Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере автомобильного транспорта
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2023 года № 32086.
В соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить инструкцию по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере автомобильного транспорта согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
М. Карабаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
Приложение к приказу/
Утвержден приказом/
Приложение к совместному
постановлению и решению
акимата/ утверждено
совместным постановлением и
решением Министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 14 марта 2023 года № 151
Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере автомобильного транспорта
Глава 1. Общие положения
1. Инструкция по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере автомобильного транспорта (далее – Инструкция) разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму".
2. Настоящая Инструкция распространяется на объекты инфраструктуры автомобильного транспорта, включенные в перечни объектов уязвимых в террористическом отношении (далее - объект), в соответствии с Правилами и критериями отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234.

Автомобиль көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 14 наурыздағы № 151 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 наурызда № 32086 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес автомобиль көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
М. Карабаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2023 жылғы 14 наурыздағы
№ 151 бұйрығына
қосымша/
бұйрығымен бекітілген/
бірлескен қаулысы мен
шешіміне қосымша/
бірлескен қаулысы мен
шешімімен бекітілген
Автомобиль көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Автомобиль көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған автомобиль көлігі инфрақұрылымының объектілеріне (бұдан әрі – объект) қолданылады.

3. Настоящая Инструкция предназначена для использования в работе руководителями и персоналом объекта, обеспечивающими проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта, при организации их антитеррористической защиты, а также для государственных и исполнительных органов при изучении, проверке и оценке состояния антитеррористической защищенности объекта.
Руководитель объекта назначает лицо (лица), обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта.
Инструкция детализирует общие подходы к обеспечению защищенности объекта, в том числе организации охраны, осуществления пропускного и внутриобъектового режимов, а также ведению соответствующей документации.
4. При эксплуатации объекта обеспечивается соблюдение Требований к организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305, а также настоящей Инструкции.
5. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) инфраструктура автомобильного транспорта – комплекс сооружений (автовокзалы, автостанции, пункты обслуживания пассажиров, грузовые терминалы, станции (мастерские) технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств, сооружения для хранения автотранспортных средств), обеспечивающий непрерывность процесса перевозок, а также безопасную эксплуатацию автотранспортных средств;
2) критическая зона – помещение, участки и конструктивные элементы, разрушение которых в результате акта терроризма может привести к существенному нарушению нормального функционирования объекта, его существенному повреждению или аварии на нем;
3) система видеонаблюдения – совокупность функционирующих видеоканалов, программных и технических средств записи и хранения видеоданных, а также программных и (или) технических средств управления, осуществляющих информационный обмен между собой;
4) система освещения – совокупность технических средств, позволяющих обеспечить необходимый уровень освещенности для системы видеонаблюдения, видимости людей и транспортных средств на объекте инфраструктуры автомобильного транспорта в темное время суток;
5) субъект охранной деятельности – специализированные охранные подразделения органов внутренних дел Республики Казахстан и частные охранные организации, осуществляющие охранную деятельность;
6) контрольно-пропускной пункт – специально оборудованное место, предназначенное для обеспечения контроля, пропуска, досмотра людей и транспортных средств;

3. Осы Нұсқаулық объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін объектінің басшысы мен персоналының жұмысында, олардың терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру кезінде, сондай-ақ объектінің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін зерделеу, тексеру және бағалау кезінде мемлекеттік және атқарушы органдар үшін пайдалануға арналған.
Объект басшының бұйрығымен объекттің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін тұлға айқындалады.
Нұсқаулықта объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы тәсілдері, оның ішінде қауіпсіздікті ұйымдастыру, кіру және объектішілік режимдерді енгізу, сондай-ақ тиісті құжаттаманы жүргізу егжей-тегжейлі баяндалған.
4. Объектіні пайдалану кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен бекітілген Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыруға қойылатын талаптардың, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың сақталуы қамтамасыз етіледі.
5. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль көлігі инфрақұрылымы – тасымалдау процесінің үздіксіздігін, сондай-ақ автокөлік құралдарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ететін құрылыстар (автовокзалдар, автостанциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері, жүк терминалдары, автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеу станциялары (шеберханалары), автокөлік құралдарын сақтауға арналған құрылыстар) кешені;
2) аса қауіпті аймақ – терроризм актісі салдарынан қирауы объектінің қалыпты жұмыс істеуінің айтарлықтай бұзылуына, оның елеулі зақымдануына немесе ондағы аварияға әкеп соғуы мүмкін үй-жай, учаскелер және құрылымдық элементтер;
3) бейнебақылау жүйесі – өзара ақпарат алмасуды жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған бейнеарналардың, бейнедеректерді жазу мен сақтаудың бағдарламалық және техникалық құралдарының, сондай-ақ бағдарламалық және (немесе) техникалық басқару құралдарының жиынтығы;
4) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі тұлғаларды төтенше жағдайлар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы;
5) күзет қызметінің субъектісі –Қазақстан Республикасы Ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері және күзет қызметiн жүзеге асыратын жеке күзет ұйымдары;
6) бақылау-өткізу пункті – адамдарды және көлік құралдарын бақылауды, өткізуді, тексеріп қарауды қамтамасыз етуге арналған арнайы жабдықталған орын;

7) периметр объекта – граница объекта согласно правоустанавливающим документам;
8) потенциально опасные участки объекта – территориально выделенные зоны (участки), конструктивные и технологические элементы объекта, где используются, хранятся или эксплуатируются взрывопожароопасные, опасные химические вещества, оружие и боеприпасы, токсичные вещества и препараты, элементы технологических цепочек, систем, оборудования или устройств, критические зоны объекта, а также места возможного массового пребывания людей на объекте, совершение акта терроризма на которых может способствовать причинению ущерба жизни и здоровью, возникновению аварии, угрозы чрезвычайной ситуации с опасными социально-экономическими последствиями, хищению опасных веществ и материалов с целью их дальнейшего использования для совершения акта терроризма;
9) учебные (профилактические) мероприятия – превентивные способы обучения персонала и охраны, реализуемые в виде инструктажей и занятий в целях привития навыков первичного реагирования;
10) пропускной режим – совокупность правил, регламентирующих установленный порядок, исключающий возможность несанкционированного входа (выхода) лиц, въезда (выезда) транспортных средств, вноса (выноса), ввоза (вывоза) имущества;
11) паспорт антитеррористической защищенности – информационно-справочный документ, содержащий общие и инженерно-технические сведения об объекте, отражающие состояние его антитеррористической защищенности, и предназначенный для планирования мероприятий по предупреждению, пресечению, минимизации и (или) ликвидации последствий актов терроризма на объекте, уязвимом в террористическом отношении;
12) система оповещения – совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и (или) звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке.
Иные понятия, используемые в настоящей Инструкции, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области противодействия терроризму.
6. Целью организации антитеррористической защиты объекта является создание условий, препятствующих совершению акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма на территории объекта), и минимизация и (или) ликвидация последствий возможных террористических угроз.
7. Для создания на объекте условий, препятствующих совершению на них акта терроризма (снижение риска совершения акта терроризма) руководитель, иные должностные лица реализовывают меры, направленные на:

7) объектінің периметрі – құқық белгілейтін құжаттарға сәйкес объектінің шекарасы;
8) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері – объектінің аумақтық бөлінген, жарылыс-өрт қаупі бар, қауіпті химиялық заттар, қару мен оқ-дәрілер, уытты заттар мен препараттар, технологиялық тізбектердің, жүйелердің, жабдықтардың немесе құрылғылардың элементтері қолданылатын, сақталатын немесе пайдаланылатын аймақтары (учаскелері), құрылымдық және технологиялық элементтері, объектінің қауіпті аймақтары, сондай-ақ объектідегі адамдар көп болуы, терроризм актісінің жасалуы өмір мен денсаулыққа залал келтіруі, аварияның, қауіпті әлеуметтік-экономикалық салдарға әкеп соғатын төтенше жағдай қаупінің туындауы, кейіннен терроризм актісін жасауда пайдалану мақсатында қауіпті заттар мен материалдардың ұрлануы ықтимал орындар;
9) оқу (профилактикалық) іс-шаралары – персонал мен күзетті оқытудың алғашқы ден қою дағдыларын дарыту мақсатында нұсқамалар мен сабақтар түрінде жүзеге асырылатын алдын ала тәсілдері;
10) өткізу режимі – адамдардың санкциясыз кіруі (шығуы), көлік құралдарының кіруі (шығуы), мүлікті кіргізу (шығару), әкелу (әкету) мүмкіндігін жоққа шығаратын, белгіленген тәртіпті регламенттейтін қағидалар жиынтығы;
11) терроризмге қарсы қорғалу паспорты – объект туралы жалпы және инженерлік-техникалық мәліметтер қамтылатын, оның терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін көрсететін және террористік тұрғыдан осал объектідегі терроризм актілерінің алдын алу, жолын кесу, барынша азайту және (немесе) салдарын жою жөніндегі іс-шараларды жоспарлауға арналған ақпараттық-анықтамалық құжат;
12) хабардар ету жүйесі – террористік тұрғыдан осал объектідегі тұлғаларды төтенше жағдайлар (авария, өрт, дүлей апат, шабуыл, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар туралы жедел хабардар етуге (жарықпен және (немесе) дыбыстық хабарлауға) арналған техникалық құралдар жиынтығы.
Осы нұсқаулықтарда пайдаланылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
6. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастырудың мақсаты терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін жағдайлар жасау (объект аумағында терроризм актісін жасау тәуекелін азайту) және ықтимал террористік қатерлердің салдарын барынша азайту және (немесе) жою болып табылады.
7. Объектiде олар бойынша терроризм актiсiн жасауды болдырмайтын (терроризм актiсiнiң жасалу қаупiн төмендететiн) жағдайлар жасау мақсатында басшы, басқа да лауазымды адамдар iске асыруға бағытталған шараларды жүзеге асырады.

1) уточнение вероятных для объекта угроз террористического характера;
2) определение потенциально опасных участков объекта;
3) установление возможных причин и условий, способствующих совершению акта терроризма на объекте и их устранение;
4) оснащение объекта инженерно-техническими средствами;
5) определение на объекте зон доступа обеспечения и установленного пропускного режима;
6) разработку алгоритмов реагирования на возможных для объекта угроз террористического характера;
7) формирование у персонала объекта антитеррористического сознания;
8) организацию подготовки (обучения) персонала объекта;
9) разработку схем оповещения руководителей, персонала объекта и эвакуации персонала и посетителей объекта;
10) составление паспорта антитеррористической защищенности объекта;
11) контроль за соблюдением требований к обеспечению антитеррористической защищенности и своевременное устранение выявленных недостатков.
8. Для создания на объекте условий, обеспечивающих его готовность к минимизации и (или) ликвидации последствий возможных террористических угроз, руководитель объекта и иные должностные лица реализовывают меры, направленные на:
1) обеспечение охвата персонала объекта в учебных мероприятиях по антитеррористической подготовке;
2) обучение персонала объекта навыкам первичного реагирования на угрозы террористического характера;
3) обеспечение готовности персонала объекта, сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту к своевременному информированию органов национальной безопасности и (или) внутренних дел Республики Казахстан об угрозе акта терроризма или его совершении;
4) обеспечение своевременного оповещения и эвакуации персонала и посетителей объекта при совершении акта терроризма на объекте;
5) обеспечение ведения и хранения паспорта антитеррористической защищенности объекта;
6) обеспечение готовности сил и средств, необходимых для организации мер первичного реагирования, направленных на ликвидацию и минимизацию последствий акта терроризма, до прибытия основных спасательных, аварийных и иных служб за исключением случаев, прямо угрожающих жизни и здоровью людей;
7) подготовку и организацию экстренных мер по обеспечению безопасности систем жизнеобеспечения и безопасности объекта, персонала и посетителей объекта.
Организация мер защиты строится на принципах заблаговременности, дифференцированного подхода, адекватности и комплексности.

1) объект үшін террористік сипатта болуы мүмкін қауіптерді нақтылау;
2) объектінің ықтимал қауіпті аймақтарын анықтау;
3) объектіде террористік актінің жасалуына және оларды жоюға ықпал ететін ықтимал себептер мен жағдайларды анықтау;
4) объектіде инженерлік-техникалық құралдармен жарақтау;
5) объектіде қауіпсіздікті аймақтарын анықтау және белгіленген өткізу режимін қамтамасыз ету;
6) объект үшін ықтимал террористік қауіптерге әрекет ету алгоритмдерін әзірлеу;
7) объектінің жеке құрамы арасында терроризмге қарсы сананы қалыптастыру;
8) қызметкерлерді даярлауды (оқытуды) ұйымдастыру;
9) объектінің басшысын, персоналын хабардар ету және жеке құрам мен объектіде келушілерді эвакуациялау схемаларын әзірлеу;
10) объектінің терроризмге қарсы қауіпсіздік паспортын әзірлеу;
11) терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету бойынша талаптардың сақталуын бақылау арқылы қамтамасыз етіледі анықталған кемшіліктерді дер кезінде жою.
8. Объектiде оның ықтимал террористiк қатерлер салдарын барынша азайтуға және (немесе) жоюға дайындығын қамтамасыз ететiн жағдайлар жасау үшін объектінің басшысы және өзге де лауазымды адамдар:
1) терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларында объектінің персоналын қамтуды қамтамасыз етуге;
2) объектінің персоналын террористік сипаттағы қатерлерге алғашқы әрекет ету дағдыларына оқытуға;
3) объекті персоналының, объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің терроризм актісі немесе оны жасау қаупі туралы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік және (немесе) ішкі істер органдарын уақтылы хабардар етуге әзірлігін қамтамасыз етуге;
4) объектiде терроризм актiсi болған жағдайда объектiнің персоналы мен келушiлердi уақтылы хабарлауды және эвакуациялауды қамтамасыз етуге;
5) объектiнiң терроризмге қарсы қауiпсiздiк паспортын жүргізуді және сақтауды қамтамасыз етуге;
6) адамдардың өмірі мен денсаулығына тікелей қатер төндіретін жағдайларды қоспағанда, негізгі авариялық-құтқару, авариялық-құтқару және өзге де қызметтер келгенге дейін лаңкестік актінің зардаптарын жоюға және барынша азайтуға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын ұйымдастыру үшін қажетті күштер мен құралдардың әзірлігін қамтамасыз етуге;
7) өмірді қамтамасыз ету жүйелерінің қауіпсіздігін және объектінің, персоналдың және объектіге келушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша авариялық іс-шараларды дайындау және ұйымдастыруға бағытталған шараларды іске асырады.
Қорғау шараларын ұйымдастыру уақтылылық, сараланған тәсіл, барабарлық және кешенділік қағидаттарында жасалады.

9. Руководитель объекта при размещении в арендуемом здании (помещении) обеспечивает в договоре аренды определение сторон, разрабатывающих паспорт антитеррористической защищенности объекта, осуществляющих охрану объекта, оснащение объекта современными инженерно-техническими средствами, контроль за их бесперебойным функционированием, организацию пропускного режима и финансирование данных мероприятий в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.
10. Перечень документов в области антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере автомобильного транспорта приведен в приложении 1 к настоящей Инструкции.
Глава 2. Требования к организации пропускного режима
11. Настоящая глава определяет требования к организации пропускного режима на объекте, соответствующий целям обеспечения его антитеррористической защищенности.
Пропускной режим на объекте осуществляется субъектом охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту.
Пропускной режим на объекте, подлежащий государственной охране осуществляется специализированными охранными подразделениями органов внутренних дел.
12. В целях обеспечения антитеррористической защищенности объекта, организации порядка пропускного и внутриобъектового режима устанавливаются:
1) помещения (участок, зона) на объекте без ограничения доступа персонала и посетителей;
2) помещения (участок, зона) на объекте ограниченного доступа персонала и посетителей при наличии потенциально опасных и критических зон;
3) пропускной режим на объекте и (или) его части персонала объекта и посетителей, исключающий проникновение на объект или его части (зоны) посторонних лиц с противоправными намерениями, а также несанкционированного въезда автотранспорта;
4) перечень лиц, имеющих право беспрепятственного допуска на объект;
5) перечень лиц, допускаемых в зоны ограниченного доступа (при их наличии);
6) запрещенные предметы к проносу на объект в соответствии с перечнем, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
7) действия сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту и должностных лиц, обеспечивающих безопасность объекта, при выявлении лиц, пытающихся в нарушение установленных требований проникнуть на его территорию, пронести (провезти) запрещенные к проносу предметы и (или) совершить противоправные действия; при обнаружении неизвестного автотранспорта, припаркованного в непосредственной близости у периметра объекта.
13. Договор об оказании охранных услуг объекту заключается с организациями, имеющими лицензию на право занятия охранной деятельностью на объектах, уязвимых в террористическом отношении.

9. Объектiнiң басшысы жалдамалы ғимаратта (үй-жайда) орналасқан кезде объектiнiң терроризмге қарсы қауiпсiздiгiнiң паспортын әзiрлейтiн, объектiнi күзететін, объектiнi қазiргi заманғы инженерлiк техникамен жарақтандыруды жүзеге асыратын тараптарды жалдау шартында белгiлеудi қамтамасыз етедi. және техникалық құралдар, олардың үзіліссіз жұмыс істеуін бақылау, қол жеткізуді бақылауды ұйымдастыру және осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес осы іс-шараларды қаржыландыру.
10. Автомобиль көлігі саласында қызметті атқаратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы саласындағы құжаттардың тізбесі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада келтірілген.
2-тарау. Өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
11. Осы тарау терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсаттарына сәйкес келетін объектдегі өткізу режимін ұйымдастыруға қойылатын талаптарды анықтайды.
Объектіде өткізу режимін объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі жүзеге асырады.
Мемлекеттік күзетілетін объектіде өткізу режимін ішкі істер органдарының мамандандырылған күзет бөлімшелері жүзеге асырады.
12. Объектті терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету, өткізу және объектiшiлiк режим тәртiбiн ұйымдастыру мақсатында:
1) объектіде жеке құрам мен келушілердің кіруіне шектеусіз үй-жайлар (учаске, аймақ);
2) әлеуетті қауiптi және сыни аймақтар болған кезде объектiнiң персоналы мен келушiлердiң қол жеткiзуi шектелген үй-жайлар (аудан, аймақ);
3) объектіде және (немесе) оның бір бөлігінің объектіге немесе оның бір бөлігіне (аймағына) заңсыз ниетпен бөгде адамдардың кіруін, сондай-ақ көліктердің рұқсатсыз кіруін болдырмайтын, объекті персоналының және келушілерінің өткізу режимі;
4) объектіге кедергісіз кіруге құқығы бар адамдардың тізбесі;
5) тыйым салынған аймақтарға жіберілген адамдардың тізбесі (бар болса);
6) осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес объектіге алып өтуге тыйым салынған негізгі заттардың тізбесі;
7) объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің және объектінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін лауазымды адамдардың белгіленген талаптарды бұза отырып, оның аумағына кіруге, алып жүруге (контрабандаға) тыйым салынған заттарды алып жүруге және (немесе) жасауға әрекет жасаған адамдарды анықтау кезіндегі объектінің периметріне тікелей жақын жерде тоқтап тұрған белгісіз көліктерді анықтау кезіндегі іс-қимылдары белгіленеді.
13. Объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт терроризмге осал объектілерде күзет қызметімен айналысу құқығына лицензиясы бар ұйымдармен жасалады.

14. При заключении договора об оказании охранных услуг объекту с субъектом охранной деятельности необходимо предусматривать обеспечение последним мероприятий по обеспечению антитеррористической защищенности объекта:
1) охрана объекта, защита (контроль) потенциально опасных участков объекта и критических зон, в том числе исключение бесконтрольного пребывания на них посторонних лиц;
2) организация санкционированного допуска персонала объекта и его посетителей, транспортных средств на объект или его части (зоны);
3) выявление на территории объекта лиц с противоправными намерениями, а также предметов и веществ, которые могут быть использованы для их реализации;
4) организация учебных мероприятий с сотрудниками охранной организации по технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств, по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
5) надлежащее использование сотрудниками охранной организации инженерно-технических средств защиты, установленных на объекте и проведение дополнительных занятий по приобретению и (или) совершенствованию навыков их использования.
Глава 3. Требования к организации профилактических и учебных мероприятий
15. Лицо (лица), обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта проводит (проводят) с персоналом объекта профилактические и учебные мероприятия с целью формирования у персонала объекта антитеррористического сознания и навыков грамотного поведения при угрозе совершения акта терроризма и после его совершения.
К обучению руководителя, иных должностных лиц, персонала объекта привлекаются также представители уполномоченных органов при координации антитеррористической комиссии по месту расположения объекта.
16. Лицо (лица), обеспечивающие проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта, для получения соответствующих знаний, навыков и умений направляется (направляются) для обучения на курсы повышения квалификации.
17. Профилактические и учебные мероприятия проводятся в виде инструктажей, практических и теоретических занятий, экспериментов. Инструктажи, практические и теоретические занятия проводятся в соответствии с графиком проведения, утвержденным руководителем объекта.
Для достижения целей, указанных в пункте 15 настоящей Инструкции, единовременно проводимое занятие может охватывать несколько тематик согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.

14. Күзет қызметi субъектiсiмен объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасу кезiнде объектті терроризмге қарсы қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды көздеу қажет:
1) объектті қорғау, объектінің ықтимал қауіпті учаскелерін және сыни аймақтарды күзету (бақылау), оның ішінде оларда бөгде адамдардың бақылаусыз болуын болдырмау;
2) объекттің персоналын және оған келушілерді, көлік құралдарын объектіге немесе оның бөлігіне (аймағына) рұқсат беруді ұйымдастыру;
3) объекттің аумағында заңсыз ниеті бар адамдарды, сондай-ақ оларды жүзеге асыру үшін пайдаланылуы мүмкін мүліктер мен заттарды анықтау;
4) күзет ұйымының қызметкерлерімен үй-жайларды тексеру әдістемесі, жарылғыш құрылғыларды орналастырудың ықтимал орындарын анықтау, жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындайтын техногендік қауіптерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған алғашқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша оқыту іс-шараларын ұйымдастыру;
5) күзет ұйымы қызметкерлерінің объектіде орнатылған инженерлік-техникалық қорғау құралдарын тиісінше пайдалануы және оларды пайдалану дағдыларын меңгеру және (немесе) жетілдіру үшін қосымша сабақтар өткізу.
3-тарау. Профилактикалық және оқу-жаттығу іс-шараларын ұйымдастыруға қойылатын талаптар
15. Объектті терроризмге қарсы қорғау жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруды қамтамасыз ететiн тұлға (тұлғалар) терроризмге қарсы сана мен дағдыларды қалыптастыру мақсатында объектiнiң жеке құрамымен профилактикалық және оқыту iс-шараларын өткiзедi (жүзеге асырады) терроризм актiсiн жасау қаупi төнген кезде және ол жасалғаннан кейiн объектiнiң қызметкерлерiнiң сауатты тәртiбiн.
Объектінiң орналасқан жерi бойынша терроризмге қарсы комиссияның келiсуiмен объектiнiң басшысын, басқа да лауазымды адамдарын, персоналын оқытуға уәкiлеттi органдардың өкiлдерi де тартылады.
16. Объектті терроризмге қарсы қорғау жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ететiн адам (тұлғалар) тиiстi бiлiмдi, дағды мен дағдыны алу мақсатында бiлiктiлiгiн арттыру курстарына оқуға жiберiледi (жiберiледi).
17. Профилактикалық және тәрбиелік іс-шаралар нұсқама, практикалық және теориялық сабақтар, эксперименттер түрінде өткізіледі. Нұсқама, практикалық және теориялық сабақтар объектінің басшысы бекіткен кестеге сәйкес өткізіледі.
Осы Нұсқаулықтың 15-тармағында көрсетілген мақсаттарға жету үшін бір реттік сабақ осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес бірнеше тақырыпты қамтуы мүмкін.

18. Во время проведения инструктажа, практических и теоретических занятий до персонала объекта доводится алгоритм действий на возможные угрозы террористического характера, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
19. Теоретические занятия организуются на постоянной основе, путем проведения занятий по разъяснению опасности терроризма, разоблачению форм, методов и приемов, с помощью которых террористы осуществляют пропаганду своих взглядов и идей, об актуальных угрозах террористического характера и создания условий, препятствующих совершению акта терроризма.
20. Практические занятия направлены на:
1) обеспечение максимальной слаженности и четкости действий персонала, сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту;
2) проверку готовности персонала, сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту к эвакуации людей, проведению работ по исполнению мероприятий первичного реагирования, направленных на минимизацию и ликвидацию угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
3) поддержание на достаточном уровне профессиональной и психофизиологической подготовленности персонала объекта, необходимой для осуществления грамотных действий по устранению нарушений, связанных с актом терроризма.
21. Практические занятия по действиям при совершении или угрозы совершения акта терроризма с охватом всего персонала объекта проводится один раз в год, при этом информация об их проведении не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней направляется в территориальные подразделения органов внутренних дел и национальной безопасности.
22. Инструктажи подразделяются на плановые и внеплановые.
23. Плановый инструктаж проводится один раз в год и направлен на обучение персонала идентифицировать складывающуюся обстановку и правильно действовать в соответствии алгоритмами действий на возможные угрозы террористического характера, согласно приложению 4 к настоящей Инструкции.
24. С сотрудниками субъектов охранной деятельности инструктажи, занятия (практические и теоретические) организуются руководителем субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту, и направлены на приобретение и совершенствование навыков использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты, используемых на объекте, а также технике осмотра помещений, выявлению возможных мест закладки взрывных устройств.
25. Организация и проведение экспериментов на объекте осуществляется оперативным штабом по борьбе с терроризмом и заключается в оценке режима, готовности объекта к воспрепятствованию совершению акта терроризма, обеспечению минимизации и ликвидации последствий.

18. Нұсқама, практикалық және теориялық сабақтарды өткізу кезінде объектінің персоналына осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес террористік сипаттағы ықтимал қауіптерге қарсы іс-қимыл алгоритмі жеткізіледі.
19. Теориялық сабақтар терроризмнің қауіптілігін түсіндіру, террористердің террористік сипаттағы өзекті қатерлер туралы өз көзқарастары мен идеяларын насихаттауды жүзеге асыратын нысандарын, әдістері мен тәсілдерін әшкерелеу және терроризм актісін жасауға кедергі келтіретін жағдайлар жасау бойынша сабақтар өткізу арқылы тұрақты негізде ұйымдастырылады.
20. Практикалық сабақтар:
1) объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің іс-қимылдарының барынша үйлесімділігін және нақтылығын қамтамасыз етуге;
2) персоналды, объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің адамдарды эвакуациялауға дайындығын тексеруге, жасалған терроризм актісі нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді барынша азайтуға және жоюға бағытталған бастапқы ден қою іс-шараларын орындау бойынша жұмыстар жүргізуге;
3) объект персоналының терроризм актісімен байланысты бұзушылықтарды жою жөніндегі сауатты іс-қимылды жүзеге асыру үшін қажетті кәсіптік және психофизиологиялық даярлығын жеткілікті деңгейде ұстап тұруға бағытталған.
21. Терроризм актісін жасау немесе жасау қаупі төнген кездегі іс-қимылдар бойынша практикалық сабақтар объектінің барлық ұжымын қамти отырып, жылына бір рет өткізіледі, бұл ретте оларды өткізу туралы ақпарат 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі.
22. Нұсқамалар жоспарлы және жоспардан тыс болып бөлінеді.
23. Жоспарлы нұсқама жылына бір рет өткізіледі және осы Нұсқаулықтың 4-қосымшасына сәйкес қалыптасқан жағдайды сәйкестендіруге және террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге іс-қимыл алгоритмдеріне сәйкес дұрыс әрекет етуге қызметкерлерді оқытуға бағытталған.
24. Күзет қызметі субъектілерінің қызметкерлерімен нұсқамаларды, сабақтарды (практикалық және теориялық) объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің басшысы ұйымдастырады және олар объектіде пайдаланылатын терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану дағдыларын сатып алуға және жетілдіруге, сондай-ақ үй-жайларды тексеру техникасына, жарылыс құрылғыларын салудың ықтимал орындарын анықтауға бағытталған.
25. Объектіде эксперименттерді ұйымдастыруды және жүргізуді терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб жүзеге асырады және ол объектінің терроризм актісін жасауға кедергі келтіруге дайындығын, режимін бағалауды, салдарын барынша азайтуды және жоюды қамтамасыз етуді қамтиды.

26. О проведении инструктажей и занятий производится запись в журнале учета учебных мероприятий по антитеррористической защите по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
27. Факт проведения эксперимента на объекте подтверждается актом о результатах проведения эксперимента, который хранится у руководителя объекта.
28. После поступления акта о результатах эксперимента на объекте его руководитель, иное должностное лицо принимают соответствующие меры реагирования, в том числе и внесение изменений в содержание обучение.
Глава 4. Требования к организации взаимодействия по вопросам реагирования на террористические проявления, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма
29. Руководители объекта и субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг объекту, взаимодействует с территориальными органами внутренних дел, национальной безопасности и оперативными штабами по борьбе с терроризмом в рамках обеспечения готовности к реагированию на угрозы совершения или совершение акта терроризма, подготовки и проведения разноуровневых антитеррористических учений, тренировок, антитеррористических операций.
30. Территориальные органы внутренних дел и национальной безопасности незамедлительно информируются в следующих случаях:
1) совершение нападения на объект или получении сведений о готовящемся нападении;
2) попытка незаконного проникновения на территорию объекта;
3) возникновение пожаров и других стихийных бедствий на объекте;
4) обнаружение в зданиях, складах или территории объекта подозрительных предметов;
5) проявление необоснованного интереса со стороны посторонних лиц к деятельности и состоянию защищенности объекта.
31. При представлении информации указываются полученные сведения о совершении акта терроризма или об угрозе его совершения, наименование и адрес объекта, время происшествия, наличие пострадавших, их местонахождение и состояние, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, передающего сообщение, и занимаемая им должность.
32. При установлении уровней террористической опасности, руководитель объекта принимает следующие меры безопасности:
1) при "желтом" уровне террористической опасности:
усиление пропускного режима на объекте;
проверка и обеспечение работоспособности систем безопасности, оповещения, видеонаблюдения и охранной сигнализации;
досмотр посетителей, персонала и транспортных средств, при необходимости с использованием специальных технических средств;
инструктаж сотрудников субъектов охранной деятельности, заключивших договор об оказании охранных услуг, персонала объекта, осуществляющих функции по локализации кризисных ситуаций с привлечением в зависимости от полученной информации специалистов в соответствующей сфере;
проведение учебных мероприятий с персоналом по действиям при совершении или угрозе совершения акта (актов) терроризма;
отработка вопросов экстренной эвакуации людей, материальных ценностей и документации с определением мест эвакуации;
принятие мер по недопущению доступа к опасным веществам, хранящимся на объекте;

26. Нұсқамалар мен сабақтарды өткізу туралы осы Нұсқаулықтағы 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша терроризмге қарсы қорғау жөніндегі оқу іс-шараларын есепке алу журналында жазба жүргізіледі.
27. Объектіде эксперимент жүргізу фактісі эксперимент жүргізу нәтижелері туралы актімен расталады, ол объектінің басшысында сақталады.
28. Объектіде эксперимент нәтижелері туралы акт келіп түскеннен кейін оның басшысы, өзге лауазымды адам тиісті ден қою шараларын, оның ішінде оқытудың мазмұнына өзгерістер енгізуді де қабылдайды.
4-тарау. Террористік көріністерге ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастыруға қойылатын талаптар
29. Объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан объектінің және күзет қызметі субъектілерінің басшылары терроризм актісін іске асыру немесе жасау қатерлеріне ден қоюға әзірлікті қамтамасыз ету, терроризмге қарсы әртүрлі деңгейдегі оқу-жаттығуларды, машықтандыруларды, терроризмге қарсы операцияларды дайындау және өткізу шеңберінде аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарымен және терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабтармен өзара іс-қимыл жасайды.
30. Аумақтық ішкі істер және Ұлттық қауіпсіздік органдары келесі жағдайларда дереу хабардар етіледі:
1) объектіге шабуыл жасаған немесе дайындалып жатқан шабуыл туралы мәліметтер алған жағдайларда;
2) объектінің аумағына заңсыз кіру әрекеттері;
3) объектіде өрттер және басқа да дүлей зілзалалар туындаған жағдайларда;
4) ғимараттарда, қоймаларда немесе объектінің аумағында күдікті заттар табылғанда;
5) объектінің қызметіне және қорғалу жағдайына бөгде адамдар тарапынан негізсіз қызығушылық байқалған жағдайларда.
31. Ақпаратты беру кезінде терроризм актісін жасау немесе оны жасау қаупі туралы алынған мәліметтер, объектінің атауы мен мекенжайы, оқиғаның болған уақыты, зардап шеккендердің болуы, олардың орналасқан жері мен жағдайы, тегі , хабарламаны жіберген адамның аты мен әкесінің аты (бар болса) және олардың атқаратын лауазымы.
32. Террористік қауіптілік деңгейін анықтау кезінде объекттің басшысы келесі қауіпсіздік шараларын қабылдайды:
1) террористік қауіптіліктің "сары" деңгейінде:
объектіде өткізу режимін күшейту;
қауіпсіздік, құлақтандыру, бейнебақылау және күзет сигнализациясы жүйелерінің жұмыс қабілеттілігін тексеру және қамтамасыз ету;
келушілерді, персоналды және көлік құралдарын, қажет болған жағдайда арнайы техникалық құралдарды пайдалана отырып тексеру;
алынған ақпаратқа қарай тиісті саладағы мамандарды тарта отырып, объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің қызметкерлеріне, дағдарысты жағдайларды оқшаулау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын объектінің персоналына нұсқама беру;
терроризм актісін (актілерін) жасау немесе жасау қатері төнген кезде персоналмен іс-қимыл бойынша оқу іс-шараларын өткізу;
эвакуациялау орындарын анықтай отырып, адамдарды, материалдық құндылықтарды және құжаттаманы шұғыл эвакуациялау мәселелерін пысықтау;
объектіде сақталатын қауіпті заттарға қол жеткізуге жол бермеу бойынша шаралар қабылдау;

2) при "оранжевом" уровне террористической опасности (наряду с мерами, принимаемыми при установлении "желтого" уровня террористической опасности):
отработка совместных действий с уполномоченными государственными органами и организациями, оперативными штабами по борьбе с терроризмом по вопросам реагирования на акты терроризма, а также ликвидации угроз техногенного характера, возникших в результате совершенного акта терроризма;
приведение в состояние режима повышенной готовности сотрудников по обеспечению безопасности;
3) при установлении "красного" уровня террористической опасности (наряду с мерами, применяемыми при введении "желтого" и "оранжевого" уровней террористической опасности):
принятие неотложных мер по спасению людей, содействие бесперебойной работе спасательных служб и формирований.
Глава 5. Требования к разработке и обращению паспорта антитеррористической защищенности объекта, уязвимого в террористическом отношении
33. Лицо (лица), обеспечивающее проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта разрабатывает паспорт антитеррористической защищенности объекта (далее – паспорт).
Паспорт разрабатывается согласно типовому паспорту антитеррористической защищенности объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденному совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 481 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 26 июня 2023 года № 51/қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32950) (далее – типовой паспорт), в двух экземплярах с одновременной разработкой электронного варианта.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.08.2023 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Проект паспорта разрабатывается в течение 45 (сорока пяти) рабочих дней с момента получения руководителем объекта соответствующего уведомления о включении объекта в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы (далее – территориальный перечень).
При необходимости увеличения сроков разработки паспорта, связанного с изменением характеристик объекта, указанных в пункте 44 настоящей Инструкции, руководитель объекта инициирует соответствующее обращение в антитеррористическую комиссию по месту расположения объекта, с указанием причин и сроков продления.
Срок продления разработки паспорта не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней.

2) террористік қауіптіліктің "қызғылт сары" деңгейі кезінде (террористік қауіптіліктің "сары" деңгейі белгіленген кезде қабылданатын шаралармен қатар):
терроризмге қарсы күрес жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдармен және ұйымдармен, жедел штабтармен бірлескен іс-қимылдарды пысықтау, терроризм актілеріне ден қою, сондай-ақ жасалған терроризм актісінің нәтижесінде туындаған техногендік сипаттағы қатерлерді жою мәселелері бойынша;
қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметкерлерді жоғары дайындық режиміне келтіру;
3) террористік қауіптіліктің "қызыл" деңгейі белгіленген кезде (террористік қауіптіліктің "сары" және "қызғылт сары" деңгейлері енгізілген кезде қолданылатын шаралармен қатар):
адамдарды құтқару жөнінде шұғыл шаралар қабылдау, құтқару қызметтері мен құралымдарының үздіксіз жұмыс істеуіне жәрдемдесу.
5-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектінің терроризмге қарсы қорғалу паспортын әзірлеуге және оның қолданылуына қойылатын талаптар
33. Объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс–шараларды өткізуді қамтамасыз ететін адам (адамдар) объектінің терроризмге қарсы қорғалуы паспортын (бұдан әрі - паспорт) әзірлейді.
Паспорт Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 26 маусымдағы № 51/қе бірлескен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32950 болып тіркелген) бекітілген террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуының үлгілік паспортына (бұдан әрі – үлгілік паспорт) сәйкес бір мезгілде электрондық нұсқаны әзірлей отырып, екі данада жасалады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 21.08.2023 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Паспорттың жобасы объектінің басшысы объектті террористік тұрғыдан осал объектілердің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізу туралы тиісті хабарламаны алған кезден бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде әзірленеді.
Осы Нұсқаулықтың 44-тармағында көрсетілген объектінің сипаттамаларының өзгеруімен байланысты паспортты әзірлеу мерзімдерін ұлғайту қажет болған кезде, объект басшысы ұзарту себептері мен мерзімдерін көрсете отырып, объект орналасқан жердегі терроризмге қарсы комиссияға тиісті өтініш жасауға бастамашылық жасайды.
Паспортты әзірлеудің ұзарту мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.

35. Проект паспорта объекта, включенного в территориальный перечень, направляется на согласование с руководителем территориального органа внутренних дел по месту нахождения объекта в течение 10 (десяти) календарных дней после составления.
Срок согласования проекта паспорта в органах внутренних дел не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня его поступления адресату.
36. При наличии замечаний от территориального подразделения органа внутренних дел к проекту паспорта, срок его доработки не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня возврата.
37. В течение 10 (десяти) рабочих дней после согласования паспорт утверждается (в том числе при его обновлении) руководителем объекта.
38. При использовании здания, сооружения (комплекс зданий и сооружений) для размещения объекта, принадлежащего нескольким правообладателям, составление паспорта осуществляется по письменному соглашению между ними совместно всеми правообладателями объекта или одним из них.
39. При совместном составлении паспорт подлежит утверждению всеми правообладателями объекта, уязвимого в террористическом отношении.
40. При составлении одним правообладателем паспорт утверждается руководителем объекта по согласованию с другими правообладателями объекта.
41. Количество копий (электронных копий) паспорта и их направление другим правообладателям объекта определяется письменным соглашением между их правообладателями.
42. Первый экземпляр паспорта (оригинал) хранится согласно требованиям, предъявляемым к организации работы с информацией с ограниченным доступом, у ответственного лица или в подразделении объекта, определенного приказом руководителя организации, являющейся правообладателем объекта.
43. Второй экземпляр паспорта и электронный вариант паспорта (в формате PDF на электронном носителе информации) в срок не позднее 10 (десяти) календарных со дня его утверждения или корректировки направляются в территориальное подразделение органа внутренних Республики Казахстан для хранения.
44. Паспорт корректируется при изменении:
1) прав собственности,
2) руководителя объекта;
3) наименования объекта;
4) основного предназначения объекта;
5) общей площади и периметра объекта, застройки прилегающей территории или после завершения капитального ремонта, реконструкции зданий (строений и сооружений) и инженерных систем, если были произведены изменения в конструкции;
6) потенциально опасных участков объекта;
7) технических средств, привлекаемых для обеспечения антитеррористической защищенности объекта.
45. Внесение корректив в паспорт осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней с момента возникновения причины его изменения.
При необходимости увеличения сроков внесения корректив в паспорт, связанного с изменением характеристик объекта, указанных в пункте 44 настоящей Инструкции, руководитель объекта инициирует соответствующее обращение в антитеррористическую комиссию по месту расположения объекта, с указанием причин и сроков продления.
Срок продления внесения корректив в паспорт не превышает 10 (десяти) рабочих дней.

35. Аумақтық тізбеге енгізілген объект паспортының жобасы жасалғаннан кейін 10 (он) күнтізбелік күн ішінде объектінің орналасқан жері бойынша аумақтық ішкі істер органының басшысымен келісуге жіберіледі.
Паспорттың жобасын ішкі істер органдарында келісу мерзімі оның адресатқа келіп түскен күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
36. Ішкі істер органының аумақтық бөлімшесінен паспорттың жобасына ескертулер болған кезде оны пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
37. Келісілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде паспортты объектінің басшысы бекітеді (оның ішінде оны жаңарту кезінде).
38. Үй, ғимарат (ғимараттар мен құрылыстар кешені) бірнеше құқық иеленушіге тиесілі объектті орналастыру үшін пайдаланылған кезде, паспорт жасау объекттің барлық құқық иеленушілері немесе олардың біреуі арасындағы жазбаша келісім бойынша жүзеге асырылады.
39. Бірлесіп жасаған кезде паспортты террористік тұрғыдан осал объекттің барлық құқық иеленушілері бекітуі тиіс.
40. Бір құқық иеленуші жасаған кезде паспортты объектінің басқа құқық иеленушілерінің келісімі бойынша объектінің басшысы бекітеді.
41. Паспорттың көшірмелерінің (электрондық көшірмелерінің) саны және оларды объектінің басқа құқық иеленушілеріне жіберу олардың құқық иеленушілері арасындағы жазбаша келісіммен айқындалады.
42. Паспорттың бірінші данасы (түпнұсқасы) қолжетімділік шектеулі ақпаратпен жұмысты ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес объектінің құқық иеленушісі болып табылатын ұйым басшысының бұйрығымен айқындалған жауапты адамда немесе объектінің бөлімшесінде, ал шет елдердегі мекемеде – оның басшысы белгілеген тұлғада сақталады.
43. Паспорттың екінші данасы және паспорттың электрондық нұсқасы (PDF форматында электрондық ақпарат жеткізгіште) ол бекітілген немесе түзетілген күннен бастап 10 (он) күнтізбелік күннен кешіктірілмейтін мерзімде сақтау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі органының аумақтық бөлімшесіне жіберіледі.
44. Паспорт:
1) меншік құқығы,
2) объект басшысы;
3) объектінің атауы;
4) объектінің негізгі мақсаты;
5) Егер конструкциясына өзгерістер жүргізілген болса, объектінің, іргелес аумақта құрылыс салудың жалпы алаңы мен периметріне немесе үйлерді (құрылыстар мен ғимараттарды) және инженерлік жүйелерді күрделі жөндеу, реконструкциялау аяқталғаннан кейін;
6) объектінің ықтимал қауіпті учаскелері;
7) объектінің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету үшін тартылатын техникалық құралдар өзгерген кезде түзетіледі.
45. Паспортқа түзетулер енгізу оның өзгеру себебі туындаған кезден бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Осы Нұсқаулықтың 44-тармағында көрсетілген объектінің сипаттамаларының өзгеруімен байланысты паспортқа түзетулер енгізу мерзімдерін ұлғайту қажет болған кезде, объект басшысы ұзарту себептері мен мерзімдерін көрсете отырып, объект орналасқан жердегі терроризмге қарсы комиссияға тиісті өтініш жасауға бастамашылық жасайды.
Паспортқа түзетулер енгізу мерзімі 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.

46. В паспорт вносятся изменения, заверенные подписью руководителя объекта. Замене подлежат только те элементы паспорта, где произошли изменения. Одновременно информация о соответствующих изменениях за подписью руководителя объекта направляется в органы внутренних дел Республики Казахстан для приобщения ко второму экземпляру паспорта.
47. Паспорт подлежит полной замене:
1) не реже одного раза в пять лет;
2) при внесении корректив в более чем половину пунктов текста паспорта.
Утративший силу паспорт подлежит уничтожению в комиссионном порядке с составлением соответствующего акта. Комиссия по уничтожению паспорта состоит из не менее 3 (трех) человек, состав которой определяет руководитель объекта. Акт остается на объекте.
Копия акта направляется по месту хранения второго экземпляра паспорта.
48. Сведения паспорта носят ограниченный характер, порядок работы с которыми определен требованиями законодательства, предъявляемыми к информации с ограниченным доступом.
Руководитель объекта принимает меры по ограничению доступа к паспорту лицам, не задействованным в его разработке, обеспечении антитеррористической защищенности объекта, контроле состояния антитеррористической защищенности объекта, в деятельности оперативного штаба по борьбе с терроризмом.
49. Паспорт используется при проведении антитеррористической операции, учений, тренировок и экспериментов и передается в оперативный штаб по борьбе с терроризмом по запросу его представителя в течение 1 (одного) рабочего дня.
Глава 6. Требования к оснащению объектов, уязвимых в террористическом отношении, инженерно-техническим оборудованием
50. Объект оснащается:
1) телевизионной охранной системой;
2) системой оповещения;
3) системами и средствами охранной и тревожной сигнализации;
4) системой освещения;
5) системой связи;
6) средствами ограничения доступа;
7) техническими средствами досмотра;
8) системами и средствами резервного электроснабжения.
Допускается оснащение объекта иным инженерно-техническим оборудованием, прямо не указанным в настоящем пункте, но выполняющим те же задачи и функции или отвечающие тем же целям.
51. На каждом объекте в целях качественного его оснащения инженерно-техническим оборудованием определяются потенциально опасные участки.
52. Объект оснащается телевизионными охранными системами в целях ведения наблюдения за обстановкой на объекте и (или) его потенциально опасных участках, а также визуального подтверждения факта несанкционированного проникновения для оценки ситуации и фиксирования действий нарушителей.
Телевизионной охранной системой оборудуются:

46. Паспортқа объект басшысының қолымен расталған өзгерістер енгізіледі. Өзгерістер болған паспорттың элементтері ғана ауыстырылуға жатады. Бір мезгілде объект басшысының қолы қойылған тиісті өзгерістер туралы ақпарат паспорттың екінші данасына қоса тіркеу үшін Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарына жіберіледі.
47. Паспорт толық ауыстыруға жатады:
1) кемінде бес жылда бір рет;
2) паспорт мәтіні тармақтарының жартысынан астамына түзетулер енгізген кезде.
Күші жойылған паспорт тиісті акт жасала отырып, комиссиялық тәртіппен жойылуға жатады. Паспортты жою жөніндегі комиссия кемінде 3 (үш) адамнан тұрады, оның құрамын объект басшысы белгілейді. Акт объектіде қалады.
Актінің көшірмесі паспорттың екінші данасын сақтау орны бойынша жіберіледі.
48. Паспорттың мәліметтері шектеулі сипатта болады, олармен жұмыс істеу тәртібі шектеулі ақпаратқа қойылатын заңнама талаптарымен айқындалады.
Объекттің басшысы оны әзірлеуге тартылмаған адамдардың паспортқа қол жеткізуін шектеу, объекттің терроризмге қарсы қорғалуын қамтамасыз ету, объекттің терроризмге қарсы қорғалуының жай-күйін бақылау, терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штаб қызметінде шаралар қабылдайды.
49. Паспорт терроризмге қарсы операция, оқу-жаттығулар, жаттығулар мен эксперименттер жүргізілген кезде пайдаланылады және оның өкілінің сұрау салуы бойынша терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабқа 1 (бір) жұмыс күні ішінде беріледі.
6-тарау. Террористік тұрғыдан осал объектілерді инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыруға қойылатын талаптар
50. Объект жабдықталады:
1) теледидарлық күзет жүйесімен;
2) хабардар ету жүйесімен;
3) күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерімен және құралдарымен қамтамасыз етіледі;
4) жарықтандыру жүйесімен;
5) байланыс жүйесімен;
6) кіруді шектеу құралдарымен;
7) техникалық тексеріп қарау құралдарымен қамтамасыз етіледі;
8) резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жабдықталады.
Террористік тұрғыдан осал объектілерді осы тармақта тікелей көрсетілмеген, бірақ дәл сол міндеттер мен функцияларды орындайтын немесе дәл сол мақсаттарға сай келетін өзге инженерлік-техникалық жабдықтармен жарақтандыруға жол беріледі.
51. Әрбір объектіде оны инженерлік-техникалық жабдықпен сапалы жарақтандыру мақсатында ықтимал қауіпті учаскелер айқындалады.
52. Объект объектіде және (немесе) оның ықтимал қауіпті учаскелеріндегі жағдайға бақылау жүргізу, сондай-ақ жағдайды бағалау және құқық бұзушылардың іс-әрекеттерін тіркеу үшін санкцияланбаған кіру фактісін көзбен шолып растау мақсатында телевизиялық күзет жүйелерімен жарақталады.
Теледидарлық күзет жүйесімен жабдықталады:

1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) посты (пункты) охраны (пропуска);
4) главные и запасные входы;
5) территория и помещения с потенциально опасными участками, помещения (места), коридоры, ведущие к ним;
6) другие помещения по усмотрению руководителя (собственника) объекта.
53. Телевизионная охранная система обеспечивает:
1) передачу визуальной информации на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме;
2) сохранение видеоинформации для последующего анализа событий (срок хранения информации составляет не менее 30 суток);
3) оперативный доступ к видеозаписи.
54. Технические требования к системам видеонаблюдения, входящим в охранную телевизионную систему объекта, должны соответствовать минимальным техническим условиям систем видеонаблюдения, предусмотренным Правилами функционирования Национальной системы видеомониторинга, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21693).
Камеры видеонаблюдения устанавливаются таким образом, чтобы охватывали все входы (выходы), коридоры и периметр территории объекта и функционировали без искажения.
55. Объект оснащаются системой оповещения.
Оповещение персонала и посетителей объекта осуществляется с помощью технических средств, которые обеспечивают:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации как в автоматическом режиме (чтение ранее записанного текста), так и при помощи микрофона о характере опасности, необходимости и порядке осуществления эвакуации или блокировании в помещениях объекта, других действиях, направленных на обеспечение безопасности персонала и посетителей объекта.
На объекте устанавливаются сигналы системы оповещения об эвакуации отдельно от блокирования помещений. Количество оповещателей и их мощность обеспечивают необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
56. Объект оснащается системами и средствами охранной и тревожной сигнализации для выявления и выдачи извещений о несанкционированном проникновении или попытки проникновения на объект и (или) охраняемую зону объекта.
Средство подачи тревоги (мобильное либо стационарное) (тревожная кнопка) устанавливается на посту (пункту) охраны (пропуска) в целях своевременного оповещения уполномоченных органов об угрозе совершения акта терроризма на объекте.
Средство подачи тревоги обеспечивает возможность скрыто подавать сигнал сотрудниками по обеспечению безопасности.
Структура системы охранной сигнализации определяется исходя из:

1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) күзет (өткізу)бекеттері (пункттері);
4) бас және қосалқы кіру есіктері;
5) ықтимал қауіпті учаскелері бар аумақ пен үй-жайлар, оларға апаратын үй-жайлар (орындар), дәліздер;
6) объект басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша басқа да үй-жайлар жатады.
53. Теледидарлық күзет жүйесі мыналарды қамтамасыз етеді:
1) көрнекі ақпаратты автоматтандырылған режимде күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайындағы жергілікті бақылау пунктінің не орталықтандырылған күзет пунктінің мониторларына беруді қамтамасыз етеді;
2) оқиғаларды кейіннен талдау үшін бейнеақпаратты сақтау (ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 тәулікті құрайды);
3) бейнежазбаға жедел қол жеткізу.
54. Объектінің телевизиялық күзет жүйесіне кіретін бейнебақылау жүйелеріне қойылатын техникалық талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21693 болып тіркелген) бекітілген бейнемониторингтің ұлттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларында көзделген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық шарттарына сәйкес келуі тиіс.
Бейнебақылау камералары объект аумағының барлық кіру (шығу), дәліздері мен периметрін қамтитындай және бұрмалаусыз жұмыс істейтіндей етіп орнатылады.
55. Объект хабардар ету жүйесімен жарақтандырылады.
Объектінің персоналы мен келушілерін хабардар ету қамтамасыз ететін техникалық құралдардың көмегімен жүзеге асырылады:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты немесе уақытша болатын объект аумағының учаскелеріне дыбыстық және (немесе) жарықтық сигналдар беруді қамтамасыз етеді;
2) сөйлеу ақпаратын автоматты режимде де (бұрын жазылған мәтінді оқу), сондай-ақ қауіптілік сипаты, объектіде үй-жайларда эвакуациялауды немесе бұғаттауды жүзеге асыру қажеттілігі мен тәртібі, объектінің персоналы мен келушілерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы микрофон көмегімен трансляциялауды қамтиды.
Объектіде эвакуациялау туралы хабарлау жүйесінің сигналдары үй-жайларды бұғаттаудан бөлек орнатылады. Хабарлағыштардың саны және олардың қуаты адамдар тұрақты немесе уақытша болатын барлық жерлерде қажетті естуді қамтамасыз етеді.
56. Объект объектіге және (немесе) объектінің күзетілетін аймағына санкцияланбаған кіру немесе кіруге әрекет жасау туралы хабарламаларды анықтау және беру үшін күзет және дабыл сигнализациясы жүйелерімен және құралдарымен жарақталады.
Дабыл беру құралы (мобильді немесе стационарлық) (дабыл түймесі) объектіде терроризм актісінің жасалу қаупі туралы уәкілетті органдарды уақтылы хабардар ету мақсатында күзет (өткізу) бекетінде (пунктінде) орнатылады.
Дабыл беру құралы қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерлердің сигналды жасырын беру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Күзет сигнализациясы жүйесінің құрылымы мыналарға сүйене отырып айқындалады:

1) режима работы объекта;
2) особенностей расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
57. Объект оборудуется системой освещения.
Система освещения обеспечивает освещенность объекта в темное время суток в любой точке периметра, образовывая сплошную полосу шириной 3-4 метра.
58. Система связи обеспечивает двустороннюю радиосвязь между дежурным на посту (пункте) охраны (пропуска) и нарядами по обеспечению безопасности на территории обслуживания, а также между ними в пределах территории обслуживания.
59. В целях предотвращения несанкционированного пропуска входы на объект и (или) его части (зоны) оборудуются средствами ограничения доступа.
Средства ограничения доступа (турникеты) обеспечивают допуск на объект и (или) его части (зоны) персонала, посетителей объекта, согласно порядка организации пропускного и внутриобъектового режимов.
60. В целях обнаружения предметов и веществ, запрещенных к несанкционированному вносу на объект, посты (пункты) охраны (пропуска) на всех входах, оснащаются техническими средствами досмотра.
К техническим средствам досмотра относятся стационарные и (или) ручные металлодетекторы.
61. Объект оснащается системами и средствами резервного электроснабжения для обеспечения не менее 24 (двадцати четырех) часов бесперебойной работы систем охранной и тревожной сигнализации, освещения, видеонаблюдения, контроля и управления доступом (при наличии).
62. По решению руководителя на объекте устанавливается дополнительное инженерно-техническое оборудование, способствующее повышению уровня антитеррористической защищенности объекта.
Инженерно-техническое оборудование объекта поддерживается в рабочем состоянии.
63. При отсутствии возможности оснастить объект инженерно-техническим оборудованием в течение 6 месяцев после включения его в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, руководителем объекта принимаются меры для планирования средств на оснащение объекта, а в антитеррористическую комиссию по месту расположения объекта на согласование представляется проект Плана мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта (далее - План).
Срок согласования проекта Плана не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня его поступления адресату.
64. При наличии замечаний к проекту Плана, срок его доработки не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня возврата.
Основанием отказа в согласовании проекта Плана является отсутствие решений и (или) мер безопасности, компенсирующих отсутствие инженерно-технического оборудования.

1) объектінің жұмыс режимін;
2) үй-жайлардың ғимарат ішінде орналасу ерекшеліктері;
3) күзетілетін аймақтар саны.
57. Объект жарықтандыру жүйесімен жабдықталады.
Жарықтандыру жүйесі ені 3-4 метр тұтас жолақ құра отырып, тәуліктің қараңғы уақытында периметрдің кез келген нүктесінде объектінің жарықтандырылуын қамтамасыз етеді.
58. Байланыс жүйесі күзет (өткізу) бекетіндегі (пунктіндегі) кезекші мен қызмет көрсету аумағында қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі нарядтар арасында, сондай-ақ Қызмет көрсету аумағы шегінде олардың арасында екі жақты радиобайланысты қамтамасыз етеді.
59. Объектіге және (немесе) оның бөлігіне (аймағына) рұқсатсыз кіруді болдырмау мақсатында оның кіреберістері кіруді шектеу құралдарымен жабдықталады.
Кіруді шектеу құралдары (турникеттер) өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастыру тәртібіне сәйкес объектіге және (немесе) оның бөлігіне (аймағына) персоналдың, объектіге келушілердің кіруін қамтамасыз етеді.
60. Объектіге санкцияланбаған кіргізуге барлық кіреберістердегі күзет (өткізу) бекеттері (пункттері) техникалық тексеру құралдарымен жарақтандырылады.
Тексерудің техникалық құралдарына стационарлық және (немесе) қол металл детекторлары жатады.
61. Объект күзет және дабыл сигнализациясы, жарықтандыру, бейнебақылау, кіруді бақылау және басқару жүйелерінің (бар болғанда) кемінде 24 (жиырма төрт) сағат үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін резервтік электрмен жабдықтау жүйелерімен және құралдарымен жарақталады.
62. Басшының шешімі бойынша объектіде объектінің терроризмге қарсы қорғалу деңгейін арттыруға ықпал ететін қосымша инженерлік-техникалық жабдық орнатылады.
Объектінің инженерлік-техникалық жабдығы жұмыс жағдайында ұсталады.
63. Объектті террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбесіне енгізілгеннен кейін 6 ай ішінде инженерлік-техникалық жабдықпен жарақтандыру мүмкін болмаған кезде, объектінің басшысы объектті жарақтандыруға арналған қаражатын жоспарлау үшін шаралар қабылдайды, ал объект орналасқан жердегі терроризмге қарсы комиссияға объектті инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (бұдан әрі - Жоспар) жобасы келісуге ұсынылады.
Жоспар жобасын келісу мерзімі мекенжайға түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
64. Жоспар жобасына ескертулер болған кезде оны пысықтау мерзімі қайтарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
Инженерлік-техникалық жабдықтың жоқ екенін білдірмейтін инженерлік-техникалық шешімдер және (немесе) қауіпсіздік шараларының жоқ болуы Жоспар жобасын келісуден бас тарту негізі болып табылады.

65. В течение 10 (десяти) рабочих дней после согласования План утверждается руководителем объекта.
Приложение 1
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере автомобильного
транспорта
Перечень документов в области антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в сфере автомобильного транспорта
1. Приказ о назначении ответственного лица, обеспечивающего проведение мероприятий по антитеррористической защищенности объекта и замещающего лица, на время его отсутствия (с указанием функциональных обязанностей).
2. Правила об организации пропускного и внутриобъектового режимов объектов (при его наличии) и приказ руководителя объекта об их утверждении.
3. План организационных и практических мероприятий по укреплению антитеррористической защищенности.
4. Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке.
5. Инструкция (памятка) по действиям различного круга лиц объектов на возможные угрозы террористического характера.
6. Журнал приема, сдачи дежурств, обхода территории объекта.
7. Список автотранспортных средств, имеющих право въезда на территорию объекта (при необходимости).
8. Паспорт антитеррористической защищенности объекта.
9. Планы и порядок эвакуации работников и посетителей учреждения при пожаре, при получении информации об угрозе совершения акта терроризма, и иных чрезвычайных ситуаций.
10. Приказ о проведении практических занятий по безопасной и своевременной эвакуации персонала объекта и посетителей объекта из зданий, с графиком проведения практических и теоретических занятий.
11. Программы, протоколы обучения персонала объекта способам защиты и действиям при угрозе совершения террористического акта или при его совершении.
12. Договора об оказании охранных услуг объекту (копии лицензии организации, осуществляющей охранную деятельность), обслуживание систем охранной сигнализации, видеонаблюдения.
13. Инструкция, рекомендации по действиям персонала объекта при установлении уровней террористической опасности.
14. Схема оповещения персонала и посетителей объекта при установлении уровней террористической опасности.
15. План мероприятий по инженерно-техническому оснащению объекта (при наличии).
Приложение 2
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере автомобильного
транспорта
Перечень основных предметов, запрещенных к проносу на объект

65. Келісілгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Жоспарды объектінің басшысы бекітеді.
Автомобиль көлігі саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Автомобиль көлігі саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуы саласындағы құжаттардың тізбесі
1. Объектінің терроризмге қарсы қорғалуы жөніндегі іс-шараларды өткізуді қамтамасыз ететін жауапты адамды және ол болмаған уақытта оны алмастыратын адамды тағайындау туралы бұйрық (функционалдық міндеттерін көрсете отырып).
2. Объектінің өткізу және объектішілік режимдерін ұйымдастыру туралы ереже (болған жағдайда) және объект басшысының оларды бекіту туралы бұйрығы.
3. Терроризмге қарсы қорғанысты нығайту жөніндегі ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар жоспары.
4. Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы.
5. Террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объект тұлғаларының әртүрлі топтарының іс-қимылдары жөніндегі нұсқаулық (жадынама).
6. Кезекшілікті қабылдау, тапсыру, объектінің аумағын аралау журналы.
7. Объекттің аумағына кіруге құқығы бар автокөлік құралдарының тізімі (қажет болған жағдайда).
8. Объекттің терроризмге қарсы қорғалуының паспорты.
9. Өрт кезінде, терроризм актісінің қатері және өзге де төтенше жағдайлар туралы ақпарат алған кезде мекеме қызметкерлері мен келушілерін эвакуациялау жоспарлары мен тәртібі.
10. Практикалық және теориялық сабақтарды өткізу кестесімен объекттің қызметкерлері мен объектіге келушілерді ғимараттардан қауіпсіз және уақтылы эвакуациялау бойынша практикалық сабақтар өткізу туралы бұйрық.
11. Террористік акт жасау қаупі төнген немесе ол жасалған кезде қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарға объекттің персоналын оқыту бағдарламалары, хаттамалары.
12. Объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт (күзет қызметін жүзеге асыратын ұйым лицензияларының көшірмелері), күзет сигнализациясы, бейнебақылау жүйелеріне қызмет көрсету.
13. Террористік қауіптілік деңгейін белгілеу кезіндегі объект персоналының іс-қимылы жөніндегі нұсқаулық, ұсынымдар.
14. Террористік қауіптілік деңгейін белгілеу кезінде объекттің персоналы мен келушілерін хабардар ету схемасы.
15. Объектті инженерлік-техникалық жарақтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (ол бар болған кезде).
Автомобиль көлігі саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Объектіге алып өтуге тыйым салынған негізгі заттардың тізбесі

1. Оружие:
1) огнестрельное;
2) бесствольное с патронами травматического, газового и светозвукового действия;
3) холодное, а также ножи различных видов, не относящиеся к холодному оружию;
4) метательное;
5) пневматическое;
6) газовое;
7) электрическое;
8) сигнальное;
9) оружие, поражающее действие которых основано на использовании радиоактивного излучения и биологического воздействия;
10) оружие, поражающее действие которых основано на использовании электромагнитного, светового, теплового, инфразвукового или ультразвукового излучения.
2. Механические и аэрозольные распылители и устройства, снаряженные слезоточивым, раздражающим и негативным воздействием на организм человека.
3. Вещества:
1) взрывчатые;
2) ядовитые;
3) отравляющие;
4) радиоактивные;
5) едкие;
6) пиротехнические;
7) легковоспламеняющиеся.
Приложение 3
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере автомобильного
транспорта
Варианты тематик профилактических и учебных мероприятий по вопросам антитеррористической безопасности объекта
1. Требования законодательства Республики Казахстан в области противодействия терроризму. Ответственность при совершении акта терроризма на объекте.
2. Сущность и общественная опасность терроризма, ответственность за совершение действий террористического характера.
3. Особенности объекта, уязвимого в террористическом отношении, возможные последствия при совершении на него акта терроризма.
4. Порядок проведения осмотра транспортных средств и людей на пропускном пункте. Техника осмотра помещений, выявления возможных мест закладки взрывных устройств.
5. Содержание и очередность действий по реагированию на вероятные угрозы террористического характера.
6. Порядок действий персонала объекта при получении анонимного телефонного звонка об угрозе проведения акта терроризма.
7. Порядок действий персонала объекта при обнаружении бесхозных вещей, подозрительного предмета или подозрительных лиц.
8. Порядок действий персонала объекта при вооруженном нападении на объект.
9. Порядок действии персонала объекта при захвате заложников.
10. Правила использования инженерно-технических средств антитеррористической защиты.
11. Порядок оповещения персонала объекта, его посетителей при угрозе или совершении акта терроризма.
12. Организация эвакуации персонала объекта, его посетителей.
Приложение 4
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере автомобильного
транспорта
Алгоритм действий различного круга лиц объекта на возможные угрозы террористического характера

1. Қару:
1) атыс қаруы;
2) зақымдаушы, газды және жарық-дыбыстық әсер ететін патрондары бар оқпансыз қару;
3) суық қару, сондай-ақ суық қаруға жатпайтын әртүрлі пышақтар;
4) лақтыратын қару;
5) пневматикалық;
6) газды;
7) электрлік;
8) сигналдық;
9) зақымдаушы әсері радиоактивті сәулелену мен биологиялық әсерді пайдалануға негізделген қару;
10) зақымдайтын әсері электромагниттік, жарық, жылу, инфрадыбыстық немесе ультрадыбыстық сәулеленуді пайдалануға негізделген қару;
2. Механикалық және аэрозольдік тозаңдатқыштар және адам ағзасына жас ағызатын, тітіркендіретін және теріс әсер ететін құралдармен жарақталған құрылғылар.
3. Заттар:
1) жарылғыш;
2) улы;
3) уландырғыш;
4) радиоактивті;
5) күйдіргіш;
6) пиротехникалық;
7) тез тұтанғыш.
Автомобиль көлігі саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Объекттің терроризмге қарсы қауіпсіздігі мәселелері бойынша профилактикалық және оқу іс-шаралары тақырыптарының нұсқалары
1. Қазақстан Республикасының Терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасының талаптары. Объектіде терроризм актісі жасалған кезде жауаптылық.
2. Терроризмнің мәні мен қоғамдық қауіптілігі, террористік сипаттағы әрекеттерді жасағаны үшін жауапкершілік.
3. Террористік тұрғыдан осал объектінің ерекшеліктері, оған терроризм актісі жасалған кезде ықтимал салдарлар.
4. Өткізу пунктінде көлік құралдары мен адамдарды тексеруді жүргізу тәртібі. Үй-жайларды тексеру, жарылғыш құрылғыларды қою орындарын анықтау.
5. Террористік сипаттағы ықтимал қатерлерге ден қою жөніндегі іс-қимылдардың мазмұны мен кезектілігі.
6. Терроризм актісін өткізу қаупі туралы анонимдік телефон қоңырауын алған кездегі объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
7. Иесіз заттар, күдікті заттар немесе күдікті адамдар табылған кездегі объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
8. Объектіге қарулы шабуыл жасау кезіндегі объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
9. Адамдарды кепілге алу кезіндегі объект персоналының іс-қимыл тәртібі.
10. Терроризмге қарсы қорғаудың инженерлік-техникалық құралдарын пайдалану ережесі.
11. Терроризм актісі қатері төнген немесе жасалған кезде объекттің персоналын, оған келушілерді хабардар ету тәртібі.
12. Объекттің персоналын, оған келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыру.
Автомобиль көлігі саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Террористік сипаттағы ықтимал қауіп-қатерлерге объект тұлғаларының әртүрлі топтарының іс-қимыл алгоритмі

1. Действия посетителей при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности;
2) информировать любым способом правоохранительные и(или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
2. Действия персонала при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) информировать любым способом территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности.
3. Действия сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) выявить вооруженного злоумышленника;
2) блокировать его продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте вооруженного нападения;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте;
5) обеспечить собственную безопасность.
4. Действия руководства объекта при возникновении угрозы вооруженного нападения:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах вооруженного нападения;
2) организовать мероприятие по обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) обеспечить взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
5. Действия посетителей при возникновении угрозы захвата заложников:
1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников правопорядка или возможности безопасности покинуть здание;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности правоохранительные и(или) территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
6. Действия персонала объекта при возникновении угрозы захвата заложников:

1. Қарулы шабуыл қаупі туындаған кездегі келушілердің іс-қимылы:
1) қорғану, ғимараттан ақырын шығу немесе бөлмеде жасырыну, есікті бұғаттау, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту;
2) құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
2. Қарулы шабуыл қаупі туындаған кездегі персоналдың іс-қимылы:
1) аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету;
2) қорғануға, ғимараттан білінбей кетуге немесе үй-жайға тығылуға, есікті бұғаттауға, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің келуін күту.
3. Объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кездегі іс-қимылы:
1) қарулы қаскүнемді анықтау;
2) объектіде адамдар жаппай болатын орындарға оның жылжуын бұғаттау;
3) қарулы шабуыл жасау фактісі туралы объект басшылығына, аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлау;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қолдану;
5) өз қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету.
4. Объект басшылығының қарулы шабуыл жасау қаупі туындаған кездегі іс-қимылы:
1) қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы аумақтық ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету;
2) объектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараны ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, объектідегі тосын жағдай туралы хабарлау);
3) объект персоналының терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету.
5. Адамдарды кепілге алу қаупі туындаған кездегі келушілердің іс-қимылы:
1) өзін қорғауға, кепілге алынбауға, ғимараттан білінбей кетуге немесе үй-жайға тығылуға, есікті бұғаттауға, құқықтық тәртіп қызметкерлері келгенге дейін немесе қауіпсіздік мүмкіндігі болғанға дейін ғимараттан шығуға тыйым салынады;
2) кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдік берілген қамтамасыз ету шартымен ғана құқық қорғау және(немесе) аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алудың мән-жайлары мен қаскүнемдер (саны, қару-жарағы, жарақтануы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы хабардар ету.
6. Адамдарды кепілге алу қаупі туындаған кездегі объект персоналының іс-қимылы:

1) защититься, избежать попадания в заложники, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, продержаться до прибытия сотрудников территориальных органов внутренних дел, национальной безопасности;
2) информировать любым доступным способом и только при условии гарантированного обеспечения собственной безопасности территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности об обстоятельствах захвата заложников и злоумышленниках (количество, вооружение, оснащение, возраст, клички, национальность).
7. Действия сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту при возникновении угрозы захвата заложников:
1) выявить вооруженных злоумышленников;
2) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
3) информировать любым способом руководство объекта, территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности о факте и обстоятельствах покушения на захват заложников;
4) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров на пути злоумышленников);
5) обеспечить собственную безопасность (избежать попадания в заложники).
8. Действия руководства объекта при возникновении угрозы захвата заложников:
1) незамедлительно информировать территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности доступным способом о факте и обстоятельствах попытки захвата заложников;
2) организовать принятие мер обеспечения безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров, оповещение о нештатной ситуации на объекте);
3) организовать взаимодействие персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом.
9. Действия посетителей и (или) персонала объекта при захвате в заложники:
1) "возьмите себя в руки", успокойтесь, не паникуйте, разговаривайте спокойным голосом;
2) необходимо стойко и сдержанно переносить лишения и оскорбления террористов, не смотреть в глаза преступникам, не вести себя вызывающе. Не допускать действий, которые спровоцирует преступников к применению физической силы или оружия;
3) выполнять требования преступников, не противоречить им, не допускать истерик и паники;
4) подготовьтесь физически и морально к возможному суровому испытанию;
5) не выражайте внешней ненависти и пренебрежения к похитителям;
6) с самого начала (особенно в первый час) выполняйте все указания бандитов. Спрашивать разрешения у захватчиков на совершение любых действий: сесть, встать, попить, сходить в туалет;
7) не привлекайте внимания террористов своим поведением, не оказывайте активного сопротивления. Это может усугубить ваше положение;

1) қорғануға, кепілге алынбауға, ғимараттан байқаусыз кетуге немесе үй-жайға тығылуға, есікті бұғаттауға, аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері келгенге дейін ұстау;
2) аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын кепілге алудың мән-жайлары мен қаскүнемдер (саны, қару-жарағы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы кез келген қолжетімді тәсілмен және өз қауіпсіздігін кепілдік берілген қамтамасыз ету шартымен ғана хабардар ету.
7. Адамдарды кепілге алу қаупі туындаған кездегі объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің іс-қимылы:
1) Қарулы қаскүнемдерді анықтау;
2) оны/олардың объектіде адамдар жаппай болатын орындарға жылжуын бұғаттау;
3) кепілге алуға оқталу фактісі мен мән-жайлары туралы объект басшылығына, аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарына кез келген тәсілмен хабарлау;
4) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау (эвакуациялау, зиянкестер жолындағы ішкі кедергілерді бұғаттау);
5) өз қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету (кепілге алынбау).
8. Адамдарды кепілге алу қаупі туындаған кездегі объект басшылығының іс-қимылы:
1) адамдарды кепілге алуға әрекет жасау фактісі мен мән-жайлары туралы қолжетімді тәсілмен аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарын дереу хабардар ету;
2) объектіде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету шараларын қабылдауды ұйымдастыру (эвакуациялау, ішкі кедергілерді оқшаулау, объектідегі тосын жағдай туралы хабарлау);
3) объект персоналының терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыру.
9. Объектіге келушілердің және (немесе) персоналдың кепілге алу кезіндегі іс-қимылы:
1) "өзіңізді қолға алыңыз", тыныштаныңыз, үрейленбеңіз, бәсең дауыспен сөйлеңіз;
2) террористердің айырылуы мен қорлауын тұрақты және ұстамды түрде алып жүру, қылмыскерлердің көзіне қарамау, өзін қиқарлық ұстамау қажет. Қылмыскерлерді физикалық күш немесе қару қолдануға итермелейтін әрекеттерге жол бермеңіз;
3) қылмыскерлердің талаптарын орындауға, оларға қайшы келмеуге, қобалжулар мен үрейге жол бермеу;
4) ықтимал қатаң сынаққа жеке және моральдық тұрғыдан дайындалыңыз;
5) ұрлаушыларға сыртқы жеккөрушілік пен немқұрайдылықты білдірмеңіз;
6) басынан бастап (әсіресе бірінші сағатта) бандиттердің барлық нұсқауларын орындаңыз. Басқыншылардан кез-келген әрекетті жасауға рұқсат сұраңыз: отырыңыз, тұрыңыз, ішіңіз, дәретханаға барыңыз;
7) өз мінез-құлқыңызбен террористердің назарын аудармаңыз, белсенді қарсылық көрсетпеңіз. Бұл сіздің жағдайыңызды нашарлатуы мүмкін;

8) не пытайтесь бежать, если нет полной уверенности в успехе побега;
9) запомните, как можно больше информации о террористах (их количество, вооружение, как выглядят, особенно внешности, телосложения, акцент, тематика разговора, темперамент, манера поведения);
10) постарайтесь определить место своего нахождения (заточения);
11) при наличии возможности, используя любой доступный способ связи, без риска для жизни, проявляя осторожность, попытаться сообщить о произошедшем в территориальные органы внутренних дел, национальной безопасности или службу охраны объекта;
12) не пренебрегайте пищей, какой бы она ни была. Это поможет сохранить силы и здоровье;
13) при ранении, постараться самостоятельно оказать себе первую помощь;
14) главное не паниковать, даже если бандиты перестали себя контролировать;
15) расположитесь подальше от окон, дверей и самих террористов. Это необходимо для обеспечения вашей безопасности при штурме помещения, стрельбы снайперов для поражения преступников.
10. Действия посетителей и (или) персонала объекта при проведении сотрудниками специальных подразделений операции по освобождению заложников:
1) лечь на пол лицом вниз, прижавшись к стене, голову закрыть руками и не двигаться;
2) не бежать навстречу сотрудникам правоохранительных органов или от них, так как они могут принять бегущего за преступника;
3) держаться подальше от проемов дверей и окон;
4) не возмущаться, если при штурме и захвате с пострадавшим могут поначалу (до установления личности) поступить несколько некорректно, как с вероятным преступником. Освобожденного заложника могут обыскать, заковать в наручники, связать, нанести эмоциональную или физическую травму, подвергнуть допросу. Необходимо к этому отнестись с пониманием, так как в подобных ситуациях такие действия штурмующих (до окончательной идентификации всех лиц и выявления истинных преступников) оправданы.
11. Действия посетителей при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать его, не подходить к нему, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охрану и персоналу объекта либо в правоохранительные органы;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;

8) егер қашудың сәттілігіне толық сенім болмаса, жүгіруге тырыспаңыз;
9) террористер туралы мүмкіндігінше көп ақпаратты есте сақтаңыз (олардың саны, қару-жарағы, сыртқы келбеті, дене бітімі, екпіні, әңгіме тақырыбы, темпераменті, мінез-құлық мәнері);
10) өзіңіздің орналасқан (қамалған) жеріңізді анықтауға тырысыңыз;
11) мүмкіндік болған жағдайда, кез келген қолжетімді байланыс тәсілін пайдалана отырып, өмірге қауіп төндірмей, сақтық таныта отырып, болған жағдай туралы аумақтық ішкі істер, Ұлттық қауіпсіздік органдарына немесе объектінің күзет қызметіне хабарлауға тырысу;
12) қандай тағам болса да, оны елемеңіз. Бұл күш пен денсаулықты сақтауға көмектеседі;
13) жарақат алған жағдайда, өзіңізге алғашқы көмек көрсетуге тырысыңыз;
14) ең бастысы-бандиттер бақылауды тоқтатса да, үрейленбеу;
15) терезелерден, есіктерден және террористердің өздерінен алыс тұрыңыз. Бұл үй-жайға шабуыл жасау, қылмыскерлерді жою үшін мергендер атқан кезінде сіздің қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету үшін қажет.
10. Арнайы бөлімшелердің қызметкерлері кепілге алынған адамдарды босату жөніндегі операцияларды жүргізген кезде объектіге келушілердің және (немесе) персоналдың іс-қимылы:
1) еденге төмен қарап жату, мүмкіндігінше қабырғаға басып, басыңызды қолыңызбен жабыңыз және қозғалмаңыз;
2) Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қарсы немесе олардан қашуға болмайды, өйткені олар жүгірушіні қылмыскер ретінде қабылдай алады;
3) есіктер мен терезелердің ойықтарынан алыс болу;
4) егер шабуыл жасау және басып алу кезінде зардап шеккен адаммен алдымен (жеке басын анықтағанға дейін) ықтимал қылмыскер сияқты біршама дұрыс әрекет етпесе, ашуланбаңыз. Босатылған барымтаға алынған адамды тінтуге, қолдарына кісен салуға, байлауға, эмоциялық немесе физикалық жарақат келтіруге, жауап алуға болады. Бұған түсіністікпен қарау керек, өйткені мұндай жағдайларда шабуылдаушылардың мұндай әрекеттері (барлық адамдарды түпкілікті сәйкестендіруге және шынайы қылмыскерлерді анықтауға дейін) негізделген.
11. Келушілердің күдікті затты тапқан кездегі іс-қимылы:
1) оған қол тигізбеңіз, оған жақындамаңыз, қозғалмаңыз;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрастыру;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұтқыр байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тарту;
4) анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
5) күзетке және объект персоналына не құқық қорғау органдарына күдікті заттың табылғаны туралы дереу хабарлау;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны табудың маңызды мән-жайларын сипаттауға дайын болу;

7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина);
9) информирование охраны объекта, правоохранительные и (или) специальные государственные органы о подозрительном лице/лицах (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
10) покинуть объект и (или) укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
12. Действия персонала при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
5) немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охрану и персоналу объекта либо в дежурные части территориальных органов национальной безопасности и внутренних дел;
6) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
7) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
8) организовать с охраной ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне;
9) помочь обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
10) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
11) информирование охраны объекта, правоохранительных и (или) специальные государственные органы при выявлении подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность);
12) оказать содействие руководству и охране в организации эвакуации посетителей;
13) покинуть объект, при невозможности - укрыться за капитальным сооружением и на необходимом удалении.
13. Действия сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту при обнаружении подозрительного предмета:
1) не трогать, не подходить, не передвигать;
2) опросить окружающих для установления возможного владельца бесхозного предмета;
3) воздержаться от использования средств радиосвязи, в том числе и мобильных, вблизи данного предмета;
4) зафиксировать время и место обнаружения;
немедленно сообщить об обнаружении подозрительного предмета в охране, персоналу объекта либо в правоохранительные органы;

7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуге тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
8) өмірге қауіп төнген кезде қорғауды қамтамасыз ететін заттардың артына тығылу (ғимараттың бұрышы, колонна, қалың ағаш, автомашина);
9) күдікті тұлға/тұлғалар (саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) туралы объект күзетін, құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды хабардар ету;
10) объектіден шығуға және (немесе) күрделі құрылыстың артында және қажетті қашықтықта жасырыну.
12. Күдікті зат табылған кездегі персоналдың іс-қимылы:
1) қол тигізбеңіз, жақындамаңыз, қозғалмаңыз;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрастыру;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұтқыр байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тарту;
4) анықтау уақыты мен орнын белгілеу;
5) күзетке және объект персоналына не Ұлттық қауіпсіздік және ішкі істер аумақтық органдарының кезекші бөлімдеріне күдікті заттың табылғаны туралы дереу хабарлау;
6) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны анықтаудың елеулі мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
7) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуге тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
8) бөгде адамдардың күдікті зат пен қауіпті аймаққа кіруін күзетпен шектеуді ұйымдастыру;
9) қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз етуге көмектесу;
10) өмірге қауіп төнген кезде қорғауды қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышы, колонна, қалың ағаш, автомашина) жасырыну, бақылау жүргізу;
11) күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары (саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) болуы мүмкін адамдар тобы анықталған кезде, объектіні күзетуді, құқық қорғау органдарын және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды хабардар ету;
12) келушілерді эвакуациялауды ұйымдастыруда басшылыққа және күзетуге жәрдем көрсету;
13) объектіден шығуға, мүмкін болмаған кезде - күрделі құрылыстың артына және қажетті қашықтықта жасырыну.
13. Объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің күдікті зат тапқан кездегі іс-қимылы:
1) қол тигізбеңіз, жақындамаңыз, қозғалмаңыз;
2) иесіз заттың ықтимал иесін анықтау үшін айналасындағылардан сұрастыру;
3) радиобайланыс құралдарын, оның ішінде ұтқыр байланыс құралдарын осы затқа жақын пайдаланудан бас тарту;
4) анықтау уақыты мен орнын белгілеу; күзетте күдікті заттың табылғаны туралы объект персоналына не құқық қорғау органдарына дереу хабарлау;

5) быть готовым описать внешний вид предмета, похожего на взрывное устройство и значимые обстоятельства его обнаружения;
6) не сообщать об угрозе взрыва никому, кроме тех лиц, кому необходимо знать о случившемся, чтобы не создавать панику;
7) обеспечить ограничение доступа посторонних лиц к подозрительному предмету и опасной зоне на необходимом удалении;
обеспечить организованную эвакуацию людей с территории, прилегающей к опасной зоне;
8) при возникновении угрозы жизни укрыться за предметами, обеспечивающими защиту (угол здания, колонна, толстое дерево, автомашина), вести наблюдение;
9) информирование охраны правоохранительные и (или) специальные государственные органы при выявлении подозрительного лица или группы лиц, возможно имеющих при себе взрывные устройства или взрывчатые вещества (количество, оружие, оснащение, возраст, клички, национальность).
14. Действия руководства при обнаружении подозрительного предмета:
1) незамедлительное информирование правоохранительные, специальные государственные органы о выявлении подозрительного человека или об обнаружении бесхозного предмета;
2) организация оцепления места обнаружения бесхозного подозрительного предмета на необходимом удалении;
3) организация эвакуации людей с объекта, оповещение о нештатной ситуации на объекте;
4) обеспечение обхода помещений и осмотра территорий с целью обнаружения подозрительных предметов;
5) организация взаимодействия персонала объекта с оперативным штабом по борьбе с терроризмом, предоставление необходимой информации.
15. Признаки, которые могут указывать на взрывное устройство:
1) наличие на обнаруженном предмете проводов, веревок, изоленты;
2) подозрительные звуки, щелчки, тиканье часов, издаваемые предметом;
3) от предмета исходит характерный запах миндаля или необычный запах;
4) необычное размещение обнаруженного предмета;
5) установленные на обнаруженном предмете различных видов источников питания, проволока, по внешним признакам, схожая с антенной.
16. Расстояние для удаления и (или) оцепления при обнаружении взрывного устройства (ВУ) или предмета, похожего на ВУ:
1) граната РГД-5 – 50 метров;
2) граната Ф-1 – 200 метров;
3) тротиловая шашка массой 200 грамм – 45 метров;
4) тротиловая шашка массой 400 грамм – 55 метров;
5) пивная банка 0,33 литров – 60 метров;
6) дипломат (кейс) – 230 метров;
7) дорожный чемодан – 350 метров;
8) автотранспорт класса "Жигули" – 460 метров;
9) автотранспорт класса "Волга" – 580 метров;
10) микроавтобус – 920 метров;
11) грузовой транспорт (фургон) – 1240 метров.
17. Действия персонала и посетителей при атаке с применением "террористов-смертников":

5) жарылғыш құрылғыға ұқсас заттың сыртқы түрін және оны табудың маңызды мән-жайларын сипаттауға дайын болу;
6) дүрбелең туғызбау үшін болған оқиға туралы білуге тиіс адамдардан басқа ешкімге жарылыс қаупі туралы хабарламау;
7) қажетті қашықтықта күдікті зат пен қауіпті аймаққа бөгде адамдардың кіруін шектеуді қамтамасыз ету;
қауіпті аймаққа іргелес аумақтан адамдарды ұйымдасқан түрде эвакуациялауды қамтамасыз ету;
8) өмірге қауіп төнген кезде қорғауды қамтамасыз ететін заттарға (ғимараттың бұрышы, колонна, қалың ағаш, автомашина) тығылу, бақылау жүргізу;
9) күдікті адам немесе өзімен бірге жарылғыш құрылғылары немесе жарылғыш заттары (саны, қаруы, жарақтандырылуы, жасы, лақап аты, ұлты) болуы мүмкін адамдар тобы анықталған кезде құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдар күзетуді хабардар ету.
14. Күдікті зат табылған кездегі басшылықтың іс-қимылы:
1) күдікті адамның анықталғаны немесе иесіз заттың табылғаны туралы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарды дереу хабардар ету;
2) иесіз күдікті зат табылған орынды қажетті қашықтықта қоршауды ұйымдастыру;
3) адамдарды объектіден эвакуациялауды ұйымдастыру, объектідегі тосын жағдай туралы хабарлау;
4) күдікті заттарды табу мақсатында үй-жайларды аралауды және аумақтарды қарап-тексеруді қамтамасыз ету;
5) объект персоналының терроризмге қарсы күрес жөніндегі жедел штабпен өзара іс-қимылын ұйымдастыру, қажетті ақпарат беру болып табылады.
15. Жарылғыш құрылғыны көрсететін белгілер:
1) табылған затта сымдардың, арқандардың, изолентаның болуы;
2) зат шығаратын күдікті дыбыстар, шертулер, сағаттардың тықылдауы;
3) заттан бадамға тән иіс немесе ерекше иіс шығады;
4) табылған заттың ерекше орналасуы;
5) табылған затқа орнатылған түрлі қоректендіру көздері, сыртқы белгілері бойынша антеннаға ұқсас сым.
16. Жарылғыш құрылғы (ЖҚ) немесе ЖҚ ұқсас зат табылған кезде алып тастауға және (немесе) қоршауға арналған қашықтық:
1) РГД гранатасы-5 - 50 метр;
2) Ф-1 гранатасы - 200 метр;
3) салмағы 200 грамм тротил шашкасы – 45 метр;
4) салмағы 400 грамм тротил шашкасы - 55 метр;
5) сыра банкасы 0,33 литр – 60 метр;
6) дипломат (кейс) - 230 метр;
7) жол чемоданы - 350 метр;
8) "Жигули" класты автокөлік - 460 метр;
9) "Волга" сыныпты автокөлік - 580 метр;
10) шағын автобус - 920 метр;
11) жүк көлігі (фургон) – 1240 метр.
17. "Өзін-өзі өлтіруші террористерді" қолдана отырып жасалған шабуыл кезінде персонал мен келушілердің іс-қимылы:

1) защититься, незаметно покинуть здание или укрыться в помещении, заблокировать дверь, дождаться прибытия сотрудников правопорядка;
2) информировать любым способом правоохранительные и (или) специальные государственные органы, охрану, персонал, руководство объекта о факте и обстоятельствах вооруженного нападения.
18. Действия сотрудников субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту при атаке с применением "террористов-смертников":
1) блокировать его/их продвижение к местам массового пребывания людей на объекте;
2) информировать любым способом руководство объекта, правоохранительные и/или специальные государственных органов о выявлении подозрительного лица или группы лиц;
3) принять меры к обеспечению безопасности людей на объекте (эвакуация, блокирование внутренних барьеров);
4) при необходимости организовать наблюдение передвижений подозрительного лица или группы лиц по объекту (лично либо через систему видеонаблюдения);
5) обеспечить собственную безопасность.
19. Действия руководства при атаке с применением "террористов-смертников":
1) незамедлительная передача информации в правоохранительные и (или) специальные государственные органы о выявлении на объекте подозрительного лица или группы лиц;
2) предоставление сотрудникам правоохранительных органов максимально полной информации о подозрительном лице, которая сокращает время выявления и задержания злоумышленника;
3) обеспечение организованной эвакуации людей;
4) обеспечение собственной безопасности.
20. Действия получателя угрозы по телефону (руководитель объекта, персонал, сотрудник субъекта охранной деятельности, заключившим договор об оказании охранных услуг объекту):
1) по ходу разговора отметьте пол, возраст звонившего и особенности его речи:
2) голос (громкий или тихий, низкий или высокий);
3) темп речи (быстрый или медленный);
4) произношение (отчетливое, искаженное, с заиканием, шепелявое, с акцентом или диалектом);
5) манера речи (развязная, с издевкой, с нецензурными выражениями);
6) обратите внимание на звуковой фон (шум автомобильного или железнодорожного транспорта, звук теле- или радиоаппаратуры, голоса, другое), характер звонка (городской, междугородный);
7) зафиксируйте точное время начала разговора и его продолжительность;
8) постарайтесь в ходе разговора получить ответы на следующие вопросы:
- куда, кому, по какому телефону звонит данный человек?
- какие конкретные требования он выдвигает?
- выдвигает требования лично или выступает в роли посредника и представляет какую-то группу лиц?
- на каких условиях он или они согласны отказаться от задуманного?
- как и когда с ним можно связаться?
- кому вы можете или должны сообщить об этом звонке?

1) қорғану, ғимараттан білінбей кетуге немесе үй-жайға тығылу, есікті бұғаттау, құқық тәртібі қызметкерлерінің келуін күту;
2) құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарды, күзетті, персоналды, объект басшылығын қарулы шабуыл жасау фактісі мен мән-жайлары туралы кез келген тәсілмен хабардар ету.
18. Объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметінің субъектісі қызметкерлерінің "өзін-өзі өлтіруші террористерді" қолдана отырып жасалған шабуыл кезіндегі іс-қимылы:
1) оны/олардың объектіде адамдар жаппай болатын орындарға жылжуын бұғаттау;
2) күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы объект басшылығына, құқық қорғау және/немесе арнайы мемлекеттік органдарға кез келген тәсілмен хабарлау;
3) объектідегі адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау (эвакуациялау, ішкі тосқауылдарды бұғаттау);
4) қажет болған жағдайда объект бойынша (жеке өзі не бейнебақылау жүйесі арқылы) күдікті адамның немесе адамдар тобының жүріп-тұруын байқауды ұйымдастыру;
5) өз қауіпсіздігіңізді қамтамасыз ету.
19. Басшылықтың "өзін-өзі өлтіруші террористерді" қолдана отырып шабуыл жасау кезіндегі іс-қимылы:
1) объектіде күдікті адамның немесе адамдар тобының анықталғаны туралы құқық қорғау және (немесе) арнаулы мемлекеттік органдарға дереу ақпарат беру;
2) Құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне қаскүнемді анықтау және ұстау уақытын қысқартатын күдікті адам туралы барынша толық ақпарат беру;
3) адамдарды ұйымдасқан эвакуациялауды қамтамасыз ету;
4) өз қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
20. Телефон арқылы қауіп-қатер алушының іс-қимылы (объектінің басшысы, персоналы, объектіге күзет қызметін көрсету туралы шарт жасасқан күзет қызметі субъектісінің қызметкері):
1) әңгіме барысында қоңырау шалушының жынысын, жасын және оның сөйлеу ерекшеліктерін белгілеңіз:
2) дауыс (қатты немесе тыныш, төмен немесе жоғары);
3) сөйлеу қарқыны (жылдам немесе баяу);
4) айтылу (айқын, бұрмаланған, кекіру, сыбырлап, екпінмен немесе диалектімен);
5) сөйлеу тәсілі (күлкілі, мазақ, әдепсіз сөздермен);
6) дыбыстық фонға (автомобиль немесе теміржол көлігінің шуы, теле - немесе радиоаппаратураның дыбысы, дауыстар, басқалар), қоңырау сипатына (қалалық, қалааралық) назар аударыңыз;
7) сөйлесудің нақты басталу уақытын және оның ұзақтығын белгілеңіз;
8) әңгімелесу барысында мынадай сұрақтарға жауап алуға тырысыңыз:
- бұл адам қайда, кімге, қандай телефон арқылы қоңырау шалады?
- ол қандай нақты талаптар қояды?
- жеке талап қояды немесе делдал ретінде әрекет етеді және қандай да бір адамдар тобын білдіреді ме?
- ол қандай шарттарда немесе олар ойдан бас тартуға келіседі?
- онымен қалай және қашан байланысуға болады?
- сіз бұл қоңырау туралы кімге хабарлай аласыз немесе хабарлауыңыз керек?

9) постарайтесь добиться от звонящего максимально возможного промежутка времени для принятия вами и руководством школы решений или совершения каких-либо действий;
10) в процессе разговора или немедленно после окончания разговора сообщить на канал "102" органов внутренних дел или единую дежурно-диспетчерскую службу "112" и руководству объекта о телефонной угрозе.
Приложение 5
к Инструкции по организации
антитеррористической защиты
объектов, уязвимых в
террористическом отношении,
осуществляющих деятельность
в сфере автомобильного
транспорта
Журнал учета учебных мероприятий по антитеррористической подготовке (титульный лист)
_________________________
(наименование организации)
Журнал № ___ учета проведения учебных мероприятий по антитеррористической подготовке.
Дата начала ведения журнала "_" __ 20_ г., дата окончания "_" __ 20_ г.
Раздел 1. Инструктажи
№ п/п
Дата проведения инструктажа
Ф.И.О. (отчество при наличии) и должность инструктируе-мого
Вид инструк-тажа
Ф.И.О. (отчество при наличии) и должность лица, проводившего инструктаж
Подпись инструктиру-емого
Подпись лица, проводив-шего инструктаж
1
2
3
4
5
6
7
Раздел 2. Занятия
1. Дата проведения занятия.
2. Тема занятия.
3. Учебные вопросы.
4. Количество присутствующего персонала.
5. Подпись лица, проводившего занятия.
Основными отчетными документами о проведении занятий являются:
1. Журнал учета проведения мероприятий по антитеррористической подготовке;
2. График проведения инструктажей антитеррористической направленности;
3. График проведения практических занятий;
4. План подготовки и проведения практических занятий;
5. Отчет о результатах проведения мероприятий по антитеррористической подготовке;
6. Лекционные материалы по проведенным темам теоретических занятий.

9) Сіз және мектеп басшылығы шешім қабылдау немесе қандай да бір іс-әрекет жасау үшін қоңырау шалушыдан барынша көп уақыт аралығына қол жеткізуге тырысыңыз;
10) сөйлесу барысында немесе сөйлесу аяқталғаннан кейін дереу ішкі істер органдарының "102" арнасына немесе "112" бірыңғай кезекші-диспетчерлік қызметіне және объекттің басшылығына телефон қатері туралы хабарлау.
Автомобиль көлігі саласындағы
қызметті жүзеге асыратын
террористік тұрғыдан осал
объектілердің терроризмге
қарсы қорғалуын ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Терроризмге қарсы дайындық бойынша оқу іс-шараларын есепке алу журналы (титул парағы)
___________________
(ұйымның атауы)
Терроризмге қарсы даярлық бойынша оқу іс-шараларын өткізуді есепке алу журналының № ___.
Журналды жүргізудің басталған күні 20__ ж. "___" _____, аяқталған күні 20__ ж. "___" _____.
1-бөлім. Нұсқамалар
Р/с
Нұсқаманы өткізу күні
Нұсқау алушының Т.А.Ә. (әкесінің аты болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқау түрі
Нұсқаманы жүргізген адамның Т.А.Ә. (әкесінің аты болған жағдайда) және лауазымы
Нұсқау алушының қолы
Нұсқама өткізген адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
2-бөлім. Сабақ
1. Сабақты өткізу күні.
2. Сабақтың тақырыбы.
3. Оқу сұрақтары.
4. Қатысқан қызметкерлер саны.
5. Сабақ өткізген адамның қолы.
Сабақтарды өткізу туралы негізгі есептік құжаттар:
1. Терроризмге қарсы дайындық бойынша іс-шараларды өткізуді есепке алу журналы;
2. Терроризмге қарсы бағыттағы нұсқамаларды өткізу кестесі;
3. Практикалық сабақтарды өткізу кестесі;
4. Практикалық сабақтарды дайындау және өткізу жоспары;
5. Терроризмге қарсы дайындық бойынша іс-шараларды өткізу нәтижелері туралы есеп;
6. Теориялық сабақтардың тақырыптары бойынша дәріс материалдары.