Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)"
Решение Акмолинского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 7С-20-9. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2022 года № 29653.
В соответствии с подпунктом 12-2) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 27 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", Акмолинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)" согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Акмолинского областного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 27.06.2023 № 8С-3-10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Секретарь Акмолинского
областного маслихата
Т.Жунусов
Приложение 1 к решению
Акмолинского областного
маслихата от 14 сентября
2022 года № 7С-20-9
Правила присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)"
Сноска. Приложение 1 - в редакции решения Акмолинского областного маслихата от 27.06.2023 № 8С-3-10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)" разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и регламентируют порядок присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)".
2. Присвоение звания "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)" (далее – звание) является одним из важнейших моральных стимулов повышения экономической и социальной активности граждан в развитии области (города, района), выражением общественного признания плодотворной деятельности граждан, их способностей, дарования и инициативы.
3. Звание присваивается гражданам:
1) проявившим личное мужество при исполнении профессиональных обязанностей или гражданского долга, имеющим государственные награды;
2) внесшим в период своей трудовой деятельности вклад в социально-экономическое развитие области (города, района), за безупречное и творческое отношение к труду, активное участие в общественной жизни;

"Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 7С-20-9 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 қыркүйекте № 29653 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағының 12-2)-тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 27-бабына сәйкес, Ақмола облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру қағидалары осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Ақмола облыстық мәслихатының кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 3-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - Ақмола облыстық мәслихатының 27.06.2023 № 8С-3-10 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ақмола облыстық
мәслихатының хатшысы
Т.Жунусов
Ақмола облыстық мәслихатының
2022 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 7С-20-9 шешіміне
1-қосымша
"Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 27.06.2023 № 8С-3-10 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру қағидалары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және "Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру тәртібін регламенттейді.
2. "Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын (бұдан әрі – атақ) беру облысты (қаланы, ауданды) дамытудағы азаматтардың экономикалық және әлеуметтік белсенділігін арттыруда ынталандырудың, азаматтардың жемісті еңбегін, олардың қабілеттіліктерін, дарындылығы мен бастамашылдығын қоғаммен танудың маңызды бір моральды түрі болып табылады.
3. Атақ:
1) мемлекеттік наградалары бар кәсіби міндеттемелерін немесе азаматтық парызын орындауда жеке ерлік көрсеткендерге;
2) өзінің еңбек ету кезеңінде облыстың (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық дамуына үлес қосқандарға, еңбекке деген мүлтіксіз және шығармашылық көзқарасы, қоғамдық өмірге белсенді қатысқаны үшін;

3) за инновационную деятельность и внедрение передовых технологий, которые активно способствовали экономическому росту и социальному развитию области (города, района);
4) внесшим особый вклад в области науки, литературы, искусства и других видов творческой деятельности, в развитие культуры, спорта, повышение качества образования, здравоохранения;
5) за плодотворную работу по укреплению межнационального согласия и общественной стабильности, мира, дружбы и сотрудничества между народами, населяющими область (город, район);
6) за обеспечение законности, общественного порядка;
7) за активную деятельность по защите прав и законных интересов граждан, благотворительную деятельность и милосердие, повышение имиджа Акмолинской области (города, района) в стране.
4. В знак особого уважения звание может быть присвоено государственным и политическим деятелям, проявившим себя на государственной службе, и гражданам, способствующих социально-экономическому и культурному развитию области (города, района).
5. Звание присваивается при жизни гражданам Республики Казахстан.
6. Звание не может быть присвоено:
1) лицам, имеющим судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством порядке на момент представления к званию;
2) лицам, признанным судом недееспособными, либо ограниченно дееспособными;
3) лицам, имеющим административное взыскание, на момент представления к званию.
Глава 2. Порядок присвоения звания
7. Ходатайство о присвоении звания могут представлять трудовые и творческие коллективы, общественные и религиозные объединения, политические партии, депутаты соответствующего маслихата и иные инициативные группы (далее – инициативная группа).
При этом от одной инициативной группы ходатайство о присвоении звания может быть представлено только в отношении одного кандидата в течение календарного года.
8. Ходатайство подписывается первым руководителем или соответствующим уполномоченным лицом, в котором отмечаются конкретные заслуги кандидатов на присвоение звания.
9. В ходатайстве указываются основные биографические данные кандидата, краткое описание его достижений и заслуг перед Акмолинской областью (городом, районом), а также прилагаются:
1) характеристика с подробным описанием заслуг кандидата;
2) перечень имеющихся государственных и иных наград, с подтверждающими документами;
3) протокол решения собрания инициативной группы;
4) копия удостоверения личности/паспорта;
5) наградной лист, содержащий сведения, описывающие особые заслуги по форме, согласно приложению к настоящим правилам;

3) облыстың (қаланың, ауданның) экономикалық өсуіне және әлеуметтік дамуына белсенді ықпал еткен инновациялық қызметі мен алдыңғы қатарлы технологияларды енгізгендігі үшін;
4) ғылым, әдебиет, өнер саласында және шығармашылық қызметтің басқа түрлеріне, мәдениет, спортты дамытуға, білім, денсаулық сақтау сапасын көтеруге ерекше үлес қосқандарға;
5) облыста (қалада, ауданда) тұрып жатқан халықтардың арасында ұлтаралық келісім мен қоғамдық тұрақтылықты, бейбітшілікті, достықты және ынтымақтастықты нығайту бойынша жемісті еңбегі үшін;
6) заңдылықты, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз еткендігі үшін;
7) азаматтардың құқықтарын және заңды мүдделерін қорғау бойынша, қайырымдылық қызметі мен мейірімділігі, Ақмола облысының (қаланың, ауданның) елдегі беделін көтерудегі белсенді қызметі үшін азаматтарға беріледі.
4. Атақ мемлекеттік қызметте өзін көрсете білген мемлекеттік және саяси қайраткерлерге, облыстың (қаланың, ауданның) әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуына ықпал еткен азаматтарға ерекше құрмет ретінде берілуі мүмкін.
5. Атақ Қазақстан Республикасының азаматтарына тірі кезінде беріледі.
6. Атақ:
1) атаққа ұсынылған сәтте заңнамада белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алып тасталмаған сотталғандығы бар адамдарға;
2) сотпен әрекет қабілеттілігі жоқ немесе әрекет қабілеттілігі шектелген деп танылған адамдарға;
3) атаққа ұсыну сәтінде әкімшілік жазасы бар адамдарға берілмейді.
2-тарау. Атақ беру тәртібі
7. Атақты беру туралы қолдаухатты еңбек және шығармашылық ұжымдар, қоғамдық және діни бірлестіктер, саяси партиялар, тиісті мәслихат депутаттары және өзге де бастамашыл топтар (бұдан әрі – бастамашыл тобы) ұсына алады.
Бұл ретте, бір бастамашыл топтан ағымдағы күнтізбелік жыл ішінде тек бір кандидатқа қатысты атақ беру туралы қолдаухат енгізілуі мүмкін.
8. Қолдаухатқа бірінші басшы немесе тиісті уәкілетті адам қол қояды, онда атақ берілетін үміткерлердің нақты сіңірген еңбектері аталады.
9. Қолдаухатта үміткердің негізгі өмірбаяндық деректері, оның Ақмола облысының (қаланың, ауданның) алдындағы жетістіктері мен сіңірген еңбектерінің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі, сонымен қатар:
1) үміткердің сіңірген еңбектерінің толық сипаттамасы бар мінездеме;
2) растайтын құжаттарымен қоса мемлекеттік және басқа да бар наградаларының тізбесі;
3) бастамашыл топтың жиналыс шешімінің хаттамасы;
4) жеке куәліктің/паспорттың көшірмесі;
5) осы қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша ерекше сіңірген еңбегін сипаттайтын мәліметтерді қамтитын наградтау парағы;

6) фотографии кандидата размером 3х4 сантиметра (2 штуки) и 6х9 сантиметров (1 штука).
10. Ходатайства, поступившие от лиц, выдвинувших свои кандидатуры на присвоение звания самостоятельно, не рассматриваются.
11. Ходатайство направляется на рассмотрение соответствующей рабочей группы по рассмотрению вопросов присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)" (далее – рабочая группа). Рабочая группа создается распоряжением акима и состоит из представителей государственных, местных представительных и исполнительных органов, неправительственных организаций, лидеров общественного мнения, общественных советов.
12. Решение рабочей группы принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов рабочей группы.
13. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал руководитель рабочей группы.
14. Члены рабочей группы имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
15. Не допускается какое-либо вмешательство в деятельность рабочей группы.
16. Рабочая группа принимает решение о присвоении звания либо отклонении (возврате), с указанием соответствующих причин (неполный перечень документов и (или) несоответствие представленных документов требованиям настоящих правил).
17. Решение рабочей группы носит рекомендательный характер, оформляется протоколом и подписывается руководителем и секретарем.
18. Представление о кандидатуре на присвоение звания и материалы направляются в соответствующий маслихат согласно его регламенту.
19. Звание присваивается соответствующим маслихатом по представлению акима области (города, района), один раз в год.
20. Маслихат принимает решение по присвоению звания. Решение маслихата о присвоении звания публикуется в средствах массовой информации.
Глава 3. Порядок вручения удостоверения и нагрудного знака
21. Лицу, удостоенному звания, торжественно вручается удостоверение, нагрудный знак "Почетный гражданин Акмолинской области (города, района)" и его имя вносится в хронологическом порядке в Книгу почетных граждан Акмолинской области (города, района), которая хранится в аппарате соответствующего маслихата.
22. Лица, удостоенные звания, должны обеспечить сохранность удостоверения и нагрудного знака.
В случае утери документов, подтверждающих присвоение звания, лицо, удостоенное им, сохраняет свои права.
23. Дубликаты документов о присвоении звания, в случае их утери, выдаются решением соответствующего маслихата.

6) үміткердің 3х4 сантиметр (2 дана) және 6х9 сантиметр (1 дана) көлеміндегі фотосуреттері қоса беріледі.
10. Атақ беруге өз кандидатураларын өздігінен ұсынған адамдардан келіп түскен қолдаухаттар қаралмайды.
11. Қолдаухат "Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" атағын беру мәселелерін қарау бойынша тиісті жұмыс тобының (бұдан әрі – жұмыс тобы) қарауына жібереді. Жұмыс тобы әкімнің өкімімен құрылады және мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардың, үкіметтік емес ұйымдардың, қоғамдық пікір көшбасшыларының, қоғамдық кеңестердің өкілдерінен тұрады.
12. Жұмыс тобының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және жұмыс тобының жалпы санының басым бөлігі ол үшін дауыс берген жағдайда қабылданған болып есептеледі.
13. Дауыстар тең болған жағдайда, жұмыс тобының басшысы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
14. Жұмыс тобының мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, оны білдірген жағдайда, жазбаша түрде баяндалуы және хаттамаға қоса берілуі қажет.
15. Жұмыс тобының қызметіне қандай да бір араласуға жол берілмейді.
16. Жұмыс тобы атақ беру немесе тиісті себептерін (құжаттар тізбесі толық емес және (немесе) ұсынылған құжаттардың осы қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі) көрсете отырып, одан бас тарту (кері қайтару) туралы шешім қабылдайды.
17. Жұмыс тобының шешімі ұсынымдық сипатта болады, хаттамамен ресімделеді және басшы мен хатшымен қол қойылады.
18. Атақ беруге кандидатура туралы ұсыныс және материалдар тиісті мәслихатқа, оның регламентіне сәйкес жолданады.
19. Атақ облыс (қала, аудан) әкімінің ұсынысы бойынша тиісті мәслихатпен, жылына бір рет беріледі.
20. Мәслихат атақ беру бойынша шешім қабылдайды. Мәслихаттың атақ беру туралы шешімі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
3-тарау. Куәлік пен төсбелгіні тапсыру тәртібі
21. Атақ алған адамға "Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматы" куәлігі, төсбелгісі салтанатты түрде беріледі және оның есімі тиісті мәслихаттың аппаратында сақталатын Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматтарының кітабына хронологиялық тәртіппен енгізіледі.
22. Атақ алған адамдар куәлік пен төсбелгінің сақталуын қамтамасыз етулері тиіс.
Атақ берілгендігін растайтын құжаттар жоғалған жағдайда, оны иеленген адам өзінің құқықтарын сақтап қалады.
23. Атақ беру туралы құжаттардың телнұсқалары олар жоғалған жағдайда тиісті мәслихаттың шешімімен беріледі.

Глава 4. Заключительные положения
24. Лишение звания производится только решением маслихата в следующих случаях:
1) вступления в законную силу обвинительного приговора суда;
2) совершения лицом проступка, порочащего звание, по представлению коллектива, который ходатайствовал о присвоении звания, а также по представлению правоохранительных органов.
В случае лишения звания, у лица, лишенного звания, изымаются удостоверение, нагрудный знак, а также производится соответствующая запись в Книге почетных граждан Акмолинской области (города, района).
25. Лица, незаконно осужденные и реабилитированные полностью по решению суда, восстанавливаются в правах на звание.
Приложение к
Правилам присвоения звания
"Почетный гражданин
Акмолинской
области (города, района)"
____________________
(область/город/район)
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество __________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________________________
3. Должность, место работы, службы (указать точное наименование подразделения предприятия, учреждения, организации) ______________________________________________
_________________________________________________________________________________
4. Пол __________________ 5. Год и место рождения ___________________________________
6. Национальность ________________________________________________________________
7. Образование ___________________________________________________________________
8. Ученая степень, ученое звание ____________________________________________________
9. Какими государственными наградами Республики Казахстан награжден(а) и дата награждения: _____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
10. Домашний адрес: ______________________________________________________________
11. Общий стаж работы _________ Стаж работы в отрасли ______________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе _______________________________________
13. Характеристика с указанием конкретных заслуг награждаемого: _____________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Кандидатура обсуждена и рекомендована ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации или Ф.И.О. инициативной группы, дата обсуждения, № протокола)
______________________________________________________ _____________
(Ф.И.О.) (подпись)
"____" ____________ 20__ год Место печати
(дата заполнения) (при наличии)
Примечание: фамилия, имя, отчество награждаемого заполняются по удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на казахском и русском языках.
Приложение 2 к решению
Акмолинского областного
маслихата от 14 сентября
2022 года № 7С-20-9
Перечень некоторых решений Акмолинского областного маслихата, признанных утратившими силу

4-тарау. Қорытынды ережелер
24. Атақтан айыру тек мәслихаттың шешімімен келесі жағдайларда жүргізіледі:
1) соттың айыптау үкімінің заңды күшіне енуі;
2) атаққа ұсыну туралы ұсыныс білдірген ұжымның ұсынысы бойынша, сондай-ақ құқық қорғау органдарының ұсынысы бойынша адамның атаққа кір келтіретін әрекет жасауы.
Атағынан айыру жағдайында, атақтан айырылатын адамнан куәлігі, төсбелгісі қайтарылады, сонымен бірге Ақмола облысының (қаланың, ауданның) құрметті азаматтарының кітабында тиісті жазба жазылады.
25. Заңсыз сотталған және сот шешімі бойынша толық ақталған адамдар атаққа құқықтарын қалпына келтіреді.
"Ақмола облысының
(қаланың, ауданның)
құрметті азаматы" атағын
беру қағидаларына
қосымша
____________________
(облыс/қала/аудан)
НАГРАДТАУ ПАРАҒЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты ___________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _________________________________________________
3. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны (кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің нақты атауын көрсеу) __________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
4. Жынысы __________________ 5. Туған жылы мен жері __________________________
6. Ұлты __________________________________________________________________________
7. Білімі _________________________________________________________________________
8. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы __________________________________________________
9. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен наградталған және наградталған уақыты: ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
10. Үйінің мекенжайы: _____________________________________________________________
11. Жалпы жұмыс өтілі _________ Саладағы жұмыс өтілі________________________________
12. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі ______________________________________________
13. Наградталушының нақты сіңірген еңбектері көрсетілген мінездеме:___________________
________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Кандидатура_____________________________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы немесе бастамашыл топтың Т.А.Ә., талқылау күні, хаттаманың №)
___________________________________________________________ талқыланып, ұсынылған.
___________________________________________________ __________________
(Т.А.Ә.) (қолы)
"____" ____________ 20__ жыл Мөр орны
(толтырылған күні) (бар болса)
Ескертпе: наградталушының тегі, аты және әкесінің аты жеке куәлігі бойынша толтырылады және қазақ және орыс тілдеріндегі транскрипциясы міндетті түрде көрсетіледі.
Ақмола облыстық мәслихатының
2022 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 7С-20-9 шешіміне
2-қосымша
Ақмола облыстық мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1. Решение Акмолинского областного маслихата "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)" от 16 октября 2009 года № 4C-17-5 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3338).
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Акмолинского областного маслихата от 27.06.2023 № 8С-3-10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Решение Акмолинской областного маслихата "О внесении дополнения в решение Акмолинского областного маслихата от 16 октября 2009 года № 4С-17-5 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)" от 18 июня 2010 года № 4С-25-10 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3365).
3. Решение Акмолинского областного маслихата "О внесении дополнения в решение Акмолинского областного маслихата от 16 октября 2009 года № 4С-17-5 "Об утверждении Правил присвоения звания "Почетный гражданин Акмолинской области (района, городов Кокшетау, Степногорска)" от 7 декабря 2012 года № 5С-8-11 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3593).

1. Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын беру Ережелерін бекіту туралы" Ақмола облыстық мәслихатының 2009 жылғы 16 қазандағы №4C-17-5 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №3338 болып тіркелген).
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облыстық мәслихатының 27.06.2023 № 8С-3-10 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. "Ақмола облыстық мәслихатының 2009 жылғы 16 қазандағы № 4С-17-5 "Ақмола облысының (Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын беру ережелерін бекіту туралы шешіміне толықтыру енгізу туралы" Ақмола облыстық мәслихатының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 4С-25-10 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3365 болып тіркелген).
3. "Ақмола облыстық мәслихатының 2009 жылғы 16 қазандағы № 4С-17-5 "Ақмола облысының (ауданның, Көкшетау, Степногорск қалаларының) құрметті азаматы" атағын беру ережелерін бекіту туралы" шешіміне толықтыру енгізу туралы" Ақмола облыстық мәслихатының 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 5С-8-11 шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3593 болып тіркелген).