О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 85 "Об утверждении формы договора гарантии" и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2023 года № 136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2023 года № 33092
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 85 "Об утверждении формы договора гарантии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17809) следующие изменения:
в Договоре гарантии № ____, утвержденном указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице __________, действующего на основании ________, именуемое в дальнейшем "Гарант", с одной стороны, Акционерное общество/Товарищество с ограниченной ответственностью/иная форма юридического лица (выбрать необходимое) "_______" в лице ____________, действующего на основании ________, именуемое в дальнейшем "Банк второго уровня /Микрофинансовая организация (выбрать необходимое)", с другой стороны, и _______________________________ (полное наименование Заемщика) в лице ___________________________, действующего на основании ___________________________, именуемое (-ый) в дальнейшем "Заемщик", с третьей стороны, далее совместно именуемые Стороны, а по отдельности как указано выше или "Сторона", в соответствии с:
постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Программа);
приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84 "Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах" заключили настоящий договор гарантии (далее – Договор) о нижеследующем.";
подпункт 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – МФО) – микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард, осуществляющие деятельность по предоставлению микрокредитов;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"Кепілдік шартының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 85 бұйрығына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 12 шiлдедегi № 136 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 шiлдеде № 33092 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кепілдік шартының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17809 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген № ____кепілдік шартында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан __________ негізінде әрекет ететін __________________ бір тараптан, бұдан әрі "Екінші деңгейдегі банк/Микроқаржы ұйымы (қажеттісін таңдаңыз)" деп аталатын "_______" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі/заңды тұлғаның өзге нысаны (қажеттісін таңдаңыз) атынан ________ негізінде әрекет ететін ____________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын _________________________________________________________________________ атынан
(Қарыз алушының толық атауы)
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп Тараптар, ал жеке алғанда жоғарыда көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатындар:
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысына (бұдан әрі – Бағдарлама);
"Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығына сәйкес төмендегілер туралы осы кепілдік шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.";
1-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет Банку/МФО право представлять Гаранту любую информацию, касающуюся Заемщика, кредитного договора, его содержания и его исполнения, в том числе сведения, составляющие коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, включая, но не ограничиваясь информацией об изменениях и дополнениях кредитного договора, осуществленных по нему выплатах и платежах, просрочках исполнения по нему, о погашенных суммах и остатках ссудной задолженности по кредитному договору. Заемщик также дает свое безотзывное и безусловное согласие Гаранту и Банку/МФО на сбор и обработку персональных данных о нем в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" (для физических лиц).";
подпункт 10) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"10) по требованию Гаранта представить Гаранту согласие на предоставление Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 14 Положения о Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 306, следующих сведений:
доходы;
численность работников;
расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
среднемесячная заработная плата на одного работника;
сумма налоговых выплат;".
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан по перечню согласно приложению, к настоящему приказу.
3. Департаменту государственной поддержки и защиты предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2023 года № 136
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 июля 2016 года № 320 "Об утверждении типовой формы договора о субсидировании и гарантировании по микрокредитованию в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14084).

"7. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгерге Қарыз алушыға, кредит шартына, оның мазмұнына және оның орындалуына қатысты кез келген ақпаратты, оның ішінде кредит шартындағы өзгерістер мен толықтырулар туралы, ол бойынша жүзеге асырылған төлемдер және ол бойынша мерзімі бұзылған орындаулар, кредит шарты бойынша өтелген сомалар және несиелік берешек қалдықтары туралы ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, коммерциялық, банктік және өзге де заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтерді ұсыну құқығын Банкке/МҚҰ береді. Қарыз алушы Кепілгерге және Банкке/МҚҰ өзі туралы дербес деректерді "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес жинауға және өңдеуге сөзсіз және кері қайтарып алынбайтын келісімін де береді (жеке тұлғалар үшін).";
15-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Кепілгердің талабы бойынша:
кірістер;
жұмыскерлер саны;
жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар;
бір жұмыскердің орташа айлық жалақысы;
салықтық төлемдер сомасы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 306 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті туралы ереженің 14-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне беру туралы келісімді Кепілгерге беруге;".
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау және қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
2023 жылғы 12 шілдедегі
№ 136 бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде микрокредиттеу бойынша субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгі нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 13 шілдедегі № 320 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14084 болып тіркелген).

2. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 апреля 2018 года № 153 "Об утверждении Методики оценки деятельности административных государственных служащих корпуса "Б" Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16848).
3. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2019 года № 44 "Об утверждении Перечня специально отведенных мест для размещения афиш культурных, спортивных и спортивно-массовых мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18746).

2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің "Б" корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің қызметін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 13 сәуірдегі № 153 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16848 болып тіркелген).
3. "Мәдени, спорттық және спорттық-бұқаралық іс-шаралардың афишаларын орналастыру үшін арнайы бөлінген орындар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 мамырдағы № 44 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18746 болып тіркелген).