продлевается в случаях необходимости дооформления материалов дела по мере необходимости для дополнения недостающего (их) документа (-ов) – на срок 30 (тридцать) календарных дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается в течение 7 (семи) рабочих дней со дня предоставления дополнительного (-ых) документа (-ов) в Государственную корпорацию.
Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная)/ бумажная/ проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении пособия.
На портале уведомление о назначении пособий, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
В случае оказания услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1-1-қосымша
"Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) порталға, Мемлекеттік корпорацияға немесе проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде – құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияда тіркеген сәттен бастап – 7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі іс материалдарын жете ресімдеу қажет болған жағдайларда, жетіспейтін құжатты (құжаттарды) толықтыру үшін қажеттігіне қарай – күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, мемлекеттік қызмет Мемлекеттік корпорацияға қосымша құжатты (құжаттарды) ұсынған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
2) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған, ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілген жағдайда қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления и выдачи результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении для оказания государственной услуги в Государственную корпорацию услугополучатель (или его представитель по доверенности, удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия) предоставляет заявление для назначения пособия на рождение и (или) пособия по уходу по форме согласно приложению 1 к Правилам назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 (далее – Правила) и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
В случае обращения за назначением пособий на рождение и по уходу лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);

1) Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру графигі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы электрондық кезекті броньдауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www. enbek. gov. kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www. gov4c. kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адам куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығымен бекітілген Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындау үшін өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Қандас мәртебесі бар адамдар бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындауға жүгінген жағдайда қандас куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) ұсынады;

2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) (выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка – свидетельство о заключении, расторжении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения) – документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении;
в случае подачи заявления и необходимых документов третьими лицами – доверенность, удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия.
Для назначения пособий на рождение и по уходу представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведении об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к Правилам.
на портал:
для назначения пособия – заявление на назначение единовременного пособия на рождение ребенка и (или) пособия по уходу через портал электронного правительства в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 11 к Правилам;
для получения информации о назначении пособия – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя. через проактивную услугу:
для назначения пособия – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, свидетельства (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведение, подтверждающее регистрацию по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанных в электронном заявлении услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
өтініш берушінің деректері баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда – неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген немесе баланы асырап алған жағдайда – балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер;
үшінші тұлғалар өтінішті және қажетті құжаттарды тапсырған жағдайда – нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адам куәландырған сенімхат.
Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы азаматтық хал актілері жазбасынан мәліметтерді қамтитын анықтама, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы мәліметтерді қоспағанда, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, сондай-ақ балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес көрсетілген құжаттарда қамтылған ақпарат расталған кезде талап етілмейді.
Порталға:
жәрдемақы тағайындау үшін – Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы электрондық үкімет порталы арқылы бала туғанда берілетін біржолғы жәрдемақы және (немесе) бала күтімі бойынша жәрдемақыны тағайындауға өтініш;
жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Проактивті қызмет арқылы:
жәрдемақы тағайындау үшін – проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Өтініш берушінің электрондық өтінішінде көрсетілген көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат, баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер, банк есеп шотының нөмірі туралы мәліметтерді "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті берушілер бір реттік құпиясөз беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
При получении сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий, заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к Правилам.
В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 10 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пособий в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
При оформлении свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособий на рождение ребенка и по уходу за ребенком" оказывается по принципу "одного заявления".
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении. Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Приложение 3 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 2 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Запросы в информационные системы государственных органов и (или) организаций
Для назначения пособия на рождение ребенка и (или) пособия по уходу за ребенком или пособия многодетной семье или пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособия многодетной матери формируются запросы по ИИН заявителя, членов семьи в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызмет алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы бұйрықта белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алған кезде өтініш берушіге Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Қағидаларға 10-қосымша сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www. enbek. gov. kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www. gov4c. kz.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану, қабілетін толық немесе ішінара жоғалту мүмкіндігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы өтініш жасау арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда жәрдемақы тағайындау туралы ақпаратты портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Проактивті қызмет арқылы бала туғанда берілетін және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыларды тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Бала (балалар) тууды тіркеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Бала туғанда берілетін және бала күтімі бойынша жәрдемақыларды тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторизацияланған қолданушыларға қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалану арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өту, содан кейін "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіткен немесе өзгерткен жағдайда үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
3-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу
Бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны немесе көпбалалы отбасыға жәрдемақы немесе мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны, көпбалалы аналарға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушінің, отбасы мүшелерінің ЖСН бойынша "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде мынадай:

1) удостоверяющих личность из ГБД ФЛ;
2) о регистрации по постоянному месту жительства заявителя из ГБД ФЛ;
3) о регистрации по совместному месту жительства заявителя и сводных (и взятых под опеку) детей из ГБД ФЛ;
4) о регистрации по постоянному и совместному месту жительства заявителя и ребенка с инвалидностью из ГБД ФЛ (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью);
5) о регистрации рождения (смерти) по ИИН детей заявителя, при условии рождения всех детей в Республике Казахстан из ИС ЗАГС;
6) о регистрации заключения, расторжения брака (супружества) заявителя из ИС ЗАГС;
7) об установлении опеки (попечительства) над ребенком из ИС Министерства образования и науки Республики Казахстан;
8) сведение об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении в ИС ЗАГС;
9) о коде отделения Государственной корпорации из ИС уполномоченного государственного органа;
10) об установлении инвалидности на ребенка с инвалидностью из Централизованной базы данных инвалидов (для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью);
11) о награждении или получении звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени из ИС "Госнаграды" Администрации Президента Республики Казахстан;
12) о факте прохождения очной формы обучения из ИС Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из ИС государственных органов и (или) организации и ИС БВУ, удостоверяются ЭЦП соответствующих государственных органов и (или) организаций, БВУ и шлюз "электронного правительства", а также ЭЦП осуществившего запрос отделения Государственной корпорации или заявителя.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ГБД ФЛ – Государственная база данных "Физические лица";
ИС – информационная система;
ИС БВУ – информационная система Банков второго уровня;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИС ЗАГС – информационная система "Регистрационный пункт ЗАГС";
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 4 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 3 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Заявление для назначения ежемесячного государственного пособия, назначаемого
и выплачиваемого многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно
проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной
форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального,
послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими
совершеннолетия до времени окончания организаций образования
(но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) Республика Казахстан
Департамент Комитета труда и социальной защиты по __________ области (городу)
Код отделения: __________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер: _______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
заявителя: ______________________________________________________
_______________________________________________________________
Дата рождения: "____" ____________ _____год
Вид документа, удостоверяющего личность: ________________________
Серия документа: ____________ номер документа: ___________________
Кем выдан: ____________________________________________________
Дата выдачи: "____" _____________ _____ года
Адрес места местожительства: ___________________________________
______________________________________________________________
Область _______________________________________________________
______________________________________________________________
город (район) __________________ село: __________________________
улица (микрорайон)______________________ дом ______квартира_____
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________
Банковский счет № ______________________________
Тип счета: текущий ______________________________
Электронный кошелек электронных денег __________________
Сведения о супруге и о детях заявителя
п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и год рождения
Родственное отношение к заявителю
Адрес проживания
1
2
3
4
5
Прошу назначить мне ежемесячное государственное пособие, назначаемое и выплачиваемое многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) за счет средств республиканского бюджета
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения мне пособия.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия путем отправления на мобильный телефон смс-оповещения.
Уведомлен (а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех изменениях, влекущих приостановление выплаты пособия, изменение размера пособия, его прекращение, в том числе изменение регистрации места жительства моего и указанных в заявлении детей (включая выезд за пределы Республики Казахстан), а также изменениях анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Предупрежден(а) о необходимости предоставления подтверждающих документов при возникновении права на изменение размера пособия или его возобновление.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Настоящим подтверждаю подлинность представленных в отделение Государственной корпорации документов.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний_________ мобильный __________ Е-маil __________
Подпись заявителя ______________________
Дата принятия документов "___" ______________ 20 __ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись, принявшего документы:
_______________________________________________
Приложение 5 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470

1) ЖТ МДҚ-дан жеке басты куәландыратын;
2) ЖТ МДҚ-дан тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелуі туралы;
3) ЖТ МДҚ-дан өтініш беруші мен өгей (және қамқорлыққа алынған) балаларының тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
4) ЖТ МДҚ-дан өтініш беруші мен мүгедектігі бар баланың тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін);
5) АХАЖ АЖ-дан өтініш берушінің барлық балалары Қазақстан Республикасында туған кезде балаларының ЖСН бойынша тууын (қайтыс болуын) тіркеу туралы;
6) АХАЖ АЖ-дан өтініш берушінің неке (ерлі-зайыптылық) қиюын, бұзуын тіркеу туралы;
7) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің АЖ-сынан балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы;
8) АХАЖ АЖ-дан баланың туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер;
9) уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-сынан Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды туралы;
10) Мүгедектердің орталықтандырылған дерекқорынан мүгедектігі бар балаға мүгедектік белгілеу туралы (мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін);
11) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің "Мемлекеттік наградалар" АЖ-дан наградтау немесе "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы ана атағын алу туралы;
12) Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің АЖ-сынан күндізгі оқу бөлімінде оқу фактісі туралы мәліметтер алу үшін сұрау салулар қалыптастырылады.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-сынан және ЕДБ АЖ-дан сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың, ЕДБ және "электрондық үкімет" шлюзінің ЭЦҚ-сымен, сондай-ақ сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЖ – ақпараттық жүйе;
АХАЖ АЖ – "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесі;
ЕДБ АЖ – екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйесі;
ЖТ МДҚ – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрығына
4-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар көпбалалы отбасыларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауға арналған өтініш
Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Бөлімше коды: _________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_______________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): _________________
______________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "_____" _________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: _____________ құжаттың нөмірі: _________________
Кім берген: ______________________________
Берілген күні: _____ жылғы "___"
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:___________________________ облысы
_______________ қаласы (ауданы) ________________________________
ауылы ____________________________ көшесі (шағын аудан)_________
__ - үй ___________ - пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы________________________
Банк шотының № _______________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы___________________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
_______________________________________
Өтініш берушінің зайыбы (жұбайы) және балалары туралы мәліметтер
Р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні және жылы
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Тұрғылықты мекенжайы
1
2
3
4
5
Маған бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар көпбалалы отбасыларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауды сұраймын.
Маған жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға смс-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Жәрдемақы төлемін тоқтатуға, жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне, оның қысқаруына әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің және өтініште көрсетілген балаларымның (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), сонымен қатар анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне немесе оны қайта тағайындауға құқық туындаған кезде растайтын құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етілдім.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Осымен Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ________ ұялы _________________ Е-маil ____________
Өтініш берушінің қолы __________________
Құжаттар қабылданған күн 20___ жылғы "_____" ________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы:
_________________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
5-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына

Приложение 3-1 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение пособия многодетной семье"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) абонентское устройство сотовой связи;
3) веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказание государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию или через проактивную услугу – с момента регистрации пакета документов в Государственной корпорации – 7 (семь) рабочих дней.
При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию, не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Срок оказания государственной услуги продлевается в случаях необходимости до оформления материалов дела по мере необходимости для дополнения недостающего (их) документа (-ов) – на срок 30 (тридцать) календарных дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается в течение 7 (семи) рабочих дней со дня предоставления дополнительного (-ых) документа (-ов) в Государственную корпорацию.
Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная)/ бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении пособия.
На портале уведомление о назначении пособий, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя. В случае оказания услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

3-1-қосымша
"Көпбалалы отбасына жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы;
3) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) Мемлекеттік корпорацияға немесе проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде – құжаттар топтамасы Мемлекеттік корпорацияда тіркелген сәттен бастап – 7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі жетіспейтін құжатты (құжаттарды) толықтыру үшін қажеттігіне қарай іс материалдарын жете ресімдеу қажет болған жағдайларда – күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, Мемлекеттік қызмет қосымша құжатты (құжаттарды) Мемлекеттік корпорацияға ұсынған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетіледі. Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
2) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған, ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілген жағдайда қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления и выдачи результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке "электронной очереди", по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении для оказания государственной услуги в Государственную корпорацию услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности, удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия) предоставляет заявление для назначения пособия многодетной семье по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 (далее – Правила) и следующие документы:
1) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации).
В случае обращения за назначением пособия многодетной семье лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) свидетельство о рождении, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка – свидетельство о заключении, расторжении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения) – документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении;

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық кезек" тәртібінде, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша, жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы броньдауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады). Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адам куәландырған, нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығымен бекітілген Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көп балалы отбасына жәрдемақы тағайындау үшін:
1) жеке куәлік не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Қандас мәртебесі бар адамдардың көпбалалы отбасына жәрдемақы тағайындауға өтініш жасалған жағдайда қандас куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) туу туралы куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
өтініш берушінің деректерінде баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен айырмашылық болған жағдайда – некені (ерлі-зайыптылықты) қию, бұзу туралы куәлік) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген немесе бала асырап алған жағдайда – балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы акт жазбасындағы бала асырап алу туралы мәліметтер;

3) справка учебного заведения по форме согласно приложению 6 к Приказу № 223, если иждивенцы в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения, предоставляемая ежегодно;
4) решение суда (для подтверждения совместного проживания детей с одним из родителей в случае расторжения брака (супружества) между супругами).
Для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр.
Для назначения пособий многодетной семье, представление свидетельства о рождении ребенка (детей), свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, а также сведения об учебе на очном отделении учебного заведения, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
на портал:
для назначения пособия – заявление на назначение ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) через портал электронного правительства в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 12-1 к Правилам;
через проактивную услугу:
для назначения пособия – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность услугополучателя, свидетельства о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведение, подтверждающее регистрацию по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанных в электронном заявлении услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

3) егер он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі асырауындағылар күндізгі оқу нысанының білім алушылары болып табылса, жыл сайын берілетін № 223 бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орнының анықтамасы;
4) сот шешімі (ерлі-зайыптылар арасында неке бұзылған жағдайда балалардың ата-анасының бірімен бірге тұратынын растау үшін).
Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы мәліметтерді, балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжатты немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтерді, сондай-ақ оқу орнының күндізгі бөлімінде оқу туралы мәліметтерді қоспағанда, көп балалы отбасына жәрдемақылар тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігін, Неке (ерлі-зайыптылық) қию, бұзу туралы куәлікті, балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжатты, оқу орнының күндізгі, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуларға сәйкес.
порталға:
жәрдемақы тағайындау үшін – Қағидаларға 12-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар көпбалалы отбасыларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны тағайындауға өтініш.
проактивті қызмет арқылы:
жәрдемақы тағайындау үшін – проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттың, баланың (балалардың) туу туралы куәлігінің мәліметтері немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме, Неке (ерлі-зайыптылық) қию (бұзу) туралы куәлік, балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер, электрондық өтініште көрсетілген қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами.
При получении сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий, заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к Правилам.
В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 10 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации о назначении пособий в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Назначение пособий многодетной семье через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Приложение 6 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 4 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Код района __________________________________
Республика Казахстан Департамент Комитета труда
и социальной защиты по ________________ области
Заявление на изменение размера пособия
От гражданина (ки) _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер: ______________________________
Адрес постоянного места жительства: _____________________________________
Область _________________________________ _____________________________
город (район) ____________________ село: _________________________________
улица (микрорайон) ________________________ дом _______ квартира _________
Прошу принять дополнительные документы для изменения размера пособия многодетной семье.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения выплаты.
Контактные данные заявителя:
телефон ____________ мобильный _____________ Е-маil ______________
Дата подачи "____" __________ 20 ___ года
Подпись заявителя ______________
Заявление гражданин (ки) _________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "______" _______________ 20 ___ года № ___________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность
и подпись принявшего документы:
_______________________________________________ _______________
Приложение 7 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 5 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Заявление для назначения ежемесячного государственного пособия, назначаемого
и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью)
Республика Казахстан Департамент Комитета труда и социальной защиты
по __________ области (городу)
Код отделения: ____________________________________________________
Сведения о заявителе (отметить галочкой):
родитель ___________________ опекун (попечитель) ____________________
Индивидуальный идентификационный номер:
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
__________________________________________________________________
Дата рождения: "____" ____________ _______ года
Вид документа удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: _____ Номер документа: _________ Кем выдан: _________
Дата выдачи: "___" ____________ ______ год
Адрес постоянного места жительства: _________________________________
Область _________________________ город (район) _____________________
село: ______________________ улица (микрорайон) _____________________
дом _____ квартира _________
Сведения о ребенке, на которого назначается пособие воспитывающего ребенка
с инвалидностью ___________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер ребенка:
__________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка
__________________________________________________________________
Дата рождения ребенка с инвалидностью: "______" __________ _______ года
Адрес постоянного места жительства: __________________________________
Область ____________ ________________ город (район) __________________
село__________________________________________ улица (микрорайон)
_____________дом____________ квартира ________________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка_____________________________
Банковский счет
№ ______________________________
Тип счета: текущий ______________________________
Электронный кошелек электронных денег _________________________
Прошу назначить мне пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью.
Даю согласие на получение уведомлений о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью путем отправления на мобильный телефон смс-оповещения.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех изменениях, влекущих прекращение, приостановление, изменение размера выплачиваемого пособия, а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Настоящим подтверждаю подлинность представленных в отделение Государственной корпорации документов.
Перечень документов приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон ___________ мобильный _______________ Е-маil ____________
Подпись заявителя _______________
Заявление принято "_____" ___________ 20__год №___________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
и подпись лица принявшего документы
_________________________________ _____________
Приложение 8 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақылар тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда өтініш берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақылар тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
2. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды 1414, 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда, жәрдемақы тағайындау туралы ақпаратты портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ 1414, 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Проактивті қызмет арқылы көп балалы отбасына жәрдемақыларды тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіткен немесе өзгерткен жағдайда үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
6-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бөлімше коды ________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Жәрдемақы мөлшерін өзгертуге өтініш
Азамат _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: _______ жылғы "___" ______________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _____________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы:
______________ облысы ____________________ қаласы (ауданы)
_____________________ ауылы _________________ көшесі (шағын аудан)
_____________ - үй ________ - пәтер
Көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы мөлшерін өзгерту үшін қосымша құжаттарды қабылдауды сұраймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлемді тағайындауға қажет менің дербес мәліметтерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ____________ ұялы _____________ Е-маil ______________
Өтініш 20___ жылғы "____" ______ берілді.
Өтініш берушінің қолы ____________
Азамат _________________________________________ өтініші
(өтінішті құжаттармен қабылдау күні)
20___ жылғы "_____" ________ қабылданды,
№ ____________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
лауазымы және қолы:
_________________________ _____________ _______________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
7-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Мүгедектігі бар баланы (балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау үшін өтініш
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Бөлімше коды: __________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәлімет (белгі қою): ата-ана __ қамқоршы (қорғаншы) ___
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ___________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Туған күні: _____ жылғы "____" ____________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: __________________________
Құжаттың сериясы: _____ құжаттың нөмірі: _____ кім берген: __________
Берілген күні: _____ жылғы "____" _______
Тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы: __________________ облысы
______________________ қаласы (ауданы) ____________________ ауылы
_____________________ көшесі (шағынаудан)
____________ - үй ________ - пәтер
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы
тағайындалатын бала туралы мәліметтер
Баланың жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
_______________________________________________________________
Мүгедектігі бар баланың туған күні: _____ жылғы "____"_____________
Тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы: __________________ облысы
______________________ қаласы (ауданы) ____________________ ауылы
_____________________ көшесі (шағынаудан)
____________ - үй ________ - пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы__________________________ ____________________
Банк шотының
№ ______________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы ____________________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
____________________________________________________
Маған мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындауды сұраймын.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға смс-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкеталық деректерді, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Осымен Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны _______________ ұялы ________________ Е-маil ___________
Өтініш берушінің қолы __________________________________________
Өтініш 20__жылғы "___" ____________ қабылданды, № ______________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы
_____________________ ____________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
8-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына

Приложение 5-1 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Перечень основных требований к оказанию
"Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну
(попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал);
4) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию, услугодателю, на портал или через проактивную услугу – 7 (семь) рабочих дней.
При обращении в Государственную корпорацию, день приема документов не входит в срок оказания государственной услуги, при этом результат оказания государственной услуги услугодателем предоставляется в Государственную корпорацию, не позднее, чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Срок оказания государственной услуги продлевается в случаях необходимости дооформления материалов дела по мере необходимости для дополнения недостающего (их) документа (ов) – на срок 30 (тридцать) календарных дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается в течение 7 (семи) рабочих дней со дня предоставления дополнительного (ых) документа (ов) в Государственную корпорацию.
Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная)/бумажная/ проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении пособия. На портале уведомление о назначении пособий, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя. Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
В случае оказания услуги через проактивную услугу результат оказания услуги предоставляется посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

5-1-қосымша
"Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші);
3) www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал),
4) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
1) Мемлекеттік корпорацияға, көрсетілетін қызметті берушіге, порталға немесе проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде – 7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді, бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі жетіспейтін құжатты (құжаттарды) толықтыру үшін қажеттігіне қарай іс материалдарын жете ресімдеу қажет болған жағдайларда – күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, Мемлекеттік қызмет қосымша құжатты (құжаттарды) Мемлекеттік корпорацияға ұсынған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетіледі. Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді;
2) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған, ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама. Порталда жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру жіберу арқылы қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы қызмет көрсетілген жағдайда қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы ұсынылады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. Прием осуществляется в порядке электронной очереди, по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
2) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления и выдачи результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении в Государственную корпорацию для оказания государственной услуги услугополучатель (или его представитель по доверенности, удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия) предоставляет заявление для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью по форме согласно приложению 5 к Правилам назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 (далее – Правила) и следующие документы:
в Государственную корпорацию:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
В случае обращения за назначением пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);

1) Мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін. Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша электрондық кезек тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы электрондық кезекті броньдауға болады;
2) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адам куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығымен бекітілген Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
Мемлекеттік корпорацияға:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін).
Қандас мәртебесі бар адамдар мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындауға жүгінген жағдайда қандас куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);

2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка – свидетельство о заключении, расторжении брака (супружества) либо электронный документ из сервиса цифровых документов;
в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения) – документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или сведение об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении;
3) справка об инвалидности ребенка.
Для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр. Для назначения пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписки из актовой записи о рождении, свидетельства о заключении, расторжении брака (супружества), за исключением сведений о заключении брака (супружества), зарегистрированных за пределами Республики Казахстан, справки об инвалидности ребенка, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о номере банковского счета не требуется при подтверждении информации, содержащейся в указанных документах, в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организации согласно приложению 10 к Правилам.
на портал:
для назначения пособия – заявление на назначение ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью через веб-портал "электронного правительства" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 12 к Правилам.
через проактивную услугу:
для назначения пособия – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, свидетельства (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния, справки об инвалидности ребенка, свидетельства о заключении (расторжении) брака (супружества), документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении, сведения о регистрации по месту жительства, сведения о номере банковского счета, указанных в электронном заявлении заявителя получает из соответствующих государственных информационных в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к Правилам.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) (азаматтық хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
өтініш берушінің деректері баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда – неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген немесе баланы асырап алған жағдайда – балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер;
3) баланың мүгедектігі туралы анықтама. Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласының тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімнің анықтамасы.
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі не туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тіркелген неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы мәліметтерді қоспағанда, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, баланың мүгедектік туралы анықтамасы, сондай-ақ балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес расталған кезде аталған құжаттар талап етілмейді.
порталға:
жәрдемақы тағайындау үшін – Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға өтініш.
Проактивті қызмет арқылы:
жәрдемақы тағайындау үшін – проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну.
Өтініш берушінің электрондық өтінішінде көрсетілген өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат, баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме немесе азаматтық хал актілерін жазу органдары берген азаматтық хал актісін тіркеу туралы анықтама, баланың мүгедектік туралы анықтамасы, неке қию (ерлі-зайыптылық), некені бұзу туралы куәлік, балаға қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат немесе туу туралы актілік жазбадан бала асырап алу туралы мәліметтер, тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы мәліметтер, банк шотының нөмірі туралы мәліметтер Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуға сәйкес тиісті ақпараттық жүйелерден алынады.
Көрсетілетін қызметті берушілер бір реттік құпиясөз беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами.
При получении сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к Правилам.
В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 10 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП и информацию о статусе оказания государственной услуги посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8 800 080 7777.
При установлении инвалидности ребенку (детям) по выбору услугополучателя государственная услуга "Назначение пособия матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью" оказывается по принципу "одного заявления".
Назначение пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении. Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляют в Единый контакт-центр.
Приложение 9 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 7 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Заявление для назначения ежемесячного государственного пособия, назначаемого
и выплачиваемого многодетной матери, награжденным подвесками "Алтын алқа",
"Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами
"Материнская слава" I и II степени Республика Казахстан Департамент
Комитета труда и социальной защиты по ______________ области (городу)
Код района _______________________________________________________
От гражданина (ки) ________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ____________ _____года
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: ________ номер документа: ______ кем выдан: __________
Дата выдачи: "____" _____________ _____ года
Адрес постоянного местожительства: __________________________________
Область ______________________ город (район) ________________________
село: _____________________ улица (микрорайон) ______________________
дом ________ квартира __________
Банковские реквизиты:
Наименование банка_____________________________
Банковский счет № ______________________________
Тип счета: текущий ______________________________
Электронный кошелек электронных денег __________________________
Прошу назначить мне ежемесячное государственное пособия, назначаемое и выплачиваемое многодетной матери, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени.
Уведомлен (а) о необходимости сообщения в течение десяти рабочих дней обо всех изменениях, влекущих прекращение, приостановление, изменения размера выплат, а также изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Настоящим подтверждаю подлинность представленных в отделение Государственной корпорации документов.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения пособия многодетной матери.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия многодетной матери путем отправления на мобильный телефон смс-оповещения.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний_________ мобильный __________ Е-маil ______________
Дата подачи заявления "____" ____________20___ года
Подпись заявителя ______________________
Заявление гражданина _______________________________________________
___________________________________________________________________
зарегистрировано за № _______________________
Дата принятия документов "___" ______________ 20 __ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись, принявшего документы
__________________________________________________ _________________
Приложение 10 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы бұйрықпен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алған кезде өтініш берушіге Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, өтініш берушіге Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақылар тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
2. Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды 1414 Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы жүгіну арқылы мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
3. ЭЦҚ және мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпарат болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ 1414 Бірыңғай байланыс орталығы, 8 800 080 7777 арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Проактивті қызмет арқылы мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Балаға (балаларға) мүгедектік белгілеген кезде көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызметі "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторизацияланған қолданушыларға қолжетімді. Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бірреттік құпиясөзді пайдалану арқылы мобильді қосымшада авторизациядан өту, содан кейін "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіткен немесе өзгерткен жағдайда үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету туралы ақпаратты жаңартады және Бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
9-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға арналған үшін өтініш
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Аудан коды ____________________________________________________
Азамат ________________________________________________________
(Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: _____ жылғы "____" ___________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: _______________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Құжаттың сериясы: ____ құжаттың нөмірі:______ кім берген: __________
Берілген күні: _______ жылғы "______" ______________
Тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы:
________________________________
_________________________ облысы ________________ қаласы (ауданы)
________________________ ауылы, _____________ көшесі (шағын аудан)
_________________ - үй, _______________ - пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы__________________________________
Банк шотының № ________________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы ______________________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
_____________________________________________________________
Маған "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға берілетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауды сұраймын.
Төлемдердің тоқтатылуына, тоқтатыла тұруына, мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкеталық деректердің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Осымен Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Өтінішке қоса берілген құжаттар тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Көпбалалы анаға берілетін жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Көпбалалы анаға берілетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қабылдау жөнінде ұялы телефонға смс-хабарландыру жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үйінің телефоны ____________ ұялы _____________ Е-маil ___________
Өтініш берген күні: 20___ жылғы "_____" ____________
Өтініш берушінің қолы ________________________________________
Азамат ______________________________________________ өтініші
№ __________________ болып тіркелді.
Құжаттарды қабылдаған күн 20___ жылғы "____" ____________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы
__________________________________________ ____________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
10-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына

Приложение 7-1 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Назначение государственного пособия многодетным матерям, награжденным
подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание
"Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени"
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета труда и социальной защиты Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) абонентское устройство сотовой связи;
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
Сроки оказания государственной услуги:
1) при обращении в Государственную корпорацию или через проактивную услугу – 7 (семь) рабочих дней.
Срок оказания государственной услуги продлевается в случаях необходимости до оформления материалов дела по мере необходимости для дополнения недостающего (их) документа (-ов) – на срок 30 (тридцать) дней, при этом, если документы дооформлены, государственная услуга оказывается в течение 7 (семи) рабочих дней со дня предоставления дополнительного (-ых) документа (-ов) в Государственную корпорацию. Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная, частично автоматизированная)/бумажная/ проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении пособия.
На портале уведомление о назначении пособий, а также информация о назначении пособий направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Государственная корпорация информирует услугополучателя о принятом решении посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
Через проактивную услугу посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

7-1-қосымша
Нысан
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға мемлекеттік жәрдемақы тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы;
3) www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) Мемлекеттік корпорацияға немесе проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде – 7 (жеті) жұмыс күні.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі жетіспейтін құжатты (құжаттарды) толықтыру үшін қажеттілігіне қарай іс материалдарын жете ресімдеу қажет болған жағдайларда күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімге ұзартылады, бұл ретте, егер құжаттар жете ресімделсе, мемлекеттік қызмет Мемлекеттік корпорацияға қосымша құжатты (құжаттарды) ұсынылған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні қосымша құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы 5 (бес) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
2) Мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған, ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/ проактивті
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама.
Порталда жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама, сондай-ақ жәрдемақы тағайындау туралы ақпарат көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру жіберу арқылы көрсетілетін қызметті алушыны қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Проактивті қызмет арқылы көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарландыру арқылы.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления и выдачи результата оказания государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов без перерыва на обед, кроме воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке электронной очереди, по месту регистрации услугополучателя, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении для оказания государственной услуги в Государственную корпорацию услугополучатель (или его представитель по доверенности, удостоверенной нотариусом или должностным лицом, совершающим нотариальные действия) предоставляет заявление для назначения пособия многодетной матери по форме согласно приложению 7 к Правилам назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 (далее – Правила) и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности);
2) документ, подтверждающий награждение или получение звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени.
Для жителей города Байконыр – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконыр через проактивную услугу:
для назначения пособия – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Сведения удостоверяющие личность и регистрацию по месту жительства заявителя (для подтверждения факта проживания), документа, подтверждающего награждение или получение звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени, а также сведения о номере банковского счета получают из соответствующих государственных информационных систем в соответствии с запросами в информационные системы государственных органов и (или) организаций согласно приложению 2 к Правилам.
на портал:

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру кестесі сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі;
2) Мемлекеттік корпорацияның – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін.
Қабылдау жеделдетіп қызмет көрсетусіз, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы электрондық кезекті броньдауға болады.
3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлік – www.enbek.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариус немесе нотариаттық іс-әрекеттер жасайтын лауазымды адам куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығымен бекітілген Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көпбалалы аналарға берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы ана атағын алғандығын немесе марапатталғанын растайтын құжат.
Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласының тұрғын үй шаруашылығы азаматтарды есепке алу және тіркеу бөлімінің анықтамасы.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін (тұру фактісін растау үшін), "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр Ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы ананың марапатталғанын немесе атақ алғанын растайтын құжатты, сондай-ақ банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сауалдарына сәйкес тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
порталға:

для назначения пособия – заявление на назначение ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени" через веб-портал "электронного правительства" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 12-2 к Правилам, а также сканированная копия документа, подтверждающая награждение или получение звания многодетной матери, награжденной подвеской "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившей ранее звание "Мать-героиня", награжденной орденами "Материнская слава" I и II степени.
через проактивную услугу:
для назначения пособия – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
При получении сведений из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающих факт назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий заявителю вручается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 9 к Правилам.
В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия заявителю выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 10 к Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

жәрдемақы тағайындау үшін – Қағидаларға 12-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға өтініш, сонымен қатар "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы ана атағын алғандығын немесе марапатталғанын растайтын құжаттың электронды көшірмесі.
проактивті қызмет арқылы:
жәрдемақы тағайындау үшін – проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банк шотының нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушілер бірреттік құпиясөз беру жолымен немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжаттарды алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алған кезде өтініш берушіге Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындауға өтінішті қабылдаудан тас тарту туралы қолхат беріледі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:

1. Назначить в соответствии со статьей ____ Закона Республики Казахстан
"О государственных пособиях семьям, имеющим детей":
пособие на рождение _____________________________________________ тенге
_____________________________________________________ (сумма прописью)
пособие по уходу с ___________ 20__ года по ________________ 20__года
в размере _______________ тенге ________________________________________
_____________________________________________________ (сумма прописью)
2. Изменить размер пособия по уходу с ______________ 20___ года
по _______________ 20__ года и установить в размере _________________ тенге
_____________________________________________________ (сумма прописью)
Основание: ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Отказать в назначении пособия: (основание)
Руководитель департамента
________________________________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
________________________________ ________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист _________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 14 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 18 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Код ______________________
Область (город) ____________
РЕШЕНИЕ № _______ от "___" ______ 20__ года
Департамента Комитета труда и социальной защиты
по_______________________ области (городу)
№ дела ___________________
О назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) государственного
пособия многодетной семье.
Гражданин (ка) _____________________________ ____________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол _________________ Дата рождения "____" _______ ____ года
Дата обращения "____" _______ 20___ года № ___________

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының ______ бабына сәйкес:
бала туғанда берілетін жәрдемақы _____________ теңге мөлшерінде
__________________________________________
(сомасы жазбаша);
бала күтімі жөніндегі жәрдемақы 20__ жылғы "___" __________ бастап
20 _____ жылғы "___" ________ қоса алғанда, ___________________ теңге
мөлшерінде ____________________________________ тағайындалсын.
(сомасы жазбаша)
2. Бала күтімі жөніндегі жәрдемақының мөлшері 20___жылғы "___"
________ бастап 20__ жылғы "___" ____________ қоса алғанда, өзгертілсін
және _____________________________ теңге мөлшерінде белгіленсін.
(сомасы жазбаша)
Негіздеме: ____________________________________________________
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы _______________________________       ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_______________________________                        ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                                     (қолы)
Маман
_______________________________                         ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                                     (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________                         ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                                     (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_______________________________                         ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                                     (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_____________________________                               _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                                     (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
14-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Код ________________
______________________ облысы (қаласы)
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің _________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ____ шешімі
Істің № _____________________________
Көпбалалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыны
тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат _____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы _________
Туған күні 20__ жылғы "___" ____________
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________

1. Назначить государственное пособие многодетной семье в соответствии с пунктом
______ статьи ___ Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях
семьям, имеющим детей"
Размер месячного пособия многодетной семье на _____________ детей_______ тенге
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(сумма прописью) с "___" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года
2. Установить новый размер государственного пособия многодетной семье, в связи
с изменением месячного расчетного показателя/ состава семьи:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование нормативного правового акта)
Размер месячного пособия многодетной семье на __ детей _________ тенге
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(сумма прописью) с "___" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года
3. Возобновить с "___" ___________ 20__ года:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_____________________________________________________________ (основание)
4. Отказать в назначении:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента __________________________________ _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) _____________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист ________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
__________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 15 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 19 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Код _____________________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № _____________________ от "___" ___________ 20__ года
Департамента Комитета труда и социальной защиты
по _______ области (городу) № дела ___________
О назначении (изменении, возобновление, отказе в назначении) пособия
воспитывающему ребенка с инвалидностью
Заявитель _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата обращения "___" ______________ 20__ года
________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка с инвалидностью
________________________________________________________________
Дата рождения ребенка с инвалидностью ____________________________
Справка об инвалидности _________________________________________
Инвалидность установлена на срок с ______ 20 __ года по _____20__ года

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының ______ бабының _____ тармағына сәйкес:
____ балаға көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы 20___ жылғы "___"
____________ бастап 20 _____ жылғы "___" ________ қоса алғанда,
__________________________ теңге мөлшерінде (сомасы жазбаша) тағайындалсын.
2. Айлық есептік көрсеткіштің/отбасы құрамының өзгеруіне байланысты
көпбалалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақының жаңа мөлшері
белгіленсін: _______________________________________________________________
(нормативтік құқықтық акті атауы)
____ балаға көпбалалы отбасыларға берілетін жәрдемақы 20___ жылғы "___"
____________ бастап 20 _____ жылғы "___" ________ қоса алғанда,
____________________________ теңге мөлшерінде тағайындалсын.
(сомасы жазбаша)
3. 20__ жылғы "___" ___________ жәрдемақы қайта жаңару:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(негіздеме)
4. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_______________________________                   ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_______________________________                   ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               (қолы)
Маман
_______________________________                   ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________                   ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_______________________________                   ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________                   ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
15-қосымша
Балалы отбасыларға
берілетін мемлекеттік
жәрдемақыларды тағайындау
және төлеу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Код _________________
_______________________ облысы (қаласы)
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің ___________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ____ шешімі Істің № _____________________________
Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны
тағайындау (өзгерту, жаңарту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Өтініш беруші ________________________________________________
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________________
Мүгедектігі бар баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Мүгедектігі бар баланың туған күні 20__ жылғы "___"_______________
Мүгедектігі туралы анықтама _____________________________________
Мүгедектік 20__ жылғы "___" ______ бастап 20__ жылғы "___" _______
дейінгі мерзімге белгіленді

1. Назначить в соответствии со статьей _____ Закона Республики Казахстан
"О государственных пособиях семьям, имеющим детей" пособие воспитывающему
ребенка с инвалидностью с ______ 20___ года по _________ 20___ года
в размере ________________ тенге _______________________ (сумма прописью)
2. Изменить размер пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью:
с ____ 20__ года по ____20 __ года и установить в размере ________________ тенге
_______________________________________________________________________
(сумма прописью)
Основание: _____________________________________________________________
3. Возобновить с "____" __________ 20__ года:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(основание)
4. Отказать в назначении пособия:
_______________________________________________________________________
(основание)
Руководитель департамента
__________________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
__________________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист ________________________________________ ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
___________________________________________________ ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________________________ ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________________________ ____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 16 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 21 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Код ______________________
Область (город) ____________
РЕШЕНИЕ № _______ от "___" ______ 20__ года
Департамента Комитета труда и социальной защиты
по _______________________ области (городу)
№ дела _______
О назначении (изменении, возобновлении, отказе в назначении) государственного
пособия многодетной матери Гражданин (ка)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Пол ____ Дата рождения "____" _______ __ года
Дата обращения "___" _______ 20____ года

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының _____ бабына сәйкес мүгедектігі бар баланы
тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы 20__ жылғы "___" _________ бастап
20_____ жылғы "___" ________ қоса алғанда, ____________________________
(сомасы жазбаша)
теңге мөлшерінде тағайындалсын.
2. Мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақының
мөлшері: 20___жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ____________
қоса алғанда, өзгертілсін және _________________________________________
(сомасы жазбаша)
теңге мөлшерінде белгіленсін.
Негіздеме:______________________________________________________
____________________________________________________________________
3. 20___жылғы "___" ________ бастап қалпына келтірілсін:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(негіздеме)
4. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
__________________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
__________________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Маман
__________________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
__________________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________ _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
16-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Код _____________
___________________ облысы (қаласы)
Еңбек және әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің _________________________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ ШЕШІМІ № ____
Істің № ____________
Көп балалы аналарға берілетін жәрдемақыны тағайындау (өзгерту,
тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жынысы_____
Tуған күні 20__ жылғы "___" __________
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________ №__________

1. Назначить государственное пособие многодетной матери в соответствии с пунктом
______ статьи ___ Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях
семьям, имеющим детей"
Размер месячного пособия _________ тенге ____________________ (сумма прописью)
с "____" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года
2. Установить новый размер государственного пособия многодетной матери, в связи
с изменением месячного расчетного показателя:
_________________________________________________________________________
(наименование нормативного правового акта)
Размер пособия с "_____" ____ 20__ года
________ тенге ____________________________________________ (сумма прописью)
Размер месячного пособия _________ тенге
_________________________________________________________________________
_______________________________________________________ (сумма прописью)
с "___" ___________ 20__ года по "____" ____________ 20__ года
3. Отказать в назначении:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
______________________________________________________________ (основание)
Руководитель департамента
_________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
_________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист
_________________________________ ____________
_________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
___________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
___________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 17 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 27 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Код ______________________________________
Область __________________________________
Решение № ____ от "____" _______ 20__ года
Департамента Комитета труда и социальной защиты и миграции
по _____________________ области
№ дела __________________________
О приостановлении выплаты __________________________________________
(указать вид)
Гражданин(ка) ______________________________________________________
Пол ______ Дата рождения "___" ________ ___ года
Приостановить выплату с "__" _______ 20___ года
Основание __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента
________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист
________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
____________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 18 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 28 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Код ____________________
Область ________________
Решение № ___ от "___" _________ 20 ____года
Департамент Комитета труда и социальной защиты
по ________________________ области
№ дела ____________________________
О прекращении выплаты ______________________________________________
(указать вид)
Гражданин(ка) _______________________________________________________
Пол _______ Дата рождения "___" ________ ___ года
Прекратить выплату с "_____" ___________ 20__ года
Основание ___________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель департамента
___________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель управления (отдела) департамента
_______________________________________ ______
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист
_____________________________________ _________
_____________________________________ _________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________ ____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Руководитель отделения Государственной корпорации
_________________________________ _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________ _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 19 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470
Приложение 29 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Код района _________
Республика Казахстан
___________________ отделение
Государственной корпорации
по_______________ области
Заявление
от гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "______"__________ _______ года
Индивидуальный идентификационный номер ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Серия документа: _______ номер документа: _____ кем выдан: _________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _______________________________
Область _________________________ город (район) __________________
село: __________________ улица (микрорайон) _______________________
дом _____________________________ квартира _______________________
Прошу запросить дело получателя (пособия по уходу, пособия многодетной семьи,
пособие воспитывающему ребенка с инвалидностью, пособие многодетной матери)
(нужное подчеркнуть)
Адрес прежнего местожительства: __________________________________
________________________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________ мобильный _____________
Е-mаil ______________________
Дата подачи "__________" __________ 20 ___года
Подпись заявителя ______________________
Заявление гражданина ______________________________________________
принято "_______" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
_______________________________________________ __________________
Приложение 20 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470

1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының ______ бабына сәйкес көп балалы аналарға
берілетін жәрдемақы 20___ жылғы "___" ____________ бастап 20 _____ жылғы
"___" ________ қоса алғанда,
____________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
теңге мөлшерінде тағайындалсын.
2. Айлық есептік көрсеткіштің өзгеруіне байланысты көпбалалы аналарға
берілетін жәрдемақының жаңа мөлшері белгіленсін:
_____________________________________________________________________
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі және күні)
Жәрдемақы мөлшері 20______ жылғы "____"___________ бастап
______________________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша) Ай сайынғы жәрдемақы мөлшері ___________________________________
_____________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20______ жылғы "___" ________ бастап 20____ жылғы "___" ______ дейін.
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент басшысы
_______________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
_______________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Маман
_______________________________            ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________            ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
_______________________________            ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                        (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________            ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
17-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Код ______________________
______________ облысы (қаласы)
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің ______ облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № ______ шешім
Істің № _________
Төлемді тоқтата тұру туралы шешім ______________________________
(төлем түрін көрсету)
Азамат ______________________________________________
Жынысы ______________
Туған күні _____ жылғы "____" _______________________
_____ жылғы "____" __________ бастап төлем тоқтатыла тұрсын
Негіздеме ________________________________________________________________
________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы
________________________________            ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                   (қолы)
Маман
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                  (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
18-қосымша/
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Код ______________________
______________ облысы (қаласы)
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің __________облысы (қаласы) бойынша департаментінің 20___ жылғы "___" __________ № _____ шешімі
Істің № _________
төлемді тоқтату туралы шешімі ___________________________________
(төлем түрін көрсету)
Азамат ______________________________________________
Жынысы ______________
Туған күн _____ жылғы "____" ________________________
_____ жылғы "____" __________ бастап төлем тоқтатылсын
Негіздеме _____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
Департамент басшысы
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Департамент басқармасының (бөлімінің) басшысы
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Маман
________________________________             _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Шешім жобасын дайындағандар:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                         (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы
________________________________            ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                        (қолы)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
________________________________            ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                        (қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
19-қосымша
Балалы отбасыларға
берілетін мемлекеттік
жәрдемақыларды тағайындау
және төлеу қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Код ______________________
______________ облысы (қаласы)
Мемлекеттік корпорацияның ________ облысы бойынша _________бөлімшесі
Өтініш
Азамат ________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______ жылғы "_______" ________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі:
_______________________________________________________________
Құжаттың сериясы: _____ құжаттың нөмірі: _______ кім берген: ________
Берілген күні: ____________ жылғы "______" _____________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы:
_______________________ облысы _____________________ қаласы (аудан)
________________ ауылы _______________ көшесі (шағынаудан) ______ - үй
_______________ - пәтер
Алушының (күтім бойынша жәрдемақы, көпбалалы отбасыларға
берілетін жәрдемақы, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушілерге берілетін
жәрдемақы, бала кезінен бірінші топтағы мүгедектің күтімі бойынша берілетін
жәрдемақы, көпбалалы аналарға берілетін жәрдемақы) ісін сұратуды сұраймын
(қажетінің асты сызылсын).
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы: _________________________________
_______________________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон _______________________________
Е-maіl ____________________________________________________________
Берілген күні 20_____ жылғы "______" _______________________________
Өтініш берушінің қолы _____________________________________________
Азамат ____________________________ өтініші
20____ жылғы "___" __________ қабылданды, № ______________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және
қолы _________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
20-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына

Приложение 12-1 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Заявление на назначение ежемесячного государственного пособия, назначаемого
и выплачиваемого многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно
проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной
форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального,
послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими
совершеннолетия до времени окончания организаций образования
(но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста) через веб-портал
"электронного правительства" Республика Казахстан Департамент Комитета труда
и социальной защиты по __________ области (городу)
Код отделения: _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Дата рождения: "____" _________ _____ года.
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________
Прошу назначить мне ежемесячное государственное пособие, назначаемое и
выплачиваемое многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно
проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся
по очной форме обучения в организациях среднего, технического и
профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования,
после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций
образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста)
за счет средств республиканского бюджета.
Сведения о детях заявителя
п/п
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и год рождения
Родственное отношение к заявителю
1
2
3
4
5
Подтверждение госорганов:
Данные из информационной системы "Государственная база данных физических лиц"
Министерства юстиции Республики Казахстан
Сведения о заявителе:
Вид документа удостоверяющего личность: ____________________________
Серия документа: _________ номер документа: ______ кем выдан: _________
Дата выдачи: "___" ____________ _____ года.
Адрес постоянного места жительства:
Область ___________________________ город (район) ___________________
село: ________________________ улица (микрорайон) ___________________
дом ________ квартира ___________
Данные членов семьи
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Область
Город (район)
Село
Улица (микрорайон)
Дом
Квартира
1
2
3
Данные из информационных систем
Сведения о детях, входящих в состав семьи:
№ п/п
ИИН ребенка
Фамилия имя, отчество (при его наличии) ребенка
Дата рождения
№ актовой записи регистрации рождения ребенка
Дата регистрации рождения ребенка
Дата смерти
№ актовой записи смерти ребенка
Фамилия имя, отчество (при его наличии) матери
Фамилия имя, отчество (при его наличии) отца
1
2
*примечание: в сведениях о детях предоставить данные на всех детей входящих в состав семьи заявителя.
Сведения о заключении брака (супружества):
№ п/п
Сведения о вступивших в брак (супружества)
После заключения брака (супружества) присвоены фамилии
отец
мать
отец
мать
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
продолжение таблицы
Орган, выдавший свидетельство о заключении брака (супружества)
№ актовой записи о заключении брака (супружества)
№ (документа) Свидетельства о заключении брака (супружества)
Дата выдачи свидетельства о браке (супружества)
Сведения о расторжении брака (супружества):
№ п/п
Сведения о расторгающих брак (супружества)
После расторжения брака (супружества) присвоены фамилии
отец
мать
отец
мать
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
продолжение таблицы
Орган, выдавший свидетельство о расторжении брака (супружества)
№ актовой записи о расторжении брака (супружества)
№ (документа) свидетельства о расторжении брака (супружества)
Дата выдачи свидетельства о расторжении брака (супружества)
Сведения об опекунстве/попечительстве над заявителем/иждивенцем
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве/попечительстве
Орган выдавший решение об опекунстве/попечительстве
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения опекуна
фамилия, имя, отчество (при его наличии) опекаемого/иждивенца
Дата рождения опекаемого/иждивенца
1
Сведения об усыновлении (удочерении) из актовой записи о рождении в информационных систем
№ п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения заявителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии) усыновленного/удочеренного ребенка
Дата рождения усыновленного/удочеренного
Наименование органа выдавшего документ
№ решения
Дата решения
Дата вступления решения в законную силу
1
Банковские реквизиты:
Наименование банка ____________________________
Банковский счет № ______________________________
Тип счета: текущий ______________________________
Электронный кошелек электронных денег _________________________
Реквизиты БВУ:
Банковский идентификационный код ________________________________
Индивидуальный идентификационный код ___________________________
Бизнес-идентификационный номер __________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон ____________________ мобильный __________________
E-mail__________
Настоящим подтверждаю достоверность предоставленных данных.
Обо всех изменениях влекущих изменении/прекращения размера выплачиваемого пособия, а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в отделение Государственной корпорации в течение десяти рабочих дней.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
ЭЦП заявителя ______________________
Дата и время подписания заявления:
________.________ год ____ часов ____ минут____ секунд
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БВУ – банки второго уровня;
ЭЦП – электронная цифровая подпись
Приложение 21 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 22 ноября 2022 года № 470

12-1-қосымша
Нысан
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар көпбалалы отбасыларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға өтініш
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Бөлімше коды: ___________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:____________
Маған бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар көпбалалы отбасыларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны республикалық бюджет қаражаты есебінен тағайындауды сұраймын.
Өтініш берушінің балалары туралы мәліметтер
Р/с
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні және жылы
1
2
3
4
Мемлекеттік органдардың растауы:
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Жеке тұлғалардың мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінен алынған деректер
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _______________________
Құжаттың сериясы: ____ Құжаттың нөмірі: _______ Кім берген: ________
Берілген күні: ______ жылғы "____" ______________
Тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы:
____________________________________ облысы
____________________ қаласы (ауданы) ________________________
ауылы _____________ көшесі (шағынаудан) _________ үй _____ пәтер
Отбасы мүшелерінің деректері
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Облыс
Қала (аудан)
Ауыл
Көше (шағын аудан)
Үй
Пәтер
1
2
3
Ақпараттық жүйелерден алынған деректер
Отбасының құрамына кіретін балалар туралы мәліметтер:
Р/с №
Баланың ЖСН
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Баланың тууын тіркеу актілік жазбасының №
Баланың тууын тіркеу күні
Қайтыс болған күні
Баланың қайтыс болуы туралы актілік жазбаның №
Анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Әкесінің тегі аты, әкесінің аты (бар болса)
1
2
*ескертпе: балалар туралы мәліметтерде өтініш берушінің отбасы құрамына кіретін барлық балаға деректер берілсін.
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы мәліметтер:
Р/с №
Некеге (ерлі-зайыптылық) тұрғандар туралы мәліметтер
Некеге (ерлі-зайыптылық) тұрғаннан кейінгі тегі
әке
ана
әке
ана
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
кестенің жалғасы
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы куәлікті берген орган
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы актілік жазбаның №
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы куәліктің (құжаттың) №
Неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы куәлікті берген күн
Некені (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы мәліметтер:
Р/с
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзушылар туралы мәліметтер
Некені (ерлі-зайыптылық) бұзғаннан кейінгі тегі
әке
ана
әке
ана
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Тегі, аты, әкесі нің аты (бар болса)
кестенің жалғасы
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәлікті берген орган
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы актілік жазбаның №
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәліктің (құжат тың) №
Неке (ерлі-зайыптылық) бұзу туралы куәлікті берген күн
Өтініш берушіге/асырауындағы адамға қамқоршылық/қорғаншылық туралы мәліметтер:
Р/с №
Қамқоршылық / қорғаншылық туралы шешімнің нөмірі және күні
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) туған күні
Қамқорлығындағы/асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқорлығындағы / асырауындағы адамның туған күні
Ақпараттық жүйелердегі туу туралы актілік жазбадан асырап алу туралы мәліметтер:
Р/с №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушінің туған күні
Асырап алынған баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асырап алған баланың туған күні
Құжатты бер ген органның атауы
Шешімнің №
Шешім шығарылған күн
Шешімнің заңды күшіне енген күні
Банк деректемелері:
Банктің атауы __________________________
Банк шотының № _________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы _________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны ____________________
ЕДБ деректемелері:
Банктің сәйкестендіру коды ___________________________________
Жеке сәйкестендіру коды _______________________________________
Бизнес сәйкестендіру коды _____________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Телефон ______________ ұялы ____________
E-maіl _____________________
Осымен деректердің дәйектілігін растаймын.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне/тоқтатылуына әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Өтініш берушінің ЭЦҚ-сы ___________________________________
Өтінішке қол қойылған күн және уақыт:
___ жылғы "___" .____________,_____ сағат ___ минут __ секунд.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2022 жылғы 22 қарашадағы
№ 470 бұйрыққа
21-қосымша
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына

Приложение 12-2 к Правилам
назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Заявление на назначение ежемесячного государственного пособия, назначаемого
и выплачиваемого многодетной матери, награжденным подвесками "Алтын алқа",
"Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами
"Материнская слава" I и II степени через веб-портал "электронного правительства"
Республика Казахстан Департамент Комитета труда и социальной защиты
по __________ области (городу)
Код отделения: _______________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
____________________ _____________________________________________
Дата рождения: "____" _________ _____ года.
Индивидуальный идентификационный номер: __________________________
Прошу назначить мне ежемесячное государственное пособие, назначаемого и выплачиваемого многодетной матери, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени за счет средств из республиканского бюджета.
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________
Банковский счет № ______________________________
Тип счета: текущий ______________________________
Электронный кошелек электронных денег _________________________
Реквизиты БВУ:
Банковский идентификационный код ________________________________
Индивидуальный идентификационный код ___________________________
Бизнес-идентификационный номер __________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон _________________ мобильный_____________ E-mail __________
Настоящим подтверждаю достоверность предоставленных данных.
Обо всех изменениях влекущих изменении/прекращения размера выплачиваемого пособия, а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в отделение Государственной корпорации в течение десяти рабочих дней.
Уведомлен (а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
ЭЦП заявителя ______________________
Дата и время подписания заявления:
________.________ год ____ часов ____ минут____ секунд
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БВУ – банки второго уровня;
ЭЦП – электронная цифровая подпись

12-2-қосымша
Нысан
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындауға өтініш
Қазақстан Республикасы
Еңбек және әлеуметтік қорғау комитетінің
____________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Бөлімше коды: ___________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
______________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі:_________________________
Маған "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көпбалалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны республикалық бюджет қаражаты есебінен тағайындауды сұраймын.
Банк деректемелері:
Банктің атауы__________________________
Банк шотының № _________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы _________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны _____________________
ЕДБ деректемелері:
Банктің сәйкестендіру коды ________________________________
Жеке сәйкестендіру коды_________________________________________
Бизнес сәйкестендіру коды _______________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Телефон______________ ұялы____________
E-maіl _____________________
Ұсынылған деректердің дәйектілігін растаймын.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне/тоқтатылуына әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкеталық деректердің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді аударуға арналған жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі туралы, сондай-ақ осындай шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмияндарындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуға жүгінуіне жол берілмейтіні туралы хабардар етілдім.
Өтініш берушінің ЭЦҚ-сы ____________________________________
Өтінішке қол қойылған күн және уақыт:
___ жылғы "___" .____________,_____ сағат ___ минут __ секунд.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.