Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2023 года № 33404.
В соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития национальной системы квалификаций и прогнозирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование и размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
Приложение к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 8 сентября 2023 года № 380
Правила выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций.

Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 12 қыркүйекте № 33404 болып тіркелді.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігінің Ұлттық біліктілік жүйесін дамыту және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 380 /бұйрығына
қосымша
Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген. Қазақстан Республикасының "Кәсіптік біліктілік туралы" (бұдан әрі – Заң) және кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу тәртібін айқындайды.

2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее - АИС "Рынок труда") – объект информатизации, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
2) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
3) реестр профессий – систематизированный в электронной форме свод информации по профессиям, по которым осуществляется признание профессиональных квалификаций;
4) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
5) признание профессиональной квалификации – процедура оценки и принятия решения о соответствии кандидата требованиям профессиональных стандартов, а при их отсутствии - квалификационным требованиям;
6) центр признания профессиональных квалификаций (далее - центр признания) – юридическое лицо, аккредитованное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, осуществляющее признание профессиональных квалификаций;
7) единоразовый ваучер на признание профессиональной квалификации (далее - единоразовый ваучер) – электронный документ, выдаваемый зарегистрированным безработным лицам и удостоверяющий их право на прохождение процедуры признания профессиональной квалификации по профессии, включенной в реестр профессий, на бесплатной основе;
8) уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию по признанию профессиональных квалификаций в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
9) документ о признании профессиональной квалификации – документ, удостоверяющий соответствие профессиональной квалификации кандидата требованиям, предъявляемым к выполнению трудовых функций по определенной профессии;
10) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) әлеуметтік еңбек саласындағы бірыңғай ақпараттық жүйе (ААЖ "Еңбек нарығы" ААЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған ақпараттандыру объектісі;
2) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
3) кәсіптер тізілімі – кәсіптік біліктілікті тану жүзеге асырылатын кәсіптер бойынша электрондық нысанда жүйеленген ақпарат жиынтығы;
4) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
5) кәсіптік біліктілікті тану – кандидаттың кәсіптік стандарттардың талаптарына, ал олар болмаған кезде біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау және ол туралы шешім қабылдау рәсімі;
6) кәсіптік біліктілікті тану орталығы (бұдан әрі – тану орталығы) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген, кәсіптік біліктілікті тануды жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучер (бұдан әрі - біржолғы ваучер) – тіркелген жұмыссыз адамдарға берілетін және олардың кәсіптер тізіліміне енгізілген кәсіп бойынша кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен ақысыз негізде өту құқығын куәландыратын электрондық құжат;
8) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде кәсіптік біліктілікті тану бойынша басшылықты, сондай-ақ салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
9) кәсіптік біліктілікті тану туралы құжат – кандидаттың кәсіптік біліктілігінің белгілі бір кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындауға қойылатын талаптарға сәйкестігін куәландыратын құжат;
10) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада орындауды жүзеге асыратын филиалы;

11) Национальная система квалификаций (далее - НСК) – комплекс правовых и институциональных инструментов и механизмов регулирования и согласования спроса на квалификации со стороны рынка труда и предложения квалификаций со стороны системы образования, в том числе информального.
12) претендент – лицо, зарегистрированное в качестве безработного.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок выдачи единоразовых ваучеров
3. Карьерный центр оказывает консультационную помощь претенденту, желающему пройти процедуру признания профессиональной квалификации, в выборе профессии согласно Реестру профессий и центра признания, сведения по которым размещены на цифровой платформе Национальной системы квалификаций.
Для получения единоразового ваучера претендент до 15 октября текущего года в личном кабинете на цифровой платформе НСК подает подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявление на получение единоразового ваучера по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и прикрепляет к заявлению электронные копии документов об образовании и подтверждающие трудовую деятельность согласно подпунктам 1), 2) и 3) статьи 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
Цифровая платформа НСК с момента поступления заявления в автоматическом режиме осуществляет проверку заявления претендента на:
наличие у претендента регистрации в качестве безработного;
наличие единоразового ваучера в регионе обращения претендента согласно распределению между регионами Республики Казахстан;
отсутствие получения претендентом единоразового ваучера в текущем году.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
4. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).

11) Ұлттық біліктілік жүйесі – біліктілікке еңбек нарығы тарапынан сұранысты және біліктілікке білім беру, оның ішінде информалды білім беру жүйесі тарапынан ұсынысты реттеу мен келісудің құқықтық және институционалдық құралдары мен тетіктерінің кешені.
12) үміткер – жұмыссыз ретінде тіркелген адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Біржолғы ваучерлерді беру тәртібі
3. Мансап орталығы кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге ниет білдірген үміткерге Кәсіптер тізіліміне сәйкес кәсіпті және мәліметтері Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасында орналастырылған тану орталығын таңдауда консультациялық көмек көрсетеді.
Біржолғы ваучерді алу үшін үміткер ағымдағы жылғы 15 қазанға дейін ҰБЖ цифрлық платформасындағы жеке кабинетінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біржолғы ваучер алуға электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған біржолғы ваучер алуға өтініш береді және Қазақстан Республикасы Еңбек кодексі 35-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес білімі туралы және еңбек қызметін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін өтінішке қоса береді.
ҰБЖ цифрлық платформасы өтініш автоматты режимде келіп түскен сәттен бастап:
үміткердің жұмыссыз ретінде тіркеудің болуына;
Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлуге сәйкес үміткердің өтініш берген өңірінде біржолғы ваучердің болуына;
үміткердің ағымдағы жылы бір реттік ваучер алмауына үміткердің өтінішін тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Исключен приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
8. Карьерный центр в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления проверяет полноту представленных документов, правильность заполнения заявления, в том числе соответствие претендента установленным требованиям к профессиональной квалификации и образованию.
В случае представления неполного пакета документов и (или) неправильного заполнения заявления и (или) не соответствия установленным требованиям к профессиональной квалификации и образованию карьерный центр в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, формирует мотивированный отказ в АИС "Рынок труда".
Центр трудовой мобильности направляет претенденту мотивированный отказ на цифровой платформе НСК.
При подаче претендентом полного пакета документов, правильного заполнения заявления, соответствия установленным требованиям к профессиональной квалификации и образованию в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, карьерный центр направляет заявление претендента в Центр трудовой мобильности.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
9. Центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления претендента на получение единоразового ваучера направляет заявление претендента в личный кабинет центра признания, выбранного претендентом, на цифровой платформе НСК.
В случае поступления отрицательного ответа от центра признания Центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня направляет претенденту мотивированный отказ на цифровой платформе НСК.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
10. Центр трудовой мобильности посредством АИС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня после подтверждения центра признания направляет единоразовый ваучер в форме электронного документа в личный кабинет претендента на цифровой платформе НСК с указанием даты его выдачи и срока действия, индивидуального идентификационного номера претендента и наименования центра признания.
Срок действия единоразового ваучера составляет шестьдесят календарных дней после дня его выдачи.

7. Алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мансап орталығы өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын, өтінішті толтырудың дұрыстығын, оның ішінде үміткердің кәсіптік біліктілік пен білімге қойылатын белгіленген талаптарға сәйкестігін тексереді.
Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) өтініш дұрыс толтырылмаған және (немесе) кәсіптік біліктілік пен білімге қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда мансап орталығы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде "Еңбек нарығы" ААЖ-да дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
Еңбек мобильділігі орталығы үміткерге ҰБЖ цифрлық платформасында дәлелді бас тартуды жібереді.
Үміткер құжаттардың толық топтамасын берген, өтінішті дұрыс толтырған, кәсіптік біліктілік пен білімге белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде мансап орталығы үміткердің өтінішін Еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы үміткердің біржолғы ваучер алуға өтініші келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде үміткер ҰБЖ цифрлық платформасында таңдаған тану орталығының жеке кабинетіне үміткердің өтінішін жібереді.
Тану орталығынан теріс жауап түскен жағдайда Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы бір жұмыс күні ішінде үміткерге ҰБЖ цифрлық платформасында дәлелді бас тартуды жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы тану орталығы расталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанындағы біржолғы ваучерді оның берілген күні мен қолданылу мерзімін, үміткердің жеке сәйкестендіру нөмірін және тану орталығының атауын көрсете отырып, ҰБЖ цифрлық платформасындағы үміткердің жеке кабинетіне жібереді.
Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімі оны берген күннен кейін күнтізбелік алпыс күнді құрайды.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
11. Если единоразовый ваучер не был использован претендентом в течение срока его действия, то он автоматически аннулируется, информация об этом поступает в АИС "Рынок труда".
12. Срок действия единоразового ваучера продлевается на период временной нетрудоспособности получателя единоразового ваучера, указанный в листе временной нетрудоспособности.
Для продления срока действия единоразового ваучера получатель единоразового ваучера размещает в личном кабинете на цифровой платформе НСК копию листа временной нетрудоспособности, который направляется в АИС "Рынок труда", в случае отсутствия интеграции с информационными системами государственных органов.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
13. Центр трудовой мобильности в течение одного рабочего дня после дня получения в АИС "Рынок труда" копии листа временной нетрудоспособности продлевает срок действия единоразового ваучера с актуализацией соответствующих данных в личном кабинете получателя единоразового ваучера на цифровой платформе НСК.
Глава 3. Порядок финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров
14. Финансирование расходов на прохождение процедуры признания профессиональной квалификации на основе единоразового ваучера осуществляется за счет местного бюджета.
Расходы на прохождение процедуры признания профессиональной квалификации на основе единоразового ваучера возмещаются в размере:
1) фактически понесенных затрат на оплату услуг центра признания по признанию профессиональной квалификации получателя единоразового ваучера по профессии:
социально-гуманитарного профиля, но не более трехкратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
технического профиля, но не более семикратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
2) шестикратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, на оказание материальной помощи в случае прохождения процедуры признания профессиональной квалификации получателем единоразового ваучера за пределами региона его постоянной регистрации.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Егер үміткер біржолғы ваучерді оның қолданылу мерзімі ішінде пайдаланбаған болса, онда ол автоматты түрде жойылады, бұл туралы ақпарат "Еңбек нарығы" ААЖ-ға түседі.
12. Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімі еңбекке уақытша жарамсыздық парағында көрсетілген біржолғы ваучерді алушының еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңіне ұзартылады.
Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімін ұзарту үшін біржолғы ваучерді алушы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция болмаған жағдайда "Еңбек нарығы" ААЖ-ға жіберілетін еңбекке уақытша жарамсыздық парағының көшірмесін ҰБЖ цифрлық платформасындағы жеке кабинетте орналастырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ-да еңбекке уақытша жарамсыздық парағының көшірмесін алған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде ҰБЖ цифрлық платформасында біржолғы ваучер алушының жеке кабинетінде тиісті деректерді өзектендіре отырып, біржолғы ваучердің қолданылу мерзімін ұзартады.
3-тарау. Қазақстан Республикасының өңірлері арасында біржолғы ваучерлерді қаржыландыру және бөлу тәртібі
14. Біржолғы ваучер негізінде кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге арналған шығыстарды қаржыландыру жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
Біржолғы ваучер негізінде кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге арналған шығыстар мынадай мөлшерде өтеледі:
1) кәсіп бойынша біржолғы ваучер алушының кәсіптік біліктілігін тану жөніндегі тану орталығының қызметтеріне ақы төлеуге жұмсалған нақты шығындар:
әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің үш еселенген мөлшерінен аспайтын;
техникалық бейіндегі, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жеті еселенген мөлшерінен аспайтын;
2) республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген алты еселенген айлық есептік көрсеткіш, оның тұрақты тіркелген өңірінен тыс жерлерде біржолғы ваучерді алушы кәсіптік біліктілігін тану рәсімінен өткен жағдайда материалдық көмек көрсетуге арналған.

15. Разницу между суммой возмещения расходов на прохождение процедуры признания профессиональной квалификации на основе ваучера и фактическими понесенными затратами на ее прохождение претендент оплачивает самостоятельно за счет собственных средств.
16. В течение трех рабочих дней после дня подписания экзаменационной комиссией протокола решения о прохождении процедуры признания профессиональной квалификации в порядке, определенном Правилами признания профессиональных квалификаций, утвержденными в соответствии с пунктом 3 статьи 15 Закона, центр признания направляет в центр трудовой мобильности сформированный в личном кабинете на цифровой платформе НСК и подписанный ЭЦП акт оказанных услуг по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. Центр трудовой мобильности в течение пяти рабочих дней после дня получения акта оказанных услуг перечисляет денежные средства:
центру признания в соответствии с подпунктом 1) пункта 14 настоящих Правил;
получателю единоразового ваучера в соответствии с подпунктом 2) пункта 14 настоящих Правил.
18. Распределение единоразовых ваучеров между регионами Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом на трехлетний период и пересматривается каждые три года с учетом актуальных статистических данных о рынке труда.
Приложение 1
к Правилам выдачи,
финансирования и распределения
между регионами Республики Казахстан
единоразовых ваучеров на признание
профессиональных квалификаций
Форма электронного
документа
Центр трудовой мобильности _________________________________
(область, город республиканского значения, столица)
Заявление о выдаче единоразового ваучера
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.08.2024 № 325 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Я, [Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)] [индивидуальный идентификационный номер]
прошу выдать мне единоразовый ваучер на признание профессиональной квалификации
в целях установления [уровень квалификации] уровня профессиональной квалификации
(навыка, навыков) по профессии [профессия].
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", а также Законом на получение
информационных рассылок на телефонный номер абонентского устройства сотовой связи
и (или) на электронный адрес. Сообщаю о себе следующие сведения:
1. Образование [полное наименование учебной организации, направление подготовки, дата окончания].

15. Ваучер негізінде кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуге жұмсалған шығыстарды өтеу сомасы мен оны өткеруге жұмсалған нақты шығындар арасындағы айырманы үміткер өз қаражаты есебінен дербес төлейді.
16. Емтихан комиссиясы Заңның 15-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген кәсіптік біліктілікті тану қағидаларында айқындалған тәртіппен кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өту нәтижелері туралы шешім хаттамаға қол қойған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде тану орталығы ҰБЖ цифрлық платформасында жеке кабинетте қалыптастырылған еңбек мобильділігі орталығына және ЭЦҚ қойылған көрсетілген қызметтердің актісін нысан бойынша жібереді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес.
17. Еңбек мобильділігі орталығы көрсетілген қызметтер актісін алған күннен кейін бес жұмыс күні ішінде ақшалай қаражатты:
осы Қағидалардың 14-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тану орталығына;
осы Қағидалардың 14-тармағының 2) тармақшасына сәйкес біржолғы ваучер алушыға аударады.
18. Қазақстан Республикасының өңірлері арасында біржолғы ваучерлерді бөлуді уәкілетті орган үш жылдық кезеңге жүзеге асырады және еңбек нарығы туралы өзекті статистикалық деректерді ескере отырып, әрбір үш жыл сайын қайта қаралады.
Кәсіптік біліктіліктері тануға
арналған біржолғы ваучерлерді
беру, қаржыландыру және
Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында бөлу
қағидаларына
1-қосымша
Электрондық құжат нысаны
Еңбек мобильділігі орталығы _________________________________
(облыс, республикалық маңызы бар қала, астана)
Біржолғы ваучер беру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 23.08.2024 № 325 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мен, [Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)] [жеке сәйкестендіру нөмірі] [кәсіп] бойынша кәсіптік біліктілік (дағды, дағдылары) деңгейін [біліктілік деңгейін] белгілеу мақсатында маған кәсіптік біліктілікті тануға біржолғы ваучер беруді сұраймын.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының телефон нөміріне және (немесе) электрондық мекенжайға ақпараттық таратулар алуға келісім беремін.
Мен өзім туралы келесі мәліметтерді хабарлаймын:
1. Білімі [оқу ұйымының толық атауы, даярлау бағыты, бітірген күні].

2. Сведения, подтверждающие трудовую деятельность (трудовой стаж) по указанной профессиональной
квалификации [информация электронного трудового]. Электронные копии документов об образовании
и подтверждающих трудовую деятельность согласно подпунктам 1), 2) и 3) статьи 35 Трудового кодекса
Республики Казахстан ______________________________________________________________.
3. Навык или навыки по профессии [профессия] - [навык (-и)]/
__________________________________________________________________________________.
(для ввода вручную)
4. Номер 20-ти значного карточного или текущего счета
___________________________________________________________________________________.
5. Место проживания [место постоянной регистрации]
___________________________________________________________________________________.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и документов.
Центр признания профессиональной квалификации [аккредитованный центр признания].
Номер мобильного телефона ___________________________________________
Адрес электронной почты (e-mail) ______________________________________
Электронная цифровая подпись
Дата "___" ___________20___ года".
Приложение 2
к Правилам выдачи,
финансирования и распределения
между регионами
Республики Казахстан
единоразовых ваучеров
на признание
профессиональных квалификаций
Форма
электронного документа
Заказчик (Центр трудовой мобильности)
_________________________________________________
(полное наименование, адрес, данные о средствах связи)
Исполнитель (Центр признания профессиональных квалификаций)
_________________________________________________
(полное наименование, адрес, данные о средствах связи)
ИИН/БИН
_______________
_______________
_______________
_______________
АКТ ОКАЗАННЫХ УСЛУГ*
Номер документа
Дата составления
Номер по порядку
Наименование услуг (в разрезе их подвидов в соответствии с технической спецификацией, заданием, графиком оказания услуг при их наличии)
Дата оказания услуг**
Единица измерения
Оказано услуг
количество
цена за единицу
стоимость
1
2
3
4
5
6
7
Итого
х
Приложение: Перечень лиц, прошедших процедуру признания профессиональных
квалификаций на _______________ страницах.
Сдал (Исполнитель)
__________/____________/______________
должность подпись расшифровка подписи
Принял (Заказчик)
___________/___________/______________
должность подпись расшифровка подписи
Место печати
Дата подписания (принятия) услуг
__________________________
Место печати
Примечание:
* Применяется для приемки-передачи оказанных услуг, за исключением строительно-монтажных работ.
** Заполняется в случае, если даты оказанных услуг приходятся на различные периоды, а также в случае, если даты оказания услуг и даты подписания (принятия) услуг различны.

2. Көрсетілген кәсіптік біліктілік бойынша еңбек қызметін (еңбек өтілін) растайтын мәліметтер [электрондық еңбек шартының ақпараты].
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес білімі туралы және еңбек қызметін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелер
_______________________________.
3. Мамандық бойынша дағды немесе дағдылар [мамандық] - [шеберлік (- және)]/
__________________________________ (қолмен енгізу үшін)
4. 20 таңбалы карточкалық немесе ағымдағы шоттың нөмірі ___________________.
5. Тұрғылықты жері [тұрақты тіркелген жері]
__________________________________________________________________________
___________
Дұрыс емес мәліметтер мен құжаттарды ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Кәсіптік біліктілікті тану орталығы [аккредиттелген тану орталығы].
Ұялы телефон нөмірі _______________________________
Электрондық пошта мекенжайы (e-mail) ________________________________
Электрондық цифрлық қолтаңба 20___жылғы "___" ___________.
Кәсіптік біліктіліктері тануға
арналған біржолғы ваучерлерді
беру, қаржыландыру және
Қазақстан Республикасының
өңірлері арасында бөлу
қағидаларына
2-қосымша
Электрондық құжат нысаны
Тапсырыс беруші (Еңбек мобильділігі орталығы) ____________________________________________
(байланыс құралдары туралы толық атауы,
мекенжайы, деректері)
Орындаушы
(Кәсіптік біліктілікті тану орталығы) __________________________________
(байланыс құралдары туралы толық атауы,
мекенжайы, деректері)
ЖСН/БСН
______
______
_______
______
КӨРСЕТІЛГЕН ҚЫЗМЕТ АКТІСІ*
Құжат
нөмірі
Жасалған
күні
Реті бойынша нөмір
Көрсетілетін қызметтердің атауы (олар болған кезде техникалық ерекшелікке, тапсырмаға көрсетілетін қызметтерді орындау кестесіне сәйкес олардың кіші түрлері бөлінісінде)
Қызметтер көрсету күні**
Өлшем бірлігі
Ққызметтер көрсетілді
саны
бірлік бағасы
құны
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы
х
Қосымша: Кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өткен адамдардың тізбесі _______________ парақта.
Тапсырды (Орындаушы)
_____________/___________/_______________
лауазымы қолы толық жазылуы қолтаңбалар
Қабылдады
(Тапсырыс беруші)
_________/________/_______________
лауазымы қолы толық жазылуы қолтаңбалар
Басып шығару орны
Көрсетілетін қызметтерге қол қойылған
(қабылданған) күні_________________
Басып шығару орны
Ескерту:
* Құрылыс-монтаж жұмыстарын қоспағанда, көрсетілген қызметтерді қабылдау-беру үшін қолданылады.
** Егер көрсетілген қызметтердің күндері әртүрлі кезеңдерге келетін болса, сондай-ақ қызметтер көрсету күндері мен қызметтерге қол қою (қабылдау) күндері әртүрлі болған жағдайда толтырылады.