О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 992 "Об утверждении Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 января 2023 года № 6. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2023 года № 31642.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 992 "Об утверждении Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12880) следующие изменения:
в Правилах выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1.Настоящие Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" (далее - Закон) и определяет порядок выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан и его аннулирования.
Уполномоченный орган в области миграции направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) жертва торговли людьми – физическое лицо, в отношении которого есть основания полагать, что оно непосредственно пострадало от правонарушения, связанного с торговлей людьми независимо от наличия факта возбуждения уголовного производства по поводу совершенных действий;
2) идентификация жертвы торговли людьми – отнесение лица к пострадавшим от жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации вследствие действий, связанных с торговлей людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищения людей, согласно Критериям оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденным совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 сентября 2014 года № 630, Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 сентября 2014 года № 399 и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 19 ноября 2014 года № 240 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10013) (далее – Критерии).";

"Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 992 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 6 қаңтардағы № 6 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 9 қаңтарда № 31642 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 992 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12880 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру және оны жою тәртібін айқындайды.
Көші-қон саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына, "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) адам саудасының құрбаны – жасалған іс-әрекеттер бойынша қылмыстық іс қозғау фактісінің болуына қарамастан, адам саудасына байланысты құқық бұзушылықтан тікелей зардап шекті деп пайымдауға негіз бар жеке тұлға;
2) адам саудасының құрбанын бірдейлендіру – адамды адам саудасына, оның ішінде кәмелетке толмағандарға, оларды пайдаланудың өзге де түрлеріне байланысты іс-әрекеттер салдарынан әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгез қарым-қатынастан зардап шеккендерге жатқызу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 22 қыркүйектегі № 630, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2014 жылғы 26 қыркүйектегі № 399 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 19 қарашадағы № 240 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10013 болып тіркелген) (бұдан әрі – Өлшемдер) әлеуметтік бейімсіздік пен әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгез қарым-қатынастың болуын бағалау өлшемшарттарына сәйкес адамдарды ұрлау;

3) государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
4) лицо без гражданства – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и не имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;
5) заявитель – лицо, подавшее обращение в административный орган, должностному лицу для осуществления административной процедуры, а также лицо, в отношении которого принимается административный акт, совершается административное действие (бездействие) (адресат административного акта);
6) Международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
7) инвестиционный резидент МФЦА – иностранец или лицо без гражданства, осуществившие инвестиции в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства МФЦА, а также соответствующее условиям, предусмотренным Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";
8) административный акт – решение, принимаемое административным органом, должностным лицом в публично-правовых отношениях, реализующее установленные законами Республики Казахстан права и обязанности определенного лица или индивидуально определенного круга лиц;
9) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
10) административная процедура – это деятельность административного органа, должностного лица по рассмотрению административного дела, принятию и исполнению по нему решения, совершаемая на основании обращения или по собственной инициативе, а также деятельность, осуществляемая в порядке упрощенной административной процедуры;

3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге өтініштерді қабылдау және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға "бір терезе" қағидаты бойынша беру жұмыстарын ұйымдастыру, сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
4) азаматтығы жоқ адам – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзге мемлекеттiң азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелерi жоқ адам;
5) арыз иесі – әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін әкімшілік органға, лауазымды адамға жолданым берген адам, сондай-ақ өзіне қатысты әкімшілік акт қабылданатын, әкімшілік әрекет жасалатын (әрекетсіздік танылатын) адам (әкімшілік актінің адресаты);
6) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі - АХҚО) – қаржы саласында ерекше құқықтық режим қолданылатын, Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын нақты белгіленген шекаралары бар Астана қаласының шегіндегі аумақ;
7) АХҚО инвестициялық резиденті – АХҚО инвестициялық салық резиденттігінің бағдарламасына сәйкес, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген шарттарға сәйкес келетін инвестицияларды жүзеге асырған шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
8) әкімшілік акт – жария-құқықтық қатынастарда әкімшілік орган, лауазымды адам қабылдайтын, белгілі бір тұлғаның немесе жеке-дара айқындалған тұлғалар тобының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құқықтары мен міндеттерін іске асыратын шешім;
9) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік таныту) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;
10) әкімшілік рәсім – әкімшілік органның, лауазымды адамның әкімшілік істі қарау, ол бойынша шешімді қабылдау және орындау жөніндегі, жолданым негізінде немесе өз бастамасы бойынша жасалатын қызметі, сондай-ақ оңайлатылған әкімшілік рәсім тәртібімен жүзеге асырылатын қызмет;

11) бизнес-иммигрант – иммигрант, прибывший с целью осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) единая информационная система "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") – единая информационная система по контролю за въездом – выездом и пребыванием иммигрантов в Республике Казахстан;
13) бывший соотечественник – лицо, родившееся или ранее состоявшее в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан и постоянно проживающее за рубежом;
14) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
15) личный кабинет – кабинет пользователя на веб-портал "электронного правительства";
16) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – двенадцатизначный цифровой код, присваиваемый физическому лицу один раз и пожизненно;
17) проездной документ – документ, выдаваемый иностранцам и лицам без гражданства для выезда за пределы Республики Казахстан;
18) разрешение на въезд и выезд (далее – виза) – отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в паспорте мигранта или заменяющем его документе либо отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в информационной системе, которая дает право на въезд на территорию Республики Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из территории Республики Казахстан на время, в целях и на условиях, установленных в визе;
19) внутрикорпоративный перевод – временный на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
20) иммиграция – въезд иностранцев или лиц без гражданства в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
21) иммигрант – иностранец или лицо без гражданства, прибывшие в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
22) информационная система миграционной полиции (далее – ИС МП) – информационная система Министерства внутренних дел по формированию банка данных о внутренних и внешних миграционных процессах, а также автоматизации процессов интеграционного взаимодействия с другими информационными системами и базами данных, создаваемыми в рамках "электронного правительства";

11) бизнес-көшіп келуші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында келген көшіп келуші;
12) "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) – Қазақстан Республикасына көшіп келушілердің кіруін - шығуын бақылайтын бірыңғай ақпараттық жүйе;
13) бұрынғы отандас – Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұдан бұрын азаматтығында болған және шетелде тұрақты тұратын адам;
14) жақын туыстары – ата-аналары, балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бiр және ата-анасы бөлек ағалы-iнiлер мен апалы-сiңлiлер, атасы, әжесi, немерелерi;
15) жеке кабинет – "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті;
16) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) – жеке тұлғаға бір рет және өмір бойы берілетін он екі таңбалы цифрлық код;
17) жол жүру құжаты – шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасы аумағынан тыс шығу үшін берілетін құжат;
18) келуге және кетуге берілетін рұқсат (бұдан әрі - виза) – осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының көшіп-қонушының паспортындағы немесе оны ауыстыратын құжатындағы белгісі, ол визада белгіленген уақытқа, мақсаттарда және шарттармен Қазақстан Республикасының аумағына келуге, оның аумағы арқылы жүріп-тұруға, онда болуға және Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге құқық береді;
19) корпоративішілік ауыстыру – Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және сонда жұмыс істейтін заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;
20) көшіп келу – шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келуі;
21) көшіп келуші – Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
22) Көші-қон полициясының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - КҚП АЖ) – Ішкі істер министрлігінің ішкі және сыртқы көші-қон процестері дерекқорын қалыптастыру бойынша, сондай-ақ "электронды үкімет" шеңберінде құрылып жатқан басқа ақпараттық жүйелермен және деректер базаларымен интеграциялық қарым-қатынас процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйесі;

23) принимающее лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранец и лицо без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, или юридическое лицо, зарегистрированное в Республике Казахстан, ходатайствующие о приглашении иммигрантов в Республику Казахстан для временного проживания и (или) предоставляющие место для их проживания, имеющее регистрационный код адреса (далее – РКА);
24) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном настоящим Законом;
25) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
26) интегрированная информационная система центров обслуживания населения (далее – ИИС ЦОН) – информационная система, предназначенная для автоматизации процесса предоставления услуг населению (физическим и юридическим лицам) через Центры обслуживания населения Республики Казахстан;
27) регистрационный код адреса – уникальный код адреса объекта недвижимости, генерируемый ИС "Адресный регистр".";
28) миссионерская деятельность – деятельность граждан Республики Казахстан, иностранцев, лиц без гражданства от имени религиозных объединений, зарегистрированных в Республике Казахстан, направленная на распространение вероучения на территории Республики Казахстан;
29) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – справка о соответствии квалификации) – документ, определяемый Законом Республики Казахстан "О занятости населения", выдаваемый иностранцам и лицам без гражданства, соответствующему требованиям квалификации и уровню образования, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности);
30) лицо, ищущее убежище, - иностранец или лицо без гражданства, изъявившие желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан до принятия уполномоченным органом окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
31) разрешение на постоянное проживание – документ, выдаваемый органами внутренних дел иммигрантам при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
32) разрешение на временное проживание – документ, выдаваемый органами внутренних дел иммигрантам, при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право проживания на определенный срок на территории Республики Казахстан в зависимости от цели пребывания;

23) қабылдаушы тұлға – көшіп келушілерді Қазақстан Республикасына уақытша тұру үшін шақыру туралы өтінішхат беретін және (немесе) олардың тұруына мекенжайдың тіркеу коды бар (бұдан әрі – МТК) орын беретін Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік және азаматтығы жоқ адам немесе Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға;
24) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және осы Заңмен белгіленген тәртіпте тиісті мәртебесін алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
25) құжаттың электрондық көшірмесі – түпнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
26) қызмет көрсету орталықтарының біріктірілген ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ХҚО БАЖ) – Қазақстан Республикасының Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы халыққа (жеке және заңды тұлғаларға) қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
27) мекенжайдың тіркеу коды – "Мекенжай тіркелімі" АЖ құратын жылжымайтын мүлік объектісі мекенжайының бірегей коды.";
28) миссионерлік қызмет – Қазақстан Республикасында тіркелген діни бірлестіктер атынан Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің, азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасы аумағында діни ілімді таратуға бағытталған қызметі;
29) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама (бұдан әрі – біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама) –"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңында айқындалған Қазақстан Республикасында экономиканың басым салаларындағы (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік талаптары мен білім деңгейіне сәйкес келетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға берілетін құжат;
30) пана іздеген адам - уәкілетті орган босқын мәртебесін беру туралы өздерінің өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға тілек білдірген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
31) тұрақты тұруға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаған кезде көшіп келушілерге ішкі істер органдары беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын беретін құжат;
32) уақытша тұруға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаған кезде көшіп келушілерге ішкі істер органдары беретін және болу мақсатына қарай оларға Қазақстан Республикасының аумағында белгілі бір мерзімге тұру құқығын беретін құжат;

33) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме;
34) иностранец – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;
35) загранучреждения – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
36) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
37) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
38) этнический казах – иностранец или лицо без гражданства казахской национальности;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан" (далее – Государственная услуга РВП).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Услугополучателями являются принимающие лица, указанные в статье 6-1 Закона.
В отношении инвестиционных резидентов МФЦА и членов их семей, прибывших из государств, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания принимающей стороной является администрация МФЦА.
В отношении жертв торговли людьми принимающей стороной являются местные исполнительные органы. РВП оформляется для предоставления гарантированного объема специальных социальных услуг иммигранту.
Иммигрантам, указанным в абзацах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 пункта 6 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 (далее – Постановление) территориальными подразделениями миграционных служб оформляется уведомление на выезд на сроки, указанные в Постановлении.
пункт 5 изложить в следующей редакции:

33) цифрлық құжаттар сервисі - операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын көрсетілген мемлекеттік қызметтерді іске асыру мақсатында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау, электрондық нысанда қызметтер алу және көрсету кезінде электрондық құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;
34) шетелдік – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын өзге мемлекеттің азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелері бар адам;
35) шет елдердегi мекемелер – Қазақстан Республикасының шет елдегі дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкілдiктерi, сондай-ақ консулдық мекемелерi;
36) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
37) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігі мен мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдардың жинағы;
38) этникалық қазақ – ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидалары "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – УТР мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңның 6-1-бабында көрсетілген қабылдаушы тұлғалар қызмет алушылар болып табылады.
Визасыз кіру және болу тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттары бар мемлекеттерден келген АХҚО инвестициялық резиденттері мен олардың отбасы мүшелері бойынша қызметті алушы "АХҚО әкімшілігі" болып табылады.
Адам саудасының құрбандарына қатысты қабылдаушы тарап жергілікті атқарушы органдар болып табылады. УТР иммигрантқа арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну үшін ресімделеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен (бұдан әрі – қаулы) бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуі және онда болуы, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі қағидаларының 6-тармағының 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 абзацтарында көрсетілген көшіп-келушілерге көші-қон қызметтерінің аумақтық бөліністері Қаулыда көрсетілген мерзімге шығуға хабарлама ресімдейді.
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Для получения государственной услуги РВП услугополучатели обращаются по месту регистрации в территориальные органы полиции (далее – услугодатель) либо через Государственную корпорацию либо через портал с заявлением-анкетой о выдаче иностранцу или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам о выдаче РВП иммигрантам с приложением документов в зависимости от цели пребывания, предусмотренных Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан" (далее – Требование к оказанию государственной услуги РВП) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
При оказании государственной услуги необходимо личное присутствие собственника жилища используемого для временного проживания иностранца, либо поверенного лица по нотариально заверенной доверенности на осуществление действий, предусмотренных полномочиями.
При наличии информационных систем, содержащих необходимые сведения и интегрированных с ИИС ЦОН и (или) порталом, используются сведения информационных систем. При этом представление документов, содержащих соответствующие сведения, не требуется.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный сотрудник услугодателя в день поступления документов осуществляет прием и проверяет предоставленные документы.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, предусмотренного в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги РВП, уполномоченный сотрудник услугодателя выдает расписку о приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание (далее – Расписка о приеме документов) по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренного в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги РВП и (или) документов с истекшим сроком действия, уполномоченный сотрудник услугодателя отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание (далее – Расписка об отказе в приеме документов) по форме, согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка о приеме документов.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги РВП.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренного в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги РВП и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
Сотрудник Государственной корпорации оформляет электронную заявку в ИИС ЦОН, запрашивает необходимые для оказания государственной услуги сведения из информационных систем государственных (при наличии интеграции в ИИС ЦОН) либо прикладывает электронные копии документов и направляет в ИС МП для принятия соответствующего решения.
Заявка в электронном виде поступает на исполнение услугодателю в ИС МП.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"5. УТР мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушылар елде болу мақсатына қарай осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талап) көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы УТР беру туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауалнамамен тіркеу орны бойынша аумақтық полиция органдарына (бұдан әрі – қызмет берушіге) не Мемлекеттік корпорация арқылы не портал арқылы жүгінеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде уақытша тұру үшін пайдаланылатын шетелдіктің тұрғын үй иесінің не өкілеттіктерде көзделген іс-қимылдарды жүзеге асыруға нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша сенім білдірілген адамның жеке қатысуы қажет.
Қажетті мәліметтерді қамтитын және ХҚКО БАЖ-бен және (немесе) порталмен біріктірілген ақпараттық жүйелер болған кезде ақпараттық жүйелердің мәліметтері пайдаланылады. Бұл ретте тиісті мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсыну талап етілмейді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері құжаттар келіп түскен күні ұсынылған құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 8-тармақта көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынған жағдайда, қызмет берушінің уәкілетті қызметкері осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша тұруға рұқсат беруге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат (бұдан әрі – Құжаттарды қабылдау туралы қолхат) береді.
Көрсетілетін қызметті алушы УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 8-тармақта көзделген құжаттардың пакетін толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, қызмет берушінің уәкілетті қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша тұруға рұқсат беруге құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат (бұдан әрі – Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат) береді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Құжаттарды қабылдау күні УТР мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 8-тармақта көзделген құжаттардың пакетін толық емес ұсынған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері ХҚҚО БАЖ-да электрондық өтінімді ресімдейді, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық жүйелерден сұратады (ХҚКО БАЖ-да біріктіру болған жағдайда) немесе құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса береді және тиісті шешім қабылдау үшін КҚП АЖ-ға жолдайды.
Электрондық түрдегі өтінім орындау үшін қызмет берушіге КҚП АЖ-ға түседі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Для получения государственной услуги на портале требуется наличие ЭЦП у услугополучателя (принимающие лица).
Услугополучатель:
1) авторизуется на портале, в разделе "Гражданство, миграция и иммиграция - Иностранцам: въезд в Республику Казахстан и гражданство" выбирает государственную услугу "Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан" и нажимает кнопку "Заказать услугу онлайн".
2) оформляет заявку в соответствии с документами иностранца, запрашивает необходимые для оказания государственной услуги сведения из информационных систем государственных (при наличии интеграции на портале) либо прикладывает копии сканированных документов в соответствии с перечнем, указанном в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги РВП, подписывает заявку ЭЦП и направляет заявку на исполнение.
В случае подачи заявления через портал в личном кабинете услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Заявка в электронном виде поступает на исполнение услугодателю в ИС МП. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.";
пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
"9-1. Уполномоченным сотрудником услугодателя после приема документов, в том числе заявок, поступивших через Государственную корпорацию или портал осуществляется:
1) прием и проверка полноты предоставленных документов;
2) проверка по сведениям ЕИС "Беркут" информации о пересечении иностранцем или лицом без гражданства Государственной границы Республики Казахстан;
3) проверка по базам данных органов внутренних дел и Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан сведений о судимости и розыске, наличии неисполненных обязательств за совершение уголовного или административного нарушения, наложенного на него в период предыдущего пребывания;
4) проверка в информационной системе сведений о наличии у иностранца и членов его семьи, прибывших совместно, индивидуальных идентификационных номеров;
5) проверка по информационным системам принадлежности жилища услугополучателю или доверителю.
6) проверка количества действующих РВП, выданных работодателю на основании трудовых договоров по выполнению работ (оказанию услуг) в домашнем хозяйстве, на основании пункта 5 статьи 43-2 Закона.

"8. Мемлекеттік қызметті порталда алу үшін қызмет алушыда (қабылдаушы тұлғаларда) ЭЦҚ болуы талап етіледі.
Қызмет алушы:
1) порталда авторланады, "Азаматтық, көші-қон және көшіп келу - Шетелдіктерге: Қазақстан Республикасына кіру және азаматтық" бөлімінде "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін таңдайды және "Көрсетілетін қызметке онлайн тапсырыс беру" батырмасын басады;
2) өтінімді шетелдіктің құжаттарына сәйкес ресімдейді, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық жүйелерден сұратады (порталда біріктіру болған жағдайда) не УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 8-тармақтарында көрсетілген тізбеге сәйкес сканерленген құжаттардың көшірмелерін қоса береді, өтінімге ЭЦҚ-мен қол қояды және өтінімді орындауға жолдайды.
Өтініш портал арқылы берілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Электрондық түрдегі өтінім көрсетілетін қызметті берушіге орындауға КҚП АЖ-ға түседі. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.";
9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері құжаттарды, оның ішінде Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы келіп түскен өтінімдерді қабылдағаннан кейін:
1) ұсынылған құжаттарды қабылдайды және толықтығын тексереді;
2) "Бүркіт" БАЖ мәліметтері бойынша шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуі туралы ақпаратты тексереді;
3) ішкі істер органдары мен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің деректер қоры бойынша соттылығы және іздестірілуі, алдыңғы болу кезеңінде оған салынған қылмыстық немесе әкімшілік бұзушылық жасағаны үшін орындалмаған міндеттемелердің болуы туралы мәліметтерді тексереді;
4) ақпараттық жүйеде шетелдіктің және оның бірге келген отбасы мүшелерінің жеке сәйкестендіру нөмірлерінің бар-жоғын тексереді.
5) тұрғын үйдің көрсетілетін қызметті алушыға немесе сенімгерге тиесілілігін ақпараттық жүйелер бойынша тексеру.
6) Заңның 43-2-бабының 5-тармағы негізінде үй шаруашылығында жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі еңбек шарттары негізінде жұмыс берушіге берілген қолданыстағы УТР санын тексеру.

В случае корректности заявки и отсутствия оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных пунктом 9 Требований к оказанию государственной услуги РВП, уполномоченный сотрудник услугодателя в ИС МП формирует РВП по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, распечатывает и выдает услугополучателю.
В случае, если заявка на выдачу РВП поступила через Государственную корпорацию, уполномоченный сотрудник ИС МП формирует РВП и посредством интеграции направляет в ИИС ЦОН. Оператор Государственной корпорации распечатывает РВП и выдаҰт услугополучателю.
Выдача готовых документов при обращении через Государственную корпорацию осуществляется в соответствии с графиком работы Государственной корпорации при предъявлении документов, удостоверяющих личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов, либо его представителя, действующего на основании документа, выданного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
В случае, если заявка на выдачу РВП поступила через портал, уполномоченный сотрудник в ИС МП формирует РВП и посредством интеграции направляет в личный кабинет услугополучателя на портале.
В случаях несоответствия поступившей электронной заявки установочным данным услугополучателя, либо если к заявке приложены некачественные электронные копии документов, уполномоченный сотрудник формирует соответствующее сообщение об ошибке, которое направляется в Государственную корпорацию или портал.";
пункт 9-3 изложить в следующей редакции:
"9-3. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям предусмотренных пунктами 9 Требований к оказанию государственной услуги РВП, выдает мотивированное уведомление об отказе в выдаче РВП иностранцу или лицу без гражданства по форме, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для получения государственной услуги иностранцы либо лица без гражданства (далее – услугополучатель), временно пребывающие в Республике Казахстан с визой на постоянное проживание либо прибывшие из государств, заключивших с Республикой Казахстан соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, либо имеющие статус беженца в Республике Казахстан, а также этнические казахи независимо от категории выданной им визы обращаются с заявлением о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан (далее - разрешение) с приложением пакета документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – требование к оказанию государственной услуги) в территориальные органы полиции (далее - услугодатель) либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

Өтінімнің дұрыстығы және УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармақта көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері КҚП АЖ-да осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес УТР қалыптастырады, басып шығарады және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
Егер УТР беруге өтінім Мемлекеттік корпорация арқылы келіп түскен жағдайда, уәкілетті қызметкер КҚП АЖ-да УТР қалыптастырады және біріктіру арқылы ХҚКО БАЖ-ға жолдайды. Мемлекеттік корпорация операторы УТР басып шығарады және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде дайын құжаттарды беру жеке басты куәландыратын құжаттарды не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжатты не өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілін көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Егер УТР беруге өтінім портал арқылы келіп түскен жағдайда, уәкілетті қызметкер КҚП АЖ-да УТР қалыптастырады және біріктіру арқылы көрсетілетін қызметті алушының порталдағы жеке кабинетіне жолдайды.
Келіп түскен электрондық өтінім көрсетілетін қызметті алушының айқындамалық деректеріне сәйкес келмеген не егер өтінімге құжаттардың сапасыз электрондық көшірмелері берілген жағдайларда уәкілетті қызметкер қате туралы тиісті хабарлама қалыптастырады, ол Мемлекеттік корпорацияға немесе порталға жолданады.";
9-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-3. Көрсетілетін қызметті беруші УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармақтарында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады, осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға УТР беруден бас тарту туралы хабарлама береді.
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға визамен уақытша келетін не Қазақстан Республикасымен келу және болудың визасыз тәртібі туралы келісім жасаған мемлекеттерден келген не Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі бар шетелдіктер не азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ этникалық қазақтарға берілген визаның санатына қарамастан, мемлекеттік қызметті алу үшін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) беру туралы өтінішхатпен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге негізгі талаптар (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) тізбесіне сәйкес құжаттар пакетін қоса аумақтық полиция органдарына (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) не "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік копорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) арқылы жүгінеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. При приеме документов через Государственную корпорацию, в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованию к оказанию Государственной услуги, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме документов и выдает расписку по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. При обращении услугополучателя через Государственную корпорацию:
формируется запрос в интегрированную информационную систему Центров обслуживания населения (далее - ИС ЦОН) в "Государственную базу данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) на наличие у услугополучателя индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН);
при наличии ИИН формируется заявка ИС ЦОН, с прикреплением электронных копий всех необходимых документов, для оказания государственной услуги.
После поступления заявки из ИС ЦОН в ИС МП, либо при обращении услугополучателя к услугодателю осуществляются следующие мероприятия:
услугодатель:
1) в течение 2 календарных дней:
вносит сведения об услугополучателе в ИС МП (при отсутствии сведений) с прикреплением электронных копий всех документов, необходимых для оказания государственной услуги;
формирует принятые материалы в отдельное учетное дело на каждое совершеннолетнее лицо, со сроком постоянного хранения, которое регистрируется в журнале учета дел постоянно проживающих иностранцев и лиц без гражданства по форме, согласно приложению 8 настоящих Правил. Порядковый номер по журналу одновременно является порядковым номером дела;
2) в течение 5 (пяти) календарных дней:
по каналам ИС МП направляет учетное дело на согласование в Управление миграционной службы Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – УМС ДП);
3) в течении 7 (семи) календарных дней:
направляет запрос в банковское учреждение на предмет подлинности документов о подтверждении платежеспособности;
осуществляет проверку по учетам органов внутренних дел;
осуществляет проверку по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
по каналам ЕИС "Беркут" направляет материалы на согласование с органами национальной безопасности Республики Казахстан.
Согласование материалов органами национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется в течение 25 (двадцати пяти) календарных дней;

"13. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Мемлекеттік қызмет көсретуге қойылатын талаптарда көзделген тізбеге сәйкес толық емес құжаттар пакетін, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүгінген кезде:
"Жеке тұлғалар" Мемлекеттік деректер базасына" (бұдан әрі – ЖТ МДБ) Халыққа қызмет көрсету орталықтарының біріктірілген ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - ХҚКО АЖ) көрсетілетін қызметті алушыда жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі - ЖСН) бар-жоғына сұрау салу қалыптастырылады;
ЖСН болған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін барлық қажетті құжаттардың электрондық көшірмелерін бекіте отырып, ХҚҚО АЖ өтінім қалыптастырады.
ХҚКО АЖ-дан КҚП АЖ-ға өтінім келіп түскеннен кейін не көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
көрсетілетін қызметті беруші:
1) күнтізбелік 2 күн ішінде:
мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті барлық құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметті КҚП АЖ-ға енгізеді (мәліметтер болмаған кезде);
тұрақты сақтау мерзімімен әрбір кәмелетке толмаған адамға жеке есепке алу ісіне қабылданған материалдарды қалыптастырады, олар осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды істерді есепке алу журналында тіркеледі. Журнал бойынша реттік нөмірі біруақытта істің реттік нөмірі болып табылады;
2) күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде:
КҚП АЖ арналары бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері Көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі - ПД КҚҚБ) келісуге есепке алу ісі жолданады;
3) күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде:
банктік мекемеге төлемқабілеттігін растау туралы құжаттардың тұпнұсқалығы мәніне сұрау салуды жолдайды;
ішкі істер органдарының есептері бойынша тексеруді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есептері бойынша тексеруді жүзеге асырады;
"Бүркіт" БАЖ арналары арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісуге материалдарды жолдайды.
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары материалдарды келісуді күнтізбелік 25 (жиырма бес) күн ішінде жүзеге асырады;

4) в течение 10 (десяти) календарных дней, после получения ответов от заинтересованных органов, по результатам проверки выносит заключение о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан либо отказе в выдаче разрешения по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, вносит информацию о принятом решении в ИС МП;
5) течение 3 (трех) календарных дней, услугополучателю либо в Государственную корпорацию направляется письменное уведомление о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан либо отказе в выдаче разрешения по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В случае обращения услугополучателя через Государственную корпорацию, услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Заключение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения, а также об его аннулировании утверждается начальником Департамента полиции или его заместителем, начальником городского (районного) органа внутренних дел либо начальником Управления миграционной службы Департамента полиции областей, городов республиканского значения и столицы.";
дополнить пунктом 17-1 следующего задержания:
"17-1. При перемене места жительства из органа внутренних дел, где иностранец или лицо без гражданства состоял(-о) на учете, запрашивается его дело. При этом регистрация по месту нового жительства иностранца или лица без гражданства осуществляется в день обращения в соответствии с Правилами регистрации внутренних мигрантов, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1427.";
приложение 1 изложить в следующей редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 1-1 изложить в следующей редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 1-2 изложить в следующей редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 1-3 изложить в следующей редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в следующей редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в следующей редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить в следующей редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в следующей редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 9 изложить в следующей редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
приложение 10 изложить в следующей редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу.

4) күнтізбелік 10 (он) күн ішінде тексеріс нәтижелері бойынша мүдделі органдардан жауап алғаннан кейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты беру не осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсатты беруден бас тарту туралы қорытынды шығарады, қабылданған шешім туралы ақпаратты КҚП АЖ-ға енгізеді;
5) күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру не рұқсатты беруден бас тарту туралы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша хабарлама көрсетілетін қызметті берушіге не Мемлекеттік корпорацияға жолданады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін мемлекеттік қызметі көрсету мерзімінің өтуіне дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсатты беру не беруден бас тарту туралы, сондай-ақ оның күшін жою туралы қорытындыны Полиция департаментінің бастығы немесе оның орынбасары, қалалық (аудандық) ішкі істер органдарының бастығы не облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Полиция департаменті Көші-қон қызметі басқармасының бастығы бекітеді.";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Тұрғылықты жерін өзгерткен кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам есепте тұрған ішкі істер органынан оның ісі сұратылады. Бұл ретте шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жаңа тұрғылықты жері бойынша тіркеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1427 қаулысмен бекітілген Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу қағидаларына сәйкес жүгінген күні жүзеге асырылады.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
1-1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
1-2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
1-3-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
9-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
10-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын.

2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 1
к Правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Департамент полиции
____________________________
город, область
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя,
____________________________
представителя юридического лица
____________________________
место постоянного жительства
(для юридических лиц – адрес
регистрации юридического лица)
____________________________
телефоны: домашний, мобильный
Заявление-анкета о выдаче иностранцу или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан
Прошу выдать разрешение на временное проживание в Республике Казахстан следующим иностранцам или лицам без гражданства, прибывшим с целью
________________________________________________________________________________
(учеба, лечение, миссионерство, бизнес-иммигранты, работу или воссоединение семьи)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заполняется в строгом соответствии с паспортом приглашаемого лица)
Гражданство, вид документа, номер документа, дата выдачи и срок действия
Дата рождения
Место рождения
Национальность
Пол
Страна, адрес и место постоянного жительства
Индивидуальный идентификационный номер иностранца
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сведения о членах семьи, совместно прибывших в Республику Казахстан, в том числе детей до 16 лет
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заполняется в строгом соответствии с паспортом приглашаемого лица)
Гражданство, вид документа, номер документа, дата выдачи и срок действия
Дата рождения
Место рождения
Степень родства с трудовым иммигрантом
Национальность
Пол
Страна, адрес и место постоянного жительства
Индивидуальный идентификационный номер иностранца
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Адрес места жительства в Республике Казахстан (с подтверждением регистрационного кода адреса)
________________________________________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, тип улицы, улица, дом №, корпус, квартира)
На какой срок получает разрешение на временное проживание:

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрығына
1-қосымша
Шетелдіктерге және азаматтығы
жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
1-қосымша
____________________________
қала, облыс
Полиция департаменті
____________________________
өтініш берушінің, заңды тұлға
____________________________
өкілінің тегі, аты әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
____________________________
тұрақты тұрғылықты жері
(заңды тұлғалар үшін – заңды
тұлғаның тіркелу мекенжайы)
____________________________
үй, ұялы телефондары
Шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауалнама
Қазақстан Республикасына __________________________________________
(оқу, емдеу, миссионерлік, бизнес-көшіп келушілер, жұмыс немесе отбасын қосу)
мақсатында келген мынадай шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға уақытша
тұруға рұқсат беруіңізді сұраймын.
№ р/р
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (шақырылған адамның паспортымен қатаң сәйкестікте толтырылады)
Азаматтығы, құжаттың, түрі, нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі
Туған күні
Туған жері
Ұлты
Жынысы
Елі, мекенжайы және тұрақты тұрғылықты жері
Шетелдіктің жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасына бірге келген отбасы мүшелері, оның ішінде 16 жасқа дейінгі балалары туралы мәліметтер _______________________________
№ р/р
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (шақырылған адамның паспортымен қатаң сәйкестікте толтырылады)
Азаматтығы, құжаттың, түрі, нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі
Туған күні
Туған жері
Көшіп келушімен туыстық дәрежесі
Ұлты
Жынысы
Елі, мекенжайы және тұрақты тұрғылықты жері
Шетелдіктің жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты жерінің мекенжайы
(мекенжайдың тіркеу кодты растаумен)
______________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен, көше түрі, № үй, корпус, пәтер)
Уақытша тұруға рұқсат қандай мерзімге алады:

с "_____"_________20___ года по "____"_________20__год.
Сведения о принимающей стороне:
Документ, удостоверяющий личность ________№___ от "__" ____ 20___года выданный _________ сроком действия до ___________________________________________,
Индивидуальный идентификационный номер №________________________________
Свидетельство о регистрации юридического лица: наименование __________________
№____________от "___" ___________ 20___года, бизнес - идентификационный номер №___________________
(Наименование принимающей стороны) берет на себя обязательства по своевременному разъяснению иностранцу или лицу без гражданства их прав и обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Предупреждены об ответственности за непринятие мер по оформлению документов на право пребывания иностранцев и лиц без гражданства в Республике Казахстан, передвижения по территории страны и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции, согласно статье 518 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
"______" _____________________ 20 ____ года _________________________________
(подпись заявителя)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах ____ "____" ____ 20 ____ год ________________
(подпись заявителя)
Заявление-анкета принята "____"_______________ 20___года
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, принявшего заявление-анкету)
Приложение 2 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 1-1 к Правилам
выдачи иностранцам и лицам
без гражданства разрешения на
временное и постоянное проживание в
Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан."
Наименование подвида государственной услуги:
1. Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан в связи с воссоединением семьи;
2. Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления трудовой деятельности;
3. Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для получения образования в казахстанских учебных заведениях;
4. Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для прохождения стационарного лечения в казахстанских медицинских учреждениях;

20___ жылғы "____"_______ бастап 20____ жылғы "___"_______дейін.
Қабылдаушы тарап туралы мәліметтер:
Жеке басты куәландыратын құжат_____№____ 20___ "___" ___ бастап ________ дейін
қолдану мерзімімен берілген жеке сәйкестендіру нөмірі
№_________________________________
Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік: атауы ____________________________
№_______________ 20___ "____"__________,
бизнес сәйкестендіру нөмірі №___________________
(Қабылдаушы тараптың атауы) өзіне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға олардың құқықтары мен міндеттерін уақтылы түсіндіру бойынша міндеттемелерді алады.
Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болуы құқығына, ел аумағында жүріп-тұруы және Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексінің 518-бабына, Қазақстан Республикасының Көші-қон саласындағы заңнамасына сәйкес белгілі бір болу мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан шығуды қамтамасыз ету бойынша құжаттарды ресімдеу бойынша шаралар қабылдамағаны үшін жауапкершілігі туралы ескертілді.
20 __ жылғы "___" ________________________________________________
(өтініш берушінің қолы)
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін 20____жылғы "____" ____ ______(Өтініш берушінің қолы)
Өтініш-сауалнама 20___жылғы "____" _______________ қабылданды
_________________________________________________________________
өтініш-сауалнаманы қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
2-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
1-1-қосымша
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрcетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға отбасының қайта қосылуына байланысты Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
2. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
3. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық оқу орындарында білім алу үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
4. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық медициналық мекемелерде стационарлық емделуден өту үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;

5. Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления миссионерской деятельности;
6. Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан (бизнес-иммигрантам)
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги по всем подвидам осуществляется через:
1) услугодателя;
2) государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
По всем подвидам: со дня сдачи пакета необходимых документов услугодателю, в Государственную корпорацию и или через портал – 1 (один) рабочий день;
максимально допустимое время ожидания для сдачи документов услугодателю и в Государственную корпорацию - 30 минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя у услугодателя и в Государственной корпорации – 20 минут
4
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам: электронная (частично автоматизированная)/ бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
По всем подвидам: Выдача разрешения на временное проживание в Республике Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящих требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам: Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
7
график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу (с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов) кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется услугодателем с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 17.30 часов.
2) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Выдача результата оказания государственной услуги в Государственной корпорации осуществляется в порядке "электронной очереди", без ускоренного обслуживания, возможно бронирование "электронной очереди" посредством портала.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства – www.mvd.gov.kz в разделе "О Министерстве, подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.gov4c.kz;
портала – www.egov.kz.
8
перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При подаче заявления о выдаче разрешения на временное проживание через услугодателя и Государственную корпорацию:

5. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
6. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға (бизнес-көшіп келушілерге)Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "электрондық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы қажетті құжаттар пакетін тапсырған күннен бастап – 1 (бір) жұмыс күні;
көрсетілетін қызметті берушіге және Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут;
көрсетілетін қызметті берушіде және Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут;
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша: электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Барлық кіші түрлері бойынша: Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптың 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
Мемлекеттік қызмет тегін негізде көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында (сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін).
Өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырады.
2) Мемлекеттік корпорацияда – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру және өтініштер қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00 дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00 дейін және сенбіде сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы "электрондық кезекті" броньдауға болады.
3) порталда - жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталған кезде, демалыс және мереке күндерінде жүгінген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күнінде беріледі).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің www. mvd. gov. kz интернет-ресурсында "Министрлік туралы" бөлімінде, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі құрылымдық бөліністерінің Веб-ресурстары" кіші бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www. gov4c. kz интернет-ресурсында;
3) www. egov. kz порталында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация арқылы уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш берген кезде:

1. заявление-анкету о выдаче разрешения на временное проживание согласно приложению 1 к настоящим Правилам выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила).
2. копия документа, удостоверяющего личность иностранца либо лица без гражданства, с которыми ратифицированы соглашения о безвизовом пребывании (оригинал предоставляется для сверки).
3. копия медицинской страховки (оригинал предоставляется для сверки) (за исключением граждан стран Евразийского экономического Союза (далее - ЕАЭС).
В зависимости от подвида государственной услуги дополнительно представляют:
1) Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан в связи с воссоединением семьи:
нотариально заверенное согласие на проживание иммигранта, в случае, если услугополучатель не является собственником жилья, предоставляемого иммигранту для его временного проживания;
документ, подтверждающий семейные отношения с лицом, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан.
2) Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления трудовой деятельности:
нотариально заверенное согласие на проживание иммигранта, в случае, если услугополучатель не является собственником жилья, предоставляемого иммигранту для его временного проживания;
разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, выданное местным исполнительным органом;
справку или разрешение, выданные местным исполнительным органом Республики Казахстан о соответствии квалификации иностранца; разрешение трудовому иммигранту, выданное местным исполнительным органом, для осуществления трудовой деятельности у физических лиц;
для граждан ЕАЭС – трудовой договор, зарегистрированный в уполномоченном органе (Министерство труда и социальной защиты населения) – в единой системе учета трудовых договоров "ЕСУТД" или гражданско-правовой договор по выполнению работ (оказанию услуг);
иммигрантам, которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения и/или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не требуется получения разрешений, указанных в абзацах первый, второй, третий и четвертый настоящего подпункта, а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется на один год с возможностью ежегодного продления, но не может превышать срока действия трудового договора или гражданско-правового договора по выполнению работ (оказанию услуг);
Иммигрантам, прибывшим в Республику Казахстан из стран, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, с целью осуществления деятельности в Международном финансовом центре "Астана" (далее – МФЦА), а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется на один год с возможностью ежегодного продления, но не может превышать срока действия трудового договора или гражданско-правового договора по выполнению работ (оказанию услуг).
Инвестиционным резидентам МФЦА, прибывшим из государств, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется по ходатайству администрации МФЦА на один год с возможностью ежегодного продления, но не более пяти лет. При этом срок действия разрешения на временное проживание членов семьи инвестиционного резидента МФЦА не может превышать срока действия разрешения на временное проживание инвестиционного резидента.

1. Осы Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларға (бұдан әрі - Қағидалар)
1-қосымшаға сәйкес уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауалнама. 2. визасыз болу туралы келісімдер ратификацияланған шетелдіктің не азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін ұсынылады); 3. медициналық сақтандырудың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін ұсынылады) (Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің азаматтарын қоспағанда (бұданәрі-ЕАЭО).
Мемлекеттік қызметтің кіші түріне байланысты мыналарды қосымша ұсынады:
1) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға отбасының қайта қосылуына байланысты Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
егер көрсетілетін қызметті алушы көшіп келушіге оның уақытша тұруы үшін берілетін тұрғын үйдің меншік иесі болып табылмаса, көшіп келушінің тұруына нотариалды куәландырылған келісім;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын адаммен отбасылық қатынастарды растайтын құжат.
2) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
егер көрсетілетін қызметті алушы көшіп келушіге оның уақытша тұруы үшін берілетін тұрғын үйдің меншік иесі болып табылмаса, көшіп келушінің тұруына нотариалды куәландырылған келісім;
жергілікті атқарушы орган берген шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат;
жергілікті атқарушы орган берген шетелдіктің біліктілік сәйкестігі туралы анықтама немесе рұқсат; еңбекші көшіп келушіге жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы орган берген рұқсат;
ЕАЭО азаматтары үшін - уәкілетті органда (Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі) – "ЕШЕБЖ" еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде тіркелген еңбек шарты немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарт;
Қазақстан Республикасының халықтың көші - қоны саласындағы заңнамасына және/немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес осы тармақшаның бірінші, екінші, үшінші, төртінші абзацтарында көрсетілген рұқсаттарды алу талап етілмейтін көшіп келушілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді, бірақ еңбек шартының немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс;
"Астана" халықаралық қаржы орталығында (бұдан әрі -АХҚО) қызметін жүзеге асыру мақсатында келудің және болудың визасыз тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттары бар елдерден Қазақстан Республикасына келген көшіп келушілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді, бірақ ол еңбек шартының немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс;
Келудің және болудың визасыз тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттар бар мемлекеттерден келген АХҚО инвестициялық резиденттеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат АХҚО әкімшілігінің өтінішхаты бойынша жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға, бірақ бес жылдан аспайтын мерзімге ресімделеді. Бұл ретте, инвестициялық резиденттің отбасы мүшелерінің уақытша тұруына арналған рұқсаттың қолданылу мерзімі инвестициялық резиденттің уақытша тұруына арналған рұқсаттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс.

3) Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для получения образования в казахстанских учебных заведениях:
нотариально заверенное согласие на проживание иммигранта, в случае, если услугополучатель не является собственником жилья, предоставляемого иммигранту для его временного проживания;
ходатайство учебного заведения Республики Казахстан.
4) Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для прохождения стационарного лечения в казахстанских медицинских учреждениях:
документы, выданные медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающие необходимость лечения иностранца или лица без гражданства в медицинских организациях Республики Казахстан или постоянного ухода за иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан, а также за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранцами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан.
5) Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления миссионерской деятельности:
нотариально заверенное согласие на проживание иммигранта, в случае, если услугополучатель не является собственником жилья, предоставляемого иммигранту для его временного проживания;
свидетельство, выданное уполномоченным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственное регулирование в сфере религиозной деятельности.
6) Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан (бизнес-иммигрантам):
нотариально заверенное согласие на проживание иммигранта, в случае, если услугополучатель не является собственником жилья, предоставляемого иммигранту для его временного проживания;
документ, выданный местным исполнительным органом Республики Казахстан в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее - Закон).
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на государственный либо русский язык.
Верность перевода с одного языка на другой, свидетельствует нотариус в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Документы и акты, составленные при участии властей иностранных государств или исходящие от этих властей, принимаются к рассмотрению при наличии легализации, в соответствии с пунктом 60 Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.";
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам:

3) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық оқу орындарында білім алу үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
егер көрсетілетін қызметті алушы көшіп келушіге оның уақытша тұруы үшін берілетін тұрғын үйдің меншік иесі болып табылмаса, көшіп келушінің тұруына нотариалды куәландырылған келісім;
Қазақстан Республикасындағы оқу орнының қолдаухаты негізінде.
4) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық медициналық мекемелерде стационарлық емделуден өту үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
Қазақстан Республикасында орналасқан медициналық ұйым берген, шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында емдеу немесе Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында емделіп жатқан шетелдік пациентке, сондай-ақ жақын туыстарына - Қазақстан Республикасының азаматтарына не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге тұрақты күтім жасау қажеттігін растайтын құжаттар.
5) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
егер көрсетілетін қызметті алушы көшіп келушіге оның уақытша тұруы үшін берілетін тұрғын үйдің меншік иесі болып табылмаса, көшіп келушінің тұруына нотариалды куәландырылған келісім;
діни қызмет саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген куәлік.
6) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға (бизнес-көшіп келушілерге)Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
егер көрсетілетін қызметті алушы көшіп келушіге оның уақытша тұруы үшін берілетін тұрғын үйдің меншік иесі болып табылмаса, көшіп келушінің тұруына нотариалды куәландырылған келісім;
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі - Заң) 40-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы орган берген құжат.
Шет тілінде жасалған құжаттар мемлекеттік не орыс тіліне аударылуға жатады.
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариус бір тілден екінші тілге аударманың дұрыстығын куәландырады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттер билігінің қатысуымен жасалған немесе осы биліктен шығатын құжаттар мен актілер "Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығының 60-тармағына сәйкес заңдастырылған жағдайда қарауға қабылданады.".
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Барлық кіші түрлері бойынша:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами.
По подвиду выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления трудовой деятельности:
- превышение количества действующих разрешений на временное проживание (более пяти), выданных работодателю на основании трудовых договоров по выполнению работ (оказанию услуг) в домашнем хозяйстве, на основании пункта 5 статьи 43-2 Закона.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг или через личный кабинет на портале;
2) Предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными физическими возможностями, входы в здания оборудованы пандусами, имеются кресла для ожидания;
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.mvd.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Приложение 3 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 1-2 к Правилам
выдачи иностранцам и лицам
без гражданства разрешения на
временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
Расписка о приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание
Настоящая расписка выдана _________________________________________________
__________________________________________________________________________
указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и подтверждает принятие
документов для оформления иностранцу или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги "Выдача на временное проживание иностранцу или лицу без гражданства разрешения в Республике Казахстан".
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному - для каждой стороны.
Исполнитель: ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон __________________________________________________________________
Получил: _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя)
"___" _________ 20____ года
Приложение 4 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету деректері мен мәліметттерінің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру кіші түрлері бойынша:
-Заңның 43-2-бабының 5-тармағы негізінде үй шаруашылығындағы жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі еңбек шарттары негізінде жұмыс берушіге берілген қолданыстағы уақытша тұруға рұқсат санының (бестен астам) артуы.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы немесе порталдағы "жеке кабинет" арқылы алу мүмкіндігі бар;
2) дене мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар көзделген, ғимараттарға кіретін жерлер пандустармен жабдықталған, күтуге арналған креслолар бар;
3) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. mvd. gov. kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777;
4) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
3-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
1-2-қосымша
Уақытша тұруға рұқсат беру құжаттарын қабылдау туралы қолхат
Осы қолхат ________________________________________________берілді
(тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда) көрсету)
және "Шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талапта көзделген тізбеге сәйкес шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында уақытша тұруына рұқсатты ресімдеу үшін құжаттардың қабылданғанын растайды.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
Орындаушы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Телефон ________________
Алдым: ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
20_____ жылғы "_____" _________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
4-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына

Приложение 1-3 к Правилам
выдачи иностранцам и лицам
без гражданства разрешения на
временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
Расписка об отказе в приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание
Руководствуясь статьей 19 и пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее - Закон) , услугодатель / отдел №___ филиала Некоммерческого акционерного общества "Государственной корпорации "Правительство для граждан" _________________ (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача иностранцу или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан", ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника
Государственной корпорации, подпись)
Исполнитель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон __________________________________________________________________
Получил: _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя)
"_____" _________ 20_____ года
Приложение 5 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 3
к Правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства разрешения
на временное и постоянное проживание
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан"
1
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результатов осуществляется, через:
1) услугодателя;
2) Государственную корпорациию.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета необходимых документов – 45 (сорок пять) календарных дней;
максимально допустимое время ожидания для сдачи документов услугодателю и в Государственную корпорацию - 30 минут; максимально допустимое время обслуживания услугополучателя у услугодателя и в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма оказания государственной услуги: бумажная
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) размер оплаты составляет – 4 месячных расчҰтных показателей, установленного на день уплаты государственной пошлины.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации

1-3-қосымша
Уақытша тұруға рұқсат беру құжаттарын қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 19-бабын және 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, қызмет беруші/"Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" Коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының №___ бөлімі _________________(мекенжайын көрсету) "Шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, себебі Сіз мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талапта көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбадыңыз, атап айтқанда:
Болмаған құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда, қолы)
Орындаушы _______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефон __________________________________________________________________
Алдым: __________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда, қолы)
20_____ жылғы "_____" _________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
5-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
3-қосымша
"Шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметке негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Құжаттарды қабылдау және нәтижелерін беру: 1) көрсетілетін қызметті беруші; 2) Мемлекеттік корпорация арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қажетті құжаттар пакетін тапсырған сәттен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн;
көрсетілетін қызметті берушіге және Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут; көрсетілетін қызметті берушіде және Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут;
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі, төлем мөлшері – мемлекеттік баж төленетін күнге анықталған 4 айлық есептік көрсеткіш.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, выходной – суббота, воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов.
2) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется по месту регистрации услугополучателя в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства – www.​mvd.​gov.​kz в разделе "О Министерстве", подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.​gov4с.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При личном обращении услугополучателя (за детей и граждан, признанных судом недееспособными, их законных представителей (родителей, опекунов, попечителей) с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство) к услугодателю и Государственную корпорацию:
1) заявление-анкета о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 4 к настоящим Правилам выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила);
2) копия и подлинник (для сверки) заграничного паспорта, документ лица без гражданства услугополучателя, срок действия, которых на день подачи заявления свыше 180 календарных дней;
3) документ о подтверждении своей платежеспособности согласно Правилам подтверждения иностранцами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2003 года № 1185, либо свидетельствующий наличие оснований для освобождения от подтверждения платежеспособности в соответствии с подпунктом 4 статьи 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее - Закон);

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндері демалыс, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырады.
2) Мемлекеттік корпорацияда – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру және өтініштер қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00 дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00 дейін және сенбіде сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырады.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы "электрондық кезекті" броньдауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында "Министрлік туралы" бөлімінде, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі құрылымдық бөліністерінің Веб-ресурстары" кіші бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұралатын құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (балалары және сот әрекетке қабілетсіз деп таныған азаматтар үшін олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қамқоршылары, қорғаншылары) өкілдікке өкілеттіктерін растайтын құжаттарды ұсына отырып) өздері көрсетілетін қызметті алушыға және Мемлекеттік корпорацияға жеке жүгінген кезде:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауланама;
2) көрсетілетін қызметті алушының шетелдік паспортының көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін), азаматтығы жоқ адамның құжаты, жарамдылық мерзімі өтініш берген күнге күнтізбелік 180 күннен астам болуы тиіс.
3) "Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 қарашадағы № 1185 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау қағидаларына сәйкес өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы не Заңның 49-бабы 4) тармақшасына сәйкес төлем қабілеттілігін растаудан босатуға арналған негіздердің болуын куәландыратын құжат;

4) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и/или постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства (за исключением лиц, имеющих статус беженца в Республике Казахстан, и этнических казахов граждан Китайской Народной Республики, если иное не предусмотрено международными договорами);
5) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;
6) нотариально заверенный договор с физическим или юридическим лицом (для услугополучателей, подтверждающих свою платежеспособность в период пребывания в Республике Казахстан) либо нотариально заверенное заявление физического или юридического лица о предоставлении заявителю жилища для проживания и постановки на постоянный регистрационный учет на срок не менее 180 календарных дней;
7) справка о медицинском освидетельствовании иностранца об отсутствии, заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (медицинская справка формы 028/у), (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);
8) одна фотография размером 35х45 мм;
9) документ об уплате государственной пошлины.
Срок действия документов, указанных в подпунктах 3), 4), 7) не более 180 календарных дней.
Услугополучатель, оформивший гражданство иного государства через дипломатические представительства и консульские учреждения других государств в Республике Казахстан и имеющий постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, представляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 8), 9).
Услугополучатель, не достигший восемнадцатилетнего возраста, прибывший совместно с родителями, либо с одним из родителей, либо законный представитель (родитель, опекун, попечитель) которого, является гражданином Республики Казахстан либо иностранцем или лицом без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, предоставляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 5), 6), 8), 9), а также: копию и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении или другого документа, удостоверяющего личность ребенка не достигшего совершеннолетнего возраста; нотариально заверенное заявление-согласие от второго родителя (обоих родителей), в случае его (их) проживания вне пределов Республики Казахстан.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на казахский либо русский язык. Верность перевода с одного языка на другой, свидетельствует нотариус в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".

4) азаматтығы тиесілілігі немесе тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген құжат (Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі бар адамдарды және Қытай Халық Республикасы азаматтарының этникалық қазақтарын қоспағанда, егер өзге халықаралық шарттарда көзделмесе);
5) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға 14-тен 18 жасқа дейінгі баланың нотариалды куәландырылған келісімі;
6) өтініш берушіге тұруға тұрғын үй ұсыну және тұрақты тіркеу есебіне кемінде күнтізбелік 180 күн қою туралы жеке және заңды тұлғамен (Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өзінің төлем қабілеттігін растайтын көрсетілетін қызметті алушылар үшін)нотариалды куәландырылған шарт не нотариалды куәландырылған өтініш;
7) "Шетелдіктерде және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7274 тіркелген) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға келуге тыйым салынатын сырқаттардың бар-жоғы туралы шетелдіктің медициналық куәландыру туралы анықтамасы (028/у медицинская анықтама);
8) мөлшері 35х45 мм бір фотосурет;
9) мемлекеттік бажды төлеу туралы құжат.
3), 4), 7) тармақшаларда көрсетілген құжаттардың жарамдылық мерзімі күнтізбелік 180 күннен аспауы тиіс.
Өзге мемлекеттің азаматтығын, Қазақстан Республикасында орналасқан дипломатиялық өкілдік және консулдық мекеме арқылы ресімдеген және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркеуі бар көрсетілетін қызметті алушы 1), 2), 8), 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ата-анасының бірімен келген жасы он сегізге толмаған көрсетілетін қызметті алушы, егер оның заңды өкілі (ата-анасы, қамқоршысы, жанашыры) Қазақстан Республикасының азаматы немесе шетел азаматы, азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын болып табылған жағдайда 1), 2), 6), 8), 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ он алты жасқа толмаған баланың жеке басын куәландыратын баланың туу туралы куәлігі немесе басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін); Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұратын екінші ата-анасынан нотариалдық расталған өтініш-келісім ұсынады.
Шет тілінде жасалған құжаттар қазақ не орыс тіліне аударылуы тиіс. Бір тілден екінші тілге аударманың дұрыстығын "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариус куәландырады.

Документы и акты, составленные при участии властей иностранных государств или исходящие от этих властей, принимаются к рассмотрению при наличии легализации, в соответствии с пунктом 60 Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Отказ в оказании государственной услуги:
1. В соответствии статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", в случае:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки.
2. В соответствии со ст. 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается либо выданное ранее разрешение аннулируется следующим услугополучателям:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) не предоставившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
5) неоднократно нарушавшим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
6) разжигающим межнациональную, межконфессиональную и религиозную вражду;
7) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;

Егер өзгеше Қазақстан Республикасы заңнамаларымен немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен көзделмесе, шетел мемлекеті өкілеттерінің қатысуымен немесе сол өкімет тарапынан шыққан құжаттар мен актілер "Қазақстан Республикасы Елшілік жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығының 60-тармағына сәйкес заңдастырылған кезде қаралуға қабылданады.;
9
Қазақстан Республикасының белгіленген заңнамасымен бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
Мемлекеттік қызмет беруден бас тарту:
1. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабына сәйкес:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
2. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49 - бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылады, не болмаса бұрын берілген рұқсаттың күші мынадай көрсетілетін қызметті қабылдаушыларға жойылады:
1) заңсыз келгендерге, сондай-ақ жасалған қылмысы үшін, тумасы болып табылатын елдің заңнамасымен қудаланатын азаматтарға;
2) сотталғанға дейін тұрақты тұрғылықты жері Қазақстан Республикасынан тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар негізінде жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіпте және мөлшерде өзінің төлем қабілеттілігін растауды ұсынбаған;
5) Қазақстан Республикасында шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңнаманы бірнеше рет бұзған;
6) ұлтаралық, конфессияаралық және діни араздықты қоздыртқан;
7) іс-әрекеттері конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталғандар;

8) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
9) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление;
10) при наличии сведений у органов национальной безопасности об их причастности к экстремизму или террористической деятельности;
11) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
12) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
13) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
14) получившим разрешение на постоянное проживание и проживающим на территории Республики Казахстан менее ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание;
15) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
16) привлеченным к административной ответственности за правонарушение в области миграции населения, налогообложения и трудового законодательства Республики Казахстан;
17) создающим угрозу интересам национальной безопасности;
18) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан;
19) если они ранее утратили гражданство Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным подпунктом 8) части первой статьи 21 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
20) если они ранее лишены гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным статьей 20-1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан".
В отношении этнических казахов и членов их семей, лиц без гражданства, признанных таковыми в связи с отсутствием документов, удостоверяющих личность, либо на основании паспорта СССР образца 1974 года, женщин, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о гражданстве замужней женщины", действие подпунктов 14) и 16) не применяется.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

8) Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне қарсы шыққан, оның аумағының бірлігі мен тұтастығын бұзуға шақырғандар;
9) қылмысы үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы барлар;
10) ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремизмге немесе террористік іс-әрекетке қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде;
11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдаухатпен өтініш жасаған кезде жалған құжаттарды ұсынған не өзі туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлаған немесе қажетті құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде дәлелді себепсіз ұсынбаған;
12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты берген сәтке бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығарып жіберілген;
13) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажет болса;
14) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға рұқсат алған және тұрақты тұруға рұқсат берілген күннен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аз тұрып жатқандар;
15) Қазақстан Республикасының азаматтарымен некелескен, осы некесі тұруға ықтиярхат алу үшін негіз болған, егер бұл неке заңды күшіне енген сот шешімімен жарамсыз деп танылса;
16) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны, салық салу және еңбек заңнамасы саласындағы құқық бұзушылық үшін әкімшілік жауаптылыққа тартылған;
17) ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне қатер төндіретін;
18) Қазақстан Республикасына келуге қарсы айғақ болып табылатын аурулары бар;
19) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтса;
20) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-1-бабында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылса.
Этникалық қазақтар және олардың отбасыларына, жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауына байланысты азаматтығы жоқ тұлғаларға немесе КСРО 1974 жылғы үлгідегі паспорты негізінде, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Тұрмыстағы әйелдердің азаматтығы туралы конвенцияға қосылуы туралы" заңының аясына түсетін әйелдерге қатысты 14) және 16) тармақшалары қолданылмайды
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысандаы және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства www.mdai.gov.kz, в разделе "Государственные услуги", единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 6 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 4
к Правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства
разрешения на временное
и постоянное проживание
в Республике Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ – АНКЕТА О ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
____________________________________________________________________
наименование органа полиции
Место для фотографии
(35 x 45 миллиметров)
Сведения о заявителе (заявителях)
1. Правовой статус _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лицо без гражданства, иностранец)
Индивидуальный идентификационный номер (если имеется)
__________________________________________________________________________
номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа, его выдавшего
2. Фамилия, имя, отчество (при наличии)
__________________________________________________________________________
в случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) указать прежнюю фамилию, имя, отчество (при наличии) причину и дату изменения, фамилия и имя пишутся буквами русского и латинского алфавитов соответствии с документом, удостоверяющим личность
3. Число, месяц, год и страна рождения ________________________________________
4. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете в настоящее время __________________________________________________________________________
5. Прежнее гражданство ____________________________________________________
где, когда и на каком основании утрачено
6. Пол ____________________________________________________________________
7. Семейное положение _____________________________________________________
женат (замужем), холост (незамужняя)
__________________________________________________________________________
разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
8. Национальность _________________________________________________________
9. Сведения о документах, удостоверяющих личность ___________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
страна выдачи, тип документа, номер, серия, дата выдачи, срок действия

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің www.mdai.gov.kz интернет ресурсында, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
6-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
4-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ТУРАЛЫ ӨТІНІШ – САУАЛНАМА _______________________________________________________________________ полиция органының атауы
Фотосуреттің орны (35 x 45 миллиметр)
Өтініш беруші (өтініш берушілер) туралы мәліметтер
1. Құқықтық мәртебесі______________________________________________________
_______________________________________________________________________
(азаматтығы жоқ адам, шетелдік)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса)
_______________________________________________________________________
(куәлік нөмірі, берген күні мен орны, берген органның атауы)
2. Аты,жөні, тегі (болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(егер атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен болса, бұрынғы атын, әкесінің
атын (ол болған жағдайда) көрсету қажет, өзгерту себебі мен күнін көрсетсін, жеке
басын куәландыратын құжатқа сәйкес тегі мен аты орыс және латын алфавиттерінің
әріптерімен жазылады)
3. Туған күні, айы, жылы және жері ___________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Қазіргі уақытта қандай шет мемлекеттің азаматтығы (тиесілігі) бар
________________________________________________________________________
5. Бұрынғы азаматтығы (тиесілігі)
________________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды, айырылды)
6. Жынысы ______________________________________________________________
7. Отбасы жағдайы _______________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
________________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)
8. Ұлты _________________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
9. Жеке басын куәландыратын құжат _______________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(берген ел, құжаттың түрі, нөмірі, сериясы, берілген күні, жарамдылық мерзімі)

10. Адрес места фактического проживания в Республике Казахстан, телефон
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
11. Члены семьи:
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и страна рождения
Гражданство (подданство)
Адрес место проживания
Индивидуальный идентификационный номер при наличии
12. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан ________________________________________________
__________________________________________________________________________
если да, то, когда и в какой орган, какое было принято решение
13. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата месяц и год приема и увольнения
Должность с указанием учебного заведения, организации
Адрес места учебы, работы
14. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором суда за совершение тяжкого или особо тяжкого уголовного проступка либо уголовного проступка, рецидив которого признан опасным, если да, то сколько раз и когда _____________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы: _______________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Я предупрежден(а) о том, что в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается либо ранее выданное аннулируется в случаях, предусмотренных статьей 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения". Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю. "__" _____________________20___год _________________________________
(дата подачи заявления)                   (подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20___ год.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил, заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю
__________________________________________________________________________
специальное звание (если имеется), должность, фамилия,
__________________________________________________________________________
инициалы уполномоченного должностного лица, принявшего документы
__________________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
Примечание: Заявление заполняется от руки или с использованием технических средств (пишущих машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур, исправлений и прочерков. Ответы на вопросы исчерпывающие. Текст, выполненный от руки, должен быть разборчивым. Проставляется штамп печать подразделения миграционной службы, принявшего заявление.
Приложение 7 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 6
к Правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства
разрешения на временное
и постоянное проживание
в Республике Казахстан
ТАЛОН № __ о приеме либо отказе в приеме документов
_____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Перечень принятых документов для оказания государственной услуги "Выдача разрешения иностранцами лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан":
1) ________________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
3) …..
отказывается в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача разрешения иностранцами лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугодателя
__________________________________________________________________________
(подпись)
Исполнитель:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________
Телефон __________
Получил:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя
______________ "___" _________ 20__ год
Приложение 8 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 7
к Правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства
разрешения на временное
и постоянное проживание
в Республике Казахстан
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", отказывается в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача разрешения иностранцами лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугодателя_______ (подпись)
Исполнитель: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О (при его наличии) / подпись услугополучателя
"__" _________ 20__ год
Приложение 9 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 9
к Правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства
разрешения на временное
и постоянное проживание
в Республике Казахстан
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан /либо отказе в выдаче разрешения
__________________________________________________________________________
должность, специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
сотрудника _______________________________________________________________,
рассмотрев заявление _______________________________________________________
гражданство, фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_________________________________________________________________________,
о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан,
УСТАНОВИЛ:
Указываются:
полные анкетные данные, место временной/постоянной регистрации заявителя,
мотивы, побудившие обратиться с заявлением;
образование, профессия, род занятий, период временного/постоянного проживания на территории Республики Казахстан ранее, места жительства, выезды за пределы Республики Казахстан, сроки выездов;
если одновременно с заявителем получают разрешение на постоянное жительство в Республики Казахстан дети, то об этом указывается как в установочной, так и в постановляющей частях. В случае, если ребенок имеет другую фамилию, также указывается его фамилия;
особенности личности заявителя, источник средств к существованию, семейное
положение, краткие сведения о родственниках;
результаты проверок личности по учетам органов внутренних дел и других
государственных органов, сведения о привлечении к административной ответственности, о наличии неснятой или непогашенной судимости, о подтверждении платежеспособности;
сведения о детях и их полные анкетные данные;
характеристика заявителя.
ПОСТАНОВИЛ:

10. Қазақстан Республикасында нақты тұратын жерінің мекенжайы,
телефоны_____________________
11. Отбасы мүшелері:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын жерінің мекенжайы
Жеке сәйкестендіру нөмірі ол болған жағдайда
12. Бұрын Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішпен
жүгіндіңіз бе ____________________________________________________________
_______________________________________________________________________
егер иә болса, онда қандай органға және қашан, қандай шешім қабылданды
13. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Қабылданған және босатылған күні, айы және жылы
Мекемені, ұйымды көрсете отырып, лауазымы
Оқу, жұмыс орнының мекенжайы
14. Сіз ауыр және аса ауыр қылмыстық теріс қылық не рецидиві қауіпті деп танылған қылмыстық теріс қылық жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен сотталдыңыз ба, егер сотталсаңыз, қанша рет және қашан
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
15. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін бірге жүгінген отбасы
мүшелері туралы мәліметтер:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын жерінің мекенжайы
ЖСН ол болған жағдайда
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын: ___________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттан бас тартылатыны не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылатыны туралы маған ескертілді.
Ұсынылған құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған мәліметтердің шынайылығын растаймын.
20__ жылғы "___" _______________ ________________________
(өтініш берілген күні) (өтініш берушінің қолы)
20__ жылғы "___" ________________ _________ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің дұрыс толтырылғанын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім, өтінішке менің қатысуыммен қол қойылды, өтініш берушінің қолының түпнұсқалығын растаймын _____________________________________________
_________________________________________________________________________
арнаулы атағы (егер бар болса), құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
__________________________________________________________________________ (лауазымды адамның қолы)
Ескертпе: Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимайсыз қолмен немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары, компьютерлер) пайдалана отырып толтырылады.
Сұрақтарға жауап толық. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон қызметі бөлінісінің мөртабаны қойылады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
7-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
6-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Сіздің мемлекеттік қызмет көрсетуге талаптармен көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты "Азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атаулары:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Осы қолхат 2 данада жасалды, әрбір тарапқа бір-біреуден.
Көрсетілетін қызметті беруші тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
Орындаушы: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)_____________
Телефоны______________________
Алдым: көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/ қолы
20__ жылғы "___"_________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
8-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
7-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге көзделген талаптардағы тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбауыңызға байланысты "Азаматтығы жоқ шетелдіктерге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады:
Болмаған құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
____________________________________________________________________
(Көрсетілетін қызметті берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
Орындаушы: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Телефон _________________________________________________________________
Алдым: __________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде, қолы)
20_____ жылғы "_____"_________
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
9-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты
тұруға рұқсаттар
беру қағидаларына
9-қосымша
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат беру/ не рұқсат беруден бас тарту туралы ҚОРЫТЫНДЫ
_________________________________________________________________________
қызметкердің лауазымы, арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
____________________________________________________________________,
____________________________________________________________________
өтініш берушінің азаматтығы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат беру туралы өтінішті қарап, БЕЛГІЛЕЙДІ:
өтініш берушінің толық сауалнамалық деректері, өтініш берушінің уақытша/тұрақты тіркеу орны,
өтінішпен жүгінуге себеп болған салдар;
білім, кәсібі, бұрын Қазақстан Республикасының аумағында уақытша/тұрақты тұрған кезеңде айналысқан ісі, тұрғылықты жері, Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуы, шығу мерзімдері;
егер біруақытта Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты өтініш берушімен бірге балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық сияқты қаулы ету бөлігінде де көрсетіледі. Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі;
өтініш берушінің жеке басының ерекшеліктері, жүзеге асыруға қаражат көзі, отбасы
жағдайы, туысқандары туралы қысқаша мәлімет;
адамды ішкі істер органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың есептері бойынша тексеру нәтижелері, әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы мәлімет;
балалары және толық айқындамалық деректер туралы мәлімет;
өтініш берушінің мінездемесі көрсетіледі.
ҚАУЛЫ ЕТІЛДІ:

1. Излагается аргументированное обоснование принятия положительного или отрицательного решения о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан.
2. Указывается наименование органа внутренних дел, в которое направляется сообщение о принятом решении.
3. Указывается подразделение, которое обеспечивает внесение изменений в учеты.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
должность, специальное звание, (подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника
"СОГЛАСЕН" Руководитель подразделения миграционной службы либо заместителя
__________________________________________________________________________
специальное звание, Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(подпись) "__" ____________ 20__ год.
Примечание: Если утверждает заместитель, которому предоставлено право принятия решения, указывается его должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и специальное звание.
Если одновременно с заявителем получают разрешение его несовершеннолетние дети, то об этом указывается как в установочной, так и в констатирующей части.
В случае, если ребенок имеет другую фамилию, также указывается его фамилия.
В случае принятия решения об отказе в выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан обязательна ссылка на конкретную статью (часть, пункт) Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
В случае подписания решения заместителем, которому предоставлено право подписи, указывается его должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и специальное звание.
Приложение 10 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 января 2023 года № 6
Приложение 10
к Правилам выдачи иностранцам
и лицам без гражданства
разрешения на временное
и постоянное проживание
в Республике Казахстан
____________________________
____________________________
____________________________
(наименование подразделения)
УВЕДОМЛЕНИЕ
о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан /либо отказе в выдаче разрешения
Сообщаю, что решением ____________________________________________________
указать орган, принявший решение, дату и номер принятия решения
__________________________________________________________________________
Вам разрешено постоянное проживание/отказано в выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан на основании
(ненужное зачеркнуть)
__________________________________________________________________________
указать пункт, часть, статью закон
Для оформления вида на жительство Вам необходимо обратиться
__________________________________________________________________________
адрес Департамента полиции, городского, районного управления,
отдела полиции, приемные дни
__________________________________________________________________________
и часы приема, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника
__________________________________________________________________________
Начальник подразделения миграционной службы (отдела, отделения) Департамента полиции, городского, районного управления, отдела полиции.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ____________ 20__ год.
"Место для Печати"

1. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат беру туралы оң немесе теріс шешім қабылдауға дәлелді негіздеме жазылады.
2. Қабылданған шешім туралы хабарлама жолданатын ішкі істер органының атауы көрсетіледі.
3. Есепке алуға өзгерістерді қамтамасыз ететін бөлініс көрсетіледі.
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қызметкердің лауазымы, арнаулы атағы, (қолы) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"КЕЛІСЕМІН"
Көші-қон қызметі бөлінісінің басшысы не орынбасары
____________________________________________________________________
арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
(қолы) 20__ ж. "__" ____________
Ескертпе: Егер шешім қабылдау құқығы берілген орынбасары бекітсе, оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және арнаулы атағы көрсетіледі.
Егер біруақытта рұқсатты өтініш берушімен оның кәмелетке толмаған балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық және белгілеу бөлігінде көрсетіледі.
Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі. Қазақстан Республикасында тұрақты тұрауға арналған рұсат беруден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нақты бабына (бөлік, тармақ) сілтеме міндетті.
Қол қою құқығы берілген орынбасар шешімге қол қойған жағдайда оның лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және арнаулы атағы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2023 жылғы 6 қаңтардағы
№ 6 бұйрыққа
10-қосымша
Шетелдіктерге және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты
тұруға рұқсаттар
беру қағидаларына
10-қосымша
____________________________
____________________________
____________________________
(бөлініс атауы)
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру/ рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама
_________________________________________________________________________
шешімді қабылдаған орган, қабылдаған күні және нөмірін көрсету
_________________________________________________________________ шешіммен
__________________________________________________________________________
заңның тармағын, бөлігін, бабын көрсету
негізінде сізге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берілгенін/рұқсат
беруден бас тартылғанын хабарлаймыз.
(керегін сызу)
Тұрақты тұруға ықтиярхат ресімдеу үшін сізге
__________________________________________________________________________
Полиция департаменті, қалалық, аудандық басқарма, полиция бөлімінің мекенжайы,
қабылдау күндері және қабылдау сағаттары, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
____________________________________________________________________
______________________________________________________________ жүгіну қажет.
Полция департаменіт, қалалық, аудандық басқарама, полиция бөлімі көші-қон қызметі
бөлінісінің (бөлімі, бөлімшесі) бастығы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылғы "__"____________ мөр орны