Об утверждении Правил заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в магистратуру и докторантуру Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 апреля 2023 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 мая 2023 года № 32410
В соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в магистратуру и докторантуру Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
2. Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее - Академия) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ректора Академии.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Утвержден приказом
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 24 апреля 2023 года № 100
Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта
с лицами, поступающими в магистратуру и докторантуру
Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта с лицами, поступающими в магистратуру и докторантуру Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и определяют порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения Контракта с лицами, поступающими в магистратуру и докторантуру Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия).
Глава 2. Порядок заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения контракта
2. С лицами, поступившими на учебу в магистратуру и докторантуру, после издания приказа о зачислении в Академию заключается Контракт, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Контракт подписывается ректором Академии, сотрудником правоохранительного органа, зачисленным на учебу в магистратуру или докторантуру.

Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының магистратурасына және докторантурасына түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 24 сәуірдегі № 100 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 мамырда № 32410 болып тіркелді
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының магистратурасына және докторантурасына түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (бұдан әрі – Академия):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Академияның ректорына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 24 сәуірдегі
№ 100 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының магистратурасына және докторантурасына түсетін адамдармен келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының магистратурасына және докторантурасына түсетін адамдармен келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының (бұдан әрі – Академия) магистратурасына және докторантурасына түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртібін айқындайды.
2-тарау. Келісімшартты жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртібі
2. Академияға қабылдау туралы бұйрық шыққаннан кейін магистратураға және докторантураға оқуға түскен адамдармен осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Келісімшарт жасалады.
Келісімшартқа Академия ректоры, магистратураға немесе докторантураға оқуға қабылданған құқық қорғау органының қызметкері қол қояды.

3. Контракт составляется в трех экземплярах на казахском или русском языках, один экземпляр приобщается к учебному делу, второй выдается сотруднику, третий направляется в правоохранительный орган, направивший сотрудника на учебу. Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.
4. Контракт продлевается, в него могут быть внесены изменения и дополнения по соглашению сторон.
5. Контракт расторгается досрочно в случаях:
1) отчисления из Академии;
2) признания военно-врачебной комиссией магистранта или докторанта непригодным или ограниченно годным к службе по состоянию здоровья;
3) увольнения по основаниям, предусмотренным подпунктами 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 15-1,16), 17), 19) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
6. Магистранты и докторанты с которыми досрочно расторгнут Контракт, за исключением подпункта 2) пункта 5 настоящих Правил и при увольнении сотрудника на основании подпункта 6) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также сотрудники, не защитившие докторскую диссертацию на диссертационном совете в течение трех лет после завершения обучения в докторантуре, возмещают государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии и иные расходы, выделенные в рамках государственного образовательного заказа. Сумма, подлежащая возмещению, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в Академии.
7. Предъявление требований о взыскании в пользу государства бюджетных средств к отчисленным магистрантам, докторантам, сотрудникам, окончившим Академию и не отработавшим в правоохранительных органах непрерывно не менее три года, а также к сотрудникам, не защитившим докторскую диссертацию на диссертационном совете в течение трех лет после завершения обучения в докторантуре, осуществляется Академией.
8. Контракт прекращает свое действие после полного исполнения сторонами своих обязательств, указанных в Контракте, а также в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам заключения,
продления, изменения,
расторжения и прекращения
контракта с лицами,
поступающими в магистратуру
и докторантуру Академии
правоохранительных органов
при Генеральной прокуратуре
Республики Казахстан
Форма
Контракт
"__" __________ 20__ год
Настоящий Контракт заключен между Академией правоохранительных органов
при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, именуемой в дальнейшем
"Академия", расположенной по адресу:
____________________________________________________________________
(справка о государственной регистрации № ____ от _______,
лицензия №______________ от ________, выданная уполномоченным органом
в области образования),
в лице ректора _______________________________________________________,
____________________________________________________________________
(классный чин / специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего на основании Устава, с одной стороны, и сотрудником
правоохранительного органа
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(должность, классный чин/специальное звание, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
именуемым (-ой) в дальнейшем "магистрант/докторант" (нужное подчеркнуть)
с другой стороны, о нижеследующем:

3. Келісімшарт үш данада қазақ немесе орыс тілдерінде жасалады, бір данасы оқу ісіне қосылады, екіншісі қызметкерге беріледі, үшіншісі қызметкерді оқуға жіберген құқық қорғау органына жіберіледі. Келісімшарттардың әрқайсысы бірдей заңды күшке ие.
4. Келісімшарт тараптардың келісімі бойынша ұзартылуы, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
5. Келісімшарт мерзімінен бұрын:
1) Академиядан шығарылған кезде;
2) әскери-дәрігерлік комиссияның магистрант немесе докторантты денсаулық жағдайы бойынша қызметке жарамсыз немесе шектеулі жарамды деп тануы;
3) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 5), 6), 8), 9), 11), 12), 12-1), 13), 14), 15), 15-1, 16), 17), 19) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан шығарылған жағдайларда бұзылады.
6. Келісімшарт мерзімін бұрын бұзған магистранттар мен докторанттар, осы Қағидалардың 5-тармағының 2) тармақшасын және "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағы 6) тармақшасының негізінде жұмыстан босатылған кезді қоспағанда, сондай-ақ докторантурада оқуды бітіргеннен кейін үш жыл ішінде диссертациялық кеңесте докторлық диссертацияны қорғамаған қызметкерлер мемлекетке оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын, стипендия төлеуді және мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде бөлінген өзге де шығыстарды өтейді. Ұсталатын сома Академияда болған әрбір толық ай үшін пропорционалды түрде есептеледі.
7. Оқудан шығарылған магистранттар мен докторанттардан, Академияны бітірген және құқық қорғау органдарында үздіксіз кемінде үш жыл жұмыс істемеген, сондай-ақ докторантурада оқуды бітіргеннен кейін үш жыл ішінде диссертациялық кеңесте докторлық диссертацияны қорғамаған қызметкерлерге бюджет қаражатын мемлекет пайдасына өтету туралы талаптарды Академия жүзеге асырады.
8. Тараптар Келісімшартта көрсетілген өз міндеттемелерін толық орындағаннан кейін, сондай-ақ осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген жағдайларда, Келісімшарт өз қолданысын тоқтатады.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
жанындағы Құқық қорғау
органдары академиясының
магистратурасына және
докторантурасына түсетін
адамдармен келісімшартты
жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу
және тоқтату қағидаларына
қосымша
Нысан Форма
Келісімшарт
20__ жылғы "__" __________
Осы Келісімшарт ___________________________________________________________
мекенжайында орналасқан (мемлекеттік тіркеу туралы _________________ № __________ анықтама, білім беру саласындағы уәкілетті орган берген_____________________________ № ____________ лицензия), бұдан әрі "Академия" деп аталатын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы, Жарғы негізінде әрекет ететін, Академия ректоры __________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, сыныптық шені / арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
__________________________________________________________________________
атынан бір тараптан және екінші тараптан бұдан әрі "магистрант/докторант" (қажеттісінің астын сызу) деп аталатын, құқық қорғау органының қызметкері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымы, сыныптық шені/арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
__________________________________________________________________________
арасында төмендегілер туралы жасалды:

Глава 1. Предмет Контракта
1. Академия принимает на себя обязательства по организации обучения
магистранта/докторанта по программам послевузовского образования,
соответствующим Государственным общеобязательным стандартам послевузовского
образования, по очной форме/по дистанционному обучению.
Код и наименование образовательной программы (направления подготовки кадров):
_______________________________________________________________________
На срок ________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Глава 2. Права и обязанности сторон
2. Академия обязуется:
1) принять по итогам конкурса магистранта/докторанта согласно государственному образовательному заказу/ в соответствии с планом набора, устанавливаемого приказом Генеральным Прокурором Республики Казахстан;
2) обеспечить обучение магистранта/докторанта в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта послевузовского образования Республики Казахстан.
3) выплачивать магистранту/докторанту, обучающемуся по очной форме обучения (за исключением обучающихся по дистанционному обучению) стипендию в размере семидесяти процентов должностного оклада по последней (не временно исполняемой) штатной должности, занимаемой до поступления на обучение, а также доплату за классный чин или специальное звание.
3. Академия имеет право:
1) требовать oт магистранта/докторанта добросовестного и надлежащего исполнения обязанностей в соответствии с настоящим Контрактом, Правилами внутреннего распорядка и Уставом Академии;
2) определить форму текущего контроля, промежуточной и итоговой аттестации в целях проверки учебных достижений магистрантов/докторантов;
3) отчислить магистранта/докторанта по собственному желанию, за академическую неуспеваемость, нарушение принципов академической честности, Правил внутреннего распорядка, Устава Академии и условий настоящего Контракта;
4) запросить информацию о сотруднике правоохранительного органа, окончившем Академию и не отработавшем в правоохранительном органе три года.
4. Магистрант/докторант обязан:
1) овладевать знаниями, умениями и практическими навыками в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования;
2) соблюдать принципы академической честности и исполнять приказы и распоряжения ректора Академии, требований Устава и Правил внутреннего распорядка и условий настоящего Контракта;
3) за период обучения в магистратуре/докторантуре выполнить индивидуальный план работы магистранта/докторанта, составленный и утвержденный согласно требованиям Государственного общеобязательного стандарта послевузовского образования;

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. Академия күндізгі оқыту нысаны /қашықтан оқыту бойынша Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес келетін жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша магистрантты/докторантты оқытуды ұйымдастыру бойынша өзіне міндеттемелерді қабылдайды.
Білім беру бағдарламасының (кадрларды даярлау бағытының) коды мен атауы:
__________________________________________________________________________
Мерзімі ___________________________________________________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Академия:
1) конкурс қорытындылары бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысына сай/Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының бұйрығымен белгіленетін қабылдау жоспарына сәйкес магистрантты/докторантты қабылдауға;
2) Қазақстан Республикасының жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкес магистрантты/докторантты оқытуды қамтамасыз етуге;
3) күндізгі оқыту нысаны бойынша оқитын (қашықтан оқитын білім алушылардан басқа) магистрантқа/докторантқа оқуға жіберілгенге дейін атқарған (уақытша атқарылмайтын) соңғы штаттық лауазымы бойынша лауазымдық жалақысының жетпіс пайызы мөлшерінде стипендия, сондай-ақ сыныптық шені немесе арнаулы атағы үшiн қосымша ақы төлеуге міндетті.
3. Академия:
1) магистранттан/докторанттан осы Келісімшартқа, Ішкі тәртіп қағидаларына және Академия Жарғысына сәйкес міндеттерді адал және тиісті орындауды талап етуге;
2) магистранттардың/докторанттардың оқу жетістіктерін тексеру мақсатында ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау нысанын анықтауға;
3) магистрантты/докторантты өз еркі бойынша, академиялық үлгерімі, академиялық адалдық қағидаттарын, Ішкі тәртіп қағидаларының және Академия Жарғысының талаптарын және осы Келісімшарттың шарттарын бұзғаны үшін оқудан шығаруға;
4) Академияны бітірген және құқық қорғау органында үш жыл жұмыс істемеген құқық қорғау органының қызметкері туралы ақпарат сұратуға құқылы.
4. Магистрант / докторант:
1) Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес білімді, іскерлікті және практикалық дағдыларды меңгеруге;
2) академиялық адалдық қағидаттарын сақтауға және Академия ректорының бұйрықтары мен өкімдерін, Жарғы мен Ішкі тәртіп қағидаларын және осы Келісімшарттың шарттарын орындауға;
3) магистратурада/докторантурада оқу кезеңінде Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкес жасалған және бекітілген магисранттың/докторанттың жеке жұмыс жоспарын орындауға;

4) при изменении семейного положения, места жительства, телефона сообщить об этом в течение трех рабочих дней с момента наступления вышеуказанных обстоятельств сотруднику профильного подразделения Академии;
5) защитить докторскую диссертацию на диссертационном совете в течение трех лет после завершения обучения в докторантуре;
6) отработать после окончания обучения непрерывно не менее трех лет в правоохранительных органах;
7) возместить бюджетные средства государству, затраченные на обучение, выплату стипендии, а также иные расходы, выделенные в рамках государственного образовательного заказа, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по Контракту;
8) не реже одного раза в год, после завершения обучения, представлять в Академию справку с места работы до полного исполнения обязательств по Контракту.
5. Магистрант/докторант имеет право:
1) пользоваться материально-техническим оснащением Академии в целях выполнения заданий, предусмотренных образовательной программой магистратуры/докторантуры;
2) принимать участие во всех видах научно-исследовательской работы, представлять к публикации свои работы, в том числе в изданиях Академии;
3) вносить в любой форме предложения по совершенствованию содержания организации учебного процесса послевузовского образования, методики преподавания.
Глава 3. Ответственность сторон
6. За неисполнение, либо ненадлежащее исполнение сторонами своих обязанностей, в случаях, не предусмотренных настоящим Контрактом, они несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Уставом Академии.
7. Магистрант/докторант лишается права на обучение по государственному заказу/в соответствии с планом набора, устанавливаемым Генеральным Прокурором Республики Казахстан, в случае его отчисления или перевода, а также увольнения из правоохранительных органов Республики Казахстан.
8. За неисполнение подпунктов 5) или 6) пункта 4 настоящего Контракта, магистрант/докторант возмещает государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии и иные расходы, выделенные в рамках государственного образовательного заказа.
9. В случаях отчисления из магистратуры/докторантуры по отрицательным мотивам, в том числе за академическую неуспеваемость, нарушение Правил внутреннего распорядка и Устава Академии, магистрант/докторант (за исключением обучающихся по дистанционному обучению) возмещает государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии и иные расходы, выделенные в рамках государственного образовательного заказа.
Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в Академии.

4) отбасы жағдайы, тұрғылықты жері, телефоны өзгерген кезде жоғарыда көрсетілген мән-жайлар туындаған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде Академияның бейіндік институтының қызметкеріне бұл туралы хабарлауға;
5) докторантурада оқуды аяқтағаннан кейін үш жыл ішінде диссертациялық кеңесте докторлық диссертацияны қорғауға;
6) оқуды аяқтағаннан кейін құқық қорғау органдарында үздіксіз кемінде үш жыл жұмыс істеуге;
7) Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін оқуға, стипендия төлеуге жұмсалған бюджет қаражатын және мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде бөлінген өзге де шығындарды мемлекетке өтеуге;
8) оқу аяқталғаннан кейін жылына кемінде бір рет Келісімшарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін жұмыс орнынан Академияға анықтама ұсынуға міндетті.
5. Магистрант / докторант:
1) магистратураның/докторантураның білім беру бағдарламасында көзделген тапсырмаларды орындау мақсатында Академияның материалдық-техникалық жарақтандырылуын пайдалануға;
2) ғылыми-зерттеу жұмыстарының барлық түрлеріне қатысуға, өз жұмыстарын жариялауға, оның ішінде Академия басылымдарына ұсынуға;
3) кез келген нысанда жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу процесін ұйымдастыру мазмұнын, оқыту әдістемесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізуге құқылы.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
6. Осы Келісімшартта көзделмеген жағдайларда, тараптардың өз міндеттерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін олар Қазақстан Республикасының заңнамасына және Академия Жарғысына сәйкес жауапты болады.
7. Магистрант/докторант мемлекеттік тапсырыс бойынша/Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры белгілеген қабылдау жоспарына сәйкес оқу құқығынан ол оқудан шығарылған немесе ауыстырылған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдарынан жұмыстан шығарылғанда айырылады.
8. Осы Келісімшарттың 4-тармағының 5) немесе 6) тармақшаларын орындамағаны үшін магистрант/докторант оқуға, стипендия төлеуге жұмсалған бюджет қаражатын және мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде бөлінген өзге де шығындарды мемлекетке өтейді.
9. Магистратурадан/докторантурадан академиялық үлгермегені, Академияның Ішкі тәртіп қағидаларын және Жарғысын бұзғаны үшін шығарылған жағдайда магистрант/докторант (қашықтан оқитын білім алушылардан басқа) оқуға, стипендия төлеуге жұмсалған бюджет қаражатын және мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде бөлінген өзге де шығындарды мемлекетке өтейді.
Ұстауға жататын сома Академияда болған әрбір толық айға пропорционалды есептеледі.

10. В случае отчисления из магистратуры/докторантуры по собственному желанию, с последующим увольнением из правоохранительного органа, магистрант/докторант (за исключением обучающихся по дистанционному обучению) возмещает государству бюджетные средства, затраченные на обучение, выплату стипендии и иные расходы, выделенные в рамках государственного образовательного заказа. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в Академии.
Глава 4. Порядок разрешения споров
11. Разногласия и споры, возникающие в процессе выполнения настоящего Контракта, рассматриваются непосредственно сторонами в целях выработки взаимоприемлемых решений.
12. Вопросы, не разрешенные сторонами путем переговоров, выработки взаимоприемлемых решений, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан или в судебном порядке.
Глава 5. Форс-мажор
13. При возникновении форс-мажорных обстоятельств, таких как наводнение, пожар, другие стихийные бедствия, война или военные действия, а также при любых других обстоятельствах, не зависящих в разумных пределах от контроля Сторон и возникших после заключения Контракта, ответственность Сторон не наступает.
14. Сторона, ссылающаяся на форс-мажорные обстоятельства, обязана в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента возникновения форс-мажорных обстоятельств уведомить другую Сторону о наступлении подобных обстоятельств в письменной форме, причем по требованию другой Стороны должен быть представлен удостоверяющий документ, выданный уполномоченным органом.
Уведомление должно содержать данные о характере обстоятельств, а также, по возможности, оценку их влияния на исполнение Сторонами своих обязательств по настоящему Контракту и на срок исполнения обязательств.
По прекращении действия указанных обстоятельств в течение 5 (пяти) календарных дней известить об этом другую Сторону в письменном виде. При этом должен быть указан срок, в который предполагается исполнить обязательства по настоящему Контракту.
15. Исполнение обязательств Сторонами соразмерно переносится на срок действия форс-мажорных обстоятельств и их последствий.
Глава 6. Срок действия, порядок изменения условий Контракта и его расторжение
16. Настоящий Контракт вступает в силу со дня его подписания сторонами и прекращает свое действие по истечении трех лет непрерывной службы магистранта/докторанта в правоохранительных органах после окончания обучения.
17. Условия настоящего Контракта могут быть изменены и дополнены по взаимному письменному соглашению сторон.

10. Магистратурадан/докторантурадан кейін құқық қорғау органдарынан шығарыла отырып, өз еркімен шығарылған жағдайларда магистрант/докторант (қашықтан оқитын білім алушылардан басқа) оқуға, стипендия төлеуге жұмсалған бюджет қаражатын және мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде бөлінген өзге де шығындарды мемлекетке өтейді. Ұстауға жататын сома Академияда болған әрбір толық айға пропорционалды есептеледі.
4-тарау. Дауларды шешу тәртібі
11. Осы Келісімшартты орындау процесінде туындайтын келіспеушіліктер мен дауларды өзара қолайлы шешімдер әзірлеу мақсатында тараптар тікелей қарайды.
12. Тараптардың келіссөздер, өзара қолайлы шешімдер әзірлеу жолымен шешілмеген мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес немесе сот тәртібімен шешіледі.
5-тарау. Форс-мажор
13. Су тасқыны, өрт, басқа табиғи апаттар, соғыс немесе соғыс іс-әрекеттері сияқты форс-мажорлық жағдай туындаған кезінде, сондай-ақ саналы шектерде Тараптардың бақылауынан тәуелді болмайтын және Келісімшартты жасаудан кейін пайда болған басқа да кез-келген жағдай кезінде Тараптардың жауапкершілігі басталмайды.
14. Форс-мажорлық жағдайға сүйенетін Тарап форс-мажорлық жағдай туындаған сәттен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде екінші Тарапқа жазбаша түрде туындаған жағдай туралы хабарлауға міндетті, бұған қоса екінші Тараптың талабы бойынша уәкілетті орган берген куәландырушы құжат ұсынылуы тиіс. Хабарлама жағдайдың сипаты туралы деректерден, сондай-ақ мүмкіндігінше Тараптардың осы Келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін орындауына және міндеттемелерін орындау мерзіміне олардың әсерін бағалауды қамтуы тиіс.
Көрсетілген жағдайлардың әрекеттері тоқталғаннан кейін 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде бұл туралы екінші Тарапқа жазбаша түрде хабарлауға міндетті. Бұл ретте осы Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау ұсынылатын мерзім көрсетілуі тиіс.
15. Тараптардың міндеттемелерді орындауы форс-мажорлық жағдайлар мен олардың салдарларының әрекет ету мерзіміне сәйкестендіріле отырып ауыстырылады.
6-тарау. Келісімшарттың қолданылу мерзімі, шарттарды өзгерту тәртібі және оны бұзу
16. Осы Келісімшарт тараптар қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және оқу аяқталғаннан кейін құқық қорғау органдарында үш жыл үздіксіз қызмет атқару уақыты өткеннен кейін өз қолданысын тоқтатады.
17. Осы Келісімшарттың шарттары тараптардың өзара жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.

18. Настоящий Контракт заключается в трех экземплярах, на государственном/русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. Один экземпляр остается в Академии, второй направляется в соответствующий правоохранительный орган для приобщения в личное дело магистранта/докторанта, третий экземпляр выдается магистранту/докторанту.
Магистрант/докторант
Академия:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________
Ректор Академии ____________________
____________________________________
№ документа, удостоверяющего личность
_____________________________________
выдан _______________________________
Срок действия _________________________
(юридический адрес Академии)
ИИН _________________________________
БИК___________________________
Место жительство _____________________
_____________________________________
БИН__________________________
_____________________________________
Телефон
Электронная почта
Подпись __________________________
Подпись ______________________________
С Уставом Академии, лицензией на право ведения образовательной деятельности,
Правилами внутреннего распорядка, настоящим Контрактом ознакомлен(-а)
_______________________ (подпись магистранта/докторанта)

18. Осы Келісімшарт бірдей заңды күші бар мемлекеттік/орыс тілдерінде үш данада жасалады. Бір данасы Академияда қалады, екінші данасы магистранттың/докторанттың жеке ісіне тіркеу үшін тиісті құқық қорғау органына жіберіледі, үшінші данасы магистрантқа/докторантқа беріледі.
Магистрант/докторант
Академия
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Академия ректоры _________________
жеке басын куәландыратын құжаттың №
_________________________________ _________________________ берген ___________________________________
Қолданыс мерзімі ______________________
__________________________________
_______________________________
(Академияның заңды мекенжайы)
ЖСН ____________________________
БСК __________________________
Тұрғылықты жері _______________ _______________________________
БСН___________________________
Телефоны _________________________
Қолы __________________________
Электрондық пошта
Қолы __________________________
Академияның Жарғысымен, білім беру қызметін жүргізу құқығына арналған лицензиямен, Ішкі тәртіп қағидаларымен, осы Келісімшартпен таныстым
________________________________
(магистранттың/докторанттың қолы)