О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 января 2023 года № 6. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 января 2023 года № 31703
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 445 "Об утверждении Устава службы противопожарной службы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15422) следующие изменения:
в Уставе службы противопожарной службы, утвержденным указанным приказом:
пункт 3 исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Для выполнения основных задач, гарнизонная служба осуществляет:
учет и контроль состояния сил и средств гарнизона;
планирование применения сил и средств гарнизона для тушения пожаров, в том числе привлечение сил и средств, разработка расписания выезда и регламентных документов;
обеспечение тактико-специальной подготовки личного состава гарнизона, в том числе должностных лиц гарнизона, путем проведения гарнизонных пожарно-тактических учений, соревнований, сборов и гарнизонных мероприятий;
организацию связи при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ, создание автоматизированных систем управления противопожарной службы;
обеспечение работоспособности системы приема и регистрации вызовов;
разработку по привлечению личного состава подразделений гарнизона, свободного от несения службы, к тушению крупных пожаров и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (далее – ЧС).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В расписание выезда могут включаться организации образования, учебные подразделения Министерства. Личный состав организации образования привлекается к несению караульной службы в подразделениях гарнизона в пределах времени, предусмотренного для этой цели учебным планом. Учебные пожарные части, организации образования несут гарнизонную службу. В них организуется караульная служба.";
пункты 17, 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"17. Начальник гарнизона:
организовывает и контролирует гарнизонную службу;
выезжает на пожары, места аварий и стихийных бедствий по повышенному рангу, резонансному и связанные с гибелью 3-х и более людей в соответствии с приказом об организации гарнизонной службы;
руководит тушением пожаров;
принимает меры по устранению нарушений противопожарного водоснабжения, связи, систем жизнеобеспечения оперативных подразделений;
поддерживает служебную дисциплину и высокое морально-психологическое состояние личного состава;
принимает решения по организации гарнизонной и караульной службы, в том числе по установлению границ гарнизона, вносит на утверждение в местный исполнительный орган расписание выездов гарнизона (план привлечения сил и средств);
запрашивает сведения и оперативную информацию, необходимую для выполнения задач гарнизонной службы;
проверяет готовность подразделений гарнизона;
организует передислокацию подразделений органов государственной противопожарной службы при крупных пожарах, осложнении оперативной пожарной обстановки или возникновения особых условий;
вносит предложения в Министерство по награждению государственными наградами и присвоению почетных званий особо отличившихся сотрудников и граждан.

"Өртке қарсы қызмет жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 9 қаңтардағы № 6 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 қаңтарда № 31703 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 445 "Өртке қарсы қызмет жарғысын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15422 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өртке қарсы қызмет қызметінің жарғысында:
3-тармақ алып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Негізгі міндеттерді орындау үшін гарнизондық қызмет мыналарды жүзеге асырады:
гарнизондық күштері мен құралдарының жай-күйін есепке алуды және бақылауды;
өрт сөндіру үшін гарнизонның күштері мен құралдарын қолдануды, оның ішінде күштер мен құралдарын тарту тәртібін жоспарлауды, шығу кестесі мен регламенттеу құжаттарын әзірлеуді;
гарнизонның жеке құрамын, оның ішінде гарнизонның тактикалық-арнайы дайындық, гарнизондық өрт-тактикалық оқу-жаттығулар, жарыстар, жиындар және гарнизондық іс-шаралар жүргізу арқылы қамтамасыз етуді;
өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде байланысты ұйымдастыруды, өртке қарсы қызметті басқарудың автоматтандырылған жүйелерін құруды;
шақыруды қабылдау және тіркеу жүйелерінің жұмыс істеу жарамдылығын қамтамасыз етуді;
гарнизон бөлімшелерінің қызмет өткеруден бос жеке құрамын ірі өрттерді сөндіруге және төтенше жағдайлардың (бұдан әрі - ТЖ) салдарын жоюға тартуды жүзеге асырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шығу кестесіне Министрліктің білім беру ұйымдары енгізілуі мүмкін. Білім беру ұйымының жеке құрамы оқу жоспарында көзделген уақыт шегінде гарнизон бөлімшелерінде қарауыл қызметін атқаруға осы мақсат үшін тартылады. Оқу-жаттығу өрт сөндіру бөлімдері, білім беру ұйымдары гарнизон қызметін атқарады. Онда қарауылдық қызмет ұйымдастырылады";
17, 18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Гарнизон бастығы:
гарнизон қызметін ұйымдастырады және бақылайды;
жоғары дәрежелі, резонанстық және 3 және одан да көп адамның қаза болуымен байланысты өрттерге, авариялар мен дүлей зілзалаларға гарнизондық қызметті ұйымдастыру туралы бұйрыққа сәйкес шығады;
өрт сөндіруге басшылық етеді;
өртке қарсы сумен жабдықтаудың, байланыстың, жедел бөлімшелерінің тіршілігін қамтамасыз ету жүйелеріндегі бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдайды;
қызметтік тәртіпті және жеке құрамның жоғары моральдық-психологиялық жай-күйін ұстайды;
гарнизондық және қарауыл қызметтерін ұйымдастыру, оның ішінде гарнизон шекарасын белгілеу бойынша шешім қабылдайды, шығу кестесін жергілікті атқарушы органдарға бекітуге енгізеді;
гарнизон қызметін міндеттерін орындауға қажет мәліметтер мен жедел ақпаратты сұрайды;
гарнизон бөлімшелерінің әзірлігін тексереді;
ірі өрттер, жедел өрт жағдайының күрделенуі немесе ерекше жағдайлар туындаған кезінде, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының бөлімшелерін көшіруді ұйымдастырады;
Министрлікке ерекше айрықшаланған қызметкерлер мен азаматтарды мемлекеттік наградалармен наградтау және құрмет атақтарын беру бойынша ұсыныстар енгізеді.

18. Заместитель начальника гарнизона:
организовывает пожарно-тактическую подготовку в гарнизоне;
проверяет готовность подразделений государственной противопожарной службы;
осуществляет проведение пожарно-тактических учений, смотров, соревнований и общегарнизонных мероприятий;
контролирует содержание зданий пожарных депо в гарнизоне;
выезжает на пожары, места аварий и стихийных бедствий по повышенному рангу, резонансному и связанные с гибелью 3-х и более людей в соответствии с приказом об организации гарнизонной службы;
руководит тушением пожаров до прибытия на пожар начальника гарнизона;
определяет перечень наиболее важных и сложных в оперативно-тактическом отношении объектов, где требуется большое количество основной, специальной и вспомогательной техники, личного состава, работа на которых сопряжена с возможными авариями и взрывами (далее – перечень объектов);
запрашивает сведения и оперативную информацию, необходимую для выполнения задач гарнизонной службы;
вносит предложения по передислокации подразделений государственной противопожарной службы при крупных пожарах, осложнении оперативной пожарной обстановки или возникновения особых условий;
корректирует состав пожарной техники, находящейся в расчете подразделений, за счет имеющейся в гарнизоне резервной пожарной техники.
19. Оперативный дежурный:
владеет оперативной обстановкой в гарнизоне, принимает меры к устранению выявленных недостатков в несении службы, в том числе с выездом на место происшествий;
обеспечивает контроль за несением гарнизонной и караульной служб;
обеспечивает подготовку гарнизонных мероприятий и лично участвует в их проведении;
владеет информацией о перечне объектов с наличием взрывоопасными и сильнодействующими ядовитыми веществами (СДЯВ);
организовывает и лично проводит пожарно-тактические учения и занятия, контролирует организацию и проведение занятий по тактико-специальной и иным видам подготовки;
осуществляет взаимодействие со службами жизнеобеспечения;
контролирует своевременную постановку в пожарный расчет пожарных автомобилей и иной техники;
выезжает на пожары, места аварий и стихийных бедствий, принимает руководство тушением пожара и проведением аварийно-спасательных работ;
контролирует подготовленность личного состава отделений и звеньев газодымозащитной службы к работе в непригодной для дыхания среде, техническое состояние средств индивидуальной защиты органов дыхания (далее – СИЗОД), содержание контрольных постов и баз газодымозащитной службы (далее – ГДЗС);
проверяет несение караульной службы в подразделениях, проводит занятия по тактико-специальной подготовке;
запрашивает необходимую информацию о состоянии оперативной обстановки в гарнизоне;
отдает в период дежурства руководителям (начальникам караулов) подразделений и должностным лицам гарнизона в пределах своих полномочий распоряжения по вопросам гарнизонной и караульной службы, в том числе по временной передислокации пожарной техники с последующим уведомлением об этом заместителя начальника гарнизона;
отстраняет в крайних, не терпящих отлагательства, случаях лиц рядового и начальствующего состава от несения дежурства с немедленным докладом об этом вышестоящему руководству.

18. Гарнизон бастығының орынбасары:
гарнизонда өрт-тактикалық дайындықты ұйымдастырады;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің әзірлігін тексереді;
өрт-тактикалық оқу-жаттығуларды, байқауларды, жарыстарды және жалпы гарнизондық іс-шаралардың өткізілуін жүзеге асырады;
гарнизонда өрт сөндіру депосының ғимаратын ұстауды бақылайды;
жоғары дәрежелі, резонанстық және 3 және одан да көп адамның қаза болуымен байланысты өрттерге, авариялар мен дүлей зілзалаларға гарнизондық қызметті ұйымдастыру туралы бұйрыққа сәйкес шығады;
өртке гарнизон бастығы келгенге дейін өртке басшылық етеді;
негізгі, арнайы және қосалқы техниканың, жеке құрамның көп санын талап ететін ықтимал авариялармен және жарылыстармен ұштасатын жұмыс объектілерінің ең маңызды және күрделі жедел тактикалық қатынастағы тізбесін (бұдан әрі – объектілер тізбесі) айқындайды;
гарнизон қызметін міндеттерін орындауға қажет мәліметтер мен жедел ақпаратты сұрайды;
ірі өрт кезінде, күрделі жедел өрт жағдайларында немесе айрықша жағдай туындағанда өрт сөндіру мемлекеттік мекемелерінің бөлімшелерін қайта орналастыру бойынша ұсыныс енгізеді;
гарнизонда қолда бар резервтік өрт сөндіру техникасы есебінен бөлімшелердің есептобындағы өрт сөндіру техникалары құрамын түзетеді.
19. Жедел кезекші:
гарнизондағы жедел жағдайларды біледі, қызмет өткеру кезінде анықталған кемшіліктерді жоюға, оның ішінде оқиға болған жерге шығумен шаралар қабылдайды;
гарнизон және қарауыл қызметтерін өткеруге бақылауды қамтамасыз етеді;
гарнизондық іс-шаралардың дайындығын қамтамасыз етуге және оларды өткізуге өзі қатысады;
жарылу қаупі бар және күшті әсер ететін улы заттар (КӘУЗ) бар объектілердің тізбесі туралы ақпаратты біледі;
өрт-тактикалық оқу-жаттығулар мен сабақтарды ұйымдастырады және оларды өзі өткізеді, кәсіби, арнайы-тактикалық және өзге де даярлық түрі бойынша сабақтарды ұйымдастырады және өткізеді;
тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
өрт сөндіру автомобильдері мен өзге де техникаларын өрт сөндіру есептобына уақтылы жеткізуді бақылайды;
өртке, авариялар мен дүлей зілзала орындарына шығады, өрт сөндіруге және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге басшылық етуді қабылдайды;
газтүтіннен қорғау қызметі (бұдан әрі – ГТҚҚ) бөлімшелері мен буындары жеке құрамының тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеуге дайындығын, тыныс алу органдарын жеке қорғау құралдарының (бұдан әрі - ТАОЖҚҚ) техникалық жай-күйін, газтүтіннен қорғаудың бақылау бекеттері мен базаларын ұстауды бақылайды;
бөлімшелерде қарауыл қызметінің өткерілуін тексереді, кәсіби, тактикалық-арнайы даярлық бойынша сабақтардың жүргізеді;
гарнизондағы жедел ахуалдың жай-күйі туралы қажет ақпарат сұрайды;
кезекшілік кезінде бөлімшелердің басшыларына (қарауыл бастықтарына) және гарнизонның лауазымды адамдарына өз құзыреті шегінде, гарнизон және қарауыл қызметінің мәселелері бойынша, оның ішінде өрт сөндіру техникаларының уақытша орын ауыстыруы туралы, кейіннен гарнизон бастығына баяндай отырып, өкім береді;
жоғары тұрған басшылыққа бірден баяндай отырып, кейінге қалдыруды күттірмейтін жағдайларда қатардағы және басшы құрамды кезекшілікті өткеруден дереу шеттетеді.

20. Диспетчер гарнизона:
владеет информацией об оперативной пожарной обстановке в гарнизоне, дислокации и районах выезда пожарных частей, перечне объектов, на которые по первому сообщению о пожаре высылаются подразделения по повышенному номеру вызова, безводные районы (участки), техническое вооружение и тактические возможности караулов, местонахождение основных запасов огнетушащих веществ, а также местонахождение подразделений (сил и средств) гарнизона противопожарной службы;
контролирует работу средств связи, записывающей и информационной аппаратуры, автоматизированного рабочего места (далее - АРМ) (при наличии) гарнизона и обеспечивает правильность их использования;
осуществляет прием и отработку сообщений о вызовах подразделений противопожарной службы по телефонным линиям связи с номером "101";
направляет к месту вызова силы и средства гарнизона, а также службы взаимодействия в соответствии с расписанием выезда (планом привлечения сил и средств);
осуществляет фиксацию всех принимаемых решений должностными лицами при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ;
обеспечивает передислокацию караулов, отделений подразделений гарнизона;
обобщает сведения о наличии сил и средств подразделений и представляет на утверждение заместителю начальника гарнизона строевую записку по форме согласно приложению 5 к настоящему Уставу (при отсутствии автоматизированного рабочего места);
проверяет наличие связи с подразделениями гарнизона и службами жизнеобеспечения не реже 2 раз в сутки;
информирует должностных лиц гарнизона о выезде подразделений и обстановке на месте их работы;
докладывает заместителю начальника гарнизона и оперативному дежурному, поступившие сведения об изменениях оперативной обстановки, а также информирует об этом подразделения гарнизона;
доводит до подразделений гарнизона информацию и распоряжения оперативного дежурного и должностных лиц гарнизона, ведет служебную документацию согласно приложениям 6 и 7 к Уставу;
осуществляет прием информации об уголовных правонарушениях и вносит ее в автоматизированную базу данных "Книга учета информации" (далее – КУИ) Единого реестра досудебных расследований (далее – ЕРДР) согласно требованиям Правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9744) (далее – Правила);
сообщает начальнику Управления (отдела) по чрезвычайным ситуациям, дежурному дознавателю о зарегистрированных в КУИ ЕРДР сообщениях;
по указанию руководства (дознавателя) направляет специалиста исследовательской испытательной пожарной лаборатории;
составляет акт в период отсутствия доступа к информационной системе по установленной форме, согласно Правил;
имеет информацию о наличии и состоянии сил и средств в подразделениях гарнизона;
не допускает (по согласованию с оперативным дежурным) выезд пожарных расчетов на занятия, решения пожарно-тактических задач в случае осложнения оперативной обстановки;
в пределах своей компетенции требует от должностных лиц гарнизона устранения выявленных нарушений, осложняющих оперативную обстановку в гарнизоне и контролирует правильность ведения радиообмена между подразделениями гарнизона.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

20. Гарнизон диспетчері:
Гарнизондағы жедел өрт жағдайы, өрт сөндіру бөлімдерінің орналасуы мен шығу аудандары, өрт туралы бірінші хабарлама бойынша жоғары шақыру нөмірі бойынша бөлімшелер жіберілетін объектілердің тізбесі, сусыз аудандар (учаскелер), қарауылдардың техникалық қару-жарақтары мен тактикалық мүмкіндіктері, өрт сөндіргіш заттардың негізгі қорларының орналасқан жері, сондай-ақ өртке қарсы қызмет гарнизоны бөлімшелерінің (күштері мен құралдарының) орналасқан жері туралы ақпаратты иеленеді;
байланыс құралдарының, жазу және ақпараттық аппаратураның, гарнизонның автоматтандырылған жұмыс орнының (бұдан әрі – АЖО) (бар болса) жұмысын бақылайды және олардың дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
"101" нөмірімен телефон желісі байланысы арқылы өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің шақыру туралы хабарламаларды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады;
шығу кестесіне (күштер мен құралдарды тарту жоспарына) сәйкес гарнизонның күштері мен құралдарын, сондай-ақ өзара іс-қимыл жасау қызметтерін жібереді;
өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде лауазымды тұлғалардың барлық қабылдаған шешімдерін тіркеуді жүзеге асырады;
гарнизон бөлімшесі қарауылдарының, бөлімшелерінің орын ауыстыруын қамтамасыз етеді;
осы Жарғыға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімшелерді күштері мен құралдарының болуы туралы мәліметтерді жинақтайды және гарнизонның саптық жазбасын гарнизон бастығының орынбасарына бекітуге ұсынады;
гарнизон бөлімшелерімен және тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен тәулігіне 2 реттен кем емес байланыстың болуын тексереді;
гарнизонның лауазымды адамдарына бөлімшенің шығуы және олардың жұмыс орнындағы жағдайы туралы хабар береді;
гарнизон бастығының орынбасарына және жедел кезекшіге жедел ахуалдың өзгеруі туралы келіп түскен мәліметті баяндайды, сондай-ақ бұл туралы гарнизонның бөлімшелеріне хабар береді;
гарнизонның жедел кезекшісінің және лауазымды адамдарының ақпараты мен өкімін гарнизон бөлімшелерінің назарына жеткізеді, сондай-ақ осы Жарғыға 6, 7-қосымшаларға сәйкес қызметтік құжаттаманы жүргізеді;
Қазақстан Республикасының Бас прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарларды қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) талаптарына сәйкес қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы ақпаратты қабылдауды жүзеге асырады және оны Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінің (бұдан әрі - СДТТБТ) "Ақпараттарды тіркеу кітабына" (бұдан әрі – АТК) енгізеді;
СДТТБТ АТК-да тіркелген хабарламалар туралы ақпаратты Төтенше жағдайлар басқармасының (бөлімнің) бастығына, кезекші анықтаушыға хабарлайды;
басшылықтың (анықтаушының) нұсқауы бойынша өрт сынау зертханасының маманын жібереді;
Қағидаларға сәйкес белгіленген нысан бойынша ақпараттық жүйеге қолжетімділік болмаған кезде акт жасайды;
гарнизон бөлімшелеріндегі күштер мен құралдардың бар-жоғы және олардың жай-күйі туралы ақпарат білуі тиіс;
бөлімшелердің шығу аудандарында өртке қарсы қызмет күштері мен құралдарының, оның ішінде олардың өрт сөндіруге қатысуы жеткіліксіз болса, қарауылдардың сабаққа шығуын, өрт-техникалық міндеттерді шешуге жол бермейді (жедел кезекшінің келісуінен кейін);
өз құзыреті шегінде гарнизонның лауазымды тұлғаларынан гарнизондағы жедел ахуалды қиындататын анықталған бұзушылықтарды жоюды талап етеді және гарнизон бөлімшелері арасындағы радиоалмасудың дұрыс жүргізілуін бақылайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Караульная служба осуществляется дежурством в 4 смены в круглосуточном режиме, с единым порядковым номером смен (караулов) по всем территориальным подразделениям Министерства, личным составом караулов подразделений государственной противопожарной службы.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Основными задачами караульной службы являются:
обеспечение постоянной готовности караулов (дежурных смен) к ведению действий по тушению пожаров и проведению аварийно-спасательных работ в период дежурства;
контроль за исправным состоянием противопожарного водоснабжения, средств связи, проездов в районе выезда;
изучение мест расположения противопожарного водоснабжения, а также изучение объектов в оперативно-тактическом отношении, находящиеся в районе выезда подразделения;
поддержание на высоком уровне дисциплины личного состава подразделений государственной противопожарной службы;
поддержание надежной связи с подразделениями гарнизона, службами жизнеобеспечения города (района, объекта);
обеспечение охраны помещений и территории подразделения, поддержание в них необходимого порядка, проведение административно-хозяйственных работ.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Численность личного состава караула определяется штатами подразделения, которая может быть увеличена личным составом караулов подразделения, а также личным составом подразделений государственной противопожарной службы.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Начальник караула (руководитель дежурной смены):
организовывает и контролирует несение караульной службы личным составом, в том числе проверяет несение службы лицами внутреннего наряда;
обеспечивает выполнение плана подготовки личного состава караула в период дежурства и лично проводит занятия;
проводит мероприятия по поддержанию пожарной техники, ПТВ и оборудования, огнетушащих веществ в готовности к ведению действий по тушению пожара, а также контролирует состояние пожарных гидрантов, водоемов, проездов, подъездов в районе выезда подразделения;
обеспечивает выполнение правил охраны труда и техники безопасности, а также соблюдение дисциплины личным составом караула;
осуществляет контроль за ТО СИЗОД (проверка № 1, 2) и правильным ведением документов ГДЗС;
обеспечивает выполнение мероприятий, предусмотренных распорядком дня и контролирует сбор данных о наличии людей в ночное время в детских, лечебных учреждениях и на объектах с ночным пребыванием людей;
не допускает в служебные помещения посторонних лиц, кроме лиц, имеющих на это право, указанных в пункте 90 настоящего Устава;
разрабатывает и корректирует документы, регламентирующие организацию караульной службы;
выезжает на пожары, аварийно-спасательные работы и руководит действиями дежурного караула;
знает район выезда пожарной части, расположение водоисточников и особо важных объектов (цехов), а также тактико-технические характеристики пожарной техники и средств связи, имеющейся в подразделении;
запрашивает необходимую информацию о состоянии оперативной обстановки в районе выезда, знакомится с распорядительной и документацией по организации караульной службы.";

"24. Министрліктің барлық аумақтық бөлімшелері, мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері қарауылдарының жеке құрамымен ауысымдардың (қарауылдардың) бірыңғай реттік нөмірлерімен, тәулік бойы 4 ауысымды режимде кезекшілікті жүзеге асырады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Қарауылдық қызметтің негізгі міндеттері:
кезекшілік кезінде қарауылдардың (кезекші ауысымдардың) өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарды жүргізуге тұрақты әзірлігін қамтамасыз ету;
өртке қарсы сумен жабдықтаудың, байланыс құралдарының, шығу ауданына өту жолдарының жарамды күйін бақылау;
бөлімшенің шығу ауданында өртке қарсы сумен жабдықтаудың орналасқан жерлерін зерделеу, сондай-ақ жедел-тактикалық қатынастағы объектілерді зерделеу;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жеке құрамының тәртібін жоғары деңгейде ұстау;
гарнизон бөлімшелерімен, қаланың (ауданның, объектінің) тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен сенімді байланыс ұстау;
бөлімшенің үй-жайлары мен аумағын күзетуді қамтамасыз ету, оларда қажет тәртіпті ұстау, әкімшілік-шаруашылық жұмыстарын жүргізу болып табылады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Қарауыл жеке құрамының саны бөлімшенің штатымен анықталады, бөлімше қарауылдарының жеке құрамымен, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жеке бөлімшелері құрамымен көбейтілуі мүмкін.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы):
жеке құрамның қарауылдық қызметін өткеруді бақылайды және ұйымдастырады, оның ішінде ішкі наряд адамдарының кезекшілікті өткеруін тексереді;
кезекшілік кезінде қарауылдың жеке құрамының дайындық жоспарын орындауын қамтамасыз етеді және сабақты жеке өзі өткізеді;
өрт сөндіру техникасының, ӨТЖ және жабдықтарды, өртсөндіргіш заттарды өрт сөндіру бойынша іс-қимылдарды жүргізуге әзірлікте ұстау жөніндегі іс-шараларды жүргізеді, сондай-ақ бөлімшенің шығу ауданындағы өрт сөндіру гидранттарының, су айдындарының, өтетін жолдардың, кіре беріс жолдардың жай-күйін бақылайды;
жеке құрамның еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындауды, сондай-ақ қарауылдың жеке құрамының тәртіпті сақтауын қамтамасыз етеді;
ТАОЖҚҚ ТҚ көрсетуін (№ 1, 2-тексеру) және ГТҚҚ құжаттарының дұрыс жүргізілуін бақылауды жүзеге асырады;
күн тәртібінде көзделген іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді және түнгі мезгілде балалар және емдеу мекемелерінде, түнгі объектілерде адамдардың болуы туралы деректер жинауды бақылайды;
Осы Жарғының 90-тармағында көрсетілген, бұған құқығы бар тұлғалардан басқа бөгде тұлғалар қызметтік үй-жайларға жіберілмейді;
қарауыл қызметін ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттарды әзірлейді және түзетеді;
өрттерге, авариялық-құтқару жұмыстарына шығады және кезекші қарауылдың әрекеттеріне басшылық етеді;
өрт сөндіру бөлімінің шығу ауданын, аса маңызды объектілердің (цехтардың) және су көздерінің орналасуын, сондай-ақ бөлімшедегі қолда бар өрт сөндіру техникасы мен байланыс құралдарының сипаттамаларын біледі;
шығу ауданындағы жедел ахуалдың жай-күйі туралы қажетті ақпаратты сұрайды, қарауылдық қызметті ұйымдастыру жөніндегі өкімдік және басқа құжаттармен танысады.";

пункты 42, 43, 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"42. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ:
ведет четкий прием, передачу и регистрацию сообщений о пожаре и ЧС, поступающих на ПСЧ по всем имеющимся техническим средствам связи и обработки информации, своевременную и правильную высылку дежурных караулов (отделений) к месту вызова;
производит своевременный доклад на Центр оперативного управления силами и средствами (далее – ЦОУСС) и руководителям подразделения о высылке дежурного караула (отделения) на пожар или другую ЧС;
обеспечивает сохранность и правильную эксплуатацию технических средств и оборудования ПСЧ.
43. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ знает:
оперативно-служебную документацию ПСЧ, последовательность ее ведения, руководящие документы, регламентирующие работу диспетчера (радиотелефониста) ПСЧ;
район выезда подразделения и оперативную обстановку, а также улицы и проезды;
объекты, на которые при первом сообщении высылаются подразделения по повышенному рангу;
перечень объектов, на которые составлены оперативные планы и карточки тушения пожаров;
места расположения важных, пожароопасных и взрывопожароопасных объектов, противопожарное водоснабжение, безводные участки;
тактико-технические характеристики пожарной и аварийно-спасательной техники, пожарного и аварийно-спасательного вооружения и оборудования, имеющихся на вооружении подразделения;
тактические возможности дежурных караулов на пожарных машинах;
технические характеристики, принцип работы, элементы управления технических средств связи и обработки информации, а также другого оборудования, установленного на ПСЧ;
позывные подразделений и руководящего состава;
пользование схемами оповещения и сбора личного состава.
44. Диспетчер (радиотелефонист) ПСЧ:
1) при заступлении на дежурство:
принимает по описи документацию, имущество и технические средства, находящиеся на ПСЧ;
проверяет наличие, чистоту, состояние и исправность технических средств, источников резервного питания на ПСЧ;
получает у сменяющегося диспетчера (радиотелефониста) сведения о текущих выездах, а также распоряжениях и указаниях руководителей подразделения;
2) во время дежурства:
получает у начальника караула (руководителя дежурной смены) сведения о силах и средствах (количество личного состава, пожарной техники, огнетушащих веществ и ГСМ);
сведения о неисправностях средств связи и технического оборудования вносит в Журнал приема-передачи средств связи по форме согласно приложению 8 к настоящему Уставу;
поддерживает связь со службами взаимодействия и направляет в район пожара или другой ЧС;
ведет Журнал учета людей, находящихся в ночное время суток в детских, лечебных и других учреждениях в ночное время суток по форме согласно приложению 9 к настоящему Уставу;
отвечает немедленно на все вызовы по телефону: "Өртке қарсы қызметі", по внутреннему телефону называет должность и фамилию, например: "диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
при получении информации о закрытии проездов, выходе из строя противопожарного водоснабжения и изменениях оперативной обстановки немедленно докладывает начальнику караула (руководителю дежурной смены), на ЦОУСС и вносит полученную информацию в соответствующие журналы;
при посещении помещения ПСЧ должностными лицами, имеющими право на проверку караульной службы, докладывает по форме: "Господин майор. Диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";

42, 43, 44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. ББП диспетчері (радиотелефонист):
ББП барлық қолда бар техникалық байланыс құралдарына келіп түскен өрт, ТЖ туралы хабарламаларды дәл қабылдауға, беруге және тіркеуге және ақпаратты өңдеуге, шақыру орнына қарауылдың (бөлімшелердің) кезекшілерін уақытында және дұрыс жібереді;
кезекші қарауылдың (бөлімшелердің) өртке, басқа ТЖ орнына жіберілгені туралы Күштер мен құралдарды жедел басқару орталығына (бұдан әрі –КҚЖБО) және бөлімше басшыларына уақтылы баяндама жүргізеді;
ББП техникалық құралдар мен жабдықтарды сақталуына және дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
43. ББП диспетчері (радиотелефонист):
ББП жедел-қызметтік құжаттамасын, оны жүргізу ретін, ББП диспетчерінің (радиотелефонист) қызметін регламенттейтін, басшылыққа алатын құжаттарды;
бөлімшенің шығу ауданы мен жедел ахуалды, сондай-ақ көшелер мен өту жолдарын;
бірінші хабарлама жоғары ранг бойынша бөлімшелер жіберілетін объектілерді;
жедел жоспарлар мен өрт сөндіру карточкалары жасалған объектілердің тізбесін;
маңызды, өрт және жарылыс қауіпті объектілердің орналасқан жерін, өртке қарсы сумен жабдықтауды, суы жоқ учаскелерді;
бөлімшенің жарақтануындағы өрт сөндіру және авариялық-құтқару техникаларының, өрт сөндіру және авариялық-құтқару жарақтар мен жабдықтардың тактикалық-техникалық сипаттамасын;
кезекші қарауылдардың өрт сөндіру машиналарындағы тактикалық мүмкіндіктерін;
байланыс техникалық құралдарының басқару элементтері мен ақпаратты өңдеу, сондай-ақ ББП-ға орнатылған басқа жабдықтардың техникалық сипаттамасын, жұмыс істеу қағидатын;
бөлімшелер мен басшы құрамның шақырту белгілерін біледі;
жеке құрамды құлақтандыру және жинау схемаларын пайдалану.
44. ББП диспетчері (радиотелефонист):
1) кезекшілікке түскен кезде:
ББП құжаттаманы, мүлікті және техникалық құралдарды тізімдеме бойынша қабылдайды;
ББП техникалық құралдардың, резервті қоректендіру көздерінің болуын, тазалығын, жай-күйін және жарамдылығын тексереді;
ауысатын диспетчерден (радиотелефонистан) ағымдағы шығулар, сондай-ақ бөлімше басшылығының өкімдері мен нұсқаулары туралы мәліметтерді алады;
2) кезекшілік кезінде:
қарауылдың бастығынан (кезекші ауысым басшысынан) күштер мен құралдар (жеке құрамның, өрт техникасының, өртсөндіргіш заттары мен ЖЖМ саны) туралы мәлімет алады;
байланыс құралдары мен техникалық жабдықтардың ақаулықтары туралы мәліметті осы Жарғыға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байланыс құралдарын қабылдау-тапсыру журналына енгізеді;
өзара іс-қимыл жасау қызметтерімен байланыс ұстайды және өрт болған жағдайда немесе ТЖ аудандарына жібереді;
осы Жарғыға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәуліктің түнгі мезгілінде балалар, емдеу және басқа да мекемелерде болатын адамдарды есепке алу журналын жүргізеді;
телефон арқылы барлық қоңырауларға дереу "Өртке қарсы қызметі" деп жауап беруге, ал ішкі телефонға өзінің лауазымы мен тегін атайды, мысалы: "диспетчер (радиотелефонист) Ахметова";
өту жолдарының жабылуы, өртке қарсы сумен жабдықтаудың істен шығуы және жедел ахуалдың өзгерістері туралы ақпарат алған кезде дереу КҚЖБО-дағы кезекші қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысы), баяндайды және алынған ақпаратты тиісті журналдарға енгізеді;
қарауылдық қызметті тексеруге құқығы бар лауазымды тұлғалар ББП үй-жайына барған кезде, "Майор мырза. Диспетчер (радиотелефонист) Ахметова" деген нысан бойынша баяндайды;

3) при обработке вызовов:
фиксирует в путевке выезда дежурного караула следующую информацию:
адрес объекта вызова;
наименование объекта;
сведения о местонахождении объекта;
что и где горит (или иные сведения о ЧС);
на каком этаже горит (или в подвале);
этажность (или высота) здания;
наличие угрозы людям;
фамилию диспетчера ЦОУСС;
время, подпись и дату принятия сообщения;
принимает решение о направлении к месту вызова сил и средств, предусмотренных расписанием выезда (планом привлечения сил и средств), если нет прочих указании старшего диспетчера ЦОУСС (диспетчера гарнизона);
сразу после принятия решения о выезде, подает сигнал "Тревога";
вручает начальнику караула (руководителю дежурной смены) путевку выезда караула, а также план или карточку пожаротушения;
4) при сопровождении выездов:
устанавливает и поддерживает радиосвязь с дежурным караулом (отделением), выехавшим на пожар или другую ЧС;
уточняет информацию о пожаре или другой ЧС, о чем незамедлительно передает начальнику караула (руководителю дежурной смены), старшему диспетчеру ЦОУСС (диспетчеру гарнизона) и руководителям подразделения;
осуществляет фиксацию всех принимаемых решений должностными лицами при тушении пожаров и проведении аварийно-спасательных работ с указанием времени в электронном виде в АРМ, в случае отсутствия АРМ фиксируют в Журнал учета выездов подразделения по форме согласно приложению 10 к настоящему Уставу.
45. Диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ не допускается:
отвлекаться от несения службы и отлучаться с ПСЧ без разрешения начальника караула (руководителя дежурной смены) и без подмены лицом, подготовленным и допущенным для работы на ПСЧ;
отдыхать при выезде караула на пожар или другую ЧС, вести лично и допускать по телефону разговоры, не связанные с основной деятельностью, нарушать порядок радиообмена;
пропускать в помещение ПСЧ посторонних лиц, кроме проверяющих, должностных лиц гарнизона, руководства подразделения, начальника караула (руководителя дежурной смены), дежурного по караулу и лиц, отвечающих за ТО средств связи.".
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. При внедрении в гарнизоне автоматизированных систем приема и обработки информации в АРМ, обязанности диспетчера (радиотелефониста) ПСЧ, приведенные в пункте 42 настоящего Устава, могут быть регламентированы правовыми актами, не противоречащими требованиям настоящего Устава.";
главу 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в области пожарной безопасности, дознание по делам о пожарах

3) шақыруларды өңдеген кезде:
кезекші қарауылдарының шығу жолдамасында мынадай ақпаратты:
шақыру объектісінің мекенжайы;
объектінің атауы;
объектінің орналасқан жері туралы мәліметтерді;
не және қайда жанып жатқаны (немесе ТЖ туралы басқа мәлімет);
нешінші қабатта (немесе жертөледе) жанып жатқаны;
ғимараттың қабаттылығы (немесе биіктігі);
адамдарға төнген қатердің болуы;
КҚЖБО диспетчерінің тегін;
ТЖ туралы хабар алынған уақытын, күнін тіркейді және қолын қояды;
КҚЖБО аға диспетчердің (гарнизон диспетчері) басқа нұсқауы болмаса шығу кестесінде көзделген күштер мен құралдарды жіберу туралы шешім қабылдайды;
шешім қабылданғаннан кейін бірден "Дабыл" сигналын береді;
қарауылдың шығу жолдамасын, сондай-ақ өрт сөндіру жоспарын немесе (бар болған жағдайда) карточкасын кезекші қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысына) береді;
4) шығуларды сүйемелдеу кезінде:
өрт немесе басқа ТЖ шыққан кезекші қарауылмен (бөлімшемен) радиобайланыс орнатады және ұстады;
өрт немесе басқа ТЖ туралы ақпаратты қарауылдың бастығына (кезекші ауысым басшысына) шақыру орнына бару кезінде, КҚЖБО аға диспетчеріне (гарнизон диспетчеріне) және бөлімше басшыларына дереу береді;
өрттерді сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде лауазымды тұлғалармен қабылданатын барлық шешімдерді тіркеуді АЖО-на электронды түрде уақытты көрсете отырып, АЖО болмаған жағдайда осы Жарғыға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлімшенің шығуын есепке алу журналына жүзеге асырады.
45. ББП диспетчеріне (радиотелефонистке):
қызмет өткеруден алаңдауға және қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) рұқсатынсыз және ББП жұмысы үшін дайындалған және рұқсат етілген тұлғаның ауыстыруынсыз ББП-дан кетуге;
қарауылдың өртке немесе басқа ТЖ-ға шығуы кезінде демалуға, телефон бойынша негізгі қызметпен байланысты емес әңгімелерді жеке жүргізуге және оларға жол беруге, радиоалмасу тәртібін бұзуға;
ББП үй-жайына тексерушілерінен, гарнизонның лауазымды тұлғаларынан, бөлімше басшылығынан, қарауыл бастығынан (кезекші ауысым басшысынан), қарауыл бойынша кезекшіден және байланыс құралдарының ТҚ көрсетуі үшін жауапты тұлғалардан басқа бөгде тұлғалардың кіруіне рұқсат етілмейді.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Гарнизонда қабылдаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу кезінде
және АЖО-на ақпаратты өңдеу, осы Жарғының 42-тармағында келтірілген ББП диспетчерінің (радиотелефонистінің) міндеттері осы Жарғының талаптарына қайшы келмейтін құқықтық актілермен регламенттелуі мүмкін.";
4-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды, өрт туралы істер бойынша анықтауды жүзеге асыратын лауазымды адамдар

49. Начальник Управления (Отдела) по чрезвычайным ситуациям и его заместитель являются государственными инспекторами района, города областного значения, района в городе по государственному контролю в области пожарной безопасности, осуществляющими функции по государственному контролю в области пожарной безопасности на соответствующей территории в соответствии с действующим законодательством.
50. Начальники Управлений (Отделов) по чрезвычайным ситуациям и их заместители осуществляют контроль и проверку готовности негосударственных противопожарных служб, а также противопожарного состояния подконтрольных объектов на соответствующей территории, поддерживают взаимодействие с местными исполнительными органами, информируют их о противопожарном состоянии объектов.
51. Главный специалист, старший инженер, инженер являются государственными инспекторами района, города областного значения, района в городе по государственному контролю в области пожарной безопасности, осуществляющими функции по государственному контролю в области пожарной безопасности на соответствующей территории в соответствии с действующим законодательством.
51-1. Старший дознаватель (дознаватель) - должностное лицо, уполномоченное осуществлять досудебное расследование по уголовному делу в пределах своей компетенции и подчиняется начальнику органа дознания.
51-2. Старший дознаватель (дознаватель):
выезжает на все зарегистрированные случаи пожаров и проводит проверочные действия;
принимает в пределах своей компетенции по зарегистрированному заявлению, сообщению решение в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством;
с целью выявления следов уголовного правонарушения, материальных объектов, а также установления обстоятельств, имеющих значение для дела, производит осмотр местности, помещений, предметов, документов, живых лиц, трупов, животных;
принимает решение о начале и осуществлении досудебного производства, проводить следственные и другие процессуальные действия, за исключением случаев, когда законом предусмотрено утверждение их начальником органа дознания, предусмотрена санкция прокурора или решение суда;
выполняет поручения суда, прокурора, органа предварительного следствия и органа дознания о производстве отдельных следственных действий;
принимает все предусмотренные законом меры для всестороннего, полного и объективного исследования обстоятельств, необходимых и достаточных для правильного разрешения дела.
51-3. Главный, специалист, старший инженер (инженер) Исследовательской испытательной пожарной лаборатории:

49. Төтенше жағдайлар басқармасының (бөлімінің) бастығы және оның орынбасары өрт қауіпсіздігі саласында өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша функцияларды қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті аумақта жүзеге асыратын, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары болып табылады.
50. Төтенше жағдайлар жөніндегі басқармалардың (бөлімдердің) бастықтары және олардың орынбасарлары мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің дайындығын, сондай-ақ тиісті аумақтағы бақылаудағы объектілердің өртке қарсы жай-күйін бақылауды және тексеруді, жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимылды жүзеге асырады, объектілердің өртке қарсы жай-күйі туралы хабардар етеді.
51. Бас маман, аға инженер, инженер өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау бойынша қолданыстағы заңнамаға сәйкес тиісті аумақта ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның мемлекеттік инспекторлары болып табылады.
51-1. Аға анықтаушы (анықтаушы) - өз құзыреті шегінде қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды адам және анықтау органының бастығына бағынады.
51-2. Аға анықтаушы (анықтаушы):
өрттердің барлық тіркелген жағдайларына барады және тексеру әрекеттерін жүргізеді;
қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес тіркелген өтініш, хабарлама бойынша өз құзыреті шегінде шешім қабылдайды;
қылмыстық құқық бұзушылықтың іздерін, материалдық объектілерді анықтау, сондай-ақ іс үшін маңызы бар мән-жайларды анықтау мақсатында жергілікті жерді, үй-жайларды, нәрселерді, құжаттарды, тірі адамдарды, мәйіттерді, жануарларды қарап-тексеруді жүргізеді;
заңда оларды анықтау органы бастығының бекітуі көзделген, прокурордың санкциясы немесе соттың шешімі көзделген жағдайларды қоспағанда, сотқа дейінгі іс жүргізуді бастау және жүзеге асыру, тергеу және басқа да процестік әрекеттерді жүргізу туралы шешім қабылдайды;
соттың, прокурордың, алдын ала тергеу органының және анықтау органының жекелеген тергеу әрекеттерін жүргізу туралы тапсырмаларын орындайды;
істі дұрыс шешу үшін қажетті және жеткілікті мән-жайларды жан-жақты, толық және объективті зерттеу үшін заңда көзделген барлық шараларды қабылдайды.
51-3. Зерттеу сынау өрт зертханасының бас маманы, аға инженері (инженері):

1) подчиняется начальнику Исследовательской испытательной пожарной лаборатории (далее - ИИПЛ);
2) в случае временного отсутствия старшего инженера ИИПЛ исполнение должностных обязанностей по данной должности возлагаются на инженера ИИПЛ;
3) выезжает на пожары, проведение их исследования, подготовка заключений по исследованным происшествиям;
4) ведет всю документацию лаборатории, правильность и своевременность ее оформления;
5) изучает и оценивает пожарную безопасность технологических процессов производств;
6) обрабатывает материалы по пожарам;
7) проводит видео и фотосъемку исследований, явлений, происходящих на пожарах, последствий мест возникновения пожаров в целях подготовки информационных материалов для учебных заведений в области пожарной безопасности;
8) выдает заключения о причинах возникновения пожара;
9) соблюдает правила техники безопасности при работе на пожаре, в помещениях ИИПЛ, и в быту;
10) осуществляет перспективное и текущее планирование работы лаборатории;
11) осуществляет контроль накопления и обработки материалов по исследованным пожарам;
12) составляет описание крупных, резонансных и представляющих практический интерес пожаров, взрывов;
13) осуществляет контроль на соответствие лабораторного оборудования, контрольно-измерительных приборов требованиям действующих стандартов.";
в главе 5:
заголовок главы изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Руководство отрядов противопожарной службы, специализированных отрядов и пожарных частей";
параграфы 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Начальник пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста)
55. Начальник пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста) является прямым начальником личного состава пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста) и отвечает за:
готовность, строгое и безусловное соблюдение подчиненными законности, морально-психологическое состояние личного состава, подбор и расстановку кадров, воспитание и дисциплину личного состава;
тактико-специальную подготовку;
организацию караульной службы, готовность подразделения к выполнению мероприятий гражданской обороны и проведению аварийно-спасательных работ;
хозяйственную и финансовую деятельность части, содержание и правильную эксплуатацию пожарной техники, ПТВ, средств связи, оборудования, зданий, сооружений и служебно-бытовых помещений части.
56. Начальник пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста):
выезжает на пожары, места аварий, стихийных бедствий и руководит тушением пожаров или работой личного состава пожарной части по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий;
владеет информацией о месторасположении, пожарной опасности, конструктивных особенностях зданий и сооружений важнейших объектов, пожарной опасности технологических процессов производства, а также своевременно реагирует на оперативную пожарную обстановку;
руководит и лично проводит занятия по тактико-специальной подготовке личного состава пожарной части (специализированной пожарной части, специализированного отряда, пожарного поста), а также звеньев ГДЗС к работе в непригодной для дыхания среде;
организовывает с личным составом индивидуально-воспитательную работу, контролирует организацию первоначальной подготовки вновь принятых сотрудников;
в зависимости от сложившейся обстановки разрабатывает мероприятия по усилению охраны района и вносит коррективы в организацию службы;
организовывает и обеспечивает выполнение мероприятий по технике безопасности, охране труда и производственной санитарии, поддерживает внутренний распорядок в подразделении;
разрабатывает с учетом местных особенностей документацию подразделения, предусмотренную настоящим Уставом;
лично присутствует при смене караулов (дежурных смен) и проверяет листы нарядов на службу, контролирует подготовку начальствующего состава
к проведению занятий;
организует взаимодействие со службами жизнеобеспечения района (города областного значения) при ликвидации пожаров, последствий аварий и стихийных бедствий;
обеспечивает содержание в постоянной готовности техники, ПТВ, периодически проверяет их состояние и ведение учета расходования ГСМ;
организовывает и лично принимает участие в разработке, корректировке и практической отработке оперативных планов и карточек тушения пожаров.

1) зерттеу сынау өрт зертханасының (бұдан әрі - ЗСӨЗ) бастығына бағынады;
2) ЗСӨЗ аға инженері уақытша болмаған жағдайда осы лауазым бойынша лауазымдық міндеттерді атқару ЗСӨЗ инженеріне жүктеледі;
3) өрттерге барады, оларға зерттеу жүргізеді, зерттелген оқиғалар бойынша қорытындылар дайындайды;
4) зертхананың барлық құжаттамасын, оның дұрыс және уақтылы ресімделуін жүргізеді;
5) өндірістің технологиялық процестерінің өрт қауіпсіздігін зерделейді және бағалайды;
6) өрт бойынша материалдарды өңдейді;
7) өрт қауіпсіздігі саласындағы оқу орындары үшін ақпараттық материалдар дайындау мақсатында өрттерде болып жатқан зерттеулерді, құбылыстарды, өрт шыққан жерлердің салдарын бейне және фототүсірілімді жүргізеді;
8) өрттің шығу себептері туралы қорытынды береді;
9) өртте жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды,
ЗСӨЗ үй-жайларында және тұрмыста;
10) зертхана жұмысын перспективалық және ағымдағы жоспарлауды жүзеге асырады;
11) зерттелген өрттер бойынша материалдардың жинақталуын және өңделуін бақылауды жүзеге асырады;
12) ірі, резонанстық және практикалық қызығушылық тудыратын өрттердің, жарылыстардың сипаттамасын жасайды;
13) зертханалық жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының қолданыстағы стандарттардың талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады.";
5-тарауда:
тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Өртке қарсы қызмет жасақтарының, мамандандырылған жасақтар мен өрт сөндіру бөлімдерінің басшылығы";
2 және 3-параграфтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімінің бастығы
55. Өрт сөндіру бөлімінің (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, мамандандырылған жасақтың, өрт сөндіру бекетінің) бастығы өрт сөндіру бөлімі жеке құрамының (мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, мамандандырылған жасақтың, өрт сөндіру бекетінің) тікелей бастығы болып табылады және жауап береді:
жеке құрамның әзірлігіне, қарамағындағылардың заңдылықты қатаң және сөзсіз сақтауына, моральдық-психологиялық жай-күйіне, кадрларды іріктеуге және орналастыруға, тәрбиесі мен тәртібіне;
арнайы-тактикалық даярлығына;
қарауыл қызметін ұйымдастыруға, бөлімшелердің Азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауына және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізуге әзірлігіне;
бөлімнің шаруашылық және қаржы қызметіне, бөлімнің өрт сөндіру техникасын, ӨТЖ, байланыс құралдарының, жабдықтардың, ғимараттардың, құрылыстардың және қызметтік-тұрмыстық үй-жайларын ұстауға және дұрыс пайдалануға жауап береді.
56. Өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімінің бастығы:
өрттерге, авариялардың, дүлей зілзалалардың орындарына шығады және өрт сөндіруге немесе өрт сөндіру бөлімінің жеке құрамының авариялар және дүлей зілзалалардың салдарын жою бойынша жұмыстарына басшылық етеді;
маңызды объектілердің ғимараттары мен құрылыстарының орналасқан жері, өрт қауіптілігі мен конструктивті ерекшеліктері, өндірістің технологиялық процестерінің өрт қауіптілігі, сондай-ақ жедел өрт ахуалына уақытында ден қояды;
өртке қарсы сумен жабдықталуының, шығу ауданындағы өту жолдарының жай-күйін, гарнизонда бар өрт сөндіру автомобильдерін қолдану қағидалары мен тактикалық-техникалық сипаттамаларын біледі;
жеке құраммен тәрбие жұмысын ұйымдастыруға, өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімі іскерлік және моральдық-психологиялық қасиеттерін зерделейді және біледі;
өрт сөндіру (мамандандырылған өрт сөндіру, мамандандырылған жасақ, өрт сөндіру бекеті) бөлімі жеке құрамының, сондай-ақ ГТҚҚ буындарының тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеуге арнайы-тактикалық даярлығы бойынша сабақты басқарады және жеке өзі жүргізеді;
жеке құраммен жеке-тәрбиелік жұмысты ұйымдастырады, жаңадан қабылданған қызметкерлердің бастапқы даярлығын ұйымдастыруды бақылайды;
қалыптасқан жағдайға байланысты ауданның күзетілуін күшейту бойынша іс-шараларды әзірлейді және қызметтің ұйымдастырылуына түзетулер енгізеді;
қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша іс-шаралардың орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, бөлімшелердегі ішкі тәртіпті ұстайды;
ТАОЖҚҚ, байланыс құралдарының, газ түтіннен қорғаушылар жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жабдықтар мен құрал-жабдықтардың жай-күйін, дұрыс сақталуы мен пайдалануын бақылайды;
қарауылдар құрамына кірмейтін өрт сөндіру бөлімі жеке құрамының жұмыс тәртібі мен режимін белгілейді;
жергілікті ерекшеліктерді ескере отырып, осы Жарғыда көзделген бөлімше құжаттамасын әзірлейді;
қарауылдардың ауысымы (кезекші ауысымы) кезінде жеке қатысады және қызметтік наряд парақтарын тексереді, басшы құрамның сабақты өткізуге дайындығын бақылайды;
өртті, авариялар мен дүлей зілзалалардың салдарын жою кезінде ауданның (облыстық маңызы бар қала) тіршілікті қамтамасыз ету қызметтерімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
техниканы, ӨТЖ тұрақты әзірлікте ұстауды қамтамасыз етеді, олардың жай-күйі мен ЖЖМ жұмсалуының есебін жүргізуді дүркін-дүркін тексереді;
өрт сөндіру жедел жоспарлары мен карточкаларын әзірлеуді, түзетуді және практикалық пысықтауды ұйымдастырады және жеке қатысады.

Параграф 3. Заместитель начальника отряда (части)
57. Заместитель начальника отряда (части) отвечает за:
работу по подбору и расстановке кадров, а также организацию и состояние воспитательной и культурно-массовой работы в отряде (части);
морально-психологическое состояние и дисциплину личного состава;
работу по решению социально-бытовых вопросов личного состава;
тактико-специальную, служебную и физическую подготовку;
содержание и правильную эксплуатацию пожарной техники, ПТВ, средств связи, оборудования, зданий, сооружений и служебно-бытовых помещений части.
58. Заместитель начальника отряда (начальника пожарной части) подчиняется начальнику отряда (части) и является прямым начальником всего личного состава.
59. Заместитель начальника отряда (начальника пожарной части):
своевременно реагирует на оперативную пожарную обстановку, владеет информацией о месторасположении, противопожарном состоянии, пожарной опасности и конструктивных особенностях зданий и сооружений объектов, важных в оперативно-тактическом отношении, состоянии противопожарного водоснабжения, проездов в районе выезда, правилах эксплуатации и тактико-технических характеристиках пожарных автомобилей, состоящих на вооружении подразделения;
организовывает и контролирует караульную службу, повседневную работу личного состава части, а также подчиненных пожарных постов и постоянно оказывает им практическую помощь;
руководит работой по подготовке личного состава отделений и звеньев ГДЗС к работе в непригодной для дыхания среде, контролирует состояние, правильность хранения и эксплуатации СИЗОД, средств связи, оборудования и снаряжения, обеспечивающего безопасность работы газодымозащитников;
организовывает и обеспечивает выполнение мероприятий по охране труда и технике безопасности;
разрабатывает с учетом местных особенностей документацию подразделения, предусмотренную настоящим Уставом;
выезжает на пожары, места аварий, стихийных бедствий и руководит тушением пожаров или работой личного состава пожарной части по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий;
планирует и проводит воспитательную работу с личным составом, направляя ее на успешное решение служебных задач, поддержание постоянной готовности, укрепление принципа единоначалия;
организовывает и проводит индивидуальную работу по воспитанию у сотрудников добросовестного отношения к порученному делу, сознательной дисциплины, бдительности, высоких моральных качеств, точного выполнения законов, присяги, приказов начальников, чуткого и внимательного реагирования на заявления и обращения граждан;
принимает непосредственное участие в организации и проведении состязания в части, пропаганде и распространении передового опыта, развивает инициативу и активность личного состава;
выезжает на пожары, места аварий, стихийных бедствий, осуществляет работу с личным составом, при необходимости руководит тушением пожаров или работой личного состава по ликвидации последствий аварий и стихийных бедствий;
докладывает начальнику подразделения о морально-психологическом состоянии личного состава, проведенных воспитательных мероприятиях, состоянии социально-правовой работы и служебной дисциплины.";

Параграф 3. Жасақ (бөлім) бастығының орынбасары
57. Жасақ (бөлім) бастығының орынбасарының жұмысы бойынша:
кадрларды іріктеу және орналастыру жөніндегі жұмысты, сондай-ақ жасақта (бөлімде)тәрбие және мәдени-бұқаралық жұмысы мен оның жай-күйін ұйымдастыру;
жеке құрамның моральдық-психологиялық жай-күйі мен тәртібіне;
жеке құрамның әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерін шешу бойынша жұмыстарға;
тактикалық-арнайы, қызметтік және дене дайындығы;
өрт сөндіру техникасын, ӨТҚ, байланыс құралдарын, жабдықтарды, ғимараттарды, құрылыстарды және бөлімнің қызметтік-тұрмыстық
үй-жайларын ұстау және дұрыс пайдалануына жауап береді.
58. Жасақ бастығының орынбасары (өрт сөндіру бөлімінің бастығы) жасақ бастығына (бөлім) бағынады және барлық жеке құрамның тікелей бастығы болып табылады.
59. Жасақ бастығының (өрт бөлімі бастығының) орынбасары:
жедел өрт жағдайына уақытында әрекет етеді, жедел-тактикалық қатынаста маңызды объектілердің орналасқан жері, өртке қарсы жағдайы, өрт қауіптілігі және ғимараттар мен құрылыстардың конструктивтік ерекшеліктері, өртке қарсы сумен жабдықтау жағдайы, шығу ауданындағы өту жолдары, пайдалану ережелері және бөлімшенің қарулануында тұрған өрт сөндіру автомобильдерінің тактикалық-техникалық сипаттамалары туралы ақпаратты иеленеді;
қарауылдық қызметті, бөлім жеке құрамының, сондай-ақ бағынысты өрт сөндіру бекеттерінің күнделікті жұмысын ұйымдастырады және бақылайды және оларға практикалық көмек көрсетеді;
ГТҚҚ бөлімшелері мен буындарының жеке құрамын тыныс алуға жарамсыз ортада жұмыс істеуге дайындау бойынша жұмысты басқарады, газ-түтіннен қорғаушылардың жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін ТОЖҚҚ, байланыс құралдарының, жабдықтар мен жарақтардың жай-күйін, дұрыс сақталуын және пайдаланылуын бақылайды;
еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі іс-шаралардың орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
жергілікті ерекшеліктерді ескере отырып, осы Жарғыда көзделген бөлімшенің құжаттамасын әзірлейді;
өрттерге, авариялар, дүлей зілзалалар орындарына шығады және өрттерді сөндіруге немесе авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою жөніндегі өрт сөндіру бөлімі жеке құрамының жұмысына басшылық етеді;
жеке құраммен тәрбие жұмысын жоспарлайды және жүргізеді, оны қызметтік міндеттерді табысты шешуге, тұрақты әзірлікте ұстауға, дара басшылық қағидатын нығайтуға бағыттай отырып;
қызметкерлерді тапсырылған іске адал қарауға, саналы тәртіпке, қырағылыққа, жоғары моральдық қасиеттерге, заңдарды, анттарды, бастықтардың бұйрықтарын дәл орындауға, азаматтардың өтініштері мен өтініштеріне сезімтал және мұқият ден қоюға тәрбиелеу бойынша жеке жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді;
сайысты ұйымдастыруға және өткізуге, озық тәжірибені насихаттауға және таратуға тікелей қатысады, жеке құрамның бастамашылығы мен белсенділігін дамытады;
өрттерге, авариялар, дүлей зілзалалар орындарына шығады, жеке құраммен жұмысты жүзеге асырады, қажет болған жағдайда өрттерді сөндіруге немесе авариялар мен дүлей зілзалалардың зардаптарын жою жөніндегі жеке құрамның жұмысына басшылық етеді;
бөлім бастығына жеке құрамның моральдық-психологиялық жағдайы, өткізілген тәрбиелік іс-шаралар, әлеуметтік-құқықтық жұмыс және қызметтік тәртіп жағдайы туралы баяндайды.";

параграф 4 исключить;
параграф 6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Старший водитель пожарной части
65. Старший водитель пожарной части подчиняется начальнику пожарной части и его заместителям. Он является прямым начальником всего водительского состава части и отвечает за техническую исправность пожарной техники, ее правильное хранение, использование, своевременное ТО и ремонт, подготовку водительского состава.
66. Старший водитель:
знает наличие и техническое состояние, условия хранения, использования, ТО, ремонта и учета работы автомототехники подразделения, ее устройство, а также район выезда, водоисточники, дороги и проезды;
работает с агрегатами и оборудованием пожарной техники и средствами связи;
обеспечивает технически правильное хранение, использование пожарной техники, находящейся на вооружении части, содержит ее в постоянной готовности, лично руководит работами по ее ТО и ремонту;
обучает водителей работе на пожарных автомобилях, правилам техники безопасности и проверяет полученные знания;
ведет эксплуатационно-техническую документацию на пожарную технику, следит за правильным оформлением водителями эксплуатационных карточек, экономным расходованием ГСМ, запасных частей и другого имущества;
проверяет техническое состояние пожарных автомобилей, принимает меры по предупреждению дорожно-транспортных происшествий, повреждений и отказов пожарной техники, докладывает об их причинах и принятых мерах начальнику части;
своевременно предоставляет заявки на необходимые запасные части, инструменты, оборудование и ГСМ, организовывает их правильное хранение, использование и сбережение;
следит за чистотой, порядком, соблюдением правил пожарной безопасности, наличием и состоянием первичных средств пожаротушения в гаражах и местах хранения пожарной техники, технического имущества и ГСМ.
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. После возвращения с пожара или пожарно-тактических учений, занятий под контролем и при непосредственном участии начальника караула (руководителя дежурной смены) осуществляется в течение 10 минут приведение дежурного караула и техники в готовность. При этом:
водители проводят дозаправку автомобилей ГСМ (при заправке за пределами подразделения выезжает весь личный состав отделения);
личный состав пожарных расчетов караула проводит, замену ПТВ и оборудования, пожарных рукавов и индивидуального снаряжения, заправку пожарных автомобилей огнетушащими веществами;
начальник караула (руководитель дежурной смены) докладывает на ЦОУСС о постановке техники в пожарный расчет и готовности караула к выезду;
водители и личный состав проводят ТО пожарной техники, осуществляют меры личной гигиены.";

4-параграф алып тасталсын;
6-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Өрт сөндіру бөлімінің аға жүргізушісі
65. Өрт сөндіру бөлімінің аға жүргізуші өрт сөндіру бөлімінің бастығына және оның орынбасарларына бағынады. Ол бөлімнің барлық жүргізушілер құрамының тікелей бастығы болып табылады және өрт техникасының техникалық жарамдығына, оның дұрыс сақталуына, пайдалануына, уақтылы ТҚ көрсетілуіне және жөнделуіне, жүргізушілер құрамының даярлығына жауапты болады.
66. Аға жүргізуші:
бөлімшенің автомототехника жұмысының болуы мен техникалық жағдайын, сақталу тәртібін, пайдалануын, ТҚ көрсетуін, жөндеуін және есепке алынуын, оның құрылысын, сондай-ақ шығу ауданын, су көздерін, жолдар мен өту жолдарын біледі;
өрт сөндіру техникасының агрегаттарымен мен жабдықтарымен, байланыс құралдарымен жұмыс істейді;
бөлім жарақтануындағы өрт техникасын пайдалануды, техникалық дұрыс сақталуын қамтамасыз етеді, оны үнемі әзірлікте ұстайды, оның ТҚ көрсетілуі және жөнделуі жөнінде жұмыстарға жеке басшылық етеді;
жүргізушілерді өрт сөндіру автомобильдерінде жұмыс істеуге, қауіпсіздік техникасы қағидаларына үйретеді және алған білімдерін тексереді;
өрт техникасына арналған пайдалану-техникалық құжаттамасын жүргізеді, жүргізушілердің пайдалану карточкаларын дұрыс ресімделуін, ЖЖМ, қосалқы бөлшектердің және басқа мүліктердің үнемді жұмсалуын қадағалайды;
бөлімнің өрт сөндіру автомобильдерінің техникалық жағдайларын тексереді, жол-көлік оқиғаларының алдын алу, өрт техникасының бұзылулары мен істен шығуы бойынша шаралар қабылдайды, олардың себептері және қабылданған шаралар туралы бөлім бастығына баяндайды;
қажетті қосалқы бөлшектерге, құрал-сайманға, жабдықтарға және ЖЖМ өтінімдерді уақытында ұсынады, олардың дұрыс сақталуын және қолданылуын ұйымдастырады;
гараждарда және өрт техникасы, техникалық мүлік пен ЖЖМ сақталатын орындарда тазалықты, тәртіпен өрт қауіпсіздігі қағидаларын, тәртібін, сақталуын, бастапқы өрт сөндіру құралдарының болуы мен жай-күйін бақылайды.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Өрттен немесе өрт-тактикалық оқу-жаттығулардан, сабақтардан қайтып оралған кезде қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) бақылауы және тікелей қатысуы арқылы кезекші қарауылды және техниканы 10 минут ішінде әзірлікке келтіру жүзеге асырылады. Бұл ретте:
жүргізушілер автомобильдерге ЖЖМ толық құяды (бөлімшеден тыс жанармай құйған кезде бөлімшенің бүкіл жеке құрамы шығады);
қарауылдың өрт сөндіру есептоптарының жеке құрамы, ӨТҚ және жабдықты, өрт сөндіру жеңқұбырлары мен жеке құрал-жабдықтарды ауыстырады, өрт сөндіру автомобильдерін өртсөндіргіш заттармен толықтырады;
қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) техниканы өрт сөндіру есептобына қою және қарауылдың шығуға дайындығы туралы КҚЖБО-ға баяндайды;
жүргізушілер мен жеке құрам өрт сөндіру техникасына ТҚ өткізеді, жеке гигиена шараларын жүзеге асырады.";

параграф 9 изложить в следующей редакции:
"Параграф 9 Порядок допуска на территорию подразделения и в служебные помещения
77. На территорию подразделения и в служебные помещения допускаются лица, прибывшие:
для проверки организации и несения караульной службы дежурным караулом подразделения;
для сообщения о пожаре (аварии, катастрофе, стихийном бедствии);
по служебным делам;
в составе делегаций и экскурсий, посещающих подразделение
по согласованию с начальником гарнизона (начальником подразделения);
77-1. Для проверки организации и несения караульной службы правом беспрепятственного допуска на территорию подразделений (при предъявлении документа или служебного удостоверения) обладают:
Руководство Министерства;
Председатель Комитета противопожарной службы, его заместители, а также сотрудники Комитета противопожарной службы.
78. У всех лиц, прибывших в подразделение, внутренний наряд или начальник караула (руководитель дежурной смены) выясняет цель прибытия и требует от лиц, прибывших для проверки подразделения (караула), предъявления служебного удостоверения и предписание на проверку, после чего подает команду: "Начальник караула на выход!", сопровождает прибывших к начальнику подразделения или его заместителям.
79. Начальник караула (руководитель дежурной смены) в дневное и вечернее время подает команду: "Караул, смирно!", после чего докладывает о дежурстве караула и сопровождает прибывших лиц. Форма доклада – "Господин майор, дежурит первый караул, личный состав занят (докладывает, чем занят, при наличии происшествий докладывает о них). Начальник караула лейтенант гражданской защиты Сапаров", после доклада сопровождает прибывших лиц.";
пункты 82 и 83 изложить в следующей редакции:
"82. На развод строится весь личный состав заступающего и сменяющегося караулов (дежурных смен). Развод караулов проводится начальником (руководителем) подразделения или лицом, его замещающим.
Примечание: в выходные, праздничные и дни усиленного варианта несения службы смена караулов осуществляется ответственным сотрудником из числа старшего или среднего начальствующего состава в соответствии с заранее утвержденным графиком.
83. Смена караулов во всех подразделениях государственной противопожарной службы проводится в одно и то же время, не позднее 09.00 часов устанавливаемое заместителем начальника гарнизона.
Примечание: смена караулов не должно превышать 30 минут.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Проверку № 1 СИЗОД личный состав заступающего караула (дежурной смены) проводит под руководством начальника караула (руководителя дежурной смены) в период подготовки к смене при наличии индивидуального закрепления СИЗОД.
Примечание: при групповом закреплении СИЗОД за газодымозащитниками подразделения проверка №1 проводится под руководством начальника караула (руководителя дежурной смены) после развода, в период приема дежурства.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:

9-параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"9-параграф. бөлім аумағына және қызметтік үй-жайларға кіру тәртібі
77. Бөлім аумағына және қызметтік үй-жайларға келесі келген адамдар жіберіледі:
бөлімнің кезекші қарауылының қарауылдық қызметті ұйымдастыруын және өткеруін тексеру үшін;
өрт (авария, апат, табиғи зілзала) туралы хабарлау үшін;
қызметтік істер бабымен;
гарнизон бастығымен (бөлімше бастығымен) келісіп, бөлімшеге келген делегация және экскурсия құрамында келген тұлғалардың кіруіне рұқсат етіледі.
77-1. Қарауылдық қызметті ұйымдастыруды және атқаруды тексеру үшін бөлім аумағына кедергісіз жіберіледі:
(құжатты немесе қызметтік куәлікті көрсеткен кезде):
Министрліктің басшылығы;
Өртке қарсы қызмет комитетінің төрағасы, оның орынбасарлары, сондай-ақ Өртке қарсы қызмет комитетінің қызметкерлері.
78. Бөлімге келген барлық адамдардан ішкі наряд немесе қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) келу мақсатын анықтайды және бөлімшені (қарауылды) тексеру үшін келген адамдардан қызметтік куәлігін немесе тексеруге нұсқаманы көрсетуді талап етеді, одан кейін "қарауыл бастығы шығуға!", келушілерді бастыққа немесе оның орынбасарларына ертіп барады.
79. Қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) Күндізгі және түнгі уақытта "Қарауыл, тік тұр!" командасын береді, осыдан кейін қарауыл кезекшілігі туралы баяндама жасайды және келген тұлғаларды ертіп жүреді. Баяндама нысаны – "Майор мырза, бірінші қарауыл кезекшілік етеді, жеке құрам .... айналысуда (немен айналысып жатқанын, оқиғалар болған кезде сол туралы баяндайды). Қарауыл бастығы азаматтық қорғау лейтенанты Сапаров" деп баяндама жасағаннан кейін келген тұлғаларды ертіп жүреді.";
82, 83 және 84-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Таратуға түсіп жатқан және ауысып жатқан қарауылдың (кезекші ауысымның) барлық жеке құрамы шығарылады. Қарауылды таратуды бөлімшенің бастығы (басшысы) немесе оны алмастыратын тұлға жүргізеді.
Ескертпе: демалыс, мереке және қызмет өткерудің күшейтілген нұсқасы күндері қарауылдарды ауыстыруды алдын ала бекітілген графикке сәйкес аға немесе орта басшы құрам қатарынан жауапты қызметкер жүзеге асырады.
83. Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің барлық бөлімдеріндегі қарауылдың ауысуы гарнизон бастығының орынбасары белгілеген сағат 09.00-ден кешіктірілмей жүргізіледі.
Ескертпе: қарауылдарды ауыстыру 30 минуттан аспауы тиіс.";
84. Министрліктің Білім беру ұйымдарының оқу өрт сөндіру бөлімдерінде қарауылдардың ауысу уақытын оның басшысы белгілейді.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Қарауылға (кезекші ауысым) түскен жеке құрам №1 ТОЖҚҚ тексеруді қарауыл (кезекші ауысым) ауысымына дайындық кезеңінде, ТОЖҚҚ жеке бекітуі болған кезде қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) басшылығымен жүргізеді.
Ескертпе: ТОЖҚҚ бөлімшенің газ-түтіннен қорғаушыларына топтап бекіту кезінде №1 Тексеру бөлінгеннен кейін, кезекшілікті қабылдау кезеңінде қарауыл бастығының (кезекші ауысым басшысының) басшылығымен жүргізіледі.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"106. Количество смен лиц внутреннего наряда, порядок охраны служебных помещений подразделения на время выезда караула (дежурной смены) по тревоге устанавливаются начальником подразделения. Контроль за сменой лиц внутреннего наряда осуществляется начальником караула (руководителем дежурной смены) или дежурным по караулу.";
пункт 112 изложить в следующей редакции:
"112. Постовой у фасада пожарного депо:
знает порядок допуска в расположение караула личного состава противопожарной службы, граждан и транспортных средств на территорию подразделения;
принимает от граждан заявления о пожарах (авариях) и сообщает о них начальнику караула (руководителю дежурной смены) и диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ, ведет постоянное наблюдение за обстановкой в пределах видимости, при обнаружении пожара сообщает об этом начальнику караула (руководителю дежурной смены) и диспетчеру (радиотелефонисту) ПСЧ;
не допускает остановки и стоянки любых видов транспорта перед воротами гаража пожарного депо, а также лиц, не относящихся к личному составу подразделения, следит за чистотой и порядком у фасада здания пожарного депо;
у всех лиц, прибывающих в подразделение (после представления по форме: "Постовой у фасада младший сержант гражданской защиты Алпысбаев"), выясняет цель их прибытия, после чего, вызывает начальника караула (руководителя дежурной смены), а во время его отсутствия или отдыха - дежурного по караулу (дежурной смены).";
приложение 1 к указанному Уставу исключить;
приложения 5, 6, 7, 10 и 12 к указанному Уставу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу;
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после дня государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Приложение 1 к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики
Казахстан
от 9 января 2023 года № 6
Приложение 5
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Утверждаю
Начальник ГУ "СП и АСР"
__________________________
(наименование региона)
__________________________
(звание, фамилия, имя, отчество)
"__""____________ 20__ года
Строевая записка на "__"____ 20__ г.
Наименование пожарных
подразделений
Штат ПЧ (СПЧ,ПП)
В карауле по списку л/с
Налицо личного состава
Газодымозащитники/ аппараты
Отсутствуют
Всего
Расчет
Начальники караулов
Командиры отделений
Водители
Пожарные
Диспетчеров (радиотелефонистов)
Отпуск учебный/декрет.
Больные
ПЧ-1
ПЧ-2
ИТОГО:
Продолжение таблицы
Отсутствуют
Топливо бензин/дизтопливо
Пожарная техника
Командировка
Другие причины
В расчете
В резерве
На ремонте
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального.
пожарного автомобиля
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального.
пожарного автомобиля
Тип основного пожарного автомобиля
Марка специального.
пожарного автомобиля

"106. Ішкі наряд тұлғаларының ауысу санын, дабыл бойынша қарауылдың (кезекші ауысым) шыққан уақытында бөлімшенің қызметтік үй-жайларын қорғау тәртібін бөлімше бастығы белгілейді. Ішкі наряд тұлғаларының ауысуын бақылауды қарауыл бастығы (кезекші ауысым басшысы) немесе қарауыл бойынша кезекші жүзеге асырады.";
112-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Өрт сөндіру депосының қасбеті алдындағы бекетші:
қарауыл орналасқан жерде өртке қарсы қызметі жеке құрамын, азаматтарды және көлік құралдарын бөлімше аумағына кіруге рұқсат беру тәртібін біледі;
азаматтардың өрт (авариялар) туралы арыздарын қабылдайды және ол туралы қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына) және ББП диспетчеріне (радиотелефонистіне) хабарлайды, үнемі көзге көрінетін жердегі жағдайды бақылап, өрт анықталған кезде ол жөнінде қарауыл бастығына (кезекші ауысым басшысына) және ББП диспетчеріне (радиотелефонистіне) хабарлайды;
өрт сөндіру депосының гараж қақпасы алдында барлық көлік түрлерінің, сондай-ақ бөлімшенің жеке құрамына қатысы жоқ адамдардың аялдауына және тоқтауына жол бермейді, өрт сөндіру депосы ғимаратының қасбеті алдында тәртіп пен және тазалықты қадағалайды;
бөлімшеге келген барлық тұлғалардан ("Қасбеті алдындағы бекетші азаматтық қорғау кіші сержанты Алпысбаев" нысаны бойынша таныстырудан кейін"), олардың келу мақсатын сұрайды, содан кейін қарауыл (кезекші ауысым) лауазымды тұлғаларды шақырту сигналын қолдана отырып, қарауыл бастығын (кезекші ауысым басшысын), ал ол болмаған немесе демалыста болған кезінде – қарауыл бойынша (кезекші ауысым) кезекшіні шақыртады.";
көрсетілген Жарғыға 1-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген Жарғыға 5, 6, 7, 10 және 12-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрліктің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 6 бұйрығына
1-қосымша
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
5-қосымша
нысан
Бекітемін
"ӨС және АҚЖҚ" ММ бастығы
____________________________
(аймақтың атауы)
____________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
20__ жылғы "___"____________
20__жылғы "___"________ саптық жазба
Өрт сөндіру бөлімшелерінің атауы
ӨСБ (МӨСБ, ӨБ) штаты
Ж/қ тізімі бойынша қарауылда
Жеке құрамның шығысы бойынша
Газ-үтіннен қорғаушылар/ аппараттар
Жоқ
Барлығы
Есеп
Қарауыл бастығы
Бөлімше командирі
Жүргізушілер
Өрт сөндірушілер
Диспетчерлер (радиотелефоншылар)
Оқу демалысы/декрет
Ауру
1-ӨСБ
2-ӨСБ
БАРЛЫҒЫ:
Кестенің жалғасы
Жоқ
отын бензин/дизотын
Өрт сөндіру техникасы
Іссапар
Басқа себептер
Есепте
Резервте
Жөндеуде
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы
Негізгі өрт сөндіру автомобилінің түрі
Арнайы өрт сөндіру автомобилінің маркасы

АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
АПМ
АЛ-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
Наименование пожарных подразделений
Имеется на автомобилях в расчете
Рукавов
Лафетных стволов
Стац./пер
ГПС-600, "Пурга"/
ИУП
Переносных р/ст
Электрофонари/ прожектора
77мм
66 мм
51 мм
ПЧ-1
ПЧ-2
Итого:
Продолжение таблицы
Имеется на автомобилях в расчете
Пенообразователя на складе
Диспетчера (радиотелефониста)
Начальника караула или лица его подменяющего
Ответственный по подразделению
ТОК/Л-1
Спасательные веревки
Пенообразователя
в расчете
Ответственный по гарнизону ________________________
Дежурная смена ДСПТ:
Оперативный дежурный____________________________
Старший помощник_______________________________
Помощник______________________________________
Старший диспетчер_______________________________
Диспетчер______________________________________
Диспетчер (радиотелефонист)______________________
Примечание:
1) число позиций может быть увеличено по решению начальника гарнизона;
2) при отсутствии автоматизированного рабочего места в гарнизоне противопожарной
службы вводится журнал строевых записок.
Приложение 2 к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики
Казахстан
от 9 января 2023 года № 6
Приложение 6
к Уставу службы
противопожарной службы
Перечень документов, регламентирующих организацию гарнизонной службы
п/п
Наименование документа
Периодичность заполнения, обновления
Место хранения
Срок
хранения
1
2
3
4
5
1.
Расписание выезда подразделений гарнизона (План привлечения сил и средств)
по мере необходимости но не реже одного раза в 2 года
ЦОУСС (ПСЧ района)
до замены новыми
2.
Алгоритм взаимодействия с коммунальными и экстренными службами (города, района), а также ведомственными подразделениями противопожарной службы (при необходимости)
по мере
необходимости
ЦОУСС
до отмены или замены новыми
3.
Документы по гражданской обороне:
1) приказ о создании противопожарной службы гражданской защиты;
2) положение о противопожарной службе гражданской защиты;
3) план ГО области (города, района);
4) план мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
5) схема оповещения личного состава.
по мере необходимости
ЦОУСС, в сейфе
до замены новыми
4.
План - задание оперативному дежурному по гарнизону на период дежурства
ежедневно
ДСПТ
один год
5.
Перечень позывных подразделений и должностных лиц гарнизона
по мере необходимости
ЦОУСС, ДСПТ (в сейфе)
до замены новым
6.
Оперативные планы и карточки тушения пожаров на предприятия и населенные пункты
по мере необходимости
ЦОУСС
- электронный формат (на режимные, особо важные, стратегические объекты -бумажный формат)
до замены новыми
7.
Планшет водоисточников населенного пункта (района)
два раза в год и по мере необходимости
ЦОУСС, автомобиль оперативного дежурного
до замены новым
Примечание:
1) порядок разработки документов и ответственных за их исполнение (обновление) устанавливает руководство гарнизона;
2) при отсутствии автоматизированного рабочего места в гарнизоне противопожарной службы вводится аварийный журнал учета выездов подразделений;
3) план - карта города (района) с дислокацией подразделений гарнизона противопожарной службы и нанесенными границами районов выезда пожарных частей, водоисточниками, выделенными особо важными и режимными предприятиями ведется в электронном формате.
Приложение 3 к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики
Казахстан
от 9 января 2023 года № 6
Приложение 7
к Уставу службы
противопожарной службы
Перечень регламентных документов подразделения противопожарной службы по организации службы, подготовки и пожаротушения
№ п/п
Наименование документа
Периодичность разработки, корректировки
Место хранения
Сроки хранения
1
2
3
4
5
По организации службы
1.
Книга службы
В течение дежурства
В кабинете начальника караула
Три года после заполнения
2.
Распорядок дня*
На стенде в пожарном депо
До отмены или замены новым
3.
Функциональные обязанности личного состава дежурных караулов
По мере необходимости
В кабинете начальника караула
До отмены или замены новыми
4.
Позывные подразделений гарнизона области (города) (служб), должностных лиц гарнизона
по мере необходимости
в папке №3
до замены новым
5.
Приказ начальника части о закреплении личного состава за караулами (копия)
По мере необходимости
В кабинете заместителя начальника
До отмены или замены новым
6.
Документы по гражданской обороне:
1) приказ о создании противопожарной службы гражданской защиты;
2) положение о противопожарной службе гражданской защиты;
3) план ГО (города, района);
4) план мероприятий по подготовке органов управления и сил гражданской защиты;
5) схема оповещения личного состава.
Один раз в год и по мере необходимости
Папка №3
До замены новыми
7.
Справочник телефонов аппарата управления, подразделений гарнизона
Один раз в год
в папке №3
До замены новым
По организации подготовки
8.
Документы по организации и проведению тактико-специальной подготовки личного состава (приказ замначальника гарнизона, годовой план распределения времени по дисциплинам и месяцам обучения, расписание занятий, тематические планы, журнал учета тактико-специальной подготовки, план-конспект руководителя занятий)
Один раз в год и по мере необходимости
В кабинете заместителя начальника по службе
Два года после замены новым
9.
Документы по организации и проведению первоначальной подготовки вновь принятых сотрудников на должности: пожарный, водитель, радиотелефонист
По мере необходимости на конкретного сотрудника
В кабинете заместителя начальника по службе
Весь период службы сотрудника
10.
План-график тренировок личного состава на огневой полосе психологической подготовки, в СИЗОД в теплодымокамере и на свежем воздухе,
Один раз в год
В кабинете заместителя начальника по службе
Один год после замены
По организации пожаротушения
11.
Расписание выезда подразделения (выписка) – для городских подразделений, "План привлечения сил и средств"
По мере необходимости
Пункт связи части
До замены новым
12.
Справочник телефонов коммунальных, экстренных служб и другие взаимодействующих служб
Один раз в год, по мере необходимости
Пункт связи части
До замены новым
13.
Оперативные планы и карточки пожаротушения (в том числе на населенные пункты – для сельских подразделений)
Один раз в год, по мере необходимости
Пункт связи части
До замены новыми
14.
Путевка для выезда
Заполняется при выезде за пределы подразделения
Пункт связи части
1 месяц
15.
Журнал учета людей, находящихся в детских, лечебных и других учреждениях в ночное время

АЦ-7-40
АЦ-3,2-40
-
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
АЦ-7-40
КМӨА
АС-30
АЦ-2,5-40
-
АЦ-7-40
-
Өрт сөндіру бөлімдерінің атауы
Есептегі автомобильдерде бар
Жеңқұбырлар
Лафетті оқпандар тұрақты/тасымалы
ГПС-600, "Пурга"/УП
Тасымалы. р/ст
Электрошамдар/ прожекторлар
77мм
66 мм
51 мм
1-ӨСБ
2-ӨСБ
БАРЛЫҒЫ:
Кестенің жалғасы
Есептегі автомобильдерде бар
Қоймадағы көбік түзгіш
Диспетчерлер (радиотелефоншылар)
Қарауыл бастығы немесе оны ауыстыратын тұлғалар
бөлім бойынша жауапты
Лафетті оқпандар тұрақты/тасымалы
ГПС-600, "Пурга"/УП
Тасымалы. р/ст
Электрошамдар/ прожекторлар
ТОК/Л-1
Құтқарғыш арқандар
көбік түзгіш есепте
Гарнизон бойынша жауапты ________________________
ӨСКБ кезекші ауысымы:
Шұғыл кезекші____________________________
Аға көмекші_______________________________
Көмекші______________________________________
Аға диспетчер_______________________________
Диспетчер______________________________________
Диспетчер (радиотелефоншы)______________________
Ескертпе:
1) позициялар саны гарнизон бастығының шешімімен ұлғаюы мүмкін;
2) өртке қарсы қызмет гарнизонында автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда саптық жазбалар журналы енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 6 бұйрығына
2-қосымша
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
6-қосымша
Гарнизон қызметін ұйымдастыруды регламенттейтін құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттардың атауы
Толтыру, жаңарту мерзімділігі
Сақталу орны
Сақталу мерзімі
1
2
3
4
5
1.
Гарнизон бөлімшелерінің шығу кестесі (Күштер мен құралдарды тарту жоспары)
қажеттілігіне қарай, бірақ екі жылда бір реттен кем емес
КҚЖБО (ауданның ББП)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
2.
Коммуналдық және шұғыл қызметтермен (қаланың, ауданның), сондай-ақ өртке қарсы қызметтің ведомстволық бөлімшелерімен (қажеттілігіне қарай) өзара іс-қимыл Алгоритмдары
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО
күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
3.
Азаматтық қорғаныс жөніндегі құжаттар:
1. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметін құру туралы бұйрық.
2. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметі туралы ереже.
3. Облыстың (қала, аудан) АҚ жоспары.
4. Азаматтық қорғаудың басқару және күштер органдарын даярлау бойынша іс-шаралар жоспары.
5. Жеке құрамды құлақтандыру схемасы.
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО, сейфте
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
4.
Кезекшілік кезінде гарнизон бойынша жедел кезекшіге жоспар-тапсырма
күнделікті
ӨСКҚ
бір жыл
5.
Бөлімшелер мен гарнизонның лауазымдық тұлғаларының шақыртулар тізбесі
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО (ӨСКҚ, сейфте)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
6.
Кәсіпорындар мен елді мекендердегі өрт сөндіру жедел жоспарлары мен карточкалары
қажеттілігіне қарай
КҚЖБО – электронды (режимді, аса маңызды, стратегиялық объектілерге – қағаз түрінде)
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
7.
Елді мекен (аудан) су көздерінің планшеті
жылына екі рет және қажеттілігіне қарай
КҚЖБО, жедел кезекшінің автомобилі
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Ескертпе:
1) құжаттарды әзірлеу тәртібін және олардың орындалуына (жаңартылуына) жауаптыларды гарнизон бастығы белгілейді;
2) өртке қарсы қызмет гарнизонында автоматтандырылған жұмыс орны болмаған кезде бөлімшелердің шығуын есепке алу журналы және саптық жазбалар журналы енгізіледі;
3) өртке қарсы қызмет гарнизонының бөлімшелері орналасқан және өрт сөндіру бөлімдерінің шығу аудандарының шекаралары, аса маңызды және режимдік кәсіпорындар бөлген су көздері көрсетілген қаланың (ауданның) жоспар - картасы электрондық форматта жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 6 бұйрығына
3-қосымша
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
7-қосымша
Қызметті ұйымдастыру, дайындық және өрт сөндіру бойынша өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің регламенттік құжаттарының тізбесі
р/с
Құжаттың атауы
Әзірлеу, түзету мерзімділігі
Сақтау орны
Сақтау мерзімі
1
2
3
4
5
Қызметті ұйымдастыру бойынша
1.
Қызмет кітабы
Кезекшілік кезінде
Қарауыл бастығының кабинетінде
Толтырғаннан кейін үш жыл
2.
Күн тәртібі
Қажеттілігіне қарай
Өрт сөндіру депосындағы стендте
Күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
3.
Кезекшілік қарауылдар жеке құрамының функционалдық міндеттері
Қажеттілігіне қарай
қарауыл бастығының кабинетінде
Күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
4.
Облыс (қала) (қызметтер) гарнизоны бөлімшелерінің, гарнизонның лауазымды тұлғаларының шақырулары
Қажеттілігіне қарай
№3 папкада
жаңасымен ауыстырылған ға дейін
5.
Жеке құрамды қарауылға бекіту туралы бөлім бастығының бұйрығы (көшірме)
Қажеттілігіне қарай
Бастықтың орынбасарының кабинетінде
Күші жойылғанға немесе жаңасымен ауыстырылғанға дейін
6.
Азаматтық қорғаныс жөніндегі құжаттар:
1. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметін құру туралы бұйрық.
2. Азаматтық қорғаудың өртке қарсы қызметі туралы ереже.
3. Облыстың (қала, аудан) АҚ жоспары.
4. Азаматтық қорғаудың басқару және күштер органдарын даярлау бойынша іс-шаралар жоспары.
5. Жеке құрамды құлақтандыру схемасы.
Жылына бір рет және қажеттілігіне қарай
№3 папкада
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
7.
Гарнизон басқару аппаратының, бөліністерінің телефондар анықтамалығы
Жылына бір рет
№3 папкада
жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Дайындықты ұйымдастыру бойынша
8.
Жеке құрамның тактикалық-арнайы дайындығын ұйымдастыру және өткізу бойынша құжаттар (гарнизон бастығы орынбасарының бұйрығы, оқу тәртібі және айлары бойынша уақытты бөлудің жылдық жоспары, сабақтар кестесі, тақырыптық жоспарлар, тактикалық-арнайы дайындауды есепке алу журналы, сабақтар басшыларының жоспар-конспекті)
Жылына бір рет және қажеттілігіне қарай
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
Жаңасымен ауыстырғаннан кейін екі жыл
9.
Өрт сөндіруші, жүргізуші, радиотелефонист лауазымдарына жаңадан қабылданған қызметкерлерді алғашқы даярлауды ұйымдастыру және жүргізу құжаттары
қажеттілігіне қарай нақты қызметкерге
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
Қызметкердің барлық жұмыс кезеңінде
10.
Жеке құрамның өрт жолағында, ТАОЖҚҚ-да, жылутүтін камерасында және таза ауада психологиялық дайындықты машықтану жоспар-кестесі
Жылына бір рет
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
Жаңасымен ауыстырғаннан кейін бір жыл
Өрт сөндіруді ұйымдастыру бойынша
11.
Бөлімшенің шығу кестесі (үзінді көшірме) – қалалық бөлімшелер үшін, "Күштер мен құралдарды тарту жоспары"
Қажеттілігіне қарай
Бөлімнің байланыс пунктінде
Жаңамен ауыстырылған ға дейін
12.
Коммуналдық, шұғыл қызметтердің және басқа да өзара әрекеттесетін қызметтердің телефондарының анықтамалығы
Жылына бір рет, қажеттілігіне қарай
№2 папкада
Жаңамен ауыстырылған ға дейін
13.
Өрт сөндірудің жедел жоспарлары мен карточкалары (оның ішінде ауылдық бөлімшелер үшін – елді мекендерге арналған)
Жылына бір рет, қажеттілігіне қарай
Бөлімнің байланыс пункті
Жаңамен ауыстырылғанға дейін
14.
Шығуға жолдама
Бөлімшеден тыс шыққан кезде толтырылады
Бөлімнің байланыс пункті
1 ай
15.
Түнгі уақытта балалар, емдеу және өзге де мекемелерде болатын адамдарды есепке алу журналы

Ежедневно в 21.00
Пункт связи части
До замены новым
16.
Журнал приема – сдачи средств связи
В течение дежурных суток
Пункт связи части
1 год после заполнения
17.
Акт о пожаре (копия)
По мере составления
В кабинете начальника части в отдельной папке
5 лет
18.
Карточка действий караулов на пожаре (составляется на каждый разобранный с личным составом характерный пожар)
По результатам исследования, но не позже 10 суток после пожара
В кабинете заместителя начальника по службе в отдельной папке
Два года по истечении учебного года
По технике безопасности
19.
Журнал учета зачетов (инструктажей) по технике безопасности
В течение года, по мере необходимости
В кабинете начальника управления (отдела) пожаротушения, в кабинете заместителя начальника по службе
5 лет
По технике
20.
Журнал приема-сдачи пожарных автомобилей
При приеме передаче смены
В кабинете начальника караула
Один год после замены
21.
График технического обслуживания автотехники части*
Один раз в год, по мере необходимости
В кабинете заместителя начальника по службе, стенд
До замены новым
22.
Журнал технического обслуживания пожарных автомобилей
В соответствии с требованиями Наставления по технической службе
В кабинете начальника караула
Один год после замены
23.
Эксплуатационная карточка (на каждый основной и специальный автомобиль)
В течение дежурных суток
В кабинете начальника караула в отдельной папке
До замены новыми
По пожарно-техническому вооружению
24.
Опись пожарно-технического вооружения на каждый основной и специальный автомобиль части*
По мере необходимости
На стенде в гараже или
в автомобиле
До замены новыми
25.
Акты и график испытания ПТВ и другого снаряжения, диэлектрических средств
Постоянно по результатам испытания диэлектрических средств
В кабинете заместителя начальника по службе в отдельной папке
Три года после замены
По рукавному хозяйству
26.
Паспорта пожарных рукавов
После работы рукава
В кабинете начальника караула
До списания рукава
По противопожарному водоснабжению
27.
Журнал внесения корректировок источников противопожарного водоснабжения
по мере необходимости
В кабинете начальника караула
Три года после замены
28.
Планшет водоисточников района выезда подразделения
по мере необходимости
Пункт связи части, по одному на каждый основной автомобиль
До замены новыми
Примечания:
1) порядок разработки документов и ответственных за их исполнение (обновление) устанавливает заместитель гарнизона;

Күн сайын 21:00-де
Бөлімнің байланыс пункті
Жаңамен ауыстырылғанға дейін
16.
Байланыс құралдарын қабылдау-тапсыру журналы
Кезекшілік тәулік ішінде
Бөлімнің байланыс пункті
Толтырғаннан кейін 1 жыл
17.
Өрт туралы акт (көшірмесі)
Жасалуына қарай
Бөлім бастығының кабинетінде бөлек папкада
5 жыл
18.
Өрттегі қарауылдың іс-қимыл карточкасы (жеке құрам талдаған әрбір өртке жасалады)
Зерттеу нәтижесі бойынша, өрттен кейін 10 тәуліктен кешіктірмей
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде бөлек папкада
Оқу жылы аяқталғаннан кейін екі жыл
Қауіпсіздік техникасы бойынша
19.
Қауіпсіздік техникасы бойынша сынақтарды (нұсқаулықтарды) есепке алу журналы
Бір жыл бойы, қажеттілігіне қарай
Өрт сөндіру басқармасы (бөлім) бастығының кабинетінде, қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде
5 жыл
Техника бойынша
20.
Өрт сөндіру автомобильдерін қабылдау-тапсыру журналы
Ауысымды қабылдау тапсыру кезінде
Қарауыл бастығының кабинетінде
Ауыстырылғананнан кейін бір жыл
21.
Бөлімнің автотехникасына техникалық қызмет көрсету графигі*
Жылына бір рет, қажеттілігіне қарай
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде №1-папкада, стенд
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
22.
Өрт сөндіру автомобильдеріне ТҚК журналы
Техникалық қызмет жөніндегі тәлімдеменің талаптарына сәйкес
Қарауыл бастығының кабинетінде
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
23.
Пайдалану карточкасы (әрбір негізгі және арнайы автомобильге)
Кезекшілік тәуліктер бойы
Қарауыл бастығының кабинетінде бөлек папкада
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Өрт-техникалық жарақтары бойынша
24.
Бөлімнің әрбір негізгі және арнайы автомобиліне өрт-техникалық жарақтарының тізімдемесі
Қажеттілігіне қарай
Гаражда стендте немесе автомобильде
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
25.
ӨТҚ мен басқа құрал-жабдықтарды, диэлектрлік құралдарды сынау актілері мен графигі
Диэлектрлік ққұралдарды сынау нәтижелері бойынша тұрақты
Бастықтың қызмет жөніндегі орынбасарының кабинетінде бөлек папкада
Ауыстырылғаннан кейін үш жыл
Жеңқұбыр шаруашылығы бойынша
26.
Өрт сөндіру жеңқұбырларының паспорты
Жеңқұбыр жұмысынан кейін
Қарауыл бастығының кабинетінде
Жеңқұбырларды есептен шығарғанға дейін
Өртке қарсы сумен жабдықтау бойынша
27.
Өртке қарсы сумен жабдықтау көздерін түзету енгізу журналы
қажеттілігіне қарай
Қарауыл бастығының кабинетінде
Ауыстырғаннан кейін үш жыл
28.
Бөлімшелердің шығу ауданындағы су көздерінің планшеті
қажеттілігіне қарай
Бөлімнің байланыс пункті, әрбір негізгі автомобильге біреуден
Жаңасымен ауыстырылғанға дейін
Ескертпелер:
1) Құжаттарды әзірлеу тәртібін және олардың орындалуына (жаңартуға) жауапты тұлғаларды гарнизон бастығының орынбасары белгілейді;

2) документы по ГО хранятся в сейфе (металлическом несгораемом шкафу) в ПСЧ, ключи от которого должны находиться у начальника караула. При приеме-сдаче дежурства начальники караулов проверяют и принимают их в порядке, определяемым начальником гарнизона;
3) папка № 3 - в сейфе пункта связи части;
4) начальник подразделения не реже одного раза в месяц осуществляет контроль за порядком хранения, ведения, использования всех документов и внесения в них коррективов и уточнений;
5) при отсутствии автоматизированного рабочего места вводится аварийный журнал учета выездов подразделений и путевка на выезд;
6) план - карта города (района) с дислокацией подразделений гарнизона противопожарной службы и нанесенными границами районов выезда пожарных частей, водоисточниками, выделенными особо важными и режимными предприятиями ведется в электронном формате;
7) документы по подготовке личного состава ведутся согласно программы тактико-специальный подготовки, повышения квалификации и переподготовки рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы;
8) документы по технической службе ведутся согласно наставления по технической службе органов государственной противопожарной службы;
9) документы по газодымозащитной службе ведутся согласно наставления по газодымозащитной службе органов государственной противопожарной службы.
Приложение 4 к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики
Казахстан
от 9 января 2023 года № 6
Приложение 10
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
Журнал учета выездов подразделения
Начат: "__" ______________ 20__ года
Окончен: "__"_______________ 20__ года
Продолжение журнала учета выездов
подразделения
на 2-х страницах
(отводится не менее 200 листов)
Время получения извещения (информации)
Место пожара (адрес) и что горит, информация с места пожара о ходе тушения, вызове дополнительных сил и средств, неисправности водопровода и средств связи, проездов дорог и другие, фамилии лиц, передавших и принявших сообщение
дата
часы и минуты
Какие части (отделения) выехали на пожар (аварию, стихийное бедствие, учения, занятия)
ВРЕМЯ
Принятые меры
выезда
прибытия к месту вызова
локализации пожара
ликвидации пожара
возвращения караулов (отделений)
Примечание:
1) при отсутствии автоматизированного рабочего места вводится журнал учета выездов подразделений и путевка на выезд;
2) журнал учета выездов подразделения прошивается, нумеруется и скрепляется печатью;
3) при наличии автоматизированного рабочего места диспетчера допускается изменять формат оформления Журнала учета выездов подразделений под специфику программы.
Приложение 5 к приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям Республики
Казахстан
от 9 января 2023 года № 6
Приложение 12
к Уставу службы
противопожарной службы
форма
1 стр. книги службы
(титульный лист)
Книга службы
________________________пожарной части
______________________________________
Начата:_________________
Окончена:_______________
Продолжение книги службы
2 стр. (отводится восемь листов)
СПИСОК
личного состава _____________________караула
на "____"_________________20__ года
№ п/п
Ф.И.О.
Звание
Должность, дата назначения
Дата рождения
Образование, что окончил, специальность
Спортив-ный разряд по ПСС и другим видам
Домашний адрес и телефон
1
2
3
4
5
6
7
8
Начальник караула             __________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Продолжение книги службы
10 стр. (отводится одна страница
на период дежурства)
для пожарных частей по охране
городов и населенных пунктов,
специализированных пожарных частей
УТВЕРЖДАЮ
Начальник пожарной части
__________________________
(звание)
__________________________
(фамилия, имя, отчество)
"___"______________20__г.
Наряд на службу
_____________________караула

2) АҚ жөніндегі құжаттар қарауыл бастығының кабинетіндегі сейфте (жанбайтын металл шкаф) сақталады, сейф кілті қарауыл бастығында болуы қажет. Кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде қарауыл бастықтары айқындаған тәртіпте тексереді және қабылдайды;
3) №3 папка бөлімнің байланыс пункті сейфінде сақталады;
4) Бөлімше бастығы айына кемінде бір рет барлық құжаттардың сақталу, жүргізілу, қолдану тәртібін бақылайды және оларға уақытында түзетулер немесе нақтылауды енгізеді;
5) автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда бөлімшелердің шығуларын есепке алудың авариялық журналы және шығуға жолдама енгізіледі;
6) өртке қарсы қызмет гарнизонының бөлімшелері орналасқан және өрт сөндіру бөлімдерінің шығу аудандарының шекаралары, аса маңызды және режимдік кәсіпорындар бөлген су көздері көрсетілген қаланың (ауданның) жоспар - картасы электрондық форматта жүргізіледі;
7) жеке құрамды даярлау жөніндегі құжаттар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамын тактикалық-арнайы даярлау, біліктілігін арттыру және қайта даярлау бағдарламасына сәйкес жүргізіледі;
8) техникалық қызмет жөніндегі құжаттар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының техникалық қызмет жөніндегі нұсқаулығына сәйкес жүргізіледі;
9) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының газ-түтіннен қорғау қызметі бойынша газ-түтіннен қорғау қызметі бойынша құжаттар нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 6 бұйрығына
4-қосымша
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
10-қосымша
нысан
Бөлімшенің шығуын есепке алу ЖУРНАЛЫ
20__жылы "___"_____ басталды
20___жылы "___"____ аяқталды
Бөлімшенің шығуын есепке алу
журналының жалғасы
2 парақта
(кемінде 200 парақ болады)
Хабарламаны (ақпаратты) қабылдау уақыты
Өрт орны (мекенжайы) және не жанып жатыр, өрт орнынан сөндіру барысы, қосымша күштер мен құралдарды шақырту, су құбырының және байланыс құралдарының, жолдар мен басқалардың жарамсыздығы туралы ақпарат, хабарламаны берген және қабылдаған тұлғалардың тегі
күні
сағаты және минуты
Қандай бөлімдер (бөлімшелер) өртке (аварияға, дүлей зiлзалаға, оқу-жаттығуларға) шықты
УАҚЫТЫ
Қабылданған шаралар
шығу
шақырту орнына келу
өртті оқшаулау
өртті жою
қарауылдардың (бөлімшелер) оралуы
Ескертпе:
1) Автоматтандырылған жұмыс орны болмаған жағдайда бөлімшелердің шығуларын есепке алу журналы және шығуға жолдама енгізіледі;
2) бөлімшенің шығуды есепке алу журналы тігіледі, нөмірленеді және мөрмен бекітіледі;
3) диспетчердің автоматтандырылған жұмыс орны болған кезде бағдарламаның ерекшелігіне қарай бөлімшелердің шығуын есепке алу журналын ресімдеу форматын өзгертуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2023 жылғы 9 қаңтардағы
№ 6 бұйрығына
5-қосымша
Өртке қарсы қызметтің
жұмыс жарғысына
12-қосымша
нысан
Қызмет кітабының 1-парағы
(мұқаба парағы)
___________________________________ ________________________ өрт сөндіру бөлімінің қызмет кітабы
Басталды:_________________
Аяқталды:_________________
Қызмет кітабының жалғасы
2-парағы. (сегіз парақ бөлінеді)
20__ жылғы "____"_________________ _____________________қарауылдың жеке құрамының ТІЗІМІ
р/с
Т.А.Ә.
Атағы
Лауазымы, тағайындалған күні
Туған күні
Білімі, не аяқтады, мамандығы
ӨСҚ бойынша және басқа спорт түрінен разряды
Үй мекенжайы және телефоны
1
2
3
4
5
6
7
8
Қарауыл бастығы                   __________________________
(атағы, Т.А.Ә. қолы)
Қызмет кітабының жалғасы
10-парақ. (кезекшілік кезіне бір
парақ бөлінеді)
қалалар мен елді мекендерді қорғайтын
өрт сөндіру бөлімдері,
мамандандырылған өрт сөндіру бөлімдері үшін
БЕКІТЕМІН
Өрт сөндіру бөлімінің бастығы
____________________________
(атағы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
20__ж. "___"______________
____________________ қарауылдың қызмет наряды

с ____час. "___"________20_ года до ____час. "___"__________ 20_ года
Начальник караула ________, диспетчер (радиотелефонист)________
_________________
1. Состав караула
По списку____, налицо_____, в расчете___, в отпуске____, в командировке___, отсутствуют по болезни____, иные причины____.
Расчет
Состав расчета
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
фамилия и инициалы
Командир отделения
Водитель
Пожарный № 1
(далее по номеру расчета)…
(стажер)
В расчете:                   - аппараты на сжатом воздухе _______________________
- радиостанции носимые ____________________________
- дозиметрические приборы _________________________
- костюмы защитные _______________________________
В резерве:                   - пожарные автомобили _____________________________
- аппараты на сжатом воздухе ________________________
Внутренний наряд
Вид наряда
Фамилия
Время заступления
Продолжение книги службы
11 стр.
(на период дежурства)
Проверил начальник
_______________________
(подпись)
1. Результаты караульной службы: выезды на пожары, аварии, занятия и другие.
Цель выезда
Адрес
Какие выехали автомобили
Время
выезда
возвращения
Обнаруженные неисправности противопожарного водоснабжения и закрытые проезды в районе выезда
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
ПТВ, пожарные рукава, другие технические средства, вышедшие из строя или получившие повреждения
Наименование ПТВ, в том числе пожарных рукавов, технических средств, средств связи
Адрес, место применения
Характер повреждения
Происшествия в карауле (нарушения дисциплины, техники безопасности и другие)
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Недочеты, вскрытые при проверке несения службы внутренним нарядом
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Недочеты, вскрытые при приеме-сдаче дежурства
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
Дежурство сдал___________________             Дежурство принял________________
Окончание книги службы
10 стр. (отводится 10 листов)
Учет результатов проверки организации караульной службы
Дата и время проверки
Результаты проверки, подпись лица, проводившего проверку
Принятые меры по устранению недостатков
Примечания:

20_ жылғы "___"______ сағ.____ден 20_ жылғы "___"_________ сағ. ____дейін.
Қарауыл бастығы ________, диспетчер (радиотелефонист)________
_________________
1. Қарауыл құрамы
Тізім бойынша____, барлығы_____, есепте___, демалыста____, іссапарда___, ауруы бойынша жоқ____, басқа себептер____.
Есеп
Есеп құрамы
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Автомобиль
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Тегі және инициалдары
Бөлімше командирі
Жүргізуші
№ 1-өрт сөндіруші
(бұдан әрі есептің нөмірі бойынша)…
(тағылымдамадан өтуші)
Есепте: - сығымдалған ауадағы аппараттар _________________________________
- бірге алып жүретін радиостанциялар_______________________________
- дозиметрлік аспаптар ____________________________________________
- қорғаныш костюмдері __________________________________________
Резервте: - өрт сөндіру автомобильдері______________________________________
- сығымдалған ауадағы аппараттар___________________________________
Ішкі наряд
Наряд түрі
Тегі
Түсетін уақыты
Қызмет кітабының жалғасы
11-парақ
(кезекшілік кезіне арналады)
Тексерген
__________________ бастығы
(қолы)
1. Қарауыл қызметінің нәтижелері: өртке, аварияларға, сабаққа және т.б. шығулар
Шығу мақсаты
Мекенжайы
Қандай автомобильдер шықты
Уақыты
шыққан
оралған
Өртке қарсы сумен жабдықтаудың табылған жарамсыздықтары және шығу ауданындағы жабық өту жолдары
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________
Істен шыққан немесе зақымдалған ӨТЖ, өрт сөндіру жеңқұбырлар, басқа да техникалық құралдар
ӨТЖ, оның ішінде өрт сөндіру жеңқұбырларының, техникалық құралдардың, байланыс құралдарының атауы
Қолдану орны, мекенжайы
Зақымдалу сипаты
Қарауылдағы оқиғалар (тәртіпті, қауіпсіздік техникасы мен басқа да бұзушылықтар)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ішкі нарядтың қызметті өткеруін тексеру кезінде ашылған кемшіліктер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кезекшілікті қабылдау-тапсыру кезінде ашылған кемшіліктер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кезекшілікті тапсырды____________________ Кезекшілікті қабылдады_____________
Қызметтік кітапты бітіру
10-парақ (он парақ бөлінеді)
Қарауыл қызметінің ұйымдастырылуын тексеру нәтижелерін есепке алу
Тексеру күні және уақыты
Тексеру жүргізген тұлғаның қолы, тексеру нәтижелері
Кемшіліктерді жою бойынша қабылданған шаралар
Ескертпелер:

1) книга службы рассчитывается на один календарный месяц и хранится 3 года после ее заполнения;
2) проверяющий организацию караульной службы делает соответствующую запись в разделе учета результатов проверки организации караульной службы, приняв безотлагательные меры к устранению выявленных недостатков, влияющих на готовность караула к действиям по тушению пожара и проведению аварийно-спасательных работ;
3) листы книги службы должны быть пронумерованы, прошнурованы, скреплены печатью и заверены подписью руководителя подразделения.

1) қызмет кітабы бір күнтізбелік айға есептеледі және ол толтырылғаннан кейін 3 жыл сақталады;
2) қарауыл қызметін ұйымдастыруды тексеруші тұлға өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша іс-қимылдарға қарауылдың әзірлігіне әсер ететін анықталған кемшіліктерді жоюға кезек күттірмейтін шараларды қабылдап, қарауыл қызметін ұйымдастыруды тексеру нәтижелерін есепке алу бөлімінде тиісті жазба жүргізеді;
3) Қызмет кітабының беттері нөмірленген, тігілген, мөрмен және бөлімше басшысының қолымен бекітілген болуы тиіс.