О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 1 августа 2023 года № 375. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2023 года № 33247
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17622) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 23) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Структуре Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования, утвержденной указанным приказом:
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Паспорт Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) согласно приложению 1 к Структуре;
2. Введение (краткая аннотация и цель программы развития);
3. Обзор текущего состояния ОВПО, включая его достижения, проблемы и вызовы:
1) анализ текущего состояния;
2) анализ трендов и вызовов;
3) прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на ОВПО;
4. Видение, миссия и ценности Программы;";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Стратегические приоритеты ОВПО:
1) академическая деятельность;
2) научная деятельность;
3) третья миссия организации высшего и (или) послевузовского образования.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы с разбивкой по годам с указанием целевых индикаторов и плана мероприятий Программы согласно приложению 2 и приложению 3 к Структуре.";
приложения 1 и 2 к Структуре Программы развития организации высшего и послевузовского образования, утвержденной указанным приказом изложить в следующей редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3 к Структуре Программы развития организации высшего и послевузовского образования, утвержденной указанным приказом согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Правилах разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 1 тамыздағы № 375 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 тамызда № 33247 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17622 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымында:
1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құрылымға 1-қосымшаға сәйкес Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) даму бағдарламасының паспорты;
2. Кіріспе (қысқаша аннотация және даму бағдарламасының мақсаты);
3. ЖЖОКБҰ-ның қазіргі жағдайына шолу, оның жетістіктері, проблемалары мен сын-қатерлері:
1) ағымдағы жағдайды талдау;
2) трендтер мен сын-қатерлерді талдау;
3) даму болжамы және ықтимал даму сценарийлерін және олардың ЖЖОКБҰ-ға әсерін айқындау;
4. Бағдарламаның пайымы, миссиясы және құндылықтары;";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. ЖЖОКБҰ стратегиялық басымдықтары:
1) академиялық қызмет;
2) ғылыми қызмет;
3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының үшінші миссиясы.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Құрылымға 2-қосымшаға және 3-қосымшаға сәйкес Бағдарламаның нысаналы индикаторлары мен іс-шаралар жоспарын көрсете отырып, жылдар бойынша бөле отырып, бағдарламаны іске асыру барысын мониторингілеу және бағалау.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымына 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымына 3-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасын әзірлеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие правила разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – Программа).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Программа является документом, определяющий цели, приоритеты и стратегии развития организации высшего и (или) послевузовского образования и носит среднесрочный характер.";
часть 2 пункта 5 изложить в следующей редакции:
"В состав рабочей группы входят: первый руководитель, его заместители, а также представители профессорско-преподавательского состава, сотрудники и обучающиеся организации высшего и (или) послевузовского образования, внешние эксперты и консультанты, и представители индустрии, и общества.".
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Приложение 1 к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 1 августа 2023 года
№ 375
Приложение 1
к Структуре программы
развития
организации высшего и (или)
послевузовского образования
Паспорт Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
Наименование Программы
Основание для разработки Программы
Разработчик Программы
Цели Программы
Задачи Программы
Сроки реализации Программы
Источники финансирования
Приложение 2 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от "__" _____ 2023 года
№ ___________________
Приложение 2
к Структуре программы
развития
организации высшего и (или)
послевузовского образования
Целевые индикаторы Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
п/п
Целевые индикаторы
Единица измерения
В плановом периоде
2023 год
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
Цель 1
1.
2.
3.
4.
5.
Приложение 3 к приказу
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от "__" _____ 2023 года
№ ___________________
Приложение 3
к Структуре программы
развития
организации высшего и (или)
послевузовского образования
План мероприятий по реализации целевых индикаторов Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
№ п/п
Наименование мероприятий
Единица измерения
В плановом периоде
Форма завершения
2023 год
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
Цель 1
1.
2.
3.
4.
5.

1. Осы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының бағдарламасын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірлеу тәртібін айқындайды.
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бағдарлама жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының мақсаттарын, басымдықтары мен даму стратегияларын айқындайтын құжат болып табылады және орта мерзімді сипатта болады.";
5-тармақтың 2-бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс тобының құрамына: бірінші басшы, оның орынбасарлары, сондай-ақ профессор-оқытушылар құрамының өкілдері, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен білім алушылары, сыртқы сарапшылар мен консультанттар, индустрия және қоғам өкілдері кіреді.".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 1 тамыздағы
№ 375 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары және (немесе)
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру ұйымының даму
бағдарламасының құрылымына
1-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының паспорты
Бағдарламаның атауы
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздеме
Бағдарламаны әзірлеуші
Бағдарламаның мақсаттары
Бағдарламаның міндеттері
Бағдарламаны іске асыру мерзімдері
Қаржыландыру көздері
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 1 тамыздағы
№ 375 бұйрығына
2-қосымша
Жоғары және (немесе)
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру ұйымының даму
бағдарламасының құрылымына
2-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары
р/н
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезеңде
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
1 мақсат
1.
2.
3.
4.
5.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2023 жылғы 1 тамыздағы
№ 375 бұйрығына
3-қосымша
Жоғары және (немесе)
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру ұйымының даму
бағдарламасының құрылымына
3-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының нысаналы индикаторларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
№ р/н
Іс-шаралардың атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезеңде
Аяқталу нысаны
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
1 мақсат
1.
2.
3.
4.
5.