Об определении национального оператора по магистральному нефтепроводу и утверждения Положения о нем
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2023 года № 33083
В соответствии c подпунктом 6-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить национальным оператором по магистральному нефтепроводу акционерное общество "КазТрансОйл".
2. Утвердить Положение о национальном операторе по магистральному нефтепроводу согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту транспортировки и переработки нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан А. Саткалиев
Приложение к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 12 июля 2023 года № 265
Положение о национальном операторе по магистральному нефтепроводу
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о национальном операторе по магистральному нефтепроводу (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 6-3) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе" (далее - Закон) и определяет полномочия, основные задачи и функции национального оператора по магистральному нефтепроводу (далее – национальный оператор).
2. Национальный оператор в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О магистральном трубопроводе" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Основные термины и определения, используемые в настоящем Положении:
1) отправитель – лицо, являющееся производителем продукции, или лицо, которое приобрело ее на законных основаниях, либо уполномоченное ими лицо, предоставляющее продукцию для транспортировки по магистральному трубопроводу на основании договора на предоставление услуг по транспортировке продукции;

Магистральдық мұнай құбыры бойынша ұлттық операторды айқындау және ол туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 12 шілдедегі № 265 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 15 шілдеде № 33083 болып тіркелді
"Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 6-3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "ҚазТрансОйл" акционерлік қоғамы магистральдық мұнай құбырының ұлттық операторы болып белгіленсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Магистральдық мұнай құбыры бойынша ұлттық оператор туралы ереже бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай тасымалдау және өңдеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2023 жылғы 12 шілдедегі
№ 265 бұйрығына
қосымша
Магистральдық мұнай құбыры бойынша ұлттық оператор туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Магистральдық мұнай құбыры бойынша ұлттық оператор туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 6-3) тармақшасына сәйкес әзірленді және магистральдық мұнай құбыры бойынша ұлттық оператордың (бұдан әрі – ұлттық оператор) өкілеттігін, негізгі міндеттері мен функцияларын айқындайды.
2. Ұлттық оператор өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Магистральдық құбыр туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерін, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Осы Ережеде қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) жөнелтуші – өнім өндіруші болып табылатын тұлға немесе оны заңды негіздерде сатып алған тұлға не олар уәкілеттік берген, өнімді тасымалдау жөніндегі қызметтерді ұсынуға арналған шарт негізінде магистральдық құбырмен тасымалдау үшін өнімді ұсынатын тұлға;

2) продукция – нефть, включая стабильный (нестабильный) газовый конденсат, природный газ, попутный газ, другие жидкие и газообразные углеводороды, нефтепродукты, подготовленные к транспортировке и соответствующие техническим регламентам по соответствующему виду продукции;
3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области магистрального трубопровода;
Иные термины и определения, используемые в настоящем Положении, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о магистральном трубопроводе.
Глава 2. Задачи и функции национального оператора
4. Деятельность национального оператора направлена на развитие системы магистральных нефтепроводов в Республике Казахстан и обеспечение их эффективной, надежной и безопасной эксплуатации.
5. Основными задачами национального оператора являются:
1) обеспечение интересов Республики Казахстан и других участников отношений при транспортировке продукции магистральными нефтепроводами на внутренний и внешний рынок;
2) обеспечение инновационного развития системы магистральных нефтепроводов и ее интеграции в мировую энергетическую систему;
3) участие в разработке и выполнении государственных и национальных программ развития нефтегазового сектора в части транспортировки нефти по магистральным нефтепроводам;
4) выработка и внесение на рассмотрение в уполномоченный орган предложений по проектам нормативных правовых актов, направленных на совершенствование законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе;
5) участие в разработке проектов нормативной и нормативно-технической документации в области магистральных нефтепроводов;
6) участие в разработке и реализации международных договоров в области транспортировки нефти по магистральным трубопроводам;
7) участие в работе по реализации международных проектов, направленных на укрепление энергетической безопасности и диверсификацию маршрутов транспортировки нефти.
6. В соответствии с пунктом 1 статьи 10 Закона национальный оператор:
1) обладает правом оказания на территории Республики Казахстан операторских услуг по магистральному трубопроводу по соответствующему виду продукции, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) собственника которого прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу или национальной компании;
2) обладает правом оказания услуг по организации транспортировки по трубопроводным системам других государств продукции, транспортируемой с территории Республики Казахстан по магистральному трубопроводу, принадлежащему на праве собственности или ином законном основании национальному оператору (операторская деятельность по единой маршрутизации).

2) өнім – тасымалдауға дайындалған және тиісті өнім түрі бойынша техникалық регламенттерге сәйкес келетін, тұрақты (тұрақты емес) газ конденсатын, табиғи газды, ілеспе газды, басқа да сұйық және газ тәріздес көмірсутектерді, мұнай өнімдерін қоса алғандағы мұнай;
3) уәкілетті орган – магистральдық құбыр саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Ұлттық оператордың міндеттері мен функциялары
4. Ұлттық оператордың қызметі Қазақстан Республикасында магистральдық мұнай құбырлары жүйесін дамытуға және оларды тиімді, сенімді және қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған.
5. Ұлттық оператордың негізгі міндеттері мыналар:
1) өнімді магистральдық мұнай құбырларымен ішкі және сыртқы нарыққа тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасының және қатынастың басқа да қатысушыларының мүдделерін қамтамасыз ету;
2) магистральдық мұнай құбырлары жүйесін инновациялық дамытуды және оны әлемдік энергетика жүйесіне интеграциялауды қамтамасыз ету;
3) магистральдық мұнай құбырларымен мұнай тасымалдау бөлігінде мұнай-газ секторын дамытудың мемлекеттік және ұлттық бағдарламаларын әзірлеуге және оларды орындауға қатысу;
4) Қазақстан Республикасының магистральдық құбыр туралы заңнамасын жетілдіруге бағытталған нормативтік құқықтық актілер жобалары бойынша ұсыныстарды әзірлеу және магистральдық құбыр саласындағы уәкілетті органның қарауына енгізу;
5) магистральдық мұнай құбырлары саласындағы нормативтік және нормативтік-техникалық құжаттама жобаларын әзірлеуге қатысу;
6) магистральдық құбырлармен мұнай тасымалдау саласындағы халықаралық шарттарды әзірлеуге және іске асыруға қатысу;
7) мұнай тасымалдау маршруттарының энергетикалық қауіпсіздігін нығайтуға және әртараптандыруға бағытталған халықаралық жобаларды іске асыру жұмыстарына қатысу болып табылады.
6. Заңның 10-бабының 1-тармағына сәйкес ұлттық оператор:
1) меншік иесінің дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық компанияға тікелей немесе жанама түрде тиесілі, өнімнің тиісті түрі бойынша магистральдық құбыр арқылы Қазақстан Республикасының аумағында операторлық қызметтерді көрсету құқығына ие;
2) ұлттық операторға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде тиесілі магистральдық құбыр арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан тасымалданатын өнімді басқа мемлекеттердің құбыр жүйелері арқылы тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді көрсету (бірыңғай маршруттау бойынша операторлық қызмет) құқығына ие.

7. Национальный оператор в рамках оказания услуг, указанных в подпункте 2) пункта 6 настоящего Положения, осуществляет следующие функции:
1) заключает с отправителями продукции договоры по организации транспортировки нефти по трубопроводным системам других государств;
2) на основании заключенных договоров заключает соответствующие договоры с организациями, оказывающими услуги по транспортировке нефти, перевалке нефти через морские терминалы, транспортно-экспедиторскому (экспедиционному) обслуживанию при перевалке нефти через морские терминалы, в том числе организациями других государств, и другие договоры, необходимые для исполнения договорных обязательств.
Глава 3. Организация деятельности
8. Национальный оператор организует свою деятельность в соответствии с настоящим Положением и уставом.
9. Реорганизация и ликвидация национального оператора осуществляются в соответствии со статьями 45 и 50 Гражданского кодекса Республики Казахстан и статьями 6-3 и 16 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств".

7. Ұлттық оператор осы Ереженің 6-тармағының 2) тармақшасына көрсетілген қызметтерді көрсету шеңберінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өнім жөнелтушілермен басқа мемлекеттердің құбыр жүйелері арқылы мұнай тасымалдауды ұйымдастыруға арналған шарттар жасасады;
2) басқа мемлекеттердің құбыр жүйелері арқылы мұнай тасымалдауды ұйымдастыру үшін жасалған шарттар негізінде ұйымдармен, оның ішінде басқа мемлекеттердің мұнай тасымалдау, мұнайды теңіз терминалдары арқылы ауыстырып құю, мұнайды теңіз терминалдары арқылы ауыстырып құю кезінде көлік-экспедиторлық (экспедициялық) қызметін көрсетуші ұйымдарымен тиісті шарттар мен шарттық міндеттемелерді орындау үшін басқа да қажетті шарттарды жасасады.
3-тарау. Қызметті ұйымдастыру
8. Ұлттық оператор өз қызметiн осы Ережеге және жарғыға сәйкес ұйымдастырады.
9. Ұлттық операторды қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 45 және 50-баптарына және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-3 және 16-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.