О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-272/2020 "Об утверждении правил и условий проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2023 года № 31919
ПРИКАЗЫВАЮ:
Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-272/2020 "Об утверждении правил и условий проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21816) следующие изменения и дополнение:
в правилах и условиях проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий, утвержденных приложением к указанному приказу:
пункты 1, 2, 3, 4, 5, 6 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие правила и условия проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий (далее – Правила и условия) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 146 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок и условия проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий.
2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах и условиях:
1) азооспермии – отсутствие сперматозоидов в эякуляте;
2) бесплодие – это болезнь репродуктивной системы, которая выражается в отсутствии клинической беременности после 12 месяцев регулярной половой жизни без контрацепции;
3) гистероскопия – метод малоинвазивного обследования полости матки при помощи гистероскопа, с последующим проведением диагностических и оперативных манипуляций;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
5) донор – человек, труп человека, животное, от которых производятся забор донорской крови, ее компонентов, иного донорского материала (в том числе сперма, яйцеклетки, ткани репродуктивных органов, половых клеток, эмбрионов), а также изъятие органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) для трансплантации к реципиенту;

"Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-272/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 15 ақпандағы № 23 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 ақпанда № 31919 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-272/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21816 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа қосымшамен бекітілген Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарында:
1, 2, 3, 4, 5, 6 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар мен шарттар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 146-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидалар мен шарттарда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) азооспермия – эякулятта шәуеттің болмауы;
2) бедеулік – бұл контрацепциясыз 12 ай тұрақты жыныстық өмірден кейін клиникалық жүктіліктің болмауымен көрінетін репродуктивтік жүйенің ауруы;
3) гистероскопия – кейіннен диагностикалық және операциялық манипуляциялар жүргізе отырып, гистероскоптың көмегімен жатыр қуысын ең аз инвазивті зерттеп-қарау әдісі;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) донор – донорлық қанды, оның компоненттерін, өзге де донорлық материалды (оның ішінде шәует, аналық жасушалар, репродуктивтік ағзалардың, жыныс жасушаларының, эмбриондардың тіндері) алу, сондай-ақ реципиентке трансплантаттау үшін ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу жүргізілетін адам, адамның мәйіті, жануар;

6) донорская функция – добровольное прохождение донором медицинского обследования и выполнение аллогенной донации крови и ее компонентов;
7) лечение – комплекс медицинских услуг, направленных на устранение, приостановление и (или) облегчение течения заболевания, а также предупреждение его прогрессирования;
8) кариотип – совокупность признаков (число, размеры, форма) полного набора хромосом, присущая клеткам данного биологического вида (видовой кариотип), данного организма (индивидуальный кариотип) или линии (клона) клеток;
9) вспомогательные репродуктивные методы и технологии (далее – ВРТ) – методы лечения бесплодия (искусственная инсеминация (далее – ИИ), искусственное оплодотворение (далее – ИО) и имплантация эмбриона), при применении которых отдельные или все этапы зачатия и раннего развития эмбрионов осуществляются вне материнского организма (в том числе с использованием донорских и (или) криоконсервированных половых клеток, тканей репродуктивных органов и эмбрионов, а также суррогатного материнства);
10) маркерные хромосомы – представляет собой небольшой фрагмент хромосомы, который обычно не может быть идентифицирован без специального геномного анализа из-за размера фрагмента;
11) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
12) репродуктивное здоровье – здоровье человека, отражающее его способность к воспроизводству полноценного потомства;
13) суррогатная мать – женщина, вынашивающая плод после применения вспомогательных репродуктивных методов и технологий и рожающая ребенка (детей) для заказчиков согласно договору суррогатного материнства;
14) суррогатное материнство – вынашивание и рождение ребенка (детей), включая случаи преждевременных родов, по договору между суррогатной матерью и супругами с выплатой вознаграждения;
15) договор суррогатного материнства – нотариально удостоверенное письменное соглашение между лицами, состоящими в браке (супружестве) и желающими иметь ребенка, и женщиной, давшей свое согласие на вынашивание и рождение ребенка путем применения вспомогательных репродуктивных методов и технологий;
16) эпидидимит – воспаление придатка семенника, характеризующееся воспалительным процессом, гиперемией, припухлостью и отечностью в области мошонки.
3. Женщина и мужчина, состоящие в браке, при наличии информированного добровольного согласия, получают лечение бесплодия в организациях здравоохранения, безопасными и эффективными методами, в том числе с использованием ВРТ, с получением полной и исчерпывающей информации об их эффективности, оптимальных сроках применения, о возможных осложнениях, медицинских и правовых последствиях и иных сведений, касающихся их воздействия на организм.
При совместном обращении женщины и мужчины, как состоящих, так и не состоящих в браке, сперма мужчины не подвергается замораживанию по их согласию.
Женщина, не состоящая в браке, получает лечение бесплодия в организациях здравоохранения, безопасными и эффективными методами, в том числе с использованием ВРТ (за исключением суррогатного материнства) с получением полной и исчерпывающей информации об их эффективности, оптимальных сроках применения, о возможных осложнениях, медицинских и правовых последствиях и иных сведений, касающихся их воздействия на организм.

6) донорлық функция – донордың медициналық зерттеп-қараудан ерікті түрде өтуі және қан мен оның компоненттерінің аллогендік донациясын орындау;
7) емдеу – ауруды жоюға, оның бетін қайтаруға және (немесе) оның ағымын жеңілдетуге, сондай-ақ оның өршуінің алдын алуға бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
8) кариотип – осы биологиялық түрдің (түрлік кариотип), осы организмнің (жеке кариотип) немесе жасушалар сызығының (клонының) жасушаларына тән хромосомалардың толық жиынтығы белгілерінің жиынтығы (саны, мөлшері, нысаны);
9) қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологиялар (бұдан әрі – ҚРТ) – бедеулікті емдеу әдістері (жасанды инсеминациялау (бұдан әрі – ЖИ), жасанды ұрықтандыру (бұдан әрі– ЖҰ) және эмбриондарды импланттау), оларды қолдану кезінде ұрықтанудың және эмбриондардың ерте дамуының жекелеген немесе барлық кезеңдері ана организмінен тыс (оның ішінде донорлық және (немесе) криоконсервацияланған жыныстық жасушаларды, репродуктивтік ағзалардың тіндерін және эмбриондарды, сондай-ақ суррогат ана болуды пайдалана отырып) жүзеге асырылады;
10) маркерлік хромосомалар – фрагменттің мөлшеріне байланысты әдетте арнайы геномдық талдаусыз сәйкестендірілмейтін хромосоманың шағын фрагментін білдіреді;
11) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қаражаты есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету бойынша құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
12) репродуктивтік денсаулық – адамның толыққанды ұрпақты өмірге келтіру қабілетін көрсететін денсаулығы;
13) суррогат ана – суррогат ана болу шартына сәйкес тапсырыс берушілер үшін қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологиялар қолданылғаннан кейін құрсақ көтеретін және бала (балалар) туатын әйел;
14) суррогат ана болу – сыйақы төлене отырып, суррогат ана мен ерлі-зайыптылар арасындағы шарт бойынша, күні жетпей босану жағдайларын қоса алғанда, бала (балаларды) көтеру және туу;
15) суррогат ана болу шарты - некеде тұратын (ерлі-зайыпты болған) және балалы болғысы келетiн адамдар мен қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды қолдану жолымен бала көтеруге және тууға өз келiсiмiн берген әйел арасындағы нотариатта куәландырылған жазбаша келiсiм;
16) эпидидимит – ұманың аумағында қабыну үдерісімен, гиперемиямен, домбығумен және ісінумен сипатталатын ұрық қосалқысының қабынуы.
3. Некедегі әйел мен ер адам ақпараттық ерікті келісімі болған кезде денсаулық сақтау ұйымдарында қауіпсіз және тиімді әдістермен, оның ішінде ҚРТ пайдалана отырып, олардың тиімділігі, қолданудың оңтайлы мерзімдері туралы, ықтимал асқынулар, медициналық және құқықтық салдарлар және олардың ағзаға әсері туралы толық және жан-жақты ақпарат ала отырып, бедеулікке ем алады.
Некеде тұратын және тұрмайтын әйел мен ер адам бірлесіп өтініш жасаған кезде ер адамның ұрығы олардың келісімімен қатырылмайды.
Некеде тұрмайтын әйел денсаулық сақтау ұйымдарында қауіпсіз және тиімді әдістермен, оның ішінде ҚРТ пайдалана отырып (суррогат ана болуды қоспағанда), олардың тиімділігі, қолданудың оңтайлы мерзімдері туралы, ықтимал асқынулар, медициналық және құқықтық салдарлар және олардың ағзаға әсері туралы толық жан-жақты ақпарат ала отырып, бедеулікке ем алады.

4. Медицинская помощь в системе ОСМС предусматривает процедуру ВРТ – цикл, в котором последовательно следуют проведение стимуляции суперовуляции, трансвагинальная пункция яичников, забор яйцеклетки, инсеминация ооцита (ооцитов) или инъекцию сперматозоида в цитоплазму ооцита (далее – ИКСИ), культивирование эмбрионов, перенос эмбрионов, включая перенос замороженных эмбрионов в случаях отсроченного переноса при которых перенос эмбрионов в стимулированном цикле противопоказан (риск синдрома гиперстимуляции яичников, наличие факторов снижающих результативность – гиперплазия эндометрия на фоне стимуляции овуляции, гипоплазия эндометрия, острые воспалительные заболевания любой локализации).
5. Критериями отбора для проведения процедуры с использованием ВРТ в системе ОСМС являются в совокупности следующие факторы:
1) удовлетворительный овариальный резерв, характеризующимся наличием не менее 2 факторов из следующих: антимюллеровский гормон (далее – АМГ) больше 1,0 нанограмм/миллилитр, фолликулостимулирующий гормон (далее – ФСГ) меньше 12 (на 2-5 день цикла), количество антральных фолликулов не меньше 3 (трех) (на 2-5 день цикла) в каждом яичнике или 5-6 антральных фолликулов, в случае наличия единственного яичника;
2) отсутствие факторов снижения результативности наступления беременности (аномалии развития внутренних половых органов, препятствующие имплантации и развитию беременности, гидро (сактосальпингсы), синехии полости матки 3-4 степени, кисты яичников, необтурационная азооспермия);
3) бесплодие, обусловленное мужским фактором (по определению: олигозооспермия – снижение концентрации сперматозоидов менее 15 миллион/миллилитр; астенозооспермия – прогрессивно подвижные (класс А+В) от 5 % 1 миллилитра до 32 % в 1 миллилитр эякулята; тератозооспермия – от 1 % до 4 % сперматозоидов нормального строения; сочетанная патология спермы (различное сочетание изменений в концентрации, подвижности и строения сперматозоидов, снижающих оплодотворяющую способность спермы); наличие антиспермальных антител в эякуляте (MAР – тест более 50 %), препятствуют естественному оплодотворению в случаях нормальной концентрации сперматозоидов;
6. Проведение процедуры с использованием ВРТ в системе ОСМС предоставляется гражданам Республики Казахстана.
При отсроченном переносе замороженных эмбрионов процедура проводится в благоприятный для пациента период.
При незавершенной программы ИО по причине бедного ответа яичников или остановки развития эмбрионов, случаи закрываются как незавершенные, отправляются в фонд социального медицинского страхования (далее – ФСМС) и оплачиваются по фактическим затратам.
Критерием эффективности лечения бесплодия с использованием ВРТ в системе ОСМС является доля женщин (% от числа пролеченных), у которых беременность подтверждена с помощью ультразвукового исследования.
Показаниями к хирургическому получению сперматозоидов для проведения процедур с использованием ВРТ являются:
необструктивная и обструктивная азооспермия;
расстройства эякуляции: аспермия, ретроградная эякуляция;
100% некрозооспермия в эякуляте.
Противопоказаниями к хирургическому получению сперматозоидов являются острые инфекционные заболевания любой локализации.
Оптимальный способ получения сперматозоидов осуществляется врачом-урологом.
Показаниями для ИКСИ являются:
мужской фактор бесплодия, который проявляется в значительном снижении параметров эякулята;
использование сперматозоидов, полученных хирургическим путем;
использование ооцитов после замороживания;
проведение преимплантационного генетического тестирования (далее – ПГТ) методом полимеразной цепной реакции;
низкая частота оплодотворения в предыдущей программе ВРТ.
Процедуры с использованием ИО в системе ОСМС при обструктивной форме азооспермии (агенезии семявыводящих путей, хроническом двухстороннем обструктивном эпидидимите) проводятся при удовлетворительных анализах ФСГ и кариотипа.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:

4. МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек ҚРТ – цикл емшарасын көздейді, онда суперовуляцияны ынталандыру жүргізу, аналық бездердің трансвагинальды пункциясы, аналық ұрық жасушаны алу, ооцитті (ооциттерді) инсеминациялау немесе ооцит цитоплазмасына шәуетті инъекциялау (бұдан әрі – ОЦШИ), эмбриондарды өсіру, ынталандырылған циклде эмбриондарды ауыстыруға қарсы көрсетілімдер болған кезде кейінге қалдырылған тасымалдау кезінде қатырылған эмбриондарды тасымалдауды қоса алғанда, эмбриондарды көшіру (аналық бездердің гиперстимуляциясы синдромының қаупі, нәтижелілікті төмендететін факторлардың болуы – овуляцияны ынталандыру шеңберінде эндометрия гиперплазиясы, эндометрия гипоплазиясы, кез-келген жердегі өткір қабыну аурулары және басқалар).
5. МӘМС жүйесінде ҚРТ қолданылатын емшараны жүргізу үшін іріктеу критерилері келесі факторларды біріктіреді:
1) қанағаттанарлық овариалдық резерв кемінде 2 фактордың болуымен сипатталады: 1,0 нанограммнан/миллилитрден артық мюллерге қарсы гормон (бұдан әрі – МҚГ), 12-ден кем емес (циклдің 2 – 5 күніне) фолликулды ынталандыратын гормон (бұдан әрі – ФЫГ), антральды фолликулалардың саны әр аналық безде кемінде 3 (үш) (циклдің 2 – 5 күнінде) немесе жалғыз аналық без болған жағдайда 5 – 6 антральды фолликула;
2) жүктіліктің басталуы нәтижелілігінің төмендеу факторларының жоқтығы (имплантацияға және жүктіліктің дамуына кедергі келтіретін ішкі жыныс мүшелерінің даму аномалиялары, гидро (сактосальпингстер), 3 – 4 дәрежелі жатыр қуысының синехиясы, аналық бездердің кисталары, обтурациялық емес азооспермия);
3) ерлер факторына байланысты бедеулік (анықтамасы бойынша: олигозооспермия – шәуеттердің концентрациясының 10 миллион/миллилитрден 15 миллион/миллилитрге дейін төмендеуі; астенозооспермия – 1 миллилитр эякулятта 5%-нан бастап 1 миллилитрдің эякуляттағы 32%-ға дейін прогрессивтік жылжымалы (А+В класы); тератозооспермия - қалыпты құрылымдағы шәует 1% - дан бастап 4%-ға дейін; шәуеттің біріктірілген патологиясы (шәуеттің қозғалғыштығы және құрылымы концентрациядағы өзгерістің әртүрлі үйлесімділігі шәуеттің ұрықтандыру қабілетін төмендететін); эякулятта антиспермалдық антиденелердің болуы (МАР-тест 50%-дан көп) шәуеттердің қалыпты шоғырлануы жағдайында табиғи ұрықтандыруға кедергі келтіреді).
6. МӘМС жүйесінде ҚРТ қолданумен емшара көрсету Қазақстан Республикасының азаматтарына ұсынылады.
Қатырылған эмбриондарды кешіктіріп тасымалдау кезінде емшара пациент үшін қолайлы кезеңге ауыстырылады.
Аналық бездердің әлсіз жұмыс істеуі немесе эмбриондардың дамуы тоқтау себебінен ЖҰ бағдарламасы аяқталмаса, бұл аяқталмаған жағдай болып жабылады әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына (бұдан әрі – ӘлМСҚ) жіберіледі және нақты шығындар бойынша төлем жасалады.
МӘМС жүйесін ҚРТ пайдалана отырып бедеулікті емдеу тиімділігінің критериі ультрадыбыстық зерттеудің көмегімен жүктілігі расталған әйелдердің үлесі (емделгендер санының %) болып табылады.
ҚРТ қолданумен емшара жүргізу үшін сперматозоидттарды хирургиялық жолмен алуға көрсетілімдер:
обструктивті емес және обструктивті азооспермия;
эякуляцияның бұзылуы: аспермия, ретроградтық эякуляция;
эякуляттағы 100% некрозоспермия болып табылады.
Сперматозоидттарды хирургиялық жолмен алуға қарсы көрсетілімдер кез-келген жердегі өткір инфекциялық аурулар болып табылады.
Сперматозоидты алудың оңтайлы әдісін уролог-дәрігер жүзеге асырады.
ОЦШИ-ға мынадай көрсетілімдер:
ерлердің бедеулік факторы, ол эякулят параметрлерінің айтарлықтай төмендеуінде көрінеді;
хирургиялық жолмен алынған сперматозоидтарды пайдалану;
мұздатылғаннан кейін ооциттерді пайдалану;
полимеразды тізбекті реакция әдісімен имплантацияға дейінгі генетикалық тестілеуді (бұдан әрі – ИГТ) жүргізу;
алдыңғы ҚРТ бағдарламасында ұрықтандырудың төмен жиілігі болып табылады.
Обструктивті азооспермияға (жарық жолдарының агенезі, созылмалы екі жақты обструктивті эпидидимит) МӘМС жүйесінде ЖҰ қолдану процедуралары ФЫГ және кариотиптің қанағаттанарлық талдауымен жүргізіледі.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"49. При процедуре имплантации (переноса) замороженных эмбрионов генетических родителей проводятся:
1) выбор и обследование суррогатной матери (суррогатная мать не является одновременно донором яйцеклетки);
2) подготовка эндометрия суррогатной матери;
3) имплантации (перенос) замороженных эмбрионов в полость матки суррогатной матери (в программе суррогатное материнство одновременно донорские яйцеклетки, спермы и эмбрионы не используются);
4) посттрансферная гормональная поддержка суррогатной матери.".
объем обследования пациентов перед проведением искусственного оплодотворения, утвержденный приложением 1 к указанным правилам и условиям проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
объем обследования суррогатных матерей, утвержденный приложением 2 к указанным правилам и условиям проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
объем обследования пациентов перед проведением искусственной инсеминации спермой полового партнера, утвержденный приложением 3 к указанным правилам и условиям проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий изложить в новой редакции, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
объем обследования доноров спермы перед проведением искусственной инсеминации, утвержденный приложением 4 к указанным правилам и условиям проведения вспомогательных репродуктивных методов и технологий изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
Приложение 1 к приказу
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 февраля 2023 года № 23
Приложение 1
к правилам и условиям проведения
вспомогательных репродуктивных
методов и технологий
Объем обследования пациентов перед проведением искусственного оплодотворения

"49. Генетикалық ата-аналардың қатырылған эмбриондарын имплантациялау (қондыру) емшарасы кезінде:
1) суррогат ананы таңдау және зерттеп-қарау (суррогат ана бір аналық жасушалар доноры бола алмайды);
2) суррогат ананың эндометриясын дайындау;
3) суррогат ананың жатыр қуысына қатырылған эмбриондарды имплантациялау (қондыру) (суррогат ана болу бағдарламасында донордың аналық жасушалары, шәует және эмбриондар уақытта қолданылмайды);
4) суррогат анаға ауыстырудан кейінгі гормональды қолдау жүргізіледі.";
көрсетілген қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарына 1-қосымшамен бекітілген жасанды ұрықтандыру жүргізу алдында пациенттерді зерттеп-қарау көлемі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарына 2-қосымшамен бекітілген суррогат аналарды зерттеп-қарау көлемі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарына 3-қосымшамен бекітілген жыныстық серіктестің шәуетімен жасанды инсеминация жүргізу алдында пациенттерді зерттеп-қарау көлемі осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қосалқы репродуктивтік әдістер мен технологияларды жүргізу қағидалары мен шарттарына 4-қосымшамен бекітілген жасанды инсеминация жүргізу алдында шәуәт донорларын зерттеп-қарау көлемі осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
Т. Султангазиев
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
м.а.
2023 жылғы 15 ақпандағы
№ 23 бұйрығына
1 қосымша
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
Жасанды ұрықтандыру жүргізу алдында пациенттерді зерттеп-қарау көлемі

1. Объем обследования для женщины:
1) УЗИ гинекологическое (трансвагинальное) (перед каждой процедурой);
2) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
3) общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 5 классов клеток и измерение СОЭ в крови методом Вестергрена (перед каждой процедурой);
4) исследование общего анализа мочи (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка) (перед каждой процедурой);
5) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
6) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
"7) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), срок действия – 3 месяца;
8) определение суммарных антител к ВИЧ инфекции -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
9) определение степени чистоты гинекологического мазка (срок действия – 10 дней);
10 цитологическое исследование мазка из шейки матки (срок действия – 12 месяцев);
11) консультация терапевта о состоянии здоровья и допустимости проведения экстракорпорального оплодотворения и вынашивания беременности с предоставлением заключения в бумажном носителе (срок действия – 1 месяц);
12) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 6 месяцев);
13) определение Ig G, М к возбудителю краснухи в сыворотке крови ИФА-методом (однократно при отсутствии подтверждающих данных о прививке, либо перенесенном заболеваний) (срок действия – 6 месяцев);
14) определение ТТГ в сыворотке крови ИФА-методом тест (срок действия – 6 месяцев);
15) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом тест (срок действия – 12 месяцев);
16) определение анти Мюллерова гормона в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
17) определение ФСГ и ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
18) биохимический анализ крови: определение АЛаТ и АСаТ; общего билирубина; глюкозы; общего белка; креатинина и мочевины в сыворотке крови (срок действия – 10 дней);
19) определение коагулограммы: ПВ с последующим расчетом ПТИ и МНО; АЧТВ и фибриногена в плазме крови (срок действия – 10 дней);
20) УЗИ молочных желез, УЗИ брюшной полости и УЗИ почек (срок действия – 12 месяцев);

1. Әйелге арналған зерттеп-қараудың көлемі:
1) гинекологиялық (трансвагинальды) УДЗ (әрбір емшараның алдында);
2) қан тобы мен резус-факторын анықтау (бір рет);
3) Вестергрен әдісімен жасушалардың 5 класын саралай отырып, талдауышта қанның жалпы талдауы және қандағы ЭШЖ өлшеу (әрбір емшара алдында);
4) жалпы несеп талдауын (несеп тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептеумен физика-химиялық қасиеттері) зерттеу (әрбір емшараның алдында);
5) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBeAg антиденелерін иммуноферменттік әдіспен (бұдан әрі – ИФТ әдісі) анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
6) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына сомалық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
7) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) қолданылу мерзімі – 3 ай;
8) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1, 2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
9) гинекологиялық жағындының тазалық дәрежесін анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
10) жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу (қолданылу мерзімі – 12 ай);
11) денсаулық жағдайы мен экстракорпоралдық ұрықтандыруға жүргізу және жүкті болуға жол беру туралы қорытындыны қағаз жеткізгіште ұсынумен терапевт консультациясы (қолданылу мерзімі – 1 ай);
12) биологиялық материалда Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) қоздырғышына Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
13) қан сарысуындағы қызамық қоздырғышына Ig G, М ИФТ-әдісімен анықтау (егу немесе болған ауруларды растайтын деректер болмаған кезде бір рет) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
14) қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ) ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
15) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
16) қан сарысуындағы анти Мюллер гормонын ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
17) қан сарысуындағы ФЫГ және ЛГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
18) қанды биохимиялық талдау (қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау, қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау, қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау, қан сарысуындағы глюкозаны талдауышта анықтау, қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау, қан сарысуындағы креатининді талдауышта анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
19) коагулограмманы анықтау кейіннен ПТЗ және қан плазмасындағы ХНҚ қол әдісімен есептей отырып, ПУ анықтау, қан плазмасындағы БІТУ анықтау, қан плазмасындағы фибриногенді анықтау (қолданылу мерзімі – 10күн);
20) сүт бездерінің УДЗ, іш қуысының УДЗ және бүйректің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);

21) электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой (срок действия – 3 месяца);
22) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев);
23) маммография у пациенток старше 40 лет (1 раз в 2 года).
2. По показаниям (для женщин):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, гистероскопия с гистологическим исследованием эндометрия (по показаниям) (срок действия – 12-24 месяцев);
2) определение эстрадиола; прогестерона; кортизола; свободного трийодтиронина (T3); тироксина (T4); тестостерона; ДГЭА и ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
3) цитогенетическое исследование клеток периферической крови (кариотип) (однократно);
4) определение гомоцистеина в сыворотке крови на анализаторе, определение Ig G и М к кардиолипину в сыворотке крови ИФА-методом, определение Ig G и М к b2-Гликопротеину I в сыворотке крови ИФА-методом, определение волчаночного антикоагулянта (LA1/LA2) в плазме крови (срок действия – 12 месяцев);
5) определение витамина D в сыворотке крови (по показаниям); (срок действия – 12 месяцев);
6) бактериологическое исследование отделяемого из уретры и цервикального канала (выделение чистой культуры) (срок действия – 12 месяцев);
7) определение антиспермальных антител (SpermAntibodi) (сперм антибоди) в сыворотке крови ИФА-методом и определение суммарных антифосфолипидных антител ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
8) инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 6 месяцев);
9) УЗИ щитовидной железы (срок действия – 12 месяцев);
10) осмотр специалистов, согласно показаниям с предоставлением заключения;
11) определение онкомаркеров СА15-3 - для рака молочной железы и СА 125, HE-4, - для рака яичников и индекс ROMA (срок действия - 6 месяцев);
12) при наличии соматических заболеваний, перед процедурой ИО требуется заключение врачебно-консультационной комиссии по форме № 026/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
3. Объем обследования для мужчины:
1) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА- методом (срок действия – 3 месяца);

21) толық жазылған электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыс) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
22) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
23) 40 жастан асқан пациенттерге маммография (2 жылда 1 рет).
2. Көрсетілімдер бойынша (әйелдер үшін):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, эндометрияны гистологиялық зерттеумен гистероскопия (көрсетілім бойынша) (қолданылу мерзімі – 12-24 ай);
2) қан сарысуындағы эстрадиолды, прогестеронды, кортизолды, бос трийодтиронинді (T3), тироксинді (T4), ДГЭА мен ЛГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
3) перифериялық қан жасушаларын цитогенетикалық зерттеу (кариотип) (бір рет);
4) қан сарысуындағы гомоцистеинді талдағышта анықтау, қан сарысуындағы кардиолипинге Ig G және М К ИФТ-әдісімен анықтау, қан сарысуындағы b2-гликопротеин I Ig G және М ИФТ-әдісімен анықтау, қан плазмасындағы жегі антикоагулянтын (LA1/LA2) талдағышта анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
5) қан сарысуындағы D дәруменін талдағышта анықтау (көрсетілім бойынша); (қолданылу мерзімі – 12 ай);
6) үрпіден және цервикалдық каналдан бөлінетін сұйықтықтарды бактериологиялық зерттеу (таза өсіріндіні бөлу) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
7) қан сарысуындағы антиспермалдық антиденелерді (SpermAntibodi) (антибоди ұрығы) ИФТ-әдісімен анықтау және ИФТ-әдісімен жалпы анти-фосфолипидтік антиденелерді анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
8) биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
9) қалқанша безінің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);
10) қорытынды бере отырып, көрсетілімдерге сәйкес мамандардың қарауы;
11) онкомаркерлерді анықтау СА15-3-сүт безі обыры және СА 125, HE-4 үшін, - аналық без обыры және ROMA индексі үшін (қолданылу мерзімі – 6 ай);
12) соматикалық аурулары бар әйелдерге ЖҰ емшарасының алдында "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 026/е нысаны бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы талап етіледі.
3. Ерлерге арналған зерттеп-қараудың көлемі:
1) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBeAg антиденелерін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);

2) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
3) постановка реакции Вассермана в сыворотке крови (срок действия – 3 месяца);
4) определение суммарных антител к ВИЧ инфекции-1,2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
5) исследование семенной жидкости общеклиническое (исследование спермы +МАР тест) (исследование спермы) (срок действия – 6 месяцев);
6) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
7) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 6 месяцев);
8) исследование урогенитального мазка общеклиническое (срок действия- 3 месяца);
9) консультация: уроандролога (срок действия – 12 месяцев);
10) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев).
4. По показаниям (для мужчины):
1) УЗИ органов мошонки (по показаниям) (срок действия – 12 месяцев);
2) определение ТТГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
3) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
4) определение ФСГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
5) определение ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
6) определение тестостерона в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
7) цитогенетическое исследование клеток периферической крови (кариотип), определение AZF фактора Y хромосомы в ДНК молекулярно-генетическим методом, биологическая индикация мутагенного воздействия (хромосомные аберрации) (однократно);
8) определение антиспермальных антител (SpermAntibodi) (сперм антибоди) в сыворотке крови ИФА-методом и определение суммарных антифосфолипидных антител ИФА-методом (срок действия – 12 месяцев);
9) исследование секрета простаты общеклиническое (срок действия – 3 месяца);
10) бактериологическое исследование спермы (выделение чистой культуры) (срок действия – 12 месяцев);
11) анализ крови на простатический специфический антиген (срок действия – 12 месяцев);
12) инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 6 месяцев);
13) определение витамина D в сыворотке крови (срок действия – 12 месяцев).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
УЗИ – ультразвуковое исследование
СОЭ – скорости оседания эритроцитов
ИФА – иммуноферментный анализ
ТТГ – тиреотропный гормона
ФСГ – фолликулостимулирующий гормон
ЛГ – лютеинизирующий гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПВ – протромбиновая время
ПТИ – протромбиновый индекс
МНО – международное нормализованное отношение
АЧТВ – активированная частичная тромбопластиновая время
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПЦР – полимеразной цепной реакции
Приложению 2 к приказу
Приложение 2
к правилам и условиям проведения
вспомогательных репродуктивных
методов и технологий
Объем обследования суррогатных матерей

2) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына сомалық антиденелерді ИФТ-әдісімен жиынтық анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
3) қан сарысуында Вассерман реакциясын жасау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
4) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ – әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
5) ұрық сұйықтығын жалпы клиникалық зерттеу (шәуетті зерттеу + МАР тест) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
6) қан тобы мен резус- факторын анықтау (бір рет);
7) биологиялық материалда Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
8) жалпы клиникалық, урогениталды жағындыны зерттеу (қолданылу мерзімі – 3 ай);
9) уроандролог консультациясы (қолданылу мерзімі – 12 ай);
10) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай).
4. Көрсетілімдер бойынша (ерлер үшін):
1) ұма ағзаларын УДЗ (көрсетілім бойынша) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
2) қан сарысуындағы ТТГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
3) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
4) қан сарысуындағы ФЫГ ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
5) қан сарысуындағы ЛГ ИФА-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
6) қан сарысуындағы тестостеронды ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
7) перифериялық қан жасушаларын цитогенетикалық зерттеу (кариотип), ДНҚ-дағы Y хромосоманың AZF факторын молекулалық-генетикалық әдіспен анықтау, мутагендік әсердің биологиялық индикациясы (хромосомалық аберрациялар) (бір рет);
8) қан сарысуындағы антиспермалды антиденелерді (SpermAntibodi) (антибоди ұрығы) ИФТ-әдісімен анықтау және ИФТ-әдісімен жиынтық анти-фосфолипидті антиденелерді анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
9) қуық асты безінің секрециясын зерттеу (жалпы клиникалық қолданылу мерзімі – 3 ай);
10) шәуетті бактериологиялық зерттеу (таза өсіріндіні бөлу) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
11) ПЕА үшін қан анализі-простатикалық ерекше антиген (жарамдылық мерзімі – 12 ай);
12) биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
13) қан сарысуындағы D витаминін анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай).
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу:
УДЗ – ультрадыбысты зеттреу
ЭШЖ – эритроциттердің шөгу жылдамдығы
ИФА – иммунды ферментті анализ
ТТГ – тиреотропты гормона
ФЫГ – фоликулды ынталандыратын гормон
ЛГ – лютеиндеуші гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПУ – протромбин уақытын
ПТИ – протромбиндік индекс
ХНҚ – халықаралық нормаланған қатынас
БТІУ – қан плазмасындағы белсендірілген ішінара тромбопластиндік уақытты
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПТР – полимеразды тізбекті реакция
Бұйрығына
2-қосымша
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
Суррогат аналарды зерттеп-қарау көлемі

1. Объем обследования суррогатных матерей:
1) ультразвуковое исследование гинекологическое (трансвагинальное) (перед каждой процедурой);
2) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
3) общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 5 классов клеток и измерением СОЭ в крови методом Вестергрена (перед каждой процедурой);
4) исследование мочи общеклиническое (общий анализ мочи) (перед каждой процедурой);
5) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
6) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
7) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), (срок действия – 3 месяца);
8) определение суммарных антител к ВИЧ инфекци -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
9) определение степени чистоты гинекологического мазка (срок действия – 10 дней);
10) цитологическое исследование мазка из шейки матки (срок действия – 12 месяцев);
11) консультация терапевта о состоянии здоровья и допустимости проведения экстракорпорального оплодотворения и вынашивания беременности с предоставлением заключения (срок действия – 6 месяцев);
12) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 3 месяца); инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 3 месяца);
13) определение Ig G, М к возбудителю краснухи в сыворотке крови ИФА-методом (однократно при отсутствии подтверждающих данных о прививке, либо перенесенном заболеваний) (срок действия – 3 месяца);
14) определение ТТГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
15) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
16) определение тестостерона в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия 6 – месяцев);
17) биохимический анализ крови: определение АЛаТ и АСаТ; общего билирубина; глюкозы; общего белка; креатинина и мочевины в сыворотке крови (срок действия – 10 дней);
18) определение коагулограммы: ПВ с последующим расчетом ПТИ и МНО; АЧТВ и фибриногена в плазме крови (срок действия – 10 дней);
19) УЗИ молочных желез (срок действия – 12 месяцев);
20) УЗИ брюшной полости и УЗИ почек (срок действия – 12 месяцев);

1. Суррогат аналарды зерттеп-қарау көлемі:
1) гинекологиялық (трансвагиналдық) ультрадыбыстық зерттеу (әрбір емшараның алдында);
2) қан тобы мен резус- факторын анықтау (бір рет);
3) Вестергрен әдісімен жасушалардың 5 класын саралай отырып, талдауышта қанның жалпы талдауы және қандағы эритроциттердің (ЭСЖ) шөгу жылдамдығын өлшеу (әрбір емшара алдында);
4) несепті жалпы клиникалық (несептің жалпы талдауы) зерттеу (әрбір емшараның алдында);
5) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін иммуноферменттік әдіспен (бұдан әрі – ИФТ әдісі) анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
6) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына сомалық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
7) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) қолданылу мерзімі-3 ай;
8) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
9) гинекологиялық жағындының тазалық дәрежесін анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
10) жатыр мойнынан жағындыны цитологиялық зерттеу (қолданылу мерзімі – 12 ай);
11) денсаулық жай-күйі мен экстракорпоралдық ұрықтандыру жүргізу және жүкті болуға рұқсат беру туралы терапевтің консультациясы (қолданылу мерзімі – 6 ай);
12) биологиялық материалдан Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) қоздырғышына Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай); биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
13) қан сарысуындағы қызамық қоздырғышына Ig G, М ИФТ-әдісімен анықтау (егу немесе болған ауруларды растайтын деректер болмаған кезде бір рет) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
14) қан сарысуындағы тиреотропты гормонды (ТТГ) ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
15) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
16) қан сарысуындағы тестостеронды ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
17) қанды биохимиялық талдау: қан сарысуындағы АЛаТ және АСаТ, жалпы билирубинді, глюкозаны, жалпы ақуызды, креатинин және несепнәрді анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
18) коагулограмманы анықтау: кейіннен ПТИ және қан плазмасындағы ХНҚ есептей отырып, ПУ, қан плазмасындағы БІТУ, фибриногенді анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
19) сүт бездерінің УДЗ (қолданылу мерзімі – 1 жыл);
20) іш қуысының УДЗ және бүйректің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);

21) электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой (срок действия – 3 месяца);
22) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев);
23) заключение от психиатра и нарколога (срок действия – 12 месяцев);
24) маммография у пациенток старше 40 лет (1 раз в 2 года).
2. По показаниям (для суррогатных матерей):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, гистероскопия с гистологическим исследованием эндометрия (по показаниям) (срок действия – 12 месяцев);
2) определение эстрадиола в сыворотке крови ИФА-методом, определение кортизола в сыворотке крови ИФА-методом,
определение свободного трийодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом,
определение общего тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом,
определение тестостерона в сыворотке крови ИФА-методом,
определение ДГЭА в сыворотке крови ИФА-методом,
определение ЛГ в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 6 месяцев);
3) определение гомоцистеина в сыворотке крови, определение Ig G и М к кардиолипину в сыворотке крови ИФА-методом, определение Ig G и М к b2-гликопротеину I в сыворотке крови ИФА-методом, определение волчаночного антикоагулянта (LA1/LA2) в плазме крови (срок действия – 12 месяцев);
4) бактериологическое исследование из уретры и цервикального канала (выделение чистой культуры) (срок действия – 3 месяца);
5) определение суммарных антифосфолипидных антител ИФА-методом (срок действия -6 месяцев);
6) определение пролактина в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия -12 месяцев);
7) осмотр специалистов, согласно показаниям с предоставлением заключения;
8) определение онкомаркеров СА15-3 – для рака молочной железы и СА 125 – для рака яичников (срок действия – 6 месяцев).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
УЗИ – ультразвуковое исследование
СОЭ – скорости оседания эритроцитов
ИФА – иммуноферментный анализ
ТТГ – тиреотропный гормона
ФСГ – фолликулостимулирующий гормон
ЛГ – лютеинизирующий гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПВ – протромбиновая время
ПТИ – протромбиновый индекс
МНО – международное нормализованное отношение
АЧТВ – активированная частичная тромбопластиновая время
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПЦР – полимеразной цепной реакции
Приложение 3 к приказу
Приложение 3
к правилам и условиям проведения
вспомогательных репродуктивных
методов и технологий
Объем обследования перед проведением искусственной инсеминации спермой полового партнера
1. Объем обследования для женщины:
1) УЗИ малого таза (перед каждой процедурой);

21) толық жазылған электрокардиографиялық зерттеу (12 бұрылыс) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
22) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
23) психиатр мен наркологтың қорытындысы (қолданылу мерзімі – 12 ай).
24) 40 жасқан асқан пациенттерге маммография (2 жылда 1 рет).
2. Көрсетілімдер бойынша (суррогат аналар үшін):
1) гистеросальпингография, лапароскопия, эндометриді гистологиялық зерттеумен гистероскопия (көрсетілімдер бойынша) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
2) қан сарысуындағы эстрадиолды ИФТ-әдісімен анықтау, қан сарысуындағы кортизолды ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы бос трийодтиронинді (T3) ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы жалпы тироксинді (T4) ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы тестостеронды ИФТ-әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы дегидроэпиандростеронды (ДГЭА) ИФТ – әдісімен анықтау,
қан сарысуындағы лютеиндеуші гормонды (ЛГ) ИФТ-әдісімен анықтау (ЛГ) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
3) қан сарысуындағы гомоцистеинді анықтау, қан сарысуындағы кардиолипинге Ig G және М К ИФТ – әдісімен анықтау, қан сарысуындағы b2-гликопротеин I Ig G және М ИФТ-әдісімен анықтау, қан плазмасындағы жегі антикоагулянтын (LA1/LA2) талдағышта анықтау (қолданылу мерзімі – 12 ай);
4) үрпіден және цервикалдық каналдан бөлінетін сұйықтықтарды бактериологиялық зерттеу (таза өсіріндіні бөлу) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
5) ИФТ-әдісімен жалпы анти-фосфолипидтік антиденелерді анықтау (қолданылу мерзімі – 6 ай);
6) қан сарысуындағы пролактинді ИФТ – әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі –12 ай);
7) қорытынды бере отырып, көрсетілімдерге сәйкес мамандардың қарауы;
8) онкологиялық маркерлерді анықтау СА15 - 3 – сүт безі қатерлі ісігі үшін және СА 125-аналық без қатерлі ісігі үшін (жарамдылық мерзімі – 6 ай).
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу:
УДЗ – ультрадыбысты зеттреу
ЭШЖ – эритроциттердің шөгу жылдамдығы
ИФА – иммунды ферментті анализ
ТТГ – тиреотропты гормона
ФЫГ – фоликулды ынталандыратын гормон
ЛГ – лютеиндеуші гормон
АЛаТ – аланинаминотрансфераза
АСаТ – аспартатаминотрансфераза
ПУ – протромбин уақытын
ПТИ – протромбиндік индекс
ХНҚ – халықаралық нормаланған қатынас
БТІУ – қан плазмасындағы белсендірілген ішінара тромбопластиндік уақыты
ДГЭА – дегидроэпиандростерона
ПТР – полимеразды тізбекті реакция
Бұйрығына
3-қосымша
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
3-қосымша
Жасанды инсеминация жүргізу алдында жыныстық серіктестің шәуетін зерттеп-қарау көлемі
1. Әйелге арналған зерттеп-қарау көлемі:
1) кіші жамбасты УДЗ (әрбір емшараның алдында);

2) общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 5 классов клеток и измерение СОЭ в крови методом Вестергрена (срок действия – 1 месяц);
3) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-метод (срок действия – 3 месяца);
4) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
5) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), (срок действия – 3 месяца);
6) определение суммарных антител к ВИЧ-инфекции -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
7) определение степени чистоты гинекологического мазка (срок действия – 1 месяц);
8) цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест (срок действия – 12 месяцев);
9) диагностическая флюорография (1 проекция) (срок действия – 12 месяцев);
10) обнаружение Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 12 месяцев);
11) УЗИ молочных желез (срок действия – 12 месяцев);
12) консультация терапевта (срок действия – 12 месяцев).
2. Объем обследования для мужчины:
1) исследование семенной жидкости общеклиническое (исследование спермы+МАР тест) (срок действия – 6 месяцев);
2) определение антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
3) определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 3 месяца);
4) серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), (срок действия – 3 месяца);
5) определение суммарных антител к ВИЧ-инфекции -1, 2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (срок действия – 10 дней);
6) исследование урогенитального мазка общеклиническое (перед каждой процедурой).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
УЗИ – ультразвуковое исследование
СОЭ – скорости оседания эритроцитов
ИФА – иммуноферментный анализ
ПЦР – полимеразной цепной реакции
Приложение 4 к приказу
Приложение 4
к правилам и условиям проведения
вспомогательных репродуктивных
методов и технологий
Объем обследования доноров спермы перед проведением искусственной инсеминации
1. Объем обследования доноров:
1) определение группы крови и резус-фактора (однократно);
2) консультация: терапевта (срок действия – 12 месяцев);
3) консультация: уроандролога (срок действия – 6 месяцев);
4) консультация: психиатра и нарколога (срок действия – 12 месяцев);
5) консультация: генетика, медико-генетическое (клинико-генеалогическое исследование), цитогенетическое исследование клеток периферической крови (кариотип) (однократно);

2) Вестергрен әдісімен жасушалардың 5 класын саралай отырып талдауышта қанның жалпы талдауы және қандағы ЭШЖ (қолданылу мерзімі – 1 ай);
3) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін ИФТ-әдіс анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
4) қан сарысуындағы С гепатиті вирусына антиденелерді ИФТ – әдісімен жиынтық анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
5) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
6) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
7) гинекологиялық сүртіндінің тазалық дәрежесін анықтау (қолданылу мерзімі – 1 ай);
8) жатыр мойнынан сүртіндіні цитологиялық зерттеу ПАП-тест (қолданылу мерзімі – 12 ай);
9) диагностикалық флюорография (1 проекция) (қолданылу мерзімі – 12 ай);
10) биологиялық материалда ПТР әдісімен Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) анықтау (жарамдылық мерзімі – 12 ай);
11) сүт бездерінің УДЗ (қолданылу мерзімі – 12 ай);
12) терапевт консультациясы(қолданылу мерзімі – 12 ай).
2. Ерлер үшін зерттеп-қарау көлемі:
1) ұрық сұйықтығын жалпы клиникалық зерттеу (шәуетті зерттеу+МАР тест) (қолданылу мерзімі – 6 ай);
2) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін ИФТ – әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
3) қан сарысуындағы С гепатиті вирусының сомалық антиденелерін ИФТ – әдісімен жиынтық анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай);
4) мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
5) қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2 жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ-әдісімен анықтау (қолданылу мерзімі – 10 күн);
6) урогенитальдық сүртіндіні жалпы клиникалық зерттеу (әрбір емшараның алдында).
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу:
УДЗ – ультрадыбысты зеттреу
ЭШЖ – эритроциттердің шөгу жылдамдығы
ИФА – иммунды ферментті анализ
ПТР – полимеразды тізбекті реакция
Бұйрығына
4-қосымша
Қосалқы репродуктивтік әдістер
мен технологияларды жүргізу
қағидалары мен шарттарына
4-қосымша
Жасанды инсеминация жүргізу алдында шәует донорларын зерттеп-қарау көлемі
Шәует донорын зерттеп-қарау көлемі:
1) қан тобы мен резус- факторын анықтау (бір рет);
2) терапевт консультациясы (қолданылу мерзімі – 12 ай);
3) уроандролог консультациясы (қолданылу мерзімі – 6 ай);
4) психиатр және нарколог консультациясы (қолданылу мерзімі – 12 ай);
5) генетик консультациясы, медициналық-генетикалық (клиникалық-генеалогиялық зерттеу, перифериялық қан жасушаларын цитогенетикалық зерттеу (кариотип) (бір рет);

6) молекулярно-генетический анализ на носительство мутаций в генах наиболее частых наследственных заболеваний (определение мутаций гена PAH при фенилкетонурии в ДНК молекулярно-генетическим методом, определение мутаций гена муковосцидоза в ДНК молекулярно-генетическим методом) – по показаниям;
7) определение антител к HBsAg вируса гепатита B, суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом, серологическое обследование на сифилис (забор крови на реакцию Вассермана), определение суммарных антител к ВИЧ инфекции-1,2 и антигена p24 в сыворотке крови ИФА-методом (перед замораживания и через 3 и 6 месяцев после замораживания);
8) определение Ig М к возбудителю Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) в биологическом материале (срок действия – 3 месяца); инфекционное обследование: обнаружение Toxoplasma gondii (токсоплазма гондии); цитомегаловируса (ВПГ-V); вирус простого герпеса 1 и 2 типов; Trichomonas vaginalis (трихомонас вагиналис); Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококки) в биологическом материале методом ПЦР качественное (срок действия – 3 месяца);
9) исследование урогенитального мазка общеклиническое (перед каждой процедурой).
Примечание:
Расшифровка аббревиатур
ИФА – иммуноферментный анализ
ПЦР – полимеразной цепной реакции

6) жиі кездесетін тұқым қуалайтын аурулар гендеріндегі мутацияларды тасымалдаушқа молекулярлық-генетикалық талдау (ДНҚ-да фенилкетонурия кезінде PAH генінің мутацияларын молекулярлық-генетикалық әдіспен анықтау, ДНҚ-да муковосцидоз генінің мутацияларын молекулярлық-генетикалық әдіспен анықтау) - көрсетілімдер бойынша;
7) қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg антиденелерін иммуноферменттік әдіспен анықтау (бұдан әрі – ИФТ – әдіс), қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді ИФТ – әдісімен анықтау, мерезге серологиялық зерттеп-қарау (Вассерман реакциясына қан алу), қан сарысуындағы АИТВ-инфекциясына – 1,2-ге жиынтық антиденелерін және p24 антигенін ИФТ – әдісімен анықтау (криоконсервация алдында және криоконсервациядан кейін 3 және 6 айдан кейін);
8) биологиялық материалдан Chlamydia trachomatis (хламидиа трахоматис) қоздырғышына Ig М анықтау (қолданылу мерзімі – 3 ай); биологиялық материалдарды сапалы ПТР әдісімен инфекцияларға тексеріп-қарау: Toxoplasma gondii (гондия токсоплазмасы), цитомегаловирусты (ВПГ-V), 1 және 2 типті қарапайым герпес вирусын, Trichomonasvaginalis (трихомонасвагиналис), Neisseria gonorrhoeae (нейссерия гонококкае) (қолданылу мерзімі – 3 ай);
9) жалпы клиникалық урогенитальды жағындыны зерттеу (әр емшараның алдында).
Ескертпе:
Аббревиатураларды ашып жазу:
ИФА – иммунды ферментті анализ
ПТР – полимеразды тізбекті реакция