О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № 1188 "Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по упрощенному возврату суммы превышения налога на добавленную стоимость участникам зернового рынка"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2022 года № 1334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2022 года № 31351
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № 1188 "Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по упрощенному возврату суммы превышения налога на добавленную стоимость участникам зернового рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25209) следующие изменения:
в Правилах и сроках реализации пилотного проекта по упрощенному возврату суммы превышения налога на добавленную стоимость участникам зернового рынка, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Пилотный проект реализуется на территории Республики Казахстан с 1 декабря 2021 года по 30 июня 2024 года в отношении участников зернового рынка.
Возврат превышения НДС в рамках Пилотного проекта осуществляется по суммам, возникшим в налоговых периодах с третьего квартала 2021 года по четвертый квартал 2023 года.";
абзац второй подпункта 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"В целях данного подпункта к постоянной реализации товаров относится реализация товаров, облагаемых по нулевой ставке (не менее 70 (семидесяти) процентов в общем облагаемом обороте по реализации), осуществляемых не реже одного раза в каждом квартале в течение 2 (двух) последовательных налоговых периодов, предшествующих налоговому периоду, по которому представлена декларация по НДС с указанием требования о возврате суммы превышения НДС;";
в пункте 7:
часть первую изложить в следующей редакции:
"7. Для получения возврата суммы превышения НДС экспортер подает в орган государственных доходов требование о возврате суммы превышения НДС, указанное в декларации по НДС за налоговый период (далее – требование) в котором экспортер и/или его поставщик/поставщики первого и последующих уровней являлись участниками пилотного проекта по упрощенному возврату суммы превышения налога на добавленную стоимость участникам зернового рынка.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Требование отражается в очередной декларации по НДС (форма 300.00) с разделением в приложении № 9 "Сведения по суммам НДС, предъявленным к возврату" к декларации по НДС, утвержденной приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897), (далее – приложение № 9) налоговых периодов, по которым применяются упрощенный порядок возврата НДС, предусмотренный настоящими Правилами, и (или) порядок, предусмотренный статьей 431 Налогового кодекса.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын оңайлатылған қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № 1188 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 1334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 28 желтоқсанда № 31351 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын оңайлатылған қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № 1188 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25209 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілді:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын оңайлатылған қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында астық нарығына қатысушыларға қатысты 2021 жылғы 1 желтоқсаннан 2024 жылғы 30 маусымға дейін іске асырылады.
Пилоттық жоба шеңберінде ҚҚС асып кетуін қайтару 2021 жылдың үшінші тоқсанынан 2023 жылғы төртінші тоқсанға дейінгі салық кезеңдерінде туындаған сомалар бойынша жүзеге асырылады.";
6-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацы мынандай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақшаның мақсаттарында тауарларды тұрақты өткізуге ҚҚС бойынша декларация табыс етілген салық кезеңінің алдындағы 2 (екі) жүйелі салық кезеңі ішінде әрбір тоқсанда кемінде бір рет жүзеге асырылатын нөлдік ставка бойынша салық салынатын (өткізу бойынша жалпы салық салынатын айналымда кемінде 70 (жетпіс) пайыз) тауарларды өткізу жатады ҚҚС асып кеткен соманы қайтару туралы талапты көрсете отырып;";
7-тармақта:
бірінші бөлігі мынандай редакцияда жазылсын:
"7. ҚҚС асып кету сомасын қайтарып алу үшін экспорттаушы мемлекеттік кірістер органына экспорттаушы және/немесе оның өнім берушісі/бірінші және одан кейінгі деңгейдегі өнім берушілер астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын оңайлатылған қайтару жөніндегі пилоттық жобаның қатысушылары болып табылатын салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген ҚҚС асып кету сомасын қайтару туралы талап (бұдан әрі – талап) қояды.";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Талап ҚҚС бойынша кезекті декларацияда (300.00-нысан) "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен бекітілген ҚҚС бойынша декларацияларға "Қайтаруға ұсынылған ҚҚС сомалары жөніндегі мәліметтер" № 9 қосымшада (бұдан әрі – № 9 қосымша) осы Қағидаларда көзделген ҚҚС қайтарудың оңайлатылған тәртібі және (немесе) Салық кодексінің 431-бабында көзделген тәртіп қолданылатын салық кезеңдерін бөле отырып көрсетіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Орган государственных доходов, если:
1) экспортер не является участником Меморандума и (или) не соответствует условиям, предусмотренным пунктом 6 настоящих Правил, направляет уведомление об отсутствии права на применение упрощенного порядка возврата суммы превышения НДС в рамках Пилотного проекта, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – уведомление), и о праве применения экспортером порядка возврата превышения НДС, предусмотренного статьей 431 Налогового кодекса;
2) установлено отсутствие на лицевом счете экспортера суммы превышения НДС и (или) нарушены порядок и сроки представления налоговой отчетности по НДС, установленные статьями 208, 209, 210 и 424 Налогового кодекса, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты представления декларации по НДС сообщает экспортеру об отказе в рассмотрении требования.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При соответствии условиям, установленным пунктом 6 настоящих Правил, орган государственных доходов формирует список налогоплательщиков, по которым необходимо составить сведения об отсутствии (наличии) задолженности экспортера в следующие сроки:
при наличии банковской гарантии, не позднее 2 (двух) рабочих дней до истечения срока, предусмотренного подпунктом 1) пункта 18 настоящих Правил;
при отсутствии банковской гарантии – в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания заключения.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"При этом сведения об отсутствии (наличии) задолженности экспортера формируются на дату составления распоряжения.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Сумма превышения НДС, подлежащая подтверждению, определяется в порядке, установленном пунктом 53 Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость и применения системы управления рисками в целях подтверждения достоверности суммы превышения налога на добавленную стоимость, а также критериев степени риска, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 391 "Об утверждении Правил возврата превышения налога на добавленную стоимость и применения системы управления рисками в целях подтверждения достоверности суммы превышения налога на добавленную стоимость, а также критериев степени риска" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16669).
17. При определении суммы превышения НДС, подлежащей к возврату, учитываются:
экспорт товаров, по которому поступила валютная выручка на банковские счета налогоплательщика в уполномоченных банках на территории Республики Казахстан, открытые в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле";
факт вывоза товаров с таможенной территории ЕАЭС, в таможенной процедуре экспорта;
При экспорте товаров с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена ЕАЭС при определении суммы НДС, подлежащей возврату в соответствии с настоящими Правилами, учитываются сведения из документов, указанных в статье 447 Налогового кодекса.
происхождение и движение зерна в ИС "AstyqQoyma";
перемещение зерна от производителя до экспортера согласно сопроводительной накладной на товары в модуле "Виртуальный склад" ИС ЭСФ (оформленные посредством ИС "AstyqQoyma").";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:

"8. Мемлекеттік кірістер органы, егер:
1) экспорттаушы Меморандум қатысушысы болып табылмаса және (немесе) осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келмесе, Пилоттық жоба шеңберінде ҚҚС асып кету сомасын қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқықтың жоқтығы туралы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және Салық кодексінің 431-бабында көзделген ҚҚС асып кетуін қайтару тәртібін экспорттаушының қолдану құқығы туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жібереді;
2) экспорттаушының дербес шотында ҚҚС асып кету сомасының болмауы анықталған және (немесе) Салық кодексінің 208, 209, 210 және 424-баптарында белгіленген ҚҚС бойынша салық есептілігін табыс ету тәртібі мен мерзімдері бұзылған жағдайда, ҚҚС бойынша декларацияны табыс ету күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде экспорттаушыға талапты қараудан бас тарту туралы хабарлайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген шарттарға сәйкес келген кезде мемлекеттік кірістер органы олар бойынша экспортер берешегінің жоқ (бар) екені туралы мәліметтер жасау қажет болатын салық төлеушілердің тізімін мынадай мерзімдерде:
банк кепілдігі болған жағдайда, осы Қағидалардың 18-тармағының 1) тармақшасында көзделген мерзім өткенге дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей;
банктік кепілдік болмаған кезде – қорытындыға қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қалыптастырады.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте экспорттаушының берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер өкім жасалған күні қалыптастырылады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Расталуға жататын ҚҚС асып кету сомасы "Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару және қосылған құн салығының асып кеткен сомасының анықтығын растау мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 391 бұйрығымен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16669 болып тіркелген) Қосылған құн салығының асып кетуін қайтару және қосылған құн салығының асып кеткен сомасының анықтығын растау мақсатында тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану қағидаларын, сондай-ақ тәуекел дәрежесінің өлшемшарттарының 53-тармағында белгіленген тәртіппен айқындалады.
17. Қайтаруға жататын ҚҚС асып кету сомасын айқындау кезінде мыналар ескеріледі:
Қазақстан Республикасының "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Заңында айқындалған тәртіппен ашылған Қазақстан Республикасының аумағындағы уәкілетті банктердегі салық төлеушінің банктік шоттарына валюталық түсім түскен тауарлар экспорты;
ЕАЭО кедендік аумағынан экспорттың кедендік рәсімінде тауарларды әкету фактісі.
Тауарлар Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағына экспортталған кезде, осы Қағидаларға сәйкес қайтарылуға жататын ҚҚС сомасын айқындау кезінде Салық кодексінің 447-бабында көрсетілген құжаттардан мәліметтер ескеріледі;
"AstyqQoyma" АЖ-дегі астықтың шығарылуы мен қозғалысы;
ЭШФ АЖ "Виртуалды қойма" модулінде ("AstyqQoyma" АЖ арқылы ресімделген) тауарларға ілеспе жүкқұжатқа сәйкес астықты өндірушіден экспорттаушыға дейін өткізу.";
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"34. Неподтвержденная по результатам камерального контроля сумма превышения НДС по взаиморасчетам между участниками Меморандума, подлежит возврату в порядке, предусмотренном статьей 431 Налогового кодекса, по мере устранения поставщиками товаров, работ, услуг налоговых нарушений, путем включения экспортером в требование о возврате НДС в последующие налоговые периоды в пределах сроков исковой давности, установленных статьей 48 Налогового кодекса.";
приложения 1, 2 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательстве Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра -
Министр финансов Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2022 года № 1334
Приложение 1
к Правилам и срокам реализации
пилотного проекта по возврату
суммы превышения налога на
добавленную стоимость
участникам зернового рынка
форма
Заключение
по результатам камерального контроля по подтверждению достоверности
суммы превышения налога на добавленную стоимость, предъявленных к
возврату в рамках Пилотного проекта
"___"______ 20 __ года
№______
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Правилами и сроками
реализации пилотного проекта по возврату суммы превышения налога на добавленную
стоимость участникам зернового рынка, утвержденными приказом Министра финансов
Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № 1188 "Об утверждении Правил и сроков
реализации пилотного проекта по возврату суммы превышения налога на добавленную
стоимость участникам зернового рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 25209) (далее – Пилотный проект)
______________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов (далее – ОГД))
проведен камеральный контроль ___________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или полное
наименование налогоплательщика)
__________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН))
по вопросам подтверждения достоверности сумм превышения налога на добавленную
стоимость (далее – НДС), предъявленных к возврату в рамках Пилотного проекта за
налоговый период:
с "_____" ___________ 20 ____ года
по "_____" ___________ 20 ____года

"34. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша расталмаған Меморандум қатысушылары арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша ҚҚС асып кету сомасы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді берушілердің салықтық бұзушылықтарды жоюына қарай, экспорттаушының Салық кодексінің 48-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде кейінгі салық кезеңдерінде ҚҚС қайтару туралы талапқа енгізуі арқылы Салық кодексінің 431-бабында көзделген тәртіппен қайтаруға жатады.";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің 2022 жылғы
28 желтоқсандағы № 1334
Бұйрығына
1-қосымша
Астық нарығына
қатысушыларға қосылған құн
салығының асып кету сомасын
қайтару жөніндегі пилоттық
жобаны іске асыру қағидалары
мен мерзімдеріне
1-қосымша
нысан
Пилоттық жоба шеңберінде қайтаруға ұсынылған қосылған құн салығының асып кету сомасының дұрыстығын растау бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша қорытынды
20 ____ жылғы "___"________
№________
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 68-бабы 1-1-тармағына және "Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № 1188 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25209 болып тіркелген) астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) асып кету сомасын қайтару жөніндегі пилоттық жобаны (бұдан әрі – Пилоттық жоба) іске асыру қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес:
_________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы (бұдан әрі – МКО)
_________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе толық атауы)
_________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН))
20 ____ жылғы "__" ___________дан 20 ____жылғы "___" ___________ дейінгі
салық кезеңі үшін Пилоттық жоба шеңберінде қайтаруға ұсынылған ҚҚС асып кету
сомаларының дұрыстығын растау мәселелері бойынша камералдық бақылау жүргізді.

1. Сведения об экспортере:______________________________________
____________________________________________________________
1) о государственной регистрации/перерегистрации (для юридических лиц):
_______________________________________________________________
2) организационно-правовая форма: ________________________________
_______________________________________________________________
3) вид собственности: ____________________________________________
4) состоит на учете: ___________________ код ОГД: ___________________
_______________________________________________________________
5) свидетельство налогоплательщика: _______________________________
6) состоит на учете по НДС: ________________________________________
_______________________________________________________________
7) свидетельство о постановке на учет по НДС: _______________________
_______________________________________________________________
8) дата постановки на учет по НДС: "_____" ______________ 20 ____года
9) сведения о регистрации индивидуального предпринимателя: __________
__________________________________________________________________
10) сведения о переходе на международные стандарты финансовой отчетности
(МСФО):__________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11) определение объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с
налогообложением косвенным методом: _______________________________________
__________________________________________________________________________
12) уставный капитал (тенге): __________________________________________
__________________________________________________________________________
13) адрес налогоплательщика (юридический): _____________________________
___________________________________________________________________________
14) основной (фактический) вид деятельности согласно Общему классификатору
видов экономической деятельности (ОКЭД): ____________________________________
_______________________________________________________________________
15) сведения о банковских счетах: ___________________________________
_______________________________________________________________________
16) сведения о структурных подразделениях: _________________________
_______________________________________________________________________
17) коэффициент налоговой нагрузки (КНН): ________________________
. Настоящим камеральным контролем установлено следующее:
1) ______________________________________________________________
_________________________________________________________________
предъявлено требование о возврате суммы превышения НДС, относимого в зачет
над суммой начисленного налога, образовавшегося в связи с приобретением товаров,
работ, услуг, используемых в целях оборотов, облагаемых по нулевой ставке,
указанное в декларации по НДС за
__________________________________________________________________
(налоговый период)
2) сумма, предъявленная к возврату, составляет _______________________
____________________________________________________________ тенге
3) согласно данных лицевого счета налогоплательщика по состоянию на начало
проверки превышение по НДС составляет ______________________
_____________________________________________________________ тенге.
4) требование предъявлено за период:
с "_____" ___________ 20 _____ года
по "_____" __________ 20 ______ года.
5) метод отнесения в зачет НДС: ____________________________________
6) доля облагаемого оборота по нулевой ставке в общем облагаемом обороте
составляет:________________________________________________________________
7) превышение НДС образовано в связи с ________________________________
__________________________________________________________________________
3. Сумма НДС, указанная в (требовании) заявлении на возврат суммы превышения
НДС ____________________________________________ тенге,
в том числе: ___________________________________________________
4. Превышение НДС за отчетный налоговый период согласно декларации по НДС
_____________________________________________________________
Превышение НДС образовано в связи с приобретением товаров (работ) и услуг,
связанных по реализации зерна на экспорт _____________________
_________________________________________________________________
5. Отражение движения зерна за период, охваченный камеральным контролем:
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(сальдо на начало, приход, расход, сальдо на конец).
6 Подтверждение факта вывоза товаров с таможенной территории Евразийского
экономического союза и (или) Республики Казахстан в таможенной процедуре
экспорта по сведениям органов государственного дохода ____________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
7. Заключение о поступлении валютной выручки: ___________________
__________________________________________________________________

1. Экспорттаушы туралы мәліметтер:
1) мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы мәлімет (заңды тұлғалар үшін):
_________________________________________________________________
2) ұйымдастырушылық құқықтық нысан: __________________________
3) меншік түрі: ________________________________________________
4) есепке алынған: ________ МКО коды: ___________________________
5) салық төлеушінің куәлігі: _____________________________________
6) ҚҚС бойынша есепке алынған: _________________________________
7) ҚҚС бойынша есепке алу туралы куәлік: ________________________
8) есепке алу күні: ______________________________________________
9) дара кәсіпкердің тіркелуі туралы мәлімет ________________________
10) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (ХҚЕС) ауысу туралы куәлік:
_____________________________________________________
11) салық салу объектілерін және (немесе) жанама әдіспен салық салуға байланысты
объектілерді айқындау: ___________________________________
12) жарғылық капитал (теңге): ___________________________________
13) салық төлеушінің мекенжайы (заңды): __________________________
14) экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінің кодына (ЭҚЖЖ) сәйкес
қызметтің негізгі (іс жүзіндегі) түрі:_______________________________
15) банк шоттары туралы мәліметтер: _____________________________
16) құрылымдық бөлімшелер туралы мәліметтер: ____________________
17) салықтық жүктеме коэффициенті (СЖК): ________________________
2. Осы камералдық бақылаумен мыналар анықталды:
1) ______________ (салық кезеңі) үшін ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілген нөлдік мөлшерлеме бойынша салынатын айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуға байланысты туындаған есепке жатқызылатын ҚҚС-ның есептелген салық сомасынан асып кету сомасын қайтару туралы талап қойылды.
2) Қайтаруға ұсынылған сома _________________________ теңгені құрайды.
3) Тексерудің басындағы жағдай бойынша салық төлеушінің дербес шотының деректеріне сәйкес ҚҚС бойынша асып кету ___________________ теңгені құрайды.
4) Талап _________________________________ кезең үшін ұсынылды.
5) ҚҚС есептеуге жатқызылған әдіс: ________________________________
6) Жалпы салық салынатын айналымдағы нөлдік мөлшерлеме бойынша салық салынатын айналымның үлесі құрайды ___________________________
7) ҚҚС асып кетуі ________________________ байланысты туындады
3. ҚҚС асып кету сомасын қайтаруға өтініште (талапта) көрсетілген ҚҚС сомасы
_________ теңге, оның ішінде: __________________________________
4. ҚҚС бойынша декларацияға сәйкес есепті салық кезеңі үшін ҚҚС асып кетуі
_____________________________________________________________
ҚҚС-дан асып кету астықты экспортқа өткізуге байланысты тауарларды
(жұмыстарды) және қызметтерді сатып алуға байланысты қалыптасты
_________________________________________________________________
5. Камералдық бақылаумен қамтылған кезеңдегі астық қозғалысының көрінісі:
__________________________________________________________
(басындағы сальдо, кіріс, шығыс, соңындағы сальдо)
6. Мемлекеттік кірістер органдарының мәліметтері бойынша экспорттың кедендік рәсімінде Еуразиялық экономикалық одақтың және (немесе) Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тауарларды әкету фактісін растау
__________________________________________________________________
7. Валюталық түсімнің түсуі туралы қорытынды: ____________________

8. Сведения о происхождении и перемещении зерна от производителя до экспортера
согласно ЭСФ (электронный счет-фактура) и СНТ (сопроводительная накладная на
товары) в модуле "Виртуальный склад"
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Сведения о происхождении и движении зерна в информационной системе
"Qoldau"____________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
10. Сведения по анализу аналитического отчета Пирамида ____________
__________________________________________________________________
11. Сумма превышения НДС, не подтвержденная к возврату: __________
_____________________________________________________________ тенге
12. По результатам камерального контроля установлено: _____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
_________________________       __________             ________________________
Руководитель             (подпись)             (фамилия, имя, отчество)
(Заместитель руководителя)                              (при его наличии)
органа государственных доходов
Место печати
Заключение получил ____________________________________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование участника
Меморандума, подпись, печать, (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства), дата)
Заключение вручено налогоплательщику ____________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование участника
Меморандума, подпись, печать, (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства), дата)
Заключение отправлено налогоплательщику __________________________
_____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Примечание _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2022 года № 1334
Приложение 2
к Правилам и срокам реализации
пилотного проекта по возврату
суммы превышения налога на
добавленную стоимость участникам
зернового рынка
форма
Уведомление об отсутствии права на применение упрощенного
порядка возврата суммы превышения налога на добавленную
стоимость в рамках Пилотного проекта
"___" ________ 20 ___ года
№ __________
_____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Настоящим уведомляет ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование экспортера)
_____________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер или
бизнес – идентификационный номер ИИН/БИН)
об отсутствии права на применение упрощенного порядка возврата суммы превышения
налога на добавленную стоимость (далее – НДС), предусмотренного Правилами и сроками
реализации пилотного проекта по возврату суммы превышения налога на добавленную
стоимость участникам зернового рынка, утвержденными приказом Министра финансов
Республики Казахстан от 17 ноября 2021 года № 1188 "Об утверждении Правил и сроков
реализации пилотного проекта по возврату суммы превышения налога на добавленную
стоимость участникам зернового рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 25209) (далее – Правила), в связи с:
(указать X в соответствующей ячейке)
тем, что экспортер не является участником Меморандума в сфере обращения зерна
невыполнением условий, предусмотренных пунктом 7 Правил
Одновременно уведомляет о том, что в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 Правил
Вы вправе применить порядок возврата суммы превышения НДС, предусмотренный статьей
431
Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс).
О принятом решении – об отказе либо согласии применения порядка возврата НДС,
предусмотренного статьей 431 Налогового кодекса, Вы должны уведомить орган
государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней.
Отсутствие ответа является фактом отказа в возврате НДС, предусмотренного статьей
431
Налогового кодекса.
______________________             ____________       ___________________________
Руководитель             (подпись)                   (фамилия, имя, отчество
(Заместитель руководителя)                                     (при его наличии))
органа государственных доходов
Место печати
Уведомление вручено ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование участника
Меморандума, подпись, печать, (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства), дата)
Уведомление получено ____________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование участника
Меморандума, подпись, печать, (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства), дата)
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2022 года № 1334
Приложение 5
к Правилам и срокам реализации
пилотного проекта по возврату
суммы превышения налога на
добавленную стоимость участникам
зернового рынка
форма
Требование
об уплате в бюджет неподтвержденной суммы превышения налога на
добавленную стоимость по результатам камерального контроля в рамках
Пилотного проекта
"______" ____________ 20 _____ года
№ ________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
сообщает, что в соответствии с пунктом 32 Правил и сроков реализации пилотного
проекта по упрощенному возврату суммы превышения налога на добавленную стоимость
участникам зернового рынка, утвержденных приказом Министра финансов Республики
Казахстан от 17 ноября 2021 года № 1188 "Об утверждении Правил и сроков реализации
пилотного проекта по возврату суммы превышения налога на добавленную стоимость
участникам зернового рынка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 25209).
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(наименование экспортера)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный
номер ИИН/БИН)
необходимо в течение 3 (трех) рабочих дней со дня вручения (получения) настоящего
требования уплатить в бюджет неподтвержденную по результатам камерального контроля
сумму превышения налога на добавленную стоимость в размере________________________
____________________________________________________________________________
тенге на счет № __________________ в ____________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Управление казначейства, банковский идентификационный код (БИК)
___________________________       __________             _________________________
Руководитель             (подпись)                   (фамилия, имя, отчество)
(Заместитель руководителя)                                     (при его наличии)
органа государственных доходов
Место печати
Уведомление вручено _____________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование участника
Меморандума, подпись, печать, (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства), дата)
Уведомление получено ___________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование участника
Меморандума, подпись, печать, (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства), дата)

8. "Виртуалды қойма" модуліндегі ЭШФ (электрондық шот-фактура) және ТІЖ (тауарларға ілеспе жүкқұжат) сәйкес астықтың өндірушіден экспорттаушыға дейін шығарылуы және өткізілуі туралы мәліметтер _________
___________________________________________________________________
9. "Qoldau" ақпараттық жүйесінде астықтың шығарылуы және қозғалысы туралы мәліметтер __________________________________________________
10. Пирамида талдамалы есебін талдау бойынша мәліметтер ____________
11. Қайтаруға расталмаған ҚҚС асып кету сомасы ____________ теңге
12. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша келесі анықталды:
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, мөрі)
Мөр орны
Қорытынды салық төлеушіге табысталды ____________________________
_____________________________________________________________________
(Меморандумға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе атауы,
қолы, мөрі, (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда),
күні)
Қорытынды салық төлеушіге жіберілді ______________________________
____________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Ескерту _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің 2022 жылғы
28 желтоқсандағы № 1334
Бұйрығына
2-қосымша
Астық нарығына
қатысушыларға қосылған құн
салығының асып кету сомасын
қайтару жөніндегі пилоттық
жобаны іске асыру қағидалары
мен мерзімдеріне
2-қосымша
нысан
Пилоттық жоба шеңберінде қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға құқықтың жоқтығы туралы хабарлама
20___ жылғы "___" ____
№ _______
_________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
_________________________________________________________________
(экспорттаушының атауы)
_________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі – бизнес сәйкестендіру нөмірі ЖСН/БСН)
"Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № 1188 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25209 болып тіркелген) Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерінде көзделген қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) асып кету сомасын қайтарудың оңайлатылған тәртібін (бұдан әрі – Қағидалар) мыналарға: (тиісті ұяшықта Х түрінде көрсетіңіз)
экспорттаушы астық айналымы саласындағы Меморандумға қатысушысы болып табылмайтындығына;
Қағидалардың 7 тармағымен көзделген талаптардың орындалмауына байланысты қолдануға құқықтың жоқтығы туралы хабарлайды.
Сонымен бірге Қағидалардың 8-тармағы 1) тармақшасына сәйкес Сіз "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 431-бабында көзделген ҚҚС асып кету сомасын қайтару тәртібін қолдануға құқылы екеніңізді хабарлайды.
Қабылданған шешім туралы – Салық кодексінің 431-бабында көзделген ҚҚС қайтару тәртібін қолданудан бас тарту не қолдануға келісу туралы Сіз 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына хабарлауға тиіссіз. Жауаптың болмауы Салық кодексінің 431-бабында көзделген ҚҚС қайтарудан бас тарту фактісі болып табылады.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) қолы, мөрі)
Мөр орны
Хабарлама табыс етілді ______________________________________________
(Меморандумға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
немесе атауы, қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды
тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама алынды __________________________________________________
(Меморандумға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
немесе атауы, қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды
тұлғаларды қоспағанда), күні)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қаржы
министрінің 2022 жылғы
28 желтоқсандағы № 1334
Бұйрығына
3-қосымша
Астық нарығына
қатысушыларға қосылған құн
салығының асып кету сомасын
қайтару жөніндегі пилоттық
жобаны іске асыру қағидалары
мен мерзімдеріне
5-қосымша
нысан
Пилоттық жоба шеңберінде камералдық бақылау нәтижелері бойынша қосылған құн салығының расталмаған асып кету сомасын бюджетке төлеу туралы талап
20 __ жылғы "___"_________
№________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
"Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 17 қарашадағы № 1188 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25209 болып тіркелген) Астық нарығына қатысушыларға қосылған құн салығының асып кету сомасын қайтару жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерінің 32-тармағына сәйкес
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(экспорттаушының атауы)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі – бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН) осы талапты
табыс еткен (алған) күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде _____________________
№ _______________________________ шотына __________________________ теңге
(Қазынашылық басқармасы, банктік сәйкестендіру коды (БСК)
мөлшерінде камералдық бақылау нәтижелері бойынша расталмаған ҚҚС-ның асып
кету сомасын бюджетке төлеу қажет екенін хабарлайды.
______________________________ ____________ _______________________
Мемлекеттік кірістер (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты органының басшысы
(орынбасары) (ол болған кезде)
Мөр орны
Талап табыс етілді _____________________________________________________
(Меморандумға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе атауы,
қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда),
күні)
Талап алынды __________________________________________________________
(Меморандумға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе атауы,
қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда),
күні)