"О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 724 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 65 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аудиторской деятельности"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 1285 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2022 года № 31143
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 724 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июля 2019 года № 65 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области аудиторской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19068) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области аудиторской деятельности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении аудиторских организаций для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении профессиональных аудиторских организаций для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении аудиторских организаций для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области аудиторской деятельности в отношении профессиональных аудиторских организаций для проведения проверки на соответствие разрешительным требованиям согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1, 2 и 3 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему совместному приказу;

"Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 724 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 65 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 1285 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 127 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 19 желтоқсанда № 31143 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бірлескен бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 724 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 16 шілдедегі № 65 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19068 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6 тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парақтары;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парақтары;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарға сәйкестігін тексеру үшін аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парақтары;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес рұқсаттама талаптарға сәйкестігін тексеру үшін кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты аудиторлық қызмет саласындағы тексеру парақтары бекітілсін.";
осы бірлескен бұйрықтың 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес көрсетілген бірлескен бұйрықтың 1, 2 және 3-қосымшалары жаңа редакцияда жазылсын;

дополнить приложениями 4 и 5 к указанному совместному приказу согласно приложениям 4 и 5 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
__________ Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 127
и Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1285
Приложение 1
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Критерии оценки степени риска в области аудиторской деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области аудиторской деятельности (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьей 141 и статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371), для отнесения субъектов контроля, осуществляющих аудиторскую деятельность, к степеням риска.

осы бірлескен бұйрықтың 4 және 5-қосымшаларына сәйкес көрсетілген бірлескен бұйрықтың 4 және 5-қосымшаларымен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 127 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1285 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы аудиторлық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабына және 143-бабына сәйкес, "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес аудиторлық қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъект (объект) контроля – аккредитованные профессиональные аудиторские организации и (или) аудиторские организации;
2) значительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области аудиторской деятельности, не влекущие административную ответственность, но затрагивающие законные интересы физических и юридических лиц, государства, а также наличие одной подтвержденной жалобы и обращения относительно деятельности объектов контроля;
3) незначительные нарушения – не устранение выявленных недостатков в срок, определяемый решением комитета по контролю качества и (или) профессиональной аудиторской организации, в случае получения оценки меньше чем "4" в течение 2 (двух) месяцев;
4) грубые нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан, влекущие наложение административной ответственности согласно Кодексу Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", которые затрагивают интересы государства, а также наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности объектов контроля;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям (далее – проверка на соответствие требованиям) с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
7) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;

2. Осы Өлшемдерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъекті (объекті) – аккредиттелген кәсiби аудиторлық ұйымдар мен аудиторлық ұйымдар;
2) елеулі бұзушылықтар – әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқпайтын, бірақ жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерін қозғайтын Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет саласындағы заңнамасының талаптарын бұзу, сондай-ақ бақылау объектілерінің қызметіне қатысты расталған бір шағымның және өтініштің болуы;
3) елеусіз бұзушылықтар – 2 (екі) ай ішінде "4"-тен төмен баға алған жағдайда, сапаны бақылау комитетінің және (немесе) кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен айқындалатын мерзімде анықталған кемшіліктерді жоймауы;
4) өрескел бұзушылықтар – мемлекеттің мүдделерін қозғайтын "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік жауапкершілік қолдануға әкеп соғатын Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу, сондай-ақ бақылау объектілерінің қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы;
5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) біліктілік және рұқсаттама талаптарға сәйкестігін (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
7) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;

8) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
9) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
10) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля законным интересам физических и юридических лиц, государства.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. При осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки в области аудиторской деятельности на соответствие требованиям относит субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеням риска (далее – степени риска):
1) высокий риск;
2) средний риск.
4. Исходя из приоритетности применяемых источников информации в соответствии с порядком расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям в соответствии с главой 3 настоящих Критерий рассчитывается общий показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно.
Для субъектов (объектов) контроля отнесенных к высокой и средней степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
5. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля в области аудиторской деятельности формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии оценки степени риска

8) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) аудиторлық қызмет саласындағы талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне (бұдан әрі – тәуекел дәрежесі) жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел.
4. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес осы Өлшемшарттардың 3-тарауына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылады.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
5. Аудиторлық қызмет саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары

6. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
7. После проведения анализа всех возможных рисков субъекты (объекты) контроля распределяются по двум степеням риска (высокая и средняя).
8. По объективным критериям к субъектам контроля с высокой степенью риска относятся:
1) аудиторские организации, которые проводят обязательный аудит;
2) профессиональные аудиторские организации, членами которых являются аудиторские организации, которые проводят обязательный аудит.
9. По объективным критериям к субъектам контроля со средней степенью риска относятся:
1) аудиторские организации, которые не проводят обязательный аудит;
2) профессиональные организации, членами которых являются аудиторские организации, которые не проводят обязательный аудит.
Параграф 2. Субъективные критерии оценки степени риска
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
3) результаты предыдущих проверок субъектов (объектов) контроля.
12. Формирование субъективных критериев степени нарушения (грубое, значительное и незначительное) присваивается в соответствии с установленными определениями согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Критериям.
13. Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом, при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

6. Объективті өлшемшарттарды айқындау тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
7. Барлық ықтимал тәуекелдерге талдау жүргізгеннен кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің екі дәрежесі (жоғары және орта) бойынша бөлінеді.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне мыналар жатады:
1) міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдар;
2) міндетті аудит жүргізетін аудиторлық ұйымдар мүшелері болып табылатын кәсіби ұйымдар.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектілеріне мыналар жатады:
1) міндетті аудит жүргізбейтін аудиторлық ұйымдар;
2) міндетті аудит жүргізбейтін аудиторлық ұйымдар мүшелері болып табылатын кәсіби ұйымдар.
2-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады.
11. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалауға мынадай:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны ақпарат көздері пайдаланылады.
Талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалауға мынадай:
1) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулердің нәтижелері ақпарат көздері пайдаланылады.
12. Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеулі және елеусіз) осы Өлшемшарттың 1 және 2- қосымшаларына сәйкес белгіленген анықтамаларға сәйкес беріледі.
13. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.

Параграф 3. Управление рисками
14. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый критериями оценки степени риска, посредством применения субъективных критериев.
15. Освобождение от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проведения проверки на соответствие требованиям возможно на основании применяемых альтернативных (независимых) систем оценки и анализа рисков, аудита, экспертиз в соответствии с критериями оценки степени риска, если такие основания предусмотрены в международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
16. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих Критерий применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение общего показателя является основанием отнесения субъекта предпринимательства к определенной степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих Критерий.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области аудиторской
деятельности
Субъективные критерии к оценке степени риска деятельности субъектов (объектов) контроля
Критерии (степень тяжести нарушения устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Степень нарушения
1. По аудиторским организациям
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
1
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета о соответствии квалификационным требованиям к аудиторской деятельности (ежегодный отчет до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
2
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета по основным показателям деятельности аудиторских организаций (ежеквартальный отчет до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
3
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган информации по страхованию гражданско-правовой ответственности (в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты заключения договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля
1
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета о соответствии квалификационным требованиям к аудиторской деятельности (ежегодный отчет до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
Грубое
2
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган отчета по основным показателям деятельности аудиторских организаций (ежеквартальный отчет до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
Грубое
3
Предоставление или своевременное предоставление в уполномоченный орган информации по страхованию гражданско-правовой ответственности (в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты заключения договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности)
Грубое
4
Оказание услуг по профилю своей деятельности:
сопутствующие и другие услуги по стандартам аудита;
восстановление и ведение бухгалтерского учета, составление финансовой отчетности;
внутренний аудит;
консультирование по вопросам применения законодательства по налогам и другим обязательным платежам в бюджет и ведения налогового учета;
проведение аудита по налогам и составление аудиторского заключения по налогам;
проведение аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора;
проведение аудита сведений о расходах недропользователя; проведение аудита иной информации и составление аудиторского заключения по аудиту иной информации;
формирование первичных статистических данных;
анализ финансово-хозяйственной деятельности и финансовое планирование, экономическое, финансовое и управленческое консультирование;
консультирование по вопросам ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности;
обучение по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, налогообложению, аудиту и анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования;
рекомендации по автоматизации ведения бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, обучение автоматизированному ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности;
разработку методических пособий и рекомендаций по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности, аудиту, анализу финансово-хозяйственной деятельности и финансового планирования, оказанию сопутствующих услуг по стандартам аудита, а также их распространение;
юридические услуги, связанные с аудиторской деятельностью
Грубое
5
Наличие документов, подтверждающих вступление аудиторской организации в профессиональную аудиторскую организацию в течение одного месяца со дня получения лицензии на осуществление аудиторской деятельности, или добровольного выхода или исключения, а также при лишении аккредитации профессиональной организации
Грубое
6
Наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения имущественного вреда при осуществлении аудита
Грубое
7
Наличие договора на проведение аудита
Значительное
8
В договоре на проведение аудита и (или) предоставление сопутствующих и других услуг по стандартам аудита предусматриваются: предмет договора, сроки, размер и условия оплаты, права, обязанности и ответственность сторон, конфиденциальность полученной информации, а также членство в профессиональной организации
Значительное
9
Предоставление аудируемому субъекту информации о выявленных нарушениях в ведении бухгалтерского учета, финансовой отчетности и прочей информации, связанной с финансовой отчетностью (в том числе в государственных учреждениях)
Значительное
10
Соблюдение аудиторской организацией ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации организациям, с которыми за последние три года был заключен договор страхования гражданско-правовой ответственности
Значительное
11
Соблюдение ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации аудиторской организацией заказчиков, чьим участником, кредитором являются данная аудиторская организация или ее работники, осуществляющие данный аудит, аудит по налогам, аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации
Грубое
12
Соблюдение аудиторской организацией запрета на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации организаций, которым за последние три года были предоставлены услуги по восстановлению и ведению бухгалтерского учета, составлению финансовой отчетности и (или) по внутреннему аудиту (в части бухгалтерского учета и (или) финансовой отчетности)
Грубое
13
Соблюдение ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации аудиторской организацией, исполнители которой состоят в трудовых отношениях или являются близкими родственниками или свойственниками должностных лиц аудируемого субъекта, а также акционера (участника), владеющего десятью и более процентами акций (или долями участия в уставном капитале) аудируемого субъекта
Грубое
14
Соблюдение ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации аудиторской организацией, исполнители которой имеют личные имущественные интересы в аудируемом субъекте
Грубое
15
Соблюдение мер в части фиксирования сведений, хранения сведений и документов, защиты документов; своевременное предоставление или непредоставление информации об операциях с деньгами и (или) имуществом, подлежащих финансовому мониторингу; принятие мер по надлежащей проверке клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников; принятие мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставления информации о мерах по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом; исполнение обязанностей по отказу клиенту в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом и (или) предоставлению информации об отказах в установлении деловых отношений и проведении операций с деньгами и (или) иным имуществом; исполнение программы подготовки и обучения в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, утвержденной правилами внутреннего контроля; соблюдение требований по не извещению своих клиентов и иных лиц о предоставлении в уполномоченный орган по финансовому мониторингу информации
Грубое
16
Соблюдение аудиторской организацией ограничений права на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации, если у нее имеются денежные обязательства перед аудируемым субъектом или у аудируемого субъекта перед нею, за исключением обязательств по проведению аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации
Грубое
17
Соблюдение аудиторской организацией запрета на проведение аудита, аудита по налогам, аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора, аудита иной информации в случаях, влекущих возникновение конфликта интересов или создающих угрозу возникновения такого конфликта, за исключением обязательств, возникающих из заключенных публичных договоров
Грубое
18
Обеспечение достоверности аудиторского отчета аудиторами и аудиторскими организациями
Грубое
19
Соблюдение стандартов аудита, Кодекса этики
Значительное
20
Проведение обязательного аудита аудиторской организацией, соответствующей минимальным требованиям:

3- параграф. Тәуекелдерді басқару
14. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
15. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда осындай негіздер көзделген болса, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына сәйкес тәуекелдерді бағалау мен талдаудың, аудиттің, сараптамалардың қолданылатын баламалы (тәуелсіз) жүйелері негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуден босату мүмкін болады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
16. Осы Өлшемшарттардың 4-тармағына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 - елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 - анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Жалпы көрсеткіштің алынған мәні кәсіпкерлік субъектісін осы Өлшемшарттардың 4-тармағына сәйкес белгілі бір тәуекел дәрежесіне жатқызуға негіз болып табылады.
Аудиторлық қызмет
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттары (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
Бұзушылық дәрежесі
1.Аудиторлық ұйымдар бойынша
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
1
Аудиторлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес есептілікті уәкiлеттi органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (жыл сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін)
Өрескел
2
Аудиторлық ұйымдар қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша есептілікті уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (тоқсан сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін)
Өрескел
3
Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша ақпаратты уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру шартын жасасқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күн ішінде)
Өрескел
Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері
1
Аудиторлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес есептілікті уәкiлеттi органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (жыл сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін)
Өрескел
2
Аудиторлық ұйымдар қызметінің негізгі көрсеткіштері бойынша есептілікті уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (тоқсан сайынғы есеп есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне дейін)
Өрескел
3
Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша ақпаратты уәкілетті органға ұсыну немесе уақтылы ұсыну (азаматтық-құқықтық жауапкершілікті міндетті сақтандыру шартын жасасқан күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күн ішінде)
Өрескел
4
Аудиторлық ұйымның қызмет түрлерін жүзеге асыруы:
аудит стандарттары бойынша ілеспе және басқа да қызметтер;
бухгалтерлік есепті қалпына келтіру және жүргізу, қаржылық есептілікті жасау;
ішкі аудит;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер жөнiндегi заңнаманы қолдану және салық есебiн жүргiзу мәселелерi бойынша консультация беру;
салықтар бойынша аудит жүргізу және салықтар бойынша аудиторлық қорытынды жасау; квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу;
алғашқы статистикалық деректерді қалыптастыру;
қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау, экономикалық, қаржылық және басқарушылық консультация беру;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау мәселелерi бойынша консультация беру;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, салық салу, аудит және қаржы-шаруашылық қызметтi талдау мен қаржылық жоспарлау бойынша оқыту;
бухгалтерлiк есептi жүргiзудi және қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыру жөнiнде ұсынымдар беру, бухгалтерлiк есептi жүргiзу мен қаржылық есептiлiктi жасауды автоматтандыруға үйрету;
бухгалтерлiк есептi жүргiзу және қаржылық есептiлiктi жасау, аудит, қаржы-шаруашылық қызметтi талдау және қаржылық жоспарлау, аудит стандарттары бойынша ілеспе қызметтер көрсету жөнінде әдістемелік құралдар мен ұсынымдар әзірлеу, сондай-ақ оларды тарату;
аудиторлық қызметке байланысты заң қызметтерiн көрсету
Өрескел
5
Аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензия алған немесе ерікті түрде шыққан немесе шығарылған күннен бастап бір ай ішінде, сондай-ақ кәсіби ұйым аккредиттеуден айырылған кезде аудиторлық ұйымның кәсіби аудиторлық ұйымға кіргенін растайтын құжаттардың болуы
Өрескел
6
Аудитті жүзеге асыру кезінде мүліктік зиян келтіру салдарынан туындайтын міндеттемелер бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартының болуы
Өрескел
7
Аудит жүргізуге арналған шарттың болуы
Елеулі
8
Аудит жүргiзу және (немесе) аудит стандарттары бойынша ілеспе және басқа да қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы: шарттың нысанасы, мерзiмi, ақы төлеу мөлшерi мен талаптары, тараптардың құқықтары, мiндеттерi мен жауапкершiлiгi, алынған ақпараттың құпиялылығы, сондай-ақ кәсіби ұйымға мүшелігі
Елеулі
9
Аудиттелетін субъектіге бухгалтерлік есеп жүргізуде, қаржылық есептілікте және қаржылық есептілікке байланысты басқа да ақпаратта анықталған бұзушылықтар туралы ақпаратты беру (оның ішінде мемлекеттік мекемелерде)
Елеулі
10
Аудиторлық ұйымның соңғы үш жылда азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты жасалған ұйымдарға аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу құқығына шектеулерді сақтауы
Елеулі
11
Осы аудиторлық ұйым немесе осы аудитті, салықтар бойынша аудитті, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудитін, өзге де ақпарат аудитін жүзеге асыратын оның қызметкерлері қатысушысы, кредиторы болып табылатын тапсырыс берушілердің аудиторлық ұйымының аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудитін, өзге де ақпарат аудитін жүргізу құқығына шектеулерді сақтауы
Өрескел
12
Аудиторлық ұйымның соңғы үш жылда бухгалтерлік есепті қалпына келтіру және жүргізу, қаржылық есептілікті жасау және (немесе) ішкі аудит бойынша (бухгалтерлік есеп және (немесе) қаржылық есептілік бөлігінде) көрсетілген қызметтер ұсынылған ұйымдардың квазимемлекеттік сектор субъектілеріне аудит, салықтар бойынша аудит, арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізуге тыйым салуды сақтауы
Өрескел
13
Аудиторлық ұйымның орындаушылары аудиттелетiн субъектiмен еңбек қатынастарында тұрған немесе оның лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ аудиттелетiн субъектi акцияларының он және одан да астам процентiн (немесе жарғылық капиталға қатысу үлесiн) иеленген акционердiң (қатысушының) жақын туыстары немесе жекжаттары болып табылатын аудиторлық ұйымдардың аудитін, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудитін, салықтар бойынша аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу бойынша құқығын шектеулерді сақтауы
Өрескел
14
Аудиторлық ұйымдардың аудиттелетiн субъектiде жеке мүлiктiк мүдделерi бар орындаушылардың аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, салықтар бойынша аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу бойынша құқығын шектеулерді сақтауы
Өрескел
15
Мәліметтерді тіркеу, мәліметтер мен құжаттарды сақтау, құжаттарды қорғау бөлігінде шараларды сақтау;
қаржы мониторингіне жататын ақшамен және (немесе) мүлікпен жасалатын операциялар туралы ақпаратты уақтылы ұсыну немесе ұсынбау;
клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеру жөнінде шаралар қолдану;
ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату және (немесе) ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен жасалатын операцияларды тоқтату жөніндегі шаралар туралы ақпарат беру жөнінде шаралар қолдану;
клиентке іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту және (немесе) іскерлік қатынастар орнатудан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту туралы ақпарат ұсынудан бас тарту жөніндегі міндеттерді орындауы;
ішкі бақылау қағидаларымен бекітілген, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы даярлау және оқыту бағдарламасын орындау;
өз клиенттеріне және өзге де тұлғаларға уәкілетті органға ақпарат беру туралы хабарламау жөніндегі талаптарды сақтауы
Өрескел
16
Аудиторлық ұйымдардың аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу жөніндегі міндеттемелерді қоспағанда, егер оның аудиттелетін субъектінің алдында немесе аудиттелетін субъектінің оның алдында ақшалай міндеттемелері бар болса аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, салықтар бойынша аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізу бойынша құқығын шектеулерді сақтауы
Өрескел
17
Аудиторлық ұйымдардың жасалған жария шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, мүдделер қақтығысының пайда болуына әкелетін немесе осындай қақтығыстың пайда болу қатерін туғызатын жағдайларда, аудит, салықтар бойынша аудит, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит, өзге де ақпарат аудитін жүргізуі бойынша шектеулерді сақтауы
Өрескел
18
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың аудиторлық есептің дұрыстығын қамтамасыз етуі
Өрескел
19
Аудит стандарттарын, Әдеп кодексін сақтау
Елеулі
20
Ең төменгі талаптарға сәйкес келетін аудиторлық ұйымның міндетті аудит жүргізуі:

1) по организациям:
наличие заключения профессионального совета и (или) заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
отсутствие, в течение последнего 1 (одного) года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий;
наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
подлежит ротации в случае осуществления аудита одной организации, в том числе финансовой организации непрерывно на протяжении 7 (семи) лет.
2) по национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям, недропользователям;
срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам на соответствие международным стандартам финансовой отчетности;
наличие не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера;
3) по финансовым организациям, акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" аудиторская организация имеет в составе:
специалиста, который является руководителем группы, имеющего одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;
не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 2 (двух) лет из последних пяти;
отсутствие непогашенной задолженности перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг;
аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг
Грубое
21
Представление в орган государственных доходов по месту нахождения аудируемого субъекта аудиторского заключения по налогам
Значительное
22

1) ұйымдар бойынша:
кәсіби кеңес қорытындысының және (немесе) мүшесі аудиторлық ұйым болып табылған өткiзiлген сыртқы сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттары және Этика кодексі талаптарының сақталуын растайтын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының бар болуы;
аудиторлық қызметтер көрсетуге шартты жасаған күнге дейін соңғы 1 (бір) жыл ішінде әкiмшiлiк жазалардың болмауы;
аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
бір ұйыммен, оның ішінде қаржы ұйыммен 7 (жеті) жыл бойы аудитті үздіксіз жүзеге асырылған жағдайда ротациялауға жатады.
2) ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтердің, жер қойнауын пайдаланушылардың аудиті бойынша:
аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі кемінде 5 (бес) жыл;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша кемінде 10 (он) аудиттелетін субъектілер бойынша аудиторлық есептердің болуы;
кәсіби бухгалтер сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы.
3) Қаржы ұйымдары және "Қазақстанның Даму Банкі" Акционерлік қоғамы бойынша аудиторлық ұйымның құрамында:
бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар, немесе соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi бар топтың басшысы болып табылатын маманы бар;
құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар немесе соңғы бес жылдың 2 (екі) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" біліктігі бар кемінде 2 (екі) маманы бар;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде аудиттелетін қаржы ұйымы алдында өтелмеген қарызы болмауы;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде құрамында аудиттелетін қаржы ұйымының алдында банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит шарты бойынша берешегі жоқ аудитор және (немесе) топ басшысы
Өрескел
21
Салықтар бойынша аудиторлық қорытындыны аудиттелетін субъектінің орналасқан жеріндегі мемлекеттік кіріс органына ұсынуы
Елеулі
22

1) по организациям:
наличие заключения профессионального совета и (или) заключения аккредитованной профессиональной аудиторской организации, членом которой является аудиторская организация, подтверждающего соблюдение аудиторской организацией требований международных стандартов аудита и Кодекса этики по результатам проведенного внешнего контроля качества;
отсутствие, в течение последнего 1 (одного) года до даты заключения договора на оказание аудиторских услуг административных взысканий;
наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности аудиторской организации;
подлежит ротации в случае осуществления аудита одной организации, в том числе финансовой организации непрерывно на протяжении 7 (семи) лет.
2) по национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям, недропользователям;
срок занятия аудиторской деятельностью руководителя аудиторской организации не менее 5 (пяти) лет;
наличие аудиторских отчетов по не менее 10 (десяти) аудируемым субъектам на соответствие международным стандартам финансовой отчетности;
наличие не менее 2 (двух) специалистов, имеющих сертификат профессионального бухгалтера;
3) по финансовым организациям, акционерному обществу "Банк Развития Казахстана" аудиторская организация имеет в составе:
специалиста, который является руководителем группы, имеющего одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификационное свидетельство "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 3 (трех) лет из последних пяти;
не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течение 2 (двух) лет из последних пяти;
отсутствие непогашенной задолженности перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг;
аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг не менее 2 (двух) специалистов, имеющих одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), "Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA)" в области бухгалтерского учета и аудита либо квалификацию "аудитор" с опытом работы в области аудита соответствующих организаций в течении 2 (двух) лет из последних пяти;
отсутствие непогашенной задолженности перед аудируемой финансовой организацией во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг;
аудитора и (или) руководителя группы, не имеющих задолженность перед аудируемой финансовой организацией по договору банковского займа, и (или) по договору микрокредита во время проведения аудита и (или) предоставления других услуг
21
Представление в орган государственных доходов по месту нахождения аудируемого субъекта аудиторского заключения по налогам
22
Устранение выявленных недостатков в срок, определяемый решением комитета по контролю качества и (или) профессиональной аудиторской организации, в случае получения оценки меньше чем "4" в течение 2 (двух) месяцев
23
Наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аудиторской организации
24
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращения относительно деятельности аудиторской организации
Должностное (ые) лицо(а)
_________________________________________________
_________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
_________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 127
и Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1285
Приложение 3
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Проверочный лист
в области аудиторской деятельности в соответствии со статьей 138
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
профессиональных аудиторских организаций
___________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
___________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку /профилактического контроля
с посещением субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
№ дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Полугодовой отчет о деятельности профессиональной аудиторской организации (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
2
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежегодный отчет о проведении профессиональной аудиторской организацией курсов повышения квалификации аудиторов и выдачи сертификатов (до 1 марта года, следующего за отчетным периодом)
3
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о соответствии минимальным требованиям аудиторских организаций, которые проводят обязательный аудит; (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
4
Своевременное и достоверное предоставление отчетности в уполномоченный орган;
Ежеквартальный отчет о проведенном внешнем контроле качества аудиторских организаций, не являющихся объектами внешнего контроля качества профессионального совета по аудиторской деятельности, профессиональной аудиторской организацией (до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом)
5
Осуществление внешнего контроля качества профессиональной организацией в отношении аудиторских организаций, которые не являются объектами внешнего контроля качества профессионального совета один раз в 3 (три) года
6
Наличие только аудиторов и аудиторских организаций, являющихся учредителями и участниками профессиональной организации
7
Устранение в течение 3 (трех) месяцев причин, по которым вынесено предупредительное письмо уполномоченного органа
8
Сообщение об изменениях уполномоченному органу в случае принятия (выбытия, исключения) членов, а также изменения персонального состава рабочего органа управления
9
Соблюдение стандартов аудита, Кодекса этики
10
Проведение внешнего контроля качества только аудиторами, осуществляющими свою деятельность в качестве аудитора
11
Соблюдение оснований внепланового внешнего контроля качества:
в случае получения профессиональным советом или профессиональной организацией обращения на действия (бездействие) аудиторов, аудиторских организаций и профессиональных организаций;
в случае несогласия с результатами работы аудиторов и (или) аудиторских организаций;
по инициативе объектов внешнего контроля качества профессионального совета;
по инициативе уполномоченного органа согласно поступившим обращениям, связанным с деятельностью аудиторов, аудиторских организаций и профессиональных организаций
12

1) ұйымдар бойынша:
кәсіби кеңес қорытындысының және (немесе) мүшесі аудиторлық ұйым болып табылған өткiзiлген сыртқы сапаны бақылаудың нәтижелері бойынша аудиторлық ұйымның халықаралық аудит стандарттары және Этика кодексі талаптарының сақталуын растайтын аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымның қорытындысының бар болуы;
аудиторлық қызметтер көрсетуге шартты жасаған күнге дейін соңғы 1 (бір) жыл ішінде әкiмшiлiк жазалардың болмауы;
аудиторлық ұйымның азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы;
бір ұйыммен, оның ішінде қаржы ұйыммен 7 (жеті) жыл бойы аудитті үздіксіз жүзеге асырылған жағдайда ротациялауға жатады.
2) ұлттық компаниялардың, ұлттық холдингтердің және ұлттық басқарушы холдингтердің, жер қойнауын пайдаланушылардың аудиті бойынша:
аудиторлық ұйым басшысының аудиторлық қызметпен айналысу мерзімі кемінде 5 (бес) жыл;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша кемінде 10 (он) аудиттелетін субъектілер бойынша аудиторлық есептердің болуы;
кәсіби бухгалтер сертификаты бар кемінде 2 (екі) маманның болуы.
3) Қаржы ұйымдары және "Қазақстанның Даму Банкі" Акционерлік қоғамы бойынша аудиторлық ұйымның құрамында:
бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар, немесе соңғы бес жылдың 3 (үш) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" деген бiлiктiлiк куәлiгi бар топтың басшысы болып табылатын маманы бар;
құрамында бухгалтерлік есеп және аудит саласында Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW), Certified Management Accountant (CMA), Certified Internal Auditor (CIA), Institute of Internal Auditors (IIA), Certified Financial Services Auditor (CFSA) бірінде толық біліктігі бар немесе соңғы бес жылдың 2 (екі) жыл ішінде тиісті ұйымдардың аудиті саласында жұмыс тәжірибесімен бірге "аудитор" біліктігі бар кемінде 2 (екі) маманы бар;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде аудиттелетін қаржы ұйымы алдында өтелмеген қарызы болмауы;
аудит жүргізу және (немесе) басқа да қызметтер көрсету кезінде құрамында аудиттелетін қаржы ұйымының алдында банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит шарты бойынша берешегі жоқ аудитор және (немесе) топ басшысы
21
Салықтар бойынша аудиторлық қорытындыны аудиттелетін субъектінің орналасқан жеріндегі мемлекеттік кіріс органына ұсынуы
22
2 (екі) ай ішінде "4"-тен төмен баға алған жағдайда, сапаны бақылау комитетінің және (немесе) кәсіби аудиторлық ұйымның шешімімен айқындалатын мерзімде анықталған кемшіліктерді жоюуы
23
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
24
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты расталған бір шағымның және өтініштің болуы
Лауазымды адам
(адамдар) _________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
лауазымы                         қолы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________________________________________________________________________
лауазымы                         қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 127 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1285 Бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Тексеру парағы
__________________________________________________________________________
_________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 -бабына сәйкес аудиторлық қызмет саласындағы кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
_________________________________________________________________________
__________________
__________________________________________________________________________
___________________
Тексеруді/ бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________
№, күні
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
______________________________________________
______________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметі туралы жартыжылдық есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
2
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйымның аудиторлардың біліктілігін арттыру курстарын өткізуі және сертификаттар беруі туралы жыл сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 наурызына дейін) ұсыну
3
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Міндетті аудитті жүргізетін аудиторлық ұйымдардың ең аз талаптарға сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну;
4
Уәкілетті органға уақтылы және дұрыс есептілікті ұсыну; Кәсіби аудиторлық ұйым жүргізген сыртқы сапа бақылауы туралы тоқсан сайынғы есеп (есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін) ұсыну
5
Кәсіби ұйым кәсіби кеңестің сапаны сыртқы бақылау объектілері болып табылмайтын аудиторлық ұйымдарға қатысты сапаны сыртқы бақылау жүргізу 3 (үш) жылда бiр рет жүргізу
6
Кәсіби ұйымның құрылтайшылары мен қатысушыларының болып табылатын аудиторлар немесе аудиторлық ұйымдардың ғана болуы
7
Уәкілетті органның ескерту хаты шығарылған себептерді 3 (үш) ай ішінде жою
8
Мүшелер қабылдаған (шығып кеткен, шығарылған), сондай-ақ басқару жұмыс органының дербес құрамы өзгерген жағдайда, осы өзгерiстер туралы уәкiлеттi органға хабарлау
9
Аудит стандарттарын, Әдеп кодексiн сақтауы
10
Өз қызметін аудитор ретінде жүзеге асыратын аудиторлардың ғана сапаға сыртқы бақылау жүргізуі
11
Сапаны жоспардан тыс сыртқы бақылау негіздерін сақтауы:
аудиторлардың, аудиторлық ұйымдардың және кәсіптік ұйымдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) өтініш кәсіби кеңес немесе кәсіби ұйыммен алған жағдайда;
аудиторлар және (немесе) аудиторлық ұйымдар жұмысының нәтижелерімен келіспеген жағдайда;
кәсіби кеңестің сапаны сыртқы бақылау объектілерінің бастамасы бойынша;
аудиторлардың, аудиторлық ұйымдардың және кәсіптік ұйымдардың қызметіне байланысты келіп түскен өтініштерге сәйкес уәкілетті органның бастамасы бойынша
12

Отсутствие у 10 (десяти) процентов от средней численности, но не менее 5 (пяти) аудиторских организаций – членов профессиональной организации за 12 (двенадцать) календарных месяцев фактов лишения лицензии на осуществление аудиторской деятельности
13
Соблюдение сроков проведения планового внешнего контроля качества каждой аудиторской организацией по утвержденному внутреннему плану
14
Сроки проведения проверки внешнего контроля качества аудиторами не превышают 10 (десять) рабочих дней
15
Сроки определения оценки по результатам внешнего контроля качества не превышают более 2 (двух) месяцев
16
Соблюдение порядка проведения внешнего контроля качества:
вопросы по организации процедуры внешнего контроля качества;
основания отвода (самоотвода) контролера либо других лиц, участвующих в процедуре внешнего контроля качества;
программа и этапы проведения внешнего контроля качества;
перечень документов аудиторской организации, подлежащих внешнему контролю качества, который включает учредительные и правоустанавливающие документы, лицензии, квалификационные свидетельства аудиторов, документы по повышению квалификации аудиторов, документы по кадровому составу, внутрифирменные документы по контролю качества аудита, рабочую документацию по выполненным аудиторским заданиям;
критерии отбора проектов по аудиту, подвергающихся внешнему контролю качества, а также отбора контролеров, исключающие конфликт интересов (обеспечение независимости);
достаточности ресурсов, направленных аудиторской организацией на выполнение договора оказания аудиторских услуг;
вопросы проверки системы внутреннего контроля качества аудиторской организации;
наличие правил внутреннего контроля и следующих программ их осуществления: программы организации внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
программы управления риском легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма, учитывающую риски клиентов и риски использования услуг в преступных целях, включая риск использования технологических достижений;
программы идентификации клиентов;
программы мониторинга и изучения операций клиентов, включая изучение сложных, необычно крупных и других необычных операций клиентов;
программы подготовки и обучения сотрудников субъектов финансового мониторинга по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
вопросы внешнего контроля качества отдельных аудиторских заданий;
меры по обеспечению защиты информации, доступ к которой получен комитетом по контролю качества и профессиональной организацией в ходе проведения внешнего контроля качества;
отчетность контролеров и оформление результатов прохождения аудиторской организацией внешнего контроля качества;
меры по реализации аудиторской организацией результатов прохождения внешнего контроля качества
17
Наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности профессиональной аудиторской организации
18
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращений относительно деятельности профессиональной аудиторской организации
Должностное (ые) лицо
(а)_______________________________________________
_________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
_________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 127
и Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1285
Приложение 4
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Проверочный лист
в области аудиторской деятельности в соответствии со статьей 138
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении аудиторских организаций
________________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
№ дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие аудиторов в составе аудиторской организации не менее 2 (двух) человек (в том числе руководителя и (или) учредителей (участников)
2
Осуществление аудитором своей деятельности в качестве аудитора только в составе одной аудиторской организации
3
Наличие в уставном капитале стопроцентной доли, принадлежащей аудитору (аудиторам) и (или) иностранной (иностранным) аудиторским организациям
4
Отсутствие сведений в отношении руководителя аудиторской организации о лишении лицензии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан ранее возглавляемой им аудиторской организации
5
Наличие у руководителя аудиторской организации, а также у аудиторов квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", выданного Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы
6
Наличие у руководителя филиала квалификационного свидетельства "аудитор" при создании филиала на территории Республики Казахстан
7
Является субъектом среднего или крупного предпринимательства
8
Аудиторская организация, осуществляющая аудиторскую деятельность на территории Республики Казахстан, не является участником другой аудиторской организации - резидента Республики Казахстан
9
Наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности аудиторской организации
10
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращений относительно деятельности аудиторской организации
Должностное (ые) лицо
(а)_______________________________________________
_________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
_________________________________________________
должность подпись
_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 127
и Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1285
Приложение 5
к совместному приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 724
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июля 2019 года № 65
Проверочный лист
в области аудиторской деятельности в соответствии со статьей 138
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
профессиональных аудиторских организаций
__________________________________________________________________
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
__________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
№ дата
__________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Учредителями и участниками профессиональных организаций являются только аудиторы и аудиторские организации
2
Аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации
3
Орган управления профессиональных организаций формируется из числа аудиторов – членов профессиональной организации в количестве не менее трех аудиторов с опытом работы в области аудита в течение трех лет из последних пяти
4
Наличие в профессиональной организации рабочих органов:
по контролю качества
по международным стандартам аудита и финансовой отчетности;
по повышению квалификации аудиторов;
по вопросам этики;
5
Наличие 2 (двух) и более подтвержденных жалоб и обращений относительно деятельности профессиональной аудиторской организации
6
Наличие одной подтвержденной жалобы и обращений относительно деятельности профессиональной аудиторской организации
Должностное (ые) лицо(а)
________________________________________________
________________________________________________
должность подпись
________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля
________________________________________________
должность подпись
________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)

Аудиторлық ұйымдар - кәсіби ұйым мүшелерінің орташа санының 10 (он) пайызында, бірақ кемінде 5 (бесеуінде) күнтізбелік 12 (он екі) ай ішінде аудиторлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясынан айырылу фактілерінің болмауы
13
Бекітілген ішкі жоспар бойынша әрбір аудиторлық ұйым бойынша сапаға жоспарлы сыртқы бақылау жүргізу мерзімдерінің сақталуы
14
Аудиторлармен сыртқы сапаны бақылау жүргізу мерзімі 10 (он) жұмыс күнінен аспайды
15
Сыртқы сапаны бақылау қорытындылары бойынша бағаны айқындау мерзімі 2 (екі) айдан аспайды
16
Сапаға сыртқы бақылау жүргізу тәртібін сақтау:
сапаны сыртқы бақылау рәсімін ұйымдастыру жөніндегі мәселелері;
сапаға сыртқы бақылау рәсіміне қатысқан бақылаушының не басқа адамдарды шеттетудің (өздігінен бас тартудың) негіздері;
сапаға сыртқы бақылау жүргізудің бағдарламасы мен кезеңдері;
құрылтайшы және құқық белгілеуші құжаттар, лицензиялар, аудиторлардың біліктілік куәліктері, аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша құжаттар, кадрлық құрам жөніндегі құжаттар, аудит сапасына сыртқы бақылау жөніндегі ішкі құжаттар, орындалған аудиторлық тапсырмалар бойынша жұмыс құжаттары қамтылатын аудиторлық ұйымның сапасына сыртқы бақылауды жүргізуге жататын құжаттарының тізбесі;
сапаға сыртқы бақылауға жататын аудит бойынша жобаларды іріктеу, сондай-ақ мүдделер қақтығысын болдырмайтын бақылаушыларды іріктеу өлшемшарттары (тәуелсіздікті қамтамасыз ету);
аудиторлық қызмет көрсету шартын орындауға аудиторлық ұйым жолдаған ресурстардың жеткіліктілігі;
аудиторлық ұйымның сапасына ішкі бақылау жүйесі;
ішкі бақылау қағидаларының және оларды жүзеге асырудың мынадай бағдарламаларының болуы: қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламалары;
технологиялық жетістіктерді пайдалану тәуекелін қоса алғанда, клиенттердің тәуекелдерін және көрсетілетін қызметтерді қылмыстық мақсаттарда пайдалану тәуекелдерін ескеретін, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелін басқару бағдарламалары;
клиенттерді сәйкестендіру бағдарламасын;
клиенттердің күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияларын зерделеуді қоса алғанда, клиенттердің операцияларына мониторинг жүргізу және оларды зерделеу бағдарламасын;
қаржы мониторингі субъектілерін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласында даярлау және оқыту бағдарламасын;
жекелеген аудиторлық тапсырмалардың сапасын тексеру мәселелері;
сапаны бақылау комитеті мен кәсіби ұйым сапаға сыртқы бақылау жүргізу барысында қол жеткізген ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар;
бақылаушылардың есептілігі мен аудиторлық ұйымның сапаға сыртқы бақылаудан өту нәтижелерін ресімдеу
аудиторлық ұйымның сапаны сыртқы бақылаудан өту нәтижелерін іске асыруы жөніндегі шаралар
17
Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
18
Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты расталған бір шағым мен өтініштердің болуы
Лауазымды адам (адамдар) ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
лауазымы             қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________________________________________________________________________
лауазымы             қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 127 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1285 Бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Тексеру парағы
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 -бабына сәйкес аудиторлық қызмет саласындағы аудиторлық ұйымдарға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ____________________________________________
№, күні
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
______________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
___________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Аудиторлық ұйымның құрамында кемінде 2 (екі) адамнан тұратын (оның ішінде басшысының және (немесе) құрылтайшылардың (қатысушылардың) болуы
2
Аудитордың өз қызметін аудитор ретінде тек бір аудиторлық ұйымның құрамында жүзеге асыруы
3
Аудиторлық ұйымның жарғылық капиталында аудиторға (аудиторларға) және (немесе) шетелдік аудиторлық ұйымға (ұйымдарға) тиесілі үлесінің кемінде жүз пайыз болуы
4
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес аудиторлық ұйымның басшысына қатысты бұрын ол жетекшілік еткен аудиторлық ұйымның лицензиясынан айыру туралы мәліметтердің болмауы
5
Аудиторлық ұйым басшысының, сондай-ақ аудиторларда аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілік куәлігінің болуы
6
Филиал басшысының Қазақстан Республикасының аумағында филиал құрған жағдайда, "аудитор" бiлiктiлiк куәлiгiнің болуы
7
Орта немесе ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылады
8
Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметтi жүзеге асыратын аудиторлық ұйым Қазақстан Республикасының резиденті-басқа аудиторлық ұйымның қатысушысы болмайды
9
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
10
Аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты расталған бір шағымның және өтініштің болуы
Лауазымды адам (адамдар) __________________________________________________
__________________________________________________________________________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_________________________________________________________________________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 127 мен
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1285 Бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 724 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 65 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Тексеру парағы
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 -бабына сәйкес аудиторлық қызмет саласындағы кәсіби аудиторлық ұйымдарға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт __________________________________________
№, күні
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар ғана кәсіби ұйымдардың құрылтайшылары мен қатысушылары болуы
2
Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бір ғана кәсіби ұйымның мүшесі болуы
3
Кәсіби ұйымдардың басқару органы соңғы бес жылдың ішінде кемінде 3 жыл аудит саласында жұмыс тәжірибесі бар кемінде үш аудитор - кәсіби ұйымның мүшелері қатарынан құрылады
4
Кәсіби ұйымда жұмыс органдарының болуы:
сапаны бақылау бойынша;
аудит және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары бойынша;
аудиторлардың біліктілігін арттыру бойынша;
әдеп мәселелері бойынша;
дауларды қарау бойынша
5
Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты 2 (екі) және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
6
Кәсіби аудиторлық ұйымның қызметіне қатысты расталған бір шағым мен өтініштердің болуы
Лауазымды адам (адамдар) __________________________________________________
__________________________________________________________________________
лауазымы                   қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
__________________________________________________________________________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)