Об утверждении типового договора образовательного накопительного страхования
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 19 января 2023 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2023 года № 31739. Утратил силу совместным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 8 января 2024 года № 7 и Министра просвещения Республики Казахстан от 9 января 2024 года № 4.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра науки и высшего образования РК от 08.01.2024 № 7 и Министра просвещения РК от 09.01.2024 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 11-1 Закона Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить типовой договор образовательного накопительного страхования согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту экономики и финансов Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 19 января 2023 года № 20
Типовой договор образовательного накопительного страхования
Серия № _______ "___" ________ 20___г.
_____________________________________________________________________,
(полное наименование и место нахождения страховой организации)
в дальнейшем именуемое "Страховая организация-участник", в лице
_______________________________________, действующего (ей) на основании
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
|устава, лицензии на право осуществления страховой деятельности по отрасли "страхование
жизни" по классу "страхование жизни в рамках государственной образовательной
накопительной системы" от "___"_______ 20___г. №___, выданной уполномоченным
органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых
организаций, и Правил страхования по классу "страхование жизни в рамках государственной
образовательной накопительной системы" (далее – Правила), утвержденных Страховой
организацией-участником в соответствии с подпунктом 18) статьи 3 Закона Республики
Казахстан "О страховой деятельности", с одной стороны, и гражданин (гражданка)
______________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, место жительства)
документ, удостоверяющий личность ____________________________________________,
(серия, номер)
выданный _______________________________, именуемый (-ая) в дальнейшем
(кем выдан, дата выдачи)
"Страхователь, Застрахованный", с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны",
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной
накопительной системе" (далее – Закон), заключили настоящий договор образовательного
накопительного страхования (далее – Договор) в пользу гражданина (гражданки)
_____________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, признак резидентства и код сектора экономики)
именуемого в дальнейшем "Выгодоприобретатель", о нижеследующем.

Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 20 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 қаңтарда № 31739 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 8 қаңтардағы № 7 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 9 қаңтардағы № 4 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 08.01.2024 № 7 және ҚР Оқу-ағарту министрінің 09.01.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі Экономика және қаржы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 19 қаңтардағы
№ 20 бұйрығына
қосымша
Білім беру жинақтау сақтандыруының үлгілік шарты
Серия № ______________ "___"________ 20___ж.
Бұдан әрі "Қатысушы-сақтандыру ұйымы" деп аталатын
"___________________________________________________________________ "
(сақтандыру ұйымының толық атауы және орналасқан жері)
атынан жарғының, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру
сыныбы бойынша "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру
құқығына арналған қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті орган 20__ ж. ________ __ берген № _____ лицензияның және
Қатысушы-сақтандыру ұйымы бекіткен "мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде
өмірді сақтандыру" сыныбы бойынша Сақтандыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар)
негізінде әрекет етуші
__________________________________________________________________________
бір тараптан (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
және бұдан әрі "Сақтанушы, Сақтандырылушы" деп аталатын азамат (азаматша)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, тұрғылықты жері) жеке басты куәландыратын құжат
_____________________________________________,
(серия, нөмірі)
_______________________ берген екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп (кіммен)
(берілген күні)
"Тараптар" деп аталып, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан
Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бұдан әрі "Пайда алушы" деп аталатын
азамат (азаматша)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, тұрғылықты жері, резиденттік белгісі және экономика
секторының коды) пайдасына төмендегілер туралы осы білім беру жинақтау сақтандыруы шартын
(бұдан әрі – Шарт) жасасты.

Глава 1. Общие положения
1. Предметом Договора является обязательство Страхователя уплатить страховую премию (страховые взносы), а Страховой организации-участника осуществить страховую выплату в пользу Выгодоприобретателя в результате возникновения страхового случая.
Объектом страхования является имущественные интересы Страхователя (Выгодоприобретателя), связанные с дожитием Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты, смертью или установлением Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты
2. Договор заключается в письменной форме на бумажном носителе.
Основанием для заключения Договора является заявление Страхователя, содержащее данные, необходимые для расчета страховой премии и идентификации Страхователя.
3. Подписанием Договора Страхователь/Законный представитель дает согласие на сбор и обработку персональных данных, раскрытие тайны страхования Страховой организации-участнику и оператору.
4. Размер премии государства устанавливается Законом.
Глава 2. Период действия Договора, размеры страховой суммы, страховой премии (страховых взносов), порядок и сроки уплаты страховой премии по Договору
5. Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с момента уплаты страхователем страховой премии, а при уплате ее в рассрочку – первого страхового взноса, и действует по "___" _________ ____года, включительно.
6. Период действия страховой защиты: с "___" _________ ____ года по "___" _________ ____ года.
7. Страховая сумма по договору составляет ____________________ тенге.
8. Территория страхования: весь мир.
9. Размер страховой премии (страховых взносов) для оплаты Страховой организации–участнику составляет ______________________________ тенге.
(цифрами и прописью)
10. Оплата страховой премии (страховых взносов) Страховой организации-участнику осуществляется:
Единовременно – в срок до с "___" _________ ____ года;
В рассрочку – ежемесячно, ежеквартально или в ином порядке по соглашению сторон Договора, но не менее одного раза в год.
Оплата страховой премии в рассрочку осуществляется не позднее "_____" числа каждого _______________________________________________________.
(месяца/квартала/года указать другой порядок)
Глава 3. Страховой случай по Договору
11. Страховым случаем является:
1) дожитие Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты;
2) установление Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шарттың мәні Сақтанушының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу, ал Қатысушы сақтандыру ұйымының сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде пайда алушының пайдасына сақтандыру төлемін жүзеге асыру міндеттемесі болып табылады.
Сақтандыру объектісі Сақтанушының (Пайда алушының) сақтандыру арқылы қорғау мерзімі аяқталғанға дейін Сақтандырылушының өмір сүруімен, қайтыс болуымен немесе сақтандырылушыға сақтандыру қорғауының қолданылу кезеңінде бірінші немесе екінші топтағы мүгедектіктің белгіленуімен байланысты мүліктік мүдделері болып табылады.
2. Шарт жазбаша нысанда қағаз жеткізгіште жасалады.
Сақтандыру сыйлықақысын есептеу және Сақтанушыны сәйкестендіру үшін қажетті деректері бар Сақтанушының өтініші шарт жасасу үшін негіз болып табылады.
3. Шартқа қол қою арқылы Сақтанушы/Заңды өкіл Қатысушы-сақтандыру ұйымына және операторға дербес деректерді жинауға және өңдеуге, сақтандыру құпиясын ашуға келісім береді.
4. Мемлекет сыйлықақысының мөлшері Заңмен белгіленеді.
2-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі, сақтандыру сомасының, сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) мөлшері, Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеу тәртібі және мерзімі
5. Шарт Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген кезден бастап, ал оны бөліп - бөліп төлеген кезде – бірінші сақтандыру жарнасын төлеген кезден бастап күшіне енеді және тараптар үшін міндетті болады және қоса алғанда, _____жылғы "__" _______ дейін қолданылады.
6. Сақтандыру қорғауының қолданылу кезеңі: _____жылғы "__" _______ бастап _____ жылғы "__" _______ дейін.
7. Шарт бойынша сақтандыру сомасы ______________ теңгені құрайды.
8. Сақтандыру аумағы: бүкіл әлем.
9. Қатысушы-сақтандыру ұйымына төлеу үшін сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) мөлшері ______________ теңгені (сандармен және жазумен) құрайды.
10. Қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) төлеу:
Бір рет – ____ жылғы "__" ________ дейінгі мерзімде;
Бөліп төлеу – ай сайын, тоқсан сайын немесе Шарт тараптарының келісімі бойынша өзге тәртіппен, бірақ жылына кемінде бір рет.
Сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеу әрбір __________________________________________________ "____" күнінен (айдың / тоқсанның / жылдың немесе басқа тәртіпті көрсету)
кешіктірмей жүзеге асырылады.
3-тарау. Шарт бойынша сақтандыру жағдайы
11. Сақтандыру жағдайы дегеніміз:
1) Сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғалу мерзімі аяқталғанға дейін өмір сүруі;
2) Сақтандырылушы сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып танылуы;

3) смерть Застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты.
12. Страховая организация-участник освобождается от осуществления страховой выплаты, если страховой случай, предусмотренный подпунктом 3) пункта 11, наступил вследствие:
1) суицида в первые 2 (два) года действия Договора;
2) воздействия ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения;
3) военных действий;
4) гражданской войны, народных волнений, массовых беспорядков или забастовок;
5) употребления Застрахованным наркотических средств или психотропных веществ, за исключением употребления лекарств, предписанных квалифицированным врачом медицинского учреждения (при наличии заключения организаций, проводивших медицинское освидетельствование / экспертизу);
6) умышленных действий Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, за исключением действий, совершенных в состоянии необходимой обороны и крайней необходимости;
7) алкогольного/наркотического опьянения, в том числе управление транспортным средством в состоянии алкогольного/наркотического опьянения;
8) действий Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя, признанных в установленном законодательными актами порядке умышленными преступлениями или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;
9) занятий Застрахованным профессиональным спортом или опасными видами спорта (зимние, подводные, конные, авто и мотогонки, авиационные, силовые виды спорта, скалолазание, альпинизм, дельтапланеризм, парашютный спорт, восточные, боевые и спортивные единоборства в контакте, подледный и пещерный дайвинг, погружения без оборудования) либо тренировок такого типа, а также выполнения трюков, участия в любых соревнованиях, связанных с повышенным риском получения физического ущерба, риском для жизни (в случае, если Страхователь (Застрахованный) скрыл данную информацию от Страховщика при приеме на страхование либо в период действия страхования и иное прямо не предусмотрено договором страхования);
10) полета на летательных аппаратах, за исключением полета в качестве пассажира на пассажирских воздушных судах лицензируемой авиакомпании (при наличии подтверждающих документов);
11) онкологического заболевания или заболевания, связанного с возникновением злокачественного новообразования (онкологическим заболеванием), если страховой случай наступил в течение первых двух лет действия договора страхования;
12) заболеванием ВИЧ-инфекцией (СПИД) или заболеванием, связанным с ВИЧ-инфекцией (СПИД).

3) сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде Сақтанушының қайтыс болуы.
12. Егер 11-тармақтың 3) тармақшасында көзделген сақтандыру жағдайы мыналар салдарынан орын алса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудан босатылады:
1) Шарт қолданысының алғашқы 2 (екі) жылында өзіне-өзі қол жұмсау;
2) ядролық жарылыстың, радиацияның немесе радиоактивті ластанудың әсері;
3) әскери іс-қимылдар;
4) азаматтық соғыс, халық толқулары, кез келген тәртіпсіздіктер немесе ереуілдер;
5) медициналық мекеменің білікті дәрігері тағайындаған дәрілік заттарды қолдануды қоспағанда, сақтанушының есірткі немесе психотроптық заттарды қолдануы (медициналық куәландыру/сараптама жүргізген ұйымдардың қорытындысы болған жағдайда);
6) қажетті қорғаныс жағдайында және аса қажеттілік жағдайында жасалған әрекеттерді қоспағанда, Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының сақтандыру жағдайының басталуына бағытталған немесе оның басталуына ықпал ететін қасақана әрекеттері;
7) алкогольдік/есірткілік масаңдық, оның ішінде мас күйінде көлік жүргізу;
8) Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен сақтандыру жағдайымен себептi байланыстағы қасақана қылмыстар немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар болып танылған әрекеттерi;
9) Сақтандырылушының кәсіпқой спорт түрлерімен немесе қауіпті спорт түрлерімен айналысуы (қысқы, су асты, ат спорты, авто және мотоцикл жарыстары, авиация, күштемелі спорт түрлері, жартасқа өрмелеу, альпинизм, дельтапландар, парашютпен секіру, шығыс, жауынгерлік және спорттық жекпе-жек түрлері, мұз астында және үңгірде сүңгу, жабдықсыз сүңгу) немесе осы сияқты жаттығулар, сондай-ақ трюктерді орындау, физикалық зақымдану қаупінің жоғарылауымен, өмірге қауіп төндірумен байланысты кез келген жарыстарға қатысу) (Сақтанушы (Сақтандырылушы) сақтандыруға қабылданған кезде немесе сақтандырудың қолданылу мерзімі ішінде бұл ақпаратты Сақтандырушыдан жасырған және сақтандыру шартында өзгеше көзделмеген жағдайда);
10) авиакомпанияның лицензиясы бар жолаушылар әуе кемесiнде (растайтын құжаттар болған кезде) жолаушы ретiнде ұшуды қоспағанда, ұшу аппараттарында ұшу;
11) онкологиялық ауру немесе қатерлі ісіктің (онкологиялық ауру) пайда болуымен байланысты ауру, егер сақтандыру жағдайы сақтандыру шартының алғашқы екі жылы ішінде орын алса;
12) АИТВ-инфекциясы (ЖИТС) немесе АИТВ-инфекциясымен (ЖИТС) байланысты ауру.

13. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 11 Договора, Страхователь освобождается от уплаты страховых взносов на период установления ему инвалидности первой или второй группы, с предоставлением подтверждающих документов Страховой организации-участнику, предусмотренных пунктом 36 Договора.
С момента снятия установленной Страхователю инвалидности первой или второй группы (реабилитации инвалидности) Страхователь обязан возобновить уплату страховых взносов по Договору. При этом страховая сумма по Договору остается неизменной.
Глава 4. Порядок осуществления страховой выплаты
14. При поступлении Выгодоприобретателя на обучение в юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – организация образования) или юридическое лицо, созданное и действующее за пределами территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования (далее – зарубежная организация образования), Страхователь/Выгодоприобретатель предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:
1) заявление на осуществление страховой выплаты;
2) копию договора оказания образовательных услуг при оплате образовательных услуг в организации образования, находящиеся на территории Республики Казахстан;
3) подтверждающие документы о зачислении (инвойс, письмо-приглашение/договор об оказании образовательных услуг) с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский либо русский язык, при оплате образовательных услуг в зарубежную организацию образования;
4) документы необходимые для открытия текущего или сберегательного счета, открываемого клиентом на имя третьего лица с ограничением права данного лица на совершение расходных операций по банковскому счету до наступления или выполнения им условий, определенных клиентом (далее – эскроу-счет), доверенность от Выгодоприобретателя с полномочиями Страховой организации-участника для открытия эскроу-счета, при оплате образовательных услуг в зарубежную организацию образования.
При присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь/Выгодоприобретатель предоставляют в Страховую организацию-участник следующие документы:
1) заявление на осуществление страховой выплаты либо продление срока действия Договора и направление страховой выплаты на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования, либо на перевод выкупной суммы по Договору, с учетом премии государства, на оплату Договора в пользу третьего лица;

13. Шарттың 13-тармағының 2) тармақшасында көзделген сақтандыру жағдайы басталған кезде Сақтанушы Қатысушы-сақтандыру ұйымына Шарттың 36-тармағында көзделген растайтын құжаттарды ұсына отырып, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік берілген кезеңде сақтандыру жарналарын төлеуден босатылады.
Сақтанушыға берілген бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік жойылған (мүгедектікті оңалту) сәттен бастап Сақтанушы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеуді қайта бастауға міндетті. Бұл ретте Шарт бойынша сақтандыру сомасы өзгеріссіз қалады.
4-тарау. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
14. Пайда алушы Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі – білім беру ұйымы) немесе Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаға (бұдан әрі – шетелдік білім беру ұйымы) оқуға қабылданған жағдайда Сақтанушы/Пайда алушы мынадай құжаттарды Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынады:
1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға өтініш;
2) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан білім беру ұйымдарында білім беру қызметтеріне ақы төлеу кезінде білім беру қызметтерін көрсету шартының көшірмесі;
3) шетелдiк бiлiм беру ұйымына бiлiм беру қызметiне ақы төлеу кезiнде мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi нотариалды куәландырылған аудармасы бар оқуға қабылданғаны туралы растайтын құжаттар (инвойс, шақыру хаты/бiлiм беру қызметiн көрсету туралы шарт);
4) шетелдiк бiлiм беру ұйымына бiлiм беру қызметiне ақы төлеу кезiнде клиент Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде пайда алушының атына ашатын, клиент айқындаған талаптар басталғанға немесе орындалғанға дейін осы тұлғаның банктік шот бойынша шығыс операцияларын жасауға құқығын шектей отырып, ағымдағы немесе жинақ шотын (бұдан әрі – эскроу-шот) ашу үшін қажетті құжаттар, Қатысушы-сақтандыру ұйымының "эскроу-шот" ашуға өкілеттігі бар Пайда алушының сенімхаты.
Пайда алушыға білім беру гранты тағайындалған жағдайда Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы-сақтандыру компаниясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) сақтандыру төлемін жүзеге асыруға не Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және сақтандыру төлемін білімнің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеу үшін жұмсауға не мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын аударуға, үшінші тұлғаның пайдасына Шартты төлеуге өтініш;

2) свидетельство о присуждении образовательного гранта в соответствии с формой, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 октября 2007 года № 502 "Об утверждении формы документов строгой отчетности, используемых организациями образования в образовательной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4991).
15. При поступлении в организацию образования на договорной основе страховая выплата осуществляется Страховой организацией-участником в организацию образования на основании заявления Страхователя/Выгодоприобретателя (законного представителя выгодоприобретателя, не достигшего 14 лет) долями (за каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения).
16. При осуществлении выплат на периодической основе, Страхователь имеет право на индексацию периодических выплат по Договору.
Размер ставки индексации выплат, осуществляемых на периодической основе, составляет __________________ процентов.
(цифрами и прописью)
17. Страховая организация-участник осуществляет перевод страховой выплаты на банковский счет организации образования в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента предоставления Страхователем/Выгодоприобретателем Страховой организации-участнику письменного заявления на осуществление страховой выплаты и получения всех необходимых документов, предусмотренных пунктом 14 Договора.
18. При поступлении выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования страховая выплата осуществляется путем перевода суммы денег на банковский счет в режиме эскроу-счета в срок, предусмотренный пунктом 17 Договора.
19. Расходы по открытию банковского счета в режиме эскроу-счета оплачиваются за счет средств Страховой организации-участника.
20. При превышении размера страховой выплаты суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора, страховая выплата в размере суммы превышения подлежит выплате Выгодоприобретателю либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законному представителю.
21. Страховая организация-участник предоставляет Выгодоприобретателю/Страхователю отсрочку оплаты страховых выплат на срок не более трех лет при отчислении из организации образования (зарубежной организации образования).
Страховая организация-участник осуществляет выплату выкупной суммы, за вычетом начисленной премии государства, подлежащей возврату в бюджет в следующих случаях:

2) "Білім беру ұйымдары білім беру қызметінде пайдаланатын қатаң есептіліктегі құжаттардың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 23 қазандағы № 502 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша білім беру грантын беру туралы куәлік (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4991 болып енгізілді).
15. Білім беру ұйымына шарт негізінде қабылданған кезде сақтандыру төлемін Қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтанушының/Пайда алушының (14 жасқа толмаған пайда алушының заңды өкілі) өтініші негізінде үлестермен (әр академиялық кезең немесе оқу жылы үшін) немесе бір рет толық көлемде (барлық оқу кезеңі үшін) білім беру ұйымына жүзеге асырады.
16. Мерзімді түрде төлемдерді жүзеге асыру кезінде Сақтанушы Шарт бойынша мерзімді төлемдерді индексациялауға құқылы.
Мерзімді түрде жүргізілетін төлемдерді индекстеу мөлшерлемесі __________________ пайызды құрайды. (санмен және сөзбен)
17. Қатысушы-сақтандыру ұйымы білім беру ұйымының банктік шотына сақтандыру төлемін аударуды Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы-сақтандыру ұйымына сақтандыру төлемін жүзеге асыруға жазбаша өтінішті берген және Шартың 14-тармағында көзделген барлық қажетті құжаттарды алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
18. Пайда алушы шетел білім беру ұйымына оқуға түскен жағдайда сақтандыру төлемі Шарттың 28-тармағында белгіленген мерзімде "эскроу шот" режимінде банк шотына ақша сомасын аудару арқылы жүзеге асырылады.
19. "Эскроу шот" режимінде банк шотын ашуға арналған шығыстар Қатысушы-сақтандыру компаниясының қаражаты есебінен төленеді.
20. Сақтандыру төлемiнiң сомасы Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғаннан кейiн оқудың бүкiл кезеңi үшiн бiлiм беру қызметiне ақы төлеу сомасынан асып кеткен жағдайда артық сома мөлшеріндегі сақтандыру төлемi Пайда алушыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкіліне төленуі тиіс.
21. Білім беру ұйымынан (шетелдік білім беру ұйымынан) шығарылған жағдайда Қатысушы- сақтандыру ұйымы Пайда алушыға/Сақтанушыға үш жылдан аспайтын мерзімге сақтандыру төлемдерін төлеу мерзімін кейінге қалдырады.
Қатысушы- сақтандыру ұйымы мына жағдайларда бюджетке қайтаруға жататын есепке жатқызылған мемлекет сыйлықақысын шегере отырып, сатып алу сомасын төлейді:

1) не восстановление Выгодоприобретателя в отчисленной организации образования (зарубежной организации образования);
2) не поступление на обучение в другую организацию образования (зарубежную организацию образования).
22. При смерти Выгодоприобретателя, признания его судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности Выгодоприобретателя продолжать обучение вследствие состояния здоровья, Страхователь, при смерти Страхователя – его наследники, вправе:
1) заменить Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) получить выкупную сумму по Договору с сохранением начисленной премии государства.
23. При наступлении события, предусмотренного пунктом 22 Договора, Страхователь, при смерти Страхователя – опекун Выгодоприобретателя, либо при смерти Выгодоприобретателя – наследники Страхователя, предоставляют Страховой организации-участнику следующие документы:
1) заявление на получение выкупной суммы с сохранением премии государства либо на замену Выгодоприобретателя другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) документ, подтверждающий факт смерти Выгодоприобретателя, признания судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности Выгодоприобретателя продолжать обучение вследствие состояния здоровья.
24. При смерти Застрахованного, наступившей в период действия Договора и не являющейся страховым случаем в соответствии с условиями Договора, действие Договора прекращается с даты смерти Застрахованного, и наследники Застрахованного имеют право получить выкупную сумму, при еҰ наличии.
Глава 5. Условия выплаты и размер выкупной суммы по Договору
25. Страхователь имеет право получить выкупную сумму, при наличии таковой, обратившись с заявлением о досрочном прекращении Договора или при прекращении Договора по инициативе Страховой организации- участника. В этом случае премия государства подлежит возврату в бюджет.
26. Для получения выкупной суммы, при наличии таковой, Страхователь должен предоставить:
1) письменное заявление;
2) копию документа, удостоверяющего личность Страхователя;
3) оригинал или дубликат Договора, при его оформлении на бумажном носителе.
27. Размер выкупной суммы, подлежащий оплате Страхователю, рассчитывается на дату получения заявления от Страхователя о расторжении Договора.
28. Страховая организация - участник выплачивает выкупную сумму, при наличии таковой, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения документов, указанных в пункте 26 Договора.

1) Пайда алушы шығарылған білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қалпына келтірілмегенде;
2) басқа білім беру ұйымына (шетелдік білім беру ұйымына) қабылданбағанда.
22. Пайда алушы қайтыс болған, сот оны әрекетке қабілетсіз немесе хабар-ошарсыз кеткен деп таныған не оны қайтыс болды деп жариялаған не Пайда алушы денсаулығына байланысты білім алуды жалғастыра алмаған жағдайда Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – оның мұрагерлері мыналарға құқылы:
1) Пайда алушы Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен ауыстыруға;
2) есептелген мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын алуға.
23. Шарттың 22-тармағында көзделген жағдай басталған кезде Сақтанушы, Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – Пайда алушының қамқоршысы не Пайда алушы қайтыс болған жағдайда – Сақтанушының мұрагерлері Қатысушы- сақтандыру компаниясына мынадай құжаттарды ұсынады:
1) мемлекеттік сыйлықақыны сақтай отырып, сатып алу сомасын алуға не Пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен алмастыруға өтініш;
2) Пайда алушының қайтыс болу фактісін растайтын, соттың әрекетке қабілетсіз, хабар-ошарсыз кеткен деп тануы немесе қайтыс болды деп жариялауы не Пайда алушының денсаулық жағдайына байланысты оқуын жалғастыруға қабілетсіздігі туралы құжат.
24. Шарттың қолданылу кезеңі ішінде Сақтандырылушы қайтыс болғанда және бұл Шарт талаптарына сәйкес сақтандыру жағдайы болып табылмайтын жағдайда Шарт Сақтандырылушы қайтыс болған күннен бастап бұзылады, ал Сақтандырылушының мұрагерлері, сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, алуға құқылы.
6-тарау. Шарт бойынша төлем шарттары және сатып алу сомасының мөлшері
25. Сақтандырушы сатып алу сомасын, ол болған жағдайда, Шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы өтініш беру арқылы немесе Қатысушы-сақтандыру ұйымының бастамасы бойынша Шарт бұзылған жағдайда алуға құқылы. Бұл ретте мемлекеттік сыйлықақы бюджетке қайтарылуға жатады.
26. Сатып алу сомасын алу үшін, егер бар болса, Сақтанушы мыналарды ұсынуы тиіс:
1) жазбаша өтініш;
2) Сақтанушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) егер ол қағаз жеткізгіште ресімделсе, Шарттың түпнұсқасы немесе телнұсқасы.
27. Сақтанушыға төленуге жататын сатып алу сомасының мөлшері Сақтанушының Шартты бұзу туралы өтініші келіп түскен күнгі жағдай бойынша есептеледі.
28. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сатып алу сомасын, егер бар болса, Шарттың 26-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде төлейді.

29. Страховая организация - участник при выплате выкупной суммы, при наличии таковой, вправе удержать сумму денег в размере задолженности Страхователя по просроченным страховым взносам, причитающимся к уплате до наступления даты досрочного прекращения, а также любую другую задолженность Страхователя перед Страховой организации - участником.
Глава 6. Права и обязанности Сторон
30. Страховая организация-участник вправе:
1) требовать от Страхователя исполнения принятых в соответствии с Договором обязательств;
2) удерживать комиссии и расходы на ведение дела по Договору;
3) отказать в страховой выплате:
по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан и Правилами;
при смерти Застрахованного по причине, не являющейся страховым случаем;
при сообщении Страхователем заведомо ложных сведений о Застрахованном, его состоянии здоровья, страховом риске, страховом случае и его последствиях;
если событие с Застрахованным произошло в период, когда страховая защита по Договору не действовала;
при не предоставлении Страховой организации-участнику документов, подтверждающих причину смерти Застрахованного, и (или) не установление причины смерти Застрахованного, в том числе отказ от проведения патологоанатомического вскрытия на основании письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни.
В случаях, предусмотренных подпунктом 3) настоящего пункта Договора, Страховая организация-участник осуществляет выплату в размере выкупной суммы с возвратом премии государства в бюджет;
4) для проверки сведений, подтверждаемых документами, указанными в настоящем Договоре использовать электронные сведения/информацию из государственных баз.
31. Страхователь вправе:
1) требовать от Страховой организации-участника исполнения принятых в соответствии с Договором обязательств;
2) получить полную информацию по Договору;
3) расторгнуть Договор с получением выкупной суммы и возвратом начисленной премии государства в бюджет;
4) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, перевести выкупную сумму с учетом начисленной премии государства в любую другую страховую организацию-участник;
5) при присуждении Выгодоприобретателю образовательного гранта Страхователь (при смерти Страхователя – Выгодоприобретатель либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его законный представитель) вправе:
получить страховую выплату по Договору, рассчитанную с учетом инвестиционного дохода и начисленной премии государства;
продлить срок действия Договора и направить страховую выплату по Договору на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
перевести выкупную сумму по Договору с учетом инвестиционного дохода и премией государства на оплату договора страхования, заключенного (заключаемого) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан;

29. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сатып алу сомасын төлеу кезінде, егер бар болса, мерзімінен бұрын тоқтатылған күнге дейін мерзімі өткен сақтандыру жарналары бойынша Сақтанушының берешегі көлеміндегі ақша сомасын, сондай-ақ Сақтанушының Қатысушы-сақтандыру ұйымы алдындағы кез келген басқа берешекті ұстап қалуға құқылы.
6-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
30. Қатысушы-сақтандыру ұйымы:
1) Сақтанушыдан Шартқа сәйкес өзіне алған міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) Шарт бойынша қызметті жүзеге асыру үшін комиссиялар мен шығыстарды ұстауға;
3) сақтандыру төлемінен бас тартуға:
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде және Қағидаларда көзделген негіздер бойынша;
сақтандыру жағдайы болып табылмайтын себептер бойынша Сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда;
Сақтанушы Сақтандырылушы, оның денсаулық жағдайы, сақтандыру тәуекелі, сақтандыру жағдайы және оның салдары туралы көрінеу жалған ақпарат берген жағдайда;
егер оқиға Сақтанушымен Шарт бойынша сақтандыру қорғауы қолданыста болмаған кезеңде орын алса;
Қатысушы-сақтандыру ұйымына Сақтанушының қайтыс болу себебін растайтын құжаттар ұсынылмаған және (немесе) Сақтандырылушының қайтыс болу себебі анықталмаған, оның ішінде жұбайының, жақын туыстарының немесе заңды өкiлдерiнiң жазбаша өтiнiшi немесе сол адам тірі кезінде берген жазбаша өсиетi негізінде патологоанатомиялық сараптаманы жүргізуден бас тартқан жағдайда.
Шарттың осы тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда Қатысушы-сақтандыру ұйымы мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке қайтара отырып, сатып алу сомасын төлейді.
4) осы Шартта көрсетілген құжаттармен расталған мәліметті тексеру үшін мемлекеттік деректер қорынан алынған электрондық мәліметті/ақпаратты пайдалануға құқылы.
31. Сақтандырушы мыналарға құқылы:
1) Қатысушы-сақтандыру ұйымынан Шартқа сәйкес өзіне алған міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
2) Шарт бойынша толық ақпарат алуға;
3) сатып алу сомасын ала отырып және есептелген мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке қайтара отырып, Шартты бұзуға;
4) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда сатып алу сомасын есептелген мемлекеттік сыйлықақысымен қоса кез келген басқа қатысушы сақтандыру ұйымына аударуға;
5) Пайда алушыға білім беру грантын тағайындаған жағдайда Сақтанушы (Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – Пайда алушы немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның заңды өкілі) құқығы бар:
инвестициялық кіріс пен есептелген мемлекеттік сыйлықақыны ескере отырып есептелген Шарт бойынша сақтандыру төлемін алуға;
Шарттың қолданылу мерзімін ұзартуға және басқа білім деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметтерін төлеуге Шарт бойынша сақтандыру төлемін бағыттауға;
Шарт бойынша сатып алу сомасын инвестициялық кіріс пен мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына жасалатын (жасалған) сақтандыру шартын төлеуге аударуға;

6) при превышении размера страховой выплаты суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора, страховая выплата в размере суммы превышения подлежит выплате Выгодоприобретателю либо, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, его Законному представителю после осуществления последней страховой выплаты.
32. Страховая организация-участник обязана:
1) проверить соответствие Выгодоприобретателя требованиям, установленным Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, заключенного в пользу Выгодоприобретателя или договора образовательного накопительного вклада, по которым Выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом;
2) при признании Страховой организации-участника несоответствующей требованиям Закона и расторжения Соглашения о сотрудничестве Страховой организации-участника с оператором, уведомить Страхователя в течение 3 (трех) рабочих дней;
3) при неполучении страхового взноса (за исключением первого) в установленный Договором срок, уведомить Страхователя о необходимости уплаты очередного страхового взноса. Уведомление о необходимости уплаты страховых взносов направляется Страхователю способом, позволяющим подтвердить отправку уведомления.
4) при досрочном расторжении Договора по инициативе Страхователя, выплатить выкупную сумму по Договору с возвратом премии государства в бюджет;
5) перевести выкупную сумму, с учетом начисленной премии государства, в другую Страховую организацию-участник, при заключении Страхователем договора образовательного накопительного страхования с другой страховой организацией-участником;
6) не выдавать деньги наличными Страхователю/Выгодоприобретателю в процессе перевода страховой выплаты в организацию образования, выкупной суммы и начисленной премии государства в другую страховую организацию-участник или при заключении договора страхования в пользу третьего лица;
7) несет иные обязательства перед Страхователем/ Выгодоприобретателем, в соответствии с условиями Договора и законодательством Республики Казахстан.
33. Страхователь/Выгодоприобретатель обязан:
1) представить в заявлении на заключение Договора все известные ему сведения, имеющие существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая, и нести ответственность за представленные сведения;
2) оплатить страховую премию (страховые взносы) деньгами наличными либо безналичными денежными средствами в сроки и на условиях, установленных Договором;
3) предоставить Страховой организации-участнику документы в случаях и объеме установленные Договором;

6) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін сақтандыру төлемінің сомасы оқудың бүкіл кезеңі үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеу сомасынан асып кеткен жағдайда, артық сома мөлшеріндегі сақтандыру төлемі соңғы сақтандыру төлемін жүзеге асырғаннан кейін Пайда алушыға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда оның Заңды өкіліне төленеді.
32. Қатысушы-сақтандыру ұйымы міндетті:
1) Пайда алушының Заңда белгiленген талаптарға сәйкестiгiн, сондай-ақ Пайда алушының пайдасына жасалған қолданыстағы сақтандыру шартының немесе Пайда алушы мен салымшы бiр тұлға болып табылатын білім беру жинақтау салымы туралы шарттың болмауын тексеруге;
2) Қатысушы-сақтандыру ұйымы Қатысушы-сақтандыру ұйымы мен оператор арасындағы ынтымақтастық туралы келісімді Заңның талаптарына сәйкес келмейді деп танып, оны бұзған жағдайда бұл туралы Сақтанушыны 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етуге;
3) Шартта белгiленген мерзiмде сақтандыру жарнасын (бiрiншiсiн қоспағанда) алмаған жағдайда Сақтанушыға кезектi сақтандыру жарнасын төлеу қажеттiгi туралы хабарлауға мiндеттi. Сақтанушыға сақтандыру сыйлықақыларын төлеу қажеттігі туралы хабарлама хабарламаның жіберілгенін растауға мүмкіндік беретін тәсілмен жіберіледі.
4) Сақтанушының бастамасымен Шарт мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда мемлекеттік сыйлықақыны бюджетке қайтара отырып, Шарт бойынша сатып алу сомасын төлеуге;
5) Сақтанушы басқа Қатысушы сақтандыру ұйымымен білім беру жинақтау сақтандыру шартын жасасқан жағдайда есептелген мемлекет сыйлықақысын есепке ала отырып, сатып алу сомасын басқа Қатысушы сақтандыру ұйымына аударуға;
6) білім беру ұйымына сақтандыру төлемін, сатып алу сомасын және есептелген мемлекет сыйлықақысын басқа қатысушы сақтандыру ұйымына аудару барысында немесе үшінші тұлғаның пайдасына сақтандыру шартын жасасу кезінде Сақтанушыға/Пайда алушыға ақшаны қолма-қол ақша түрінде бермеуге;
7) Шарт талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Сақтанушының/Пайда аланушының алдында басқа да міндеттемелерді көтереді.
33. Сақтанушы/Пайда алушы міндетті:
1) Шарт жасасуға өтініште сақтандыру жағдайының болу ықтималдығын анықтау үшiн айтарлықтай маңызы бар өзiне белгiлi барлық ақпаратты көрсетуге және ұсынылған мәлімет үшiн жауапты болуға;
2) сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақыларын) Шартта белгiленген мерзiмдерде және шарттарда қолма-қол немесе қолма-қол емес ақшалай нысанда төлеуге;
3) Шартта белгіленген жағдайларда және көлемде Қатысушы-сақтандыру компаниясына құжаттарды беруге;

4) при превышении размера страховой выплаты полной суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия Договора предоставить подтверждающий документ организации образования/зарубежной организации образовании для получения страховой выплаты в размере суммы превышения;
5) в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней представить Страховой организации-участнику копии подтверждающих документов в отношении Выгодоприобретателя при его зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования, в том числе в связи с выпуском;
6) несет иные обязательства перед Страховой организацией-участником, в соответствии с условиями Договора и законодательством Республики Казахстан.
34. Страхователь (Выгодоприобретатель) обязан уведомить Страховую организацию-участник о наступлении страхового случая и представить документы, подтверждающие его наступление, в бумажном или электронном формате при смерти Cтрахователя в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты ее наступления, при наступлении инвалидности первой или второй группы в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты наступления страхового случая.
35. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 11 Договора "дожитие Застрахованного до окончания срока действия страховой защиты" Страхователь/Выгодоприобретатель обязан представить Страховой организации-участнику документы, предусмотренные пунктом 14 Договора.
36. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 2) пункта 11 Договора "установление Застрахованному инвалидности первой или второй группы в период действия страховой защиты" Страхователь/Выгодоприобретатель обязан представить Страховой организации-участнику следующие документы:
1) уведомление о событии, имеющем признаки страхового случая;
2) копия справки территориального подразделения уполномоченного органа об установлении инвалидности первой или второй группы;
3) копия заключения врачебно-консультационной комиссии (выданную перед направлением на медико-социальную экспертизу);
4) выписка из истории болезни;
5) если правоохранительными органами рассматривался вопрос о возбуждении уголовного дела по факту события (несчастного случая), произошедшего с Застрахованным, Страховая организация-участник вправе затребовать справку с правоохранительных органов по факту регистрации причинения вреда жизни и здоровью Застрахованного, а при регистрации в едином реестре досудебных расследований (ЕРДР) – постановление о прекращении уголовного дела либо приговор суда.

4) сақтандыру төлемінің мөлшері оқудың барлық кезеңі үшін білім беру қызметтеріне ақы төлеуге толық сомадан асып кеткен жағдайда, Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін артылған сома мөлшерінде сақтандыру алуға білім беру ұйымының/шетелдік білім беру ұйымының растайтын құжатын ұсынады;
5) Пайда алушы білім беру ұйымына оқуға қабылданған, ауысқан, академиялық демалыс ресімдеген, қайта қабылданған, білім беру ұйымынан шығарылған, оның ішінде оқу бітіруіне байланысты шығарылған жағдайда оған қатысты растайтын құжаттарды 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынуға міндетті;
6) Шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қатысушы-сақтандыру ұйымының алдында өзге де міндеттемелерді көтереді.
34. Сақтанушы (Пайда алушы) Қатысушы-сақтандыру ұйымын сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар етуге және Сақтанушы қайтыс болған жағдайда – жағдай басталған күннін бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде, бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік берілген жағдайда сақтандыру жағдайы басталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жағдайдың басталғанын растайтын құжаттарды қағаз немесе электрондық форматта ұсынуға міндетті.
35. Шарттың 11-тармағының 1) тармақшасында көзделген "сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғалу мерзімі аяқталғанға дейін өмір сүруі" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Сақтанушы/Пайда алушы Қатысушы- сақтандыру ұйымына Шарттың 14-тармағында көзделген құжаттарды ұсынуға міндетті.
36. Шарттың 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген "сақтандырылушының сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып танылуы" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Сақтанушы/Пайда алушы мына құжаттарды Қатысушы-сақтандыру ұйымына ұсынуға міндетті:
1) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиға туралы хабарлама;
2) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бірінші немесе екінші топтағы мүгедектікті белгілеу туралы анықтамасының көшірмесі;
3) дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысының көшірмесі (медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберілгенге дейін берілген);
4) ауру тарихынан үзінді;
5) егер құқық қорғау органдары сақтандырылушының басынан өткен оқиға (жазатайым оқиға) фактісі бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені қараса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы құқық қорғау органдарынан сақтанушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіргенін тіркеу фактісі туралы анықтаманы, ал сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (СДТБТ) тіркелген жағдайда – қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны немесе сот үкімін талап етуге құқылы.

37. При наступлении страхового случая, предусмотренного подпунктом 3) пункта 11 Договора "смерть застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты, за исключением случаев, предусмотренных Договора" Выгодоприобретатель/Законный представитель обязан представить Страховой организации-участнику следующие документы:
1) уведомление о событии, имеющем признаки страхового случая;
2) копия свидетельства о смерти либо уведомление о смерти, полученное посредством веб-портала "электронного правительства";
3) копия медицинского свидетельства о смерти Застрахованного (с указанием причины смерти);
4) выписка из истории болезни;
5) если правоохранительными органами рассматривался вопрос о возбуждении уголовного дела по факту события (несчастного случая), произошедшего с Застрахованным, Страховая организация-участник вправе затребовать справку с правоохранительных органов по факту регистрации причинения вреда жизни и здоровью Застрахованного, а при регистрации в едином реестре досудебных расследований (ЕРДР) - постановление о прекращении уголовного дела либо приговор суда;
6) копия заключения судебно-медицинской экспертизы или патологоанатомического исследования о причинах и обстоятельствах наступления смерти с результатами химико-токсикологического исследования, заверенную печатью и подписью юридического лица, выдавшего данный документ (если проведение экспертизы или исследования предусмотрено нормативными правовыми актами Республики Казахстан).
При непредставлении Выгодоприобретателем (Законным представителем) документов, подтверждающих наступление страхового случая, Страховая организация-участник не позднее 35 (тридцати пяти) рабочих дней с даты получения уведомления от Выгодоприобретателя (Законного представителя) о наступлении страхового случая направляет в адрес Выгодоприобретателя (Законного представителя) уведомление о недостающих документах.
Глава 7. Условия изменения и порядок расторжения Договора
38. Все изменения и дополнения в Договор вносятся по соглашению сторон в порядке, предусмотренном Правилами и законодательством Республики Казахстан, и подлежат оформлению в письменной форме (на бумажном носителе).
39. Страхователь вправе внести изменения или дополнения в Договор путем подачи заявления на:
1) замену Выгодоприобретателя;
2) изменение персональных данных Страхователя (Застрахованного) и (или) Выгодоприобретателя;
3) изменение размера и сроков уплаты страховой премий (страховых взносов – при уплате страховой премии в рассрочку);
4) другие изменения с согласия Страховой организации-участника с учетом ограничений, установленных Правилами и законодательством Республики Казахстан.

37. Шарттың 11-тармағының 3) тармақшасында көзделген "сақтандыру арқылы қорғау қолданылған кезеңде сақтанушының қайтыс болуы" сақтандыру жағдайы туындаған кезде Пайда алушы/Заңды өкіл Қатысушы-сақтандыру компаниясына мына құжаттарды ұсынуға міндетті:
1) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиға туралы хабарлама;
2) қайтыс болу туралы куәліктің көшірмесі;
3) Сақтанушының қайтыс болуы туралы медициналық анықтаманың көшірмесі (қайтыс болу себебін көрсете отырып);
4) ауру тарихынан үзінді;
5) егер құқық қорғау органдары Сақтандырылушының басынан өткен оқиға (жазатайым оқиға) фактісі бойынша қылмыстық іс қозғау туралы мәселені қараса, Қатысушы-сақтандыру ұйымы құқық қорғау органдарынан Сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына зиян келтіргенін тіркеу фактісі туралы анықтаманы, ал сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде (СДТБТ) тіркелген жағдайда – қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны немесе сот үкімін талап етуге құқылы;
6) осы құжатты берген заңды тұлғаның мөрімен және қолымен куәландырылған химиялық-токсикологиялық зерттеу нәтижелері бар сот-медициналық сараптама немесе өлімнің себептері мен жағдайлары туралы патоанатомиялық зерттеу қорытындысының көшірмесі (егер сараптама немесе зерделеу Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген).
Пайда алушы (Заңды өкіл) сақтандыру жағдайының басталғанын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Пайда алушыдан (Заңды өкілден) сақтандыру жағдайы туралы хабарламаны алған күннен бастап 35 (отыз бес) жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру жағдайы басталған кезде Пайда алушыға (Заңды өкілге) құжаттардың жетіспейтіні туралы хабарлама жібереді.
7-тарау. Шартты өзгерту және бұзу шарттары
38. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар тараптардың келісімі бойынша Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен енгізіледі және жазбаша нысанда (қағазда немесе электронды түрде) ресімделуі тиіс.
39. Сақтанушы мыналарға өтініш беру арқылы Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар енгізуге құқылы:
1) Пайда алушыны ауыстыруға;
2) Сақтанушының (Сақтандырылушының) және (немесе) Пайда алушының дербес деректерін өзгертуге;
3) сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері мен төлеу мерзімдерін өзгертуге (сақтандыру жарналары – сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеу кезінде);
4) Қатысушы-сақтандыру компаниясының келісімімен Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулерді ескере отырып, өзге де өзгерістерге.

40. Заявление Страхователя о внесении изменений в Договор после принятия его Страховой организацией-участником и получения им всех необходимых документов становится неотъемлемой частью Договора.
41. Если Страховая организация-участник не согласна с каким-либо изменением Договора, она в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после получения заявления Страхователя и (или) дополнительных документов, если таковые запрашивались, отправляет Страхователю соответствующий отказ. В этом случае, а также, если Страховой организации-участнику не был предоставлен какой-либо из запрашиваемых им документов, соглашение не считается достигнутым и изменения Договора не осуществляются. Договор продолжает действовать на прежних условиях.
42. Страховая организация-участник на каждую годовщину действия Договора вправе осуществлять перерасчет размера страховой суммы, выкупных сумм согласно приложению Договора, исходя из фактически поступивших страховых взносов (включая авансовые платежи) за предыдущий год страхования, в порядке, установленном Правилами.
43. Страховая организация-участник имеет право дополнять или изменять условия Правил, разместив информацию об изменениях на собственном интернет-ресурсе и (или) в личном кабинете Страхователя.
Если Страхователь не согласен с внесенными изменениями и дополнениями в Правила, он вправе в течение 30 календарных дней с даты размещения Правил обратиться к Страховой организации-участнику с заявлением о прекращении Договора.
44. Страхователь вправе расторгнуть Договор в любое время, предварительно письменно уведомив Страховую организацию-участника.
Возврат страховой премии осуществляется согласно статье 842 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
45. При нарушении Страхователем/Выгодоприобретателем или в порядке и случае, предусмотренные Гражданским Кодексом Республики Казахстан, его законным представителем обязательств по Договору, Страховая организация-участник имеет право расторгнуть Договор в одностороннем порядке, письменно уведомив Страхователя об этом за 10 (десять) календарных дней до дня фактического расторжения Договора. При этом, выкупная сумма по Договору выплачивается Страхователю при первом требовании, премия государства по справке-выписке оператора возвращается в республиканский бюджет через оператора.
46. При необходимости досрочного расторжения Договора по инициативе законного представителя несовершеннолетнего выгодоприобретателя, не достигшего 14 лет, в Страховую организацию-участнику предоставляются документы, удостоверяющие право законного представительства от имени несовершеннолетнего выгодоприобретателя (документы, выданные органом опеки и попечительства, и прочее).

40. Сақтанушының Шартқа өзгерістер енгізу туралы өтініші оны Қатысушы сақтандыру компаниясы қабылдағаннан және ол барлық қажетті құжаттарды алғаннан кейін Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
41. Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шартқа қандай да бір өзгертулер енгізумен келіспеген жағдайда, ол Сақтанушының өтінішін және (немесе) қосымша құжаттарды, егер олар сұратылған болса, алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Сақтанушыға тиісті бас тартуды жібереді. Бұл ретте, сондай-ақ Қатысушы-сақтандыру ұйымына сұратылған құжаттардың қайсыбірі ұсынылмаған жағдайда, келісімге қол жеткізілді деп есептелмейді және Шартқа өзгерістер енгізілмейді. Келісім бұрынғы шарттарда қолданысын жалғастырады.
42. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандыру полисінің әрбір жылдығында сақтандыру сомасының мөлшерін, Шартқа қосымшаға сәйкес сатып алу сомаларын сақтандырудың өткен жылға нақты алынған сақтандыру жарналарын (аванстық төлемдерді қоса алғанда) негізге ала отырып, Қағидаларда белгіленген тәртіппен, Шартқа өзгертулер енгізу арқылы қайта есептейді.
43. Қатысушы сақтандыру ұйымы енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында және (немесе) Сақтанушының жеке кабинетінде орналастыра отырып, Қағидалардың шарттарын толықтыруға немесе өзгертуге құқылы.
Сақтанушы Қағидаларға енгізілген өзгертулермен және толықтырулармен келіспеген жағдайда Қағидалар орналастырылған күннен бастап 30 күнтізбелік күннің ішінде Шартты бұзу туралы өтінішпен Қатысушы-сақтандыру ұйымына жүгінуге құқылы.
44. Сақтанушы Қатысушы-сақтандыру ұйымын алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, Шартты кез келген уақытта бұзуға құқылы.
Сақтандыру сыйлықақысы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 842-бабына сәйкес қайтарылады.
45. Сақтанушы/Пайда алушы немесе Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделген тәртіппен оның заңды өкілі Шарт бойынша міндеттемелерді бұзған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шартты іс жүзінде бұзу күнінен 10 (он) күнтізбелік күн бұрын жазбаша түрде Сақтанушыны хабардар ете отырып, біржақты тәртіппен Шартты бұзады. Бұл ретте Шарт бойынша сатып алу сомасы Сақтанушыға бірінші талап ету бойынша төленеді, оператордың өтініші бойынша мемлекет сыйлықақысы оператор арқылы республикалық бюджетке қайтарылады.
46. 14 жасқа толмаған кәмелетке толмаған пайда алушының заңды өкілінің бастамасы бойынша Шартты мерзімінен бұрын бұзуға Қатысушы-сақтандыру ұйымына кәмелетке толмаған пайда алушының атынан заңды өкілдік ету құқығын куәландыратын құжаттарды (қорғаншылық және қамқоршылық органдарынан құжаттар және басқалар) ұсынған кезде жол беріледі.

47. Договор, подписанный Сторонами, подлежит регистрации в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования. При отказе оператором в регистрации Договора в едином реестре договоров образовательного накопительного страхования, в связи с несоответствием Страхователя/Выгодоприобретателя требованиям Закона и Договора, Договор расторгается с даты получения уведомления оператора об отказе в регистрации, сумма денег, оплаченная Страхователем, выплачивается Страховой организацией-участником без взимания каких-либо комиссий в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты расторжения Договора.
Глава 8. Ответственность Сторон
48. При неосуществлении страховой выплаты в срок, определенный Договором, Страховая организация-участник уплачивает Страхователю/Выгодоприобретателю неустойку в размере 0,1 (ноль целых одной сотой) процента от суммы страховой выплаты за каждый день просрочки.
49. При неуплате Страхователем страхового взноса (за исключением первого) в течение периода, установленного в уведомлении, Страховая организация-участник вправе требовать оплату неустойки, рассчитанную как отношение произведения ставки доходности по Договору, неоплаченного страхового взноса и количества дней просрочки к 365 (триста шестьдесят пять), либо Договор продолжает свое действие в пределах уменьшенной страховой суммы.
50. При невыполнении либо ненадлежащем выполнении сторонами своих обязательств, принятых по Договору, стороны несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
51. Оплата суммы неустойки (пени, штрафа) не освобождает Стороны от исполнения своих обязательств по Договору.
Глава 9. Порядок рассмотрения споров
52. Все разногласия и споры, возникающие в процессе заключения и исполнения Договора или связанные с ним, Стороны обязуются совместно рассмотреть путем переговоров. При не достижении согласия по возникшим спорным вопросам, спор рассматривается в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Заключительные положения
53. Любые изменения и дополнения к Договору производятся в порядке, случаях и в форме, установленных Правилами и законодательными актами Республики Казахстан.
54. При изменении информации, указанной в Договоре, соответствующая сторона обязана уведомить другую сторону о таких изменениях в течение семи рабочих дней.
55. В части, не урегулированной Договором, Стороны руководствуются Правилами и действующим законодательством Республики Казахстан.
56. Договор оформляется на государственном и русском языках, имеющих равную юридическую силу.

47. Тараптар қол қойған Шарт білім беру сақтандыру шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркелуге жатады. Сақтанушының/Пайда алушының Заңның және Шарттың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты оператор Шартты білім беру жинақтау сақтандыруы шарттарының бірыңғай тізілімінде тіркеуден бас тартқан жағдайда Шарт оператордың тіркеуден бас тарту туралы хабарламасын алған күннен бастап бұзылады, Сақтанушы төлеген ақша сомасын Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарт бұзылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ешқандай комиссиялық алымдарсыз төлейді.
8-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
48. Сақтандыру төлемі Шартта белгіленген мерзімде жүзеге асырылмаған жағдайда Қатысушы-сақтандыру ұйымы Сақтанушыға/Пайда алушыға мерзімі өткен әрбір күнге сақтандыру төлемінің сомасынан 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызы мөлшерінде өсімпұл төлейді.
49. Сақтанушы сақтандыру жарнасын (біріншісін қоспағанда) хабарламада көрсетілген мерзімде төлемеген жағдайда, Қатысушы-сақтандыру ұйымы Шарт бойынша кірістілік мөлшерлемесінің, төленбеген сақтандыру жарнасы мен 365-ке (үш жүз алпыс бес) мерзімі өткен күндер санының көбейтіндісіне қатынасы ретінде есептелген тұрақсыздық айыбын талап етуге құқылы не Шарт азайтылған сақтандыру сомасы шегінде өз қолданысын жалғастырады.
50. Тараптар Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауапкершілікте болады.
51. Тұрақсыздық айыбының (өсімпұл, айыппұл) сомасын төлеу Тараптарды Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
9-тарау. Дауларды шешу тәртібі
52. Шартты жасау және орындау үдерісінде туындайтын немесе оған байланысты барлық келіспеушіліктер мен дауларды Тараптар келіссөздер арқылы бірлесіп қарауға міндеттенеді. Туындаған даулы мәселелер бойынша келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралады.
10-тарау. Қорытынды ережелер
53. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте, жағдайларда және нысанда енгізіледі.
54. Шартта көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда, тиісті тарап басқа тарапты жеті жұмыс күні ішінде мұндай өзгерістер туралы хабардар етуге міндетті.
55. Шартпен реттелмеген бөлігінде Тараптар Қағидаларды және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын басшылыққа алады.
56. Шарт бірдей заңды күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалған.

57. Все приложения к Договору являются его неотъемлемыми частями.
Глава 11. Страховой агент
Страховой агент
(Фамилия, имя, отчество
(при наличии)/наименование:
_____________________________
_____________________________
БИН/ИИН:
_____________________________
Место нахождения (для юр. лица):
_____________________________
_____________________________
Телефон (мобильный):
_____________________________
_____________________________
Комиссионное вознаграждение:
_____________________________
_____________________________
Глава 12. Местонахождения и реквизиты Сторон
Страховая организация-участник
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Подпись _____________________
_____________________________
Страхователь
_____________________________
_____________________________
_____________________________
_____________________________
Подпись_____________________
_____________________________
Приложение
к Типовому договору
образовательного
накопительного страхования,
утвержденного приказом
Министра науки и высшего
образования
Республики Казахстан
от 19 января 2023 года № 20
Таблица выкупных сумм*
Год страхования
Размер выкупной суммы, тенге
*Размеры выкупной суммы указываются в настоящем приложении по состоянию на дату окончания каждого года страхования с учетом того, что все страховые взносы (страховая премия) до указанных дат уплачены полностью.

57. Шарттың барлық қосымшалары оның ажырамас бөліктері болып табылады.
11-тарау. Сақтандыру агенті
Сақтандыру агенті
(Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)/атауы):
БСН/ЖСН:
______________________________
________________________________
Орналасқан жері (заңды тұлға үшін)
________________________________
Комиссиялық сыйақы:
____________________________
Телефон (ұялы):
______________________________
______________________________
12-тарау. Тараптардың мекенжайлары және деректемелері
Қатысушы-сақтандыру ұйымы
Сақтанушы
____________________________________
____________________________________
____________________________________
___
Қолы_________________________________
______________________________________
______________________________________
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Қолы_______________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім
министрінің
2023 жылғы 19 қаңтардағы
№ 20 бұйрығымен бекітілген
Білім беру жинақтау
сақтандыруының үлгілік
шартына қосымша
Сатып алу сомаларының кестесі *
Сақтандыру жылы
Сатып алу сомасы, теңге
* Сатып алу сомасының мөлшері көрсетілген күндерге дейін барлық сақтандыру жарналарының (сақтандыру сыйлықақысының) толық төленгені ескеріле отырып, әрбір сақтандыру жылының аяқталу күніне қалыптасқан жағдай бойынша осы Қосымшада көрсетілген.