"Об утверждении Правил присуждения и размеров образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 14 августа 2023 года № 255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 августа 2023 года № 33295.
В соответствии с подпунктом 115) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила присуждения и размеров образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 14 августа 2023 года № 255
Правила присуждения и размеры образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения и размеры образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 115) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок присуждения и размеры образовательного гранта Президента Республики Казахстан "Өркен" для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы".

"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 14 тамыздағы № 255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 тамызда № 33295 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының 5 - бабының 115) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 14 тамыздағы
№ 255 бұйрығымен
бекітілген
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын тағайындау қағидалары мен мөлшерлері (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 115) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру грантын тағайындау тәртібі мен мөлшерлерін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) единые ранжированные списки – списки претендентов в разрезе школ, ранжированные в соответствии с настоящими Правилами по общему баллу комплексного тестирования в порядке убывания независимо от языка обучения;
2) общий резервный список – единый ранжированный список всех претендентов по всем школам, за исключением обладателей гранта, действующий в течение текущего учебного года;
3) рабочий орган – автономная организация образования "Назарбаев Интеллектуальные школы";
4) участник конкурса – гражданин Республики Казахстан, обучающийся в организации среднего образования, принявший участие в комплексном тестировании;
5) образовательный грант Президента Республики Казахстан "Өркен" (далее – грант) – грант, учреждаемый Президентом Республики Казахстан для оплаты обучения одаренных детей в автономной организации образования "Назарбаев Интеллектуальные школы";
6) школы – филиалы рабочего органа, осуществляющие образовательную деятельность;
7) резервный список – список претендентов для зачисления в школы на вакантные места, действующий в течение текущего учебного года;
8) претендент – участник конкурса, набравший пороговые баллы по итогам комплексного тестирования.
Глава 2. Порядок присуждения гранта
3. Грант присуждается на конкурсной основе для обучения граждан Республики Казахстан путем проведения комплексного тестирования.
4. Распределение грантов между школами осуществляется рабочим органом в пределах средств, выделяемых из республиканского бюджета.
5. К участию в конкурсе допускаются граждане Республики Казахстан, обучающиеся в организациях среднего образования, претендующие на обучение в 7-9-х классах школ.
6. Сроки и место приема документов, а также срок проведения конкурса публикуются рабочим органом в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе рабочего органа.
7. Комплексное тестирование для приема на обучение в 7-х классах состоит из двух тестов:
1) тест по оценке способностей к изучению предметов естественно-математического направления по разделам "Математика", "Количественные характеристики" (выявление навыков оперирования цифрами и способности видеть их взаимосвязь), "Естествознание";
2) языковой тест по разделам "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык".
8. Результаты комплексного тестирования для обучения в 7-х классах, а также количество выделяемых грантов публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа.
9. По итогам комплексного тестирования для обучения в 7-х классах формируются единые ранжированные списки претендентов по конкретным школам из числа участников конкурса, набравших тридцать пять и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Математика" и сорок и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Количественные характеристики". При равном количестве общего балла теста преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Математика". В случае, если у претендентов равные баллы по разделу "Математика", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Количественные характеристики". В случае, если у претендентов равные баллы по разделам "Математика" и "Количественные характеристики", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Естествознание". В случае, если у претендентов равные баллы по разделам "Математика", "Количественные характеристики" и "Естествознание", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по языку (казахский, русский), выбранному для обучения при подаче документов на конкурс.
Единые ранжированные списки публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа с указанием обладателей гранта и претендентов, зачисленных в резервный список.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бірыңғай сараланған тізімдер – осы Қағидаларға сәйкес оқу тіліне қарамастан кешенді тестілеудің жалпы балдары кему ретімен сараланған мектептер бөлінісіндегі үміткерлердің тізімдері;
2) жалпы резервтік тізім – грант иегерлерін қоспағанда, барлық мектептердің барлық үміткерлерінің ағымдағы оқу жылына жарамды бірыңғай сараланған тізімі;
3) жұмыс органы – "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымы;
4) конкурсқа қатысушы – орта білім беру ұйымында оқитын, кешенді тестілеуге қатысқан Қазақстан Республикасының азаматы;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің "Өркен" білім беру гранты (бұдан әрі – грант) – "Назарбаев Зияткерлік мектептері" дербес білім беру ұйымында дарынды балалардың оқуына ақы төлеу үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын грант;
6) мектептер – жұмыс органының білім беру қызметін жүзеге асыратын филиалдары;
7) резервтік тізім – мектептердегі бос орындарға қабылдау үшін ағымдағы оқу жылында жарамды үміткерлердің тізімі;
8) үміткер – кешенді тестілеу қорытындысы бойынша шекті балл жинаған конкурсқа қатысушы.
2-тарау. Грант тағайындау тәртібі
3. Грант Қазақстан Республикасының азаматтарын оқыту үшін конкурстық негізде кешенді тестілеу өткізу арқылы тағайындалады.
4. Гранттарды мектептер арасында бөлуді жұмыс органы республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат шегінде жүзеге асырады.
5. Конкурсқа қатысуға орта білім беру ұйымдарында білім алатын, 7–9 сыныптарда оқуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтары жіберіледі.
6. Құжаттарды қабылдау мерзімі мен орнын, сондай-ақ конкурсты өткізу мерзімін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдары мен жұмыс органының интернет-ресурсында жұмыс органы жариялайды.
7. 7-сыныптарға оқуға қабылдау үшін кешенді тестілеу екі тестіден тұрады:
1) "Математика", "Сандық сипаттамалар" (сандарды пайдалану дағдылары мен олардың арасындағы өзара байланысты көре білу қабілетін анықтау), "Жаратылыстану" деген жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерді зерделеу қабілеттерін бағалайтын бөлімдер бойынша тест;
2) "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі" деген бөлімдер бойынша тілдік тест.
8. 7-сыныптарда оқу үшін өткізілетін кешенді тестілеудің нәтижелері, сондай-ақ бөлінетін гранттар саны жұмыс органының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
9. 7-сыныптарда оқу үшін өткізілген кешенді тестілеудің қорытындылары бойынша нақты мектептер бөлінісінде "Математика" бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың отыз бес және одан көп пайызын және "Сандық сипаттамалар" бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың қырық және одан көп пайызын жинаған конкурсқа қатысушылар ішінен бірыңғай сараланған тізімдер қалыптастырылады. Жалпы балл саны тең болған кезде "Математика" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. "Математика" бөлімі бойынша жинаған балдары тең болса, "Сандық сипаттамалар" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Егер үміткерлердің "Математика" және "Сандық сипаттамалар" бөлімдері бойынша балдары тең болған жағдайда, "Жаратылыстану" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Егер үміткерлердің "Математика", "Сандық сипаттамалар" және "Жаратылыстану" бөлімдері бойынша балдары тең болған жағдайда, конкурсқа құжаттарды тапсыру кезінде оқу үшін таңдаған тіл (қазақ, орыс) бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі.
Бірыңғай сараланған тізімдер жұмыс органының ресми интернет-ресурсында грант иегерлері мен резервтік тізімге енгізілген үміткерлер көрсетіле отырып жарияланады.

10. Присуждение гранта на обучение в 8-9-х классах для вновь открываемых школ проводится на конкурсной основе путем проведения комплексного тестирования.
При этом сроки и место приема документов, а также срок проведения конкурса публикуются рабочим органом в средствах массовой информации, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе рабочего органа.
Комплексное тестирование состоит из раздела "Математика", по одному из разделов "Физика", "Химия", "Биология" по выбору участника конкурса, а также разделов "Казахский язык", "Русский язык", "Английский язык".
11. Результаты комплексного тестирования для обучения в 8-9-х классах в школах, указанных в пункте 10 настоящих Правил, а также количество выделяемых грантов публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа.
12. По итогам комплексного тестирования для обучения в 8-9-х классах формируются единые ранжированные списки претендентов по конкретным школам из числа участников конкурса, набравших тридцать пять и более процентов от максимально возможного балла по разделу "Математика" и выбранному разделу ("Физика", "Химия", "Биология"). При равном количестве баллов по комплексному тестированию преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по разделу "Математика". В случае, если у претендентов равные баллы по разделу "Математика", то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по выбранному разделу ("Физика", "Химия", "Биология"). В случае, если у претендентов равные баллы по разделу "Математика" и выбранному разделу ("Физика", "Химия", "Биология"), то преимущество предоставляется претендентам с более высоким баллом по языку (казахский, русский), выбранному для обучения при подаче документов на конкурс.
Единые ранжированные списки публикуются на официальном интернет-ресурсе рабочего органа с указанием обладателей гранта и претендентов, зачисленных в резервный список.
13. Резервный список претендентов для обучения в 7 классах, а также 8, 9-х классах вновь открываемых школ формируется отдельно по каждой школе и действует только в течение текущего учебного года в целях их привлечения к обучению в случае наличия вакантного места.
В случае наличия вакантного места и отсутствия по определенной школе резервного списка рабочий орган принимает решение о перераспределении грантов между другими школами в соответствии с общим резервным списком.
Список обладателей гранта из резервного списка публикуется на интернет-ресурсе рабочего органа не позднее пяти рабочих дней со дня утверждения рабочим органом.

10. Жаңадан ашылатын мектептердің 8-9-сыныптарында оқу үшін грант тағайындау конкурстық негізде кешенді тестілеу өткізу арқылы жүргізіледі.
Бұл ретте құжаттарды қабылдау мерзімі мен орнын, сондай-ақ конкурсты өткізу мерзімін Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын бұқаралық ақпарат құралдары мен жұмыс органының интернет-ресурсында жұмыс органы жариялайды.
Кешенді тестілеу "Математика", конкурсқа қатысушының таңдауы бойынша "Физика", "Химия", "Биология" деген бөлімдердің біреуінен, сондай-ақ "Қазақ тілі", "Орыс тілі", "Ағылшын тілі" деген бөлімдерден тұрады.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген мектептердің 8-9 сыныптарында оқу үшін өткізілген кешенді тестілеудің нәтижелері, сондай-ақ бөлінетін гранттар саны жұмыс органының ресми интернет-ресурсында жарияланады.
12. 8-9-сыныптарда оқу үшін өткізілген кешенді тестілеудің қорытындысы бойынша нақты мектептер бөлісінде "Математика" және үміткер таңдаған ("Физика", "Химия", "Биология") бөлімі бойынша ықтимал ең жоғары балдың отыз бес және одан көп пайызын жинаған конкурсқа қатысушылардың ішінен бірыңғай сараланған тізімдер қалыптастырылады. Кешенді тестілеу бойынша балдар саны тең болған кезде "Математика" бөлімі бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Егер үміткерлердің "Математика" бөлімі бойынша жинаған балдары тең болған жағдайда, таңдаған бөлімі ("Физика", "Химия", "Биология") бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі. Үміткерлердің "Математика" және таңдаған ("Физика", "Химия", "Биология") бөлімінен балдары тең болған жағдайда, конкурсқа құжаттарды тапсыру кезінде оқу үшін таңдаған тіл (қазақ, орыс) бойынша неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерлерге басымдық беріледі.
Бірыңғай сараланған тізімдер жұмыс органының ресми интернет-ресурсында грант иегерлері мен резервтік тізімге енгізілген үміткерлер көрсетіле отырып жарияланады.
13. 7-сыныптарда, сондай-ақ жаңадан ашылатын мектептердің 8, 9-сыныптарында оқу үшін үміткерлердің резервтік тізімі әрбір мектеп бойынша жеке қалыптастырылады және ол бос орын болған жағдайда оларды оқуға тарту мақсатында ағымдағы оқу жылына ғана жарамды.
Бос орын болған жағдайда және осы мектеп бойынша резервтік тізім болмаған жағдайда грант алу құқығы барлық мектептердің жалпы резервтік тізіміндегі неғұрлым жоғары балл жинаған үміткерге беріледі.
Резервтік тізімдегі грант иегерлерінің тізімі жұмыс органы бекіткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жұмыс органының интернет-ресурсында жарияланады.

14. Обучающийся в школе лишается гранта при выходе из гражданства Республики Казахстан, а также в случае отчисления из школы по основаниям, предусмотренным уставом рабочего органа. Основания для отчисления из школы размещаются в открытом доступе для сведения каждого обучающегося.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 27.03.2024 № 68 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Размеры гранта
15. Освободившиеся гранты присуждаются в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 27.03.2024 № 68 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
16. Финансирование гранта осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 27.03.2024 № 68 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
17. Размеры гранта составляют:
1) 2 349 191 (два миллиона триста сорок девять тысяч сто девяносто одна) тенге в календарный год без учета проживания в общежитии;
2) 3 247 305 (три миллиона двести сорок семь тысяч триста пять) тенге в календарный год с учетом проживания в общежитии.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 17 в соответствии с приказом Министра просвещения РК от 27.03.2024 № 68 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

14. Мектепте білім алушы Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан кезде, сондай-ақ жұмыс органының жарғысында көзделген негіздер бойынша мектептен шығарылған жағдайда гранттан айырылады. Мектептен шығару негіздері әрбір білім алушының назарына жеткізу үшін ашық қолжетімділікте орналастырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.03.2024 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Босаған гранттар осы Қағидаларға сәйкес тағайындалады.
Ескерту. Орыс тіліндегі 15-тармаққа өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.03.2024 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Гранттың мөлшері
16. Грантты қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Ескерту. Орыс тіліндегі 16-тармаққа өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.03.2024 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Гранттың мөлшерлері:
1) жатақханада тұруды есептемегенде, күнтізбелік жылға 2 349 191 (екі миллион үш жүз қырық тоғыз мың жүз тоқсан бір) теңгені;
2) жатақханада тұруды есептегенде, күнтізбелік жылға 3 247 305 (үш миллион екі жүз қырық жеті мың үш жүз бес) теңгені құрайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.03.2024 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.