О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1222 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 796 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области изучения и использования недр"
Совместный приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 мая 2023 года № 358 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 мая 2023 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2023 года № 32510
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1222 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 796 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области изучения и использования недр" (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актах за № 12699) (далее – совместный приказ), следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 совместного приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области изучения и использования недр, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области изучения и использования недр в отношении недропользователей, осуществляющих геологическое изучение недр, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области изучения и использования недр в отношении недропользователей, осуществляющих разведку твердых полезных ископаемых, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области изучения и использования недр в отношении недропользователей, осуществляющих добычу общераспространенных и твердых полезных ископаемых, за исключением урана, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области изучения и использования недр в отношении недропользователей, осуществляющих использование пространства недр, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области изучения и использования недр в отношении недропользователей, осуществляющих старательство, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;

"Жер қойнауын зерттеу мен пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1222 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 796 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 16 мамырдағы № 358 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 16 мамырдағы № 67 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 мамырда № 32510 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1222 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 796 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 12699 болып тіркелген) (бұдан әрі - бірлескен бұйрық), мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
бірлескен бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Бекітілсін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жер қойнауын геологиялық зерттеуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жер қойнауының қатты пайдалы қазбаларды барлауын жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес уранды қоспағанда, кең таралған және қатты пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес кен іздеушілікті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тексеру парағы;

7) проверочный лист в области изучения и использования недр в отношении недропользователей, осуществляющих учет, хранение, обеспечение сохранности и достоверности геологической информации, согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области изучения и использования недр в отношении недропользователей, осуществляющих геологическое изучение недр, разведку твердых полезных ископаемых, добычу общераспространенных и твердых полезных ископаемых, за исключением урана, старательство, использование пространства недр, учет, хранение, обеспечение сохранности и достоверности геологической информации, согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу.";
"приложения 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 8 к настоящему совместному приказу.".
2. Комитету геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра Индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Куантыров
исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
__________ А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 мая 2023 года № 67
и исполняющий обязанности
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 16 мая 2023 года № 358
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1222
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 декабря 2015 года № 796
Критерии оценки степени риска в области изучения и использования недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки и управления рисками в сфере изучения и использования недр (далее – Критерии) разработаны для отбора субъектов (объектов) контроля проверяемых в соответствии со статьей 141, пунктом 3 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении формы проверочного листа" от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371) и приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан "О внесении изменения приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28577) и с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес геологиялық ақпаратты есепке алуды, сақтауды, сақталуын және анықтығын қамтамасыз етуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес геологиялық зерттеуді, қатты пайдалы қазбаларды барлау, уранды қоспағанда, кең таралған және қатты пайдалы қазбаларды өндіруді, кен іздеушілікті, жер қойнауы кеңістігін пайдалануды, геологиялық ақпаратты есепке алуды, сақтауды, сақталуын және анықтығын қамтамасыз етуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тексеру парағы.";
"көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес көрсетілген бірлескен бұйрыққа 8-қосымшамен толықтырылсын.".
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 16 мамырдағы
№ 67 мен
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің міндетін
атқарушы
2023 жылғы 16 мамырдағы
№ 358 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Жер қойнауын зерттеу мен
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарын және тексеру
парағын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1222 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 796 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тәуекелдерді бағалау және басқару өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабына, 143-бабының 3-тармағына сәйкес тексерілетін бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді, "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі №3 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы және бұйрыққа өзгерістер енгізу туралы" мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін және тексеру парақтарының нысанын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
8) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
9) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
4) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
9) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.

3. Отнесение субъектов контроля по степеням рисков осуществляется на основании объективных критериев и субъективных критериев.
Государственный контроль за операциями по старательству, добыче общераспространенных полезных ископаемых осуществляются соответствующими местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
4. Управление рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (Мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля распределяются к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, применяются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
На втором этапе по субъективным критериям относят субъекты (объекты) контроля к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. Критерии оценки степени риска для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.

3. Кең таралған пайдалы қазбаларды салу, өндіру жөніндегі операцияларды мемлекеттік бақылауды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органдары жүзеге асырады.
2-тарау. Реттеуші мемлекеттік органдардың бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (Шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар жөніндегі мемлекеттік органдар бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар жөніндегі мемлекеттік органдар бақылау субъектілерін (объектілерін) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.

Параграф 1. Объективные критерии
6. Оценка степени риска субъектов контроля по объективным критериям и отнесение их к низкой, средней и высокой степени риска осуществляется по показателям наибольшей вероятности причинения вреда окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности субъекта контроля с учетом степени тяжести его последствий.
По объективным критериям к высокой степени относятся субъекты контроля осуществляющие деятельность по использованию пространства недр, по добыче твердых и общераспространенных полезных ископаемых, за исключением операций по добыче урана, по старательству, к средней степени риска относятся субъекты контроля осуществляющие деятельность по разведке твердых полезных ископаемых, по геологическому изучению недр, а также по учету, хранению, обеспечению сохранности и достоверности геологической информации.
Параграф 2. Субъективные критерии
7. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
8. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области недропользования.
Процессы сбора и обработки информации в полной мере автоматизируются и допускают возможность проверки корректности полученных данных.
Для оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, проводимого государственными органами;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации);
9. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) на период, определяемый субъективными критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа.
10. Субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:

1-параграф. Объективті өлшемшарттар
6. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін объективті критерийлер бойынша бағалау және оларды тәуекелдің төмен, орташа және жоғары дәрежесіне жатқызу бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде оның зардаптарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтірудің неғұрлым ықтимал көрсеткіштері бойынша жүзеге асырылады.
Объективті критерийлер бойынша жоғары дәрежеге уран өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, жер қойнауы кеңістігін пайдалану, қатты және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі, кен іздестіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады, тәуекелдің орташа дәрежесіне қатты пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі, жер қойнауын геологиялық зерделеу жөніндегі, сондай-ақ есепке алу, сақтау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектілері жатады, геологиялық ақпараттың сақталуын және дұрыстығын қамтамасыз ету.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
7. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
8. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасын бұзған бақылау субъектілерін анықтау үшін қажет.
Ақпаратты жинау және өңдеу процестері толық автоматтандырылады және алынған деректердің дұрыстығын тексеруге мүмкіндік береді.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) мемлекеттік органдар жүргізетін бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) барумен алдыңғы тексерулер мен Профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (ақпараттық хат (анықтама, қорытынды, ұсынымдар).
9. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау субъективті өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
10. Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:

1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
11. При наличии у субъекта контроля смягчающего индикатора, субъект контроля осуществляющий деятельность по учету, хранению, обеспечению сохранности и достоверности геологической информации освобождается от проведения соответствующего профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля.
К смягчающему индикатору относится:
Информационная система "Государственный банк данных о недрах" используется до создания и внедрения единой платформы для недропользования "Minerals.gov.kz" в соответствии со статьей 39-1 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
12. Субъективные критерии разработаны на основании требований проверочных листов, несоблюдение которых в соответствии с критериями оценки степени риска соответствуют определенной степени нарушения. В отношении каждого требования из проверочных листов определяется степень нарушения – грубое, значительное и незначительное.
При этом определение грубых, значительных и незначительных нарушений устанавливается в критериях оценки степени риска с учетом специфики соответствующей сферы государственного контроля.
При формировании субъективных критериев степень нарушения (грубое, незначительное, значительное) присваивается в соответствии с установленными определениями грубых, незначительных, значительных нарушений.
На основании источников информации, указанных в пункте 8 настоящих Критериев, в соответствии с установленными определениями грубых, значительных, незначительных нарушений, определены субъективные критерии оценки степени риска в области изучения и использования недр согласно приложению, к настоящим Критериям.
13. Анализ и оценка субъективных критериев позволит сконцентрировать профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.
11. Бақылау субъектісінде жеңілдететін индикаторлар бар болған кезде, геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуын және анықтығын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бақылау субъектісі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тиісті профилактикалық бақылау жүргізуден босатылады.
Жеңілдететін индикаторларға:
"Жер қойнауы туралы мемлекеттік деректер банкі" ақпараттық жүйесі "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-1-бабына сәйкес "Minerals.gov.kz" жер қойнауын пайдаланушыларға арналған бірыңғай платформасы құрылып, енгізілгенге дейін пайдаланылады.
12. Субъективті өлшемшарттары тексеру парақтарының талаптары негізінде әзірленді, олардың сақталмауы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары сәйкес бұзушылықтың белгілі бір дәрежесіне сәйкес келеді. Әрбір талапқа қатысты тексеру парақтарынан бұзушылық дәрежесі айқындалады – өрескел, елеулі және елеусіз.
Бұл ретте өрескел, елеулі және елеусіз бұзушылықтарды айқындау мемлекеттік бақылаудың тиісті саласының ерекшелігін ескере отырып, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленеді.
Субъективті өлшемшарттарды қалыптастыру кезінде бұзушылық дәрежесі (өрескел, елеусіз, елеулі) өрескел, елеусіз, елеулі бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес беріледі.
Осы өлшемшарттардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің негізінде өрескел, елеулі, елеусіз бұзушылықтардың белгіленген анықтамаларына сәйкес жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес айқындалды.
13. Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау әлеуетті тәуекелі ең көп бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілетін профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.

14. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Правил, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
15. Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в отношении:
1) недропользователей, осуществляющих геологическое изучение недр согласно приложению 2 к Критериям;
2) недропользователей, осуществляющих разведку твердых полезных ископаемых согласно приложению 3 к Критериям;
3) недропользователей, осуществляющих добычу общераспространенных и твердых полезных ископаемых, за исключением урана согласно приложению 4 к Критериям;
4) недропользователей, осуществляющих использование пространства недр согласно приложению 5 к Критериям.
Параграф 3. Особенности формирования системы оценки и управления рисками
16. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационной системы Minerals.gov.kz и других информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
17. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, а также показатели степени риска, в соответствии с которыми субъект контроля относится к высокой, средней или низкой степеням риска, устанавливаются в критериях оценки степени риска согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Глава 3. Порядок расчета степени риска по субъективным критериям
18. Для отнесения субъекта контроля к степени риска, применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

14. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
15. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті критерийлер көрсеткіштерінің маңыздылығы субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті критерийлер тізбесіне сәйкес белгіленеді:
1) өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес жер қойнауын геологиялық зерттеуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар;
2) өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес қатты пайдалы қазбаларды барлауды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар;
3) өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес уранды қоспағанда, кең таралған және қатты пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар;
4) өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалануды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға беріледі.
3-параграф. Бағалау жүйесін қалыптастыру ерекшеліктері және тәуекелдерді басқару
16. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі ақпараттық жүйені пайдалана отырып жүргізіледі Minerals.gov.kz бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
17. Субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебі, сондай-ақ бақылау субъектісі тәуекелдің жоғары, орташа немесе төмен дәрежелеріне жататын тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері осы өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерінде белгіленеді.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін есептеу тәртібі
18. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
19. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 8 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 10 настоящих Критериев.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
19. Осы өлшемшарттардың 6-тармағына сәйкес айқындалған субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шкаласы бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
- субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
- субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы
n – көрсеткіштер саны.
Осы өлшемшарттардың 6-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
20. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R– бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
– бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
– бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
– осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

Глава 4. Проверочные листы
21. Проверочные листы составляются для однородных групп субъектов (объектов) контроля и включают требования в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Кодекса и с соблюдением условий, определенных в пункте 2 статьи 143 Кодекса.
22. Проверочные листы формируются по форме согласно приложению 1 к Критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области изучения
и использования недр
Степени нарушений требований субъектов (объектов) контроля в области изучения и использования недр
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
2
3
1
Не устранение в установленный срок нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, а равно непредставление в срок плана мероприятий по устранению нарушений
Грубое
2
Непредставление (не позднее 30 апреля каждого года), искажение периодических геологических отчетов
Значительное
3
Непредставление отчетов о добытых драгоценных металлах и драгоценных камнях, общераспространенных и твердых полезных ископаемых, за исключением урана
Значительное
4
Соблюдение пространственных границ участка недр при проведении операций по геологическому изучению недр
Грубое
5
Соблюдение требований проектных документов (план геологического изучения, проект поисково-оценочных работ на подземные воды) при проведении геологического изучения недр
Значительное
6
Соблюдение пространственных границ участка недр при проведении операций по разведке твердых полезных ископаемых
Грубое
7
Соблюдение требований по документированию работ по разведке твердых полезных ископаемых и отражение всех сведений, необходимых для достоверного изучения недр
Значительное
8
Соблюдение запрета возводить на участке разведки капитальных сооружений, а также размещать техногенных минеральных образований горно-перерабатывающих производств
Грубое
9
Проведение операций по разведке твердых полезных ископаемых с применением видов, способов и методов работ, предусмотренных проектным документом
Значительное
10
Проведение операций по разведке твердых полезных ископаемых только после представления копии плана разведки уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых
Грубое
11
Соблюдение запрета проводить работы по разведке, не предусмотренных в плане разведки, представленном уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых
Значительное
12
Соблюдение пространственных границ участка недр при проведении операций по добыче
Грубое
13
Соблюдение требований по документированию всех работ по добыче. Документация включает описание работ, необходимое для достоверного изучения и последующего освоения участка недр
Грубое
14
Соблюдение пространственных границ участка недр при проведении операций по использованию пространства
Грубое
15
Использование пространства недр в соответствии с проектным документом
Грубое
16
Наличие достоверного учета при хранении и (или) захоронении твердых, жидких и радиоактивных отходов, вредных ядовитых веществ, сбросе (закачке) сточных, промышленных и технических вод
Грубое
17
Соблюдение пространственных границ участка недр при проведении старательства в пределах участка недр
Грубое
18
Наличие учета и сохранности геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операций по недропользованию, а также беспрепятственного доступа к ним представителям уполномоченного органа по изучению недр для исследования или проверки
Грубое
19
Предоставление уполномоченному органу по изучению недр отчетов об эксплуатации подземного сооружения
Грубое
20
Соблюдение достоверности и сохранности всей первичной и вторичной геологической информации, полученной при использовании пространства недр, включая данные лабораторных исследований и анализов
Грубое
21
Соблюдение требований по документированию всех работ по использованию пространства недр. Документация включает описание работ, необходимое для достоверного изучения и последующего освоения участка недр
Значительное
22
Обеспечение достоверного учета добытых полезных ископаемых, отходов производства, образующихся при добыче
Грубое
23
Наличие маркшейдерской документации
Значительное
24
Наличие проектного документа, предусматривающего проведение операций по недропользованию
Грубое
25
Наличие согласований плана горных работ
Грубое
26
Проведение операций по добыче, с применением видов, способов и методов работ, предусмотренных проектным документом
Грубое
27
Соблюдение запрета проводить работы по измененному плану горных работ до его представления уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых
Грубое
28
Соблюдение запрета использовать экскаваторы и бульдозеры на водных объектах и землях водного фонда, приходящихся на участок старательства, применять химические реагенты и взрывчатые веществ, возводить и строить капитальные сооружения, вывозить за пределы участка старательства грунт и извлеченную горную массу
Грубое
29
Наличие плана старательства при использовании средств механизации
Незначительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области изучения
и использования недр
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области изучения и использования недр в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении недропользователей, осуществляющих геологическое изучение недр
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник данных по показателю субъективного критерия
Удельный вес, балл
Условие
условие 1/значение
условие 2/значение
1

4-тарау. Тексеру парақтары
21. Тексеру парақтары бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті топтары үшін жасалады және Кодекстің 132-бабының 2-тармағына сәйкес талаптарды қамтиды және Кодекстің 143-бабының 2-тармағында айқындалған шарттарды сақтай отырып жүргізіледі.
22. Тексеру парақтары өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
Жер қойнауын зерттеу және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарын бұзу дәрежесі
р/с №
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
2
3
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймау, сол сияқты бұзушылықтарды жою бойынша іс-шаралар жоспарын мерзімінде ұсынбау
Өрескел
2
Кезеңдік геологиялық есептерді ұсынбауы (әр жылдың 30 сәуірінен кеш емес), бұрмалауы
Елеулі
3
Уранды қоспағанда, өдірілген құнды металдар және асыл тастар, кең таралған және қатты пайдалы қазбалар туралы есептерді ұсынбау
Елеулі
4
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауы учаскесінің кеңістіктік шекараларын сақтау
Өрескел
5
Жер қойнауына геологиялық зерттеу жүргізу кезінде жобалау құжаттарының талаптарын сақтау (геологиялық зерттеу жоспары, жерасты суларына іздеу-бағалау жұмыстарының жобасы)
Елеулі
6
Қатты пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауы учаскесінің кеңістіктік шекараларын сақтау
Өрескел
7
Қатты пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі жұмыстарды құжаттау жөніндегі талаптарды сақтау және жер қойнауын дұрыс зерделеу үшін қажетті барлық мәліметтерді көрсету
Елеулі
8
Барлау учаскесінде құрылысжайларды тұрғызуға, сондай-ақ тау-кен қайта өңдеу өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыруға тыйым салуды сақтау
Өрескел
9
Жобалық құжатта көзделген жұмыс түрлерін, тәсілдер мен әдістерді қолдана отырып қатты пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу
Елеулі
10
Қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органға барлау жоспарының көшірмесін ұсынғаннан кейін ғана қатты пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу
Өрескел
11
Қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органға ұсынылған барлау жоспарында көзделмеген барлау жұмыстарын жүргізуге тыйым салуды сақтау
Елеулі
12
Өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауы учаскесінің кеңістіктік шекараларын сақтау
Өрескел
13
Өндіру бойынша барлық жұмыстарды құжаттау жөніндегі талаптарды сақтау. Құжаттама жер қойнауы учаскесін сенімді зерделеу және кейіннен игеру үшін қажетті жұмыстардың сипаттамасын қамтиды
Өрескел
14
Жер қойнауы учаскесі шегінде жер қойнауы кеңістігін пайдалану
Өрескел
15
Жобалау құжатына сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалану
Өрескел
16
Қатты, сұйық және радиоактивті қалдықтарды, зиянды улы заттарды сақтау және (немесе) көму, сарқынды, өнеркәсіптік және техникалық суларды ағызу (айдау) кезінде дұрыс есепке алуды қамтамасыз ету
Өрескел
17
Жер қойнауы учаскесінің шегінде құрылыс жүргізу кезінде жер қойнауы учаскесінің кеңістіктік шекараларын сақтау
Өрескел
18
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпараттың және оның жеткізгіштерінің болуын, есепке алынуын және сақталуын, сондай-ақ зерттеу немесе тексеру үшін оларға жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган өкілдерінің кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз ету
Өрескел
19
Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға жер асты құрылыстарын пайдалану туралы есептерді ұсыну
Өрескел
20
Зертханалық зерттеулер мен талдаулардың деректерін қоса алғанда, Жер қойнауы кеңістігін пайдалану кезінде алынған барлық бастапқы және қайталама геологиялық ақпараттың анықтығы мен сақталуы
Өрескел
21
Жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі барлық жұмыстарды құжаттау. Құжаттамада жер қойнауы учаскесін дұрыс зерделеу және кейіннен игеру үшін қажетті жұмыстардың сипаттамасы болуға тиіс
Елеулі
22
Өндіру бойынша барлық жұмыстарды құжаттау. Құжаттамада жер қойнауы учаскесін дұрыс зерттеу және кейін игеру үшін қажетті жұмыстардың сипаты қамтылуы тиіс
Өрескел
23
Маркшейдерлік құжаттамалардың болуы
Елеулі
24
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуді көздейтін жобалау құжатның болуы
Өрескел
25
Тау-кен жұмыстарының жоспарын келісімдеудің болуы
Өрескел
26
Жобалық құжаттарда көзделген жұмыс түрлерін, тәсілдерін және әдістерін қолдана отырып, өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу
Өрескел
27
Өзгертілген тау-кен жұмыстарының жоспарын құзыретті органға ұсынғанға дейін ол бойынша жұмыстар жүргізуге тыйым салуды сақтау
Өрескел
28
Кен іздеушілік учаскесіне келетін су объектілерінде және су қоры жерлерінде экскаваторлар мен бульдозерлерді пайдалануға, химиялық реагенттерді және жарылғыш заттарды қолдануға, күрделі құрылысжайларды салуға және тұрғызуға, топырақ пен шығарылған тау-кендік массаны кен іздеушілік учаскесінен тыс жерге әкетуге тыйым салуды сақтау
Өрескел
29
Механикаландыру құралдарын пайдалану кезінде кен іздеушілік жоспарының болуы
Елеусіз
Жер қойнауын зерттеу және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Жер қойнауын геологиялық зерттеуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
№ р/п
Субъективті критерий көрсеткіші
Субъективті критерий көрсеткіші бойынша деректер көзі
Үлес салмағы, балл
Шарт
щарт 1/мағынасы
шарт 2/мағынасы
1

Непредставление (не позднее 30 апреля каждого года) периодических геологических отчетов 1-ГИН;
пункт 11.1 результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
50
0 случаев
1 случай
0%
100%
2
Не устранение в установленный срок нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
пункт 11.6 результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
50
0
1 нарушение
0%
100%
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области изучения
и использования недр
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области изучения и использования недр в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении недропользователей, осуществляющих разведку твердых полезных ископаемых
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник данных по показателю субъективного критерия
Удельный вес, балл
Условие
условие 1/значение
условие 2/значение
1
Непредставление (не позднее 30 апреля каждого года) периодических геологических отчетов 1-ГИН;
пункт 11.1 результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
60
0 случаев
1 случай
0%
100%
2
Представление отчетности об операциях по недропользованию в случаях, предусмотренных Кодексом 1-ЛКУ, 1-ЛО;
пункт 11.1 результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
40
0 случаев
1 случай
0%
100%
3
Не устранение в установленный срок нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
пункт 11.6 результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
100
0
1 нарушение
0%
100%
Приложение 4
к Критериям оценки степени
риска в области изучения
и использования недр
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области изучения и использования недр в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении недропользователей, осуществляющих добычу общераспространенных и твердых полезных ископаемых, за исключением урана
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник данных по показателю субъективного критерия
Удельный вес, балл
Условие
условие 1/значение
условие 2/значение
1

1-ЖҚГЗ мерзімді геологиялық есептерді ұсынбау (әр жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей);
11.1-тармақ бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
50
0 жағдай
1 жағдай
0%
100%
2
Профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймау (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
11.6-тармақ бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар
50
0
1 бұзушылық
0%
100%
Жер қойнауын зерттеу және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Қатты пайдалы қазбаларды барлауды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
№ р/п Субъективті критерий көрсеткіші Субъективті критерий көрсеткіші бойынша деректер көзі Үлес салмағы, балл Шарт
щарт 1/мағынасы шарт 2/мағынасы
1
1-ЖҚГЗ мерзімді геологиялық есептерді ұсынбау (әр жылдың 30 сәуірінен кешіктірмей);
11.1-тармақ бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
60
0 жағдай
1 жағдай
0%
100%
2
1-ЛКШ, 1-ЛМ Кодексінде көзделген жағдайларда жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар туралы есептілікті ұсыну;
11.1-тармақ бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
40
0 жағдай
1 жағдай
0%
100%
3
Профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды белгіленген мерзімде жоймау (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
11.6-тармақ бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар
100
0
1 бұзушылық
0%
100%
Жер қойнауын зерттеу және
пайдалану саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
4-қосымша
Уранды қоспағанда, кең таралған және қатты пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес жер қойнауын зерттеу және пайдалану саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесі
№ р/п Субъективті критерий көрсеткіші Субъективті критерий көрсеткіші бойынша деректер көзі Үлес салмағы, балл Шарт
щарт 1/мағынасы шарт 2/мағынасы
1

1) геологические отчеты – в случае проведения разведки на участке недр;
2) отчет о добытых полезных ископаемых
7
Соблюдение запрета отчуждать природные носители геологической информации, полученные в результате проведения операций по недропользованию, в период действия контракта или лицензии на недропользование, за исключением случаев:
- Недропользователь вправе вывозить природные носители геологической информации в виде кернов, образцов пород и минералов, проб, коллекций каменного материала, шлифов, аншлифов, минеральных растворов и порошков за пределы Республики Казахстан исключительно в целях исследования и анализа.
- Отчуждение недропользователем природных носителей геологической информации в виде проб и (или) вывоз им проб за пределы Республики Казахстан осуществляются с разрешения уполномоченного органа по изучению недр
8
Размещение техногенных минеральных образований горно-добывающих и горно-перерабатывающих (обогатительных) производств в пределах участков недр, находящихся в пользовании по лицензии
9
Уведомление компетентного органа (государственного органа, являющегося стороной контракта и (или) выдавшего лицензию на недропользование) о внесении изменений в проектные документы в установленный срок
10
Размещение техногенных минеральных образований горно-добывающих и горно-перерабатывающих (обогатительных) производств в пределах участков недр, находящихся в пользовании по лицензии
11
Соблюдение ограничения по использованию средств механизации, предусмотренные условиями лицензии
12
Предоставление периодического отчета о добытых драгоценных металлах и драгоценных камнях местному исполнительному органу области, выдавшему лицензию на старательство
Должностное (ые) лицо (а) __________________________ __________________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _____________________ __________________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)

1) өндіру учаскесінде барлау жүргізілген жағдайда – геологиялық есептерді;
2) өндірілген пайдалы қазбалар туралы есеп
7
Жер қойнауын пайдаланушы геологиялық зерделеу нәтижесінде алған геологиялық ақпаратты лицензия мерзімі аяқталған күннен бастап бір ай ішінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға пайдалануға өтеусіз беруді қамтамасыз ету
- Жер қойнауын пайдаланушы геологиялық ақпараттың керндер, жыныстар мен минералдардың үлгілері, сынамалар, тас материалының коллекциялары, шлифтер, аншлифтер, минералдық ерітінділер мен ұнтақтар түріндегі табиғи жеткізгіштерін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге зерттеу және талдау мақсатында ғана шығаруға құқылы.
- Жер қойнауын пайдаланушының геологиялық ақпараттың сынамалар түріндегі табиғи жеткізгіштерін иеліктен шығаруы және (немесе) сынамаларды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге әкетуі жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
8
Лицензия бойынша пайдаланудағы жер қойнауы учаскелері шегінде тау-кен өндіру және тау-кен өңдеу (байыту) өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру
9
Жобалау құжаттарына белгіленген мерзімде өзгерістер енгізу туралы құзыретті органды (келісімшарттың тарабы болып табылатын және (немесе) жер қойнауын пайдалануға лицензия берген мемлекеттік органды) хабардар ету
10
Лицензия бойынша пайдаланудағы жер қойнауы учаскелері шегінде тау-кен өндіру және тау-кен өңдеу (байыту) өндірістерінің техногендік минералдық түзілімдерін орналастыру
11
Лицензия шарттарында көзделген механикаландыру құралдарын пайдалану жөніндегі шектеулерді сақтау
12
Кен іздеуге лицензия берген облыстың жергілікті атқарушы органына өндірілген бағалы металдар мен асыл тастар туралы мерзімді есеп беру
Лауазымды адам (дар) _________________________________________________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
аты, жөні, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ ___________________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
аты, жөні, әкесінің