Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 430. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2023 года № 33537.
В соответствии с подпунктом 212) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКAЗЫВAЮ:
1. Утвердить Правила ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 марта 2020 года № 100 "Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20178);
2) Пункт 15 перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 марта 2021 года № 78 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22354).
3. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 430 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 қазанда № 33537 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 212) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 17 наурыздағы № 100 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20178 болып тіркелген).
2) "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 78 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 15-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22354 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтің сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 5 октября 2023 года № 430
Правила ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 212) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 (далее – Положение) и определяют порядок ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления и которым осуществлены социальные выплаты.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) социальные отчисления – деньги, уплачиваемые плательщиками в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
4) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которое производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, – члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялық
және аэроғарыштық
өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 5 қазандағы
№ 430 /бұйрығына
қосымша
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 212) тармақшасына (бұдан әрі – Ереже) сәйкес әзірленді және әлеуметтік аударымдар жүргізілген және әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды дербестендірілген есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) әлеуметтік аударымдар – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды төлеушілер төлейтін ақша;
3) әлеуметтік төлемдер – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры әлеуметтік төлемді алушының пайдасына жүзеге асыратын төлемдер;
4) әлеуметтік төлемді алушы (бұдан әрі – алушы) – әлеуметтік тәуекел жағдайы туындағанға дейін өзі үшін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар жүргізілген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры оған қатысты әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда – қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелері;

5) персонифицированный учет - организация и ведение учета сведений о каждом участнике системы обязательного социального страхования и которому осуществлены социальные выплаты;
6) база данных – информационная система уполномоченного органа, содержащая данные по каждому участнику (получателю) системы обязательного социального страхования;
7) Государственный фонд социального страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация в форме акционерного общества, учредителем и единственным акционером которого является государство, производящая аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
8) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – Кодекс);
9) ведомственная автоматизированная информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – информационная система) - информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;
10) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контрольные и надзорные функции за деятельностью Фонда.
Глава 2. Порядок ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования, их социальных отчислений и социальных выплат
3. Персонифицированный учет подразделяется на: учет участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и учет получателей социальных выплат.
4. Персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат ведется Государственной корпорацией по каждому физическому лицу в информационной системе уполномоченного органа.
5. Персонифицированный учет участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления, и (или) пеня за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений (в том числе возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений) осуществляется Государственной корпорацией в автоматизированном режиме на постоянной основе.

5) дербестендірілген есепке алу – әлеуметтік төлемдер жүзеге асырылған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне әрбір қатысушы туралы мәліметтерді есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
6) дерекқор – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің әрбір қатысушысы (алушы) бойынша деректерді қамтитын уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;
7) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – әлеуметтік аударымдарды жинақтауды, асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерін – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы туындаған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
8) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы – өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) көзделген әлеуметтік тәуекел жағдайлары туындаған кезде әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар жеке тұлға;
9) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" ведомстволық автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру бойынша ақпараттық жүйе;
10) уәкілетті орган – Қордың қызметіне реттеуді, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды, олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды жүргізу тәртібі
3. Дербестендірілген есепке алу: міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдарын есепке алуға және әлеуметтік төлем алушыларды есепке алуға бөлінеді.
4. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде әрбір жеке тұлға бойынша жүргізеді.
5. Әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұл (оның ішінде артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару) жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация тұрақты негізде автоматты режимде жүзеге асырады.

6. В случаях изменения персональных данных участников системы обязательного социального страхования Государственная корпорация вносит сведения и изменения в базу данных, а также обеспечивает персонифицированный учет сведений о возвращенных излишне (ошибочно) уплаченных сумм социальных отчислений, признанных незаконными (необоснованными), в порядке, предусмотренном Кодексом, о социальных выплатах (в том числе возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат), осуществленных получателям.
7. Государственная корпорация:
обеспечивает конфиденциальность сведений, содержащихся в базе данных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите;
ежемесячно согласно перечню, формам, срокам представления финансовой и иной отчетности Фонда, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 148) пункта 15 Положения представляет в уполномоченный орган информацию об участниках (получателях) системы обязательного социального страхования, социальных отчислениях и социальных выплатах.
8. Обработка в информационной системе поступивших платежных поручений по участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления, осуществляется при поступлении сумм социальных отчислений на банковский счет Государственной корпорации.
В случае несоответствия данных со сведениями, полученными из государственных информационных систем, осуществляется возврат социальных отчислений плательщику в порядке, установленном приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 229 "О некоторых вопросах системы социального страхования и оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32897) (далее – Приказ).
9. В течение одного рабочего дня со дня поступления сумм социальных отчислений, Государственная корпорация вносит персональные сведения, полученные из списка участников системы обязательного социального страхования и информационных систем в базу данных, включающие в себя:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) дата рождения;
4) сведения о суммах уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, а также о возврате излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений в порядке, установленном Приказом, с указанием даты поступления, даты отправки, номера, даты документа, кода назначения платежа (далее – КНП), наименования отправителя, ИИН/бизнес идентификационный номер (далее – БИН) отправителя, наименования получателя, общей суммы платежа, суммы социальных отчислений, статуса, периода (год, месяц, месяцы), за который производятся социальные отчисления.

6. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың дербес деректері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорация дерекқорға мәліметтер мен өзгерістер енгізеді, сондай-ақ Кодекспен көзделген тәртіппен заңсыз (негізсіз) деп танылған қайтарылған артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар сомасы туралы, алушыларға жүзеге асырылған әлеуметтік төлемдер (оның ішінде артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару) туралы мәліметтерді есепке алуды қамтамасыз етеді.
7. Мемлекеттік корпорация:
дербес деректер және оларды қорғау туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес дерекқорда қамтылған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етеді;
Ереженің 15-тармағының 148) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесіне, нысандарына және Қордың оларды ұсыну мерзімдеріне сәйкес уәкілетті органға ай сайын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар (алушылар), әлеуметтік аударымдар мен әлеуметтік төлемдер туралы ақпарат ұсынады.
8. Әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар бойынша келіп түскен төлем тапсырмаларын ақпараттық жүйеде өңдеу Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына әлеуметтік аударымдар сомалары түскен кезде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер сәйкес келмеген жағдайда төлеушіге әлеуметтік аударымдарды "Әлеуметтік сақтандыру жүйесінің және әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 229 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32897 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) белгіленген тәртіппен қайтару жүргізіледі.
9. Әлеуметтік аударымдар сомасы түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорация міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімінен және ақпараттық жүйелерден алынған:
1) жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН);
2) тегі, аты, әкесінің атын (бар болса);
3) туған күнін;
4) келіп түскен күнін, жіберілген күнін, құжаттың нөмірін, күнін, төлемді тағайындау кодын (бұдан әрі – ТТК), жіберушінің атауын, жіберушінің ЖСН/ бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), алушының атауын, төлемнің жалпы сомасын, әлеуметтік аударымдар сомасын, мәртебесін, әлеуметтік аударымдар жүргізілетін кезеңді (жылы, айы, айлар) көрсете отырып, Бұйрықта белгіленген тәртіппен әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдардың төленген сомалары, сондай-ақ артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдар және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдарды қайтару туралы мәліметтерді қамтитын дербес мәліметтерді енгізеді.

10. Персонифицированный учет социальных выплат осуществляется Государственной корпорацией с даты обращения заявителя за назначением социальной выплаты.
11. Учету подлежат получатели социальных выплат, которым назначены социальные выплаты, а также по которым имеются решения о приостановлении (в том числе снятые по сроку), возобновлении и прекращении социальных выплат.
12. Учет получателей социальных выплат включает в себя следующие данные (в зависимости от вида социальной выплаты):
1) ИИН;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) дата рождения;
4) пол;
5) адрес места жительства;
6) индекс почтового отделения;
7) серия и номер документа, удостоверяющего личность (удостоверения кандаса), дата его выдачи и наименование выдавшего органа;
8) об изменении номера и даты выдачи документа, удостоверяющего личность;
9) гражданство, об изменении гражданства;
10) дата обращения;
11) дата наступления социального риска;
12) дата решения о назначении социальной выплаты;
13) дата окончания срока социальной выплаты;
14) о стаже участия в системе обязательного социального страхования;
15) среднемесячный размер дохода, с которого производились социальные отчисления;
16) о виде социальной выплаты;
17) о степени утраты трудоспособности;
18) о количестве иждивенцев;
19) о постановке на учет в качестве безработного;
20) о количестве дней, указанных в листе временной нетрудоспособности, выданном в связи с беременностью и родами, а также усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
21) об очередности рождения ребенка;
22) о размере назначенной социальной выплаты;
23) о сроке, на который назначена социальная выплата;
24) сведения о суммах обязательных пенсионных взносов, удержанных из социальных выплат;
25) сведения о суммах перечисленных социальных выплат, а также о возврате излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат ошибочно перечисленных социальных выплат, с указанием даты поступления, даты отправки, номера, даты документа, КНП, наименования отправителя, ИИН/БИН отправителя, наименования получателя, общей суммы платежа, суммы социальных выплат, статуса, периода (год, месяц, месяцы), за который производятся социальные выплаты.
13. Персонифицированный учет социальных выплат (в том числе возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат) осуществляется Государственной корпорацией в автоматизированном режиме на постоянной основе.
14. Государственная корпорация в течение одного рабочего дня вносит сведения и изменения в базу данных, а также обеспечивает персонифицированный учет сведений о социальных выплатах (в том числе возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат), осуществленных получателям.

10. Әлеуметтік төлемдерді дербестендірілген есепке алуды Мемлекеттік корпорация өтініш беруші әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен бастап жүргізеді.
11. Әлеуметтік төлемдер тағайындалған, сондай-ақ әлеуметтік аударымдарды (оның ішінде мерзімі бойынша шешілген) тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы шешімі бар әлеуметтік төлем алушылар есепке алуға жатады.
12. Әлеуметтік төлем алушыларды есепке алу мынадай деректерді (әлеуметтік төлем түрлеріне байланысты) қамтиды:
1) ЖСН;
2) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) туған күні;
4) жынысы;
5) тұрғылықты тұратын жерінің мекенжайы;
6) пошта бөлімінің индексі;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың (қандас куәлігінің) сериясы және нөмірі, берілген күні және берген органның атауы;
8) жеке басты куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнінің өзгеруі;
9) азаматтығы, азаматтықтың өзгеруі туралы;
10) жүгінген күні;
11) әлеуметтік тәуекел туындаған күн;
12) әлеуметтік төлем тағайындау туралы шешім күні;
13) әлеуметтік төлем мерзімінің аяқталған күні;
14) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі туралы;
15) әлеуметтік аударымдар жүргізілген кірістің орташа айлық мөлшері;
16) әлеуметтік төлемнің түрі туралы;
17) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы;
18) асырауындағылардың саны туралы;
19) жұмыссыз ретінде есепке қою туралы;
20) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген уақытша еңбекке жарамсыздық парағында көрсетілген күндер саны туралы;
21) баланың туу кезектілігі туралы;
22) тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері туралы;
23) тағайындалған әлеуметтік төлемнің мерзімі туралы;
24) әлеуметтік төлемнен ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы туралы мәліметтер;
25) аударылған әлеуметтік төлемдер сомасы, сондай-ақ артық есептелген (төленген), қате аударылған әлеуметтік төлемдер сомасы, келіп түскен күнін, жіберілген күнін, құжаттың нөмірін, күнін, ТТК, жіберушінің атауын, жіберушінің ЖСН/БСН, алушының атауын, төлемнің жалпы сомасын, әлеуметтік төлемдердің сомасын, мәртебесін, әлеуметтік төлемдер жүргізілетін кезеңді (жылы, айы, айлар) көрсете отырып, аударылған әлеуметтік төлемдер сомасы, сондай-ақ қате аударылған әлеуметтік төлемдер сомаларын қайтару туралы мәліметтер.
13. Әлеуметтік төлемдерді дербестендірілген есепке алуды (оның ішінде артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын қайтаруды) Мемлекеттік корпорация тұрақты түрде автоматтандырылған режимде жүргізеді.
14. Мемлекеттік корпорация бір жұмыс күні ішінде дерекқорға мәліметтерді және өзгерістерді енгізеді, сондай-ақ алушыларға жүзеге асырылған әлеуметтік төлемдер (оның ішінде артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомасын қайтару) туралы мәліметтерді дербестендірілген есепке алуды қамтамасыз етеді.