Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 248. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2023 года № 32912.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с абзацем 3 пункта 2 статьи 72 Социального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 248 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 27 маусымда № 32912 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 72-бабы 2-тармағына үшінші абзацы, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларына қоса берілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен қамтамасыз ету:
3) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзаца первого подпункта 4) пункта 2 Правил исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, утвержденных настоящим приказом, который:
до 1 января 2024 года действует в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также физическое лицо, являющееся плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
с 1 января 2024 года до 1 января 2025 года действует в следующей редакции:
"4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 июня 2023 года № 248
Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет

4. Осы бұйрық осы бұйрықпен бекітілген Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидаларының 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлға."
деген редакцияда қолданылатын;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай:
"4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам."
деген редакцияда қолданылатын 2-тармағының 4) тармақшасының бірінші абзацын қоспағанда, 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялық
және аэроғарыштық
өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
2023 жылғы 27 маусымдағы
№ 248 бұйрығына
қосымша
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), 7/социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем третьим пункта 2 статьи 72 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения) размеров, назначения, осуществления, приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственных услуг уполномоченный государственный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений, информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Единый контакт-центр и ведомство по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);

1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 72-бабы 2-тармағының үшінші абзацына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу (айқындау), тағайындау, жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және оларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті мемлекеттік орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде" "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторын, Бірыңғай байланыс орталығы мен міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау ведомствосын енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;

3) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пп. 4) п. 2 предусмотрен в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие с 01.01.2025).
4) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В качестве плательщика социальных отчислений признаются местные исполнительные органы или иные юридические лица при выплате материальной выгоды индивидуальным помощникам в соответствии с абзацем девятым подпункта 31) пункта 2 статьи 319 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), а также оператор интернет-платформы, определенный подпунктом 1) пункта 2 статьи 102 настоящего Кодекса, уплачивающий социальные отчисления за лиц, указанных в подпункте 7) части первой статьи 243 настоящего Кодекса;
5) социальный риск – наступление события, влекущего потерю дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, в результате которого участник системы обязательного социального страхования приобретает право на получение социальных выплат в соответствии с Кодексом;
6) получатель социальной выплаты – физическое лицо, за которое производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении, которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат;
7) социальная выплата по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет (далее – социальная выплата по уходу) - выплата, осуществляемая Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
8) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
9) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 776-1 Налогового кодекса;

3) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тармақтың 4) тармақшасының бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі – төлеуші) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын жұмыс беруші, дара кәсіпкер, соның ішінде шаруа және фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 319-бабы 2-тармағы 31) тармақшасының тоғызыншы абзацына сәйкес жергілікті атқарушы органдар немесе жеке көмекшілерге материалдық пайда төлеген кезде өзге де заңды тұлғалар, сондай-ақ осы Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында аталған адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды төлейтін, осы Кодекстің 102-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында айқындалған интернет-платформа операторы әлеуметтік төлемдерді төлеушілер деп танылады;
5) әлеуметтік тәуекел – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға және бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуға алып келген оқиғаның туындауы соның нәтижесінде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы Кодекске сәйкес әлеуметтік төлемдерді алу құқығына ие болады;
6) әлеуметтік төлемді алушы – әлеуметтік тәуекел жағдайы туындағанға дейін өзі үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар жүргізілген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры оған қатысты әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға;
7) бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем) – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры әлеуметтік төлемді алушының пайдасына жүзеге асыратын төлем;
8) "бір өтініш" қағидаты - бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
9) бірыңғай төлемді төлеуші – Салық кодексінің 776-1-бабына сәйкес айқындалған салық агенті;

10) автоматизированная информационная система "Е-макет" (далее – АИС "Е-макет") – автоматизированная информационная система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" уполномоченного государственного органа;
11) объекты информатизации банков второго уровня – электронные информационные ресурсы, программное обеспечение, интернет ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура банков второго уровня;
12) лицо, занимающееся частной практикой, – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат и профессиональный медиатор;
13) социальные выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) (далее – социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению)) – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
14) Государственный фонд социального страхования (далее - Фонд) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
15) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
16) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Кодексом;
17) цифровая карта семьи – аналитическое решение, реализованное на информационно-коммуникационной платформе "электронного правительства", которое позволяет формировать и сегментировать списки семей (лиц) по уровню их социального благополучия;
18) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая без заявления услугополучателя по инициативе услугодателя;
19) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Фонда;
20) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации;

10) "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесi;
11) екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері – электрондық ақпараттық ресурстар, бағдарламалық жасақтамалар, интернет-ресурс және екінші деңгейлі банктердің ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы;
12) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат және кәсіби медиатор;
13) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер) - Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры әлеуметтік төлемді алушының пайдасына жүзеге асыратын төлем;
14) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін, құрылтайшысы және жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым;
15) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жалпы қатысу өтілі – әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
16) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы – өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Кодексте көзделген әлеуметтік тәуекел жағдайлары туындаған кезде әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар жеке тұлға;
17) отбасының цифрлық картасы – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық платформасында іске асырылған, отбасылардың (адамдардың) тізімдерін олардың әлеуметтік саламаттылығының деңгейі бойынша қалыптастыруға және сегменттеуге мүмкіндік беретін талдамалық шешім;
18) проактивті көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушының өтінішінсіз көрсетілетін қызметті берушінің бастамасы бойынша көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
19) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі;

21) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
22) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения социальных выплат в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации;
23) электронное заявление – заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
24) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
25) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
26) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый в АИС "Е-макет" в автоматическом режиме или Государственной корпорацией.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.03.2024 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок исчисления (определения) размеров, назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу
3. Лица, имеющие право на получение социальных выплат в соответствии со статьями 77 и 84 Кодекса, обращаются в Фонд с заявлением по форме согласно приложению 1, с заявлением для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) через портал по форме согласно приложению 2, с заявлением для назначения социальной выплаты по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет через портал, объекты информатизации банков второго уровня по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам:
1) за назначением социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу через:
Государственную корпорацию с документом, удостоверяющим личность либо электронным документом из сервиса цифровых документов (для идентификации) (в случае обращения за назначением социальных выплат лицом, имеющим статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
портал;

21) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
22) электрондық өтінім – әлеуметтік төлемдерді тағайындауға қажетті, Мемлекеттік корпорацияның, МӘС бөлімшесінің, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;
23) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
24) "Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
25) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
26) электрондық іс макеті (бұдан әрі – ЭІМ) – "Е-макет" ААЖ-да автоматты режимде немесе Мемлекеттік корпорацияда қалыптастырылатын әлеуметтік төлемді алушының электрондық іс макеті.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.03.2024 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-тарау. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдер мөлшерлерін есептеу (айқындау) тағайындау тәртібі
3. Кодекстің 77 және 84-баптарына сәйкес әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар адамдар Қорға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен, 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін портал арқылы өтінішпен, 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері арқылы бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтінішпен:
1) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
Мемлекеттік корпорацияға жеке басын куәландыратын құжатпен, не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін) (қандас мәртебесі бар адам әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш білдірген жағдайда қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатпен (сәйкестендіру үшін));
портал арқылы;

2) за назначением социальной выплаты по уходу через объекты информатизации банков второго уровня.
Предоставление заявления при назначении социальной выплаты через проактивную услугу не требуется.
Обращение за назначением социальной выплаты по уходу может осуществляться по принципу "одного заявления" при получении государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния". Рассмотрение заявления на назначение социальной выплаты по уходу осуществляется после регистрации рождения ребенка.
4. Подача третьими лицами заявления и документов, предусмотренных Перечнем основных требований к оказанию государственных услуг: "Назначение социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)"; "Назначение социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет" (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 4, 5 к настоящим Правилам для назначения социальных выплат осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальной выплаты в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нотариате".
5. Содержание Перечня основных требований предусмотрено Законом Республики Казахстан "О государственных услугах".
6. Для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу лицам, решением суда признанным недееспособными, ограниченно дееспособными или нуждающимися в опеке или попечительстве, заявление и необходимые документы подаются их опекунами или попечителями.
7. Лицу, имеющему право на получение социальной выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению), находящемуся в исправительном учреждении, социальная выплата по беременности и родам, усыновлению (удочерению) назначается на основании заявления и документов, представляемых администрацией исправительного учреждения в отделение Государственной корпорации по месту его нахождения.
8. Заявитель вместе с документами, указанными в пункте 3 настоящих Правил, предоставляемыми для идентификации, предоставляет следующие документы для назначения:
1) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению):
лист (листы) временной нетрудоспособности, выданный в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
2) социальной выплаты по уходу:
свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о рождении;
в зависимости от их наличия:
выписку из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданную органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) в возрасте до полутора лет);
свидетельство (свидетельства) о смерти ребенка (детей), либо справку, содержащую сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством портала.
Помимо вышеуказанных документов к заявлению прилагаются следующие сведения, запрашиваемые специалистом Государственной корпорации, принимающим заявление, путем формирования запросов через шлюз "электронного правительства:

2) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінеді.
Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем тағайындау кезінде өтініш беру талап етілмейді.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу кезінде "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті қарау бала тууды тіркегеннен кейін жүзеге асырылады.
4. Үшінші тұлғалардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін өтініш пен осы Қағидаларға 4, 5-қосымшаларға сәйкес "Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдер тағайындау", "Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбелерінде (бұдан әрі – Негізгі талаптар тізбесі) көзделген құжаттарды беруі "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамның нотариалды куәландырылған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
5. Негізгі талаптардың тізбесі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген.
6. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі немесе қамқорлыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж деп танылған адамдарға жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға, бала күтіміне әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары немесе қорғаншылары береді.
7. Түзеу мекемесiндегі жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар адамға жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлем түзеу мекемесі әкiмшiлiгiнің оның орналасқан жеріндегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ұсынатын өтiнiштің және құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
8. Өтініш беруші осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге сәйкестендіру үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін:
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағы (парақтары);
2) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама (сәйкестендіру үшін);
олардың бар-жоғына байланысты:
қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімінен үзінді көшірме (бір жарым жасқа дейінгі баланы (балаларды) асырап алған жағдайларда);
баланың (балалардың) қайтыс болу туралы куәлігі (куәліктері) не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама немесе портал арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама.
Жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа өтінішке "электрондық үкімет" шлюзі арқылы сұрау салулар қалыптастыру жолымен өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорация маманы сұрататын мынадай:

1) в информационную систему (далее - ИС) Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
2) в ИС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
а также для назначения социальных выплат по беременности и родами, усыновлению (удочерению):
1) в ИС "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" по листу временной нетрудоспособности, выданному в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
2) в ИС "Интегрированная налоговая информационная система" по сведениям о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, а также главы крестьянских или фермерских хозяйств и в ИС "Централизованные унифицированные лицевые счета" по выписке из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданной органами государственных доходов, по форме согласно приложению 19 к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16601), за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению) - при обращении за их назначением индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, а также главой крестьянского или фермерского хозяйства;
для назначения социальной выплаты по уходу:
1) в ИС "Регистрация актов гражданского состояния граждан" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке (в случаях смены фамилии родителя, содержащейся в полученных сведениях), о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы за исключением сведений о номере банковского счета.
9. При обращении за социальной выплатой через Государственную корпорацию документы предоставляются в подлинниках, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате", сканируются специалистом и возвращаются заявителю, за исключением листа (листов) временной нетрудоспособности, выданного в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей).
Лист (листы) временной нетрудоспособности возвращается заявителю после принятия филиалами Фонда решения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты.

1) "Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша;
2) екінші деңгейдегі банктердің АЖ-на банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі туралы мәліметтер;
сондай-ақ, жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін:
1) "Жүкті және фертильді жастағы әйелдер тіркелімі" АЖ-ға жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген уақытша еңбекке жарамсыздық туралы парағы;
2) "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" АЖ-да мемлекеттік кірістер органдары берген бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ "Біріктірілген салық ақпараттық жүйесі" АЖ-ға әлеуметтік аударымдар туралы жеке шоттан үзінді көшірме бойынша өтініш берушілерді дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары ретінде мемлекеттік тіркеу туралы және әлеуметтік төлемге құқық туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде (дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініш берген кезде) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) бекітілген Жеке шоттарын жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Жеке шоттарын жүргізу қағидалары) 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін:
1) "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу" АЖ-ға баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы, неке қию туралы мәліметтерді қамтыған анықтама немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан неке туралы (алынған мәліметтерде ата-аналардың тегі ауысқан кезде) баланың (балалардың) қайтыс болғаны туралы мәліметтерді қамтитын анықтама не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша мәліметтер қоса беріледі.
АЖ-дағы мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, тиісті құжаттар өтінішке қоса беріледі.
9. Мемлекеттік корпорация арқылы әлеуметтік төлемге жүгінген кезде құжаттардың көшірмелері "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, құжаттар түпнұсқада ұсынылады, маман сканерлейді және жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағын (парақтарын) қоспағанда өтініш берушіге қайтарылады.
Еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағы (парақтары) Қор филиалдары әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдағаннан кейін өтініш берушіге қайтарылады.

При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Специалист Государственной корпорации, принимающий заявление, проверяет полноту представленного пакета документов для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, а также сведения, полученные из ИС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с Перечнем основных требований.
10. При обращении за социальными выплатами по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплатой по уходу через Государственную корпорацию заявителю при приеме у него документов выдается уведомление о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период, для определения размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу (далее – уведомление о поступивших социальных отчислениях) согласно приложению 6 к настоящим Правилам, для ознакомления.
Ознакомление заявителя с уведомлением о поступивших социальных отчислениях подтверждается заявителем при заполнении бланка соответствующего заявления.
11. Заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме заявления и документов по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам по следующим основаниям:
1) получение из ИС уполномоченного государственного органа сведений, подтверждающих факты назначения, осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на их назначение;
2) представление заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
3) несоответствие сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме его замены согласно законодательству Республики Казахстан, подтверждающейся сведениями из государственных ИС), с документами, необходимыми для их назначения;

Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынған кезде нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Өтінішті қабылдайтын Мемлекеттік корпорацияның маманы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алынған мәліметтерді тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің Негізгі талаптар тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
10. Мемлекеттік корпорация арқылы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алуға өтініш берген кезде өтініш берушіге одан құжаттарды қабылдау кезінде танысу үшін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңге түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама (бұдан әрі – түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама) беріледі.
Өтініш берушінің келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуын тиісті өтініш бланкісін толтыру кезінде өтініш беруші растайды.
11. Өтініш берушіге әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай негіздер бойынша кідіріссіз беріледі:
1) уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-дан жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, проактивті көрсетілетін қызмет арқылы оларды тағайындауға өтініш беру немесе келісім беру фактісін растайтын мәліметтерді алу;
2) өтініш берушінің құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынуы;
3) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтердің (мемлекеттік АЖ-дан алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны ауыстырудан басқа) тағайындау үшін қажетті құжаттарға сәйкес келмеуі;

4) отсутствие права на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
5) отсутствие согласия заявителя на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
6) отсутствие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние:
- двенадцать месяцев, предшествующих месяцу возникновения социального риска потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
- двадцать четыре месяца, предшествующие месяцу возникновения социального риска потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет.
При отсутствии оснований, предусмотренных настоящим пунктом, заявителю выдается электронная расписка (по обращению заявителя расписка выдается в бумажном формате о приеме документов, предусмотренном в заявлении по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При обращении за назначением социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу через портал, необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам, а также уведомление о поступивших социальных отчислениях для ознакомления, заявитель получает самостоятельно через шлюз "электронного правительства" из соответствующих ИС государственных органов и (или) организаций.
При этом заявитель удостоверяет своей ЭЦП электронное заявление и сведения, поступившие из ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе ознакомление с уведомлением о поступивших социальных отчислениях и направляет его в АИС "Е-макет".
13. Поступившее посредством портала электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, проходят проверку в ИС государственных органов и (или) организаций по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на их назначение;

4) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға құқығының болмауы;
5) өтініш берушінің жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін талап етілетін, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы;
6) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы үшін:
- жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы он екі айда;
- бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы жиырма төрт айда әлеуметтік аударымдардың төленбеуі.
Осы тармақпен көзделген негіздер болмаған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініште көзделген құжаттардың қабылданғаны туралы немесе электрондық қолхат (өтініш берушінің сұрауы бойынша қолхат қағаз нысанында) беріледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Өтініш беруші жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді, сондай-ақ танысу үшін түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламаны өтініш беруші тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады.
Бұл ретте, өтініш беруші өзінің ЭЦҚ-мен мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан келіп түскен электрондық өтініш пен мәліметтерді, оның ішінде түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен танысуды куәландырады және оны "Е-макет" ААЖ-ға жібереді.
13. Портал арқылы келіп түскен электрондық өтініш жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-да мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) проактивті қызмет арқылы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, сондай-ақ тағайындауға өтініш немесе келісім беру фактілерінің болмауы;

3) для социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) - наличие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние двенадцать месяцев, предшествующих месяцу возникновения социального риска;
4) для социальных выплат по уходу - наличие уплаты социальных отчислений за участника системы обязательного социального страхования за последние двадцать четыре месяца, предшествующих месяцу возникновения социального риска.
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит автоматическая регистрация заявления в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу в АИС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенного ЭЦП директора областного, городов республиканского значения и столицы филиала Фонда (далее - филиал Фонда).
В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
При не прохождении проверки по указанным параметрам посредством ИС, портал представляет уведомление об отклонении электронного заявления заявителю.
14. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты по уходу посредством объекта информатизации банков второго уровня заявитель инициирует формирование заявления в автоматизированном режиме, в котором он уведомляется об обязательствах и условиях, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также до подписания электронного заявления получает в мобильном приложении объекта информатизации банка второго уровня уведомление о поступивших социальных отчислениях, сформированное в АИС "Е-макет", по форме согласно приложению 6 настоящих Правил, для ознакомления.
Сведения, предусмотренные в форме заявления согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в том числе сведения, предусмотренные пунктом 8 настоящих Правил, объект информатизации банков второго уровня получает через шлюз "электронного правительства" из соответствующих ИС государственных органов и (или) организаций посредством запроса.
15. После получения сведений, в порядке, предусмотренном частью второй пункта 14 настоящих Правил, объект информатизации банков второго уровня осуществляет запросы в АИС "Е-макет" на получение сведений об отсутствии фактов назначения, осуществления социальной выплаты по уходу, подачи заявления или согласия через проактивную услугу на ее назначение, а также об участии заявителя в системе обязательного социального страхования.
При отсутствии фактов, предусмотренных частью первой настоящего пункта и получении сведений об участии заявителя в системе обязательного социального страхования, формируется электронное заявление на основании сведений, полученных из ИС государственных органов и (или) организаций, с которым заявитель ознакомляется и подписывает своей ЭЦП.
Объект информатизации банков второго уровня инициирует отправку электронного заявления в АИС "Е-макет", в которой оно проходит проверку на полноту представленных сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, по завершению проверки происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат в АИС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату по уходу в мобильное приложение объекта информатизации банков второго уровня.

3) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы соңғы он екі айда әлеуметтік аударымдардың төленуі;
4) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы үшін әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы соңғы жиырма төрт айда әлеуметтік аударымдардың төленуі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда "Е-макет" ААЖ-да азаматтардың жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркейтін электрондық журналында өтініш автоматты түрде тіркеледі, кейіннен өтініш берушіге облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың Қор филиалы (бұдан әрі - Қор филиалы) директорының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық өтініштің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" ААЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 8, 9-қосымшаларға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы Қор филиалы шешімінің жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
АЖ арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген жағдайда портал өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданбағаны туралы хабарлама береді.
14. Өтініш беруші екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері арқылы бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға өтініш берген кезде өтініш беруші өтінішті автоматтандырылған режимде қалыптастыруға бастамашылық жасайды, онда ол осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттар туралы хабардар етіледі, сондай-ақ электрондық өтінішке қол қойылғанға дейін танысу үшін екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектісінің мобильді қосымшасында осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Е-макет" ААЖ-ға қалыптастырылған келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарлама алады.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өтініш нысанында көзделген мәліметтерді, оның ішінде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген мәліметтерді екінші деңгейлі банктердің ақпараттандыру объектісі сұрау салу арқылы тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
15. Осы Қағидалардың 14-тармағының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен мәліметтерді алғаннан кейін екінші деңгейлі банктердің ақпараттандыру объектісі бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау, жүзеге асыру, оны тағайындауға проактивті қызмет арқылы өтініш немесе келісім беру фактілерінің жоқтығы туралы, сондай-ақ өтініш берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуы туралы мәліметтерді алуға "Е-макет" ААЖ-ға сұрау салуды жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген фактілер болмаған және өтініш берушінің міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысуы туралы мәліметтер алынған кезде өтініш беруші танысатын және оған өз ЭЦҚ-мен қол қоятын мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алынған мәліметтер негізінде электрондық өтініш қалыптастырылады.
Екінші деңгейлі банктердің ақпараттандыру объектісі "Е-макет" ААЖ-ға электрондық өтініш жіберуге бастамашылық жасайды, онда ол осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген ұсынылған мәліметтердің толықтығына тексеруден өтеді, тексеру аяқталғаннан кейін "Е-макет" ААЖ-ға әлеуметтік төлемдерді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінім автоматты түрде тіркеледі, одан кейін өтініш берушіге екінші деңгейлі банктердің ақпараттандыру объектісінің мобильді қосымшасына бала күтіміне әлеуметтік төлемге өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі.

В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
16. Проактивная услуга предоставляется при возникновении у лица права на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу по основаниям, предусмотренным статьями 77, 84 Кодекса, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи заявителя на портале.
Посредством АИС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение потенциальному заявителю на номер его абонентского устройства сотовой связи о возможности получения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, принятия обязательств и условий, предусмотренных в бланке заявления согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - обязательства).
17. Для подтверждения согласия на получение проактивной услуги и принятия обязательств потенциальный заявитель выбирает банковский счет из предложенного списка банков второго уровня, с которыми реализована интеграция с АИС "Е-макет" и отправляет ответное сообщение, набрав комбинацию цифр, предлагаемых АИС "Е-макет".
При отсутствии согласия заявителя в течение трех календарных дней, проактивная услуга не оказывается.
18. При обращении за социальными выплатами по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплатой по уходу через проактивную услугу запросы в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, осуществляются АИС "Е-макет".
19. После получения согласия заявителя на оказание проактивной услуги происходит автоматическая регистрация заявки в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу в АИС "Е-макет", после которой заявителю направляется уведомление о принятии заявки на социальную выплату на абонентское устройство сотовой связи.
В АИС "Е-макет" автоматически формируется ЭМД и проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, согласно приложениям 8, 9 к настоящим Правилам, которые поступают в филиал Фонда.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД, необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу.

"Е-макет" ААЖ-да осы Қағидаларға 8, 9-қосымшаларға сәйкес Қор филиалының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы ЭІМ және шешім жобасы автоматты түрде қалыптастырылады және ол Қордың филиалына түседі.
16. Өтініш берушіде Кодекстің 77, 84-баптарында көзделген негіздер бойынша жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау құқығы туындаған кезде, өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген жағдайда проактивті қызмет ұсынылады.
"Е-макет" ААЖ арқылы автоматтандырылған режимде әлеуетті өтініш берушіге оның ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөміріне жүктілік және босану, бала асырап алу бойынша әлеуметтік төлемдерді, күтім бойынша әлеуметтік төлемдерді алу мүмкіндігі, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтініш бланкісінде көзделген міндеттемелер мен шарттарды қабылдау туралы хабарлама (бұдан әрі - міндеттемелер) жіберу ұсынылады.
17. Проактивті қызметті алуға келісімді растау және міндеттемелерді қабылдау үшін әлеуетті өтініш беруші "Е-макет" ААЖ интеграциясы іске асырылған екінші деңгейдегі банктердің ұсынған тізімінен банктік шотты таңдайды және "Е-макет" ААЖ ұсынатын сандардың комбинациясын теру арқылы жауап хабарлама жібереді.
Күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушінің келісімі болмаған жағдайда проактивті қызмет көрсетуден бас тартылады.
18. Проактивті қызмет арқылы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алуға жүгінген кезде осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін "Е-макет" ААЖ-дан мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-на сұрау салулар жіберіледі.
19. Өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін алғаннан кейін "Е-макет" ААЖ-ға жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға азаматтардың өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында өтінімді автоматты түрде тіркеу жүргізіледі, содан кейін өтініш берушіге ұялы байланыс абоненттік құрылғысына әлеуметтік төлемге өтінімді қабылдау туралы хабарлама жіберіледі.
"Е-макет" ААЖ-да автоматты түрде ЭІМ және осы Қағидаларға 8, 9-қосымшаларға сәйкес Қор филиалының әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасы қалыптастырылады, олар Қордың филиалына түседі.
ЭІМ-да тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған немесе дұрыс болмаған жағдайда, Қор филиалы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.

20. Поступившие заявления о назначении социальных выплат, в том числе электронные, регистрируются в день поступления в течение рабочего дня, а в случае поступления вне времени рабочего дня – в первый рабочий день после даты поступления заявления:
на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу при обращении:
в Государственную корпорацию в электронном журнале регистрации и учета заявлений граждан на назначение социальных выплат в Государственной корпорации, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
через портал, а также при обращении через проактивную услугу - в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
на социальную выплату по уходу при обращении через объекты информатизации банков второго уровня - в электронном журнале регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение социальных выплат, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
21. Днем обращения за назначением социальной выплаты из Фонда является день регистрации заявления или заявки, отраженный в электронных журналах, в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
При этом полноту, подлинность, достоверность, не искаженность и своевременность передаваемых данных обеспечивают администраторы ИС, передающих информацию.
22. Срок обращения за назначением:
социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) не может превышать двенадцать месяцев со дня возникновения права на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению);
социальной выплаты по уходу не может превышать восемнадцать месяцев со дня возникновения права на социальную выплату по уходу.
23. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по социальным выплатам по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплате по уходу по формам согласно приложению 12, 13 к настоящим Правилам, проект решения филиала Фонда о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу по формам, согласно приложениям 14, 15 к настоящим Правилам, проект справки о размере социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственной корпорации (далее - филиалы Государственной корпорации).
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД, расчета размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и направляет ЭМД в филиал Фонда.

20. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау туралы түскен өтініштер, оның ішінде электрондық, өтініштер келіп түскен күні сол жұмыс күні ішінде, ал жұмыс күнінен тыс келіп түскен жағдайда – өтініш келіп түскен күннен кейінгі бірінші жұмыс күні:
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға:
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтiнiштерiн Мемлекеттік корпорацияда тіркеудің және есепке алудың электрондық журналында;
портал, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем алуға өтініш білдірген кезде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтiнiштерiн (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі;
екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері арқылы бала күтіміне әлеуметтік төлемге жүгінген кезде – осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініштерін (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналында тіркеледі.
21. Осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес, электрондық журналдарда көрсетілген өтінішті немесе өтінімді тіркеу күні Қордан әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген күн болып табылады.
Бұл ретте, берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалылығын, анықтығын, бұрмаланбауын және уақтылығын ақпаратты беретін ақпараттық жүйелердің әкімшілері қамтамасыз етеді.
22. Тағайындауға өтініш беру мерзімі:
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерге – жүктілікке және босануға, бала асырап алуға құқық туындаған күннен бастап он екі айдан аспауға тиіс;
бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем – бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап он сегіз айдан аспауға тиіс.
23. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, ЭІМ қалыптастырады, осы Қағидаларға 12, 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 14, 15-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Қор филиалының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімінің жобасын, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің мөлшері туралы анықтама жобасын қалыптастырады. Қалыптастырылған ЭІМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың филиалдарына жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен құжаттарды қарайды, ЭІМ-ді ресімдеудің дұрыстығын, жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мөлшерінің есебін тексереді және ЭІМ-ді Қордың филиалына жібереді.

24. Филиал Фонда в течение четырех рабочих дней со дня поступления ЭМД от Государственной корпорации, а также при обращении заявителя через портал, объект информатизации банков второго уровня, проактивную услугу, рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальной выплаты.
При выявлении оснований для отказа в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу филиал Фонда направляет заявителю уведомление о предварительном решении, а в случае отсутствия номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения заявителя по предварительному решению принимаются филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок заявитель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения устного возражения заявителем по предварительному решению, филиал Фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
При этом, при наличии в ИС номера мобильного телефона уведомление о времени и месте проведения заслушивания направляется заявителю на его мобильный телефон посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) из АИС "Е-макет", а в случае его отсутствия - через отделение Государственной корпорации путем личного уведомления заявителя.
Возражение заявителя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу.
В случае обращения заявителя через Государственную корпорацию филиал Фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства".
25. Основаниями для проверки филиалами Фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, являются:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ИС государственных органов и (или) организаций;
поступление социальных отчислений за один и тот же период от двух и более плательщиков, местонахождение и деятельность которых зарегистрированы в разных регионах (область/город).
В целях проверки достоверности документов (сведений), филиал Фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ИС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа, заявителю.
Филиал Фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
К подтверждающим документам относятся:

24. Қордың филиалы Мемлекеттік корпорациядан, сондай-ақ, өтініш беруші портал, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері, проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде ЭІМ келіп түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде шешімнің жобасымен ЭІМ-ді қарайды және әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Қор филиалы Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ЭІМ-да ұялы байланыс абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы жібереді.
Өтініш берушінің алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Қордың филиалы қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде өтініш беруші қарсылық білдірмесе және ауызша айтпаса, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең болады.
Өтініш беруші алдын ала шешім бойынша қарсылық білдірген немесе ауызша айтқан жағдайда, Қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Бұл ретте, АЖ - да ұялы телефон нөмірі болған кезде тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама өтініш берушіге оның ұялы телефонына "Е-макет" ААЖ-дан хабарламаларды Short Message Service (Шорт месседж сервис) (бұдан әрі – sms-хабарлама) беру арқылы жолданады, ал ол болмаған жағдайда - Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы өтініш беруші жеке хабарландырылады.
Өтініш берушінің ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша Қор филиалы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда Қордың филиалы мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
25. Қор филиалдарының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі үшін негіздер болып табылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес әлеуметтік аударымдардың төленген сомаларының қызметкердің кірісіне және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының кірісіне сәйкес келмеуі;
құжаттардың және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтердің сәйкес келмеуі;
орналасқан жері мен қызметі әртүрлі өңірлерде (облыс/қала) тіркелген екі және одан да көп төлеушілерден бір кезең үшін әлеуметтік аударымдардың түсуі.
Құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеру мақсатында Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде, оның ішінде АЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге, өтініш берушіге сұрау салулар жібереді.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату жолымен дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен табысты алу фактісін тексереді.
Растайтын құжаттарға мыналар жатады:

выписка по счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, выданная в соответствии с требованиями постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219 "Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14340 (далее – постановление Правления НБ РК);
выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, соответствующая требованиям постановления Правления НБ РК;
расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 14 января 2013 года под № 8265.
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку, заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации, а при обращении через портал, объект информатизации банков второго уровня – заявитель уведомляется путем направления АИС "Е-макет" электронного уведомления о проведении проверки документов на назначение (далее - уведомление о проверке документов) по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам в "личный кабинет" заявителя на портал, мобильное приложение объекта информатизации банков второго уровня.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о проведении проверки документов по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При этом при предоставлении на запрос филиала Фонда документов и (или) сведений от государственных органов, организаций, плательщика, плательщиков единого платежа, заявителей, филиал Фонда направляет их в отделение Государственной корпорации для приобщения в ЭМД, а при поступлении сведений посредством интеграции ИС государственных органов и (или организаций) с АИС "Е-макет", они приобщаются в ЭМД в автоматическом режиме, без участия Государственной корпорации.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными документами и (или) сведениями в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

"Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді-көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14340 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ҰБ Басқармасының қаулысы) талаптарына сәйкес берілген жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар шоттан үзінді көшірме;
ҚР ҰБ Басқармасы қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің ақша қаражатының айналымы бар банктік шотынан үзінді көшірме;
"Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің төлем ведомосінің көшірмесі.
Бұл ретте, әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кідірістер және шешім қабылдау мерзімдерінің ұзартылуы туралы, бірақ ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімге, өтініш берушіге Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жазбаша нысанда хабарлайды, ал портал арқылы жүгінген кезде өтініш берушіге"Е-макет" ААЖ-мен осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау үшін құжаттарды тексеру туралы электрондық хабарлама (бұдан әрі – құжаттарды тексеру туралы хабарлама) жіберу арқылы порталға өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" хабарланады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қордың филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарға тексеру жүргізу туралы хабарлама беру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттарды тексеру туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысанда әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Бұл ретте Қор филиалының сұрау салуына мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, төлеушіден, бірыңғай төлемді төлеушілерден, өтініш берушілерден құжаттар және (немесе) мәліметтер берілген кезде Қор филиалы оларды ЭІМ-не қосу үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді, ал мәліметтер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-і мен "Е-макет" ААЖ интеграциялануы арқылы келіп түскен кезде олар ЭІМ-ге автоматты режимде Мемлекеттік корпорацияның қатысуынсыз тіркеледі.
Мемлекеттік корпорация ЭІМ-ні ұсынылған құжаттармен және (немесе) мәліметтермен олар Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

26. Срок проверки не превышает одного месяца с даты направления филиалом Фонда ЭМД на проверку.
С учетом результатов проведенной проверки филиал Фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу.
27. В случае, если филиалом Фонда, по результатам проведенной проверки, предусмотренной пунктом 25 настоящих Правил, выявлено, что плательщиком и (или) плательщиком единого платежа за месяцы (месяц), приходящиеся на период, учитываемый при исчислении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу:
не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу без учета сумм излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и в течение четырех рабочих дней, со дня поступления ЭМД, направляет, в том числе посредством ИС, уведомление плательщику и (или) плательщику единого платежа о возможности осуществления возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, с указанием периодов и суммы социальных отчислений, подлежащей возврату, по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
не произведены либо произведены не в полном объеме социальные отчисления, социальные отчисления в составе единого платежа, филиал Фонда производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу на основании фактически поступивших социальных отчислений в указанных месяцах (месяце) на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам, и в течение четырех рабочих дней, со дня поступления ЭМД, направляет, в том числе посредством ИС, уведомление плательщику и (или) плательщику единого платежа о необходимости уплаты социальных отчислений, не произведенных либо произведенных не в полном объеме, с указанием периодов и суммы социальных отчислений по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
При этом, если по результатам проведенной проверки по имеющимся сведениям в ИС государственных органов и (или) организаций, в том числе при участии заявителя, обстоятельства несоответствия социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, предусмотренных частью первой настоящего пункта сохраняются и имеется факт смерти плательщика и (или) плательщика единого платежа, являвшихся индивидуальными предпринимателями, лицами, занимающимися частной практикой или факт ликвидации плательщика и (или) плательщика единого платежа, по выбору заявителя филиал Фонда на основании согласия заявителя, предоставляемого в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам, производит исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу без учета месяцев (месяца), в которых имеется несоответствие социальных отчислений либо на основании решения суда производит исчисление размера выплат с учетом месяцев (месяца), указанных в настоящем пункте.

26. Тексеру мерзімі Қор филиалы ЭІМ тексеруге жіберген күннен бастап бір айдан аспайды.
Жүргізілген тексеру нәтижелерін ескере отырып, Қор филиалы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
27. Егер Қор филиалы осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді есептеу кезінде ескерілетін кезеңге келетін айлар (ай) үшін:
артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтару жүзеге асырылмағанын анықтаған жағдайда, Қор филиалы артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын есепке алмай жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүзеге асырады және ЭІМ түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде төлеушіге және (немесе) бірыңғай төлемді төлеушіге осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтаруға жататын әлеуметтік аударымдардың кезеңдері мен сомасын көрсете отырып, артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды қайтаруды жүзеге асыру мүмкіндігі туралы, оның ішінде АЖ арқылы, хабарлама жібереді;
әлеуметтік аударымдар, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдар жүргізілмегенін не толық көлемде жүргізілмегенін анықтаған жағдайда, Қор филиалы Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне берілетін осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің келісімі негізінде көрсетілген айларда (айда) нақты келіп түскен әлеуметтік аударымдар негізінде жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді және ЭІМ түскен күннен бастап төрт жұмыс күні ішінде төлеушіге және (немесе) бірыңғай төлемді төлеушіге осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік аударымдардың кезеңдері мен сомасын көрсете отырып, жүргізілмеген не толық көлемде жүргізілмеген әлеуметтік аударымдарды төлеу қажеттігі туралы, оның ішінде АЖ арқылы, хабарлама жолдайды.
Бұл ретте, егер мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дағы мәліметтері бойынша, оның ішінде өтініш берушінің қатысуымен жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген әлеуметтік аударымдардың, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдардың сәйкес келмеу жағдайы сақталса және дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар болып табылатын төлеушінің және (немесе) бірыңғай төлем төлеушінің қайтыс болу фактісі болса, немесе төлеушінің және (немесе) бірыңғай төлемді төлеушінің таратылу фактісі болған жағдайда, өтініш берушінің таңдауы бойынша Қор филиалы осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне берілетін өтініш берушінің келісімі негізінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмейтін айларды (айды) ескермей жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуді жүргізеді, не сот шешімінің негізінде осы тармақта көрсетілген айларды (айды) ескере отырып, төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді.

28. При наличии оснований филиал Фонда при рассмотрении ЭМД запрашивает из отделения Государственной корпорации подлинник листа временной нетрудоспособности, выданного в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по макету дела заявителя на социальную выплату по беременности и родам, усыновлению (удочерению)для сверки с электронным документом.
29. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал Фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
При этом филиал Фонда обеспечивает формирование уведомления о необходимости представления дополнительных документов, с указанием:
наименования требуемого документа;
при подтверждении доходов и (или) социальных отчислений и (или) обязательных пенсионных взносов в расчетном периоде для определения размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу - периодов (периода), которые подлежат подтверждению;
при несоответствии социальных отчислений в расчетном периоде для определения размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, в том числе их отсутствии и (или) необходимости их возврата – периодов (периода), которые подлежат приведению в соответствие.
Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала Фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу согласно приложению 23 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
При наличии вопросов у заявителя, после полученного извещения о необходимости представления дополнительных документов, отделение Государственной корпорации проводит разъяснительную работу с заявителем.
При необходимости приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) по электронным заявкам, поступившим через проактивную услугу, портал, объект информатизации банков второго уровня, филиал Фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации, при этом заявителю направляется sms-оповещение на мобильный телефон о необходимости дооформления документов на назначение соответствующей социальной выплаты, а в мобильное приложение объекта информатизации банков второго уровня, "личный кабинет" на портал - электронное уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация дополняет ЭМД предоставленными заявителем документами в течение двух рабочих дней после даты их поступления в отделение Государственной корпорации и направляет его в филиал Фонда.

28. ЭІМ қарау кезінде негіздер болған кезде Қор филиалы Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағының түпнұсқасын өтініш берушінің жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерге арналған іс макеті бойынша электрондық құжатпен салыстыру үшін сұратады.
29. Егер жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажеттігі анықталса, Қор филиалы ЭІМ-ді осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабардар ете отырып, Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады.
Бұл ретте Қор филиалы:
талап етілетін құжаттың атауын;
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде кірістерді және (немесе) әлеуметтік аударымдарды және (немесе) міндетті зейнетақы жарналарын растау қажет болған кезде – растауға қажет кезеңдерді (кезеңді);
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есептеу кезеңінде әлеуметтік аударымдар сәйкес келмеген, оның ішінде олар болмаған және (немесе) оларды қайтару қажеттігі болған кезде – сәйкестендіруге қажет кезеңдерді (кезеңді) көрсете отырып, қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі Қор филиалынан электрондық хабарлама келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жиырма бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Құжаттарды жете ресімдеу туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
Қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін өтініш берушіде сұрақтар болған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушімен түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
Проактивті қызмет, портал, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектісі арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер бойынша ЭІМ-ге қосымша құжаттарды (мәліметтерді) қосу қажет болған кезде Қор филиалы "Е-макет" ААЖ арқылы ЭІМ-ді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады, бұл ретте өтініш берушіге тиісті әлеуметтік төлемді тағайындау үшін құжаттарды жете ресімдеу қажеттілігі туралы ұялы телефонына sms-хабарлама, ал екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектісінің мобильді қосымшасына, порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" - осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға арналған құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне келіп түскен күннен кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш беруші ұсынған қосымша құжаттармен ЭІМ толықтырады және оны Қордың филиалына жібереді.

30. Срок дооформления не превышает тридцати рабочих дней с даты направления филиалом Фонда ЭМД на дооформление.
31. Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, филиал Фонда принимает решение об отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу.
32. При подаче заявления через Государственную корпорацию, ее отделение информирует заявителя о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
При обращении за социальными выплатами по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплатой по уходу через проактивную услугу, заявитель информируется о принятом филиалом Фонда решении о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
33. При обращении заявителя через портал, объект информатизации банков второго уровня по итогам принятого филиалом Фонда решения, в АИС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу согласно приложению 24 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала Фонда и направляется в "личный кабинет" заявителя на портал, мобильное приложение объекта информатизации банков второго уровня.
34. В случае принятия решения об отказе в назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу филиал Фонда указывает в решении причину отказа.
35. При принятии филиалом Фонда решения, отделение Государственной корпорации выдает получателю при личном его обращении либо обращении третьего лица по нотариально удостоверенной доверенности от получателя в форме электронного документа справку о размере назначенной социальной выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению) по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.

30. Жете ресімдеу мерзімі Қордың филиалы ЭІМ жете ресімдеуге жіберген күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайды.
31. Егер отыз жұмыс күні ішінде талап етілетін құжаттар ұсынылмаса, Қор филиалы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
32. Мемлекеттік корпорация арқылы өтініш берген кезде оның бөлімшесі өтініш берушіні Қор филиалы қабылдаған жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім туралы:
өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны тапсыру арқылы;
АЖ-да өтініш берушінің ұялы телефонының нөмірі болған кезде sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерге, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемге проактивті қызмет арқылы жүгінген кезде Қор филиалының жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімі өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабарланады.
Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарламалар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.
33. Өтініш беруші портал, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері арқылы жүгінген кезде Қор филиалы қабылдаған шешімнің қорытындылары бойынша "Е-макет" ААЖ-да электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама қалыптастырылады, Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады және порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне", екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектісінің мобильді қосымшасына жіберіледі.
34. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда Қор филиалы шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
35. Қор филиалы шешім қабылдаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушыға өзі жүгінген не алушыдан нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша үшінші тұлға жүгінген кезде электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес тағайындалған жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің мөлшері туралы туралы анықтама береді.

36. При изменении в ИС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу изменения в ЭМД производятся в автоматическом режиме.
При наступлении смерти (признании судом безвестно отсутствующим или объявлении умершим), смены опекуна, лишении или ограничении родительских прав, отбытии наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты по уходу, назначенный размер социальной выплаты по уходу производится лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста полутора лет по решению филиала Фонда, за исключением случаев определения ребенка на полное государственное обеспечение, на основании следующих документов:
1) документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) свидетельства о смерти (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомления о смерти полученного посредством портала), решения суда о признании безвестно отсутствующим или об объявлении умершим, лишении или ограничении родительских прав, приговора суда об отбытии наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты по уходу;
3) приказа об установлении опеки (попечительства) либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) или договора о передаче на патронатное воспитание или договора о передаче в приемную семью или договора о передаче в детский дом семейного типа.
Предоставление документов не требуется при возможности получения их из ИС государственных органов и (или) организаций.
При обращении за назначением социальной выплаты по уходу после смерти ребенка, не достигшего возраста полутора лет, социальная выплата назначается по месяц смерти включительно.
При назначении социальной выплаты по уходу в составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя, а также взятые под опеку дети, за исключением детей, в отношении которых родители лишены родительских прав или ограничены в родительских правах, мертворожденные.
37. Социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальная выплата по уходу назначаются со дня возникновения права на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальную выплату по уходу в соответствии со статьями 77 и 84 Кодекса.

36. АЖ-да жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ЭІМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушы қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған), қамқоршысының ауысқан, ата-ана құқықтарынан айырылған немесе олардан шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген кезде, тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері балаға мемлекеттің толық қамсыздандыруы белгіленген жағдайларды қоспағанда, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімін жүзеге асыратын адамға әлеуметтік төлем Қор филиалының шешімі бойынша мынадай құжаттар негізінде жүргізіледі:
1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушының қайтыс болуы туралы куәліктің (не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтерді немесе қайтыс болу туралы хабарламаны қамтитын анықтама), соттың хабарсыз кетті деп тану туралы немесе қайтыс болды деп жариялауы туралы, ата-ана құқықтарынан айыру немесе оларды шектеу туралы шешімінің, соттың бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуі туралы үкімінің көшірмелері;
3) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы бұйрық немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) немесе патронаттық тәрбиеге беру туралы шарт немесе асырап алушы отбасына немесе отбасы үлгісіндегі балалар үйіне тәрбиелеуге беру туралы шарт.
Құжаттарды мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін бір жарым жасқа толмаған бала қайтыс болғаннан кейін жүгінген кезде әлеуметтік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда тағайындалады.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындаған кезде өздеріне қатысты ата-анасы ата-ана құқығынан айырылу немесе ата-ана құқығы шектелген, өлі туған балаларды қоспағанда, егер олар басқа ата-ананың отбасында есепке алынбаса, туған, асырап алынған өгей балалар қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынған балалар отбасы құрамында ескеріледі.
37. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем Кодекстің 77 және 84-баптарына сәйкес жүктілікке және босануға, бала асырап алуға әлеуметтік төлемдерге, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап тағайындалады.

38. Исчисление размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу производится исходя из среднемесячного размера дохода участника системы обязательного социального страхования, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, и соответствующих коэффициентов.
При этом для исчисления размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу в среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования включается материальная выгода, полученная за счет средств бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан, предусмотренная абзацем девятым подпункта 31) пункта 2статьи 319 Налогового кодекса.
При исчислении и изменении размеров социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.
39. В случае поступления социальных отчислений за один и тот же период от работодателя и физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, при исчислении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, принимается на уровне дохода, с которого производились социальные отчисления в Фонд.
40. При исчислении размера социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двенадцать по следующей формуле:
СМДсвбр = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 12) / 12, где:
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
ЕД для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса определяется согласно пунктам 39, 45 настоящих Правил.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 46 настоящих Правил.

38. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кірісі және тиісті коэффициенттер негізге алына отырып жүргізіледі.
Бұл ретте, жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының кірісінің орташа айлық мөлшеріне Салық кодексінің 319-бабы 2-тармағы 31) тармақшасының тоғызыншы абзацында көзделген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен алынған материалдық пайда енгізіледі.
Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
39. Бір кезең үшін жұмыс берушіден және Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғадан әлеуметтік аударымдар келіп түскен жағдайда, жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдерді есептеу кезінде Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғаның кірісі Қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс деңгейінде қабылданады.
40. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс сомасын он екіге бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАКәтжб = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК12) / 12, мұндағы:
ОАКәтжб – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 39, 45-тармақтарына сәйкес айқындалады.
Бірыңғай төлем төлеушінің қызметкерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес айқындалады.

41. При исчислении размера социальной выплаты по уходу среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМДсвур = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМДсвур – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
ЕД для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, определяется согласно пунктам 39, 45 настоящих Правил.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 46 настоящих Правил.
42. При этом, если плательщиком и (или) плательщиком единого платежа не осуществлен возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, социальных отчислений в составе единого платежа, в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил, специалист отделения Государственной корпорации в расчете ежемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования осуществляет корректировку сумм уплаченных социальных отчислений в сторону уменьшения на сумму излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений.
43. При определении среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений в порядке, предусмотренном пунктами 40 и 41 настоящих Правил, доходы, предусмотренные частью второй пункта 3 статьи 118 Кодекса, учитываются на основании справки о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования в период применения к деятельности субъекта поправочного коэффициента 0 к ставкам социальных платежей, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
При этом периоды получения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, подтвержденные сведениями централизованной базы данных, исключаются из расчета среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими началу периода определения среднемесячного размера дохода.
Если месяцы (месяц), предшествовавшие началу периода определения среднемесячного размера дохода приходились на период получения заявителем социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, то эти месяцы (месяц) заменяются месяцами, предшествующими началу периода получения таких выплат.

41. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемді алу құқығы туындаған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістер сомасын жиырма төртке бөлу жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАКәтбк = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАКәтбк – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК – әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 39, 45-тармақтарына сәйкес айқындалады.
Бірыңғай төлем төлеушінің қызметкерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес айқындалады.
42. Егер төлеуші және (немесе) бірыңғай төлемді төлеуші осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды, бірыңғай төлем құрамындағы әлеуметтік аударымдарды қайтаруды жүзеге асырмаса, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісін есептеуде төленген әлеуметтік аударымдардың сомаларын артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомасына азайту жағына қарай түзетуді жүзеге асырады.
43. Осы Қағидалардың 40 және 41-тармағында көзделген тәртіппен әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезінде Кодекстің 118-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген кірістер осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субъект қызметіне әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне 0 түзету коэффициентін қолдану кезеңіне міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы төлеуші беретін анықтаманың негізінде ескеріледі.
Бұл ретте, төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша орталықтандырылған деректер базасының мәліметтерімен расталған әлеуметтік төлемді алу кезеңдері орташа айлық кіріс мөлшерінің есебінен алып тасталады және орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың тура алдындағы басқа айлармен ауыстырылады.
Егер орташа айлық кіріс мөлшерін айқындау кезеңі басталардың алдындағы айлар (ай) өтініш берушінің төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылған кезеңде қызметтің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемді алу кезеңіне келсе, онда бұл айлар (ай) осындай төлемдерді алу кезеңі басталардың алдындағы айлармен(аймен) ауыстырылады.

В случае если лица, указанные в подпункте 7) части первой статьи 243 Кодекса, определили ставку социальных отчислений в размере одного процента, то при исчислении социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет, доход за каждый месяц, с которого производились социальные отчисления, определяется путем деления суммы фактически поступивших социальных отчислений в месяц на ставку социальных отчислений, установленную пунктом 1 статьи 244 Кодекса.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме дохода физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 244 Кодекса и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СОм / Sco х 100, где:
СОм – социальные отчисления за месяц;
Sco – ставка социальных отчислений.
45. Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год:
ЕД = 1 МЗП;
МЗП – минимальный размер заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, в котором осуществлялась уплата единого совокупного платежа.
46. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений, включенных в единый платеж, за указанный месяц, на долю социальных отчислений в ставке единого платежа, установленную на соответствующий год в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 244 Кодекса и деления полученного результата на ставку единого платежа, применяемую к объекту обложения, установленную на соответствующий год в соответствии с пунктом 1 статьи 776-3 Налогового кодекса по следующей формуле:
ЕД = СОм / Доля СО к ставке ЕП / Ставка ЕП, где:
СОм – сумма социальных отчислений за месяц, включенных в единый платеж;
Доля СО к ставке ЕП – доля социальных отчислений в ставке единого платежа, в %;
Ставка ЕП – ставка единого платежа, применяемая к объекту обложения, в %.

Егерде Кодекстің 243-бабы бірінші бөлігінің 7) тармақшасында көрсетілген тұлғалар әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесін бір пайыз мөлшерінде айқындаған жағдайда, онда жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді есептеу кезінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген әрбір ай үшін кіріс нақты түскен әлеуметтік аударымдар сомасын Кодекстің 244-бабының 1-тармағында белгіленген әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесіне бөлу жолымен айқындалады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардың кірісінен, бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдардың кірісінен басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы кіріс Кодекстің 244-бабының 1-тармағында көзделген көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын әлеуметтік аударымдар ставкасына бөлу және алынған нәтижені жүзге көбейту арқылы мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.
45. Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір ең төмен жалақы деңгейінде қабылданады:
АК = 1 ЕТЖ
ЕТЖ – бірыңғай жиынтық төлемді төлеу жүргізілген тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақының мөлшері.
46. Бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс көрсетілген ай үшін бірыңғай төлемге енгізілген, келіп түскен әлеуметтік аударымдардың сомасын Кодекстің 244-бабының 3-тармағының екінші бөлігіне сәйкес тиісті жылға белгіленген бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесіне бөлу және алынған нәтижені Салық кодексінің 776-3-бабының 1-тармағына сәйкес тиісті жылға белгіленген салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем мөлшерлемесіне бөлу жолымен, мынадай формула бойынша есептеледі:
АК = ӘА а / БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі / БТ мөлшерлемесі, мұндағы:
ӘА а – бірыңғай төлемге енгізілген бір айдағы әлеуметтік аударымдар сомасы;
БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі – бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесі, %;
БТ мөлшерлемесі – салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем ставкасы, %.

47. Размер социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению) определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующий коэффициент количества дней нетрудоспособности по следующей формуле:
СВбр = СМДсвбр х ККД, где:
СВбр – социальная выплата по беременности и родам, усыновлению (удочерению);
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 40, 43 настоящих Правил;
ККД – коэффициент количества дней нетрудоспособности.
Коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется путем деления количества дней, на которые выдан лист (листы) о временной нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей) на тридцать календарных дней.
При этом значение коэффициента количества дней нетрудоспособности округляется до одного знака после запятой путем применения арифметического метода округления (если второй знак после запятой до 5 округляется до 0, если от 5 и выше – до 1).
48. Для жителей города Байконыр-участников системы обязательного социального страхования коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется исходя из количества дней отпуска по беременности и родам, усыновления (удочерения) новорожденного ребенка (детей) в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
49. В случае осложненных родов, рождения двух и более детей, коэффициент количества дней нетрудоспособности пересчитывается на основании листа (листов) временной нетрудоспособности по беременности и родам, продленного дополнительно в связи с осложненными родами или рождением двух и более детей. При этом перерасчет социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами осуществляется в соответствии с пунктом 64 настоящих Правил.
50. Размер ежемесячной социальной выплаты по уходу определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на коэффициент замещения дохода по следующей формуле:
СВур = СМДсвур х КЗД, где:
СВур – социальная выплата по уходу;
СМДсвур – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 41, 43 настоящих Правил;
КЗД – коэффициент замещения дохода.
КЗД составляет 0,4.
51. При отсутствии поступлений социальных отчислений за последние 24 месяца предшествующих месяцу возникновения социального риска по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет за участника системы обязательного социального страхования, ему назначается ежемесячное государственное пособие по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет в соответствии с Кодексом.

47. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің мөлшері әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерін еңбекке жарамсыздық күндері санының тиісті коэффициентіне көбейту жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТжб = ОАК әтжб х ЕСК, мұндағы:
ӘТжб – жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер;
ОАК әтжб – осы Қағидалардың 40, 43-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кіріс мөлшері;
ЕСК – еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті.
Еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағы (парақтары) берілген күндер санын күнтізбелік отыз күнге бөлу арқылы айқындалады.
Бұл ретте, еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициентінің мәні дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану жолымен үтірден кейін бір белгіге дейін дөңгелектенеді (үтірден кейінгі 5-ке дейінгі екінші белгі 0-ге дейін, 5-тен және одан жоғары болса 1-ге дейін дөңгелектенеді).
48. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы-Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыс күндерінің санына байланысты айқындалады.
49. Ауыр босанған немесе екі және одан көп бала туған жағдайда еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті ауыр босануына немесе екі және одан көп бала тууына байланысты қосымша ұзартылған жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағы (парақтары) негізінде қайта есептеледі. Бұл ретте жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу осы Қағидалардың 64-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
50. Бала күтіміне байланысты ай сайынғы әлеуметтік төлем әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерін кірісті алмастыру коэффициентіне көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТбк = ОАКәтбк х КАК, мұндағы:
ӘТбк – бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем;
ОАК – осы Қағидалардың 41, 43-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
КАК – кірісті алмастыру коэффициенті.
КАК 0,4-ті құрайды.
51. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы үшін бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік тәуекел туындаған айдың алдындағы соңғы 24 айда әлеуметтік аударымдар түспеген жағдайда, оған Кодекске сәйкес бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалады.

52. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика или плательщика единого платежа, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу за данный месяц, не превышает семикратного минимального размера заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
53. При поступлении социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков и (или) плательщиков единого платежа ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем семикратного минимального размера заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.
54. Социальные отчисления, приходящиеся на период, который принимается для исчисления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, и поступившие в Фонд после даты обращения за их назначением, в исчислении (определении) размера соответствующей социальной выплаты не учитываются.
55. Социальные отчисления, поступившие от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, уплаченные за период, учтенный при определении размера социальных выплат, не учитываются при последующих обращениях участника системы обязательного социального страхования за назначением социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу.
При этом информация по социальным отчислениям, поступившим от дохода, признанного незаконным на основании судебных актов и актов органа досудебного расследования, передается в Государственную корпорацию через ИС уполномоченного государственного органа.
Глава 3.Порядок приостановления, перерасчета, возобновления, прекращения и пересмотра решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу
56. Социальная выплата по уходу приостанавливается с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений, в том числе из ИС, о (об):
1) отсутствии расходных операций три и более месяцев по банковскому счету получателя. При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня приостановления.
В этих целях отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с банками второго уровня, организациями, имеющими лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальными подразделениями акционерного общества "Казпочта" (далее - организации по выдаче социальных выплат) на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;

52. Бір төлеушіден немесе бірыңғай төлем төлеушіден бір ай үшін міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына әлеуметтік аударымдар бірнеше рет келіп түскен жағдайда, осы ай үшін жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын жиынтық кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
53. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір ай ішінде екі және одан да көп төлеушілерден және (немесе) бірыңғай төлем төлеушілерден әлеуметтік аударымдар түскен кезде түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әрбір төлеушіден түсетін ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төмен жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде қабылданады, олар кейіннен жинақталады.
54. Қорға жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданатын кезеңге келетін әлеуметтік аударымдар оны тағайындауға өтініш берілген күннен кейін түскен жағдайда, тиісті әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеуде (айқындауда) есепке алынбайды.
55. Сот актілері мен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен, әлеуметтік төлемдердің мөлшерін айқындау кезінде ескерілген кезең үшін төленген әлеуметтік аударымдар міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін кейінгі жүгінуі кезінде есепке алынбайды.
Бұл ретте, сот актілері және сотқа дейінгі тергеп-тексеру органының актілері негізінде заңсыз деп танылған кірістен түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат уәкілетті мемлекеттік органның АЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.
3-тарау. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтата тұру, қайта есептеу, қайта бастау, тоқтату және тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімді қайта қарау тәртібі
56. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мынадай мәліметтер, оның ішінде АЖ-дан алынған мәліметтер келіп түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатыла тұрады:
1) алушының банктік шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операциялары болмаған жағдайда. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап қайта басталады;
Осы мақсатта Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
екінші деңгейдегі банктермен, банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдармен, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелерімен (бұдан әрі – әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымдар) тоқсан сайын алушының банк шоты бойынша үш және одан да көп ай шығыс операцияларының болмау фактісіне салыстырып тексеруді жүргізеді;

по итогам сверки, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, отделение Государственной корпорации уведомляет получателя социальной выплаты по уходу по телефону и (или) посредством передачи sms-оповещения на его мобильный телефон, при наличии в ИС номера мобильного телефона, о необходимости личного обращения в срок до 1 числа месяца, следующего за месяцем уведомления, получателя в отделение Государственной корпорации с предъявлением документа, удостоверяющего личность;
в случае, если получатель не явится в отделение Государственной корпорации в установленный срок, социальная выплата по уходу приостанавливается с 1 числа месяца следующего за месяцем уведомления получателя;
2) выезде получателя социальной выплаты по уходу на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан. При этом социальная выплата по уходу возобновляется получателю, вернувшемуся обратно:
в случае неполучения выплаты в стране выезда – со дня приостановления выплаты;
в случае получения выплаты в стране выезда – с первого числа месяца, следующего за месяцем прекращения выплаты в стране выезда;
3) отбывании получателем социальной выплаты по уходу уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы. При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления;
4) истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, удостоверения кандаса. При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан, удостоверения кандаса;
5) наличии подтверждающего документа о проведении оперативно-розыскных мероприятий или о факте пропажи без вести в отношении получателя социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления;
6) наличии подтверждающего документа о вступлении в силу судебного акта об отмене решения суда о признании лица без вести пропавшим, являвшегося получателем социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу возобновляется с первого числа месяца, следующего за месяцем прекращения выплаты законному представителю ребенка (детей) либо лицу, назначенному опекуном;

салыстырып тексеру қорытындысы бойынша, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушыны телефон арқылы және (немесе) АЖ-да ұялы телефон нөмірі болған кезде оның ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы, алушыны хабарлама алған айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде жеке басын куәландыратын құжатты көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жеке өтініш жасау қажеттігі туралы хабардар етеді;
егер алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне белгіленген мерзімде келмеген жағдайда, алушы хабардар етілген айдан кейінгі айдың 1-күнінен бастап бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрады;
2) әлеуметтік төлемді алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кетуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем кері оралған алушыға:
кеткен елінде төлем алынбаған жағдайда – төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап;
кеткен елінде төлем алынған жағдайда – кеткен елінде төлем тоқтатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қайта басталады;
3) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушының сот бас бостандығынан айыру түрінде тағайындаған қылмыстық жазаны өтеуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне осы төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындалған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі;
4) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өтуі туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат, қандас куәлігі берілген күннен бастап қайта басталады;
5) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушыға қатысты жедел-іздестіру іс-шараларының жүргізілуін немесе хабарсыз кету фактісін растайтын құжаттың болуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындаған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі;
6) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушы болып табылатын адамды соттың хабарсыз кетті деп тану туралы шешімінің күшін жою туралы сот актісінің күшіне енгенін растайтын құжаттың болуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне не қорғаншы болып тағайындалған адамға төлем тоқтатылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қайта басталады;

7) прекращении получателем социальной выплаты по уходу гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан". При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня выдачи документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, постоянно проживающего на территории Республики Казахстан;
8) предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата по уходу возобновляется в размере, определенном в соответствии с Кодексом, со дня приостановления.
57. Социальная выплата по уходу приостанавливается по истечении месяца, в котором:
1) ребенок (дети) определен (определены) на полное государственное обеспечение. При этом социальная выплата по уходу возобновляется со дня определения ребенка (детей) в семью;
2) родитель был лишен или ограничен в родительских правах в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления. При восстановлении в родительских правах социальная выплата по уходу возобновляется со дня вступления в силу решения суда о восстановлении или об отмене ограничений в родительских правах;
3) опекуны освобождены или отстранены от исполнения своих обязанностей в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата по уходу производится лицу, назначенному опекуном, или лицу, восстановившемуся в статусе опекуна, со дня приостановления;
4) наступила смерть получателя (вступило в силу решение суда об объявлении его умершим). При этом социальная выплата по уходу производится законному представителю ребенка (детей) со дня приостановления либо лицу, назначенному опекуном, со дня установления опеки, но не ранее дня приостановления.
58. Филиал Фонда принимает решение о приостановлении (возобновлении, прекращении) социальной выплаты по уходу (далее – решение) при поступлении сведений, предусмотренных пунктами 56, 57 настоящих Правил для приостановления, в течение двух рабочих дней со дня поступления:
сведений из ИС государственных органов и (или) организаций в филиал Фонда, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
проекта решения о приостановлении социальной выплаты по уходу от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших непосредственно в отделение Государственной корпорации от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты по уходу, по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда приостанавливает осуществление социальной выплаты по уходу.

7) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжат берілген күннен бастап қайта басталады;
8) өтініш берушінің бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін негізсіз айқындауға алып келген анық емес мәліметтерді ұсынуы туралы мәлімет. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күнінен бастап осы Кодекске сәйкес айқындалған мөлшерде қайта басталады.
57. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем төмендегі жағдайлар туындаған ай өткен соң тоқтатыла тұрады:
1) бала (балалар) мемлекеттің толық қамтамасыз етуіне берілген жағдай. Бұл ретте бала (балалар) отбасына берілген күннен бастап бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем қайта басталады;
2) Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда ата-ананың ата-ана құқықтарынан айырылған немесе ата-ана құқықтары шектелген жағдай. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне осы төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындалған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі. Ата-ана құқықтары қалпына келтірілген кезде бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем соттың ата-ана құқықтарын қалпына келтіру немесе ата-ана құқықтарын шектеудің күшін жою туралы шешімі күшіне енген күннен бастап қайта басталады;
3) қорғаншылар Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда өз міндеттерін атқарудан босатылған немесе шеттетілген жағдай. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем қорғаншы болып тағайындалған адамға немесе қорғаншы мәртебесі қалпына келтірілген адамға әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап жүргізіледі;
4) алушы қайтыс болған (соттың оны қайтыс болды деп жариялау туралы шешімі күшіне енген) жағдай. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем баланың (балалардың) заңды өкіліне осы төлем тоқтатыла тұрған күннен бастап не қорғаншы болып тағайындалған адамға қорғаншылық белгіленген күннен бастап, бірақ әлеуметтік төлемді тоқтатыла тұрған күннен кейін жүргізіледі.
58. Қор филиалы бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтата тұру (қайта бастау, тоқтату) туралы шешімді (бұдан әрі – шешім) осы Қағидалардың 56, 57-тармақтарында көзделген мәліметтер келіп түскен кезде тоқтата тұру туралы шешімді келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды:
осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан Қор филиалына мәліметтер;
мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушыдан тікелей Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтата тұру туралы шешімнің жобасы.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтата тұрады.

59. Социальная выплата по уходу возобновляется при условии сохранения права на выплату по заявлению получателя, поданного по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, на основании документов и (или) сведений из ИС государственных органов и (или) организаций, полученных до достижения ребенком возраста полутора лет, подтверждающих истечение обстоятельств, вызвавших приостановление социальной выплаты по уходу.
При этом отделение Государственной корпорации осуществляет прием заявления и документов, необходимых для возобновления социальной выплаты по уходу, дополняет ими ЭМД получателя, формирует проект решения по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение в филиал Фонда.
Решение о возобновлении социальной выплаты по уходу принимается филиалом Фонда в течение двух рабочих дней со дня поступления проекта решения.
60. Филиал Фонда принимает решение о прекращении социальной выплаты в течение двух рабочих дней со дня поступления:
1) сведений о смерти ребенка (детей) из ИС государственных органов и (или) организаций, по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата по уходу осуществляется по месяц смерти включительно;
2) проекта решения по форме согласно приложению 27 настоящих Правил от отделения Государственной корпорации, сформированного в течение двух рабочих дней на основании сведений (документов), поступивших от государственных органов и (или) организаций и (или) получателя социальной выплаты, в случаях:
признания решения об усыновлении (удочерении) недействительным или отмененным в соответствии с брачно-семейным законодательством Республики Казахстан. При этом социальная выплата по уходу осуществляется по истечении месяца, в котором решение об усыновлении (удочерении) было признано недействительным или отмененным;
подачи заявления получателем на прекращение социальной выплаты по уходу по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам. При этом социальная выплата по уходу прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем подачи заявления;
представления получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты по уходу. При этом социальная выплата прекращается со дня ее назначения.
61. Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала Фонда прекращает осуществление социальной выплаты по уходу.
При этом отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня поступления решения филиала Фонда уведомляет получателя о прекращении социальной выплаты по уходу с указанием причин по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам при личном обращении заявителя, путем вручения уведомления, либо посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещение об уведомлении получателя регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.

59. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем осы төлемді алу құқығы сақталған жағдайда, бала бір жарым жасқа толғанға дейін ақпараттық жүйелерден алынған, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлардың аяқталғанын растайтын құжаттардың және (немесе) мәліметтердің негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш бойынша қайта басталады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорация бөлімшесі бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді қайта бастау үшін қажетті өтініш пен құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады, олармен алушының ЭІМ толықтырады, осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және оны Қор филиалына бекітуге жібереді.
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді қайта бастау туралы шешімді Қор филиалы шешім жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қабылдайды.
60. Қор филиалы мыналар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім қабылдайды:
1) мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дан осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланың (балалардың) қайтыс болуы туралы мәліметтер. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда жүзеге асырылады;
2) мемлекеттік органдардан және (немесе) ұйымдардан және (немесе) әлеуметтік төлемді алушыдан келіп түскен мәліметтер (құжаттар) негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылған Мемлекеттік корпорация бөлімшесінен осы Қағидалардың 27-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешім жобасының:
Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген, бала асырап алу туралы шешім жарамсыз деп танылған немесе оның күші жойылған жағдайларда. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем бала асырап алу туралы шешім жарамсыз деп танылған немесе күші жойылған ай өткеннен кейін жүзеге асырылады;
алушының осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш беруіне байланысты тоқтатылады. Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем өтініш берілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады;
алушының бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім қабылдауға негіз болған анық емес құжаттарды (мәліметтерді) ұсынуына байланысты тоқтатылады. Бұл ретте әлеуметтік төлем ол тағайындалған күннен бастап тоқтатылады.
61. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының шешімі негізінде бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді жүзеге асыруды тоқтатады.
Бұл ретте, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалының бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тоқтату туралы шешімі келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, өтініш беруші жеке өзі жүгінген кезде хабарлама беру жолымен немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама беру арқылы алушыны хабардар етеді.
Алушының хабарландырылуы туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарламалар журналында тіркеледі.

62. При пересмотре размеров ежемесячного государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет, предусмотренного Кодексом, минимальный размер социальной выплаты по уходу пересчитывается до уровня государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет с дополнительным исчислением обязательных пенсионных взносов, удержанных в единый накопительный пенсионный Фонд.
При этом отделение Государственной корпорации формирует проект решения о перерасчете размера социальной выплаты по уходу по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам, для утверждения филиалом Фонда.
63. В случае предоставления получателем социальной выплаты по уходу в отделение Государственной корпорации дополнительно свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении производится перерасчет размера социальной выплаты со дня возникновения права на социальную выплату с учетом очередности новорожденного ребенка (детей).
Отделение Государственной корпорации на основании заявления получателя о перерасчете размера социальной выплаты по уходу по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам формирует проект решения для утверждения филиалом Фонда по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
При этом срок обращения за перерасчетом социальной выплаты по уходу не может превышать восемнадцать месяцев с даты возникновения права на социальную выплату по уходу.
64. Перерасчет социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами в случае осложненных родов, рождения двух и более детей осуществляется путем вычета назначенной суммы социальной выплаты из вновь рассчитанной суммы социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами с учетом общего количества дней нетрудоспособности согласно листа (листов) о временной нетрудоспособности по беременности и родам.
Отделение Государственной корпорации на основании заявления получателя о перерасчете размера социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам формирует проект решения для утверждения филиалом Фонда по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
При этом срок обращения за перерасчетом социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами не может превышать двенадцать месяцев с даты возникновения права на социальную выплату по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами.

62. Кодексте көзделген бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты берілетін мемлекеттік жәрдемақының ай сайынғы мөлшері қайта қаралған кезде бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің ең төменгі мөлшері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына ұсталған міндетті зейнетақы жарналары қоса есептеле отырып, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша төленетін мемлекеттік жәрдемақының деңгейіне дейін қайта есептеледі.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі Қор филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 30-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бала күтімі бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады.
63. Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қосымша баланың (балалардың) туу туралы куәлігін (куәліктерін) не азаматтық хал актілерінің жазбасынан мәліметтері бар анықтаманы ұсынған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жаңа туған баланың (балалардың) кезектілігі ескеріліп әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап жүргізіледі.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алушының бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтініші негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім жобасын Қор филиалы бекіту үшін қалыптастырады.
Бұл ретте, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеуге жүгіну мерзімі бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап он сегіз айдан аспайды.
64. Ауыр босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда, жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу жүктілігі және босануы бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағына (парақтарына) сәйкес еңбекке жарамсыздық күндерінің жалпы саны ескеріле отырып, әлеуметтік төлемнің тағайындалған сомасын жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемнің қайта есептелген сомасынан алып тастау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде Қор филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешімнің жобасын қалыптастырады.
Бұл ретте, жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеуге өтініш беру мерзімі жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап он екі айдан аспауға тиіс.

65. При поступлении социальных отчислений в Фонд за период, который был принят для исчисления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, после даты обращения за их назначением перерасчет размера назначенных социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу получателям не производится.
66. Филиал Фонда пересматривает принятые решения о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, а также принятые решения о приостановлении, возобновлении, прекращении социальной выплаты по уходу, в том числе принятые территориальными подразделениями ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, при выявлении неправомерного назначения (отказа в назначении), приостановления, возобновления, прекращения социальных выплат, противоречащих условиям Кодекса и настоящих Правил, а также законодательству, действующему на момент вынесения таких решений, на основании судебных решений, письменных поручений ведомства по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования или Фонда.
Глава 4. Порядок осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу
67. На основании утвержденных филиалом Фонда решений о назначении (перерасчете) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу Государственная корпорация формирует потребность в средствах на их выплату, которая представляется в Фонд ежемесячно не позднее 25 числа месяца, предшествующего месяцу выплаты.
При этом потребность по социальным выплатам по беременности и родам, усыновлению (удочерению), по социальной выплате по уходу за период с даты наступления социального риска по текущий месяц выплаты формируется Государственной корпорацией на основе прогнозных данных.
В случае превышения фактической потребности над потребностью, сформированной на основе прогнозных данных, Государственная корпорация направляет в Фонд дополнительную потребность.
68. Фонд формирует прогнозные данные по исчислению потребности средств на социальные выплаты по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу на ежедневной основе.
69. Фонд ежедневно производит финансирование Государственной корпорации для осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу по графику.

65. Тағайындауға жүгінген күннен кейін жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңде Қорға әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда алушыға тағайындалған жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.
66. Кодекстің және осы Қағидалардың шарттарына, сондай-ақ осындай шешімдер шығарылған кезде қолданыста болған заңнамаға қайшы келетін заңсыз тағайындалған (тағайындаудан бас тартылған), тоқтатыла тұрған, қайта басталған, тоқтатылған әлеуметтік төлемдер анықталған жағдайда жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту), тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату туралы, оның ішінде әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның аумақтық бөлімшелері қабылдаған әлеуметтік төлемдер сот шешімдері, әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомствоның немесе Қордың жазбаша тапсырмалары негізінде қайта қарайды.
4-тарау. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді жүзеге асыру тәртібі
67. Қордың филиалы бекіткен жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация оны төлеуге қаражатқа қажеттілікті қалыптастырады, ол Қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 25-күнінен кешіктірілмей табыс етіледі.
Бұл ретте әлеуметтік тәуекел басталған күннен бастап төлеудің ағымдағы айына дейінгі кезең үшін жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдер, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем бойынша қажеттілікті Мемлекеттік корпорация болжамды деректер негізінде қалыптастырады.
Нақты қажеттілік болжамды деректер негізінде қалыптастырылған қажеттіліктен асып кеткен жағдайда, Мемлекеттік корпорация Қорға қосымша қажеттілік жібереді.
68. Қор жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерге, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемге қаражаттың қажеттілігін есептеу бойынша болжамды деректерді күнделікті негізде қалыптастырады.
69. Қор жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді кесте бойынша жүзеге асыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.

70. Государственная корпорация, получив средства осуществляет соответствующие социальные выплаты получателям:
в течение трех рабочих дней с даты принятия решения о назначении социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению);
в течение трех рабочих дней с даты принятия решения о назначении социальной выплаты по уходу за период с даты наступления социального риска по текущий месяц выплаты, а последующие месяцы социальной выплаты по уходу в соответствии с графиком.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
не позднее трех рабочих дней месяца следующего за отчетным месяцем, предоставляет в Фонд информацию по перечисленным суммам социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, по остаткам средств, а также по возвратам излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них в форме сведений о движении денежных средств Фонда в Государственной корпорации по социальным выплатам по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу согласно приложению 33 к настоящим Правилам.
71. Социальные выплаты производятся Государственной корпорацией путем:
зачисления средств на банковские счета или электронных денег на электронные кошельки электронных денег получателей;
перечисления средств на контрольный счет наличности исправительного учреждения получателям, находящимся в исправительном учреждении;
доставки на дом получателям через территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Доставка социальных выплат на дом получателям производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии территориальных подразделений акционерного общества "Казпочта".
72. В случае изменения номера банковского счета получателя (опекуна), способа выплаты, местожительства получателя (опекуна), в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.

70. Мемлекеттік корпорация қаражат ала отырып, алушыларға әлеуметтік төлемдерді:
жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде;
бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау туралы шешім қабылданған күннен бастап ағымдағы төлем айы ішіндегі кезеңге үш жұмыс күні ішінде, ал әлеуметтік төлемнің келесі айлары кестеге сәйкес жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша Қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қорға аударылған әлеуметтік төлем сомалары бойынша, сондай-ақ одан артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің және одан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуы бойынша ақпаратты осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес Қордың Мемлекеттік корпорациядағы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер нысанында береді.
71. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді:
қаражатты алушылардың банк шоттарына немесе электрондық ақшаны электрондық ақшаның электрондық әмияндарына аудару;
қаражатты түзеу мекемесіндегі алушыларға түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргiзедi.
Әлеуметтік төлемдерді алушыларға үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері болмаған ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
72. Алушының (қамқоршының) банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушы (қамқоршы) туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен осы өзгерістер туралы өтініш береді.

73. Сумма социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, не полученная своевременно либо полученная не полностью по вине Государственной корпорации и (или) филиала Фонда выплачивается за прошлое время со дня возникновения права на нее без ограничения сроков в следующих случаях:
1) обращения получателя социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу с заявлением в отделение Государственной корпорации при самостоятельном выявлении несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
2) поступления решения суда о выплате (назначении) получателю сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу;
3) выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу ведомством по контролю и надзору в сфере обязательного социального страхования, Государственной корпорацией или Фондом.
74. При выявлении факта несвоевременной либо неполной выплаты сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу Государственная корпорация:
устанавливает причину несвоевременной либо неполной выплаты по получателям;
составляет расчет суммы дополнительной потребности средств, необходимых для выплаты сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, не полученных своевременно либо не полностью;
формирует проект решения филиала Фонда по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам о выплате сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, не полученных своевременно либо не полностью и направляет в филиал Фонда для утверждения.
75. При обжаловании решений, действий (бездействий) филиала Фонда и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг, жалоба подается на имя руководителя филиала Фонда, Государственной корпорации или на имя руководителя Фонда, руководителя уполномоченного государственного органа, руководителя соответствующего местного исполнительного органа.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).

73. Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) Қор филиалының кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу мынадай жағдайларда:
1) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем алушы жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдерді, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді алушы әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төлемегенін өздігінен анықтаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтінішпен жүгінгенде;
2) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем сомаларын төлеу (тағайындау) туралы соттың шешімі келіп түскенде;
3) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі ведомство, Мемлекеттік корпорация немесе Қор жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің уақтылы не толық төленбегенін анықтағанда оған құқық туындаған күннен бастап өткен уақыт үшін мерзімдерді шектемей төленеді.
74. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің сомаларын уақтылы не толық төлемеу фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорация:
алушылар бойынша уақтылы не толық төленбеу себебін анықтайды;
уақтылы немесе толық алынбаған жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем сомаларын төлеу үшін қажетті қаражаттың қосымша қажеттілігі сомасының есебін жасайды;
осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақтылы не толық алынбаған жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің сомаларын төлеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және бекіту үшін Қордың филиалына жібереді.
75. Қор филиалының және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану Қор филиалы басшысының атына, Мемлекеттік корпорацияның немесе Қор басшысының атына, уәкілетті мемлекеттік орган басшысының атына беріледі.
Қор филиалының атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.

В соответствии с пунктом 3 статьи 98 АППК РК, орган, рассматривающий жалобу, заслушивает должностное лицо, чей административный акт, административное действие (бездействие) оспаривается, участника административной процедуры в соответствии со статьей 73 АППК РК.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес филиала Фонда или Государственной корпорации, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляется в орган, рассматривающий жалобу.
При этом филиал Фонда, Государственная корпорация вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если они в течение трех рабочих дней примут решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
76. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги заявитель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
77. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
78. Отделение Государственной корпорации в течение трех рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу направляет получателю уведомление о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам с указанием причин.
79. Возврат обязательных пенсионных взносов, удержанных от излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу осуществляется Государственной корпорацией в соответствии со статьей 35 Кодекса.
80. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в Фонд:
по заявлению получателя, путем внесения им денежных средств на счет Государственной корпорации;
по решению суда;
от третьих лиц, в добровольном порядке, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и индивидуального идентификационного номера получателя социальной выплаты.
При этом возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальной выплаты по уходу на счет Государственной корпорации может также производиться:
по заявлению получателя, путем подачи заявления на удержание из социальной выплаты. При этом отделение Государственной корпорации производит удержания на основании решения филиала Фонда об удержании суммы социальной выплаты, подготовленного отделением Государственной корпорации по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам;
на основании письма отделения Государственной корпорации, которое представляется в организацию по выдаче социальных выплат с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезде получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ИС), подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в Фонд.
Государственная корпорация не позднее трех рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них.

ҚР ӘРПК-нің 98-бабының 3-тармағына сәйкес шағымды қарайтын орган әкімшілік актісі, әкімшілік әрекеті (әрекетсіздігі) дауланатын лауазымды адамды, ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес әкімшілік рәсімге қатысушыны тыңдайды.
Қор филиалының немесе Мемлекеттік корпорацияның атына түскен өтініш берушінің шағымы әкімшілік іспен түскен күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте, Қордың филиалы, Мемлекеттік корпорация, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
76. Өтініш беруші көрсетілген мемлекеттік қызметтер нәтижесімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
77. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға жол беріледі.
78. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомалары анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушыны осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін көрсете отырып, артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемді қайтару қажеттігі туралы хабардар етеді.
79. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомасынан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды Мемлекеттік корпорация Кодекстің 35-бабына сәйкес жүзеге асырады.
80. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару Мемлекеттік корпорацияның шотына Қорға аудару үшін:
алушының өтініші бойынша оның Мемлекеттік корпорацияның шотына ақша қаражатын аудару жолымен;
сот шешімі бойынша;
үшінші тұлғалардан ерікті түрде, әлеуметтік төлемді алушының тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және жеке сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып жүзеге асырылады.
Бұл ретте бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің артық есептелген (төленген) сомалары Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша әлеуметтік төлемнен ұстап қалуға өтініш беру жолымен. Бұл ретте Мемлекеттік корпорация бөлімшесі осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі дайындаған әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы Қор филиалының шешімі негізінде ұстап қалуды жүргізеді;
Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (АЖ-дан алынған алушының қайтыс болуы не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кетуі туралы мәліметтер) қоса бере отырып, әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға ұсынылатын Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің хаты негізінде қайтару да жүргізілуі мүмкін.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың үш жұмыс күнінен кешіктірмей Қордың шотына жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын аударады.

81. В случаях ошибочного перечисления сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу Государственная корпорация направляет в организацию по выдаче социальных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и организацией по выдаче социальных выплат.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания, организация по выдаче социальных выплат осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию, либо приостанавливает исполнение указания.
82. Для списания сумм социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, излишне зачисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, специалист Фонда, отделения Государственной корпорации на основании доверенности, выданной на представление интересов Фонда, обращается с заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско-процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного решения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм производится по акту списания на основании судебных актов, которые хранятся три года.
83. ИС уполномоченного государственного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением. ИС уполномоченного государственного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением ЭЦП. Защита информации при информационном обмене обеспечивается как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.
84. Дела получателей социальных выплат по беременности и родам, усыновлению (удочерению), социальной выплаты по уходу, по которым завершена выплата (недействующие дела), хранятся в архиве Государственной корпорации.
ЭМД хранятся постоянно в ИС уполномоченного государственного органа.
85. Филиалы Фонда обеспечивают внесение в автоматизированном режиме данных о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Приложение 1
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе в
назначении) социальных выплат
по случаю потери дохода в связи
с беременностью и родами,
усыновлением (удочерением)
новорожденного ребенка
(детей), социальной выплаты
по случаю потери дохода в связи
с уходом за ребенком
по достижении им возраста
полутора лет
Форма
Код района ___________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по _________ области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" _____________ года
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
Банковские реквизиты:
Наименование банка _____________________________
Банковский счет № _______________________________
Электронный кошелек электронных денег
_______________________________________________
Прошу назначить (возобновить, пересчитать) мне
_______________________________________________________________________
(социальную выплату по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами;
социальную выплату по случаю потери дохода в связи с усыновлением (удочерением)
новорожденного ребенка (детей); социальную выплату по случаю потери дохода
в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет– нужное прописать).
Сведения о составе семьи (заполняется по случаю потери дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им возраста полутора лет):

81. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемнің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйымға Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.
82. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қатыссыз себептермен алушыларға артық есептелген (төленген) жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем сомаларын есептен шығару үшін Қордың, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы Қордың мүддесін білдіруге берілген сенімхат негізінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы азаматтық-процессуалдық заңнамасымен белгіленген тәртіппен сот органдарына борышкердің қайда екендігі белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) кім екенін анықтауға мүмкіндік болмауына немесе мұрагерлерінің болмауына байланысты соманы қайтару мүмкін еместігі туралы сот шешімін шығару үшін өтінішпен жүгінеді.
Артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығару есептен шығару актісі бойынша сот актілерінің негізінде жүргізеді, олар үш жыл сақталады.
83. Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-ы олардың мақсатына сәйкес АЖ үздіксіз жұмыс істеуін және өзектілендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған кешенді іс-шараларды қамтамасыз етеді. Уәкілетті мемлекеттік органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын, өзектілігін және уақтылығын қамтамасыз етеді.
Ақпараттық өзара іс-қимыл ЭЦҚ қолдана отырып, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Бірыңғай тасымалдау (ақпарат беру) ортасы арқылы жүзеге асырылады. Ақпарат алмасу кезінде ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған ақпарат беру ортасын пайдалану есебінен де, техникалық және ұйымдастырушылық сипаттағы іс-шаралар есебінен де қамтамасыз етіледі.
84. Жүктілікке және босануға, баланы (балаларды) асырап алуға әлеуметтік төлемдердің, бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем аяқталған (қолданылмайтын істер) алушылардың істері.
ЭІМ уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-да тұрақты сақталады.
85. Қордың филиалдары мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің АЖ-ға автоматтандырылған режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды ________________________
___________________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Өтініш
Азамат_________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ____ жылғы "__" _____________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________
Банк деректемелері:
Банктің атауы ________________________________
Банк шотының №_____________________________
электрондық ақшаның электрондық әмияны_________________________
Маған____________________________________________________________________
(жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді – керегі жазылсын) тағайындауды (қайта бастауды, қайта есептеуді) сұраймын.
Отбасының құрамы туралы мәліметтер (бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайы бойынша толтырылады):

1) _________________________________________
2) _________________________________________
3) _________________________________________
4) _________________________________________
5) _________________________________________
6) _________________________________________
7) _________________________________________
В составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), сводные
дети, если они не учтены в семье другого родителя, а также взятые под опеку дети,
за исключением детей, в отношении которых родители лишены родительских прав
или ограничены в родительских правах, мертворожденные.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера социальной выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
(далее – социальная выплата по уходу), а также об изменении места жительства
(в том числе выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских
реквизитов в отделение Государственной корпорации в течение десяти календарных
дней со дня возникновения таких изменений.
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной
выплаты по уходу по поступившим социальным отчислениям на момент моего
обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен:
да/нет.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность
предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной
выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй
группы бессрочно): да/нет
Уведомлен о субсидировании обязательных пенсионных взносов по социальной
выплате по уходу и о приостановлении и возможном прекращении при перечислении
агентом обязательных пенсионных взносов.
Даю согласие на сбор и обработку, моих персональных данных любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе,
необходимых для назначения, возобновления, перерасчета выплаты, а также для
выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их
защите": да/нет.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта": да/нет.
Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой
тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии с пунктом
2
статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных
платежах в бюджет (Налоговый кодекс)": да/нет.
Даю согласие на уведомление о принятом решении о назначении (об отказе в
назначении) социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством телефонной
связи: да/нет.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или
электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда
социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете,
в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег
не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации-плательщика
_________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
_________________________________________________________________
Телефон _______________________ мобильный _______________________
дата подачи заявления: "__" ________20__года
Подпись заявителя _________________________
Дата принятия документов _________________________________________
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза отрывного талона)
Заявление от _______ _______________________ с прилагаемыми документами
принято, дата регистрации заявления: "__" __________20____года
В случаях выявления отсутствия документа (документов), необходимого
для назначения социальной выплаты ________________________________________,
срок оказания государственной услуги продлевается в соответствии с действующим
законодательством
________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы
Приложение 2
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении
им возраста полутора лет
Форма
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по __________________________ области (городу)
Заявление для назначения социальных выплат по случаю потери дохода в связи
с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка
(детей) (через веб-портал "электронного правительства")
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
______________________________________________
От гражданина(ки)
______________________________________________
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату
________________________________________________
(указать вид выплаты)
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность:
_________________________________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка__________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________
Тип счета: текущий ___________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: __________________________
Индивидуальный идентификационный код: _____________________
Бизнес идентификационный номер:____________________________
Электронный кошелек электронных денег ________________________
Сведения о временной нетрудоспособности по беременности и родам
из информационной системы Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
ИИН
Статус
Сведения о постановке на учет по беременности
Сведения о листе временной нетрудоспособности
Сведения о временной нетрудоспособности по осложненным родам

1) _________________________________________
2) _________________________________________
3) _________________________________________
4) _________________________________________
5) _________________________________________
6) _________________________________________
7) _________________________________________
Отбасы құрамында туған, асырап алынған, егер олар басқа ата-ананың отбасында есепке алынбаса, өгей балалар, сондай-ақ ата-анасы ата-ана құқығынан айырылған немесе ата-ана құқықтары шектелген, өлі туған балаларды балаларды қоспағанда, қамқорлыққа алынған балалар есепке алынады.
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлем (бұдан әрі – бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем) мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру, тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым: иә/жоқ.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады): иә/жоқ
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем бойынша міндетті зейнетақы жарналары субсидияланатыны туралы және агент міндетті зейнетақы жарналарын аударған жағдайда тоқтатыла тұратыны және тоқтатылуы мүмкін екендігі туралы хабардармын.
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін: иә/жоқ
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ.
"Салық және басқа да бюджетке төленетін міндетті төлемдер (Салық кодексі) туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабының 2-тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін: иә/жоқ.
Әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы телефон байланысы арқылы SMS-хабарлама жолымен хабарламаға келісім беремін: иә / жоқ.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
______________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
______________________________________________________________________
Телефоны ____________ұялы телефоны __________
Өтініш берген күні: 20 ____ жылғы "___" _________
Өтініш берушінің қолы ___________________
Құжаттар қабылданған күн ______________________________________________
_____________________________________________________________________
құжаттар қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(үзбелі талонды қию сызығы)
___________________________________________ өтініші қоса берілген құжаттармен
қабылданды, өтініш тіркелген күн: 20 ___ жылғы "__" _________________________
__________________________________________ әлеуметтік төлемді тағайындауға
қажетті құжаттың (құжаттардың) жоқ екені анықталған жағдайларда, мемлекеттік
қызмет көрсету мерзімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұзартылады.
_______________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
_______________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін өтініш ("электрондық үкімет" веб-порталы арқылы)
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________
Азамат _______________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ______ жылғы "_____" ____________
_____________________________________________________________
(төлемнің түрін көрсету)
әлеуметтік төлемді тағайындауды сұраймын.
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы_________________
Банк шотының № __________________
Шот түрі: ағымдағы__________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды: ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны _____________________
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесінен жүктілікке және босануға байланысты еңбекке уақытша жарамсыздық туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
ЖСН
Дәреже
Жүктілік бойынша есепке қою туралы мәліметтер
Еңбекке уақытша жарамсыздық парағы туралы мәліметтер
Ауыр босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы мәліметтер

1)
2)
Сведения о государственной регистрации индивидуального предпринимателя
из информационной системы "Интегрированная налоговая информационная система"
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
ИИН
Признак наличия сведений о действующей регистрации в качестве ИП
Дата регистрации
Сведения в виде выписки из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом,
а также по социальным платежам из информационной системы
"Централизованные унифицированные лицевые счета"
Наименование и код налога (платежа)
Сальдо на начало периода (недоимка -, переплата(превышения)+)
Сальдо принятое (недоимка, переплата(превышение)+)
Начислено
налога (платежа)
пени
процентов
штрафа
налога (платежа)
пени
процентов
штрафа
налога (платежа)
пени
процентов
штрафа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Сведения о подтверждении выхода в отпуск работника в связи с беременностью
и родами из информационной системы Министерства труда
и социальной защиты населения Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
ИИН
Наименование юридического лица
Наименование отдела
Наименование штатной должности:
Не работал
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно).
Даю согласие на сбор и обработку, моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Даю согласие на уведомление о принятом решении о назначении (об отказе в назначении) социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации-плательщика
__________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний _________________________________________________
мобильный ________________________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК) ______________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ___________________
(ЭЦП БВУ)
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством финансов
Республики Казахстан (МФ РК) _______________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МФ РК)
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством здравоохранения
Республики Казахстан (МЗ РК) _______________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЗ РК)
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан (МТСЗН РК) ___________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МТСЗН РК)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
__________________________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
__________________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих
изменение (приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты,
а также об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы
Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение
Государственной корпорации в течение десяти календарных дней со дня
возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
"_____"._______._____ года _____часов ______ минут ______ секунд
Приложение 3
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении
им возраста полутора лет
Форма
Код района _________________________________
Филиал акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по ___________________________ области (городу)
Заявление для назначения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи
с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
(через веб-портал "электронного правительства", объект информатизации банков второго уровня)
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
______________________________________________
От гражданина (ки)
_______________________________________________
_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения: "_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне социальную выплату по случаю потери дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им возраста полутора лет
(далее – социальная выплата по уходу).
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка__________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________
Тип счета: текущий ___________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: __________________________
Индивидуальный идентификационный код: _____________________
Бизнес идентификационный номер: ____________________________
Электронный кошелек электронных денег ________________________
Сведения о ребенке, на которого назначается социальная выплата по уходу:
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и дата рождения: ________________
_________________________________________________________________
ИИН: ________________ очередность рождения ребенка: _______________
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю Примечание
Дата и год рождения
1
2
Сведения об опекунстве/попечительстве над заявителем/иждивенцем
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве/попечительстве
Орган, выдавший решение об опекунстве/попечительстве
Фамилия, имя отчество (при наличии), дата рождения опекуна
Фамилия, имя отчество (при наличии) опекаемого/иждивенца
Дата рождения опекаемого/иждивенца
1
2
Сведения об усыновлении (удочерении) из информационной системы "РАГС"
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) усыновленного/удочеренного ребенка
Дата рождения усыновленного/удочеренного
Наименование органа, выдавшего документ
№ решения
Дата решения
Дата вступления решения в законную силу
1
2
Обеспечиваю достоверность предоставленных данных и подтверждаю подлинность предоставленных документов.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной выплаты по уходу (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй группы бессрочно).
Даю согласие на сбор и обработку, моих персональных данных любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом на постоянной основе, необходимых для назначения выплаты, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные третьим лицам, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на определение среднемесячного дохода для назначения социальной выплаты по уходу по поступившим социальным отчислениям на момент моего обращения, с уведомлением о поступивших социальных отчислениях ознакомлен.
Даю согласие на получение сведений о себе, как о владельце банковского счета и номерах банковских счетов, в банках второго уровня, организациях, имеющих лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальных подразделениях акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой тайной, необходимых для назначения социальной выплаты по уходу в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Даю согласие на уведомление о принятом решении о назначении (об отказе в назначении) социальной выплаты по уходу путем sms-оповещения, посредством электронной или телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или) социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, электронный адрес, местонахождение организации-плательщика
__________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний _________________________________________________
мобильный ________________________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК) ______________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ___________________
(ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
___________________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты, а также
об изменении местожительства (в том числе выезд за пределы Республики Казахстан),
анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации
в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
"_____"___________ года _____часов ______ минут ______ секунд
Приложение 4
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальных
выплат по случаю потери
дохода в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом за
ребенком по достижении
им возраста полутора лет

1)
2)
"Біріктірілген салық ақпараттық жүйесі" ақпараттық жүйеден дара кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
ЖСН
ДК ретінде қолданыстағы тіркеу туралы мәліметтердің бар екендігінің белгісі
Тіркеу күні
Бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірме түріндегі, сондай-ақ "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шоттар" ақпараттық жүйесінен әлеуметтік төлемдер бойынша мәліметтер
Салықтың (төлемнің) атауы мен коды
Кезең басына сальдо (бересі, артық төлемі (асып кетуі)+)
Қабылданған сальдо (бересі, артық төлеуі (асып түсу)+)
Есептелген
салық (төлем)
өсімақы
пайыздар
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
пайыздар
айыппұл
салық (төлем)
өсімақы
пайыздар
айыппұл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесінен жүктілікке және босануға байланысты қызметкердің демалысқа шығуын растау туралы мәліметтер
ТАӘ
Туған күні
ЖСН
Заңды тұлғаның атауы
Бөлімнің атауы
Штаттық лауазымның атауы:
Жұмыс істемеді
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады).
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабының 2-тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
_______________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ___________________________________________________________
Ұялы телефоны _________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
(ҚР Әділетмині) растайды ___________________________________________________
(ҚР Әділетминінің электрондық цифрлік қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін (ЕДБ) растайды ___________________________
(ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш беруші туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі растайды
(ҚР Қаржымині)___________________________________________________________
(ҚР Қаржыминінің ЭЦҚ-сы)
Өтініш беруші туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау
министрлігі растайды (ҚР ДСМ)______________________________________________
(ҚР ДСМ ЭЦҚ-сы)
Өтініш беруші туралы мәліметтер Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі растайды (ҚР ЕХӘҚМ) ___________________________
(ҚР ЕХӘҚМ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
__________________________________________________________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру,
тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының
шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап
күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ ______________________________________
Өтінішке қол қойылған күні мен уақыты:
_____ жылғы _____"_____"._______сағат ______ минут ______ секунд
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
_______________________________
облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының филиалы
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін өтініш ("электрондық үкімет" веб-порталы, екінші деңгейдегі банктерді ақпараттандыру объектісі арқылы)
Өтініш беруші туралы мәлімет:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): ___________________________________________
Азамат ___________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ____ жылғы "____" _____________________
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемді (бұдан әрі – бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем) тағайындауды сұраймын
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _________________
Банк деректемелері:
Банктің атауы_________________
Банк шотының № __________________
Шот түрі: ағымдағы__________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды: ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны ________________________
Бала күтіміне байланысты әлеуметтік төлем әлеуметтік төлем тағайындалатын бала
туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және туған күні: ______________________________
__________________________________________________________________________
ЖСН: ___________________ баланың туу кезектілігі: ____________________________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
р/с №
ИИН
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні және жылы
1
2
Өтініш берушіге/асырауындағы адамға қамқоршылық/қорғаншылық белгілеу туралы мәліметтер:
Р/с №
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімнің нөмірі және күні
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні
Қамқорлығындағы/ асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқорлығындағы/ асырауындағы адамның туған күні
1
2
Асырап алу туралы АХАТ ақпараттық жүйесінен мәліметтер:
Р/с №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушінің туған күні
Асырап алынған баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асырап алған баланың туған күні
Құжатты берген органның атауы
Шешімнің №
Шешімнің күні
Шешімнің заңды күшіне енген күні
1
2
Ұсынылған құжаттардың анықтығын қамтамасыз етемін және ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын растаймын.
Әлеуметтік төлем сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстап қалуға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады).
Төлемді тағайындау, қайта бастау, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес менің дербес деректерімді үшінші тұлғаларға беру құқығымен өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті тұрақты негізде Қазақстан Республикасының заңнамасында рұқсат етілген кез келген тәсілмен менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыруға келісім беремін.
Мен өтініш берген сәтте келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін орташа айлық кірісті айқындауға келісім беремін, келіп түскен әлеуметтік аударымдар туралы хабарламамен таныстым.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық құрылымдық бөлімшелеріндегі банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабының 2-тармағына сәйкес құпия болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмиянын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмиянындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардармын.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, электрондық мекенжайы, орналасқан жері
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ____________________________________________
ұялы телефоны __________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
(ҚР Әділетмині) растайды _________________________________________________
(ҚР Әділетминінің электрондық цифрлік қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) растайды _______
(ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ__________________________
Төленетін төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру,
тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының
шегінен тыс жерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туындаған күннен бастап
күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттігі туралы хабардармын.
ЭЦҚ________________________________
Өтінішке қол қойылған күн және уақыт:____ жылғы ____ сағат ____ минут ____ секунд
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
4-қосымша

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан"
(далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию - восемь рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – четыре рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Государственную корпорацию:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя филиала услугодателя, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) "Электронды үкімет" веб-порталы (бұдан әрі-портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы - сегіз жұмыс күні. Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай автоматтандырылған)
/қағаз түрінде/проактивті
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда: Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтанбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген, осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электронды хабарлама
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде:
өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.

2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя на портал за назначением социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1.Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур;
3) лист (листы) временной нетрудоспособности, выданные в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
2. Заявитель при обращении через портал, для оказания государственной услуги предоставляет заявление в форме электронного документа, удостоверенное своей ЭЦП согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также сведения о документах, предусмотренных при обращении в отделении Государственной корпорации и содержащихся в электронном заявлении, заявитель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда.
Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
3) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары).
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талоны беріледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш беруші портал арқылы жүгінген кезде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өзінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы, электрондық өтініште көрсетілген мәліметтерді өтініш беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы дәрежесі көрсетіледі.

3. Через проактивную услугу: по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) - согласие заявителя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, направляются заявителем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Назначение социальных выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, получение уведомления о выдаче листа временной нетрудоспособности в связи с беременностью и родами, наличие социальных отчислений у услугополучателя за месяц предшествующей дате освобождения от работы по листу о временной нетрудоспособности, наличии сведений освобождения от работы в связи с беременностью и родами в информационной системе "Единая система учета трудовых договоров", наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

3. Проактивті қызмет арқылы: жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша - өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді. Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратып отырған, Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбау;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін
Проактивті қызмет арқылы жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы ұсынылған қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеген кезде, жүктілікке және босануға байланысты еңбекке уақытша жарамсыздық парағын беру туралы хабарлама алу, көрсетілетін қызметті алушыда еңбекке жарамсыздық парағы бойынша жұмыстан босатудың алдыңғы күнінің алдындағы айға әлеуметтік аударымдардың болуы, "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ақпараттық жүйесінде жүктілікке және босануға байланысты жұмыстан босатудың мәліметтерінің болуы міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірінің болуы).
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения о
назначении (отказе в
назначении) социальных
выплат по случаю потери
дохода в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении
им возраста полутора лет
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.09.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - Услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства" (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи;
4) объекты информатизации банков второго уровня
3
Срок оказания государственной услуги
Через Государственную корпорацию - 8 (восемь) рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию – 15 минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 минут.
Через портал, объекты информатизации банков второго уровня или абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу) – четыре рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная/проактивная/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Государственная корпорацию:
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
На портале: электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала услугодателями, направленное в "личный кабинет" заявителя на портал.
При оказании через абонентское устройство сотовой связи (проактивную услугу):
Sms-оповещение на мобильный телефон заявителя.
6
Размер оплаты, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді болады.
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.09.2024 № 389 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – Көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
2) "Электронды үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал);
3) ұялы байланыс абоненттік құрылғысы;
4) екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік корпорация арқылы - 8 (сегіз) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда өтініш берушіге қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
Портал, екінші деңгейдегі банктердің ақпараттандыру объектілері немесе ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) – төрт жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электрондық (жартылай автоматтандырылған)
/қағаз түрінде/проактивті/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда: Көрсетілетін қызметті берушінің филиалы басшысының электрондық цифрлық қолтанбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған порталға өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберілген, осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электронды хабарлама.
Ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы (проактивті қызмет арқылы) көрсету кезінде:
Өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабарлама.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Государственная корпорация - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. При обращении заявителя на портал за назначением социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги
1. Заявитель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо справка, содержащая сведения из записей актов гражданского состояния о рождении) для идентификации;
В зависимости от их наличия представляется:
1) документ, подтверждающий регистрацию рождения ребенка вне пределов Республики Казахстан, выданного компетентными органами иностранных государств при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля) (при наличии);
2) свидетельство (свидетельства) о смерти ребенка (детей) выданных документов вне пределов Республики Казахстан (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти) для идентификации;

1) Мемлекеттік корпорация – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда.
Өтініш беруші портал арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш берген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беру келесі жұмыс күні іске асырылады.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініш беруші (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) сәйкестендіру үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);
Қажет болған жағдайда (олардың болуына байланысты):
1) консулдық заңдастыру не арнайы мөртабан (апостиль) (бар болса) болған кезде шет мемлекеттердің құзыретті органдары берген баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тууын тіркегенін растайтын құжат;
2) сәйкестендіру үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде берілген құжаттардың баланың (балалардың) қайтыс болуы туралы куәлігі (куәліктері) (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);

3) при усыновлении (удочерении) ребенка (детей) в возрасте до полутора лет – выписка из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданная органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству;
4) при установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
2. Заявитель при обращении через портал: Для назначения социальной выплаты – заявление на назначение через портал в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 3 к Правилам;
для получения информации о назначении социальной выплаты – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства услугополучателя, сведения о номере банковского счета, свидетельства о рождении ребенка (детей) или выписки из актовой записи о рождении, документа об установлении опеки (попечительства) указанные в электронном заявлении заявитель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
3. Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты - согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также принятие обязательств и подтверждение или предоставление номера банковского счета, которые направляются услугополучателем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня. Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;

3) бір жарым жасқа дейінгі баланы (балаларды) асырап алған кезде – қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімінен үзінді;
4) қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген кезде балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады. Құжаттарды ұсыну оларды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде Цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Өтініш беруші осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде өтініш берушіге тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар электрондық қолхат немесе үзбелі талон беріледі
2. Өтініш беруші портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету үшін жүгінген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, банктерде және (немесе) электрондық өтініште көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы, электрондық өтініште көрсетілген жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу туралы мәліметтерді өтініш беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өтініш берушіге құжаттарды портал арқылы берген кезде – оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
3. Проактивті қызмет арқылы: жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша - өтініш берушінің проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ міндеттемелерді қабылдауын және банк шотының нөмірін растауын немесе ұсынуын өтініш беруші ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жібереді.
Бұл ретте банк шотының нөмірін ұсыну оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкіндігі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) непредставление запрашиваемого Услугодателем при проверке документа и (или) сведений, необходимых для назначения социальной выплаты социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
По выбору услугополучателя государственная услуга, оказывается, по принципу "одного заявления" при получении государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния".
Назначение социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, регистрации актовой записи о рождении ребенка, наличие социальных отчислений у услугополучателя, наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации "Правительство для граждан" с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи или одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) тексеру кезінде Көрсетілетін қызметті беруші сұратып отырған, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжатты және (немесе) мәліметтерді ұсынбау;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметін алған кезде "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы көрсетілетін қызметті алу субъектісінің міндетті келісімі қажет (өтініш берушінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде, өтініш берушіде әлеуметтік аударымдардың болуы, әлеуметтік аударымдардың болуы өтініш берушіде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) ұйымдарда ашылған банктік шот нөмірінің болуы, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын).
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорациясының қызметкері "1414", 8 800 080 7777 Бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан кезде, электронды цифрлық қолтаңба немесе бір реттік пароль болған кезде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации– www.gov4c.kz.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием ЭЦП или одноразового пароля.
Приложение 6
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Уведомление № ______ о социальных отчислениях, поступивших за расчетный период
для определения размера социальных выплат по случаю потери дохода в связи
с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка
(детей), социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком
по достижении им возраста полутора лет
от "_____" ________20____ года
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования"
доводит до Вашего сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_______________________________________________________________
Дата рождения заявителя _________________________________________
ИИН: __________________________________________________________
Дата риска: _____________________________________________________
Вид выплаты ____________________________________________________
Дата поступления
БИН предприятия
Наименование предприятия
КНП
За период
Сумма социальных отчислений по единому совокупному платежу, тенге
Сумма социальных отчислений, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Определение месячных доходов
Период
Суммы, принятые из социальных отчислений, тенге
Сумма, принятая для исчисления социальной выплаты, тенге
Внимание! - имеется не соответствие либо социальные отчисления в периоде отсутствуют
сумма взносов
исчисленный доход
1
2
3
4
5
Рекомендация: необходимо перед подписанием заявления обратить внимание на столбец 5, при наличии несоответствий социальных отчислений доходу работника согласно перечисленным суммам обязательных пенсионных взносов и (или) отсутствия социальных отчислений, выявленных АИС "Е-макет" на дату Вашего обращения, в соответствующей строке будет стоять отметка "(!)", то есть отметка укажет на периоды (месяца), в которых АИС "Е-макет" выявила такие факты, так как эти периоды будут учитываться при исчислении размера социальной выплаты и влиять на размер, в том числе в сторону понижения, либо потребуют дополнительного дооформления (проверки) филиалом Государственного фонда социального страхования.
Ответственный специалист __________________
Приложение 7
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Расписка об отказе в приеме заявления и документов
______________________________________________________
(указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года
Гражданин (ка)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Дата обращения "___" _________________________ 20 ____ года
Отказано в приеме заявление на назначение
__________________________________________________________________
(указание причины)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Место печати
Приложение 8
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Код района________________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ________ от "__" _________ 20__ года филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" по __________________ области
(городу) о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных выплат
по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами,
усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www.enbek.gov.kz., "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорация – www.gov4c.kz.
Цифрлық құжаттар сервисі "eGov mobile" мобильді қосымшасында тіркелген пайдаланушылар үшін ЭЦҚ немесе бір реттік парольді пайдалана отырып қолжетімді болады.
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдердің, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау үшін есепті кезеңде түскен әлеуметтік аударымдар туралы №______хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Өтініш берушінің туған күні _________________________________________________
ЖСН:___________________________________________________________________
Тәуекел күні: ______________________________________________________________
Түскен күні
Кәсіпорынның БСН
Кәсіпорынның атауы
ТТК
Кезең үшін
Бірыңғай жиынтық төлем бойынша әлеуметтік аударым сомасы, тенге
Әлеуметтік аударымдар сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
Айлық кірісті анықтау
Кезең
Әлеуметтік аударымнан қабылданған сома, теңге
Әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған сома, теңге
Назар аударыңыз! Сәйкессіздік бар, не алыңған кезеңде әлеуметтік аударымдар төленбеген
жарналар сомасы
есептелген кіріс
1
2
3
4
5
Ұсыныс: өтінішке қол қою алдында 5-бағанға назар аудару қажет, егер аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларына сәйкес қызметкердің кірісіне әлеуметтік аударымдар сәйкес келмесе және (немесе) Сіз жүгінген күні "Е-макет" ААЖ анықтаған әлеуметтік аударымдар болмаса, тиісті жолда "!" белгі тұрады, яғни жүйе осындай фактілерді анықтаған кезеңдерді (айларды) көрсетеді, өйткені бұл кезеңдер еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін болады және мөлшеріне, оның ішінде төмендеу жағына әсер ететін болады, не Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры филиалының қосымша жете ресімдеуін (тексеруін) талап етеді.
Жауапты маман ____________________________________
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтінішті және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
_________________________________________________________________________
(түрі көрсетілсін)
20__ жылғы "__" _______________
Азамат ___________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ___________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "__" ____________
Әлеуметтік төлем тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тартылды.
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
_________________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мөрдің орны
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Ауданның коды _________________
Облыс (қала) ___________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" ______________ № _______ ШЕШІМІ

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 77, 78 Социального кодекса
Республики Казахстан
___________________________________________________________________
(указать вид выплаты)
Фамилия ___________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ___________________________________________
Дата рождения _________________________ пол _________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ____________ 20__ года
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _____20__года
Количество дней нетрудоспособности, указанных в листе (листах) о временной
нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению)
новорожденного ребенка (детей) _______________________________________
Учтен среднемесячный доход с ______ 20 __ года по _______ 20 ____года
__________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" ______ 20__ года по "__" _____ 20__ года
в сумме ____________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Доплата за осложненные роды или рождение двух и более детей
с "__" __________ 20__ года по "__" ________ 20__ года
в сумме ____________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
3. Отказать в назначении социальной выплаты / доплаты за осложненные роды
или рождение двух и более детей
____________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 9
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Код района ______________________________
Область (город) __________________________
РЕШЕНИЕ
№ _____________ от "___" ___________________ 20__ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _______________________________________ области (городу)
о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по случаю
потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 77, 78-баптарына сәйкес
тағайындалсын (қайта есептелсін):
________________________________________________________________________
(төлемнің түрі көрсетілсін)
Тегі ____________________________________________________________________
Аты ____________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________________
Туған күні _____________________ жынысы _________________________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20___ жылғы "___" _____________________________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ жылғы "___" ___________________
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты
еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағында (парақтарында) көрсетілген еңбекке
жарамсыздық күндердің саны ________________________
20___жылғы "___" ___________ бастап 20__жылғы "__" ____________ қоса алғанда
__________________________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________________________ бастап
20__жылғы "__" ________ қоса алғанда
__________________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін қосымша ақы
20__ жылғы "___"_______________ бастап 20__ жылғы "___"________ қоса алғанда
__________________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
3. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін
________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем/қосымша ақы тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) ___________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ ШЕШІМІ

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 84, 85 Социального кодекса
Республики Казахстан социальную выплату по случаю потери дохода в связи
с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
(далее – социальная выплата)
№ дела ______________________
Фамилия _________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________
Дата рождения _____________________ пол ___________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ____________________ 20___ года
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ года
Фамилия ребенка __________________________________________________
Имя ребенка ______________________________________________________
Отчество ребенка (при его наличии) __________________________________
Очередность рождения ребенка _____________________________________
Учтен среднемесячный доход с _________ 20___ года по _________ 20___ года
____________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _______ 20__ года по "__" ____ 20___ года
в сумме _________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты
_________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 10
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Электронный журнал регистрации и учета заявлений граждан о назначении
социальных выплат в Государственной корпорации вид выплаты
_____________________________________________
Код отделения
Дата обращения
Дата регистрации
№ заявления
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
Вид выплаты
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
№ дела
Дата решения о назначении
(отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 11
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Электронный журнал регистрации заявлений (заявок) граждан на назначение
социальных выплат _______________________________________________________
(вид выплаты)
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
Код отделения
Дата регистрации
№ Заявки
Код услуги
Фамилия, имя, отчество (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Вид выплаты
№дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 12
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Справка о стаже участия в системе обязательного социального страхования
и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
по случаям потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного ребенка (детей)
___________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № ______________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ______________________
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________________
Наименование/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) плательщика, плательщика единого платежа
БИН/ИИН плательщика, плательщика единого платежа
Дата Платежа Социальных отчислений (месяц, год)
Социальные отчисления
Доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений (тенге)
Сумма обязательных пенсионных взносов
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
_____________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления, перерасчета размера
социальной выплаты за последние 12 месяцев
_____________________________________________________________
Ответственный исполнитель: ___________________________________
Дата и время выписки: _________________________________________
Дата распечатки: ______________________________________________
Приложение 13
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Справка о стаже участия в системе обязательного социального страхования
и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста
полутора лет _________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Индивидуальный счет № _____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________________
Фамилия ___________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________________________
Наименование плательщика, плательщика единого платежа
Дата платежа социальных отчислений
БИН или ИИН плательщика, плательщика единого платежа
Социальные отчисления
Сумма обязательных пенсионных взносов
Период
(месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого: Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
_____________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления, перерасчета размера
социальной выплаты за последние 24 месяца ______________________
Ответственный исполнитель: ___________________________________
Дата и время выписки: _________________________________________
Дата распечатки: ______________________________________________
Приложение 14
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Код района _____________________________
Область (город) _________________________
РЕШЕНИЕ № ________ от "__" _________ 20__ года филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" по ___________________________
области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальных
выплат по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного ребенка (детей)

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 84, 85-баптарына сәйкес бала бір
жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлем (бұдан әрі – әлеуметтік төлем) тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № _________________________________________
Тегі____________________________________________
Аты____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________
Туған күні ___________________ жынысы ___________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20__жылғы "___" __________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн: 20__жылғы "___" ____________
Баланың тегі ________________________________
Баланың аты ________________________________
Баланың әкесінің аты (бар болса) _______________
Баланың туу кезектілігі _______________________
20__жылғы "____" ____________ бастап 20__жылғы "____" ________ қоса алғанда
________________________________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "__" ____________________ бастап
20__жылғы "___" ____________ қоса алғанда
_______________________________________________________________ теңге сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2 Әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтiнiштерiн Мемлекеттік корпорацияда тіркеудің және есепке алудың электрондық журналы төлем түрі ______________________________________
Бөлімше коды
Жүгіну күні
Тіркеу күні
Өтініштің №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің
ЖСН
Төлем түрі
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Істің №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімнің күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлемнің мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
9
10
11
12
13
14
15
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтiнiштерiн (өтінімдерін) тіркеудің электрондық журналы төлем түрі ______________________________________
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Бөлімше коды
Тіркеу күні
Өтінім №
Қызмет коды
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің ЖСН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Төлем түрі
Істің №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлем мөлшері
Инспектор
ЭІМ дәрежесі
10
11
12
13
14
15
16
17
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтама
________________________________________
(Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шотының № ________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)___________________________
Тегі____________________________________________
Аты ____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ________________________
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар төленген күн
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің БСН немесе ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Кезеңі (айы және жылы
Әлеуметтік аударымдардың
сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
____________________________________________
(4-бағандағы күнтізбелік айлардың саны жазбаша)
Әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу үшін соңғы 12 айдағы орташа айлық кіріс _______
Жауапты орындаушы: ______________________________________________
Үзінді көшірменің күні және уақыты: _________________________________
Басып шығарылған күн: _____________________________________________
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық кірісі туралы анықтама
_________________________________________
(Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шотының № ________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)___________________________
Тегі_____________________________________________________
Аты _____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар төленген күн
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің БСН немесе ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Кезеңі (айы және жылы
Әлеуметтік аударымдардың
сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
__________________________________________________
(4-бағандағы күнтізбелік айлардың саны жазбаша)
Әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу, қайта есептеу үшін соңғы 24 айдағы орташа айлық кіріс _______
Жауапты орындаушы: ______________________________________________
Үзінді көшірменің күні және уақыты: _________________________________
Басып шығарылған күн: _____________________________________________
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Ауданның коды _____________________________
Облыс (қала) _______________________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ ШЕШІМІ

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьями 77, 78 Социального кодекса
Республики Казахстан
______________________________________________________________________
(указать вид выплаты)
Фамилия ______________________________________________________________
Имя __________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ______________________________________________
Дата рождения ____________________________ пол _________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ____________ 20__ года
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _____20__ года
Количество дней нетрудоспособности, указанных в листе (листах) о временной
нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению)
новорожденного ребенка (детей)____________
Учтен среднемесячный доход с_____ 20__ года по _______ 20____ года
__________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" ______ 20__ года по "__" _____ 20__ года
в сумме _______________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Доплата за осложненные роды или рождение двух и более детей
с "__" __________ 20__ года по "__" ________ 20__ года
в сумме _______________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
3. Отказать в назначении социальной выплаты / доплаты за осложненные роды или
рождение двух и более детей
______________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 15
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Код района ______________________________
Область (город) __________________________
РЕШЕНИЕ № _____________ от "___" ___________________ 20__ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _______________________________________ области (городу)
о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по случаю
потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 77, 78-баптарына сәйкес
тағайындалсын (қайта есептелсін):
_______________________________________________________________________
(төлемнің түрі)
Тегі_____________________________________________________________________
Аты_____________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _________________________________________________
Туған күні _____________________ жынысы _________________________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20___ жылғы "___" _____________________________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ жылғы "___" ____________________
Жүктілікке және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты
еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағында (парақтарында) көрсетілген еңбекке
жарамсыздық күндердің саны ______________ 20___жылғы "___" ___________ бастап
20__жылғы "__" ____________ қоса алғанда __________________________________
теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ______________________________
бастап 20__жылғы "__" ________ қоса алғанда
___________________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін қосымша ақы
20__ жылғы "___"____________ бастап 20__ жылғы "___"__________ қоса алғанда
__________________________________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
3. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін
________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем/қосымша ақы тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________________
Облыс (қала) _________________________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ ШЕШІМІ

с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)": да/нет.
Даю согласие на уведомление о принятом решении о назначении (об отказе
в назначении) социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством
телефонной связи: да/нет.
Дата подачи ____________________________
Подпись заявителя ______________________
Заявление гр. __________________________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
Принято "____" _________________ 20____ года № ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего
документы:
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
_____________________________________________________________________
(линия отреза)
Дата принятия документов ______________________________________________
Дата принятия решения ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы:
________________________________________________________
Приложение 32
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Код района _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ________ от "__" _________ 20__ года
филиала акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по ________________ области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе
в назначении социальной выплаты по случаю потери дохода в связи с беременностью
и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)
1. Назначить (пересчитать) в соответствии с пунктом 4 статьи 77 Социального кодекса
Республики Казахстан:
№ дела ________________________________________________________________
Фамилия_______________________________________________________________
Имя___________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________________
Дата рождения ____________________________ пол __________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ____________ 20__ года
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _____20__ года
Количество дней нетрудоспособности, указанных в листе (листах) о временной
нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению)
новорожденного ребенка (детей) _______________________________________
Учтен среднемесячный доход с_____ 20__ года по _______ 20____ года
__________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" ______ 20__ года по "__" _____ 20__ года
в сумме ______________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)

Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабының 2-тармағына сәйкес құпия
болып табылатын салық органдарынан еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті мәліметтерді алуға келісім
беремін: иә/жоқ.
Әлеуметтік төлем тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы
sms-хабарлама жолымен телефон байланысы арқылы хабарламаға келісім беремін:
ия/жоқ.
Беру күні __________________________________
Өтініш берушінің қолы ______________________
_______________________________________________ азаматтың өтініші қабылданды
_________________________________________________________________________
(қабылданған күні)
Өтініштің қабылданған күні 20___жылғы "__"________"__"________№ ____________
Өтінішті қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескертпе
1
2
3
____________________________________________________________________
(кесу сызығы)
Құжаттарды қабылдау күні______________________________________________
Шешім қабылдау күні ________________________________________________
Құжаттарды қабылдап алған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы,
қолы:_____________________________________________________________
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
32-қосымша
Нысан
Ауданның коды __________
Облыс (қала) _____________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" ______________ № _______ ШЕШІМІ
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 77-бабының 4-тармағына сәйкес
тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № ________________________________________________________________
Тегі ___________________________________________________________________
Аты ___________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________________________________
Туған күні _____________________________ жынысы _________________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20______ жылғы "_____" ________________________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20____ жылғы "____" ________________
Жүктілікке және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты
еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парағында (парақтарында) көрсетілген еңбекке
жарамсыздық күндердің саны ______________
20___жылғы "___" ___________ бастап 20__жылғы "__" ____________ қоса алғанда
__________________________________ теңге орташа айлық кірісі ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ____________________ бастап
20__жылғы "__" ________ қоса алғанда
______________________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)

2. Доплата за осложненные роды или рождение двух и более детей
с "__" __________ 20__ года по "__" ________ 20__ года
в сумме _______________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
3. Отказать в назначении социальной выплаты /
доплаты за осложненные роды или рождение двух и более детей
______________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________________________________________________
Приложение 33
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Сведения о движении денежных средств АО "Государственный фонд социального
страхования" в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
по социальным выплатам по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами,
усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и социальной выплаты
по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста
полутора лет получателей системы обязательного социального страхования за _________ месяц 20 ___ года
Наименование социальных выплат
Остаток денежных средств в НАО ГК на начало месяца
Переведено трансфертов в НАО ГК для осуществления социальных выплат
Переведено социальных выплат в банки второго уровня и ОПВ в ЕНПФ
Социальная выплата по случаю потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) (КНП 096)
Социальная выплата по случаю потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет (КНП 091)
Продолжение таблицы
Возвращено банками второго уровня и ЕНПФ в НАО ГК
Перечислено повторно в банки второго уровня и ЕНПФ
Возвращено из НАО ГК в ГФСС
Остаток денежных средств в НАО ГК на конец месяца
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
Директор центрального филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Заместитель директора центрального филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 34
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
РЕШЕНИЕ № ___________от "___" __________ 20__ года
филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу)

2. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін қосымша ақы
20__ жылғы "___"____________ бастап 20__ жылғы "___"__________ қоса алғанда
__________________________________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
3. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін
__________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем/қосымша ақы тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы __________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
33-қосымша
20__жылғы _____айына "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-дағы жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлемдер және бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем бойынша ақша қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер
Әлеуметтік төлемдердің атауы
Айдың басына МК КЕАҚ-дағы ақша қаражатының қалдығы
Әлеуметтік төлемді жүзеге асыру үшін МК КЕАҚ-ға трансферттер аударылды
Екінші деңгейлі банктерге әлеуметтік төлемдер және БЖЗҚ-на МЗЖ аударылды
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (ТТК 096)
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем (ТТК 091)
жиыны
кестенің жалғасы
Екінші деңгейлі банктер мен БЖЗҚ МК КЕАҚ қайтарды
Екінші деңгейлі банктер мен БЖЗҚ қайтадан аударылды
Екінші деңгейлі банктер мен БЖЗҚ МК КЕАҚ қайтарды
Айдың соңына МК КЕАҚ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы
Әлеуметтік төлемдер
Әлеуметтік төлемдерден ұсталған МЗЖ
Әлеуметтік төлемдер
Әлеуметтік төлемдерден ұсталған МЗЖ
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемдерден ұсталған МЗЖ
Мемлекеттік корпорация орталық филиалының директоры
_________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік корпорация орталық филиалының директорының орынбасары
_________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
34-қосымша
Нысан
Ауданның коды ______________
Облыс (қала) ______________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының 20__ жылғы "___" __________ № ___________ шешімі

1. Выплатить в соответствии с пунктом 6 статьи 77, пунктом 7 статьи 84
Социального кодекса Республики Казахстан:
Вид выплаты ______________________________________________________
№ дела ___________________________________________________________
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при наличии)_____________________________________________
Дата рождения _________________________ пол ____________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Сведения о месте жительства ________________________________________
Удостоверение личности № от "___" ________ 20___ года
Кем выдан________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)____________________
Дата обращения: _______________________ 20___ года
Учтен среднемесячный доход с _______ 20____ года по ________ 20___ года
____________________________________________________________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ________ 20___ года
Размер социальной выплаты ________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
_________________________________________________________________
(основание пересмотра)
Руководитель филиала
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 35
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Уведомление № ______ о необходимости возврата
излишне зачисленной (выплаченной) суммы социальной выплаты
____________________________________________________________________
(вид выплаты)
от "_____" ________20____ года
Доводим до Вашего сведения о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) суммы социальной выплаты в размере
_______________________________________________________ тенге (прописью)
по получателю__________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _________________________
За период с _________20___ года _по ____20____ года ________
Основание _____________________________________________________________
(указание причины)
Возврат необходимо произвести по следующим реквизитам:
БИК: __________________________________________________________________
ИИК: __________________________________________________________________
БИН: __________________________________________________________________
КНП: __________________________________________________________________
КБЕ: __________________________________________________________________
Назначение платежа: возврат излишне зачисленной (выплаченной) социальной
выплаты по
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
_______________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 36
к Правилам исчисления
(определения) размеров,
назначения, осуществления,
приостановления, перерасчета,
возобновления, прекращения
и пересмотра решения
о назначении (отказе
в назначении) социальных
выплат по случаю потери дохода
в связи с беременностью
и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного
ребенка (детей), социальной
выплаты по случаю потери
дохода в связи с уходом
за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
Форма
Код района ___________________
Область (город) _______________
Решение № ____ от "_____" _______ 20 ____ года филиала акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования" по _______ области (городу)
№ дела ___________ об удержании сумм социальной выплаты по случаю потери дохода
в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет
Гражданина(ки) __________________________________________________
Пол ______________ Дата рождения "______" ____________ ______ года
Размер социальной выплаты __________________________________ тенге
(сумма прописью)
Производить удержание в соответствии с заявлением от "___" _____ 20__ года
Размер удержания _________________________________________________
(сумма удержания)
с "_____" ________ 20 __ года до полного погашения.
Руководитель филиала Фонда _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Фонда _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации ________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист областного филиала Государственной корпорации ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации ______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации ______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)

1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 77-бабының 6-тармағына,
84-бабының 7-тармағына сәйкес төленсін:
Төлем түрі ___________________________________________________________
Істің № ______________________________________________________________
Тегі__________________________________________________________________
Аты__________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)_________________________________________________
Туған күні ______________________________ жынысы ______________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Тұрғылықты жері туралы мәліметтер ______________________________________
Жеке куәлігі № ___________________ 20_____ жылғы "_____" ________________
Кім берген _____________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)__________________________________________
Жүгінген күні: 20_______ жылғы___________________________________________
20 _______ жылғы ___________ бастап 20______ жылғы _________ аралығындағы
____________________________________________________________ теңге
орташа айлық кіріс ескерілді.
Әлеуметтік төлемге құқықтың туындаған күні 20_____ жылғы "_____" _________
Әлеуметтік төлемнің мөлшері ____________________________________________
(сомасы сандармен және жазбаша)
_________________________________________________________________
(қайта қарауға негіздеме)
Филиал басшысы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы
________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешім жобасы дайындалды:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
35-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________________ (төлем түрі) жағдайына артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлем сомасын қайтару қажеттілігі туралы № ______ хабарлама
20____ жылғы "_____" ________
Сізге алушы _____________________________________________________бойынша
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
_____________________________________________________________________теңге
(жазбаша)
артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемнің сомасын қайтару қажеттілігі туралы
хабарлаймыз
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ____________________________________
20___ _________ бастап 20 ___жылғы __________________________дейін кезең ішінде
Негізі _______________________________________________________________
(себебін көрсету)
Қайтару келесі деректемелер бойынша жүргізілуі керек:
БСК: _____________________________________________________________________
ЖСК: _____________________________________________________________________
БСН: _____________________________________________________________________
ТБК: _____________________________________________________________________
КБЕ: _____________________________________________________________________
Төлем мақсаты: артық есептелген (төленген) қайтару
еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайы бойынша әлеуметтік төлем
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған
__________________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүктілікке және босануға, жаңа
туған баланы (балаларды)
асырап алуға байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемдерді,
бала бір жарым жасқа толғанға
дейін оның күтіміне байланысты
кірісінен айырылу жағдайы
бойынша әлеуметтік төлемнің
мөлшерін есептеу (айқындау),
тағайындау, жүзеге асыру,
тоқтата тұру, қайта есептеу,
қайта бастау, тоқтату және
оларды тағайындау
(тағайындаудан бас тарту)
туралы шешімді қайта қарау
қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Ауданның коды _________
Облыс (қала) ____________
___________________ облысы (қаласы) бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы филиалының ________________________ бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылуы жағдайына әлеуметтік төлем сомасын ұстап қалу туралы № ____________ іс
Азамат _________________________________________________________________
Жынысы ________________ туған күні ________ жылғы "______" ______________
Әлеуметтік төлемнің мөлшері
____________________________________________________________теңге
(сомасы жазбаша)
20___ жылғы "_____" ___________өтінішке сәйкес ұстап қалу жүзеге асырылсын.
Ұстау мөлшері __________________________________________________________
(ұстау сомасы)
20 __ жылғы "_____" ________ бастап толық өтелгенге дейін.
Қор филиалының басшысы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қор филиалының маманы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорацияның облыстық филиалының маманы_____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы__________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)