Об утверждении Правил осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 42. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июня 2023 года № 32832.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с подпунктом 2) статьи 15 Социального кодекса Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативный правовой акт Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 июня 2023 года № 42
Правила осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов
Глава 1. Общие положения
1. Правила осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 15 Социальным кодексом Республики Казахстан (далее - Социальный кодекс) и законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг) и устанавливают порядок осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов.
Положения Правил не распространяются на управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, осуществляемое в рамках договора доверительного управления, заключаемого между Национальным Банком Республики Казахстан и единым накопительным пенсионным фондом.

Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 42 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 16 маусымда № 32832 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 15-бабының 2) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актісінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 7 маусымдағы
№ 42 Қаулыға
1-қосымша
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 15-бабының 2) тармақшасына және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
Қағидалардың ережелері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының арасында жасалатын сенімгерлікпен басқару шартының шеңберінде жүзеге асырылатын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқаруға қолданылмайды.

2. В Правилах используются следующие понятия:
1) котировка - ценовые предложения контрпартнеров по финансовым инструментам, полученные посредством почтовой, электронной или факсимильной связи;
2) контрпартнер - юридическое лицо, обладающее правом заключать сделки с финансовыми инструментами в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;
3) "чистые" пенсионные активы - пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда за вычетом обязательств, относящихся к пенсионным активам (обязательств по пенсионным выплатам, переводам и аналогичных обязательств);
4) уполномоченный орган - уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
5) международная финансовая организация - организация, имеющая международный статус, созданная и действующая на основании международного договора (соглашения) либо устава.
3. Для целей Правил помимо рейтинговых оценок агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch (Мудис Инвесторс Сервис и Фич) (далее - другие рейтинговые агентства), установленные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318).
4. Единый накопительный пенсионный фонд и (или) добровольный накопительный пенсионный фонд действуют исключительно в интересах вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, получателей пенсионных выплат.
5. Управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда осуществляется в соответствии со статьями 36 и 37 Социального кодекса.
6. Единый накопительный пенсионный фонд или добровольный накопительный пенсионный фонд производят расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов в соответствии с приложением 1 "Расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов" к Правилам.

2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) баға белгілеу - пошта, электрондық немесе факсимильдік байланыс арқылы алынған қарсы әріптестердің қаржы құралдары бойынша баға ұсыныстары;
2) қарсы әріптес - Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес қаржы құралдарымен мәмілелер жасау құқығы бар заңды тұлға;
3) "таза" зейнетақы активтері - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтеріне жататын міндеттемелер (зейнетақы төлемдері, аударымдар бойынша міндеттемелер және ұқсас міндеттемелер) шегерілгеннен кейінгі зейнетақы активтері;
4) уәкілетті орган - қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкiлеттi орган;
5) халықаралық қаржы ұйымы - халықаралық шарт (келісім) не жарғы негізінде құрылған және жұмыс істеп тұрған, халықаралық мәртебесі бар ұйым.
3. Қағидалардың мақсаттары үшін Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің рейтингтік бағалауымен қатар уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) Moody's Investors Service және Fitch (Мудис Инвесторс Сервис және Фич) агенттіктерінің "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) белгіленген рейтингтік бағалауларды қабылдайды.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры айрықша түрде міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, олар үшін міндетті кәсіби зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың, зейнетақы төлемдерін алушылардың мүддесіне қызмет етеді.
5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін басқару Әлеуметтік кодекстің 36 және 37-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебін Қағидаларға "Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнының есебі" 1-қосымшаға сәйкес жүргізеді.

7. Единый накопительный пенсионный фонд производит расчет стоимости условной единицы пенсионных обязательств в соответствии с приложением 2 к Правилам.
8. Добровольный накопительный пенсионный фонд размещает пенсионные активы, сформированные за счет добровольных пенсионных взносов, привлекаемых в порядке и на условиях, установленных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, в финансовые инструменты, указанные в приложении 3 к Правилам.
Размер инвестиций за счет пенсионных активов в финансовые инструменты, указанные в приложении 3 к Правилам, устанавливается инвестиционной декларацией добровольного накопительного пенсионного фонда.
9. Добровольный накопительный пенсионный фонд, осуществляющий инвестиционное управление пенсионными активами единого накопительного пенсионного фонда, ведет раздельный учет пенсионных активов, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, привлекаемых в порядке и на условиях, установленных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов (далее – пенсионные активы добровольного накопительного пенсионного фонда), и пенсионных активов, принятых в инвестиционное управление от единого накопительного пенсионного фонда, сформированных за счет добровольных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов.
В системе внутреннего учета добровольного накопительного пенсионного фонда пенсионные активы единого накопительного пенсионного фонда обособляются от собственных активов добровольного накопительного пенсионного фонда и пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда путем их учета на забалансовых счетах добровольного накопительного пенсионного фонда, и на них не обращается взыскание по обязательствам добровольного накопительного пенсионного фонда.
10. Единый накопительный пенсионный фонд, добровольные накопительные пенсионные фонды осуществляют свою деятельность в соответствии с требованиями к порядку формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, установленными статьей 59 Социального кодекса.
Глава 2. Порядок осуществления инвестиционной деятельности
11. Сделки за счет пенсионных активов совершаются добровольным накопительным пенсионным фондом на основании инвестиционного решения, принятого инвестиционным комитетом добровольного накопительного пенсионного фонда уполномоченным на принятие инвестиционных решений в соответствии с инвестиционной декларацией добровольного накопительного пенсионного фонда.

7. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зейнетақы міндеттемелерінің шартты бірлігінің құнын есептеуді жүргізеді.
8. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленген тәртіпте және талаптармен тартылатын ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтерін Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген қаржы құралдарына орналастырады.
Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген зейнетақы активтері есебінен қаржы құралдарына инвестициялардың мөлшері ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясында белгіленеді.
9. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта белгіленген тәртіпте және талаптармен тартылатын ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы активтерінің (бұдан әрі – ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері) және ерікті зейнетақы жарналары, міндетті зейнетақы жарналары және міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған, инвестициялық басқаруға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан қабылданған зейнетақы активтерінің есебін жеке-жеке жүргізеді.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі есебінің жүйесінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтерінен және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінен ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының баланстан тыс шоттарында есепке алынуы арқылы жекеленеді және олардан ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының міндеттемелері бойынша өндіріліп алынбайды.
10. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары өз қызметін Әлеуметтік кодекстің 59-бабында белгіленген тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін қалыптастыру тәртібіне қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырады.
2-тарау. Инвестициялық қызметті жүзеге асыру тәртібі
11. Зейнетақы активтері есебінен мәмілелерді ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық декларациясына сәйкес инвестициялық шешімдер қабылдауға уәкілетті ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық комитеті қабылдаған инвестициялық шешім негізінде жасайды.

12. Сделки за счет пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда заключаются на международных (иностранных) рынках ценных бумаг при соблюдении следующих условий:
1) сделка по покупке акций (депозитарных расписок) заключается по цене, не превышающей максимального значения цены по данному финансовому инструменту, сложившейся в день заключения сделки на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращается данный финансовый инструмент, согласно информации, представленной в информационных аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер);
2) сделка по продаже акций (депозитарных расписок) заключается по цене не ниже минимального значения цены по данному финансовому инструменту, сложившейся в день заключения сделки на международных (иностранных) фондовых биржах, на которых обращаются данные финансовые инструменты, согласно информации, представленной в информационных аналитических системах Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер);
3) по долговым ценным бумагам, за исключением долговых ценных бумаг, по которым установлена гарантия эмитента по полному возврату суммы основного долга, а также по производным финансовым инструментам имеется распечатка котировок на покупку и (или) продажу с информационных аналитических систем Bloomberg (Блумберг) или Reuters (Рейтер), либо при отсутствии таких котировок, имеется не менее трех котировок от трех различных контрпартнеров. Если контрпартнер не котирует данный финансовый инструмент, сообщение контрпартнера об отсутствии котировок или отказе в котировании финансового инструмента включается в отчет (документ) о заключении сделки;
4) контрпартнером по данной сделке выступает международная (иностранная) финансовая организация, обладающая рейтингом не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
5) расчеты по сделкам с данными финансовыми инструментами, за исключением производных финансовых инструментов, осуществляются через международные (зарубежные) расчетно-депозитарные системы по принципу "поставка против платежа", при котором исполнение обязательств одной стороной сделки по поставке финансового инструмента или денег невозможно без исполнения другой стороной сделки встречных обязательств по поставке денег или финансового инструмента.
13. Сделки за счет пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке, а также с производными финансовыми инструментами, заключаются исключительно на организованном рынке, за исключением случаев:

12. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен мәмілелер бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында мынадай талаптар сақталған жағдайда жасалады:
1) акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сатып алу бойынша мәмілелер Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық талдамалық жүйелерде берілген ақпаратқа сәйкес осы қаржы құралы айналыста болатын халықаралық (шетелдік) қор биржаларында мәмілелерді жасау күнінде қалыптасқан осы қаржы құралы бойынша бағаның ең жоғарғы мәнінен аспайтын баға бойынша жасалады;
2) акцияларды (депозитарлық қолхаттарды) сату бойынша мәмілелер Bloomberg (Блумберг) немесе Reuters (Рейтер) ақпараттық талдамалық жүйелерде берілген ақпаратқа сәйкес осы қаржы құралдары айналыста болатын халықаралық (шетелдік) қор биржаларында мәмілелерді жасау күні қалыптасқан осы қаржы құралы бойынша бағаның ең төмен мәнінен аспайтын баға бойынша жасалады;
3) негізгі борыш сомасын толық қайтару бойынша эмитенттің кепілдігі белгіленген борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, борыштық бағалы қағаздар бойынша, сондай-ақ туынды қаржы құралдары бойынша Bloomberg (Bloomberg) немесе Reuters (Reuters) ақпараттық талдамалық жүйелерден сатып алуға және (немесе) сатуға арналған басып шығарылған баға белгілеулер бар не мұндай баға белгілеулер болмаған кезде үш түрлі қарсы серіктестерден кемінде үш баға ұсынысы бар. Егер қарсы серіктес осы қаржы құралына баға белгілемесе, қарсы серіктестің баға белгілеулердің жоқтығы немесе қаржы құралына баға белгілеуден бас тарту туралы хабарламасы мәміле жасасу туралы есепке (құжатқа) енгізіледі;
4) Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық (шетелдік) қаржы ұйымы осы мәміле бойынша қарсы әріптес болып табылады;
5) туынды қаржы құралдарын қоспағанда, осы қаржы құралдары бойынша жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысу бір тараптың қаржы құралын немесе ақшаны жеткізу бойынша міндеттемелерді орындауы басқа тараптың ақшаны немесе қаржы құралын жеткізу бойынша қарсы міндеттемелерді орындамауынсыз мүмкін болмайтын "төлемге қарсы жеткізілім" қағидаты бойынша халықаралық (шетелдік) есептік-депозитарлық жүйелер арқылы жүзеге асырылады.
13. Мына жағдайларды:

1) конвертации эмитентом имеющихся в инвестиционном портфеле облигаций в акции;
2) реализации права преимущественной покупки;
3) требования выкупа имеющихся в инвестиционном портфеле акций у эмитента, согласно статье 27 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах";
4) реализации ценных бумаг, подвергнутых фондовой биржей делистингу;
5) обмена ценных бумаг и иных обязательств эмитента на другие ценные бумаги данного эмитента, выпущенные в целях реструктуризации обязательств эмитента;
6) реализации ценных бумаг, по которым фондовой биржей на момент заключения сделки торги открыты не были;
7) осуществления эмитентом выкупа собственных ценных бумаг;
8) заключения сделок на международных (иностранных) рынках по купле-продаже финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) эмитентами - резидентами Республики Казахстан и эмитентами - нерезидентами Республики Казахстан, торгуемых на международных (иностранных) рынках ценных бумаг, с учетом особенностей, установленных пунктом 12 Правил;
9) заключения сделок с производными финансовыми инструментами, совершенных с учетом требований, предусмотренных пунктами 12, 25 и 26 Правил.
14. При приобретении добровольным пенсионным фондом за счет пенсионных активов долговых ценных бумаг, по которым установлена гарантия эмитента по полному возврату суммы основного долга, расчеты осуществляются по принципу "поставка против платежа" с учетом требований, предусмотренных приложением 3 к Правилам.
15. Сделки за счет пенсионных активов добровольных накопительных пенсионных фондов, за исключением сделок на организованном рынке, а также в случаях, предусмотренных пунктом 12 Правил и договором кастодиального обслуживания пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда, не заключаются с:
1) аффилированными лицами добровольного накопительного пенсионного фонда;
2) доверительными управляющими акциями добровольного накопительного пенсионного фонда, принадлежащими крупным акционерам добровольного накопительного пенсионного фонда;
3) доверительными управляющими акциями, выпущенными крупными акционерами добровольного накопительного пенсионного фонда, и (или) долями участия в уставном капитале крупных акционеров добровольного накопительного пенсионного фонда;
4) аффилированными лицами доверительных управляющих, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта Правил.

1) эмитент инвестициялық портфеліндегі облигацияларды акцияларға айырбастауын;
2) басымдықпен сатып алу құқығын жүзеге асыруды;
3) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес эмитенттің инвестициялық портфеліндегі бар акцияларды сатып алу талабын;
4) қор биржасы делистингке ұшыратқан бағалы қағаздарды сатуды;
5) эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау мақсатында шығарылған осы эмитенттің басқа бағалы қағаздарына эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де міндеттемелерін айырбастауды;
6) қор биржасы мәмілені жасау кезінде сауда-саттық ашылмаған бағалы қағаздарды сатуды;
7) эмитенттің меншікті бағалы қағаздарын сатып алуын жүзеге асыруды;
8) Қазақстан Республикасының резидент- эмитенттері және Қазақстан Республикасының бейрезидент- эмитенттері шығарған (ұсынған), бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында Қағидалардың 12-тармағында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, саудаланатын қаржы құралдарын сатып алу-сату бойынша халықаралық (шетелдік) нарықтарда мәмілелер жасауды;
9) Қағидалардың 12, 25 және 26 -тармақтарында көзделген талаптарды ескере отырып туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау жағдайларын қоспағанда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен қайталама нарықта жасалатын мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен, сондай-ақ туынды қаржы құралдармен мәмілелер айрықша түрде ұйымдастырылған нарықта жасалады.
14. Ерікті зейнетақы қоры олар бойынша негізгі борыш сомасын толық қайтару бойынша эмитенттің кепілдігі белгіленген зейнетақы активтері есебінен борыштық бағалы қағаздар сатып алған кезде есеп айырысулар Қағидаларға 3-қосымшада көзделген талаптар ескеріле отырып, "төлемге қарсы жеткізілім" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
15. Ұйымдастырылған нарықтағы мәмілелерді, сондай-ақ Қағидалардың 12-тармағында және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтеріне кастодиандық қызмет көрсету шартында көзделген жағдайларды қоспағанда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен жасалатын мәмілелер мыналармен:
1) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының үлестес тұлғаларымен;
2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ірі акционерлеріне тиесілі ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының акцияларын сенімгерлік басқарушылармен;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ірі қатысушылары шығарған акцияларды және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ірі акционерлерінің жарғылық капиталында қатысу үлестерін сенімгерлік басқарушылармен;
4) Қағидалардың осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген сенімгерлік басқарушылардың үлестес тұлғаларымен жасалмайды.

16. Добровольный накопительный пенсионный фонд не приобретает за счет пенсионных активов доли участия в уставных капиталах аффилированных лиц, акции, выпущенные аффилированными лицами, либо депозитарные расписки, базовым активом которых являются такие акции, за исключением акций, входящих в список фондовой биржи, параметры которого используются в целях расчета индекса рынка акций фондовой биржи (представительский список фондовой биржи), либо депозитарных расписок, базовым активом которых являются такие акции.
17. Добровольный накопительный пенсионный фонд не заключает сделки за счет пенсионных активов по приобретению финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) лицами, указанными в пункте 15 Правил, и входящих в перечень, определенный пунктом 2 приложения 3 к Правилам.
18. Добровольный накопительный пенсионный фонд не принимает инвестиционные решения по покупке ценных бумаг за счет пенсионных активов с даты:
1) дефолта эмитента (за исключением обмена ценных бумаг и иных обязательств эмитента на ценные бумаги данного эмитента, выпущенные в целях реструктуризации обязательств эмитента);
2) перевода ценных бумаг эмитента в категорию "буферная категория" официального списка фондовой биржи;
3) приостановления фондовой биржей торгов с данными ценными бумагами.
19. Сделки купли-продажи государственных и негосударственных ценных бумаг, совершенные на организованном рынке с участием пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда, заключаются методом открытых торгов, за исключением сделок по покупке государственных и негосударственных ценных бумаг при их первичном размещении.
Сделки "обратного репо", совершаемые за счет пенсионных активов, заключаются на срок не более тридцати календарных дней.
Предметом операций "обратного репо", совершаемых с участием пенсионных активов, являются государственные ценные бумаги Республики Казахстан.
20. Если в результате каких-либо обстоятельств структура портфеля финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда, перестанет соответствовать условиям, установленным Правилами, пруденциальным нормативам, установленным для добровольных накопительных пенсионных фондов, добровольный накопительный пенсионный фонд незамедлительно прекращает инвестиционную деятельность, связанную с таким несоответствием, и в течение одного рабочего дня сообщает в уполномоченный орган о факте и причинах данного несоответствия с приложением плана мероприятий по его устранению с указанием наименования мероприятий, руководящих работников добровольного накопительного пенсионного фонда, ответственных за их исполнение, и сроков исполнения.

16. Өлшемдері қор биржасының акциялар нарығының индексін есептеу мақсатында пайдаланылатын, қор биржасының тізіміне (қор биржасының өкілдік тізіміне) кіретін акцияларды не осындай акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттарды қоспағанда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтері есебінен үлестес тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлестерін, үлестес тұлғалар шығарған акцияларды не осындай акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттарды сатып алмайды.
17. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтері есебінен Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген тұлғалар шығарған (ұсынған) және Қағидаларға 3-қосымшаның 2-тармағында айқындалған тізбеге кіретін қаржы құралдарын сатып алу бойынша мәмілелерді жасамайды.
18. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтері есебінен бағалы қағаздарды сатып алу бойынша инвестициялық шешімдерді:
1) эмитент дефолт болған (эмитенттің бағалы қағаздарын және өзге де міндеттемелерін осы эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау мақсатында шығарылған эмитенттің бағалы қағаздарына айырбастауды қоспағанда);
2) эмитенттің бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізімінің "буферлік санаты" санатына аударылған;
3) қор биржасы осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұрған күннен бастап қабылдамайды.
19. Мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздарды бастапқы орналастыру кезінде сатып алу бойынша мәмілелерді қоспағанда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің қатысуымен ұйымдастырылған нарықта жасалған мемлекеттік және мемлекеттік емес бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелері ашық сауда-саттық әдісімен жасалады.
Зейнетақы активтері есебінен жасалатын "кері репо" мәмілелері күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге жасалады.
Зейнетақы активтерінің қатысуымен жасалатын "кері репо" операцияларының нысанасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары болып табылады.
20. Егер қандай да болмасын жағдайлардың нәтижесінде ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдары портфелінің құрылымы Қағидаларда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары үшін белгіленген пруденциялық нормативтерде белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры осындай сәйкессіздікпен байланысты инвестициялық қызметін дереу тоқтатады және бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органға іс-шаралардың атауын, олардың орындалуына жауапты ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының басшы қызметкерлерін және орындалу мерзімдерін көрсете отырып, сәйкессіздікті жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, осы сәйкессіздік фактісі мен себептері туралы хабарлайды.

21. Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий в течение пяти рабочих дней. При одобрении плана мероприятий уполномоченным органом добровольный накопительный пенсионный фонд приступает к его реализации и представляет в уполномоченный орган отчеты о выполнении мероприятий, установленных планом мероприятий. При получении замечаний уполномоченного органа к плану мероприятий добровольный накопительный пенсионный фонд представляет в уполномоченный орган откорректированный план мероприятий не позднее пяти рабочих дней с даты получения письма уполномоченного органа о результатах рассмотрения плана мероприятий.
22. Срок размещения пенсионных активов добровольным накопительным пенсионным фондом во вклад в банке второго уровня Республики Казахстан не превышает тридцати шести месяцев. Сумма вклада и сумма вознаграждения по нему зачисляются на инвестиционные счета добровольного накопительного пенсионного фонда не позднее дня, следующего за датой истечения срока договора банковского вклада.
23. Пенсионные активы, поступающие на инвестиционные счета добровольного накопительного пенсионного фонда в банке-кастодиане, на корреспондентские счета банка-кастодиана добровольного накопительного пенсионного фонда в международных (иностранных) банках-кастодианах и на счета банка-кастодиана в международных (иностранных) организациях - участниках международных (иностранных) депозитарно-расчетных систем, подлежат инвестированию в полном объеме за вычетом текущих обязательств в течение десяти рабочих дней в отношении национальной валюты, тридцати календарных дней в отношении иностранной валюты.
24. Если ценные бумаги перестают соответствовать требованиям приложения 3 к Правилам, добровольный накопительный пенсионный фонд реализует такие ценные бумаги в течение одного года с даты наступления вышеуказанного события.
25. Сделки с производными финансовыми инструментами за счет пенсионных активов заключаются добровольным накопительным пенсионным фондом только в целях хеджирования в случае, если базовый актив данных производных финансовых инструментов входит в состав пенсионных активов.
26. При заключении добровольным накопительным пенсионным фондом сделок своп, опционов и форвардов на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан контрпартнер по указанной сделке является финансовой организацией Республики Казахстан, обладающей рейтингом не ниже "В" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств при наличии не менее трех котировок от трех различных контрпартнеров по соответствующим инструментам.

21. Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын бес жұмыс күні ішінде қарайды. Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған жағдайда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры оны іске асыруға кіріседі және уәкілетті органға іс-шаралар жоспарында белгіленген іс-шаралардың орындалғаны туралы есептер береді. Іс-шаралар жоспарына уәкілетті органның ескертулерін алған жағдайда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры уәкілетті органның іс-шаралар жоспарын қарау нәтижелері туралы хатын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға түзетілген іс-шаралар жоспарын ұсынады.
22. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі салымға орналастыру мерзімі отыз алты айдан аспайды. Салымның сомасы мен ол бойынша сыйақының сомасы ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық шоттарына банк салымы шартының мерзімі аяқталған күннен кейінгі күннен кешіктірмей есепке жатқызылады.
23. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банктегі инвестициялық шоттарына, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкінің халықаралық (шетелдік) кастодиан-банктердегі корреспонденттік шоттарына және кастодиан-банктің халықаралық (шетелдік) депозитарлық-есеп айырысу жүйелерінің қатысушылары – халықаралық (шетелдік) ұйымдардағы шоттарына келіп түсетін зейнетақы активтері ағымдағы міндеттемелер шегеріле отырып, ұлттық валютаға қатысты он жұмыс күні ішінде, шетел валютасына қатысты күнтізбелік отыз күн ішінде толық көлемде инвестициялауға жатады.
24. Егер бағалы қағаздар Қағидаларға 3-қосымшаның талаптарына сәйкес келмегенде, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры жоғарыда көрсетілген оқиға басталған күннен бастап бір жыл ішінде осындай бағалы қағаздарды сатады.
25. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерінің есебінен туынды қаржы құралдармен мәмілелерді егер осы туынды қаржы құралдарының базалық активі зейнетақы активтерінің құрамына кірген жағдайда, хеджирлеу мақсатында ғана жасайды.
26. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры Қазақстан Республикасы бағалы қағаздарының ұйымдастырылмаған нарығында своп, опцион мен форвард мәмілелерін жасаған кезде көрсетілген мәміле бойынша қарсы әріптес тиісті құралдар бойынша түрлі үш қарсы әріптестен үштен кем емес баға белгіленімі болған кезде Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының қаржы ұйымы болып табылады.

27. Если единый накопительный пенсионный фонд или добровольный накопительный пенсионный фонд самостоятельно управляют собственным инвестиционным портфелем, сделки за счет собственных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда совершаются на основании инвестиционного решения, принятого инвестиционным комитетом единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, уполномоченным на принятие инвестиционных решений в соответствии с политикой инвестирования собственных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда.
28. Единый накопительный пенсионный фонд за счет собственных активов не участвует в создании и деятельности юридических лиц как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами, за исключением создания:
страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни";
управляющих инвестиционным портфелем;
организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность;
юридических лиц, не являющихся финансовыми организациями, осуществляющих консалтинговую или актуарную деятельности.
29. Сделки за счет собственных активов добровольного накопительного пенсионного фонда, не заключаются с лицами, указанными в пункте 15 Правил.
30. Сделки с производными финансовыми инструментами за счет собственных активов добровольного накопительного пенсионного фонда заключаются только в целях хеджирования в случае, если базовый актив входит в состав собственных активов добровольного накопительного пенсионного фонда.
31. Сделки за счет собственных активов добровольного накопительного пенсионного фонда заключаются на международных (иностранных) рынках ценных бумаг при соблюдении условий, указанных в пункте 12 Правил.
32. Сделки за счет собственных активов добровольного накопительного пенсионного фонда с государственными ценными бумагами и негосударственными ценными бумагами на вторичном рынке, а также с производными финансовыми инструментами, заключаются исключительно на организованном рынке, за исключением случаев, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) пункта 13 Правил и следующих случаев:
1) заключения сделок на международных (иностранных) рынках по купле-продаже финансовых инструментов, выпущенных (предоставленных) эмитентами - резидентами Республики Казахстан и эмитентами - нерезидентами Республики Казахстан, торгуемых на международных (иностранных) рынках ценных бумаг, с учетом особенностей, установленных пунктом 12 Правил;

27. Егер бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры меншікті инвестициялық портфелін дербес басқарса, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен мәмілелер бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтерін инвестициялау саясатына сәйкес инвестициялық шешімдерді қабылдауға уәкілетті бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық комитеті қабылдаған инвестициялық шешім негізінде жасалады.
28. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры меншікті активтері есебінен:
"өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарын;
инвестициялық портфельді басқарушыларды;
брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды;
консалтингтік немесе актуарлық қызметті жүзеге асыратын қаржы ұйымы болып табылмайтын заңды тұлғаларды құруды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында да, оның шегіннен тыс та заңды тұлғаларды құруға және олардың қызметіне қатыспайды.
29. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен мәмілелер Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген тұлғалармен жасалмайды.
30. Егер базалық актив ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтерінің құрамына кірген жағдайда, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен туынды қаржы құралдарымен мәмілелер хеджирлеу мақсатында ғана жасалады.
31. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен мәмілелер бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген талаптар сақталған кезде жасалады.
32. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтері есебінен мемлекеттік бағалы қағаздармен және мемлекеттік емес бағалы қағаздармен қайталама нарықтағы, сондай-ақ туынды қаржы құралдарымен мәмілелер Қағидалардың 13-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көзделген жағдайларды және мына жағдайларды:
1) бағалы қағаздардың халықаралық (шетелдік) нарықтарында Қағидалардың 12-тармағында белгіленген ерекшеліктер ескеріле саудаланатын, Қазақстан Республикасының резидент-эмитенттері және Қазақстан Республикасының бейрезидент-эмитенттері шығарған (ұсынған) қаржы құралдарын сатып алу-сату бойынша халықаралық (шетелдік) нарықтарда мәмілелерді жасауды;

2) заключения сделок с производными финансовыми инструментами, совершенных с учетом требований, предусмотренных пунктами 30, 31, 32 и 33 Правил.
33. При заключении добровольным накопительным пенсионным фондом сделок своп, опционов и форвардов на неорганизованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан контрпартнер по указанной сделке является финансовой организацией Республики Казахстан, обладающей рейтингом не ниже "В" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств при наличии не менее трех котировок от трех различных контрпартнеров по соответствующим инструментам.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности единого
накопительного пенсионного
фонда и (или) добровольных
накопительных пенсионных фондов
Расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов
1. Единый накопительный пенсионный фонд еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца производит расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов.
2. Добровольный накопительный пенсионный фонд еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца производит расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов.
3. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда рассчитывается в соответствии с пунктом 4 настоящего приложения.
4. Стоимость одной условной единицы пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда рассчитывается единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца по формуле:
Ci - стоимость одной условной единицы пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца;
ПАi - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда на конец данного дня, рассчитанная в соответствии с пунктом 5 настоящего приложения (с учетом особенностей, установленных Правилами);
УEi - общее количество условных единиц пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда на конец данного дня, рассчитанное в соответствии с пунктом 6 настоящего приложения.

2) Қағидалардың 30, 31, 32 және 33-тармақтарында көзделген талаптар ескеріле отырып жасалған туынды қаржы құралдармен мәмілелер жасасуды қоспағанда, ұйымдастырылған нарықта ғана жасалады.
33. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры Қазақстан Республикасы бағалы қағаздарының ұйымдастырылмаған нарығында своп, опцион мен форвард мәмілелерін жасаған кезде көрсетілген мәміле бойынша қарсы әріптес тиісті құралдар бойынша түрлі үш қарсы әріптестен үштен кем емес бағам белгіленімі болған кезде Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкала бойынша "В"-дан төмен емес рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының қаржы ұйымы болып табылады.
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы
қорының және (немесе) ерікті
жинақтаушы зейнетақы
қорларының
қызметін жүзеге асыру
қағидаларына
1-қосымша
Зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнының есебі
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры апта сайын айдың әрбір бірінші аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебін жүргізеді.
2. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры апта сайын айдың әрбір бірінші аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебін жүргізеді.
3. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны осы қосымшаның 4-тармағына сәйкес есептеледі.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры апта сайын айдың әрбір бірінші аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша мынадай формула бойынша есептейді:
Қi - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің айдың әрбір бірінші аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша құны;
ЗАi - осы күннің соңындағы жағдай бойынша осы қосымшаның 5-тармағына сәйкес (Қағидаларда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып) есептелген бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны;
ШБi - осы күннің соңындағы жағдай бойынша осы қосымшаның 6-тармағына сәйкес есептелген бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны.

5. Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных Правилами):
ПАі = ПА (і-1) + Bi + Ti + Пі1 + Пi2- Hi + НПі + S, где:
ПА (i-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда на конец предыдущего календарного дня;
Bi - пенсионные взносы, поступившие в единый накопительный пенсионный фонд или добровольный накопительный пенсионный фонд за данный день;
Ti - переводы пенсионных активов, полученные из доверительного управления управляющего инвестиционным портфелем и (или) Национального Банка Республики Казахстан, из добровольных накопительных пенсионных фондов, поступившие в единый накопительный пенсионный фонд или добровольный накопительный пенсионный фонд за данный день;
Пi1 - пеня, полученная единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом в данный день за несвоевременное перечисление пенсионных взносов;
Пi2 - пеня, полученная единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом в данный день за несвоевременное инвестирование пенсионных активов;
Hi - начисленные за данный день пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, переводы из единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда в добровольные накопительные пенсионные фонды, переводы из единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда в страховую организацию, единовременные пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, переводы из единого накопительного пенсионного фонда в доверительное управление управляющего инвестиционным портфелем и (или) Национального Банка Республики Казахстан и обязательства по возвратам ошибочно поступивших пенсионных взносов и (или) пени на счет единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда (за исключением ошибочно поступивших сумм, которые признаны в качестве таковых единым накопительным пенсионным фондом или добровольным накопительным пенсионным фондом и обслуживающим его банком-кастодианом в день поступления, не размещены в финансовые инструменты и не зачислены на индивидуальные счета вкладчиков обязательных пенсионных взносов, физических лиц, за которых перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы, получателей пенсионных выплат);
НПi - накопленная сумма нераспределенной прибыли (непокрытого убытка) по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца, которая включает сумму начисленного инвестиционного дохода по пенсионным активам единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда, сумму начисленных комиссионных вознаграждений единого накопительного пенсионного фонда, Национального Банка Республики Казахстан, управляющего инвестиционным портфелем или добровольного накопительного пенсионного фонда и принимается для расчета текущей стоимости "чистых" пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда по состоянию на конец первого рабочего дня недели и на конец последнего календарного дня месяца;
S - сумма возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов.

5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны мына формула бойынша есептеледі (Қағидаларда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып):
ЗАі = ЗА (і-1) + Жi + Ti + Өі1 + Өi2- Еi + БПі + S, мұндағы:
ЗА (i-1) - алдыңғы күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны;
Жi - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына осы күні түскен зейнетақы жарналары;
Ti - инвестициялық портфельді басқарушының және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруынан, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан алынған, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына осы күні келіп түскен зейнетақы активтерінің аударымдары;
Өi1 - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін осы күні алған өсімпұл;
Өi2 - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін уақтылы инвестицияламағаны үшін осы күні алған өсімпұл;
Еi - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан осы күнге есептелген зейнетақы төлемдері, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларына аударымдар, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан сақтандыру ұйымына аударымдар, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделу үшін ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан біржолғы зейнетақы төлемдері, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан инвестициялық портфельді басқарушының және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына аударымдар және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының шотына қателесіп түскен зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлды (бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры және оған қызмет көрсететін кастодиан-банк келіп түскен күні осындай деп таныған қате келіп түскен сомаларды қоспағанда, қаржы құралдарына орналастырылмаған және міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғалардың, зейнетақы төлемдерін алушылардың жеке шоттарына есептелмеген) қайтару бойынша міндеттемелер;
БПi - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері бойынша есептелген инвестициялық кіріс сомасын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, инвестициялық портфельді басқарушының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының есептелген комиссиялық сыйақыларының сомасын қамтитын және аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын есептеу үшін қабылданатын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша бөлінбеген пайданың (өтелмеген зиянның) жинақталған сомасы;
S - инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу сомасы.

6. Общее количество условных единиц пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда на конец каждого календарного дня данного месяца рассчитывается по формуле:
УЕ(i-1) - общее количество условных единиц пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда на конец календарного дня, предшествующего данному дню;
С(i-1) - стоимость одной условной единицы пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда или добровольного накопительного пенсионного фонда на конец календарного дня, предшествующего данному дню.
7. При первоначальном поступлении пенсионных активов в доверительное управление управляющего инвестиционным портфелем от Национального Банка Республики Казахстан или от других управляющих инвестиционным портфелем расчет стоимости условной единицы пенсионных активов осуществляется по текущей стоимости одной условной единицы пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, установленной на начало дня, соответствующего дню поступления пенсионных активов в доверительное управление.
8. При передаче пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда в доверительное управление от одного управляющего инвестиционным портфелем другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан расчет стоимости одной условной единицы пенсионных активов не прерывается и продолжает осуществляться по стоимости одной условной единицы пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, установленной на начало дня передачи пенсионных активов в доверительное управление.
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности единого
накопительного
пенсионного фонда и (или)
добровольных накопительных
пенсионных фондов
Расчет стоимости условной единицы условных пенсионных обязательств
1. Единый накопительный пенсионный фонд еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца производит расчет текущей стоимости условной единицы условных пенсионных обязательств, сформированных за счет обязательных взносов работодателя (далее – условная единица) в соответствии с пунктом 4 настоящего приложения.
2. При поступлении сумм на условный пенсионный счет, поступившая сумма пересчитывается в эквивалентное количество условных единиц, определяемых по текущей стоимости на начало даты поступления сумм. Операции по списанию сумм с условного пенсионного счета осуществляются единым накопительным пенсионным фондом по текущей стоимости условной единицы на начало даты списания.

6. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының осы айдың әрбір күнтізбелік күнінің соңындағы зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны мына формула бойынша есептеледі:
ШБ (і-1) - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының осы күннің алдындағы күнтізбелік соңғы күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірліктерінің жалпы саны;
Қ(і-1) - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының немесе ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының осы күннің алдындағы соңғы күнтізбелік күннің соңындағы жағдай бойынша зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құны.
7. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен немесе инвестициялық портфельді басқа басқарушылардан инвестициялық портфельді басқарушының сенімгерлік басқаруына зейнетақы активтері бастапқы түскен кезде зейнетақы активтерінің шартты бірлігі құнының есебі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің сенімгерлік басқаруға зейнетақы активтері келіп түскен күнге сәйкес келетін күннің басында белгіленген ағымдағы құны бойынша жүзеге асырылады.
8. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан екінші инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға беру кезінде зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігі құнының есебі үзілмейді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруға беру күнінің басында белгіленген құны бойынша жүзеге асыруды жалғастырады.
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының және
(немесе) ерікті жинақтаушы
зейнетақы қорларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Шартты зейнетақы міндеттемелерінің шартты бірлігі құнының есебі
1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры апта сайын айдың әр аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша осы Қосымшаның 4-тармағына сәйкес жұмыс берушінің міндетті жарналары есебінен қалыптасқан шартты зейнетақы міндеттемелерінің шартты бірлігінің (бұдан әрі – шартты бірлік) ағымдағы құнының есебін жүргізеді.
2. Соммалар шартты зейнетақы шотына түскен кезде келіп түскен сомма сомалар түскен күннің басындағы ағымдағы құн бойынша айқындалған шартты бірліктердің балама санында қайта есептеледі. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры шартты зейнетақы шотынан сомаларды есептен шығару бойынша операцияларды есептен шығару күнінің басындағы шартты бірліктің ағымдағы құны бойынша жүзеге асырады.

3. Перечень и порядок проведения операций по учету обязательных пенсионных взносов работодателя и иных поступлений (списаний) на условных пенсионных счетах, включая порядок начисления, списания инвестиционного дохода по операциям списания сумм с условных пенсионных счетов, а также порядок отражения операций на счетах резервных фондов, определяется внутренними документами единого накопительного пенсионного фонда.
4. Единый накопительный пенсионный фонд рассчитывают текущую стоимость условной единицы по следующей формуле:
Ci - стоимость одной условной единицы по состоянию на конец первого рабочего дня каждой недели месяца и на конец последнего календарного дня месяца;
ПАi - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, на конец данного дня, рассчитанная в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил;
УEi - общее количество условных единиц на конец данного дня, рассчитанное в соответствии с пунктом 6 настоящего приложения.
5. Текущая стоимость "чистых" пенсионных активов, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, на конец каждого календарного дня данного месяца рассчитывается по формуле (с учетом особенностей, установленных Правилами):
ПАi = ПА(i-1) + Bi + Дi + Пi – Hi – Квi, где:
ПА(i-1) - текущая стоимость "чистых" пенсионных активов, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, на конец предыдущего календарного дня;
Bi - обязательные пенсионные взносы работодателя, поступившие в единый накопительный пенсионный фонд за данный день;
Дi - инвестиционный доход по пенсионным активам, сформированным за счет обязательных пенсионных взносов работодателя, начисленный за данный день;
Пi - пеня, полученная единым накопительным пенсионным фондом в данный день за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов работодателя;
Hi - начисленные за данный день пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда и обязательства по возвратам ошибочно поступивших пенсионных взносов и (или) пени на счет единого накопительного пенсионного фонда (за исключением ошибочно поступивших сумм, которые признаны в качестве таковых единым накопительным пенсионным фондом и обслуживающим его банком-кастодианом в день поступления, не размещены в финансовые инструменты и не зачислены на условные пенсионные счета физических лиц);
Квi - комиссионное вознаграждение единого накопительного пенсионного фонда, начисленное за данный день.
6. Общее количество условных единиц на конец каждого календарного дня данного месяца рассчитывается по формуле:
УЕ(i-1) - общее количество условных единиц на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню;
С(i-1) - стоимость одной условной единицы на конец последнего календарного дня, предшествующего данному дню.
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности единого
накопительного
пенсионного фонда и (или)
добровольных накопительных
пенсионных фондов
Перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов

3. Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын және шартты зейнетақы шоттарынан сомаларды есептен шығару операциялары бойынша инвестициялық кірісті есепке жатқызу, есептен шығару тәртібін қоса алғанда, шартты зейнетақы шоттарындағы өзге де түсімдерді (есептен шығаруларды) есепке алу бойынша операциялардың тізбесі және оларды жүргізу тәртібі, сондай-ақ резервтік қорлардың шоттарындағы операциялардың көрсету тәртібі бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының ішкі құжаттарымен белгіленеді.
4. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры шартты бірліктің ағымдағы құнын мынадай формула бойынша есептейді:
Қі – айдың әр аптасының бірінші жұмыс күнінің соңындағы және айдың соңғы күнтізбелік күнінің соңындағы жағдай бойынша бір шартты бірлік құны;
ЗАі - осы күннің аяғында осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес есептелген жұмыс берушінің міндетті жарналары есебінен қалыптасқан "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны;
ШБі - осы күннің аяғында осы қосымшаның 6-тармағына сәйкес есептелген шартты бірліктердің жалпы саны.
5. Осы айдың әрбір күнтізбелік күнінің аяғындағы жұмыс берушінің міндетті жарналары есебінен қалыптасқан "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны мына формула бойынша есептеледі (Қағидаларда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып):
ЗАi = ЗА (i-1) + Жi + Кi + Аi - Hi - Ксi, мұнда:
ЗА (і-1) - алдыңғы күнтізбелік күннің аяғындағы жұмыс берушінің міндетті жарналары есебінен қалыптасқан "таза" зейнетақы активтерінің ағымдағы құны;
Жі - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына осы күні түскен жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;
Кі - жұмыс берушінің міндетті жарналары есебінен қалыптасқан қорының зейнетақы активтері бойынша осы күнге есептелген инвестициялық кірісі;
Аі - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры жұмыс берушінің міндетті жарналарын уақтылы аудармағаны үшін осы күні алынған өсімпұл;
Hi - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан осы күнге есептелген зейнетақы төлемдері және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының шотына қателесіп түскен зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлды қайтару бойынша міндеттемелер (бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және оған қызмет көрсететін кастодиан банк түскен күні қателесіп түскен деп таныған, қаржы құралдарына орналастырылмаған және жеке тұлғалардың шартты зейнетақы шоттарына есепке алынбаған сомаларды қоспағанда);
КСі - бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының осы күнге есептелген комиссиялық сыйақысы.
6. Осы айдың әрбір күнтізбелік күнінің аяғындағы шартты бірліктердің жалпы саны мына формула бойынша есептеледі:
ШБ (і-1) - осы күннің алдындағы күнтізбелік соңғы күннің аяғындағы шартты бірліктердің жалпы саны;
Қ (і-1) - осы күннің алдындағы күнтізбелік соңғы күннің аяғындағы бір шартты бірліктің құны.
Бірыңғай жинақтаушы
зейнетақы қорының және
(немесе) ерікті жинақтаушы
зейнетақы қорларының қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Зейнетақы активтерінің есебінен сатып алуға рұқсат берілген қаржы құралдарының тізбесі

1. Перечень финансовых инструментов, в которые добровольный накопительный пенсионный фонд размещает пенсионные активы, и требования, предъявляемые к ним:
Наименование финансового инструмента
1.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан
2.
Долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан
3.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, акционерными обществами "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Фонд проблемных кредитов"
4.
Вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, имеющих долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинг от "kzB+" до "kzBВ-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс), или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств на срок не более тридцати шести месяцев
5.
Негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинг не ниже "АА-" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, а также ценные бумаги, выпущенные Евразийским Банком Развития и номинированные в национальной валюте Республики Казахстан
6.
Долговые ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
7.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями: долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств;
долговые ценные бумаги, выпуск которых осуществляется эмитентом под гарантию родительской организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющей рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, либо родительской организации - резидента, имеющей рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, размер которой соответствует полному объему выпуска негосударственных долговых ценных бумаг;
акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг одного их других рейтинговых агентств;
акции иностранных эмитентов, входящих в состав основных фондовых индексов;

1. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін орналастыратын қаржы құралдарының тізбесі және оларға қойылатын талаптар:
Қаржы құралының атауы
1.
Басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
2.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздар
3.
Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" Ұлттық басқарушы холдингі, "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
4.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің ұлттық шкаласы бойынша "kzВ+"-тен "kzBВ-"-ке дейінгі рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі отыз алты айдан аспайтын мерзімдегі салымдар
5.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "АА-"-тен төмен емес халықаралық рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ Еуразиялық Даму Банкі шығарған және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына номинирленген бағалы қағаздар.
6.
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің борыштық бағалы қағаздары
7.
Шетел ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетел эмитенттерінің борыштық бағалы қағаздары;
мөлшері мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар шығарылымының толық көлеміне сәйкес келетін, Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезиденті бас ұйымның не Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының резиденті бас ұйымның кепілдігіне эмитент шығарылымын жүзеге асыратын борыштық бағалы қағаздар;
Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе олардың басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
Негізгі қор индекстерінің құрамына кіретін шетел эмитенттерінің акциялары;

акции иностранных организаций, признаваемых резидентами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 22-1 Закона о рынке ценных бумаг, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи
8.
Негосударственные ценные бумаги, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств:
акции эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
акции, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "премиум" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи;
акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории "стандарт" сектора "акции" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или акции юридических лиц - резидентов Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте, допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного Финансового Центра "Астана";
долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "В-" по международной шкале агентства Standard & Poor’s (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzBB-" по национальной шкале Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного Финансового Центра "Астана";
паи интервальных паевых инвестиционных фондов, управляющая компания которых является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям сектора "ценные бумаги инвестиционных фондов" площадки "Смешанная" официального списка фондовой биржи;
ценные бумаги, выпущенные в рамках реструктуризации обязательств эмитента в целях обмена на ранее выпущенные ценные бумаги либо иные обязательства данного эмитента
9.
Негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в строке, порядковый номер 8, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:

Бағалы қағаздар нарығы туралы заңның 22-1-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденттері деп танылған шетел ұйымдарының қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары
8.
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздар:
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-" -тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzBB" төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар эмитенттердің акциялары;
қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "премиум" санатының талаптарына сәйкес келетін акциялар;
Қазақстан Республикасының резиденттері – заңды тұлғалардың қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Негізгі" алаңының "акциялар" секторы "стандарт" санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары немесе Қазақстан Республикасының резиденттері – заңды тұлғалардың шетел валютасына номинирленген, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген акциялары;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "В-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар немесе Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұлттық шкаласы бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар;
Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының қор биржасының ресми тізімнің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген борыштық бағалы қағаздары немесе Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Аралас" алаңының "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының талаптарына сәйкес келетін аралық инвестициялық пай қорларының пайлары; эмитенттің бұрын шығарылған бағалы қағаздарына не өзге міндеттемелеріне айырбастау мақсатында осы эмитенттің міндеттемелерін қайта құрылымдау аясында шығарылған бағалы қағаздар
9.
Осы тармақтың реттік нөмірі 8-жолында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ұйымдары шығарған, мына талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар:

1) эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (далее - МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (далее - СФО СШA);
2) аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг, составленной в соответствии с требованиями подпункта 1) настоящей строки, производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;

1) борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) (бұдан әрі - ХҚЕС) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданылатын қаржылық есептілік стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) (бұдан әрі - АҚШ ҚЕС) сәйкес жасайды;
2) осы жолдың 1) тармақшасының талаптарына сәйкес жасалған борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;

3) эмитентом долговых ценных бумаг представлялась фондовой бирже финансовая отчетность эмитента, подтвержденная аудиторским отчетом, или отчет аудитора по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) за периоды, установленные внутренними документами фондовой биржи;
4) наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;

3) борыштық бағалы қағаздар эмитенті аудиторлық есеппен расталған, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген кезеңдердегі эмитенттің қаржылық есептілігін немесе аралық қаржылық ақпаратқа шолу жасау бойынша аудитордың есебін (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық топтамасын) ұсынған;
4) борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;

5) в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу)
10.
Негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в строках, порядковые номера 9 и 10, настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:

5) борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды
10.
Осы тармақтың реттік нөмірлері 9 және 10-жолдарында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарған, мына талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар:

1) эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
2) аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг, составленной в соответствии с требованиями подпункта 1) настоящей строки, производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
3) эмитентом долговых ценных бумаг представлялась фондовой бирже финансовая отчетность эмитента, подтвержденная аудиторским отчетом, или отчет аудитора по обзору промежуточной финансовой информации (полного комплекта промежуточной финансовой отчетности эмитента) за периоды, установленные внутренними документами фондовой биржи;
4) наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
5) в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу)
11.
Паи интервальных и открытых паевых фондов
12.
Аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" и металлические депозиты, в том числе, в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих рейтинговой оценкой не ниже "АА" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, на срок не более двенадцати месяцев
13.
Долговые ценные бумаги, по которым установлена гарантия эмитента по полному возврату суммы основного долга, выпущенные организациями, имеющими рейтинговую оценку не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтинговую оценку аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, которые соответствуют следующим условиям:
срок обращения не превышает трех лет;
условиями выпуска не предусмотрены случаи дефолта государства, эмитента по своим обязательствам
14.
Депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции, указанные в настоящем приложении
2. Суммарный объем инвестиций в следующие финансовые инструменты, не превышает 5 (пяти) процентов от пенсионных активов, находящихся в инвестиционном управлении добровольного накопительного пенсионного фонда:
1.
Негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, включенные в сектор "долговые ценные бумаги" площадки "Основная" официального списка фондовой биржи, или негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, номинированные в иностранной валюте и допущенные к публичным торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного Финансового Центра "Астана"
2.
Паи интервальных паевых инвестиционных фондов, управляющая компания которых является юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям сектора "ценные бумаги инвестиционных фондов" площадки "Смешанная" официального списка фондовой биржи
3.
Паи Exchange Traded Funds (ETF) (Эксчейндж Трэйдэд Фандс), структура активов которых повторяет структуру одного из основных фондовых индексов, или ценообразование по паям которых привязано к основным фондовым индексам
4.

1) борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті ХҚЕС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
2) осы жолдың 1) тармақшасының талаптарына сәйкес жасалған борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдар тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
3) борыштық бағалы қағаздар эмитенті аудиторлық есеппен расталған, қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген кезеңдердегі эмитенттің қаржылық есептілігін немесе аралық қаржылық ақпаратқа шолу жасау бойынша аудитордың есебін (эмитенттің аралық қаржылық есептілігінің толық топтамасын) ұсынған;
4) борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің болуы;
5) борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иелерінің оларды иеліктен шығару (тапсыру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар болмайды
11.
Аралық және ашық пай қорларының пайлары
12.
Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және бұл қауымдастықтың құжаттарында "Лондонның сапалы жеткізілімі" стандарты ретінде белгіленген тазартылған бағалы металдар және он екі айдан аспайтын мерзімге орналастырылған, оның ішінде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "АА"-дан төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент банктеріндегі металл депозиттері
13.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шкаласы бойынша "А-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осындай деңгейдегі рейтингтік бағасы бар, мына талаптарға сәйкес келетін ұйымдар шығарғанайналыс мерзімі үш жылдан аспайды;
шығару талаптарында мемлекеттің, эмитенттің өз міндеттемелері бойынша дефолт жағдайлары көзделмеген
14.
Осы қосымшада көрсетілген акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
2. Мынадай қаржы құралдарына инвестициялардың жиынтық көлемі ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерінің 5 (бес) пайызынан аспайды:
1.
Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының қор биржасының ресми тізімнің "Негізгі" алаңының "борыштық бағалы қағаздар" секторына енгізілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары немесе Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының шетел валютасында номинирленген және "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында жария сауда-саттыққа жіберілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары;
2.
Басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға болып табылатын, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, қор биржасының ресми тізімі "Аралас" алаңының "инвестициялық қорлардың бағалы қағаздары" секторының талаптарына сәйкес келетін аралық инвестициялық пай қорларының пайлары
3.
Активтерінің құрылымы негізгі қор индекстерінің бірінің құрылымын қайталайтын немесе пайлары бойынша баға белгілеу негізгі қор индекстеріне байланысты болатын Exchange Traded Funds (ETF) пайлары (Exchange Traded Funds)
4.

Негосударственные долговые ценные бумаги, указанные в строке 10 пункта 1 настоящего приложения
Приложение 2
к постановлению
Перечень нормативного правового акта Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 237 "Об утверждении Правил осуществления деятельности единого накопительного пенсионного фонда и (или) добровольных накопительных пенсионных фондов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8815).
2. Пункт 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 33 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9317).
3. Пункт 13 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам официального списка ценных бумаг фондовой биржи, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан 24 декабря 2014 года № 244 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам официального списка ценных бумаг фондовой биржи" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10339).
4. Пункт 8 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 54 "Об утверждении Требований к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи и внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15175).
5. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 сентября 2019 года № 151 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19369).

Осы қосымшаның 1-тармағының 10-жолында көрсетілген мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар
Қаулыға 2-қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілерінің құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 237 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8815 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 33 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9317 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 3-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қор биржасы бағалы қағаздарының ресми тізімі мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 244 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10339 болып тіркелген) Қор биржасы бағалы қағаздарының ресми тізімі мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 13-тармағы.
4. "Эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жіберілетін бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасы ресми тізімінің жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды бекіту және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 54 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15175 болып тіркелген) Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 8-тармағы.
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 151 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19369 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5-тармағы.

6. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 июня 2020 года № 68 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20923).
7. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 февраля 2021 года № 31 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22229).
8. Пункт 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 января 2023 года № 2 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования накопительной пенсионной системы" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31848).

6. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 29 маусымдағы № 68 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20923 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агентті Басқармасының 2021 жылғы 15 ақпандағы № 31 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22229 болып тіркелген) Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.
8. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне жинақтаушы зейнетақы жүйесін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агентті Басқармасының 2023 жылғы 23 қаңтардағы № 2 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31848 болып тіркелген) 1-тармағы.