О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 40. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32186
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 8 статьи 154-3 и статьей 230 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 15, с подпунктами 5), 6), 11), 11-1), 11-2) и 11-3) статьи 20 и частью третьей пункта 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Порядок информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства и порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Порядок отбора проектов государственно-частного партнерства для предоставления или увеличения объема поручительств государства согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Критерии отнесения проекта государственно-частного партнерства к проекту государственно-частного партнерства особой значимости согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Примерный перечень рисков, возникающих на различных этапах государственно-частного партнерства согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Требования к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 6 к настоящему приказу;

"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 40 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32186 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12717 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-3-бабының 8-тармағына және 230-бабына, "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына, 20-бабының 5), 6), 11), 11-1), 11-2) және 11-3) тармақшаларына және 27-бабының 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылу мониторингін жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету тәртібі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Мемлекет кепілгерліктерін беру немесе олардың көлемін ұлғайту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іріктеу тәртібі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын ерекше маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына жатқызу өлшемшарттары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің әртүрлі кезеңдерінде туындайтын тәуекелдердің болжамды тізбесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оларға кажетті сараптамалар жүргізуге койылатын талаптар;

7) Методику определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Методику оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Методику распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 9 настоящему приказу.";
приложения 1, 2 и 5 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
в Требованиях к разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономического обоснования проектов государственно-частного партнерства, утвержденных указанным приказом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Социально-экономический раздел отражает оценку социально-экономической эффективности в соответствии с Методикой оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 8 к настоящему приказу.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. В разделе "Оценка и распределение рисков" описываются риски, возможные к наступлению при реализации проекта, в том числе на подготовительном этапе, этапе создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП и его эксплуатации.
Данный раздел включает:
1) анализ распределения и оценки рисков проекта ГЧП в соответствии с Методикой распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 9 к настоящему приказу;
2) анализ в условиях неопределенности, в том числе анализ чувствительности по основным параметрам (объем сбыта, цена сбыта, прямые издержки), в том числе определение предельно допустимых значений изменения параметра.";
в Методике определения стоимости создания и (или) реконструкции объекта государственно-частного партнерства, суммарной стоимости государственной поддержки и источников возмещения затрат субъектов государственно-частного партнерства, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Предельно допустимый размер внутренней нормы доходности (IRR) по проекту ГЧП равен ставке дисконтирования + (плюс) 3 (три) процентных пункта для проектов ГЧП, в которых возмещение затрат и получение доходов частным партнером обеспечивается выплатами государственного партнера или ставке дисконтирования + (плюс) 5 (пять) процентных пунктов для проектов ГЧП, в которых более 50 (пятидесяти) процентов возмещения затрат и получения доходов частным партнера обеспечивается платой от потребителей.
Показатель чистой приведенной стоимости (NPV) проекта ГЧП не может иметь отрицательное значение.";
в пункте 7:
абзац второй и третий изложить в следующей редакции:
"t – период (год) создания (в том числе строительства), реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП;
n – длительность создания (в том числе строительства), реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП;";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) Ct cрмк – расходы в период t на строительство объекта ГЧП:
расходы на строительство, реконструкцию, модернизацию или капитального ремонта объекта ГЧП, которые планируются на предстоящий (-ие) календарный (-ые) год (-ы), определяются путем разбивки объемов инвестиций по календарным годам с индексацией расходов предстоящих периодов через коэффициенты для перехода от текущих цен в цены предстоящих периодов в соответствии с нормативными документами по ценообразованию и сметам (государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан);
при отсутствии укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений, проектных данных об объемах конструктивов, а также актуального технико-экономического обоснования (далее – ТЭО) или проектно-сметной документации (далее – ПСД) с заключением комплексной вневедомственной экспертизы определяются согласно следующей формуле:
DСі ан – среднее значение стоимости строительства на единицу мощности і-ого объекта на основании не менее 3 (трех) аналогичных объектов в соответствии с ТЭО или ПСД, имеющими заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
Sі – мощность і-ого объекта-аналога в составе объекта ГЧП;
i – объект-аналог в составе объекта ГЧП;
m – количество конструктивов;
n – количество объектов-аналогов в составе объекта ГЧП;
Кі ан – коэффициент приведения стоимости строительства і-ого объекта-аналога к текущим ценам;
Pi осн – стоимость необходимого оснащения і-ого объекта, в том числе оборудования, мебели и инвентаря с приведением источников информации по стоимости (коммерческие предложения, ссылки);
при наличии укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений (здравоохранение и образование) определяются согласно следующей формуле:
Capi – мощность і-ого объекта в составе объекта ГЧП;
Сiуп – стоимость строительства (в том числе оборудования, мебели и инвентаря) на единицу мощности і-ого объекта для конкретного региона в текущем уровне цен;
Pоснащ – стоимость дополнительного оснащения определяется в соответствии с представленными коммерческими предложениями рынка;
Спуск – расходы на пусконаладочные работы принимаются в размере 1 (одного) процента от стоимости оборудования и дополнительного оснащения;
n – количество объектов в составе объекта ГЧП;
i – объект в составе объекта ГЧП.
при наличии укрупненных показателей сметной стоимости конструктивов и видов работ определяются согласно следующей формуле:
Voli – объем i-ого конструктива/вида работ;
Сiуп – сметная стоимость конструктива/вида работ на единицу объема i-ого конструктива/вида работ для конкретного региона в текущем уровне цен;
Pоснащ – стоимость дополнительного оснащения определяется в соответствии с представленными коммерческими предложениями рынка;
Спуск – расходы на пусконаладочные работы принимаются в размере 1 (одного) процента от стоимости оборудования и дополнительного оснащения;
Синж – расходы на инжиниринговые услуги;
Сt инж = Ct упр + Сt тех + Сt авт, (6), где:
Сt упр – расходы на управление проектом;
Ct упр = Ct срмк * SCt упр, (7), где:
SСt упр – норматив расходов на управление проектом;
Сt тех – расходы на осуществление технического надзора;
Ct тех = Ct срмк * SСt тех, (8), где:
SСt тех – норматив расходов на осуществление технического надзора;
Сt авт – расходы на осуществление авторского надзора;
Ct авт = Ct срмк * SCt авт, (9), где:
SСt авт – норматив расходов на осуществление авторского надзора;
Размеры нормативов расходов приведены в приложении 1 к настоящей Методике.
Спроект – расходы на проектные работы;
a и b – постоянные величины для определенного интервала основного показателя проектируемого объекта в тысячах тенге;
Х – основной показатель проектируемого объекта: мощность, производительность (для промышленных объектов), протяженность (для линейных объектов), емкость, площадь и другие показатели;
Пki – произведение поправочных (корректирующих) коэффициентов, учитывающих условия проектирования и влияние усложняющих (упрощающих) факторов проектирования, значения которых приведены в нормативном документе по определению стоимости проектных работ для строительства, сборнике цен на проектные работы для строительства;

7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын жәнемемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерін мемлекеттік қолдау мен шығындарын өтеу көздерінің жиынтық құнын есептеу әдістемесі;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесі бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 1, 2, және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуге қойылатын талаптарда:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Әлеуметтік-экономикалық бөлім осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес әлеуметтік-экономикалық тиімділікті бағалауды көрсетеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. "Тәуекелдерді бағалау және бөлу" бөлімінде жобаны іске асыру кезінде, оның ішінде МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу және оны пайдалану кезеңінде туындауы мүмкін тәуекелдер сипатталады.
Бұл бөлім мыналарды:
1) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесіне сәйкес МЖӘ жобасының тәуекелдерін бөлу мен бағалауды талдауды;
2) белгісіздік жағдайындағы талдау, оның ішінде негізгі параметрлер (өткізу көлемі, өткізу бағасы, тікелей шығасылар) бойынша сезімталдықты талдау, оның ішінде параметрдің өзгеруінің шекті жол берілетін мәндерін айқындау.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін құру және (немесе) реконструкциялау құнын, мемлекеттік қолдаудың жиынтық құнын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің шығындарын өтеу көздерін айқындау әдістемесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МЖӘ жобасы бойынша ішкі кірістілік нормасының (IRR) жол берілетін шекті мөлшері жеке әріптестің шығындарды өтеуі және кірістер алуы мемлекеттік әріптестің төлемдерімен өтелетін МЖӘ жобалары үшін дисконттау мөлшерлемесіне + (плюс) 3 (үш) пайыздық тармаққа тең немесе жеке серіктестің шығындарын өтеудің және кірістер алуының 50 (елу) пайыздан астамы тұтынушылардан алынатын төлеммен қамтамасыз етілетін МЖӘ жобалары үшін дисконттау мөлшерлемесіне + (плюс) 5 (бес) пайыздық тармаққа тең.
МЖӘ жобасының таза келтірілген құнының көрсеткіші (NPV) теріс мәнге ие бола алмайды.";
7-тармақта:
екінші және үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"t – МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу кезеңі (жылы);
n – МЖӘ объектісін құру (оның ішінде салу), реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеудің ұзақтығы;";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Ct қржк – t кезеңінде МЖӘ объектісін салуға жұмсалған шығыстар:
алдағы күнтізбелік жылға (дарға) жоспарланатын МЖӘ объектісін салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге арналған шығыстар баға белгілеу және сметалар жөніндегі нормативтік құжаттарға (Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер) сәйкес ағымдағы бағалардан алдағы кезеңдердің бағаларына өтуге арналған коэффициенттер арқылы алдағы кезеңдердің шығыстарын индекстей отырып, инвестициялар көлемін күнтізбелік жылдар бойынша бөлу жолымен анықталады;
ғимараттар мен құрылыстар салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері, конструктивтердің көлемі туралы жобалық деректер, сондай-ақ ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы бар өзекті техникалық-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) немесе жобалық-сметалық құжаттама (бұдан әрі – ЖСҚ) болмаған кезде мына формулаға сәйкес анықталады:
Сі ұқ – кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар ТЭН-ге немесе ЖСҚ-ға сәйкес кемінде 3 (үш) ұқсас объектінің негізінде i-ші объектінің қуат бірлігіне шаққандағы құрылыс құнының орташа мәні;
Sі – МЖӘ объектісінің құрамындағы i-ші ұқсас объектінің қуаты;
i – МЖӘ объектісінің құрамындағы ұқсас объект;
m – конструктивтер саны;
n – МЖӘ объектісінің құрамындағы ұқсас объектілердің саны;
Кі ұқ – i-ші ұқсас объектінің құрылыс құнын ағымдағы бағаларға келтіру коэффициенті;
Pі нег – құн жөніндегі ақпарат көздерін (коммерциялық ұсыныстар, сілтемелер) келтіре отырып, i-ші объектіні қажетті жасақтау, оның ішінде жабдықтар, жиһаздар және құрал-саймандар құны;
ғимараттар мен құрылыстарды (денсаулық сақтау және білім беру) салу құнының ірілендірілген көрсеткіштері болған кезде мына формулаға сәйкес анықталады:
Capi – МЖӘ объектісінің құрамындағы i-ші объектінің қуаты;
Сiжк – ағымдағы баға деңгейінде нақты өңір үшін i-ші объектінің қуат бірлігіне шаққандағы құрылыстың (оның ішінде жабдықтардың, жиһаздардың және құрал-саймандардың) құны;
Ржарақ – қосымша жарақтандыру құны нарықтың ұсынылған коммерциялық ұсыныстарына сәйкес айқындалады;
Сіске қосу – іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған шығыстар жабдық пен қосымша жарақтандыру құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде қабылданады;
n – МЖӘ объектісінің құрамындағы объектілердің саны;
i – МЖӘ объектісінің құрамындағы объект.
конструктивтер мен жұмыс түрлерінің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері болған кезде мына формулаға сәйкес анықталады:
Voli – i-ші конструктивтің/жұмыс түрінің көлемі;
Сiжк – ағымдағы баға деңгейінде нақты өңір үшін i-ші конструктив/жұмыс түрі көлемінің бірлігіне шаққанда конструктивтің/жұмыс түрі сметалық құны;
Ржарақ – қосымша жарақтандыру құны нарықтың ұсынылған коммерциялық ұсыныстарына сәйкес айқындалады;
Сіске қосу – іске қосу-реттеу жұмыстарына арналған шығыстар жабдық пен қосымша жарақтандыру құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде қабылданады;
Синж – инжинирингтік көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
Ct басқ – жобаны басқаруға арналған шығыстар;
SСt басқ – жобаны басқаруға арналған шығыстардың нормативі;
Сt тех – техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстар;
SСt тех – техникалық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстардың нормативі;
Сt авт – авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстар;
SСt авт – авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығыстардың нормативі;
Шығыcтар нормативтерінің мөлшері осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
Сжоба – жобалау жұмыстарына арналған шығыстар;
а және b – жобаланатын объектінің негізгі көрсеткішінің белгілі бір интервалына арналған мың теңгемен берілген тұрақты шамалар;
Х – жобаланатын объектінің негізгі көрсеткіші: қуат, өнімділік (өндірістік объектілер үшін), ұзындық (желілік объектілер үшін), сыйымдылық, аудан және басқа көрсеткіштер;
Пki – мәндері құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі нормативтік құжатта, құрылысқа арналған жобалау жұмыстарының бағалар жинағында келтірілген жобалау шарттары мен жобалауды күрделілендіретін (жеңілдететін) факторлардың әсерін ескеретін дұрыстау (түзету) коэффициенттерінің туындысы;

k1(2) – коэффициент стадийности: k1 – отношение стоимости разработки проекта к стоимости разработки рабочей документации и k2 – отношение стоимости разработки рабочего проекта к стоимости разработки рабочей документации.
Значения a, b, k1(2) приведены в таблицах разделов сборника цен на проектные работы для строительства.
Сэксп – расходы на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проекта;
kэв – коэффициент экспертной верификации, определяемый по значениям согласно приложению 2 к настоящей Методике;
n – количество конструктивов/видов работ в составе объекта ГЧП;
i – конструктив/вид работы в составе объекта ГЧП;
Ct cрмк – расходы в период t на реконструкцию, модернизацию или на капитальный ремонт объекта ГЧП при отсутствии актуального ТЭО или ПСД с заключением комплексной вневедомственной экспертизы определяются на основании состава и объема работ, установленных экспертным заключением по техническому обследованию объекта, и предварительного расчета стоимости реконструкции или модернизации.
Ct cрмк – расходы в период t в проектах ГЧП, предполагающих инновационную или научную деятельность, определяются в соответствии с отраслевым законодательством;
расходы на создание (в том числе, строительство, реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт) объекта ГЧП при наличии актуального ТЭО или ПСД, имеющих заключение комплексной вневедомственной экспертизы, определяются в соответствии со сводной сметной стоимостью.
Налог на добавленную стоимость рассчитывается и учитывается дополнительно к расчетам, указанным в настоящем подпункте.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Ежегодный размер компенсации инвестиционных затрат (далее – КИЗ) не индексируется. Отдельные статьи инвестиционных затрат (за исключением расходов на налоги, расходов по обслуживанию займов) индексируются на среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет.
В сумму компенсации инвестиционных затрат не включаются суммы возмещения затрат частного инициатора на разработку проекта информационного листа конкурсной (аукционной) документации и проекта договора ГЧП.
Выплата компенсации инвестиционных затрат осуществляется после ввода объекта ГЧП в эксплуатацию равными долями в течение срока, составляющего не менее 5 (пяти) лет, в соответствии с договором ГЧП.
При этом не допускается перенос сроков выплат компенсации инвестиционных затрат, установленных договором ГЧП, на более ранние периоды, за исключением случаев досрочного ввода в эксплуатацию объекта ГЧП, без сокращения общего срока выплаты компенсации инвестиционных затрат и с сохранением равномерности выплат компенсации инвестиционных затрат при соблюдении условий пункта 1-1 статьи 46 Закона.";
дополнить пунктом 39 следующего содержания:

k1(2) – кезеңділік коэффициенті: k1 – жобаны әзірлеу құнының жұмыс құжаттамасын әзірлеу құнына қатынасы және k2 – жұмыс жобасын әзірлеу құнының жұмыс құжаттамасын әзірлеу құнына қатынасы.
a, b, k1(2) мәндері құрылысқа арналған жобалау жұмыстары бағаларының жинағы бөлімдерінің кестелерінде келтірілген.
Ссар – жобаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған шығыстар;
kсв – осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес мәндер бойынша айқындалатын сараптамалық верификациялау коэффициенті;
n – МЖӘ объектісінің құрамындағы конструктивтердің/жұмыс түрлерінің саны;
i – МЖӘ объектісінің құрамындағы конструктив/жұмыс түрі;
Ct қржк – кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар өзекті ТЭН немесе ЖСҚ болмаған кезде МЖӘ объектісін реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге арналған t кезеңіндегі шығыстар объектіні техникалық зерттеу бойынша сараптамалық қорытындыда белгіленген жұмыстардың құрамы мен көлемі және реконструкциялау немесе жаңғырту құнының алдын ала есептемесі негізінде айқындалады.
Ct қржк – инновациялық немесе ғылыми қызметті болжайтын МЖӘ жобаларындағы t кезеңіндегі шығыстар салалық заңнамаға сәйкес айқындалады;
кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы бар өзекті ТЭН немесе ЖСҚ болған кезде МЖӘ объектісін құруға (оның ішінде салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге) арналған шығыстар жиынтық сметалық құнға сәйкес айқындалады.
Қосылған құн салығы осы тармақшада көрсетілген есептемелерге қосымша есептеледі және ескеріледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Инвестициялық шығындар өтемақысының (бұдан әрі – ИШӨ) жыл сайынғы мөлшері индекстелмейді. Инвестициялық шығындардың жекелеген баптары (салықтарға арналған шығыстарды, қарыздарға қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды қоспағанда) соңғы бес жылдағы инфляцияның нақты деңгейінің орташа мәніне индекстеледі.
Инвестициялық шығындарды өтеу сомасына конкурстық (аукциондық) құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын және МЖӘ шартының жобасын әзірлеуге жеке бастамашының шығындарын өтеу сомасы енгізілмейді.
Инвестициялық шығындарға өтемақы төлеу МЖӘ объектісі пайдалануға берілгеннен кейін МЖӘ шартына сәйкес кемінде 5 (бес) жылды құрайтын мерзім ішінде тең үлестермен жүзеге асырылады.
Бұл ретте инвестициялық шығындарға өтемақы төлеудің жалпы мерзімін қысқартпай және Заңның 46-бабының 1-1-тармағының шарттарын сақтай отырып, инвестициялық шығындарға өтемақы төлеудің біркелкілігін сақтау арқылы МЖӘ объектісін мерзімінен бұрын пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, МЖӘ шартында белгіленген инвестициялық шығындарға өтемақы төлеу мерзімдерін анағұрлым ерте кезеңдерге ауыстыруға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 39-тармақпен толықтырылсын:

"39. Стоимость объекта ГЧП определяется в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (IAS) 16 "Основные средства".";
дополнить приложениями 8 и 9 согласно приложениям 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 40
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 725
Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) в целях обеспечения взаимодействия субъектов государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) на стадиях планирования и реализации проектов ГЧП.

"39. МЖӘ объектісінің құны 16 "Негізгі құралдар" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IAS) сәйкес айқындалады.";
осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 8 және 9-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 725 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурс (аукцион) және тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарының мониторингін жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына мониторинг жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, конкурс (аукцион) және жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына мониторинг жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына мониторинг жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобаларын жоспарлау және іске асыру сатыларында МЖӘ субъектілерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету мақсатында "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) предварительные расчеты – расчеты по прибытиям и выбытиям операционной, инвестиционной и финансовой деятельности по проекту ГЧП, а также расчеты прибылей и убытков с указанием источников вводных данных и допущений. Предварительные расчеты производятся в формате Microsoft Office Excel с раскрывающими формулами, и представляются на бумажном и электронном носителе;
2) частный инициатор – потенциальный частный партнер, инициировавший проект ГЧП в порядке, установленном Законом и настоящими Правилами;
3) коммерческое закрытие – заключение договора ГЧП в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) финансовое закрытие – заключение потенциальным частным партнером или частным партнером соглашений, договоров с физическими или юридическими лицами, их объединениями на привлечение заемных средств, необходимых для реализации проекта ГЧП в инвестиционный период, и доступность получения финансирования по ним;
5) государственный партнер – Республика Казахстан, от имени которой выступают государственные органы, государственные учреждения, государственные предприятия и товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заключившие договор государственно-частного партнерства;
6) веб-портал ГЧП – информационно-коммуникационная платформа, предназначенная для централизованного сбора, обработки, хранения электронных информационных ресурсов в области ГЧП, определения частного партнера, мониторинга реализации проектов ГЧП, обеспечения доступности информации в области ГЧП;
7) уполномоченное лицо на этапе планирования (далее – уполномоченное лицо) – государственный орган, государственное учреждение, государственное предприятие или товарищество с ограниченной ответственностью, акционерное общество, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заинтересованный в реализации проекта ГЧП.
3. Распределение средств распределяемых бюджетных программ на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, проведения консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов осуществляется в порядке, установленном настоящими Правилами.
4. Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах ГЧП осуществляется посредством использования веб-портала ГЧП в соответствии с Правилами информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах ГЧП, включая порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов ГЧП, согласно приложению 2 к настоящему приказу.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) алдын ала есептеулер – МЖӘ жобасының операциялық, инвестициялық және қаржылық қызметінің келулер және кетулер бөлігі бойынша есептеулер, сондай-ақ кіріс деректері мен жол берулер көздерін көрсете отырып, тиісті нысандағы пайда мен залалдарды есептеу. Алдын ала есептеулер ашып көрсететін формулалары бар Microsoft Office Excel форматында жасалады және қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынылады;
2) жеке бастамашы – Заңда және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптес;
3) коммерциялық жабу – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес МЖӘ шартын жасасу;
4) қаржылық жабу – әлеуетті жекеше әріптестің немесе жекеше әріптестің жеке және заңды тұлғалармен, олардың бірлестіктерімен инвестициялық кезеңде МЖӘ жобасын іске асыру үшін қажетті қарыз қаражатын тартуға келісімдер, шарттар жасасуы және олар бойынша қаржыландыру алудың қолжетімділігі;
5) мемлекеттік әріптес – Қазақстан Республикасы, оның атынан әрекет ететін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар және жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тікелей немесе жанама түрде тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар;
6) МЖӘ веб-порталы – МЖӘ саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға, жекеше әріптесті айқындауға, МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеуге, МЖӘ саласындағы ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық-коммуникациялық платформасы;
7) жоспарлау кезеңіндегі уәкілетті тұлға (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) – МЖӘ жобасының іске асырылуына мүдделі,мемлекеттік орган, мемлекеттік мекеме, мемлекеттік кәсіпорындар немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар.
3. Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражатын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу жүргізуді қаржыландыруға бөлу осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Жоспарланатын және іске асырылатын МЖӘ жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес МЖӘ жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыруға арналған әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібін қоса алғанда, жоспарланатын және іске асырылатын МЖӘ жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес МЖӘ веб-порталын пайдалану арқылы жүзеге асырылады.

5. Размещение информации на веб-портале ГЧП осуществляет Центр развития ГЧП.
Глава 2. Планирование проектов государственно-частного партнерства
Параграф 1. Общие положения планирования проектов государственно-частного партнерства
6. Проект ГЧП инициируется центральными государственными органами и (или) местными исполнительными органами (государственная инициатива), или потенциальным частным партнером (частная инициатива).
7. При планировании проекта ГЧП не допускается разделение периодов одного проекта ГЧП на несколько проектов ГЧП.
Уполномоченные лица обеспечивают комплексный подход к формированию технических, финансовых, юридических решений по проекту ГЧП.
8. Реализация проектов ГЧП по государственной инициативе осуществляется путем определения частного партнера на основании конкурса.
Реализация проектов ГЧП по частной инициативе осуществляется путем определения частного партнера на основании конкурса либо посредством проведения прямых переговоров.
Положения настоящих Правил, в части регулирования конкурсов и (или) конкурсной документации применимы к аукционам и (или) аукционной документации, за исключением положений, предусмотренных пунктом 82 и параграфом 7 Правил.
9. Планирование проектов ГЧП в рамках реализации государственной инициативы осуществляется на основании экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта ГЧП.
Разработка или корректировка, проведение необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта осуществляется в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9938).
10. Планирование проектов ГЧП в рамках реализации частной инициативы путем проведения конкурса, осуществляется на основании заключения уполномоченного лица, принявшего заявление о частной инициативе реализации проекта ГЧП, на проект информационного листа конкурсной документации, разработанный потенциальным частным партнером.
11. Планирование проектов ГЧП в рамках реализации частной инициативы путем проведения прямых переговоров осуществляется на основании заключения уполномоченного лица, принявшего заявку на инициирование прямых переговоров по определению частного партнера (далее – заявка на инициирование прямых переговоров), на бизнес-план проекта ГЧП, разработанный потенциальным частным партнером.

5. Ақпаратты МЖӘ веб-порталында орналастыруды МЖӘ дамыту орталығы жүзеге асырады.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың жалпы ережелері
6. МЖӘ жобасына орталық мемлекеттік органдар және (немесе) жергілікті атқарушы органдар (мемлекеттік бастама) немесе әлеуетті жекеше әріптес (жеке бастама) бастамашылық жасайды.
7. МЖӘ жобасын жоспарлау кезінде бір МЖӘ жобасының кезеңдерін бірнеше МЖӘ жобаларына бөлуге жол берілмейді.
Уәкілетті тұлғалар МЖӘ жобасы бойынша техникалық, қаржылық, заңдық шешімдерді қалыптастыруға кешенді тәсілді қамтамасыз етеді.
8. МЖӘ жобаларын мемлекеттік бастама бойынша іске асыру конкурс негізінде жекеше әріптесті айқындау жолымен жүзеге асырылады.
МЖӘ жобаларын жеке бастама бойынша іске асыру конкурс негізінде жекеше әріптесті айқындау не тікелей келіссөздер жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Қағидалардың 82-тармағы мен 7-параграфында көзделген ережелерді қоспағанда, осы Қағидалардың ережелері конкурстарды және (немесе) конкурстық құжаттаманы реттеу бөлігінде аукциондарға және (немесе) аукциондық құжаттамаға қолданылады.
9. Мемлекеттік бастаманы іске асыру шеңберінде МЖӘ жобаларын жоспарлау мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына берген МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығы туралы экономикалық қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамалар жүргізу "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 8 желтоқсанда № 9938 тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
10. Конкурс өткізу жолымен жеке бастаманы іске асыру шеңберінде МЖӘ жобаларын жоспарлау әлеуетті жекеше әріптес әзірлеген конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасына МЖӘ жобасын іске асырудың жеке бастамасы туралы өтінішті қабылдаған уәкілетті тұлғаның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.
11. Тікелей келіссөздер жүргізу жолымен жеке бастаманы іске асыру шеңберінде МЖӘ жобаларын жоспарлау әлеуетті жекеше әріптес әзірлеген МЖӘ жобасының бизнес-жоспарына жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінімді (бұдан әрі – тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінім) қабылдаған уәкілетті тұлғаның қорытындысы негізінде жүзеге асырылады.

12. Заключение о необходимости реализации проекта ГЧП по частной инициативе принимается уполномоченным лицом на основании документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, поручений и (или) актов Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, а также с учетом приоритетности и срочности проекта ГЧП.
При определении приоритетности, срочности проекта ГЧП уполномоченное лицо:
принимает во внимание рекомендации Межведомственной проектной группы;
использует приоритизацию проектов ГЧП;
анализирует поступившие инициативы субъектов предпринимательства на соответствие документам Системы государственного планирования Республики Казахстан, поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан (в случае поступления данных инициатив).
В рамках приоритизации проектов ГЧП рассматривается степень целесообразности реализации проекта ГЧП. В первую очередь рассматриваются к реализации проекты ГЧП, обеспечивающие базовые потребности населения.
В случае, если приоритетных проектов ГЧП несколько, определяется степень срочности реализации таких проектов.
На данном этапе определяются предварительная экономическая и социальная эффективность проекта ГЧП.
Проекты ГЧП ориентируются на создание ценности для населения на долгосрочный период, на привлечение инвестиций частным партнером, а также на эксплуатацию объекта ГЧП частным партнером на срок не менее 5 (пяти) лет в зависимости от особенностей проекта ГЧП.
13. Положительное заключение о необходимости реализации проекта ГЧП является основанием для перехода к процедурам по разработке конкурсной документации проекта ГЧП.
14. На стадии планирования проекта ГЧП для обеспечения качества управления проектом уполномоченными лицами создается Межведомственная проектная группа путем привлечения специалистов подведомственных организаций, независимых экспертов, проектных, инжиниринговых и других компаний, заинтересованных и уполномоченных государственных органов, представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, субъектов предпринимательства.
Решение о создании Межведомственной проектной группы, а также об изменении ее состава размещается на веб-портале ГЧП в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения.
15. Межведомственная проектная группа осуществляет следующие функции:
изучает предложения и инициативы, по механизмам реализации проекта ГЧП;
формирует рекомендации по отбору, оценке, определению приоритетности, способу осуществления проекта ГЧП, виду конкурса, вопросам, связанным с выделением земельных участков, подключением к инженерным сетям;
принимает рекомендации путем подписания протокола о целесообразности либо отсутствии целесообразности реализации проекта ГЧП по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
изучает результаты маркетинговых и иных исследований по планируемому проекту ГЧП, расчеты и материалы, необходимые для разработки конкурсной документации по проекту ГЧП;
формирует предложения для включения в конкурсную документацию;
заслушивает отчеты лиц, вовлеченных в подготовку проекта ГЧП, начиная с этапа планирования проекта ГЧП до этапа заключения договора ГЧП;
вносит предложения по доработке конкурсной документации проекта ГЧП в ходе процесса ее согласования и экспертизы по мере получения замечаний от согласующих уполномоченных органов и организаций. При этом в заключениях по итогам экспертизы или согласования при наличии указываются рекомендации по управлению проектами ГЧП для Межведомственной проектной группы;
отслеживает соблюдение сроков и процедур, предусмотренных настоящими Правилами.

12. МЖӘ жобасын жеке бастама бойынша іске асыру қажеттігі туралы қорытындыны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары және (немесе) актілері негізінде, сондай-ақ МЖӘ жобасының басымдығы мен жеделдігін ескере отырып, уәкілетті тұлға қабылдайды.
МЖӘ жобасының басымдығын, жеделдігін айқындау кезінде уәкілетті тұлға:
Ведомствоаралық жобалау тобының ұсынымдарын назарға алады;
МЖӘ жобаларына басымдық беруді пайдаланады;
келіп түскен кәсіпкерлік субъектілері бастамаларының (осы бастамалар келіп түскен жағдайда) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына не актілеріне сәйкестігін талдайды.
МЖӘ жобаларына басымдық беру шеңберінде МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығы дәрежесі қаралады. Бірінші кезекте халықтың базалық қажеттіліктерін қамтамасыз ететін МЖӘ жобаларын іске асыру қаралады.
Егер басымды МЖӘ жобалары бірнеше болған жағдайда, мұндай жобаларды іске асырудың жеделділігі дәрежесі айқындалады.
Осы кезеңде МЖӘ жобасының алдын ала экономикалық және әлеуметтік тиімділігі айқындалады.
МЖӘ жобалары халық үшін ұзақ мерзімді кезеңге құндылық жасауға, жекеше әріптестің инвестициялар тартуына, сондай-ақ МЖӘ жобасының ерекшеліктеріне байланысты кемінде 5 (бес) жыл мерзімге жекеше әріптестің МЖӘ объектісін пайдалануына бағдарланады.
13. МЖӘ жобасын іске асыру қажеттігі туралы оң қорытынды МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасын әзірлеу рәсімдеріне көшу үшін негіз болып табылады.
14. МЖӘ жобасын жоспарлау сатысында жобаны басқару сапасын қамтамасыз ету үшін уәкілетті тұлғалар ведомстволық бағынысты ұйымдардың мамандарын, тәуелсіз сарапшыларды, жобалық, инжинирингтік және басқа компанияларды, мүдделі және уәкілетті мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерін, кәсіпкерлік субъектілерін тарту жолымен Ведомствоаралық жобалау тобын құрады.
Ведомствоаралық жобалау тобын құру туралы, сондай-ақ оның құрамын өзгерту туралы шешім МЖӘ веб-порталында тиісті шешім қабылданған күннен бастап (2) екі жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылады.
15. Ведомствоаралық жобалау тобы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
МЖӘ жобасын іске асыру тетіктері бойынша ұсыныстар мен бастамаларды зерделейді;
МЖӘ жобасының басымдығын, жүзеге асыру тәсілін, конкурстың түрін, жер учаскелерін бөлуге, инженерлік желілерге қосылуға байланысты мәселелерді іріктейді, бағалайды, айқындайды;
осы Қағидаларға 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамаға қол қою жолымен МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығы не орынсыздығы туралы ұсынымдар қабылдайды;
жоспарланып отырған МЖӘ жобасы бойынша маркетингтік және өзге де зерттеулердің нәтижелерін, МЖӘ жобасы бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлеуге қажетті есептеулер мен өзге де материалдарды зерделейді;
конкурстық құжаттамаға қосу үшін ұсыныстар қалыптастырады;
МЖӘ жобасын жоспарлау кезеңінен бастап МЖӘ шартын жасасу кезеңіне дейін МЖӘ жобасын әзірлеуге тартылған тұлғалардың есептерін тыңдайды;
келісуші уәкілетті органдар мен ұйымдардан ескертулер алынуына қарай келісу және сараптау процестері барысында МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасын пысықтауды жүзеге асырады. Бұл ретте сараптаудың немесе келісудің нәтижесі бойынша қорытындыларда, бар болса, Ведомствоаралық жобалау тобы үшін МЖӘ жобаларын басқару жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі;
осы Қағидаларда көзделген мерзімдер және рәсімдердің сақталуын қадағалайды.

16. Уполномоченные лица и иные заинтересованные лица в соответствии со статьей 26 Закона привлекают Центр развития ГЧП для обучения специалистов в области ГЧП, а также проведения исследований и выработки рекомендаций по вопросам ГЧП.
17. Финансовые и иные организации, заинтересованные в финансировании проекта ГЧП, вправе участвовать в разработке и обсуждении конкурсной документации проекта ГЧП, проекта договора ГЧП, в том числе вносить предложения по схеме финансирования проекта ГЧП, обеспечения исполнения обязательств по привлекаемым займам, предполагаемым платежам в случаях расторжения договора ГЧП и иным вопросам, связанным с финансированием проекта ГЧП.
18. В целях привлечения субъектов предпринимательства к планированию проекта ГЧП, повышения прозрачности процесса планирования, допускается размещение уполномоченными лицами запроса выражения интереса о планируемом проекте ГЧП на своем официальном интернет-ресурсе и на веб-портале ГЧП.
Дополнительно допускается размещение на иных интернет-ресурсах и в периодических печатных изданиях.
Запрос выражения интереса о планируемом проекте ГЧП содержит контактные данные уполномоченного лица, основные параметры и требования проекта ГЧП, а также окончательные сроки представления предложений.
19. В случае принятия решения организатором конкурса о проведении закрытого конкурса по определению частного партнера, информация о планируемом проекте ГЧП не публикуется. Запрос выражения интереса направляется в письменном виде потенциальным частным партнерам, предварительно определенным организатором конкурса.
20. В целях привлечения потенциальных частных партнеров к обсуждению проекта ГЧП могут проводиться круглые столы, встречи, road-show (презентации), networking (участие в отраслевых конференциях и форумах, выставках), инвестиционный маркетинг и другие необходимые мероприятия.
21. Организатор конкурса осуществляет сбор поступивших предложений, и при необходимости организует конкурентный диалог путем проведения переговоров уполномоченного лица с каждым из потенциальных частных партнеров, в том числе с единственным потенциальным частным партнером.
Конкурентный диалог организуется для формирования оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным необходимым параметрам проекта ГЧП, мерам государственной поддержки, критериям определения лучшей конкурсной заявки и иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров, в том числе единственного потенциального частного партнера.

16. Уәкілетті тұлғалар мен өзге де мүдделі тұлғалар Заңның 26-бабына сәйкес МЖӘ саласындағы мамандарды оқыту, сондай-ақ МЖӘ мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу және ұсынымдар әзірлеу үшін МЖӘ дамыту орталығын тартады.
17. МЖӘ жобасын қаржыландыруға мүдделі қаржылық және өзге де ұйымдар МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасын, МЖӘ шартының жобасын әзірлеуге және талқылауға қатыса алады, оның ішінде МЖӘ жобасын қаржыландыру, МЖӘ шарты бұзылған жағдайларда тартылатын қарыздар, көзделетін төлемдер бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету схемасы және МЖӘ жобасын қаржыландыруға байланысты өзге де мәселелер бойынша ұсыныстар енгізе алады.
18. МЖӘ жобасын жоспарлауға кәсіпкерлік субъектілерін тарту, жоспарлау процесінің ашықтығын арттыру мақсатында, уәкілетті тұлғалардың жоспарланған МЖӘ жобасы туралы қызығушылық танытқан сұрау салуды өздерінің ресми интернет-ресурстарында және МЖӘ веб-порталында орналастыруына жол беріледі.
Ақпартты өзге де интернет-ресурстарда және мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыруға қосымша жол беріледі.
Жоспарланған МЖӘ жобасы туралы қызығушылық танытатын сұрау салуда уәкілетті тұлғаның байланыс деректері, МЖӘ жобасының негізгі параметрлері мен талаптары, сондай-ақ ұсыныстар берудің түпкілікті мерзімдері қамтылады.
19. Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурсты жабық түрде өткізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, жоспарланған МЖӘ жобасы туралы ақпарат жарияланбайды. Қызығушылық танытқан сұрау салу конкурсты ұйымдастырушы алдын ала айқындаған әлеуетті жекеше әріптестерге жазбаша түрде жолданады.
20. МЖӘ жобасын талқылауға әлеуетті жекеше әріптестерді тарту мақсатында дөңгелек үстелдер, кездесулер, road-show (тұсаукесерлер), networking (салалық конференцияларға және форумдарға, көрмелерге қатысу), инвестициялық маркетинг және басқа да қажетті іс-шаралар өткізілуі мүмкін.
21. Конкурсты ұйымдастырушы келіп түскен ұсыныстарды жинақтайды және қажет болған жағдайда уәкілетті тұлғаның әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысымен, оның ішінде жалғыз әлеуетті жекеше әріптеспен келіссөздер жүргізуі жолымен бәсекелі диалог ұйымдастыра алады.
Бәсекелі диалог әрбір мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің, оның ішінде жалғыз әлеуетті жекеше әріптестің мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық, қаржылық, заңдық және МЖӘ жобасының басқа да қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттары бойынша оңтайлы шешімдер және өзге де шешімдер қалыптастыру үшін ұйымдастырылады.

22. Результаты конкурентного диалога по проектам ГЧП оформляются протоколом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Все участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения.
23. Уполномоченные лица разрабатывают конкурсную документацию с учетом итогов конкурентного диалога, результатов работы Межведомственной проектной группы, а также с учетом требований Закона.
24. К обсуждению проекта конкурсной документации или бизнес-плана могут привлекаться заинтересованные государственные органы, эксперты и заинтересованные лица.
Параграф 2. Порядок распределения средств распределяемых бюджетных программ на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов, проведения консультативного сопровождения проектов государственно-частного партнерства, в том числе концессионных проектов
25. В рамках разработки или корректировки конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, финансируется проведение соответствующих необходимых экспертиз, за исключением экономической экспертизы.
26. Финансирование и проведение экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов осуществляются за счет средств распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
27. Средства распределяемой бюджетной программы подлежат распределению в течение финансового года между различными администраторами бюджетных программ на основании перечня услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию в соответствии со статьей 154-4 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
28. Процесс финансирования разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов за счет средств распределяемых бюджетных программ представляет собой комплекс мероприятий, содержащий следующие основные этапы:
1) предоставление администраторами бюджетных программ заявок на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;

22. МЖӘ жобалары бойынша бәсекелі диалогтың нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
Бәсекелі диалогқа қатысушылардың бәрі оны жүргізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды.
23. Уәкілетті тұлғалар бәсекелі диалогтың қорытындыларын, Ведомствоаралық жобалау тобы жұмысының нәтижелерін ескере, сондай-ақ Заңның талаптарын ескере отырып, конкурстық құжаттаманы әзірлейді.
24. Конкурстық құжаттама жобасын немесе бизнес-жоспарды талқылауға мүдделі мемлекеттік органдар, сарапшылар және мүдделі тұлғалар тартылуы мүмкін.
2-параграф. Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оған қажетті сараптамалар жүргізуді, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларына, оның ішінде концессиялық жобаларға консультациялық сүйемелдеу жүргізуді қаржыландыруға бөлу тәртібі
25. МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу шеңберінде, экономикалық сараптаманы қоспағанда, тиісті қажетті сараптамаларды жүргізу қаржыландырылады.
26. МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын және сарапталаржүргізуді, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыру және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
27. Бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражаты Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 154-4-бабына сәйкес мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын консультациялық қолдау жөнiндегi көрсетілетін қызметтердiң тiзбесi негізінде бір қаржы жылы ішінде түрлі бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арасында бөлінуге жатады.
28. МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, МЖӘ жобаларына, оның ішінде концессиялық жобаларға консультациялық сүйемелдеу жүргізуді бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражаты есебінен қаржыландыру процесі мынадай негізгі кезеңдерді:
1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, МЖӘ жобаларына, оның ішінде концессиялық жобаларға консультациялық сүйемелдеу жүргізуді қаржыландыруға өтінімдер беруін;

2) формирование и утверждение перечня услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию;
3) финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов.
29. Администраторы бюджетных программ представляют заявки на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
30. Заявка на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов включает инвестиционное предложение с приложением:
1) положительного заключения отраслевой экспертизы;
2) проекта технического задания на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов;
3) расчета стоимости разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов.
Период освоения средств, выделенных на разработку или корректировку конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, по распределяемой бюджетной программе центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, может составлять более одного года, но не более срока, определенного в предложении соответствующей бюджетной комиссии.
31. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основании положительного экономического заключения на инвестиционное предложение, и с учетом установленных законом о республиканском бюджете лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан, формирует заключения на разработку или корректировку конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, а также проведение необходимых экспертиз, и вносит на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.
32. Местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании положительного экономического заключения на инвестиционное предложение и с учетом установленных уполномоченным органом по государственному планированию лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, формирует заключения на разработку или корректировку конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, а также проведение необходимых экспертиз, и вносит на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.

2) мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын консультациялық қолдау бойынша көрсетілетін қызметтердiң тiзбесiн қалыптастыру мен бекітуді;
3) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, МЖӘ жобаларына, оның ішінде концессиялық жобаларға консультациялық сүйемелдеу жүргізуді қаржыландыруды қамтитын іс-шаралар кешенін білдіреді.
29. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді, МЖӘ жобаларына, оның ішінде концессиялық жобаларға консультациялық сүйемелдеу жүргізуді қаржыландыруға өтінімдер береді.
30. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ конкурстық құжаттамаға қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыруға арналған өтінім:
1) салалық сараптаманың оң қорытындысы;
2) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге техникалық тапсырманың жобасы;
3) МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеудің немесе түзетудің, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізудің құнын есептеу қоса берілген инвестициялық ұсынысты қамтиды.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның бөлінетін бюджеттік бағдарламасы бойынша МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге бөлінген қаражатты игеру кезеңі бір жылдан астам мерзімдіқұрауы мүмкін, бірақ тиісті бюджет комиссиясының ұсынысында айқындалған мерзімнен аспауы тиіс.
31. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган МЖӘ жобасы инвестициялық ұсынысқа оң экономикалық қорытынды негізінде және республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер лимиттерін ескере отырып, МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қорытындыларды қалыптастырады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
32. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган инвестициялық ұсынысқа оң экономикалық қорытынды негізінде және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган белгіленген облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдарының МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелер, оның ішінде мемлекеттік концессиялық міндеттемелер лимиттерін ескере отырып, МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуге қорытындыларды қалыптастырады және тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.

33. По проектам ГЧП, в том числе по концессионным проектам, одобренным бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционном предложении, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, формирует перечень услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
34. Перечень услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, содержащий название и сумму финансирования по каждому проекту ГЧП, в том числе концессионному проекту, утверждается центральным уполномоченным органом по государственному планированию или местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, подготовку которых осуществляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
35. Исполнительный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления, направляет заявку на финансирование услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
36. Заявка на финансирование услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов содержит следующие основные сведения:
1) наименование проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта;
2) информация об администраторе бюджетных программ;
3) виды услуг и их заявляемая стоимость.
37. К заявке также прилагаются:
1) проект технического задания по предоставлению услуг, в котором должны быть отражены следующие основные сведения:
цель и задачи привлечения услуг;
общие требования к предоставлению услуг;
сроки предоставления услуг;
показатели (индикаторы) прямых результатов предоставления услуг;
2) обоснование заявляемой общей стоимости услуг;
3) иные сведения, обосновывающие необходимость привлечения услуг.
38. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию вносит заявку на оказание услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов на рассмотрение в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для последующего внесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию вносит заявку на оказание услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов на рассмотрение бюджетной комиссии.
По объемам финансирования услуг по консультативному сопровождению каждого проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, одобренного бюджетными комиссиями, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формируют перечень услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.

33. Бюджет комиссиялары мақұлдаған, инвестициялық ұсыныстарда қамтылған МЖӘ жобалары, оның ішінде концессиялық жобалар бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердiң тiзбесiн қалыптастырады.
34. Әрбір МЖӘ жобасы, оның ішінде концессиялық жоба бойынша атауды және қаржыландыру сомасын қамтитын мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын консультациялық қолдау жөнiндегi көрсетілетін қызметтердiң тiзбесiн дайындалуын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы бекітеді.
35. Мемлекеттiк басқарудың тиiстi саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын атқарушы орган МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердi қаржыландыруға арналған өтiнiмдi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға жiбередi.
36. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржыландыруға арналған өтінім мынадай негізгі мәліметтерді:
1) МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның атауын;
2) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі туралы ақпаратты;
3) көрсетілетін қызметтердің түрлері және олардың мәлімделетін құнын қамтиды.
37. Өтінімге, сондай-ақ мыналар:
1) мынадай негізгі мәліметтер көрсетілуі тиіс қызметтер көрсету жөніндегі техникалық тапсырманың жобасы:
көрсетілетін қызметтерді тартудың мақсаты мен міндеттері;
қызметтер ұсынуға қойылатын жалпы талаптар;
қызметтер ұсыну мерзімдері;
қызметтер ұсынудың тікелей нәтижелерінің көрсеткіштері (индикаторлары);
2) көрсетілетін қызметтердің мәлімделген жалпы құнының негіздемесі;
3) көрсетілетін қызметтер тарту қажеттілігін негіздейтін өзге де мәліметтер қоса беріледі.
38. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған өтінімді кейіннен республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қарауына енгізеді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу бойынша қызметтер көрсетуге арналған өтінімді бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Бюджет комиссиялары мақұлдаған әрбір МЖӘ жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны консультативтік сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржыландыру көлемі бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастырады, ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

39. Соответствующая бюджетная комиссия по результатам рассмотрения определяет перечень услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, а также виды и объемы финансирования по каждому проекту.
40. Перечень услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, содержит название и сумму финансирования по каждому проекту.
41. Формирование, внесение на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии и утверждение изменений и (или) дополнений в перечни на оставшуюся сумму средств соответствующих распределяемых бюджетных программ осуществляются в порядке, установленном настоящим параграфом.
42. В случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, включающих разработку или корректировку технико-экономического обоснования (далее – ТЭО) проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, администраторы бюджетных программ обеспечивают возврат неиспользованной части выделенных бюджетных средств до последнего уточнения соответствующего бюджета.
43. Возврат неиспользованных или частично использованных бюджетных средств осуществляется путем восстановления соответствующих бюджетных программ центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию без соответствующего решения соответствующих бюджетных комиссий на основании разработанного в установленном порядке и принятого приказа центрального уполномоченного органа по государственному планированию или решения местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы о внесении изменений в приказ центрального уполномоченного органа по государственному планированию или решение местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы о распределении соответствующих распределяемых бюджетных программ с последующим внесением изменений в сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам.

39. Тиiстi бюджет комиссиясы қарау нәтижелерi бойынша мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердiң тiзбесiн, сондай-ақ әрбiр жоба бойынша қаржыландырудың түрлерi мен көлемдерiн айқындайды.
40. МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтердің тізбесі әрбір жоба бойынша атауын және қаржыландыру сомасын қамтиды.
41. Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар қаражатының қалған сомасына тізімдемелерге өзгерістер және (немесе) толықтыруларды қалыптастыру, тиісті бюджет комиссияның қарауына енгізу және бекіту осы Параграфта белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
42. Тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін (бұдан әрі – ТЭН) әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері тиісті бюджетті соңғы нақтылауға дейін бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруды қамтамасыз етеді.
43. Пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған бюджет қаражатын қайтару кейіннен түсімдердің және төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, белгіленген тәртіппен әзірленген және қабылданған тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлу туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешіміне өзгерістер енгізу туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның бұйрығы немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде тиісті бюджет комиссияларының тиісті шешімінсіз мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бюджеттік бағдарламаларын қалпына келтіру арқылы жүзеге асырылады.

44. Не допускается возврат администратором бюджетной программы неиспользованной части выделенных бюджетных средств соответствующему уполномоченному органу по государственному планированию после уточнения соответствующего бюджета во втором полугодии, в случаях неиспользования или частичного использования в течение финансового года бюджетных средств, выделенных по соответствующим распределяемым бюджетным программам на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов.
45. Администраторы бюджетных программ на основании перечня услуг по консультативному сопровождению, которое осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию, обеспечивают разработку или корректировку, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, консультативное сопровождение проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов.
46. Финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативного сопровождения проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, осуществляется в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в области государственно-частного партнерства и о концессиях.
47. В обязательства поставщика по договору на разработку или корректировку, а также проведение необходимых экспертиз конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, включающих разработку или корректировку ТЭО проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проекта ГЧП, в том числе концессионного проекта, консультативное сопровождение проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, включается требование об обязательной доработке конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, услуг по консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, поставщиком, в случае возникновения замечаний и предложений по результатам проведения соответствующих экспертиз, в том числе возвращении проекта на доработку при проведении экономической экспертизы проекта, администратором бюджетных программ в пределах общей стоимости договора в течение 30 (тридцати) календарных дней.

44. МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамалар жүргізуді, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыруға тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша бөлінген бюджет қаражаты қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайларда, екінші жарты жылдықта тиісті бюджетті нақтылағаннан кейін, бюджеттік бағдарлама әкімшісімен тиісті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылмаған бөлігін қайтаруына жол берілмейді.
45. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның тиiстi бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын консультациялық қолдау жөнiндегi көрсетілетін қызметтердiң тiзбесiнің негізінде, МЖӘ жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажеттi сараптамаларын жүргізуді, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді.
46. МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамаларды жүргізуді, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеуді қаржыландыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында және Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы және концессиялар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
47. МЖӘ жобаларын, оның ішінде МЖӘ жобаларының ТЭН-ін әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын концессиялық жобаларды, оның ішінде МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын концессиялық жобаларды, оның ішінде концессиялық жобаны әзірлеуге немесе түзетуге, сондай-ақ МЖӘ жобаларын консультациялық сүйемелдеуге арналған шарт бойынша өнім берушінің міндеттемелеріне оның ішінде концессиялық жобалар, МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын міндетті пысықтау туралы талап енгізіледі, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді өнім беруші тиісті сараптамаларды жүргізу нәтижелері бойынша ескертулер мен ұсыныстар туындаған жағдайда, оның ішінде жобаның экономикалық сараптамасын жүргізу кезінде жобаны пысықтауға қайтарған жағдайда, бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі шарттың жалпы құны шегінде күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде.

48. Администраторы бюджетных программ представляют в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию информацию о ходе реализации мероприятий по разработке или корректировке конкурсной документации проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов, консультативному сопровождению проектов ГЧП, в том числе концессионных проектов ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Параграф 3. Разработка, согласование, экспертиза, а также утверждение конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений
49. Государственный орган-разработчик конкурсной документации после получения экономического заключения на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта ГЧП вносит в уполномоченный орган по государственному планированию заявку с приложением инвестиционного предложения, заключений на него и других соответствующих экспертиз, для дальнейшего вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса разработки или корректировки конкурсной документации (в случае привлечения юридических лиц по сопровождению проектов ГЧП) за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
50. По проектам ГЧП, одобренным соответствующими бюджетными комиссиями, содержащимся в инвестиционных предложениях, центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию формирует перечень проектов ГЧП, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз конкурсных (аукционных) документаций которых осуществляются за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию.
51. На основании экономических заключений на инвестиционные предложения и согласно заключениям бюджетных комиссий осуществляется разработка или корректировка конкурсных документаций проектов ГЧП, включающих разработку или корректировку ТЭО проектов ГЧП (в случае необходимости), являющихся неотъемлемой частью конкурсной документации проекта ГЧП.
52. Конкурсная документация, в том числе при внесении в нее соответствующих изменений и (или) дополнений (далее – конкурсная документация), разрабатывается на казахском и (или) русском языках, с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах, в порядке, установленном Законом и настоящими Правилами, на иных языках с учетом специфики проекта ГЧП.

48. Бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерi мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органға МЖӘ жобаларының, оның ішінде концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамасын әзірлеу немесе түзету, МЖӘ жобаларын, оның ішінде концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу бойынша iс-шараларын iске асыру барысы туралы ақпаратты, тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне (оныншы) дейiн ұсынады.
3-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының конкурстық құжаттамасын, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, әзірлеу, келісу, сараптама жүргізу, сондай-ақ бекіту
49. Конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына берілетін МЖӘ жобасын іске асыру орындылығы туралы экономикалық қорытындыны алғаннан кейін инвестициялық ұсыныс, оған берілген қорытындылар және басқа да тиісті сараптамалар қоса берілген өтінімді, мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органның тиісті бөлiнетiн бюджеттiк бағдарламасының қаражаты есебінен конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеу немесе түзету (МЖӘ жобаларын сүйемелдеу бойынша заңды тұлғалар тартылған жағдайда) мәселесін одан әрі тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға енгізеді.
50. Инвестициялық ұсыныстарда қамтылған тиісті бюджет комиссиялары мақұлдаған МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган конкурстық (аукциондық) құжаттаманы әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларды жүргізу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарламасының қаражаты есебінен жүзеге асырылатын МЖӘ жобаларының тізбесін қалыптастырады.
51. Инвестициялық ұсыныстарға берілетін экономикалық қорытындылардың негізінде және бюджет комиссияларының қорытындыларына сәйкес МЖӘ жобасының конкурстық (аукциондық) құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын МЖӘ жобаларының ТЭН-ін (қажет болған жағдайда) әзірлеуді немесе түзетуді қамтитын МЖӘ жобаларының конкурстық құжаттамаларын әзiрлеу немесе түзету жүзеге асырылады.
52. Конкурстық құжаттама, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде (бұдан әрі – конкурстық құжаттама), қазақ және (немесе) орыс тілдерінде, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, Заңмен және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен МЖӘ жобасының ерекшелігін ескере отырып өзге де тілдерде де әзірленеді.

53. Конкурсная документация согласно пункту 2 статьи 37 Закона содержит следующую информацию:
1) Паспорт проекта, включающий общие сведения о проекте ГЧП:
наименование проекта;
наименование организатора конкурса;
краткое описание объекта ГЧП;
место реализации проекта;
краткое содержание институционального и эксплуатационного периодов;
срок реализации проекта с разбивкой на периоды;
предполагаемая сумма инвестиций;
2) Конкурсные условия, включая:
порядок подачи заявки на квалификацию,
требования к документам, подтверждающим соответствие потенциальных частных партнеров предъявляемым квалификационным требованиям;
описание критериев определения лучшей конкурсной заявки;
указание валюты (валют), в которой должны быть выражены параметры проекта ГЧП, и курс валюты (валют), который будет применен для приведения к единой валюте в целях их сопоставления и оценки;
требования к языку представления конкурсной заявки;
указание на право потенциального частного партнера изменять или отзывать свою конкурсную заявку до истечения срока представления конкурсных заявок;
содержание конкурсной заявки, способ, место, срок представления и действия конкурсных заявок, а также условия внесения обеспечения конкурсной заявки;
способы получения разъяснений по содержанию конкурсной документации проекта ГЧП;
процедуры, место, дату и время вскрытия конвертов с конкурсными заявками;
существенные условия конкурса, то есть условия, в которые не допускается внесение изменений в ходе переговоров;
3) Информационный лист, содержащий описание проекта ГЧП, разрабатываемый по структуре согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) Проект договора ГЧП.
54. Проект информационного листа конкурсной документации при частной инициативе разрабатывается потенциальным частным партнером по структуре согласно приложению 4 к настоящим Правилам и включает информацию по размеру и порядку возмещения затрат частного инициатора на разработку проекта информационного листа конкурсной документации и проекта договора ГЧП.
55. Заявление о частной инициативе реализации проекта ГЧП с приложением проекта информационного листа конкурсной документации, направляется потенциальным частным партнером уполномоченному лицу, которое не позднее 15 рабочих дней с даты получения заявления направляет заявителю заключение о необходимости реализации проекта ГЧП в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
Правильность составления заявления, в том числе в части определения уполномоченного лица, которому направляется заявление о частной инициативе реализации проекта ГЧП, обеспечивается потенциальным частным партнером.

53. Заңның 37-бабының 2-тармағына сәйкес конкурстық құжаттама мынадай ақпаратты қамтиды:
1) МЖӘ жобасы туралы жалпы мәліметтерді қамтитын жобаның төлқұжаты:
жобаның атауы;
конкурсты ұйымдастырушының атауы;
МЖӘ объектісінің қысқаша сипаттамасы;
жобаны іске асыру орны;
институционалдық және пайдалану кезеңдерінің қысқаша мазмұны;
кезеңдерге бөлінген жобаны іске асыру мерзімі;
инвестициялардың болжамды сомасы;
2) конкурстық шарттар, соның ішінде:
біліктілікке өтінім беру тәртібі,
әлеуетті жекеше әріптестердің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарға қойылатын талаптар;
үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттарының сипаттамасы;
МЖӘ жобасының параметрлері көрсетілуге тиіс валютаны (валюталарды) көрсету және оларды салыстыру мен бағалау мақсатында бірыңғай валютаға келтіру үшін қолданылатын валюта (валюталар) бағамы;
конкурстық өтінім берілетін тілге қойылатын талаптар;
әлеуетті жекеше әріптестің өз конкурстық өтінімін конкурстық (аукциондық) өтінімдер ұсыну мерзімі өткенге дейін өзгерту немесе кері қайтарып алу құқығына нұсқау;
конкурстық өтінімнің мазмұны, конкурстық өтінімдерді ұсыну тәсілі, орны, мерзімі және олардың күші, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарттары;
МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасының мазмұны бойынша түсіндірулерді алу тәсілдері;
конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімдері, орны, күні мен уақыты;
конкурстың елеулі шарттары, яғни келіссөздер барысында өзгерістер енгізуге жол берілмейтін шарттары;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша әзірленетін МЖӘ жобасының сипаттамасын қамтитын ақпараттық парақ;
4) МЖӘ шартының жобасы.
54. Конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын жеке бастама кезінде әлеуетті жекеше әріптес осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша әзірлейді және конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын және МЖӘ шартының жобасын әзірлеуге жеке бастамашының шығындарын өтеу мөлшері мен тәртібі жөніндегі ақпаратты қамтиды.
55.Конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын қоса бере отырып, МЖӘ жобасын іске асырудың жеке бастамасы туралы өтінішті әлеуетті жекеше әріптес уәкілетті тұлғаға жібереді, ол өтінішті алған күннен бастап 15 жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес МЖӘ жобасын іске асыру қажеттігі туралы қорытынды жібереді.
Өтінішті жасаудың дұрыстығын, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асырудың жеке бастамасы туралы өтініш жіберілетін уәкілетті тұлғаны айқындау бөлігінде әлеуетті жекеше әріптес қамтамасыз етеді.

56. В случае выявления недостатков или неполной информации, в срок, установленный частью первой пункта 55 настоящих Правил, уполномоченное лицо направляет частному инициатору замечания, рекомендации и требования к предлагаемому проекту информационного листа, и по согласованию с частным инициатором устанавливает срок доработки указанного документа.
В случае, если частный инициатор не представил доработанный проект информационного листа в срок, установленный согласно части первой настоящего пункта Правил, уполномоченное лицо направляет отрицательное заключение.
57. В случае положительного заключения о необходимости реализации проекта ГЧП, частный партнер в срок не позднее 10 рабочих дней с даты получения такого заключения направляет уполномоченному лицу проект договора ГЧП, разработанный в соответствии с информационным листом.
Уполномоченное лицо разрабатывает на основании проекта информационного листа и проекта договора ГЧП, разработанных частным инициатором, проект конкурсной документации согласно пункту 53 настоящих Правил и направляет на дальнейшее согласование и экспертизы в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
58. Конкурсная документация подлежит отраслевой экспертизе уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Отраслевая экспертиза конкурсной документации проводится отраслевыми центральными государственными органами по республиканским проектам ГЧП либо местными отраслевыми государственными органами по местным проектам ГЧП в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента внесения. Отраслевое заключение по результатам экспертизы оформляется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и размещается на веб-портале ГЧП.
Местные отраслевые государственные органы направляют в центральные государственные органы соответствующей отрасли копию отраслевого заключения по местным проектам ГЧП, стоимость которых свыше четырехмиллионного месячного расчетного показателя, для сведения.
В случае признания проекта ГЧП по целесообразности, срокам реализации, объемам, стоимости и механизму реализации, достижению конечных и прямых результатов по проекту ГЧП, подготавливается положительное отраслевое заключение, в противном случае – отрицательное отраслевое заключение.
Конкурсная документация при внесении в нее изменений и (или) дополнений подлежит направлению на отраслевую экспертизу.
Отраслевое заключение полистно парафируется руководителем структурного подразделения отраслевого центрального либо местного государственного органа и подписывается первым руководителем отраслевого центрального, либо местного государственного органа, либо лицом его, замещающим с приложением соответствующего приказа.
Отраслевое заключение представляется в прошитом виде, с пронумерованными страницами, последняя страница на оборотной стороне заверяется печатью организатора конкурса (аукциона) и указывается количество страниц.
Вышеуказанные требования к оформлению отраслевого заключения не применяются, если оно направлено посредством веб-портала ГЧП.
По проектам ГЧП в сфере информатизации оценка технологических, технических решений, предусмотренных в конкурсной документации, в том числе графика реализации, проводится на соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
По проектам ГЧП в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности оценка технологических, технических решений, предусмотренных в конкурсной документации, в том числе графика реализации, проводится на соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
В случае если проект ГЧП затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз конкурсной документации, подготавливаемых согласно требованиям настоящего пункта для отраслевой экспертизы.

56. Кемшіліктер немесе толық емес ақпарат анықталған жағдайда, осы Қағидалардың 55-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде уәкілетті тұлға жеке бастамашыға ұсынылатын ақпараттық парақтың жобасына ескертулер, ұсынымдар мен талаптар жібереді және жеке бастамашымен келісу бойынша көрсетілген құжатты пысықтау мерзімін белгілейді.
Егер жеке бастамашы Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігіне сәйкес белгіленген мерзімде ақпараттық парақтың пысықталған жобасын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті тұлға теріс қорытынды жібереді.
57. МЖӘ жобасын іске асыру қажеттілігі туралы оң қорытынды болған жағдайда, жекеше әріптес мұндай қорытындыны алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті тұлғаға ақпараттық параққа сәйкес әзірленген МЖӘ шартының жобасын жібереді.
Уәкілетті тұлға жеке бастамашы әзірлеген ақпараттық парақтың жобасы мен МЖӘ шартының жобасы негізінде осы Қағидалардың 53-тармағына сәйкес конкурстық құжаттаманың жобасын әзірлейді және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен одан әрі келісуге және сараптамаға жібереді.
58. Конкурстық құжаттаманы тиісті саланың уәкілетті органы салалық сараптауы тиіс.
Конкурстық құжаттамаға салалық сараптаманы республикалық МЖӘ жобалары бойынша салалық орталық мемлекеттік органдар не жергілікті МЖӘ жобалары бойынша жергілікті салалық мемлекеттік органдар енгізілген сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізеді. Сараптама нәтижелері бойынша салалық қорытынды осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және МЖӘ веб-порталында орналастырылады.
Жергілікті салалық мемлекеттік органдар тиісті саланың орталық мемлекеттік органдарына құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті МЖӘ жобалары бойынша салалық қорытындының көшірмесін мәлімет үшін жібереді.
МЖӘ жобасының орындылығы, іске асыру мерзімдері, көлемі, құны және іске асыру тетігі, МЖӘ жобасы бойынша түпкілікті және тікелей нәтижелерге қол жеткізу бойынша танылған жағдайда, оң салалық қорытынды, қарсы жағдайда – теріс салалық қорытынды дайындалады.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде ол салалық сараптамаға жіберілуі тиіс.
Салалық қорытындының әр парағына салалық орталық не жергілікті мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің басшысы қол қояды және тиісті бұйрықты қоса бере отырып, салалық орталық не жергілікті мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны ауыстыратын тұлға қол қояды.
Салалық қорытынды тігілген түрде, нөмірленген беттерімен ұсынылады, соңғы бет сырт жағынан конкурсты ұйымдастырушының мөрімен расталады және беттер саны көрсетіледі.
Салалық қорытындыны ресімдеуге жоғарыда көрсетілген талаптар, егер ол МЖӘ веб-порталы арқылы жіберілсе, қолданылмайды.
Ақпараттандыру саласындағы МЖӘ жобалары бойынша конкурстық құжаттамада көзделген технологиялық, техникалық шешімдердің, оның ішінде іске асыру кестесінің "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне бағалау жүргізіледі.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы МЖӘ жобалары бойынша конкурстық құжаттамада көзделген технологиялық, техникалық шешімдердің, оның ішінде іске асыру кестесінің "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне бағалау жүргізіледі.
Егер МЖӘ жобасы бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясын қозғаған жағдайда көрсетілген салалық мемлекеттік органдар салалық сараптама үшін осы тармақтың талаптарына сәйкес дайындалатын конкурстық құжаттаманың тиісті салалық сараптамалар қорытындыларын қосымша ұсынады.

59. В случае принадлежности проекта ГЧП к сферам естественных монополий организатор конкурса направляет на согласование конкурсную документацию уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их поступления с рассмотрением следующих вопросов:
1) соответствие положений конкурсной документации в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, относящиеся к сфере естественных монополий, требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в сферах естественных монополий;
2) соответствие конкурсной документации экономическим, финансовым, техническим и другим параметрам тарифообразования в ТЭО и (или) проектно-сметной документации (далее – ПСД) проекта ГЧП в случае его наличия;
3) согласование перечня документов, связанных с тарифообразованием проекта ГЧП, предоставляемых участниками конкурса в составе конкурсной заявки;
4) согласование существенных условий конкурсной документации, связанных с тарифообразованием;
5) согласование проекта договора ГЧП в части положений и приложений, включаемых в договор ГЧП, связанных с тарифообразованием проекта ГЧП;
6) при модернизации или реконструкции действующих объектов ГЧП – достижение увеличения или сохранения существующего уровня ликвидной стоимости задействованных основных средств за счет капиталообразующих затрат и снижение нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия, основанных на планах мероприятий, разработанных и реализуемых в рамках реализации проекта ГЧП;
7) расходы по услугам (товарам, работам), снижение производственных затрат;
8) объемы услуг (товаров, работ), увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых услуг (товаров, работ);
9) порядок формирования тарифа (цены, ставок сбора) и предельный уровень тарифа на предоставляемые услуги (товары, работы);
10) схему и условия заимствования и возмещения заемных ресурсов;
11) основные финансово-экономические показатели проекта ГЧП – внутренней нормы прибыли (доходности), прибыли на задействованные активы, дисконтированных потоков наличности при уровне тарифов (цен, ставок сборов) на услуги субъектов в рамках прогноза роста тарифов (цен, ставок сбора) на услуги (товары, работы), с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогноза выплат государственных обязательств по проектам ГЧП.
Согласование конкурсной документации оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу, либо требований по доработке конкурсной документации.

59. МЖӘ жобасы табиғи монополиялар салаларына жатқызылған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органмен олар келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мына мәселелерді қарай отырып:
1) табиғи монополиялар саласына жататын көрсетілетін қызметтерге, тауарларға және жұмыстарға тарифтерді (бағаларды, алым мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде конкурстық құжаттама ережелерінің Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар салаларындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес келуін;
2) конкурстық құжаттаманың ТЭН және (немесе) тарифтер қалыптастырудың экономикалық, қаржылық, техникалық және басқа да параметрлеріне және МЖӘ жобасының жобалау-сметалық құжаттамасы (бұдан әрі – ЖСҚ) бар болған жағдайда оған сәйкес келуін;
3) конкурсқа қатысушылар ұсынған конкурстық өтінімнің құрамында МЖӘ жобасының тариф қалыптастырумен байланысты құжаттар тізбесін келісуін;
4) тариф қалыптастырумен байланысты конкурстық құжаттаманың елеулі шарттарын келісуін;
5) МЖӘ жобасының тариф қалыптастырумен байланысты МЖӘ шартына енгізілетін ережелер мен қосымшалар бөлігінде МЖӘ шартының жобасын келісуін;
6) жұмыс істеп тұрған МЖӘ объектілерін жаңғырту, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу кезінде – іске қосылған негізгі құрал-жабдықтардың өтімділік құнының қазіргі деңгейінің капитал құрушы шығындар есебінен ұлғаюына немесе сақталуына қол жеткізуді және МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде әзірленген және іске асырылатын іс-шаралар жоспарларына негізделген нормативтік шығындарды төмендетуді және (немесе) бар болған жағдайда нормативтен жоғары шығындарды жоюды;
7) қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бойынша шығыстар, өндірістік шығындарды азайтуды;
8) қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемін ұлғайту және (немесе) сапасын арттыруды;
9) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемелерін) қалыптастыру тәртібі көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтің шекті деңгейін;
10) қарыз алудың және қарыз ресурстарын өтеудің схемасы мен шарттарын;
11) МЖӘ жобасының негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері – Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының және МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу болжамының көрсеткіштерін ескере отырып, пайданың (кірістіліктің), тартылған активтеріне пайданың, көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) өсу болжамы шеңберінде субъектілердің көрсетілетін қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерінің) деңгейіндегі қолма-қол ақшаның дисконтталған ағымдарының ішкі нормаларын келіседі.
Конкурстық құжаттаманы келісу келісім туралы немесе әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептерін немесе конкурстық құжаттаманы пысықтау бойынша талаптарды көрсете отырып, келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.

60. По республиканским проектам, предусматривающим обеспечение частными партнерами реализации государственных функций, конкурсная документация направляется на согласование в антимонопольный орган в части, относящейся к сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности.
В срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия конкурсной документации к рассмотрению антимонопольный орган направляет письмо о ее согласовании или отказе в согласовании с указанием обоснований.
61. Организатор конкурса направляет конкурсную документацию республиканских либо местных проектов ГЧП на согласование в центральный, либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета.
62. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит согласование конкурсной документации республиканских проектов ГЧП по вопросам, входящим в компетенцию, в том числе с рассмотрением следующих вопросов:
1) предоставление поручительства государства по инфраструктурным облигациям или государственных гарантий по займам, привлекаемым для финансирования проектов ГЧП.
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета при согласовании конкурсной документации, предусматривающей предоставление поручительства государства, согласовывает объем поручительства государства, предлагаемый организатором конкурса к предоставлению в рамках конкурса по определению частного партнера по проекту ГЧП;
2) принятие в республиканскую собственность объекта ГЧП или передачи существующего объекта республиканской собственности для реализации проекта ГЧП;
3) выделение средств из республиканского бюджета на выплату источников возмещения затрат и получения доходов, софинансирование по проекту ГЧП.
63. Местный уполномоченный орган по исполнению бюджета проводит согласование конкурсной документации местных проектов ГЧП по вопросам, входящим в компетенцию, в том числе с рассмотрением следующих вопросов:
1) принятие в коммунальную собственность объекта ГЧП или передачи существующего объекта коммунальной собственности для реализации проекта ГЧП;
2) выделение средств из местного бюджета на выплату источников возмещения затрат и получения доходов, софинансирование по проекту ГЧП.
64. Срок согласования конкурсной документации центральным либо местным уполномоченным органом по исполнению бюджета составляет не более 20 (двадцати) рабочих дней, если проект является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – не более 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
Согласование конкурсной документации центральным либо местным уполномоченным органом по исполнению бюджета оформляется в виде письма о согласовании, либо несогласовании с отражением причин несогласования, либо требований по доработке конкурсной документации.

60. Жекеше әріптестердің мемлекеттік функцияларды іске асыруын қамтамасыз етуді көздейтін республикалық жобалар бойынша конкурстық құжаттама бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласына қатысты бөлігінде монополияға қарсы органға келісуге жіберіледі.
Конкурстық құжаттама қарауға қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей, монополияға қарсы орган конкурстық құжаттаманы келісу немесе негіздемелерді көрсете отырып, келісуден бас тарту туралы хат жібереді.
61. Конкурсты ұйымдастырушы республикалық не жергілікті МЖӘ жобаларының конкурстық құжаттамасын бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға келісуге жолдайды.
62. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган құзыретіне кіретін мәселелер бойынша республикалық МЖӘ жобаларының конкурстық құжаттамасын келісуді жүргізеді, оның ішінде мынадай мәселелерді қарастыра отырып:
1) инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекеттің кепілгерлігін немесе МЖӘ жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер ұсыну мәселелерін.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекет кепілгерлігін ұсынуды көздейтін конкурстық құжаттаманы келісу кезінде МЖӘ жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс шеңберінде конкурсты ұйымдастырушы беруге ұсынған мемлекет кепілгерлігінің көлемін келіседі;
2) МЖӘ жобасын іске асыру үшін МЖӘ объектісін республикалық меншікке қабылдау немесе қолданыстағы республикалық меншік объектісін беру;
3) шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін төлеуге, МЖӘ жобасы бойынша бірлесіп қаржыландыруға республикалық бюджеттен қаражат бөлу мәселелерін.
63. Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті орган құзыретіне кіретін мәселелер бойынша, оның ішінде мынадай:
1) МЖӘ объектісін коммуналдық меншікке қабылдау немесе қолданыстағы коммуналдық меншік объектісін МЖӘ жобасын іске асыру үшін беру;
2) шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін төлеуге, МЖӘ жобасы бойынша бірлесіп қаржыландыруға жергілікті бюджеттен қаражат бөлу мәселелерін қарастыра отырып, жергілікті МЖӘ жобаларының конкурстық құжаттамасын келісуді жүргізеді.
64. Бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органның конкурстық құжаттаманы келісу мерзімі, егер жоба техникалық тұрғыдан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды, ал қалған жобалар бойынша келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органмен конкурстық құжаттаманы келісу не келіспеу себептерін не конкурстық құжаттаманы пысықтау бойынша талаптарды көрсете отырып, келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.

65. Организатор конкурса направляет конкурсную документацию, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, на согласование центральному либо местному уполномоченному органу по государственному планированию.
При внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию, к конкурсной документации, изложенной в новой редакции, прилагается соответствующая сравнительная таблица.
Конкурсная документация, а также прилагаемые к ней материалы, полистно парафируются руководителем ответственного структурного подразделения (ведомства) уполномоченного лица либо представляются в прошитом виде, с пронумерованными страницами. При прошивке последняя страница на оборотной стороне заверяется и указывается количество страниц.
Вышеуказанные требования к оформлению конкурсной документации в части парафирования не применяются к документации, если она представлена посредством веб-портала ГЧП.
66. Письмо о направлении проекта конкурсной документации на согласование содержит данные разработчика и (или) частного инициатора, включая фамилию, имя, отчество (при наличии), должность, телефон и адрес (адреса) электронной почты.
67. Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления конкурсной документации направляет ее и отраслевые заключения в Центр развития ГЧП или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, для проведения экспертизы, в том числе при внесении в нее изменений и (или) дополнений, которая осуществляется в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня представления конкурсной документации в данную организацию, если проект является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
При этом прилагается копия инвестиционного предложения и экономического заключения центрального либо местного уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта ГЧП.
68. Общий срок рассмотрения конкурсной документации центральным либо местным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом экспертизы не должен превышать 40 (сорок) рабочих дней по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, а по остальным проектам – не должен превышать 25 (двадцать пять) рабочих дней.
69. В случае необходимости представления недостающей и (или) дополнительной информации по конкурсной документации Центр развития ГЧП или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня уведомления о поступлении пакета документов (но не более одного раза), направляют соответствующие запросы организатору конкурса с одновременным уведомлением центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию соответственно.

65. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келісуге жолдайды.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде жаңа редакцияда жазылған конкурстық құжаттамаға тиісті салыстырма кесте қоса беріледі.
Конкурстық құжаттамаға және оған қоса берілетін материалдарға уәкілетті тұлғаның жауапты құрылымдық бөлімшесінің (ведомствосының) басшысы әр парағына қол қояды не беттері нөмірленіп, тігілген түрде ұсынылады. Тігу кезінде соңғы бет сырт жағынан куәландырылады және бет саны көрсетіледі.
Жоғарыда көрсетілген конкурстық құжаттаманы ресімдеуге қойылатын талаптар, егер ол МЖӘ веб-порталы арқылы ұсынылса, құжаттамаға қолданылмайды.
66. Конкурстық құжаттама жобасын келісуге жіберу туралы хатта тегі, атын, әкесінің атын (бар болса), лауазымын, телефонын және электрондық пошта мекенжайын (мекенжайларын) қоса алғанда, әзірлеушінің және (немесе) жеке бастамашының деректері қамтылады.
67. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттама түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және салалық сараптамаларды МЖӘ дамыту орталығына немесе егер жоба техникалық тұрғыдан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, осы ұйымға конкурстық құжаттаманы ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде, оның ішінде оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сараптама жүргізу үшін, ал қалған жобалар бойынша – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларға жолдайды.
Бұл ретте инвестициялық ұсыныстың және мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына берілетін МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығы туралы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысының көшірмесі қоса беріледі.
68. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның конкурстық құжаттаманы қарауының жалпы мерзімі, сараптаманы қоса алғанда, техникалық тұрғыдан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша 40 (қырық), ал қалған жобалар бойынша – 25 (жиырма бес) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
69. Конкурстық құжаттама бойынша жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайларда, МЖӘ-ні дамыту орталығынемесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптаманы жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар құжаттар пакеті түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде (бірақ бір реттен артық емес) тиісті сұрау салуларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органды бір мезгілде хабардар ете отырып, конкурс ұйымдастырушыға жібереді.

70. Недостающая и (или) дополнительная информация либо уведомление о необходимости дополнительных сроков направляется разработчиком конкурсной документации, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления запроса, с одновременным уведомлением организации, направившей запрос.
При этом дополнительный срок предоставления недостающей и (или) дополнительной информации не должен превышать 15 (пятнадцать) календарных дней.
71. Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экспертизы приостанавливаются.
В случае не предоставления разработчиком конкурсной документации в установленном порядке запрошенной информации, конкурсная документация не рассматривается.
72. Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании экспертизы, проводимой Центром развития ГЧП либо юридическим лицом, определяемым местным исполнительным органом, принимает решение о согласовании либо отказе в согласовании конкурсной документации и направляет разработчику соответствующее письмо с отражением причин отказа, либо требований по доработке конкурсной документации.
73. Заключение экспертизы конкурсной документации содержит:
паспорт конкурсной документации;
оценку соответствия конкурсной документации требованиям действующего законодательства Республики Казахстан в области ГЧП;
оценку информационного листа, в том числе оценку мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов, которые планируется предоставить частному партнеру, а также возможность принятия государственных обязательств в пределах установленных нормативными правовыми актами лимитов государственных обязательств по проектам ГЧП, в том числе государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа устанавливаемых центральным уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию на скользящей основе на трехлетний период в соответствии с пунктом 2 статьи 164 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
оценку условий конкурсной документации;
оценку проекта договора ГЧП;
рекомендации организатору конкурса, проектной группе, конкурсной комиссии по определению частного партнера, иным заинтересованным лицам по:
повышению качества конкурсной документации;
повышению качества управления проектом ГЧП;
обеспечению эффективности реализации проекта ГЧП и управлению рисками.
74. Результатом экспертизы конкурсной документации, в том числе при внесении в нее соответствующих изменений и (или) дополнений, является положительное заключение, заключение о необходимости доработки или отрицательное заключение, состоящее из следующих частей:

70. Жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты не қосымша мерзімдердің қажеттігі туралы хабарламаны конкурстық құжаттаманы әзірлеуші сұрау салу келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бір мезгілде сұрау салуды жіберген ұйымды хабардар ете отырып жібереді.
Бұл ретте жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты ұсынудың қосымша мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспауы тиіс.
71. Сұрау салуды жолдаған күннен бастап, қажетті ақпаратты ұсынғанға дейін сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
Сұрау салуға сәйкес қажетті ақпараттар мерзімге сәйкес ұсынылмаған жағдайда конкурстық құжаттама қаралмайды.
72. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган МЖӘ дамыту орталығы не жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлға жүргізетін сараптаманың негізінде конкурстық құжаттаманы келісу не келісуден бас тарту туралы шешім қабылдайды және әзірлеушіге бас тарту себептерін не конкурстық құжаттаманы пысықтау жөніндегі талаптарды көрсете отырып, тиісті хат жібереді.
73. Конкурстық құжаттаманың сараптама қорытындысы мыналарды:
конкурстық құжаттаманың төлқұжатын;
конкурстық құжаттаманың Қазақстан Республикасының МЖӘ саласындағы қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін бағалауды;
ақпараттық парақты бағалауды, оның ішінде жекеше әріптеске ұсыну жоспарланатын мемлекеттік қолдау шаралары мен шығындарды өтеу және кірістерді алу көздерін бағалауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 164-бабының 2-тармағына сәйкес жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің оның ішінде мемлекеттiк концессиялық мiндеттемелерiнiң лимитiн бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жылжымалы негізде үш жылдық кезеңге белгiлейдi;
конкурстық құжаттама шарттарын бағалауды;
МЖӘ шартының жобасын бағалауды қамтиды;
конкурс ұйымдастырушыға, жобалық топқа, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстық комиссияға, өзге де мүдделі тұлғаларға:
конкурстық құжаттаманың сапасын арттыру;
МЖӘ жобасын басқару сапасын арттыру;
МЖӘ жобасын іске асыру тиімділігін және тәуекелдерді басқаруды қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдарды қамтиды.
74. Конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезіндегі сараптаманың нәтижесі оң қорытынды, пысықтау қажеттілігі туралы немесе теріс қорытынды болып табылады, ол мынадай бөліктерден тұрады:

1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о проекте ГЧП;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Правилами;
3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации.
75. Положительное заключение содержит оговорки с рекомендациями для заинтересованных лиц по повышению качества управления проектом ГЧП, в том числе по обеспечению эффективности реализации проекта ГЧП и управлению рисками.
В случае доработки конкурсной документации организатор конкурса вносит ее на повторную экспертизу.
Отрицательное заключение предоставляется на конкурсную документацию, результаты оценки которой показывают на невозможность и (или) нецелесообразность реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме либо содержание которой не соответствует требованиям Правил и (или) в случае отсутствия полноценной информации для определения возможности и (или) целесообразности реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме с указанием обоснованных аргументов.
76. Оценка проекта договора ГЧП в составе конкурсной документации содержит:
1) анализ проекта договора на соответствие статье 46 Закона;
2) анализ проекта договора в соответствии с условиями конкурсной документации;
3) анализ рисков государственного партнера и частного партнера, включая оценку влияния изменений внешних условий на реализацию проекта ГЧП;
4) анализ мер, объемов и условий предоставления государственной поддержки деятельности субъектов ГЧП, а также состава возмещения затрат и получения доходов субъектов ГЧП;
5) анализ ответственности сторон, условий рассмотрения споров, возможных к возникновению в рамках реализации проекта ГЧП;
6) выводы и рекомендации по проекту договора в составе конкурсной документации;
7) анализ графика выплат по проекту, в случае наличия государственных обязательств по проекту ГЧП.
77. Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию согласовывает конкурсную документацию и направляет организатору конкурса заключение экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития ГЧП или юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы.
В целях обеспечения транспарентной и независимой оценки конкурсной документации местных проектов ГЧП, в том числе при внесении в них соответствующих изменений и (или) дополнений, экспертиза проводится юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченными на проведение экспертизы.

1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігі сараптаманың атауы мен жүргізу күні туралы мәліметтерді, сондай-ақ МЖӘ жобасы туралы жалпы ақпаратты қамтиды;
2) сараптама қорытындысының негізгі (талдамалық) бөлігінде осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген бағалау нәтижелері көрсетіледі;
3) қорытынды бөлікте сараптама қорытындылары бойынша әзірленген ұсынымдар мен тұжырымдар жазылады.
75. Оң қорытынды мүдделі тұлғалар үшін МЖӘ жобасын басқару сапасын арттыру жөніндегі, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асыру тиімділігін және тәуекелдерді басқаруды қамтамасыз ету жөніндегі ұсынымдары бар түсіндірмелерді қамтуы мүмкін.
Конкурстық құжаттама пысықталған жағдайда конкурсты ұйымдастырушы оны қайта сараптамаға енгізеді.
Конкурстық құжаттамаға теріс қорытынды оның бағалау нәтижелері ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкін еместігін және (немесе) орынсыздығын не мазмұны Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтіндігін және (немесе) негізделген дәлелдерді көрсете отырып, ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкіндігін және (немесе) орындылығын айқындау үшін толыққанды ақпарат болмағандығын көрсетеді.
76. Конкурстық құжаттама құрамындағы МЖӘ шартының жобасын бағалау:
1) шарт жобасының Заңның 46-бабына сәйкестігін талдауды;
2) шарт жобасының конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігін талдауды;
3) сыртқы жағдайлардың МЖӘ жобасын іске асыруға әсерін бағалауды қоса алғанда, мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің тәуекелдерін талдауды;
4) МЖӘ субъектілерінің қызметін мемлекеттік қолдау шараларын, көлемі мен оны ұсыну шарттарын, сондай-ақ МЖӘ субъектілерінің шығындарын өтеу және кірістерді алу құрамын талдауды;
5) тараптардың жауапкершіліктерін, МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде туындауы мүмкін дауларды қарау шарттарын талдауды;
6) конкурстық құжаттама құрамындағы шарт жобасы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
7) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болған жағдайда жоба бойынша төлемдер кестесін талдауды қамтиды.
77. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган конкурстық құжаттаманы келіседі және МЖӘ дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын, сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізген конкурстық құжаттама сараптамасының қорытындысын конкурсты ұйымдастырушыға жолдайды.
Жергілікті МЖӘ жобаларының конкурстық құжаттамаларын, оның ішінде оларға тиісті өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу кезінде транспарентті әрі тәуелсіз бағалауды қамтамасыз ету мақсатында сараптаманы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын, сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізеді.

78. В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной Центром развития ГЧП, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту ГЧП одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из республиканского бюджета, государственный орган-разработчик конкурсной документации направляет уведомление в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета заявку для вынесения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии вопроса принятия государственных обязательств по проекту ГЧП.
79. В случае положительного заключения экспертизы конкурсной документации, проведенной юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, содержащего рекомендации о возможности включения в конкурсную документацию предоставления по проекту ГЧП одной или нескольких мер государственной поддержки, источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, влекущих расходы из местного бюджета, местный уполномоченный орган по государственному планированию выносит вопрос принятия государственных обязательств по проекту ГЧП на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
80. В случае увеличения сметной стоимости проекта ГЧП, направленного на создание (в том числе строительство), реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт объекта ГЧП, по причине изменения курса национальной валюты к иностранной валюте, но не влекущих изменения технических решений, проводится корректировка ТЭО и (или) ПСД с последующим проведением комплексной вневедомственной экспертизы, при этом экспертиза Центра развития ГЧП либо юридического лица, определяемого местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, уполномоченного на проведение экспертизы, и заключение уполномоченного органа по государственному планированию не требуются.
81. Организатор конкурса направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета (по республиканским проектам) или местный уполномоченный орган по государственному планированию (по местным проектам) заявку для вынесения данного вопроса на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.
На основании решения соответствующей бюджетной комиссии осуществляется переутверждение конкурсной документации.
82. После получения всех необходимых согласований и экспертиз, в том числе положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, конкурсная документация утверждается приказом (решением) первого руководителя организатора конкурса, либо лицом его замещающим, либо лицом уполномоченным им.
При утверждении аукционной документации решение соответствующей бюджетной комиссии не требуется.

78. МЖӘ-ні дамыту орталығы жүргізген, МЖӘ жобасы бойынша республикалық бюджеттен шығыстарға әкеп соғатын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды, жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістерді алу көздерін енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған жағдайда конкурстық құжаттаманы әзірлеуші мемлекеттік орган МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің болжамды шекті сомасын қабылдау мәселесін республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдарға өтінім жолдайды.
79. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар жүргізген, МЖӘ жобасы бойынша жергілікті бюджеттен шығыстарға әкеп соғатын бір немесе бірнеше мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды, жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу көздерін енгізу мүмкіндігі туралы ұсынымдарды қамтитын конкурстық құжаттама сараптамасының оң қорытындысы болған жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің болжамды шекті сомасын қабылдау мәселесін тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарады.
80. Ұлттық валютаның шетел валютасының бағамына қатысты айтарлықтай өзгеру себебінен техникалық шешімдердің өзгеруіне әкеп соқпайтын, МЖӘ объектiсін құруға (оның ішінде салуға), реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге бағытталған МЖӘ жобасының сметалық құны ұлғайған жағдайда, кейіннен ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізе отырып, ТЭН-ге және (немесе) ЖСҚ-ға түзету жүргізіледі, бұл ретте МЖӘ-ні дамыту орталығының не облыстың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органы айқындайтын сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғаның сараптамасы және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы талап етілмейді.
81. Конкурсты ұйымдастырушы осы мәселені тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға (жергілікті жобалар бойынша) өтінім жібереді.
Тиісті бюджет комиссиясының шешімі негізінде конкурстық құжаттаманы қайта бекіту жүзеге асырылады.
82. Барлық қажетті келісімдер мен сараптамаларды, оның ішінде тиісті бюджеттік комиссияның оң шешімін алғаннан кейін конкурстық құжаттама конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысының не оны ауыстыратын адамның не ол уәкілеттік берген адамның бұйрығымен (шешімімен) бекітіледі.
Аукциондық құжаттаманы бекіту кезінде тиісті бюджеттік комиссияның шешімі талап етілмейді.

83. Срок действия конкурсной документации составляет не более 3 (трех) лет со дня утверждения.
84. Утвержденная конкурсная документация в случае внесения изменений и дополнений подлежит экспертизе и согласованию в соответствии с настоящим параграфом, за исключением изменений графика проведения конкурса, которые не затрагивают график реализации проекта.
Параграф 4. Разработка финансово-экономического обоснования институционального проекта государственно-частного партнерства
85. Разработка, корректировка, экспертиза, а также утверждение финансово-экономического обоснования (далее – ФЭО) проекта ГЧП осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
В случаях определения частного партнера способом конкурса уполномоченное лицо обеспечивает проведение экспертизы ФЭО бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129, до подготовки конкурсной документации и представляет экономическое заключение центрального либо местного уполномоченного органа по государственному планированию посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц в составе конкурсной документации.
86. Выделение денег из государственного бюджета для участия в уставном капитале компании ГЧП (институциональное ГЧП) осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Условия и порядок прекращения участия государственного партнера либо частного партнера в компании ГЧП определяются договором ГЧП.
Глава 3. Определение частного партнера на конкурсной основе
Параграф 1. Проведение конкурса по определению частного партнера
87. Определение частного партнера способом конкурса, проводится в том числе с использованием двухэтапных процедур.
Конкурс может быть закрытым в соответствии со статьей 31 Закона.
88. Организатором конкурса выступает юридическое лицо, которое будет заключать договор ГЧП от лица государственного партнера, за исключением случаев, предусматривающих предоставление мер государственной поддержки и (или) осуществление выплат из государственного бюджета, когда организатором конкурса выступает центральный государственный орган либо местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы в соответствии с компетенцией, установленной Законом.
89. Организатор конкурса в случае потребности привлекает юридические лица по консультативному сопровождению проектов ГЧП на стадии конкурса.
Для привлечения юридических лиц, указанных в части первой настоящего пункта, организатор конкурса – государственный орган направляет в уполномоченный орган по государственному планированию заявку на финансирование услуг по консультативному сопровождению проекта ГЧП.

83. Конкурстық құжаттаманың қолданылу мерзімі бекітілген күннен бастап 3 (үш) жылдан аспайды.
84. Бекітілген конкурстық құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, жобаны іске асыру кестесін қозғамайтын конкурсты өткізу кестесінің өзгерістерін қоспағанда, осы параграфқа сәйкес сараптауға және келісуге жатады.
4-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің институционалдық жобасының қаржылық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
85. МЖӘ жобасының қаржы-экономикалық негіздемесін (бұдан әрі – ҚЭН) әзірлеу, түзету, сараптау, сондай-ақ бекіту Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жекеше әріптес конкурс тәсілімен айқындалған жағдайларда уәкілетті тұлға конкурстық құжаттаманы дайындағанға дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығына сәйкес заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың ҚЭН-іне сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді және конкурстық құжаттаманың құрамында заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органның экономикалық қорытындысын ұсынады.
86. МЖӘ компаниясының (институционалдық МЖӘ) жарғылық капиталына қатысу үшін мемлекеттік бюджеттен қаражат бөлу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
МЖӘ компаниясына мемлекеттік әріптестің немесе жекеше әріптестің қатысуын тоқтату шарттары мен тәртібі МЖӘ шартында айқындалады.
3-тарау. Конкурстық негізде жекеше әріптесті анықтау
1-параграф. Жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу
87. Жекеше әріптесті конкурс тәсілімен айқындау, оның ішінде екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып жүргізіледі.
Конкурс Заңның 31-бабына сәйкес жабық болуы мүмкін.
88. Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуды және (немесе) мемлекеттік бюджеттен төлемдерді жүзеге асыруды көздейтін жағдайларды қоспағанда, заңда белгіленген құзыретке сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және Астананың орталық мемлекеттік органы не жергілікті атқарушы органы конкурсты ұйымдастырушы болып табылатын жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік әріптес атынан МЖӘ шартын жасасатын заңды тұлға болып табылады.
89. Конкурсты ұйымдастырушы конкурс кезеңінде қажетті жағдайда МЖӘ жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша заңды тұлғаларды тартады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген заңды тұлғаларды тарту үшін, конкурсты ұйымдастырушы – мемлекеттік орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға МЖӘ жобасын консультациялық сүйемелдеу бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржыландыруға өтінім жолдайды.

90. Организатором конкурса формируется конкурсная комиссия для определения частного партнера (далее – Комиссия).
Председателем Комиссии является первый руководитель организатора конкурса (в случае если организатором конкурса является местный исполнительный орган – не ниже заместителя акима области, города республиканского значения и столицы).
Секретарем Комиссии является представитель организатора конкурса не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.
91. В состав Комиссии включаются представители центральных либо местных (в зависимости от уровня реализации проекта) уполномоченных органов по государственному планированию, по исполнению бюджета (по проектам, реализуемым на республиканском уровне не ниже руководителя управления структурного подразделения, по проектам, реализуемым на местном уровне не ниже руководителя структурного подразделения), представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
При этом, в случае если проект ГЧП не предусматривает государственные обязательства, включение представителя уполномоченного органа по исполнению бюджета в состав Комиссии, не обязательно.
В случаях, когда организатором конкурса выступают товарищества с ограниченной ответственностью, акционерные общества, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акции, которых прямо или косвенно принадлежат государству, в состав Комиссии также включается представитель (представители) уполномоченного органа соответствующей отрасли.
В состав Комиссии могут включаться представители иных государственных органов, организаций.
Рабочим органом Комиссии является организатор конкурса.
92. Комиссия осуществляет следующие функции:
1) принятие решения о признании потенциального частного партнера участником конкурса по результатам квалификационного отбора, которое оформляется протоколом о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) рассмотрение конкурсных заявок участников конкурса, прошедших квалификационный отбор;
3) определение лучшей конкурсной заявки;
4) проведение переговоров по уточнению условий договора ГЧП с потенциальным частным партнером, конкурсная заявка которого признана лучшей, либо единственным потенциальным частным партнером;
5) признание заявителя победителем конкурса по определению частного партнера;
6) признание конкурса несостоявшимся;
7) иные функции, необходимые для проведения конкурса по определению частного партнера, в том числе, предусмотренные настоящими Правилами.

90. Конкурсты ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау үшін конкурстық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қалыптастырады.
Комиссияның төрағасы конкурсты ұйымдастырушының бірінші басшысы (конкурсты ұйымдастырушы жергілікті атқарушы орган болған жағдайда – облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің орынбасарынан төмен емес) болып табылады.
Комиссия хатшысы конкурсты ұйымдастырушының құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес өкілі болып табылады.
91. Комиссияның құрамына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі, бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті (жобаны іске асыру деңгейіне байланысты) уәкілетті органдардың (республикалық деңгейде іске асырылатын жобалар бойынша құрылымдық бөлімше басқармасының басшысынан төмен емес, жергілікті деңгейде іске асырылатын жобалар бойынша құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес) өкілдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері енгізіледі.
Бұл ретте, егер МЖӘ жобасында мемлекеттік міндеттемелер көзделмеген жағдайда Комиссияның құрамына бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның өкілін қосу міндетті емес.
Конкурсты ұйымдастырушы жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы мемлекетке тікелей немесе жанама түрде тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, акционерлік қоғамдар болған жағдайларда Комиссия құрамына тиісті саланың уәкілетті органының өкілі (өкілдері) де қосылады.
Комиссия құрамына өзге мемлекеттік органдардың, ұйымдардың өкілдері де қосылуы мүмкін.
Конкурсты ұйымдастырушы Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
92. Комиссия мынадай:
1) біліктілік іріктеу нәтижелері бойынша әлеуетті жекеше әріптесті конкурсқа қатысушы деп тану туралы шешім қабылдау осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамамен ресімделеді;
2) біліктілік іріктеуден өткен конкурсқа қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қарау;
3) үздік конкурстық өтінімді анықтау;
4) конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптеспен не жалғыз әлеуетті жекеше әріптеспен МЖӘ шартының талаптарын нақтылау жөнінде келіссөздер жүргізу;
5) өтініш берушіні жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың жеңімпазы деп тану;
6) конкурсты өткізілмеген деп тану;
7) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу үшін қажетті, оның ішінде осы Қағидаларда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

93. Решения Комиссии оформляются протоколом.
Решение Комиссии принимается голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Заседание Комиссии правомочно (имеет кворум), если на нем присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Протоколы заседаний Комиссии подписываются членами Комиссии, а также секретарем Комиссии.
В случае отсутствия на заседании председателя Комиссии, либо на период его отсутствия – лица, его замещающего, заседание Комиссии не проводится.
94. Проведение конкурса по определению частного партнера предусматривает выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) размещение организатором конкурса извещения на веб-портале ГЧП о проведении конкурса по определению частного партнера;
2) размещение организатором конкурса конкурсной документации на веб-портале ГЧП;
3) разъяснение, обсуждение и корректировка положений конкурсной документации по запросам, сформированным и направленным организатору конкурса;
4) проведение квалификационного отбора.
Допускается проведение квалификационного отбора после внесения конкурсной заявки, если такое условие предусмотрено конкурсной документацией;
5) внесение конкурсной заявки потенциальным частным партнером, а также обеспечения конкурсной заявки. Потенциальный частный партнер, инициировавший проект ГЧП, обязан подать заявку на участие в конкурсе и обеспечение заявки;
6) рассмотрение Комиссией конкурсных заявок;
7) проведение Комиссией переговоров с потенциальным частным партнером, конкурсная заявка которого признана лучшей с оформлением соответствующего протокола переговоров по уточнению проекта ГЧП и условий договора ГЧП по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
8) направление организатором конкурса проекта договора ГЧП на согласование центральному либо местному уполномоченному органу по исполнению бюджета, а также уполномоченному органу, осуществляющему руководство в сферах естественных монополий;
9) определение победителя конкурса;
10) вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту ГЧП.
В случае отсутствия государственных обязательств по проекту ГЧП вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту ГЧП не требуется.
Отсутствие государственных обязательств по проекту ГЧП подтверждается уполномоченным органом по государственному планированию с оформлением соответствующего письма;

93. Комиссияның шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Комиссияның шешімі дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Осы Комиссияның кез келген мүшесі Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда ерекше пікір білдіреді, оны Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жібереді және хаттамаға қоса тіркеледі.
Комиссияның отырысына Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса (кворум болса), Комиссияның отырысы заңды болып есептеледі.
Комиссия отырыстарының хаттамаларына отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері, сондай-ақ Комиссияның хатшысы қол қояды.
Отырыста Комиссияның төрағасы болмаған не ол болмаған кезеңде оны ауыстыратын адам болмаған жағдайда Комиссияның отырысы өткізілмейді.
94. Жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу мынадай дәйекті іс-шараларды орындауды көздейді:
1) конкурсты ұйымдастырушының МЖӘ веб-порталында жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарлама орналастыруы;
2) конкурсты ұйымдастырушының МЖӘ веб-порталында конкурстық құжаттаманы орналастыруы;
3) конкурсты ұйымдастырушыға қалыптастырылған және жіберілген сұрау салулар бойынша конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру, талқылау және түзету;
4) біліктілік іріктеуін жүргізу.
Егер мұндай шарт конкурстық құжаттамада көзделсе, конкурстық өтінім енгізілгеннен кейін біліктілік іріктеуді жүргізуге жол беріледі;
5) әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімді енгізуі, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етуі. МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптес конкурсқа қатысуға өтінім беруге және өтінімді қамтамасыз етуге міндетті;
6) Комиссияның конкурстық өтінімдерді қарауы;
7) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобасын және МЖӘ шартының талаптарын нақтылау жөніндегі келіссөздердің тиісті хаттамасын ресімдей отырып, конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптеспен комиссияның келіссөздер жүргізуі;
8) конкурсты ұйымдастырушының МЖӘ шартының жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға келісуге жіберуі;
9) конкурс жеңімпазын анықтау;
10) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджеттік комиссиялардың қарауына шығару.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджеттік комиссиялардың қарауына шығару талап етілмейді.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқтығын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тиісті хат ресімдей отырып растайды;

11) по местным проектам ГЧП уполномоченным лицом разрабатывается и вносится в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после вынесения положительного решения соответствующей бюджетной комиссии проект решения маслихата о принятии государственных обязательств по каждому отдельному проекту ГЧП, с включением информации об объеме каждого принятого обязательства (по проектам ГЧП, предусматривающим принятие государственных обязательств по проекту ГЧП).
Сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также результатах закрытого конкурса по определению частного партнера, размещается организатором конкурса на веб-портале ГЧП и на казахском и русском языках.
Параграф 2. Извещение о проведении конкурса по определению частного партнера и представление копии конкурсной документации
95. Извещение о проведении конкурса по определению частного партнера по проектам, являющимся технически сложными и (или) уникальными, размещается организатором конкурса на веб-портале ГЧП и своем официальном интернет-ресурсе, на казахском и русском языках с направлением электронной копии конкурсной документации в Центр развития ГЧП, не менее чем за 60 (шестьдесят) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера, а при проведении повторного конкурса по определению частного партнера – не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней. Организатор конкурса и Центр развития ГЧП также могут дополнительно размещать информацию о проведении конкурса в иных источниках информации.
По остальным проектам – не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера, а при проведении повторного конкурса по определению частного партнера – не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней.
Повторный конкурс проводится в случае признания конкурса несостоявшимся на основе ранее утвержденной конкурсной документации без прохождения экспертиз и согласований, но не позднее одного календарного года с момента признания конкурса несостоявшимся.
При этом указанные сроки исчисляются с даты первой публикации извещения на веб-портале ГЧП.
96. Информация о проведении конкурса по определению частного партнера включает в себя сведения о проекте ГЧП, о дате, месте и времени проведения конкурса по определению частного партнера.
97. Одновременно с размещением извещения о проведении конкурса по определению частного партнера организатор конкурса размещает конкурсную документацию на веб-портале ГЧП с обеспечением свободного доступа к скачиванию.

11) МЖӘ-нің жергілікті жобалары бойынша уәкілетті тұлға тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі шығарылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде әрбір қабылданған міндеттеменің көлемі туралы ақпаратты (МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды көздейтін МЖӘ жобалары бойынша)қоса отырып, МЖӘ-нің әрбір жеке жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеп, енгізеді.
Мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері, сондай-ақ жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурстың нәтижелері туралы мәліметтерді конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ веб-порталында және қазақ және орыс тілдерінде орналастырады.
2-параграф. Жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу туралы хабарлама және конкурстық құжаттаманың көшірмесін ұсыну
95. Техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылатын жобалар бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы хабарламаны конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ веб-порталында және өзінің ресми интернет-ресурсында, конкурстық құжаттаманың электрондық көшірмесін МЖӘ дамыту орталығына жібере отырып, кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) үшін қазақ және орыс тілдерінде орналастырады жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс өткізілетін күнге дейінгі күндер, ал жекеше әріптесті айқындау жөніндегі қайталама конкурс өткізілген кезде – кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын. Конкурсты ұйымдастырушы және МЖӘ дамыту орталығы конкурсты өткізу туралы ақпаратты өзге де ақпарат көздерінде қосымша орналастыра алады.
Қалған жобалар бойынша – жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс өткізілетін күнге дейін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын, ал жекеше әріптесті айқындау жөніндегі қайталама конкурс өткізілген кезде-кемінде 15 (он бес) күнтізбелік күн бұрын.
Қайта конкурс бұрын бекітілген конкурстық құжаттаманың негізінде сараптамалар мен келісулерден өтпей, бірақ конкурс өтпеген деп танылған кезден бастап күнтізбелік бір жылдан кешіктірілмей өткізілмеген деп танылған жағдайда өткізіледі.
Бұл ретте көрсетілген мерзімдер МЖӘ веб-порталында хабарлама алғаш жарияланған күннен бастап есептеледі.
96. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпарат МЖӘ жобасы туралы, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу күні, орны және уақыты туралы мәліметтерді қамтиды.
97. Жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу туралы хабарламаны орналастырумен бір мезгілде конкурсты ұйымдастырушы жүктеуге еркін қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, МЖӘ веб-порталында конкурстық құжаттаманы орналастырады.

98. По запросу потенциального частного партнера организатор конкурса предоставляет ему копию конкурсной документации на бумажном или электронном носителе. На бумажном носителе копия конкурсной документации предоставляется по запросу потенциального частного партнера в соответствии с пунктом 3 статьи 37 Закона.
99. В журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию по проекту ГЧП, формируемый на веб-портале ГЧП, организатор конкурса вносит следующие сведения: наименование, адрес, БИН/ИИН и контактные данные лица, получившего конкурсную документацию, время и дата скачивания документов.
100. Лица, получившие конкурсную документацию, в случае необходимости обращаются с запросом к организатору конкурса о разъяснении положений конкурсной документации.
Запросы направляются в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, если проект, является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – в срок не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
При проведении повторного конкурса запросы о разъяснении положений конкурсной документации направляются не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней до истечения окончательного срока предоставления конкурсных заявок, если проект, является технически сложным и (или) уникальным, а по остальным проектам – не позднее 10 (десяти) календарных дней до истечения окончательного срока предоставления конкурсных заявок.
Организатор конкурса в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления запроса размещает ответ на него на веб-портале ГЧП без указания лица, от которого поступил запрос, а также направляет всем потенциальным частным партнерам, внесенным в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию, уведомление о рассмотрении запроса и размещении ответа.
101. В случае поступления предложений от потенциальных частных партнеров организатор конкурса при необходимости организует конкурентный диалог.
Конкурентный диалог организуется для формирования оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным необходимым параметрам проекта ГЧП, мерам государственной поддержки, критериям отбора частного партнера и иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров.
Результаты конкурентного диалога оформляются протоколом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Все участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения.

98. Әлеуетті жекеше әріптестің сұрау салуы бойынша конкурсты ұйымдастырушы оған конкурстық құжаттаманың қағаз немесе электрондық жеткізгіштегі көшірмесін ұсынады. Қағаз жеткізгіште конкурстық құжаттаманың көшірмесі Заңның 37-бабының 3-тармағына сәйкес әлеуетті жекеше әріптестің сұрау салуы бойынша ұсынылады.
99. МЖӘ веб-порталында қалыптастырылатын МЖӘ жобасы бойынша конкурстық құжаттаманы алған тұлғаларды тіркеу журналына конкурсты ұйымдастырушы мынадай мәліметтер енгізіледі: конкурстық құжаттаманы алған тұлғаның атауы, мекенжайы, БСН/ЖСН және байланыс деректері, құжаттарды жүктеу уақыты мен күні.
100. Конкурстық құжаттаманы алған адамдар қажет болған жағдайда конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салумен жүгінеді.
Сұрау салулар, егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде, ал қалған жобалар бойынша – конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жіберіледі.
Қайта конкурс өткізу кезінде конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салулар, егер жоба техникалық жағынан күрделі және (немесе) бірегей болып табылса, конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірілмей, ал қалған жобалар бойынша – конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жіберіледі.
Конкурсты ұйымдастырушы сұрау салу келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оған жауап МЖӘ веб-порталында сұрау салу келіп түскен адамды көрсетпей орналастырады, сондай-ақ конкурстық құжаттаманы алған адамдарды тіркеу журналына енгізілген барлық әлеуетті жекеше әріптестерге сұрау салуды қарау және жауапты орналастыру туралы хабарлама жібереді.
101. Әлеуетті жекеше әріптестерден ұсыныстар түскен жағдайда конкурсты ұйымдастырушы қажет болған жағдайда бәсекелестік диалогты ұйымдастырады.
Бәсекелестік диалог мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысының қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, МЖӘ жобасының техникалық, қаржылық, заңдық және өзге де қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, жекеше әріптесті іріктеу критерийлері және өзге де шешімдер бойынша оңтайлы шешімдерді қалыптастыру үшін ұйымдастырылады.
Бәсекелестік диалогтың нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес хаттамамен ресімделеді.
Бәсекелестік диалогтың барлық қатысушылары оны өткізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды.

102. Изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию вносятся по инициативе организатора конкурса или в ответ на запрос потенциального частного партнера.
Для внесения изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию организатор конкурса в срок не позднее 20 (двадцати) календарных дней до истечения срока представления конкурсных заявок объявляет о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию, а в случае проведения повторного конкурса по определению частного партнера – в срок не позднее 10 (десяти) календарных дней.
С даты размещения объявления о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию на веб-портале ГЧП, в течение срока подачи конкурсных заявок приостанавливается до размещения измененной конкурсной документации.
Организатор конкурса направляет проект изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию на экспертизы и согласование в порядке, установленном параграфом 3 главы 2 настоящих Правил.
103. Конкурсная документация с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений, утвержденная организатором конкурса, размещается на веб-портале ГЧП в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты утверждения, и направляется потенциальным частным партнерам, ранее получившим копии конкурсной документации в порядке, предусмотренном частью первой пункта 97 настоящих Правил и внесенным в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию по проекту ГЧП.
С даты размещения измененной конкурсной документации срок подачи заявок возобновляется организатором конкурса не менее, чем на 10 (десять), но не более чем на 30 (тридцать) календарных дней.
Потенциальные частные партнеры отзывают ранее внесенные заявки и вносят их заново в соответствии с конкурсной документацией с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений.
Конкурсные заявки, принятые на дату вскрытия, рассматриваются в соответствии с конкурсной документацией с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений.
104. Организатор конкурса проводит встречу с потенциальными частными партнерами для разъяснения конкурсной документации в соответствии с пунктом 6 статьи 37 Закона.
При этом организатор конкурса формирует протокол, содержащий представленные в ходе этой встречи запросы о разъяснении конкурсной документации без указания их источника, а также ответы на эти запросы.
Не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты формирования и подписания протокола о разъяснении положений конкурсной документации организатор конкурса направляет его Комиссии, а также всем потенциальным частным партнерам, внесенным в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную документацию.

102. Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар конкурсты ұйымдастырушының бастамасы бойынша немесе әлеуетті жекеше әріптестің сұрау салуына жауап ретінде енгізіледі.
Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі өткенге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы, ал жекеше әріптесті айқындау бойынша қайталама конкурс өткізілген жағдайда – 10 (он) күннен кешіктірілмейтін мерзімде хабарлайды) күнтізбелік күндер арасында.
МЖӘ веб-порталында конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап конкурстық өтінімдерді беру мерзімінің өтуі өзгертілген конкурстық құжаттама орналастырылғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Конкурсты ұйымдастырушы осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфында белгіленген тәртіппен сараптамаларға және келісуге конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар жобасын жібереді.
103. Конкурсты ұйымдастырушы бекіткен оған енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескеріле отырып, конкурстық құжаттама бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде МЖӘ веб-порталында орналастырылады және осы Қағидалардың 97-тармағының бірінші бөлігінде көзделген тәртіппен конкурстық құжаттаманың көшірмелерін бұрын алған әлеуетті жекеше әріптестерге жіберіледі. МЖӘ жобасы бойынша конкурстық құжаттама алған тұлғаларды тіркеу журналына енгізілді.
Өзгертілген конкурстық құжаттама орналастырылған күннен бастап өтінімдерді беру мерзімін конкурсты ұйымдастырушы кемінде 10 (он), бірақ күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге қайта бастайды.
Әлеуетті жекеше әріптестер бұрын енгізілген өтінімдерді кері қайтарып алады және оларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескеріле отырып, оларды конкурстық құжаттамаға сәйкес қайта енгізеді.
Ашу күніне қабылданған конкурстық өтінімдер оған енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескеріле отырып, конкурстық құжаттамаға сәйкес қаралады.
104. Конкурсты ұйымдастырушы Заңның 37-бабының 6-тармағына сәйкес конкурстық құжаттаманы түсіндіру үшін әлеуетті жекеше әріптестермен кездесу өткізеді.
Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы осы кездесу барысында ұсынылған конкурстық құжаттаманы олардың көзін көрсетпей түсіндіру туралы сұрау салуларды, сондай-ақ Осы сұрауларға жауаптарды қамтитын хаттама қалыптастырады.
Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы хаттаманы қалыптастырған және оған қол қойған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей оны комиссияға, сондай-ақ конкурстық құжаттаманы алған адамдарды тіркеу журналына енгізілген барлық әлеуетті жекеше әріптестерге жібереді.

105. В случае, если встреча с потенциальными частными партнерами по разъяснению положений конкурсной документации не состоялась по причине неявки потенциальных частных партнеров или их уполномоченных представителей в назначенные конкурсной документацией дату и время проведения встречи, организатор конкурса в течение 1 (одного) рабочего дня с указанной даты уведомляет о таком факте Комиссию.
Параграф 3. Квалификационный отбор
106. Потенциальный частный партнер в подтверждение своего соответствия квалификационным требованиям в срок, указанный в конкурсной документации, направляет организатору конкурса документы в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам (далее – квалификационный пакет) путем размещения в личном кабинете на веб-портале ГЧП и направления на бумажном носителе в запечатанном "конверте", с указанием полного наименования и почтового адреса потенциального частного партнера, полного наименования и почтового адреса организатора конкурса, наименования конкурса по определению частного партнера, а также текста следующего содержания: "КВАЛИФИКАЦИОННЫЙ ПАКЕТ НА КОНКУРС ПО (указать название конкурса по определению частного партнера)".
107. В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты завершения срока приемки квалификационных пакетов, представленных потенциальным частным партнером, организатор конкурса оценивает их на предмет полноты и соответствия приложению 8 к настоящим Правилам и конкурсной документации.
В случае выявления несоответствия квалификационного пакета установленным требованиям, организатор конкурса направляет потенциальным частным партнерам предложение о дополнении или замене документов, подтверждающих соответствие квалификационным требованиям. Потенциальный частный партнер заменяет или дополняет документы квалификационного пакета не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения соответствующего предложения.
108. По истечении 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты завершения срока приемки квалификационных пакетов, организатор конкурса направляет Комиссии предварительные результаты квалификационного отбора.
Комиссия признает потенциальных частных партнеров, соответствующих квалификационным требованиям, установленным статьей 32 Закона, участниками конкурса с оформлением протокола о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера.
Протокол о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера размещается на веб-портале ГЧП и направляется потенциальным частным партнерам организатором конкурса в течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия решения Комиссии.

105. Егер конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру бойынша әлеуетті жекеше әріптестермен кездесу әлеуетті жекеше әріптестердің немесе олардың уәкілетті өкілдерінің конкурстық құжаттамада белгіленген кездесу өткізілетін күн мен уақытта келмеуі себебінен өтпеген жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы көрсетілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осындай факт туралы Комиссияны хабардар етеді.
3-параграф. Біліктілік іріктеу
106. Әлеуетті жекеше әріптес өзінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімде конкурсты ұйымдастырушыға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес құжаттарды жібереді (бұдан әрі – біліктілік пакеті) МЖӘ веб-порталындағы жеке кабинетте орналастыру және әлеуетті жекеше әріптестің толық атауы мен почта мекенжайын, конкурсты ұйымдастырушының толық атауы мен почта мекенжайын, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың атауын, сондай-ақ мынадай мазмұндағы мәтінді көрсете отырып, мөрленген "конвертте" қағаз жеткізгіште жіберу арқылы: "(жекеше әріптестің анықтамасы бойынша конкурстың атауын көрсету) БОЙЫНША КОНКУРСТАҒЫ БІЛІКТІЛІК ПАКЕТІ".
107. Әлеуетті жекеше әріптес ұсынған біліктілік пакеттерін қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде конкурсты ұйымдастырушы оларды толықтығы және осы Қағидаларға 8-қосымшаға және конкурстық құжаттамаға сәйкестігі тұрғысынан бағалайды.
Біліктілік пакетінің белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестерге біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды толықтыру немесе ауыстыру туралы ұсыныс жібереді. Әлеуетті жекеше әріптес біліктілік пакетінің құжаттарын тиісті ұсынысты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ауыстырады немесе толықтырады.
108. Біліктілік пакеттерін қабылдау мерзімі аяқталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні өткеннен кейін конкурсты ұйымдастырушы комиссияға біліктілік іріктеудің алдын ала нәтижелерін жібереді.
Комиссия Заңның 32-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті жекеше әріптестерді жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресімдей отырып, Конкурсқа қатысушылар деп таниды.
Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы МЖӘ веб-порталында орналастырады және конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестеріне комиссия шешімі қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жібереді.

109. Актуальность и достоверность документов и информации, содержащейся в квалификационном пакете, обеспечивает потенциальный частный партнер.
110. Недостоверность информации или документов, содержащихся в квалификационном пакете, устанавливается Комиссией, организатором конкурса или уполномоченными государственными органами на любой стадии проведения конкурса по определению частного партнера.
Лица, установившие факт представления потенциальным частным партнером недостоверной информации в составе квалификационного пакета, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня установления такого факта уведомляют об этом организатора конкурса и центральный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением к уведомлению документов, подтверждающих факт предоставления недостоверной информации.
Организатор конкурса не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня установления такого факта предъявляет иск в суд о признании потенциального частного партнера, представившего недостоверную информацию по квалификационным требованиям, недобросовестным участником.
111. Организатор конкурса размещает на веб-портале ГЧП решения судов о признании потенциального частного партнера недобросовестным участником в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления в силу таких решений с направлением уведомления посредством веб-портала ГЧП центральному уполномоченному органу по государственному планированию.
112. Реестр недобросовестных участников, формируется и ведется центральным уполномоченным органом по государственному планированию на основании решений судов, вступивших в законную силу на казахском и русском языках и размещается на веб-портале ГЧП.
Недобросовестный участник исключается из реестра по истечении 3 (трех) лет с даты вступления в силу решения суда.
Параграф 4. Конкурсная заявка
113. Конкурсная заявка является формой выражения согласия потенциального частного партнера с требованиями и условиями, установленными конкурсной документацией.
Конкурсная заявка оформляется по форме, установленной в конкурсной документации.
114. Конкурсные заявки вносятся до истечения окончательного срока их представления.
Конкурсная заявка вносится посредством веб-портала ГЧП в порядке, определенном в конкурсной документации, а также направляется организатору конкурса на бумажном носителе в прошитом виде, с пронумерованными и запарафированными страницами, последняя страница заверяется подписью уполномоченного представителя потенциального частного партнера и печатью (при наличии), в запечатанном "конверте", с указанием полного наименования и почтового адреса потенциального частного партнера (с целью возврата конкурсной заявки невскрытой, если она будет объявлена "опоздавшей"), полного наименования и почтового адреса организатора конкурса, наименования конкурса по определению частного партнера, а также текста следующего содержания: "КОНКУРС ПО (указать название конкурса по определению частного партнера)" и "НЕ ВСКРЫВАТЬ ДО: (указать дату и время вскрытия конкурсных заявок)".

109. Біліктілік пакетіндегі құжаттар мен ақпараттың өзектілігі мен дұрыстығын әлеуетті жекеше әріптес қамтамасыз етеді.
110. Біліктілік пакетіндегі ақпараттың немесе құжаттардың анық еместігінкомиссия, конкурсты ұйымдастырушы, уәкілетті мемлекеттік органдар жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізудің кез келген сатысында белгілеуі мүмкін.
Әлеуетті жекеше әріптестің біліктілік пакетінің құрамында анық емес ақпарат беру фактісін анықтаған тұлғалар мұндай факт анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей бұл туралы дұрыс емес ақпарат беру фактісін растайтын құжаттарды хабарламаға қоса бере отырып, конкурсты ұйымдастырушыны және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды хабардар етеді.
Конкурсты ұйымдастырушы осындай факт анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей біліктілік талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат берген әлеуетті жекеше әріптесті жосықсыз қатысушы деп тану туралы сотқа талап қояды.
111. Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға МЖӘ веб-порталы арқылы хабарлама жібере отырып, осындай шешімдер күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде әлеуетті жекеше әріптесті жосықсыз қатысушы деп тану туралы соттардың шешімдерін МЖӘ веб-порталында орналастырады.
112. Жосықсыз қатысушылардың тізілімін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган заңды күшіне енген соттардың шешімдері негізінде қазақ және орыс тілдерінде қалыптастырады және жүргізеді және МЖӘ веб-порталында орналастырылады.
Жосықсыз қатысушы сот шешімі күшіне енген күннен бастап үш жыл өткен соң тізілімнен шығарылады.
4-параграф. Конкурстық өтінім
113. Конкурстық өтінім әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық құжаттамада белгіленген талаптармен және шарттармен келісімін білдіру нысаны болып табылады.
Конкурстық өтінім конкурстық құжаттамада белгіленген нысан бойынша ресімделеді.
114. Конкурстық өтінімдер оларды ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін енгізіледі.
Конкурстық өтінім конкурстық құжаттамада айқындалған тәртіппен МЖӘ веб-порталы арқылы енгізіледі, сондай-ақ конкурсты ұйымдастырушыға тігілген түрде, нөмірленген және қол қойылған беттермен қағаз жеткізгіште жіберіледі, соңғы бет әлеуетті жекеше әріптестің уәкілетті өкілінің қолымен және толық атауы көрсетіле отырып, мөрмен (бар болса), мөрленген "конвертте" куәландырылады және әлеуетті жекеше әріптестің пошталық мекенжайы (конкурстық өтінімді ашылмаған қайтару мақсатында, егер ол "кеш" деп жарияланса), конкурсты ұйымдастырушының толық атауы мен пошталық мекенжайы, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың атауы, сондай-ақ мынадай мазмұндағы мәтін: "(жекеше әріптесті айқындау жөнінде конкурстың атауын көрсету) БОЙЫНША КОНКУРС" және "МЫНАЛАРҒА ДЕЙІН АШПАҢЫЗ: (конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақытын көрсету)".

115. Конкурсные заявки, представленные после истечения установленного срока, не регистрируются в журнале регистрации конкурсных заявок и не рассматриваются в рамках конкурса.
116. Потенциальный частный партнер может внести изменения и дополнения к внесенной конкурсной заявке до истечения окончательного срока предоставления конкурсных заявок или отозвать конкурсную заявку.
117. Конкурсная заявка потенциального частного партнера подлежит отклонению в следующих случаях, когда:
1) потенциальным частным партнером ранее представлена конкурсная заявка на участие в данном конкурсе по определению частного партнера;
2) конкурсная заявка поступила после истечения срока приема конкурсных заявок на участие в данном конкурсе по определению частного партнера.
118. Срок действия конкурсной заявки соответствует сроку, установленному конкурсной документацией.
119. Обеспечение конкурсной заявки вносится потенциальным частным партнером в качестве гарантии того, что он:
1) не отзовет либо не изменит и (или) не дополнит свою конкурсную заявку после истечения срока представления конкурсных заявок;
2) заключит договор ГЧП в случае определения его победителем конкурса по определению частного партнера.
120. Обеспечение конкурсной заявки на участие в конкурсе по определению частного партнера вносится в размере одной десятой процента от стоимости предполагаемых инвестиций по договору ГЧП.
121. Потенциальный частный партнер не вносит обеспечение конкурсной заявки, если он участвует на первом этапе конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур.
122. Потенциальный частный партнер выбирает один из следующих видов обеспечения конкурсной заявки:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на счет, предусмотренный бюджетным законодательством Республики Казахстан для организаторов конкурсов;
2) банковскую гарантию.
Не допускается совершение потенциальным частным партнером действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до истечения срока действия его конкурсной заявки.
Не допускается использование организатором конкурса гарантийного денежного взноса, внесенного потенциальным частным партнером, за исключением действий, указанных в пункте 123 настоящих Правил.
123. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается организатором конкурса при наступлении одного из следующих случаев, когда:
1) потенциальный частный партнер отозвал либо изменил и (или) дополнил конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;

115. Белгіленген мерзім өткеннен кейін ұсынылған конкурстық өтінімдер конкурстық өтінімдерді тіркеу журналында тіркелмейді және конкурс шеңберінде қаралмайды.
116. Әлеуетті жекеше әріптес конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі аяқталғанға дейін енгізілген конкурстық өтінімге өзгерістер мен толықтырулар енгізе алады немесе конкурстық өтінімді кері қайтарып ала алады.
117. Әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімі мынадай жағдайларда қабылданбауға жатады:
1) әлеуетті жекеше әріптес бұрын жекеше әріптесті айқындау бойынша осы конкурсқа қатысуға конкурстық өтінім берген;
2) конкурстық өтінім жекеше әріптесті айқындау бойынша осы конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін келіп түсті.
118. Конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімге сәйкес келеді.
119. Конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді әлеуетті жекеше әріптес өзінің:
1) конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін өзінің конкурстық өтінімін қайтармайды не өзгертпейді және (немесе) толықтырмайды;
2) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың жеңімпазы болып айқындалған жағдайда МЖӘ шартын жасасады.
120. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға конкурстық өтінімді қамтамасыз ету МЖӘ шарты бойынша болжамды инвестициялар құнының оннан бір пайызы мөлшерінде енгізіледі.
121. Әлеуетті жекеше әріптес, егер ол екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңіне қатысса, конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.
122. Әлеуетті жекеше әріптес конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің мынадай түрлерінің бірін таңдайды:
1) конкурстарды ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген шотқа енгізілетін кепілдік ақшалай жарна;
2) банк кепілдігі.
Әлеуетті жекеше әріптестің үшінші тұлғаларда оның конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі өткенге дейін енгізілген кепілдік ақшалай жарнаға тұтастай не оның бір бөлігінде талап ету құқығының туындауына әкеп соғатын іс-әрекеттер жасауына жол берілмейді.
Осы Қағидалардың 123-тармағында көрсетілген әрекеттерді қоспағанда, конкурсты ұйымдастырушының әлеуетті жекеше әріптес енгізген кепілдік ақшалай жарнаны пайдалануына жол берілмейді.
123. Конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді конкурсты ұйымдастырушы мынадай жағдайлардың бірі басталған кезде қайтармайды:
1) әлеуетті жекеше әріптес конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін конкурстық өтінімді кері қайтарып алды не өзгертті және (немесе) толықтырды;

2) потенциальный частный партнер, определенный победителем конкурса, уклонился от заключения договора ГЧП.
124. При наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 123 настоящих Правил, сумма обеспечения конкурсной заявки зачисляется в доход соответствующего бюджета.
125. Организатор конкурса возвращает потенциальному частному партнеру внесенное им обеспечение конкурсной заявки в течение 3 (трех) рабочих дней со дня наступления одного из следующих случаев:
1) отзыва данным потенциальным частным партнером своей конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
2) подписания протокола о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера. Указанный случай не распространяется на потенциальных частных партнеров, признанных участниками конкурса по определению частного партнера;
3) подписания протокола об итогах конкурса по определению частного партнера. Указанный случай не распространяется на участника конкурса по определению частного партнера, определенного победителем конкурса;
4) вступления в силу договора ГЧП;
5) истечения срока действия конкурсной заявки потенциального частного партнера.
Параграф 5. Рассмотрение конкурсных заявок
126. Рассмотрение и отбор конкурсных заявок осуществляются Комиссией с учетом критериев определения лучшей конкурсной заявки, установленных конкурсной документацией, в том числе следующих критериев:
1) объем выплат государственных обязательств по проекту ГЧП;
2) срок выплат государственных обязательств по проекту ГЧП;
3) объем средств частного партнера, подлежащих привлечению для реализации проекта ГЧП;
4) сроки строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объекта ГЧП (месяцы, лет);
5) технико-экономические показатели объекта договора ГЧП;
6) информация по доле местного содержания;
7) опыт реализованных проектов (наличие опыта строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объектов (самостоятельно либо совместно с иными лицами в качестве участника), аналогичных объекту договора ГЧП);
8) наличие квалифицированных специалистов;
9) предельные цены (тарифы) на производимые товары, выполняемые работы, оказываемые услуги, надбавки к таким ценам (тарифам) при осуществлении деятельности, предусмотренной договором ГЧП;
10) риски, принимаемые на себя частным партнером.
127. В отношении каждого критерия, указанного в пункте 126 настоящих Правил, в конкурсной документации устанавливаются следующие параметры:
1) начальное числовое значение критерия;

2) конкурстың жеңімпазы болып айқындалған әлеуетті жекеше әріптес МЖӘ шартын жасасудан жалтарған.
124. Осы Қағидалардың 123-тармағында көзделген жағдайлардың бірі басталған кезде конкурстық өтінімді қамтамасыз ету сомасы тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.
125. Конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптеске өзі енгізген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі басталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) осы әлеуетті жекеше әріптес өзінің конкурстық өтінімін конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін кері қайтарып алған;
2) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға қол қою арқылы жүзеге асырылады. Аталған жағдай жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысушылар деп танылған әлеуетті жекеше әріптестерге қолданылмайды;
3) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындылары туралы хаттамаға қол қою. Көрсетілген жағдай конкурс жеңімпазы болып айқындалған жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысушыға қолданылмайды;
4) МЖӘ шартының күшіне енуі;
5) әлеуетті жекеше әріптестің конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі аяқталған кезде жүзеге асырылады.
5-параграф. Конкурстық өтінімдерді қарау
126. Конкурстық өтінімдерді қарауды және іріктеуді Комиссия конкурстық құжаттамада белгіленген үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттарын, оның ішінде мынадай өлшемшарттарды ескере отырып жүзеге асырады:
1) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу көлемі;
2) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу мерзімі;
3) МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартуға жататын жекеше әріптес қаражатының көлемі;
4) МЖӘ объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану мерзімдері (айлар, жылдар);
5) МЖӘ Шарты объектісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
6) жергілікті қамту үлесі бойынша ақпарат;
7) іске асырылған жобалардың тәжірибесі (МЖӘ шартының объектісіне ұқсас объектілерді салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану тәжірибесінің болуы (дербес не қатысушы ретінде өзге тұлғалармен бірлесіп);
8) білікті мамандардың болуы;
9) МЖӘ шартында көзделген қызметті жүзеге асыру кезінде өндірілетін тауарларға, орындалатын жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шекті бағалар (тарифтер), осындай бағаларға (тарифтерге) үстемеақылар;
10) жекеше әріптес өзіне қабылдайтын тәуекелдер.
127. Осы Қағидалардың 126-тармағында көрсетілген әрбір өлшемшартқа қатысты конкурстық құжаттамада мынадай параметрлер белгіленеді:
1) өлшемшарттың бастапқы сандық мәні;

2) уменьшение или увеличение начального значения критерия;
3) весовой коэффициент, учитывающий значимость критерия определения частного партнера.
Способы оценки критериев определения частного партнера устанавливаются конкурсной документацией.
128. Секретарь и члены Комиссии рассматривают конкурсные заявки с прилагаемыми документами, в срок, указанный в конкурсной документации, в присутствии не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
Организатором конкурса допускается внесение изменений в конкурсную документацию о времени и дате проведения вскрытия конкурсных заявок в случае отсутствия кворума или решением председателя Комиссии или лица его замещающего.
Внесенные изменения имеют обязательную силу и о них незамедлительно сообщается всем потенциальным частным партнерам, получившим конкурсную документацию, а также членам Комиссии, заинтересованным государственным органам и организациям, включая уполномоченный орган по государственному планированию посредством веб-портала ГЧП, а также, при наличии целесообразности, иными способами.
129. При рассмотрении конкурсных заявок участников конкурса:
1) организатор конкурса формирует информацию по данному конкурсу, в том числе о:
составе Комиссии;
количестве потенциальных частных партнеров, получивших конкурсную документацию;
потенциальных частных партнерах, представивших в установленный срок конкурсные заявки, зарегистрированные в электронном журнале регистрации конкурсных заявок веб-портала ГЧП;
2) не позднее следующего рабочего дня оформляется протокол вскрытия конкурсных заявок по проектам ГЧП по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
130. Комиссией рассматриваются все конкурсные заявки.
В случае, если представлена только одна конкурсная заявка, данная заявка рассматривается Комиссией в соответствии с частью первой настоящего пункта, за исключением случаев, когда конкурс проводится на основании частной инициативы.
В случае проведения конкурса на основании частной инициативы, при отсутствии иных заявок помимо заявки частного инициатора, конкурс считается несостоявшимся.
131. Комиссия при рассмотрении конкурсных заявок участников конкурса:
1) изучает конкурсные заявки на предмет полноты и надлежащего оформления;
2) направляет участникам конкурса запросы о предоставлении материалов и разъяснений в связи с их конкурсными заявками с тем, чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление конкурсных заявок;
3) с целью уточнения сведений, содержащихся в конкурсных заявках, Комиссия направляет запросы о предоставлении необходимой информации соответствующим государственным органам, физическим и юридическим лицам.
Изменение или дополнение содержания внесенной конкурсной заявки в рамках уточнения сведений, содержащихся в конкурсных заявках, не допускается;

2) өлшемшарттың бастапқы мәнін азайту немесе ұлғайту;
3) жекеше әріптесті айқындау өлшемшарттарының маңыздылығын ескеретін салмақ коэффициенті.
Жекеше әріптесті айқындау өлшемшарттарын бағалау тәсілдері конкурстық құжаттамада белгіленеді.
128. Хатшы мен комиссия мүшелері қоса берілген құжаттармен бірге конкурстық өтінімдерді конкурстық құжаттамада көрсетілген мерзімде Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің қатысуымен қарайды.
Конкурсты ұйымдастырушы кворум болмаған жағдайда немесе Комиссия төрағасының немесе оны ауыстыратын адамның шешімімен конкурстық өтінімдерді ашуды өткізу уақыты мен күні туралы конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізуге жол береді.
Енгізілген өзгерістердің міндетті күші болады және олар туралы конкурстық құжаттаманы алған барлық әлеуетті жекеше әріптестерге, сондай-ақ Комиссия мүшелеріне, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органды қоса алғанда, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға МЖӘ веб-порталы арқылы, сондай-ақ орындылығы болған кезде өзге де тәсілдермен дереу хабарланады.
129. Конкурсқа қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қарау кезінде:
1) конкурсты ұйымдастырушы осы конкурс бойынша, оның ішінде:
Комиссияны құрамы;
конкурстық құжаттаманы алған әлеуетті жекеше әріптестердің саны;
МЖӘ веб-порталының конкурстық өтінімдерді тіркеудің электрондық журналында тіркелген конкурстық өтінімдерді белгіленген мерзімде ұсынған әлеуетті жекеше әріптестер туралы ақпарат қалыптастырады;
2) келесі жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобалары бойынша конкурстық өтінімдерді ашу хаттамасы ресімдейді.
130. Комиссия барлық конкурстық өтінімдерді қарайды.
Егер бір ғана конкурстық өтінім ұсынылған жағдайда, конкурс жеке бастама негізінде өткізілетін жағдайларды қоспағанда, Комиссия осы өтінімді осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қарайды.
Жеке бастамашылық негізінде конкурс өткізілген жағдайда, жеке бастамашының өтінімінен басқа өзге өтінімдер болмаған кезде конкурс өткізілмеген болып есептеледі.
131. Конкурсқа қатысушылардың конкурстық өтінімдерін қарау кезінде Комиссия:
1) конкурстық өтінімдерді толықтығы және тиісті ресімделуі тұрғысынан зерделейді;
2) конкурсқа қатысушыларға конкурстық өтінімдерді қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңілдету үшін олардың конкурстық өтінімдеріне байланысты материалдар мен түсініктемелер беру туралы сұрау салулар жібереді;
3) конкурстық өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау мақсатында Комиссия тиісті мемлекеттік органдарға, жеке және заңды тұлғаларға қажетті ақпарат беру туралы сұрау салулар жібереді.
Конкурстық өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау шеңберінде енгізілген конкурстық өтінімнің мазмұнын өзгертуге немесе толықтыруға жол берілмейді;

В течение 5 (пяти) рабочих дней с даты вскрытия конвертов с конкурсными заявками, рабочим органом Комиссии составляется протокол предварительного рассмотрения конкурсных заявок по проектам ГЧП по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Протокол предварительного рассмотрения конкурсных заявок содержит:
перечень потенциальных частных партнеров, подавших конкурсные заявки в соответствии с требованиями конкурсной документации;
перечень потенциальных частных партнеров, чьи заявки не соответствуют требованиям конкурсной документации в части оформления;
перечень документов, которые необходимо представить и (или) привести в соответствие с требованиями конкурсной документации;
срок представления документов, но не более 10 (десяти) рабочих дней.
Протокол предварительного рассмотрения конкурсных заявок направляется всем заинтересованным лицам. Уведомление о размещении протокола одновременно рассылается потенциальным частным партнерам, прошедшим квалификацию.
Документация, представленная потенциальным частным партнером позже установленного в протоколе срока, не принимается.
Изменение и (или) дополнение содержания внесенной конкурсной заявки в ходе исполнения требований протокола предварительного рассмотрения конкурсных заявок не допускается;
4) оценивает конкурсные заявки в соответствии с критериями определения лучшей конкурсной заявки, установленными конкурсной документацией;
5) определяет лучшую конкурсную заявку.
132. Не допускается рассмотрение конкурсных заявок без проведения заседания Комиссии.
133. С потенциальным частным партнером, конкурсная заявка которого признана лучшей, Комиссией проводятся переговоры по уточнению проекта ГЧП и условий договора ГЧП.
Юридические лица по сопровождению проектов ГЧП могут оказывать консультационные услуги в переговорном процессе между субъектами ГЧП.
134. В период подготовки проведения переговоров замечания и предложения по проекту ГЧП и договору ГЧП направляются Комиссией потенциальному частному партнеру в письменной форме.
По итогам проведения переговоров конкурсной комиссией принимается решение.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса по определению частного партнера.
135. В случае, если потенциальный частный партнер, конкурсная заявка которого признана лучшей, отказывается от обсуждения и уточнения конкурсной заявки и условий договора ГЧП в соответствии с замечаниями и предложениями Комиссии либо его предложения являются неприемлемыми с точки зрения условий конкурса по определению частного партнера, то Комиссией данная конкурсная заявка не рассматривается и заново выбирается лучшая конкурсная заявка.
При этом решение Комиссии о признании такой конкурсной заявки лучшей аннулируется и данный потенциальный частный партнер не признается победителем конкурса.
Комиссия заново выбирает лучшую конкурсную заявку среди остальных конкурсных заявок, представленных на конкурс.
В случае отсутствия таковых либо несоответствия остальных конкурсных заявок требованиям конкурсной документации, конкурс признается несостоявшимся.

Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобалары бойынша конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасын жасайды.
Конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасында:
конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес конкурстық өтінімдер берген әлеуетті жекеше әріптестердің тізбесі;
өтінімдері ресімдеу бөлігінде конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті жекеше әріптестердің тізбесі;
ұсынылуы және (немесе) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтірілуі қажет құжаттардың тізбесі қамтылады;
құжаттарды ұсыну мерзімі, бірақ 10 (он) жұмыс күнінен аспайды.
Конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасы барлық мүдделі тұлғаларға жіберіледі. Хаттаманы орналастыру туралы хабарлама бір мезгілде біліктіліктен өткен әлеуетті жекеше әріптестерге жіберіледі.
Әлеуетті жекеше әріптес хаттамада белгіленген мерзімнен кейін ұсынған құжаттама қабылданбайды.
Конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау хаттамасының талаптарын орындау барысында енгізілген конкурстық өтінімнің мазмұнын өзгертуге және (немесе) толықтыруға жол берілмейді;
4) конкурстық құжаттамада белгіленген үздік конкурстық өтінімді айқындау өлшемшарттарына сәйкес конкурстық өтінімдерді бағалайды;
5) үздік конкурстық өтінімді айқындайды.
132. Конкурстық өтінімдерді комиссия отырысын өткізбей қарауға жол берілмейді.
133. Конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптеспен Комиссия МЖӘ жобасын және МЖӘ шартының талаптарын нақтылау бойынша келіссөздер жүргізеді.
МЖӘ жобаларын сүйемелдеу жөніндегі заңды тұлғалар МЖӘ субъектілері арасындағы келіссөздер процесінде консультациялық қызметтер көрсете алады.
134. Келіссөздер жүргізуге дайындық кезеңінде МЖӘ жобасы мен МЖӘ шарты бойынша ескертулер мен ұсыныстарды Комиссия әлеуетті жекеше әріптеске жазбаша нысанда жібереді.
Келіссөздер жүргізудің қорытындысы бойынша конкурстық комиссия шешім қабылдайды.
Келіссөздер барысында жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс шарттарына өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
135. Егер конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптес Комиссияның ескертулері мен ұсыныстарына сәйкес конкурстық өтінімді және МЖӘ шартының талаптарын талқылаудан және нақтылаудан бас тартса не оның ұсыныстары жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс талаптары тұрғысынан қолайсыз болып табылса, онда Комиссия бұл конкурстық өтінімді қарамайды және үздік конкурстық өтінімді қайта таңдайды.
Бұл ретте Комиссияның мұндай конкурстық өтінімді үздік деп тану туралы шешімі жойылады және осы әлеуетті жекеше әріптес конкурстың жеңімпазы болып танылмайды.
Комиссия конкурсқа ұсынылған басқа конкурстық өтінімдердің ішінен үздік конкурстық өтінімді қайта таңдайды.
Мұндай конкурстық өтінімдер болмаған не қалған конкурстық өтінімдер конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, конкурс өткізілмеген деп танылады.

136. Конкурс признается несостоявшимся:
1) в случае, если в установленные сроки организатору конкурса не поступили конкурсные заявки;
2) в случае, если все представленные конкурсные заявки либо единственная конкурсная заявка не соответствуют требованиям конкурсной документации;
3) в случаях, установленном пунктами 130 и 135 настоящих Правил.
137. Организатор конкурса направляет на согласование проект договора ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, с приложением копий протокола о признании лучшей конкурсной заявки, в центральный либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета, а также в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий (по проекту ГЧП, реализуемому в сферах естественных монополий).
Согласование проекта договора ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу.
138. В случае, если лучшей была признана заявка, внесенная не частным инициатором, организатор конкурса одновременно с проектом договора ГЧП направляет проект трехстороннего соглашения о возмещении частному инициатору затрат на разработку проекта информационного листа конкурсной документации и проекта договора ГЧП, которое должно быть согласовано и заключено государственным партнером, частным партнером и частным инициатором не позднее даты заключения договора ГЧП.
139. Содержание договора ГЧП определяется в соответствии со статьей 46 Закона.
Все изменения и (или) дополнения, вносимые в первоначальный проект договора ГЧП, прошедший экспертизу в составе конкурсной документации, отражаются в протоколе Комиссии с обоснованием причин данных изменений и (или) дополнений.
140. Центральный либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект договора ГЧП по вопросам, входящим в компетенцию, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий согласовывает проект договора ГЧП в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
При согласовании проекта договора ГЧП в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий согласовывает инвестиционную программу и положения договора ГЧП определяющие:

136. Конкурс:
1) егер белгіленген мерзімде конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдер түспеген жағдайда;
2) егер барлық ұсынылған конкурстық өтінімдер не жалғыз конкурстық өтінім конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда;
3) осы Қағидалардың 130 және 135-тармақтарында белгіленген жағдайлардаөтпеген деп танылады.
137. Конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ шартының жобасын, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, конкурстық өтінімді үздік деп тану туралы хаттаманың көшірмелерін қоса бере отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға (табиғи монополиялар салаларында іске асырылатын МЖӘ жобасы бойынша) келісуге жібереді.
МЖӘ шартының жобасын келісу, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептерін көрсете отырып, келісу не келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.
138. Егер жеке бастамашы енгізбеген өтінім үздік деп танылған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ шартының жобасымен бір мезгілде МЖӘ шартын жасасқан күннен кешіктірмей, жеке бастамашыға мемлекеттік әріптес, жекеше әріптес және жеке бастамашы келісуі және жасасуы тиіс конкурстық құжаттаманың ақпараттық парағының жобасын және МЖӘ шартының жобасын әзірлеуге жұмсалған шығындарды өтеу туралы үшжақты келісімнің жобасын жібереді.
139. МЖӘ шартының мазмұны Заңның 46-бабына сәйкес айқындалады.
Конкурстық құжаттаманың құрамында сараптамадан өткен МЖӘ шартының бастапқы жобасына енгізілетін барлық өзгерістер және (немесе) толықтырулар осы өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың себептерін негіздей отырып, Комиссияның хаттамасында көрсетіледі.
140. Бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган құзыретіне кіретін мәселелер бойынша МЖӘ шартының жобасын келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде МЖӘ шартының жобасын келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
МЖӘ шартының жобасын келісу кезінде көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мыналарды айқындайтын:

1) формирование затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора);
2) формирование статей расходов в пределах технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, а также нормативных технических потерь;
3) установление перечня расходов, не учитываемых при формировании тарифа (цены, ставки сбора);
4) объема инвестиций и порядок возврата инвестированного капитала;
5) формирование и ограничение прибыли, включаемой в тариф (цену, ставку сбора);
6) применение методов начисления износа основных средств;
7) критерии качества эксплуатации объекта;
8) порядок определения качества эксплуатации объекта;
9) предоставление третьим лицам ограниченного целевого пользования объектом ГЧП;
10) сроки (периоды) и источники финансирования проведения капитального ремонта или модернизации объектов;
11) права и обязанности частного партнера, связанные с формированием и утверждением тарифов;
12) проведение переоценки основных средств и направлений использования средств амортизационных отчислений, предусматриваемых тарифной сметой субъекта естественной монополии;
13) осуществление контроля деятельности в сферах естественных монополий, включая осуществление контроля за объемом и качеством производимых продукции, работ и услуг по проекту ГЧП.
141. По итогам конкурса по определению частного партнера с учетом согласований проекта договора ГЧП решением Комиссии определяется лучшая конкурсная заявка, утверждается проект договора ГЧП, а заявитель признается победителем конкурса по определению частного партнера.
В случае если финансирование проекта ГЧП предполагается за счет негосударственных займов, привлекаемых под государственную гарантию и (или) поручительство государства, решение Комиссии об итогах конкурса принимается с учетом заключения финансовой экспертизы проекта ГЧП центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
142. Решение Комиссии оформляется протоколом об итогах конкурса по определению частного партнера по проекту ГЧП по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
143. Срок заключения договора ГЧП составляет не более 90 (девяноста) календарных дней со дня подведения итогов конкурса по определению частного партнера.
144. Местные уполномоченные органы по государственному планированию уведомляют центральный уполномоченный орган по государственному планированию о заключенных договорах ГЧП по местным проектам ГЧП не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их заключения.

1) тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін шығындарды қалыптастыруды;
2) шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормалары, сондай-ақ нормативтік техникалық ысыраптар шегінде шығыстар баптарын қалыптастыруды;
3) тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесін белгілеуді;
4) инвестициялар көлемін және инвестицияланған капиталды қайтару тәртібін;
5) тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін пайданы қалыптастыру және шектеуді;
6) негізгі құралдардың тозуын есептеу әдістерін қолдануды;
7) объектіні пайдалану сапасының өлшемшарттарын;
8) объектіні пайдалану сапасын айқындау тәртібін;
9) үшінші тұлғаларға МЖӘ объектісін шектеулі нысаналы пайдалануды ұсынуды;
10) объектілерге күрделі жөндеу жүргізуді немесе жаңғыртуды қаржыландыру мерзімдерін (кезеңдерін) және көздерін;
11) жекеше әріптестің тарифтерді қалыптастыруға және бекітуге байланысты құқықтары мен міндеттерін;
12) табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасында көзделетін амортизациялық аударымдар құралдарын пайдаланудың негізгі құралдары мен бағыттарына қайта бағалау жүргізуін;
13) МЖӘ жобасы бойынша өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасын бақылауды жүзеге асыруды қоса алғанда, табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылауды жүзеге асыруды айқындайтын инвестициялық бағдарламаны және МЖӘ шартының ережелерін келіседі.
141. МЖӘ шартының жобасын келісуді ескере отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындысы бойынша Комиссияның шешімімен үздік конкурстық өтінім айқындалады, МЖӘ шартының жобасы бекітіледі, ал өтініш беруші жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың жеңімпазы болып танылады.
Егер МЖӘ жобасын мемлекеттік кепілдікпен және (немесе) мемлекеттің кепілгерлігімен тартылатын мемлекеттік емес қарыздар есебінен қаржыландыру болжанып отырса, Комиссияның конкурс қорытындысы туралы шешімі Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның МЖӘ жобасына қаржылық сараптаманың қорытындысы ескеріле отырып, қабылданады.
142. Комиссияның шешімі осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындысы туралы хаттамамен ресімделеді.
143. МЖӘ шартын жасасу мерзімі жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындысы шығарылған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайды.
144. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды жергілікті МЖӘ жобалары бойынша жасалған МЖӘ шарттары туралы олар жасалған кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етеді.

Параграф 6. Проведение аукциона по определению частного партнера
145. Определение частного партнера путем проведения аукциона осуществляется в случаях, когда проект ГЧП отвечает всем нижеперечисленным признакам:
ГЧП реализуется посредством заключения договора ГЧП в виде имущественного найма (аренды) государственного имущества;
государственным партнером не предоставляются меры государственной поддержки;
государственным партнером не предполагается выплаты из бюджета субъектам ГЧП.
146. Проведение аукциона по определению частного партнера проводится методом на повышение цены (арендного платежа).
147. В случаях, если в сроки, указанные в аукционной документации было представлено менее 3 (трех) аукционных заявок и (или) если по итогам рассмотрения аукционных заявок было допущено к участию в аукционе менее 3 (трех) потенциальных частных партнеров, то аукцион считается не состоявшимся.
Информация об отмене аукциона в течение трех рабочих дней со дня принятия Комиссией соответствующего решения должна быть размещена на веб-портале ГЧП и на интернет-ресурсе организатора аукциона на казахском и русском языках.
148. В аукционе участвуют потенциальные частные партнеры, допущенные к участию в аукционе и зарегистрированные в качестве участников аукциона.
Аукцион проводится в дату, указанную в извещении о проведении аукциона.
Организатор аукциона не менее чем за 10 (десять) рабочих дней до даты проведения аукциона информирует потенциальных частных партнеров, допущенных к участию в аукционе, о дате, времени и месте проведения аукциона.
149. Регистрация представителей участников аукциона, начинается за один час и заканчивается за пять минут до начала проведения аукциона.
Зарегистрировавшиеся участники аукциона вправе проводить аудио- и видеофиксацию проводимого аукциона.
150. Аукцион проводится в открытой форме посредством объявления участниками аукциона своих предложений по величине цены, начиная от стартовой цены предмета договора ГЧП, указанной в аукционной документации, на шаг аукциона.
Величина шага аукциона указывается в аукционной документации и составляет от пяти до пятидесяти процентов от стартовой цены.
Участникам аукциона выдаются таблички с присвоенными регистрационными номерами, которые они поднимают после оглашения очередной цены, если они готовы заявить эту сумму.
151. Аукцион начинается с объявления количества участников аукциона, сведений об объекте ГЧП, его основных характеристик, а также условий его предоставления, порядка проведения аукциона, стартовой цены и шага аукциона.

6-параграф. Жеке әріптесті айқындау бойынша аукцион өткізу
145. Жекеше әріптесті аукцион өткізу арқылы айқындау МЖӘ жобасы төменде көрсетілген барлық белгілерге сай келген жағдайларда жүзеге асырылады:
МЖӘ мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдау (жалға алу) түрінде МЖӘ шартын жасасу арқылы іске асырылады;
мемлекеттік әріптес мемлекеттік қолдау шараларын ұсынбайды;
мемлекеттік әріптес МЖӘ субъектілеріне бюджеттен төлемдер болжамайды.
146. Жекеше әріптесті айқындау бойынша аукцион өткізу бағаны (жалдау төлемін) көтеру әдісімен жүргізіледі.
147. Егер аукциондық құжаттамада көрсетілген мерзімдерде 3 (үш) аукциондық өтінімнен кем ұсынылған және (немесе) егер аукциондық өтінімдерді қараудың қорытындысы бойынша аукционға 3 (үш) әлеуетті жекеше әріптестен кем қатысуға жіберілген жағдайларда, аукцион өткізілмеген болып есептеледі.
Комиссия тиісті шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аукционның күшін жою туралы ақпарат МЖӘ веб-порталында және аукционды ұйымдастырушының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылуы тиіс.
148. Аукционға аукционға қатысуға жіберілген және аукционға қатысушылар ретінде тіркелген әлеуетті жекеше әріптестер қатысады.
Аукцион аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген күні өткізіледі.
Аукционды ұйымдастырушы аукцион өткізілетін күнге дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын қатысуға жіберілген әлеуетті жекеше әріптестерді хабардар етеді.
149. Аукционға қатысушылардың өкілдерін тіркеу аукцион басталғанға дейін бір сағат бұрын басталып, бес минут бұрын аяқталады.
Аукционға тіркелген қатысушылар өткізілетін аукционның аудио - және бейнетіркеу жүргізуге құқылы.
150. Аукцион ашық нысанда аукционға қатысушылардың аукциондық құжаттамада көрсетілген МЖӘ шарты нысанасының бастапқы бағасынан бастап аукцион қадамына баға шамасы бойынша өз ұсыныстарын жариялауы арқылы өткізіледі.
Аукцион қадамының шамасы аукциондық құжаттамада көрсетіледі және бастапқы бағаның бестен елуге дейінгі пайызын құрайды.
Аукционға қатысушыларға тіркеу нөмірлері берілген тақтайшалар беріледі, егер олар осы соманы мәлімдеуге дайын болса, олар келесі бағаны жариялағаннан кейін көтереді.
151. Аукцион аукционға қатысушылардың санын, МЖӘ объектісі туралы мәліметтерді, оның негізгі сипаттамаларын, сондай-ақ оны беру шарттарын, аукционды өткізу тәртібін, бастапқы бағаны және аукцион қадамын жариялаудан басталады.

152. При проведении аукциона участники аукциона подают предложения о цене, предусматривающая повышение текущей минимальной цены на величину шага аукциона.
153. Организатор аукциона объявляет первое значение, равное его стартовой цене, увеличенному на величину шага аукциона.
Если после объявления первого значения и трехкратного повторения этого значения ни один из участников аукциона не поднял табличку со своим регистрационным номером, аукцион прекращается и признается несостоявшимся.
154. Участник аукциона подают предложение о цене выше стартовой цены независимо от величины шага аукциона при условии отсутствия текущего минимального предложения.
155. В случае поднятия одной таблички организатор аукциона называет регистрационный номер участника аукциона, поднявшего свою табличку. В случае поднятия нескольких табличек организатор аукциона называет регистрационный номер участника аукциона, который первым поднял свою табличку.
В ведомость прохождения шагов аукциона вносится только номер участника аукциона, который назван организатором аукциона.
Каждое последующее значение организатор аукциона назначает путем увеличения текущего значения на величину шага аукциона.
156. Подведение итогов аукциона и заключение договора ГЧП.
Победителем аукциона становится потенциальный частный партнер, предложивший наибольшую цену.
Результаты аукциона объявляются и оформляются в день его проведения протоколом, подписываемым всеми присутствующими членами Комиссии. Копия протокола вручается победителю аукциона.
Результаты аукциона в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его проведения должны быть размещены на интернет-ресурсе организатора аукциона на казахском и русском языках.
157. Организатор аукциона в течении 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов аукциона направляет договор ГЧП победителю аукциона для подписания.
158. Победитель аукциона подписывает договор ГЧП в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения.
В случае, если победитель аукциона в течение указанного срока не представил организатору аукциона подписанный со своей стороны договор ГЧП, такое лицо лишается права на заключение договора ГЧП.
159. Организатор аукциона в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения от победителя аукциона договора ГЧП направляет победителю аукциона его экземпляр договора ГЧП, подписанный государственным партнером.
160. В случае если проект ГЧП был инициирован потенциальным частным партнером, проигравшим аукцион, организатор конкурса одновременно с проектом договора ГЧП направляет победителю аукциона проект трехстороннего соглашения о возмещении частному инициатору затрат на разработку проекта аукционной документации, которое должно быть согласовано и заключено государственным партнером, частным партнером и частным инициатором не позднее даты заключения договора ГЧП.

152. Аукционды өткізу кезінде аукционға қатысушылар ағымдағы ең төменгі бағаны аукцион қадамының шамасына арттыруды көздейтін баға туралы ұсыныстар береді.
153. Аукционды ұйымдастырушы аукцион қадамының шамасына ұлғайтылған бастапқы бағасына тең бірінші мәнді жариялайды.
Егер бірінші мән жарияланғаннан және осы мән үш рет қайталанғаннан кейін аукционға қатысушылардың ешқайсысы өзінің тіркеу нөмірі жазылған тақтайшаны көтермесе, аукцион тоқтатылады және өткізілмеген деп танылады.
154. Аукционға қатысушы ағымдағы ең төменгі ұсыныс болмаған жағдайда, аукцион қадамының шамасына қарамастан бастапқы бағадан жоғары баға туралы ұсыныс береді.
155. Бір тақтайша көтерілген жағдайда, аукционды ұйымдастырушы өз тақтайшасын көтерген аукционға қатысушының тіркеу нөмірін атайды. Бірнеше тақтайшалар көтерілген жағдайда, аукционды ұйымдастырушы өз тақтайшасын бірінші болып көтерген аукционға қатысушының тіркеу нөмірін атайды.
Аукцион қадамдарынан өту ведомосіне аукционды ұйымдастырушы атаған аукционға қатысушының нөмірі ғана енгізіледі.
Әрбір келесі мәнді аукционды ұйымдастырушы ағымдағы мәнді аукцион қадамының шамасына ұлғайту арқылы тағайындайды.
156. Аукционның қорытындысын шығару және МЖӘ шартын жасасу.
Ең жоғары баға ұсынған әлеуетті жекеше әріптесаукцион жеңімпазы болады.
Аукционның нәтижелері ол өткізілген күні Комиссияның барлық қатысып отырған мүшелері қол қоятын хаттамамен жарияланады және ресімделеді. Хаттаманың көшірмесі аукцион жеңімпазына табыс етіледі.
Аукцион өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның нәтижелері аукционды ұйымдастырушының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастырылуы тиіс.
157. Аукционды ұйымдастырушы аукционның қорытындысы шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қою үшін аукцион жеңімпазына МЖӘ шартын жібереді.
158. Аукцион жеңімпазы алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде МЖӘ шартына қол қояды.
Егер аукцион жеңімпазы көрсетілген мерзім ішінде аукционды ұйымдастырушыға өз тарапынан қол қойылған МЖӘ шартын ұсынбаған жағдайда, мұндай адам МЖӘ шартын жасасу құқығынан айырылады.
159. Аукционды ұйымдастырушы аукцион жеңімпазынан МЖӘ шартын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазына оның мемлекеттік әріптес қол қойған МЖӘ шартының данасын жібереді.
160. Егер МЖӘ жобасын аукционда ұтылып қалған әлеуетті жекеше әріптес бастамашылық еткен жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ шартының жобасымен бір мезгілде аукцион жеңімпазына МЖӘ шартының жобасымен бір мезгілде МЖӘ шартын жасасқан күннен кешіктірмей, жеке бастамашыға мемлекеттік әріптес, жекеше әріптес және жеке бастамашы келісуі және жасасуы тиіс конкурстық құжаттаманың жобасын әзірлеуге жұмсалған шығындарды өтеу туралы үшжақты келісімнің жобасын жібереді.

161. Аукцион признается несостоявшимся в случаях, установленных пунктами 147 и 153 настоящих Правил.
Параграф 7. Особенности проведения конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур
162. Конкурс по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур проводится в случаях, когда организатор конкурса определил сферу применения и (или) объект ГЧП, как технически сложный и (или) уникальный.
163. Первый этап конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур является предварительным этапом двухэтапных конкурсных процедур для сбора технических предложений потенциальных частных партнеров, который предусматривает:
1) формирование организатором конкурса технического задания с учетом положений инвестиционного предложения, в соответствии с руководством к составлению технического задания согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
2) опубликование объявления о проведении конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур.
Информация о начале подготовки проведения конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур включает в себя сведения о проекте ГЧП, о дате и времени размещения потенциальным частным партнером технических предложений, разработанных в соответствии с техническим заданием на веб-портале ГЧП;
3) представление организатором конкурса технического задания потенциальным частным партнерам.
На данном этапе организатор конкурса также представляет потенциальным частным партнерам квалификационные требования, а также требования к документам, подтверждающим соответствие потенциальных частных партнеров предъявляемым квалификационным требованиям;
4) представление потенциальным частным партнером технических предложений, разработанных в соответствии с техническим заданием.
На данном этапе потенциальный частный партнер также представляет документы, подтверждающие соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, на основе которых организатор конкурса проводит квалификационный отбор;
5) рассмотрение организатором конкурса технических предложений и обсуждение с потенциальными частными партнерами вопросов, касающихся технико-экономических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП и условий проекта договора ГЧП.
На данном этапе организатором конкурса в случае необходимости формирования оптимальных решений по финансовым, юридическим и иным параметрам проекта ГЧП, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров организуется конкурентный диалог.
Результаты конкурентного диалога по проекту ГЧП оформляются протоколом по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Все участники конкурентного диалога соблюдают конфиденциальность информации, полученной в ходе его проведения;

161. Осы Қағидалардың 147 және 153-тармақтарында белгіленген жағдайларда Аукцион өткізілмеген деп танылады.
7-параграф. Екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу ерекшеліктері
162. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ қолдану аясын және (немесе) объектісін техникалық тұрғыдан күрделі және (немесе) бірегей деп айқындаған жағдайларда өткізіледі.
163. Екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңі, мыналарды көздейтін:
1) конкурсты ұйымдастырушының инвестициялық ұсыныстың ережелерін ескере отырып, осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес техникалық тапсырманы жасауға арналған нұсқаулыққа сәйкес техникалық тапсырманы қалыптастыруын;
2) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялауын.
Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізуді дайындаудың басталуы туралы ақпарат МЖӘ жобасы туралы, әлеуетті жекеше әріптестің МЖӘ веб-порталында техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарды орналастыру күні мен уақыты туралы мәліметтерді қамтиды;
3) конкурсты ұйымдастырушының әлеуетті жекеше әріптестерге техникалық тапсырма беруін.
Осы кезеңде конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестерге біліктілік талаптарын, сондай-ақ әлеуетті жекеше әріптестердің қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарға қойылатын талаптарды да ұсынады;
4) әлеуетті жекеше әріптестің техникалық тапсырмаға сәйкес әзірленген техникалық ұсыныстарды ұсынуын.
Осы кезеңде әлеуетті жекеше әріптес, соның негізінде конкурсты ұйымдастырушы біліктілік іріктеу жүргізетін,қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынады;
5) конкурсты ұйымдастырушының техникалық ұсыныстарды қарауы және әлеуетті жекеше әріптестермен МЖӘ объектісінің техникалық-экономикалық және пайдалану сипаттамаларына және МЖӘ шарты жобасының талаптарына қатысты мәселелерді талқылауын.
Осы кезеңде конкурсты ұйымдастырушы мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысының қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, МЖӘ жобасының қаржылық, заңдық және өзге де параметрлері бойынша оңтайлы шешімдер қалыптастыру қажет болған жағдайда бәсекелі диалог ұйымдастырады.
МЖӘ жобасы бойынша бәсекелі диалогтың нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
Бәсекелі диалогтың барлық қатысушылары оны өткізу барысында алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды;

6) разработка и утверждение организатором конкурса конкурсной документации.
Организатор конкурса осуществляет разработку конкурсной документации на основании результатов обсуждения с потенциальными частными партнерами вопросов, касающихся технико-экономических и эксплуатационных характеристик объекта ГЧП и условий проекта договора ГЧП и конкурентного диалога.
В случае отсутствия ТЭО либо ПСД в составе конкурсной документации организатор конкурса указывает в ней предполагаемую стоимость строительства (создания) объекта ГЧП, по итогам рассмотрения технических предложений, представленных на первом этапе конкурса.
При этом предполагаемая стоимость строительства (создания) объекта ГЧП не превышает стоимость строительства (создания) аналогичных объектов.
В случае отсутствия аналогичных объектов в Республике Казахстан, предполагаемая стоимость строительства (создания) определяется как минимальная стоимость по итогам рассмотрения технических предложений, представленных на первом этапе конкурса.
Для подтверждения отсутствия аналогичных объектов в Республике Казахстан организатор конкурса направляет запросы в соответствующие уполномоченные органы.
При этом в конкурсной документации предусматриваются требования по представлению конкурсных заявок, содержащих финансовые условия по реализации проекта ГЧП.
Конкурсная документация подлежит экспертизам и согласованиям в порядке, установленном в параграфе 3 главы 2 настоящих Правил;
7) направление организатором конкурса уведомлений потенциальным частным партнерам, представившим на первом этапе технические предложения, а также прошедшим квалификационный отбор, принять участие во втором этапе конкурса по определению частного партнера.
164. Второй этап конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур предусматривает:
1) внесение потенциальными частными партнерами, прошедшими квалификационный отбор, конкурсных заявок, а также внесение обеспечения конкурсной заявки.
В случае, если предполагаемый объект ГЧП относится к сфере естественных монополий, потенциальному частному партнеру необходимо разместить инвестиционную программу, разрабатываемую в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".
В случае, наличия по проекту ГЧП утвержденного ТЭО либо ПСД организатор конкурса прилагает их электронные копии к конкурсной документации в качестве дополнительной информации.
В случае, если участник конкурса по определению частного партнера принимает технико-технологические и экологические решения, предусмотренные в ТЭО либо ПСД организатора конкурса, то участник конкурса по определению частного партнера дополнительно размещает письмо-гарантию о принятии таких решений в составе конкурсной заявки.
В случае, если участник конкурса по определению частного партнера принимает маркетинговые и (или) институциональные и (или) социально-экономические решения, приведенные в конкурсной документации организатора конкурса, то участник конкурса по определению частного партнера дополнительно размещает письмо-гарантию о принятии таких решений в составе конкурсной заявки.
В случае, если конкурсная документация не содержит ТЭО либо ПСД, то участники конкурса представляют конкурсные заявки, содержащие финансовые условия по реализации проекта ГЧП, в соответствии с требованиями конкурсной документации;

6) конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттаманы әзірлеп, бекітуін.
Конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестермен МЖӘ объектісінің техникалық-экономикалық және пайдалану сипаттамаларына және МЖӘ шарты жобасының талаптарына және бәсекелі диалогқа қатысты мәселелерді талқылаудың нәтижелері негізінде конкурстық құжаттаманы әзірлеуді жүзеге асырады.
Конкурстық құжаттаманың құрамында ТЭН немесе ЖСҚ болмаған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы онда конкурстың бірінші кезеңінде ұсынылған техникалық ұсыныстарды қараудың қорытындысы бойынша МЖӘ объектісін салудың (құрудың) болжамды құнын көрсетеді.
Бұл ретте МЖӘ объектісін салудың (құрудың) болжамды құны ұқсас объектілерді салу (құру) құнынан аспайды.
Қазақстан Республикасында ұқсас объектілер болмаған жағдайда құрылыстың (құрудың) болжамды құны конкурстың бірінші кезеңінде ұсынылған техникалық ұсыныстарды қараудың қорытындысы бойынша ең төменгі құны ретінде айқындалады.
Қазақстан Республикасында ұқсас объектілердің жоқтығын растау үшін конкурсты ұйымдастырушы тиісті уәкілетті органдарға сұрау салулар жібереді.
Бұл ретте конкурстық құжаттамада МЖӘ жобасын іске асыру жөніндегі қаржылық шарттарды қамтитын конкурстық өтінімдерді ұсыну жөніндегі талаптар көзделеді.
Конкурстық құжаттама осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфында белгіленген тәртіппен сараптауға және келісуге жатады;
7) конкурсты ұйымдастырушының бірінші кезеңде техникалық ұсыныстар берген, сондай-ақ біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті жекеше әріптестерге жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың екінші кезеңіне хабарламалар жіберуін көздейтін, әлеуетті жекеше әріптестердің техникалық ұсыныстарын жинауға арналған екі кезеңдік рәсімдердің алдын ала кезеңі болып табылады.
164. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың екінші кезеңі мыналарды:
1) біліктілік іріктеуден өткен әлеуетті жекеше әріптестердің конкурстық өтінімдерді енгізуін, сондай-ақ конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізуін.
Егер болжамды МЖӘ объектісі табиғи монополиялар саласына жататын болса, әлеуетті жекеше әріптес "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес әзірленетін инвестициялық бағдарламаны орналастыруы қажет.
МЖӘ жобасы бойынша бекітілген ТЭН немесе ЖСҚ болған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы қосымша ақпарат ретінде олардың электрондық көшірмелерін конкурстық құжаттамаға қоса береді.
Егер жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурсқа қатысушы конкурсты ұйымдастырушы ТЭН-де не ЖСҚ-да көзделген техникалық-технологиялық және экологиялық шешімдер қабылдаған жағдайда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысушы конкурстық өтінімнің құрамында осындай шешімдерді қабылдау туралы кепілдік-хатты қосымша орналастырады.
Егер жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурсқа қатысушы конкурсты ұйымдастырушының конкурстық құжаттамасында келтірілген маркетингтік және (немесе) институционалдық және (немесе) әлеуметтік-экономикалық шешімдер қабылдаған жағдайда, онда конкурсқа қатысушы жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурстық өтінімнің құрамында осындай шешімдердің қабылданғаны туралы кепілдік-хатты қосымша орналастырады.
Егер конкурстық құжаттамада ТЭН не ЖСҚ болмаса, онда конкурсқа қатысушылар конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес МЖӘ жобасын іске асыру жөніндегі қаржылық шарттары бар конкурстық өтінімдерді ұсынады;

2) осуществление мероприятий, предусмотренных подпунктами 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 94 настоящих Правил.
Параграф 8. Особенности проведения закрытого конкурса по определению частного партнера
165. Организатор конкурса проводит закрытые конкурсы по определению частного партнера в отношении объектов, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 2) статьи 19 Закона.
166. Закрытый конкурс по определению частного партнера проводится в соответствии с конкурсными процедурами, предусмотренными настоящими Правилами, с учетом следующих особенностей:
извещение о проведении закрытого конкурса по определению частного партнера не размещается. Организатор конкурса определяет ограниченный круг потенциальных частных партнеров, которые могут быть допущены к конкурсу по определению частного партнера, с последующим направлением им приглашений принять участие в закрытом конкурсе по определению частного партнера;
информация об условиях, дате, месте и времени проведения закрытого конкурса по определению частного партнера, а также сведения о его результатах организатор конкурса направляет потенциальным частным партнерам в письменной форме;
разъяснения положений конкурсной документации доводятся организатором конкурса в письменной форме до сведения всех потенциальных частных партнеров, которым предоставлена конкурсная документация, с указанием предмета запроса, но без указания, от кого поступил запрос;
протоколы, составленные в ходе проведения закрытого конкурса по определению частного партнера, и информация, полученная в ходе проведения таких конкурсов, не подлежат опубликованию в средствах массовой информации и размещению в сети Интернет.
Глава 4. Определение частного партнера на основании прямых переговоров
Параграф 1. Инициирование потенциальным частным партнером прямых переговоров
167. Определение частного партнера на основании прямых переговоров осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан для реализации проектов ГЧП, направленных на создание и эксплуатацию уникальных объектов, предусматривающих трансфер технологий.
168. Организация и проведение прямых переговоров по определению частного партнера осуществляется посредством следующих последовательных стадий:
1) инициирование проекта ГЧП потенциальным частным партнером;
2) принятие решения Правительством Республики Казахстан о проведении прямых переговоров;
3) экспертиза бизнес-плана к проекту ГЧП;
4) проведение переговоров между потенциальными сторонами договора ГЧП об условиях договора ГЧП;

2) осы Қағидалардың 94-тармағының 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген іс-шараларды жүзеге асырудыкөздейді.
8-параграф. Жекеше әріптесті айқындау бойынша жабық конкурс өткізудің ерекшеліктері
165. Конкурсты ұйымдастырушы тізбесін Заңның 19-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын объектілерге қатысты жекеше әріптесті айқындау бойынша жабық конкурстар өткізеді.
166. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурс мынадай ерекшеліктері ескеріле отырып, осы Қағидаларда көзделген конкурстық рәсімдерге сәйкес өткізіледі:
жекеше әріптесті айқындау бойынша жабық конкурс өткізу туралы хабарлама орналастырылмайды. Конкурсты ұйымдастырушы кейіннен оларға жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурсқа қатысуға шақырулар жібере отырып,жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа жіберілуі мүмкін әлеуетті жекеше әріптестердің шектеулі тобын айқындайды;
жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурсты өткізудің шарттары, күні, орны және уақыты туралы ақпаратты, сондай-ақ оның нәтижелері туралы мәліметтерді конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестерге жазбаша нысанда жібереді;
конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіруді конкурсты ұйымдастырушы сұрау салудың нысанасын көрсете отырып, бірақ сұрау салудың кімнен түскенін көрсетпей, конкурстық құжаттама берілген барлық әлеуетті жекеше әріптестердің назарына жазбаша нысанда жеткізеді;
жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурсты өткізу барысында жасалған хаттамалар және осындай конкурстарды өткізу барысында алынған ақпарат бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға және Интернет желісінде орналастырылуға жатпайды.
4-тарау. Тікелей келіссөздер негізінде жекеше әріптесті айқындау
1-параграф. Әлеуетті жекеше әріптестің тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауы
167. Тікелей келіссөздер негізінде жекеше әріптесті айқындау технологиялар трансфертін көздейтін бірегей объектілерді құруға және пайдалануға бағытталған МЖӘ жобаларын іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша ғана жүзеге асырылады.
168. Жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздерді ұйымдастыру және жүргізу мынадай дәйекті кезеңдер арқылы жүзеге асырылады:
1) әлеуетті жекеше әріптестің МЖӘ жобасына бастамашылық жасауы;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің тікелей келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдауы;
3) МЖӘ жобасына бизнес-жоспардың сараптамасы;
4) МЖӘ шартының талаптары туралы МЖӘ шартының әлеуетті тараптары арасында келіссөздер жүргізу;

5) заключение договора ГЧП.
169. Инициирование прямых переговоров осуществляется путем подачи потенциальным частным партнером уполномоченному лицу заявки на инициирование прямых переговоров.
170. Данная заявка содержит:
наименование и адрес потенциального частного партнера;
государственную принадлежность (для юридических лиц), гражданство (для физических лиц);
данные о руководителях или владельцах юридических лиц и лицах, которые будут представлять потенциального частного партнера;
бизнес-план к проекту ГЧП, разработанный по структуре в соответствии с приложением 13 к настоящим Правилам. При этом финансово-экономическая модель проекта ГЧП разрабатывается инициатором проекта ГЧП и представляется в составе бизнес-плана к проекту ГЧП.
В случаях инициирования проекта институционального ГЧП с определением частного партнера посредством прямых переговоров, в составе бизнес-плана к проекту ГЧП должно быть включено ФЭО проекта ГЧП.
171. Заявка на инициирование прямых переговоров по определению частного партнера является офертой на заключение договора ГЧП.
172. Уполномоченное лицо, которому внесена заявка на инициирование прямых переговоров, в срок до 5 (пяти) рабочих дней возвращает потенциальному частному партнеру заявку, в случае если она не соответствует документам Системы государственного планирования Республики Казахстан.
В случае, если до истечения указанного срока заявка на инициирование прямых переговоров не возвращена, она считается принятой к рассмотрению.
173. Уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, в срок до 70 (семидесяти) календарных дней осуществляет рассмотрение заявки на предмет ее соответствия требованиям законодательства в части инициирования прямых переговоров, в том числе:
1) в целях уточнения и (или) обсуждения поступившей заявки запрашивает у потенциального частного партнера дополнительные материалы и (или) проводит предварительные переговоры с оформлением протокола (протоколов);
2) публикует на веб-портале ГЧП извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров, проводит открытые обсуждения проекта с заинтересованными лицами в порядке, установленном пунктом 176 Правил;
3) в случае необходимости привлекает заинтересованные уполномоченные органы, технических и иных консультантов для определения целесообразности реализации проекта, а также уникальности предлагаемого объекта ГЧП и приемлемости трансфера технологии.
В ходе рассмотрения заявки на проведение прямых переговоров, по итогам уточнения и (или) обсуждения представленной заявки потенциальный частный партнер может скорректировать ее или отозвать.

5) МЖӘ шартын жасасу.
169. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасау әлеуетті жекеше әріптес уәкілетті тұлғаға тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінім беру арқылы жүзеге асырылады.
170. Бұл өтінімде:
әлеуетті жекеше әріптестің атауы және мекенжайы;
мемлекеттік тиесілігі (заңды тұлғалар үшін), азаматтығы (жеке тұлғалар үшін);
заңды тұлғалардың басшылары немесе иелері және әлеуетті жекеше әріптесті білдіретін тұлғалар туралы деректер;
осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес құрылым бойынша әзірленген МЖӘ жобасына бизнес-жоспар қамтылады. Бұл ретте МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделін МЖӘ жобасының бастамашысы әзірлейді және МЖӘ жобасына бизнес-жоспардың құрамында ұсынылады.
Тікелей келіссөздер арқылы жекеше әріптесті айқындай отырып, институционалдық МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған жағдайларда, бизнес-жоспардың құрамына МЖӘ жобасының ҚЭН енгізілуі тиіс.
171. Жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінім МЖӘ шартын жасасуға арналған оферта болып табылады.
172. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінім енгізілген уәкілетті тұлға, егер ол Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келмеген жағдайда, әлеуетті жекеше әріптеске өтінімді 5 (бес) жұмыс күніне дейінгі мерзімде қайтарады.
Егер көрсетілген мерзім өткенге дейін тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінім қайтарылмаған жағдайда, ол қарауға қабылданған болып есептеледі.
173. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға күнтізбелік 70 (жетпіс) күнге дейінгі мерзімде өтінімді тікелей келіссөздерге бастамашылық жасау бөлігінде оның заңнама талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарауды жүзеге асырады, оның ішінде:
1) келіп түскен өтінімді нақтылау және (немесе) талқылау мақсатында әлеуетті жекеше әріптестен қосымша материалдар сұратады және (немесе)хаттама (хаттамалар) ресімдей отырып, алдын ала келіссөздер жүргізеді;
2) МЖӘ веб-порталында тікелей келіссөздер жүргізуге өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама жариялайды, Қағидалардың 176-тармағында белгіленген тәртіппен мүдделі тұлғалармен жобаны ашық талқылауды жүргізеді;
3) қажет болған жағдайда жобаны іске асырудың орындылығын, сондай-ақ ұсынылатын МЖӘ объектісінің бірегейлігін және технология трансферінің қолайлылығын айқындау үшін мүдделі уәкілетті органдарды, техникалық және өзге де консультанттарды тартады.
Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарау барысында ұсынылған өтінімді нақтылаудың және (немесе) талқылаудың қорытындысы бойынша әлеуетті жекеше әріптес оны түзете немесе кері қайтарып ала алады.

174. Извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров размещается на веб-портале ГЧП в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты приемки к рассмотрению данной заявки.
При наличии целесообразности уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, дополнительно обеспечивает распространение информации о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров путем размещения в иных источниках информации.
175. В извещении о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров указываются цели и задачи проекта ГЧП, основные технико-экономические параметры объекта ГЧП, основные критерии эффективности (например, мощность, производительность, удовлетворенность потребностей населения, снижение дефицита), планируемые сроки реализации.
В извещении о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров также указываются срок, не менее 45 (сорока пяти) календарных дней, и порядок подачи и рассмотрения предложений и замечаний заинтересованных лиц.
176. При наличии предложений и (или) замечаний на извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров, уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, проводит открытые обсуждения поступивших предложений и (или) замечаний для выявления возможных альтернативных решений по проекту.
Открытые обсуждения проводятся с обязательным участием потенциального частного партнера, инициировавшего проект ГЧП, лиц, внесших предложения и (или) замечания, уполномоченного лица. К участию в открытых обсуждениях могут быть приглашены технические эксперты, консультанты, представители соответствующих государственных органов, иные заинтересованные лица.
Регламент проведения открытых обсуждений утверждается уполномоченным лицом и публикуется на веб-портале ГЧП в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты его утверждения, а также адресно направляется потенциальному частному партнеру, инициировавшему проект.
177. По результатам рассмотрения заявки в порядке, определенном пунктом 173 настоящих Правил уполномоченное лицо, принявшее к рассмотрению заявку на инициирование прямых переговоров, направляет потенциальному частному партнеру положительное или отрицательное заключение.
178. Положительное заключение выносится в случае соответствия инициируемого проекта ГЧП законодательству в сфере ГЧП, подтверждения уникальности, подтверждения целесообразности трансфера технологии, целесообразности реализации проекта ГЧП.
Уникальными признаются объекты, в ходе эксплуатации которых производятся товары или услуги, которые не производятся на территории Республики Казахстан на момент подачи заявки на инициирование прямых переговоров.

174. Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама МЖӘ веб-порталында осы өтінімді қарауға қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде орналастырылады.
Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға орындылығы болған кезде өзге ақпарат көздеріне орналастыру арқылы тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы ақпараттың таралуын қосымша қамтамасыз етеді.
175. Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарламада МЖӘ жобасының мақсаттары мен міндеттері, МЖӘ объектісінің негізгі техникалық-экономикалық параметрлері, тиімділіктің негізгі өлшемшарттары (мысалы, қуат, өнімділік, халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру, тапшылықты азайту), іске асырудың жоспарланған мерзімдері көрсетіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарламада кемінде 45 (қырық бес) күнтізбелік күн мерзімі және мүдделі тұлғалардың ұсыныстары мен ескертулерін беру және қарау тәртібі көрсетіледі.
176. Тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарламаға ұсыныстар және (немесе) ескертулер болған кезде тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға жоба бойынша ықтимал балама шешімдерді анықтау үшін келіп түскен ұсыныстарды және (немесе) ескертулерді ашық талқылаулар жүргізеді.
Ашық талқылаулар МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптестің, ұсыныстар және (немесе) ескертулер енгізген адамдардың, уәкілетті тұлғаның міндетті түрде қатысуымен өткізіледі. Ашық талқылауға қатысуға техникалық сарапшылар, консультанттар, тиісті мемлекеттік органдардың өкілдері, өзге де мүдделі тұлғалар шақырылуы мүмкін.
Ашық талқылауларды жүргізу регламентін уәкілетті тұлға бекітеді және ол бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде МЖӘ веб-порталында жарияланады, сондай-ақ жобаға бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптеске атаулы түрде жіберіледі.
177. Осы Қағидалардың 173-тармағында айқындалған тәртіппен өтінімді қарау нәтижелері бойынша тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға арналған өтінімді қарауға қабылдаған уәкілетті тұлға әлеуетті жекеше әріптеске оң немесе теріс қорытынды жібереді.
178. Бастамашылық жасалған МЖӘ жобасы МЖӘ саласындағы заңнамаға сәйкес келген, бірегейлігі расталған, технология трансферінің орындылығы, МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығы расталған жағдайда оң қорытынды шығарылады.
Пайдалану барысында тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінім беру сәтінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер өндірілетін объектілер бірегей болып танылады.

179. При отсутствии подтверждения по какому-либо из перечисленных в пункте 178 Правил оснований для положительного заключения, выносится отрицательное заключение.
При получении отрицательного заключения потенциальный частный партнер вправе доработать проект и инициировать его реализацию путем подачи новой заявки на проведение прямых переговоров или на проведение конкурса по реализации частной инициативы.
180. В случае вынесения положительного заключения по результату рассмотрения заявки на инициирование прямых переговоров, организатор прямых переговоров в срок не более 10 (десяти) рабочих дней вносит предложение в Правительство Республики Казахстан о проведении прямых переговоров с потенциальным частным партнером.
181. В случае принятия Правительством Республики Казахстан решения о проведении прямых переговоров с потенциальным частным партнером организатор конкурса проводит проверку соответствия потенциального частного партнера квалификационным требованиям, установленным статьей 32 Закона.
182. Организатор прямых переговоров формирует комиссию по проведению прямых переговоров по определению частного партнера (далее – Комиссия по проведению прямых переговоров).
Председателем Комиссии по проведению прямых переговоров является первый руководитель организатора прямых переговоров либо лицо, уполномоченное им.
Секретарем Комиссии по проведению прямых переговоров является представитель организатора прямых переговоров не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.
В состав Комиссии по проведению прямых переговоров включаются представители центральных уполномоченных органов соответствующей отрасли, не ниже заместителя руководителя структурного подразделения.
В состав Комиссии по проведению прямых переговоров могут включаться представители иных государственных органов и организаций.
183. Комиссия по проведению прямых переговоров осуществляет следующие функции:
1) одобрение либо направление на доработку бизнес-плана к проекту ГЧП, проекта договора ГЧП;
2) принятие решения о результатах прямых переговоров;
3) иные функции, необходимые для проведения прямых переговоров.
184. Решения Комиссии по проведению прямых переговоров оформляются протоколом заседания Комиссии по проведению прямых переговоров по проекту ГЧП по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Протокол подписывается всеми членами Комиссии по проведению прямых переговоров, участвовавшими в заседании.
Решение Комиссии по проведению прямых переговоров принимается голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии по проведению прямых переговоров.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии по проведению прямых переговоров.
В случае несогласия с решением Комиссии по проведению прямых переговоров любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется организатору прямых переговоров в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается рабочим органом Комиссии по проведению прямых переговоров к протоколу. При этом в протоколе заседания Комиссии делается отметка о наличии особого мнения, и указывается окончательный срок внесения особого мнения.
Заседание Комиссии по проведению прямых переговоров правомочно (имеет кворум), если на нем присутствуют не менее двух третей от общего числа членов Комиссии.
В случае отсутствия на заседании председателя Комиссии по проведению прямых переговоров, либо на период его отсутствия – лица, его замещающего, заседание Комиссии не проводится.

179. Қағидалардың 178-тармағында санамаланған қандай да бір негіздеме бойынша оң қорытынды үшін растау болмаған кезде теріс қорытынды шығарылады.
Теріс қорытынды алынған кезде әлеуетті жекеше әріптес жобаны пысықтауға және оны тікелей келіссөздер жүргізуге немесе жекеше бастаманы іске асыру жөніндегі конкурсты өткізуге жаңа өтінім беру жолымен іске асыруға бастамашылық жасауға құқылы.
180. Тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінімді қарау нәтижесі бойынша оң қорытынды шығарылған жағдайда, тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Қазақстан Республикасының Үкіметіне әлеуетті жекеше әріптеспен тікелей келіссөздер жүргізу туралы ұсыныс енгізеді.
181. Қазақстан Республикасының Үкіметі әлеуетті жекеше әріптеспен тікелей келіссөздер жүргізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, конкурсты ұйымдастырушы әлеуетті жекеше әріптестің Заңның 32-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүргізеді.
182. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы жекеше әріптесті айқындау бойынша тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия) қалыптастырады.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның төрағасы тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының бірінші басшысы не ол уәкілеттік берген тұлға болып табылады.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның хатшысы құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының өкілі болып табылады.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның құрамына құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының өкілдері енгізіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның құрамына өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдері енгізілуі мүмкін.
183. Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия мынадай функцияларды:
1) МЖӘ жобасына, МЖӘ шартының жобасына бизнес-жоспарды мақұлдау не пысықтауға жіберу;
2) тікелей келіссөздердің нәтижелері туралы шешім қабылдау;
3) тікелей келіссөздер жүргізу үшін қажетті өзге де функцияларды жүзеге асырады.
184. Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның шешімдері осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобасы бойынша Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Хаттамаға отырысқа қатысқан Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның шешімі дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір білдіреді, ол тікелей келіссөздерді ұйымдастырушыға Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі және оны Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның жұмыс органы хаттамаға қоса береді. Бұл ретте Комиссия отырысының хаттамасында ерекше пікірдің бар екендігі туралы белгі қойылады және ерекше пікірді енгізудің соңғы мерзімі көрсетіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның отырысы, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса(кворумы бар), заңды болады.
Отырыста Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия төрағасы болмаған не ол болмаған кезеңде – оны ауыстыратын адам болған жағдайда Комиссия отырысы өткізілмейді.

185. Бизнес-план к проекту ГЧП подписывается первым руководителем организатора прямых переговоров, либо лицом его замещающим, первым руководителем потенциального частного партнера, инициировавшего проект ГЧП, а также иных заинтересованных уполномоченных лиц.
Бизнес-план к проекту ГЧП, а также прилагаемые к нему приложения и материалы направляется организатором прямых переговоров на следующие согласования и экспертизы:
1) в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий, согласование бизнес-плана к проекту ГЧП в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, согласование с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня внесения бизнес-плана к проекту ГЧП.
При этом уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий согласовывает инвестиционную программу и положения договора ГЧП определяющие:
формирование затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора);
формирование статей расходов в пределах технических и технологических норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии, а также нормативных технических потерь;
установление перечня расходов, не учитываемых при формировании тарифа (цены, ставки сбора);
объем инвестиций и порядок возврата инвестированного капитала;
формирование и ограничение прибыли, включаемой в тариф (цену, ставку сбора);
применение методов начисления износа основных средств;
критерии качества эксплуатации объекта ГЧП;
порядок определения качества эксплуатации объекта ГЧП;
предоставление третьим лицам ограниченного целевого пользования объектом ГЧП;
сроки (периоды) и источники финансирования проведения капитального ремонта или модернизации объекта ГЧП или его частей;
права и обязанности частного партнера, связанные с формированием и утверждением тарифов;
проведение переоценки основных средств и направлений использования средств амортизационных отчислений, предусматриваемых тарифной сметой субъекта естественной монополии;
осуществление контроля деятельности в сферах естественных монополий, включая осуществление контроля за объемом и качеством производимых продукции, работ и услуг по проекту ГЧП.
Согласование бизнес-плана к проекту ГЧП оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу;

185. МЖӘ жобасына Бизнес-жоспарға тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының бірінші басшысы не оны ауыстыратын адам, МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысы, сондай-ақ өзге де мүдделі уәкілетті адамдар қол қояды.
МЖӘ жобасына Бизнес-жоспарды, сондай-ақ оған қоса берілетін қосымшалар мен материалдарды тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мынадай келісулер мен сараптамаларға жібереді:
1) жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда, тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде МЖӘ жобасына бизнес-жоспардыкелісу, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу МЖӘ жобасына бизнес-жоспар енгізілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде.
Бұл ретте табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны және мыналарды айқындайтын МЖӘ шартының ережелерін келіседі:
тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін шығындарды қалыптастыруды;
шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, сондай-ақ нормативтік техникалық шығындар шегінде шығыстар баптарын қалыптастыруды;
тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) қалыптастыру кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесін белгілеуді;
инвестициялар көлемі және инвестицияланған капиталды қайтару тәртібін;
тарифке (бағаға, алым мөлшерлемесіне) енгізілетін пайданы қалыптастыруды және шектеуді;
негізгі құралдардың тозуын есептеу әдістерін қолдануды;
МЖӘ объектісін пайдалану сапасының өлшемшарттарын;
МЖӘ объектісін пайдалану сапасын айқындау тәртібін;
МЖӘ объектісін шектеулі нысаналы пайдалануды үшінші тұлғаларға беруді;
МЖӘ объектісіне немесе оның бөліктеріне күрделі жөндеу немесе жаңғырту жүргізуді қаржыландыру мерзімдері (кезеңдері) мен көздерін;
жекеше әріптестің тарифтерді қалыптастыруға және бекітуге байланысты құқықтары мен міндеттерін;
табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасында көзделген амортизациялық аударымдар құралдарын пайдаланудың негізгі құралдары мен бағыттарына қайта бағалау жүргізуді;
МЖӘ жобасы бойынша өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі мен сапасын бақылауды жүзеге асыруды қоса алғанда, табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылауды жүзеге асырудыкөздейтін МЖӘ шартының ережелерін келіседі.
МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды келісу әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептерін көрсете отырып, келісу не келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді;

2) по республиканским проектам, предусматривающим обеспечение частными партнерами реализации государственных функций, в части, относящейся к сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности – согласование с антимонопольным органом, который в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия бизнес-плана к рассмотрению, направляет письмо о согласовании бизнес-плана или об отказе в согласовании с указанием обоснований;
3) проведение отраслевой экспертизы уполномоченным органом соответствующей отрасли.
По результатам отраслевой экспертизы бизнес-плана к проекту ГЧП центральными уполномоченными органами составляется отраслевое заключение по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
По результатам экспертизы проекта ГЧП по вопросам целесообразности, срокам реализации, объемам, стоимости и механизму реализации, достижению конечных и прямых результатов по проекту ГЧП, подготавливается положительное или отрицательное отраслевое заключение.
Бизнес-план к проекту ГЧП при внесении в него изменений и (или) дополнений подлежит направлению на повторную отраслевую экспертизу.
По проектам ГЧП в сфере информатизации оценка технологических, технических решений, предусмотренных в бизнес-плане к проекту ГЧП, в том числе графика реализации, проводится на соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
По проектам ГЧП в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности оценка технологических, технических решений, предусмотренных в бизнес-плане к проекту ГЧП, в том числе графика реализации, проводится на соответствие требованиям Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
В случае если проект ГЧП затрагивает сферу ответственности нескольких отраслевых государственных органов, указанными отраслевыми государственными органами дополнительно предоставляются заключения соответствующих отраслевых экспертиз бизнес-плана к проекту ГЧП;
4) подготовка заключения на бизнес-план к проекту ГЧП центрального либо местного уполномоченного органа по государственному планированию на основании экспертизы, проводимой Центром развития ГЧП либо юридическим лицом, определяемым местным исполнительным органом.
Бизнес-план к проекту ГЧП направляется организатором прямых переговоров в центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением:
положительного заключения (заключений) отраслевой экспертизы бизнес-плана к проекту ГЧП;
результатов согласования, предусмотренных в настоящем пункте;
иных материалов и сведений, необходимых для всесторонней и полной оценки представляемого бизнес-плана к проекту ГЧП.
Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня поступления направляет бизнес-план к проекту ГЧП и поступившие материалы в Центр развития ГЧП или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, для проведения экспертизы.

2) жекеше әріптестердің мемлекеттік функцияларды іске асыруды қамтамасыз етуін көздейтін республикалық жобалар бойынша бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласына жататын бөлігінде-бизнес-жоспар қарауға қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бизнес-жоспарды келісу туралы немесе негіздемелерді көрсете отырып, келісуден бас тарту туралы хатты жіберетін монополияға қарсы органмен келісу;
3) тиісті саланың уәкілетті органының салалық сараптама жүргізуі.
МЖӘ жобасына бизнес-жоспардың салалық сараптамасының нәтижелері бойынша орталық уәкілетті органдар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салалық қорытынды жасайды.
МЖӘ жобасының орындылығы, іске асыру мерзімдері, көлемі, құны және іске асыру тетігі, МЖӘ жобасы бойынша түпкілікті және тікелей нәтижелерге қол жеткізу мәселелері бойынша сараптаманың нәтижесі бойынша оң немесе теріс салалық қорытынды дайындалады.
МЖӘ жобасына бизнес-жоспар оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде қайта салалық сараптамаға жіберілуі тиіс.
Ақпараттандыру саласындағы МЖӘ жобалары бойынша бизнес-жоспарда МЖӘ жобасына көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін бағалау "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне жүргізіледі.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы МЖӘ жобалары бойынша МЖӘ жобасына бизнес-жоспарда көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін бағалау "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкестігіне жүргізіледі.
Егер МЖӘ жобасы бірнеше салалық мемлекеттік органдардың жауапкершілік саласын қозғаған жағдайда, аталған салалық мемлекеттік органдар МЖӘ жобасына бизнес-жоспардың тиісті салалық сараптамалардың қорытындыларын қосымша ұсынады;
4) МЖӘ дамыту орталығы не жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлға жүргізетін сараптаманың негізінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның МЖӘ жобасына бизнес-жоспарға қорытынды дайындау.
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды:
МЖӘ жобасына бизнес-жоспардың салалық сараптамасының оң қорытындысын (қорытындылары);
осы тармақта көзделген келісу нәтижелерін;
МЖӘ жобасына ұсынылатын бизнес-жоспарды жан-жақты және толық бағалау үшін қажетті өзге де материалдар мен мәліметтерді қоса жібереді.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде МЖӘ дамыту орталығына немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын заңды тұлғаларға МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды және сараптама жүргізу үшін келіп түскен материалдарды жібереді.

186. Экспертиза бизнес-плана к проекту ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, осуществляется в срок не более 30 (тридцати) рабочих дней.
187. Экспертиза бизнес-плана к проекту ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, проводится Центром развития ГЧП (по республиканским проектам) либо юридическими лицами, определяемыми местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченными на проведение экспертизы (по местным проектам), с целью определения возможности реализации проекта ГЧП посредством оценки информации, содержащейся в бизнес-плане к проекту ГЧП.
188. Заключение экспертизы бизнес-плана к проекту ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, содержит оценку:
возможности реализации проекта ГЧП в рамках действующего законодательства Республики Казахстан в области ГЧП;
возможности оказания указанных в бизнес-плане к проекту ГЧП видов и объемов государственной поддержки, а также возмещения затрат и получения доходов частным партнером;
рисков проекта ГЧП и мер по их управлению;
институциональных решений (механизмов взаимодействия сторон, их ответственности и другие).
социально-экономической эффективности реализации проекта ГЧП;
коммерческой эффективности реализации проекта ГЧП;
результатов маркетингового исследования, в том числе спроса на образующуюся в результате реализации проекта ГЧП продукцию (товары, работы и услуги);
соотношения выгод и затрат государства при реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме.
189. Результатом экспертизы бизнес-плана к проекту ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, является положительное заключение, заключение о необходимости доработки или отрицательное заключение, состоящее из следующих частей:
1) вступительная часть заключения экспертизы содержит сведения о наименовании и дате проведения экспертизы, а также общую информацию о проекте ГЧП;
2) в основной (аналитической) части заключения экспертизы отражаются результаты оценки, проведенной в соответствии с настоящими Правилами;
3) в заключительной части излагаются выработанные по итогам экспертизы выводы и рекомендации.
Положительное заключение содержит оговорки с рекомендациями для организатора прямых переговоров, Комиссии по проведению прямых переговоров и иных заинтересованных лиц по повышению качества управления проектом ГЧП, в том числе по обеспечению эффективности реализации проекта ГЧП и управлению рисками.
В случае подготовки заключения о необходимости доработки потенциальный частный партнер, инициировавший проект ГЧП, имеет право доработать бизнес-план к проекту ГЧП с организатором прямых переговоров и внести на повторную экспертизу.
Отрицательное заключение предоставляется на бизнес-план к проекту ГЧП, результаты оценки которой показывают на невозможность и (или) нецелесообразность реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме либо содержание которой не соответствует требованиям Правил и (или) в случае отсутствия полноценной информации для определения возможности и (или) целесообразности реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме с указанием обоснованных аргументов.

186. МЖӘ жобасына бизнес-жоспарға, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде сараптама 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
187. МЖӘ жобасына бизнес-жоспардың сараптамасын, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде МЖӘ дамыту орталығы (республикалық жобалар бойынша) не облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын, сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар (жергілікті жобалар бойынша) МЖӘ жобасына бизнес-жоспарда қамтылған ақпаратты бағалау арқылы МЖӘ жобасын іске асыру мүмкіндігін айқындау мақсатында жүргізеді.
188. МЖӘ жобасына, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде бизнес-жоспарға сараптама қорытындысы:
Қазақстан Республикасының МЖӘ саласындағы қолданыстағы заңнамасы шеңберінде МЖӘ жобасын іске асыру мүмкіндіктерін;
МЖӘ жобасына бизнес-жоспарда көрсетілген мемлекеттік қолдаудың түрлері мен көлемдерін көрсету, сондай-ақ жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу мүмкіндіктерін;
МЖӘ жобасының тәуекелдерін және оларды басқару жөніндегі шараларды;
институционалдық шешімдерді (тараптардың өзара іс-қимыл тетіктері, олардың жауапкершілігі және басқалар);
МЖӘ жобасын іске асырудың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін;
МЖӘ жобасын іске асырудың коммерциялық тиімділігін;
маркетингтік зерттеу нәтижелерін, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде пайда болатын өнімге (тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге) сұранысты;
ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асыру кезіндегі мемлекеттің пайдасы мен шығындарының арақатынасын бағалауды қамтиды.
189. МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды сараптау нәтижесі, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде мынадай бөліктерден тұратын оң не теріс қорытынды болып табылады:
1) сараптама қорытындысының кіріспе бөлігінде сараптаманың атауы мен өткізілетін күні туралы мәліметтер, сондай-ақ МЖӘ жобасы туралы жалпы ақпарат қамтылады;
2) сараптама қорытындысының негізгі (талдамалық) бөлігінде осы Қағидаларға сәйкес жүргізілген бағалаудың нәтижелері көрсетіледі;
3) қорытынды бөлігінде сараптаманың қорытындысы бойынша әзірленген тұжырымдар мен ұсынымдар баяндалады.
Оң қорытындыда тікелей келіссөздерді ұйымдастырушыға, Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияға және МЖӘ жобасын басқару сапасын арттыру, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асыру тиімділігін қамтамасыз ету және тәуекелдерді басқару жөніндегі өзге де мүдделі тұлғаларға арналған ұсынымдармен ескертпелер қамтылуы мүмкін.
Пысықтау қажеттілігі туралы қорытынды әзірленген жағдайда МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптес тікелей келіссөздерді ұйымдастырушымен МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды пысықтауға және қайта сараптамаға енгізуге құқылы.
МЖӘ жобасының бизнес-жоспарына теріс қорытынды оның бағалау нәтижелері ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкін еместігін және (немесе) орынсыздығын не мазмұны Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтіндігін және (немесе) ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкіндігін және (немесе) орындылығын айқындау үшін толыққанды ақпарат болмағандығын көрсетеді.

190. Центральный либо местный уполномоченный орган по государственному планированию на основании экспертизы, проводимой Центром развития ГЧП либо юридическим лицом, определяемым местным исполнительным органом, подготавливает заключение на бизнес-план к проекту ГЧП.
191. Общий срок рассмотрения бизнес-плана к проекту ГЧП центральным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом экспертизы не превышает 40 (сорока) рабочих дней с момента его внесения.
В случаях необходимости представления недостающей и (или) дополнительной информации по бизнес-плану к проекту ГЧП Центр развития ГЧП или юридические лица, определяемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, уполномоченные на проведение экспертизы, направляют соответствующие запросы, копию запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в срок не более 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления пакета документов (но не более одного раза). Недостающая и (или) дополнительная информация либо уведомление о необходимости дополнительных сроков направляется разработчиком бизнес-плана к проекту ГЧП, в срок не более 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления запроса.
При этом дополнительный срок представления недостающей и (или) дополнительной информации не превышает 15 (пятнадцати) календарных дней.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экспертизы приостанавливаются.
В случае непредставления в срок необходимой информации согласно запросу бизнес-план к проекту ГЧП оставляется без рассмотрения.
192. В случае отсутствия со стороны государства мер государственной поддержки и выплат из государственного бюджета субъектам ГЧП, заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию и экспертиза Центра развития ГЧП либо юридического лица, определяемого местным исполнительным органом не требуются.
193. Бизнес-план к проекту ГЧП дорабатывается частным инициатором с организатором прямых переговоров и утверждается приказом первого руководителя организатора прямых переговоров, либо лица его замещающего и подписывается первым руководителем частного инициатора с учетом результатов всех необходимых согласований и экспертиз и решения Комиссии по проведению прямых переговоров. Общий срок доработки и утверждения бизнес-плана к проекту ГЧП составляет не более двух месяцев с момента получения всех необходимых экспертиз и согласований.
Не допускается внесение изменений и дополнений в утвержденный бизнес-план к проекту ГЧП без проведения экспертизы.
Организатор прямых переговоров в срок не более 3 (трех) рабочих дней с момента утверждения бизнес-плана к проекту ГЧП уведомляет об этом потенциального частного партнера, инициировавшего проект ГЧП.
Частный инициатор в срок не более 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента подписания утвержденного бизнес-плана направляет уполномоченному лицу проект договора ГЧП, разработанный в соответствии с утвержденным бизнес-планом к проекту ГЧП.
Содержание договора ГЧП определяется в соответствии со статьей 46 Закона.
Решение о продлении срока представления проекта договора ГЧП принимается Комиссией по проведению прямых переговоров.

190. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган МЖӘ дамыту орталығы не жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлға жүргізетін сараптаманың негізінде МЖӘ жобасына бизнес-жоспарға қорытынды дайындайды.
191. Сараптаманы ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды қараудың жалпы мерзімі ол енгізілген кезден бастап 40 (қырық) жұмыс күнінен аспайды.
МЖӘ жобасына бизнес-жоспар бойынша жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты ұсыну қажет болған жағдайларда МЖӘ дамыту орталығы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары айқындайтын, сараптама жүргізуге уәкілетті заңды тұлғалар құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде (бірақ бір реттен аспайтын) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға тиісті сұрау салуларды жібереді. Жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты не қосымша мерзімдердің қажеттігі туралы хабарламаны тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы сұрау салу келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жібереді.
Бұл ретте жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты ұсынудың қосымша мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат берілгенге дейін сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
Сұрау салуға сәйкес қажетті ақпаратты мерзімінде ұсынбаған жағдайда МЖӘ жобасына бизнес-жоспар қараусыз қалдырылады.
192. Мемлекет тарапынан МЖӘ субъектілеріне мемлекеттік қолдау шаралары мен мемлекеттік бюджеттен төлемдер болмаған жағдайда, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы және МЖӘ дамыту орталығының не жергілікті атқарушы орган айқындайтын заңды тұлғаның сараптамасы талап етілмейді.
193. МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды жеке бастамашы тікелей келіссөздерді ұйымдастырушымен пысықтайды және тікелей келіссөздерді ұйымдастырушының бірінші басшысының не оны ауыстыратын адамның бұйрығымен бекітіледі және барлық қажетті келісімдер мен сараптамалардың нәтижелерін және Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның шешімін ескере отырып, жеке бастамашының бірінші басшысы қол қояды. МЖӘ жобасына бизнес-жоспарды пысықтаудың және бекітудің жалпы мерзімі барлық қажетті сараптамалар мен келісімдерді алған кезден бастап 2 (екі) айдан аспайды.
Сараптама жүргізбестен МЖӘ жобасына бекітілген бизнес-жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы МЖӘ жобасына бизнес-жоспар бекітілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бұл туралы МЖӘ жобасына бастамашылық жасаған әлеуетті жекеше әріптесті хабардар етеді.
Жеке бастамашы бекітілген бизнес-жоспарға қол қойылған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде бекітілген МЖӘ жобасына бизнес-жоспарға сәйкес әзірленген МЖӘ шартының жобасын уәкілетті тұлғаға жібереді.
МЖӘ шартының мазмұны Заңның 46-бабына сәйкес айқындалады.
МЖӘ шартының жобасын ұсыну мерзімін ұзарту туралы шешімді Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия қабылдайды.

Параграф 2. Проведение переговоров между потенциальными сторонами договора государственно-частного партнерства об условиях договора государственно-частного партнерства
194. Проект договора ГЧП, внесенный частным инициатором, выносится на заседание Комиссии по проведению прямых переговоров.
Результаты переговоров оформляются протоколом заседания Комиссии по проведению прямых переговоров по проекту ГЧП по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, подписываемым уполномоченными представителями сторон и членами Комиссии по проведению прямых переговоров с приложением проекта договора ГЧП.
195. Организатор прямых переговоров направляет на согласование проект договора ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, с приложением протокола Комиссии по проведению прямых переговоров, в центральный либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета и в государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий (по проекту ГЧП, реализуемому в сферах естественных монополий).
196. Центральный либо местный уполномоченный орган по исполнению бюджета согласовывает проект договора ГЧП по вопросам, входящим в компетенцию, в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления.
197. Уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий согласовывает проект договора ГЧП в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, относящиеся к сфере естественных монополий, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его представления.
198. Согласование проекта договора ГЧП, в том числе при внесении в него соответствующих изменений и (или) дополнений, оформляется в виде письма о согласовании, либо не согласовании с отражением причин несогласования по каждому рассматриваемому вопросу.
199. Проект договора ГЧП дорабатывается организатором прямых переговоров (уполномоченным лицом) при наличии рекомендаций по итогам согласования центрального либо местного уполномоченного органа по исполнению бюджета и уполномоченного государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий и утверждается Комиссией по проведению прямых переговоров.
Не допускается утверждение протоколом Комиссии по проведению прямых переговоров проекта договора ГЧП, противоречащего утвержденному бизнес-плану к проекту ГЧП.
200. По итогам принятия решения о результатах прямых переговоров Комиссией по проведению прямых переговоров организатор прямых переговоров направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию и исполнению бюджета (по республиканским проектам) или местный уполномоченный орган по государственному планированию (по местным проектам) заявку с приложением результатов согласований проекта договора ГЧП для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса принятия государственных обязательств по проекту ГЧП.
В случае отсутствия государственных обязательств по проекту ГЧП вынесение на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий вопроса принятия государственных обязательств по проекту ГЧП не требуется.
Отсутствие государственных обязательств по проекту ГЧП подтверждается уполномоченным органом по государственному планированию с оформлением соответствующего письма.

2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптары туралы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының әлеуетті тараптары арасында келіссөздер жүргізу
194. Жеке бастамашы енгізген МЖӘ шартының жобасы Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның отырысына шығарылады.
Келіссөздердің нәтижелері осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобасы бойынша Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, оған Тараптардың уәкілетті өкілдері және МЖӘ шартының жобасын қоса бере отырып, Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия мүшелері қол қояды.
195. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы МЖӘ шартының жобасын, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның хаттамасын қоса бере отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органға және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға (табиғи монополиялар салаларда іске асырылатын МЖӘ жобасы бойынша) келісуге жібереді.
196. Бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті орган құзыретіне кіретін мәселелер бойынша МЖӘ шартының жобасын келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келіседі.
197. Табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган МЖӘ шартының жобасын табиғи монополиялар саласына жататын тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде ол ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде келіседі.
198. МЖӘ шартының жобасын келісу, оның ішінде оған тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде, әрбір қаралатын мәселе бойынша келіспеу себептерін көрсете отырып, келісу не келіспеу туралы хат түрінде ресімделеді.
199. МЖӘ шартының жобасын бюджетті атқару жөніндегі орталық не жергілікті уәкілетті органның және табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның келісуінің қорытындысы бойынша ұсынымдар болған кезде тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті тұлға) пысықтайды және оны Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия бекітеді.
МЖӘ жобасына бекітілген бизнес-жоспарға қайшы келетін МЖӘ шартының жобасын Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның хаттамасымен бекітуге жол берілмейді.
200. Тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссияның тікелей келіссөздер нәтижелері туралы шешім қабылдау қорытындылары бойынша тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы тиісті бюджеттік комиссияның қарауына МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін шығару үшін МЖӘ шартының жобасын келісу нәтижелерін қоса бере отырып, өтінімді бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға (республикалық жобалар бойынша) немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға (жергілікті жобалар бойынша) жібереді.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджеттік комиссиялардың қарауына шығару талап етілмейді.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқтығын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган тиісті хат ресімдей отырып растайды.

Параграф 3. Заключение договора государственно-частного партнерства в ходе прямых переговоров
201. Организатором прямых переговоров (уполномоченным лицом) разрабатывается и в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после вынесения положительного решения соответствующей бюджетной комиссии проект решения маслихата о принятии государственных обязательств по каждому отдельному местному проекту ГЧП, с включением информации об объеме каждого принятого обязательства (по проектам ГЧП, предусматривающим принятие государственных обязательств по проекту ГЧП).
202. Принятие государственных обязательств по проектам ГЧП Правительством Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьей 162 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
203. В случае принятия решения о принятии государственных обязательств в соответствии со статьями 162 и 163 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, организатор прямых переговоров (уполномоченное лицо) заключает договор ГЧП с потенциальным частным партнером.
Глава 5. Особенности планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры, в том числе порядок определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства
204. ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры реализуется путем обеспечения инженерно-коммуникационной инфраструктурой проектов субъектов предпринимательства, направленных на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств как для отдельных проектов индивидуально (в том числе для обеспечения нескольких проектов), так и в рамках создания индустриальных зон.
Создание (реконструкция) и (или) эксплуатация инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках развития производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляются частным партнером в соответствии с договором ГЧП.
Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой в рамках реализации проекта ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется до границы территории проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства.
Планирование и реализация проекта ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры осуществляется с учетом особенностей, установленных в пункте 205 настоящих Правил, в случаях, отвечающих следующим особенностям:
1) реализация проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства в рамках основных направлений документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;

3-параграф. Тікелей келіссөздер барысында мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу
201. Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті тұлға) тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі шығарылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде әрбір қабылданған міндеттеменің көлемі туралы ақпаратты (МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды көздейтін МЖӘ жобалары бойынша) қоса отырып, әрбір жеке МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлейді.
202. Қазақстан Республикасы Үкіметінің МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауы Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 162-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
203. Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 162 және 163-баптарына сәйкес мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау туралы шешім қабылданған жағдайда, тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы (уәкілетті тұлға) әлеуетті жекеше әріптеспен МЖӘ шартын жасасады.
5-тарау. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру ерекшеліктері, оның ішінде жекеше әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу тәртібі
204. Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жекелеген жобалар үшін де (оның ішінде бірнеше жобаларды қамтамасыз ету үшін), сол сияқты индустриялық аймақтарды құру шеңберінде де жаңа өндірістер құруға, қолданыстағы өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған кәсіпкерлік субъектілері жобаларын инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету жолымен іске асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды құруды (реконструкциялауды) және (немесе) пайдалануды жекеше әріптес МЖӘ шартына сәйкес жүзеге асырады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) аумағының шекарасына дейін жүзеге асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобасын жоспарлау және іске асыру мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының негізгі бағыттары шеңберінде кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасын (жобаларын) іске асыру;

2) соответствие проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства генеральному плану развития населенного пункта;
3) наличие ТЭО и (или) ПСД по проекту (проектам) субъекта (субъектов) предпринимательства и (или) выполнения строительно-монтажных работ в объеме не менее двадцати процентов от стоимости проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства;
4) создание новых постоянных рабочих мест в рамках проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства;
5) наличие инвестиций в проекте (проектах) субъекта (субъектов) предпринимательства в объеме более 4000000-кратного размера месячного расчетного показателя;
6) создание (реконструкция) инженерно-коммуникационной инфраструктуры (на все виды коммуникаций) в объеме не превышающим 700000-кратный размер месячного расчетного показателя.
205. Особенности процедур планирования и определения частного партнера по проектам ГЧП, отвечающим особенностям, определенным в пункте 204 настоящих Правил:
1)не требуется создание Межведомственных проектных групп;
2)информация о проведении конкурса по определению частного партнера размещается организатором конкурса на веб-портале ГЧП и своем официальном интернет-ресурсе, на казахском и русском языках не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера. Одновременно с размещением информации на веб-портале ГЧП, организатор конкурса направляет данную информацию с приложением конкурсной документации субъектам предпринимательства, проекты которых обеспечиваются инженерно-коммуникационной инфраструктурой в рамках реализации данного проекта ГЧП;
3)конкурс считается состоявшимся при наличии одной и более конкурсных заявок не зависимо от порядка инициирования проекта ГЧП.
206. Возмещение инвестиционных затрат частного партнера, направленных на создание (реконструкцию) инженерно-коммуникационной инфраструктуры, осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
При планировании возмещения затрат по проектам ГЧП по развитию производственной (индустриальной) инфраструктуры не предусматривается возмещение инвестиционных затрат до начала реализации проекта (проектов) субъекта (субъектов) предпринимательства, а также если проект (проекты) субъекта (субъектов) предпринимательства не предусматривает генерирование положительных денежных потоков и налоговых поступлений в бюджет.

2) кәсіпкерлік субъектісі (субъектілері) жобасының (жобаларының) елді мекенді дамытудың Бас жоспарына сәйкестігі;
3) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) бойынша ТЭН және (немесе) ЖСҚ болуы және (немесе) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) құнының кемінде жиырма пайызы көлемінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындауы;
4) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы (жобалары) шеңберінде жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру;
5) кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасында (жобаларында) айлық есептік көрсеткіштің 4000000 еселенген мөлшерінен астам көлемде инвестициялардың болуы;
6) айлық есептік көрсеткіштің 700000 еселенген мөлшерінен аспайтын көлемде (коммуникациялардың барлық түрлеріне) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым құру (реконструкциялау) ерекшеліктерге сай келетін жағдайларда осы Қағидалардың 205-тармағында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, жүзеге асырылады:.
205. Осы Қағидалардың 204-тармағында айқындалған ерекшеліктерге сай келетін МЖӘ жобалары бойынша жекеше әріптесті жоспарлау және айқындау рәсімдерінің ерекшеліктері:
1) Ведомствоаралық жобалау топтарын құру талап етілмейді;
2) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпаратты конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ веб-порталында және өзінің ресми интернет-ресурсында, қазақ және орыс тілдерінде жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурс өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын орналастырады. МЖӘ веб-порталында ақпаратты орналастырумен бір мезгілде конкурсты ұйымдастырушы жобалары осы МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілетін кәсіпкерлік субъектілеріне конкурстық құжаттаманы қоса бере отырып, осы ақпаратты жібереді;
3) МЖӘ жобасына бастамашылық жасау тәртібіне қарамастан, бір және одан да көп конкурстық өтінімдер болған кезде конкурс өткізілді деп есептеледі.
206. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды құруға (реконструкциялауға) бағытталған жекеше әріптестің инвестициялық шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды дамыту жөніндегі МЖӘ жобалары бойынша шығындарды өтеуді жоспарлау кезінде кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобаларын (жобаларын) іске асыру басталғанға дейін, сондай-ақ егер кәсіпкерлік субъектісінің (субъектілерінің) жобасы бюджетке оң ақша ағындары мен салық түсімдерін генерациялауды көздемесе, инвестициялық шығындарды өтеу көзделмейді.

Глава 6. Порядок коммерческого закрытия по проекту государственно-частного партнерства
207. За исключением случаев, предусмотренных пунктом 203 настоящих Правил, уполномоченное лицо заключает договор ГЧП с победителем конкурса на основании решения Комиссии, а по проектам ГЧП, предусматривающим принятие государственных обязательств по проекту ГЧП – на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии, решения маслихата в соответствии со статьями 162 и 163 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
208. За исключением случаев, предусмотренных пунктом 202 настоящих правил, принятие государственных обязательств Правительством Республики Казахстан осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета на основании положительного решения соответствующей бюджетной комиссии в соответствии со статьей 162 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Принятие государственных обязательств по проектам ГЧП местными исполнительными органами осуществляется на основании решения маслихата области, городов республиканского значения и столицы соответственно по каждому отдельному проекту ГЧП в соответствии со статьей 163 Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
209. По проекту ГЧП, предусматривающему предоставление поручительства государства, после заключения договора ГЧП, на основании решения Правительства Республики Казахстан заключается договор поручительства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
210. Регистрация договора ГЧП, в том числе в случае отсутствия государственных обязательств по проекту ГЧП, осуществляется центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением.
В случае отсутствия государственных обязательств по проекту ГЧП регистрация договора ГЧП осуществляется без решения соответствующей бюджетной комиссии при предоставлении подтверждающего письма центрального уполномоченного органа по государственному планированию (по республиканским проектам) либо местного уполномоченного органа по государственному планированию (по местным проектам) об отсутствии государственных обязательств по проекту ГЧП.
211. Сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, а также о коммерческом закрытии - заключении договора ГЧП публикуются на веб-портале ГЧП в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации договора ГЧП.
Глава 7. Порядок финансового закрытия по проекту государственно-частного партнерства
212. В договор ГЧП включается график финансового закрытия, если финансовое закрытие не состоялось до заключения договора ГЧП, а также права, обязанности и ответственность сторон по его осуществлению.

6-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша коммерциялық жабу тәртібі
207. Осы Қағидалардың 203-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті тұлға Комиссияның шешімі негізінде конкурс жеңімпазымен МЖӘ шартын, ал МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдауды көздейтін МЖӘ жобалары бойынша – тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі, Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 162 және 163-баптарына сәйкес мәслихат шешімі негізінде жасасады.
208. Осы Қағидалардың 202-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік міндеттемелер қабылдауын Қазақстан Республикасы Бюджет Кодексінің 162-бабына сәйкес тиісті бюджет комиссиясының оң шешімі негізінде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органдардың МЖӘ жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 163-бабына сәйкес тиісінше облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихатының әрбір жеке МЖӘ жобасы бойынша шешімі негізінде жүзеге асырылады;
209. Мемлекет кепілгерлігін беруді көздейтін МЖӘ жобасы бойынша МЖӘ Шарты жасалғаннан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес кепілгерлік шарты жасалады.
210. МЖӘ шартын, оның ішінде МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда, тіркеуді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі жүзеге асырады.
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер болмаған жағдайда МЖӘ шартын тіркеу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның (республикалық жобалар бойынша) не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның (жергілікті жобалар бойынша) МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелердің жоқтығы туралы растайтын хатын ұсынған кезде тиісті бюджет комиссиясының шешімінсіз жүзеге асырылады.
211. Жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері туралы, сондай-ақ коммерциялық жабу - МЖӘ шартын жасасу туралы мәліметтер МЖӘ шарты тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде МЖӘ веб-порталында жарияланады.
7-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша қаржылық жабу тәртібі
212. Егер қаржылық жабу МЖӘ шарты жасалғанға дейін орындалмаса, МЖӘ шартына қаржылық жабу кестесі, сондай-ақ оны жүзеге асыру жөніндегі тараптардың құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі қосылады.

213. При финансировании проектов ГЧП рекомендуется поэтапное (траншевое) финансирование частного партнера.
214. Заключение прямого соглашения между государственным партнером, частным партнером и кредитором (кредиторами) частного партнера предусматривает следующие последовательные стадии:
1) частный партнер и (или) кредитор (кредиторы) частного партнера вносит государственному партнеру проект прямого соглашения в соответствии со статьей 47 Закона;
2) государственный партнер рассматривает и выносит проект прямого соглашения на заседание Комиссии;
3) Комиссия рассматривает проект прямого соглашения и при необходимости привлекает экспертов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247 "Об утверждении Правил образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан";
4) Комиссия одобряет окончательный проект прямого соглашения по итогам переговоров сторон прямого соглашения;
5) в случае наличия в прямом соглашении положений, влекущих расходы государственного бюджета, данный вопрос выносится на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии;
6) заключение прямого соглашения на основании решения Комиссии и соответствующей бюджетной комиссии.
Прямое соглашение после его подписания сторонами подлежит регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением, зарегистрировавшим договор ГЧП.
215. Частный партнер вправе передать в залог свои права по договору ГЧП исключительно в целях привлечения заемного финансирования для реализации проекта ГЧП, с письменного согласия государственного партнера, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
216. Передача частным партнером в залог своих прав по договору ГЧП кредитору осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ГЧП.
217. В случае привлечения частным партнером заемного финансирования под залог права требования по денежным поступлениям в виде компенсации инвестиционных затрат (далее – КИЗ), предусмотренным договором ГЧП, счет для зачисления КИЗ открывается в банке-кредиторе.
218. Денежные средства со счета для зачисления КИЗ используются для следующих расходных операций:
1) погашение основного долга, просроченного основного долга, капитализированного основного долга и капитализированного вознаграждения по займу, привлеченному для реализации проекта ГЧП, согласно договору финансирования;
2) выплата оставшейся части денежных средств на основной счет частного партнера, по согласованию с кредитором, являющимся залогодержателем.

213. МЖӘ жобаларын қаржыландыру кезінде жекеше әріптесті кезең-кезеңімен (траншпен) қаржыландыру ұсынылады.
214. Мемлекеттік әріптес, жекеше әріптес пен жекеше әріптестің кредиторы (кредиторлары) арасында тікелей келісім жасасу мынадай дәйекті кезеңдерді көздейді:
1) жекеше әріптес және (немесе) жекеше әріптестің кредиторы (кредиторлары) мемлекеттік әріптеске Заңның 47-бабына сәйкес тікелей келісімнің жобасын енгізеді;
2) мемлекеттік әріптес комиссия отырысына тікелей келісімнің жобасын қарайды және шығарады;
3) Комиссия тікелей келісімнің жобасын қарайды және қажет болған жағдайда "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысына сәйкес сарапшыларды тартады;
4) Комиссия тікелей келісім тараптары келіссөздерінің қорытындысы бойынша тікелей келісімнің түпкілікті жобасын мақұлдайды;
5) тікелей келісімде мемлекеттік бюджет шығыстарына әкеп соғатын ережелер болған жағдайда, бұл мәселе тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылады;
6) комиссияның және тиісті бюджеттік комиссияның шешімі негізінде тікелей келісім жасасу.
Тараптар қол қойғаннан кейін тікелей келісімді бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның МЖӘ шартын тіркеген аумақтық бөлімшесі тіркеуі тиіс.
215. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, жекеше әріптес МЖӘ шарты бойынша өз құқықтарын мемлекеттік әріптестің жазбаша келісімімен МЖӘ жобасын іске асыру үшін қарыздық қаржыландыруды тарту мақсатында ғана кепілге беруге құқылы.
216. Жекеше әріптестің МЖӘ шарты бойынша өз құқықтарын кредиторға кепілге беруі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
217. Жекеше әріптес МЖӘ шартында көзделген инвестициялық шығындардың өтемақысы (бұдан әрі – ИШӨ) түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығын кепілмен қарыз қаржыландыруды тартқан жағдайда, ИШӨ есепке жатқызу үшін шот кредитор-банкте ашылады.
218. ИШӨ-ні есепке алу үшін шоттан түскен ақша қаражаты мынадай шығыс операциялары үшін пайдаланылады:
1) қаржыландыру шартына сәйкес МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартылған қарыз бойынша негізгі борышты, мерзімі өткен негізгі борышты, капиталдандырылған негізгі борышты және капиталдандырылған сыйақыны өтеу;
2) кепіл ұстаушы болып табылатын кредитормен келісім бойынша жекеше әріптестің негізгі шотына ақшалай қаражаттың қалған бөлігін төлеу.

219. Счет для зачисления КИЗ используется в интересах защиты права кредитора при финансировании проектов ГЧП под залог права требования по денежным поступлениям в виде КИЗ. Применение счета для зачисления КИЗ в иных целях не допускается.
220. Государственный партнер при привлечении частным партнером заемных средств под залог права требования в виде КИЗ, предусмотренных договором ГЧП, направляет денежные выплаты в виде КИЗ на счет для зачисления КИЗ.
221. Софинансирование по проекту ГЧП предоставляется в соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона, в порядке и объеме, установленных договором ГЧП.
222. Софинансирование может выплачиваться единым платежом или траншами пропорционально внесенным собственным и (или) заемным средствам частного партнера.
Глава 8. Порядок реализации проектов государственно-частного партнерства
Параграф 1. Общие положения.
223. По республиканским проектам ГЧП для внесения данных в реестр заключенных договоров ГЧП по объектам ГЧП, относящимся к республиканской собственности (далее – Реестр), государственный партнер направляет в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом информацию о заключенных договорах ГЧП не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента их регистрации, включающую следующие сведения:
наименование и реквизиты государственного партнера и частного партнера;
объект ГЧП;
дата заключения, срок действия и регистрационный номер договора ГЧП;
текст договора ГЧП;
стоимость объекта ГЧП;
дата включения договора ГЧП в реестр (в случае внесения в Реестр сведений о внесенных изменениях и дополнениях в заключенный договор ГЧП).
Информация о заключенных договорах ГЧП направляется государственным партнером в печатном и электронном виде, заверенная печатью уполномоченного органа соответствующей отрасли или удостоверенная посредством электронной цифровой подписи в порядке, определенном законодательством.
При необходимости получения дополнительных и (или) недостающих сведений или документов, необходимых для ведения Реестра уполномоченный орган по управлению государственным имуществом запрашивает их у государственного партнера, уполномоченного органа соответствующей отрасли.
В случае внесения изменений и дополнений в заключенный договор ГЧП, сведения о внесенных изменениях и дополнениях включаются в Реестр в порядке, установленном настоящим пунктом.
Не подлежат включению в Реестр тексты договоров ГЧП с грифом "особой важности", "совершенно секретно", "секретно" или разделы и части договора, содержащие конфиденциальные сведения, не подлежащие разглашению.
Сведения о заключенных договорах ГЧП подлежат включению в Реестр в электронном виде в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления информации в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом.

219. МЖӘ жобаларын қаржыландыру кезінде кредитордың құқығын қорғау мүддесінде ИШӨ-ні есепке алу шоты ИШӨ түріндегі ақшалай түсімдер бойынша талап ету құқығын кепілге салу үшін пайдаланылады. Шотты ИШӨ-ні өзге мақсаттарда есепке алу үшін қолдануға жол берілмейді.
220. Мемлекеттік әріптес жекеше әріптес МЖӘ шартында көзделген ИШӨ түріндегі талап ету құқығын кепілге қойып қарыз қаражатын тартқан кезде ИШӨ түріндегі ақшалай төлемдерді ИШӨ-ні есепке алуға арналған шотқа жібереді.
221. МЖӘ жобасы бойынша қоса қаржыландыру Заңның 27-бабының 2-тармағына сәйкес МЖӘ шартында белгіленген тәртіппен және көлемде беріледі.
222. Бірлесіп қаржыландыру жекеше әріптестің меншікті және (немесе) қарыз қаражатына пропорционалды түрде бірыңғай төлеммен немесе транштармен төленуі мүмкін.
8 тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер.
223. Республикалық МЖӘ жобалары бойынша республикалық меншікке жататын МЖӘ объектілері бойынша жасалған МЖӘ шарттарының тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) деректерді енгізу үшін мемлекеттік әріптес мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға жасалған МЖӘ шарттары туралы мынадай мәліметтерді:
мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің атауы мен деректемелерін;
МЖӘ объектісін;
МЖӘ шартының жасалған күні, қолданылу мерзімі мен тіркеу нөмірін;
МЖӘ шартының мәтінін;
МЖӘ объектісінің құнын;
МЖӘ шартын тізілімге енгізу күнін (жасалған МЖӘ шартына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы мәліметтер Тізілімге енгізілген жағдайда). қамтитын ақпаратты олар тіркелген кезден бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Жасалған МЖӘ шарттары туралы ақпаратты мемлекеттік әріптес тиісті саланың уәкілетті органының мөрімен куәландырылған немесе заңнамада айқындалған тәртіппен электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған баспа және электрондық түрде жібереді.
Тізілімді жүргізу үшін қажетті қосымша және (немесе) жетіспейтін мәліметтерді немесе құжаттарды алу қажет болған кезде мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган оларды тиісті саланың мемлекеттік әріптесінен, уәкілетті органынан сұратады.
Жасалған МЖӘ шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы мәліметтер осы тармақта белгіленген тәртіппен тізілімге енгізіледі.
"Аса маңызды", "өте құпия", "құпия" деген белгісі бар МЖӘ шарттарының мәтіндері немесе жария етуге жатпайтын құпия мәліметтері бар Шарттың бөлімдері мен бөліктері тізілімге енгізілуге жатпайды.
Жасалған МЖӘ шарттары туралы мәліметтер мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға ақпарат келіп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық түрде тізілімге енгізілуге жатады.

224. Внесение изменений и (или) дополнений в заключенный договор ГЧП осуществляется в порядке, установленном Законом, настоящими Правилами, а также в соответствии с договором ГЧП.
Предлагаемые изменения и (или) дополнения в заключенный договор ГЧП оформляются в виде проекта договора ГЧП (дополнительное соглашение к договору ГЧП).
Проект дополнительного соглашения подлежит согласованию с заинтересованными государственными органами.
В целях внесения изменений и (или) дополнений в договор ГЧП, в том числе по результатам мониторинга и (или) оценки реализации проекта ГЧП, государственный партнер заключает с частным партнером дополнительное соглашение к договору ГЧП по итогам согласования дополнительного соглашения с заинтересованными государственными органами.
В заключенный договор ГЧП не вносятся изменения и (или) дополнения в части исключения эксплуатационного периода.
Не допускается изменение договора ГЧП, влекущее изменение размера государственных обязательств, без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссией.
Условия договора ГЧП, указанные в пункте 1 статьи 46 Закона, являются существенными и могут быть изменены по соглашению сторон при условии положительной бюджетной эффективности (в денежном выражении) таких изменений (неувеличения расходов бюджета, увеличения государственного дохода), а также если такие изменения не снижают предусмотренных договором ГЧП требований к качественным характеристикам и (или) объему, и (или) доступности товаров, работ, услуг, а также при условии сохранения либо увеличения экономической и (или) социальной эффективности проекта ГЧП, за исключением случаев, когда такие изменения были предусмотрены условиями договора ГЧП при его заключении.
225. Оригиналы договоров ГЧП, дополнительных соглашений к ним (при наличии) хранятся в структурном подразделении государственного партнера, ответственном за хранение, в специально отведенном сейфе. Лицо, ответственное за хранение оригинала договора ГЧП, дополнительного соглашения (дополнительных соглашений) к нему (при наличии) назначается приказом первого руководителя государственного партнера, либо лица, его замещающего.
По истечении срока действия договор ГЧП, дополнительное соглашение (дополнительные соглашения) к нему (при наличии) передаются в архив в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 575 "Об утверждении Правил приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами".

224. Жасалған МЖӘ шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу заңда, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен, сондай-ақ МЖӘ шартына сәйкес жүзеге асырылады.
Жасалған МЖӘ шартына ұсынылатын өзгерістер және (немесе) толықтырулар МЖӘ шартының жобасы (МЖӘ шартына қосымша келісім) түрінде ресімделеді.
Қосымша келісімнің жобасы мүдделі мемлекеттік органдармен келісуге жатады.
МЖӘ шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мақсатында, оның ішінде МЖӘ жобасының іске асырылуын мониторингілеу және (немесе) бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік әріптес мүдделі мемлекеттік органдармен қосымша келісімді келісудің қорытындысы бойынша МЖӘ шартына жекеше әріптеспен қосымша келісім жасасады.
Жасалған МЖӘ шартына пайдалану кезеңін алып тастау бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілмейді.
Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз мемлекеттік міндеттемелердің мөлшерін өзгертуге әкеп соғатын МЖӘ шартын өзгертуге жол берілмейді.
Заңның 46-бабының 1-тармағында көрсетілген МЖӘ шартының талаптары елеулі болып табылады және мұндай өзгерістердің (бюджет шығыстарының ұлғаймауы, мемлекеттік кірістің ұлғаюы) оң бюджеттік тиімділігі (ақшалай түрде) жағдайында, сондай-ақ егер мұндай өзгерістер МЖӘ шартында көзделген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапалық сипаттамаларына және (немесе) көлеміне және (немесе) қолжетімділігіне қойылатын талаптарды төмендетпесе, сондай-ақ мұндай өзгерістер МЖӘ шартын жасасу кезінде оның талаптарында көзделген кездегі жағдайларды қоспағанда, МЖӘ жобасының экономикалық және (немесе) әлеуметтік тиімділігі сақталған не ұлғайтылған жағдайда тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі мүмкін.
225. МЖӘ шарттарының, оларға қосымша келісімдердің түпнұсқалары (бар болса) сақтауға жауапты мемлекеттік әріптестің құрылымдық бөлімшесінде арнайы бөлінген сейфте сақталады. МЖӘ шартының, оған қосымша келісімнің (қосымша келісімдердің) түпнұсқасын (бар болса) сақтауға жауапты адам мемлекеттік әріптестің бірінші басшысының не оны ауыстыратын тұлғаның бұйрығымен тағайындалады.
Қолданылу мерзімі өткеннен кейін МЖӘ шарты, оған қосымша келісім (қосымша келісімдер) (бар болса) "Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 575 қаулысына сәйкес мұрағатқа беріледі.

226. Государственный партнер в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации договора ГЧП, дополнительного соглашения (дополнительных соглашений) к нему (при наличии), направляет в Центр развития ГЧП в электронном формате:
копию договора ГЧП, дополнительного соглашения (дополнительных соглашений) к нему (при наличии) с копией свидетельства о регистрации договора/дополнительного соглашения ГЧП/концессии;
копию утвержденной конкурсной документации либо утвержденный бизнес-план к проекту ГЧП, с приложением финансово-экономической модели, копий отраслевых и экономических заключений на них.
В случае непредставления необходимой документации проект ГЧП не отражается в перечне, формируемом Центром развития ГЧП согласно Правилам информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, включая порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
227. Не допускается изменение размера государственных обязательств, предусмотренного договором ГЧП без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии.
Дополнительное соглашение к договору ГЧП подлежит регистрации центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета или его территориальным подразделением в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 9934).
228. Кредитор частного партнера может участвовать в назначении компании, осуществляющей технический надзор над строительством/реконструкцией/модернизацией/капитальным ремонтом/ созданием объекта ГЧП для контроля целевого использования заемных средств.
229. При поэтапном финансировании государственный партнер и компания, осуществляющая технический надзор, подтверждает целевое использование частным партнером предыдущего транша перед выдачей очередного транша.
Параграф 2. Замена частного партнера по договору государственно-частного партнерства
230. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения частным партнером своих обязательств перед кредиторами и (или) по договору ГЧП допускается замена частного партнера по согласованию с кредитором, которая осуществляется путем проведения государственным партнером конкурса в целях замены частного партнера.
Инвестиционное предложение при замене частного партнера не разрабатывается.

226. Мемлекеттік әріптес МЖӘ шартын, оған қосымша келісімді (қосымша келісімдерді) (бар болса) тіркеген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде МЖӘ дамыту орталығына электрондық форматта:
МЖӘ шартының, оған қосымша келісімнің (қосымша келісімдердің) (бар болса) көшірмесін, МЖӘ шартын/қосымша келісімін/концессиясын тіркеу туралы куәліктің көшірмесін;
МЖӘ жобасына бекітілген конкурстық құжаттаманың немесе қаржы-экономикалық модель, салалық және экономикалық қорытындылардың көшірмелерін қоса, бекітілген бизнес-жоспардың көшірмесін жібереді.
Қажетті құжаттама ұсынылмаған жағдайда МЖӘ жобасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес МЖӘ дамыту орталығы қалыптастыратын тізбеде көрсетілмейді.
227. Тиісті бюджеттік комиссияның қарауынсыз МЖӘ шартында көзделген мемлекеттік міндеттемелердің мөлшерін өзгертуге жол берілмейді.
МЖӘ шартына қосымша келісімді "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 5 желтоқсанда № 9934 тіркелген) сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі тіркеуі тиіс.
228. Жекеше әріптестің кредиторы қарыз қаражатының нысаналы пайдаланылуын бақылау үшін МЖӘ объектісін салуды/реконструкциялауды/жаңғыртуды/күрделі жөндеуді/құруды техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компанияны тағайындауға қатыса алады.
229. Кезең-кезеңмен қаржыландыру кезінде мемлекеттік әріптес және техникалық қадағалауды жүзеге асыратын компания жекеше әріптестің кезекті траншты берер алдында алдыңғы траншты мақсатты пайдаланғанын растайды.
2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша жекеше әріптесті ауыстыру
230. Жекеше әріптес кредиторлар алдындағы және (немесе) МЖӘ шарты бойынша өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда, жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында мемлекеттік әріптес конкурс өткізу жолымен жүзеге асырылатын кредитормен келісім бойынша жекеше әріптесті ауыстыруға жол беріледі.
Жекеше әріптесті ауыстыру кезінде инвестициялық ұсыныс әзірленбейді.

231. К ненадлежащему исполнению обязательств частным партнером относятся:
1) нарушение частным партнером условий договора ГЧП;
2) ухудшение финансового положения частного партнера;
3) инициирование частным партнером процедур реабилитации и банкротства.
232. Замена частного партнера по договору ГЧП осуществляется путем проведения государственным партнером конкурса.
При этом необходимо соблюдать следующие требования к конкурсу:
1) вид конкурса, условия и критерии конкурса, проводимого в целях замены частного партнера по договору ГЧП, устанавливаются решением о реализации проекта, в соответствии с которым был заключен договор ГЧП;
2) положения конкурсной документации, на основании которой проводится конкурс в целях замены частного партнера, соответствует положениям конкурсной документации предыдущего конкурса, в соответствии с которыми был заключен договор ГЧП, за исключением положений, в том числе параметров критериев такого конкурса, которые изменяются с учетом фактически исполненных частным партнером к моменту проведения повторного конкурса условий договора;
3) условием конкурса, проводимого в целях замены частного партнера, наряду с условиями конкурса, указанными в подпункте 1) настоящего пункта, является обязательство победителя конкурса по исполнению обязательств частного партнера перед кредитором частного партнера в порядке и на условиях, которые согласованы с кредитором частного партнера и предусмотрены конкурсной документацией на проведение конкурса в целях замены частного партнера по соглашению;
4) конкурсная документация включает требование по исполнению новым исполнителем обязательств перед кредиторами, в порядке и на условиях, которые согласованы с ними.
В случае замены частного партнера, условия договора меняются на основании данных о фактически исполненных частным партнером к моменту проведения конкурса обязательствах по соглашению, а также с учетом предложений, представленных победителем конкурса в целях замены частного партнера и предложений, содержащих лучшие условия по сравнению с условиями соглашения.
Изменения, вносимые в договор и связанные с изменением условий договора, оформляются дополнительным договором о замене частного партнера к договору ГЧП, подлежащим регистрации в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета или его территориальном подразделении.
233. Частный партнер, к которому переходят права и обязанности по договору, соответствует требованиям к частным партнерам, установленным законодательством в области ГЧП и конкурсной документацией.

231. Жекеше әріптестің міндеттемелерді тиісінше орындамауына мыналар:
1) жекеше әріптестің МЖӘ шартының талаптарын бұзуы;
2) жекеше әріптестің қаржылық жағдайының нашарлауы;
3) жекеше әріптестің оңалту және банкроттық рәсімдеріне бастамашылық жасауы жатады.
232. МЖӘ шарты бойынша жекеше әріптесті ауыстыру мемлекеттік әріптестің конкурс өткізуі арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте конкурсқа қойылатын мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) МЖӘ шарты бойынша жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың түрі, конкурстың шарттары мен өлшемшарттары МЖӘ шарты жасалған жобаны іске асыру туралы шешіммен белгіленеді;
2) жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында конкурс өткізілетін конкурстық құжаттаманың ережелері, қайталама конкурс өткізу сәтіне жекеше әріптес нақты орындаған шарт талаптарын ескере отырып өзгертілетін осындай конкурстың ережелерін, оның ішінде өлшемшарттарының параметрлерін қоспағанда, МЖӘ шарты жасалған алдыңғы конкурстың конкурстық құжаттамасының ережелеріне сәйкес келеді;
3) Осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген конкурс шарттарымен қатар келісім бойынша жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында өткізілетін конкурстың шарты жекеше әріптесттің кредиторымен келісілген және конкурсты өткізу үшін конкурстық құжаттамада көзделген тәртіппен және шарттарда жекеше әріптес кредиторының алдындағы міндеттемелерін орындау жөніндегі конкурс жеңімпазының міндеттемесі болып табылады;
4) конкурстық құжаттама жаңа орындаушының кредиторлар алдындағы міндеттемелерін олармен келісілген тәртіппен және шарттарда орындауы жөніндегі талапты қамтиды.
Жекеше әріптес ауыстырылған жағдайда шарттың талаптары жекеше әріптестің келісім бойынша конкурс өткізу сәтіне нақты орындаған міндеттемелер туралы деректердің негізінде, сондай-ақ жекеше әріптесті ауыстыру мақсатында конкурс жеңімпазы ұсынған ұсыныстар мен келісім талаптарымен салыстырғанда ең жақсы талаптарды қамтитын ұсыныстар ескеріле отырып, өзгереді.
Шартқа енгізілетін және шарт талаптарының өзгеруіне байланысты өзгерістер бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда немесе оның аумақтық бөлімшесінде тіркелуге жататын МЖӘ шартына жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартпен ресімделеді.
233. Шарт бойынша құқықтар мен міндеттер оған өтетін жекеше әріптес МЖӘ саласындағы заңнамада және конкурстық құжаттамада белгіленген жекеше әріптестерге қойылатын талаптарға сәйкес келеді.

234. В период проведения конкурса по замене частного партнера и до подписания дополнительного договора о замене частного партнера управление объектом ГЧП осуществляются частным партнером, подлежащим замене, а в случае ликвидации юридического лица либо смерти индивидуального предпринимателя, которые выступают частным партнером, управление объектом ГЧП осуществляется лицом, определенным государственным партнером.
235. Права и обязанности подлежащего замене частного партнера по договору ГЧП прекращаются в порядке и сроки, установленные дополнительным договором о замене частного партнера.
В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации дополнительного договора о замене частного партнера, все имущественные права, возникшие в ходе исполнения договора ГЧП, в том числе в отношении объекта ГЧП, передаются новому частному партнеру по акту приема-передачи.
Параграф 3. Возмещение расходов сторон в случае досрочного прекращения договора государственно-частного партнерства
236. В случае досрочного прекращения договора ГЧП по вине государственного партнера в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной совокупному размеру понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией/ капитальным ремонтом объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. Плата за досрочное прекращение может включать в себя также и иные выплаты, предусмотренные договором ГЧП.
237. В случае прекращения договора ГЧП по вине частного партнера в инвестиционном периоде проекта, в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной до девяноста процентов совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией/ капитальным ремонтом объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом, сумма выплат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренных в договоре ГЧП.
238. В случае прекращения договора ГЧП по вине частного партнера в эксплуатационном периоде проекта, в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения договора), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной до ста процентов совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией/ капитальным ремонтом объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом сумма выплат компенсации инвестиционных затрат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренных в договоре ГЧП.

234. Жекеше әріптесті ауыстыру жөніндегі конкурсты өткізу кезеңінде және жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартқа қол қойылғанға дейін МЖӘ объектісін басқаруды ауыстыруға жататын жекеше әріптес жүзеге асырады, ал заңды тұлға таратылған не жекеше әріптес ретінде әрекет ететін дара кәсіпкер қайтыс болған жағдайда, МЖӘ объектісін басқаруды мемлекеттік әріптес айқындаған тұлға жүзеге асырады.
235. Ауыстыруға жататын жекеше әріптестің МЖӘ шарты бойынша құқықтары мен міндеттері жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде тоқтатылады.
Жекеше әріптесті ауыстыру туралы қосымша шарт тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде МЖӘ шартын орындау барысында, оның ішінде МЖӘ объектісіне қатысты туындаған барлық мүліктік құқықтар қабылдау-беру актісі бойынша жаңа жекеше әріптеске беріледі.
3-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда тараптардың шығыстарын өтеу
236. МЖӘ шартында айтылған мерзім ішінде мемлекеттік әріптестің кінәсінен МЖӘ шарты мерзімінен бұрын (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) тоқтатылған жағдайда, мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын, мемлекеттік әріптес төлеген төлемдерді шегергенде, есептеу шотына МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/құруға/жаңғыртуға/күрделі жөндеуге байланысты келтірілген және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшеріне тең соманы төлейді. Мерзімінен бұрын тоқтату үшін төлем МЖӘ шартында көзделген өзге де төлемдерді қамтуы мүмкін.
237. Жобаның инвестициялық кезеңінде жекеше әріптестің кінәсінен МЖӘ шарты тоқтатылған жағдайда, МЖӘ шартында айтылған мерзім ішінде (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есептеу шотына мемлекеттік әріптес төлеп қойған төлемдерді шегергенде, МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/құруға/жаңғыртуға/күрделі жөндеуге байланысты барлық шеккен және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшерінің тоқсан пайызына тең соманы төлейді. Бұл ретте, төлемдер сомасы бастапқыда МЖӘ шартында көзделген инвестициялық шығындар өтемақысының сомасынан аспауы тиіс.
238. Жобаның инвестициялық кезеңінде жекеше әріптестің кінәсінен МЖӘ шарты тоқтатылған жағдайда, МЖӘ шартында айтылған мерзім ішінде (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есептеу шотына мемлекеттік әріптес төлеп қойған төлемдерді шегергенде, МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/құруға/жаңғыртуға/күрделі жөндеуге байланысты барлық шеккен және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшерінің жүз пайызына тең соманы төлейді. Бұл ретте инвестициялық шығындардың өтемақысын төлеу сомасы бастапқыда МЖӘ шартында көзделген инвестициялық шығындардың өтемақысы сомасынан аспауы тиіс.

239. В случае прекращения договора ГЧП вследствие обстоятельств непреодолимой силы (стихийные явления, военные действия), в течение срока, оговоренного в договоре ГЧП (но не более 270 (двухсот семидесяти) календарных дней с даты расторжения), государственный партнер выплачивает на счет для зачисления компенсации инвестиционных затрат сумму, равной ста процентов совокупного размера всех понесенных и доказанных капитальных расходов, связанных со строительством/ реконструкцией/ созданием/ модернизацией/ капитальным ремонтом объекта ГЧП, за минусом выплат, которые уже были выплачены государственным партнером. При этом, сумма выплат не должна превышать сумму компенсации инвестиционных затрат, изначально предусмотренных в договоре ГЧП. Плата за досрочное прекращение может включать в себя также и иные выплаты, предусмотренные договором ГЧП.
Глава 9. Порядок проведения мониторинга объектов и договоров государственно-частного партнерства, мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства
240. По реализуемым проектам ГЧП проводятся:
мониторинг объектов ГЧП, относящихся к республиканской собственности;
мониторинг реализации республиканских проектов ГЧП;
мониторинг договоров ГЧП и реализации местных проектов ГЧП.
Участие Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан в мониторинге реализации проектов ГЧП осуществляется в рамках консультативно-совещательного органа с выработкой рекомендаций по:
результатам рассмотрения практики и проблем реализации проектов ГЧП;
тиражированию успешной практики реализации проектов ГЧП;
расширению сфер и отраслей применения механизмов ГЧП;
совершенствованию законодательства Республики Казахстан в области ГЧП;
сопровождению проектов ГЧП;
вопросам информационной и методологической поддержки реализации проектов ГЧП.
241. Задачей мониторинга объектов ГЧП, относящихся к республиканской собственности, и договоров ГЧП по объектам ГЧП, относящимся к коммунальной собственности (далее – мониторинг объектов и договоров ГЧП), является предупреждение ситуаций нецелевого использования, наносящих ущерб государственному имуществу, переданному в ГЧП.
Мониторинг объектов и договоров ГЧП представляет собой систему сбора информации и анализа по использованию объекта ГЧП по целевому назначению.
242. Мониторинг объектов и договоров ГЧП осуществляют:
по объектам ГЧП, относящимся к республиканской собственности – уполномоченный орган по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью;
по объектам ГЧП, относящимся к коммунальной собственности – местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы).

239. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары (дүлей құбылыстар, әскери іс-қимылдар) салдарынан МЖӘ шарты тоқтатылған жағдайда, МЖӘ шартында айтылған мерзім ішінде (бірақ шарт бұзылған күннен бастап күнтізбелік 270 (екі жүз жетпіс) күннен аспайтын) мемлекеттік әріптес инвестициялық шығындардың өтемақысын есептеу шотына мемлекеттік әріптес төлеп қойған төлемдерді шегергенде, МЖӘ объектісін салуға/реконструкциялауға/құруға/ жаңғыртуға/күрделі жөндеуге байланысты барлық шеккен және дәлелденген күрделі шығыстардың жиынтық мөлшерінің тоқсан пайызына тең соманы төлейді. Бұл ретте, төлемдер сомасы бастапқыда МЖӘ шартында көзделген инвестициялық шығындар өтемақысының сомасынан аспауға тиіс. Мерзімінен бұрын тоқтату үшін төлем МЖӘ шартында көзделген өзге де төлемдерді қамтуы мүмкін.
9-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектілері мен шарттарына мониторинг жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына мониторинг жүргізу және бағалау тәртібі
240. Іске асырылып жатқан МЖӘ жобалары бойынша:
республикалық меншікке жататын МЖӘ объектілерін мониторингтеу;
республикалық МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеу;
МЖӘ шарттарын мониторингтеу және жергілікті МЖӘ жобаларын іске асыру жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеуге қатысуы мыналар:
МЖӘ жобаларын іске асыру практикасы мен проблемаларын қарау нәтижелері;
МЖӘ жобаларын іске асырудың табысты практикасын тираждау;
МЖӘ тетіктерін қолдану салалары мен салаларын кеңейту;
Қазақстан Республикасының МЖӘ саласындағы заңнамасын жетілдіру;
МЖӘ жобаларын сүйемелдеу;
МЖӘ жобаларын іске асыруды ақпараттық және әдіснамалық қолдау мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлей отырып, консультативтік-кеңесші орган шеңберінде жүзеге асырылады.
241. Республикалық меншікке жататын МЖӘ объектілерін және коммуналдық меншікке жататын МЖӘ объектілері бойынша МЖӘ шарттарын мониторингтеу (бұдан әрі – МЖӘ объектілері мен шарттарын мониторингтеу) міндеті МЖӘ-ге берілген мемлекеттік мүлікке залал келтіретін нысаналы пайдаланбау жағдайларының алдын алу болып табылады.
МЖӘ объектілері мен шарттарын мониторингтеу МЖӘ объектісін нысаналы мақсаты бойынша пайдалану бойынша ақпарат жинау және талдау жүйесін білдіреді.
242. МЖӘ объектілері мен шарттарын мониторингтеуді:
республикалық меншікке жататын МЖӘ объектілері бойынша – республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті орган;
коммуналдық меншікке жататын МЖӘ объектілері бойынша – облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.

243. Частный партнер по объектам ГЧП, относящимся к республиканской собственности, представляет в уполномоченный орган по осуществлению права распоряжения республиканской собственностью, по объектам ГЧП, относящимся к коммунальной собственности – в местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы) отчеты по следующим сделкам имущественного характера, связанным с государственной собственностью:
1) субаренды государственного имущества;
2) залога государственного имущества;
3) по проведению третьими лицами улучшений государственного имущества;
4) отчуждения государственного имущества.
244. Отчеты обо всех сделках имущественного характера, связанных с государственной собственностью, представляются в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня заключения такой сделки.
245. Отчет обо всех сделках имущественного характера, связанных с государственной собственностью, представляется по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
246. Частный партнер формирует отчет в электронном виде с использованием программного обеспечения, подписывает его электронной цифровой подписью, выданной национальным удостоверяющим центром, и направляет в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом – в отношении республиканского имущества или в местный исполнительный орган области (города республиканского значения, столицы) – в отношении коммунального имущества, посредством реестра государственного имущества, используя имеющийся в программном обеспечении сервис для отправки и включения отчета в структуру реестра.
Программное обеспечение представляет собой совокупность программ, программных кодов, а также программных продуктов с технической документацией, необходимой для их эксплуатации.
Реестр государственного имущества представляет собой единую информационную автоматизированную систему учета государственного имущества, за исключением имущества, находящегося в оперативном управлении специальных государственных органов, и государственного материального резерва.
247. Уполномоченный орган по управлению государственным имуществом представляет информацию по целевому использованию государственного имущества, переданному в ГЧП ежегодно в срок до 30 января года, следующего за отчетным, в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
248. Мониторинг реализации проектов ГЧП осуществляется уполномоченным органом соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы на ежегодной основе с момента вступления в силу договора ГЧП.
Мониторинг реализации проектов ГЧП представляет собой непрерывный процесс сбора, анализа и обобщения информации о ходе реализации проекта ГЧП.

243. Республикалық меншікке жататын МЖӘ объектілері бойынша жекеше әріптес республикалық меншікке билік ету құқығын жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті органға, коммуналдық меншікке жататын МЖӘ объектілері бойынша – облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы мынадай:
1) мемлекеттік мүлікті қосалқы жалға беру;
2) мемлекеттік мүлік кепілі;
3) үшінші тұлғалардың мемлекеттік мүлікті жақсартуды жүргізуі бойынша;
4) мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару мәмілелері бойынша есептер ұсынады.
244. Мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы барлық мәмілелер туралы есептер осындай мәміле жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
245. Мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы барлық мәмілелер туралы есеп осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
246. Жекеше әріптес бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, есепті электрондық түрде қалыптастырады, оған ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және бағдарламалық қамтамасыз етудегі сервисті пайдалана отырып, тізілім құрылымына жіберу және енгізу үшін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға – республикалық мүлікке қатысты немесе облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органына – мемлекеттік мүлік тізілімі арқылы коммуналдық мүлікке қатысты есепті жібереді.
Бағдарламалық жасақтама – бұл бағдарламалардың, бағдарламалық кодтардың, сондай-ақ оларды пайдалану үшін қажетті техникалық құжаттамасы бар бағдарламалық өнімдердің жиынтығы.
Мемлекеттік мүлік тізілімі арнаулы мемлекеттік органдардың жедел басқаруындағы мүлікті және мемлекеттік материалдық резервті қоспағанда, мемлекеттік мүлікті есепке алудың бірыңғай ақпараттық автоматтандырылған жүйесін білдіреді.
247. Мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 30 қаңтарына дейінгі мерзімде жыл сайын МЖӘ-ге берілген мемлекеттік мүлікті нысаналы пайдалану жөніндегі ақпаратты ұсынады.
248. МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді тиісті саланың уәкілетті органы, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары МЖӘ шарты күшіне енген сәттен бастап жыл сайынғы негізде жүзеге асырады.
МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеу деген МЖӘ жобасын іске асыру барысы туралы үздіксіз ақпарат жинау, талдау және жинақтау процесін білдіреді.

В рамках мониторинга реализации местных проектов ГЧП государственные партнеры ежегодно не позднее 20 января года, следующего за отчетным, представляют в местный уполномоченный орган по государственному планированию с одновременным уведомлением территориальных подразделений (филиалов/представительств) Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан информацию по мониторингу реализации проекта ГЧП по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам для последующего направления в Центр развития ГЧП.
249. Для проведения оценки реализации проектов ГЧП центральный уполномоченный орган по государственному планированию привлекает Центр развития ГЧП.
250. Информация по мониторингу реализации республиканских проектов ГЧП по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам представляется для проведения оценки реализации проектов ГЧП отраслевыми центральными государственными органами в Центр развития ГЧП ежегодно не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным, с одновременным уведомлением Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, за подписью не ниже заместителя первого руководителя уполномоченного органа соответствующей отрасли.
Информация по мониторингу реализации местных проектов ГЧП по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам представляется для проведения оценки реализации проектов ГЧП местным уполномоченным органом по государственному планированию в Центр развития ГЧП ежегодно не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным, с одновременным уведомлением Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан за подписью не ниже заместителя акима области, города республиканского значения и столицы.
В случае представления не полной или не качественной информации по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, заполненной отраслевыми центральными государственными органами либо местными уполномоченными органами по государственному планированию, данная информация возвращается на доработку официальным письмом. При этом оценка реализации данного проекта отражается в следующем отчете об оценке реализации или переносится на следующий год с уведомлением о некачественном (неполном) предоставлении информации в центральный уполномоченный орган по государственному планированию.
251. Оценка проводится по всем реализуемым проектам ГЧП, период реализации которых составляет больше одного календарного года на дату сдачи информации по мониторингу реализации проекта ГЧП, указанную в пунктах 248 и 250 настоящих Правил, а также по проектам ГЧП, которые завершены или прекращены в течение отчетного года.

Жергілікті МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеу шеңберінде мемлекеттік әріптестер жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 20 қаңтарынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының аумақтық бөлімшелерін (филиалдарын/өкілдіктерін) бір мезгілде хабардар ете отырып, кейін МЖӘ дамыту орталығына жіберу үшін осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобасының іске асырылуын мониторингтеу жөніндегі ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
249. МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалауды жүргізу үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган МЖӘ дамыту орталығын тартады.
250. Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық МЖӘ жобаларының іске асырылуына мониторинг жүргізу жөніндегі ақпаратты салалық орталық мемлекеттік органдардың МЖӘ жобаларының іске асырылуына бағалау жүргізуі үшін жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасын бір мезгілде хабардар ете отырып, тиісті уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасарынан төмен емес қол қоя отырып, МЖӘ дамыту орталығына ұсынады.
Осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті МЖӘ жобаларының іске асырылуына мониторинг жүргізу жөніндегі ақпаратты облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің орынбасарынан төмен емес қол қойылып, жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей, бір мезгілде Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасын хабардар ете отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның МЖӘ жобаларының іске асырылуына бағалау жүргізуі үшін МЖӘ дамыту орталығына ұсынады.
Салалық орталық мемлекеттік органдар не мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар толтырған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толық емес немесе сапасыз ақпарат ұсынылған жағдайда, бұл ақпарат ресми хатпен пысықтауға қайтарылады. Бұл ретте осы жобаның іске асырылуын бағалау келесі іске асырылуын бағалау туралы есепте көрсетіледі немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ақпараттың сапасыз (толық емес) берілгені туралы хабарламамен келесі жылға көшіріледі.
251. Бағалау іске асыру кезеңі осы Қағидалардың 248 және 250-тармақтарында көрсетілген МЖӘ жобасының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпаратты тапсыру күніне бір күнтізбелік жылдан астам мерзімді құрайтын барлық іске асырылып жатқан МЖӘ жобалар бойынша, сондай-ақ есепті жыл ішінде аяқталған немесе тоқтатылған МЖӘ жобалары бойынша да жүргізіледі.

252. Центр развития ГЧП самостоятельно запрашивает и получает недостающую и (или) дополнительную информацию, необходимую для проведения оценки путем направления соответствующего уведомления с указанием сроков представления.
В случае, если информация для оценки реализации проектов ГЧП не представлена в установленные сроки, Центр развития ГЧП направляет в центральный уполномоченный орган по государственному планированию соответствующее уведомление.
В уведомлении указывается о неисполнении уполномоченным органом соответствующей отрасли, местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы требований настоящего пункта Правил, а также рекомендация об отражении данного неисполнения в сводном отчете для внесения в Правительство.
253. Оценкой реализации проектов ГЧП является процесс анализа реализации проектов ГЧП, в том числе на основе данных мониторинга, формируемых в соответствии с пунктом 250 настоящих Правил.
254. Результатом оценки реализации проектов ГЧП является отчет, содержащий рекомендации по улучшению качества управления проектами ГЧП.
Центр развития ГЧП в рамках оценки реализации проектов ГЧП подготавливает аналитический отчет, при необходимости содержащий рекомендации по совершенствованию законодательства в области ГЧП.
Структура отчета оценки реализации проектов ГЧП состоит из:
сводной информации по оценке проектов ГЧП с выводами и рекомендациями;
основной части отчета, отражающей достижение запланированных показателей. Основной отчет содержит краткую информацию по каждому проекту ГЧП, включающую наименование, стоимость, цель, период реализации проекта ГЧП, наименование государственного и частного партнеров;
рекомендаций по совершенствованию законодательства в области ГЧП с приложением сравнительной таблицы (при необходимости).
255. Результаты оценки реализации проектов ГЧП направляются Центром развития ГЧП в центральный уполномоченный орган по государственному планированию два раза в год:
1) до 30 мая по проектам ГЧП, которыми предусматриваются:
компенсация инвестиционных затрат по проекту ГЧП;
поручительства государства по инфраструктурным облигациям;
государственные гарантии по займам, привлекаемым для финансирования проектов ГЧП;
софинансирование проектов ГЧП.
2) до 30 ноября по проектам ГЧП, которыми предусматриваются:
компенсация операционных затрат по проекту ГЧП;
вознаграждения за осуществление управления объектом ГЧП, находящимся в государственной собственности, а также арендная плата за пользование объектом ГЧП;
плата за доступность;
реализация товаров, работ и услуг в процессе эксплуатации объекта ГЧП;
субсидии от государства в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
гарантия потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта ГЧП;
передача исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие государству;
предоставления натурных грантов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
прочие выплаты из бюджета.

252. МЖӘ дамыту орталығы ұсыну мерзімдерін көрсете отырып, тиісті хабарлама жіберу жолымен бағалау жүргізу үшін қажетті жетіспейтін және (немесе) қосымша ақпаратты дербес сұратады және алады.
Егер МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалау үшін ақпарат белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, МЖӘ дамыту орталығы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға тиісті хабарлама жібереді.
Хабарламада тиісті саланың уәкілетті органының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының Қағидалардың осы тармағының талаптарын орындамағаны туралы, сондай-ақ осы орындамауды Үкіметке енгізу үшін жиынтық есепте көрсету туралы ұсыным көрсетіледі.
253. МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалау МЖӘ жобаларының іске асырылуын талдау процесі, оның ішінде осы Қағидалардың 250-тармағына сәйкес қалыптастырылатын мониторинг деректері негізінде болып табылады.
254. МЖӘ жобаларын басқару сапасын жақсарту жөніндегі ұсынымдарды қамтитын есеп МЖӘ жобаларын іске асыруды бағалаудың нәтижесі болып табылады.
МЖӘ дамыту орталығы МЖӘ жобаларын іске асыруды бағалау шеңберінде, қажет болған жағдайда МЖӘ саласындағы заңнаманы жетілдіру жөніндегі ұсынымдарды қамтитын талдамалық есеп дайындайды.
МЖӘ жобаларын іске асыруды бағалау есебінің құрылымы мыналардан:
тұжырымдары мен ұсынымдары бар МЖӘ жобаларын бағалау жөніндегі жиынтық ақпараттан;
есептің жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізуді көрсететін негізгі бөлігінен. Негізгі есепте МЖӘ жобасының атауын, құнын, мақсатын, іске асыру кезеңін, мемлекеттік және жекеше әріптестердің атауын қамтитын әрбір МЖӘ жобасы бойынша қысқаша ақпарат қамтылады;
салыстыру кестесін (қажет болған жағдайда) қоса бере отырып, МЖӘ саласындағы заңнаманы жетілдіру жөніндегі ұсынымдардан тұрады.
255. МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалаудың нәтижелерін МЖӘ дамыту орталығы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жылына үш рет:
1) мыналар:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша инвестициялық шығындарды өтеу;
инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыру көзделетін МЖӘ жобалары бойынша 30 мамырға дейін.
2) мыналар:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу;
мемлекеттік меншіктегі мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін басқаруды жүзеге асырғаны үшін сыйақылар, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдаланғаны үшін жалдау ақысы;
қолжетімділігі үшін ақы;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін пайдалану процесінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтынуына кепілдік;
мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды беру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заттай гранттар беру;
бюджеттен төленетін басқа да төлемдер көзделетін МЖӘ жобалары бойынша 30 қарашаға дейін жібереді.

256. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 30 (тридцати) календарных дней с момента поступления отчета Центра развития ГЧП направляет следующим заинтересованным сторонам:
в уполномоченный орган по управлению государственным имуществом для внесения данных в Реестр, местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы по объектам ГЧП, относящимся к коммунальной собственности результаты оценки реализации проектов ГЧП;
местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения и столицы информацию с рекомендациями по рискам при реализации проектов ГЧП, в том числе по срокам реализации.
Приложение 1
к Правилам планирования
и реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по
определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов государственно-
частного партнерства
Форма
Информация по проектам государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) по состоянию на ___________________________________________________________
(указывается отчетная дата представления информации)
№ п/п
Регион (область, город республиканского значения, столица), центральный государственный орган
Государственный/ые партнер/ы (наименование организаций)
Организатор конкурса либо прямых переговоров
Частный партнер (наименование организации, ИИН/ БИН)
Проект
Статус
Сфера экономики (отрасль) проекта ГЧП (ОКЭД)
Уровень проекта ГЧП (республиканский; местный)
Наименование проекта ГЧП по договору ГЧП
Вид объекта
(планируемые: разработка/экспертиза инвестиционного предложения; планируемые: вынесение проекта на Маслихат/ОБК; планируемые: определение юридического лица на консультативное сопровождение проекта; планируемые: запрос выражения интересов; планируемые: разработка конкурсной документации; планируемые: экспертиза конкурсной документации; планируемые: конкурс/ переговоры; реализуемые: финансовое закрытие; реализуемые: СМР; реализуемые: эксплуатация)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы
Вид инициативы (государственная (вид конкурса) или частная (основание)
Дата заключения договора ГЧП (00.00.0000)
Дата регистрации договора ГЧП в органах казначейства (00.00.0000)
Дата заключения и регистрации дополнительных соглашений (при наличии) (00.00.0000)
Мощность проекта
Период реализации проекта ГЧП
Прекращение договора ГЧП
строительство/ модернизация/ реконструкция/ создание
эксплуатация/ доверительное управление/ сервисное обслуживание/ аренда
начало
конец
начало
конец
дата (00.00.0000)
Основание с указанием причин (расторжение, истечение срока действия, ликвидация частного партнера, иные случаи)
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Продолжение таблицы
Вид контракта (концессия; доверительное управление государственным имуществом; имущественный найм (аренда); лизинг; договор НИОКР, контракт жизненного цикла; сервисный контракт; иные договора, соответствующие признакам ГЧП)
Стоимость проекта тыс. тенге

256. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган МЖӘ даму орталығының есебі келіп түскен сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей мынадай мүдделі тараптарға:
мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органға тізілімге, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына коммуналдық меншікке жататын МЖӘ объектілері бойынша деректерді енгізу үшін МЖӘ жобаларының іске асырылуын бағалау нәтижелерін;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына МЖӘ жобаларын іске асыру кезіндегі тәуекелдер бойынша, оның ішінде іске асыру мерзімдері бойынша ұсынымдары бар ақпаратты жібереді.
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________________ жағдай бойынша мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобалары бойынша ақпарат (ақпаратты ұсынудың есепті күні көрсетіледі)
№ р/с
Өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, Астана), орталық мемлекеттік орган
Мемлекеттік әріптес/тер (ұйымдардың атауы)
Конкурсты немесе тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы
Жеке серіктес (ұйымның атауы, ЖСН/ БСН)
Жоба
Мәртебесі
МЖӘ жобасының экономика саласы (аясы)
МЖӘ жобасының деңгейі (республикалық; жергілікті)
МЖӘ шарты бойынша МЖӘ жобасының атауы
Объектінің түрі
(жоспарланатын: инвестициялық ұсынысты әзірлеу/сараптау; жоспарланатын: жобаны Мәслихатқа/ ОБК-ға шығару; жоспарланатын: заңды тұлғаны жобаны консультациялық сүйемелдеуге айқындау; жоспарланатын: мүдделерін білдіруге сұрау салу; жоспарланатын: конкурстық құжаттаманы әзірлеу; жоспарланатын: конкурстық құжаттаманы сараптау; жоспарланатын: конкурс/ келіссөздер; іске асырылатын: қаржылық жабу; іске асырылатын: ҚМЖ; іске асырылатын: пайдалануға беру)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы
Бастама түрі (мемлекеттік (конкурс түрі) немесе жеке (негіздеме)
МЖӘ шартын жасасу күні (00.00.0000)
МЖӘ шартын қазынашылық органдарында тіркеу күні (00.00.0000)
Қосымша келісімдерді жасау және тіркеу күні (бар болса) (00.00.0000)
Жобаның қуаты
МЖӘ жобасын іске асыру кезеңі
МЖӘ шартын тоқтату
құрылыс/ жаңғырту/ қайта құру/ құру
пайдалану/ сенімгерлік басқару/ сервистік қызмет көрсету/ жалға алу
басы
с оңы
басы
соңы
күні (00.00.0000)
Себептерін көрсете отырып негіздеме (бұзу, қолданылу мерзімінің аяқталуы, жекеше әріптесті тарату, өзге де жағдайлар)
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Кестенің жалғасы
Келісімшарт түрі (концессия; мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару; мүліктік жалдау (жалға алу); лизинг; ҒЗТКЖ шарты, өмірлік цикл келісімшарты; сервистік келісімшарт; МЖӘ белгілеріне сәйкес келетін өзге де шарттар)
Жобаның құны, мың теңге

100
101
102
103
104
Приложение 2
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров
государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ о целесообразности либо отсутствии целесообразности реализации проекта государственно-частного партнерства "_____________________________________"
ПОВЕСТКА ДНЯ: Рассмотрение целесообразности либо отсутствие целесообразности реализации проекта ГЧП "_______________________".
Информация о планируемом к реализации проекта ГЧП:
Наименование проекта
Инициатор
Ориентировочная стоимость проекта, млн тенге
Наличие/ отсутствие земельного участка
Наличие/ отсутствие подключения к инженерным сетям
Наличие проектно-сметной документации
Результаты голосования членов Межведомственной проектной группы:
Наименование проекта
Отрасль
Ориентировочная стоимость проекта, млн тенге
Приоритетность реализации
Решение:
целесообразно/ не целесообразно
Обоснование
Решение:
По итогам рассмотрения проекта ГЧП "___________________________" Межведомственная проектная группа РЕШИЛА:
1. Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве", в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (уполномоченному лицу) _____________ рекомендовано разработать конкурсную документацию проекта ГЧП (при необходимости с привлечением юридического лица по консультативному сопровождению местных проектов ГЧП).
Подписи членов межведомственной проектной группы:
Председатель МПГ__________________ ФИО, должность
Член МПГ _________________________ ФИО, должность
Член МПГ _________________________ ФИО, должность
Член МПГ _________________________ ФИО, должность
Секретарь МПГ ____________________ ФИО, должность
Расшифровка аббревиатур:
ГЧП – государственно-частное партнерство;
МПГ – межведомственная проектная группа;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при наличии).
Приложение 3
к Правилам планирования
и реализации проектов
государственно-частного партнерства,
включающие вопросы планирования
проектов государственно-частного
партнерства, проведения конкурса
(аукциона) и прямых переговоров
по определению частного партнера,
проведения мониторинга договоров
государственно-частного партнерства,
проведения мониторинга и оценки
реализации проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ о результатах конкурентного диалога по проекту государственно-частного партнерства
"________________________________________"
от "___" _________ 20___года №__
Организатор конкурса: ___________________________________________
Потенциальный частный партнер __________________________________
Дата проведения конкурентного диалога: "___" ___________ 20__ года
Председательствовал: ____________________________________________
Секретарь: _____________________________________________________
ПОВЕСТКА ДНЯ: Проведение конкурентного диалога по проекту ГЧП
___________________________________________________ с потенциальным частным партнером
_________________________________________________ для формирования оптимальных решений по техническим, финансовым, юридическим и иным необходимым параметрам проекта ГЧП, мерам государственной поддержки, критериям определения лучшей конкурсной заявки и иных решений, с учетом потребностей и возможностей каждого из заинтересованных потенциальных частных партнеров.
Организатор конкурса по результатам проведения конкурентного диалога по проекту ГЧП, РЕШИЛ:
Предложения потенциального частного партнера
Решение (принимается/ отказывается)
Принимаемая редакция
Пояснение в случае невозможности принятия предлагаемых предложений
Решение:

100
101
102
103
104
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудың орындылығы не орындылығының болмауы туралы Хаттама "_____________________________________"
КҮН ТӘРТІБІ: "_______________________" МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығын немесе орынсыздығын қарау.
Іске асырылуы жоспарланған МЖӘ жобасын туралы ақпарат:
Жобаның атауы
Бастамашы
Жобаның болжамды құны, млн теңге
Жер учаскесінің болуы/ болмауы
Инженерлік желілерге қосылудың болуы/ болмауы
Жобалық-сметалық құжаттаманың болуы
Ведомствоаралық жобалау тобы мүшелерінің дауыс беру нәтижесі:
Жобаның атауы
Сала
Жобаның болжамды құны, млн теңге
Іске асырудың басымдығы
Шешімі:
орынды
/
орынсыз
Негіздеме
Шешім:
"___________________________" МЖӘ жобасын қараудың қорытындысы бойынша Ведомствоаралық жобалау тобы ШЕШТІ:
1. "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау мен іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығына сәйкес (уәкілетті тұлғаға) _____________ МЖӘ жобасының конкурстық құжаттамасын әзірлеу ұсынылды (қажет болған кезде жергілікті МЖӘ жобаларын консультациялық сүйемелдеу бойынша заңды тұлғаны тарта отырып).
Ведомствоаралық жобалау тобы мүшелерінің қолдары:
ВЖТ Төрағасы ________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ мүшесі __________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ мүшесі __________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ мүшесі __________________________ ТАӘ, лауазымы
ВЖТ хатшысы ________________________ ТАӘ, лауазымы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік;
ВЖТ – ведомствоаралық жобалау тобы;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша бәсекелестік диалогтың нәтижелері туралы ХАТТАМА 20___жылғы "___" _________ №__
Конкурсты ұйымдастырушы: ________________________________________
Әлеуетті жеке серіктес______________________________________________
Бәсекелестік диалогты өткізу күні: 20__ жылғы "___" ___________
Төрағалық етті: ___________________________________________________
Хатшы: __________________________________________________________
КҮН ТӘРТІБІ: техникалық, қаржылық, заңдық және өзге де МЖӘ жобасының қажетті параметрлері, мемлекеттік қолдау шаралары, мүдделі әлеуетті жекеше әріптестердің әрқайсысының қажеттіліктері мен мүмкіндіктерін ескере отырып, үздік конкурстық өтінімді және өзге де шешімдерді айқындау өлшемшарттары бойынша оңтайлы шешімдерді қалыптастыру үшін, "________________________________________" МЖӘ жобасы бойынша
_______________________________________ әлеуетті жеке серіктеспен бәсекелестік диалог жүргізу.
Конкурсты ұйымдастырушы МЖӘ жобасы бойынша бәсекелестік диалог жүргізу нәтижелері бойынша ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
Әлеуетті жеке серіктестің ұсыныстары
Шешім (қабылданады/
бас тартады)
Қабылданатын редакция
Ұсынылған ұсыныстарды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда түсініктеме
Шешім:

Руководствуясь Законом Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" и в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (уполномоченное лицо) _________________ разработает конкурсную документацию с учетом итогов конкурентного диалога.
Подпись:
Организатор конкурса __________________ ФИО, должность
Расшифровка аббревиатур:
ГЧП – государственно-частное партнерство;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 4
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Структура информационного листа
Наименование
Рекомендации по заполнению
1. Паспорт проекта (общие сведения)
Наименование проекта
указывается полное наименование проекта
Государственный партнер
указывается полное наименование государственного партнера
Краткое описание проекта
указывается суть проекта, в том числе отнесение проекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) к технически сложным и (или) уникальным
Сфера (отрасль) реализации проекта
указывается сфера (отрасль) экономики
Место реализации
указывается место реализации проекта (адрес либо требования, либо описание местоположения)
Сроки и этапы реализации
указываются сроки и этапы реализации проекта
Стоимость проекта
указывается стоимость проекта
Ретроспектива проекта
указываются ранее реализованные работы, связанные с проектом
Цели и задачи проекта
указываются цели и задачи проекта
Предполагаемый способ определения частного партнера
указывается способ определения частного партнера согласно статье 31 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве"
Результат проекта
указывается конечный результат проекта и ожидаемый социально-экономический эффект
Контактные данные
указываются фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контактный телефон и адрес (адреса) электронной почты представителя разработчика
2. Введение
Обоснование необходимости реализации проекта
указывается:
1) соответствие документам Системы государственного планирования;
2) информация о наличии заинтересованности реализации проекта ГЧП со стороны потенциальных частных партнеров
Опыт реализации аналогичных проектов
указывается международный и/или казахстанский положительный опыт реализации аналогичных проектов ГЧП в данной отрасли (сфере) экономики
Информация об объекте ГЧП и ином имуществе, не входящем в состав объекта ГЧП
указывается:

"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау мен іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының бұйрығына сәйкес және 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығын басшылыққа ала отырып (уәкілетті тұлға) _______________ бәсекелестік диалогтың қорытындыларын ескере отырып, конкурстық құжаттаманы әзірлейді.
Қолы:
Конкурсты ұйымдастырушы__________________ ТАӘ, лауазымы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
МЖӘ-мемлекеттік-жекешелік әріптестік;
ТАӘ-тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
4-қосымша
Ақпараттық парақтың құрылымы
Атауы
Толтыру бойынша ұсынымдар
1. Жобаның төлкұжаты (жалпы мәліметтер)
Жобаның атауы
жобаның толық атауы көрсетіледі
Мемлекеттік әріптес
мемлекеттік әріптестің толық атауы көрсетіледі
Жобаны қысқаша сипаттау
жобаның мәні, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасын техникалық тұрғыдан күрделі және (немесе) бірегей жобаларға жатқызылуы көрсетіледі
Жобаны іске асыру саласы (аясы)
экономиканың саласы (аясы) көрсетіледі
Іске асыру жері
жоба іске асырылатын жер көрсетіледі (мекенжайы не орналасқан жеріне қойылатын талаптар немесе сипаты)
Іске асыру мерзімдері мен кезеңдері
жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері көрсетіледі
Жобаның құны
жобаның құны көрсетіледі
Жобаның ретроспективасы
жобамен байланысты бұрын іске асырылған жұмыстар көрсетіледі
Жобаның мақсаттары мен міндеттері
жобаның мақсаттары мен міндеттері көрсетіледі
Жекеше әріптесті айқындаудың болжамды тәсілі
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес жекеше әріптесті айқындау тәсілі көрсетіледі
Жобаның нәтижесі
жобаның түпкілікті нәтижесі және күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсері көрсетіледі
Байланыс деректері
әзірлеуші өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны мен электрондық поштасының мекенжайы (мекенжайлары) көрсетіледі
2. Кіріспе
Жобаны іске асыру қажеттігінің негіздемесі
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі;
2) әлеуетті жекеше әріптестер тарапынан МЖӘ жобасын іске асыруға мүдделіліктің болуы туралы ақпарат көрсетіледі
Ұқсас жобаларды іске асыру тәжірибесі
экономиканың осы саласында (аясында) ұқсас МЖӘ жобаларын іске асырудың халықаралық және/немесе қазақстандық оң тәжірибесі көрсетіледі
МЖӘ объектісі және МЖӘ объектісінің құрамына кірмейтін өзге де мүлік туралы ақпарат
Мыналар көрсетіледі:

1) правовой статус объекта ГЧП и иного имущества, не входящего в состав объекта ГЧП (собственность, балансодержатель, ограничения и обременения), но используемого в проекте ГЧП;
2) объем имущественных прав каждого из участников проекта в ходе реализации проекта и по окончании его реализации.
При реконструкции, модернизации, капитальном ремонте или развитии объекта ГЧП прилагается его ретроспектива (дата ввода в эксплуатацию объекта, проведенные работы по реконструкции, модернизации, капитальному ремонту и другие сведения, связанные с данным объектом).
В случае затрагивания вопросов планируемого проекта ГЧП археологических и иных особо охраняемых государством объектов, приводятся сведения о состоянии данных объектов, а также о влиянии на них проекта ГЧП.
Принадлежность проекта ГЧП к сферам естественных монополий
указывается информация о передаваемом в ГЧП имущественном комплексе субъекта естественных монополий, включая информацию о переоценке основных средств, реализованных инвестиционных программах за последние три календарных года, технической экспертизы деятельности субъекта естественных монополий, освидетельствовании технического состояния объектов и другие сведения
3. Институциональный раздел
указывается:
1) информация о механизмах взаимодействия сторон, ответственности каждой стороны проекта ГЧП, в том числе третьих лиц (с приложением схемы взаимодействия сторон) в инвестиционном и постинвестиционном периоде;
2) предполагаемые виды деятельности в рамках проекта ГЧП, а также информация о видах деятельности, которые не планируются к передаче в ГЧП
4. Маркетинговый раздел
указывается описание проблемы отрасли (сферы) экономики (региона), в том числе анализ существующей и прогнозируемой (на период реализации проекта ГЧП) конъюнктуры спроса на образующуюся в результате реализации проекта ГЧП продукцию (товары/услуги). SWOT-анализ (Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы) - определение и оценка потенциальных сильных и слабых сторон, возможностей и угроз товаров, работ, услуг, предполагаемых в рамках реализации проекта ГЧП). Обязательно указываются используемые источники информации и методики проведения маркетинговых исследований с приложением отчета по проведенному маркетинговому исследованию
5. Финансовый раздел
указываются:
1) объем инвестиций, планируемых к вложению в рамках проекта ГЧП, в том числе: предполагаемая стоимость строительства объекта ГЧП, подтвержденная расчетами;

1) МЖӘ объектісінің және МЖӘ объектісінің құрамына кірмейтін (меншік, баланс ұстаушы, шектеулер және ауыртпалықтар), бірақ МЖӘ жобасында қолданылатын өзге де мүліктің құқықтық мәртебесі;
2) жобаны іске асыру барысында және оны іске асыру аяқталғаннан кейін жобаға қатысушылардың әрқайсының мүліктік құқықтарының көлемі көрсетіледі. МЖӘ объектісін реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу немесе дамыту кезінде оның ретроспективасы (объектіні пайдалануға беру күні, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстар және осы объектімен байланысты басқа да мәліметтер) қоса беріледі.
Жоспарланатын МЖӘ жобасы археологиялық және мемлекеттің ерекше қорғауындағы өзге де объектілер мәселелерін қозғаған жағдайда аталған объектілердің жай-күйі туралы, сондай-ақ оларға МЖӘ жобасының ықпалы туралы мәліметтер келтіріледі.
МЖӘ жобасының табиғи монополиялар салаларына тиесілігі
негізгі қаражатты қайта бағалау, соңғы күнтізбелік үш жылда іске асырылған инвестициялық бағдарламалар, табиғи монополиялар субъектісі қызметінің техникалық сараптамасы, объектілердің техникалық жай-күйін куәландыру туралы ақпаратты және басқа да мәліметтерді қоса алғанда, МЖӘ-ға берілетін табиғи монополиялар субъектісінің мүліктік кешені туралы ақпарат көрсетіледі
3. Институционалдық бөлім
1) тараптардың өзара іс-қимыл жасау тетіктері, МЖӘ жобасының әрбір тарапының, оның ішінде үшінші тұлғалардың инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңде жауапкершілігі (тараптардың өзара іс-қимыл схемасын қоса) туралы ақпарат;
2) МЖӘ жобасы шеңберінде қызметтің болжамды түрлері, сондай-ақ МЖӘ-ға берілуі жоспарланбайтын қызмет түрлері туралы ақпарат көрсетіледі
4. Маркетингтік бөлім
экономика (өңір) саласы (аясы) проблемаларының сипаттамасы, оның ішінде МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде түзілетін өнімге (тауарларға/көрсетілетін қызметтерге) сұраныстың қазіргі кездегі және болжамды (МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде) конъюнктурасын талдау көрсетіледі. SWOT-талдау Strengths (күшті жақтар), Weaknesses (осал жақтар), Opportunities (мүмкіндіктер), Threats (қауіптер) – МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде болжанатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әлеуетті күшті және осал жақтарын, мүмкіндіктерін және қауіптерін айқындау және бағалау. Пайдаланылатын ақпарат көздері және өткізілген маркетингтік зерттеу бойынша есепті қоса бере отырып, маркетингтік зерттеулер жүргізу әдістемесі міндетті түрде көрсетіледі
5. Қаржылық бөлім
1) МЖӘ жобасы шеңберінде салынуы жоспарланған инвестициялар көлемі, оның ішінде есептеулермен расталған МЖӘ объектісі құрылысының болжамды құны;

2) предварительный расчет тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в том числе относящиеся к сфере естественных монополий, с приложением обоснований расчетов и сведений о влиянии тарифов (цен, ставок сборов) на социально-экономическую ситуацию в стране, регионе;
3) результаты анализа необходимости и возможности предоставления мер государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, в том числе предполагаемые виды, объемы, сроки и условия их предоставления;
4) предполагаемый конечный результат проекта ГЧП (вид и объем товаров, работ, услуг), а также предполагаемая чистая приведенная стоимость доходов и внутренняя норма доходности частного партнера с обоснованием в виде предварительных расчетов;
5) информация о действующем субъекте естественных монополий за последние три года, в случае, если планируется модернизация, реконструкция или капитальный ремонт действующих объектов, включающая в себя:
информацию о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
информацию о действующих тарифах и тарифных смет, разрезе видов услуг (товаров, работ);
информацию об оказываемых видах и объемах, не регулируемых услуг (товаров, работ) в случае наличия таковых;
финансовую отчетность;
информацию о применяемых методах амортизации учитываемой в тарифе;
информацию о фактических условиях и размерах финансирования ранее реализованной инвестиционной программы (проекта);
информацию о сопоставлении фактических показателей исполнения ранее реализованных инвестиционных программ с показателями, утвержденными в инвестиционных программах;
разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденных инвестиционных программах, при наличии таковых;
комплексные мероприятия по снижению уровня дебиторской задолженности потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта, и выплат кредиторской задолженности, случае наличия таковых;
план мероприятий по снижению нормативных и (или) ликвидация сверхнормативных потерь в случае их наличия.
Финансово-экономические модели реализации проекта ГЧП составляется с указанием формул и принятых допущений.
6. Социально-экономический раздел
указывается оценка социально-экономической эффективности в соответствии с Методикой оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 8 к настоящему приказу

2) тарифтердің елдегі, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайға ықпалы туралы есептеулердің негіздемелері мен мәліметтерді қоса, тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға), оның ішінде табиғи монополиялар саласына жататын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) алдын- ала есептемесі;
3) мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қажеттігі мен мүмкіндігін және жекеше әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу көздерін талдаудың нәтижелері, оның ішінде түрлері, көлемі, мерзімдері мен оларды ұсынудың болжамды шарттары;
4) МЖӘ жобасының болжамды түпкілікті нәтижесі (тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің түрі және көлемі), сондай-ақ алдын ала есептеулер түрінде негіздемей отырып, жекеше әріптес кірістерінің болжамды келтірілген таза құны мен ішкі кірістілік нормасы;
5) егер жұмыс істеп тұрған объектілерді жаңғырту, реконструкциялау немесе күрделі жөндеу жоспарланса, мыналарды:
ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жоспарлы және нақты көлемі туралы ақпаратты;
көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) түрлері бөлінісінде қолданыстағы тарифтер мен тарифтік сметалар туралы ақпаратты;
реттелмей көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) болған жағдайда көрсетілетін түрлері мен көлемі туралы ақпаратты;
қаржылық есептілікті;
тарифте ескерілетін қолданыстағы амортизациялау әдістері туралы ақпаратты;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпаратты;
бұрын іске асырылған инвестициялық бағдарламалардың нақты орындалу көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламаларда бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпаратты;
қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламалардағы көрсеткіштерден ауытқуы болған жағдайда оның себептерін түсіндіруді;
субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) тұтынушылардың, болған жағдайда, дебиторлық берешектерінің деңгейін және кредиторлық берешек төлемдерін төмендету жөніндегі кешенді іс-шараларды;
болған жағдайда, нормативтік шығындарды азайту және (немесе) нормативтен тыс шығындарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қамтитын, соңғы үш жылда жұмыс істеп тұрған табиғи монополиялар субъектісі туралы ақпарат көрсетіледі.
Жобаны іске асырудың қаржы-экономикалық модельдері формулалар мен қабылданған жорамалдар көрсетіле отырып жасалады.
6. Әлеуметтік-экономикалық бөлім
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес әлеуметтік-экономикалық тиімділікті бағалау көрсетіледі

7. Технико-технологический раздел
указывается:
1) сведения о планируемых к внедрению технологических инновациях, в случае наличия таковых;
2) сведения о наличии разработанных проектно-сметных документаций, типовых проектов, типовых проектных решений и проектов повторного применения;
3) планируемые физические параметры и технические характеристики объекта, создаваемого в результате реализации проекта ГЧП, в том числе планируемая производственная мощность;
4) планируемые сроки проектирования, строительства, создания, реконструкции, модернизации, капитального ремонта и эксплуатации объекта ГЧП;
5) сведения о месторасположении объекта, характеристике земельного участка (участков), а также информация о существующей и/или необходимой для реализации проекта инженерно-транспортной инфраструктуре (железнодорожных магистралях, автомобильных дорогах, трубопроводах, электро- и теплосетях, водопроводах, газопроводах и другой инфраструктуре)
8. Распределение рисков
указывается анализ распределения и оценки рисков проекта ГЧП в соответствии с Методикой распределения и оценки рисков проектов ГЧП согласно приложению 9 к настоящему приказу
9. Выводы по проекту
Приложение 5
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Отраслевое заключение (указывается положительное либо отрицательное)
1. Краткая информация по проекту государственно-частного партнерства (далее – ГЧП).
1) Наименование отраслевого государственного органа, проводящего отраслевую экспертизу (указывается наименование центрального отраслевого государственного органа (по местным проектам ГЧП, стоимость которых свыше четырехмиллионного месячного расчетного показателя либо по республиканским проектам ГЧП) либо наименование местного отраслевого государственного органа (по местным проектам ГЧП).
2) Сфера (отрасль) реализации проекта (указывается сфера (отрасль) экономики).
3) Объект отраслевой экспертизы (указывается конкурсная (аукционная) документация либо бизнес-план к проекту ГЧП).
4) Наименование проекта ГЧП (указывается наименование проекта ГЧП, отражающее суть планируемого проекта).
5) Мощность проекта ГЧП (указывается мощность проекта в соответствующих единицах измерения).
6) Место реализации (указывается место реализации проекта (адрес либо требования, либо описание местоположения).

7. Техникалық-технологиялық бөлім
1) енгізілуі жоспарланатын технологиялық инновациялар болған жағдайда, олар туралы мәліметтер;
2) әзірленген жобалық-сметалық құжаттамалардың, үлгілік жобалардың, үлгілік жобалық шешімдердің және қайта қолданылатын жобалардың бар-жоғы туралы мәліметтер;
3) МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамалары, оның ішінде жоспарланатын өндірістік қуаты;
4) МЖӘ объектісін жобалаудың, салудың, құрудың, реконструкциялаудың, жаңғыртудың, күрделі жөндеудің және пайдаланудың жоспарланған мерзімдері;
5) объектiнің орналасқан жері, жер учаскесінің (учаскелерінің) сипаттамасы туралы мәліметтер, сондай-ақ қолданыстағы және/немесе жобаны іске асыруға қажетті инженерлік-көліктік инфрақұрылымдар (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр және жылу желілері, су құбыры, газ құбыры және басқа инфрақұрылым) туралы мәлімет көрсетіледі
8. Тәуекелдерді бөлу
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес МЖӘ жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесіне сәйкес МЖӘ жобасының тәуекелдерін бөлу мен бағалауды талдау көрсетіледі
9. Жоба бойынша тұжырымдар
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
5-қосымша
Салалық қорытынды (оң не теріс екені көрсетіледі)
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобасы бойынша қысқаша ақпарат.
1) Салалық сараптама жүргізетін салалық мемлекеттік органның атауы (құны төрт миллион айлық есептік көрсеткіштен асатын жергілікті МЖӘ жобалары бойынша не республикалық МЖӘ жобалары бойынша орталық салалық мемлекеттік органның атау көрсетіледі) не жергілікті салалық мемлекеттік органның (жергілікті МЖӘ жобалары бойынша) атауы көрсетіледі.
2) Жобаны іске асыру саласы (аясы) (экономика саласы (аясы) көрсетіледі).
3) Салалық сараптама объектісі (конкурстық (аукциондық) құжаттама не МЖӘ жобасына бизнес-жоспар көрсетіледі).
4) МЖӘ жобасының атауы (жоспарланған жобаның мәнін көрсететін МЖӘ жобасының атауы көрсетіледі).
5) МЖӘ жобасының қуаты (тиісті өлшем бірліктерінде жобаның қуаты көрсетіледі).
6) Іске асыру орны (жобаны іске асыру орны көрсетіледі (мекенжайы не талаптары не орналасқан жерінің сипаттамасы).

7) Объект ГЧП (указывается наименование и основная информация об объекте ГЧП).
8) Сроки и этапы реализации (указываются сроки и этапы реализации проекта в годах).
9) Стоимость проекта (указывается предполагаемая стоимость проекта в тысячах тенге, планируемая стоимость источников возмещения затрат и получения доходов, предполагаемые меры государственной поддержки и формы участия государства в соответствии с Законом).
10) Результат проекта (указывается прямой и конечный результат проекта ГЧП).
2. Основной раздел (содержит результаты оценки (положительно либо отрицательно) по каждому из нижеуказанных подразделов).
1) Оценка проблем текущего состояния отрасли, которые влияют на ее дальнейшее развитие.
2) Оценка соответствия целей проекта ГЧП решению существующих проблем в отрасли.
3) Оценка соответствия проекта ГЧП документам Системы государственного планирования, в том числе указание на наличие потребности в товарах, работах и услугах в соответствующей отрасли (сфере, регионе), а также наличия предполагаемого конечного результата проекта ГЧП, соответствия поручениям либо актам Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан.
4) Оценка возможности и целесообразности реализации проекта ГЧП по предлагаемой схеме.
5) Оценка технической сложности и (или) уникальности проекта ГЧП.
6) Оценка принадлежности объекта ГЧП к перечню объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710.
7) Оценка альтернативных вариантов реализации проекта ГЧП, исходя из принципа обеспечения сбалансированности интересов частного партнера и потребителей товаров (работ, услуг), предоставляемых частным партнером.
8) Оценка ситуации в отрасли в случаях реализации проекта ГЧП и отсутствия такой реализации.
9) Оценка распределения выгод от реализации проекта ГЧП, в том числе исходя из принципа ценности для населения.
10) Оценка предполагаемого мультипликативного эффекта от реализации проекта на смежные отрасли (сферы) экономики.
11) Оценка предлагаемых источников возмещения затрат и получения доходов, государственной поддержки и ценовых решений, в том числе оценку оптимальности соотношения цена-качество по всем компонентам инвестиционных и операционных затрат.
12) Оценка технологических, технических решений, предусмотренных в конкурсной документации, в том числе график реализации.
13) Оценка планируемых физических параметров и технических характеристик объекта, создаваемого в результате реализации проекта ГЧП.

7) МЖӘ объектісі (МЖӘ объектісінің атауы және ол туралы негізгі ақпарат көрсетіледі).
8) Іске асыру мерзімдері мен кезеңдері (жобаны іске асыру мерзімдері мен кезеңдері жылдармен көрсетіледі).
9) Жобаның құны (жобаның болжамды құны мың теңгемен, шығындарды өтеу және кірістер алу көздерінің жоспарланатын құны, Заңға сәйкес мемлекеттік қолдаудың болжамды шаралары және мемлекеттің қатысу нысандары көрсетіледі).
10) Жобаның нәтижесі (МЖӘ жобасының тікелей және түпкілікті нәтижесі көрсетіледі).
2. Негізгі бөлім (төменде көрсетілген кіші бөлімдердің әрқайсысы бойынша бағалау нәтижелерін (оң немесе теріс) қамтиды).
1) Саланың одан әрі дамуына әсер ететін ағымдағы жай-күйінің проблемаларын бағалау.
2) МЖӘ жобасы мақсаттарының саладағы проблемаларды шешуге сәйкестігін бағалау.
3) МЖӘ жобасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін бағалау, оның ішінде тиісті салада (аяда, өңірде) тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктің болуын, сондай-ақ МЖӘ жобасының болжамды түпкілікті нәтижесінің болуын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларына не актілеріне сәйкестігін көрсету.
4) Ұсынылған схема бойынша МЖӘ жобасын іске асырудың мүмкіндігі мен орындылығын бағалау.
5) МЖӘ жобасының техникалық күрделілігін және (немесе) бірегейлілігін бағалау.
6) МЖӘ объектісінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға беруге жатпайтын объектілер тізбесіне тиесілілігін бағалау.
7) Жекеше әріптестің және жекеше әріптес ұсынатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) тұтынушылар мүдделерінің теңгерімділігін қамтамасыз ету қағидатын негізге ала отырып, МЖӘ жобасын іске асырудың балама нұсқаларын бағалау.
8) МЖӘ жобасын іске асыру және мұндай іске асыру болмаған жағдайларда, саладағы жағдайды бағалау.
9) МЖӘ жобасын іске асырудан түсетін пайданы, оның ішінде халық үшін құндылық қағидатын негізге ала отырып бөлуді бағалау.
10) Жобаны іске асырудан экономиканың аралас салаларына (аяларына) болжамды мультипликативтік әсерді бағалау.
11) Шығындарды өтеу мен табыс алудың, мемлекеттік қолдау мен баға шешімдерінің ұсынылатын көздерін бағалау, оның ішінде инвестициялық және операциялық шығындардың барлық құрамдауыштары бойынша баға-сапа арақатынасының оңтайлылығын бағалау.
12) Конкурстық құжаттамада көзделген технологиялық, техникалық шешімдерді, оның ішінде іске асыру кестесін бағалау.
13) МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамаларын бағалау.

14) По проектам ГЧП, предполагающим строительную деятельность, дополнительно проводится оценка оптимальности, достаточности и стоимости компонентов объекта ГЧП, не охваченных заключением комплексной вневедомственной экспертизы. В случаях отсутствия ТЭО проекта ГЧП и заключения комплексной вневедомственной экспертизы на ТЭО проекта ГЧП в составе конкурсной документации при проведении конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур, дополнительно проводится оценка оптимальности, достаточности и стоимости по всем компонентам объекта ГЧП.
15) При определении частного партнера на основании прямых переговоров проводится оценка уникальности объекта ГЧП и целесообразности трансфера технологии.
3. Выводы по результатам отраслевого заключения (в выводах указывается позиция отраслевого государственного органа о поддержке проекта ГЧП по результатам проведенной оценки (положительное заключение) либо о неподдержке проекта ГЧП по результатам проведенной оценки (отрицательное заключение).
Приложение 6
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению частного партнера,
проведения мониторинга
договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера по проекту государственно-частного партнерства "________________________________________"
от "___" _________ 20___года №__
Организатор конкурса: _________________
ПОВЕСТКА ДНЯ: Принятие решения о признании потенциального частного партнера _________________________________________ участником конкурса по результатам квалификационного отбора.
Результаты рассмотрения перечня документов, потенциального частного партнера в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям:
Наименование потенциального частного партнера, ИИН/БИН
ФИО члена комиссии
Решение члена комиссии
Подробное описание причин не соответствия квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации
Обоснование причин несоответствия
Перечень документов, которые необходимо привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации
Дата и время голосования членов конкурсной комиссии
Наименование потенциального частного партнера, ИИН/БИН
ФИО члена комиссии
Решение члена комиссии
Подробное описание причин не соответствия квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации
Обоснование причин несоответствия
Перечень документов, которые необходимо привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации
Дата и время голосования членов конкурсной комиссии
Результаты голосования членов конкурсной комиссии:
Потенциальный частный партнер _________________
"за" - _______ голосов
"против" - _____ голосов.
Потенциальный частный партнер _________________
"за" - _______ голосов
"против" - _____ голосов.
По результатам голосования конкурсная комиссия РЕШИЛА: признать прошедшим(-и) квалификационный отбор:
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Подписи членов конкурсной комиссии:
Председатель конкурсной комиссии__________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии _________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии _________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии _________________________ ФИО, должность
Секретарь конкурсной комиссии ____________________ ФИО, должность
Приложение 7
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ переговоров по уточнению проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства "_______________________________________________"
от "___" _________ 20___года №__
№ (номер конкурса) дата и время
Организатор конкурса: __________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
Потенциальный частный партнер, конкурсная заявка которого признана лучшей
________________________________________________________________
Дата проведения переговоров: "___" ___________ 20__ года
Председательствовал:
________________________________________________________________
Секретарь:
________________________________________________________________
ПОВЕСТКА ДНЯ: Проведение переговоров по проекту государственно-частного партнерства ________________________________________________ с потенциальным частным партнером ___________________________________, конкурсная заявка которого признана лучшей, для уточнения проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства.
Конкурсная комиссия РЕШИЛА:
Предложения по уточнению проекта государственно-частного партнерства и условий договора государственно-частного партнерства
Решение (принимается/
отклоняется)
Принимаемая редакция
Пояснение в случае невозможности принятия предлагаемых предложений
1
2
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Подписи членов конкурсной комиссии:
Председатель конкурсной комиссии_________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Секретарь конкурсной комиссии ____________________ ФИО, должность
Приложение 8
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Перечень документов, представляемых потенциальными частными партнерами в подтверждение их соответствия квалификационным требованиям

14) Құрылыс қызметін көздейтін МЖӘ жобалары бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысында қамтылмаған МЖӘ объектісі құрамдауыштарының оңтайлылығына, жеткіліктілігіне және құнына қосымша бағалау жүргізіледі. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып жекеше әріптесті айқындау бойынша конкурсты өткізу кезінде конурстық құжаттама құрамында МЖӘ жобасының ТЭН-і және МЖӘ жобасының ТЭН-іне ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындысы болмаған жағдайда, МЖӘ объектісінің барлық құрамдауыштары бойынша оңтайлылықты, жеткіліктілікті және құнды бағалау қосымша жүргізіледі.
15) Тікелей келіссөздердің негізінде жекеше әріптесті айқындау кезінде МЖӘ объектісінің бірегейлілігін және технология трансферінің орындылығын бағалау жүргізіледі.
3. Салалық қорытындының нәтижелері бойынша тұжырымдар (тұжырымдарда жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша МЖӘ жобасын қолдау туралы (оң қорытынды) не жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша МЖӘ жобасын қолдамау туралы (теріс қорытынды) салалық мемлекеттік органның ұстанымы көрсетіледі).
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"______________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы ХАТТАМА №__ 20___жылғы "___" _________
Конкурсты ұйымдастырушы: _________________
КҮН ТӘРТІБІ: Біліктілік іріктеудің нәтижесі бойынша _______________ әлеуетті жекеше әріптесті конкурсқа қатысушы ретінде тану туралы шешім қабылдау.
Әлеуетті жекеше әріптестің біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін оның құжаттар тізбесін қараудың нәтижелері:
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы, ЖСН/БСН
Комиссия мүшесінің ТАӘ
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Сәйкес келмеу себептерін негіздеу
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес
келтірілуі қажет құжаттардың тізбесі
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру күні мен уақыты
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы, ЖСН/БСН
Комиссия мүшесінің ТАӘ
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Сәйкес келмеу себептерін негіздеу
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес
келтірілуі қажет құжаттардың тізбесі
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру күні мен уақыты
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері:
Әлеуетті жекеше әріптес _________________
"қолдау" - _______ дауыс
"қарсы" - _____ дауыс.
Әлеуетті жекеше әріптес _________________
"қолдау" - _______ дауыс
"қарсы" - _____ дауыс.
Дауыс берудің нәтижелері бойынша конкурстық комиссия ШЕШТІ: біліктілік іріктеуден өтті деп тану:
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы)
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы)
Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір білдіреді, ол комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жіберіледі және хаттамаға қоса беріледі.
Конкурстық комиссия мүшелерінің қолдары:
Конкурстық комиссияның төрағасы _______________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі _________________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі _________________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі _________________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның хатшысы _______________________ ТАӘ, лауазымы
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"_____________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау жөніндегі келіссөздер ХАТТАМАСЫ
№__ 20___жылғы "___" _________
№ (конкурс нөмірі) күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы: ____________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Конкурстық өтінімі үздік деп танылған әлеуетті жекеше әріптес
_____________________________________________________________________
Келіссөздер жүргізу күні: 20__ жылғы "___" ___________
Төрағалық етті: __________________________________________________
Хатшы: _________________________________________________________
КҮН ТӘРТІБІ: ______________________________________ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық өтінімі үздік деп танылған _____________________________________________ әлеуетті жекеше әріптеспен
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау үшін келіссөздер жүргізу.
Конкурстық комиссия ШЕШТІ:
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының талаптарын нақтылау жөніндегі ұсыныстар
Шешім (қабылданады/ қабылданбайды)
Қабылданатын редакция
Ұсынылған ұсыныстарды қабылдау мүмкін болмаған жағдайда түсініктеме беру
1
2
Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда, осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір білдіреді, ол комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жіберіледі және хаттамаға қоса беріледі.
Конкурстық комиссия мүшелерінің қолдары:
Конкурстық комиссияның төрағасы____________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі_____________________ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі_____________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі____________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның хатшысы____________________ТАӘ, лауазымы
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
8-қосымша
Әлеуетті жекеше әріптестер, олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін ұсынатын құжаттардың тізбесі

1) оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих наличие денег на счетах, права собственности потенциального частного партнера и стоимость на недвижимое и движимое имущество;
2) оригинал финансовой отчетности за два полных предыдущих финансовых года, составленная в соответствии со статьями 2, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" либо международными стандартами финансовой отчетности. В случае, если потенциальный частный партнер осуществляет деятельность менее двух лет, финансовая отчетность представляется за период с момента государственной регистрации. Организации, имеющие дочерние организации, в дополнение к финансовой отчетности по деятельности основной организации составляют и представляют консолидированную финансовую отчетность в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" либо международными стандартами финансовой отчетности. В отношении проектов ГЧП особой значимости, если потенциальный частный партнер является новым юридическим лицом, учрежденным в целях реализации проекта ГЧП физическими и (или) юридическими лицами, такая документация представляется физическими и (или) юридическими лицами, выступающими учредителями такого потенциального частного партнера.
3) расшифровки статьи бухгалтерского баланса "Основные средства" на последнюю отчетную дату (за последний финансовый год), подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального частного партнера и заверенные печатью потенциального частного партнера;
4) расшифровки дебиторской и кредиторской задолженности на последнюю отчетную дату (за последний финансовый год), подписанные первым руководителем или уполномоченным представителем потенциального частного партнера и заверенные печатью потенциального частного партнера, с указанием даты их образования и предполагаемого погашения, а также цели задолженности (за что образовалась задолженность), суммы начисленных резервов по их обесценению. В случае наличия банковских займов необходимо приложить копии договоров банковского займа с графиками погашения основного долга и процентов;
5) письмо-гарантия потенциального частного партнера о том, что он является платежеспособным, не подлежит ликвидации, на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена, что он не привлекался к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным договорам ГЧП в течение последних трех лет на основании решения суда, вступившего в законную силу.
По проектам ГЧП особой значимости, оригинал письма – гарантии потенциального частного партнера о том, что, в случае признания такого лица победителем конкурса, для цели заключения договора ГЧП такое лицо создаст новое юридическое лицо, которое станет стороной договора ГЧП при условии предоставления победителем конкурса государственному партнеру банковских гарантий исполнения обязательств такого нового юридического лица в объеме и на условиях, определенных договором ГЧП, если такое юридическое лицо не было создано на стадии подачи конкурсной заявки в целях реализации проекта ГЧП;

1) шоттарда ақшаның болуын, әлеуетті жекеше әріптестің меншік құқығы мен жылжымайтын және жылжымалы мүліктің құнын растайтын құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариат куәландырған көшірмелері;
2) "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-баптарына не халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасалған алдыңғы толық екі жылдағы қаржылық есептіліктің түпнұсқасы. Егер әлеуетті жекеше әріптес қызметті кемінде екі жыл жүзеге асырған жағдайда, қаржылық есептілік мемлекеттік тіркелген кезден басталған кезеңге ұсынылады. Еншілес ұйымдары бар ұйымдар негізгі ұйымның қызметі бойынша қаржылық есептілікке қосымша "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына не халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасап, ұсынады. Егер әлеуетті жекеше әріптес МЖӘ жобасын іске асыру мақсатында жеке және (немесе) заңды тұлғалар құрған жаңа заңды тұлға болып табылса, ерекше маңызы бар МЖӘ жобаларына қатысты, мұндай құжаттаманы осындай әлеуетті жекеше әріптестің құрылтайшысы болып табылатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынады.
3) әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысы немесе уәкілетті өкілі қол қойған және әлеуетті жекеше әріптестің мөрімен куәландырылған соңғы есепті күнге (соңғы қаржы жылы үшін) "Негізгі құралдар" бухгалтерлік баланс бабының таратып жазылуы;
4) құрылған күні мен болжамды өтелуі, сондай-ақ берешектің мақсаты (не үшін берешек пайда болған), олардың құнсыздануы бойынша есептелген резервтер сомасы көрсетіле отырып, әлеуетті жекеше әріптестің бірінші басшысы немесе уәкілетті өкілі қол қойған және әлеуетті жекеше әріптестің мөрімен куәландырылған соңғы есепті күнге (соңғы қаржы жылы үшін) дебиторлық және кредиторлық берешектің таратып жазылуы. Банктік қарыздар болған жағдайда негізгі борыш пен пайыздарды өтеу кестелерімен, банктік қарыз шарттарының көшірмелерін қоса беру қажет;
5) әлеуетті жекеше әріптестің төлем қабілеттілігі, оның мүлкіне тыйым салынбағаны, оның қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатылмағаны, ол соңғы үш жыл ішінде, заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде МЖӘ шарттары бойынша міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапқа тартылмағаны туралы кепілдік хаты таратылуға жатпайды.
Ерекше маңызы бар МЖӘ жобалары бойынша әлеуетті жекеше әріптестің мұндай тұлға конкурстың жеңімпазы деп танылған жағдайда, МЖӘ шартын жасасу мақсаты үшін мұндай тұлға МЖӘ шартының тарапы болатын жаңа заңды тұлға құратыны туралы хаттың түпнұсқасы, егер конкурстың жеңімпазы мемлекеттік әріптеске осындай жаңа заңды тұлғаның міндеттемелерін орындаудың банктік кепілдіктерін МЖӘ шартында айқындалған көлемде және шарттарда ұсынған жағдайда, егер мұндай заңды тұлға МЖӘ жобасын іске асыру мақсатында конкурстық өтінім беру сатысында құрылмаған болса, мұндай заңды тұлға МЖӘ шартының тарапы болатынының кепілдігі.

6) юридические лица, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита, представляют также аудиторский отчет за последний финансовый год;
7) юридическое лицо представляет нотариально засвидетельствованную копию устава за исключением случаев, когда юридическое лицо осуществляет деятельность на основании типового устава. Нерезиденты Республики Казахстан представляют нотариально засвидетельствованную с переводом на государственный и (или) русский языки легализованную выписку из торгового реестра;
8) справка о зарегистрированном юридическом лице, филиале или представительстве;
9) физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, предоставляет нотариально засвидетельствованную копию документа либо документ, выданный государственным органом в электронной форме в соответствии с законодательством Республики Казахстан, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, нотариально засвидетельствованную копию удостоверения личности (паспорта) с указанием индивидуального идентификационного номера;
10) оригинал справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный частный партнер, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального частного партнера, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка согласно Типовому плану счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях, утвержденному постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан. Если потенциальный частный партнер является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а также иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков.
Допускается предоставление кредитного отчета, предоставляемого кредитным бюро в соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан".
Справка банка (либо кредитный отчет) выдается не ранее двух месяцев, предшествующих дате представления организатору конкурса документов.
В случае участия в конкурсе объединений физических и (или) юридических лиц в форме простого товарищества, представитель простого товарищества, помимо документов, установленных настоящими Правилами для подтверждения квалификационных требований, дополнительно представляет следующие документы:
нотариально засвидетельствованную копию договора о совместной деятельности;
нотариально засвидетельствованную копию договора о солидарной ответственности, заключенного между членами простого товарищества;
нотариально засвидетельствованную копию доверенности на представителя простого товарищества, выступающего от его имени, осуществлять переговоры и другие мероприятия в рамках конкурса.
В случае, если потенциальный частный партнер является новым юридическим лицом, учрежденным в целях реализации проекта ГЧП, для подтверждения его соответствия квалификационным требованиям, установленным статьей 32 Закона, допускается предоставление необходимой документации его участниками (акционерами).
Потенциальные частные партнеры предоставляют по своему усмотрению документы, подтверждающие их соответствия квалификационным требованиям.
Потенциальный частный партнер-нерезидент Республики Казахстан в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям, представляет те же документы, что и резиденты Республики Казахстан, либо документы, содержащие аналогичные сведения о квалификации потенциального частного партнера-нерезидента Республики Казахстан с нотариально засвидетельствованным переводом на языки конкурсной документации, а также апостилированный сертификат резидентства (если международным договором не предусмотрено иное).
В случае, когда объектом ГЧП выступают информационные ресурсы и (или) информационные системы потенциальный частный партнер представляет документы о праве собственности и (или) владения на информационные ресурсы и (или) информационные системы.
Приложение 9
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ вскрытия конкурсных заявок по проекту государственно-частного партнерства
"_______________________________________________"
от "___" _________ 20___года №__
Дата и время
Организатор конкурса: ___________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
№ лота (при наличии) ___________________________________________
Наименование лота (при наличии) _________________________________
Заявки на участие в конкурсе представлены следующими потенциальными частными партнерами (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Дата и время представления заявки (по хронологии)
Информация о наличии (отсутствии) документов, предусмотренных конкурсной документацией:
Наименование потенциального поставщика БИН (ИИН) / идентификационный номер
Наименование документа
Признак наличия
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
Приложение 10
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ предварительного рассмотрения конкурсных заявок по проекту государственно-частного партнерства
"_______________________________________________"
от "___" _________ 20___года №__
№ (номер конкурса) дата и время
Организатор конкурса___________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
№ лота (при наличии) __________________________________________
Наименование лота (при наличии) ________________________________
Информация о представленных заявках на участие в конкурсе (лоте) (по хронологии): (количество заявок)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Дата и время представления заявки (по хронологии)
Рассмотрение осуществлялось на соответствие "квалификационным требованиям" и "требованиям конкурсной документации".
Результаты рассмотрения документации членами конкурсной комиссии:
№ п/п
Наименование потенциального поставщика, БИН (ИИН)/ идентификационный номер
ФИО члена комиссии**
Решение члена комиссии
Подробное описание причин несоответствия квалификационным требованиям и/или требованиям конкурсной документации
Обоснование причин отклонения
Перечень документов в заявке потенциального поставщика которые необходимо привести в соответствие с квалификационными требованиями и/или требованиями конкурсной документации
Отклоненные заявки на участие в конкурсе: (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Причина отклонения
Заявки на участие в конкурсе, соответствующие квалификационным требованиям и/или требованиям конкурсной документации: (количество заявок)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН) / идентификационный номер
Окончательная дата и время представления заявок на участие в конкурсе, приведенных потенциальными частными партнерами в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации: не позднее 3 (трех) рабочих дней с момента публикации данного протокола на веб-портале.
Результаты голосования членов конкурсной комиссии:
Потенциальный частный партнер _________________
"За" - _______ голосов
"Против" - _____ голосов.
Потенциальный частный партнер _________________
"За" - _______ голосов
"Против" - _____ голосов.
По результатам голосования конкурсная комиссия РЕШИЛА: признать прошедшим (-и) квалификационный отбор:
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
_____________________ (наименование потенциального частного партнера)
В случае несогласия с решением Комиссии любой член данной Комиссии выражает особое мнение, которое направляется им в рабочий орган Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания Комиссии и прилагается к протоколу.
Примечание: Расшифровка аббревиатур: БИН – бизнес-идентификационный номер; ИИН – индивидуальный идентификационный номер; ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 11
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ об итогах конкурса по определению частного партнера по проекту государственно-частного партнерства
"_______________________________________________"
от "___" _________ 20___года №__
Дата и время
Организатор конкурса ____________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
№ лота (при наличии) ___________________________________________
Наименование лота (при наличии) ________________________________
Информация о представленных заявках на участие в конкурсе (лоте): (по хронологии) (количество заявок)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Дата и время представления заявки (по хронологии)
Информация о приведенных в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации заявках на участие в конкурсе (данная информация размещается при наличии протокола рассмотрения заявок на участие в конкурсе) (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Дата и время представления исправленной заявки (по хронологии)
Результаты голосования членов конкурсной комиссии:
Наименование потенциального частного партнера, БИН (ИИН)/ идентификационный номер
ФИО члена комиссии**
Решение члена комиссии
Подробное описание причин несоответствия квалификационным требованиям и/или требованиям конкурсной документации
Обоснование причин отклонения
Итоговый реестр отклоненных заявок на участие в конкурсе (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Причина отклонения
Итоговый реестр допущенных заявок на участие в конкурсе (количество заявок):
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Причина отклонения
Информация о результатах применения относительного значения критериев, предусмотренных пунктом 126 настоящих Правил, ко всем конкурсным заявкам на участие в конкурсе по определению частного партнера, представленным на участие в данном конкурсе:
№ п/п (начиная с лучшего предложения)
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ИНН/НП
Критерии
Объем выплат государственных обязательств по проекту ГЧП
Срок выплат государственных обязательств по проекту ГЧП
Объем средств частного партнера, подлежащих привлечению для реализации проекта ГЧП
Продолжение таблицы
Критерии
Сроки строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объекта ГЧП (месяцы, лет)
Стоимость строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объекта ГЧП
Технико-экономические показатели объекта договора ГЧП
Предельные цены (тарифы) на производимые товары, выполняемые работы, оказываемые услуги, надбавки к таким ценам (тарифам) при осуществлении деятельности, предусмотренной договором ГЧП
Риски, принимаемые на себя частным партнером
Информация по доле местного содержания
Опыт реализованных проектов (наличие опыта строительства, создания, реконструкции, модернизации и (или) эксплуатации объектов (самостоятельно либо совместно с иными лицами в качестве участника), аналогичных объекту, указанному в Конкурсной документации)
Степень участия в подготовке проекта ГЧП
Перечень отклоненных потенциальных частных партнеров, в результате переговоров об условиях заключения договора о государственно-частном партнерстве:
Наименование потенциального частного партнера
БИН (ИИН)/ идентификационный номер
Причина отклонения
Решение конкурсной комиссии:

6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде міндетті түрде аудит жүргізу белгіленген заңды тұлғалар да соңғы қаржы жылындағы аудиторлық есепті ұсынады;
7) заңды тұлға қызметін үлгілік жарғының негізінде жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, заңды тұлға Жарғының нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады. Қазақстан Республикасының бейрезиденттері мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасымен нотариат куәландырған сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді көшірмені ұсынады;
8) тіркелген заңды тұлға, филиал немесе өкілдік туралы анықтама;
9) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға тиісті мемлекеттік орган берген заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық нысанда мемлекеттік орган берген құжатты жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, жеке куәліктің (паспорттың) нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;
10) әлеуетті жекеше әріптестің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарына сәйкес банктің немесе банк филиалының алдында анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам уақытқа созылатын міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы әлеуетті жекеше әріптеске қызмет көрсетілетін банктің немесе банк филиалының қолы мен мөрі бар анықтамасының түпнұсқасы. Егер әлеуетті жекеше әріптес бірнеше екінші деңгейдегі банктердің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады.
"Қазақстан Республикасында кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабына сәйкес кредиттік бюро ұсынатын кредиттік есепті ұсынуға жол беріледі.
Банк анықтамасы (не кредиттік есеп) конкурсты ұйымдастырушыға құжаттарды ұсыну күні алдындағы екі айдан бұрын берілмейді.
Конкурсқа жай серіктестік нысанындағы жеке және (немесе) заңды тұлғалар бірлестіктері қатысқан жағдайда, жай серіктестіктің өкілі біліктілік талаптарын растау үшін осы Қағидаларда белгіленген құжаттардан басқа, қосымша мынадай құжаттарды:
нотариат куәландырған бірлескен қызмет туралы шарттың көшірмесін;
жай серіктестік мүшелері арасында жасалған ортақ жауапкершілік туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесін;
жай серіктестік атынан сөйлейтін өкілге конкурс шеңберінде келіссөздер мен басқа да іс-шараларды жүзеге асыруға берілген сенімхаттың нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады.
Егер әлеуетті жекеше әріптес МЖӘ жобасын іске асыру мақсатында құрылған жаңа заңды тұлға болып табылған жағдайда, оның Заңның 32-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін оған қатысушылардың (акционерлердің) қажетті құжаттаманы ұсынуына жол беріледі.
Әлеуетті жекеше әріптестер өздерінің біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды өз қалауы бойынша ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті жекеше әріптес оның біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін Қазақстан Республикасының резиденттері беретін құжаттар сияқты құжаттарды не нотариат куәландырған конкурстық құжаттама тілдеріне аудармасымен бірге Қазақстан Республикасының резиденті емес әлеуетті жекеше әріптестің біліктілігі туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттарды, сондай-ақ апостиль қойылған резиденттік сертификатын (егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе) ұсынады.
МЖӘ объектісі ақпараттық ресурстар және (немесе) ақпараттық жүйелер болған жағдайда әлеуетті жекеше әріптес ақпараттық ресурстарға және (немесе) ақпараттық жүйелерге меншік және (немесе) иелік ету құқығы туралы құжаттарды ұсынады.
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
"_____________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық өтінімдерді ашу ХАТТАМАСЫ №__ 20___жылғы "___" _________
Күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы: _____________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Лоттың № (бар болса) ___________________________________________
Лоттың атауы (бар болса) _________________________________
Конкурсқа қатысуға өтінімдерді мынадай әлеуетті жекеше әріптестер ұсынды (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Өтінім берілген күні мен уақыты (хронология бойынша)
Конкурстық құжаттамада көзделген құжаттардың бары (жоғы) туралы ақпарат:
Әлеуетті өнім берушінің атауы БСН (ЖСН)/сәйкестендіру нөмірі
Құжаттың атауы
Болу белгісі
Ескерту:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі.
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
шарттарына мониторинг
жүргізу, мемлекеттік-
жекешелік әріптестік
жобаларының іске асырылуына
мониторинг жүргізу және
бағалау мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
"_____________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша конкурстық өтінімдерді алдын ала қарау ХАТТАМАСЫ 20___жылғы "___" _________ №__
№ (конкурс нөмірі) күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы ______________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Лоттың № (бар болса) ___________________________________________
Лоттың атауы (бар болса) _______________________________________
Конкурсқа (лотқа) қатысуға ұсынылған өтінімдер туралы ақпарат (хронология бойынша): (өтінімдер саны)
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Өтінім берілген күн мен уақыт (хронология бойынша)
"Біліктілік талаптарына" және "конкурстық құжаттама талаптарына" сәйкестігі тұрғысыан қарау жүзеге асырылды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің құжаттаманы қарау нәтижелері:
№ р/с
Әлеуетті өнім берушінің атауы,
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Комиссия мүшесінің ТАӘ**
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Ауытқу себептерін негіздеу
Әлеуетті өнім берушінің өтініміндегі біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтірілуі қажет құжаттардың тізбесі
Конкурсқа қатысуға қабылданбаған өтінімдер: (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Қабылдамау себебі
Біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келетін конкурсқа қатысуға өтінімдер: (өтінімдер саны)
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/сәйкестендіру нөмірі
Әлеуетті жекеше әріптестер біліктілік талаптары мен конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтірген конкурсқа қатысуға өтінімдерді ұсынудың соңғы күні мен уақыты: осы хаттама веб-порталда жарияланған кезден бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей.
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижелері:
Әлеуетті жеке әріптес _________________
"Жақтағандар" - _______ дауыс
"Қарсы" - _______ дауыс.
Әлеуетті жеке әріптес _________________
"Жақтағандар" - _______ дауыс
"Қарсы" - _______ дауыс.
Дауыс беру нәтижелері бойынша конкурстық комиссия ШЕШТІ:
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы)
_____________________ (әлеуетті жекеше әріптестің атауы) біліктілік іріктеуден өтті деп танылсын.
Комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда осы Комиссияның кез келген мүшесі ерекше пікір білдіреді, ол Комиссия отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссияның жұмыс органына жіберіледі және хаттамаға қоса беріледі.
Ескерту:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН-бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН-жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ-тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
"_____________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың қорытындылары туралы ХАТТАМА 20___жылғы "___" _________ №__
Күні мен уақыты
Конкурсты ұйымдастырушы ______________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
Лоттың № (бар болса) ___________________________________________
Лоттың атауы (бар болса) _______________________________________
Конкурсқа (лотқа) қатысуға ұсынылған өтінімдер туралы ақпарат: (хронология бойынша) (өтінімдер саны)
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Өтінім берілген күн мен уақыт (хронология бойынша)
Біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келтірілген конкурсқа қатысуға өтінімдер туралы ақпарат (бұл ақпарат Конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау хаттамасы болған кезде орналастырылады) (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Түзетілген өтінімді ұсыну күні мен уақыты (хронология бойынша)
Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беруінің нәтижелері:
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы, БСН (ЖСН)/сәйкестендіру нөмірі
Комиссия мүшесінің ТАӘ
Комиссия мүшесінің шешімі
Біліктілік талаптарына және/немесе конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмеу себептерінің толық сипаттамасы
Бас тарту себептерін негіздеу
Конкурсқа қатысуға қабылданбаған өтінімдердің қорытынды тізілімі (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Бас тарту себебі
Конкурсқа қатысуға жіберілген өтінімдердің қорытынды тізілімі (өтінімдер саны):
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН)/ сәйкестендіру нөмірі
Бас тарту себебі
Осы Қағидалардың 126-тармағында көзделген өлшемшарттардың салыстырмалы мәнін осы конкурсқа қатысуға ұсынылған жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға арналған барлық конкурстық өтінімдерге қолданудың нәтижелері туралы ақпарат:
№ (үздік ұсыныстан бастап)
әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН(ЖСН) / СТН / НП
Өлшемшарттар
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу көлем і
МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелерді төлеу мерзімі
МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартуға жататын жеке әріптес қаражатының көлемі
Кестенің жалғасы
Өлшемшарттар
МЖӘ объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану мерзімдері (айлар, жылдар)
МЖӘ объектісін салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану құны
МЖӘ Шарты объектісінің техникалық-экономикалық көрсеткіштері
МЖӘ шартында көзделген қызметті жүзеге асыру кезінде өндірілетін тауарларға, орындалатын жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге шекті бағалар (тарифтер), осындай бағаларға (тарифтерге) үстемеақылар
Жеке серіктес қабылдаған тәуекелдер
Жергілікті қамту үлесі бойынша ақпарат
Іске асырылған жобалардың тәжірибесі (конкурстық құжаттамада көрсетілген объектіге ұқсас объектілерді салу, құру, реконструкциялау, жаңғырту және (немесе) пайдалану тәжірибесінің болуы (дербес не қатысушы ретінде өзге тұлғалармен бірлесіп)
МЖӘ жобасын дайындауға қатысу дәрежесі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт жасасу талаптары туралы келіссөздер нәтижесінде қабылданбаған әлеуетті жекеше әріптестердің тізбесі:
Әлеуетті жекеше әріптестің атауы
БСН (ЖСН) / сәйкестендіру нөмірі
Бас тарту себебі
Конкурстық комиссияның шешімі:

1. Определить победителем: (БИН/ИИН наименование потенциального частного партнера победителя).
2. Государственному партнеру (наименование) заключить договор о государственно-частном партнерстве с (БИН/ИИН, наименование потенциального частного партнера победителя).
Либо:
Признать конкурс (наименование проекта) несостоявшимся в связи с _____________________ *:
Решение конкурсной комиссии:
1. Определить победителем по лоту №___: (БИН/ИИН наименование потенциального частного партнера победителя).
2. Государственному партнеру (наименование) заключить договор о государственно-частном партнерстве с (БИН/ИИН наименование потенциального частного партнера победителя).
Либо:
Признать конкурс (наименование проекта) по лоту №___ несостоявшимся в связи с _____________________ *:
Примечание:
*Одно из следующих значений: "отсутствие представленных заявок", "представление менее двух заявок", "к участию в конкурсе не допущен ни один потенциальный поставщик", "к участию в конкурсе допущен один потенциальный поставщик".
Примечание: Расшифровка аббревиатур: БИН – бизнес-идентификационный номер; ИИН – индивидуальный идентификационный номер; ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 12
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Руководство к составлению технического задания
1. Техническое задание составляется в соответствии с настоящим Руководством на первом этапе конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур, для разработки потенциальными частными партнерами технических предложений.
Техническое задание подписывается первым руководителем уполномоченного лица, либо лицом его замещающим, либо лицом, уполномоченным им.
2. В техническом задании указываются:
цель проекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП);
описание объекта ГЧП;
требования и форма представления потенциальными частными партнерами технических предложений;
требование о применении при разработке технических предложений национальных и неправительственных стандартов Республики Казахстан (при их наличии);
срок представления технических предложений;
и иные требования, связанные с реализацией проекта ГЧП.
3. В случае необходимости, в техническое задание включаются:
требование по определению предварительных размеров затрат на проект ГЧП (на создание объекта ГЧП, на его эксплуатацию);
требования к товарам, работам и услугам, связанным с реализацией проекта ГЧП;
требования к квалификации и опыту потенциальных частных партнеров;
и иные требования, связанные с реализацией проекта ГЧП.

1. Жеңімпаз болып белгіленсін: (БСН/ЖСН жеңімпаздың әлеуетті жеке серіктесінің атауы).
2. Мемлекеттік әріптес (атауы) мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт жасасын (БСН/ЖСН, жеңімпаздың әлеуетті жекеше әріптесінің атауы).
Не:
Конкурс (жобаның атауы): ____________________ байланысты өтпеді деп танылсын *
Конкурстық комиссияның шешімі:
1. №__ Лот бойынша жеңімпаз болып белгіленсін: (БСН/ЖСН жеңімпаздың әлеуетті жекеше әріптесінің атауы).
2. Мемлекеттік әріптес (атауы) с мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт жасасын (БСН/ЖСН жеңімпаздың әлеуетті жекеше әріптесінің атауы).
Не:
№___ Лот бойынша конкурс (жобаның атауы) мыналарға байланысты өткізілмеді деп танылсын _____________________:
Ескерту:
*Мынадай мәндердің бірі: "Ұсынылған өтінімдердің болмауы", "екіден аз өтінім беру", "конкурсқа қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмеді", "конкурсқа қатысуға бір әлеуетті өнім беруші жіберілді".
Ескерту:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
12-қосымша
Техникалық тапсырманы жасауға нұсқаулық
1. Техникалық тапсырма осы Нұсқаулыққа сәйкес әлеуетті жекеше әріптестердің техникалық ұсыныстар әзірлеуі үшін екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың бірінші кезеңінде жасалады.
Техникалық тапсырмаға уәкілетті тұлғаның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не ол уәкілеттік берген адам қол қояды.
2. Техникалық тапсырмада:
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының (бұдан әрі – МЖӘ) мақсаты;
МЖӘ объектісінің сипаттамасы;
әлеуетті жекеше әріптестердің техникалық ұсыныстарды ұсынуына қойылатын талаптар мен нысаны;
Қазақстан Республикасының ұлттық және үкіметтік емес стандарттарының техникалық ұсыныстарын әзірлеу кезінде қолдану туралы талап (олар болған кезде);
техникалық ұсыныстарды ұсыну мерзімі;
және МЖӘ жобасын іске асыруға байланысты өзге де талаптар көрсетіледі.
3. Қажет болған жағдайда техникалық тапсырмаға:
МЖӘ жобасына (МЖӘ объектісін құруға, оны пайдалануға) жұмсалатын шығындардың алдын ала мөлшерін айқындау жөніндегі талап;
МЖӘ жобасын іске асыруға байланысты тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар;
әлеуетті жеке әріптестердің біліктілігі мен тәжірибесіне қойылатын талаптар;
және МЖӘ жобасын іске асыруға байланысты өзге де талаптар.

4. В зависимости от специфики проекта ГЧП техническое задание не должно противоречить требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, государственным строительным нормам и правилам, а также другим требованиям законодательства Республики Казахстан.
5. Для разработки технического задания уполномоченное лицо при необходимости создает экспертную комиссию либо привлекает эксперта.
Приложение 13
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Структура бизнес-плана к проекту государственно-частного партнерства
Наименование
Рекомендации по заполнению
Резюме проекта
1. Описание проекта
1.1. Цели и задачи проекта
указываются полное наименование проекта, цели и задачи проекта, суть проекта
1.2. Место реализации
указывается место реализации проекта
1.3. Стоимость проекта и источники финансирования
указывается стоимость проекта и источники финансирования
1.4. Сроки и этапы реализации
указываются сроки и этапы реализации проекта
1.5. Результат проекта
указывается конечный результат проекта
2. Описание инициатора проекта
2.1. Инициатор проекта
указываются наименование инициатора проекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, контактный телефон и адрес (адреса) электронной почты представителя инициатора проекта ГЧП;
история развития юридического лица, данные об учредителях (по вновь созданным юридическим лицам) или о каждом из участников консорциума (если проект инициирован консорциумом), состояние юридического лица на момент разработки бизнес-плана к проекту ГЧП
2.2. Опыт реализации аналогичных проектов
указывается опыт инициатора проекта (международный и/или казахстанский опыт реализации аналогичных проектов в данной отрасли (сфере) экономики)
2.3. Информация об объекте ГЧП и ином имуществе, не входящем в состав объекта ГЧП
указываются:
1) основание применения статьи 44 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (подтверждение уникальности объекта, в ходе эксплуатации которого производятся товары или услуги, которые не производятся на территории Республики Казахстан на момент подачи заявки);

4. МЖӘ жобасының ерекшелігіне қарай техникалық тапсырма Қазақстан Республикасының Техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға, мемлекеттік құрылыс нормалары мен қағидаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының басқа да талаптарына қайшы келмеуге тиіс.
5. Техникалық тапсырманы әзірлеу үшін уәкілетті тұлға қажет болған жағдайда сараптама комиссиясын құрады не сарапшыны тартады.
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
13-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына бизнес жоспардың құрылымы
Атауы
Толтыру бойынша ұсыныстар
Жобаның түйіндемесі
1. Жобаның сипаттамасы
1.1. Жобаның мақсаттары мен міндеттері
жобаның толық атауы, жобаның мақсаттары мен міндеттері, жобаның мәні көрсетіледі
1.2. Іске асыру орны
жоба іске асырылатын жер көрсетіледі
1.3. Жобаның құны және қаржыландыру көздері
жобаның құны және қаржыландыру көздері көрсетіледі
1.4. Іске асыру мерзімдері мен кезеңдері жобаны
іске асыру мерзімдері мен кезеңдері көрсетіледі
1.5. Жобаның нәтижесі
жобаның түпкі нәтижесі көрсетіледі
2. Жоба бастамашысының сипаттамасы
2.1. Жоба бастамашысы
мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бастамашысының (бұдан әрі – МЖӘ) атауы, МЖӘ жобасы бастамашысы өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, байланыс телефоны және электрондық пошта мекенжайы (мекенжайы) көрсетіледі;
заңды тұлғаның даму тарихы, құрылтайшылары туралы (жаңадан құрылған заңды тұлғалар бойынша) немесе консорциумға қатысушылардың әрқайсысы туралы (егер жобаға консорциум бастамашылық жасаса) деректер, МЖӘ жобасына бизнес-жоспар әзірленген кездегі заңды тұлғаның жай-күйі көрсетіледі
2.2. Ұқсас жобаларды іске асыру тәжірибесі
жоба бастамашысының тәжірибесі (экономиканың осы саласында ұқсас жобаларды іске асырудың халықаралық және/немесе қазақстандық тәжірибесі) көрсетіледі
2.3. МЖӘ объектісі және МЖӘ объектісінің құрамына кірмейтін өзге де мүлік туралы ақпарат
мыналар көрсетіледі:
1) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабын қолдану негіздемесі (пайдалану барысында Қазақстан Республикасының аумағында өтінім беру сәтінде өндірілмейтін тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер өндірілетін объектінің бірегейлігін растау);

2) правовой статус объекта ГЧП и иного имущества, не входящего в состав объекта ГЧП (собственность, балансодержатель, ограничения и обременения), но используемого в проекте ГЧП.
При реконструкции, модернизации и капитальном ремонте объекта ГЧП прилагается его ретроспектива (дата ввода в эксплуатацию объекта, проведенные работы по реконструкции, модернизации, капитальном ремонте и другие сведения, связанные с данным объектом).
В случае затрагивания вопросов планируемого проекта ГЧП археологических и иных особо охраняемых государством объектов, приводятся сведения о состоянии данных объектов, а также о влиянии на них проекта ГЧП.
3. Маркетинговый раздел
указывается:
3.1. Предлагаемые виды товаров, работ, услуг;
3.2. Описание рынка и его перспективы развития:
- анализ потребителей: требований к продукции (услуге) и возможностей их удовлетворения;
- анализ и описание конкурентов;
3.3. SWOT-анализ (определение и оценка потенциальных сильных и слабых сторон, возможностей и угроз товаров, работ, услуг, предполагаемых в рамках реализации проекта ГЧП);
3.4. Политика ценообразования для производителей товаров (услуг) – субъектов естественных монополий
4. Организационный план
указывается:
4.1. Законодательные, нормативные и другие документы, имеющие правовую силу и отношение к данному проекту;
4.2. График реализации проекта;
4.2. Информация о механизмах взаимодействия сторон, ответственности каждой стороны проекта ГЧП, в том числе третьих лиц (с приложением схемы взаимодействия сторон) в инвестиционном и постинвестиционном периоде
5. Производственный раздел
указываются:
5.1. Географическое положение предприятия, транспортные пути, наличие коммуникаций (в т.ч. информация о существующей и/или необходимой для реализации проекта инженерно-транспортной инфраструктуре (железнодорожных магистралях, автомобильных дорогах, трубопроводах, электро- и теплосетях, водопроводах, газопроводах и другой инфраструктуре);
5.2. Сведения о наличии разработанных проектно-сметных документаций;
5.3. Технология (в т.ч. сведения о планируемых к внедрению технологических инновациях) и характеристика оборудования;
5.4. Потребность в площадях (планируемые физические параметры и технические характеристики объекта, создаваемого в результате реализации проекта ГЧП, в том числе планируемая производственная мощность);
5.5. Потребность в производственном персонале (численность, специализация, квалификация);

2) МЖӘ объектісінің және МЖӘ объектісінің құрамына кірмейтін (меншік, баланс ұстаушы, шектеулер мен ауыртпалықтар), бірақ МЖӘ жобасында пайдаланылатын өзге де мүліктің құқықтық мәртебесі.
МЖӘ объектісін реконструкциялау, жаңғырту және күрделі жөндеу кезінде оның ретроспективасы (объектіні пайдалануға беру күні, реконструкциялау, жаңғырту, күрделі жөндеу бойынша жүргізілген жұмыстар және осы объектіге байланысты басқа да мәліметтер) қоса беріледі.
Археологиялық және мемлекет ерекше қорғайтын өзге де объектілердің жоспарланған МЖӘ жобасының мәселелері қозғалған жағдайда, осы объектілердің жай-күйі, сондай-ақ оларға МЖӘ жобасының ықпал етуі туралы мәліметтер келтіріледі.
3. Маркетингтік бөлім
мыналар көрсетіледі:
3.1. Ұсынылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызмет түрлері;
3.2. Нарықтың сипаттамасы және оның даму перспективалары:
- тұтынушыларды талдау: өнімге (қызметке) қойылатын талаптар және оларды қанағаттандыру мүмкіндіктері;
- бәсекелестерді талдау және сипаттау;
3.3. SWOT-талдау (МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде болжанатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің ықтимал күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіптерін айқындау және бағалау);
3.4. Тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) өндірушілер – табиғи монополиялар субъектілері үшін баға белгілеу саясаты
4. Ұйымдастыру жоспары
мыналар көрсетіледі:
4.1. Осы жобаға құқықтық күші мен қатысы бар заңнамалық, нормативтік және басқа құжаттар;
4.2. Жобаны іске асыру кестесі;
4.2. Инвестициялық және инвестициядан кейінгі кезеңде тараптардың өзара іс-қимыл тетіктері, МЖӘ жобасының әрбір тарапының, оның ішінде үшінші тұлғалардың (тараптардың өзара іс-қимыл схемасын қоса бере отырып) жауапкершілігі туралы ақпарат
5. Өндірістік бөлім
мыналар корсетіледі:
5.1. Кәсіпорынның географиялық жағдайы, көлік жолдары, коммуникациялардың болуы (оның ішінде жобаны іске асыру үшін қолданыстағы және/немесе қажетті инженерлік-көлік инфрақұрылымы (теміржол магистральдары, автомобиль жолдары, құбырлар, электр және жылу желілері, су құбырлары, газ құбырлары және басқа да инфрақұрылым) туралы ақпарат;
5.2. Әзірленген жобалау-сметалық құжаттамалардың болуы туралы мәліметтер;
5.3. Технология (оның ішінде енгізуге жоспарланған технологиялық инновациялар туралы мәліметтер) және жабдықтың сипаттамасы;
5.4. Алаңдарға қажеттілік (МЖӘ жобасын іске асыру нәтижесінде құрылатын объектінің жоспарланатын физикалық параметрлері мен техникалық сипаттамалары, оның ішінде жоспарланатын өндірістік қуаты);
5.5. Өндірістік персоналға қажеттілік (саны, мамандануы, біліктілігі);

5.6. Объем производства (описание производственного цикла производства товаров, работ и услуг, развития тепловых и электрических сетей, газораспределительных систем, а также сетей водоснабжения и канализации, в случае принадлежности проекта к сферам естественных монополий);
5.7. Расчет переменных и постоянных издержек
6. Финансовый раздел
указываются:
6.1. Объем инвестиций, планируемых к вложению в рамках проекта ГЧП;
6.2. Предварительный расчет тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы), в том числе относящиеся к сфере естественных монополий, с приложением обоснований расчетов и сведений о влиянии тарифов (цен, ставок сборов) на социально-экономическую ситуацию в стране, регионе;
6.3. Запрашиваемые меры государственной поддержки и источников возмещения затрат и получения доходов частного партнера, в том числе запрашиваемые виды, объемы, сроки и условия их предоставления;
6.4. Прогноз отчета о прибылях и убытках;
6.5. Прогноз отчета движения денежных средств;
Прилагаются финансово-экономические модели, графики, диаграммы, рисунки и иные материалы, подтверждающие и раскрывающие информацию, предусмотренную данным бизнес-планом к проекту ГЧП
7. Оценка эффективности проекта
указываются:
7.1. Анализ проекта с помощью простых методов финансовой оценки (окупаемость, рентабельность);
7.2. Анализ проекта с помощью методов дисконтирования (чистая приведенная стоимость (NPV – Net present value); внутренняя норма доходности (IRR - internal rate of return,);
7.3. Анализ безубыточности;
7.4. Анализ чувствительности проекта;
7.5. Оценка социально-экономической эффективности в соответствии с Методикой оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства согласно приложению 8 к настоящему приказу
8. Риски и факторы, снижающие риск
указывается анализ распределения и оценки рисков проекта ГЧП в соответствии с Методикой распределения и оценки рисков проектов ГЧП согласно приложению 9 к настоящему приказу
Приложения
прилагаются материалы, подтверждающие и раскрывающие информацию, предусмотренную данным бизнес-планом к проекту ГЧП
Приложение 14
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
ПРОТОКОЛ заседания комиссии по проведению прямых переговоров по проекту государственно-частного партнерства
"________________________________"
от "___" _________ 20___года №__
Организатор прямых переговоров: _________________________________
Потенциальный частный партнер: __________________________________
Дата проведения прямых переговоров: "___" ___________ 20__ года
Председательствовал: ____________________________________________
Секретарь: ______________________________________________________
Состав конкурсной комиссии:
ФИО
Должность в организации
Роль в комиссии
ПОВЕСТКА ДНЯ: _______________________________________________
Выступил: ______________________________________________________
Результаты голосования:
"За" - _______ голосов
"Против" - _____ голосов
"Воздержался" - _____ голосов
По результатам голосования конкурсная комиссия РЕШИЛА:
___________________________________________________________________
Подписи членов конкурсной комиссии:
Председатель конкурсной комиссии_________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Член конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
ен конкурсной комиссии ________________________ ФИО, должность
Секретарь конкурсной комиссии ____________________ ФИО, должность
К настоящему протоколу прикладываются особые мнения _____________ (ФИО членов Комиссии, выразивших особое мнение) на _____ листах.
Примечание:
Расшифровка аббревиатур:
ГЧП – государственно-частное партнерство;
ФИО – фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 15
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
Отчет о сделках имущественного характера, связанных с государственной собственностью
№ п/п
Вид сделки (субаренда, залог, проведение улучшений, отчуждение)
Реквизиты сделки
Описание и стоимость государственного имущества, являющегося предметом сделки
номер и дата договора
стороны сделки
сроки исполнения сделки
условия оплаты или порядок внесения платежей, предусмотренные сделкой
Приложение 16
к Правилам планирования и
реализации проектов государственно-
частного партнерства, включающие
вопросы планирования проектов
государственно-частного партнерства,
проведения конкурса (аукциона)
и прямых переговоров по определению
частного партнера, проведения
мониторинга договоров государственно-
частного партнерства, проведения
мониторинга и оценки реализации
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
Информация по мониторингу реализации проекта государственно-частного партнерства (по срокам и содержанию)
Наименование
План
Факт
Причины
Предоставление земельного участка (дата свидетельства)
обеспечения инженерными и транспортными коммуникациями (дата документа)
Выдача разрешения на строительство и иных разрешений (дата документа)
Финансовое закрытие: обеспечение проекта финансовыми ресурсами (дата договора)
Стоимость объекта государственно-частного партнерства, утвержденная в проектно-сметной документации
Начало строительства (дата)
Завершение строительства (дата)
Ввод объекта в эксплуатацию (дата)
Прием объекта в государственную собственность (дата)
Передача прав частному партнеру (права пользования, владения), дата)
Рабочие места в период эксплуатации, единиц
Исполнение обязательств государственным партнером по Договору: (указывается перечень обязательств по договору в плане и фактическое исполнение обязательств, например, произведен закуп 160 наименований оборудования)
Исполнение обязательств частным партнером по Договору: (указывается перечень обязательств по договору в плане и фактическое исполнение обязательств, например, произведен закуп 160 наименований оборудования)
Показатели качества деятельности частного партнера согласно Договору (например, согласно ежеквартальному отчету, частный партнер должен приставить информацию о проводимой работе, фактически частный партнер указал, что подключено 160 точек для установки закупаемого оборудования)*
Показатели конечного результата
Достижение/соблюдение целей проекта
* в случае предусмотрения в Договоре отчета частного партнера, данный отчет предоставляется в составе настоящего приложения.
Информация по мониторингу реализации проекта государственно-частного партнерства (по финансовым показателям)
Наименование
год
год
год
год
год
n
Поручительства государства по инфраструктурным облигациям, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Государственные гарантии по займам, привлекаемые для финансирования проектов государственно-частного партнерства, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Передача исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие государству, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Натурные гранты, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Софинансирование проектов государственно-частного партнерства, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Гарантия потребления государством определенного объема товаров, работ и услуг, производимых в ходе реализации проекта государственно-частного партнерства, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Компенсация инвестиционных затрат, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Компенсация операционных затрат, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Вознаграждения за управление, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Платы за доступность, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Арендная плата, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Государственный заказ/Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи и другие выплаты из бюджета, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Субсидии, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Доходы от реализации товаров, работ и услуг, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Собственные средства частного партнера, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Заемные средства частного партнера, тысяч тенге
план
факт
причина отклонения
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 40
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 725
Порядок информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства и порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства
Глава. Общие положения

5.6. Өндіріс көлемі (тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер өндірісінің өндірістік циклінің сипаттамасы, жылу және электр желілерін, газ тарату жүйелерін, сондай-ақ жоба табиғи монополиялар салаларына тиесілі болған жағдайда сумен жабдықтау және кәріз желілерін дамыту);
5.7. Ауыспалы және тұрақты шығындарды есептеу
6. Қаржы бөлімі
мыналар көрсетіледі:
6.1. МЖӘ жобасы шеңберінде салуға жоспарланатын инвестициялар көлемі;
6.2. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) елдегі, өңірдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайға әсері туралы есептер мен мәліметтердің негіздемелерін қоса бере отырып, көрсетілетін, оның ішінде табиғи монополиялар саласына жататын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тарифтердің (бағалардың, алымдар мөлшерлемелерінің) алдын ала есептеулері;
6.3. Сұратылатын мемлекеттік қолдаудың шаралары мен жеке әріптестің шығындарын өтеу және кірістер алу көздері, оның ішінде сұратылатын түрлері, көлемдері, оларды беру мерзімдері мен шарттары;
6.4. Пайда мен залал туралы есептің болжамы;
6.5. Ақша қаражаттарының қозғалысы туралы есептің болжамы;
МЖӘ жобасына осы бизнес-жоспарда көзделген ақпаратты растайтын және ашатын қаржы-экономикалық модельдер, графиктер, диаграммалар, суреттер және өзге де материалдар қоса беріледі
7. Жобаның тиімділігін бағалау
мыналар көрсетіледі:
7.1. Қаржылық бағалаудың (өтелімділік, рентабельділік) қарапайым әдістері арқылы жобаны талдау;
7.2. Дисконттау әдістері арқылы жобаны талдау (таза келтірілген құн (NPV – Net present value); ішкі кірістілік нормасы (IRR-internal rate of return,);
7.3. Шығынсыздықты талдау;
7.4. Жобаның сезімталдығын талдау;
7.5. Осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесіне сәйкес әлеуметтік-экономикалық тиімділікті бағалау
8. Тәуекелдер және тәуекелді төмендететін факторлар
осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес МЖӘ жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесіне сәйкес МЖӘ жобасының тәуекелдерін бөлу мен бағалауды талдау көрсетіледі
Қосымшалар
МЖӘ жобасына осы бизнес-жоспарда көзделген ақпаратты растайтын және ашатын материалдар қоса беріледі
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
"________________________________" мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы бойынша тікелей келіссөздер жүргізу жөніндегі комиссия отырысының ХАТТАМАСЫ 20___жылғы "___" _____________ № __
Тікелей келіссөздерді ұйымдастырушы: _________________________________
Әлеуетті жеке әріптес: __________________________________
Тікелей келіссөздер жүргізу күні: 20___жылғы "___" _____________
Төрағалық етті: ____________________________________________
Хатшы: ______________________________________________________
Конкурстық комиссияның құрамы:
ТАӘ
Ұйымдағы лауазымы
Комиссиядағы рөлі
КҮН ТӘРТІБІ: _______________________________________________
Сөз сөйледі: ______________________________________________________
Дауыс беру нәтижелері:
"Үшін" - _______ дауыс "Қарсы" - _____ дауыс "Қалыс қалды" - _____ дауыс
Дауыс беру нәтижелері бойынша конкурстық комиссия
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ: ___________________________________________________
Конкурстық комиссия мүшелерінің қолдары:
Конкурстық комиссияның төрағасы ______________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі ________________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі ________________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның мүшесі ________________________ ТАӘ, лауазымы
Конкурстық комиссияның хатшысы_______________________ ТАӘ, лауазымы
Осы Хаттамаға ерекше пікірлер қоса беріледі _____________
(ерекше пікір білдірген комиссиялар мүшелердің ТАӘ) _____ парақта.
Ескерту:
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік;
ТАӘ - тегі, аты, әкесінің аты (егер ол бар болса).
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Мемлекеттік меншікке байланысты мүліктік сипаттағы мәмілелер туралы есеп
р/с
Мәміле түрі (қосалқы жалдау, кепіл, жақсарту, иеліктен шығару)
Мәміле деректемелері
Мәміле нысанасы болып табылатын мемлекеттік мүліктің сипаттамасы және құны
шарттың нөмірі мен күні
мәміле тараптары
мәмілені орындау мерзімдері
мәміледе көзделген төлем шарттары немесе төлемдерді енгізу тәртібі
Осы мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларын
жоспарлау, конкурс (аукцион)
және жекеше әріптесті айқындау
бойынша тікелей келіссөздер
жүргізу, мемлекеттік-жекешелік
әріптестік шарттарына
мониторинг жүргізу,
мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының іске
асырылуына мониторинг
жүргізу және бағалау
мәселелерін қамтитын
мемлекеттік- жекешелік
әріптестік жобаларын жоспарлау
және іске асыру қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпарат (мерзімдері мен мазмұны бойынша)
Атауы
Жоспар
Факт
Себептер
Жер учаскесін беру (куәлік күні)
инженерлік және көліктік коммуникациялармен қамтамасыз ету (құжат күні)
Құрылысқа рұқсат және өзге де рұқсаттар беру (құжаттың күні)
Қаржылық жабу: жобаны қаржы ресурстарымен қамтамасыз ету (шарт күні)
Жобалау-сметалық құжаттамада бекітілген мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің құны
Құрылыстың басталуы (күні)
Құрылыстың аяқталуы (күні)
Объектіні пайдалануға беру (күні)
Объектіні мемлекеттік меншікке қабылдау (күні)
Жеке серіктеске құқықтарды беру (пайдалану, иелену құқықтары), күні
Пайдалану кезеңіндегі жұмыс орындары, бірлік
Мемлекеттік серіктестің Шарт бойынша міндеттемелерін орындауы: (жоспарда шарт бойынша міндеттемелердің тізбесі және міндеттемелердің нақты орындалуы көрсетіледі, мысалы, жабдықтың 160 атауы сатып алынды)
Жеке серіктестің Шарт бойынша міндеттемелерін орындауы: (жоспарда шарт бойынша міндеттемелердің тізбесі және міндеттемелердің нақты орындалуы көрсетіледі, мысалы, жабдықтың 160 атауы сатып алынды )
Шартқа сәйкес жеке серіктестің қызмет сапасының көрсеткіштері (мысалы, тоқсан сайынғы есепке сәйкес жеке серіктес жүргізіліп жатқан жұмыс туралы ақпарат беруі керек, іс жүзінде жеке серіктес сатып алынатын жабдықты орнату үшін 160 нүкте қосылғанын көрсетті)*
Түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Жоба мақсаттарына қол жеткізу/сақтау
* Шартта жеке әріптестің есебі көзделген жағдайда, осы есеп осы қосымшаның құрамында ұсынылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының іске асырылуын мониторингтеу бойынша ақпарат (қаржылық көрсеткіштер бойынша)
Атауы
жыл
жыл
жыл
жыл
жыл
n
Инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекет кепілгерлігі, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдіктер, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтар беру, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Заттай гранттар, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын қоса қаржыландыру, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру барысында өндірілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір көлемін мемлекеттің тұтыну кепілдігі, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Инвестициялық шығындарды өтеу, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Операциялық шығындарды өтеу, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Басқару үшін сыйақы, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Қолжетімділік үшін төлемдер, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Жалдау ақысы, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Мемлекеттік тапсырыс/тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және бюджеттен төленетін басқа да төлемдер, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Субсидиялар, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатудан түсетін кірістер, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Жеке серіктестің меншікті қаражаты, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Жеке серіктестің қарыз қаражаты, мың теңге
жоспар
факт
бас тарту себебі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 725 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету тәртібі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібі
Тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящий Порядок информационного обеспечения о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства и порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства (далее – Порядок) разработан в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и обеспечивает соблюдение принципа прозрачности и доступности информации в сфере государственно-частного партнерства (далее – ГЧП).
2. В настоящем Порядке используются следующие основные понятия:
1) веб-портал ГЧП – информационно-коммуникационная платформа, предназначенная для централизованного сбора, обработки, хранения электронных информационных ресурсов в области ГЧП, определения частного партнера, мониторинга реализации проектов ГЧП, обеспечения доступности информации в области ГЧП;
2) уполномоченное лицо на этапе планирования (далее – уполномоченное лицо) – государственный орган, государственное учреждение, государственное предприятие или товарищество с ограниченной ответственностью, акционерное общество, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заинтересованный в реализации проекта ГЧП.
3. Уполномоченные лица, предоставляющие в Центр развития ГЧП информацию для размещения на веб-портале ГЧП, обеспечивают своевременность, полноту, качество и достоверность такой информации, а также аутентичность текста информации на казахском, русском и ином языке (при наличии целесообразности).
4. На веб-портале ГЧП размещается следующая информация:
1) решение о создании Межведомственной проектной группы, а также об изменении ее состава в срок позднее 2 (двух) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения;
2) размещение уполномоченными лицами запроса выражения интереса о планируемом проекте ГЧП;
3) отраслевое заключение на конкурсную документацию в срок позднее 2 (двух) рабочих дней с даты вынесения заключения;
4) извещение о проведении конкурса по определению частного партнера размещается организатором конкурса;
5) конкурсная документация размещается организатором конкурса;
6) сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, а также результатах закрытого конкурса по определению частного партнера, размещается организатором конкурса;

1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету тәртібі және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 15-бабына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) саласындағы ақпараттың ашықтығы мен қолжетімділігі қағидатының сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Осы Тәртіпте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) МЖӘ веб-порталы – МЖӘ саласындағы электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға, жеке әріптесті айқындауға, МЖӘ жобаларының іске асырылуын мониторингтеуге, МЖӘ саласындағы ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық-коммуникациялық платформа;
2) жоспарлау кезеңіндегі уәкілетті тұлға (бұдан әрі – уәкілетті тұлға) – жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан астам пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі, МЖӘ жобасын іске асыруға мүдделі мемлекеттік орган, мемлекеттік мекеме, мемлекеттік кәсіпорын немесе жауапкершілігі шектеулі серіктестік, акционерлік қоғам.
3. МЖӘ дамыту орталығына МЖӘ веб-порталында орналастыру үшін ақпарат беретін уәкілетті тұлғалар осындай ақпараттың уақтылығын, толықтығын, сапасы мен дұрыстығын, сондай-ақ қазақ, орыс және өзге тілдегі ақпарат мәтінінің түпнұсқалығын (орындылығы болған жағдайда) қамтамасыз етеді.
4. МЖӘ веб-порталында мынадай ақпарат:
1) Ведомствоаралық жобалау тобын құру туралы, сондай-ақ оның құрамын тиісті шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей өзгерту туралы шешім;
2) уәкілетті тұлғалардың жоспарланған МЖӘ жобасы туралы қызығушылық білдіру туралы сұрау салуды орналастыруы;
3) қорытынды шығарылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде конкурстық құжаттамаға салалық қорытынды;
4) жеке әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу туралы хабарламаны конкурсты ұйымдастырушы орналастырады;
5) конкурстық құжаттаманы конкурсты ұйымдастырушы орналастырады;
6) мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері, сондай-ақ жекеше әріптесті айқындау жөніндегі жабық конкурстың нәтижелері туралы мәліметтерді конкурсты ұйымдастырушы орналастырады;

7) конкурсная документация с учетом внесенных в нее изменений и (или) дополнений в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты утверждения;
8) протокола о допуске к участию в конкурсе по определению частного партнера в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты получения предварительных результатов квалификационного отбора;
9) решения судов о признании потенциального частного партнера недобросовестным участником в течении 5 (пяти) рабочих дней с даты вступления в силу таких решений;
10) информация об отмене аукциона в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия Комиссией соответствующего решения;
11) объявления о проведении конкурса по определению частного партнера с использованием двухэтапных процедур;
12) извещение о принятии к рассмотрению заявки на проведение прямых переговоров в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты приемки к рассмотрению данной заявки;
13) регламент проведения открытых обсуждений в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты утверждения;
14) информация о проведении конкурса по определению частного партнера не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения конкурса по определению частного партнера;
15) сведения о результатах конкурса по определению частного партнера, а также о заключении договора ГЧП в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты регистрации договора ГЧП.
Параграф 1. Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах государственно-частного партнерства, в том числе посредством использования веб-портала государственно-частного партнерства
5. Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах ГЧП осуществляется центральными уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы, государственными партнерами и Центром развития ГЧП.
Информационное обеспечение о планируемых и реализуемых проектах ГЧП осуществляется посредством веб-портала ГЧП.
6. Государственный орган, разработавший государственный инвестиционный проект, не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты получения положительного экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию на инвестиционное предложение государственного инвестиционного проекта о целесообразности реализации проекта ГЧП, либо уполномоченное лицо, принявшее заявление о частной инициативе или заявку на инициирование прямых переговоров - с даты выдачи заключения в соответствии с пунктами 10, 11 и 12 Правил планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства, включающие вопросы планирования проектов государственно-частного партнерства, проведения конкурса (аукциона) и прямых переговоров по определению частного партнера, проведения мониторинга договоров государственно-частного партнерства, проведения мониторинга и оценки реализации проектов государственно-частного партнерства, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717) (далее – Правила) направляет в Центр развития ГЧП информацию, согласно приложению 1 к Правилам, для включения проекта в перечень планируемых и реализуемых проектов ГЧП.

7) бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескеріле отырып, конкурстық құжаттама;
8) біліктілік іріктеудің алдын ала нәтижелерін алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеке әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамалар;
9) осындай шешімдер күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде соттардың әлеуетті жекеше әріптесті жосықсыз қатысушы деп тану туралы шешімдері;
10) Комиссия тиісті шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде аукционның күшін жою туралы ақпарат;
11) екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып, жеке әріптесті айқындау бойынша конкурс өткізу туралы хабарландырулар;
12) өтінімді қарауға қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы тікелей келіссөздер жүргізуге арналған өтінімді қарауға қабылдау туралы хабарлама;
13) бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ашық талқылауларды өткізу регламенті;
14) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсты өткізу туралы ақпарат;
15) МЖӘ шартын тіркеу күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеке әріптесті айқындау жөніндегі конкурстың нәтижелері туралы, сондай-ақ МЖӘ шартын жасасу туралы мәліметтер орналастырылады.
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің жоспарланатын және іске асырылатын жобалары туралы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің веб-порталын пайдалану арқылы ақпараттық қамтамасыз ету
5. Жоспарланатын және іске асырылатын МЖӘ жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз етуді тиісті саланың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары, мемлекеттік әріптестер және МЖӘ дамыту орталығы жүзеге асырады.
Жоспарланатын және іске асырылатын МЖӘ жобалары туралы ақпараттық қамтамасыз ету МЖӘ веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік инвестициялық жобаны әзірлеген мемлекеттік орган МЖӘ жобасын іске асырудың орындылығы туралы Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның оң экономикалық қорытындысын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей не жеке бастама туралы өтінішті немесе тікелей келіссөздерге бастамашылық жасауға өтінімді қабылдаған уәкілетті тұлға - "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12717 болып тіркелкен) бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау, конкурс (аукцион) және жекеше әріптесті айқындау жөніндегі тікелей келіссөздер жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарына мониторинг жүргізу, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының іске асырылуына мониторинг жүргізу және бағалау мәселелерін қамтитын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлау және іске асыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 10, 11 және 12-тармақтарына сәйкес қорытынды берілген күннен бастап- жеке серіктестік МЖӘ дамыту орталығына жобаны МЖӘ-нің жоспарланатын және іске асырылатын жобаларының тізбесіне енгізу үшін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ақпарат жібереді.

7. Для актуализации информации в перечне проектов, указанном в пункте 6 настоящего Порядка, уполномоченные лица (государственные партнеры) ежемесячно представляют информацию по проектам ГЧП, график погашения государственных обязательств и выплат из бюджета на казахском и русском языках по форме согласно приложению 1 к Правилам:
по республиканским проектам – в Центр развития ГЧП с одновременным уведомлением центрального уполномоченного органа по государственному планированию в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным;
по местным проектам – в местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным, с одновременным уведомлением территориальных подразделений (филиалов/представительств) Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан. Местный уполномоченный орган по государственному планированию сводит представленную информацию и в срок до 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным, направляет указанную информацию в Центр развития ГЧП с одновременным уведомлением центрального уполномоченного органа по государственному планированию и центрального уполномоченного органа соответствующей отрасли.
8. Информация о планируемых и реализуемых проектах ГЧП и государственных обязательствах используется Центром развития ГЧП для проведения исследований, выработки рекомендаций по вопросам ГЧП и соответствующих публикаций.
Параграф 2. Порядок формирования и публикации перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства
9. Центральные уполномоченные государственные органы соответствующих отраслей, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы ежегодно на основании документов Системы государственного планирования Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" в рамках реализации своей компетенции, а также с учетом предложений физических и юридических лиц и потребностей населения формируют перечень социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов ГЧП.
10. Перечень социально-экономических задач утверждается центральными уполномоченными государственными органами соответствующих отраслей в соответствии с подпунктом 3-1) статьи 23 Закона, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 25 Закона не позднее 1 мая 2023 года, а в последующие периоды -ежегодно в срок не позднее 1 февраля.
Государственный орган, уполномоченный на формирование и утверждение перечня социально-экономических задач для формирования предложений по реализации проектов ГЧП, направляет утвержденный перечень в Центр развития ГЧП для размещения на веб-портале ГЧП в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней с даты его утверждения.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 40
Приложение 5
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 725
Примерный перечень рисков, возникающих на различных этапах государственно-частного партнерства
Инвестиционный период
Юридические риски
Расторжение договора государственно-частного партнерства (далее – ГЧП) до начала работ по созданию, строительству, реконструкции, модернизации или капитальному ремонту объекта ГЧП
Расторжение договора ГЧП после начала работ по созданию, строительству, реконструкции, модернизации или капитальному ремонту объекта ГЧП
Несвоевременное изъятие земель государственным партнером из частной собственности для государственных надобностей
Несвоевременная передача земельного участка
Несвоевременное принятие земельного участка
Несвоевременная передача существующего объекта ГЧП (имущества или имущественного комплекса)
Несвоевременное принятие существующего объекта ГЧП (имущества или имущественного комплекса)
Несвоевременный ввод в эксплуатацию объекта ГЧП
Несвоевременное получение разрешительных и иных документов на создание, строительство, реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт объекта ГЧП
Несвоевременное получение разрешительных и иных документов для эксплуатации объекта ГЧП
Прочие юридические риски инвестиционного периода
Коммерческие риски
Банкротство частного партнера
Иные коммерческие риски инвестиционного периода
Социальные риски
Разрушение и иное негативное влияние на местные памятники историко-культурного наследия
Недостаток квалифицированных кадров у частного партнера для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП
Неудобство и небезопасность для населения
Производственный конфликт со стороны персонала и рабочих (нарушение трудового кодекса Республики Казахстан, массовое увольнение, митинги)
Иные социальные риски инвестиционного периода
Экономические риски
Увеличение инвестиционных затрат (стоимости создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП)
Снижение инвестиционных затрат (стоимости создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП)
Изменение валютного курса, которое может ухудшить условия проекта ГЧП
Изменение валютного курса, которое может улучшить условия проекта ГЧП
Повышение налоговых ставок
Снижение налоговых ставок
Иные экономические риски инвестиционного периода
Технические риски
Увеличение инвестиционного периода
Сокращение инвестиционного периода
Некачественное проектирование объекта (несоответствие строительным нормам, правилам, стандартам)
Изменение проектных решений, которые могут ухудшить условия проекта ГЧП
Изменение проектных решений, которые могут улучшить условия проекта ГЧП
Несвоевременное подведение инженерных коммуникаций
Поставка некачественного оборудования и (или) строительных материалов
Порча или гибель объекта ГЧП
Иные технические риски инвестиционного периода
Финансовые риски
Непривлечение или несвоевременное привлечение финансовых средств для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может ухудшить условия проекта ГЧП
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может улучшить условия проекта
Иные финансовые риски инвестиционного периода
Политические риски
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут ухудшить условия проекта
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут улучшить условия проекта
Иные политические риски инвестиционного периода
Экологические риски
Несоответствие экологическим стандартам и нормам
Иные экологические риски инвестиционного периода
Иные риски, в зависимости от специфики проекта ГЧП
Эксплуатационный период
Юридические риски
Расторжение договора ГЧП после ввода объекта ГЧП в эксплуатацию
Несвоевременное принятие объекта ГЧП в государственную собственность
Несвоевременная передача прав владения и пользования для последующей эксплуатации объекта ГЧП
Иные юридические риски инвестиционного периода
Коммерческие риски
Снижение спроса/потребления товаров, работ или услуг
Увеличение спроса/потребления товаров, работ или услуг
Изменения стоимости товаров, работ или услуг, которые могут ухудшить условия проекта
Изменения стоимости товаров, работ или услуг, которые могут улучшить условия проекта
Эксплуатационная недоступность объекта
Непредоставление или несвоевременное предоставление выплат возмещений затрат частного партнера
Банкротство частного партнера
Иные коммерческие риски эксплуатационного периода
Социальные риски
Недостаток квалифицированных кадров у частного партнера для эксплуатации объекта ГЧП
Неудобство и небезопасность для населения
Производственный конфликт со стороны персонала и рабочих (нарушение трудового кодекса Республики Казахстан, массовое увольнение, митинги и прочее)
Иные социальные риски эксплуатационного периода
Экономические риски
Увеличение операционных затрат (стоимости эксплуатации, обслуживания объекта ГЧП)
Сокращение операционных затрат (стоимости эксплуатации, обслуживания объекта ГЧП)
Изменение валютного курса, которое может ухудшить условия проекта
Изменение валютного курса, которое может улучшить условия проекта
Повышение налоговых ставок
Снижение налоговых ставок
Иные экономические риски эксплуатационного периода
Технические риски
Несоответствие нормам, правилам, стандартам
Дефект или отказ оборудования
Некачественное техническое обслуживание
Порча или гибель объекта ГЧП
Иные технические риски эксплуатационного периода
Финансовые риски
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может ухудшить условия проекта ГЧП
Изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может улучшить условия проекта ГЧП
Невозможность страховой выплаты страховщиком в случае нанесения ущерба объекту ГЧП
Иные финансовые риски эксплуатационного периода
Политические риски
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут ухудшить условия проекта
Изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут улучшить условия проекта
Иные политические риски эксплуатационного периода
Экологические риски
Несоответствие экологическим стандартам и нормам
Иные экологические риски эксплуатационного периода
Иные риски, в зависимости от специфики проекта ГЧП
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 40
Приложение 8
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 725
Методика оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства

7. Осы Тәртіптің 6-тармағында көрсетілген жобалар тізбесіндегі ақпаратты өзектілендіру үшін уәкілетті тұлғалар (мемлекеттік әріптестер) ай сайын МЖӘ жобалары бойынша ақпаратты, мемлекеттік міндеттемелер мен бюджеттен төленетін төлемдерді өтеу кестесін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде:
республикалық жобалар бойынша – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органды есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде бір мезгілде хабардар ете отырып, МЖӘ дамыту орталығына;
жергілікті жобалар бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының аумақтық бөлімшелерін (филиалдарын/ өкілдіктерін) бір мезгілде хабардар ете отырып, есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күніне дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган ұсынылған ақпаратты жинақтайды және есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі мерзімде көрсетілген ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және тиісті саланың орталық уәкілетті органына бір мезгілде хабардар ете отырып, МЖӘ дамыту орталығына жібереді.
8. МЖӘ жоспарланатын және іске асырылатын жобалар мен мемлекеттік міндеттемелер туралы ақпаратты МЖӘ дамыту орталығы зерттеулер жүргізу, МЖӘ мәселелері бойынша ұсынымдар әзірлеу және тиісті жарияланымдар үшін пайдаланады.
2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастыру және жариялау тәртібі
9. Тиісті салалардың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары негізінде өз құзыретін іске асыру шеңберінде, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың ұсыныстарын және халықтың қажеттіліктерін ескере отырып, МЖӘ жобаларын іске асыру бойынша ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттер тізбесін қалыптастырады.
10. Әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін Заңның 23-бабының 3-1) тармақшасына сәйкес тиісті салалардың орталық уәкілетті мемлекеттік органдары, Заңның 25-бабының 4-1) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары 2023 жылғы 1 мамырдан кешіктірмей, ал кейінгі кезеңдерде - жыл сайын 1 ақпаннан кешіктірілмейтін мерзімде бекітеді.
МЖӘ жобаларын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қалыптастыру үшін әлеуметтік-экономикалық міндеттердің тізбесін қалыптастыруға және бекітуге уәкілетті мемлекеттік орган бекітілген тізбені, МЖӘ веб-порталында орналастыру үшін бекітілген күнінен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде МЖӘ дамыту орталығына жібереді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 Бұйрыққа
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 725 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің түрлі кезеңдерінде туындайтын тәуекелдердің болжамды тізбесі
Инвестициялық кезең
Заңдық
тәуекелдер
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) шартын МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу жұмыстары басталғанға дейін бұзу
МЖӘ шартын МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу жұмыстары басталғаннан кейін бұзу
Мемлекеттiк әріптестiң жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшiн жеке меншiктен уақтылы алып қоймауы
Жер учаскесін уақтылы бермеу
Жер учаскесін уақтылы қабылдамау
Қолданыстағы МЖӘ объектісін (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы бермеу
Қолданыстағы МЖӘ объектісін (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы қабылдамау
МЖӘ объектісін пайдалануға уақтылы енгізбеу
МЖӘ объектісін құруға, салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге рұқсат беретін және басқа да құжаттарды уақтылы алмау
МЖӘ объектісін пайдалануға рұқсат беретін және өзге де құжаттарды уақтылы алмау
Инвестициялық кезеңнің басқа да заңдық тәуекелдері
Коммерциялық тәуекелдер
Жекеше әріптестің банкроттығы
Инвестициялық кезеңнің өзге де коммерциялық тәуекелдері
Әлеуметтік тәуекелдер
Жергілікті тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін бұзу және өзге де теріс ықпал ету
МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін жекеше әріптесте білікті кадрлардың жеткіліксіздігі
Тұрғындар үшін қолайсыздық пен қауіптілік
Персонал мен жұмысшылар тарапынан өндірістік жанжал (Қазақстан Республикасының еңбек кодексін бұзу, жаппай жұмыстан босату, митингілер)
Инвестициялық кезеңнің өзге де әлеуметтік тәуекелдері
Экономикалық тәуекелдер
Инвестициялық шығындардың ұлғаюы (МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу құны)
Инвестициялық шығындардың төмендеуі (МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу құны)
МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
МЖӘ жобасының шарттарын жақсартуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
Салық мөлшерлемелерінің артуы
Салық мөлшерлемелерінің төмендеуі
Инвестициялық кезеңнің өзге де экономикалық тәуекелдері
Техникалық тәуекелдер
Инвестициялық кезеңді ұлғайту
Инвестициялық кезеңді қысқарту
Объектінің сапасыз жобалануы (құрылыс нормаларына, ережелеріне, стандарттарына сәйкес келмеу)
МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін жобалық шешімдердің өзгеруі
МЖӘ жобасының шарттарын жақсартуға болатын жобалық шешімдердің өзгеруі
Инженерлік коммуникацияларды уақтылы жүргізбеу
Сапасыз жабдықты және (немесе) құрылыс материалдарын жеткізу
МЖӘ объектісінің зақымдануы немесе жойылуы
Инвестициялық кезеңдегі өзге де техникалық тәуекелдер
Қаржылық тәуекелдер
МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін қаржы ресурстарын тартпау немесе уақтылы тартпау
МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін капитал құнының (пайыздық мөлшерлеменің) өзгеруі
Жоба шарттарын жақсартуы мүмкін капитал құнының (пайыздық мөлшерлеменің) өзгеруі
Инвестициялық кезеңнің өзге де қаржылық тәуекелдері
Саяси тәуекелдер
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Инвестициялық кезеңнің өзге де саяси тәуекелдері
Экологиялық тәуекелдер
Экологиялық стандарттар мен нормаларға сәйкес келмеу
Инвестициялық кезеңдегі өзге де экологиялық тәуекелдер
МЖӘ жобасының ерекшеліктеріне байланысты өзге де тәуекелдер
Пайдалану кезеңі
Заңдық тәуекелдер
МЖӘ объектісін пайдалануға бергеннен кейін МЖӘ шартын бұзу
МЖӘ объектісін мемлекет меншігіне уақтылы қабылдамау
МЖӘ объектісін кейіннен пайдалану үшін меншік және пайдалану құқықтарын уақтылы бермеу
Инвестициялық кезеңнің өзге де заңдық тәуекелдері
Коммерциялық тәуекелдер
Тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныстың/тұтынудың төмендеуі
Тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныстың/тұтынудың артуы
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер құнының өзгеруі
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер құнының өзгеруі
Объектінің пайдалануға қолжетімсіздігі
Жекеше әріптестің шығындарын өтеу төлемдерін ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау
Жекеше әріптестің банкроттығы
Операциялық кезеңнің өзге де коммерциялық тәуекелдері
Әлеуметтік тәуекелдер
МЖӘ объектісін басқару үшін жекеше әріптесте білікті кадрлардың жеткіліксіздігі
Тұрғындар үшін қолайсыздық пен қауіптілік
Персонал мен жұмысшылар тарапынан өндірістік жанжал (Қазақстан Республикасының еңбек кодексін бұзу, жұмыстан жаппай босату, митингілер және т.б.)
Пайдалану кезеңінің өзге де әлеуметтік тәуекелдері
Экономикалық тәуекелдер
Операциялық шығындарды ұлғайту (пайдалану құны, МЖӘ объектісіне қызмет көрсету)
Операциялық шығындарды қысқарту (пайдалану құны, МЖӘ объектісіне қызмет көрсету)
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін валюта бағамының өзгеруі
Салық мөлшерлемелерінің артуы
Салық мөлшерлемелерінің төмендеуі
Пайдалану кезеңінің өзге де экономикалық тәуекелдері
Техникалық тәуекелдер
Нормаларға, ережелерге, стандарттарға сәйкес келмеуі
Жабдықтың ақауы немесе жұмыс істемеуі
Сапасыз техникалық қызмет көрсету
МЖӘ объектісінің зақымдануы немесе жойылуы
Пайдалану кезеңінің өзге де техникалық тәуекелдері
Қаржылық тәуекелдер
МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы мүмкін капитал құнының (пайыздық мөлшерлеменің) өзгеруі
МЖӘ жобасының шарттарын жақсартуы мүмкін капитал құнының (пайыздық мөлшерлеменің) өзгеруі
МЖӘ объектісіне зақым келген жағдайда сақтандырушының сақтандыру төлемінің мүмкін еместігі
Пайдалану кезеңінің өзге де қаржылық тәуекелдері
Саяси тәуекелдер
Жобаның шарттарын нашарлатуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Жобаның шарттарын жақсартуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер
Пайдалану кезеңінің өзге де саяси тәуекелдері
Экологиялық тәуекелдер
Экологиялық стандарттар мен ережелерге сәйкес келмеу
Пайдалану кезеңінің өзге де экологиялық тәуекелдері
МЖӘ жобасының ерекшеліктеріне байланысты өзге де тәуекелдер
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 725 бұйрығына
8-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Методика оценки социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства (далее – Методика), разработана в соответствии с подпунктом 11-1) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и применяется для обеспечения соблюдения единых требований к оценке социально-экономической эффективности проектов государственно-частного партнерства (далее – ГЧП).
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) базовые социальные эффекты – изменения социального характера, свойственные всем проектам ГЧП не зависимо отрасли реализации проекта ГЧП;
2) базовые экономические эффекты – изменения экономического характера, свойственные всем проектам ГЧП не зависимо отрасли реализации проекта ГЧП;
3) отраслевые социальные эффекты – изменения социального характера, свойственные проектам ГЧП, реализуемым в соответствующих отраслях экономики;
4) отраслевые экономические эффекты – изменения экономического характера, свойственные проектам ГЧП, реализуемым в соответствующих отраслях экономики.
Иные термины и определения, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Оценка социально-экономической эффективности проекта ГЧП отражает социально-экономические выгоды и затраты от реализации проекта ГЧП и включает следующие разделы:
1) анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта ГЧП;
2) анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития в случае реализации проекта ГЧП;
3) анализ влияния реализации проекта ГЧП на развитие смежных отраслей, при необходимости включая влияние на развитие граничащих административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
4) анализ влияния проекта ГЧП на рост экспортного потенциала Республики Казахстан, импортозамещение и развитие инноваций;
5) анализ выгод и затрат по проекту ГЧП;
6) анализ влияния проекта ГЧП на окружающую среду;
7) расчет прямого, косвенного и совокупного социально-экономического эффекта;
8) расчет показателей экономической чистой приведенной стоимости (Economic Net Present Value – ENPV), экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return – EIRR).
4. Оценка социально-экономической эффективности проекта ГЧП производится за период, охватывающий временной интервал с предполагаемого момента подписания договора ГЧП до истечения срока действия договора ГЧП.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Мемлекттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобаларының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалауға қойылатын бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қолданылады.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) базалық әлеуметтік әсерлер – МЖӘ жобасын іске асыру саласына қарамастан, барлық МЖӘ жобаларына тән әлеуметтік сипаттағы өзгерістер;
2) базалық экономикалық әсерлер – МЖӘ жобасын іске асыру саласына қарамастан, барлық МЖӘ жобаларына тән экономикалық сипаттағы өзгерістер;
3) салалық әлеуметтік әсерлер – экономиканың тиісті салаларында іске асырылатын МЖӘ жобаларына тән әлеуметтік сипаттағы өзгерістер;
4) салалық экономикалық әсерлер – экономиканың тиісті салаларында іске асырылатын МЖӘ жобаларына тән экономикалық сипаттағы өзгерістер.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау МЖӘ жобасын іске асырудың әлеуметтік-экономикалық пайдасы мен шығындарын көрсетеді және мыналарды қамтиды:
1) саладағы, өңірдегі және Қазақстан Республикасындағы ағымдағы әлеуметтік-экономикалық ахуалды және МЖӘ жобасын есепке алмағанда, оның даму перспективаларын талдау;
2) саладағы, өңірдегі, Қазақстан Республикасындағы ағымдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды және МЖӘ жобасы іске асырылған жағдайда, оны дамыту перспективаларын талдау;
3) қажет болған кезде Қазақстан Республикасының шекаралас әкімшілік-аумақтық бірліктерін дамытуға ықпалын қоса алғанда, МЖӘ жобасын іске асырудың әсерін талдау;
4) МЖӘ жобасының Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновацияларды дамытуға әсерін талдау;
5) МЖӘ жобасының пайдасы мен шығындарын талдау;
6) МЖӘ жобасының қоршаған ортаға әсерін талдау;
7) тікелей, жанама және жиынтық әлеуметтік-экономикалық әсерді есептеу;
8) экономикалық таза келтірілген құн (Economic Net Present Value – ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасы (Economic Internal Rate of Return – EIRR) көрсеткіштерін есептеу.
4. МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау МЖӘ шартына қол қоюдың болжамды сәтінен бастап МЖӘ шартының қолдану мерзімі аяқталғанға дейінгі уақыт аралығын қамтитын кезең ішінде жүргізіледі.

5. Расчет социально-экономических эффектов проекта ГЧП производится с использованием данных финансово-экономической модели проекта ГЧП.
6. Примерный перечень социально-экономических эффектов проектов ГЧП приведен приложении 1 к настоящей Методике.
Глава 2. Структура социально-экономической оценки проекта государственно-частного партнерства
7. Анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития без учета проекта ГЧП содержит:
анализ основных социально-экономических показателей (в том числе уровня доходов населения, уровня безработицы, занятости, смертности, рождаемости, валового внутреннего продукта, валового регионального продукта, инвестиционного климата) по имеющимся статистическим данным официальных источников за последние 5 (пять) лет;
анализ основных отраслевых (региональных) показателей (в том числе объема производства продукции (товара/услуги), доли отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объема инвестиций в отрасль (регион), их тенденций в планируемом периоде) по имеющимся статистическим данным официальных источников за последние 5 (пять) лет.
8. Анализ текущей социально-экономической ситуации в отрасли, регионе и Республике Казахстан и перспективы ее развития в случае реализации проекта ГЧП содержит:
анализ изменения основных социально-экономических показателей (в том числе уровня доходов населения, уровня безработицы, занятости, смертности, рождаемости, валового внутреннего продукта, валового регионального продукта, инвестиционного климата) за период реализации проекта ГЧП;
анализ изменения основных отраслевых (региональных) показателей (в том числе объема производства продукции (товара/услуги), доли отрасли (региона) в структуре внутреннего валового продукта, объема инвестиций в отрасль (регион), их тенденций в планируемом периоде) за период реализации проекта ГЧП.
9. Анализ влияния реализации проекта ГЧП на развитие смежных отраслей, при необходимости включая влияние на развитие граничащих административно-территориальных единиц Республики Казахстан, содержит:
описание влияния проекта ГЧП на другие виды деятельности в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД).
10. Анализ влияния реализации проекта ГЧП на рост экспортного потенциала Республики Казахстан и импортозамещения, развитие инноваций содержит:
анализ благоприятного воздействия проекта ГЧП на экспортный потенциал отрасли (региона) Республики Казахстан при реализации на международном рынке товаров, работ и услуг, производимых в рамках проекта ГЧП;
анализ замещения, производимыми в рамках проекта ГЧП товарами, работами и услугами их импортных аналогов;
анализ воздействия проекта ГЧП на развитие инновационной деятельности, научно-технического потенциала в регионе и Республике Казахстан.

5. МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін есептеу МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделінің деректерін пайдалана отырып жүргізіледі.
6. МЖӘ жобаларының әлеуметтік-экономикалық әсерлерінің болжамды тізбесі осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
2-тарау. МЖӘ жобасын әлеуметтік-экономикалық бағалаудың құрылымы
7. Саладағы, өңірдегі, Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық ахуалды және МЖӘ жобасын есепке алмағанда, оны дамыту перспективаларын талдау мыналарды:
ресми дереккөздердің соңғы 5 (бес) жылдағы қолда бар статистикалық деректері бойынша негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді (оның ішінде халықтың табыс деңгейін, жұмыссыздық, жұмыспен қамтылу, өлім-жітім, бала туу деңгейін, жалпы ішкі өнімді, жалпы өңірлік өнімді, инвестициялық ахуалды) талдауды;
ресми дереккөздердің соңғы 5 (бес) жылдағы қолда бар статистикалық деректері бойынша негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштерін (оның ішінде өнім өндірісінің (тауарлардың/қызметтердің) көлемін, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланы (өңірдің) үлесін, салаға (өңірге) салынған инвестиция көлемін, олардың жоспарлы кезеңдегі үрдістерінің) талдауды қамтиды.
8. Саладағы, өңірдегі, Қазақстан Республикасындағы қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайды және МЖӘ жобасы іске асырылған жағдайда, оның даму перспективаларын талдау мыналарды:
МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштердің (халықтың табыс деңгейі, жұмыссыздық деңгейі, жұмыспен қамту, өлім-жітім, туу, жалпы ішкі өнім, жалпы өңірлік өнім, инвестициялық ахуал) өзгерістерін талдауды;
МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі негізгі салалық (өңірлік) көрсеткіштердің (оның ішінде өнім өндірісінің (тауарлардың/қызметтердің) көлемін, жалпы ішкі өнім құрылымындағы саланың (өңірдің) үлесін, салаға (өңірге) салынған инвестиция көлемін, олардың жоспарлы кезеңдегі үрдістерін) өзгерістерін талдауды қамтиды.
9. МЖӘ жобасын іске асырудың аралас салаларды дамытуға ықпалын талдау, қажет болған кезде көрші өңірлердің дамуына ықпалын қоса алғанда, мыналарды:
экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес МЖӘ жобасының қызметтің басқа түрлеріне ықпалын сипаттауды қамтиды.
10. МЖӘ жобасын іске асырудың Қазақстан Республикасының экспорттық әлеуетінің өсуіне және импортты алмастыруға, инновацияларды дамытуға ықпалын талдау мыналарды:
МЖӘ жобасының халықаралық нарықта МЖӘ жобасы шеңберінде өндірілген тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өткізу кезінде МЖӘ жобасының Қазақстан Республикасы саласының (өңірінің) экспорттық әлеуетіне қолайлы әсерін талдауды;
МЖӘ жобасы шеңберінде өндірілген тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің олардың импорттық аналогтарын алмастыруын талдауды;
өңірдегі және Қазақстан Республикасындағы инновациялық, ғылыми-техникалық әлеуетті дамытуға МЖӘ жобасының әсерін талдауды қамтиды.

11. Анализ выгод и затрат по проекту ГЧП содержит:
анализ количественных показателей прямых и косвенных выгод, получателями которых являются субъекты ГЧП, население, поставщики товаров, работ, услуг и третьи лица, прямо или косвенно связанные с реализацией проекта ГЧП и (или) его результатами;
анализ количественных показателей прямых и косвенных затрат, производимых субъектами ГЧП, населением, поставщиками товаров, работ, услуг и третьими лицами, прямо или косвенно связанных с реализацией проекта ГЧП и (или) его результатами.
12. Анализ влияния проекта ГЧП на окружающую среду;
описание положительных и (или) отрицательных эффектов от реализации проекта ГЧП на окружающую среду (в том числе соответствие Экологическому кодексу Республики Казахстан, применимым международным и национальным стандартам; применение в проекте ГЧП возобновляемых источников энергии, оборудования с высоким классом энергопотребления и наличие иных факторов, воздействующих на окружающую среду).
13. Расчет косвенных выгод:
расчет базовых социальных эффектов производится в соответствии с параграфом 1 главы 3 настоящей Методики;
расчет базовых экономических эффектов производится в соответствии с параграфом 2 главы 3 настоящей Методики;
расчет отраслевых социальных эффектов производится в соответствии с утвержденными отраслевыми рекомендациями, регламентирующими методологию расчета эффектов от реализации проекта в соответствующей отрасли и (или) другими применимыми методами с обоснованием расчетов;
расчет отраслевых экономических эффектов производится в соответствии с утвержденными отраслевыми рекомендациями, регламентирующими методологию расчета эффектов от реализации проекта в соответствующей отрасли и (или) другими применимыми методами с обоснованием расчетов.
Косвенные затраты определяются как количественный показатель изменений, оказывающих негативное влияние на субъекты ГЧП, население, поставщиков товаров, работ, услуг и третьих лиц, косвенно связанных с реализацией проекта ГЧП и (или) его результатами.
14. Расчет экономической чистой приведенной стоимости (ENPV), экономической внутренней нормы доходности (EIRR) производится в соответствии с главой 4 настоящей Методики.
15. При оценке социально-экономической эффективности проекта ГЧП в каждом из разделов, указанных в пункте 3 настоящей Методики, отражаются выводы по соответствующему разделу.
Глава 3. Расчет базовых социальных и базовых экономических эффектов от реализации проекта государственно-частного партнерства

11. МЖӘ жобасының пайдасы мен шығынын талдау мыналарды:
Алушылары МЖӘ субъектілері, халық, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілер және МЖӘ жобасын іске асырумен және (немесе) оның нәтижелерімен тікелей немесе жанама байланысты үшінші тұлғалар болып табылатын тікелей және жанама пайдалардың сандық көрсеткіштерін талдауды;
Алушылары МЖӘ субъектілері, халық, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілер және МЖӘ жобасын іске асырумен және (немесе) оның нәтижелерімен тікелей немесе жанама байланысты үшінші тұлғалар шеккен тікелей және жанама шығындардың сандық көрсеткіштерін талдауды қамтиды;
12. МЖӘ жобасының қоршаған ортаға ықпалын талдау;
МЖӘ жобасын іске асырудан болатын қоршаған ортаға оң және (немесе) теріс әсерлердің сипаттамасы (оның ішінде Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне, қолданылатын халықаралық және ұлттық стандарттарға сәйкестігі; МЖӘ жобасында жаңартылатын энергия көздерін, энергияны тұтыну класы жоғары жабдықты қолдану және қоршаған ортаға әсер ететін басқа факторлардың болуы).
13. Жанама пайданы есептеу:
базалық әлеуметтік әсерлерді есептеу осы Әдістеменің 3-тарауының 1-параграфына сәйкес жүргізіледі;
базалық әлеуметтік әсерлерді есептеу осы Әдістеменің 3-тарауының 2-параграфына сәйкес жүргізіледі;
салалық әлеуметтік әсерлерді есептеу тиісті саладағы жобаны іске асырудан болатын әсерлерді есептеу әдістемесін және (немесе) есептеулерді негіздей отырып, басқа қолданылатын әдістерді регламенттейтін бекітілген салалық ұсынымдарға сәйкес жүргізіледі;
салалық экономикалық әсерлерді есептеу тиісті саладағы жобаны іске асырудан болатын әсерлерді есептеу әдістемесін және (немесе) есептеулерді негіздей отырып, басқа қолданылатын әдістерді регламенттейтін бекітілген салалық ұсынымдарға сәйкес жүргізіледі;
Жанама шығындар МЖӘ субъектілеріне, халыққа, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушілерге және МЖӘ жобасын іске асыруға және (немесе) оның нәтижелеріне жанама түрде байланысты үшінші тұлғаларға теріс ықпал ететін сандық көрсеткіші ретінде айқындалады.
14. Экономикалық таза келтірілген құнды (ENPV), экономикалық ішкі кірістілік нормасын (EIRR) есептеу осы Әдістеменің 4-тарауына сәйкес жүргізіледі.
15. МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау кезінде осы Әдістеменің 3-тармағында көрсетілген бөлімдердің әрқайсысында тиісті бөлім бойынша тұжырымдар көрсетіледі.
3-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асырудан болатын базалық әлеуметтік және базалық экономикалық әсерлерді есептеу

Параграф 1. Расчет базовых социальных эффектов проекта государственно-частного партнерства
16. Эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды рассчитывается как сумма притока денежных средств в виде уплаты частным партнером и его наемными сотрудниками в рамках проекта ГЧП отчислений, направляемых на улучшение пенсионного, социального, обязательного медицинского обслуживания населения в период времени t:
SEt бюдж = ∑Ft СО + ∑Ft ОСМС + ∑Ft ПФ, (1), где:
SEt бюдж – эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды;
Ft СО – социальные отчисления, подлежащие к уплате в бюджет, наемными сотрудниками частного партнера в период времени t;
Ft ОСМС – выплаты по обязательному социальному медицинскому страхованию, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером и его наемными сотрудниками в период времени t;
Ft ПФ – пенсионные взносы, подлежащие к уплате в бюджет, наемными сотрудниками частного партнера в период времени t.
17. Эффект от создания новых рабочих мест рассчитывается как сумма заработных плат работникам, привлекаемым для реализации проекта ГЧП на инвестиционном этапе и на вновь созданные рабочие места для реализации проекта ГЧП на эксплуатационном этапе, в период времени t:
SEt раб = ∑EIt инв + ∑EIt эксп, (2), где:
SEt раб – эффект от создания новых рабочих мест;
EIt инв – планируемые к выплате заработные платы работникам, привлекаемым для реализации проекта ГЧП на инвестиционном этапе, в период времени t;
EIt эксп – планируемые к выплате заработные платы работникам, привлекаемым на вновь созданные рабочие места для реализации проекта ГЧП на эксплуатационном этапе, в период времени t.
Параграф 2. Расчет базовых экономических эффектов проекта государственно-частного партнерства
18. Эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет рассчитывается как сумма притока денежных средств в виде уплаты частным партнером и его наемными сотрудниками в рамках проекта ГЧП налогов, пошлин, сборов и прочих платежей, направляемых в государственный бюджет в период времени t:
EEt бюдж = ∑Tt КПН + ∑Tt НДС + ∑Tt ИПН +∑Tt СН + ∑Tt пр, (3), где:
EEt бюдж – эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет;
Tt КПН – выплаты корпоративного подоходного налога, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t;
Tt НДС – выплаты налога на добавленную стоимость, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t;
Tt ИПН – выплаты индивидуального подоходного налога, подлежащие к уплате в бюджет наемными сотрудниками частного партнера, в период времени t;
Tt СН – выплаты социального налога, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t;
Tt пр – прочие налоги, пошлины, сборы и платежи, подлежащие к уплате в бюджет частным партнером, в период времени t.

1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының базалық әлеуметтік әсерлерін есептеу
16.Бюджеттен тыс қорларға ақшалай қаражат ағынының ұлғаюынан болатын әсер, МЖӘ жобасы шеңберінде жекеше әріптес пен оның жалданбалы қызметкерлерінің t уақыт кезеңінде зейнетақы, әлеуметтік, тұрғындарға міндетті медициналық қызмет көрсетуді жақсартуға бағытталған аударымдарды төлеуі түріндегі ақшалай қаражат түсімі ретінде есептеледі:
SEt бюдж – бюджеттен тыс қорларға ақша ағыны ұлғаюынан болатын әсер;
Ft ӘА – t уақыт кезеңінде жекеше әріптестің жалданбалы қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік аударымдар;
Ft МӘМС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптестің және оның жалданбалы қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жөніндегі төлемдер;
Ft ЗҚ – t уақыт кезеңінде жекеше әріптестің жалданбалы қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын зейнетақы жарналары.
17.Жаңа жұмыс орындарын құрудан болатын әсер t уақыт кезеңінде инвестициялық кезеңде МЖӘ жобасын іске асыруға және МЖӘ жобасын іске асыру үшін жаңадан құрылған жұмыс орындарына тартылған қызметкерлерге берілетін еңбекақы сомасы ретінде есептеледі:
SEt жұм – жаңа жұмыс орындарын құрудан болған әсер;
EIt инв – t уақыт кезеңінде инвестициялық кезеңде МЖӘ жобасын іске асыруға тартылатын қызметкерлерге төлеуге жоспарланған еңбекақы;
EIt пайд – t уақыт кезеңінде МЖӘ жобасын іске асыру үшін жаңадан құрылған жұмыс орындарына тартылаған қызметкерлерге төлеуге жоспарланған еңбекақы.
2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының базалық экономикалық тиімділігін есептеу
18. Мемлекеттік бюджетке ақшалай қаражат ағымының ұлғаюынан болатын әсер, МЖӘ жобасы шеңберінде t уақыт кезеңінде жекеше әріптес пен оның жалданбалы қызметкерлерінің мемлекеттік бюджетке бағытталатын салықтар баждар, алымдар мен өзге де төлемдерді төлеуі түріндегі ақшалай қаражат ағымының сомасы ретінде есептеледі:
EEt бюдж – мемлекеттік бюджетке ақша ағынының ұлғаюынан болатын әсер;
Tt КТС – t уақыт кезеңінде, жекеше әріптес бюджетке төлейтін корпоративтік табыс салығы бойынша төлемдер;
Тт ҚҚС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығы бойынша төлемдер;
Тт IЖТС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес қызметкерлері бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығы бойынша төлемдер;
Тт ӘС – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық төлемдері;
Tt бас. – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес бюджетке төлеуге жататын өзге де салықтар, баждар, алымдар мен төлемдер.

19. Эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг рассчитывается как сумма поступлений отечественным поставщикам за товары, работы и услуги, закупаемые частным партнером для реализации проекта ГЧП в период времени t:
EEt кз = ∑Int тов + ∑Int раб + ∑Int усл, (4), где:
EEt кз – эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг;
Int тов – поступления отечественными поставщикам за товары, закупаемые частным партнером для реализации проекта ГЧП в период времени t;
Int раб – поступления отечественными поставщикам за работы, закупаемые частным партнером для реализации проекта ГЧП в период времени t;
Int усл – поступления отечественными поставщикам за услуги, закупаемые частным партнером для реализации проекта ГЧП в период времени t.
20. Эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами рассчитывается как сумма начисляемых вознаграждений по привлекаемым займам, привлеченным частным партнером для реализации проекта ГЧП, в период времени t:
EEt фин = ∑Int фин, (5), где:
EEt фин – эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами;
Int фин – начисляемые казахстанскими финансовыми институтами вознаграждения по привлекаемым займам, привлеченным для реализации проекта ГЧП, в период времени t.
21. Эффект от прямых иностранных инвестиций рассчитывается как сумма прямых иностранных инвестиций, привлекаемых для реализации проекта ГЧП, в период времени t:
EEt пии = ∑It пии, (6), где:
EEt пии – эффект от прямых иностранных инвестиций рассчитывается как сумма прямых иностранных инвестиций;
It пии – прямые иностранные инвестиции, привлекаемые для реализации проекта ГЧП, в период времени t.
Глава 4. Расчет показателей экономической чистой приведенной стоимости (Economic Net Present Value – ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return – EIRR)
22. Форма социально-экономической модели проекта ГЧП для расчета показателей экономической чистой приведенной стоимости (ENPV), экономической внутренней нормы доходности (EIRR) приведена в приложении 2 к настоящей Методике.
Расчет социально-экономической модели проекта ГЧП производится в программе Excel c раскрывающимися формулами.
23. За ставку дисконтирования принимается средневзвешенная стоимость капитала (WACC – Weighted Average Cost of Capital) равная ставке дисконтирования в финансово-экономической модели проекта ГЧП.
24. Экономическая чистая приведенная стоимость (ENPV) рассчитывается как сумма дисконтированных значений социально-экономических денежных потоков, приведенных к текущему моменту времени.

19. Қазақстандық тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен өзара әрекеттесуден болатын әсер жекеше әріптестің МЖӘ жобасын іске асыру үшін t уақыт кезеңінде сатып алатын тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер үшін қазақстандық жеткізушілерге түсетін түсімдердің сомасы ретінде есептеледі:
EEt кз – отандық тауар, жұмыс және көрсетілетін қызметтерді өндірушілермен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер;
Int тау – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес МЖӘ жобасын іске асыру үшін сатып алатын тауарлар үшін отандық жеткізушілерге түсетін түсімдер;
Int жұм – t уақыт кезеңінде жеке әріптес МЖӘ жобасын іске асыру үшін сатып алатын жұмыстар үшін отандық жеткізушілерге түсетін түсімдер;
Int қыз – t уақыт кезеңінде жекеше әріптес МЖӘ жобасын іске асыру үшін сатып алатын көрсетілетін қызметтер үшін отандық жеткізушілерге түсетін түсімдер.
20. Қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер, t уақыт кезеңінде жекеше әріптес МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартатын қарыздар бойынша есептелген сыйақы сомасы ретінде есептеледі:
EEt қарж – қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер;
Int қарж – t уақыт кезеңінде МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартылатын қарыздар бойынша қазақстандық қаржы институттары есептейтін сыйақы.
21. Тікелей шетелдік инвестициялардан болатын әсер t уақыт кезеңінде МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартылатын тікелей шетелдік инвестициялардың сомасы ретінде есептеледі:
EEt тши – тікелей шетелдік инвестициялардан болатын әсер тікелей шетелдік инвестициялардың сомасы ретінде есептеледі;
It тши – t уақыт кезеңінде МЖӘ жобасын іске асыру үшін тартылатын тікелей шетелдік инвестициялар.
4-тарау. Экономикалық таза келтірілген құнның (Economic Net Present Value – ENPV), экономикалық ішкі табыстылық нормасының (Economic Internal Rate of Return – EIRR) көрсеткіштерін есептеу
22. Экономикалық таза келтірілген құнның (ENPV), экономикалық ішкі табыстылық нормасының (EIRR) көрсеткіштерін есептеуге арналған МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық моделінің нысаны осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.
МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық моделін есептеу формулалары ашылатын Excel бағдарламасында жүзеге асырылады.
23. Дисконттау мөлшерлемесіне МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіндегі дисконттау мөлшерлемесіне тең капиталдың орташа сараланған құны (WACC – Weighted Average Cost of Capital) қабылданады.
24. Экономикалық таза келтірілген құн (ENPV) ағымдағы уақыт кезеңінде келтірілген әлеуметтік-экономикалық ақша ағындарының дисконтталған мәндерінің сомасы ретінде есептеледі.

25. Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR) рассчитывается как процентная ставка, при которой уравнивается приведенная стоимость будущих денежных поступлений и стоимость исходных инвестиций.
26. Социально-экономическая эффективность проекта ГЧП считается достаточной при условии превышения показателя экономической внутренней нормы доходности (EIRR) на 1 (один) и более процентных пунктов показателя внутренней нормы доходности (IRR) проекта согласно финансово-экономической модели проекта ГЧП.
Приложение 1
к Методике оценки социально-
экономической эффективности
проектов государственно-
частного партнерства
Примерный перечень социально-экономических эффектов проектов государственно-частного партнерства
Базовые социальные эффекты
для проектов государственно-частного партнерства
(далее – ГЧП) всех отраслей
эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды
эффект от создания новых рабочих мест
Отраслевые социальные эффекты
для проектов ГЧП в сфере здравоохранения и социальных услуг
эффект от повышения уровня обеспеченности населения медицинскими и социальными услугами
эффект от повышения качества оказываемых медицинских и социальных услуг
эффект от ускоренного выздоровления пациентов
эффект от снижения показателя смертности
эффект от увеличения продолжительности жизни населения
эффект от увеличения притока иностранных туристов в регион (страну) в целях получения медицинских или социальных услуг
для проектов ГЧП в сфере образования
эффект от повышения уровня обеспеченности населения образовательными услугами
эффект от повышения качества образования
эффект от увеличения количества грантов, получаемых казахстанскими учениками
эффект от увеличения уровня благосостояния населения
эффект от снижения уровня преступности
для проектов ГЧП в сфере энергетики и жилищно-коммунального хозяйства
эффект от повышения уровня обеспеченности региона (страны) инженерно-коммуникационной инфраструктурой
эффект от уровня удовлетворенности населения услугами жилищно-коммунального хозяйства
для проектов ГЧП в сфере благоустройства
эффект от озеленения городских территорий
эффект от снижения выбросов вредных веществ в атмосферу
для проектов ГЧП в сфере культуры и спорта
эффект от повышения уровня обеспеченности населения объектами спорта и культуры
эффект от улучшения состояния здоровья населения
эффект от повышения интереса населения к здоровому образу жизни
эффект от повышения туристической привлекательности региона (страны)
для проектов ГЧП в сфере безопасности
эффект от повышения уровня безопасности
эффект от снижения уровня преступности
эффект от сокращения тяжести и последствий дорожно-транспортных происшествий
для проектов ГЧП в сфере цифровизации
эффект от внедрения новых инновационных технологий
эффект от развития научного потенциала региона, страны
эффект от автоматизации процессов, в том числе повышения качества и скорости предоставления услуг населению, снижению коррупции
для проектов ГЧП в сфере транспорта
эффект от повышения уровня обеспеченности населения общественным транспортом
эффект от сокращения времени в пути пассажиров транспорта
эффект от уровня удовлетворенности населения общественным транспортом
эффект от уровня удовлетворенности пользователей автомобильных дорог
эффект от снижения количества дорожно-транспортных происшествий, связанных с дорожным покрытием
для проектов ГЧП в сфере туризма
эффект от увеличения притока иностранных туристов в регион (страну)
эффект от увеличения внутреннего туристического потока
эффект от улучшения жилищных условий населения региона (страны)
эффект от улучшения условий работы наемных сотрудников
эффект "гудвилл" (деловая репутация)
иные эффекты
Базовые экономические эффекты
для проектов ГЧП всех отраслей
эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет
эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг
эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами
эффект от прямых иностранных инвестиций
Отраслевые экономические эффекты
для проектов ГЧП разных отраслей
эффект от экономии бюджетных средств
эффект от экономии средств населения региона (страны)
эффект от привлечения дополнительных инвестиций в отрасль
эффект от увеличения доходов населения региона (страны)
эффект от увеличения экспорта
эффект от внедрения новых инновационных технологий
эффект от импортозамещения
иные эффекты
Приложение 2
к Методике оценки социально-
экономической эффективности
проектов государственно-
частного партнерства
Форма
Форма социально-экономической модели проекта государственно-частного партнерства для расчета показателей чистых общественных выгод: экономической чистой приведенной стоимости (Economic net present value – ENPV), экономической внутренней нормы доходности (Economic Internal Rate of Return – EIRR)
Наименование
Примечание (обоснование)
1 период
2 период
3 период
n период
1
Выгоды проекта государственно-частного партнерства (далее – ГЧП), тысяч тенге

25. Экономикалық ішкі табыстылық нормасы (EIRR) болашақ ақша түсімдерінің келтірілген құны мен бастапқы инвестицияның құны теңестірілетін пайыздық мөлшерлеме ретінде есептеледі.
26. МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық тиімділігі, МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес, егер экономикалық ішкі табыстылық нормасы (EIRR) жобаның ішкі табыстылық нормасынан (IRR) 1 (бір) немесе одан да көп пайыздық тармақтан асып кетсе, жеткілікті болып саналады.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
әлеуметтік-экономикалық
тиімділігін бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобаларының әлеуметтік-экономикалық әсерлерінің болжалды тізбесі
Базалық әлеуметтік әсерлер
барлық салалардың мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобалары үшін
бюджеттен тыс қорларға ақша қаражатын ағымының ұлғаюынан болатын әсер
жаңа жұмыс орындарын құрудан болатын әсер
Салалық әлеуметтік әсерлер
денсаулық сақтау және әлеуметтік қызметтер саласындағы МЖӘ жобалары үшін
халықты медициналық-әлеуметтік қызметтермен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
көрсетілетін медициналық-әлеуметтік қызметтердің сапасын арттырудан болатын әсер
науқастардың жедел сауығуынан болатын әсер
өлім-жітім деңгейін төмендетуден болатын әсер
өмір сүру ұзақтығын арттырудан болатын әсер
медициналық немесе әлеуметтік қызметтерді алу мақсатында өңірге (елге) шетелдік туристер ағынын арттырудан болатын әсер
білім беру саласындағы МЖӘ жобалары үшін
халықты білім беру қызметтерімен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
білім сапасын арттырудан болатын әсер
Қазақстандық оқушылар алатын гранттар санын арттырудың әсері
халықтың әл-ауқатының деңгейін арттырудан болатын әсер
қылмыс деңгейін азайтудан болатын әсер
энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы саласындағы МЖӘ жобалары үшін
облысты (елді) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылыммен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
халықтың тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтеріне қанағаттану деңгейінен болатын әсер
абаттандыру саласындағы МЖӘ жобалары үшін
қалалық аумақтарды жасылдандырудан болатын әсер
атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларын азайтудан болатын әсер
мәдениет және спорт саласындағы МЖӘ жобалары үшін
халықты спорт және мәдениет нысандарымен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
халықтың денсаулық жағдайын жақсартудан болатын әсер
халықтың салауатты өмір салтына қызығушылығын арттырудан болатын әсер
өңірдің (елдің) туристік тартымдылығын арттырудан болатын әсер
қауіпсіздік саласындағы МЖӘ жобалары үшін
қауіпсіздік деңгейін арттырудан болатын әсер
қылмыс деңгейін азайтудан болатын әсер
жол-көлік оқиғаларының ауырлығы мен зардаптарын азайтудан болатын әсер
цифрландыру саласындағы МЖӘ жобалары үшін
жаңа инновациялық технологияларды енгізуден болатын әсер
өңірдің, елдің ғылыми әлеуетін дамытудан болатын әсер
процестерді автоматтандырудан, оның ішінде халыққа қызмет көрсету сапасы мен жылдамдығын арттырудан, сыбайлас жемқорлықты азайтудан және т.б. болатын әсер
көлік саласындағы МЖӘ жобалары үшін
халықты қоғамдық көлікпен қамтамасыз ету деңгейін арттырудан болатын әсер
жолаушыларды тасымалдау уақытын қысқартудан болатын әсер
халықтың қоғамдық көлікпен қанағаттанушылық деңгейінен болатын әсер
автомобиль жолдарын пайдаланушылардың қанағаттанушылық деңгейінен болатын әсер
жол төсеміне байланысты жол-көлік оқиғаларының санын азайтудан болатын әсер
туризм саласындағы МЖӘ жобалары үшін
өңірге (елге) шетелдік туристер ағынының ұлғаюынан болатын әсер
ішкі туристік ағынның ұлғаюынан болатын әсер
өңір (ел) халқының өмір сүру жағдайын жақсартудан болатын әсер
жалданбалы қызметкерлердің еңбек жағдайын жақсартудың әсері
"гудвилл" әсері (іскерлік бедел)
өзге де әсерлер
Базалық экономикалық әсерлер
барлық салалардағы МЖӘ жобалары үшін
мемлекеттік бюджетке ақша түсімдерінің ұлғаюынан болатын әсер
отандық тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасасудан болатын әсер
қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимылдан болатын әсер
тікелей шетелдік инвестициялардан болатын әсер
Салалық экономикалық әсерлер
түрлі салалардағы МЖӘ жобалары үшін
бюджет қаражатын үнемдеуден болатын әсер
өңір (ел) халқының қаражатын үнемдеуден болатын әсер
салаға қосымша инвестиция тартудан болатын әсер
өңір (ел) халқының табысын арттырудан болатын әсер
экспорттың ұлғаюынан болатын әсер
жаңа инновациялық технологияларды енгізуден болатын әсер
импортты алмастырудан болатын әсер
өзге де әсерлер
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
әлеуметтік-экономикалық
тиімділігін бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Таза қоғамдық пайданың көрсеткіштерін есептеу үшін МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық моделінің нысаны: экономикалық таза келтірілген құн (Economic net present value – ENPV), кірістің экономикалық ішкі табыстылық нормасы (Экономикалық ішкі кірістілік нормасы – EIRR)
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
1 кезең
2 кезең
3 кезең
n кезең
1
Мемлекеттік-жекеменшік әріптестік жобасының пайдасы, мың теңге

(строка 1.1 + (плюс) строка 1.2)
1.1
Прямые экономические выгоды (прямые денежные потоки), тысяч тенге
(строка 1.1.1 + (плюс) строка 1.1.2 + (плюс) строка 1.1.3 + (плюс) строка 1.1.4 + (плюс) строка 1.1.5 + (плюс) строка 1.1.6 + (плюс) строка 1.1.7 + (плюс) строка 1.1.8 + (плюс) строка 1.1.9)
в том числе:
1.1.1
софинансирование проекта ГЧП, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.1.2
субсидии от государства в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)

(1.1-жол + (плюс) 1.2-жол)
1.1
Тікелей экономикалық пайда (тікелей ақша ағындары), мың теңге
(1.1.1-жол + (плюс) 1.1.2-жол + (плюс)1.1.3-жол + (плюс) 1.1.4-жол + (плюс) 1.1.5-жол + (плюс) 1.1.6-жол + (плюс) 1.1.7-жол + (плюс) 1.1.8-жол + (плюс)1.1.9-жол)
оның ішінде:
1.1.1
МЖӘ жобасын берлесіп қаржыландыру, мың теңге
(МЖӘ қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.2
ҚР заңнамасында белгіленген жағдайларда мемлекеттен берілетін субсидиялар, мың теңге
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)

1.1.3
компенсация инвестиционных затрат по проекту ГЧП, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.1.4
компенсация операционных затрат по проекту ГЧП, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.1.5
вознаграждение за осуществление управления объектом ГЧП, находящимся в государственной собственности, а также арендная плата за пользование объектом ГЧП, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.1.6
плата за доступность, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.1.7
гарантия потребления государством, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.1.8
реализация товаров, работ и услуг в процессе эксплуатации объекта ГЧП, тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.1.9
прочие прямые денежные потоки (в том числе поступления от коммерческой деятельности частного партнера в рамках проекта ГЧП), тысяч тенге
(в соответствии с финансово-экономической моделью проекта ГЧП)
1.2
Косвенные социально-экономические выгоды (косвенные денежные потоки), тысяч тенге
(строка 1.2.1 + (плюс) строка 1.2.2 + (плюс) строка 1.2.3 + (плюс) строка 1.2.4 + (плюс) строка 1.2.5 + (плюс) строка 1.2.6 + (плюс) строка 1.2.7 + (плюс) строка 1.2.8 + (плюс) строка 1.2.9 + (плюс) строка 1.2.10 + (плюс) строка 1.2.11 + (плюс) строка 1.2.12)
в том числе:
1.2.1
базовый социальный эффект от увеличения притока денежных средств во внебюджетные фонды, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 14 настоящей Методики)
1.2.2
базовый социальный эффект от создания новых рабочих мест, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 15 настоящей Методики)
1.2.3
отраслевой социальный эффект 1, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.4
отраслевой социальный эффект …, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.5
отраслевой социальный эффект n, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
1.2.6
базовый экономический эффект от увеличения притока денежных средств в государственный бюджет, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 16 настоящей Методики)
1.2.7
базовый экономический эффект от взаимодействия с отечественными поставщиками товаров, работ и услуг, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 17 настоящей Методики)
1.2.8
базовый экономический эффект от взаимодействия с казахстанскими финансовыми институтами, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 18 настоящей Методики)
1.2.9
базовый экономический эффект от прямых иностранных инвестиций, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 19 настоящей Методики)

1.1.3
МЖӘ жобасы бойынша инвестициялық шығындарды өтеу, мың теңге
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.4
МЖӘ жобасы бойынша операциялық шығындарды өтеу, мың теңге
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.5
мемлекет меншігіндегі МЖӘ объектісін басқарғаны үшін сыйақы, сондай-ақ МЖӘ объектісін пайдаланғаны үшін жалгерлік төлемі, мың теңге
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.6
қолжетімділік үшін төлем, мың теңге
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.7
мемлекеттік тұтыну кепілдігі, мың теңге
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.8
МЖӘ объектісін пайдалану кезінде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу, мың теңге
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.1.9
өзге де тікелей ақша ағындары, мың теңге (оның ішінде, МЖӘ жобасы бойынша жеке әріптестің коммерциялық қызметінен түсетін түсімдер
(МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық моделіне сәйкес)
1.2
Жанама әлеуметтік-экономикалық пайда (жанама ақша ағындары), мың теңге
(1.2.1-жол + (плюс) 1.2.2-жол + (плюс) 1.2.3-жол + (плюс) 1.2.4-жол + (плюс) 1.2.5-жол + (плюс) 1.2.6-жол + (плюс) 1.2.7-жол + (плюс) 1.2.8-жол + (плюс) 1.2.9-жол + (плюс) 1.2.10-жол + (плюс) 1.2.11- жол)
оның ішінде:
1.2.1
бюджеттен тыс қорларға ақшалай қаражаттың түсуін арттырудан болатын базалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес)
1.2.2
жаңа жұмыс орындарын құрудан болатын базалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 15-тармағына сәйкес)
1.2.3
салалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
1.2.4
салалық әлеуметтік әсер ..., мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
1.2.5
n салалық әлеуметтік әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
1.2.6
мемлекеттік бюджетке қаражаттың түсуін арттырудан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 16-тармағына сәйкес)
1.2.7
отандық тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізушілермен өзара іс-қимыл жасасудан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 17-тармағына сәйкес)
1.2.8
қазақстандық қаржы институттарымен өзара іс-қимыл жасасудан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге
(осы Әдістеменің 18-тармағына сәйкес)
1.2.9
тікелей шетелдік инвестициялардан болатын базалық экономикалық әсер, мың теңге (осы Әдістеменің 19-тармағына сәйкес)

(строка 2.2.1 + (плюс) строка 2.2.2)
в том числе:
2.2.1
косвенные инвестиционные затраты, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
2.2.2
косвенные операционные затраты, тысяч тенге
(в соответствии с пунктом 11 настоящей Методики)
3
Риски проекта ГЧП, тысяч тенге
(строка 3.1)
3.1
риски, оказывающие влияние на социально-экономические показатели отрасли (региона) и Республики Казахстан, тысяч тенге
(в соответствии с выбранным методом расчета рисков с обоснованием)
4.
Итого чистый социально-экономический поток проекта ГЧП, тысяч тенге

(2.2.1- жол + (плюс) 2.2.2 -жол)
оның ішінде:
2.2.1
жанама инвестициялық шығындар, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
2.2.2
жанама операциялық шығындар, мың теңге
(осы Әдістеменің 11-тармағына сәйкес)
3
МЖӘ жобасының тәуекелдері, мың теңге
(3.1- жол)
3.1
саланың (өңірдің) және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ететін тәуекелдер, мың теңге
(негіздемесі бар, таңдалған тәуекелді есептеу әдісіне сәйкес).
4.
МЖӘ жобасының таза әлеуметтік-экономикалық ағынының жиыны, мың теңге

(строка 1 – (минус) строка 2 – (минус) строка 3)
5.
Итого чистый дисконтированный социально-экономический поток проекта ГЧП, тысяч тенге
(строка 4 с учетом дисконта)
6.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV), тысяч тенге
(в соответствии с пунктами 20, 21, 22 настоящей Методики)
7.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR), %
(в соответствии с пунктами 20, 21, 23, 24 настоящей Методики)
Примечание:
1. В строке 1 указывается сумма прямых экономических выгод и косвенных социально-экономических выгод проекта ГЧП.
2. В строке 1.1 указывается сумма прямых экономических выгод (прямых денежных потоков, поступающих в рамках реализации проекта ГЧП).
3. В строке 1.2 указывается сумма социально-экономических выгод (эффектов) проекта ГЧП.
4. В строке 2 указывается сумма прямых и косвенных затрат, осуществляемых в рамках реализации проекта ГЧП.
5. В строке 2.1 указывается сумма прямых инвестиционных и прямых операционных затрат, осуществляемых в рамках реализации проекта ГЧП.
6. В строке 2.2 указывается сумма косвенных инвестиционных и косвенных операционных затрат, осуществляемых в рамках реализации проекта ГЧП.
7. В строке 3 указывается сумма рисков, оказывающих влияние на социально-экономические показатели отрасли (региона) и Республики Казахстан.
8. В строке 3.1 указываются количественно оцененные риски, оказывающие влияние на социально-экономические показатели отрасли (региона) и Республики Казахстан.
9. В строке 4 указывается разница выгод и затрат проекта ГЧП, с учетом рисков проекта ГЧП.
10. В строке 5 указывается дисконтированная разница выгод и затрат проекта ГЧП, с учетом корректировки на риск.
11. В строке 6 указывается экономическая чистая приведенная стоимость (ENPV).
12. В строке 7 указывается экономическая внутренняя норма доходности (EIRR).
13. Для расчета экономической чистой приведенной стоимости (ENPV) и экономической внутренней нормы доходности (EIRR) применяется ставка дисконтирования в соответствии с пунктом 21 настоящей Методики.
14. При расчете косвенных социально-экономических выгод (косвенных денежных потоков) и косвенных затрат показатели индексируются на среднее значение фактического уровня инфляции за последние пять лет.
15. При отсутствии денежного потока в таблице указываются нулевые значения показателей.
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 40
Приложение 9
к приказу исполняющего
обязанности Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 ноября 2015 года № 725
Методика распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства

(1-жол – (минус) 2-жол – (минус) 3-жол)
5.
МЖӘ жобасының жалпы таза дисконтталған әлеуметтік-экономикалық ағыныың жиыны, мың теңге
(дисконтты ескее отырып, 4-жол)
6.
Экономикалық таза келтірілген құн (ENPV), мың теңге
(осы Әдістеменің 20, 21, 22-тармақтарына сәйкес)
7.
Экономикалық ішкі табыстылық нормасы (EIRR), мың теңге
(осы Әдістеменің 20, 21, 23, 24-тармақтарына сәйкес)
Ескертпе:
1. 1-жолда МЖӘ жобасының тікелей экономикалық пайдасы мен жанама әлеуметтік-экономикалық пайдасының сомасы көрсетіледі;
2. 1.1-жолда тікелей экономикалық пайданың сомасы (МЖӘ жобасын іске асырудан түсетін тікелей ақша ағындары) көрсетіледі;
3. 1.2-жолда МЖӘ жобасының әлеуметтік-экономикалық пайдасының (әсерлерінің) сомасы көрсетіледі;
4. 2-жолда МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде келтірілген тікелей және жанама шығындардың сомасы көрсетіледі;
5. 2.1-жолда МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде келтірілген тікелей инвестициялар мен тікелей операциялық шығындардың сомасы көрсетіледі;
6. 2.2-жолда МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде келтірілген жанама инвестициялық және жанама операциялық шығындардың сомасы көрсетіледі;
7. 3-жолда саланың (өңірдің) және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ететін тәуекелдер сомасы көрсетіледі;
8. 3.1-жолда саланың (өңірдің) және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне әсер ететін сандық бағаланған тәуекелдер көрсетіледі;
9. 4-жолда МЖӘ жобасының тәуекелдері ескеріле отырып, МЖӘ жобасының пайдасы мен шығындарының айырмасы көрсетіледі;
10. 5-жолда тәуекелге түзету ескеріле отырып, МЖӘ жобасының пайдасы мен шығындары арасындағы дисконтталған айырма көрсетіледі;
11. 6-жолда экономикалық таза келтірілген құн (ENPV) көрсетіледі;
12. 7-жолда экономикалық ішкі табыстылық нормасы (EIRR);
13. Экономикалық таза келтірілген құн (ENPV) және экономикалық ішкі табыстылық нормасын (EIRR) есептеу үшін осы Әдістеменің 21-тармағына сәйкес дисконттау мөлшерлемесі қолданылады;
14. Жанама әлеуметтік-экономикалық пайданы (жанама ақша ағындарын) және жанама шығындарды есептеу кезінде көрсеткіштер соңғы бес жылдағы нақты инфляция деңгейінің орташа мәніне индекстелуі мүмкін;
15. Ақша ағыны болмаған жағдайда, кестеде көрсеткіштердің нөлдік мәндері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 40 Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 25 қарашадағы
№ 725 бұйрығына
9-қосымша
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесі

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика распределения и оценки рисков проектов государственно-частного партнерства (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 11-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон) и применяется для обеспечения соблюдения единых требований к распределению и оценке рисков проектов государственно-частного партнерства (далее – ГЧП).
2. При планировании и реализации проектов ГЧП с целью эффективного управления рисками проектов ГЧП осуществляются следующие процедуры:
1) идентификация рисков;
2) оценка рисков;
3) распределение рисков;
4) управление рисками.
При этом риском является неопределенное событие или условие, которое в случае возникновения имеет влияние на достижение целей, задач и финансово-экономических показателей проекта ГЧП.
3. Идентификация, оценка и распределение рисков осуществляются с целью анализа возможности достижения целей и задач, поставленных проектом ГЧП.
Глава 2. Идентификация рисков проекта государственно-частного партнерства
4. Идентификация рисков включает следующие этапы:
1) составление перечня возможных к наступлению рисков;
2) описание рисков;
3) описание причин возникновения рисков;
4) описание последствий, которые могут произойти при возникновении рисков.
5. Риски в инвестиционном и эксплуатационном периодах подразделяются на следующие типы:
1) юридические риски – риск несоответствия законодательству Республики Казахстан, риск некорректно составленной документации проекта ГЧП и прочие риски, связанные с правами и обязанностями сторон договора ГЧП;
2) коммерческие риски – риски, связанные с влиянием изменений показателей финансово-хозяйственной деятельности частного партнера и конъюнктуры рынка на получение доходов в рамках реализации проекта ГЧП;
3) социальные риски – риски, связанные с нанесением в рамках реализации проекта ГЧП ущерба населению, персоналу частного и (или) государственного партнера;
4) экономические риски – риски, связанные с влиянием изменений показателей экономики Республики Казахстан;
5) технические риски – риски, связанные с непредсказуемым и (или) неконтролируемым функционированием объекта ГЧП, а также некорректностью проектной документации и технических решений;
6) финансовые риски – риски, связанные с неблагоприятным воздействием изменений показателей финансового рынка на финансово-экономические показатели проекта ГЧП;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының тәуекелдерін бөлу және бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 20-бабының 11-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) жобаларының тәуекелдерін бөлуге және бағалауға қойылатын бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қолданылады.
2. МЖӘ жобаларын жоспарлау және іске асыру кезінде МЖӘ жобаларының тәуекелдерін тиімді басқару мақсатында мынадай рәсімдер жүзеге асырылады:
1) тәуекелдеді сәйкестендіру;
2) тәуекелдерді бағалау;
3) тәуекелдерді бөлу;
4) тәуекелдерді басқару.
Бұл ретте пайда болған жағдайда МЖӘ жобасының мақсаттарына, міндеттеріне және қаржы-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпал ететін белгісіз оқиға немесе шарт тәуекел болып табылады.
3. Тәуекелдерді анықтау, бағалау және бөлу МЖӘ жобасында қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу мүмкіндігін талдау мақсатында жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін сәйкестендіру
4. Тәуекелді сәйкестендіру мынадай қадамдарды қамтиды:
1) басталуы ықтимал тәуекелдердің тізімін жасау;
2) тәуекелдердің сипаттамасы;
3) тәуекелдердің туындау себептерін сипаттау;
4) тәуекелдер туындаған кезде орын алуы мүмкін салдардың сипаттамасы.
5. Инвестициялық және пайдалану кезеңдеріндегі тәуекелдер мынадай түрлерге бөлінеді:
1) заңдық тәуекелдер – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеу тәуекелі, МЖӘ жобалық құжаттамасының дұрыс рәсімделмеу тәуекелі және МЖӘ шарты тараптарының құқықтары мен міндеттеріне байланысты өзге де тәуекелдер;
2) коммерциялық тәуекелдер – жеке әріптестің қаржы-шаруашылық қызметі көрсеткіштерінің және нарық конъюнктурасының өзгеруінің МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде кіріс алуға ықпал етуіне байланысты тәуекелдер;
3) әлеуметтік тәуекелдер – МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде халыққа, жекеше және (немесе) мемлекеттік әріптестің қызметкеріне зиян келтіруге байланысты тәуекелдер;
4) экономикалық тәуекелдер – Қазақстан Республикасы экономикасының көрсеткіштері өзгерістерінің ықпал етуіне байланысты тәуекелдер;
5) техникалық тәуекелдер – МЖӘ объектісінің болжанбайтын және (немесе) бақыланбайтын жұмыс істеуіне, сондай-ақ жобалық құжаттама мен техникалық шешімдердің дұрыс болмауына байланысты тәуекелдер;
6) қаржылық тәуекелдер – қаржы нарығының көрсеткіштері өзгерістерінің МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық көрсеткіштеріне қолайсыз әсер етуіне байланысты тәуекелдер;

7) политические риски – риски, связанные с законодательством, которое не было учтено проектом ГЧП или изменилось в период реализации проекта ГЧП, а также прочие риски, связанные с изменениями политической ситуации в период реализации проекта ГЧП;
8) экологические риски – риски, связанные с нанесением в рамках реализации проекта ГЧП ущерба окружающей среде, а также жизни и здоровью третьих лиц;
9) иные риски, в зависимости от специфики проекта ГЧП.
6. Примерный перечень рисков, возникающих на различных этапах ГЧП, приведен в приложении 5 к настоящему приказу.
Глава 3. Оценка рисков проекта государственно-частного партнерства
7. Оценка рисков методом экспертных оценок включает следующие этапы:
1) отбор экспертов и формирование экспертной группы;
2) формирование анкеты оценки рисков проекта ГЧП;
3) работа с экспертами;
4) анализ и обработка данных экспертных оценок.
8. Экспертная группа состоит не менее чем из 3 (трех) экспертов (специалистов в сфере ГЧП/экономики/финансов/инвестиций, юриспруденции, отрасли реализации проекта ГЧП и технического специалиста), привлекаемых для проведения оценки рисков.
9. К конкурсной документации или бизнес-плану проекта ГЧП прилагаются резюме экспертов с указанием информации о месте и периоде работы, занимаемой должности с целью подтверждения наличия у экспертов высшего образования, опыта работы и квалификации.
10. Для оценки рисков формируется анкета оценки рисков проекта ГЧП по форме согласно приложению 1 к настоящей Методики с перечнем возможных к наступлению рисков и направляется экспертам.
11. Экспертам предоставляется доступ ко всей необходимой для проведения оценки информации о проекте ГЧП.
12. В случае наличия у экспертов единогласного решения относительно включения и (или) исключения отдельных рисков, указанных в анкете, анкета корректируется и направляется экспертам для повторного проведения оценки рисков проекта ГЧП.
13. Анкеты оценки рисков проекта ГЧП заполняются экспертами на бумажном носителе, визируются полистно и являются неотъемлемой частью конкурсной документации или бизнес-плана к проекту ГЧП.
14. При оценке рисков экспертами оценивается вероятность наступления рисков и степень влияния рисков при их наступлении.
Вероятность наступления риска определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
0-20% - большая вероятность, что риск не реализуется;
21-40% - несущественная вероятность, что риск реализуется;

7) саяси тәуекелдер – МЖӘ жобасында ескерілмеген немесе МЖӘ жобасын іске асыру кезінде өзгертілген заңнамаға байланысты тәуекел, сондай-ақ МЖӘ жобасын іске асыру кезінде саяси жағдайдың өзгеруіне байланысты өзге де тәуекелдер;
8) экологиялық тәуекелдер – МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде қоршаған ортаға, сондай-ақ үшінші тұлғалардың өмірі мен денсаулығына зиян келтірумен байланысты тәуекелдер;
9) МЖӘ жобасының ерекшеліктеріне байланысты өзге де тәуекелдер.
6. МЖӘ түрлі кезеңдерінде туындайтын тәуекелдердің үлгі тізбесі осы бұйрыққа 5-қосымшада келтірілген.
3-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау
7. Тәуекелдерді сараптамалық бағалау әдісі бойынша бағалау мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) сарапшыларды іріктеу және сарапшылар тобын қалыптастыру;
2) МЖӘ жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамасын қалыптастыру;
3) сарапшылармен жұмыс;
4) сараптамалық бағалау деректерін талдау және өңдеу.
8. Сарапшылар тобы тәуекелдерді бағалауды жүргізу үшін тартылатын кемінде 4 (төрт) сарапшыдан (МЖӘ/экономика/қаржы/ инвестициялар, құқықтану, МЖӘ жобасын іске асыру саласынадғы мамандар және техникалық маман) тұрады.
9. Конкурстық құжаттамаға немесе МЖӘ жобасының бизнес-жоспарына сарапшылардың жоғары білімінің, жұмыс тәжірибесі мен біліктілігінің болуын растау мақсатында жұмыс орны мен кезеңі, атқаратын лауазымы туралы ақпаратты көрсете отырып, сарапшылардың түйіндемесі қоса беріледі.
10. Тәуекелдерді бағалау үшін осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ықтимал тәуекелдер тізбесімен МЖӘ жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамасы қалыптастырылып, сарапшыларға жіберіледі.
11. Сарапшыларға бағалауды жүргізу үшін барлық қажетті МЖӘ жобасы туралы ақпаратқа рұқсат беріледі.
12. Сарапшыларда сауалнамада көрсетілген жекелеген тәуекелдерді қосуға және (немесе) алып тастауға қатысты бірауыздан қабылданған шешім болған жағдайда, сауалнама түзетіледі және МЖӘ жобасының тәуекелдеріне қайталап бағалау жүргізу үшін сарапшыларға жіберіледі.
13. МЖӘ жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамаларын сарапшылар қағаз жеткізгіште толтырады, әрбір парағына қол қойылады және МЖӘ жобасына конкурстық құжаттаманың немесе бизнес-жоспардың ажырамас бөлігі болып табылады.
14. Тәуекелдерді бағалау кезінде сарапшылар тәуекелдердің басталу ықтималдығын және олар басталған кезде тәуекелдердің ықпал ету дәрежесін бағалайды.
Тәуекелдің басталу ықтималдығы мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде айқындалады:
0-20% - тәуекелдің іске асырылмау ықтималдығы үлкен;
21-40% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы елеусіз;

41-60% - средняя вероятность, что риск реализуется;
61-80% - большая вероятность, что риск реализуется;
81-100% - риск с полной уверенностью реализуется.
Степень влияния риска при его наступлении определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
1 балл - несущественный уровень ущерба;
2 балла - низкий уровень ущерба;
3 балла - средний уровень ущерба;
4 балла - существенный уровень ущерба;
5 баллов - критический уровень ущерба.
15. Оценка стоимости рисков проводится разработчиком проекта ГЧП на основании данных анкет с использованием данных финансово-экономической модели (далее – ФЭМ) проекта ГЧП в электронном виде в формате Excel c раскрывающимися формулами по форме согласно приложению 2 к настоящей Методике.
16. Стоимость риска отражает возможное максимальное изменение финансово-экономических показателей проекта ГЧП при наступлении риска.
17. Стоимость n-го риска в период реализации проекта ГЧП рассчитывается как произведение веса риска и базы для расчета стоимости риска в период реализации проекта ГЧП:
Rcn = Rwn * Bn, (1), где:
Rcn – стоимость n-го риска в период реализации проекта ГЧП;
Rwn – вес риска n-го риска в период реализации проекта ГЧП;
Bn – база для расчета стоимости n-го риска.
18. Вес n-го риска в период реализации проекта ГЧП рассчитывается как произведение среднего значения вероятности наступления и среднего значения степени влияния n-го риска в период реализации проекта ГЧП:
Rwn – вес n-го риска в период реализации проекта ГЧП;
– среднее значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта ГЧП;
– среднее значение степени влияния n-го риска при его наступлении в период реализации проекта ГЧП.
19. Среднее значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта ГЧП рассчитывается как среднеарифметическое значение оценок экспертов по данному показателю:
– среднее значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта ГЧП;
– значение вероятности наступления n-го риска в период реализации проекта ГЧП согласно оценке i-го эксперта;
e – количество экспертов в экспертной группе.
20. Среднее значение степени влияния n-го риска при его наступлении в период реализации проекта ГЧП рассчитывается как среднеарифметическое значение оценок экспертов по данному показателю:
– среднее значение степени влияния n-го риска при его наступлении в период реализации проекта ГЧП;
– значение степени влияния n-го риска при его наступлении в период реализации проекта ГЧП согласно оценке i-го эксперта;
e – количество экспертов в экспертной группе.

41-60% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы орташа;
61-80% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы үлкен;
81-100% - тәуекел толық сенімділікпен іске асырылады.
Тәуекел басталған кезде оның ықпал ету дәрежесі мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде айқындалады:
1 балл - залал деңгейі елеусіз;
2 балл - залал деңгейі төмен;
3 балл - залал деңгейі орташа;
4 балл - залал деңгейі елеулі;
5 балл - залал деңгейі шекті.
15. Тәуекелдердің құнын бағалауды МЖӘ жобасын әзірлеуші осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, электронды түрде формулалары ашылатын Excel форматында МЖӘ жобасының қаржы-экономикалық моделінің (бұдан әрі – ҚЭМ) деректерін пайдалана отырып, осы сауалнамалар негізінде жүргізеді.
16. Тәуекел құны тәуекел басталған кезде МЖӘ жобасының қаржылық-экономикалық көрсеткіштерінің ықтимал ең жоғары өзгерісін көрсетеді.
17. МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің құны тәуекел салмағы мен МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі тәуекел құнын есептеу базасының туындысы ретінде есептеледі:
Rcn – МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің құны;
Rwn – МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің салмағы;
Bn – n-ші тәуекелдің құнын есептеуге арналған база.
18. МЖӘ жобасын іске асыру кезіндегі n-ші тәуекелдің салмағы басталу ықтималдығының орташа мәні мен МЖӘ іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәнінің туындысы ретінде есептеледі:
Rwn – МЖӘ іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің салмағы;
– МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні;
– МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде басталған кезде n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәні.
19. МЖӘ жобасын іске асыру кезінде n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні сарапшылардың осы көрсеткіш бойынша бағалауларының орташа арифметикалық мәні ретінде есептеледі:
– МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні;
– i-ші сарапшының бағалауына сәйкес n-ші тәуекелдің басталу ықтималдығының мәні;
e – сарапшылар тобындағы сарапшылардың саны.
20. МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде пайда болған n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәні осы көрсеткіш бойынша сарапшылардың бағалауларының орташа арифметикалық мәні ретінде есептеледі:
– МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде ол басталған кезде n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің орташа мәні;
- i-ші сарапшының бағалауы бойынша МЖӘ жобасын іске асыру кезеңінде n-ші тәуекелдің ықпал ету дәрежесінің мәні;
e – сарапшылар тобындағы сарапшылардың саны.

21. За базу для расчета стоимости риска принимается денежная величина тех статей поступлений/выбытий, доходов/расходов, финансово-экономических показателей, указанных в ФЭМ проекта ГЧП, на достижение или недостижение которых может повлиять наступивший риск.
22. Базой для расчета стоимости риска могут являться:
1) общая сумма инвестиционных расходов или сумма определенной (-ых) статьи (-ей) инвестиционных расходов за период реализации проекта ГЧП;
2) общая сумма операционных расходов или сумма определенной (-ых) статьи(ей) инвестиционных расходов за период реализации проекта ГЧП;
3) общая сумма вознаграждения или определенная часть вознаграждения за период реализации проекта ГЧП;
4) общая сумма компенсации (-ий) или определенная часть компенсации (-ий) за период реализации проекта ГЧП;
5) общая сумма или определенная часть коммерческого дохода за период реализации проекта ГЧП;
6) чистая приведенная стоимость (NPV) проекта ГЧП;
7) чистая прибыль по проекту ГЧП;
8) прочие статьи поступлений/выбытий, доходов/расходов, финансово-экономических показателей, указанных в ФЭМ проекта ГЧП.
23. При необходимости, оценка стоимости рисков производится в соответствии с утвержденными отраслевыми рекомендациями, регламентирующими методологию оценки рисков в соответствующей отрасли и (или) другими применимыми методами с обоснованием расчетов.
Глава 4. Распределение рисков проекта государственно-частного партнерства
24. Распределение рисков осуществляется по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике с целью определения стороны договора ГЧП, которая принимает в управление каждый отдельный риск с момента подписания договора ГЧП до истечения срока действия договора ГЧП.
25. Сбалансированным распределением риска считается распределение рисков с условием, когда каждый отдельный риск принимает та сторона договора ГЧП (государственный партнер или частный партнер), которая:
1) наилучшим образом управляет риском;
2) имеет достаточный опыт, квалификацию для управления риском;
3) управляет риском с минимальными затратами;
4) устраняет и (или) смягчает негативные последствия от наступления риска в кратчайшие сроки;
5) имеет необходимые финансовые, материальные, трудовые и иные ресурсы для управления риском.
При этом, количество и стоимость рисков, принимаемых государственным партнером или частным партнером, не являются условием сбалансированности распределения рисков.
26. Государственный партнер во всех проектах ГЧП, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором ГЧП, управляет следующими видами рисков:

21. Тәуекел құнын есептеу үшін база ретінде МЖӘ жобасының ҚЭМ-де көрсетілген түсімдер/шығарымдар, кірістер/шығыстар, қаржылық-экономикалық көрсеткіштердің қол жеткізілуіне немесе қол жеткізілмеуіне басталған тәуекел ықпал етуі мүмкін баптарының ақшалай мәні қабылданады.
22. Тәуекелдің құнын есептеу үшін мыналар база бола алады:
1) инвестициялық шығындардың жалпы сомасы немесе МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі инвестициялық шығындардың белгілі бір бабының (-тарының) сомасы;
2) операциялық шығыстардың жалпы сомасы немесе МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі инвестициялық шығыстардың белгілі бір бабының (-тарының) сомасы;
3) сыйақының жалпы сомасы немесе МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі сыйақының белгілі бір бөлігі;
4) өтемақының (-лардың) жалпы сомасы немесе МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі өтемақының (-лардың) белгілі бір бөлігі;
5) МЖӘ жобасын іске асыру кезеңіндегі коммерциялық кірістің жалпы сомасы немесе белгілі бір бөлігі;
6) МЖӘ жобасының таза келтірілген құны (NPV);
7) МЖӘ жобасы бойынша түсетін таза пайда;
8) МЖӘ жобасының ҚЭМ-де көрсетілген түсімдердің/шығымдардың, кірістердің/шығыстардың, қаржылық-экономикалық көрсеткіштердің өзге де баптары.
23. Қажет болған кезде тәуекелдер құнын бағалау тиісті саладағы тәуекелдерді бағалау әдістемесін және (немесе) есептеулерді негіздей отырып, басқа да қолданылатын әдістерді реттейтін бекітілген салалық ұсынымдарға сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бөлу
24. Тәуекелдерді бөлу МЖӘ шартына қол қойылған сәттен бастап МЖӘ шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін әрбір жекелеген тәуекелді басқаруға қабылдайтын МЖӘ шартының тарабын айқындау мақсатында осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
25. Тәуекелдерді теңгерімделген бөлу әрбір жекелеген тәуекелді:
1) тәуекелді ең жақсы басқаратын;
2) тәуекелдерді басқару үшін жеткілікті тәжірибесі, біліктілігі бар;
3) тәуекелді ең аз шығындармен басқаратын;
4) тәуекелдың басталуынан болатын теріс салдарды мүмкіндігінше қысқа мерзімде жоятын және (немесе) жұмсартатын;
5) тәуекелдерді басқару үшін қажетті қаржылық, материалдық, еңбек және басқа да ресурстарға ие МЖӘ шартының тарапы (мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес) қабылдаған жағдайда, тәуекелдерді бөлу болып саналады.
Бұл ретте мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес қабылдайтын тәуекелдердің саны мен құны тәуекелдерді теңгерімді бөлудің шарты болып табылмайды.
26. Мемлекеттік әріптес барлық МЖӘ жобаларында, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе МЖӘ шартында өзгеше көзделмесе, тәуекелдердің мына түрлерін басқаруға қабылдайды:

1) расторжение договора ГЧП по вине или инициативе государственного партнера;
2) несвоевременное изъятие земель государственным партнером из частной собственности для государственных нужд;
3) несвоевременная передача земельного участка и (или) существующего объекта ГЧП (имущества или имущественного комплекса), находящегося в собственности у государственного партнера;
4) разрушение и прочее негативное влияние на местные памятники историко-культурного наследия;
5) некачественное проектирование объекта ГЧП (несоответствие строительным нормам, правилам или стандартам), при проектировании государственным партнером;
6) изменение проектных решений, инициированное государственным партнером, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта ГЧП;
7) несвоевременное подведение инженерных коммуникаций;
8) политические риски, в том числе изменения в законодательстве Республики Казахстан, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта ГЧП;
9) несвоевременное принятие объекта ГЧП в государственную собственность;
10) несвоевременная передача прав владения и пользования для последующей эксплуатации объекта ГЧП;
11) порча или гибель объекта ГЧП по вине государственного партнера;
12) непредоставление или несвоевременное предоставление выплат возмещений затрат частному партнеру.
27. Частный партнер во всех проектах ГЧП, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором ГЧП, управляет следующими видами рисков:
1) расторжение договора ГЧП по вине или инициативе частного партнера;
2) несвоевременное принятие земельного участка и (или существующего объекта ГЧП (имущества или имущественного комплекса), находящегося в собственности у государственного партнера;
3) несвоевременный ввод в эксплуатацию объекта ГЧП;
4) несвоевременное получение разрешительных и иных документов на создание, строительство, реконструкцию, модернизацию или капитальный ремонт, а также для эксплуатации объекта ГЧП;
5) банкротство частного партнера;
6) недостаток квалифицированных кадров у частного партнера для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП;
7) неудобство и небезопасность для населения;
8) производственный конфликт со стороны персонала и рабочих (нарушение трудового кодекса Республики Казахстан, массовое увольнение, митинги);
9) увеличение или снижение инвестиционных затрат (стоимости создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП);
10) изменение валютного курса, которое может ухудшить или улучшить условия проекта;

1) мемлекеттік әріптестің кінәсі немесе бастамасы бойынша МЖӘ шартын бұзу;
2) мемлекеттік әріптестің жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін жеке меншіктен уақтылы алып қоймауы;
3) мемлекеттік әріптеске тиесілі жер учаскесін және (немесе) қолданыстағы МЖӘ объектісін (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы бермеу;
4) жергілікті жердегі тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін бұзу және оларға өзге де теріс ықпал ету;
5) мемлекеттік әріптес жобалаған кезде МЖӘ объектісін сапасыз жобалау (құрылыс нормаларына, ережелеріне немесе стандарттарына сәйкес келмеуі);
6) МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін мемлекеттік әріптестің бастамасымен жобалық шешімдерді өзгерту;
7) инженерлік коммуникацияларды уақтылы жеткізбеу;
8) саяси тәуекелдер, оның ішінде МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістер;
9) МЖӘ объектісін мемлекет меншігіне уақтылы қабылдамау;
10) МЖӘ объектісін кейіннен пайдалану үшін меншік және пайдалану құқықтарын уақтылы бермеу;
11) жекеше әріптестің кінәсінен МЖӘ объектісінің бүлінуі немесе жойылуы;
12) жекеше әріптеске шығындарын өтеуге төлемдерді бермеу немесе уақтылы ұсынбау.
27. Жекеше әріптес барлық МЖӘ жобаларында, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және (немесе) МЖӘ шартында өзгеше көзделмесе, тәуекелдерді басқару кезінде тәуекелдердің мынадай түрлерін қабылдайды:
1) жекеше әріптестің кінәсі немесе бастамасы бойынша МЖӘ шартын бұзу;
2) мемлекеттік әріптестің меншігіндегі жер учаскесін және (немесе) қолданыстағы МЖӘ объектісін (мүлікті немесе мүліктік кешенді) уақтылы қабылдамау;
3) МЖӘ объектісін пайдалануға уақтылы енгізбеу;
4) МЖӘ объектісін құруға, салуға, реконструкциялауға, жаңғыртуға немесе күрделі жөндеуге, сондай-ақ пайдалануға рұқсат беретін және өзге де құжаттарды уақтылы алмау;
5) жекеше әріптестің банкроттығы;
6) МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін жеке әріптесте білікті кадрлардың болмауы;
7) тұрғындар үшін қолайсыздық пен қауіпсіздік;
8) қызметкерлер мен жұмысшылар тарапынан өндірістік қақтығыс (Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін бұзу, жаппай жұмыстан босату, митингілер);
9) инвестициялық шығындардың ұлғаюы немесе төмендеуі (МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу құны);
10) айырбас бағамының өзгеруі, бұл жобаның шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін;

11) повышение или снижение налоговых ставок;
12) увеличение или сокращение инвестиционного периода;
13) некачественное проектирование (несоответствие строительным нормам, правилам или стандартам), при проектировании частным партнером;
14) изменение проектных решений, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта ГЧП;
15) изменение проектных решений, инициированное частным партнером, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта ГЧП;
16) поставка некачественного оборудования и (или) строительных материалов;
17) порча или гибель объекта ГЧП по вине частного партнера;
18) непривлечение или несвоевременное привлечение финансовых средств для создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта объекта ГЧП;
19) изменение стоимости (процентных ставок) капитала, которое может ухудшить или улучшить условия проекта;
20) несоответствие экологическим стандартам и нормам;
21) снижение или увеличение спроса/потребления товаров, работ или услуг;
22) изменение стоимости товаров, работ или услуг, которые могут ухудшить или улучшить условия проекта ГЧП;
23) эксплуатационная недоступность объекта;
24) увеличение или сокращение операционных затрат (стоимости эксплуатации, обслуживания объекта ГЧП);
25) несоответствие нормам, правилам, стандартам;
26) дефект или отказ оборудования;
27) некачественное техническое обслуживание.
28. Государственный и частный партнер во всех проектах ГЧП, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором ГЧП, совместно управляют следующими видами рисков:
1) форс-мажор;
2) нестрахуемые риски (риски, которые не может принять ни одна сторона договора ГЧП и ни один контрагент на рынке);
3) риски, не учтенные в перечне рисков, указанных в договоре ГЧП.
29. Перечни рисков, указанные в пунктах 26, 27 и 28 настоящей Методики не являются ограничивающими для проектов ГЧП. Все риски, не указанные в пунктах 26, 27 и 28 настоящей Методики распределяются в соответствии с пунктом 25 по согласованию сторон договора ГЧП.
Глава 5. Управление рисками проекта государственно-частного партнерства
30. Подробный пошаговый план мероприятий по управлению каждым риском отражается в конкурсной документации или бизнес-плане проекта ГЧП и договоре ГЧП.
31. Меры по снижению вероятности наступления рисков при необходимости включают следующие виды мероприятий:
1) создание резервов на покрытие непредвиденных расходов проекта ГЧП, возникших в следствие наступления риска;
2) заключение страховых договоров (хеджирование) рисков;

11) салық мөлшерлемелерінің ұлғаюы немесе төмендеуі;
12) инвестициялық кезеңнің ұлғаюы немесе қысқаруы;
13) жекеше әріптес жобалаған кезде сапасыз жобалану (құрылыс нормаларына, ережелеріне немесе стандарттарына сәйкес келмеу);
14) МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін жобалау шешімдерінің өзгеруі;
15) жекеше әріптестің бастамасымен МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін жобалық шешімдердің өзгеруі;
16) сапасыз жабдықты және (немесе) құрылыс материалдарын жеткізу;
17) жекеше әріптестің кінәсінен МЖӘ объектісінің бүлінуі немесе жойылуы;
18) МЖӘ объектісін құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу үшін қаржы ресурстарын тартпау немесе уақтылы тартпау;
19) жобаның шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін капитал құнының (пайыз мөлшерлемесінің) өзгеруі;
20) экологиялық стандарттар мен нормаларға сәйкес келмеу;
21) тауарларға, жұмыстарға немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныстың/тұтынудың төмендеуі немесе ұлғаюы;
22) МЖӘ жобасының шарттарын нашарлатуы немесе жақсартуы мүмкін тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер құнының өзгеруі;
23) объектінің пайдаланушылық қолжетімсіздігі;
24) операциялық (пайдалану құны, МЖӘ объектісіне қызмет көрсету) шығындардың ұлғаюы немесе қысқаруы;
25) нормаларға, ережелерге, стандарттарға сәйкес келмеу;
26) жабдықтың ақауы немесе жұмыс істемеуі;
27) сапасыз техникалық қызмет көрсету.
28. Мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде МЖӘ шартында өзгеше көзделмесе, барлық МЖӘ жобалары бойынша тәуекелдердің келесі түрлерін бірлесіп қабылдайды:
1) форс мажор;
2) сақтандырылмайтын тәуекелдер;
3) МЖӘ шартында көрсетілген тәуекелдер тізбесіне қосылмаған тәуекелдер.
29. Осы Әдістеменің 26, 27 және 28-тармақтарында көрсетілген тәуекелдер тізбесі МЖӘ жобалары үшін шектейтін болып табылмайды. Осы Әдістеменің 26, 27 және 28-тармақтарында көрсетілмеген барлық тәуекелдер МЖӘ шарты тараптарының келісуі бойынша 25-тармаққа сәйкес бөлінеді.
5-тарау. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін басқару
30. Әрбір тәуекелді басқару бойынша егжей-тегжейлі қадамдық іс-шаралар жоспары конкурстық құжаттамада немесе МЖӘ жобасының бизнес-жоспарында және МЖӘ шартында көрсетіледі.
31. Тәуекелдердің басталу ықтималдығын төмендету бойынша шаралар қажет болған кезде мынадай іс-шаралар түрін қамтиды:
1) тәуекелдің басталуы салдарынан туындаған МЖӘ жобасының күтпеген шығыстарын жабу үшін резервтер құру;
2) тәуекелдерді сақтандыру шарттарын (хеджирлеу) жасасу;

3) передачу рисков посредством договоров подряда;
4) увеличение количества и (или) квалификации персонала;
5) контроль и мониторинг за бюджетом и графиком работ;
6) подготовка внутренних нормативных документов, регламентирующих правила, стандарты и нормы реализации проекта ГЧП;
7) прочие мероприятия по управлению рисками.
32. Права и обязанности сторон договора ГЧП, при наступлении рисков проекта ГЧП отражаются в договоре ГЧП посредством соответствующих положений договора ГЧП.
33. Управление риском представляет собой совокупность методов, приемов и мероприятий, которые позволяют осуществлять меры по снижению вероятности наступления и устранению и(или) смягчению негативных последствий от наступивших рисков.
34. При управлении рисками ответственная сторона сводит к минимуму нарушения в проекте ГЧП путем определения оптимального решения.
35. При наступлении риска, для стороны ответственной за управление данным риском оптимальным считается решение, для реализации которого необходимо наименьшее количество времени и наименьший объем затрат, требуемых на его реализацию.
36. Государственный партнер осуществляет мониторинг рисков с момента подписания договора ГЧП до истечения срока действия договора ГЧП.
37. Процедуры мониторинга рисками указываются в договоре ГЧП и включают в себя процессы отслеживания рисков согласно перечню идентифицированных рисков, а также обнаружения новых рисков с целью управления рисками согласно договору ГЧП.
38. Частный партнер ведет реестр рисков проекта ГЧП по форме согласно приложению 4 к настоящей Методике, с момента подписания договора ГЧП до истечения срока действия договора ГЧП.
Приложение 1
к Методике распределения
и оценки рисков проектов
государственно-частного
партнерства
Форма
Анкета оценки рисков проекта государственно-частного партнерства
Таблица 1
1
Наименование проекта
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта
3
Наличие высшего образования
4
Наличие опыта работы в сфере экономики, финансов, инвестиций
5
Наличие опыта работы в сфере юриспруденции
6
Наличие опыта работы в отрасли (сфере) реализации проекта ГЧП
7
Наличие опыта работы в сфере создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта аналогичных объектов
дата заполнения
________________
подпись/фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________
Примечание:
1. В строке 1 указывается наименование проекта ГЧП.
2. В строке 2 указывается фамилия, имя и отчество (при его наличии) эксперта, заполняющего анкету.
3. В строке 3 указывается учебное заведение, в котором получено высшее образование, ученая степень, специальность (специализация).

3) мердігер шарттары арқылы тәуекелдерді беру;
4) персоналдың санын және (немесе) біліктілігін арттыру;
5) бюджетті және жұмыс кестесін бақылау және мониторингтеу;
6) МЖӘ жобасын іске асыру қағидаларын, стандарттарын және нормаларын регламенттейтін ішкі нормативтік құжаттарды дайындау;
7) тәуекелдерді басқару бойынша өзге де іс-шаралар.
32. МЖӘ жобасының тәуекелдері басталған кезде МЖӘ шарты тараптарының құқықтары мен міндеттері МЖӘ шартының тиісті ережелері арқылы МЖӘ шартында көрсетіледі.
33. Тәуекелдерді басқару басталу ықтималдығын төмендету және басталған тәуекелдердің теріс салдарын жою және (немесе) жұмсарту бойынша шаралар қабылдауға мүмкіндік беретін әдістерді, тәсілдерді және іс-шаралар кешенін білдіреді.
34. Тәуекелдерді басқаруда жауапты тарап оңтайлы шешімді анықтау жолымен МЖӘ жобасындағы бұзушылықтарды барынша азайтады.
35. Тәуекел басталған кезде, осы тәуекелді басқаруға жауапты тарап үшін ең аз уақытты және оны іске асыру үшін қажетті шығындардың ең аз мөлшері қажет болатын шешім оңтайлы болып саналады.
36. Мемлекеттік әріптес МЖӘ шартына қол қойылған сәттен бастап МЖӘ шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін тәуекелдерді мониторингтеуді жүзеге асырады.
37. Тәуекелдерді мониторингілеу рәсімдері МЖӘ шартында көрсетіледі және сәйкестендірілген тәуекелдер тізбесіне сәйкес тәуекелдерді қадағалау, сондай-ақ МЖӘ шартына сәйкес тәуекелдерді басқару мақсатында жаңа тәуекелдерді анықтау процестерін қамтиды.
38. Жекеше әріптес МЖӘ шартына қол қойылған сәттен бастап МЖӘ шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЖӘ жобасының тәуекелдер тізілімін жүргізеді.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
тәуекелдерін бөлу және
бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау сауалнамасы
1-кесте
1
Жобаның атауы
2
Сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
3
Жоғары білімінің болуы
4
Экономика, қаржы, инвестиция саласындағы жұмыс тәжірибесінің болуы
5
Құқықтану саласындағы жұмыс тәжірибесінің болуы
6
МЖӘ жобасын іске асыру саласында (аясында) жұмыс тәжірибесінің болуы
7
Ұқсас объектілерді құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеу саласында тәжірибесінің болуы
толтыру күні
қолы/тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
________________
_________________
Ескерту:
1. 1-жолда МЖӘ жобасының атауы көрсетіледі;
2. 2-жолда сауалнаманы толтыратын сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі;
3. 3-жолда жоғары білім, ғылыми дәреже, мамандық (мамандану) алған оқу орны көрсетіледі;

4. В строке 4 указывается количество лет опыта работы в сфере экономики, финансов, инвестиций (при наличии).
5. В строке 5 указывается количество лет опыта работы в сфере юриспруденции (при наличии).
6. В строке 6 указывается количество лет опыта работы в отрасли (сфере) реализации проекта ГЧП (при наличии).
7. В строке 7 указывается количество лет опыта работы в сфере создания, строительства, реконструкции, модернизации или капитального ремонта аналогичных объектов (при наличии).
Таблица 2
Тип риска
Наименование риска
Ответственный за управление
Вероятность наступления риска
Степень влияния при наступлении
1
2
3
4
5
6
дата заполнения
________________
подпись/фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_________________
Примечание:
1. Вероятность наступления риска определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
0-20% - большая вероятность, что риск не реализуется;
21-40% - несущественная вероятность, что риск реализуется;
41-60% - средняя вероятность, что риск реализуется;
61-80% - большая вероятность, что риск реализуется;
81-100% - риск с полной уверенностью реализуется.
Степень влияния риска при его наступлении определяется в числовом выражении в соответствии со следующей системой оценок:
1 балл - несущественный уровень ущерба;
2 балла - низкий уровень ущерба;
3 балла - средний уровень ущерба;
4 балла - существенный уровень ущерба;
5 баллов - критический уровень ущерба.
2. В столбце 1 указывается порядковый номер риска.
3. В столбце 2 указывается тип риска в соответствии с пунктом 5 настоящей Методики.
4. В столбце 3 указывается наименование риска.
5. В столбце 4 указывается ответственная сторона (государственный партнер или частный партнер) за управление риском в соответствии с пунктами 25, 26, 27, 28 и 29 настоящей Методики.
6. В столбце 5 указывается вероятность наступления риска, оцененная в соответствии с пунктом 14 настоящей Методики.

4. 4-жолда экономика, қаржы, инвестиция саласындағы жұмыс тәжірибесінің (бар болса) жылдар саны көрсетіледі;
5. 5-жолда құқықтану саласындағы жұмыс тәжірибесінің (бар болса) жылдар саны көрсетіледі;
6. 6-жолда МЖӘ жобасын іске асыру саласында (аясында) жұмыс тәжірибесінің (бар болса) жылдар саны көрсетіледі;
7. 7-жолда ұқсас объектілерді (бар болса) құру, салу, реконструкциялау, жаңғырту немесе күрделі жөндеудегі жұмыс тәжірибесінің жылдар саны көрсетіледі.
2-кесте
Тәуекел түрі
Тәуекел атауы
Басқару үшін жауапты тұлға
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Басталған жағдайда ықпал ету дәрежесі
1
2
3
4
5
6
толтыру күні
қолы/тегі, аты, әкесініңаты (бар болған кезде)
________________
_________________
Ескерту:
1. Тәуекелдің басталу ықтималдығы мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде анықталады:
0-20% - тәуекелдің іске асырылмау ықтималдығы үлкен;
21-40% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы елеусіз;
41-60% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы орташа;
61-80% - тәуекелдің іске асырылу ықтималдығы үлкен;
81-100% - тәуекел толық сенімділікпен жүзеге асырылады.
Тәуекел басталған кезде оның ықпал ету дәрежесі мынадай бағалау жүйесіне сәйкес сандық мәнде анықталады:
1 балл - залал деңгейі елеусіз;
2 балл - залал деңгейі төмен;
3 балл - залал деңгейі орташа;
4 балл - залал деңгейі елеулі;
5 балл - залал деңгейі шекті.
2. 1-бағанда тәуекелдің реттік нөмірі көрсетіледі;
3. 2-бағанда осы Әдістеменің 5-тармағына сәйкес тәуекел түрі көрсетіледі;
4. 3-бағанда тәуекелдің атауы көрсетіледі;
5. 4-бағанда осы Әдістеменің 25, 26, 27, 28 және 29-тармақтарына сәйкес тәуекелді басқаруға жауапты тарап (мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес) көрсетіледі.
6. 5-бағанда осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес бағаланған тәуекелдің басталу ықтималдығы көрсетіледі;

7. В столбце 6 указывается степень влияния риска при наступлении, оцененная в соответствии с пунктами 14 настоящей Методики.
Приложение 2
к Методике распределения
и оценки рисков проектов
государственно-частного
партнерства
Форма
Оценки рисков проекта государственно-частного партнерства
Тип риска
Наименование риска
Влияние риска на проект
Вероятность наступления риска
Среднее значение вероятности наступления риска
Эксперт
1
Эксперт
2
Эксперт
n
Эксперт
1
Эксперт
2
Эксперт
n
1
2
3
4
5
Инвестиционный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Эксплуатационный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Продолжение таблицы
Среднее значение вероятности наступления риска
Среднее значение влияния риска на проект
Вес риска
База для расчета стоимости риска
Величина базы для расчета стоимости риска
Стоимость риска
5
6
7
8
9
10
Инвестиционный период
Эксплуатационный период
Примечание:
1. В столбце 1 указывается тип риска в соответствии с пунктом 5 настоящей Методики.
2. В столбце 2 указывается полный перечень рисков в инвестиционном и эксплуатационном периодах.
3. В столбце 3 указываются оценки экспертов согласно анкетам, заполненным по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
4. В столбце 4 указываются оценки экспертов согласно анкетам, заполненным по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике.
5. В столбце 5 указываются средние значения оценок экспертов по показателю вероятности наступления риска, рассчитанные в соответствии с пунктом 19 настоящей Методики.
6. В столбце 6 указываются средние значения оценок экспертов по показателю степени влияния риска на проект ГЧП, рассчитанные в соответствии с пунктом 20 настоящей Методики.
7. В столбце 7 указывается вес риска, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящей Методики.
8. В столбце 8 указывается наименование базы, принятой для расчета стоимости риска, определенной в соответствии с пунктами 21 и 22 настоящей Методики.
9. В столбце 9 указывается величина базы, принятой для расчета стоимости риска, определенной в соответствии с пунктами 21 и 22 настоящей Методики.
10. В столбце 10 указывается стоимость риска, рассчитанная в соответствии с пунктом 17 настоящей Методики. В случае если, наступление риска приводит к негативным последствиям для проекта ГЧП, стоимость риска указывается в отрицательном значении со знаком "-" (минус). В случае если, наступление риска приводит к положительным последствиям для проекта ГЧП, стоимость риска указывается в положительном значении со знаком "+" (плюс).
Приложение 3
к Методике распределения|
и оценки рисков проектов
государственно-частного
партнерства
Форма
Распределение и управление рисками проекта государственно-частного партнерства
Наименование риска
Ответственный за управление риском
Стоимость риска
Стоимость риска для государственного партнера
Стоимость риска для частного партнера
Меры по снижению вероятности наступления риска
Меры по устранению последствий наступления риска
1
2
3
4
5
6
7
Инвестиционный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Эксплуатационный период
Риск 1
Риск 2
Риск n
Примечание:

7. 6-бағанда осы Әдістеменің 14-тармағына сәйкес бағаланған, тәуекел басталған кездегі ықпал ету дәрежесі көрсетіледі.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
тәуекелдерін бөлу және
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бағалау
Тәуекел түрі
Тәуекел атауы
Тәуекелдің жобаға ықпалы
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні
Сарапшы1
Сарапшы2
Сарапшыn
Сарапшы1
Сарапшы2
Сарапшыn
1
2
3
4
5
Инвестициялық кезең
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Пайдалану кезеңі
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Кестенің жалғасы
Тәуекелдің басталу ықтималдығының орташа мәні
Жобаға тәуекел ықпалыныңорташа мәні
Тәуекел салмағы
Тәуекел құнын есептеу базасы
Тәуекел құнын есептеу базасының мәні
Тәуекелқұны
5
6
7
8
9
10
Инвестициялық кезең
Пайдалану кезеңі
Ескерту:
1. 1-бағанда осы Әдістеменің 5-тармағына сәйкес тәуекел түрі көрсетіледі.
2. 2-бағанда инвестициялық және пайдалан укезеңдеріндегі тәуекелдердің толық тізбесі көрсетіледі.
3. 3-бағанда осы Әдістемеге1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнамалар сәйкес сарапшылардың бағалары көрсетіледі.
4. 4-бағанда осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнамаларға сәйкес сарапшылардың бағалаулары көрсетіледі.
5. 5-бағанда осы Әдістеменің 19-тармағына сәйкес есептелген тәуекелдің басталу ықтималдығы бойынша сарапшылардың бағалауларының орташа мәндері көрсетіледі.
6. 6-бағанда осы Әдістеменің 20-тармағына сәйкес есептелген МЖӘ жобасына тәуекелдің ықпал ету дәрежесі бойынша сарапшылар бағалауларының орташа мәндері көрсетіледі.
7. 7-бағанда осы Әдістеменің 18-тармағына сәйкес есептелген тәуекелдің салмағы көрсетіледі.
8. 8-бағанда осы Әдістеменің 21 және 22-тармақтарына сәйкес айқындалған тәуекел құнын есептеу үшін қабылданған базаның атауы көрсетіледі.
9. 9-бағанда осы Әдістеменің 21 және 22-тармақтарына сәйкес айқындалған тәуекел құнын есептеу үшін қабылданған базаның құны көрсетіледі.
10. 10-бағанда осы Әдістеменің 17-тармағына сәйкес есептелген тәуекелдің құны көрсетіледі. Тәуекелдің басталуы МЖӘ жобасы үшін теріс салдарға алып келетін болса, тәуекелдің құны "-" (минус) белгісімен теріс мәнде көрсетіледі. Тәуекелдің басталуы МЖӘ жобасы үшін оң салдарға алып келетін болса, тәуекел құны "+" (плюс) белгісімен оң мәнде көрсетіледі.
Мемлекеттік-жекешелік
әріптестік жобаларының
тәуекелдерін бөлу және
бағалау әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тәуекелдерін бөлу және басқару
Тәуекел атауы
Тәуекелдерді басқаруға жауапты тұлға
Тәуекелқұны
Мемлекеттік әріптес үшін тәуекел құны
Жекеше әріптес үшін тәуекел құны
Тәуекелдің басталу ықтималдығын төмендету бойыншашаралар
Тәуекелдің басталу салдарынжою бойыншашаралар
1
2
3
4
5
6
7
Инвестициялық кезең
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Пайдалану кезеңі
1-тәуекел
2-тәуекел
n-ші тәуекел
Ескерту:

1. В столбце 1 указывается полный перечень рисков в инвестиционном и эксплуатационном периодах.
2. В столбце 2 указывается ответственный за управление риском: частный партнер и(или) государственный партнер, определенные в соответствии с пунктами 25, 26, 27, 28 и 29 настоящей Методики.
3. В столбце 3 указывается стоимость риска, рассчитанная в соответствии с пунктом 17 настоящей Методики (согласно приложению 2 к настоящей Методике).
4. В столбце 4 указывается с стоимость риска для государственного партнера (100% от стоимости риска при полной ответственности государственного партнера за управление риском; 50% от стоимости риска при разделении ответственности за управление риском между государственным партнером и частным партнером).
5. В столбце 5 указывается с стоимость риска для частного партнера (100% от стоимости риска при полной ответственности частного партнера за управление риском; 50% от стоимости риска при разделении ответственности за управление риском между государственным партнером и частным партнером);

1. 1-бағанда инвестициялық және пайдалану кезеңдеріндегі тәуекелдердің толық тізбесі көрсетіледі.
2. 2-бағанда тәуекелді басқаруға жауапты тұлға көрсетіледі: осы Әдістеменің 25, 26, 27, 28 және 29-тармақтарына сәйкес айқындалған жекеше әріптес және (немесе) мемлекеттік әріптес.
3. 3-бағанда осы Әдістеменің 17-тармағына сәйкес (2-қосымшаға сәйкес) есептелген тәуекелдің құны көрсетіледі.
4. 4-бағанда мемлекеттік әріптес үшін тәуекелдің құны (мемлекеттік әріптес тәуекелдерді басқаруға толық жауапты болған жағдайда тәуекел құнының 100%-ы; тәуекелдерді басқару жауапкершіліг імемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасында бөлінген кезде, тәуекел құнының 50%) көрсетіледі.
5. 5-бағанда жекеше әріптес үшін тәуекелдің құны (жекеше әріптес тәуекелдерді басқаруға толық жауапты болған жағдайда тәуекел құнының 100%-ы; тәуекелдерді басқару жауапкершілігі мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасында бөлінген кезде, тәуекел құнының 50%) көрсетіледі.

1. В столбце 1 указывается порядковый номер риска.
2. В столбце 2 указывается тип риска в соответствии с пунктом 5 настоящей Методики.
3. В столбце 3 указывается наименование риска.
4. В столбце 4 указываются причины возникновения риска.
5. В столбце 5 указываются последствия для проекта ГЧП, вызванные наступлением риска.
6. В столбце 6 указывается ответственная сторона (государственный партнер или частный партнер) согласно договору ГЧП.
7. В столбце 7 указывается ответственность сторон при наступлении риска в соответствии с договором ГЧП.
8. В столбце 8 указываются предпринятые ответственной за управление риском стороной меры по снижению вероятности наступления риска;
9. В столбце 9 указываются предпринятые ответственной за управление риском стороной меры по устранению последствий наступления риска;
10. В столбце 10 указываются ресурсы (в том числе финансовые, трудовые и иные ресурсы), направленные на управление риском.

1. 1-бағанда тәуекелдің реттік нөмірі көрсетіледі.
2. 2-бағанда осы Әдістеменің 5-тармағына сәйкес тәуекел түрі көрсетіледі.
3. 3-бағанда тәуекелдің атауы көрсетіледі.
4. 4-бағанда тәуекелдің басталу себептері көрсетіледі.
5. 5-бағанда МЖӘ жобасы үшін тәуекелдің басталуынан болған салдарлар көрсетіледі.
6. 6-бағанда МЖӘ шарты бойынша жауапты тарап (мемлекеттік әріптес немесе жекеше әріптес) көрсетіледі.
7. 7-бағанда МЖӘ шартына сәйкес тәуекел басталған жағдайда тараптардың жауапкершілігі көрсетіледі.
8. 8-бағанда тәуекелдің басталу ықтималдығын азайту үшін тәуекелді басқаруға жауапты тарап алдын ала қабылдаған шаралар көрсетіледі.
9. 9-бағанда тәуекелді басқару үшін жауапты тұлғаның тәуекелдің басталу салдарын жою бойынша алдына ала қабылдаған шаралары көрсетіледі.
10. 10-бағанда тәуекелдерді басқаруға бағытталған ресурстар (оның ішінде қаржылық, еңбек және басқа да ресурстар) көрсетіледі.