Об утверждении Правил определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 мая 2023 года № 79. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2023 года № 32587.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 203 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства.
2. Департаменту политики управления обязательствами государства и развития финансового сектора Министерства национальной экономики Республики Казахстана в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 мая 2023 года № 79
Правила определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства (далее - Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее - Бюджетный кодекс) и определяют порядок определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства.
2. Размер лимитов правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства округляется с точностью до тысячи тенге.
Глава 2. Порядок определения лимита правительственного долга и долга местных исполнительных органов
3. Лимит правительственного долга на соответствующий финансовый год формируется исходя из лимита правительственного долга на конец года, предшествующего планируемому финансовому году, общего объема финансирования дефицита республиканского бюджета за счет правительственного заимствования на внутреннем рынке и правительственного заимствования на внешнем рынке в планируемом финансовом году с учетом расчетного курса обмена валют по формулам согласно приложению 1 к настоящим Правилам и вносится на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.

Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 25 мамырдағы № 79 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 26 мамырда № 32587 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 203-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекет міндеттемелерін басқару және қаржы секторын дамыту саясаты департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсiн.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 25 мамырдағы
№ 79 бұйрығымен
бекітілген
Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (бұдан әрі – Бюджет кодексі) сәйкес әзірленді және үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау тәртібін белгілейді.
2. Үкіметтік борыш пен жергілікті атқарушы орган борышы лимиттерінің, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерінің мөлшері мың теңгеге дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
2-тарау. Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін айқындау тәртібі
3. Тиісті қаржы жылына арналған үкіметтік борыш лимиті осы Қағидаларға жоспарланып отырған қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы үкіметтік борыш лимитіне, валюталарды айырбастаудың есептік бағамы ескеріле отырып, жоспарланатын қаржы жылында ішкі нарықтағы үкіметтік қарыз алу және сыртқы нарықтағы үкіметтік қарыз алу есебінен республикалық бюджет тапшылығын қаржыландырудың жалпы көлеміне сүйене отырып, 1-қосымшаға сәйкес формулалар бойынша қалыптастырылады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізіледі.

4. Уточнение лимита правительственного долга производится в случаях изменения объема дефицита республиканского бюджета, установленного на планируемый финансовый год, или расчетного курса обмена валют при уточнении республиканского бюджета в течение соответствующего финансового года.
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего года в расчетах применяется фактический объем правительственного долга на начало соответствующего финансового года.
5. Лимит правительственного долга может быть превышен в случаях изменения рыночного курса обмена валют по отношению к расчетному курсу тенге к доллару США, предусмотренному в ходе разработки республиканского бюджета на планируемый финансовый год, выпуска государственных ценных бумаг с дисконтом, а также на сумму правительственных внешних займов, поступивших на счет в иностранной валюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
6. Объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа не может превышать размера, равного десяти процентам от суммы собственных доходов местного бюджета и трансфертов общего характера на соответствующий финансовый год.
7. Для определения лимита долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год используются данные центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о состоянии долга местных исполнительных органов на начало планируемого периода.
8. При осуществлении заимствования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в виде получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета и выпуска местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита бюджета города республиканского значения, столицы, в виде выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства и (или) приобретения, выкупа жилья и (или) квартир в объектах долевого участия в жилищном строительстве, а также для финансирования строительства и реконструкции канализационных очистных сооружений в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов и финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости, в виде выпуска местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы, государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана", а также заимствования у международных финансовых организаций в национальной валюте для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития лимит долга формируется:

4. Үкіметтік борыш лимитін нақтылау жоспарланып отырған қаржы жылына белгіленген республикалық бюджет тапшылығының көлемі немесе валюталарды айырбастаудың есептік бағамы өзгерген жағдайларда республикалық бюджетті тиісті қаржы жылы ішінде нақтылау кезінде жүргізіледі.
Бұл ретте тиісті жыл ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда есептеулерде тиісті қаржы жылының басындағы үкіметтік борыштың нақты көлемі қолданылады.
5. Үкіметтік борыш лимиті жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджетті әзірлеу барысында көзделген теңгенің АҚШ долларына есептік бағамына қатысты валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгерген, мемлекеттік бағалы қағаздарды дисконтпен шығарған жағдайларда, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шетел валютасындағы шотына түскен үкіметтік сыртқы қарыздар сомасына асырылуы мүмкін.
6. Жергілікті атқарушы орган борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемі тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттің меншікті кірістері мен жалпы сипаттағы трансферттер сомасының он пайызына тең мөлшерден аспауға тиіс.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышының тиісті қаржы жылына арналған лимитін айқындау үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жергілікті атқарушы органдар борышының жоспарланатын кезеңнің басындағы жай-күйі туралы деректері пайдаланылады.
8. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алу және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің тапшылығын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа түсетін мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы түрінде, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу объектілерінде тұрғын үй және (немесе) пәтерлер салуды және (немесе) сатып алуды, өтеуін төлеп алуды қаржыландыру үшін, сондай-ақ кәріз тазарту құрылыстарын салу мен реконструкциялауды қаржыландыру, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа түсетін мемлекеттiк бағалы қағаздар шығаруы түрінде, "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының "Астана" халықаралық қаржы орталығы алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруы, сондай-ақ орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарынан ұлттық валютада қарыз алуы түрінде қарыз алуды жүзеге асырған кезде борыш лимиті:

1) с учетом суммы собственных доходов местного бюджета и трансфертов общего характера;
2) с учетом возможности самостоятельно обслуживать и погашать свои долги в планируемом финансовом году.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 30.04.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 08.06.2024).
9. Лимит долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на планируемый финансовый год устанавливается в срок до 15 декабря года, предшествующего планируемому, в соответствии с пунктом 2 статьи 210 Бюджетного кодекса по формулам, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Уточнение лимита долга местных исполнительных органов производится в случае изменения бюджетных параметров, при уточнении республиканского бюджета в течение соответствующего финансового года.
В случае образования местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, а также изменения границ административно-территориальной единицы путем выделения или разделения населенных пунктов уточнение лимита долга местных исполнительных органов производится на основании данных центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с учетом заключенных договоров между соответствующими местными исполнительными органами по разделению долга.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 15.08.2023 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок определения лимита предоставления государственных гарантий и поручительств государства
11. Лимит предоставления государственных гарантий и поручительств государства на соответствующий год формируется исходя из объемов расходов республиканского бюджета, затрат на обслуживание правительственного долга, затрат, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства на планируемый финансовый год.
12. Лимиты предоставления государственных гарантий и поручительств государства на соответствующий финансовый год определяются по формулам согласно приложению 3 к настоящим Правилам и вносятся на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
Приложение 1
к Правилам определения лимита
правительственного долга
и долга местного исполнительного
органа, лимитов предоставления
государственных гарантий
и поручительств государства
Формулы определения лимитов правительственного долга
Lgov = Lgov1 + Bdef + (Dgov * E), где:
Lgov – лимит правительственного долга на планируемый финансовый год, рассчитываемый в тенге;
Lgov1 – лимит правительственного долга на конец года, предшествующего планируемому финансовому году.
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего финансового года под Lgov1 применяется фактический объем правительственного долга на конец года, предшествующего планируемому финансовому году.
Bdef – общий объем финансирования дефицита республиканского бюджета за счет правительственного заимствования на внутреннем рынке в национальной валюте в планируемом финансовом году;
Dgov – общий объем финансирования дефицита республиканского бюджета за счет правительственного заимствования на внешнем рынке, приведенный с учетом кросс-курсов в долларах США, в планируемом финансовом году;
Е – расчетный курс тенге к доллару США, предусмотренный в ходе разработки республиканского бюджета на планируемый финансовый год.
При определении лимита правительственного долга на планируемый финансовый год соблюдается следующее требование:

1) жергілікті бюджеттің меншікті кірістері мен жалпы сипаттағы трансферттердің сомасы ескеріле отырып;
2) жоспарланып отырған қаржы жылында өз қарыздарына дербес қызмет көрсету және оларды өтеу мүмкіндігі ескеріле отырып қалыптастырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а 30.04.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 08.06.2024 кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышының жоспарланатын қаржы жылына арналған лимиті жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде Бюджет кодексінің 210-бабының 2-тармағына, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес формулалар бойынша белгіленеді.
10. Жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін нақтылау бюджет параметрлері өзгерген жағдайда, республикалық бюджет тиісті қаржы жылы ішінде нақтыланған кезде жүргізіледі.
Елді мекендерді бөлу немесе бөліп шығару жолымен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрылған, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктің шекаралары өзгерген жағдайда борышты бөлу жөніндегі тиісті жергілікті атқарушы органдар арасында жасалған шарттарды ескере отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның деректері негізінде жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін нақтылау жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.08.2023 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимитін айқындау тәртібі
11. Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін берудің тиісті жылға арналған лимиті жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының, үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындардың, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шығындардың көлемдері негізге алынып қалыптастырылады.
12. Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін берудің тиісті қаржы жылына арналған лимиттері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес формулалар бойынша айқындалады және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізіледі.
Үкіметтік борыштың және
жергілікті атқарушы орган
борышының лимитін,
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін
беру лимиттерін айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Үкіметтік борыш лимитін айқындау формулалары
Lgov = Lgov1 + Bdef + (Dgov * E), мұндағы:
Lgov – жоспарланатын қаржы жылына арналған, теңгемен есептелетін үкіметтік борыш лимиті;
Lgov1 – жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы үкіметтік борыш лимиті.
Бұл ретте тиісті қаржы жылы ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда Lgov1 деп жоспарланып отырған қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы үкіметтік борыштың нақты көлемі қолданылады;
Bdef – жоспарланатын қаржы жылында ішкі нарықтағы ұлттық валютада үкіметтік қарыз алу есебінен республикалық бюджет тапшылығын қаржыландырудың жалпы көлемі;
Dgov – жоспарланатын қаржы жылында сыртқы нарықта республикалық бюджет тапшылығын үкіметтік қарыз алу есебінен қаржыландырудың АҚШ долларындағы кросс-бағамы ескеріле отырып келтірілген жалпы көлемі;
Е – жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджетті әзірлеу барысында көзделген теңгенің АҚШ долларына есептік бағамы.
Жоспарланатын қаржы жылына арналған үкіметтік борыш лимитін айқындау кезінде мынадай талаптар орындалады:

В1 ≤ ExGB * 0,10, где:
B1 – объем затрат на обслуживание правительственного долга на планируемый финансовый год;
ExGB – объем расходов республиканского бюджета на планируемый финансовый год.
Приложение 2
к Правилам определения лимита
правительственного долга
и долга местного
исполнительного органа,
лимитов предоставления
государственных гарантий
и поручительств государства
Формулы определения лимитов долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 23.11.2023 № 178 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Лимит долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на планируемый период определяется согласно следующей формуле:
Lslg = Dlg + RtogchLg * k – Plg, где:
Lslg – лимит долга местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы в планируемом финансовом году;
Dlg – долг местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на начало планируемого финансового года;
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего финансового года под Dlg применяется фактический объем долга местного исполнительного органа на конец года, предшествующего планируемому финансовому году.
При этом в случае образования местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, а также изменения границ административно-территориальной единицы путем выделения или разделения населенных пунктов применяются данные центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета с учетом заключенных договоров между соответствующими местными исполнительными органами по разделению долга.
RtogchLg – прогнозные данные центрального уполномоченного органа по государственному планированию по сумме собственных доходов местного бюджета и трансфертов общего характера в планируемом финансовом году;
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего финансового года учитываются утвержденные данные трансфертов общего характера.
k – поправочный коэффициент для местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы 0,1;
При этом для местного исполнительного органа города республиканского значения с особым статусом, определенным Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", применяется поправочный коэффициент 0,5;
Plg – объем средств местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, направляемых на погашение долга в планируемом финансовом году.

В1 ≤ ExGB * 0,10, мұндағы:
B1 – жоспарланатын қаржы жылына үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындар көлемі;
ExGB – жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының көлемі.
Үкіметтік борыштың және
жергілікті атқарушы орган
борышының лимитін,
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін беру
лимиттерін айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышының лимиттерін айқындау формулалары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 23.11.2023 № 178 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышының жоспарланатын кезеңге арналған лимиті мына формулаға сәйкес айқындалады:
Lslg = Dlg + RtogchLg * k – Plg, мұнда:
Lslg – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы борышының жоспарланатын қаржы жылындағы лимиті;
Dlg – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жоспарланатын қаржы жылының басындағы борышы;
Бұл ретте тиісті қаржы жылы ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда Dlg-ге жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы жергілікті атқарушы орган борышының нақты көлемі қолданылады.
Бұл ретте елді мекендерді бөлу немесе бөліп шығару жолымен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары құрылған, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірліктің шекаралары өзгерген жағдайда тиісті жергілікті атқарушы органдар арасында борышты бөлу бойынша жасалған шарттарды ескере отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның деректері қолданылады.
RtogchLg – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның жоспарланатын қаржы жылында жергілікті бюджеттің меншікті кірістері мен жалпы сипаттағы трансферттердің сомасы бойынша болжамды деректері;
Бұл ретте тиісті қаржы жылы ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда жалпы сипаттағы трансферттердің бекітілген деректері ескеріледі.
k – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы үшін түзету коэффициенті 0,1;
Бұл ретте "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы үшін түзету коэффициенті 0,5;
Plg – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жоспарланатын қаржы жылында борышты өтеуге жұмсалатын қаражатының көлемі.

2. Определяемый лимит долга соответствует следующему требованию:
В2 ≤ RtogchLg * к, где:
B2 – прогнозные данные центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по планируемым объемам затрат на погашение и обслуживание долга соответствующего местного исполнительного органа в планируемом финансовом году.
Приложение 3
к Правилам определения лимита
правительственного долга и
долга местного исполнительного
органа, лимитов предоставления
государственных гарантий и
поручительств государства
Формулы определения лимита предоставления государственных гарантий и поручительств государства
При определении лимита предоставления государственных гарантий и поручительств государства соблюдается следующее требование:
LGgov ≤ (ExGB * 0,15) - В1-B2, где:
LGgov – лимит предоставления государственных гарантий и поручительств государства на планируемый финансовый год;
ExGB – объем расходов республиканского бюджета на планируемый финансовый год;
В1 – объем затрат на обслуживание правительственного долга на планируемый финансовый год;
В2 – объем затрат, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства на планируемый финансовый год.

2. Айқындалатын борыш лимиті мынадай талапқа сәйкес келеді:
В2 ≤ RtogchLg * к, мұнда:
B2 – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жоспарланатын қаржы жылында тиісті жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындардың жоспарланатын көлемі бойынша болжамды деректері.
Үкіметтік борыштың және
жергілікті атқарушы орган
борышының лимитін,
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін
беру лимиттерін айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимитін айқындау формулалары
Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимитін айқындау кезінде мынадай талаптар сақталады:
LGgov ≤ (ExGB * 0,15) - В1-B2, мұндағы:
LGgov – жоспарланатын қаржы жылына арналған мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиті;
ExGB – жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының көлемі;
В1 – жоспарланатын қаржы жылына үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындар көлемі;
В2 – жоспарланатын қаржы жылына арналған мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шығындар көлемі.