О внесении изменения в решение Майского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района" от 16 апреля 2021 № 2/3
Решение Майского районного маслихата Павлодарской области от 13 апреля 2022 года № 1/14. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2022 года № 27765. Утратило силу решением Майского районного маслихата Павлодарской области от 30 ноября 2023 года № 2/6
Сноска. Утратило силу решением Майского районного маслихата Павлодарской области от 30.11.2023 № 2/6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Майский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Майского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района" от 16 апреля 2021 года № 2/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7256) следующее изменение:
приложение к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Майского районного маслихата Г. Арынов
Приложение
к решению Майского
районного маслихата
от 13 апреля 2022 года
№ 1/14
Утверждены
решением Майского
районного маслихата
от 16 апреля 2021 года
№ 2/3
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района
Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 - 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О ветеранах" (далее - Закон), постановлением Правительства Республики Казахстан № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее - Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Майского района.

Май аудандық мәслихатының "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Май ауданы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 2/3 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 1/14 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 сәуірдегі № 27765 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2023 жылғы 30 қарашадағы № 2/6 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 30.11.2023 № 2/6 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Май аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Май аудандық мәслихатының "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Май ауданы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 16 сәуірдегі № 2/3 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7256 болып тіркелді) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Май аудандық маслихатының хатшысы Г. Арынов
Май аудандық
мәслихатының 2022 жылғы
13 сәуірдегі № 1/14
шешіміне қосымша
Май аудандық
мәслихатының 2021 жылғы
16 сәуірдегі № 2/3
шешімімен бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Май ауданы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары
Осы әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңына (бұдан әрі - Заң), Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) № 504 қаулысына сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Май ауданы мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.

Глава 1. Общие положения
1. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Майского района по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемый республиканским государственным учреждением "Департамент Бюро национальной статистике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан по Павлодарской области";
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Майского района";
8) участковая комиссия - комиссия, создаваемая решением акима посҰлка, села, сельского округа для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
9) предельный размер - утвержденный максимальный размер социальной помощи.
2. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом (далее - МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к праздничным дням.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкiмет" мемлекеттiк корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) арнайы комиссия - өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Май ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөрiс деңгейi - "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесi есептейтiн, мөлшерi бойынша ең төмен тұтыну себетiнiң құнына тең, бiр адамға қажеттi ең төмен ақшалай кiрiс;
4) мереке күндері - Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) өмірлік қиын жағдай - азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган - "Май ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) учаскелік комиссия - әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
9) шекті шама - әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
2. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы органымен (бұдан әрі - ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.

3. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) статьи 10, в подпункте 2) статьи 11, в подпункте 2) статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
4. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально).
5. Перечень праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) Международный женский день - 8 марта;
2) Праздник единства народа Казахстана - 1 мая;
3) День защитника Отечества - 7 мая;
4) День Победы - 9 мая;
5) День Конституции Республики Казахстан - 30 августа;
6) День Первого Президента Республики Казахстан - 1 декабря.
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
6. Социальная помощь предоставляется гражданам из числа следующих категорий:
1) ветераны боевых действий на территории других государств:
военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР) (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанные, призвавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
военнослужащие Республики Казахстан, выполнявшие задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке;
военнослужащие Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке;
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшие участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе;

3. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
4. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын) көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек көрсету үшін мерекелік күндерінің тізбесі:
1) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күні;
2) 1 мамыр - Қазақстан халқының бірлігі мерекесі;
3) 7 мамыр - Отан қорғаушы күні;
4) 9 мамыр - Жеңіс күні;
5) 30 тамыз - Қазақстан Республикасының Конституция күні;
6) 1 желтоқсан - Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
6. Әлеуметтік көмек келесі санаттардағы азаматтарға көрсетіледі:
1) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері:
бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі - КСР Одағы) үкiметтік органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда);
оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлер;
Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi;
бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлерi;
Ауғанстандағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер;
Тәжікстан-Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын қорғауды күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерін орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері;
Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері;
Таулы Қарабахтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;

2) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, а именно:
лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях;
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды, или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица, ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, ядерных испытаний, и их дети, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
3) ветераны труда:
Герои Социалистического Труда, кавалеры орденов Славы трех степеней, Трудовой Славы трех степеней;
лица, удостоенные звания "Қазақстанның Еңбек Ері";
лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
4) другие лица, на которых распространяется действие Закона:
семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
семьи военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
семьи лиц, погибших при ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения;
семьи умерших вследствие лучевой болезни или умерших инвалидов, а также граждан, смерть которых в установленном порядке связана с воздействием катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения и ядерных испытаний;
супруга (супруг) умершего инвалида Великой Отечественной войны или лица, приравненного по льготам к инвалидам Великой Отечественной войны, а также супруга (супруг) умершего участника Великой Отечественной войны, партизана, подпольщика, гражданина, награжденного медалью "За оборону Ленинграда" или знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в повторный брак;

2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысына ардагерлеріне теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
1986 - 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар;
бұрынғы КСР Одағын қорғау, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа кезеңдерде атқару кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттерде әскери қызметiн өткеру кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық сынақтардың салдарынан мүгедек болған адамдар және мүгедектігі ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балалары;
3) еңбек ардагерлері:
Социалистік Еңбек Ерлері, үш дәрежелі Даңқ, үш дәрежелі Еңбек Даңқы ордендерінің иегерлері;
"Қазақстанның Еңбек Ері" атағына ие болған адамдар;
1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi мен мiнсiз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар;
4) Заңның күші қолданылатын басқа да адамдар:
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезiнде жаралануы, контузия алуы, мертігуі, ауруға шалдығуы салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасылары;
бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасылары;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жою кезiнде қаза тапқан адамдардың отбасылары;
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың және азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың және ядролық сынақтардың салдарынан сәуле ауруына шалдығып қайтыс болғандардың немесе қайтыс болған мүгедектердiң, сондай-ақ қайтыс болуы белгiленген тәртiппен солардың әсеріне байланысты болған азаматтардың отбасылары;
Ұлы Отан соғысының қайтыс болған мүгедегінiң немесе жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне теңестiрiлген адамның екiншi рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы), сондай-ақ жалпы ауруға шалдығу, жұмыста мертігу және басқа да себептер (құқыққа қайшы келетiндердi қоспағанда) салдарынан мүгедек деп танылған, Ұлы Отан соғысының қайтыс болған қатысушысының, партизанның, астыртын әрекет етушiнің, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтың екінші рет некеге тұрмаған жұбайы (зайыбы);

лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированные (самостоятельно выехавшие) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
5) граждане, достигшие пенсионного возраста, получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
граждане от 80 лет и более (старше), получающие минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;
граждане, признанные в судебном либо ином установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв политических репрессий" порядке жертвами политических репрессий или пострадавшими от политических репрессий;
6) инвалиды, а именно:
дети с инвалидностью до 18 лет;
лица с инвалидностью 1 группы;
лица с инвалидностью 2 группы;
семьи, воспитывающие детей с инвалидностью до 18 лет;
спортсмены-инвалиды;
студенты с инвалидностью, имеющие выписку из профессиональной части индивидуальной программы реабилитации инвалида на получение высшего или средне-специального (профессионального) образования, и иных видов образования, без учета доходов;
7) студенты высших учебных заведений, получившие социальную помощь на обучение по решению специальной комиссии;
8) малообеспеченные граждане, а именно:
лица с инвалидностью всех категорий, многодетные семьи (из числа получателей адресной социальной помощи), семьи со среднедушевым доходом, не превышающим величину прожиточного минимума, установленного на момент обращения, проживающие в частном жилищном фонде с печным отоплением;
граждане, попавшие в трудную жизненную ситуацию в связи с причинением ущерба имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара. Срок обращения за социальной помощью – в течение трех месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации;
граждане, освободившиеся из мест лишения свободы;
9) многодетные матери (семьи) из числа получателей государственной адресной социальной помощи;
10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие онкологическим заболеванием;
лица, страдающие заболеванием вируса иммунодефицита человека;
дети, страдающие заболеванием вируса иммунодефицита человека;
лица, страдающие туберкулезным заболеванием;
лица, страдающие заболеванием "системная красная волчанка".
7. Уполномоченный орган оказывает без учета дохода:
1) единовременную социальную помощь к праздничным дням:

1988 - 1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдар;
5) зейнеткерлік жасқа толған, зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерінен төмен алатын азаматтар;
зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең аз мөлшерінен төмен алатын 80 жастағы және одан (асқан) көп жасқа толған азаматтар;
сотпен немесе Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңымен белгіленген тәртіппен саяси қуғын-сүргіндер құрбаны немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен деп танылған азаматтар;
6) мүгедектер, атап айтқанда:
мүгедектігі бар 18 жасқа дейінгі балалар;
1 топ мүгедектігі бар тұлғалар;
2 топ мүгедектігі бар тұлғалар;
18 жасқа дейінгі мүгедек балаларды тәрбиелеп отырған отбасылар;
мүгедек - спортшылар;
кірістерін есепке алмай, жоғары немесе орта арнайы (кәсіби) білім және білім берудің өзге де түрлерін алуға мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіби бөлігінен көшірмесі бар мүмкіндігі шектеулі студенттер;
7) жоғары оқу орындарында оқу үшін, арнайы комиссия шешімі бойынша әлеуметтік көмек алған студенттер;
8) аз қамтамасыз етілген азаматтар, атап айтқанда:
пешпен жылытылатын жеке тұрғын үй қорында тұратын барлық топтағы мүгедектігі бар тұлғалар, көп балалы отбасылар (атаулы әлеуметтік көмек алатындар қатарынан), өтініш берген кезде жан басына шаққандағы орташа табыстары ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын отбасылар;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан мүлікке залал келтіруге байланысты өмірлік қиын жағдайға тап болған азаматтар. Әлеуметтік көмекке өтініш жазау мерзімі – өмірлік қиын жағдай туындалған кезден бастап үш ай ішінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтар;
9) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушылар қатарындағы көп балалы аналар (отбасылар);
10) әлеуметтік мәні бар аурулары бар азаматтар, атап айтқанда:
онкологиялық аурулардан зардап шегетін тұлғалар;
адамның қорғаныс тапшылығының қоздырғышы ауруынан зардап шегетін тұлғалар;
адамның қорғаныс тапшылығының қоздырғышы ауруынан зардап шегетін балалар;
туберкулез ауруынан зардап шегетін тұлғалар;
"жүйелі қызыл жегі" ауруынан зардап шегетін тұлғалар.
7. Уәкілетті орган табысты есепке алмай көрсетеді:
1) мереке күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек:

к Международному женскому дню для категории, указанной в подпункте 9) пункта 6 на основании списка уполномоченного органа;
к Празднику единства народа Казахстана для категорий, указанных в абзацах втором, третьем подпункта 3), абзаце третьем подпункта 5) пункта 6 на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню защитника Отечества для категорий, указанных в абзацах седьмом, восьмом подпункта 1), абзаце третьем подпункта 4) пункта 6 на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню Победы для категорий, указанных в подпункте 2), абзацах втором, третьем, четвертом, пятом, шестом, девятом подпункта 1), абзаце четвертом подпункта 3), абзацах втором, четвертом, пятом, шестом, седьмом подпункта 4) пункта 6 на основании списка уполномоченной организации;
ко Дню Конституции Республики Казахстан для категорий, указанных в абзацах пятом, седьмом подпункта 6) пункта 6 на основании списка уполномоченного органа;
ко Дню Первого Президента Республики Казахстан для категорий, указанных в абзацах первом, втором подпункта 5), абзацах втором, третьем, четвертом подпункта 6) пункта 6 на основании списка уполномоченной организации;
2) единовременную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), абзаце втором подпункта 2) пункта 6 на санаторно-курортное лечение в размере 50 (пятьдесят) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, путевки на санаторно-курортное оздоровление, счет - фактуры с приложением фискального чека;
для категорий, указанных в абзаце четвертом подпункта 2), абзацах втором, третьем подпункта 6) пункта 6 на ремонт и благоустройство дома в размере 100 (сто) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, документа подтверждающего право собственности на жилой дом (квартиру);
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем подпункта 6) пункта 6 которые выбрали путевку на санаторно-курортное лечение через Портал социальных услуг на проезд, проживание и питание сопровождающего лица в размере 55 (пятьдесят пять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в абзаце шестом подпункта 6) пункта 6 для подготовки к республиканским, международным, областным соревнованиям в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании списка уполномоченного органа;
для категории, указанной в абзаце третьем подпункта 8) пункта 6 в размере 100 (сто) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, срок оказания не позднее трех месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации;

Халықаралық әйелдер күніне орай 6-тармақ 9) тармақшасында көрсетілген санат үшін уәкілетті органның тізімі негізінде;
Қазақстан халқының бірлігі мерекесіне орай 6-тармақ 3) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында, 5) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Отан қорғаушы күніне орай 6-тармақ 1) тармақшасының жетінші сегізінші абзацтарында, 4) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Жеңіс күніне орай 6-тармақ 2) тармақшасында, 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, төғызыншы абзацтарында, 3) тармақшасының төртінші абзацында, 4) тармақшасының екінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Қазақстан Республикасының Конституция күніне орай 6-тармақ 6) тармақшасының бесінші, жетінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президент күніне орай 6-тармақ 5) тармақшасының бірінші, екінші абзацында, 6) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті ұйымның тізімі негізінде;
2) бір жолғы әлеуметтік көмек:
6-тармақ 1) тармақшасында, 2) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санаттар үшін санаторлық-курортық сауықтыруға жолдама, фискалдық чекті қоса бере отырып, фактура шоты, Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде санаторлық-курорттық емделуге 50 (елу) АЕК мөлшерінде;
6-тармақ 2) тармақшасының төртінші абзацындағы, 6) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін тұрғын үй-жайын жөндеуге және абаттандыруға тұрғын үйге (пәтерге) меншік құқығын растайтын құжат Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде 100 (жүз) АЕК мөлшерінде;
Портал арқылы санаторий-курортық емделуге жолдаманы тандаған 6-тармақ 6) тармақшасының екінші, үшінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде еріп жүретін адамның жол жүруіне, тұруына және тамақтануына 55 (елу бес) АЕК мөлшерінде;
6-тармақ 6) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген санат үшін республикалық, халықаралық, облыстық жарыстарға дайындалуға уәкілетті органның тізімі негізінде 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
6-тармақ 8) тармақшасының үшінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде 100 (жүз) АЕК мөлшерінде, қиын өмірлік жағдайлар басталған күннен бастап үш айдан кешіктірмей көрсету мерзімінде;

для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 8) пункта 6 в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем, пятом, шестом подпункта 10) пункта 6 в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, медицинской справки подтверждающей болезнь;
для категории, указанной в абзаце втором подпункта 8) пункта 6 на приобретение твердого топлива в размере 20 (двадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил;
3) ежеквартальную социальную помощь:
для категорий, указанных в подпункте 1), в абзацах втором, четвертом подпункта 2), абзаце шестом подпункта 4) пункта 6 (на оздоровление) в размере 10 (десять) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категорий, указанных в абзацах втором, третьем, четвертом подпункта 6) пункта 6 получающим процедуру гемодиализа в размере 30 (тридцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
4) ежемесячную социальную помощь:
для категорий, указанных в абзацах третьем, четвертом подпункта 6) пункта 6 (инвалидам, не способным самостоятельно себя обслужить и нуждающимся по состоянию здоровья в постоянной помощи, не имеющим трудоспособных совершеннолетних детей (супруга), обязанных содержать своих родителей (супруга) и заботиться о них, или имеющих близких родственников, которые по объективным причинам не могут обеспечить им постоянную помощь и уход (в силу преклонного возраста, имеют инвалидность первой, второй группы, онкологические, психические заболевания, находятся в местах лишения свободы или выехали на постоянное местожительство за пределы страны или проживают в другом населенном пункте) в размере 3 (три) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил;
для категории, указанной в подпункте 7) пункта 6 на проживание, питание и проезд к месту жительства в период обучения, в размере 15 (пятнадцать) МРП;
для категории, указанной в абзаце четвертом подпункта 10) пункта 6 в размере двух кратного прожиточного минимума установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, медицинской справки подтверждающей болезнь;

6-тармақ 8) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде;
6-тармақ 10) тармақшасының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы абзацтарында көрсетілген санаттар үшін ауруды растайтын медициналық анықтама, Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде;
6-тармағы 8) тармақшасының екінші абзацында көрсетілген санат үшін Үлгілік қағидаларының 13-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде қатты отын сатып алуға 20 (жиырма) АЕК мөлшерінде;
3) тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
6-тармақтың 1) тармақшасында, 2) тармақшасының екінші, төртінші абзацтарында, 4) тармақшасының алтыншы абзацында көрсетілген санаттар үшін (сауықтыруға) Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде 10 (он) АЕК мөлшерінде;
6-тармақ 6) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде гемодиализ процедурасын алатындарға 30 (отыз) АЕК мөлшерінде;
4) ай сайынғы әлеуметтік көмек:
6-тармақ 6) тармақшасының үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген санаттар үшін (өзіне-өзі күтім көрсете алмайтын және денсаулығының жай-күйіне байланысты үнемі көмек көрсетуге мұқтаж, өздерінің ата-аналарын (жұбайын) асырап-бағуға және оларға қамқорлық жасауға міндетті еңбекке жарамды кәмелетке толған балалары (жұбайы) жоқ немесе объективті себептер бойынша оларды тұрақты көмекпен және күтіммен қамтамасыз ете алмайтын жақын туыстары бар мүгедектерге (қарттық жасына, бірінші, екінші топтағы мүгедектігінің, онкологиялық, психикалық ауруларының болуы, бас бостандығынан айыру орындарында отыруына немесе елден тыс жерге тұрақты тұруға кетуі немесе басқа елді мекенде тұруы) Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде 3 (үш) АЕК мөлшерінде;
6-тармағы 7) тармақшасында көрсетілген санат үшін оқу кезеңінде тұру, тамақтану және тұрғылықты жеріне баруға 15 (он бес) АЕК мөлшерінде;
6-тармағы 10) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген санат үшін ауруды растайтын медициналық анықтама, Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ең төменгі күнкөріс екі еселеген мөлшерінде;

для категории, указанной в абзаце пятом подпункта 10) пункта 6 в период амбулаторного лечения в размере 15 (пятнадцать) МРП на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 3) пункта 13 Типовых правил, медицинской справки подтверждающей болезнь.
8. Уполномоченный орган оказывает помощь лицам с доходом, не превышающим величину прожиточного минимума:
для категории, указанной в подпункте 7) пункта 6 в размере фактической стоимости обучения на основании заявления с приложением документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 13 Типовых правил.
9. К праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО Павлодарской области.
10. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Предельный размер социальной помощи по Майскому району лиц оказавшимся в трудной жизненной ситуации составляет 100 (сто) МРП.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
11. Порядок оказания социальной помощи определены в соотвествии с пунктами 12-25 Типовых правил.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
12. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Майского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
13. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
14. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

6-тармағы 10) тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген санат үшін ауруды растайтын медициналық анықтама, Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде амбулаторлық емделу кезінде15 (он бес) АЕК мөлшерінде.
8. Уәкілетті орган ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын табысы бар адамдарға көмек көрсетеді:
6-тармағы 7) тармақшасында көрсетілген санат үшін оқудың ңақты құны мөлшерінде Үлгілік қағидаларының 13-тармағы 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттармен бірге берілген өтініш негізінде.
9. Алушылардың жекелеген санаттары үшін мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшерін Павлодар облыстық ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
10. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
Май ауданы бойынша түпкілікті әлеуметтік көмек мөлшері, қиын өмірлік жағдайдағы тұлғаларға 100 (жүз) АЕК.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
11. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі Үлгілік қағидаларының 12-25 -тармақтарына сәйкес айкыңдалды.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
12. Әлеуметтiк көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) Май ауданының шегiнен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекемелерге тұруға жiберген;
4) алушы ұсынған мәлiметтердiң дәйексiздiгi анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтiк көмектi төлеу көрсетiлген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
13. Артық төленген сомалар ерiктi немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген тәртiппен қайтаруға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
14. Әлеуметтiк көмек көрсету мониторингi мен есепке алуды уәкiлеттi орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң дерекқорын пайдалана отырып жүргiзедi.