Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, а также перечня документов, необходимых для выдачи разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, форм заявления для получения разрешения, разрешения уполномоченного органа на конвертацию микрофинансовой организации в банк и форм сведений
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 ноября 2022 года № 93. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 ноября 2022 года № 30714.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 4-5) части первой статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Перечень документов, необходимых для выдачи разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Форму заявления для получения разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) Форму разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) Форму сведений об акционере – физическом лице, владеющем акциями микрофинансовой организации в размере менее 10 (десяти) процентов, по форме согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) Форму сведений об акционере – юридическом лице, владеющем акциями микрофинансовой организации в размере менее 10 (десяти) процентов, по форме согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру қағидаларын, сондай-ақ микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға уәкілетті органның рұқсатын беру үшін қажетті құжаттар тізбесін, микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға уәкілетті органның рұқсатын алуға арналған өтініштің, рұқсаттың нысандарын және мәліметтердің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 22 қарашадағы № 93 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 25 қарашада № 30714 болып тіркелді.
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы бірінші бөлігінің 4-5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру қағидалары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға уәкілетті органның рұқсатын беру үшін қажетті құжаттар тізбесі;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алуға арналған өтініштің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсаттың нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Микроқаржы ұйымының 10 (он) пайыздан аз мөлшердегі акцияларына ие акционер-жеке тұлға туралы мәліметтер нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Микроқаржы ұйымының 10 (он) пайыздан аз мөлшердегі акцияларына ие акционер-заңды тұлға туралы мәліметтер нысаны бекітілсін.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2022 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"___" _____________ 2022 года
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 ноября 2022 года № 93
Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.12.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк (далее – Правила) разработаны в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК), законами Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон о микрофинансовой деятельности), "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях) и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк (далее – разрешение на конвертацию, государственная услуга).
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется в Единый контакт-центр в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2022 жылғы "___" ____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2022 жылғы "___" _____________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының 2022 жылғы 22
қарашадағы № 93 Қаулыға
1-қосымша
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.12.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК), "Микроқаржылық қызмет туралы" (бұдан әрі – Микроқаржылық қызмет туралы заң), "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, қызмет көрсетуші) микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат (бұдан әрі – айналдыруға рұқсат, мемлекеттік көрсетілетін қызмет) беру тәртібін айқындайды.
Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, әділет органдарында тиісті нормативтік құқықтық акт мемлекеттік тіркелгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.

2. В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных в Законе о микрофинансовой деятельности, Законе о банках, Законе о государственных услугах и Законе о разрешениях.
3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги приведен в приложении к Правилам.
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк
4. Для получения разрешения на конвертацию заявитель представляет в уполномоченный орган заявление для получения разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк по форме согласно приложению 3 к настоящему постановлению (далее - заявление), с приложением документов и сведений, предусмотренных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению к Правилам и Перечня документов, необходимых для выдачи разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
5. Заявление с прилагаемыми к нему документами представляются на бумажном носителе.
Уполномоченный орган не принимает к рассмотрению документы, имеющие подчистки, приписки либо зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления.
6. Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан). Указанные документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и, при необходимости, русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
7. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием и регистрация заявления осуществляется следующим рабочим днем.
8. Работник ответственного подразделения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
Уполномоченный орган получает из информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов, сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица - резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица - резидента Республики Казахстан.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия ответственное подразделение в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

2. Қағидаларда Микроқаржылық қызмет туралы заңда, Банктер туралы заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда және Рұқсаттар туралы заңда көрсетілген мағыналарда қолданылатын ұғымдар қолданылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға қосымшада келтірілген.
2-тарау. Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру тәртібі
4. Айналдыруға рұқсат алу үшін өтініш беруші Қағидаларға қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 8-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді және осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес уәкілетті органның айырбастау нысанында микроқаржы ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беруіне қажетті құжаттар тізбесін қоса бере отырып, уәкілетті органға осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банкке айырбастау нысанында микроқаржы ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу үшін өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
5. Қоса берілген құжаттарымен бірге өтініш қағаз тасымалдағышта ұсынылады.
Уәкілетті орган өшіріп тазартылған, түзетілген не сызылған сөздері және оларда келісілмеген өзге де түзетулері бар құжаттарды қарауға қабылдамайды.
6. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастыруға не апостильдеуге жатады (Қазақстан Республикасы бейрезидент-жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда). Шет тілінде ұсынылатын көрсетілген құжаттар қазақ тіліне және қажет болған жағдайда орыс тіліне аударылады және Қазақстан Республикасының Нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариаттық куәландыруға жатады.
7. Уәкілетті органның хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындауға жіберуді жүзеге асырады. Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда, өтінішті қабылдау және тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш қабылданған және тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен мынадай:
жеке тұлға - Қазақстан Республикасы резидентінің жеке басын куәландыратын;
жеке тұлға - Қазақстан Республикасы резидентінде алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын;
заңды тұлға - Қазақстан Республикасының резидентін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау және (немесе) құжаттардың қолданыс мерзімі өткен фактісі белгіленген жағдайда жауапты бөлімше осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді түрде бас тарту дайындайды және жолдайды.

9. При установлении факта полноты представленных документов заявителем ответственное подразделение в течение 50 (пятидесяти) рабочих дней рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности и банковского законодательства.
10. При несоответствии представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан о микрофинансовой деятельности и банковского законодательства, за исключением оснований отказа в выдаче государственной услуги, предусмотренных пунктом 1 статьи 25-2 Закона о микрофинансовой деятельности, услугодатель в течение срока, указанного в пункте 9 Правил, направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан, посредством почтовой, факсимильной связи, электронной почты с указанием срока для их устранения.
11. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, проведения заслушивания ответственное подразделение готовит и направляет на рассмотрение Правления уполномоченного органа проект постановления Правления уполномоченного органа о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на конвертацию.
Решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на конвертацию принимает Правление уполномоченного органа.
Работник ответственного подразделения в течение 4 (четырех) рабочих дней после получения ответственным подразделением постановления Правления уполномоченного органа (в пределах срока оказания государственной услуги), направляет услугополучателю уведомление о выдаче разрешения на конвертацию с приложением разрешения на конвертацию и копии постановления Правления уполномоченного органа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения заявления может быть продлен мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока в соответствии с частью третьей статьи 76 АППК.

9. Өтініш беруші ұсынған құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімше 50 (елу) жұмыс күні ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасының және банк заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
10. Ұсынылған құжаттар Микроқаржылық қызмет туралы заңның 25-2-бабының 1-тармағында көзделген мемлекеттік көрсетілетін қызмет ұсынудан бас тарту негіздерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының микроқаржылық қызмет туралы заңнамасының және банк заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген кезде көрсетілетін қызмет беруші Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мерзім ішінде көрсетілетін қызмет алушыға оларды жою мерзімін көрсете отырып, оларды жою және Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну үшін ескертулермен хатты пошта, факсимильдік байланыс, электрондық пошта арқылы жібереді.
11. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызмет алушыны мемлекеттік көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызмет алушыға алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызмет алушы мемлекеттік көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызмет алушы ұсынған құжаттарды қарау және тыңдау өткізу нәтижелері бойынша жауапты бөлімше уәкілетті орган Басқармасының қарауына айналдыруға рұқсат беру (беруден бас тарту туралы) туралы қаулының жобасын дайындайды және уәкілетті орган Басқармасының қарауына жібереді.
Айналдыруға рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы шешімді уәкілетті органның Басқармасы қабылдайды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері уәкілетті орган Басқармасының қаулысын алғаннан кейін 4 (төрт) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) көрсетілетін қызмет алушыға айналдыруға рұқсат беру туралы хабарламаны және уәкілетті органның Басқармасы қаулысының көшірмелерін қоса бере отырып, айналдыруға рұқсат беру туралы хабарламаны немесе мемлекет қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәйекті жауап жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішті қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен тиімді мерзімге, алайда өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы көрсетілетін қызметті алушы мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ӘРПК -нің 76-бабының үшінші бөлігіне сәйкес хабардар етіледі.

12. Разрешение на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк выдается по форме согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
Уполномоченный орган одновременно с выдачей указанного разрешения на конвертацию выдает разрешения и согласия в порядке, предусмотренном статьями 11-1 и 17-1 Закона о банках.
По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственными услугами "Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка и (или) страховой (перестраховочной) организации, и (или) управляющего инвестиционным портфелем, и (или) банковского и (или) страхового холдинга" (при необходимости) и "Выдача банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации или значительное участие банка или банковского холдинга в капитале организаций" (при необходимости) порядок оказания которых, предусматривается постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7552) и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 24 "Об утверждении Правил выдачи банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организаций, на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15050).
13. Разрешение на конвертацию имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом решения о выдаче лицензии на проведение банковских операций.
14. Срок действия разрешения на конвертацию 1 (один) год со дня выдачи разрешения на конвертацию. Срок приостанавливается уполномоченным органом на срок рассмотрения отчета о реализации мероприятий, предусмотренных планом мероприятий по конвертации микрофинансовой организации в банк и устранения микрофинансовой организацией замечаний уполномоченного органа в соответствии с пунктом 4 статьи 25-3 Закона о микрофинансовой деятельности.

12. Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Уәкілетті орган айналдыруға рұқсат бере отырып бір мезгілде Банктер туралы заңның 11-1 және 17-1-баптарында көзделген тәртіпте рұқсаттар мен келісімдер береді.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Банктің және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының және (немесе) банк және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру" (қажет болған кезде) және "Банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға немесе банктің немесе банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" (қажет болған кезде) мемлекеттік көрсетілетін қызметтермен жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі, бұл қызметтерді көрсету тәртібі "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7552 болып тіркелген) және "Банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды банктің құруына немесе сатып алуына, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсатты қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 24 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15050 болып тіркелген) көзделеді.
13. Айналдыруға рұқсаттың уәкілетті орган банк операцияларын жүргізуге лицензия беру туралы шешім қабылдағанға дейін заңды күші болады.
14. Айналдыруға рұқсаттың қолданыс мерзімі айналдыруға рұқсат берілген күннен бастап 1 (бір) жыл. Уәкілетті орган мерзімді микроқаржы ұйымын банкке айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында көзделген іс-шараларды іске асыру туралы есепті қарау және микроқаржы ұйымының Микроқаржылық қызмет туралы заңның 25-3-бабының 4-тармағына сәйкес уәкілетті органның ескертулерін жою мерзіміне тоқтата тұрады.

15. При отзыве разрешения на конвертацию или добровольном возврате микрофинансовой организацией данного разрешения уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного разрешения в течение 2 (двух) месяцев с даты обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения, или подачи микрофинансовой организацией заявления о добровольном возврате разрешения.
При отзыве разрешения на конвертацию или добровольном возврате микрофинансовой организацией в банк разрешительные документы, выданные в соответствии со статьями 11-1 и 17-1 Закона о банках, подлежат отмене уполномоченным органом в сроки, указанные в части первой настоящего пункта.
16. При добровольном возврате микрофинансовая организация возвращает выданное ей разрешение на конвертацию до истечения срока конвертации, указанного в разрешении на конвертацию.
17. При добровольном возврате микрофинансовой организацией разрешения на конвертацию ранее выданное разрешение и разрешительные документы, выданные в соответствии со статьями 11-1 и 17-1 Закона о банках, считаются отмененными.
18. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим должностным лицом услугодателя, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
19. В жалобе указываются:
1) наименование органа, рассматривающего жалобу;
2) наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер, место нахождения услугополучателя;
3) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица решение, действие (бездействие) которого (которых) оспаривается (оспариваются);
4) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
5) дата подачи жалобы;
6) перечень прилагаемых к жалобе документов;
7) иные сведения, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.
20. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.
Приложение
к Правилам выдачи разрешения
на добровольную реорганизацию
микрофинансовой организации
в форме конвертации в банк
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
2.
Способы предоставления государственной услуги
Канцелярия услугодателя
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 65 (шестидесяти пяти) рабочих дней со дня сдачи пакета документов услугодателю.

15. Айналдыруға рұқсатты кері қайтарып алған немесе микроқаржы ұйымы осы рұқсатты ерікті түрде қайтарған кезде уәкілетті орган рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факт анықталған немесе микроқаржы ұйымы рұқсатты ерікті түрде қайтару туралы өтініш берген күннен бастап 2 (екі) ай ішінде бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға арналған рұқсатты кері қайтарып алған немесе микроқаржы ұйымы банкке осы рұқсатты ерікті түрде қайтарған кезде Банктер туралы заңның 11-1 және 17-1-баптарына сәйкес берілген рұқсат беру құжаттарын уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде күшін жоюға тиіс.
16. Ерікті түрде қайтару кезінде микроқаржы ұйымы айналдыруға рұқсатта көрсетілген айналдыру мерзімі өткенге дейін оған айналдыру үшін берілген рұқсатты қайтарады.
17. Микроқаржы ұйымы айналдыруға рұқсатты ерікті түрде қайтарған кезде айналдыруға бұрын берілген рұқсат және Банктер туралы заңның 11-1 және 17-1-баптарына сәйкес берілген рұқсат беру құжаттарының күші жойылған болып саналады.
18. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды көрсетілетін қызметті берушінің жоғары тұрған лауазымды адамы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
19. Шағымда:
1) шағымды қарастыратын органның атауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері;
3) көрсетілетін қызметті алушының атауы және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
4) шағым беруші тұлға өз талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлар;
5) шағымның берілген күні;
6) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мәліметтер көрсетілуге тиіс.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын адам қол қояды.
20. Егер өзгесі заңда көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Заңда жоғары тұрған органға шағымдану қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісі, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) дауланатын әкімшілік орган, лауазымды адам пікірмен қатар сотқа жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамның уәжді ұстанымын береді.
Микроқаржы ұйымын банкке
айналдыру нысанында ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру
қағидаларына
қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру
1.
Қызмет көрсетушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілі
Қызметті көрсетушінің кеңсесі
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсетушіге құжаттар топтамасын өткізген күннен бастап 65 (алпыс бес) жұмыс күні ішінде.

Срок оказания государственной услуги может быть продлен на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев, по основаниям, установленным в пункте 11 настоящих Правил.
4.
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк с приложением разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк и копии постановления Правления либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы услугодателя

Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі ақылға қонымды мерзімге, бірақ осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген негіздемелер бойынша 2 (екі) айдан аспайтын уақытқа ұзартылуы мүмкін.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Қағазда
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсатты және Басқарма қаулысының көшірмелерін қоса бере отырып Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемнің мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Қызметті көрсетушінің жұмыс кестесі

с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) заявление в форме бумажного документа, удостоверенного подписью должностного лица услугополучателя либо лица, уполномоченного услугополучателем на подписание заявления;
2) копия решения общего собрания акционеров услугополучателя о добровольной реорганизации в форме конвертации в банк, содержащего информацию о лице, уполномоченном на подачу заявления;
3) сведения об акционерах – физических и юридических лицах, владеющих акциями услугополучателя в размере менее 10 (десяти) процентов, по форме согласно приложениям 5 и 6 к настоящему постановлению;
4) сведения об аффилированных лицах услугополучателя (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
5) план мероприятий по конвертации услугополучателя в банк, соответствующий требованиям статьи 25-3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон о микрофинансовой деятельности);
6) бизнес-план банка на последующие три года после получения лицензии на проведение банковских и иных операций, утвержденный общим собранием акционеров услугополучателя. Требования к содержанию бизнес-плана устанавливаются постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 36 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на открытие банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, Правил лицензирования банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, лицензирования на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20228), включая раскрытие подробной структуры банка, стратегии деятельности, направлений и масштабов деятельности, финансовых перспектив (бюджет, расчетный баланс, счет прибылей и убытков за первые три финансовых (операционных) года, план маркетинга (формирования клиентуры банка), плана привлечения трудовых ресурсов, организацию управления рисками;
7) проект устава с изменениями и дополнениями, внесенными в целях приведения в соответствие с банковским законодательством Республики Казахстан;
8) документы и сведения, представляемые в соответствии со статьей 11-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан (далее – Закон о банках);

1) көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамының не көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қол қоюға уәкілеттік берген адамның қолымен куәландырылған қағаз құжат нысанындағы өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің жалпы жиналысының өтініш беруге уәкілетті тұлға туралы ақпаратты қамтитын банкке айырбастау нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімінің көшірмесі;
3) осы қаулыға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының акцияларын кемінде 10 (он) пайыз мөлшерінде иеленетін акционерлер – жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер;
4) көрсетілетін қызметті алушының үлестес тұлғалары туралы мәліметтер (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда);
5) көрсетілетін қызметті алушыны "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Микроқаржылық қызмет туралы заң) 25-3-бабының талаптарына сәйкес келетін банкке айналдыру бойынша іс-шаралар жоспары;
6) көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің жалпы жиналысы бекіткен банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алғаннан кейінгі келесі үш жылға арналған банктің бизнес-жоспары. Бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптар, ашылатын банктің толық құрылымы, қаржылық перспективалары (алғашқы 3 (үш) қаржы (операциялық) жылына арналған бюджеті, есеп айырысу балансы, пайда мен зиянының шоты, маркетингтік жоспары (банктің клиенттерін қалыптастыру), сондай-ақ тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыру жөніндегі ақпаратты қоса алғанда "Банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру қағидаларын, Банктерді, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарын банк операцияларын және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге де операцияларды жүргізуге лицензиялау, ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары жүзеге асыратын банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуді лицензиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 36 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20228 болып тіркелген) белгіленеді;
7) Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен жарғының жобасы;
8) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 11-1-бабына сәйкес ұсынылатын құжаттар мен мәліметтер;

9) документы и сведения в порядке, представляемые в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках, в случае необходимости получения заявителем статуса крупного участника банка или банковского холдинга, за исключением заявления и бизнес-плана, предусмотренных статьей 17-1 Закона о банках.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих отсутствие у физического лица - резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) несоответствие наименования банка требованиям статьи 15 Закона о банках;
2) неустойчивость финансового положения акционеров услугополучателя.
Под неустойчивостью финансового положения понимается наличие признаков, установленных пунктом 10 статьи 17-1 Закона о банках;
3) в случаях, когда акционер-физическое лицо либо первый руководитель исполнительного органа, либо органа управления акционера-юридического лица:
имеет непогашенную или неснятую судимость;
занимал должность первого руководителя органа управления, первого руководителя исполнительного органа или его заместителя, главного бухгалтера финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков либо принудительном выкупе его акций, о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков либо принудительном выкупе его акций, о лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан порядке. Для целей настоящего подпункта под финансовой организацией также понимаются филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан;

9) Банктер туралы заңның 17-1-бабында көзделген өтініш пен бизнес-жоспарды қоспағанда, өтініш беруші банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алу қажет болған жағдайда Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес ұсынылатын тәртіппен құжаттар мен мәліметтер.
Жеке басты куәландыратын, жеке тұлға-Қазақстан Республикасы резидентінің жойылмаған немесе алынбаған соттылығының жоқ екенін растайтын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тарту негіздері
1) банк атауының Банктер туралы заңның 15-бабының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) көрсетілетін қызметті алушының қаржылық жағдайының тұрақсыздығы.
Қаржылық жағдайдың тұрақсыздығы деп Банктер туралы заңның 17-1-бабы 10-тармағында белгіленген белгілердің болуы түсініледі;
3) құрылтайшы-жеке тұлғаның не құрылтайшы-заңды тұлғаның атқарушы органы не басқару органы бірінші басшысының:
жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығының болуы;
уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын таратуға және (немесе) олардың қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген, оларды лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-қаржы ұйымының басқару органының бірінші басшысы, атқарушы органының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері лауазымын атқаруы.
Көрсетілген талап уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын таратуға және (немесе) олардың қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген, оларды лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін не Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады. Осы тармақшаның мақсаттары үшін қаржы ұйымы деп Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы да, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы да, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы да түсініледі;

4) несоблюдение требований, установленных статьей 17 Закона о банках;
5) отказ в выдаче согласия услугодателем на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках;
6) отказ в выдаче разрешения на создание (приобретение) дочерней организации банковского холдинга в соответствии со статьей 11-1 Закона о банках;
7) бизнес-план банка и иные представленные услугополучателем документы не показывают, что:
по истечении первых трех финансовых (операционных) лет деятельность банка будет рентабельной;
банк намерен соблюдать требования к ограничению риска и создать надлежащую структуру управления;
банк обладает организационной, учетной и контрольной структурой, соответствующей планам его деятельности;
8) неустранение замечаний услугодателя по представленным документам в установленный им срок;
9) несоответствие плана мероприятий по конвертации услугополучателя в банк требованиям, предусмотренным статьей 25-3 Закона о микрофинансовой деятельности;
10) финансовый прогноз последствий конвертации услугополучателя в банк предполагает ухудшение финансового состояния услугополучателя вследствие конвертации услугополучателя в банк и (или) несоблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого войдет банк и (или) банковский холдинг;
11) несоблюдение услугополучателем установленных пруденциальных нормативов и (или) других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления о выдаче разрешения на конвертацию микрофинансовой организации в банк и (или) в период рассмотрения заявления;
12) наличие у услугополучателя действующей ограниченной меры воздействия, предусмотренной подпунктом 1) части первой пункта 2 статьи 28 Закона о микрофинансовой деятельности, и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями первой, 3-1, четвертой статьи 211 и частью третьей статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
13) несоблюдение условий статьи 25-1 Закона о микрофинансовой деятельности, статей 18 и 21 Закона о банках.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в Едином контакт-центре по вопросам оказания государственных услуг.

4) Банктер туралы заңның 17-бабында белгіленген талаптардың сақталмауы;
5) Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес қызмет көрсетушінің банктің ірі қатысушысы, банк холдингі мәртебесін иемденуге келісім беруден бас тартуы;
6) Банктер туралы заңның 11-1-бабына сәйкес банк холдингінің еншілес ұйымын құруға (сатып алуға) рұқсат беруден бас тарту;
7) банктің бизнес-жоспары және көрсетілетін қызметті алушы ұсынған өзге де:
алғашқы үш қаржы (операциялық) жыл өткеннен кейiн банк қызметiнiң рентабельдi болатынын;
банк тәуекелдi шектеуге қойылатын талаптарды сақтау және тиiстi басқару құрылымын құру ниетiнде екенiн;
банк өз қызметiнiң жоспарына сәйкес есеп және бақылау құрылымына ие болғандығын көрсетпесе;
8) қызмет көрсетушінің ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;
9) көрсетілетін қызметті алушыны банкке айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының Микроқаржылық қызмет туралы заңның 25-3-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
10) көрсетілетін қызметті алушыны банкке айналдыру салдарларының қаржылық болжамы көрсетілетін қызметті алушыны банкке айналдыру және (немесе) құрамына банк және (немесе) банк холдингі кіретін банк конгломератының пруденциалдық нормативтерді сақтамауы салдарынан банктің қаржылық жай-күйінің нашарлауын болжайды;
11) көрсетілетін қызметті алушының белгіленген пруденциалдық нормативтерді және (немесе) микроқаржы ұйымын банкке айналдыруға рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде басқа да сақталуға міндетті нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
12) өтініш берілген күні және құжаттарды қарау кезеңінде көрсетілетін қызметті алушыда Микроқаржылық қызмет туралы заңның 28-бабы 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген қолданыстағы шектеулі ықпал ету шарасының және (немесе) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 211-бабының бірінші, 3-1, төртінші бөліктерінде және 227-бабының үшінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болуы;
13) Микроқаржылық қызмет туралы заңның 25-1-бабының, Банктер туралы заңның 18 және 21-баптарының талаптарын сақтамау.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы қызмет көрсетушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан алуға мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Государственная услуга осуществляется по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления, по выбору услугополучателя, с государственными услугами "Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка и (или) страховой (перестраховочной) организации, и (или) управляющего инвестиционным портфелем, и (или) банковского и (или) страхового холдинга" (при необходимости) и "Выдача банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации или значительное участие банка или банковского холдинга в капитале организаций" (при необходимости).
Срок оказания государственной услуги по принципу "одного заявления" составляет 65 (шестьдесят пять) рабочих дней. Информация об оплате и порядок оказания государственных услуг, входящих в состав государственной услуги по принципу "одного заявления" предусматриваются постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 67 "Об утверждении Правил выдачи, отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и требования к документам, представляемым для получения указанного согласия" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7552) и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 24 "Об утверждении Правил выдачи банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организаций, на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15050).
Приложение 2
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 ноября 2022 года № 93
Перечень документов, необходимых для выдачи разрешения уполномоченного органа на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк
Перечень документов, необходимых для выдачи разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк:

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары қызмет көрсетушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік қызмет "Банктің және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының және (немесе) банк және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру" (қажет болған кезде) және "Банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға немесе банктің немесе банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру" (қажет болған кезде) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерімен бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көрсетуді көздейтін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі 65 (алпыс бес) жұмыс күнін құрайды. "Бір өтініш" қағидаты бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтің құрамына кіретін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді төлеу туралы ақпарат пен қызметті көрсету тәртібі "Банктің, банк холдингінің ірі қатысушысы, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, оны кері қайтарып алу қағидаларын және көрсетілген келісімді алу үшін табыс етілетін құжаттарға қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 67 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7552 болып тіркелген) және "Банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды банктің құруына немесе сатып алуына, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсатты қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 24 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15050 болып тіркелген) көзделеді.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының 2022 жылғы 22
қарашадағы № 93 Қаулыға
2-қосымша
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға уәкілетті органның рұқсатын беру үшін қажетті құжаттар тізбесі
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру үшін қажетті құжаттар тізбесі:

1) заявление в форме бумажного документа, удостоверенного подписью должностного лица микрофинансовой организации либо лица, уполномоченного микрофинансовой организацией на подписание заявления;
2) копия решения общего собрания акционеров микрофинансовой организации о добровольной реорганизации в форме конвертации в банк, содержащего информацию о лице, уполномоченном на подачу заявления;
3) сведения об акционерах – физических и юридических лицах, владеющих акциями микрофинансовой организации в размере менее 10 (десяти) процентов, по форме согласно приложениям 5 и 6 к настоящему постановлению;
4) сведения об аффилированных лицах микрофинансовой организации (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
5) план мероприятий по конвертации микрофинансовой организации в банк, соответствующий требованиям статьи 25-3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
6) бизнес-план банка на последующие три года после получения лицензии на проведение банковских и иных операций, утвержденный общим собранием акционеров микрофинансовой организации. Требования к содержанию бизнес-плана устанавливаются постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 36 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на открытие банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и оснований отказа в выдаче разрешения на открытие банка, Правил лицензирования банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан, лицензирования на проведение банковских и иных операций, осуществляемых исламскими банками, филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2020 года № 20228), включая раскрытие подробной структуры банка, стратегии деятельности, направлений и масштабов деятельности, финансовых перспектив (бюджет, расчетный баланс, счет прибылей и убытков за первые три финансовых (операционных) года, план маркетинга (формирования клиентуры банка), плана привлечения трудовых ресурсов, организацию управления рисками;
7) проект устава с изменениями и дополнениями, внесенными в целях приведения в соответствие с банковским законодательством Республики Казахстан;
8) документы и сведения, представляемые в соответствии со статьей 11-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан (далее – Закон о банках);

1) микроқаржы ұйымының лауазымды адамының не микроқаржы ұйымы өтінішке қол қоюға уәкілеттік берген адамның қолымен куәландырылған қағаз құжат нысанындағы өтініш;
2) өтініш беруге уәкілетті тұлға туралы ақпаратты қамтитын, банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы микроқаржы ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы шешімінің көшірмесі;
3) осы қаулыға 5 және 6-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша микроқаржы ұйымының 10 (он) пайыздан аз мөлшердегі акцияларына ие акционер – жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер;
4) микроқаржы ұйымының үлестес тұлғалары туралы мәліметтер (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда);
5) "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-3-бабының талаптарына сәйкес келетін микроқаржы ұйымын банкке айналдыру жөніндегі іс-шаралар жоспары;
6) микроқаржы ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген банктік және өзге де операцияларды жүргізуге лицензия алғаннан кейінгі келесі үш жылға арналған банктің бизнес-жоспары. Бизнес-жоспардың мазмұнына қойылатын талаптар банктің егжей-тегжейлі құрылымын, қызмет стратегиясын, қызмет бағыттарын және ауқымын, қаржылық перспективаларды (бюджет, есеп айырысу балансы, алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы пайда мен зияндар шоты, маркетинг жоспары (банк клиентурасын қалыптастыру), еңбек ресурстарын тарту жоспары, тәуекелдерді басқаруды ұйымдастыруды қоса алғанда, "Банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын ашуға рұқсат беру қағидалары мен банкті ашуға рұқсат беруден бас тарту негіздерін, Банктерді, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарын банк операцияларын және Қазақстан Республикасының банк заңнамасында көзделген өзге де операцияларды жүргізуге лицензиялау, ислам банктері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары жүзеге асыратын банк операцияларын және өзге де операцияларды жүргізуді лицензиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 36 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылы 31 наурызда № 20228 болып тіркелді) белгіленеді;
7) Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында енгізілген өзгерістер және толықтырулармен жарғының жобасы;
8) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 11-1-баптарына сәйкес ұсынылатын құжаттар мен мәліметтер;

9) документы и сведения в порядке, представляемые в соответствии со статьей 17-1 Закона о банках, в случае необходимости получения заявителем статуса крупного участника банка или банковского холдинга, за исключением заявления и бизнес-плана, предусмотренных статьей 17-1 Закона о банках.
Приложение 3 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 ноября 2022 года № 93
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.12.2023 № 94 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заявление для получения разрешения на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк
__________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации, бизнес
идентификационный номер (при наличии), фамилия, имя, отчество (при его
наличии) представителя микрофинансовой организации)
__________________________________________________________________
(ссылка на нотариально или иным образом удостоверенный документ,
подтверждающий полномочия заявителя на подачу настоящего заявления
от имени микрофинансовой организации)
__________________________________________________________________
(место работы заявителя и занимаемая им должность, место жительства,
__________________________________________________________________
юридический адрес)
просит в соответствии с решением
__________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)
о добровольной реорганизации микрофинансовой организации в форме
конвертации в банк № ______от "___" _______ 20__ года
__________________________________________________________________
(кем принято)
1) выдать разрешение на добровольную реорганизацию микрофинансовой
организации в форме конвертации в банк
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование и место нахождения микрофинансовой организации)
2) выдать согласие на приобретение ___________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица (при наличии) статуса крупного участника
банка и (или) банковского холдинга (с указанием сведений о количестве
приобретаемых акций микрофинансовой организации, их стоимости,
процентном соотношении количества акций микрофинансовой организации,
предполагаемых к приобретению, к количеству размещенных (за вычетом
привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих
акций микрофинансовой финансовой организации; сведений об условиях и
порядке приобретения акций микрофинансовой организации, в том числе ранее
приобретенных, а также описание источников и средств);
(нужное заполнить) (заполняется в случае необходимости)

9) Банктер туралы заңның 17-1-бабында көзделген өтініш пен бизнес-жоспарды қоспағанда, өтініш беруші банктің не банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алу қажет болатын жағдайда Банктер туралы заңның 17-1-бабына сәйкес тәртіппен ұсынылатын құжаттар мен мәліметтер.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының 2022 жылғы 22
қарашадағы № 93 Қаулыға
3-қосымша
Нысан
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алуға арналған өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.12.2023 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы, микроқаржы ұйымы өкілінің бизнес
сәйкестендіру нөмірі (бар болса), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_________________________________________________________________
(өтініш берушінің осы өтінішті микроқаржы ұйымының атынан беруге
өкілеттігін растайтын нотариат куәландырған немесе өзге түрде
куәландырылған құжатқа сілтеме)
_________________________________________________________________
(өтініш берушінің жұмыс орны және ол атқаратын лауазымы, тұрғылықты жері,
_________________________________________________________________
заңды мекенжайы)
_________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы) микроқаржы ұйымын банкке айналдыру
нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы
_________________________________________________________________
(қабылдаған) "___" _______ 20__ жылғы № ______ шешіміне сәйкес
1)________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы және орналасқан жері) микроқаржы ұйымын
банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру
2) ________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), заңды тұлғаның
(болған кезде)) банктің және (немесе) банк холдингінің ірі қатысушысы
мәртебесінің атауы (микроқаржы ұйымының иеленетін акцияларының саны,
олардың құны, иеленуге болжанатын микроқаржы ұйымы акцияларының
санының орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған) акциялар
санына және (немесе) микроқаржы ұйымының дауыс беретін акцияларының
санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді; микроқаржы ұйымы
акцияларын иеленудің талаптары мен тәртібі туралы мәліметтерді көрсете
отырып, оның ішінде бұған дейін иеленген, сондай-ақ көздер мен қаражаттың
сипаттамасы) (қажет болған жағдайда толтырылады)

3) выдать разрешение на создание _____________________________________
___________________________________________________________________
наименование юридического лица (при наличии)) дочерней организации или
значительное участие в капитале
___________________________________________________________________
(нужное заполнить)
___________________________________________________________________;
(наименование создаваемого банка)
(заполняется в случае необходимости)
Должностное лицо микрофинансовой организации либо лицо, уполномоченное
микрофинансовой организацией на подписание документов, подтверждает
достоверность прилагаемых к заявлению документов и сведений, а также
своевременное представление уполномоченному органу информации,
запрашиваемой в связи с рассмотрением настоящего заявления.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Приложение (указать перечень направляемых документов и сведений, количество
экземпляров и листов по каждому из них):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(подпись должностного лица микрофинансовой организации либо лица,
уполномоченного микрофинансовой организацией на подписание документов, дата)
Должностное лицо юридического лица, желающего приобрести статус крупного
участника банка или банковского холдинга либо лицо, уполномоченное юридическим
лицом на подписание документов (с приложением копии документа,
подтверждающего полномочия на подписание заявления), подтверждает
достоверность прилагаемых к заявлению документов и сведений, а также
своевременное представление уполномоченному органу информации,
запрашиваемой в связи с рассмотрением настоящего заявления.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(подпись должностного лица юридического лица, желающего приобрести статус
крупного участника банка или банковского холдинга либо лица, уполномоченного
юридическим лицом на подписание документов*, дата)
Примечание:
* Пункт заполняется только при наличии у микрофинансовой организации крупного
акционера юридического лица.
Физическое лицо, желающее приобрести статус крупного участника банка либо лицо,
уполномоченное физическим лицом на подписание документов с приложением копии
документа, подтверждающего полномочия на подписание заявления), подтверждает
достоверность прилагаемых к заявлению документов и сведений, а также
своевременное представление уполномоченному органу информации, запрашиваемой
в связи с рассмотрением настоящего заявления.
Предоставляю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись физического лица, желающего приобрести статус крупного участника банка
либо лица, уполномоченного физическим лицом на подписание документов**, дата)
Примечание:
** Пункт заполняется только при наличии у микрофинансовой организации крупного
акционера юридического лица.
Приложение 4
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 ноября 2022 года № 93
Форма
(печатается на бланке уполномоченного органа по регулированию, контролю и
надзору финансового рынка и финансовых организаций с изображением
государственного герба Республики Казахстан)
Разрешение на добровольную реорганизацию
микрофинансовой организации в форме конвертации в банк
№ ______ от                                           " " ____________ __ года
Настоящее разрешение выдано на добровольную реорганизацию микрофинансовой
организации в форме конвертации в банк
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)
Разрешение на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме
конвертации в банк имеет юридическую силу до принятия уполномоченным органом по
регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
решения о выдаче лицензии на проведение банковских операций, истечения срока
конвертации. Срок конвертации микрофинансовой организации в банк один год со дня
выдачи настоящего разрешения.
Председатель
(заместитель Председателя) ________________________
______________________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
Место печати
Приложение 5
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 ноября 2022 года № 93
Форма
Сведения об акционере – физическом лице, владеющем
акциями микрофинансовой организации в размере менее 10 (десяти) процентов
_________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)
на "___" _____________________ 20___ года

3) ________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(еншілес ұйымның заңды тұлғасының (болған кезде) атауы немесе капиталға
қомақты қатысуы)
____________________________________________
(қажеттісін толтыру қажет)
___________________________________________ құруға рұқсат беру;
(құрылатын банктің атауы) (қажет болған жағдайда толтырылады)
Микроқаржы ұйымының лауазымды адамы не микроқаржы ұйымы құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген адам өтінішке қоса берілген құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ уәкілетті органға осы өтінішті қарауға байланысты сұратылатын ақпараттың уақтылы ұсынылғанын растайды.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Қосымша (жіберілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, олардың әрқайсысы бойынша даналар мен парақтар санын көрсету):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының лауазымды адамының немесе микроқаржы
ұйымының құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген адамының қолы, күні)
Банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге ниетті заңды тұлғаның лауазымды адамы не заңды тұлға құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген адам (өтінішке қол қоюға өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып) өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ осы өтінішті қарауға байланысты сұратылатын ақпаратты уәкілетті органға уақтылы ұсынуды растайды.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банктің немесе банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге ниетті
заңды тұлғаның лауазымды адамының не заңды тұлға құжаттарға қол қоюға
уәкілеттік берген адамның қолы*, күні)
Ескертпе: * Тармақ микроқаржы ұйымында ірі акционер заңды тұлға болған кезде ғана толтырылады.
Банктің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге ниетті жеке тұлға не жеке тұлға өтінішке қол қоюға өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға) өтінішке қоса берілетін құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ осы өтінішті қарауға байланысты сұратылатын ақпаратты уәкілетті органға уақтылы ұсынуды растайды.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(банктің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге ниетті жеке тұлғаның не
жеке тұлға құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген адамның қолы*, күні)
Ескертпе: ** Тармақ микроқаржы ұйымында ірі акционер заңды тұлға болған кезде ғана толтырылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының 2022 жылғы 22
қарашадағы № 93 Қаулыға
4-қосымша
Нысан
(қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген бланкінде басып шығарылады) Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсат № ______ ______ жылғы " " ________
Осы рұқсат _____________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы) микроқаржы ұйымын банкке айналдыру
нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға берілді.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға арналған рұқсаттың қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган банк операцияларын жүргізуге лицензия беру туралы шешім қабылдағанға дейін, айналдыру мерзімі өткенге дейін заңды күші бар.
Микроқаржы ұйымын банкке айналдыру мерзімі осы рұқсат берілген күннен бастап бір жыл.
Төраға (Төрағаның орынбасары) __________________ ______________________
(қолы) (тегі, аты-жөні)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының 2022 жылғы 22
қарашадағы № 93 Қаулыға
5-қосымша
Нысан
Микроқаржы ұйымының 10 (он) пайыздан аз мөлшердегі акцияларына ие акционер – жеке тұлға туралы мәліметтер
________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымының атауы) 20___ жылғы "___" __________________

1. Акционер_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Дата рождения __________________________________________________________
3. Место рождения _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Гражданство ____________________________________________________________
5. Данные документа, удостоверяющего личность _______________________________
__________________________________________________________________________
6. Индивидуальный идентификационный номер (при наличии) ____________________
__________________________________________________________________________

1. Акционер _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Туған күні ____________________________________________________
3. Туған жері ____________________________________________________
_______________________________________________________________
4. Азаматтығы __________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ___________________
_______________________________________________________________
6. Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ____________________________
_______________________________________________________________

7. Место жительства и юридический адрес_____________________________________
8. Номер телефона (код города, рабочий и домашний)____________________________
__________________________________________________________________________
9. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и
свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги)
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
10. Сведения о трудовой деятельности
В данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности акционера –
физического лица, а также членстве в органе управления, в том числе с даты окончания
высшего учебного заведения, а также период, в течение которого акционером – физическим
лицом трудовая деятельность не осуществлялась.
№№
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации организации, в случае если организация, является нерезидентом Республики Казахстан)
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6

7. Тұрғылықты жері және заңды мекенжайы _________________________
_______________________________________________________________
8. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыс және үй)___________________
_______________________________________________________________
9. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі (қарындасы), балалары) және жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі (қарындасы), балалары) туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынастар
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
10. Еңбек қызметі туралы мәліметтер
Бұл тармақта акционер – жеке тұлғаның еңбек қызметі, сондай-ақ оның басқару органына мүше болуы туралы, оның ішінде жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап, сондай-ақ акционер – жеке тұлға еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең туралы мәліметтер көрсетіледі.
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, ұйымының тіркелген елі көрсетіледі)
Лауазымы
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
6

11. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым акционер – физическое
лицо является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в
имуществе
№№
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих акционеру – физическому лицу, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций юридического лица
(в процентах)
1
2
3
4
Примечание: в графе 4 необходимо указывать долю с учетом доли, находящейся в
доверительном управлении акционера – физического лица, а также количества акций
(долей), в результате владения которыми акционер – физическое лицо в совокупности с
иными лицами является крупным участником.
12. Сведения о том, занимал ли акционер – физическое лицо должность первого
руководителя органа управления, первого руководителя исполнительного органа или его
заместителя, главного бухгалтера, заместителя главного бухгалтера финансовой
организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, в
период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом
финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-
нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка, к категории
неплатежеспособных банков, либо принудительном выкупе его акций, лишении лицензии
финансовой организации, в том числе финансовой организации -нерезидента Республики
Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на
финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной
ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента
Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством
Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является
финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, порядке.
Для целей настоящего пункта под финансовой организацией также понимаются
филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной)
организации-нерезидента Республики Казахстан, филиал страхового брокера-нерезидента
Республики Казахстан.
__________________________________________________________________________
(да (нет), указать
________________________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)

11. Оларға қатысты акционер – жеке тұлға ірі акционер болып табылатын не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы деректер, заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері (негізгі қызмет түрлерін көрсету)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе акционер – жеке тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның орналастырылған акцияларының жалпы санына (артықшылық берілген және сатып алынғандарын шегергенде) арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
Ескертпе: 4-бағанда акционер – жеке тұлғаның сенімгерлік басқаруындағы үлесті, сондай-ақ иелену нәтижесінде акционер – жеке тұлға өзге тұлғалармен бірлесіп ірі қатысушы болып табылатын акциялар (үлестер) санын есептегендегі үлесті көрсету қажет.
12. Акционер – жеке тұлғаның уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы олардың таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметін тоқтатуға әкеп соқтырған оның резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті төлем жасауға қабілетсіз банктер санатына жатқызу не оның акцияларын мәжбүрлі түрде сатып алу не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы оның резиденті болып табылатын мемлекеттік заңнамасында белгіленген тәртіпте қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы немесе оны банкрот деп тану туралы шешім заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының басқару органының бірінші басшысы, атқарушы органының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары болған-болмағандығы туралы мәліметтер.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін сондай-ақ қаржы ұйымы ретінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалы түсіндіріледі.
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның
___________________________________________________________________
атауы, лауазымы, жұмыс істеуі кезеңін көрсету)

13. Сведения о том, являлся ли акционер – физическое лицо ранее руководителем,
членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным
бухгалтером финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) –
физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом
исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) –
юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения
по выпущенным эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более
последовательных периодов либо сумма задолженности которого по выплате купонного
вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен
дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо
размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам
составляет сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель,
установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты
_______________________________________________________________________________
(да (нет), указать
_______________________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)
14. Привлекался ли акционер – физическое лицо к ответственности за совершение
коррупционного преступления либо подвергался административному взысканию за
совершение коррупционного правонарушения в течение трех лет до даты назначения
(избрания), подачи документов для его согласования
_______________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления
_______________________________________________________________________________
реквизиты акта о наложении взыскания или решения суда, с
_______________________________________________________________________________
указанием оснований привлечения к ответственности)
15. Имеется ли в отношении акционера – физического лица вступившее в законную
силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов
деятельности.
16. К сведениям прилагаются:
копия документа, удостоверяющего личность акционера – физического лица (для
иностранцев, лиц без гражданства);
документ, подтверждающий сведения об отсутствии у акционера – физического лица
неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для
иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного
государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для
лиц без гражданства). В случае, если акционер – физическое лицо в течение последних 10
(десяти) лет постоянно проживал за пределами страны гражданства, также представляется
электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за
преступления в стране, где акционер – физическое лицо постоянно проживал последние 10
(десять) лет. Дата выдачи указанного документа не превышает 3 (трех) месяцев,
предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемом
документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны,
государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии
неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача
подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные
сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного
органа страны гражданства (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц
без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является
достоверной и полной, а также подтверждаю соответствие требованиям, предъявляемым к
акционерам банка, и наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для
выдачи разрешения на конвертацию и на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________________________________________
(заполняется акционером – физическим лицом собственноручно
печатными буквами)
Подпись ______________________
Дата _________________________
Приложение 6
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 22 ноября 2022 года № 93
Форма
Сведения об акционере – юридическом лице,
владеющем акциями микрофинансовой организации в размере менее
10 (десяти) процентов
_______________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)
на "___" ___________________ 20___ года

13. Акционер – жеке тұлғаның бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын эмитент- заңды тұлғаның қатысушысының (ірі акционерінің) жеке тұлға – ірі қатысушысы (ірі акционері), басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болғаны туралы мәліметтер.
__________________________________________________________ (иә (жоқ),
ұйымның ____________________________________________________________
атауы, лауазымы, жұмыс істеу кезеңін көрсету)
14. Акционер – жеке тұлға тағайындалған (сайланған), оны келісу үшін құжаттарды берген күнге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылды ма
_____________________________________________________________ (иә (жоқ),
құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы
__________________________________________________________________
жауапкершілікке тартылу негіздерін көрсете отырып,
___________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелері)
15. Акционер – жеке тұлғаға қатысты қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар ма
16. Мәліметтерге:
акционер – жеке тұлғаның жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі (азаматтығы жоқ шетелдіктер үшін);
акционер – жеке тұлғаның азаматтығы бар елде (шетелдіктер үшін) не тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар еліндегі (олар тұрақты тұратын елдегі– азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекет орган берген, акционер – жеке тұлғада қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын құжат. Акционер-жеке тұлға соңғы 10 (он) жылда үнемі өзінің азаматтығы бар елдің аумағынан тыс жерде тұрған болса, акционер-жеке тұлға соңғы 10 (он) жылда үнемі тұрған елде оның қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігі туралы құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады. Көрсетілген құжатты ұсыну күні өтінішті берген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның өзге қолданылу мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігі туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында оларға қатысты көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттар беру көзделмесе, онда азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органы тиісті растауды уәкілетті органның атына хат арқылы жібереді.
Осы ақпаратты өзім тексергенімді және оның дәйекті және толық болып табылатынын растаймын, сондай-ақ банк акционерлеріне қойылатын талаптарға сәйкестігімді, мінсіз іскерлік беделімнің болуын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді айырбастауға және пайдалануға рұқсат беру үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_______________________________________________________________
(акционер – жеке тұлға өз қолымен баспа әріптерімен толтырады)
Қолы ______________________
Күні ______________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының 2022 жылғы 22
қарашадағы № 93 Қаулыға
6-қосымша
Нысан
Микроқаржы ұйымының 10 (он) пайыздан аз мөлшердегі акцияларына ие акционер – заңды тұлға туралы мәліметтер ____________________________________________________________________ (микроқаржы ұйымының атауы) 20___ жылғы "___" ___________________

1. Акционер____________________________________________________________
(наименование)
2. Место нахождения и фактический адрес__________________________________
_______________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, улица, номер телефона)
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации)_________________
_______________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
4. Бизнес-идентификационный номер (при наличии) _________________________
_______________________________________________________________________
5. Вид деятельности______________________________________________________
________________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Резидент или нерезидент Республики Казахстан ____________________________
7. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым акционер – юридическое
лицо является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в
имуществе
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих акционеру – юридическому лицу, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
Примечание: в графе 4 необходимо указывать долю с учетом доли, находящейся в
доверительном управлении акционера – юридического лица, а также количества акций
(долей), в результате владения которыми акционер – юридическое лицо в совокупности с
иными лицами является крупным участником.
8. Возникали ли в течение последних 3 (трех) календарных лет у акционера -
юридического лица крупные финансовые проблемы, в том числе банкротство, консервация,
санация_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(причины их возникновения, результаты решения этих проблем)
9. Первый руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее
функции исполнительного органа) акционера-юридического лица _______________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения ____________________________________________________________
Место рождения ___________________________________________________________
Гражданство ______________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность ________________________________
_________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии) _____________________
Место жительства и юридический адрес_______________________________________
_________________________________________________________________________
Образование
Наименование учебного заведения
Год поступления – год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и
свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) первого руководителя
исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного
органа) акционера-юридического лица
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Сведения о трудовой деятельности
В данном абзаце указываются сведения о всей трудовой деятельности первого
руководителя исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции
исполнительного органа) акционера – юридического лица (также членстве в органе
управления), в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, а также период,
в течение которого трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации организации, в случае если организация, является нерезидентом Республики Казахстан)
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6
Сведения о юридических лицах, по отношению к которым первый руководитель
исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного
органа) акционера – юридического лица является крупным акционером либо имеет право на
соответствующую долю в имуществе.
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества принадлежащих акций к общему количеству голосующих акций юридического лица
(в процентах)
1
2
3
4
Сведения о том, являлся ли первый руководитель исполнительного органа (лицо,
единолично осуществляющее функции исполнительного органа) акционера – юридического
лица руководителем, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его
заместителем или членом исполнительного органа, главным бухгалтером, заместителем
главного бухгалтера финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя,
главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера филиала банка-нерезидента
Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента
Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан,
крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского
холдинга) - юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой
организации – нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до
принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства,
резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан решения об отнесении
банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных
банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан либо о принудительном
выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой
организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики
Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики
Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их
ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо
вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой
организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или
признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или
законодательством государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики
Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном
прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала
страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях,
установленных законами Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование
________________________________________________________________________________
организации, должность, период работы)
Сведения о том, являлся ли первый руководитель исполнительного органа (лицо,
единолично осуществляющее функции исполнительного органа) акционера – юридического
лица ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом
исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным
участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом органа
управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером
крупного участника (крупного акционера) – юридического лица – эмитента, допустившего
дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным
бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо сумма задолженности
которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным
бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет четырехкратный и (или) более размер
купонного вознаграждения, либо размер дефолта по выплате основного долга по
выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму, в десять тысяч раз
превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском
бюджете на дату выплаты.
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
Привлекался ли первый руководитель исполнительного органа (лицо, единолично
осуществляющее функции исполнительного органа) акционера – юридического лица в
качестве ответчика в судебных разбирательствах
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации, ответчика в судебном
_______________________________________________________________________________
разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
Привлекался ли первый руководитель исполнительного органа (лицо, единолично
осуществляющее функции исполнительного органа) акционера – юридического лица к
ответственности за совершение коррупционного преступления либо подвергался
административному взысканию за совершение коррупционного правонарушения в течение
трех лет до даты подачи заявления
_______________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения реквизиты акта о наложении
_______________________________________________________________________________
дисциплинарного взыскания с указанием оснований привлечения
_______________________________________________________________________________
к ответственности)

1. Акционер__________________________________________________ (атауы)
2. Орналасқан жері және нақты мекенжайы ___________________________
_______________________________________________________________
(пошта индексі, облыс, қала, көше, телефон нөмірі)
3. Мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтер _________
_______________________________________________________________
(құжаттың атауы, берілген күні мен нөмірі, кім берді)
4. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса) _________________________
_______________________________________________________________
5. Қызмет түрі __________________________________________________
_______________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлері көрсетіледі)
6. Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті __________
7. Оларға қатысты акционер – заңды тұлға ірі акционер болып табылатын не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы деректер, заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері (негізгі қызмет түрлерін көрсету)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе акционер – заңды тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның орналастырылған акцияларының жалпы санына (артықшылық берілген және сатып алынғандарын шегергенде) арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
Ескертпе: 4-бағанда акционер – заңды тұлғаның сенімгерлік басқаруындағы үлесті, сондай-ақ иелену нәтижесінде акционер – заңды тұлға өзге тұлғалармен бірлесіп ірі қатысушы болып табылатын акциялар (үлестер) санын есептегендегі үлесті көрсету қажет.
8. Соңғы күнтізбелік 3 (үш) жылда акционер - заңды тұлғада ірі қаржылық проблемалар, оның ішінде банкротқа ұшырау, консервация, санация болды ма
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(олардың туындау себептері, осы проблемаларды шешу нәтижелері)
9. Акционер-заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысы (атқарушы орган қызметін жеке-дара жүзеге асыратын тұлға)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні __________________________________________________
Туған жері ________________________________________________
Азаматтығы ____________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері _____________________
_______________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ___________
Тұрғылықты жері және заңды мекенжайы ___________________________
________________________________________________________________
Білімі
Оқу орнының атауы
Қабылданған жылы – аяқтаған жылы
Мамандығы
Білім туралы дипломның деректемелері (күні және нөмірі бар болса)
1
2
3
4
5
Акционер – заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға) жұбайы, жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, балалары) және жекжаты (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынастар
Жұмыс орны мен лауазымы
1
2
3
4
5
Еңбек қызметі туралы мәліметтер
Бұл абзацта акционер – заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысының (атқарушы органның қызметін жеке-дара жүзеге асыратын тұлға) бүкіл еңбек қызметі (сондай-ақ басқару органында мүшелігі), оның ішінде жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап, сондай-ақ еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең туралы мәліметтер де көрсетіледі.
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (егеп қаржы ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса, қаржы ұйымының тіркелген елі көрсетіледі)
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығарылу, лауазымнан босатылу себептері
1
2
3
4
5
6
Оларға қатысты акционер-заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке іске асыратын тұлға) ірі акционер болып табылатын немесе мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер.
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы деректер, заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері (негізгі қызмет түрлерін көрсету)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе заңды тұлғаға тиесілі акциялар санының дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
Акционер – заңды тұлғаның атқарушы органы бірінші басшысының (атқарушы органның қызметін жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) бұрын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органы немесе қаржылық қадағалау органы банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктер филиалдарының санатына жатқызу не банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, оларды лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде не соттың Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары немесе мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, бас бухгалтердің орынбасары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент- сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, жеке тұлға - ірі қатысушы, қаржы ұйымы заңды тұлғаның, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-қаржы ұйымы ірі қатысушысының (банк холдингінің) басшысы болғаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
___________________________________________________________ (иә (жоқ),
Ұйымның ___________________________________________________________
атауын, лауазымын, жұмыс істеу кезеңін көрсету)
Акционер – заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысының (атқарушы органның қызметін жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) бұрын қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, басқару органының жеке тұлға - ірі қатысушысы (ірі акционері), басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, эмитент-заңды тұлғаның ірі қатысушысының (ірі акционерінің) бас бухгалтері болғаны туралы мәліметтер
_____________________________________________________________ (иә (жоқ),
ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс істеу кезеңін көрсету)
Акционер – заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысы (атқарушы органның функцияларын жалғыз жүзеге асыратын тұлға) сот отырысында жауапкер ретінде тартылды ма
______________________________________________________________
_____________________________________________________________ (иә (жоқ),
күнін, қаржы ұйымының атауын, сот талқылауына жауап берушіні,
_________________________________________________________ қаралып
отырған мәселені және сот шешімін көрсету)
Акционер – заңды тұлғаның басқару органының бірінші басшысы (атқарушы органның қызметін жеке-дара жүзеге асыратын тұлға) өтініш берген күнге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауапкершілікке не сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жазаға тартылды ма
_________________________________________________________ (иә (жоқ),
құқық бұзушылықтың қысқаша сипаттамасы,
___________________________________________________________________
жауапкершілікке тартылу негіздерін көрсете отырып,
___________________________________________________________________
тәртіптік жаза қолдану туралы актінің деректемелері)

10. Первый руководитель органа управления (при наличии данного органа)
акционера-юридического лица ____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения ____________________________________________________________
Место рождения ___________________________________________________________
Гражданство ______________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность ________________________________
_________________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (при наличии) _____________________
Место жительства и юридический адрес_______________________________________
__________________________________________________________________________
Образование
Наименование учебного заведения
Год поступления – год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и
свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) первого руководителя органа
управления (при наличии данного органа) акционера юридического лица
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Сведения о трудовой деятельности
В данном абзаце указываются сведения о всей трудовой деятельности первого
руководителя органа управления (при наличии данного органа) акционера-юридического
лица, а также членстве в органе управления микрофинансовой организации, в том числе с
окончания высшего учебного заведения, а также период, в течение которого трудовая
деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы (с указанием страны регистрации организации, в случае если организация, является нерезидентом Республики Казахстан)
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5
6
Сведения о юридических лицах, по отношению к которым первый руководитель
органа управления (при наличии данного органа) акционера – юридического лица является
крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе
Наименование и место нахождения юридического лица
Данные о государственной регистрации (перерегистрации), уставные виды деятельности юридического лица (перечислить основные виды деятельности)
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества принадлежащих акций к общему количеству голосующих акций юридического лица
(в процентах)
1
2
3
4
Сведения о том, являлся ли первый руководитель органа управления (при наличии
данного органа) акционера – юридического лица руководителем, членом органа управления,
руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного
органа, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера финансовой организации,
руководителем, заместителем руководителя, главным бухгалтером, заместителем главного
бухгалтера филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой
(перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового
брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом,
руководителем крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица
финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики
Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или
органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент
Республики Казахстан решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики
Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов
Республики Казахстан либо о принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии
финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики
Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой
(перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового
брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение
осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу
решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе
финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом
в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством
государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан порядке,
либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении
деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой
(перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях,
установленных законами Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование
________________________________________________________________________________
организации, должность, период работы)
Сведения о том, являлся ли первый руководитель органа управления (при наличии
данного органа) акционера – юридического лица ранее руководителем, членом органа
управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером
финансовой организации, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом,
руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа,
главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица –
эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным
эмиссионным ценным бумагам в течение четырех и более последовательных периодов либо
сумма задолженности которого по выплате купонного вознаграждения по выпущенным
эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляет
четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения, либо размер дефолта по
выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составляет сумму,
в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом
о республиканском бюджете на дату выплаты ________________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
Привлекался ли первый руководитель органа управления (при наличии данного
органа) акционера – юридического лица в качестве ответчика в судебных
разбирательствах_________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации, ответчика в судебном
________________________________________________________________________________
разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
Привлекался ли первый руководитель органа управления (при наличии данного
органа) акционера – юридического лица к ответственности за совершение коррупционного
преступления либо подвергался административному взысканию за совершение
коррупционного правонарушения в течение 3 (трех) лет до даты подачи заявления
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения реквизиты акта о наложении
_______________________________________________________________________________
дисциплинарного взыскания с указанием оснований привлечения
_______________________________________________________________________________
к ответственности)

10. Акционер – заңды тұлғаның басқару органының біріншісі басшысы (осындай орган болған кезде)________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні ______________________________________________________
Туған жері _____________________________________________________
Азаматтығы ____________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ______________________
_______________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ______________________________
Тұрғылықты жері және заңды мекенжайы ____________________________
_________________________________________________________________
Білімі
Оқу орнының атауы
Қабылданған жылы – аяқтаған жылы
Мамандығы
Білім туралы дипломның деректемелері (күні және нөмірі бар болса)
1
2
3
4
5
Акционер – заңды тұлғаның басқару органы (осындай орган болған кезде) бірінші басшысының жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі (қарындасы), балалары) және жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі, әпке-сіңлісі (қарындасы), балалары) туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
4
5
Еңбек қызметі туралы мәліметтер
Осы абзацта акционер – заңды тұлғаның басқару органы (осындай орган болған кезде) бірінші басшысының бүкіл еңбек қызметі, сондай-ақ микроқаржы ұйымының басқару органында мүшелік, оның ішінде жоғарғы оқу орнын аяқтаған кезден бастап еңбек қызметі туралы мәліметтер, сондай-ақ еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі
Жұмыс істеген кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны (егер ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын болса, ұйымның тіркелген елі көрсетіледі)
Лауазымы
Тәртіптік жаза қолданудың болуы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5
6
Заңды тұлғалар туралы мәліметтер, оларға қатысты  акционер-заңды тұлғаның басқару органының (осындай орган болған кезде) бірінші басшысы ірі акционер болып табылады не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы деректер, қызметінің жарғылық түрлері (негізгі қызмет түрлерін көрсету)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе заңды тұлғаның тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
Акционер – заңды тұлғаның басқару органы бірінші басшысының (осындай орган болған кезде) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің уәкілетті органы немесе қаржылық қадағалау органы банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктер филиалдарының санатына жатқызу туралы не банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, оларды лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін не қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда соттың Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары немесе мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, жеке тұлға - ірі қатысушы, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-қаржы ұйымы ірі қатысушысы (банк холдингінің) заңды тұлғаның басшысы болғаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________ (иә (жоқ
___________________________________________________________________
ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңін көрсету)
Акционер – заңды тұлғаның басқару органының бірінші басшысының (осындай орган болған кезде) бұрын қатарынан төрт және одан да көп кезең бойы шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша дефолтқа жол берген не дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешегінің сомасы купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрайтын не шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолттың мөлшері республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрайтын басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, басқару органының жеке тұлға - ірі қатысушысы (ірі акционері), басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, эмитент-заңды тұлғаның ірі қатысушысының (ірі акционерінің) бас бухгалтері болғаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс істеу кезеңін көрсету)
Акционер – заңды тұлғаның басқару органының бірінші басшысы (осындай орган болған кезде) сот отырысында жауапкер ретінде тартылды ма
____________________________________________________________ (иә (жоқ),
ұйымның атауы, күні, сот отырысында қаралатын мәселе
__________________________________________________________________
жауапкер және сот шешімін көрсету)
Акционер – заңды тұлғаның басқару органының бірінші басшысы (осындай орган болған кезде) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасағаны үшін жауаптылыққа тартылды ма не өтініш берген күнге дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін әкімшілік жазаға тартылды ма __________________________________
___________________________________________________________ (иә (жоқ),
құқық бұзушылықтың қысқаша сипаттамасы
___________________________________________________________________
жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып
_______________________________________________ тәртіптік жаза қолдану)

11. Имеется ли в отношении акционера – юридического лица вступившее в законную
силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов
деятельности.
12. К сведениям прилагаются:
копия учредительных документов акционера – юридического лица, в случае
отсутствия их на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;
информация, подтверждающая выполнение требований, установленных пунктом 4
статьи 19 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике
Казахстан";
финансовая отчетность за последние 2 (два) завершенных финансовых года (включая
консолидированную при наличии), заверенная аудиторской организацией. Требование по
заверению финансовой отчетности аудиторской организацией за последний завершенный
финансовый год не распространяется на случаи представления заявления в первом квартале
года подачи заявления.
копия документа, удостоверяющего личность первых руководителей исполнительного
органа (лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа) и органа
управления (при наличии данного органа) акционера – юридического лица (для иностранцев,
лиц без гражданства);
документ, подтверждающий сведения об отсутствии у первого руководителя
исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного
органа) и органа управления (при наличии данного органа) неснятой или непогашенной
судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране
постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом
страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства). В
случае, если указанные лица в течение последних 10 (десяти) лет постоянно проживали за
пределами страны гражданства, также представляется электронная копия документа об
отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране, где они
постоянно проживали последние 10 (десять) лет. Дата выдачи указанного документа не
превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением
случаев, когда в представляемом документе указан иной срок его действия). Если
законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать
сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не
предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых
запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется
письмом государственного органа страны гражданства (для иностранцев) или страны
постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена акционером –
юридическим лицом и является достоверной и полной, а также подтверждаю соответствие
требованиям, предъявляемым к акционерам банка, и наличие безупречной деловой
репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для
выдачи разрешения на конвертацию и на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" _____________ 20___ года
Подпись первого руководителя исполнительного органа
(лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа) акционера –
юридического лица
____________________________________________
Подпись первого руководителя органа управления (при наличии данного органа)
акционера – юридического лица
____________________________________________

11. Акционер – заңды тұлғаға қатысты қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) шешімі бар ма.
12. Мәліметтерге:
акционер – заңды тұлғаның құрылтайшылық құжаттарының көшірмесі, олар қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болмайтын болса;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңның 19-бабының 4-тармағында белгіленген талаптардың орындалуын растайтын ақпарат;
аудиторлық ұйым куәландырған, соңғы 2 (екі) аяқталған қаржылық жыл үшін қаржылық есептілік (болатын болса шоғырландырылған есептілікті қосқанда). Аудиторлық ұйымның соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілігін куәландыру жөніндегі талап өтініш берілген жылдың бірінші тоқсанында өтініш берілген жағдайларға қолданылмайды.
акционер-заңды тұлғаның атқарушы органының (атқарушы органның функцияларын жеке іске асыратын) және басқару органының (осындай орган болған кезде) бірінші басшыларының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (шетелдіктер, азаматтығы жоқ тұлғалар үшін);
атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке іске асыратын тұлғаның) және басқару органының (осындай орган болған кезде) бірінші басшысының азаматтығы бар елде (шетелдіктер үшін) не тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар еліндегі (олар тұрақты тұратын елдегі– азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекет орган берген, акционер – жеке тұлғада қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын құжат. Егер көрсетілген тұлғалар соңғы 10 (он) жылда үнемі азаматтығы бар елдің аумағынан тыс жерде тұрған болса, олар соңғы 10 (он) жылда үнемі тұрған елде оның қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігі туралы құжаттың электрондық көшірмесі ұсынылады. Көрсетілген құжатты ұсыну күні өтінішті берген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның өзге қолданылу мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқ екендігі туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында оларға қатысты көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттар беру көзделмесе, онда тиісті растау азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі.
Осы ақпаратты акционер-заңды тұлғаның тексергенін және оның дәйекті және толық болып табылатынын растаймын, сондай-ақ банк акционерлеріне қойылатын талаптарға сәйкестігімді, мінсіз іскерлік беделімнің болуын растаймын.
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді айналдыруға және пайдалануға рұқсат беруге қажетті дербес деректерді жинау мен өңдеуге келісім беремін.
20___жылғы "___" _____________
Акционер – заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысының (атқарушы органның функцияларын жеке іске асыратын) қолы
____________________________________________
Акционер – заңды тұлғаның басқару органының (осындай орган болған кезде) бірінші басшысының қолы