Об утверждении Правил о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 февраля 2023 года № 61/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2023 года № 31961.
В соответствии с подпунктом 14) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 22 января 2020 года № 21/НҚ "Об утверждении Правил о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19930).
3. Комитету геодезии и картографии Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 22 февраля 2023 года № 61/НҚ
Правила о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 22 ақпандағы № 61/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 24 ақпанда № 31961 болып тіркелді
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 14)-тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидалар бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 22 қаңтардағы № 21/НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19930 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Геодезия және картография комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
2023 жылғы 22 ақпандағы
№ 61/НҚ Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеуді және шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидалар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила о техническом обеспечении проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" и определяют порядок технического обеспечения проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан.
2. Целью технического обеспечения проведения делимитации и демаркации Государственной границы Республики Казахстан (далее – техническое обеспечение) являются картографические, геодезические, топографические и гидрографические работы.
3. Техническое обеспечение осуществляется подведомственной организацией уполномоченного органа в сфере геодезии, картографии и пространственных данных.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) геодезическая сеть – совокупность геодезических пунктов, положение которых на земной поверхности определено на основании геодезических измерений в общей для них системе отсчета геодезических координат;
2) гидрографические работы – комплекс работ, проводимый для получения детальной информации о ситуации на водных объектах, а также сбора данных об их рельефе и водной поверхности;
3) дистанционное зондирование Земли (далее – ДЗЗ) – процесс получения информации о поверхности Земли путем наблюдения и измерения из космического и воздушного пространства собственного и отраженного излучения элементов суши, океана и атмосферы;
4) картографические работы – категория работ, назначением которых является создание картографической продукции по результатам топографической съемки или по исходным картографическим материалам, а также создание цифровых и электронных карт по материалам АФС и ДЗЗ;
5) редемаркация – восстановление утраченных и ремонт устаревших пограничных знаков, установка дополнительных пограничных знаков, оформленные международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;
6) делимитация – определение положения и направления Государственной границы по соглашению между сопредельными государствами, оформленное международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, и графически изображенное на картах, прилагаемых к данному международному договору;
7) топографо-геодезические работы – категория полевых и камеральных работ, назначением которых является топографическая съемка, определение координат и высот, полевое дешифрирование местности и обновление топографических карт и планов;
8) демаркация – определение и обозначение Государственной границы на местности, оформленные международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеу мен шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз етудің (бұдан әрі – техникалық қамтамасыз ету) мақсаты картографиялық, геодезиялық, топографиялық және гидрографиялық жұмыстары болып табылады.
3. Техникалық қамтамасыз етуді геодезия және картография саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүзеге асырады.
4. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) геодезиялық желі – жер бетіндегі орналасуы оларға ортақ геодезиялық координаттарды анықтау жүйесіндегі геодезиялық өлшемдер негізінде анықталған геодезиялық пункттер жиынтығы;
2) гидрографиялық жұмыстар – су объектілеріндегі жағдай туралы егжей-тегжейлі ақпаратты алу, сондай-ақ олардың рельефі мен су беті туралы деректерді жинау үшін жүргізілетін жұмыстар кешені;
3) Жерді қашықтықтан зондтау (бұдан әрі – ЖҚЗ) – ғарыш және әуе кеңістігінен құрлық, мұхит және атмосфера элементтерінің өзіндік және шағылысқан сәулеленуін байқау және өлшеу арқылы Жер беті туралы ақпарат алу процесі;
4) картографиялық жұмыстар – топографиялық түсірудің нәтижелері бойынша немесе бастапқы картографиялық материалдар бойынша картографиялық өнім жасау, сондай-ақ АФТ және ЖҚД материалдары бойынша цифрлық және электрондық карталар жасау мақсаты болып табылатын жұмыстардың санаты;
5) қайта шегендеу – жоғалған шекаралық белгілерді қалпына келтіру және ескіргендерін жөндеу, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген қосымша шекара белгілерін орнату;
6) межелеу – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген және осы халықаралық шартқа қоса берілетін карталарда графика түрінде бейнеленген, Мемлекеттік шекараның жағдайы мен бағытын іргелес мемлекеттер арасындағы келісім бойынша айқындау;
7) топографиялық-геодезиялық жұмыстар – мақсаты топографиялық түсіру, координаттар мен биіктіктерді анықтау, жергілікті жерді далалық дешифрлеу және топографиялық карталар мен жоспарларды жаңарту болып табылатын далалық және камералдық жұмыстардың санаты;
8) шегендеу – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта ресімделген, жергілікті жерде Мемлекеттік шекараны айқындау және белгілеу.

Глава 2. Порядок технического обеспечения проведения делимитации Государственной границы Республики Казахстан
5. Картографическое обеспечение делимитации Государственной границы Республики Казахстан (далее – Государственная граница) включает:
1) обеспечение необходимыми картографическими (справочными) материалами;
2) проведение картографических работ, по нанесению линии Государственной границы на карту;
3) составление описания прохождения линии Государственной границы (далее – описание границы) между Республикой Казахстан и сопредельными государствами.
6. К картографическим (справочным) материалам относятся:
1) международные договоры, устанавливающие прохождение Государственной границы между Республикой Казахстан и сопредельными государствами;
2) материалы ДЗЗ;
3) топографические карты;
4) планы земельного и лесного кадастра, уточняющие положение Государственной границы;
5) материалы графического учета земель;
6) материалы землепользования;
7) планы городов и других населенных пунктов на район прохождения Государственной границы.
7. Картографические работы по нанесению линии Государственной границы на карту осуществляются в следующей последовательности:
1) подборка топографических карт необходимого масштаба последних годов издания (в отдельных случаях фрагментов топографических карт более крупного масштаба);
2) разбивка линии Государственной границы на условные участки:
3) нанесение на рабочие топографические карты линии разграничения землепользования и линии Государственной границы;
4) перенос линии Государственной границы на итоговые топографические карты (далее – делимитационные карты) и сверка делимитационных карт с рабочими топографическими картами.
8. Составление описания границы осуществляется путем описания прохождения линии Государственной границы с указанием координат (географических) поворотных точек на местности.
Глава 3. Порядок технического обеспечения проведения демаркации Государственной границы Республики Казахстан
9. Топографо-геодезическое обеспечение демаркации Государственной границы включает:
1) проверку наличия и состояния геодезической сети в полосе Государственной границы;
2) составление графического проекта мест установки пограничных знаков (нанесение на делимитационную карту мест установки пограничных знаков);
3) проведение рекогносцировки участка и определение мест установки пограничных знаков на местности;
4) определение координат и высот пограничных столбов пограничных знаков;
5) проведение полевых топографо-геодезических работ по созданию демаркационной карты.

2-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын межелеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету тәртібі
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) межелеуді картографиялық қамтамасыз етуге:
1) қажетті картографиялық (анықтамалық) материалдармен қамтамасыз ету;
2) картаға Мемлекеттік шекара сызығын салу бойынша картографиялық жұмыстарды жүргізу;
3) Қазақстан Республикасы мен іргелес мемлекеттер арасындағы Мемлекеттік шекара сызығының өту сипаттамасын (бұдан әрі – шекараның сипаттамасы) жасау кіреді.
6. Картографиялық (анықтамалық) материалдарға:
1) Қазақстан Республикасы мен іргелес мемлекеттер арасындағы Мемлекеттік шекарадан өтуді белгілейтін халықаралық шарттар;
2) ЖҚЗ материалдары;
3) топографиялық карталар;
4) Мемлекеттік шекараның ережесін нақтылайтын жер және орман кадастрының жоспарлары;
5) жерді графикалық есепке алу материалдары;
6) жер пайдалану материалдары;
7) Мемлекеттік шекарадан өту ауданына қалалар мен басқа да елді мекендердің жоспарлары жатады.
7. Картаға Мемлекеттік шекара сызығын салу жөніндегі картографиялық жұмыстар мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) басылымның соңғы жылдарындағы қажетті масштабтағы топографиялық карталарды (жекелеген жағдайларда ірі масштабтағы топографиялық карталардың фрагменттерін) іріктеу;
2) Мемлекеттік шекара сызығын шартты учаскелерге бөлу:
3) жұмыс топографиялық карталарына жерді пайдалануды шектеу сызығын және Мемлекеттік шекара сызығын салу;
4) Мемлекеттік шекара сызығын қорытынды топографиялық карталарға (бұдан әрі – межелеу карталары) көшіру және межелеу карталарын жұмыс топографиялық карталарымен салыстырып тексеру.
8. Шекараның сипаттамасын жасау жергілікті жердегі бұрылыс нүктелерінің координаттарын (географиялық) көрсете отырып, Мемлекеттік шекара сызығының өтуін сипаттау жолымен жүзеге асырылады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз ету тәртібі
9. Мемлекеттік шекараны шегендеуді топографиялық-геодезиялық қамтамасыз етуге:
1) Мемлекеттік шекара жолағында геодезиялық желінің болуы мен жай-күйін тексеру;
2) шекара белгілерін орнату орындарының графикалық жобасын жасау (межелеу картасына шекара белгілерін орнату орындарын салу);
3) учаскеге алдын ала барлау жүргізу және жергілікті жерде шекара белгілерін орнату орындарын айқындау;
4) шекара белгілері шекара бағаналарының координаттары мен биіктігін анықтау;
5) межелеу картасын жасау жөніндегі далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жүргізу кіреді.

10. Гидрографическое обеспечение демаркации Государственной границы предусматривает проведение гидрографических работ на пограничных реках и озерах (водохранилищах).
11. Картографическое обеспечение демаркации Государственной границы включает:
1) создание рабочей демаркационной карты;
2) нанесение пограничных знаков на рабочую демаркационную карту;
3) нанесение линии Государственной границы на демаркационную карту;
4) создание карты Государственной границы между Республикой Казахстан и сопредельным государством (далее – карта) на основе рабочей демаркационной карты;
5) подготовка к изданию карты;
6) издание карты.
12. Результатом технического обеспечения проведения демаркации являются:
1) подготовка описания границы;
2) создание карты;
3) составление протоколов пограничных знаков;
4) составление схем взаимного расположения пограничных столбов пограничных знаков;
5) создание крупномасштабных планов (схем) на отдельные участки Государственной границы;
6) составление каталога координат и высот пограничных знаков;
7) составление таблицы принадлежности островов на пограничных реках.
13. Топографо-геодезическое обеспечение редемаркации Государственной границы включает:
1) проведение полевого обследования на местности прохождения линии Государственной границы;
2) составление рабочего проекта мест установки пограничных знаков, подлежащих восстановлению и повторной установке, а также мест установки дополнительных пограничных знаков с учетом изменения ситуации на местности (нанесение на карту мест установки пограничных знаков);
3) определение координат и высот восстановленных и дополнительных пограничных столбов пограничных знаков;
4) проведение полевых топографо-геодезических работ по созданию рабочей карты.
14. Гидрографическое обеспечение редемаркации Государственной границы предусматривает проведение гидрографических работ на пограничных реках и озерах (водохранилищах).
15. Картографическое обеспечение редемаркации Государственной границы включает:
1) создание рабочей карты;
2) нанесение всех пограничных знаков на рабочую карту, в том числе восстановленных и дополнительно установленных пограничных знаков;
3) нанесение линии Государственной границы на рабочую карту;
4) создание карты Государственной границы на основе рабочей карты;
5) подготовка к изданию карты;
6) издание карты.
16. Результатом технического обеспечения проведения редемаркации являются:
1) подготовка описания границы;
2) создание карты Государственной границы;
3) составление протоколов восстановленных и дополнительных пограничных знаков;

10. Мемлекеттік шекараны шегендеуді гидрографиялық қамтамасыз ету шекаралық өзендер мен көлдерде (су қоймаларында) гидрографиялық жұмыстар жүргізуді көздейді.
11. Мемлекеттік шекараны шегендеуді картографиялық қамтамасыз етуге:
1) шегендеу жұмыс картасын жасау;
2) шегендеу жұмыс картасына шекара белгілерін салу;
3) шегендеу картасына Мемлекеттік шекара сызығын салу;
4) шегендеу жұмыс картасы негізінде Қазақстан Республикасы мен іргелес мемлекет арасындағы Мемлекеттік шекара картасын (бұдан әрі – карта) жасау;
5) картаны шығаруға дайындау;
6) картаны шығару кіреді.
12. Шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз етудің нәтижесі:
1) шекараның сипаттамасын дайындау;
2) картаны жасау;
3) шекара белгілерінің хаттамаларын жасау;
4) шекара белгілері шекара бағаналарының өзара орналасу схемаларын жасау;
5) Мемлекеттік шекараның жекелеген учаскелеріне ірі ауқымды жоспарлар (схемалар) жасау;
6) шекара белгілерінің координаттары мен биіктіктері каталогын жасау;
7) шекаралас өзендердегі аралдардың тиесілік кестесін жасау болып табылады.
13. Мемлекеттік шекараны қайта шегендеуді топографиялық-геодезиялық қамтамасыз етуге:
1) Мемлекеттік шекара сызығының өтетін жерінде далалық зерттеу жүргізу;
2) қалпына келтіруге және қайта орнатуға жататын шекаралық белгілерді орнату орындарының, сондай-ақ жергілікті жердегі ахуалдың өзгеруін ескере отырып, қосымша шекаралық белгілерді орнату орындарының жұмыс жобасын жасау (шекаралық белгілерді орнату орындары картасына салу);
3) шекаралық белгілердің қалпына келтірілген және қосымша шекаралық бағаналарының координаттары мен биіктіктерін айқындау;
4) жұмыс картасын жасау бойынша далалық топографиялық-геодезиялық жұмыстарды жүргізу кіреді.
14. Мемлекеттік шекараны қайта шегендеуді гидрографиялық қамтамасыз ету шекаралық өзендер мен көлдерде (су қоймаларында) гидрографиялық жұмыстар жүргізуді көздейді.
15. Мемлекеттік шекараны қайта шегендеуді картографиялық қамтамасыз етуге:
1) жұмыс картасын құру;
2) барлық шекаралық белгілерді жұмыс картасына, оның ішінде қалпына келтірілген және қосымша белгіленген шекаралық белгілерді салу;
3) Мемлекеттік шекара сызығын жұмыс картасына салу;
4) Жұмыс картасы негізінде Мемлекеттік шекара картасын жасау;
5) картаны шығаруға дайындау;
6) картаны шығару кіреді.
16. Қайта шегендеуді жүргізуді техникалық қамтамасыз етудің нәтижесі:
1) шекараның сипаттамасын дайындау;
2) Мемлекеттік шекара картасын жасау;
3) қалпына келтірілген және қосымша шекаралық белгілердің хаттамаларын жасау;

4) составление схем взаимного расположения восстановленных и дополнительных пограничных столбов пограничных знаков;
5) создание крупномасштабных планов (схем) на отдельные участки Государственной границы;
6) составление каталога координат и высот восстановленных и дополнительных пограничных знаков;
7) составление таблицы принадлежности островов на пограничных реках.
17. Результаты технического обеспечения предоставляются Совместной комиссии, образуемой из представителей Республики Казахстан и сопредельных государств по осуществлению действий, связанных с делимитацией, демаркацией и редемаркацией Государственной границы.

4) шекаралық белгілердің қалпына келтірілген және қосымша шекаралық бағаналарының өзара орналасу схемаларын жасау;
5) Мемлекеттік шекараның жекелеген учаскелеріне ауқымды жоспарлар (схемалар) жасау;
6) қалпына келтірілген және қосымша шекаралық белгілердің координаттары мен биіктіктерінің каталогын жасау;
7) шекаралас өзендердегі аралдардың тиесілік кестесін жасау болып табылады.
17. Техникалық қамтамасыз ету нәтижелері Мемлекеттік шекараны межелеуге, шегендеуге және қайта шегендеуге байланысты іс-қимылдарды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасының және іргелес мемлекеттердің өкілдерінен құрылатын бірлескен комиссияға ұсынылады.