Об утверждении Правил временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 сентября 2023 года № 79/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2023 года № 33517.
В соответствии с пунктом 50 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан.
2. Департаменту кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Утверждены
приказом Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 30 сентября 2023 года № 79/қе
Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан
Глава 1. Общие положения
1. Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 50 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124, и определяют порядок временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан в органах национальной безопасности Республики Казахстан (далее – ОНБ).
2. Временное назначение военнослужащих нижестоящего состава на вакантные воинские должности осуществляется в порядке продвижения по службе, с освобождением от занимаемой воинской должности, при условии отсутствия в их подчинении военнослужащих офицерского состава.

Төмен тұрған құрамдағы әскери қызметшілерді не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 30 қыркүйектегі № 79/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 6 қазанда № 33517 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 50-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Төмен тұрған құрамдағы әскери қызметшілерді не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Кадрлар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2023 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 79/қе бұйрығымен
бекітілген
Төмен тұрған құрамдағы әскери қызметшілерді не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Төмен тұрған құрамдағы әскери қызметшілерді не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 50-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында (бұдан әрі – ҰҚО) төмен тұрған құрамдағы әскери қызметшілерді не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау тәртібін айқындайды.
2. Бос әскери лауазымдарға төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін уақытша тағайындау олардың қарамағында офицерлік құрамның әскери қызметшілері болмаған жағдайда, қызмет бабында жылжыту тәртібімен, атқаратын әскери лауазымынан босатыла отырып жүзеге асырылады.

3. Временное назначение граждан на вакантные воинские должности осуществляется при наличии узконаправленной специальности, специализированных знаний, опыта прохождения службы по предполагаемому участку служебной деятельности, степени магистра или доктора философии (PhD), или доктора по профилю, опыта научно-исследовательских работ, преподавательской деятельности или спортивных достижений (для воинских должностей подразделений мобильных действий специального назначения и обеспечивающих охрану объектов ОНБ), а также при условии отсутствия в их подчинении военнослужащих.
4. Для временного назначения на вакантные воинские должности офицерского состава устанавливаются следующие требования:
1) соответствие квалификационным требованиям к замещаемой воинской должности (за исключением граждан);
2) рекомендация по итогам последней аттестации о выдвижении на вышестоящую воинскую должность (за исключением граждан);
3) положительное заключение по результатам специальной проверки;
4) годность к (работе) воинской службе по результатам медицинского освидетельствования;
5) средний балл по полученному высшему образованию не менее 2,67 (В) согласно балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений (не менее 4 баллов по традиционной шкале оценок).
При наличии узконаправленной специальности (в том числе технического или медицинского профиля), опыта (работы) прохождения службы по предполагаемому участку служебной деятельности, а также степени магистра или доктора философии (PhD), или доктора по профилю, опыта научной и (или) научно-технической, преподавательской деятельности или спортивных достижений (для воинских должностей подразделений мобильных действий специального назначения и обеспечивающих охрану объектов ОНБ) допускается снижение среднего балла по полученному высшему образованию до 1,0 (D-) согласно балльно-рейтинговой буквенной системе оценки учебных достижений (не менее 3 баллов по традиционной шкале оценок).
5. Для временного назначения на вакантные воинские должности рядового и сержантского составов устанавливаются следующие требования:
1) соответствие квалификационным требованиям к замещаемой воинской должности (за исключением граждан);
2) рекомендация по итогам последней аттестации о выдвижении на вышестоящую воинскую должность (за исключением граждан);
3) положительное заключение по результатам специальной проверки в зависимости от форм допуска к государственным секретам (в случае отсутствия допуска к государственным секретам);
4) годность к воинской службе (работе) по результатам медицинского освидетельствования;

3. Азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау тар бағыттағы мамандығы, мамандандырылған білімі, қызметтік іс-қимылдың болжамды учаскесі бойынша қызмет өткеру тәжірибесі, бейіні бойынша магистр, философия докторы (PhD) дәрежесі, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу, оқытушылық қызметтің тәжірибесі немесе спорттық жетістіктері (арнаулы мақсаттағы мобильді іс-қимыл бөлімшелерінің әскери лауазымдары және ҰҚО объектілерін қорғауды қамтамасыз ететін әскери лауазымдар үшін) болған кезде, сондай-ақ олардың қарамағында әскери қызметшілер болмаған жағдайда жүзеге асырылады.
4. Офицерлік құрамның бос әскери лауазымдарына уақытша тағайындау үшін мынадай талаптар белгіленеді:
1) ауыстырылатын әскери лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі (азаматтарды қоспағанда);
2) соңғы аттестаттау қорытындысы бойынша жоғары тұрған әскери лауазымға ұсыным (азаматтарды қоспағанда);
3) арнайы тексеру нәтижелері бойынша оң қорытынды;
4) медициналық куәландыру нәтижелері бойынша әскери қызметке (жұмысқа) жарамдылығы;
5) оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесіне сәйкес алынған жоғары білім бойынша орташа балл кемінде 2,67 (В) (дәстүрлі бағалау шкаласы бойынша кемінде 4 балл).
Тар бағыттағы мамандығы (оның ішінде техникалық немесе медициналық бейін), қызметтік іс-қимылдың болжамды учаскесі бойынша қызмет өткеру тәжірибесі (жұмысы), сондай-ақ магистр, философия докторы (PhD) дәрежесі, бейіні бойынша доктор, ғылыми және (немесе) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу, оқытушылық қызмет тәжірибесі немесе спорттық жетістіктері (арнайы мақсаттағы ұтқыр іс-қимыл бөлімшелерінің әскери лауазымдары және ҰҚО объектілерін күзетуді қамтамасыз ететін) болған кезде алынған жоғары білім бойынша оқу жетістіктерін бағалаудың балдық-рейтингтік әріптік жүйесіне сәйкес 1,0 (D-) дейін (дәстүрлі бағалау шкаласы бойынша кемінде 3 балл) орташа балды төмендетуге жол беріледі.
5. Қатардағы жауынгерлер мен сержанттар құрамындағы бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау үшін мынадай талаптар белгіленеді:
1) ауыстырылатын әскери лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі (азаматтарды қоспағанда);
2) соңғы аттестаттау қорытындысы бойынша жоғары тұрған әскери лауазымға ұсыным (азаматтарды қоспағанда);
3) мемлекеттік құпияларға рұқсат беру нысандарына байланысты (мемлекеттік құпияларға рұқсат болмаған жағдайда) арнайы тексеру нәтижелері бойынша оң қорытынды;
4) медициналық куәландыру нәтижелері бойынша әскери қызметке (жұмысқа) жарамдылығы;

5) наличие среднего, послесреднего или высшего образования.
6. Не подлежат к рассмотрению кандидаты из числа военнослужащих, имеющих неснятые дисциплинарные взыскания в виде строго выговора, предупреждения о неполном служебном соответствии, снижения в должности на одну ступень, снижения в воинском звании на одну ступень.
7. Военнослужащие либо граждане, временно назначенные на вакантные воинские должности, при назначении на указанные воинские должности военнослужащих соответствующего состава освобождаются от занимаемых воинских должностей и временно назначаются на другие вакантные воинские должности приказом первого руководителя структурных подразделений, ведомств и иных органов КНБ (далее – орган КНБ), а при отсутствии воинских должностей назначаются на воинские должности не ниже воинской должности, занимаемой до временного назначения. Граждане при отсутствии соответствующих воинских должностей увольняются в установленном порядке.
Глава 2. Порядок временного назначения военнослужащих нижестоящего состава либо граждан на вакантные воинские должности
8. При соответствии военнослужащего либо гражданина требованиям пунктов 4 и 5 настоящих Правил начальником подразделения по согласованию с кадровым подразделением подается рапорт на имя руководителя органа КНБ либо уполномоченного им должностного лица (далее – руководитель) о рассмотрении вопроса временного назначения на вакантные воинские должности.
9. После получения санкции руководителя кадровым подразделением оформляются предварительные сведения по форме согласно приложению к настоящим Правилам и для проверки на предмет соответствия военнослужащего либо гражданина к предъявляемым требованиям направляются в вышестоящее кадровое подразделение органа КНБ, в случае отсутствия – в Департамент кадров КНБ.
10. При согласовании предварительных сведений кадровым подразделением проводятся мероприятия согласно требованиям подпунктов 3), 4) пункта 4 и подпунктов 3), 4) пункта 5 настоящих Правил.
11. По завершению указанных мероприятий кадровым подразделением составляется заключение по результатам изучения и проверки кандидата (далее – заключение). Заключение подписывается начальником кадрового подразделения и руководителем, приобщается в личное дело кандидата вместе с рапортом.
При этом в заключении прописывается предполагаемый участок (направление) оперативно-служебной деятельности кандидата и воинская должность, на которую планируется его временное назначение.
12. Личное дело для проверки направляется в вышестоящее кадровое подразделение органа КНБ, в случае отсутствия – в Департамент кадров КНБ.

5) орта, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімнің болуы.
6. Қатаң сөгіс, қызметіне толық сәйкес еместігі туралы ескерту, лауазымын бір сатыға төмендету, әскери атағын бір сатыға төмендету түрінде алынбаған тәртіптік жазалары бар әскери қызметшілер қатарындағы кандидаттар қарауға жатпайды.
7. Тиісті құрамдағы әскери қызметшілерді көрсетілген әскери лауазымдарға тағайындау кезінде әскери қызметшілер не бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындалған азаматтар атқаратын әскери лауазымдарынан босатылады және ҰҚК құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының және өзге де органдарының (бұдан әрі – ҰҚК органы) бірінші басшысының бұйрығымен басқа бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындалады, ал әскери лауазымдар болмаған кезде уақытша тағайындалғанға дейін атқаратын әскери лауазымнан төмен емес әскери лауазымдарға тағайындалады. Азаматтар тиісті әскери лауазымдар болмаған кезде белгіленген тәртіппен жұмыстан шығарылады.
2-тарау. Төмен тұрған құрамдағы әскери қызметшілерді не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау тәртібі
8. Әскери қызметші не азамат осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келген кезде бөлімше бастығы кадр бөлімшесімен келісе отырып ҰҚК органы басшысының не ол уәкілеттік берген лауазымды адамның (бұдан әрі – басшы) атына бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау мәселесін қарау туралы баянат береді.
9. Басшының рұқсатын алғаннан кейін кадр бөлімшесі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдын ала мәліметтерді ресімдейді және әскери қызметшінің не азаматтың қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру үшін ҰҚК органының жоғары тұрған кадр бөлімшесіне, болмаған жағдайда ҰҚК Кадрлар департаментіне жібереді.
10. Алдын ала мәліметтерді келісу кезінде кадр бөлімшесі осы Қағидалардың 4-тармағы 3), 4) тармақшаларының және 5-тармағы 3), 4) тармақшаларының талаптарына сәйкес іс-шаралар жүргізеді.
11. Аталған іс-шаралар аяқталғаннан кейін кадр бөлімшесі кандидатты зерделеу және тексеру нәтижелері бойынша қорытынды (бұдан әрі - қорытынды) жасайды. Қорытындыға кадр бөлімшесінің бастығы мен басшы қол қояды және баянатпен бірге кандидаттың жеке ісіне қоса тіркеледі.
Бұл ретте қорытындыда кандидаттың жедел-қызметтік іс-қимылдың болжамды учаскесі (бағыты) және оны уақытша тағайындау жоспарланатын әскери лауазым жазылады.
12. Жеке іс тексеру үшін ҰҚК органының жоғары тұрған кадр бөлімшесіне, болмаған жағдайда ҰҚК Кадрлар департаментіне жіберіледі.

13. Временное назначение на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан производится на основе протокола экспертной комиссии приказом:
1) Председателя КНБ для офицерского состава;
2) первого руководителя органа КНБ для рядового или сержантского составов.
Глава 3. Порядок организации и проведения экспертных комиссий
14. При соответствии военнослужащих либо граждан к предъявляемым требованиям в Департаменте кадров КНБ и органах КНБ создаются экспертные комиссии.
15. Состав экспертной комиссии утверждается:
в Департаменте кадров КНБ приказом заместителя Председателя КНБ, направляющего кадровую деятельность, по предложению начальника Департамента кадров КНБ, который является председателем экспертной комиссии;
в органах КНБ приказами их первых руководителей по предложению начальника кадрового подразделения, который является председателем экспертной комиссии.
16. Экспертная комиссия формируется из нечетного количества, не менее пяти человек, состоит из председателя экспертной комиссии, двух заместителей, членов (из числа руководящего состава) и секретаря экспертной комиссии.
Организационное обеспечение деятельности экспертной комиссии осуществляется секретарем экспертной комиссии. Секретарь экспертной комиссии не является членом экспертной комиссии и не имеет права голоса при принятии решения.
17. Решение экспертной комиссии оформляется протоколом и принимается большинством голосов при наличии не менее двух третей утвержденного состава. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
Протокол экспертной комиссии подписывается председателем, заместителем председателя и членами экспертной комиссии.

13. Төмен тұрған құрамдағы әскери қызметшілерді не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау сараптама комиссиясының хаттамасы негізінде:
1) офицерлік құрам үшін ҰҚК Төрағасының;
2) қатардағы жауынгерлер немесе сержанттық құрамдар үшін ҰҚК органы бірінші басшысының бұйрығымен жүргізіледі.
3-тарау. Сараптама комиссияларын ұйымдастыру және өткізу тәртібі
14. Әскери қызметшілер не азаматтар қойылатын талаптарға сәйкес келген кезде ҰҚК Кадрлар департаментінде және ҰҚК органдарында сараптамалық комиссиялар құрылады.
15. Сараптамалық комиссияның құрамы:
ҰҚК Кадрлар департаментінде сараптамалық комиссияның төрағасы болып табылатын ҰҚК Кадрлар департаменті бастығының ұсынысы бойынша кадр қызметін бағыттайтын ҰҚК Төрағасы орынбасарының бұйрығымен;
ҰҚК органдарында сараптамалық комиссияның төрағасы болып табылатын Кадр бөлімшесі бастығының ұсынысы бойынша олардың бірінші басшыларының бұйрықтарымен бекітіледі.
16. Сараптамалық комиссия кемінде бес адамнан тұратын тақ саннан құралады, сараптамалық комиссияның төрағасынан, екі орынбасарынан, мүшелерінен (басшы құрам қатарынан) және сараптама комиссиясының хатшысынан тұрады.
Сараптамалық комиссияның қызметін ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді сараптамалық комиссияның хатшысы жүзеге асырады. Сараптамалық комиссияның хатшысы сараптамалық комиссияның мүшесі болып табылмайды және шешім қабылдау кезінде дауыс беруге құқығы жоқ.
17. Сараптамалық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және бекітілген құрамның кемінде үштен екісі болған кезде көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Сараптамалық комиссияның хаттамасына сараптамалық комиссияның төрағасы, төрағасының орынбасары және мүшелері қол қояды.

18. В случаях введения чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, в том числе карантина на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах), объявления чрезвычайных ситуаций, а также в целях экономии расходов на служебные командировки допускается проведение комиссии в дистанционном формате с применением информационно-коммуникационных технологий.
Приложение к Правилам
временного назначения на
вакантные воинские должности
военнослужащих нижестоящего
состава либо граждан
Форма
Предварительные сведения на кандидата, претендующего на замещение вакантной воинской должности
№ п/п
Воинское звание,
фамилия, имя, отчество
(при наличии), дата, месяц, год рождения, место рождения
Занимаемая воинская должность, участок (направление) оперативно-служебной деятельности
Образование, наименование организации образования, специальность, год окончания, средний балл по диплому
Стаж службы (работы) по предполагаемому к замещению участку (направлению) оперативно-служебной деятельности
Вывод и рекомендация аттестации (дата утверждения)
Предлагается для назначения на воинскую должность (в случае положительного решения экспертной комиссии)
Даты заключения контракта о прохождении воинской службы и его окончания
1
2
3
4
5
6
7
8

18. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген, төтенше жағдайлар жарияланған жағдайларда, сондай-ақ қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды үнемдеу мақсатында комиссияны ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану арқылы қашықтық форматта өткізуге жол беріледі.
Төмен тұрған құрамдағы
әскери қызметшілерді не
азаматтарды бос әскери
лауазымдарға уақытша
тағайындау қағидаларына
қосымша
Нысан
Бос әскери лауазымды ауыстыруға үміткер кандидатқа алдын ала мәліметтер
р/с №
Әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні, айы, жылы, туған жері
Атқаратын әскери лауазымы, жедел-қызметтік іс-қимыл учаскесі (бағыты)
Білімі, білім беру ұйымының атауы, мамандығы, бітірген жылы, диплом бойынша орташа балл
Қызметтегі (жұмыстағы) өтілі және ауыстыруға болжанатын жедел-қызметтік іс-қимыл учаскесі (бағыты) бойынша
Аттестаттау қорытындысы және ұсынымы (бекітілген күні)
Әскери лауазымға тағайындау үшін ұсынылады (сараптама комиссиясының оң шешімі болған жағдайда)
Әскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасалған
және оның аяқталған күні
1
2
3
4
5
6
7
8