О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 160 "Об утверждении Правил мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 376. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2022 года № 30861
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 160 "Об утверждении Правил мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16948) следующие изменения:
в Правилах мониторинга выполнения недропользователями обязательств по контракту на недропользование, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в новой редакции:
"3. Анализ отчетов, предоставленных недропользователями осуществляется компетентным органом в течение 30 (тридцати) рабочих дней.
По результатам проведенного анализа отчетов, в срок до 1 (первого) апреля, следующего за отчетным периодом недропользователям направляется уведомление о выполнении финансовых обязательств, установленных контрактом на недропользование, менее чем на тридцать процентов за отчетный год согласно подпункту 1) пункта 2 статьи 133 Кодекса.
Срок устранения нарушений недропользователями условий контракта по физическому объему обязательств не превышает 6 (шесть) месяцев, по обязательству, указанному в подпункте 1) пункта 2 статьи 133 Кодекса, – 3 (три) месяца, по иным обязательствам, предусмотренным в контракте на недропользование, – 1 (один) месяц со дня получения письменного уведомления согласно пункту 3 статьи 133 Кодекса.
Недропользователь устраняет допущенное нарушение в срок, указанный в уведомлении, и письменно сообщает об этом компетентному органу с приложением документов, подтверждающих устранение.
В соответствии с пунктом 5 статьи 133 и пунктом 5 статьи 181 Кодекса недропользователь вправе направить в компетентный орган предложение о продлении срока устранения нарушения обязательств, предусмотренных контрактом на недропользование, с обоснованием причин такого продления. По результатам рассмотрения предложения о продлении срока устранения допущенных нарушений компетентный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его получения уведомляет недропользователя о согласии на продление срока или предоставляет мотивированный отказ в таком продлении.

"Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 160 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 376 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қарашада № 30861 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 160 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16948 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерін орындауына мониторинг жүргізу қағидаларында:
3-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Жер қойнауын пайдаланушылар ұсынған есептерді талдауды құзыретті орган 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Есептерге жүргізілген талдау нәтижелері бойынша есепті кезеңнен кейінгі 1 (бірінші) сәуірге дейінгі мерзімде жер қойнауын пайдаланушыларға Кодекстің 133-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта белгіленген қаржылық міндеттемелердің есепті жыл үшін кемінде отыз пайызға орындалуы туралы хабарлама жіберіледі.
Жер қойнауын пайдаланушылардың міндеттемелердің нақты көлемі бойынша келісімшарт талаптарының бұзушылықтарын жою мерзімі 6 (алты) айдан, Кодекстің 133-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген міндеттеме бойынша – 3 (үш) айдан, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген өзге де міндеттемелер бойынша Кодекстің 133-бабының 3-тармағына сәйкес жазбаша хабарлама алынған күннен бастап 1 (бір) айдан аспауға тиіс.
Жер қойнауын пайдаланушы жіберілген бұзушылықты хабарламада көрсетілген мерзім ішінде жояды және жоюды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ол туралы құзыретті органға жазбаша хабарлайды.
Жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 133-бабының 5-тармағына және 181-бабының 5-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген міндеттемелердің бұзушылығын жою мерзімін ұзарту туралы ұсынысты осындай ұзартудың себептерін негіздей отырып, құзыретті органға жолдауға құқылы. Жіберілген бұзушылықтарды жою мерзімін ұзарту туралы ұсынысты қараудың нәтижесі бойынша құзыретті орган оны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыға мерзімді ұзартумен келісетіндігі туралы хабарлайды немесе осындай ұзартудан уәжді бас тартуды ұсынады.

Уведомления, сообщения и предложения, предусмотренные настоящим пунктом, направляются и подаются посредством единой государственной системы управления недропользованием в соответствии с приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 170 "Об утверждении Правил извещения с использованием информационных систем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17012) (далее – Правила извещения с использованием информационных систем).";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Уведомления о нарушении обязательств по контрактам на недропользование компетентный орган направляет недропользователям не позднее 1 (первого) сентября, следующего за отчетным годом.
Уведомления, предусмотренные настоящим пунктом, направляются посредством единой государственной системы управления недропользованием в соответствии с Правилами извещения с использованием информационных систем.".
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Б. Акчулаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан

Осы тармақта көзделген хабарламалар, хабарлар мен ұсыныстар "Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 170 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17012 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары) бұйрығына сәйкес жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы жіберіледі және беріледі.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша міндеттемелердің бұзылуы туралы хабарламаларды құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушыларға есепті жылдан кейінгі 1 (бірінші) қыркүйектен кешіктірмей жібереді.
Осы тармақта көзделген хабарламалар Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларына сәйкес жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі арқылы жіберіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Б. Акчулаков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі