О внесении изменений в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 октября 2023 года № 328. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2023 года № 33600
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 16 сентября 2022 года № 399 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам и курсам по выбору уровней начального, основного среднего и общего среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29767) внести следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункты 101) и 102) пункта 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункты 131) и 132) пункта 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Ана тілі" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объем учебной нагрузки по предмету "Ана тілі" составляет 6 часов в неделю, всего 102 часа во ІІ полугодии.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, всего 102 часа во ІІ полугодии.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с уйгурским языком обучения) утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объем учебной нагрузки по предмету "Обучение грамоте" составляет 6 часов в неделю, всего 102 часа во ІІ полугодии.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с узбекским языком обучения) утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объем учебной нагрузки по предмету "Обучение грамоте" составляет 6 часов в неделю, всего 102 часа во ІІ полугодии.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с таджикским языком обучения) утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 31 қазандағы № 328 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 қарашада № 33600 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің таңдау курстарының үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 16 қыркүйектегі № 399 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29767 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім деңгейлерінің жалпы білім беретін пәндері мен таңдау курстары бойынша үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы";
1-тармақтың 101) және 102) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"101) осы бұйрыққа 101-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;
102) осы бұйрыққа 102-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы;";
1-тармақтың 131) және 132) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"131) осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің 10 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттер" курсының үлгілік оқу бағдарламасы;
132) осы бұйрыққа 132-қосымшаға сәйкес Жалпы орта білім беру деңгейінің 11 сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттер" курсының үлгілік оқу бағдарламасы бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Ана тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Ана тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, ІІ жартыжылдықта барлығы 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, ІІ жартыжылдықта барлығы 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту ұйғыр тілінде):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Обучение грамоте" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, ІІ жартыжылдықта барлығы 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту өзбек тілінде):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Обучение грамоте" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, ІІ жартыжылдықта барлығы 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Обучение грамоте" оқу пәні бойынша Үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Объем учебной нагрузки по предмету "Обучение грамоте" составляет 6 часов в неделю, всего 102 часа во ІІ полугодии.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Распределение учебной нагрузки предмета "Казахский язык" в классах с русским языком обучения:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
8. Распределение учебной нагрузки предмета "Казахский язык" в классах с уйгурским/узбекским/таджикским языком обучения:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Распределение учебной нагрузки предмета "Казахский язык" в классах с уйгурским/узбекским/таджикским языком обучения:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения) утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения) утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:

"5. "Обучение грамоте" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 6 сағатты, ІІ жартыжылдықта барлығы 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде емес):
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптарда "Қазақ тілі" пәнінің оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 1-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
8. Оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілінде жүргізілетін сыныптарда "Қазақ тілі" пәнінің оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 1-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілінде жүргізілетін сыныптарда "Қазақ тілі" пәнінің оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 1-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 66 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.";
көрсетліген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Уйгурский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с уйгурским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с уйгурским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Узбекский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с узбекским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
параграфы 1 и 2 Главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Содержание учебного предмета "Узбекский язык"
36. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем письменных работ по классам:
класс
Письмо
Словарный диктант
Контрольный диктант
Изложение
Сочинение
2

1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Ұйғыр тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту ұйғыр тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту ұйғыр тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту өзбек тілінде):
2-тараудың 1 және 2-параграфі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. "Өзбек тілі" оқу пәнінің мазмұны
36. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Жазба жұмыстарының көлемі:
Сынып
Жазылым
Сөздік диктант
Бақылау диктанты
Мазмұндама
Шығарма
2

1.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
2.1.3.1 кундалик хаетда учрайдиган вазиятларга боғлиқ узаро сухбатлашиш
3.1.3.1турли вазиятлардаги (ижтимоий мухитда) мулоқотларда уз нутқини изчиллик билан режалаштириб, нутқ меъерларига риоя қилган холда сузлаш
4.1.3.1 сухбатдошининг еши, кайфиятини хисобга олган холда, маълум бир мавзу доирасида нутқий меърларга мувофиқ сухбатлашиш
1.4 Построение высказывания на заданную тему
2.1.4.1 таянч сузларни қатнаштириб, берилган сарлавха буйича хикоя тузиш
3.1.4.1 таянч сузлар ва режадан фойдаланиб, берилган сарлавха буйича хикоя тузиш
4.1.4.1 таянч сузлар ва режадан фойдаланиб монолог тузиш
1.5 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале
2.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмуни буйича уз фикрини (еқади/еқмайди, чунки..., фойдали/фойдасиз булди, сабаби ... ва хк.) билдириш
3.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмуни буйича билдирилган узганинг фикри билан (келишиш/келишмаслик сабабини) уз нуқтаи назарини билдириш
4.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмунини мустақил бахолаш
1.6 Привлечение внимания слушателя
2.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) фойдаланиб, мавзуга (Сиз қандай уйлайсизх Сиз нима тавсия этар эдингизх хк.) диққат-эътиборини жалб этиш
3.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари), ундалмалардан фойдаланиб, сухбатдошининг диққат-эътиборини тортиш
4.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) ва кириш, ундов сузлардан фойдаланиб, мавзуга тингловчини қизиқтириш
1.7 Соблюдение орфоэпических норм
2.1.7.1 суз таркибидаги унли товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (бугун -бугин, тутун – тутин, узун – узин, узум-узим, тухум-тухим ва бшқ.)
3.1.7.1 суз таркибида кетма-кет келган ундош товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (шанба – шамба, сунбул-сумбул, танбур-тамбур ва б.)
4.1.7.1 бир хаво зарби билан айтилган бир унли товуш еки товушлар гурухи буғин хосил қилиши, суз таркибидаги унли товушлар сонига қараб сузнинг буғинга булиниши (у-қув-чи, пах-та-кор-ла-ри-миз)
2). Чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Определение жанров и типов текста
2.2.1.1 савол бериш орқали (Нима қилдих Қандайх Нима учунх) матн турларини (ривоя тасвирий, мухокама), таркибий қисмларини (кириш, асосий булим, хулоса) аниқлаш
3.2.1.1 Ердамчи сузлар Ердамида ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш
4.2.1.1 ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш

1.3 Қарым-қатынастың әртүрлі жағдайларына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
2.1.3.1 кундалик хаетда учрайдиган вазиятларга боғлиқ узаро сухбатлашиш
3.1.3.1турли вазиятлардаги (ижтимоий мухитда) мулоқотларда уз нутқини изчиллик билан режалаштириб, нутқ меъерларига риоя қилган холда сузлаш
4.1.3.1 сухбатдошининг еши, кайфиятини хисобга олган холда, маълум бир мавзу доирасида нутқий меърларга мувофиқ сухбатлашиш
1.4 Берілген тақырып бойынша мәлімдеме құру
2.1.4.1 таянч сузларни қатнаштириб, берилган сарлавха буйича хикоя тузиш
3.1.4.1 таянч сузлар ва режадан фойдаланиб, берилган сарлавха буйича хикоя тузиш
4.1.4.1 таянч сузлар ва режадан фойдаланиб монолог тузиш
1.5 Оқылған нәрселер туралы бағалау пікірін айту/тыңдаған материал
2.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмуни буйича уз фикрини (еқади/еқмайди, чунки..., фойдали/ фойдасиз булди, сабаби ... ва хк.) билдириш
3.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмуни буйича билдирилган узганинг фикри билан (келишиш/келишмаслик сабабини) уз нуқтаи назарини билдириш
4.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмунини мустақил бахолаш
1.6 Тыңдаушының назарын аудару
2.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) фойдаланиб, мавзуга (Сиз қандай уйлайсизне Сиз нима тавсия этар эдингизх хк.) диққат-эътиборини жалб этиш
3.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари), ундалмалардан фойдаланиб, сухбатдошининг диққат-эътиборини тортиш
4.1.6.1 интонация (оханг), вербал эмас нутқ воситаларидан (имо-ишора, қул харакатлари) ва кириш, ундов сузлардан фойдаланиб, мавзуга тингловчини қизиқтириш
1.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.1.7.1 суз таркибидаги унли товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (бугун -бугин, тутун – тутин, узун – узин, узум-узим, тухум-тухим ва бшқ.)
3.1.7.1 суз таркибида кетма-кет келган ундош товушларнинг узаро хамооханглигини сақлаб талаффуз қилиш (шанба – шамба, сунбул-сумбул, танбур-тамбур ва б.)
4.1.7.1 бир хаво зарби билан айтилган бир унли товуш еки товушлар гурухи буғин хосил қилиши, суз таркибидаги унли товушлар сонига қараб сузнинг буғинга булиниши (у-қув-чи, пах-та-кор-ла-ри-миз)
2). Оқылым
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары
2 -сынып
3 -сынып
4 -сынып
2.1 Мәтін жанрлары мен түрлерін анықтау
2.2.1.1 савол бериш орқали(Нима қилдих Қандайх Нима учунх) матн турларини (ривоя тасвирий, мухокама), таркибий қисмларини (кириш, асосий блим, хулоса) аниқлаш
3.2.1.1 ердамчи сузлар ердамида ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш
4.2.1.1 ривоя тасвирий, мухокама матн турларини ва таркибий қисмларини аниқлаш

4.4.2.8 гапда ундов, тақлид сузларни ажратиш ва қуллаш
4.4.2.9 феълларни замонларига мос (утган замон, хозирги ва келаси замонлар) қуллаш
40. Распределение часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
41. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Узбекский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с узбекским языком обучения).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с узбекским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Таджикский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Распределение учебной нагрузки:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с таджикским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык" для 2 класса уровня начального образования (с нерусским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
во 2 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

4.4.2.8 гапда ундов, тақлид сузларни ажратиш ва қуллаш
4.4.2.9 феълларни замонларига мос (утган замон, хозирги ва келаси замонлар) қуллаш
40. Бөлімдер мен тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
41. Осы оқу бағдарламасы Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады (оқыту өзбек тілінде).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту өзбек тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 2-сыныбына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде емес):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
во 2 классе – 1,5 часа в неделю, 51 час в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету по учебному предмету "Русский язык" для 3-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Английский язык" для 3-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Немецкий язык" для 3-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Французский язык" для 3-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" составляет:
1) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Математика" составляет:
1) в 1 классе - 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
2) во 2 классе - 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.";

"11. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта аптасына 1,5 сағат, оқу жылында – 51 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде емес):
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылына 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 132 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.";

в Типовой учебной программе по учебному предмету "Цифровая грамотность" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Цифровая грамотность" составляет:
1) в 1 классе -1 час в неделю со ІІ полугодия, 18 часов в учебном году;
2) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
3) в 3 классе - 1 час в неделю, 34 часов в учебном году;
4) в 4 классе - 1 час в неделю, 34 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Познание мира" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Познание мира" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Изобразительное искусство" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки:
1) в 1 классе - 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Трудовое обучение" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки:

көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныбына арналған "Цифрлық сауаттылық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Цифрлық сауаттылық" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта ІІ жартыжылдықтан бастап аптасына 1 сағат, оқу жылында 18 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дүниетану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Дүниетану" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Бейнелеу өнері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Еңбекке баулу" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Оқу жүктемесінің көлемі:

1) в 1 классе- 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) в 2 классе- 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе- 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе- 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Художественный труд" для 3-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Музыка" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Музыка" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Физическая культура" для 1-4 классов уровня начального образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.";
приложение 35 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 3-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Музыка" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Музыка" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 99 сағат;
2) 2-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 4-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.";
35-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Қазақ тілі" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ тілі":
1) 5 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) 6 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) 7 класс – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) 8 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) 9 класс – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой образовательной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых образовательных программ Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Қазақ әдебиеті" для 5-9 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ әдебиеті":
1) 5 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) 6 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
3) 7 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) 8 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
5) 9 класс – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой учебной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных программ начального, основного среднего и общего среднего образования в Республике Казахстан" (государственная регистрация нормативных актов Республики Казахстан зарегистрирован в реестре № 8170).";

"25. "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";

в Типовой учебной программе по учебному предмету "Узбекский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с узбекским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Узбекский язык" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Узбекская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с узбекским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Узбекская литература" составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Таджикский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с таджикским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Таджикский язык" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;

көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту өзбек тілінде):
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту өзбек тілінде ):
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. "Тәжік тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;

5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
приложение 46 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с неказахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с русским языком обучения составляет:
1) в 5 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
7. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с уйгурским/узбекским/ таджикским языком обучения составляет:
1) в 5 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с русским языком обучения составляет:
1) в 5 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
26. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахский язык и литература" для классов с уйгурским/ узбекским/ таджикским языком обучения составляет:

5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
46-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетіген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде емес):
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
7. Оқыту ұйғыр/өзбек/тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
26. Оқыту ұйғыр /өзбек /тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

1) в 5 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе - 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 класс - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 класс - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 класс - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
приложение 48 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Английский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Английский язык" в классах с русским и казахским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
5. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Английский язык" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Немецкий язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Немецкий язык" в классах с русским и казахским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
5. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Немецкий язык" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:

1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
48-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оқыту қазақ және орыс тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
5. Оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Ағылшын тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оқыту қазақ және орыс тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
5. Оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Неміс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:

1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении Типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Французский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Французский язык" в классах с русским и казахским языками обучения составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
5. Объем учебной нагрузки учебного предмета "Французский язык" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
1) в 5 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от Типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении Типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Математика" для 5-6 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Математика" составляет:
1) в 5-ом классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 6-ом классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.

1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Француз тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оқыту қазақ және орыс тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
5. Оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде жүргізілетін сыныптар үшін "Француз тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Математика" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Математика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағатты құрайды.

в Типовой учебной программе по учебному предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Естествознание" для 5-6 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 5-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 6-ом классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
10. Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
11. Содержание учебной программы по учебному предмету "Естествознание" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения в виде ожидаемых результатов по классам.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Физика" для 7-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физика" составляет:
1) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";

көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-6-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
9, 10 және 11-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
9. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
10. Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.
11. "Жаратылыстану" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұны оқу бөлімдерінен тұрады. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түріндегі оқу мақсаттарынан құралған бөлімшелерден тұрады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-9-сыныптарына арналған "Физика" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Физика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";

"24. Объем учебной нагрузки по предмету "География" составляет:
1) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 5 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Всемирная история" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем предмета "Всемирная история" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы права" для 9 класса уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы права" в 9-м классе составляет 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";

"24. "География" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 7-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 7-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 8-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
5) 9-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";

в Типовой учебной программе по учебному предмету "Физическая культура" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 5 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе курса "Глобальные компетенции" для 5-9 классов уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объем учебной нагрузки по курсу "Глобальные компетенции" составляет:
1) в 5 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
2) в 6 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
3) в 7 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
4) в 8 классе - 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
5) в 9 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по курсу "Краеведение" для 7 класса уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Объем учебной нагрузки по курсу "Краеведение" составляет 1 час в неделю, всего 34 часа в учебном году.";
подпункт 4) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"4) "Природные ресурсы края" (2 часа):
выявление и составление перечня природных ресурсов родного края и их значение для развития экономики, ознакомление с полезными ископаемыми и историей открытия месторождений в крае, анализ туристко-рекреационных ресурсов;
ознакомление с месторождениями полезных ископаемых и способами (видами) добычи, ресурсосохраняющие технологии, составление схемы месторождения, карьера, сбор образцов полезных ископаемых, горных пород;";
подпункт 12) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"12) "Краткая история и культура народов, проживающих в крае" (3 часа):
ближайшие археологические памятники, составление схемы древних стоянок, поселений, городищ, курганов, могильников, исследование литературных источников;
общественно-исторические, экономические и природные факторы первоначального заселения края, краткая история процесса заселения, освоения и развития территории;
культура (народное творчество, традиции, обычаи, обряды, национальная кухня, национальные ремесла казахского народа и народов, проживающих на территории края);
выдающиеся люди края, знакомство с биографией и заслугами людей, внесших особый вклад в развитие края, города;";
в Типовой учебной программе курса "История становления межэтнических отношений" для 8-класса уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:

көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7- сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Жаһандық құзыреттер" курсы бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Жаһандық құзыреттер" курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
2) 6-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
3) 7-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
4) 8-сыныпта аптасына 0,5 сағат, оқу жылында 17 сағат;
5) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 7-сыныбына арналған "Өлкетану" курсынан үлгілік оқу бағдарламасында:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. "Өлкетану" факультативтік курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
14-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "Өлкенің табиғи ресурстары" (2сағат):
туған өлкенің табиғат ресурстарының тізімін құрастыру және олардың экономиканы дамытудағы рөлін анықтау, өлкенің пайдалы қазбаларымен және кен орындарының ашылу тарихымен танысу, туристік-рекреациялық ресурстарды саралау;
пайдалы қазбалардың кен орындарымен және оларды өндіру әдістерімен (тәсілдерімен) танысу, ресурс қорғау технологиялары, кен орнының, карьердің сызбасын жасау, пайдалы қазбалардың, тау жыныстарының үлгілерін жинау;";
14-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) "Өлкеде өмір сүретін халықтардың тарихы және мәдениеті" (3 сағат):
жақын маңайдағы археологиялық ескерткіштер, ерте замандағы тұрақтардың, елді мекендердің, қалалардың, қорғандардың, қорымдардың сызба-нұсқаларын жасау, әдеби мұра көздерін зерттеу;
өлкенің ең бастапқы игерілуінің тарихи-қоғамдық, экономикалық және табиғи факторлары, аумақтың қоныстану, игерілу және даму үдерісінің қысқаша тарихы;
мәдениет (қазақ және өлке аумағында өмір сүретін басқа да ұлт өкілдерінің шығармашылығы, салт-дәстүрлері, әдет-ғұрыптары, ұлттық тағамдары, ұлттық қолөнері);
өлкенің белгілі адамдары, өлкенің, қаланың дамуына үлес қосқан адамдардың өмірбаянымен және еңбегімен танысу;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 8-сыныбы үшін "Этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихы" курсының үлгілік оқу бағдарламасында:

подпункт 6) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"6. Поскольку история становления межэтнических отношений рассматривает все аспекты уровня развития этносов на разных этапах их жизни, возможность установления междисциплинарных связей очень велика. Межпредметная связь ведется по фактам, фактам, понятиям и идеям, общим для определенного этноса, что способствует творческому усвоению учащимися учебного материала, формированию учебных навыков и умений. В списке дисциплин, связанных с тематикой курса, можно увидеть не только гуманитарные предметы, такие как история, литература, но и предметы естественно-математического цикла.";
подпункт 7) пункта 5 текста на русском языке изложить в следующей редакции:
"7. Объем учебной нагрузки:
в 8 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году. ";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. "Мир этноса" (3 часа):
1) понятие этноса: сущность понятия этноса. Основные понятия: этническая история, национальное государство, унитарное государство, федерация, титульный этнос, полиэтническое общество, межэтническая коммуникация, диаспора, интеграция, ассимиляция, консолидация (1 час);
2) Формирование первых этнических объединений (антропогенез, расогенез и этногенез). Различные факторы, влияющие на формирование этносов (исторические, географические, политические, культурные). Влияние крупных миграционных процессов на формирование этнического облика земного шара (1 час);
3) этнические отношения в современном мире: систематизация этносов, населявших Землю, по языковым, антропологическим, хозяйственным, религиозным особенностям. Взаимоотношения и основные процессы этносов в современном мире (1 час).";
в Типовой учебной программе курса "Светскость и основы религиоведения" для 9-класса уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Объем учебной нагрузки:
в 9 классе - 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) Светскость и светское государство: определение понятия, значение и характер светскости. Светское государство и религия. Основы светской этики. Принципы светскости в системе образования (1 час);";
подпункт 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"4) Истоки и исторические формы религии. Древние системы верований, национальные и традиционные религии. Религиозные представления в Древнем Египте, Греции, Риме. Системы религиозного мировоззрения стран Востока. Зороастрийская религиозная система. Тенгрианское мировоззрение. История древних религиозных общин книжников. Моисей и Тора. Талмуд. (3 часа);";
в Типовой учебной программе курса по выбору "Алаштану" для 9 класса уровня основного среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

5-тармақтың 6)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Этносаралық қатынастардың қалыптасу тарихы этностар өмірінің әртүрлі сатыдағы даму деңгейінің барлық қырларын қарастыратындықтан, пәнаралық байланыстар орната білудің мүмкіндігі өте мол. Пәнаралық байланыс белгілі бір этносқа ортақ фактілер, деректер, түсініктер мен идеялар бойынша жүргізіліп, білім алушылардың оқу материалдарын шығармашылықпен игеруіне, оқу дағдылары мен икемділіктерін қалыптастыруға септігін тигізеді. Курс тақырыптарына байланысты пәндер тізімінен тек тарих, әдебиет сияқты гуманитарлық пәндерді ғана емес, жаратылыстану-математика цикліндегі пәндерді де көруге болады.";
қазақ тіліндегі мәтінде 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Оқу жүктемесінің көлемі:
8-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. "Этнос әлемі" (3 сағат):
1) Этнос ұғымы: этнос ұғымының мәні. Негізгі түсініктер: этникалық тарих, ұлттық мемлекет, унитарлық мемлекет, федерация, титулдық этнос, көпэтностық қоғам, этносаралық коммуникация, диаспора, интеграция, ассимиляция, консолидация (1 сағат);
2) Алғашқы этникалық бірлестіктердің пайда болуы (антропогенез, расогенез және этногенез). Этностардың қалыптасуына ықпал ететін түрлі факторлар (тарихи, географиялық, саяси, мәдени). Ірі миграциялық үдерістердің жер шарының этникалық бет-бейнесінің қалыптасуына тигізген әсері (1 сағат);
3) Қазіргі замандағы этникалық қарым-қатынастар: Жер бетін мекендеген этностарды тілдік, антропологиялық, шаруашылық, діни ерекшеліктері бойынша жүйелеу. Қазіргі әлемдегі этностардың өзара қарым-қатынастары және негізгі үдерістері (1 сағат).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Зайырлылық және дінтану негіздері" курсының үлгілік оқу бағдарламасында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Оқу жүктемесінің көлемі: 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Зайырлылық және зайырлы мемлекет: зайырлылық ұғымының анықтамасы, мәні мен сипаты. Зайырлы мемлекет және дін. Зайырлы этика негіздері. Білім беру жүйесіндегі зайырлылық қағидаттары (1 сағат).";
9-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Діннің шығу тегі мен тарихи формалары. Ежелгі сенім жүйелері, ұлттық және дәстүрлі діндер. Ежелгі Египеттегі, Грециядағы, Римдегі діни өкілдіктер. Шығыс елдерінің діни дүниетаным жүйелері. Зороастрлық діни жүйе. Тәңірлік дүниетаным. Дін мұғалімдерінің ежелгі діни қауымдастықтарының тарихы. Мұса мен Тора. Талмуд. (3 сағат).";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта білім беру деңгейінің 9-сыныбына арналған "Алаштану" таңдау курсының үлгілік оқу бағдарламасында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Объем учебной нагрузки:
в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе курса "Абайтану" для 9-11 классов уровня основного среднего и общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
подпункт 7) Главы 2 изложить в следующей редакции:
"7) Абай және қазіргі қазақ әдебиетінің рухани байланысын ғылыми негізде пайымдау. Қазіргі абайтанушы ғалымдардың ақын шығармаларын зерттеу, жинақтау, жариялау, насихаттау турасындағы жемыстарынан хабардар ету.
Курс жүктемесінің көлемі:
1) 9-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
2) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
3) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык" составляет:
1) в 10 классе– 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык" составляет:
1) в 10 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Қазақ тілі" для 10-11 классов уровня основного среднего образования для специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"9. Оқу жүктемесінің көлемі: 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Негізгі орта және жалпы орта білім берудің 9-11-сыныптарына арналған "Абайтану" курсының үлгілік оқу бағдарламасында:
Курсты оқытудың мақсаттары мен міндеттері деген 2-тараудың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Абай және қазіргі қазақ әдебиетінің рухани байланысын ғылыми негізде пайымдау. Қазіргі абайтанушы ғалымдардың ақын шығармаларын зерттеу, жинақтау, жариялау, насихаттау турасындағы жұмыстарынан хабардар ету.
Курс жүктемесінің көлемі:
1) 9-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағытындағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Объем учебной нагрузки по предмету "Казақ тілі":
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
приложение 78 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Қазақ әдебиеті" для 10-11 классов специализированных сетевых школ "Абай мектептері" гуманитарного направления с углубленным изучением казахского языка и литературы уровня общего среднего образования (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по предмету "Қазақ әдебиеті":
1) 10 класс – 6 часов в неделю, 204 часов в учебном году;
2) 11 класс – 6 часов в неделю, 204 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типовой учебной программы, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных программ для начального, основного среднего и общего среднего образования в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
78-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 6 сағат, оқу жылында 204 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде):
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения), утвержденной приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Русский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170)";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
приложения 83 и 84 изложить в новой редакции согласно приложению 5 и 6 к настоящему приказу;
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10–11-сыныптарына арналған "Орыс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде):
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. "Орыс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағаттан, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағаттан, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту орыс тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
83 және 84-қосымшалар осы бұйрыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11-сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Узбекский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Узбекский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с узбекским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Узбекский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Таджикский язык" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Таджикский язык" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Таджикский язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту өзбек тілінде):
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. "Өзбек тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
8. "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Тәжік тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Узбекская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Узбекская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с узбекским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Узбекская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Таджикская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с таджикским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту өзбек тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Өзбек әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту тәжік тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Объем учебной нагрузки по предмету "Биология" составляет:
1) в 10 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе - 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Объем учебной нагрузки по предмету "Биология" (с сокращением учебной нагрузки) составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Биология" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Биология" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "География" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "География" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "География" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";

"4. "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. "Биология" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі (төмендетілген оқу жүктемесімен):
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Биология" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Биология" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "География" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "География" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. "География" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта – аптасына 3 сағатты, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";

2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Всемирная история" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Всемирная история" составляет:
1) в 10 классе по 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе по 2 час в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы права" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы права" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10- сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11 сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Құқық негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Иностранный язык (второй). Немецкий язык" для 10-11 классов составляет:
1) в 10 классе –2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Физическая культура" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Начальная военная и технологическая подготовка" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Шетел тілі (екінші). Неміс тілі" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің 10-11 сыныптар үшін жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің (қоғамдық-гуманитарлық бағыты, жаратылыстану-математикалық бағыты) 10-11-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, барлығы 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, барлығы 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11-сыныптарына арналған "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Начальная военная и технологическая подготовка" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году, а также 30 часов для проведения учебно-полевых (лагерных) сборов за счет часов вариативного компонента;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Абайтану" для 10-11 классов уровня общего среднего образования гуманитарного направления с углубленным изучением учебных предметов "Казахский язык" и "Казахская литература" (с казахским языком обучения), утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Абайтану":
1) 10 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) 11 класс – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Графика и проектирование" для 10-11 классов уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Графика и проектирование" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).";
в Типовой учебной программе курса "Глобальные компетенции" для 10 класса уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"9. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылына 34 сағат, сондай-ақ далалық оқу жиынына (лагерлік) вариативтік компоненттен 30 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 1 сағат, жылына 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің қазақ тілі мен әдебиетін тереңдете оқытатын гуманитарлық бағыттағы мамандандырылған желілік "Абай мектептерінің" 10-11-сыныптарына арналған "Абайтану" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында (оқыту қазақ тілінде):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Абайтану" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған "Графика және жобалау" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Графика және жобалау" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11 сыныптарына арналған (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген) бекітілген Үлгілік оқу жоспарына байланысты болады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттілік" курсының үлгілік оқу бағдарламасында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Объем учебной нагрузки по курсу "Глобальные компетенции" в 10 классе составляет 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.";
в Типовой учебной программе курса "Глобальные компетенции" для 11 класса уровня общего среднего образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объем учебной нагрузки по курсу "Глобальные компетенции" в 11 классе составляет 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.".
2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 сентября 2023 года.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 31 октября 2023 года № 328
Приложение 35 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399
Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель преподавания казахского языка - формирование личности, уважающей родной язык, понимающей общественную сущность, обучение правильному использованию и соблюдению норм казахского литературного языка, свободному общению и грамотному письму.

"5. "Жаһандық құзыреттілік" курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі 10-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім беру деңгейінің 11-сыныбына арналған "Жаһандық құзыреттер" курсының үлгілік оқу бағдарламасында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Жаһандық құзыреттер" курсы бойынша оқу жүктемесінің көлемі 11-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.".
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 қыркүйектен бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 31 қазандағы
№ 328 бұйрығына
1-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
35-қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ тілі пәнін оқыту мақсаты – ана тілін қадірлейтін, қоғамдық мәнін түсінетін тұлға қалыптастыру, қазақ әдеби тілі нормаларын сақтап, дұрыс қолдана білуге, еркін сөйлесуге және сауатты жазуға үйрету.

3. Основные задачи преподавания учебного предмета "Казахский язык":
1) грамотное применение казахского языка в виде коммуникативных действий (аудирование, чтение, произношение, письмо) к жизненным потребностям, признавая его родным языком;
2) языковая грамотность и речевая грамотность, сговор, свободное общение с окружающими;
3) выражать свои взгляды при прослушивании аудиовизуального материала;
4) формирование навыков заключения, синтеза, анализа текстов в соответствии с поставленной целью.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык":
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету определяется типовым учебным планом, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Цели обучения состоят из 4-х разделов, отражающих последовательность и преемственность, позволяющие учителям и обучающимся обмениваться мнениями о будущих шагах, планировать и оценивать их:
1) слушание и говорение;
2) чтение;
3) письмо;
4) соблюдение речевых норм.
6. Раздел "Слушание и говорение" включает следующие подразделы:
1) прогнозирование;
2) анализ текстов различных жанров;
3) определение информации из текста;
4) определение основной мысли;
5) ответ и оценка по материалу слушания;
6) развитие культуры речи.
7. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание информации;
2) признание стилистических особенностей текста;
3) различение жанровых особенностей текста;
4) умение формулировать вопросы по содержанию текста;
5) сравнительный анализ текстов;
6) использование стратегий чтения;
7) извлечение информации из различных источников.
8. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление плана;
2) создание текстов различных жанров;
3) представление письменных работ в различных формах;
4) написание эссе;
5) написание небольшого текста на основе прочитанного и прослушанного материала;
6) коррекция и редактирование текстов.

3. "Қазақ тілі" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) қазақ тілін ана тілі ретінде тани отырып, өмірлік қажеттіліктеріне коммуникативтік әрекеттер түрінде (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) сауаттылықпен қолдану;
2) тіл сауаттылығы мен сөйлеу сауаттылығын, сөз байлығын, басқалармен еркін қарым-қатынасқа түсу;
3) аудиовизуалды материалды тыңдау барысында өз көзқарастарын білдіру;
4) мәтіндерге қойылған мақсатқа сәйкес қорытынды, синтез, анализ жасау дағдыларын қалыптастыру.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 6-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 7-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат
4) 8-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
5) 9-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу мақсаттары мұғалім мен білім алушыларға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсететін 4 бөлімнен тұрады:
1) тыңдалым және айтылым;
2) оқылым;
3) жазылым;
4) әдеби тіл нормаларын сақтау.
6. "Тыңдалым және айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау;
3) мәтіннен ақпаратты анықтау;
4) негізгі ойды анықтау;
5) тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау;
6) сөйлеу мәдениетін дамыту.
7. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ақпаратты түсіну;
2) мәтіннің стильдік ерекшелігін тану;
3) мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату;
4) мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу;
5) мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау;
6) оқылым стратегияларын қолдану;
7) әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
8. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жоспар құру;
2) әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;
3) жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну;
4) эссе жазу;
5) оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу;
6) мәтіндерді түзету және редакциялау.

9. Раздел "Соблюдение речевых норм" включает следующие подразделы:
1) орфографическая норма;
2) орфоэпическая норма;
3) лексическая норма;
4) грамматическая норма;
5) пунктуационная норма.
10. Базовое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 5 класса:
1) слушание и говорение: определение темы с помощью опорных слов, определение основной мысли, главной и второстепенной информации, выражение своих мыслей с использованием вводных слов, слов обращений и междометий;
2) чтение: понимание в тексте главной и второстепенной информации, распознавание текстовыми различиями разговорной речи и стиля письма в словаре, письмо, сообщение, реклама, руководство, структура объявления, жанровые особенности, тексты в разговорном стиле, использование стратегий чтения, умение находить необходимую информацию;
3) письмо: составление планов по разделам текста (введение, основная часть, заключение), написание письма, объявления, рекламы согласно с жанровыми особенностями, составление рассказов на основе сюжетных рисунков, освоение разделов эссе (введение, основная часть, заключение), написание эссе, описывающего или описывающего адрес и событие;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: система звуков казахского языка, закон сингармонизма, правила правописания;
орфоэпические нормы: практическая работа с примерами прогрессивной ассимиляции, регрессивной ассимиляции, перекрестного влияния;
лексические нормы: прямое и переносное значение слов, многозначные слова, синоним, омоним, антоним;
грамматические нормы: производные слова, сложные слова, видов имен существительных, прилагательных, форм степеней сравнения прилагательных, имен числительных различных разрядов, прямой и косвенной речи, слов автора;
пунктуационные нормы: правильное применение знаков препинания при прямой и косвенной речи, в словах автора.
11. Базовое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 6 класса:
1) слушание и говорение: прогнозирование поднимаемой проблемы, диалог на социально-культурные, официально-деловые темы, анализ поднимаемой проблемы в монологах, понимание содержания текста, понимание детальной информации, определение основной идеи с помощью наводящих вопросов, общие и конкретные вопросы, умение связывать содержание текста с реальной жизнью, уместное применение официальных слов, словосочетаний и терминов, участие в диалоге;
2) чтение: определение основной и детальной информации в тексте, определение разговорной и художественной речи на основе функционирования языковых средств, различение структурных и жанровых особенностей устной и художественной речи, формулирование уточняющих вопросов на основе текста, применение стратегии чтения, комментировать, выборочное чтение, чтение по ролям, делать сноску;

9. "Әдеби тіл нормаларын сақтау бөлімі" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) орфографиялық норма;
2) орфоэпиялық норма;
3) лексикалық норма;
4) грамматикалық норма;
5) пунктуациялық норма.
10. 5-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
тірек сөздер арқылы тақырыпты болжау, негізгі ойды анықтау, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау, қыстырма, қаратпа, одағай сөздер арқылы өз ойын білдіру;
2) оқылым:
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы тану, хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы, жанрлық ерекшеліктері, ауызекі сөйлеу стиліндегі мәтіндер, оқылым стратегияларын қолдану, қажетті ақпаратты таба білу;
3) жазылым:
мәтін бөлімдеріне (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды) жоспар құру, хат, хабарлама, жарнаманы жанрлық ерекшеліктеріне сәйкес жазу, сюжетті суреттер негізінде әңгіме жазу, эссенің бөлімдерін меңгеру (кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды), мекен мен оқиғаны сипаттайтын не суреттейтін эссе жазу;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: қазақ тілінің дыбыстар жүйесі, үндестік заңы, емле заңдылықтары;
орфоэпиялық норма: ілгерінді, кейінді, тоғыспалы ықпал;
лексикалық норма: сөздердің тура және ауыспалы мағынасы, көп мағыналы сөздер, синоним, омоним, антоним;
грамматикалық норма: туынды сөздер, күрделі сөздер, зат есімнің мағыналық түрлері, сын есім, шырай категориясы, сан есім, мағыналық түрлері, төл сөз бен төлеу сөз, автор сөзі;
пунктуациялық норма: төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану.
11. 6-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
көтерілген мәселені болжау, әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі көтерілген мәселені талдау, мәтін мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты түсіну, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау, жалпы және нақты сұрақтар, мәтін мазмұнын шынайы өмірмен байланыстыру, ресми сөздер мен тіркестерді, терминдерді орынды қолдану, диалогке қатысу;
2) оқылым:
мәтіннен негізгі және детальді ақпаратты анықтау, ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеуді тілдік құралдар арқылы тану, ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату, мәтін негізінде нақтылау сұрақтарын құрастыру, оқылым стратегияларын қолдану, комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу, сілтеме жасау;

3) письмо: составление плана для написания текстов различного жанра, написание характеристики, автобиографии, поздравления в соответствии жанровыми и стилистическими особенностями, составление графического текста, определение типовых микротем при написании эссе, написание эссе с основной идеей согласия или несогласия, раскрытие темы в небольшом тексте, исправление орфографических и пунктуационных ошибок в тексте на основе словарей, правил правописания, редактирование;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: слова, которые пишутся раздельно, слитно, через дефис;
орфоэпические нормы: ударение в слове, словосочетании и логические ударения;
лексические нормы: устаревшие слова, эвфемизимы, дисфемизмы, неологизмы, термины, слова-диалекты, профессиональные слова, слова табу;
грамматические нормы: местоимение, глагол, действительные и возвратные глаголы, главный и вспомогательный глаголы, наречие, виды наречия;
пунктуационные нормы: знаки препинания в казахском языке, обособляющие знаки препинания.
12. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 7 класса:
1) слушание и говорение: прогнозирование развития и завершения события на основе текста, диалог, монолог, связанный с социально-общественными, учебно-трудовыми темами (интервью, дебаты, новости, песни, отрывки из художественных произведений) в полилогах, анализ авторской точки зрения и поднимаемой проблемы, различение факта и точки зрения, определение основной мысли через тон голоса и манеру речи, мотивированный ответ умение давать, сравнивать, обсуждать, отвечать коммуникативной ситуации, свободно использовать эмоционально-выразительные слова и пословицы и устойчивые выражения, участвовать в диалоге, быстро и правильно принимать решения в дискуссии;
2) чтение: интерпретация текстовой и графической информации, определение особенностей публицистического и официального стиля через языковые средства, различение жанровых особенностей хроники, новостей, очерков и служебных писем канцелярии через конструкцию и оформление, стилистические особенности различных текстов с учетом композиции и языковых особенностей, цели и целевой аудитории, формулирование проблемных вопросов на основе текста, комментирование, выборочное чтение, исследовательское чтение, составление сноски;
3) письмо: составление сложного плана, написание небольшой статьи, инструкции, рассказа, описание процесса, данного в графическом тексте, дискуссионного эссе, собирательного текста, текстовых документов лексическая корректировка и редактирование текста;

3) жазылым:
әртүрлі жанрдағы мәтіндер жазу үшін жоспар құру, мінездеме, өмірбаян, құттықтауды жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай жазу, графиктік мәтін құрастыру, эссе жазу барысында абзацты жүйелі құрастыру, "келісу, келіспеу" эссесін жазу, жинақы мәтін жазу, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жеке, бірге, бөлек, дефис арқылы жазылатын сөздер;
орфоэпиялық норма: сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін;
лексикалық норма: көнерген сөз, эвфемизим, дисфемизм, неологизм,термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздер;
грамматикалық норма: есімдік, етістік, етіс түрлері, салт және сабақты етістік, үстеу, үстеудің мағыналық түрлері;
пунктуациялық норма: қазақ тіліндегі тыныс белгінің түрлері, даралаушы тыныс белгілері.
12. 7-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
мәтін негізінде оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау, әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау, факті мен көзқарасты ажырату, дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау, дәлелді жауап беру, салыстыру, талқылау, коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу;
2) оқылым:
мәтіндік және графиктік ақпаратты интерпретациялау, тілдік құралдар арқылы публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін тану, хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, мәтіннің тақырыбын, құрылымын, мақсатты аудиториясын, тілдік ерекшеліктерін талдау, мәтін негізінде проблемалық сұрақтар құрастыра білу, комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу, сілтеме жасау;
3) жазылым:
күрделі жоспар құру, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу, графиктік мәтін түрінде берілген процесті сипаттап жазу, дискуссивті эссе жазу, жинақы мәтін жазу, мәтін негізінде лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау;

4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: соблюдать орфографические нормы в соответствии с законом сингармонизма с учетом суффиксов и окончаний;
орфоэпические нормы: понимание в разговорной речи интонации, паузы и логического ударения, правильное использование их в собственной речи;
лексические нормы: фразеологизм, понимание эмоциональной сущности, художественных особенностей пословиц и поговорок;
грамматические нормы: правильное употребление причастия, наречия, неопределенной формы глагола, временных и модальных (наклонение изъявительное, повелительное, условное) форм глаголов, междометий, союзов и обособленных слов;
пунктуационные нормы: правильное применение знаков препинания в предложении: при осложнениях, при соединении простых в сложные.
13. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 8 класса:
1) слушание и говорение: прогнозирование проблемы на основе цитаты, отрывка, анализ взгляда автора и роли экспрессивно-эмоциональных слов в диалоге, монологе, полилоге (отрывки из интервью, дискуссии) определение скрытой (подтекста) информации, определение основной идеи через анализ текстов на социальные, общественные темы, умение находить необходимую информацию в тексте через вопросы в виде перифраз, делать выводы и заключения по обсуждаемой проблеме, в соответствии с коммуникативной ситуацией, четко формулировать свою мысль с доказательствами, уместно применяя международные термины и научные факты.
2) чтение: сравнение информации сплошных и несплошных текстов, различение жанровых особенностей публицистического, научного стилей через языковые средства, выявление особенностей статьи, аннотации, презентации через конструкцию и оформление, анализ текстов публицистического, научного стилей, оформление сноски;
3) письмо: составление тезисного плана, составление и написание статьи, аннотации, тезиса, важной части фактов графического текста, аргументативное эссе, анализ информации из СМИ, определение несоответствия стилистическим особенностям, уместное применение словарных оборотов, коррекция и редакция;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: написание сложных составных имен с заглавной буквы в соответствии с орфографической нормой;
орфоэпические нормы: голос, интонация, тембр, динамика, пауза, манера речи;
лексические нормы: словарный запас, состав слова;
грамматические нормы: виды и способы образования словосочетаний, именные и глагольные словосочетания, главные и второстепенные члены предложения, однородные члены предложения, простые предложения, виды простых предложений по цели высказывания;
пунктуационные нормы: двойные знаки препинания.

4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу;
орфоэпиялық норма: сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану;
лексикалық норма: фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану;
грамматикалық норма: есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлері, еліктеу сөздер, шылау түрлері, одағай, оқшау сөздер;
пунктуациялық норма: сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану.
13. 8-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
дәйексөз, үзінді негізінде мәселені болжау, әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау, астарлы ойды анықтау, тұрмыстық, әлеуметтік мәтіндерді талдау арқылы негізгі ойды анықтау, перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау, коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу;
2) оқылым:
тұтас және аралас мәтіндердегі ақпаратты салыстыру, тілдік құралдар арқылы публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін тану, мақала, аннотация, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, ғылыми және публицистикалық стильде жазылған мәтіндерді талдау, сілтеме жасау;
3) жазылым:
тезистік жоспар құру, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу, графиктік мәтіндердегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу, аргументативті эссе жазу, бұқаралық ақпарат құралдары материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу;
орфоэпиялық норма: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
лексикалық норма: сөздік қор мен сөздік құрам;
грамматикалық норма: сөз тіркестерінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді және етістікті сөз тіркестері, тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелері, сөйлемнің бірыңғай мүшелері мен айқындауыш мүшелері, жай сөйлем,жай сөйлемнің айтылу мақсатына қарай бөлінуі;
пунктуациялық норма: қабаттаса қолданылатын тыныс белгілері.

14. Базовое тематическое содержание по учебному предмету "Казахский язык" для 9 класса:
1) слушание и говорение: анализ роли языковых средств и целевой аудитории в небольших текстах различного жанра, нахождение связи информации в прослушанном тексте с жизненной ситуацией, определение основной идеи через цели текста, выражение своего мнения по теме прочитанного текста, критическое оценивание;
2) чтение: сравнение информации в несплошных текстах, редактирование, знание стилей казахского языка и видов ораторской речи через применение языковых средств, различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации, тезисов, сравнение функции, конструкции, особенностей текстов различного жанра, оптимально применять для определенной цели стратегии чтения, использовать в качестве доказательств факты из интернета, энциклопедии, газет и журналов, учебников, научных трудов, делать ссылка на автора;
3) письмо: составление сложного плана, составление текстов различного жанра, обсуждение ситуации, выражение своего мнения с доказательствами (аргументативное эссе), краткие тексты (аннотация, тезис) с помощью перифраз, сравнение информации в несплошных текстах (таблица, диаграмма, схемы и рисунки), редактирование;
4) соблюдение речевых норм:
орфографические нормы: составление сложного плана для устного и письменного текста в соответствии с целевой аудиторией, составление текстов различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории, сравнение фактов в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица), сохраняя их структуру, определение важных фактов и тенденций, написание эссе – обсуждение на неоднозначное мнение, проблему или ситуацию, соблюдение структуры написания эссе, выражение своего мнения с доказательствами (аргументативное эссе), краткие тексты (аннотация, тезис) с помощью перифраз, разделение письменных работ на абзацы и части, последовательность мыслей (информация, идея), введение логической корректировки, редактирование;
орфоэпические нормы: использование воспринимаемых на слух языковых средств в написании контекста согласно орфографическим нормам;
лексическая норма: правильное стилистическое использование лексических средств языка;
грамматические нормы: правильное употребление разных типов сложных предложений с использованием перечня сочинительных и подчинительных союзов, сложносочиненных (салалас құрмалас), сложноподчиненных (сабақтас құрмалас) и сложных предложений с разными видами связи;
пунктуационная норма: использование знаков препинания в сложном предложении, выделяющие различные смысловые части предложения.

14. 9-сыныпқа арналған "Қазақ тілі" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым:
әртүрлі жанрдағы орта көлемді мәтіндердегі мақсатты аудитория мен тілдік құралдардың рөлін талдау, тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу, мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау, мәтінде айтылған ойға өз көзқарасын білдіру, сыни тұрғыдан баға беру;
2) оқылым:
тұтас емес мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу, қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, мақала, аннотация, презентация, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату, әртүрлі стильдегі мәтіндердің қызметін, құрылымын, ерекшелігін салыстыру, белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу, ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау;
3) жазылым:
күрделі жоспар құру, әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру, жағдаятты талқылау, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе), перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу, тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;
4) әдеби тіл нормалары:
орфографиялық норма: жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру, мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру, мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу, эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе, оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу, жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау;
орфоэпиялық норма: мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу;
лексикалық норма: лексикалық стилистика заңдылықтарын дұрыс қолдану;
грамматикалық норма: құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану, сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану, аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану;
пунктуациялық норма: құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану.

Параграф 2. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе представлены кодовым обозначением, состоящим из цифр и букв. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа- буквенное обозначение речевой деятельности (говорение и слушание, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" – класс, "2.1." – речевая деятельность и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) слушание и говорение:
Обучающиеся должны:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Прогнозирование
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста
8.1.1.1 анализировать проблемы, опираясь на цитаты, отрывки из текста
9.1.1.1 ответить на вопросы по содержанию текста, сравнение с заданным текстом
2. Анализ текстов различных жанров
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью)
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении)
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспрессивно-эмоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-историческиетемы (интервью, дискуссия, отрывки)
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-политические социально-экономические, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение)
3. Определение информации из текста
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушваемого текста и определять детальную информацию
7.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и различать факт и мнение
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью

2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" сан мен әріптен тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, әріппен берілген белгі сөйлеу әрекетінің дағдысын (тыңдалым және айтылым, оқылым, жазылым, әдеби тіл нормалары), әріппен қоса берілетін сандар бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 7.2.1.2 кодында: "7" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
16. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) тыңдалым және айтылым:
Білім алушылар:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Болжау
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру
2. Әртүрлі жанрдағы мәтін дерді талдау
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, құттықтау, хабарландыру, өмірбаян, жаңалық, интервью) көтерілген мәселені талдау
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырып-тарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас, жаңалық, ән, көркем әдеби шығармалар дан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анықтау
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу

4. Определение основной идеи
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов
6.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляю щих вопросов и темы текста
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения
8.1.4.1 анализировать текста по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям
5. Формулирование ответов по материалам слушания
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих
8.1.5.1 уметь находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме
9.1.5.1 выразить свое отношение к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку
6. Развитие культуры речи
5.1.6.1 участвовать в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией
6.1.6.1 использовать эмоционально- выразительные слова и пословицы и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге
7.1.6. 1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.1.6.1 аргументировать, систематически изложить свои мысли в диалоге, в монологе, полилоге с разумным использованием научных данных и терминов в соответствии с коммуникативной ситуацией
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог
2) чтение:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание информации
5.2.1.1 понимать, определить основную и дополнительную информацию в тексте
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок)
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование

4. Негізгі ойды анық тау
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
6. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым материалы бойынша жауап беру және бағалау
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
5. 1. 6. 1 коммуникатив тік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау,орта көлемді монолог дайындау
2) оқылым:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Ақпаратты түсіну
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру
9. 2. 1. 1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу

2. Определять особенности стилей текста
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств
7.2.2.1 знать особенностей публицистического и формального стиля с помощью используемых языковых средств
8.2.2.1 признать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств
9.2.2.1 определять стилей казахского языка и видов ораторского искусства с помощью используемых языковых средств
3. Различать жанровые особенности текста
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения
6.2.3.1 различать речевые этикеты и структурные и жанровые особенности художественной речи
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов
4. Сравнительный анализ текстов
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей
7.2.4.1 анализировать тексты публистического и художественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию
8.2.4.1 анализировать тексты научного ипублицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать, обсуждать),
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности
5. Умение формулировать вопросы по содержанию текста
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте
6. Использование разных видов чтения
5.2.6.1 использовать стратегии чтения:
чтение, чтобы понять общее содержание, чтение, чтобы найти конкретную информацию
6.2.6.1 использовать стратегии чтения:
составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментирование, выборочное чтение, исследование
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментировать, выборочно читать, анализировать
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели

2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
7. 2. 2. 1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
5. 2. 3. 1 хат, хабарлама, жарнама, нұсқаулық, хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
6. 2.3.1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату
7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің және кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
8. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
9. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
4. Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасау
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәтін бойынша сұрақтар құрастыра білу
5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
6. Оқы лым стратегияларын қолдану
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
7. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу

7. Извлечение информации из различных источников
5.2.7.1 собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов
6.2.7.1 собирать необходимую информацию из энциклопедий, словарей, детских газет и журналов, делать ссылку на автора
7.2.7.1 применять факты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора
8.2.7.1 использовать в качестве доказательств данные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора
9.2.7.1 применять факты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора
3) письмо:
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Составление плана
5.3.1.1 составлять простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана
9.3.1.1 составлять не сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов
2. Создание текстов различных жанров
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям
8.3.2.1 составлять и написать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории
3. Предложение различных форм письменных работ
5.3.3.1 составление рассказа по сюжету рисунков
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме
7.3.3.1 описать процесса, представленный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема) с сохранением структуры текста (вводная часть, общая информация, детализация)
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции

7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
6. 2. 7. 1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
7. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
3) жазылым:
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Жос пар құру
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру
9. 3. 1. 1 жинақтал ған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру
2. Әртүр лі жанрда мәтіндер құрастыру
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазу
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, құттықтау, өмірбаян құрастырып жазу
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, тезис құрастырып жазу
9. 3. 2. 1 мақсатты аудитория ның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
3. Жазба жұмыстарын әртүрлі форма да ұсыну
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу

4. Написание эссе
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе
6.3.4.1 написать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе)
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе)
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе)
5. Написание крат ких текстов по прочитанному и услышанному материалу(компрессия)
5.3.5.1 написать небольшой текста с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования
6.3.5.1 написать текста по материалам чтения и аудирования с подбором предложений, выражающих основную мысль
7.3.5.1 написать небольшой текста по материалам чтения и аудирования с заменой опорных слов и словосочетаний синонимическими рядами
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования
9.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) по материалам чтения и аудирования с сохранением основной мысли автора
6. корректирование и редактирование текстов
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
7.3.6.1 проверить правильное использование слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических корректировок, редактирование с заменой синонимическими рядами
8.3.6.1 анализировать стилевые отклонения, неправильно использованных словосочетаний, внесение стилистических корректировок, редактирование на основе материалов СМИ
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование
4) соблюдение речевых норм:
1. Орфографические нормы
5.4.1.1 писать в соответствии с орфографической нормой с учетом системы звуков, закона созвучия, орфографических особенностей казахского языка
6.4.1.1 писать отдельные слова по теме, слова, которые пишутся вместе, отдельно и через дефис, в соответствии с орфографической нормой
7.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы в соответствии закону сингармонизма с учетом суффиксов и окончаний
8.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы сложносоставные названия с заглавной буквы
9.4.1.1 использовать языковые средства в написании контекста согласно орфографическим нормам

4. Эссе жазу
5. 3.4.1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу("келісу, келіспеу" эссесі)
7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
5. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін (компрессия) жазу
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
6. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу
7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
7. 3. 6. 1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
4) әдеби тіл нормаларын сақтау:
1. Орфографиялық нормалар
5. 4. 1. 1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфография лық нормаға сай жазу
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфография-лық нормаға сай жазу
8. 4. 1. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу

2. Орфоэпические нормы
5.4.2.1 говорить в соответствии с закономерностями поступательного, падежного и перекрестного влияния внутри слова и между словами;
6.4.2.1 правильно использовать типы ударения (ударение слова, ударение фразы, логическое ударение) в слове и предложении
7.4.2.1 применять с пониманием в разговорной речи интонацию, паузу и логическое ударение
8.4.2.1 составные части интонации в речевом потоке: мелодия, тембр, темп, использование паузы в соответствии со стилем речи
-
3. Лексические нормы
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями
6.4.3.1 различать сферы употребления слов: эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалектное слово, профессиональное слово, выявление их в текте
7.4.3.1 использовать с пониманием фразеологизмы, пословицы и поговорки, эмоционально окрашенные слова
8.4.3.1 применять с понимание словарный запас и словарный состав
9.4.3.1 правильно применять языковые средства в соответствии со стилистическими особенностями
4. Грамматические нормы
5.4.4.1 использовать производные слова, образованные суффиксом, и сложные слова в устной и письменной речи;
5.4.4.2 использовать семантические типы существительных в контексте, преобразуя их в союзы;
5.4.4.3 уметь распознавать художественную специфику прилагательных, падежных видов, использовать прилагательное вместо существительного;
5.4.4.4 уметь различать смысловые формы числительного, использовать числительное вместо существительного;
5.4.4.5 заменить слов автора прямой речью
6.4.4.1 понимать функции местоимения в предложении, использовать местоимения вместо существительного, прилагательного;
6.4.4.2 использовать в устной и письменной речи сочетания возможностей глагольных форм глаголов и вспомогательных глаголов;
6.4.4.3 различить семантических типов наречий, преобразование и использование синонимических рядов
7.4.4.1 использовать глаголы, местоимения, причастия, деепричастия в процессе общения;
7.4.4.2. понимание использования предлогов в контексте;
7.4.4.3 различать и использовать типы междометий;
7.4.4.4 различать и применять виды союзов,;
7.4.4.5 понимать и различать функции отдельных слов
8.4.4.1 различать и употреблять способы и виды словосочетаний, местоимений, глагольных выражений;
8.4.4.2 понимать и использовать места, функции в составлении предложений сложноподчиненных и неопределенных членов предложения;
8.4.4.3 умение использовать однородные члены и уточняющие члены в предложении;
8.4.4.4 использовать простых предложений в соответствии с целью произношения и структурной спецификой
9.4.4.1 знать способы, виды образования сложного предложени;
9.4.4.2 различать, преобразовывать и использовать смысловые формы сложноподчиненных предложений;
9.4.4.3 различать смысловые типы сложных предложений, использовать их в преобразовании;
9.4.4.4 знать и использовать способы образования сложных предложений

2. Орфоэпиялық нормалар
5. 4. 2. 1 сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу
6. 4. 2. 1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
8. 4. 2. 1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
-
3. Лексикалық нормалар
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
6. 4. 3. 1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөз, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу
7. 4. 3. 1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
8. 4. 3. 1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
9. 4. 3. 1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктерді дұрыс қолдана білу
4. Грамматика лық нормалар
5. 4. 4. 1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану; 5. 4. 4. 2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану; 5. 4. 4. 3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу; 5. 4. 4. 4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу; 5. 4. 4. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру
6. 4. 4. 1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану; 6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану; 6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
7. 4. 4. 1 етістіктің есімше, көсемше, тұйық етістік, шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану; 7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну. 7. 4. 4. 3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану; 7. 4. 4. 4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану; 7. 4. 4. 5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
8. 4. 4. 1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану; 8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану; 8. 4. 4. 3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер мен айқындауыш мүшелерді қолдана білу; 8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу; 9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; 9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; 9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану

5. Пунктуационные нормы
5.4.5.1 использовать правильно знаки препинания в прямой и косвенной речи и слова автора
6.4.5.1 понимать, правильно использовать виды и функции знаков препинания (разделительные) в казахском языке
7.4.5.1 правильное применять знаки препинания (разделения и выделения), которые ставятся в конце предложения и внутри предложения
8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания, которые накладываются друг на друга в конце предложения
9.4.5.1 использовать знаки препинания сложного предложения (соединительные, противительные, разделительные) в соответствии с правилами
17. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахский язык" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (обучение на казахском языке)
1) 5 класс:
Лексико-грамматические разделы
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Культура: язык и общение. Фонетика
Глассные и согласные звуки. Закон сингорманизма. Орфографическая норма
Слушание и говорение
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме;
Чтение
5.2.1.1 понимать и определить основную и дополнительную информацию в тексте
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов.
Письмо
5.3.1.1 составить простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе
Соблюдение орфографических норм
5.4.1.1 писать в соответствии с орфографической нормой с учетом системы звуков, закона созвучия, орфографических особенностей казахского языка
2. Одежда. Мода. Вкус. Фонетика
Звуковой сингармонизм
Слушание и говорение
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально-бытовые, социально-культурные темы
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
Чтение
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, сообщения
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации.
Письмо
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения.
Соблюдение орфографических норм
5.4.2.1 говорить в соответствии с закономерностями поступательного, падежного и перекрестного влияния внутри слова и между словами;

5. Пунктуация лық нормалар
5. 4. 5. 1 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану
6. 4. 5. 1 қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану
7. 4. 5. 1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
8. 4. 5. 1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
17. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
18. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту қазақ тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдер
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Фонетика
Дауысты, дауыссыз дыбыстардың емлесі. Үндестік заңы. Орфографиялық норма
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау; 5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану
Жазылым
5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5. 3. 4. 1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 1. 1 қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу
2. Киіну. Сән.Талғам. Фонетика
Дыбыс үндестігі
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі (ән мәтіні, жарнама) көтерілген мәселені түсіндіру; 5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
Оқылым
5. 2. 3. 1 жарнама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, жарнама құрастырып жазу; 5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 2. 1 сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу

3. Семейные традиции и праздники. Лексика
Слово и его значение
Слушание и говорение
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы; 5.1.4.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации
Чтение
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма
Письмо
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
5.3.5.1 написать небольшой текст с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования.
Соблюдение орфографических норм
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями.
2 четверть
4. Мир животных и растений Лексика
Омоним. Синоним. Антоним
Слушание и говорение
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы;
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию
Чтение
5.2.1.1 понимать, определить основную и дополнительную информацию в тексте;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения.
Письмо
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения.
Соблюдение орфографических норм
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями.
5. Досуг и хобби. Морфология
Словообразование
Слушание и говорение
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме;
5.1.2.1 объяснять обсуждаемую проблему в диалоге, монологе (текст песни, объявления, реклама, уведомление, сообщение) на социально бытовые, социально-культурные темы.
Чтение
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения.
Письмо
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе;
5.3.1.1 составить простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом;
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление.
Соблюдение орфографических норм
5.4.3.1 использовать слова с прямым и переносным значением, многозначных слов, омонимов, антонимов, синонимов в соответствии с художественными особенностями
3 четверть

3. Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер. Лексика
Сөз және оның мағынасы
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні, хабарлама) көтерілген мәселені түсіндіру; 5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру; 5. 2. 3. 1 хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу; 5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 3. 1 тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздеркөркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
2- -тоқсан
4. Жануарлар әлемі мен өсімдіктер дүниесі. Лексика
Омоним. Синоним. Антоним
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру; 5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау
Оқылым
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау; 5. 2. 3. 1 хабарландырудың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап хабарландыру құрастырып жазу; 5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 3. 1 омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану
5. Бос уақыт және хобби. Морфология
Сөздің жасалу жолдары
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5. 1. 2. 1 әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру
Оқылым
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану; 5. 2. 3. 1 хабарлама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 4. 1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу; 5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру; 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 1 жұрнақ арқылы жасалған туынды сөздерді және күрделі сөздерді ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану
3-тоқсан

6. Мир фантазий. Морфология
Части речи. Имя существительное.
Слушание и говорение
5.1.1.1 прогнозировать тему на основе ключевых слов и иллюстрации;
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме.
Чтение
5.2.2.1 распознавать стилистические различия между разговорной и письменной лексикой с помощью текстов;
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации;
5.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов
Письмо
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе;
5.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические ошибки с помощью словаря, редактируя предложения
Соблюдение орфографических норм
5.4.2.2 использовать семантических типов существительных в контексте, преобразуя их в союзы.
7. Транспорт и дорожные знаки. Морфология
Имя числительное
Слушание и говорение
5.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять основную и дополнительную информацию;
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов.
Чтение
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения;
5.2.5.1 составить вопросы, направленные на понимание содержания текста, определение конкретной информации.
Письмо
5.3.5.1 написать небольшой текста с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования;
5.3.3.1 составлять рассказ по сюжету (фоторисунки) рисунков.
Соблюдение орфографических норм
5.4.4.4 уметь различать смысловые формы числительного, использовать числительное вместо существительного
8. Характер и внешность человека. Морфология
Имя прилагательное. Степени сравнения имен прилагательных
Слушание и говорение
5.1.6.1 участие в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией;
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов.
Чтение
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля;
5.2.6.1 использовать стратегии чтения: чтение, чтобы понять общее содержание, чтение, чтобы найти конкретную информацию.
Письмо
5.3.3.1 составлять рассказ по сюжету (фоторисунки) рисунков;
5.3.1.1 составить простой план, включающий вводный, основной и заключительный разделы в соответствии с заданным текстом.
Соблюдение орфографи ческих норм
5.4.4.3 уметь распознавать художественную специфику прилагательных, падежных видов, использовать прилагательное вместо существительного
4 четверть

6. Қиял әлемі. Морфология
Сөздің топтары. Зат есім. Зат есімнің мағыналық түрлері. Зат есімнің түрленуі
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 1. 1 тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау; 5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
Оқылым
5. 2. 2. 1 лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану; 5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру; 5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 4. 1эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу; 5. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 2. 2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану
7. Көлік және жол белгілері. Морфология
Сан есім. Сан есімнің мағыналық түрлері. Сан есімнің заттануы
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 3. 1 нұсқаулық құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 5. 2. 5. 1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Жазылым
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу; 5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 4 сан есімнің мағыналық түрлерін ажырата білу, сан есімді зат есім орнына қолдана білу
8. Адамның сырт келбеті мен мінезі. Морфология
Сын есім. Сын есімнің мағыналық түрлері. Сын есімнің шырайлары. Сын есімнің заттануы
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру; 5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру; 5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу
Жазылым
5. 3. 3. 1сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру; 5. 3. 1. 1 берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу
4-тоқсан

9. Секреты небесного мира. Синтаксис
Прямая и косвенная речь. Слово автора
Слушание и говорение
5.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов и направляющих вопросов;
5.1.6.1 участвовать в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
5.2.6.1 использовать стратегии чтения: чтение, чтобы понять общее содержание, чтение, чтобы найти конкретную информацию;
5.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов.
Письмо
5.3.5.1 написать небольшой текст с сохранением основной информации по материалам чтения и аудирования;
5.3.4.1 описывать знакомые лица, конкретный адрес и событие, сохраняя вводные, основные, заключительные разделы эссе.
Соблюдение орфографических норм
5.4.5.5 использовать правильно знаки препинания в прямой и косвенной речи и слова автора
10. Каникулы и отдых. Синтаксис
Знаки препинания в прямой и косвенной речи
Слушание и говорение
5.1.5.1 отвечать на вопросы по заданному тексту, высказывание своей мысли по поднимаемой проблеме;
5.1.6.1 участвовать в диалоге без подготовки, свободное использование эмоциональных слов в соответствии с коммуникативной ситуацией
Чтение
5.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, детских газет и журналов;
5.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру текстов разговорного стиля;
5.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление письма, рекламного текста, объявления, инструкции, сообщения
Письмо
5.3.3.1 составлять рассказ по сюжету (фоторисунки) рисунков;
5.3.2.1 писать письма, рекламного текста, объявления, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление.
Соблюдение орфографических норм
5.4.4.5 знать способы создания прямой косвенной речи, функции, заменять слова автора прямой речью;
5.4.5.5 использовать правильно знаки препинания в прямой и косвенной речи и слова автора.
2) 6 класс:
Лексико-грамматические разделы
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Достоприме чательные места Казахстана Лексикография
Орфографическая норма. Орфографический словарь
Слушание и говорение
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста;
6.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляю щих вопросов и темы текста.
Чтение
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств;
6.2.6.1 использовать стратегии чтения: составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли.
Письмо
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме;
6.3.5.1 написать текста по материалам чтения и аудирования с подбором предложений, выражающих основную мысль
Соблюдение орфографических норм
6.4.1.1 писать отдельные слова по теме, слова, которые пишутся вместе, отдельно и через дефис, в соответствии с орфографической нормой

9. Аспан әлемінің құпиялары. Синтаксис
Төл сөз. Автор сөзі. Төлеу сөз. Төл сөзді төлеу сөзге айналдыру жолдары
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 4. 1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
Оқылым
5. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу; 5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу
Жазылым
5. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу; 5. 3. 4. 1 эссенің кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерін сақтай отырып, өзіне таныс адамды, белгілі бір мекен мен оқиғаны сипаттап не суреттеп жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 5. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру
10. Саяхат және демалыс. Синтаксис
Төл сөз бен автор сөзінің тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
5. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру; 5. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай эмоционалды сөздерді, дауыс ырғақтары арқылы қыстырма, қаратпа, одағай сөздерді еркін қолданып, диалогке даярлықсыз қатысу, өз пікірін білдіру
Оқылым
5. 2. 7. 1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу; 5. 2. 4. 1 ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру; 5. 2. 3. 1 хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
5. 3. 3. 1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру; 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
5. 4. 4. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің жасалу жолдарын, қызметін білу, төл сөзді төлеу сөзге айналдыру; 5. 4. 5. 5 төл сөз, төлеу сөз, автор сөзінің тыныс белгілерін дұрыс қолдану
2) 6-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдер
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Қазақстандағы көрікті жерлер. Лексикография
Орфографиялық норма. Орфографиялық сөздік
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
Жазылым
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру; 6. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу

2. Семейные и национальные традиции. Фонетика
Ударение и виды ударений
Слушание и говорение
6.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, направляющих вопросов и темы текста;
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью).
Чтение
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств;
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы
Письмо
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа.
Соблюдение орфографических норм
6.4.2.1 правильно использовать типы ударения (ударение слова, ударение фразы, логическое ударение) в слове и предложении;
3. Семь чудеса мира. Лексикография
Орфографическая норма. Орфографический словарь
Слушание и говорение
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью.
Чтение
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста;
6.2.6.1 использовать стратегии чтения: составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли.
Письмо
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе.
Соблюдение орфографических норм
6.4.1.1 писать отдельные слова по теме, слова, которые пишутся вместе, отдельно и через дефис, в соответствии с орфографической нормой
2 четверть
4. Астана – столица культуры и искусство. Лексика
Неологизм. Термин. Диалект. Профессиональные слова
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.6.1 свободно использовать эмоционально-выразительные слова и пословиц и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге.
Чтение
6.2.3.1 различать речевые этикеты и структурные и жанровые особенности художественной речи;
6.2.6.1 использовать стратегии чтения: составление комментариев, выборочное чтение, разбивка на роли.
Письмо
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа.
Соблюдение орфографических норм
6.4.3.1 понимать и различать сферы употребления слов: эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалектное слово, профессиональное слово, выявление их в текте

2. Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика
Екпін,оның түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (құттықтау, интервью) көтерілген мәселені талдау
Оқылым
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтауқұрастырып жазу; 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 2. 1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
3. Әлемнің жеті кереметі. Лексикография
Орфографиялық норма. Орфографиялық сөздік
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау; 6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
Оқылым
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
Жазылым
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру; 6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 1. 1 тақырып бойынша жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздерді орфографиялық нормаға сай жазу
2-тоқсан
4. Астана – мәдениет пен өнер ордасы. Лексика
Неологизм сөздер. Термин сөздер. Диалект сөздер. Кәсіби сөздер
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
Оқылым
6. 2. 3. 1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 6. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу
Жазылым
6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу ("келісу, келіспеу" эссесі); 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 3. 1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу

5. Исторические личности. Лексика
Архаизмы. Эвфемизм. Дисфемизм. Табу
Слушание и говорение
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста;
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью
Чтение
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей;
6.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, словарей, детских газет и журналов, делать ссылку на автора.
Письмо
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление
Соблюдение орфографических норм
6.4.3.1 понимать и различать сферы употребления слов: эвфемизм, дисфемизм, неологизм, термин, диалектное слово, профессиональное слово, выявление их в тексте
3 четверть
6. Вода – источник жизни. Реки и озера в Казахстане. Морфология
Местоимения. Виды местоимения
Слушание и говорение
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию;
6.1.5.1 отвечать на общие и конкретные вопросы, основанные на содержании материалов слушания, связывая ответ с реальной жизнью.
Чтение
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста;
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей.
Письмо
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме;
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.1 понимать функции местоимения в предложении, использовать местоимения вместо существительного, прилагательного.
7. Спорт. Знаменитые спортсмены. Морфология
Глаголы. Виды глаголов. Залог и виды залогов
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять детальную информацию.
Чтение
6.2.1.1 определить и интерпретировать основную, допольнительную и детальную информацию из текста;
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей.
Письмо
6.3.1.1 составлять простой план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление.
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.2 использовать в устной и письменной речи сочетания возможностей глагольных форм глаголов и вспомогательных глаголов

5. Тарихи тұлғалар. Лексика
Көнерген сөздер. Эвфемизм. Дисфемизм. Табу
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
Оқылым
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру; 6. 2. 7. 1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
Жазылым
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру; 6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 3. 1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу
3-тоқсан
6. Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология
Есімдік, оның мағыналық түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау; 6. 1. 5. 1 тыңдалған мәтін мазмұны бойынша жалпы және нақты сұрақтарға жауап беру, мәтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру
Оқылым
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
Жазылым
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру; 6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті зат есім, сын есімнің орнына қолдану
7. Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Морфология
Етістік, оның мағыналық түрлері. Етіс түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау
Оқылым
6. 2. 1. 1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру
Жазылым
6. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру; 6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, мінездеме, өмірбаян құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 2 етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану

8. Казахские обычаи и традиции. Наурыз. Морфология
Наречие. Виды наречия
Слушание и говорение
6.1.1.1 прогнозировать тему и обсуждаемую проблему на основе ключевых слов и начала текста;
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью)
Чтение
6.2.3.1 различать речевые этикеты и структурные и жанровые особенности художественной речи;
6.2.7.1 уметь собирать необходимую информацию из энциклопедий, словарей, детских газет и журналов, делать ссылку на автора.
Письмо
6.3.2.1 писать характеристики, поздравления, биографию и автобиографию, соблюдая жанровые особенности, конструкцию и оформление;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.3 различать семантических типов наречий, преобразование и использование синонимических рядов
4 четверть
9. Крупные библиотеки мира. Морфология
Наречие. Виды наречия
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.6.1 использовать эмоционально-выразительные слова и пословицы и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге
Чтение
6.2.4.1 сравнивать тему и содержательную структуру, языковую специфику текстов разговорного и официального стилей;
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы.
Письмо
6.3.5.1 написать текст по материалам чтения и аудирования с подбором предложений, выражающих основную мысль;
6.3.6.1 корректировать текст, исправляя орфографические и пунктуационные ошибки с помощью словаря, редактируя текст с учетом типа.
Соблюдение орфографических норм
6.4.4.3 различать семантические типы наречий, преобразование и использование синонимических рядов.
10. Достижения в науке и технологии. Пунктуация
Знаки препинания и его функций
Слушание и говорение
6.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему в диалоге, монологе на социально-культурные, официально-деловые темы (инструкция, поздравление, биография, автобиография, новости, интервью);
6.1.6.1 использовать эмоционально - выразительные слова и пословиц и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией, четкая передача игры в диалоге
Чтение
6.2.2.1 распознавать стилистические особенности разговорной и художественной речи с помощью используемых языковых средств;
6.2.5.1 составлять уточняющие вопросы, направленные на выявление из текста основной и дополнительной информации, поднимаемой проблемы.
Письмо
6.3.3.1 составлять в виде графического текста (диаграммы, таблицы, схемы) с обобщением данных по предложенной теме;
6.3.4.1 писать с ясным изложением причин, соглашаясь или не соглашаясь по поднимаемому вопросу ("согласие несогласие"), систематизируя типы абзацев, не отклоняясь от темы эссе
Соблюдение орфографических норм
6.4.5.1 понимать, правильно использовать виды и функции знаков препинания (разделительные) в казахском языке.

8. Қазақ халқының әдет-ғұрыптары мен салт-дәстүрлері. Наурыз. Морфология
Үстеу. Үстеудің мағыналық түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 1. 1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау
Оқылым
6. 2. 3. 1 ауызекі сөйлеу этикеттері мен көркем сөйлеудің құрылымдық және жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 6. 2. 7. 1 энциклопедия, сөздік, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпараттарды алу, авторына сілтеме жасау
Жазылым
6. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, құттықтау құрастырып жазу; 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
4-тоқсан
9. Әлемдегі ірі кітапханалар. Морфология
Үстеу. Үстеудің мағыналық түрлері
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (өмірбаян, хабарландыру) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
Оқылым
6. 2. 4. 1 ауызекі және ресми стильдегі мәтіндердің тақырыбын, мазмұнын, тілдік ерекшелігін салыстыру; 6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
6. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу; 6. 3. 6. 1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 4. 3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану
10. Ғылым мен технология жетістіктері. Пунктуация
Тыныс белгілерінің түрлері мен қызметі
Тыңдалым және айтылым
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, интервью) көтерілген мәселені талдау; 6. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу
Оқылым
6. 2. 2. 1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 6. 2. 5. 1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
6. 3. 3. 1 ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін (диаграмма, кесте, сызба) түрінде құрастыру; 6. 3. 4. 1 эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Әдеби тіл нормалары
6. 4. 5. 1 қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану

3) 7 класс:
Лексико-грамматические разделы
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Погода и климатные изменения. Фонетика
Интонация. Ритм. Логические ударения
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста; 7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения.
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения);
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту.
Письмо
7.3.3.1 описать процесса, представленный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема) с сохранением структуры текста (вводная часть, общая информация, детализация);
7.3.5.1 написать небольшой текста по материалам чтения и аудирования с заменой опорных слов и словосочетаний синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.2.1 применять с пониманием в разговорной речи интонацию, паузу и логическое ударение
2. Культура кочевников. Орфография
Провописание союзов. Орфографичес кая норма
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7.1.6.1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля;
7.2.4.1 анализировать тексты публистического и художественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.2.1 составлять и писать небольшие статьи, пособия, рассказы с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
7.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы в соответствии закону сингармонизма с учетом суффиксов и окончаний.
3. Здоровье – главное богатство. Лексика
Цитаты. Фразеологизм. Пословицы
Слушание и говорение
7.1.3.1 понимать основное содержание прослуши ваемого текста и различать факт и мнение;
7.1.6.1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения);
7.2.2.1 знать особенностей публицистического и формального стиля с помощью используемых языковых средств;
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля
Письмо
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе).
Соблюдение орфографических норм
7.4.3.1 использовать с пониманием фразеологизмы, пословицы и поговорки, эмоционально окрашенные слова.
2 четверть
4. Любовь и дружба. Морфология
Причастие. Депричастие. Глагол
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих
Чтение
7.2.4.1 анализировать тексты публистического ихудожественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментирование, выборочное чтение, исследование.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе).
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.1 использовать глаголы, местоимения, причастия, деепричастия в процессе общения.
5. Музыка и казахская домбра. Морфология
Времена и виды наклонения
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7. 1. 4. 1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения.
Чтение
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту;
7.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
7.3.6.1 проверить правильное использование слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических корректировок, редактирование с заменой синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.1 использовать глаголы, местоимения, причастия, деепричастия в процессе общения.
3 четверть

3) 7-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдері
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Ауа райы және климаттық өзгерістер. Фонетика
Интонация. Кідіріс. Логикалық екпін
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу; 7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 2. 1 сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану
2. Көшпенділер мәдениеті. Орфография
Шылаудың емлесі. Орфография лық норма
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (көркем әдеби шығармалардан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 3. 1 хроника құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 1. 1 жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу
3. Денсаулық – зор байлық. Лексика
Қанатты сөздер. Фразеологизм. Мақал-мәтелдер
Тыңдалымжәнеайтылым
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7. 2. 2. 1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 7. 2. 3. 1 кеңсе құжаттарының, қызметтік жазбалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, нұсқаулық құрастырып жазу; 7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 3. 1 фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану
2-тоқсан
4. Сүйіспеншілік пен достық. Морфология
Етістіктің есімше, көсемше түрлері. Тұйық етістік
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
Оқылым
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, зерттеп оқу
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану
5. Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы. Морфология
Етістіктің шақ түрлері. Рай түрлері
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (ән, интервью) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу; 7. 3. 6. 1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану
3-тоқсан

6. Интернет. Морфология
Виды союзов. Правописание союзов
Слушание и говорение
7.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и различать факт и мнение;
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих
Чтение
7.2.1.1 интерпретировать текстовую и графическую информацию (таблица, диаграмма, рисунок, условные обозначения);
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту.
Письмо
7.3.3.1 описать процесса, представленный в виде графического текста (условный знак, рисунок, схема) с сохранением структуры текста (вводная часть, общая информация, детализация);
7.3.5.1 написать небольшой текста по материалам чтения и аудирования с заменой опорных слов и словосочетаний синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.3 различать и использовать типы междометий.
7. Дружба народов Казахстана. Морфология
Одражатель ное слово. Образоподражательные слова
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.6.1 уметь быстро и правильно принимать решения в дискуссии, свободно используя художественно-образные и устойчивые выражения в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
7.2.4.1 анализировать тексты публистического ихудожественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля
Письмо
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе);
7.3.6.1 проверить правильное использование слов в тексте в соответствии с темой, внесение лексических корректировок, редактирование с заменой синонимическими рядами.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.2 понимание использования предлогов в контексте
8. Правилное питание. Морфология
Междометия
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7.1.3.1 понимать основное содержание прослуши ваемого текста и различать факт и мнение.
Чтение
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту;
7.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.4 различать и применять виды союзов.
4-я четверть

6. Ғаламтор ғаламаты. Морфология
Шылау түрлері. Шылау емлесі
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу; 7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
Оқылым
7. 2. 1. 1 мәтіндік және графиктік (кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілер) ақпаратты интерпретациялау; 7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру
Жазылым
7. 3. 3. 1 мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу; 7. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдік қатармен ауыстыра отырып, жинақы мәтін жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 3 шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану
7. Қазақстандағы ұлттар достастығы. Морфология
Еліктеуіш сөз. Бейнелеуіш сөз
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сайкөркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу
Оқылым
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе); 7. 3. 6. 1 мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну
8. Дұрыс тамақтану. Морфология
Одағай. Одағай түрлері
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (пікірталас, жаңалық) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу
Оқылым
7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 4 одағай түрлерін ажырата білу, қолдану
4-тоқсан

9. День Победы. Морфология
Обособленные слова
Слушание и говорение
7.1.2.1 анализировать обсуждаемую проблему и взгляд автора в диалоге, монологе на социально-общественные, учебно-трудовые темы (интервью, дискуссия, текст песни, новости, отрывки из художественных произведении);
7.1.4.1 определять основную тему на основе опорных слов, темпа речи и стиля говорения.
Чтение
7.2.2.1 знать особенностей публицистического и формального стиля с помощью используемых языковых средств;
7.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление хроники, новостей, очерков и служебных писем официально-делового стиля.
Письмо
7.3.1.1 составлять сложный план с учетом структуры написания текстов разных жанров;
7.3.2.1 составлять и написать небольшие статьи, пособия, рассказ с разумным использованием художественных средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
7.4.4.5 понимать и различать функции отдельных слов.
10. Научная фантастика. Пунктуация
Знаки препинания в конце предложений. Знаки препинания в предложений
Слушание и говорение
7.1.1.1 прогнозировать развитие истории на основе части текста;
7.1.5.1 отвечать на вопросы, основанные на содержании материалов слушания, сравнивая свое мнение с мнениями окружающих.
Чтение
7.2.4.1 анализировать тексты публистического ихудожественного стиля, сравнивая идею и целевую аудиторию;
7.2.5.1 составлять проблемные вопросы по тексту;
7.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
7.3.4.1 написать свое видение путей или причин оптимального решения данной проблемы в зависимости от темы, с сохранением структуры и линии развития эссе (дискуссионное эссе).
Соблюдение орфографических норм
7.4.5.1 правильное применять знаки препинания (разделения и выделения), которые ставятся в конце предложения и внутри предложения.
4) 8 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Древняя турецкая письменность и казахская письменность. Орфография
Имя собственная
Слушание и говорение
8.1.1.1 анализировать проблемы, опираясь на цитаты, отрывки из текста;
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию.
Чтение
8.2.2.1 признанать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств;
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации.
Письмо
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования;
8.3.6.1 анализировать стилевые отклонения, неправильно использованных словосочетаний, внесение стилистических корректировок, редактирование на основе материалов СМИ.
Соблюдение орфографических норм
8.4.1.1 писать соблюдая орфографические нормы сложносоставные названия с заглавной буквы.

9. Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым. Морфология
Оқшау сөздің түрлері. Оқшау сөздердің қызметі
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, оқу-еңбек тақырыптарына байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, көркем әдеби шығармадан үзінді) автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдау; 7. 1. 4. 1 мәтін тақырыбы, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
7. 2. 2. 1 публицистикалық және ресми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 7. 2. 3. 1 хроника, хабар, очерктердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
7. 3. 1. 1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру; 7. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақалақұрастырып жазу
Әдеби тіл нормалары
7. 4. 4. 5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу
10. Ғылыми фантастика. Пунктуация
Сөйлем соңында қойылатын тыныс белгілер. Сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілер
Тыңдалым және айтылым
7. 1. 1. 1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7. 1. 5. 1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау
Оқылым
7. 2. 4. 1 идеясы ұқсас публицистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 7. 2. 5. 1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру; 7. 2. 7. 1 энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
7. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті эссе)
Әдеби тіл нормасы
7. 4. 5. 1 сөйлем соңында және сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерін (даралаушы және ерекшелеуші) дұрыс қолдану
4). 8-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдері
Грамматикалық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы. Орфография
Жалқы есім емлесі
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; 8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8. 2. 3. 1 мақала, аннотацияқұрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация) жазу; 8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 1. 1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі-құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу

2. Человеческие ценности и мировая культура. Фонетика
Мотив, мелодия, тембр, темп, замена в речи
Слушание и говорение
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспресивно-эмоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-исторические темы (интервью, дискуссия, отрывки);
8.1.4.1 анализировать текст по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль.
Чтение
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации;
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать).
Письмо
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана;
8.3.2.1 составлять и писать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям.
Соблюдение орфографических норм
8.4.2.1 составные части интонации в речевом потоке: мелодия, тембр, темп, использование паузы в соответствии со стилем речи.
2 четверть
3. Ремесло и труд. Будущие професии. Лексика
Словарный запас. Словарный состав слова
Слушание и говорение
8.1.4.1 анализировать текст по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль;
8.1.5.1 уметь находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме.
Чтение
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок);
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы.
Письмо
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста;
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
8.4.3.1 применять с пониманием словарный запас и словарный состав
4. Достижения в космосе. Синтаксис
Виды и способы образования словосочета ний
Слушание и говорение
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию;
8.1.6.1 аргументировать, систематически изложить своих мыслей в вдиалоге, в монологе, полилоге с разумным использованием научных данных и терминов в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
8.2.2.1 признанать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств;
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации.
Письмо
8.3.2.1 составлять и писать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.1 различать и употреблять способы и виды словосочетаний, местоимений, глагольных выражений
3 четверть

2. Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті. Фонетика
Сөйлеу ағымындағы әуен, әуез, тембр, қарқын, кідіріс
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау; 8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау; 8. 2. 3. 1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру; 8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала құрастырып жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 2. 1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
2-тоқсан
3. Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика
Сөздік қор. Сөздік құрам
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; 8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 3. 1 сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану
4. Ғарышты игеру жетістіктері. Синтаксис
Сөз тіркесінің байланысу тәсілдері. Сөз тіркесінің байланысу түрлері. Сөз тіркесінің түрлері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 3. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; 8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8. 2. 3. 1 мақала, презентация құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация, тезис құрастырып жазу; 8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 1 сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату, қолдану
3-тоқсан

5. Биоразнообразие. Животные и растений в Красном книге. Синтаксис
Главный член предложений. Второстепен ный член предложений.
Слушание и говорение
8.1.5.1 уметь находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме.
Чтение
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок);
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать);
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы.
Письмо
8.3.2.1 составлять и писать статьи, аннотации, тезисы с разумным использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям;
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.2 понимать и использовать места, функции в составлении предложений, сложноподчиненных и неопределенных членов предложения
6. Окружающий мир ресурсов энергий. Синтаксис
Однородные члены предложения
Слушание и говорение
8.1.4.1 анализировать текста по заданной проблеме (бытовая, социальная) и определить основную мысль;
8.1.6.1 аргументировать, систематически изложить своих мыслей в вдиалоге, в монологе, полилоге с разумным использованием научных данных и терминов в соответствии с коммуникативной ситуацией.
Чтение
8.2.2.1 признанать особенности публицистического и научного стиля с помощью применяемых языковых средств;
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать).
Письмо
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования;
8.3.6.1 анализировать стилевые отклонения, неправильно использованных словосочетаний, внесение стилистических корректировок, редактирование на основе материалов СМИ.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.3 использовать однородные члены и уточняющие члены в предложении
7. Подросток и закон. Синтаксис
Виды предложения
Слушание и говорение
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспресивно-эиоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-историческиетемы (интервью, дискуссия, отрывки);
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию.
Чтение
8.2.3.1 различать жанровые особенности через конструкцию и оформление статьи, аннотации, презентации;
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментировать, выборочно читать, анализировать;
8.2.7.1 использовать в качестве доказательств данные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана;
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.4 использовать простых предложений в соответствии с целью произношения и структурной спецификой
4 четверть

5. Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау; 8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау; 8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
Жазылым
8. 3. 2. 1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақалақұрастырып жазу; 8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану
6. Қоршаған орта және энергия ресурстары. Синтаксис
Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. Сөйлемнің айқындауыш мүшелер
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 4. 1 мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік)талдай отырып, негізгі ойды анықтау; 8. 1. 6. 1 коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу
Оқылым
8. 2. 2. 1 публицистикалық және ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау
Жазылым
8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; 8. 3. 6. 1 БАҚ материалдары негізінде стильдік ауытқуларды, орынсыз қолданылған сөз оралымдарын талдап, стильдік түзетулер жасау, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 3 сөйлем ішінде бірыңғай мүшелер және айқындауыш мүшелерді қолдана білу
7. Жасөспірім және заң. Синтаксис
Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай түрлері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау; 8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 3. 1 мақала, презентацияқұрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу; 8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру; 8.3. 4.1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
4-тоқсан

8. Театр и культура. Синтаксис
Простые предложения
Слушание и говорение
8.1.2.1 анализировать взгляд автора и роль экспресивно-эиоциональных слов в диалоге, монологе на социально-общественные, культурно-исторические темы (интервью, дискуссия, отрывки);
8.1.3.1 понимать основное содержание прослушиваемого текста и определять скрытую (подтекст) информацию.
Чтение
8.2.4.1 анализировать тексты научного и публицистического стиля, сравнивая их тему и виды (расказывать, описывать обсуждать);
8.2.7.1 использовать в качестве доказательств данные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, делать ссылку на автора.
Письмо
8.3.1.1 обобщить материал по теме и составление тезисного плана;
8.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) из информации, полученной из каждой части, с сохранением повествовательной линии текста по материалам чтения и аудирования.
Соблюдение орфографических норм
8.4.4.4 использование простых предложений в соответствии с целью произношения и структурной спецификой.
9. Туризм и экотуризм в Казахстане. Пунктуация
Знаки препинания в конце предложений
Слушание и говорение
8.1.1.1 анализировать проблемы, опираясь на цитаты, отрывки из текста;
8.1.5.1 умение находить необходимую информацию в тексте через вопросы, заданные в форме перифраза, формулировать мысли по поставленной проблеме.
Чтение
8.2.1.1 сравнивать информацию сплошных и несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок);
8.2.5.1 составлять вопросы по тексту с использованием различных способов перифразы;
8.2.6.1 использовать стратегии чтения: комментировать, выборочно читать, анализировать.
Письмо
8.3.3.1 выявлять и записать важные моменты, данные в графическом тексте (диаграмме, таблице) с сохранением структуры текста;
8.3.4.1 аргументировать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, сравнить плюсы и минусы предложенного решения по проблеме, (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
8.4.5.1 правильно использовать знаки препинания, которые накладываются друг на друга в конце предложения.
5) 9 класс:
Лексико-грамматический раздел
Грамматический материал
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1 четверть
1. Мәңгілік Ел – заветная цель. Стилистика
Выбор слов в тексте и исползование слов
Слушание и говорение
9.1.1.1 ответить на вопросы по содержанию текста, сравнение с заданным текстом;
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение).
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.2.1 определять стили казахского языка и видов ораторского искусства с помощью используемых языковых средств.
Письмо
9.3.1.1 составлятьие сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов;
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.1.1 использовать языковые средства в написании контекста согласно орфографическим нормам.

8. Театр өнері мен мәдениеті. Синтаксис
Жай сөйлемнің түрлері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 2. 1 әлеуметтік-қоғамдық, мәдени-тарихи тақырыптарға байланысты диалог, монолог, полилогтердегі (интервью, пікірталас үзінді) автор көзқарасы мен экспресивті-эмоционалды сөздердің рөлін талдау; 8. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпараттан астарлы ойды анықтау
Оқылым
8. 2. 4. 1 тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау), құрылымын салыстыра талдау; 8. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
8. 3. 1. 1 тақырып бойынша материал жинақтап, тезистік жоспар құру; 8. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 4. 4 жай сөйлемдерді айтылу мақсаты мен құрылымдық ерекшелігіне сай қолдану
9. Қазақстандағы туризм және экотуризм. Пунктуация
Сөйлем соңында қабаттасып қолданыла тын тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
8. 1. 1. 1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжау; 8. 1. 5. 1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау
Оқылым
8. 2. 1. 1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8. 2. 5. 1 перифразаның түрлі тәсілдерін қолдана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру; 8. 2. 6. 1 оқылым стратегияларын қолдану:комментарий жасау, іріктеп оқу, талдап оқу
Жазылым
8. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; 8. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, мәселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыру, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
8. 4. 5. 1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану
5) 9-сынып:
Лексика-грамматикалық бөлімдер
Грамматика лық материал
Тақырыптар/ жоспардың мазмұны
Оқыту мақсаттары. Білім алушылар білуге тиісті
1-тоқсан
1. Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика
Мәтіндегі сөз таңдау, сөз қолдану (қисыны), сөз әрлеу
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (Жолдау) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; 9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 1. 1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу

2. Проблемы глобализаций. Стилистика
Казахский литературный стиль
Слушание и говорение
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям;
9.1.5.1 выразить своего отношения к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку.
Чтение
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование;
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности.
Письмо
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тенденции;
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуру и линию развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
9.4.3.1 правильно применять языковые средства в соответствии со стилисти ческими особенностями
2 четверть
3. Казахстан во время независимости. ЭКСПО-2017 Синтаксис
Сложные предложения. Виды сложных предложений
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели;
9.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора.
Письмо
9.3.5.1 написать небольшой текста (аннотации, тезиса) по материалам чтения и аудирования с сохранением основной мысли автора;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.1 знать способы, виды образования сложного предложени.
4. Права и свобода человека. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.1.1 предполагать ответы на вопросы по содержанию текста, сравнение с заданным текстом;
9.1.5.1 выразить своего отношения к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку;
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог.
Чтение
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте.
Письмо
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе);
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.2 различать, преобразовывать и использовать смысловые формы сложноподчиненных предложений.
3 четверть

2. Жаһандану мәселелері. Стилистика
Қазақ әдеби стилінің түрлері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау; 9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту;
Оқылым
9. 2. 1. 1 тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
Жазылым
9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу; 9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 3. 1 стильдік ерекшеліктерге сай тілдік бірліктердің дұрыс қолдана білу
2-тоқсан
3. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. ЭКСПО-2017 Синтаксис
Құрмалас сөйлемнің жасалу жолдары. Құрмалас сөйлемнің түрлері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу; 9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу
4. Адам құқығы мен бостандығы. Синтаксис
Ыңғайлас салалас. Себеп-салдар салалас. Қарсылықты салалас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 1. 1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту; 9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру
Жазылым
9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу(аргументативті эссе); 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру
3-тоқсан

5. Семья и демографические изменения. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью;
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям.
Чтение
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование;
9.2.2.1 определять стили казахского языка и видов ораторского искусства с помощью используемых языковых средств.
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.2 различать, преобразовывать и использовать смысловые формы сложноподчиненных предложений.
6. Биотехнология и будущая генетическая инженерия. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализиро вать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог.
Чтение
9.2.4.1 анализировать тексты различного стиля, сравнивая их тему, структуру и языковые особенности;
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели;
9.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора.
Письмо
9.3.1.1 составлять не сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов;
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.3 различать смысловые типы сложных предложений, использовать их в преобразовании.
7. Средства массовой информации. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Слушание и говорение
9.1.4.1 определить основную мысль текста по заданным целям;
9.1.5.1 выразить свое отношение к высказанной мысли в тексте, дать критическую оценку.
Чтение
9.2.1.1 сравнивать и обработать информацию несплошных текстов (таблица, диаграмма, схема, рисунок), редактирование;
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов.
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.3.1 описать и сравнивать факты в нескольких графических текстах (диаграмма, таблица) сохраняя их структуру, определение важных фактов и тендеции;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.3 различать смысловые типы сложных предложений, использовать их в преобразовании.
4 четверть

5. Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис
Түсіндірмелі салалас. Талғаулы салалас. Кезектес салалас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау
Оқылым
9. 2. 1. 1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9. 2. 2. 1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
6. Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
Шартты бағыныңқы сабақтас. Қарсылықты бағыныңқы сабақтас. Мезгіл бағыныңқы сабақтас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (пікірталас, дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 4. 1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9. 2. 6. 1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу; 9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; 9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
7. Бұқаралық ақпарат құралдары. Синтаксис
Себеп бағыныңқы сабақтас. Қимыл-сын бағыныңқы сабақтас. Мақсат бағыныңқы сабақтас
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 4. 1 мәтіннің мақсаты арқылы негізгі ойды анықтау; 9. 1. 5. 1 мәтіндегі айтылған ойға өз көзқарасын білдіреді, сыни тұрғыдан баға беріп айту
Оқылым
9. 2. 1. 1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9. 2. 3. 1 мақала, аннотация, презентация, тұжырымдамалар, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 3. 1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
4-тоқсан

8. Конфликт и миротворчество. Синтаксис
Сложные предложения с разными видами связи
Говорение и слушание
9.1.2.1 анализировать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.6.1 подбирать соответствующие слова и фразы в общественно-политической, научной коммуникативной ситуации, готовить монолог.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте;
9.2.6.1 уметь эффективно использовать стратегии чтения для конкретной цели.
Письмо
9.3.1.1 составлять не сложный план для устных и письменных текстов в соответствии с предполагаемой целью на основе собранных материалов;
9.3.4.1 доказать свою точку зрения, с сохранением структуры и линии развития эссе, обсудить двустороннее мнение или ситуацию по поднимаемому вопросу, сделать выбор в пользу одного (аргументативное эссе).
Соблюдение орфографических норм
9.4.4.4 знать и использовать способы образования сложных предложений.
9. Использование природных ресурсов. Пунктуация
Знаки препинания сложных предложений
Слушание и говорение
9.1.2.1 анализиро вать роль изобразительных средств языка и целевой аудитории в объемных текстах различного жанра на общественно-полити ческие социально-экономи ческие, научные темы (лекция, интервью, дискуссия, статья, обращение);
9.1.3.1 уметь связывать информацию с реальной жизнью.
Чтение
9.2.3.1 различать жанровые особенности структуры и оформления статей, аннотаций, презентаций, концепций, тезисов;
9.2.5.1 составлять дискуссионные вопросы для определения отношения читателя к проблеме, поднимаемой в тексте;
9.2.7.1 применятьфакты полученные из интернета, энциклопедий, газет и журналов, учебников, научных трудов в качестве доказательств, делать ссылку на автора.
Письмо
9.3.2.1 составлять тексты различного жанра для мотивации интереса целевой аудитории;
9.3.6.1 разделить письменную работу на абзацы и части, правильно систематизировать игру (информацию, идею), вносить логические коррективы, редактирование.
Соблюдение орфографических норм
9.4.5.1 использовать знаки препинания сложного предложения (соединительные, противительные, разделительные) в соответствии с правилами.
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык" (с сокращением учебной нагрузкой)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык"

8. Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік. Синтаксис
Аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдары
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (мақала, интервью) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 6. 1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау
Оқылым
9. 2. 3. 1 тұжырымдамалардың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру; 9. 2. 6. 1белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу
Жазылым
9. 3. 1. 1 жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; 9. 3. 4. 1 эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, көтерілген мәселе бойынша екіжақты пікірді немесе жағдаятты талқылау, біреуіне таңдау жасап, өз ойын дәлелдеп жазу (аргументативті эссе)
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 4. 4 аралас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын білу, қолдану
9. Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану. Пунктуация
Құрмалас сөйлемнің тыныс белгілері
Тыңдалым және айтылым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, ғылыми тақырыптарға байланысты әртүрлі жанрдағы кең көлемді мәтіндердегі (дәріс) мақсатты аудитория мен көркемдегіш құралдардың рөлін талдау; 9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу
Оқылым
9. 2. 3. 1 мақала, презентацияның құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 2. 5. 1 мәтінде көтерілген мәселеге оқырманның қарым-қатынасын анықтауға арналған талқылау сұрақтарын құрастыру; 9. 2. 7. 1 ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау
Жазылым
9. 3. 2. 1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру; 9. 3. 6. 1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау
Әдеби тіл нормасы
9. 4. 5. 1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгілерін (даралаушы, ерекшелеуші, ойдың аражігін ажырататын) ережеге сай қолдану
3-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (төмендетілген оқу жүктемесімен)
1-параграф. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұны

Типовая учебная программа по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с таджикским языком обучения)
Глава 1. Общее положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель учебной программы по литературе – способствовать формированию духовных ценностей обучающихся через восприятие и анализ художественных произведений, воспитывать в них компетентного читателя, способного на основе личностного выбора использовать знания, умения и навыки для познания мира и самого себя, формировать их эстетическую культуру.
3. Задачи программы по учебному предмету "Таджикская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе таджикской, русской, казахской и мировой литературы и культуры;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, уважительное отношение к литературному наследию как средству отражения идеалов, ценностей, традиций и мировоззрения общества;
3) способствовать усвоению литературоведческих понятий, позволяющих учащимся более глубоко понимать авторский замысел произведений художественной литературы;
4) формировать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умение устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность, совершенствовать навыки чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки обучающихся на основе глубокого понимания и анализа художественных произведений различных жанров;
7) формировать умение отстаивать общечеловеческие и национальные ценности, выражать в устной и письменной форме собственную позицию по отношению к идейному содержанию и литературным героям произведений, давать этическую оценку их поступкам, используя образное и критическое мышление.

Негізгі білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту тәжік тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Әдебиет бойынша оқу бағдарламасының мақсаты – көркем шығармаларды қабылдау және талдау арқылы адамның рухани құндылықтарының қалыптасуына ықпал ету, тұлғалық таңдау негізінде дүниені және өзін-өзі тану үшін білім, білік, дағдыларын пайдалана алатын білікті оқырман тәрбиелеу.
3. "Тәжік әдебиеті" бойынша оқу пәні бағдарламасының міндеттері:
1) тәжік, қазақ, орыс және әлемдік әдебиет және мәдениет негізінде табысты әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік, дағдыларын қалыптастыру;
2) отансүйгіштікке, азаматтылыққа тәрбиелеу, әдеби мұраларға рухани құндылықтар ретінде құрметпен қарауға тәрбиелеу;
3) білім алушыларға көркем әдебиет шығармаларының авторлық ойын терең түсінуге мүмкіндік беретін әдебиеттану ұғымдарын игеруге жағдай жасау;
4) сын тұрғысынан талдау, салыстыру, қорыту, жалпылау дағдыларын қалыптастыру, ұқсастықтарды және себеп-салдарлық байланыстарды анықтай білуге үйрету, құбылыстарды жіктей білуге, шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни ойлай білуге, ой қорытындылары мен тұжырымдарды құруға қалыптастыру;
5) әрбір білім алушының шығармашылық қабілеттерін дамыта отырып, оқуға деген рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру, оқу дағдыларын және мәтінді өзінше түсіндіруін әрі қарай жетілдіру;
6) түрлі жанрлардағы көркем шығармаларды терең түсіну және талдау негізінде коммуникативтік дағдыларын дамыту;
7) жалпы адамзаттық және ұлттық құндылықтарды қорғай білуге, ауызша және жазбаша түрде туындылардың идеялық мазмұны мен әдеби кейіпкерлеріне қатысты өз ұстанымын білдіре білуге, бейнелік және сын тұрғысынан ойлауды пайдалана отырып, олардың қылықтарына этикалық баға бере білуге қалыптастыру.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Таджикская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Таджикская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Таджикская литература":
1) 5 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
2) 6 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
3) 7 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
4) 8 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа;
5) 9 класс – в неделю 2 часа, всего - 68 часа.
Объем учебной нагрузки по предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Таджикская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения учащихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
6. Раздел "Понимание и ответы по тексту" состоит из следующих подразделов:
1) понимание терминов;
2) понимание художественных произведений;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответ на вопрос.
7. Раздел "Анализ и интерпретация текста" состоит из следующих подразделов:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
8. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих подразделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Параграф 2. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4: "6" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
10. Система целей обучения:
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание терминов
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиография
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм

2-тарау. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша бағдарламаның мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімдерден тұрады: дағды немесе білік, білім немесе түсінік. Әр бөлімде дәйекті түрде құрылған оқу мақсаттары мұғалімдерге өз жұмыстарын жоспарлауға және оқушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ оларды оқытудың келесі кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
6. "Мәтін бойынша түсіну және жауап беру" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығармаларды түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз келтіру;
4) жоспар құру;
5) мазмұнын айту;
6) сұраққа жауап.
7. "Мәтінді талдау және интерпретация" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) жанр;
2) тақырып пен идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) кейіпкерлерге мінездеме;
6) түрлі формада көрсетілген шығарманың көркемдік әлемі;
7) автордың қатынасы;
8) көркем-бейнелеу құралдары;
9) шығармашылық хат.
8. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі мына бөлімшелерден тұрады:
1) көркем туындыны бағалау;
2) көркем туындыны басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру;
3) әдебиет туындыларын сәйкестендіру;
4) пікірді бағалау.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бағдарламаның бөлімшелерін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып; "2.1" - бөлім мен бөлімше; "4" - оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқыту мақсаттарының жүйесі:
1) мәтінді түсіну және жауап беру:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Тер миндер ді түсіну
5. 1. 1. 1 терминдер ді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, хабарлаушы, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм
6. 1. 1. 1 терминдер ді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора
8. 1.1.1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм
9. 1.1.1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм

2. Понимание художественно го произведения
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
3. Чтение наизусть и цитирование
5.1.3.1 читать наизусть выразитель но фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические)
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических)
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
4. Составление плана
5.1.4.1 составлять простой план
6.1.4.1 составлять простой последовательный план
7.1.4.1 составлять сложный план
8.1.4.1 составлять сложный последовательный план
9.1.4.1 составлять тезисный план
5. Пересказ
5.1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая свое мнение о героях и событиях
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая свое мнение о героях и событиях
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета
6. Ответы на вопросы
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
2) анализ и интерпретация текста:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс

2. Көркем шығар маларды түсіну
5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну
6. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну
7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда, көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну
8. 1. 2. 1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату
9. 1. 2. 1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру
3. Жатқа оқу және дәйексөз алу
5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту
6. 1. 3. 1 мәтін фрагменттерін(поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу
7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесін сипаттайтын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
4. Жоспар құру
5. 1. 4. 1 қарапайым жоспар құру
6. 1. 4. 1 қарапайым дәйекті жоспар құру
7. 1. 4. 1 күрделі жоспар құру
8. 1. 4. 1 күрделі дәйекті жоспар құру
9. 1. 4. 1 тезисті жоспар құру
5. Мазмұндау
5. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша айтып беру
6. 1. 5. 1 шағын эпикалық немесе драмалық шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып, мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру
7. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің қаһарман дары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру
8. 1. 5. 1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру
9. 1. 5. 1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманың мазмұнын айтып беру
6. Сұраққа жауап беру
5. 1. 6. 1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
6. 1. 6. 1 сұраққа кең түрде жауап беру
7. 1. 6. 1 коммуникативті жағдайға сәйкес көркем, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтелдер мен сөз тіркестерін қолдана отырып, диалогта тез және дұрыс шешім қабылдау және талқылау
8. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
9. 1. 6. 1 дереккөздерге сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
2) мәтінді талдау және интерпретация:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып

1. Жанр
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка)
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка)
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ)
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма)
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах)
2. Тема и идея
5.2.2.1 определять основную мысль произведения
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о поступках героев
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
3. Композиция
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений
4. Анализ эпизодов
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев
6.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных героев эпизоды драматических и прозаических произведений
7.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных и второстепенных героев эпизоды прозаических, драматических и лирических произведений
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета
9.2.4.1 анализировать важные для определения конфликта в произведении эпизоды, объяснять связь с другими эпизодами
5. Характеристика героев
5.2.5.1 характеризовать героев
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитат из текста
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилии
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений
6. Художественный мир произведения в разных формах представления
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять свое представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы)
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы)

1. Жанр
5. 2. 1. 1 жанрды және оның (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) белгілерін анықтау
6. 2. 1. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау
7. 2. 1. 1 жанрды және оның (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) белгілерін анықтау
8. 2. 1. 1 жанрды және оның (трагедия, комедия, поэма) белгілерін анықтау
9. 2. 1. 1 жанрды және оның (сонет, роман, хаттардағы роман) белгілерін анықтау
2. Тақырып және идея
5. 2. 2. 1 шығарма дағы негізгі ойды анықтау
6. 2. 2. 1 құрылымдық элементтеріне сүйене отырып шығармадағы негізгі ойды анықтау
7. 2. 2. 1 кейіпкердің іс-әрекеті туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
8. 2. 2. 1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
9. 2. 2. 1 өз позициясын дәлел келтіріп және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау
3. Компози ция
5. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
6. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементтерін бөлу, олардың шығарма сюжетіндегі рөлін түсіндіру
7. 2. 3. 1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
8. 2. 3. 1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
9. 2. 3. 1 лирикалық ауытқулар дың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу
4. Эпизодтарды талдау
5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау
6. 2. 4. 1 драмалық және прозалық шығармалардың басты кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау
7. 2. 4. 1 драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың басты және қосалқы кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау
8. 2. 4. 1 шығарма эпизодтарына талдау жасау, олардың сюжеттің дамуындағы рөлін және проблемалармен байланысын түсіндіру
9. 2. 4. 1 шығармадағы шиеленісті анықтауда маңызды эпизодтарға талдау жасау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру
5. Кейіпкер лерге мінездеме
5. 2. 5. 1 кейіпкерлер ге мінездеме беру
6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып, кейіпкерлерге мінездеме жасау
7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау
8. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне, олардың әрекетіне, мінез-құлқына, аты мен тегінің мәніне мінездеме беру
9. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынас негізінде мінездеме беру
6. Түрлі формада берілген шығарма ның көркемдік әлемі
5. 2. 6. 1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде ұсыну
6. 2. 6. 1 көркем кеңістікті талдау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер түрінде ұсыну
7. 2. 6. 1 сюжет пен композицияға талдау жасау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер, презентация түрінде ұсыну
8. 2. 6. 1 образдар жүйесін, хронотопты, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну
9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну

7. Отношение автора
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям
8. Литературные приемы и изобразительные средства
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм) жанра
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиография)
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
9. Творческая работа
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем) c использованием изобразительных средств языка, выражая свое отношение к прочитанному
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии) с использованием изобразительных средств, выражая отношение к герою, его поступкам
9.2.9.1 писать сочинения и рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения) на литературные и свободные темы
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Оценивание художественного произведения
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, выражая свои мысли
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, оценивая поступки главных героев
7.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, выражая мнение о героях и событиях
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений с учетом различных мнений, давать оценку актуальным вопросам в произведении, разъяснять свою позицию

7. Автордың қатынасы
5. 2. 7. 1 басты кейіпкерге автордың қатынасын анықтау
6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
7. 2. 7. 1 өз позициясына дәлел келтіріп, басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
8. 2. 7. 1 кейіпкерге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау
9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау
8. Әдеби тәсілдер мен бейнелеу құралдары
5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
6. 2. 8. 1 бейнелеу құралдарын (метафоралар, кейіптеу) және поэтикалық синтаксис пішіндерін (риторикалық сұрақ, қаратпа сөз, лептеу, антитез, перифраза) талдау
7. 2. 8. 1 көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына және поэтикалық синтаксис пішіндеріне (аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора), комедияның негізгі түрлерін (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ) талдау
8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық мінездеме беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішін, антитез, перифраза инверсия, анафора, градация), әдеби тәсілдеріне (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау
9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитеттер, метафоралар, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитездер, перифраза, аллитерациялар, ассонанстар, аллегория, инверсия, анафоралар, градация, парцелляция) талдау жасау
9. Шығарма шылық жұмыс
5. 2. 9. 1 шығармашылық жұмыстар (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырып тарға шағын шығармалар) жазу
6. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаны туралы өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (аңыз-әңгімелер, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар) жазу
7. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаны туралы өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат) жазу
8. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, кейіпкерлерге, оның іс-әрекеттеріне өз пікірін білдіре отырып, шығармашы лық жұмыстар (әдеби кейіпкерге хат, сценарий) жазу
9. 2. 9. 1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармалардың экрандалуы на) жазу
3) бағалау және салыстырмалы талдау:
Білім алушылар білуі тиіс:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Көркем шығарманы бағалау
5. 3. 1. 1 өз ойын білдіре отырып, шығарманы талқылауға қатысу
6. 3. 1. 1 басты кейіпкерлер дің іс-әрекеттерін бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
7.3.11 кейікерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіре отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
8. 3. 1. 1 өз көзқарас тарын қорғап, кейіпкерлер дің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
9. 3. 1. 1 әртүрлі пікірлерді ескеріп, шығармадағы өзекті мәселелерге баға беріп, өз ұстанымын түсіндіре отырып шығармаларды талқылауға қатысу

2. Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
6.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия (план сравнительной характеристики) при поддержке учителя
7.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3. Сопоставление литературных произведений
5.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике при поддержке учителя
6.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
7.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, объясняя позицию авторов
4. Оценивание высказываний
5.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения соответствия теме
6.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования
7.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
8.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности
9.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности

2. Көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыс тыру
5. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықта ры мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
6. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, (салыстырмалы мінездеме жоспары) көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
7. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықта р мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
8. 3. 2. 1 өнердің әр түріндегі образдар жасау тәсілдерінің ерекшелігін сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
9. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап, жеке авторлық тәсілдерді анықтап, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
3. Әдеби шығармаларды салғастыру
5. 3. 3. 1 мұғалімнің көмегімен тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиетіндегі ұқсас тақырыптағы шығармаларды (немесе үзінділерін) салғастыру
6. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
7. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
8. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшелікте рін ескере отырып, салғастыру
9. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салғастыру
4. Пікірді бағалау
5. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыпқа сәйкестік тұрғысынан бағалау
6. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптаста рының) тақырыптың толық ашылуы, дәйексөздің реттілігі тұрғысынан, бағалау
7. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі тұрғысынан бағалау
8. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композиция лық бірлігі мен фактологиялық дәлдігі тұрғысынан бағалау
9. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композиция лық және стилдік бірлігі мен фактология лық дәлдік тұрғысынан бағалау

11. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
12. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Героический эпос
1. Легенда "О Эраже и колдуне".
2. Искусство преувеличения. Художественный образ, персонаж художественного образа.
3. Пословицы и поговорки. Легенды и рассказы.
4. Слог, рифмовка стихов.
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.4.1 составлять простой план
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка);
5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая свои мысли
2 четверть
Литературная поэтическая сказка
1. Абуабдулло Рудаки. Образец из стихов "О знании", "Эй Бухара радуйся…", "Прекрасная весна".
2. А.И. Сина "Змея и молоко в чаше", "На дороге", "Зафарнома".
3. Саъди Шерози. Рассказы из "Гулистана", "Наказ учителя, лучше отцовской любви"
4. Бадриддин Хилоли. "Отдать жизнь ради друга", "О поведении".
Понимание и ответы на вопросы
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.5.1 кратко пересказывать содержание произведения или отрывка
Анализ и интерпретация
5.2.1.1 определять жанр и его признаки (былина, сказка, литературная сказка);
5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике при поддержке учителя
3 четверть
Литературная прозаическая сказка
1. С. Айни. "Герой таджикского народа Темурмалик"
2. М. Турсинзода. Отрывок из поэмы "Вечная яркость"
3. Эрадж Мирзо. "Материнское достоинство", "Праздник Навруз", "Достоинство учителя".
4. Хахилуллои Халили. "Подарок матерям", "Обращение поколениям нашей Родины", "Хлопоты Навруза"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.1.1 понимать термины: художественная литература, фольклор, героический эпос, былина, сказка, литературная сказка, сюжет, композиция, художественное время и пространство, конфликт, герой, повествователь, рассказчик, гипербола, эпитет, сравнение, аллегория, параллелизм;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.6.1 давать краткий и полный ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
5.2.2.1 определять основную мысль произведения;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя
Оценка и сравнительный анализ
5.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия при поддержке учителя
4 четверть
Фольклорные элементы в литературных произведениях
1. Фотех Ниези. Отрывок из романа "Преданность", "Подвиг Мамараджаба".
2. М. Миршакар. Эпос "Беспокойный Пяндж", "Бедный".
3. Абдумалик Бахори. Отрывок из повести "Два скандальных месяца", рассказ "Алиджана и Азиза".
4. Гаффар Мирза. Начало эпоса "Власть и государство", "У колыбели"
Понимание и ответы на вопросы
5.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, осмысливать тему;
5.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов небольшого объема (поэтические, прозаические);
5.1.4.1 составлять простой план
Анализ и интерпретация
5.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции;
5.2.4.1 анализировать эпизоды, важные для характеристики главных героев;
5.2.5.1 характеризовать героев;
5.2.6.1 анализировать художественное пространство и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
5.2.7.1 определять отношение автора к главным героям;
5.2.8.1 анализировать изобразительные средства в художественном тексте (гиперболы, эпитеты, сравнения, аллегории, параллелизм) при поддержке учителя;
5.2.9.1 писать творческие работы (сказки, рассказы, мини-сочинения на литературные темы по опорным словам, иллюстрациям)
Оценка и сравнительный анализ
5.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения соответствия теме

11. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
12. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту тәжік тілінде)
1) 5-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Батырлар дастаны
1."Эраж және сиқыршы туралы" аңыз. 2. Әсірелеу өнері. Көркем бейне, көркем бейне кейіпкері. 3.Мақал-мәтелдер. Аңыздар және әңгімелер. 4.Буын, өлең ұйқастары.
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, хабарлаушы, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм; 5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 4. 1 қарапайым жоспар құру; 5. 1. 6. 1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
Талдау және интерпретация
5. 2. 1. 1 жанрды және оның (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) белгілерін анықтау; 5. 2. 2. 1 шығармадағы негізгі ойды анықтау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
5. 3. 1. 1 өз ойын білдіре отырып, шығарманы талқылауға қатысу
2-тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі
1. Абуабдулло Рудаки "Білім жайында", "Ей, Бұхара қуан...", "Тамаша көктем" өлеңдерінен үзінді. 2. А.И. Сина "Жылан және тостағандағы сүт", "Жолда", "Зафарнома". 3. Саъди Шерози. "Гүлістаннан", "Чабри устод бех аз мехри падар" әңгімелері. 4. Бадриддин Хилоли "Дос үшін өмірін қию", "Мінез-құлық туралы"
Түсіну және жауап беру
5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын қысқаша айтып беру
Талдау және интерпретация
5. 2. 1. 1 жанрды және оның (қисса, ертегі, әдебиеттік ертегі) белгілерін анықтау; 5. 2. 2. 1 шығармадағы негізгі ойды анықтау; 5. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемесі үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 9. 1 шығармашылық жұмыстарды (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырыптарға шағын шығармалар) жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 3. 1 мұғалімнің көмегімен тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиетіндегі ұқсас тақырыптағы шығармаларды (немесе үзінділерін) салғастыру
3-тоқсан
Әдеби прозалық ертегі
1.С. Айни "Тәжік елінің батыры Темірмәлік". 2. М. Турсинзода "Мәңгі жарық" поэмасынан үзінді. 3. Эрадж Мирзо "Аналық құдырет", "Наурыз мерекесі", "Мұғалімнің құдыреті". 4. Хахилуллои Халили "Аналарға сыйлық", "Отанымыздың ұрпақтарына жолдау", "Наурыз қамы".
Түсіну және жауап беру
5. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркем әдебиет, фольклор, батырлар жыры, қисса, ертегі, әдеби ертегі, сюжет, композиция, көркем уақыт пен кеңістік, жанжал, батыр, хабарлаушы, әңгімелеуші, гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 6. 1 сұраққа қысқа және толық жауап беру
Талдау және интерпретация
5. 2. 2. 1 шығармадағы негізгі ойды анықтау; 5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемесі үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 6. 1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 5. 2. 7. 1 басты кейіпкерге автордың қатынасын анықтау; 5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
5. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
4-тоқсан
Әдеби шығармалардағы фольклорлық элементтер
1.Фотех НиҰзи "Адалдық", "Мамараджаба ерлігі" романдарынан үзінді. 2.М. Миршакар "Мазасыз Пяндж", "Кедей" дастандары. 3. Абдумалик Бахори "Екі даулы ай" повесінен үзінді, "Алиджан мен Азиза" әңгімесі. 4. Гаффар Мирза "Билік және мемлекет", "Бесік басында" дастандарының бастамасы.
Түсіну және жауап беру
5. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, тақырыпты ұғыну; 5. 1. 3. 1 шағын көлемді мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық) мәнерлеп жатқа айту; 5. 1. 4. 1 қарапайым жоспар құру
Талдау және интерпретация
5. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 5. 2. 4. 1 басты кейіпкерлердің мінездемесі үшін маңызды эпизодтарға талдау жасау; 5. 2. 5. 1 кейіпкерлерге мінездеме беру; 5. 2. 6. 1 көркем кеңістікке талдау жасау және өз елестетуіңді сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 5. 2. 7. 1 басты кейіпкерге автордың қатынасын анықтау; 5. 2. 8. 1 мұғалімнің көмегімен көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына (гипербола, эпитет, теңеу, аллегория, параллелизм) талдау жасау; 5. 2. 9. 1 шығармашылық жұмыстарды (ертегі, әңгіме, тірек сөздердің және иллюстрациялардың көмегімен әдеби тақырыптарға шағын шығармалар) жазу
Бағалау және салыстыру
5. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыпқа сәйкестік тұрғысынан бағалау

2) 6 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Мифы народов мира
Устная литература и фольклор. Исторические песни "Восстание Восеъ". Чужеземец. Образцы загадок и четверостишия.
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая свое мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, оценивая поступки главных героев
2 четверть
Литературная поэтическая сказка
1. Унсурулмаоли Кайковус. Глава из "Кобуснаме"
2. Н. Ганджави. поэма "Хайр и Шар"
3. Мухаммад Газоли. Рассказы из "Насихат-ул-мулук" Мухаммед Авфи Бухорои. Рассказ из "Джоме-ул-хикоет".
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно) содержание произведения небольшой эпической или драматической формы, выражая свое мнение о героях и событиях;
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять их роль в сюжете произведения;
6.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных героев эпизоды драматических и прозаических произведений;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
Оценка и сравнительный анализ
6.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике и проблематике
3 четверть
Нравственный выбор человека
1. Х. Шерози. "Корабль судьбы", "Послания друга", "Не беспокойся".
2. З.М. Восифи. Рассказы из "Бадое-ул-вакое".
3. Ш. Бухорои. Лирика "Из- за трудности передо мной открылись жалобы на сердце", "Слезы моих глаз больше воды родника".
4. А. Дониш. Отрывок из "Наводир-ул-вакое"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.4.1 составлять простой последовательный план
Анализ и интерпретация
6.2.1.1 определять жанр и его признаки (рассказ, повесть, пьеса-сказка);
6.2.2.1 определять основную мысль произведения, опираясь на его структурные элементы;
6.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных героев эпизоды драматических и прозаических произведений;
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям;
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы);
6.2.9.1 писать творческие работы (мифы, рассказы, мини-сочинения на литературные темы, сравнительные характеристики), выражая свое понимание прочитанного, используя изобразительные средства языка
Оценка и сравнительный анализ
6.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, объясняя сходства и различия (план сравнительной характеристики) при поддержке учителя
4 четверть
Сказочные и мифологические элементы в литературных произведениях
А. Лохути. Разбор стихов "Родина", "Ненужное рабство". М. Ауезов. Отрывок из романа "Абай"
Понимание и ответы на вопросы
6.1.1.1 понимать термины: художественный мир, миф, мифический герой, мифологический образ, рассказ, повесть, пьеса-сказка, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, олицетворение, риторические фигуры, антитеза, перифраз, эпос, лирика, драма как роды литературы;
6.1.2.1 иметь общее представление о художественном произведении, понимать главную и второстепенную информацию;
6.1.3.1 читать наизусть выразительно фрагменты текстов (поэтических, прозаических, драматических);
6.1.4.1 составлять простой цитатный план;
6.1.6.1 давать развернутый ответ на вопрос
Анализ и интерпретация
6.2.5.1 характеризовать героев, используя план и цитаты из текста;
6.2.6.1 анализировать художественное пространство и время и оформлять свое представление в рисунках, схемах, кластерах;
6.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям
6.2.8.1 анализировать изобразительные средства (метафоры, олицетворения) и фигуры поэтического синтаксиса (риторические вопросы, обращения, восклицания, антитезы, перифразы)
Оценка и сравнительный анализ
6.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты раскрытия темы, уместности цитирования

2) 6-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әлем халықтарының мифтері
Ауыз әдебиеті және фольклор. Тарихи әндер "Восеъ көтерілісі". Жатжұрттық. Төртшумақты өлеңдер мен жұмбақтар үлгісі.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма; 6. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну; 6. 1. 3. 1 мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу; 6. 1. 5. 1 шағын эпикалық немесе драмалық шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып шағын эпикалық немесе драмалық түрде мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру
Талдау және интерпретация
6. 2. 1. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау; 6. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементтерін бөлу, олардың шығарма сюжетіндегі рөлін түсіндіру; 6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаннан өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (аңыз-әңгімелер, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар) жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 1. 1 басты кейіпкерлердің іс-әрекеттерін бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Әдеби поэтикалық ертегі
1.Унсурулмаоли Кайковус "Кобуснамеден" тарау. 2. Н. Ганджави "Хайр және Шар" поэмасы 3. Мухаммад Газоли "Насихат-ул-мулук" шығармасынан әңгімелер. Мухаммед Авфи Бухорои "Джоме-ул-хикоет" шығармасынан әңгімелер.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма; 6. 1. 3. 1 мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу; 6. 1. 5. 1 шағын эпикалық немесе драмалық шығарманың қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып шағын эпикалық немесе драмалық түрде мазмұнын (қысқа, толық) айтып беру; 6. 1. 6. 1 сұраққа толық жауап беру
Талдау және интерпретация
6. 2. 2. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау; 6. 2. 3. 1 шығарма мәтінінен композиция элементтерін бөлу, олардың шығарма сюжетіндегі рөлін түсіндіру; 6. 2. 4. 1 драмалық және прозалық шығармалардың басты кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау
Бағалау және салыстыру
6. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
3-тоқсан
Адамның адамгершілік таңдауы
1.Х. Шерози "Тағдыр кемесі", "Дос жолдауы", "Алаң болма". 2. З.М. Восифи "Бадое-ул-вакое" шығармасынан әңгімелер. 3. Ш. Бухорои "Дил забони шиква пеши ман зи сахт? боз кард", "Кавсар ?арифи чашми тари ман намешавад" лирикалары. 4. А. Дониш "Наводир-ул-вакое" шығармасынан үзінді.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 4. 1 қарапайым дәйекті жоспар құру
Талдау және интерпретация
6. 2. 1. 1 жанрды және оның (әңгіме, хикаят, ертегі-пьеса) белгілерін анықтау; 6. 2. 2. 1 құрылымдық элементтеріне сүйене отырып шығармадағы негізгі ойды анықтау; 6. 2. 4. 1 драмалық және прозалық шығармалардың басты кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 6. 1 көркем кеңістікті талдау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 6. 2. 8. 1 бейнелеу құралдарын (метафора, кейіптеу) және поэтикалық синтаксис пішіндерін (риторикалық сұрақ, қаратпа сөз, лептеу, антитезр, перифраза) талдау; 6. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығаннан өз түсінігін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (аңыз-әңгіме, әдеби тақырыптарға шағын шығарма, салыстырмалы сипаттамалар) жазу
Бағалау және салыстыру
6. 3. 2. 1 мұғалімнің қолдауымен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіре отырып, (салыстырмалы мінездеме жоспары) көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
4-тоқсан
Әдеби шығармалардағы ертегі және мифологиялық элементтер
А. Лохути "Отан", "Керек емес құлшылық" өлеңдерін талдау. М. Әуезов "Абай" романынан үзінді.
Түсіну және жауап беру
6. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: көркемдік әлемі, миф, мифологиялық батыр, мифологиялық бейне, әңгіме, повесть, пьеса-ертегі, афиша, ремарка, портрет, пейзаж, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитеза, перифраз, эпос, лирика, әдебиет түріндегі драма; 6. 1. 2. 1 көркем шығарма туралы жалпы түсінік, басты және екінші кезектегі ақпаратты түсіну; 6. 1. 3. 1мәтін фрагменттерін (поэтикалық, прозалық, драмалық) мәнерлеп жатқа оқу; 6. 1. 4. 1 қарапайым дәйекті жоспар құру; 6. 1. 6. 1 сұраққа кең түрде жауап беру
Талдау және интерпретация
6. 2. 5. 1 жоспар мен мәтіндегі цитаталарын қолданып кейіпкерлерге мінездеме жасау; 6. 2. 6. 1 көркем кеңістікті талдау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер түрінде ұсыну; 6. 2. 7. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 6. 2. 8. 1 бейнелеу құралдарын (метафора, кейіптеу) және поэтикалық синтаксис пішіндерін (риторикалық сұрақ, қаратпа сөз, лептеу, антитез, перифраза) талдау
Бағалау және салыстыру
6. 4. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толық ашылуы, дәйексөздің реттілігі тұрғысынан, бағалау

3) 7 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Притчи и легенды в литературе
1. А. Фирдауси. Поэма "Кова ва Заххок", Нравоучение Фирдауси
2. Н.А. Самарканды. Рассказ "Жизнь Саъди Салмон" из книги "Четыре статьи"
3. Дж. Балхи. Рассказы "Медведь и глупец", "Лекарь и больной".
4. К. Худжанди. "Чужеземец", стихотворение "Преданный друг"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа;
7.1.4.1 составлять сложный план;
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
Анализ и интерпретация
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о поступках героев;
7.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных и второстепенных героев эпизоды прозаических, драматических и лирических произведений;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста
Оценка и сравнительный анализ
7.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, выражая мнение о героях и событиях
2 четверть
Человек и природа
1. А. Джами. Рассказы из "Бахористон", "Силсилат-уз-захаб".
2. Х.В. Кошифи. Рассказы "Воробей и ворон", "Цапля", "Выдумки обезьян".
3. С. Насафи. "Воспоминание", "Драгоценность", "Бахориет"
4. А. Кунанбаев. стихотворение "Неожиданность", "Расходуй обдуманно".
Понимание и ответы на вопросы
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о поступках героев;
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять свое представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм); жанра;
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем) c использованием изобразительных средств языка, выражая свое отношение к прочитанному
Оценка и сравнительный анализ
7.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру
3 четверть
Сатира и юмор в литературе
1. Х. Юсуфи. "Любовь к Родине", "Родина".
2. Б. Рахимзода. "Учитель", "Мой великий народ".
3. А. Шукухи. "Мы сторонники мира", "Уважение к старшим".
4. Л. Шерали. "Маме", "Потерянный язык"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.1.1 понимать термины: притча, легенда, баллада, басня, литературное направление, классицизм, фантастический рассказ, комедия, фэнтези, сатира, юмор, гротеск, сарказм, ирония, художественная деталь, лирический герой, ритм и рифма, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора;
7.1.2.1 понимать художественное произведение в деталях, включая известную и неизвестную информацию;
7.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты произведения, связанные с характеристикой лирического героя и/или образа-персонажа;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая свое мнение о героях и событиях;
7.1.6.1 обсуждать и принимать быстрое и правильное решение в диалоге с использованием художественных, эмоционально-экспрессивных слов, пословиц и словосочетаний в соответствии с коммуникативной ситуацией
Анализ и интерпретация
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.6.1 анализировать сюжет и композицию, художественные образы и оформлять свое представление в таблицах, схемах, кластерах, презентациях;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.8.1 анализировать изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса в художественном тексте (аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры), основные приемы комического (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм) жанра
Оценка и сравнительный анализ
7.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов
4 четверть
Мораль, этика, ценности
1. Ю. Баласагуни. Тема и содержание "Құтадғу билик". Результаты некоторых советов.
2. Х.А. Яссави. Фольклор и творчество тюркоязычных народов.
3. А. Тажибаев. "Дождь", "Издалека", "Любимая".
4. Х. Бекхожин. "Ветер", "Домбра", "Для таджикского друга"
Понимание и ответы на вопросы
7.1.4.1 составлять сложный план;
7.1.5.1 пересказывать (кратко, подробно, выборочно) содержание произведения или отрывка, выражая свое мнение о героях и событиях
Анализ и интерпретация
7.2.1.1 определять жанр и его признаки (притча, баллада, басня, легенда, комедия, лирическое стихотворение, фэнтези, фантастический рассказ);
7.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять роль эпиграфа и его смысл;
7.2.4.1 анализировать важные для характеристики главных и второстепенных героев эпизоды прозаических, драматических и лирических произведений;
7.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе деталей и цитата из текста;
7.2.7.1 определять отношение автора к главным и второстепенным героям, аргументируя свою позицию;
7.2.9.1 писать творческие работы (сочинения, притча, отзыв, репортаж, интервью с литературным героем) c использованием изобразительных средств языка, выражая свое отношение к прочитанному
Оценка и сравнительный анализ

3) 7-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Әдебиеттегі аңыздар мен нақылдар
1.А. Фирдауси "Кова ва Заххок" поэмасы,
Фирдауси насихаттары. 2. Н.А. Самарканды "Төрт мақала" кітабынан "Саъди Салмон өмірі" әңгімесі. 3. Дж. Балхи "Аю мен ақымақ", "Емші мен науқас" әңгімелері. 4. К. Худжанди "Жатжұрттық", "Адал дос" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора; 7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда, көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну; 7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесінің сипаттамасымен дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 7. 1. 4. 1 күрделі жоспар құру; 7. 1. 6. 1 коммуникативті жағдайға сәйкес көркем, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтелдер мен сөз тіркестерін қолдана отырып, диалогта тез және дұрыс шешім қабылдау және талқылау
Талдау және интерпретация
7. 2. 2. 1 кейіпкердің іс-әрекеті туралы өз пікірін айта отырып, шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 7. 2. 4. 1 драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың басты және қосалқы кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау
Бағалау және салыстыру
7. 3. 1. 1 кейікерлер мен оқиғалар туралы пікірін білдіре отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Адам және табиғат
1. А.Джами "Бахористон", "Силсилат-уз-захаб" шығармаларынан әңгімелер. 2. Х.В. Кошифи "Торғай және келес", "Құтан", "Маймылдың істері" әңгімелері. 3. С. Насафи "Еске алу", "Құндылық", "Бахориет" 4. А. Құнанбаев "Интизораш набуди асло", "Бо дили хеш сарфакори кун" өлеңдері
Түсіну және жауап беру
7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесін сипаттайтын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
7. 2. 1. 1 жанрды және оның белгілерін (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) анықтау; 7. 2. 2. 1 кейіпкердің іс-әрекеті туралы өз пікірін айта отырып, шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 7. 2. 3. 1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау; 7. 2. 6. 1 сюжет пен композицияға талдау жасау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер, презентация түрінде ұсыну; 7. 2. 8. 1 көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына және поэтикалық синтаксис пішіндеріне (аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора), комедияның негізгі түрлерін (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ) талдау; 7. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, оқығанына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат)
Бағалау және салыстыру
7. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) салғастыру
3-тоқсан
Әдебиеттегі сатира және әзіл-сықақ
1. Х. Юсуфи "Отанға махаббат", "Отан". 2. Б. Рахимзода "Мұғалім", "Менің ұлы халқым". 3. А. Шукухи "Біз бейбітшілік жағындамыз", "Үлкендерге құрмет". 4. Л. Шерали "Анама", "Жоғалған тіл"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: астарлы әңгіме, аңыз, баллада, мысал, әдеби бағыт, классицизм, фантастикалық әңгіме, комедия, фэнтези, сатира, әзіл-оспақ, гротеск, сарказм, ирония, көркем бөлшегі, лирикалық кейіпкер, ырғақ және рифм, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора; 7. 1. 2. 1 белгілі және белгісіз ақпараттарды қосқанда, көркем шығармаларды егжей-тегжейлі түсіну; 7. 1. 3. 1 лирикалық кейіпкер және/немесе кейіпкер бейнесін сипаттайтын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 7. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру; 7. 1. 6. 1 коммуникативті жағдайға сәйкес көркем, эмоционалды-экспрессивті сөздерді, мақал-мәтелдер мен сөз тіркестерін қолдана отырып, диалогта тез және дұрыс шешім қабылдау және талқылау
Талдау және интерпретация
7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау; 7. 2. 6. 1 сюжет пен композицияға талдау жасау және өзіндік елестетуін сурет, схема, кластер, презентация түрінде ұсыну; 7. 2. 7. 1 өз позициясына дәлел келтіріп, басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 7. 2. 8. 1 көркем мәтіндегі бейнелеу құралдарына және поэтикалық синтаксис пішіндеріне (аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора), комедияның негізгі түрлерін (сатира, юмор, гротеск, ирония, сарказм, әзіл-сықақ) талдау
Бағалау және салыстыру
7. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарын сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
4-тоқсан
Мораль, этика, құндылық
1. Ж. Баласағұн "Құтадғу білік" тақырыбы және мазмұны. Кейбір кеңестердің қорытындысы. 2. Х.А. Яссауи. Түркі тілді халықтардың фольклоры және шығармашылығы. 3. Ә. Тәжібаев "Жаңбыр", "Алыстан", "Сүйіктім". 4. Қ. Бекқожин "Жел", "Домбыра", "Тәжік досыма"
Түсіну және жауап беру
7. 1. 4. 1 күрделі жоспар құру; 7. 1. 5. 1 шығарманың немесе үзіндінің қаһармандары мен оқиғасы туралы өз пікірін білдіре отырып мазмұнын (қысқа, толық, ішінара) айтып беру;
Талдау және интерпретация
7. 2. 1. 1 жанрды және оның (астарлы әңгіме, баллада, аңыз әңгіме, аңыз, комедия, лирикалық өлең, фэнтези, қиял-ғажайып әңгіме) белгілерін анықтау; 7. 2. 3. 1 эпиграф рөлін және оның мәнін түсіндіру шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 7. 2. 4. 1 драмалық, прозалық және лирикалық шығармалардың басты және қосалқы кейіпкерлерінің мінездемелері үшін маңызды эпизодтарына талдау жасау; 7. 2. 5. 1 мәтіндегі цитаталар мен детальдарды қолданып шығарма кейіпкерлеріне мінездеме жасау; 7. 2. 7. 1 өз позициясына дәлел келтіріп, басты және қосалқы кейіпкерлерге автордың қатынасын анықтау; 7. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдаланып, оқығанына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (шығарма, мысал, пікір, әдеби кейіпкермен репортаж, сұхбат) жазу
Бағалау және салыстыру

7. 3. 4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, уместности цитирования, композиционного единства
4) 8 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Дети и взрослые
1. "Авесто", "Дерево Ассурик", "Подвиг Ардашера Бобакона", "Памятник Зариров".
2. А. Рудаки. Ода "Жалоба о старости", "История вина".
3. А. Фирдауси. Эпоси "Шохнаме", "Рустам и Сухраб", "Борьба Рустама с Исфандияром".
4. А. Сино. "Ал-конун", "Китоб–уш-шифо", "Донишнома".
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм;
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный последовательный план;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилии
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора
2 четверть
Любовь и честь
1. А. Туси. "Лугати форс", "Гаршоспнома".
2. У. Кайковус. "Кабуснаме", раздели "Право детей" и "Гость и гостеприимство".
3. Н. Хусрав. "Зод-ул-мусофирин", "Джамеъ-ул-хикматайн", "Сафарнома".
4. О. Хайям. Тема и содержание "Наврузнаме".
Понимание и ответы на вопросы
8.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, различать открытую и скрытую (подтекст) информацию;
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая свое мнение о проблематике;
8.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, объяснять значение вставных эпизодов;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии) с использованием изобразительных средств, выражая отношение к герою, его поступкам
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства
3 четверть
Сатира и юмор

7. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі тұрғысынан бағалау
4) 8-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Балалар мен ересектер
1. "Авесто", "Ассурик ағашы", "Ардашер Бобакон ерлігі", "Зариров ескерткіші". 2. А. Рудаки "Кәрілік туралы шағым" мадақ жыры, "Модари май". 3. А. Фирдауси "Шохнаме", "Рустам мен Сухраб", "Исфандияр мен Рустамның күресі" дастандары. 4. А. Сино "Ал-конун", "Китоб–уш-шифо", "Донишнома"
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм; 8. 1. 2. 1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату; 8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 8. 1. 4. 1 күрделі дәйекті жоспар құру; 8. 1. 5. 1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру; 8. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
8. 2. 2. 1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 8. 2. 3. 1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 8. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне, олардың әрекетіне, мінез-құлқына, аты мен тегінің мәніне мінездеме беру
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 өз көзқарасын қорғап, кейіпкерлердің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Махаббат және ар-намыс
1. А. Туси "Лугати форс", "Гаршоспнома". 2. У. Кайковус "Кабуснаме", "Бала құқығы" және "Қонақ және қонақжайлылық" бөлімдері. 3. Н. Хусрав "Зод-ул-мусофирин", "Джамеъ-ул-хикматайн", "Сафарнома". 4. О. Хайям "Наврузнаме" тақырыбы және мазмұны
Түсіну және жауап беру
8. 1. 2. 1 көркем шығарманы түсіну, сыни ойлау, ашық және жасырын (сөздің астары) ақпараттарды ажырату; 8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
8. 2. 1. 1 жанрды және оның белгілерін (трагедия, комедия, поэма) анықтау; 8. 2. 2. 1 мәселелер туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 8. 2. 3. 1 қойылған эпизод мәнін түсіндіру, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 8. 2. 6. 1 образдар жүйесін, хронотопты, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 8. 2. 7. 1 кейіпкерге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық сипаттама беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішін, антитез, перифраза инверсия, анафора, градация), әдеби тәсілдеріне (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау; 8. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарын пайдалана отырып, кейіпкерлерге, оның іс-әрекеттеріне өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстар (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер) жазу
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 өнердің әр түріндегі образдар жасау тәсілдерінің ерекшелігін сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Сатира және әзіл-сықақ

1. С. Газнави. "Наука укращения человека" "Дом Лукмана".
2. Абумаолии Насрулло. "Калила и Димна", глава "Ворона и савы".
3. Фаромарз ибн Худодод. Книга "Хитрый Самак", Эпос "Самак и его приключение".
4. Анварии Абаверди. "Сборник", ода "Слезы Хуросана"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.1.1 понимать термины: романтизм и реализм как литературные направления, исторический образ (персонаж), трагедия, комедия, поэма, символ, психологический параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиография;
8.1.5.1 пересказывать содержание произведения или отрывка, используя разные приемы цитирования;
8.1.6.1 давать аргументированный ответ на проблемный вопрос, используя цитаты
Анализ и интерпретация
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.5.1 характеризовать героев произведения, их поступки, мотивы поведения, значение имен и фамилии;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм)
Оценка и сравнительный анализ
8.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя специфические средства создания образов в разных видах искусства;
8.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры
4 четверть
Мечты и реальность
1. Ф.А. Нишопури. "Азия", "Рассказ" и рассказы из "Тазкират-ул-авлие"
2. Х. Шервони "Сборник", басня "Тухфат-ул-ирокайн"
3. Теория литературы. Искусство "Вопросы и ответы". Идея и содержание искусство "Вопросы и ответы".
4. Н. Ганжави. Эпос "Хамса", содержание эпоса "Искардарнаме"
Понимание и ответы на вопросы
8.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, отражающие тематику произведения;
8.1.4.1 составлять сложный последовательный план
Анализ и интерпретация
8.2.1.1 определять жанр и его признаки (трагедия, комедия, поэма);
8.2.4.1 анализировать эпизоды произведений, объяснять их связь с проблематикой и роль в развитии сюжета;
8.2.6.1 анализировать систему образов, хронотоп, структуру произведения и оформлять свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
8.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям;
8.2.8.1 анализировать способы авторской характеристики героев, изобразительные средства, в том числе звукопись и цветопись, фигуры поэтического синтаксиса (риторические фигуры, антитезы, перифразы инверсии, анафоры, градацию), литературные приемы (символ, психологический параллелизм, автобиографизм);
8.2.9.1 писать творческие работы (письмо литературному герою, сценарии) с использованием изобразительных средств, выражая отношение к герою, его поступкам
Оценка и сравнительный анализ
8.3.1.1 участвовать в обсуждении произведения, отстаивая свою точку зрения, оценивая поведение, поступки героев, позицию автора;
8.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного единства и фактологической точности

1. С. Газнави "Илм чомаи пок" "Лукманның үйі", 2. Абумаолии Насрулло "Калила және Димна", "Қарға мен үкі" тарауы. 3. Фаромарз ибн Худодод "Қу Самак" кітабы, "Самак және оның бастан кешкендері" дастаны. 4. Анварии Абаверди "Жинақ", "Хуросанның көз жасы" мадақ өлеңі
Түсіну және жауап беру
8. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: романтизм және реализм сияқты әдеби бағыттар, тарихи бейне бойынша (кейіпкер), трагедия, комедия, поэма, символ, психологиялық параллелизм, афоризм, эпиграф, прототип, автобиографизм; 8. 1. 5. 1 дәйексөздің түрлі тәсілдерін пайдалана отырып шығарманың немесе үзіндінің мазмұнын айтып беру; 8. 1. 6. 1 проблемалық сұраққа дәйексөзді пайдаланып дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
8. 2. 4. 1 шығарма эпизодтарына талдау жасау, олардың сюжеттің дамуындағы рөлін және проблемалармен; 8. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне, олардың әрекетіне, мінез-құлқына, аты мен тегінің мәніне мінездеме беру; 8. 2. 6. 1 образдар жүйесін, хронотопты, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 8. 2. 7. 1 кейіпкерге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық мінездеме беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішін, антитез, перифраза инверсия, анафора, градация), әдеби тәсілдеріне (символ, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау;
Бағалау және салыстыру
8. 3. 2. 1 өнердің әр түріндегі образдар жасау тәсілдерінің ерекшелігін сипаттай отырып, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру; 8. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшелікте рін ескере отырып, салғастыру
4-тоқсан
Армандар және шындық
1. Ф.А. Нишопури. "Азия", "Әңгіме" және "Тазкират-ул-авлие" шығармасынан әңгімелер. 2. Х. Шервони "Жинақ", "Тухфат-ул-ирокайн" мысалы. 3. Әдебиет теориясы. "Сұрақтар мен жауаптар" өнері "Сұрақтар мен жауаптар" өнерінің идеясы және мазмұны. 4. Н. Ганжави "Хамса" дастаны, "Искардарнаме" дастанының мазмұны
Түсіну және жауап беру
8. 1. 3. 1 шығарманың тақырыбын айқындатын дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 8. 1. 4. 1 күрделі дәйекті жоспар құру
Талдау және интерпретация
8. 2. 1. 1 жанрды және оның белгілерін (трагедия, комедия, поэма) анықтау; 8. 2. 4. 1 сюжет дамуының рөлі және олардың мәселелермен байланысын түсіндіру, шығарма эпизодына талдау жасау; 8. 2. 6. 1 бейне жүйесіне талдау жасау, хронотоп, шығарманың құрылымын және ақпаратты қысқартудың әр түрлі тәсілдер көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) безендіру; 8. 2. 7. 1 кейіпкерге авторлық қатынаспен қараудың түрлерін анықтау; 8. 2. 8. 1 кейіпкерлерге авторлық сипаттама беру тәсілдеріне, бейнелеу құралдарына, поэтикалық синтаксис пішіндеріне (риторикалық пішіндер, антитездер, перифразалар инверсиялар, анафоралар, градациялар), әдеби тәсілдеріне (символдар, психологиялық параллелизм, өмірбаян) талдау жасау; 8. 2. 9. 1 тілдің бейнелеу құралдарынпайдалана отырып, кейіпкерлерге, оның іс-қылықтарына өз пікірін білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды жазу (әдеби кейіпкерге хат, сценарийлер)
Бағалау және салыстыру
8. 3. 1. 1 өз көзқарастарын қорғап, кейіпкерлердің мінез-құлықтары мен іс-әрекеттерін, автордың позициясын бағалай отырып, шығармаларды талдауға қатысу; 8. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық бірлігі мен фактологиялық дәлдік тұрғысынан бағалау

5) 9 класс:
Тема
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Странности любви
1. С. Шерози. Язык и произношение "Бустан" и "Гулистан"
2. Дж. Балхи. "Басня о культуре", рассказ "Продавец и попугай"
3. А.Х. Дехлави. "Хамса", эпосы "Дувалрони и Хизрхан".
4. М.А. Бухорои. "Лубоб-ул-албоб", "Джоме-ул-хикоят".
5. Ибн Ямин. "За пол ячменя не купят".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета;
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
Анализ и интерпретация
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.1.1 участвовать в обсуждении произведений с учетом различных мнений, давать оценку актуальным вопросам в произведении, разъяснять свою позицию
2 четверть
Тема маленького человека
1. У. Закони. "Кошка и мишка". Тезис "Десять разделов".
2. Х. Шерози. Проза "Не горюй", "Ораторы"
3. К. Худжанди. "Чужеземец", художественная проза К. Худжанди. 4. А. Джоми. "Семь цветов радуги", "Бахористон", "Мудрость Искандера"
Понимание и ответы на вопросы
9.1.2.1 понимать художественное произведение, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах);
9.2.2.1 определять тему и идею произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
9.2.3.1 выделять в тексте произведения элементы композиции, различать виды композиции, объяснять значение лирических отступлений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы
3 четверть
Сатира общества

5) 9-сынып:
Тақырып
Оқылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Махаббат тауқыметі
1. С. Шерози "Бустан" мен "Гулистан" тілі және айтылуы. 2. Дж. Балхи "Мәдениет туралы мысал", "Саудагер және тотықұс" әңгімесі. 3. А.Х. Дехлави "Хамса", "Дувалрони және Хизрхан" дастандары. 4. М.А. Бухорои "Лубоб-ул-албоб", "Джоме-ул-хикоят". 5. Ибн Ямин "Ба ними чав нахаранд"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм; 9. 1. 2. 1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру; 9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 9. 1. 5. 1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманы мазмұндау; 9. 1. 6. 1 дереккөздерге сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
9. 2. 2. 1 өз позициясына дәлел келтіріп және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 9. 2. 3. 1 лирикалық ауытқулардың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 9. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынас негізінде мінездеме беру; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішіндер, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
9. 3. 1. 1 әртүрлі пікірлерді ескеріп, шығармадағы өзекті мәселелерге баға беріп, өз ұстанымын түсіндіре отырып шығармаларды талқылауға қатысу
2-тоқсан
Кішкентай адам тақырыбы
1. У. Закони "Тышқан мен мысық". "Он бөлім" тезисі. 2. Х. Шерози "Қайғырма" прозасы, "Ораторлар". 3. К. Худжанди "Жатжұрттық", К. Худжандидің көркем прозасы. 4. А. Джоми "Хафт авранг", "Бахористон", "Ескендірдің даналығы"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 2. 1 көркем шығармаларды түсіну, сыни ойлау, оқылған немесе тыңдалғанға өз көзқарасын білдіру; 9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу
Талдау және интерпретация
9. 2. 1. 1 жанрды және оның (сонет, роман, хаттардағы роман) белгілерін анықтау; 9. 2. 2. 1 өз позициясына дәлел келтіріп және өзектілігі туралы өз пікірін айта отырып шығарманың тақырыбын және идеясын анықтау; 9. 2. 3. 1 лирикалық ауытқулардың мәнін түсіндіру, композиция түрлерін ажырату, шығарма мәтінінен композиция элементін бөлу; 9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішін, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау; 9. 2. 9. 1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармаларың экрандалуына) жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап, жеке авторлық тәсілдерді анықтап, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру
3-тоқсан
Қоғам сатирасы

1. А. Навои. Сборник стихов А. Навои. "Тухфат-ул-афкор", "Возможности подростков".
2. Х.В. Кошифи. "Поведение Мухсина", "Анвории Сухайли".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.1.1 понимать термины: жанр, сонет, роман, лирическое отступление, типизация, психологизм, внутренний монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм;
9.1.5.1 пересказывать содержание произведения, используя разные приемы пересказа, творчески переосмысливая развитие сюжета;
9.1.6.1 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос со ссылкой на источники
Анализ и интерпретация
9.2.4.1 анализировать важные для определения конфликта в произведении эпизоды, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.5.1 характеризовать героев произведения на основе их социальных и межличностных отношений;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.2.1 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в средствах создания образов, выделяя индивидуальные авторские приемы;
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, объясняя позицию авторов
4 четверть
Тайны человеческой души
1. К. Бинои. Эпос "Бехруза и Бахрама", научно-литературное наследство поэта.
2. Б. Хилоли. "Царь и бродяга", эпос "Лейли и Маджнун".
3. З.М. Восифи. "Бадое-ул-вакое", распространение науки и искусство. Советы ученого.
4. З. Нахшаби "Тутинома", "Куллиет и джузиет", "Лаззат-ун-нисо".
Понимание и ответы на вопросы
9.1.3.1 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой произведения;
9.1.4.1 составлять тезисный план
Анализ и интерпретация
9.2.1.1 определять жанр и его признаки (сонет, роман, роман в письмах);
9.2.4.1 анализировать важные для определения конфликта в произведении эпизоды, объяснять связь с другими эпизодами;
9.2.6.1 анализировать художественный мир произведения, оформляя свое представление с помощью различных способов свертывания информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, ПОПС-формулы, диаграммы);
9.2.7.1 определять способы выражения авторского отношения к героям и изображаемым событиям;
9.2.8.1 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса (эпитеты, сравнения метафоры, олицетворения, риторические фигуры, антитезы, перифразы аллитерации, ассонансы, аллегории, инверсии, анафоры, градацию, парцелляцию);
9.2.9.1 писать сочинения на литературные и свободные темы, рецензии (на спектакли и/или экранизации произведения)
Оценка и сравнительный анализ
9.3.3.1 сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, русской, казахской и мировой литературы, близкие по тематике/ проблематике/ жанру с учетом особенностей национальной культуры, объясняя позицию авторов
9.3.4.1 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности
Приложение 3 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 31 октября 2023 года № 328
Приложение 48 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399

1. А. Навои өлеңдерінің жинағы. "Тухфат-ул-афкор", "Жеткіншектер мүмкіндіктері". 2. Х.В. Кошифи "Мухсиннің мінез-құлқы", "Анвории Сухайли"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 1. 1 терминдерді түсіну: жанр, сонет, роман, лирикалық шегініс, типтеу, психологизм, ішкі монолог, оксюморон, хронотоп, градация, парцелляция, афоризм; 9. 1. 5. 1 сюжеттің дамуын шығармашыл түрде ойлап, әңгімелеудің түрлі тәсілдерін пайдаланып шығарманың мазмұндау; 9. 1. 6. 1 дереккөздерге сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа кең түрде дәлелді жауап беру
Талдау және интерпретация
9. 2. 4. 1 шығармадағы шиеленісті анықтауда маңызды эпизодтарға талдау жасау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру; 9. 2. 5. 1 шығарма кейіпкерлеріне әлеуметтік және тұлғааралық қарым-қатынас негізінде мінездеме беру; 9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішін, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау
Бағалау және салыстыру
9. 3. 2. 1 образдар жасау тәсілдеріндегі ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттап, жеке авторлық тәсілдерді анықтап, көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындылармен салыстыру; 9. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салғастыру
4-тоқсан
Адам жанының құпиялары
1. К. Бинои "Бехруза мен Бахрам" дастаны, ақынның ғылыми-әдеби мұрасы. 2. Б. Хилоли "Патша мен қаңғыбас", "Лейлі мен Мәжнүн" дастаны. 3. З.М. Восифи "Бадое-ул-вакое", өнер мен ғылымды тарату. Ғалым кеңестері. 4. З. Нахшаби "Тутинома", "Куллиет и джузиет", "Лаззат-ун-нисо"
Түсіну және жауап беру
9. 1. 3. 1 шығарманың проблемаларына байланысты дәйексөзді өз бетімен тауып, үзіндіні мәнерлеп жатқа оқу; 9. 1. 4. 1 тезисті жоспар құру
Талдау және интерпретация
9. 2. 1. 1 жанрды және оның (сонет, роман, хаттардағы роман) белгілерін анықтау; 9. 2. 4. 1 шығармадағы шиеленісті анықтауда маңызды эпизодтарға талдау жасау, басқа эпизодтармен байланысын түсіндіру; 9. 2. 6. 1 туындының көркемдік әлемін, шығарманың құрылымын талдау және өз елестетуін ақпаратты қысқартудың әртүрлі тәсілдері көмегімен (сызбалар, кестелер, интеллект-карталар, ментальды карталар, ПОПС-формулалар, диаграммалар) ұсыну; 9. 2. 7. 1 кейіпкерге және оқиғаны суреттеуге автор қатынасын білдіру тәсілдерін анықтау; 9. 2. 8. 1 бейнелерді жасау құралдары мен тәсілдеріне, бейнелеу құралдары мен поэтикалық синтаксис пішіндеріне (эпитет, метафора, кейіптеу, риторикалық пішін, антитез, перифраза, аллитерация, ассонанс, аллегория, инверсия, анафора, градация, парцелляция) талдау жасау; 9. 2. 9. 1 әдеби және еркін тақырыптарға шығарма және пікір (спектакльдерге және/немесе шығармаларың экрандалуына) жазу
Бағалау және салыстыру
9. 3. 3. 1 тақырыбы мен көтерген мәселелері, жанры ұқсас тәжік, орыс, қазақ және әлем әдебиеті шығармаларын (немесе үзінділерін) ұлттық мәдениет ерекшеліктерін ескеріп, авторлардың ұстанымын түсіндіре отырып, салғастыру; 9. 3. 4. 1 ауызша және жазбаша пікірлерді (өзінің, сыныптастарының) тақырыптың толықтығы мен тереңдігі, дәйексөз орындылығы, композициялық және стилдік бірлігі мен фактологиялық дәлдігі тұрғысынан бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 31 қазандағы
№ 328 бұйрығына
1-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
48-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с нерусским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Учебная программа по учебному предмету "Русский язык и литература" способствует становлению мировоззрения обучающегося, дает возможность пользоваться информацией различных сфер: социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной; помогает ориентироваться в общемировом образовательном пространстве.
3. Целью обучения учебному предмету "Русский язык и литература" является совершенствование навыков речевой деятельности, основанных на владении системой разноуровневых языковых средств, соблюдении правили норм русского литературного языка, правил речевого этикета, что способствует развитию функциональной грамотности обучающихся.
4. Учебная программа направлена на развитие всех видов речевой деятельности: аудирования, говорения, чтения и письма.
5. По окончании основной средней школы обучающиеся должны свободно владеть языком на уровнеВ2 (продвинутый уровень) согласно CEFR – Общеевропейской системы оценки уровня владения иностранным языком.
6. Задачами учебного предмета "Русский язык и литература" являются:
1) развитие навыков слушания, говорения, чтения, письма, необходимых для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-технической, учебно-профессиональной сферах жизни;
2) формирование знаний о единицах языковой системы, правилах их сочетания, функционирования, навыков и умений конструирования синтаксических структур в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формирование и развитие навыков мышления высокого порядка, направленных на анализ, синтез, оценку, интерпретацию полученной информации;
4) формирование навыка поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, переработки прочитанной информации;
5) развитие навыков анализа произведений разной жанровой природы, аргументированного формулирования своего отношения к прочитанному; темы, идеи и особенностей композиции, сюжета произведения, языковых особенностей произведения, ключевых эпизодов, действий и поступков героев; особенностей стиля писателя; сравнения их с произведениями мировой литературы и произведениями других видов искусства;

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу бағдарламасы білім алушы дүниетанымының қалыптасуына, әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларының ақпаратын қолдануға жағдай жасайды; әлемдік білім беру кеңістігінде бағыт-бағдар табуға көмектеседі.
3. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнін оқытудың мақсаты білім алушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін әртүрлі деңгейлі тілдік құралдар жүйесін меңгеруге, орыс әдеби тілінің ережелерін, сөйлеу этикетінің ережелерін сақтауға негізделген тілдік қызмет дағдыларын жетілдіру болып табылады
4. Оқу бағдарламасы сөйлеу әрекетінің барлық түрлерін: тыңдалым, айтылым, оқылым және жазылымды дамытуға бағытталған.
5. Негізгі орта мектепті бітіргеннен кейін білім алушылар CEFR - шет тілін меңгеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесіне сәйкес тілді B2 (ілгері деңгей) деңгейінде еркін меңгеруі қажет.
6. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің міндеттері:
1) өмірдің әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, ғылыми-техникалық, оқу-кәсіптік салаларында қарым-қатынас жасау үшін қажетті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) тілдік жүйенің бірліктері, олардың сәйкестік ережелері, қызмет етуі, орыс тілі нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік құрылымын құрастыру дағдылары мен біліктері туралы білім қалыптастыру;
3) алынған ақпаратты талдауға, жинақтауға, бағалауға, түсіндіруге бағытталған терең ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) оқылған ақпаратты өңдеу, оқылымның іздеу, таныстыру, зерттеу дағдыларын қалыптастыру;
5) оқылған шығармаға өзінің дәлелді тұжырымын, әр түрлі жанрдағы шығармаларды талдау; шығарма тақырыбы, идеясы мен ерекшеліктері, сюжеті, шығарманың тілдік ерекшеліктері, негізгі эпизодтары, кейіпкерлердің іс-әрекеттерін; жазушы стилінің ерекшелігін; әлемдік әдебиет шығармаларымен және басқа да өнер түрлері шығармаларымен салыстыру дағдысын дамыту;

6) обогащение словарного запаса обучающихся коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
7) формирование толерантного отношения к языкам и культурам разных народов;
7. Грамматический материал изучается в контексте лексических тем на основе текстов художественных произведений.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык и литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русский язык и литература"
8. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык и литература" в классах с казахским языком обучения составляет:
1) в 5 классе– 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
9. Максимальный объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык и литература" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
1) в 5 классе– 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 6 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 7 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 8 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
5) в 9 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
10. Содержание учебной программы организовано по разделам обучения, включающим виды речевой деятельности и использование языковых единиц.
11. Разделы разбиты на подразделы, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов по классам.
12. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
13. Раздел "Слушание" состоит из следующих подразделов:
1) понимание устного сообщения/аудио/видеоматериалов;
2) понимание лексического значения слов;
3) понимание содержания художественных произведений;
4) определение основной мысли;
5) прогнозирование содержания текста.
14. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;

6) коммуникативтік өзекті лексика мен орыс тілінің фразеологиясынан білім алушылардың сөздік қорын байыту;
7) әр түрлі халықтардың тілі мен мәдениетіне толеранттық қатынас қалыптастыру.
7. Грамматикалық материал әдеби шығармалар негізінде лексикалық тақырыптар контексінде зерделенеді.
2-тарау. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
8. Қазақ тілінде оқытатын сыныптарда "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 6-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
3) 7-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
4) 8-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
5) 9-сынып аптасына 3 сағат, оқу жылында 102сағатты құрайды.
9. Ұйғыр, өзбек, тәжік тілдерінде оқытатын сыныптарда "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 5-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 6-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
3) 7-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
4) 8-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
5) 9-сынып аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
10. Оқу пәнінің мазмұны сөйлеу әрекетінің және тілдік бірліктерді пайдалану түрлерін қамтитын оқу бөлімдері бойынша ұйымдастырылған.
11. Бөлімдерді бөлімшелер құрайды, олар сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттарынан тұрады.
12. Оқу мақсаттары әр бөлімшенің ішінде жүйелі ұйымдастырылған, мұғалімдерге өз жұмысын жоспарлауға және білім алушылардың жетістігін бағалауға, сонымен қатар оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат беруге мүмкіндік береді.
13. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ауызша хабарламаны/аудио/бейнематериалды түсіну;
2) сөздердің лексикалық мағынасын түсіну;
3) көркем туындылардың мазмұнын түсіну;
4) негізгі ойды анықтау;
5) мәтін мазмұнын болжау.
14. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қордың әртүрлілігі;

2) пересказ прослушанного/прочитанного текста;
3) соблюдение речевых норм;
4) создание монологического высказывания;
5) участие в диалоге;
6) оценивание устного высказывания.
15. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) понимание содержания текста;
2) определение стилей и типов речи;
3) формулирование вопросов и ответов;
4) владение разными видами чтения;
5) составление плана;
6) анализ художественных произведений;
7) извлечение информации из различных ресурсов;
8) сравнительный анализ текстов.
16. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) создание текстов разных жанров и стилей речи;
2) синтез прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала;
3) представление информации в различных формах;
4) творческое письмо;
5) написание эссе;
6) соблюдение орфографических норм;
7) соблюдение пунктуационных норм;
17. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) использование грамматических форм слов;
2) использование синтаксических конструкций.
18. Базовое содержание учебного предмета в 5 классе
19. Виды речевой деятельности:
1) слушание: общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, тема текста; значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики; основное содержание произведений фольклора и литературы/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы; определение основной мысли текста на основе вопросов; прогнозирование содержания текста по вопросам;
2) говорение: использование синонимов, антонимов, омонимов в устной речи; пересказ основного содержания близко к тексту; соблюдение орфоэпических норм; монологическое высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов; участие в диалоге; оценивание монолога/ диалога с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации;
3) чтение: общее содержание текста; ключевые слова и словосочетания; стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); повествование и его характерные признаки; вопросы по содержанию текста и ответы на них; ознакомительное, комментированное чтение, чтение по ролям; составление плана по опорным словам; анализ содержания небольших произведений фольклора и литературы, их тема и основная идея; извлечение необходимой информации по теме из различных источников; сравнение содержания и темы текстов;
4) письмо: тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), использование элементов разговорного и художественного стилей; изложение основного содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде рисунков; творческие работы на литературные темы, выражение своего отношения к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений; эссе (повествования или описания) объемом 60-80 слов по данному началу/концу; правописание безударных падежных окончаний; знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами.

2) тыңдалған/оқылған мәтінді мазмұндау;
3) сөздік нормаларды сақтау;
4) монологтік пікір құру;
5) диалогке қатысу;
6) ауызша пікірді бағалау.
15. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтін мазмұнын түсіну;
2) сөйлеу стильдерін және типтерін анықтау;
3) сұрақ-жауаптар құрастыру;
4) әртүрлі оқу түрлерін меңгеру;
5) жоспар құру;
6) көркем туындыларды талдау;
7) әртүрлі ресурстардан ақпарат алу;
8) мәтіндерді салыстырмалы талдау.
16. "Жазылым" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі жанрлардағы және сөйлеу стильдеріндегі мәтіндер құру;
2) тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды материалды жалпылау;
3) ақпаратты әртүрлі формаларда беру;
4) шығармашылық хат;
5) эссе жазу;
6) орфографиялық нормаларды сақтау;
7) пунктуациялық нормаларын сақтау.
17. "Тілдік бірліктерді пайдалану" келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздердің грамматикалық формаларын пайдалану;
2) синтаксистік құрылымдарды пайдалану.
18. 5-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
19. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 2-3 минуттан аспайтын хабардың жалпы мазмұны, мәтін тақырыбы, күнделікті және рухани-адамгершілік тақырыптардағы сөздердің мағынасы, тыңдалым фольклор мен әдебиеттердің негізгі мазмұны, таныс лексикалық және грамматикалық бірліктер бар фрагменттер; сұрақтар бойынша мәтіннің негізгі идеясын анықтау, сұрақтар бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
2) айтылым: ауызша сөйлеудегі синонимдер, антонимдер, омонимдер, мәтінге жақын негізгі мазмұны, суреттер, комикстер, диалогқа қатысу, монолог/диалогты бағалау негізінде ұсынылған тақырыпқа/жағдайға қатысты тұрғыда орфоэпиялық нормаларды, монологтық сөздерді сипаттау, түсіндіру;
3) оқылым: мәтіннің жалпы мазмұны; тірек сөздер мен сөз тіркестері, сөйлесу стиліндегі мәтіндердің (хаттар, күнделіктер) стилистикалық ерекшеліктері, көркем стильде (поэма, ертегі) баяндау және оған тән белгілер, мәтін және мазмұны бойынша сұрақтарға жауаптар, зерттеу, аннотациялық оқу, рөлге негізделген оқу, негізгі сөздер, фольклор және әдебиет, анықтамалық сөздер үшін жоспар құрастыру; фольклор мен әдебиеттің кішігірім туындыларының мазмұнын талдау, олардың тақырыбы және негізгі идеясы; әр түрлі дерек көздерден тақырып бойынша қажетті ақпаратты алу; мәтіннің мазмұны мен тақырыбын салыстыру;
4) жазылым: мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) элементтерін қолдану, ауызекі сөйлеу және көркем стильдер; негізгі мәтін мазмұнының негізінде тыңдалғанды, оқылған және/немесе бейнежазу материалды баяндау; суреттер түріндегі ақпарат беру; шығармашылық туындыларды әдеби тақырыптар бойынша, көркем туындыларының кейіпкерлеріне немесе эпитеттерін қолданумен және олардың салыстыруымен кейіпкерлердің әрекеттеріне деген көзқарасын білдіру; эссе (баяндау немесе сипаттамасының) көлемі 60-80 сөз, берілген басы/соңына сәйкес; екпінсіз септік жалғауларының жазылуы; қарасөз және бірыңғай мүшелері бар қарапайым сөйлемдегі тыныс белгілері.

20. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: падежные формы существительных, прилагательных, числительных, местоимений, согласование существительных с именами прилагательными, местоимениями, порядковыми числительными по роду, числу и падежу; глаголы с зависимыми словами в нужных формах; числительные для обозначения количества;
2) использование синтаксических конструкций: безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека; синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
21. Базовое содержание учебного предмета в 6 классе:
22. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной информации сообщения продолжительностью до 2-4 минут, определение ключевых слов; значение слов социально- культурной тематики; содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определение темы и основной мысли, характеристика и оценка поступков персонажей или лирического героя; основная мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний; прогнозирование содержания текста по ключевым словам;
2) говорение: словарный запас, включающий фразеологические единицы, паронимы, заимствованные слова; подробный, выборочный пересказ содержания текста; лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, речевой избыточностью и недостаточностью; монологическое высказывание (описание, повествование, рассуждение) с опорой на ключевые слова или план; диалог-расспрос, смена позиции "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли; оценка монолога/диалога с точки зрения полноты, логичности содержания с опорой на ключевые слова/план;
3) чтение: понимание основной информации, определение темы, цели или назначения текста; стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ, басня), официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка; поздравление, объявление, реклама); принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков; формулирование вопросов, направленных на оценку содержания текста, и ответы на вопросы, выражение своего мнения по теме и/или поднимаемой проблеме; виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение; простой план; анализ содержания художественных произведений небольшого объема, определение особенностей изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя; извлечение необходимой информации по предложенной теме из различных источников, сопоставление полученных сведений; сравнение содержания, идей и структурных особенностей текстов;

20. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын пайдалану: зат есімдерінің, сын есімдердің, сандардың, есімдіктердің, сын есімдермен, есімдік сөздермен, реттік сандармен, сандармен және жағдаймен, тәуелді сөздермен етістіктерді дұрыс сандармен, сандарға арналған мөлшермен;
2) синтаксистік конструкцияларды пайдалану: модальдық мәндерді және әртүрлі адамдық жағдайларды білдіретін имсансыз конструкциялар, өз пікірін білдіру үшін синтаксистік конструкциялар, күмәндер, сұраулар, сенімділік/ келісу/келіспеушіліктер, сөйлескен адамға айтуға мүмкіндік береді.
21. 6-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
22. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 2-4 минутқа дейінгі негізгі ақпарат туралы ақпаратты түсіну, кілт сөздерді анықтау; әлеуметтік-мәдени тақырыптардың сөздерінің мағынасы; әңгімелердің мазмұны, поэзиялық шығармалар/белгілі бір лексикалық-грамматикалық бірліктері бар фрагменттер, тақырыпты және негізгі идеяны анықтау, кейіпкерлердің немесе лирикалық кейіпкердің әрекеттерін сипаттау және бағалау; негізгі сөздер мен сөз тіркестеріне негізделген мәтіннің негізгі идеясы; тірек сөздер үшін мәтіннің мазмұнын болжау;
2) айтылым: фразеологиялық бірліктерді, паронимдерді, кірме сөздерді, мәтіннің мазмұнын егжей-тегжейлі, іріктеп өзгертуді, тиісті сөздерді таңдауды, ауызша сөйлеудің жеткілігі мен жеткіліксіздікті; монологтық сөз (сипаттама, повесть, дәлел), түйінді сөздерге немесе жоспарға сүйене отырып; диалогтық сұрақ-жауап, таңдалған рөлді ескере отырып "спикердің" ұстанымын "тыңдаушыға" өзгерту; монолог/диалогты бағалау, сөздікке/жоспарға тәуелділікпен мазмұнның толықтығы, мазмұндылығы тұрғысынан бағалау;
3) оқылым: негізгі ақпаратты түсіну, мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мазмұнын анықтау; көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскерлік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктері (түсіндірме жазба, қолхат; құттықтау, хабарландыру, жарнама); мәтіннің типке жататындығы сипаттама белгілері негізінде сипаттау; мәтін мазмұнын бағалауға бағытталған мәселелерді тұжырымдау және т. б. сұрақтарға жауаптар, тақырып және/немесе көтерілген мәселе бойынша өз пікірін білдіру; оқу түрлері, оның ішінде оқу және іріктеп оқу; қарапайым жоспар; шағын көлемді көркем шығармалардың мазмұнын талдау, негізгі және қосалқы кейіпкерлердің, лирикалық кейіпкердің бейнесінің ерекшеліктерін анықтау; ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпаратты әртүрлі дереккөздерден алу, алынған ақпаратты салыстыру; мәтіндердің мазмұнын, идеялары мен құрылымдық ерекшеліктерін салыстыру;

4) письмо: тексты художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ) и официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, поздравление, объявление, реклама); подробное изложение содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде иллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ; творческие работы (в том числе на литературные темы) от лица героя с использованием эпитетов, сравнений и фразеологизмов; эссе (повествования, рассуждения, описания) объемом 80 -100 слов по картине/ теме; правописание безударных глагольных окончаний; знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью.
23. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные; возвратные глаголы; дробные и собирательные числительные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества;
2) использование синтаксических конструкций: активные и пассивные конструкции; простые и сложные предложения, выражающие определительные, изъяснительные, временные, целевые, причинно-следственные отношения; прямая и косвенная речь.
24. Базовое содержание учебного предмета в 7 классе:
25. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание сообщения продолжительностью 3-5 минут, извлечение необходимой информации и/или определение последовательности событий; значение слов учебно-образовательной тематики; понимание содержания небольших прозаических и поэтических произведений/ фрагментов, определение сюжетной линии или настроения стихотворения; определение основной мысли текста; прогнозирование содержания по заголовку или началу текста;
2) говорение: словарный запас, включающий эмоционально-окрашенную лексику, термины; использование приемов сжатия текста; сжатый пересказ текста; соблюдение морфологических норм использования форм разных частей речи; аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений; диалог-обмен мнениями по предложенной теме; оценка монолога/диалога, основанного на личных впечатлениях/наблюдениях;
3) чтение: понимание главной и второстепенной информации сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями; стилистические особенности текстов публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв), официально-делового стиля (доверенность, заявление, договор, официальное поздравление, деловое письмо); принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков; формулирование проблемных вопросов по тексту, позволяющих выдвигать идеи, предположения, и ответы на вопросы, приведение аргументов, связывание информации текста с другими фактами из реальной жизни; виды чтения, включая поисковое; сложный план; анализ содержания художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства; извлечение необходимой информации, сопоставление и определение противоречивой информации; сравнение содержания текстов, цели и целевой аудитории;

4) жазылым: көркем стиль мәтіндері (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми іскерлік стиль (түсіндірме жазба, қолхат, құттықтау, хабарландыру, жарнама), тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде мәтін мазмұнын егжей-тегжейлі баяндау; иллюстрациялар түрінде ақпарат беру, әңгіме, сызбалар, комикстер, АКТ пайдалану, соның ішінде, эпитеттерді, салыстыру және фразеологиялық бірліктерді пайдалана отырып (әдеби тақырыптарды қоса алғанда) шығармашылық жұмыстар, сурет/тақырыбы бойынша 80-100 сөзден тұратын эссе (әңгімелеу, пайымдау, сипаттау) жазу, тікелей және жанама сөйлемдері бар сөйлемдегі тыныс белгілері.
23. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: сәйкес келмейтін анықтамалар ретінде зат есімдер, туынды зат есімдер, қысқа сын есімдер; рефлексивті етістіктер; әр түрлі формадағы бөлшек және ұжымдық сандар, шаманы білдіретін белгісіз есімдіктер мен үстеулер;
2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: белсенді және пассивті конструкциялар; анықтаушы, түсіндіруші, уақытша, мақсатты, себеп-салдарлық қатынастарды білдіретін қарапайым және күрделі сөйлемдер; тікелей және жанама сөйлеу.
24. 7-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
25. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 3-5 минуттық хабарламаны түсіну, қажетті ақпаратты алу және/немесе оқиғаның кезектілігін анықтау, оқу және тәрбиелік тақырыптардағы сөздердің мағынасы, кішігірім прозалық және поэзиялық шығармалардың/үзінділердің мазмұнын түсіну, өлеңнің сюжетік желісін немесе көңіл-күйін анықтау; мәтіннің негізгі идеясын анықтау, мәтіннің тақырыбы немесе басталуы бойынша мазмұнды болжау;
2) айтылым: лексика, оның ішінде эмоционалды реңкі бар сөздік терминдері, мәтінді қысу әдістерін қолдану, мәтінді қысқаша қайта жазу, сөйлеудің әртүрлі бөліктерінің нысандарын пайдаланудың морфологиялық нормаларына сәйкестігі, түсіндірме сөзі (сипаттау және/немесе әңгімелеу элементтерімен пайымдау) жеке әсер мен ескертулер негізінде, ұсынылған тақырып бойынша әңгімелер, жеке әсерлер/ескертулер негізінде монолог/диалогты бағалау;
3) оқылым: ақпараттың белгілі, күнделікті біліммен байланыстыратын тұтас және бөлінбейтін мәтіндердің негізгі және қосымша ақпаратын түсіну; журналистік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктері (іс-шара туралы репортаж, жазба, пікір), ресми бизнес-стиль (сенімхат, өтініш, шарт, ресми құттықтау, іскерлік хат); мәтіннің сипаттамалық сипаттамалар негізінде түсініктеме түріне жатуы; мәтін бойынша проблемалық мәселелерді қалыптастыру, идеяларды, жорамалдарды және сұрақтарға жауап беруді, дәлелдерді келтіріп, ақпаратты басқа да фактілермен нақты өмірден байланыстыруға мүмкіндік беретін; іздеуді қоса алғанда, оқу түрлері; күрделі жоспар; көркем шығармалардың мазмұнын талдау (поэтикалық, прозалық), жанрлық ерекшеліктерін және көркем және көрнекі құралдарды анықтау; қажетті ақпаратты алу, қайшы ақпаратты салыстыру және айқындау; мәтіннің мазмұнын, мақсат пен мақсатты аудиторияны салыстыру;

4) письмо: тексты публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв) и официально-делового стиля (доверенность, заявление, официальное поздравление, деловое письмо); сжатое изложение содержания текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде таблицы, схемы диаграммы, графика; творческие работы (в том числе на литературные темы): представление себя в предлагаемой ситуации и описание собственных ощущений, использование эмоционально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования/описания) объемом 100-120 слов на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений; правописание гласных и согласных в разных частях слова, слов через дефис; знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями.
26. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: собирательные, вещественные и абстрактные существительные, прилагательные и наречия в разных степенях сравнения; использование соответствующего ситуации общения глагола совершенного и несовершенного вида в условном, изъявительном и повелительном наклонении; составные числительные в соответствующих формах;
2) использование синтаксических конструкций: простые осложненные вводными конструкциями, однородными членами предложения; сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения.
27. Базовое содержание учебного предмета в 8 классе:
28. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной и детальной информации сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединение разрозненных фактов в общий контекст, определение причинно-следственных связей, выводы; значение слов историко-культурной тематики; содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определение ключевых моментов развития сюжета или конфликта; определение основной мысли текста, выявление авторской позиции; прогнозирование содержания по отрывку прослушанного текста;
2) говорение: словарный запас, достаточный для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами); пересказ содержания текста с творческими дополнениями; соблюдение синтаксических норм, включающих правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов; аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков; диалог по общественно-значимым проблемам, аргументация собственной точки зрения; оценка монолога/диалога), составленного на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;

4) жазылым: публицистикалық стиль (іс-шара туралы репортаж, жазба, пікір) және ресми-іскерлік стиль мәтіндерін (сенімхат, өтініш, ресми құттықтау, іскерлік хат) тыңдаған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдар негізінде мазмұнын қысқаша баяндау; кесте, диаграмма кестесі, графика, шығармашылық жұмыс (соның ішінде әдеби тақырыптар) түрінде ақпаратты ұсыну, ұсынылған жағдайда таныстыру және өз сезімдерін сипаттау, эмоциялық-түсті әңгімелер, эпитеттер, салыстыру, фразеологиялық бірліктер мен бейнелерді қолдану, цитаталар, мақал-мәтелдер, ұғымдар, қанатты сөзге негізделген 100-120 сөздің көлеміндегі эссе (пайымдау, сипаттау және/немесе әңгімелеу элементтерімен пайымдау), кіріспе сөздері мен конструкциялары бар сөйлемдердегі тыныс белгілері.
26. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: әртүрлі дәрежеде салыстырудағы ұжымдық, материалдық және дерексіз зат есімдердің, сын есімдер мен грамматикалық формалардың қолданылуы, шартты, индикативті және императивті көңіл-күйдегі кемелді және жетілмеген түрлердің етістігінің тиісті коммуникациялық жағдайын қолдану, тиісті формалардағы құрама сандар;
2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: кіріспе конструкциялармен күрделі қарапайым сөйлемдер, сөйлемдегі біртекті терминдер, шартты, түпкілікті, салыстырмалы, салыстырмалы қатынастарды білдіретін кешенді сөйлемдер.
27. 8-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
28. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: 4-6 минутқа созылатын хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, әртүрлі фактілерді жалпы контекстке біріктіру, себеп-салдарлық байланыстарды, қорытындыларды, тарихи және мәдени сөздердің мағынасын, прозалық, драмалық және поэзиялық жұмыстардың / фрагменттердің мазмұнын анықтау, сюжетті немесе жанжалды дамытудағы негізгі сәттерді анықтау, мәтіннің негізгі идеясын анықтау, авторлық ұстанымды анықтау, тыңдаған мәтіннің үзіндісінен мазмұнды болжау;
2) айтылым: сөздерді жалпы тілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен ауыстыру үшін жеткілікті сөздік (перифраза); шығармашылық толықтырулармен мәтін мазмұнын қайталау; келісу және басқару, қатысушы және қатысушы айналымдарды пайдалану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау; кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді мәлімдеме (сипаттау және/немесе баяндау элементтерімен пайымдау); қоғамдық маңызы бар мәселелер бойынша диалог, өз көзқарасын дәлелдеу; кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде құрастырылған монологты/диалогты бағалау;

3) чтение: понимание главной, второстепенной и детальной информации сплошных и несплошных текстов; стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков; формулирование проблемных вопросов по тексту, позволяющих выдвигать идеи, интерпретации, предположения, ответы на разные типы вопросов; виды чтения чтение, включая аналитическое; цитатный план; анализ содержания художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определение структурно-композиционных особенностей; извлечение необходимой информации из различных источников, определение ее актуальности, достоверности, полезности и ценности; сравнение содержания, языковых особенностей текстов;
4) письмо: тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); выборочное изложение текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала; представление информации в виде презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график; творческие работы (в том числе на литературные темы): выбор определенной роли и речевого поведения в соответствии с установкой, использование эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования) объемом 120-140 слов по предложенной проблеме: выражение согласия/несогласия с позицией автора; слитное или раздельное написание НЕ с разными словами; знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения.
29. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: сложные существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах; глаголы движения; действительные и страдательные причастия; деепричастия совершенного и несовершенного вида; сложные числительные в соответствующих формах;
2) использование синтаксических конструкций: причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями; деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями.
30. Базовое содержание учебного предмета в 9 классе:
31. Виды речевой деятельности:
1) слушание: понимание основной и детальной информации сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определение подтекста, цели высказывания и отношения говорящего к событиям и героям, выводы; значение слов общественно-политической тематики; понимание содержания прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определение слов, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям; определение основной мысли текста с учетом структуры текста; прогнозирование содержания текста на основе утверждений;

3) оқылым: тұтас және тұтас емес мәтіндерді, публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін түсіну, аралас типтегі мәтіндердің сипаттамалық ерекшеліктерге сәйкестігі, мәтін бойынша проблемалық мәселелерді қалыптастыру, идеяларды, түсіндірмелерді, жорамалдарды, сұрақтардың әртүрлі сұрақтарына жауап беруді, көркем шығармалар (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау, құрылымдық және композициялық ерекшеліктерді анықтау, әртүрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу, оның маңыздылығы, сенімділігі, пайдалылығы мен құндылығын айқындау, мәтіндердің мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін салыстыру;
4) жазылым: публицистикалық стильдің (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стильдің (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндері, тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде мәтінді іріктеп баяндау, ақпаратты презентация түрінде, оның ішінде кесте, схема, диаграмма, график ұсыну; шығармашылық жұмыс (оның ішінде әдеби тақырыптар бойынша): көзқарасқа сәйкес белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдау, эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологиялық бірліктерді, бейнелер мен метафоралар қолдану; ұсынылған мәселе бойынша 120-140 сөз көлемінде эссе (пайымдау, әңгімелеу элементтерімен пайымдау), авторлық ұстаныммен келісу/келіспеушілік білдіру; әр түрлі сөздермен НЕ-нің бірге немесе бөлек жазылуы, жеке сөйлем мүшелері бар сөйлемдерлегі тыныс белгілері.
29. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: күрделі зат есімдер, сын есімдер, тиісті формалардағы үстеулер, қозғалыс етістіктері, шынайы және ырықсыз есімшелер, көсемшенің болымды және болымсыз түрлері, тиісті формаларда күрделі сан есімдер;
2) синтаксистік конструкцияларды пайдалану: есімше және оларды синонимдік конструкциялармен алмастыру, көсемшені синонимдік конструкциялармен ауыстыру.
30. 9-сыныпқа арналған оқу пәнінің базалық мазмұны:
31. Сөйлеу әрекетінің түрлері:
1) тыңдалым: хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну, ұзақтығы 5-8 минутқа дейін, субтекстің анықтамасы, сөйлеу мақсаты және сөйлеушілердің оқиғалар мен кейіпкерлермен қарым-қатынасы, қорытындылар, әлеуметтік-саяси тақырыптардың мағынасы, прозалық, драмалық, ақындық шығармалар/үзінділердің мазмұнын түсіну, автор олардың көмегімен кейіпкерлерге, оқиғаларға эмоционалды-бағалауды көзқарасын білдіретін сөздерді анықтау; мәтіннің құрылымын ескере отырып, мәтіннің негізгі ойының анықтау; мәлімдемелер негізінде мәтін мазмұнын болжау;

2) говорение: словарный запас, достаточный для эффективного общения по широкому кругу тем; пересказ содержания текста, демонстрация собственного понимания проблематики, оценка позиции автора; соблюдение речевых норм, включение в высказывание лексических и синтаксических единиц, соответствующих стилю; монологическое высказывание (рассуждение, убеждение), использование приемов привлечения внимания и учет целевой аудитории; дискуссия по предложенной проблеме, синтез различных точек зрения и формулирование путей решения проблемы; оценка монолога/диалога, использование приемов привлечения внимания и учет целевой аудитории;
3) чтение: понимание главной, второстепенной и скрытой (подтекст) информации сплошных и несплошных текстов; стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков; формулирование вопросов с перефразированием информации текста, и ответы на них, различение факта и мнения; разные виды чтения, техники критического мышления при чтении; тезисный план; анализ содержания художественных произведений, выявление авторской позиции и оценка содержания произведения; извлечение и синтез информации, выводы на основе полученных сведений, выражение собственного мнения; сравнение текстов, анализ содержания, определение авторской позиции;
4) письмо: тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция); изложение информации прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста с творческой интерпретацией содержания; представление информации в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков; творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, использование в письме изобразительно-выразительных средств; эссе (рассуждение, рассуждение с элементами повествования/ описания) объемом 140-160 слов по предложенной проблеме: обоснование своего мнения и предложение путей решения проблемы; правописание союзов, предлогов, частиц; знаки препинания в сложных предложениях.
32. Использование языковых единиц:
1) использование грамматических форм слов: существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах; глаголы в соответствующих формах; числительные в соответствующих формах;

2) айтылым: кең ауқымды тақырыптарда тиімді қатынас үшін жеткілікті сөздік қор, мәселені өздігінен түсінуді демонстрациялау, автордың ұстанымын бағалау, сөйлеу нормаларын сақтау, лексикалық және синтактистік бірліктерді сөйлеуге қосылу, монологтық сөйлеу (пайымдау, сендіру), мақсатты аудиторияға назар аудару және ұсынылатын мәселе бойынша талқылау, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын құрастыру, монолог / диалогты бағалау, назар аударуға бағытталған әдістерді қолдану және мақсатты аудиторияны есепке алу;
3) оқылым: тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, қосымша және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну, публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннатация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктері; мәтінді ақпараттандыру арқылы сұрақтарды қалыптастыру және оларға жауаптар, факт мен пікірді ажырату, әртүрлі оқу түрі, оқудағы сыни ойлау әдістері, тезис жоспарлары, көркем шығармалардың мазмұнын талдау, авторлық ұстанымды анықтау және жұмыстың мазмұнын бағалау, ақпаратты алу және синтездеу, алынған ақпараттың негізінде қорытынды жасау, өз пікірін білдіру, мәтіндерді салыстыру, мазмұнын талдау, авторлық позицияны анықтау;
4) жазылым: публицистикалық стильдің (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стильдің (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндері, мазмұнды шығармашылық интерпретациялаумен тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды мәтіннің ақпаратын баяндау; ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде ұсыну кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер; шығармашылық жұмыстар (оның ішінде әдеби тақырыптар бойынша), мазмұны жағынан қарама-қайшы болып табылатын мәтіннің фрагменті / фрагменттері, хаттарда мәнерлі құралдарды пайдалану, ұсынылған проблема бойынша 140-160 сөзден тұратын эссе (пайымдау, әңгімелеу/ сипаттау элементтерімен пайымдау), олардың пікірін негіздеу және мәселені шешу жолдарын ұсыну; предлогтардың, бөлшектердің емлесі; күрделі сөйлемдердегі пунктуация белгілері.
32. Тілдік бірліктерді пайдалану:
1) сөздердің грамматикалық формаларын қолдану: тиісті формалардағы зат есімдер, сын есімдер, үстеулер (оның ішінде сөйлеудің басқа бөліктерінен жасалған); тиісті формалардағы етістіктер; тиісті формалардағы сан есімдер;

2) использование синтаксических конструкций: простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения.
Параграф 2. Система целей обучения
33. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) слушание
Учащиеся должны уметь
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание устного сообщения/ аудио/ видеоматериалов
5.1.1.1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3минут, определяя тему текста
6.1.1.1 понимать основную информацию сообщения продолжительностью до 2-4 минут, определяя ключевые слова
7.1.1.1понимать сообщение продолжительностью 3-5 минут, извлекая необходимую информацию и/или определяя последовательность событий
8.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы
9.1.1.1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы
2. Понимание лексического значения слов
5.1.2.1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
6.1.2.1 понимать значение слов социально- культурной тематики
7.1.2.1 понимать значение слов учебно-образовательной тематики
8.1.2.1 понимать значение слов историко-культурной тематики
9.1.2. 1 понимать значение слов общественно-политичес кой тематики
3. Понимание содержания художественных произведений
5.1.3.1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему
6.1.3.1 понимать содержание рассказов, поэтических произведений/фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определяя тему и основную мысль, характеризовать и оценивать поступки персонажей или лиричес кого героя
7.1.3.1 понимать содержание небольших прозаических и поэтических произведений/фрагментов, определяя сюжетную линию или настроение стихотворения
8.1.3.1пониматьсодержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
9.1.3.1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям

2) синтаксистік конструкцияларды қолдану: ауызша немесе жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін қарапайым және күрделі сөйлемдер.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
33. Бағдарламадағы оқу мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" - сынып, "2.1" - бөлімше, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
1) тыңдалым:
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Ауызша хабарламаны/аудио/бейнематериалды түсіну
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну
6. 1. 1. 1 тірек сөздерді анықтап, ұзақтығы 2-4 минуттан артық емес хабарламаның негізгі ақпаратын түсіну
7. 1. 1. 1 қажетті ақпаратты алып және/немесе оқиғалардың реттілігін анықтап, ұзақтығы 3-5 минуттан артық емес хабарламаны түсіну
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну
2. Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
6. 1. 2. 1 әлеуметтік-мәдени тақырыпта-ғы сөздердің мағынасын түсіну
7. 1. 2. 1 оқу-білім беру тақырыбындағы сөздердің мағынасын түсіну
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыпта-ғы сөздердің мағынасын түсіну
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыпта-ғы сөздердің мағынасын түсіну
3. Көркем туындылардың мазмұнын түсіну
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау
6. 1. 3. 1 тақырып пен негізгі ойды анықтап, әң-гімелердің, поэтикалық туындылар-дың/таныс лексикалық және грам-матикалық бірліктерден тұратын бөліктердің мазмұнын түсіну, кейіпкерлердің немесе лирикалық қаһарман-ның әрекет-терін сипат-тау және бағалау
7. 1. 3. 1 сюжеттік желіні немесе өлеңнің көңіл-күйін анықтап, шағын прозалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну

4. Определение основной мысли
5.1.4.1 определять основную мысль текста на основе вопросов
6.1.4.1 определять основную мысль текста на основе ключевых слов и словосочетаний
7.1.4.1 определять основную мысль текста, опираясь на содержание текста
8.1.4.1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию
9.1.4.1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста
5. Прогнозирование содержания текста
5.1.5.1 прогнозировать содержание текста по вопросам
6.1.5.1 прогнозировать содержание текста по ключевым словам
7.1.5. 1 прогнозировать содержание по заголовку или началу текста
8.1.5.1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
9.1.5.1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
2) говорение
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Разнообразие словарного запаса
5.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы
6.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим фразеологические единицы, паронимы, заимствованные слова
7.2.1.1 владеть словарным запасом, включающим эмоционально-окрашенную лексику, термины
8.2.1.1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов обще языковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами)
9.2.1.1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем
2. Пересказ прослушанного/ прочитанного текста
5.2.2.1 пересказывать основное содержание близко к тексту
6.2.2.1 пересказывать подробно, выборочно содержание текста
7.2.2.1 пересказывать содержание, используя различные приемы сжатия текста
8.2.2.1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями
9.2.2.1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора
3. Соблюдение речевых норм
5.2.3.1- соблюдать орфоэпические нормы
6.2.3.1 соблюдать лексические нормы, связанные с выбором соответствующих слов, избегая повторов
7.2.3.1 соблюдать морфологические нормы использования форм разных частей речи
8.2.3.1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
9.2.3.1. соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю
4. Создание монологического высказывания
5.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов
6.2.4.1 создавать высказывание (описание, повествование, рассуждение) с опорой на ключевые слова или план
7.2.4.1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе личных впечатлений и наблюдений
8.2.4.1- создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
9.2.4.1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию

4. Негізгі ойды анықтау
5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
6. 1. 4. 1 тірек сөздердің және сөз тіркес-терінің негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
7. 1. 4. 1 мәтіннің мазмұнына сүйене отырып, мәтіндегі негізгі ойды анықтау
8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау
9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау
5. Мәтін мазмұнын болжау
5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
6. 1. 5. 1 тірек сөздер арқылы мәтін мазмұнын болжау
7. 1. 5. 1 мәтіннің тақырыбы немесе басталуы бойынша мәтін мазмұнын болжау
8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
2) айтылым
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Сөздік қордың алуан түрлілігі
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
6. 2. 1. 1 тұрақты тіркес бірліктерін, паронимдерді, кіріктірілген сөздерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
7. 2. 1. 1 эмоционалды реңкі бар лексиканы, терминдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы
2. Тыңдалған/оқылған мәтінді қайта айту
5. 2. 2. 1 мәтіннің негізгі мазмұнын айту
6. 2. 2. 1 мәтінді толық, ішінара мазмұндау
7. 2. 2. 1 мәтінді қысқартудың әртүрлі тәсілдерін пайдаланып, мазмұнын қайта айту
8. 2. 2. 1 мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту
9. 2. 2. 1 автордың ұстанымын бағалап, проблемалық жағдаятты өзі түсінігі бойынша көрсете отырып, мәтіннің мазмұнын қайта айту
3. Сөйлеу нормаларын сақтау
5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
6. 2. 3. 1 қайталауларды болдырмай, сәйкесінше сөздерді таңдаумен байланысты лексикалық нормаларды сақтау
7. 2. 3. 1 сөйлеудің әр түрлі бөліктерінің формаларын пайдалануда морфологиялық нормаларын сақтау
8. 2. 3. 1 есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларына, оның ішінде сөйлеу стиліне сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау
4. Монологтік сөз құру
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау)
6. 2. 4. 1 тірек сөздерге немесе жоспарға сүйеніп, пікір құру (сипаттау, баяндау, талқылау)
7. 2. 4. 1 жеке әсерлері мен бақылауларының негізінде дәлелді пікір құру (сипаттау және/немесе баяндау элементтері бар талқылау)
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау)
9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, мәлімдеме (пайымдау, сендіру) жасау

5. Участие в диалоге
5.2.5.1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
6.2.5.1 участвовать в диалоге-расспросе, меняя позицию "говорящий" на "слушающий" с учетом выбранной роли
7.2.5.1 участвовать в диалоге, обмениваясь мнениями по предложенной теме
8.2.5.1участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
9.2.5.1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
6. Оценивание устного высказывания
5.2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
6. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное с опорой на ключевые слова/ план, с точки зрения полноты, логичности содержания
7. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), основанное на личных впечатлениях/ наблюдениях
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
3) чтение
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Понимание содержания текста
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания
6. 3. 1. 1 понимать основную информацию, определяя тему, цель или назначение текста
7. 3. 1. 1 понимать главную и второстепенную информацию сплошных и несплошных текстов, связывая информацию с общеизвестными, повседневными знаниями
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов
2. Определение стилей и типов речи
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков
6. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов художественного стиля (рассказ, басня), официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка; поздравление, объявление, реклама); определять принадлежность текста к типу описание на основе характерных признаков
7. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв), официально-делового стиля (доверенность, заявление, договор, официальное поздравление, деловое письмо); определять принадлежность текста к типу рассуждение на основе характерных признаков

5. Диалогке қатысу
5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
6. 2. 5. 1 таңдалған рөлді ескере отырып және "сөйлеуші" позициясын "тыңдаушы" позициясына өзгертіп, сұрақ-жауап арқылы диалогқа қатысу
7. 2. 5. 1 ұсынылған тақырып бойынша пікірлермен алмасып, диалогке қатысу
8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау
6. Ауызша пікірді бағалау
5. 2. 6. 1 ұсынылған тақырыпқа/ жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/ диалог) бағалау
6. 2. 6. 1 тірек сөздерге/жоспарға сүйеніп құрылған пікірді (монолог/ диалог) мазмұнның толықтығы тұрғысынан бағалау
7. 2. 6. 1 жеке әсерлерге/ бақылауларға негізделген пікірді (монолог/ диалог) бағалау
8. 2. 6. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
9. 2. 6. 1 назарды тарту тәсілдерін пайдаланып және нысаналы аудиторияны ескеріп, пікірді (монолог/ диалог) бағалау
3) оқылым
Білім алушылар білуі тиіс
Дағдылар
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Мәтін мазұнын түсіну
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну
6. 3. 1. 1 мәтіннің тақырыбын, мақсатын немесе мәнін анықтай отырып, негізгі ақпаратты түсіну
7. 3. 1. 1 ақпаратты жалпыға мәлім, күнделікті білімдерді байланыстыра отырып, тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты және жанама ақпаратын түсіну
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну
2. Сөйлеу стильдері мен түрлерін анықтау
5. 3. 2. 1 ауызекі сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау
6. 3. 2. 1 көркем стиль (әңгіме, мысал), ресми-іскери стиль (түсі-ніктеме жазба, қолхат; құттықтау, хабарлан-дыру, жарнама) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау типіне тиістілігін анықтау
7. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, ескерту, шолу), ресми-іскерлік стиль (сенімхат, мәлімдеме, шарт, ресми құттықтау, іскерлік хат) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау

8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков
3 Формулирование вопросов и ответов
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
6. 3. 3. 1 формулировать вопросы, направленные на оценку содержания текста, и отвечать на вопросы, выражая свое мнение по теме и/или поднимаемой проблеме
7. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, предположения, и отвечать на вопросы, приводя аргументы, связывать информацию текста с другими фактами из реальной жизни
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение
4 Владение разными видами чтения
5. 3. 4. 1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
6. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая изучающее и выборочное чтение
7. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая поисковое
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения чтение, включая аналитическое
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения владеть техниками критического мышления при чтении
5 Составление плана
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам
6. 3. 5. 1 составлять простой план
7. 3. 5. 1 составлять сложный план
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план
6 Анализ художественных произведений
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
6. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений небольшого объема, определяя особенности изображения главных и второстепенных персонажей, лирического героя
7. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических), определяя жанровые особенности и художественно-изобразительные средства
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности

8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау
3. Сұрақ-жауап құрастыру
5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру
6. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұнын бағалауға бағытталған сұрақтарды тұжырымдау және тақырып және/немесе көтерілетін проблема бойынша өз пікірін білдіре отырып, сұрақтарға жауап беру
7. 3. 3. 1 идеялар, болжамдар шығаруға мүмкіндік беретін проблемалық сұрақтарды тұжырымдау және дәлелдер келтіре отырып, сұрақтарға жауап беру, мәтіннің ақпаратын шынайы өмірден басқа деректермен байланыстыру
8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және сұрақтардың әртүрлі түрлеріне жауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды құрастыру;
9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату
4. Әртүрлі оқу түрлерін меңгеру
5. 3. 4. 1 оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсіндірмелі), рөлдер бойынша оқу
6. 3. 4. 1 зерттелмелі және іріктемелі оқуды қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
7. 3. 4. 1 оқу түрлерін, соның ішінде іздеп оқу түрін пайдалану
8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру;
5. Жоспар құру
5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру
6. 3. 5. 1 қарапайым жоспар құру
7. 3. 5. 1 күрделі жоспар құру
8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру
9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру
6. Көркем туындыларды талдау
5. 3. 6. 1. тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
6. 3. 6. 1 басты және қосалқы кейіпкерлерді, лирикалық қаһарманды бейнелеу ерекшеліктерін анықтап, шағын көлемдегі көркем туындылардың мазмұнын талдау
7. 3. 6. 1 жанрлық ерекшеліктерді және көркем-бейнелеу құралдарын анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық) мазмұнын талдау
8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау

9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
7 Извлечение информации из различных ресурсов
5. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников
6. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников, сопоставляя полученные сведения
7. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию, сопоставляя и определяя противоречивую информацию
8. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя ее актуальность, достоверность, полезность и ценность
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
8 Сравнительный
5. 3. 8. 1 сравнивать содержание и тему текстов
6. 3. 8. 1 сравнивать содержание, идеи и структурные особенности текстов
7. 3. 8. 1 сравнивать содержание текстов, цель и целевую аудиторию
8. 3. 8. 1 сравнивать содержание, языковые особенности
9. 3. 8. 1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
4) письмо
Учащиеся должны уметь
Подраздел
Цели обучения
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Создание текстов разных жанров и стилей речи
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей
6. 4. 1. 1 создавать тексты художественного стиля (стихотворение, сказка, рассказ) и официально-делового стиля (объяснительная записка, расписка, поздравление, объявление, реклама)
7. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (репортаж о событии, заметка, отзыв) и официально-делового стиля (доверенность, заявление, официальное поздравление, деловое письмо)
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме)
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция)
2 Синтез прослушанного, прочитанного и аудио визуального материала
5. 4. 2. 1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 7.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, демонстрируя понимание 8.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и
6. 4. 2. 1 излагать подробно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудио визуального материала 10.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, учитывая поставленные задачи, целевую аудиторию

9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау
7. Әртүрлі ресурстардан ақпарат алу
5. 3. 7. 1 әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
6. 3. 7. 1 алынған мәліметтерді салыстыра отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
7. 3. 7. 1 қарама-қайшы ақпаратты сәйкестенді-ріп және анықтап, қажетті ақпарат алу
8. 3. 7. 1 өзектілігін, анықтығын, пайдалылығын және құндылығын анықтай отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
8. Салыстыру
5. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұны мен тақырыбын салыстыру
6. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұнын, идеяларын және құрылымдық ерекшеліктерін салыстыру
7. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұнын салыстыру, мақсатын және нысаналы аудиторияны анықтау
8. 3. 8. 1 мазмұнды, тілдік ерекшеліктерді салыстыру
9. 3. 8. 1 мазмұнын талдап, авторлық ұстанымды анықтап, мәтіндерді салыстыру
4) жазылым
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. Әртүрлі жанрлардағы және сөйлеу стильдеріндегі мәтіндер құру
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру
6. 4. 1. 1 көркем стиль (өлең, ертегі, әңгіме) және ресми іскерлік стильдегі (түсіндірме жазба, қолхат, құттықтау, хабарландыру, жарнама)мәтіндерді құрастыру
7. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (оқиға туралы репортаж, жазба, пікір) және ресми іскерлік стильге (сенімхат, мәлімдеме, ресми құттықтау, іскерлік хат) мәтіндер құру
8. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру
9. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру
2. Тыңдалған, оқылған және аудиови-зуалды материалды жалпылау
5. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
7.Ж2. ақпаратты тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден синтездеу, түсіну арқылы ұсыну
8.Ж2. тыңдалған, оқылған, көргендерінен материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну
6. 4. 2. 1 мәтіннің мазмұнын тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде қысқаша баяндау;
10.Ж2. тапсырмаларды, мақсатты аудиторияны ескере отырып, тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну

7. 4. 2. 1 излагать сжато содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудио визуального материала
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудио визуального текста, творчески интерпретируя содержание
3 Представление информации в различных формах
5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию
6. 4. 3. 1 представлять информацию в виде иллюстраций, сюжетных рисунков, комиксов, в т.ч. с использованием ИКТ 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию 9.П3. представлять информацию в виде
7. 4. 3. 1 представлять информацию в виде таблицы, схемы диаграммы, графика
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот
4 Творческое письмо
5. 4. 4. 1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений
6. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) от лица героя с использованием эпитетов, срав нений и фразеологизмов
7. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы) представляя себя в предлагаемой ситуации и описывая собственные ощущения, с использованием эмоциионально-окрашенной лексики, эпитетов, сравнений, фразеологизмов и олицетворений
8. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числена литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор
9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числена литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств
5 Написание эссе
5. 4. 5. 1 писать эссе (объем 60-80 слов) по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания
6. 4. 5. 1 писать эссе (объем 80 -100 слов) по картине/ теме, учитывая особенности текста повествования, рассуждения описания
7. 4. 5. 1 писать эссе (объем 100-120 слов) на основе цитат, пословиц, поговорок, крылатых выражений, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания

7. 4. 2. 1 мәтіннің мазмұнын тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал негізінде қысқаша баяндау
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизу-алды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау
9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау
3. Ақпаратты әртүрлі формаларда беру
5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну;
7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну;
8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну
6. 4. 3. 1 ақпаратты АКТ пайдалана отырып, иллюстрациялар, сюжетті суреттер, комикстер түрінде ұсыну;
8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну;
9.Ж3. ақпаратты келесі түрде ұсыну
7. 4. 3. 1 ақпаратты кесте, сызба, диаграмма, график түрінде ұсыну
8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну
4. Шығармашылық хат
5. 4. 4. 1 көркем туындылар-дың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашы-лық жұмыстар жазу
6. 4. 4. 1 эпитеттер, салыстырулар және тұрақты тіркестерді қолданып, кейіпкер атынан шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу
7. 4. 4. 1
ұсынылған жағдайда өзін таныстыру және эмоционалды реңкі бар лексиканы, эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологиялық бірліктер мен дараландыруды қолдана отырып, өз сезімдерін сипаттау арқылы шығармашылық жұмыстар (оның ішінде әдеби тақырыптар бойынша) жазу
8. 4. 4. 1 эпитеттерді, салыстыруларды, тұрақты тіркестерді, дараландырулар мен метафораларды қолдана отырып, белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдай отырып, шығармашылық жұмыстарды (оның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу
9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптар-ға), мәтін үзіндісін/үзінділерін жазу
5. Эссе жазу
5. 4. 5. 1 баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшелікте-рін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз)
6. 4. 5. 1 баяндау, талқылау, сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, сурет/ тақырып бойынша эссе жазу (көлемі 80-100 сөз)
7. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/ сипаттау элементтері-мен талқылау мәтінінің ерекшелікте-рін сақтай отырып, дәйек сөздердің, мақал-мәтелдердің, қанатты сөздердің негізінде эссе жазу (көлемі 100-120 сөз)

8. 4. 5. 1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания
6 Соблюдение орфографических норм
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
6. 4. 6. 1 правильно писать безударные глагольные окончания
7. 4. 6. 1 правильно писать гласные и согласные в разных частях слова, слова через дефис
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы
7 Соблюдение пунктуационных норм
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
6. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с прямой и косвенной речью
7. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с вводными словами и конструкциями
8. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
5) использование языковых единиц
Учащиеся должны уметь
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1 Использование грамматических форм слов
5. 5. 1. 1 образовывать падежные формы имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений; 5. 5. 1. 2 использовать существительные и прилагательные, местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду, числу и падежу собирательные
6.5.1.1 использовать имена существительные в качестве несогласованных определений, отглагольные существительные, краткие прилагательные
7. 5. 1. 1 использовать собирательные, вещественные и абстрактные существительные, прилагательные и наречия в разных степенях сравнения
8. 5. 1. 1 использовать сложные имена существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах
9. 5. 1. 1 использовать имена существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах
6. 5. 1. 2 использовать возвратные глаголы
7. 5. 1. 2 выбирать и использовать соответствующий ситуации общения глагол совершенного и несовершенного вида в условном, изъявительном и повелительном наклонении
8. 5. 1. 2 использовать глаголы движения;
8. 5. 1. 3. образовывать действительные и страдательные причастия;
8. 5. 1. 4. образовывать деепричастия совершенного и несовершенного вида

8. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/си-паттау эле-менттерімен талқылау мәтінінің ерекшелікте-рін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісі-мін/келіспе-уін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз)
9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/си-паттау эле-менттерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіз-деп және проблеманы шешу жол-дарын ұсы-нып, ұсы-нылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз)
6. Орфограциялық нормаларды сақтау
5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
6. 4. 6. 1 екпінсіз етістік жалғауларын дұрыс жазу
7. 4. 6. 1 сөздердің әртүрлі бөліктерінде дауысты және дауызсыздарды, дефис арқылы сөздерді дұрыс жазу
8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу
7. Пунктуациялық нормаларды сақтау
5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлем-дерде тыныс белгілерін қолдану
6. 4. 7. 1 төл және төлеу сөзі бар сөйлемдерде тыныс белгілерді қолдану
7. 4. 7. 1 қыстырма сөздері мен конструкциялары бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
9. 4. 7. 1. құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
5) тілдік бірліктерді пайдалану
Білім алушылар білуі тиіс…
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.Сөздердің грамматикалық формаларын қолдану
5. 5. 1. 1. зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау; 5. 5. 1. 2 род, саны және септелуі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктерді, реттік сан есімдерді қолдану
6. 5. 1. 1. келісілмеген анықтамалар ретінде етістік, зат есімдерді, қысқа сын есімдерді қолдану
7. 5. 1. 1. жалпы, деректі және дерексіз зат есімдерді, салыстырмалы сын есімдер мен үстеулерді қолдану
8. 5. 1. 1. тиісті формалардағы күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді қолдану
9. 5. 1. 1. зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді (соның ішінде басқа сөз таптарынан жасалған) тиісті формаларда қолдану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану
6. 5. 1. 2 өздік етісті қолдану
7. 5. 1. 2 қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін етістіктің болымды және болымсыз түрін, шартты, ашық және бұйрық рай түрлерін қолдану
8. 5. 1. 2 қозғалыс етістіктерін қолдану, 8. 5. 1. 3. ырықты және ырықсыз етіс жасау, 8. 5. 1. 4. аяқталған және аяқталмаған түрде көсемшелер жасау

9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах
5. 5. 1. 4 использовать числительные для обозначения количества
6. 5. 1. 3 использовать дробные и собирательные числи тельные в разных формах, неопределенные местоимения и наречия для обозначения количества
7. 5. 1. 3 использовать составные числительные в соответствующих формах
8. 5. 1. 5 использовать сложные числительные в соответствующих формах
9. 5. 1. 3 использовать числительные в соответствующих формах
2 Использование синтаксических конструкций
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека
6. 5. 2. 1 использовать активные и пассивные конструкции
7. 5. 2. 1 использовать простые осложненные вводными конструкциями, однородными членами предложения
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимными конструкциями
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
6. 5. 2. 2 использовать простые и сложные предложения, выражающие определительные, изъяснительные, временные, целевые, причинно-следственные отношения
7. 5. 2. 2 использовать сложные предложения, выражающие условные, уступительные, сравнительные, сопоставительные отношения
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
6. 5. 2. 3 использовать прямую и косвенную речь
34. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя. Долгосрочный план определяет содержание, предлагаемое для изучения в разделе
35. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программе по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русский язык и литература" для 5-9 классов уровня основного среднего образования (с нерусским языком обучения)
1) 5 класс:
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Климат и природа
Н.А. Некрасов. "Дедушка Мазай и зайцы". М.Ю. Лермонтов. "Гроза". С. Есенин. "Буря". Ф. Тютчев. "Весенняя гроза", "Зима недаром злится", "Сказка о ветре" (из цикла "Новые сказки"). Абай. "Лето".
Слушание
5. 1. 3. 1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;

9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану
5. 5. 1. 4 санды белгілеу үшін сан есімдерді қолдану
6. 5. 1. 3 бөлшектік және жинақтық сан есімдерді әр түрлі формаларда, санды белгілеу үшін белгісіздік есімдіктер мен үстеулерді қолдану
7. 5. 1. 3 құрама сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
8. 5. 1. 5 күрделі сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
9. 5. 1. 3 сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
2. Синтаксистік құрылым дарды қолдану
5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану
6. 5. 2. 1 активті және пассивті құрылымдарды қолдану
7. 5. 2. 1 жай сөйлем мен күрделенген жай сөйлемдерді және бірыңғай сөйлем мүшелерін қолдану
8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарыменауыстыру
9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
5. 5. 2. 2. өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды қолдану
6. 5. 2. 2. анықтауыш, түсіндірмелі, мезгіл, мақсат, себеп-салдарлық қарым-қатынасты білдіретін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
7. 5. 2. 2. шартты, қарсылықты, салыстырма лы қарым-қатынасты білдіретін құрмалас сөйлемдерді қолдану
8. 5. 2. 2. көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарыменауыстыру
6. 5.2.3. төл және төлеу сөзді пайдалану
34. Тоқсандағы бөлімдер мен бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
35. Осы оқу бағдарламасы Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі және әдебиеті" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспарға (оқыту орыс тілінде емес) сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Орыс тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 5-сынып:
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Климат және табиғат
Н.А. Некрасов. "Дедушка Мазай и зайцы" М.Ю. Лермонтов. "Гроза" С. Есенин. "Буря", Ф. Тютчев. "Весенняя гроза", "Зима недаром злится", "Сказка о ветре" ("Новые сказки" циклінен) Абай. "Жаз"
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау; 5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
Оқылым
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну; 5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру;

5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 1 образовывать падежные формы имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
5.5.1.2 использовать существительные и прилагательные, местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду, числу и падежу собирательные
Семья
Русская сказка "Мудрый отец". Болгарская сказка "Сказка о бочке". М. Скребцова. "Сердце матери". М. Жумабаев. "Матери".
Слушание
5. 1. 1. 1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5. 1. 2. 1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
Говорение
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания;
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5. 5. 1. 4 использовать числительные для обозначения количества
2-я четверть
Ценности: дружба и любовь
С. Михалков. "Мы с приятелем друзья". Г. Боргуль. "Подружка Маша". Я. Дубенская. "Мы разные". Н. Бичурина. "Чей гриб?". В. Бережная. "Много у меня друзей". О. Чекашова. "Мой друг". Ю. Белоусова. "Дружба – это дар". А.М. Волков. "Волшебник Изумрудного города".
Слушание
5. 1. 3. 1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5. 3. 4. 1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 5. 1 писать эссе (объем 60-80 слов) по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания;
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека;
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
Кем я хочу стать?
В. Маяковский. "Кем быть?". Дж. Родари. "Чем пахнут ремесла?". Сказка "Заработанный рубль".
Слушание
5. 1. 1. 1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы;
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов
Чтение
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею
Письмо
5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 1. образовывать падежные формы имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
3-я четверть
Жизнь и творчество
Г. Ветрова. Цикл рассказов о художниках. Казахская народная сказка "Мастер Али". Шакарим. "Жизнь", "Человек похож порою то на волка, то на сыть…"
Слушание
5. 1. 1. 1 понимать общее содержание сообщения продолжительностью не более 2-3 минут, определяя тему текста;
5. 1. 2. 1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы
Чтение
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею;
5. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников;
5. 3. 8. 1 сравнивать содержание и тему текстов
Письмо
5. 4. 3. 1 представлять информацию в виде рисунков 7.П3. представлять информацию в виде таблицы, схемы 8.П3. представлять информацию в виде диаграммы, графика, отражая основную и детальную информацию;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 1 образовывать падежные формы существительных, прилагательных, числительных, местоимений;
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, уверенности/, согласия\ несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
Культура одежды
И.С. Тургенев. "Бежин луг" (отрывок).
Слушание
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 2. 1 пересказывать основное содержание близко к тексту;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники), художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию по предложенной теме из различных источников
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 5. 1 писать эссе (объем 60-80 слов) по данному началу/концу, учитывая особенности текста повествования или описания
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 2 использовать существительные и прилагательные, местоимения, порядковые числительные, правильно согласовывая по роду, числу и падежу собирательные;
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах
Мир фантазии
Б. Заходер. "Моя вообразилия". В. Гауф. "Сказка ⎻ дочь королевы Фантазии". Н. Носов. "Приключения Незнайки. Незнайка на Луне".
Слушание
5. 1. 3. 1 понимать основное содержание произведений фольклора и литературы/ фрагментов, содержащих знакомые лексические и грамматические единицы, определять тему;
5. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
Чтение
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам
Письмо
5. 4. 2. 1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 7.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, демонстрируя понимание 8.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного;
5. 4. 4. 1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений;
5. 4. 7. 1 применять знаки препинания в простых предложениях с обращениями и однородными членами
Использование языковых единиц
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека
4 четверть
Мы выбираем спорт
В. Львовский. "Песенка о зарядке". В. Донникова. "На катке". В. Голявкин. "В любом деле нужно работать". "Великие батыры казахской степи" (о Кажмукане Мунайтпасове).
Слушание
5. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста по вопросам
Говорение
5. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, включающим синонимы, антонимы, омонимы;
5. 2. 3. 1 соблюдать орфоэпические нормы;
5. 2. 5. 1 участвовать в диалоге, правильно понимая реплики и предоставляя обратную связь
Чтение
5. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов разговорного стиля (письма, дневники); художественного стиля (стихотворение, сказка); определять принадлежность текста к типу повествование на основе характерных признаков;
5. 3. 3. 1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них;
5. 3. 5. 1 составлять план по опорным словам;
5. 3. 6. 1 анализировать содержание небольших произведений фольклора и литературы, определяя тему и основную идею;
5. 3. 8. 1 сравнивать содержание и тему текстов
Письмо
5. 4. 1. 1 создавать тексты (письмо, дневник, стихотворение, сказка), используя элементы разговорного и художественного стилей;
5. 4. 4. 1 писать творческие работы на литературные темы, выражая свое отношение к героям художественных произведений или их поступкам с использованием эпитетов и сравнений
Использование языковых единиц
5. 5. 1. 3 использовать глаголы с зависимыми словами в нужных формах;
5. 5. 2. 2 использовать необходимые синтаксические конструкции для выражения своего мнения, сомнения, просьбы, уверенности/, согласия\несогласия, побуждения собеседника к высказыванию и др.
Каникулы и отдых
Татьяна Лило. "Каникулы". Тамара Крюкова. "Хрустальный ключ" (фрагмент произведения, глава 48 "Легенда о вольном граде"). Саша Черный. "Летом".
Слушание
5. 1. 2. 1 понимать значение слов бытовой и духовно-нравственной тематики;
5. 1. 4. 1 определять основную мысль текста на основе вопросов
Говорение
5. 2. 4. 1 создавать высказывание (описание, повествование) на основе иллюстраций, комиксов;
5. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с точки зрения соответствия предложенной теме/ ситуации
Чтение
5. 3. 1. 1 понимать общее содержание текста, определяя ключевые слова и словосочетания;
5. 3. 4. 1 владеть видами чтения (ознакомительное, комментированное), читать по ролям
Письмо
5. 4. 2. 1 излагать основное содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала 7.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного и аудиовизуального источника, демонстрируя понимание 8.П2. излагать информацию, синтезируя материал из прослушанного, прочитанного;
5. 4. 6. 1 правильно писать безударные падежные окончания
Использование языковых единиц
5. 5. 2. 1 использовать безличные конструкции, выражающие модальные значения и различные состояния человека

5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну; 7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну; 8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 1 зат есімдердің, сын есімдердің сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау; 5. 5. 1. 2 род, саны және септелуі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктерді, реттік сан есімдерді қолдану
Отбасы
"Мудрый отец" орыс ертегісі. "Сказка о бочке" болгар ертегісі. М. Скребцова "Сердце матери". М. Жұмабаев. "Матери"
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну; 5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау) 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру;
5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу 5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану;
5. 5. 1. 4 санды белгілеу үшін сан есімдерді қолдану
2-тоқсан
Құндылықтар: достық және махаббат
С. Михалков. "Мы с приятелем друзья". Г. Боргуль. "Подружка Маша". Я. Дубенская. "Мы разные". Н. Бичурина. "Чей гриб?". В. Бережная. "Много у меня друзей". О. Чекашова. "Мой друг". Ю. Белоусова. "Дружба – это дар". А.М. Волков. "Волшебник Изумрудного города"
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау; 5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 көркем стиль (өлең) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау; 5. 3. 4. 1 оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсіндірмелі), рөлдер бойынша оқу
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру; 5. 4. 5. 1 баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз);
5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану; 5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану; 5. 5. 2. 2 өз пікірін, күмәнін білдіру үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды қолдану
Кім болғым келеді?
В. Маяковский. "Кем быть?". Дж. Родари. "Чем пахнут ремесла?". "Заработанный рубль" ертегісі.
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну; 5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау; 5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау)
Оқылым
5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру;
5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау
Жазылым
5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну; 7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну; 8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну; 5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 1 зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау
3-тоқсан
Өмір және шығармашылық
Г. Ветрова. Цикл рассказов о художниках. "Мастер Али" қазақ халық ертегісі. Шәкәрім. "Өмір", "Адам бірде қасқырға, бірде тоққа ұқсайды..."
Тыңдалым
5. 1. 1. 1 мәтіннің тақырыбын анықтап, ұзақтығы 2-3 минуттан артық емес хабарламаның жалпы мазмұнын түсіну; 5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау
Оқылым
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау; 5. 3. 7. 1 әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпаратты алу;
5. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұны мен тақырыбын салыстыру
Жазылым
5. 4. 3. 1 ақпаратты суреттер түрінде ұсыну; 7.Ж3. ақпаратты кесте, схема түрінде ұсыну; 8.Ж3. негізгі және детальды ақпаратты көрсете отырып, ақпаратты диаграмма, график түрінде ұсыну; 5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 1 зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік формаларын жасау; 5. 5. 2. 2 өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/ келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды қолдану
Киім-кешек мәдениеті
И.Т. Тургенев. "Бежин луг" (үзінді).
Тыңдалым
5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 2. 1 мәтіннің негізгі мазмұнын айту; 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 ауызекі сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау; 5. 3. 7. 1 әртүрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру; 5. 4. 5. 1 баяндау не сипаттау мәтінінің ерекшеліктерін ескере отырып, берілген басы/соңы бойынша эссе жазу (көлемі 60-80 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 2 род, саны және септелуі бойынша дұрыс келісе отырып, зат есімдер мен сын есімдерді, есімдіктерді, реттік сан есімдерді қолдану;
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану
Қиял-ғажайып әлемі
Б. Заходер. "Моя вообразилия". В. Гауф. "Сказка – дочь королевы Фантазии". Н. Носов. "Приключения Незнайки. Незнайка на Луне"
Тыңдалым
5. 1. 3. 1 ауыз әдебиеті мен әдеби туындылардың/ бөліктердің таныс лексикалық және грамматикалық бірліктерден тұратын бөліктерінің негізгі мазмұнын түсіну, тақырыпты анықтау; 5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау); 5. 2. 6. 1 ұсынылған тақырыпқа/ жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру; 5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру
Жазылым
5. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
7.Ж2. ақпаратты тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден синтездеу, түсіну арқылы ұсыну
8.Ж2. тыңдалған, оқылған, көргендерінен материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну; 5. 4. 4. 1 көркем туындылардың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашылық жұмыстар жазу; 5. 4. 7. 1 қаратпа сөз және бірыңғай мүшелері бар жай сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану
4-тоқсан
Біз спортты таңдаймыз
В. Львовский. "Песенка о зарядке". В. Донникова. "На катке". В. Голявкин. "В любом деле нужно работать". "Великие батыры казахской степи" (Қажымұқан Мұңайтпасов туралы)
Тыңдалым
5. 1. 5. 1 сұрақтар бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
5. 2. 1. 1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді қамтитын сөздік қорды меңгеру; 5. 2. 3. 1 орфоэпиялық нормаларды сақтау; 5. 2. 5. 1 репликаларды дұрыс түсініп және кері байланыс ұсына отырып, диалогке қатысу
Оқылым
5. 3. 2. 1 ауызекі сөйлеу стилі (хаттар, күнделіктер), көркем стиль (өлең, ертегі) мәтіндерінің стилистика-лық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің баяндау түріне тиістілігін анықтау; 5. 3. 3. 1 мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар тұжырымдау және оларға жауап беру; 5. 3. 5. 1 тірек сөздер арқылы жоспар құру; 5. 3. 6. 1 тақырыпты және негізгі идеяны анықтай отырып, ауыз әдебиеті мен әдебиеттің шағын туындыларының мазмұнын талдау; 5. 3. 8. 1 мәтіндердің мазмұны мен тақырыбын салыстыру
Жазылым
5. 4. 1. 1 ауызекі сөйлеу және көркем стильдердің элементтерін қолдана отырып, мәтіндер (хат, күнделік, өлең, ертегі) құрастыру; 5. 4. 4. 1 көркем туындылардың қаһармандарына немесе олардың іс-әрекеттеріне өз қарым-қатынасын эпитеттер мен салыстыруларды пайдалана отырып, әдеби тақырыптарға шығармашылық жұмыстар жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 1. 3 тәуелді сөздері бар етістіктерді қажетті формаларда қолдану; 5. 5. 2. 2 өзінің пікірін, күмәнін, өтінішін, сенімділігін/келісімін/ келіспеушілігін, әңгімелесушінің пікірін білдіруге бағыттау үшін қажетті синтаксистік құрылымдарды пайдалану
Демалыс және тынығу
Татьяна Лило. "Каникулы". Тамара Крюкова. "Хрустальный ключ" (туындыдан үзінді, 48-ші бөлім "Легенда о вольном городе"). Саша Черный. "Летом".
Тыңдалым
5. 1. 2. 1 тұрмыстық және рухани-адамгершілік тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 5. 1. 4. 1 сұрақтардың негізінде мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
5. 2. 4. 1 иллюстрациялардың, комикстердің негізінде өз ойын білдіру (сипаттау, баяндау); 5. 2. 6. 1 ұсынылған тақырыпқа/ жағдаятқа сәйкестігі тұрғысынан пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
5. 3. 1. 1 тірек сөздер мен сөз тіркестерін анықтап, мәтіннің жалпы мазмұнын түсіну; 5. 3. 4. 1 оқу түрлерін меңгеру (таныстыру, түсіндірмелі), рөлдер бойынша оқу
Жазылым
5. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің негізгі мазмұнын баяндау
7.Ж2. ақпаратты тыңдалған, оқылған және аудиовизуалды дереккөзден синтездеу, түсіну арқылы ұсыну
8.Ж2. тыңдалған, оқылған, көргендерінен материалды жинақтау арқылы ақпаратты ұсыну; 5. 4. 6. 1 екпін түспейтін септік жалғауларын дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
5. 5. 2. 1 модальды мәнді және адамның әртүрлі күйлерін білдіретін жақсыз құрылымдарды қолдану

4) 8 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Семья и подросток
Притча "Волшебная копейка". А. Кунанбаев. "Слова назидания": " Четырнадцатое слово". В. Железников. " Чучело". М. Ауэзов. "Сирота". Г. Мусрепов. "Рассказы о матери".
Слушание
8. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 3. 1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 1 использовать сложные имена существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах;
8. 5. 1. 3 образовывать действительные и страдательные причастия
Спорт и отдых
Л. Кассиль. "Ход белой королевы". С. Муканов. "Баулан Шолак".
Слушание
8. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта;
8. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию
Говорение
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде; презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график;
8. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 1 использовать сложные имена существительные, прилагательные, наречия в соответствующих формах;
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
2-я четверть
Мир труда
Н.А. Заболоцкий. "Не позволяй душе лениться". А. Мусатов. "Как хлеб на стол пришел".
Слушание
8. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
Говорение

4) 8-сынып
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Отбасы және жасөспірім
"Волшебная копейка" өсиет әңгіме.
А. Құнанбаевтың "Қара сөздері" "Он төртінші қара сөз". В. Железников. "Чучело". М. Әуезов. "Сирота". Ғ. Мүсірепов. "Рассказы о матери".
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 3. 1 есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және сұрақтардың әртүрлі түрлеріне жауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды құрастыру;
Жазылым
8. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру;
8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 1 тиісті формалардағы күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді қолдану 8. 5. 1. 3 ырықты және ырықсыз етіс жасау
Спорт және демалыс
Л. Кассиль. "Ход белой королевы". С. Мұқанов. "Балуан Шолақ"
Тыңдалым
8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну 8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау) 8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру; 8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
Жазылым
8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну; 8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 1 тиісті формалардағы күрделі зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді қолдану 8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
2-тоқсан
Еңбек әлемі
Н.А. Заболоцкий. "Не позволяй душе лениться". А. Мусатов. "Как хлеб на стол пришел".
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым

8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями;
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8. 4. 5. 1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования;
8. 4. 7. 1-применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 4 образовывать деепричастия совершенного и несовершенного вида
Через тернии к звездам
О. Сулейменов. "Земля, поклонись человеку". Р. Брэдбери. "Зеленое утро". И. Ефремов. "Звездные корабли".
Слушание
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики;
8. 1. 5. 1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая аналитическое
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме)
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде; презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график;
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с глаголами и деепричастиями
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 2. использовать глаголы движения;
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
3-я четверть
Мир живой природы
О. Сулейменов. Стихотворение "Волчата". Ч. Айтматов. "Плаха" (фрагмент об Акбаре). К. Мырзагалиев. "Красная книга".
Слушание
8. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения продолжительностью 4-6 минут, объединяя разрозненные факты в общий контекст, определяя причинно-следственные связи и делая выводы;
8. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических и поэтических произведений/ фрагментов, определяя ключевые моменты развития сюжета или конфликта
Говорение
8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 8. 1 сравнивать содержание, языковые особенности
Письмо
8. 4. 3. 1 представлять информацию в виде; презентации, в том числе содержащей таблицу, схему, диаграмму, график
8. 4. 5. 1 писать эссе (объем 120-140 слов) по предложенной проблеме, выражая свое согласие\несогласие с позицией автора, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 5 использовать сложные числительные в соответствующих формах
Вода – источник жизни
Янка Мавр. "Сын воды". П.Н. Васильев. "Иртыш".
Слушание
8. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию;
8. 1. 5. 1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста с творческими дополнениями;
8. 2. 3. 1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов
Чтение
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов;
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая аналитическое;
8. 3. 7. 1 извлекать необходимую информацию из различных источников, определяя ее актуальность, достоверность, полезность и ценность
Письмо
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор
Использование языковых единиц
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
Культура питания
Н.В. Гоголь. "Старосветские помещики". А.П. Чехов. "Сирена".
Слушание
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков;
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами;
8.4.7.1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
4-я четверть
Сила искусства
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери". К.Г. Паустовский. "Старый повар". Б.П. Екимов "Музыка старого дома". И. Жансугуров. Поэма "Кюйши" ( отрывок).
Слушание
8. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, выявляя авторскую позицию;
8. 1. 5. 1 прогнозировать содержание по отрывку прослушанного текста
Говорение
8. 2. 1. 1 владеть словарным запасом, достаточным для замены слов общеязыковыми эквивалентами или описательными оборотами (перифразами);
8. 2. 3. 1 соблюдать синтаксические нормы, включающие правила согласования и управления, употребления причастных и деепричастных оборотов;
8. 2. 4. 1 создавать аргументированное высказывание (рассуждение с элементами описания и/или повествования) на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и детальную информацию сплошных и несплошных текстов;
8. 3. 3. 1 формулировать проблемные вопросы по тексту, позволяющие выдвигать идеи, интерпретации, предположения, и отвечать на разные типы вопросов;
8. 3. 4. 1 использовать виды чтения, включая аналитическое
Письмо
8. 4. 2. 1 излагать выборочно содержание текста на основе прослушанного, прочитанного и/или аудиовизуального материала;
8. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), выбирая определенную роль и речевое поведение в соответствии с установкой, с использованием эпитетов, сравнений, фразеологизмов, олицетворений и метафор;
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами
Использование языковых единиц
8. 5. 1. 5 использовать сложные числительные в соответствующих формах
Научные открытия и технологии
Е.С. Вельтистов. "Приключения Электроника". Жюль Верн. "Дети капитана Гранта".
Слушание
8. 1. 2. 1 понимать значение слов историко-культурной тематики
Говорение
8. 2. 5. 1 участвовать в диалоге по общественно-значимым проблемам, аргументируя свою точку зрения;
8. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог), составленное на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков
Чтение
8. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание), официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме); определять принадлежность текстов к смешанному типу на основе характерных признаков;
8. 3. 5. 1 составлять цитатный план;
8. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений (поэтических, прозаических, драматических), определяя структурно-композиционные особенности;
8. 3. 8. 1 сравнивать содержание, языковые особенности
Письмо
8. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (статья, интервью, очерк, послание) и официально-делового стиля (характеристика, автобиография, резюме);
8. 4. 6. 1 правильно выбирать слитное или раздельное написание НЕ с разными словами;

8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 2. 1 мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту; 8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру; 8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
Жазылым
8. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру;
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау;
8. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісімін/келіспеуін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз); 8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 4. аяқталған және аяқталмаған түрде көсемшелер жасау
Ғарыш
О. Сулейменов. "Земля, поклонись человеку". Р. Брэдбери. "Зеленое утро". И. Ефремов. "Звездные корабли".
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау) 8. 2. 6. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
8. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру; 8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну; 8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 2 қозғалыс етістіктерін қолдану 8. 5. 2. 2. көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
3-тоқсан
Жанды табиғат әлемі
О.Сүлеймен"Волчата" өлеңі. Ш. Айтматов "Плаха" (Акбар туралы үзінді).
Қ. Мырзағалиев. "Қызыл кітап".
Тыңдалым
8. 1. 1. 1 бөлінген деректерді жалпы контекске біріктіріп, себеп-салдарлық байланыстарды анықтап және қорытынды жасап, ұзақтығы 4-6 минуттан артық емес хабарламаның негізгі және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 1. 3. 1 сюжет дамуының немесе шиеленістің негізгі сәттерін анықтап, прозалық, драмалық және поэтикалық туындылардың/бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдеп, қоғамдық-маңызды проблемалар бойынша диалогке қатысу
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру; 8. 3. 8. 1 мазмұнды, тілдік ерекшеліктерді салыстыру
Жазылым
8. 4. 3. 1 ақпаратты соның ішінде кестеден, сызбадан, диаграммадан, графиктен тұратын презентация түрінде ұсыну; 8. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, автордың ұстанымына өз келісімін/келіспе-уін білдіріп, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 120-140 сөз)
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 5. күрделі сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
Су – тіршілік көзі
Янка Мавр. "Сын воды". П.Н. Васильев. "Иртыш".
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау; 8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
Айтылым
8. 2. 2. 1 мәтіннің мазмұнын шығармашылық толықтырулармен қайта айту; 8. 2. 3. 1 есімше және көсемше айналымдарын келісу және басқару, қолдану ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау
Оқылым
8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және сұрақтардың әртүрлі түрлеріне жауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды құрастыру; 8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану; 8. 3. 7. 1 өзектілігін, анықтығын, пайдалылығын және құндылығын анықтай отырып, әр түрлі дереккөздерден ұсынылған тақырып бойынша қажетті ақпарат алу
Жазылым
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау; 8. 4. 4. 1 эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологизмдерді, дараландырулар мен метафораларды қолдана отырып, белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдай отырып, шығармашылық жұмыстарды (оның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
Тағам
Н.В. Гоголь. "Старосветские помещики". А.П. Чехов. "Сирена".
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем құрау (сипаттау және/ немесе баяндау элементтері бар пайымдау); 8. 2. 6. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде құрылған пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау), ресми-іскерлік стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілерге негізделген мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау
8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
Жазылым
8. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру; 8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау; 8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8.5. 2.2. көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
4-тоқсан
Өнер күші
А.С. Пушкин. "Моцарт и Сальери". К.Г. Паустовский. "Старый повар". Б.П. Екимов. "Музыка старого дома". І. Жансүгіров. "Күйші" поэмасы (үзінді).
Тыңдалым
8. 1. 4. 1 авторлық ұстанымды айқындап, мәтіннің негізгі ойын анықтау;
8. 1. 5. 1 тыңдалған мәтіннің үзіндісі бойынша мазмұнды болжау
Айтылым
8. 2. 1. 1 сөздерді жалпытілдік баламалармен немесе сипаттамалық айналымдармен (перифразалармен) ауыстыру үшін жеткілікті сөздік қоры болу;
8. 2. 3. 1 есімше және көсемше тіркестерін қолдана отырып, келісу және басқару, ережелерін қамтитын синтаксистік нормаларды сақтау;
8. 2. 4. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде дәлелді сөйлем (сипаттау және/немесе баяндау элементтерімен пайымдау) құрау
Оқылым
8. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және егжей-тегжейлі ақпаратын түсіну; 8. 3. 3. 1 идеяларды, интерпретацияларды, болжамдарды ұсынуға және әртүрлі сұрақтарғажауап беруге мүмкіндік беретін мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;
8. 3. 4. 1 талдамалықты қоса алғанда, оқу түрлерін пайдалану
Жазылым
8. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материалдың негізінде мәтіннің мазмұнын іріктеп баяндау;
8. 4. 4. 1 эпитеттерді, салыстыруларды, фразеологизмдерді, дараландырулар мен метафораларды пайдалана отырып, белгілі бір рөлді және сөйлеу мінез-құлқын таңдай отырып, шығармашылық жұмыстарды (оның ішінде әдеби тақырыптарға) жазу;
8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 1. 5 күрделі сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
Ғылыми жаңалықтар және технологиялар
Е.С. Вельтисов. "Приключения Электроника". Жюль Верн. "Дети капитана Гранта".
Тыңдалым
8. 1. 2. 1 тарихи-мәдени тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
8. 2. 5. 1 өз көзқарасын дәлелдей отырып, қоғамдық маңызы бар мәселелер бойынша диалогқа қатысу;
8. 2. 6. 1 кестелер, схемалар, диаграммалар, графиктер негізінде құрылған сөйлемді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
8. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, үндеу), ресми-іскери стиль (мінездеме, өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; сипатты белгілердің негізінде мәтіннің аралас типке тиістілігін анықтау
8. 3. 5. 1 дәйексөзді жоспар құру
8. 3. 6. 1 құрылымдық-композициялық ерекшеліктерін анықтай отырып, көркем шығармалардың (поэтикалық, прозалық, драмалық) мазмұнын талдау
8. 3. 8. 1 мазмұнды, тілдік ерекшеліктерді салыстыру
Жазылым
8. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (мақала, сұхбат, очерк, жолдау) және ресми-іскерлік стиль (мінездеме,өмірбаян, түйіндеме) мәтіндерін құрастыру; 8. 4. 6. 1 НЕ сөзінің әртүрлі сөздермен бірге не бөлек жазылуын дұрыс таңдау;

8. 4. 7. 1 применять знаки препинания в предложениях с обособленными членами предложения
Использование языковых единиц
8. 5. 2. 1 использовать причастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями;
8. 5. 2. 2 использовать деепричастные обороты и заменять их синонимичными конструкциями
5) 9 класс
Тема
Изучаемые художественные произведения (по выбору)
Виды речевой деятельности
Цели обучения
1-я четверть
Культура народов мира
А. Кунанбаев. "Слова назидания" - "17 Слово" М. Шаханов. "Четыре матери" В. Гундарев "На земле Абая"
Слушание
9. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста
Говорение
9. 2. 3. 1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю;
9. 2. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, тезисы, статья),официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 1 использовать имена существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах
Природные ресурсы планеты Земля
К. Паустовский. "Мещерская сторона" (отрывки). Ч. Айтматов. "Плаха" (отрывок). В. Распутин. "Прощание с Матерой" (отрывок). С. Сейфуллин. Поэма "Кокшетау".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики;
9. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 1 использовать имена существительные, прилагательные, наречия (в т. ч. образованные от других частей речи) в соответствующих формах;
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
2-я четверть
История и личность
А.С. Пушкин. "Капитанская дочка". М. Шаханов. "Отрарская поэма о побежденном победителе" или "Просчет Чингисхана". М. Ауэзов "Путь Абая". Абиш Кекилбаев. "Плеяды – созвездие надежды". А. Байтурсынов. "Великий поэт казахов".
Слушание
9. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора;
9. 1. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, тезисы, статья),официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах;
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Реальность и фантазия
Ч.Т. Айтматов. "Легенда о рогатой матери-оленихе" ("Белый пароход"). Р. Брэдбери. "Все лето в один день".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики;
9. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Говорение
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;

8. 4. 7. 1 оқшау мүшелері бар сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
8. 5. 2. 1 есімшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
8. 5. 2. 2 көсемшелерді қолдану және оларды синонимдік қатарымен ауыстыру
5) 9-сынып
Тақырып
Оқылатын көркем туындылар (таңдау бойынша)
Сөйлеу әрекетінің түрлері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Әлем халықтарының мәдениеті
А. Құнанбаев. "Слова назидания" - "17 Слово". М. Шаханов. "Четыре матери". В. Гундарев. "На земле Абая".
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жа-сап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну; 9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау
Айтылым
9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларына, оның ішінде сөйлеу стиліне сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау; 9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ресми іскерлік стиль мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау (нұсқаулық, ереже); сипатты белгілердің негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге тиістілігін анықтау; 9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату;
9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау
Жазылым
9. 4. 1. 1. публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру; 9. 4. 5. 1 талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 7. 1. құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 1. зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді (соның ішінде басқа сөз таптарынан жасалған) тиісті формаларда қолдану
Жер ғаламшарының табиғи ресурстары
К. Паустовский. "Мещерская сторона" (үзінділер). Ч. Айтматов. "Плаха" (үзінді). В. Распутин "Прощание с МатҰрой" (үзінді).
Тыңдалым
9. 1. 2. 1қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардық/ бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы; 9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып отырып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлем (пайымдау, сендіру) құрау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, қосалқы және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну;
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілер негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру;
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну; 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу; 9. 4. 7. 1 сабақтас құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 1. зат есімдерді, сын есімдерді, үстеулерді (соның ішінде басқа сөз таптарынан жасалған) тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
2-тоқсан
Тарих және тұлға
А.С. Пушкиннің "Капитан қызы" повесі. М. Шаханов. "Жеңілген жеңімпаз туралы Отырар поэмасы" немесе "Шыңғысханның есебі".
М. Әуезов "Абай жолы". Ә. Кекілбаев. "Плеяды – созвездие надежды". А. Байтұрсынов. "Великий поэт казахов".
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жа-сап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну; 9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардың /бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы; 9. 2. 2. 1 автордың ұстанымын бағалап, проблемалық жағдаятты өзі түсінігі бойынша көрсете отырып, мәтіннің мазмұнын қайта айту; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну; 9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру; 9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру; 9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау; 9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
Шындық және қиял
Ш.Т. Айтматов. "Легенда о рогатой матери-оленихе" ("Белый пароход"). Р. Брэдбери "Все лето в один день".
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, мәлімдеме (пайымдау, сендіру) жасау;

9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
Чтение
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения, владеть техниками критического мышления при чтении;
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
Письмо
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот;
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах;
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
3-я четверть
Отцы и дети: диалог и конфликт поколений
У. Шекспир. "Ромео и Джульетта". К.Г. Паустовский. "Телеграмма".
Слушание
9. 1. 1. 1 понимать основную и детальную информацию сообщения, продолжительностью до 5-8 минут, определяя подтекст, цель высказывания и отношение говорящего к событиям и героям и делая выводы;
9. 1. 3. 1 понимать содержание прозаических, драматических, поэтических произведений/ фрагментов, определяя слова, с помощью которых автор выражает эмоционально-оценочное отношение к героям, событиям
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план;
9. 3. 8. 1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
Письмо
9. 4. 3. 1 представлять информацию в виде отчета, статьи, справки на основе таблиц, схем, диаграмм, графиков и наоборот;
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 3 использовать числительные в соответствующих формах; 9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Молодежь и средства массовой информации
С. Черный. "Диета", "Зеркало". Б. Акунин. Роман "Турецкий гамбит" (отрывки документальных вставок).
Слушание
9. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста;
9. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Говорение

9. 2. 6. 1 назар аудару әдістерін қолдана отырып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, мәлімдемені (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру;
9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
Жазылым
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну; 9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу;
9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
3-тоқсан
Әкелер мен балалар: ұрпақтар диалогі және шиеленісі
У. Шекспир. "Ромео и Джульетта". К.А. Паустовский. "Телеграмма".
Тыңдалым
9. 1. 1. 1 қосалқы мәтінді, пікір айту мақсатын және айтушының оқиғалар мен кейіп-керлерге қатынасын анықтап және қорытынды жа-сап, ұзақтығы 5-8 минуттан аспайтын хабарламаның негізгі және детальды ақпаратын түсіну; 9. 1. 3. 1 автордың кейіпкерлерге, оқиғаларға деген эмоционалдық-бағалау қарым-қатынасын білдіретін сөздерді анықтап, прозалық, драмалық, поэтикалық туындылардың /бөліктердің мазмұнын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымы тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қорды меңгеру; 9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің басты, жанама және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну; 9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру; 9. 3. 8. 1 мазмұнын талдап, авторлық ұстанымды анықтап, мәтіндерді салыстыру
Жазылым
9. 4. 3. 1 кестелердің, сызбалардың, диаграммалардың, графиктердің негізінде ақпаратты есеп, мақала, анықтама түрінде және керісінше ұсыну; 9. 4. 5. 1 талқылау элементтерімен, талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 3 сан есімдерді тиісті формаларда қолдану; 9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша қарым-қатынас жағдайына сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
Жастар және бұқаралық ақпарат құралдары
С.Черный. "Диета", "Зеркало". Б. Акунин. "Турецкий гамбит" романы (деректі ендірмелерден үзінділер).
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Айтылым

9. 2. 2. 1 пересказывать содержание текста, демонстрируя собственное понимание проблематики, оценивая позицию автора;
9. 2. 3. 1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения, владеть техниками критического мышления при чтении;
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание;
9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 3 использовать числительные в соответствующих формах
Мир един: глобализация
М. Светлов. "Гренада". М. Горький. "Сказки об Италии". В. Астафьев. "Деревья растут для всех".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики
Говорение
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию;
9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения;
9. 3. 7. 1 извлекать и синтезировать информацию, делать выводы на основе полученных сведений, выражая собственное мнение
Письмо
9. 4. 1. 1 создавать тексты публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, статья, тезисы) и официально-делового стиля (правило, отчет, инструкция);
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы;
9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
4-я четверть
Знаменитые люди
М.Ю. Лермонтов. "Смерть поэта". Е.А. Евтушенко. "Людей неинтересных в мире нет". В.Ян. "Чингиз-хан" (отрывок). Абай. "Не будь падким на все".
Слушание
9. 1. 2. 1 понимать значение слов общественно-политической тематики
Говорение
9. 2. 1. 1 владеть объемом словарного запаса, достаточным для эффективного общения по широкому кругу тем;
9. 2. 3. 1 соблюдать речевые нормы, включая в высказывание лексические и синтаксические единицы, соответствующие стилю;
9. 2. 4. 1 создавать высказывание (рассуждение, убеждение), используя приемы привлечения внимания и учитывая целевую аудиторию
Чтение
9. 3. 1. 1 понимать главную, второстепенную и скрытую (подтекст) информацию сплошных и несплошных текстов;
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья), научного стиля (аннотация, тезисы, статья), официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 3. 1 формулировать вопросы, перефразируя информацию текста, и отвечать на них, различая факт и мнение;
9. 3. 4. 1 использовать виды чтения, владеть техниками критического мышления при чтении
Письмо
9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств;
9. 4. 5. 1 писать эссе (объем 140-160 слов) по предложенной проблеме, обосновывая свое мнение и предлагая пути решения проблемы, соблюдая особенности текста рассуждения, рассуждения с элементами повествования/ описания;
9. 4. 6. 1 правильно писать союзы, предлоги, частицы
Использование языковых единиц
9. 5. 1. 2 использовать глаголы в соответствующих формах
Я и закон
Ч. Айтматов. "Плаха" (фрагмент самосуда Бостона).
Слушание
9. 1. 4. 1 определять основную мысль текста, учитывая структуру текста;
9. 1. 5. 1 прогнозировать содержание текста на основе утверждений
Говорение
9. 2. 5. 1 участвовать в дискуссии по предложенной проблеме, синтезируя различные точки зрения и формулируя пути решения проблемы;
9. 2. 6. 1 оценивать высказывание (монолог/ диалог) с использованием приемов привлечения внимания и с учетом целевой аудитории
Чтение
9. 3. 2. 1 определять стилистические особенности текстов публицистического стиля (проблемная статья),научного стиля (аннотация, тезисы, статья),официально-делового стиля (инструкция, правило, отчет, закон); определять принадлежность текста к различным типам на основе характерных признаков;
9. 3. 5. 1 составлять тезисный план;
9. 3. 6. 1 анализировать содержание художественных произведений, выявляя авторскую позицию и оценивая содержание произведения;
9. 3. 8. 1 сравнивать тексты, анализируя содержание, определяя авторскую позицию
Письмо
9. 4. 2. 1 излагать информацию прослушанного, прочитанного и / или аудиовизуального текста, творчески интерпретируя содержание; 9. 4. 4. 1 писать творческие работы (в том числе на литературные темы), фрагмент/ фрагменты текста, являющиеся контрастными по содержанию, с использованием в письме изобразительно-выразительных средств; 9. 4. 7. 1 применять знаки препинания в сложных предложениях
Использование языковых единиц
9. 5. 2. 1 использовать простые и сложные предложения, соответствующие ситуации устного или письменного общения
Приложение 4 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 31 октября 2023 года № 328
Приложение 78 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399

9. 2. 2. 1 автордың ұстанымын бағалап, проблемалық жағдаятты өзі түсінігі бойынша көрсете отырып, мәтіннің мазмұнын қайта айту;
9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларына, оның ішінде сөйлеу стиліне сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау
Оқылым
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау; 9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату;
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру; 9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру;
9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау; 9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға), мәтін үзіндісін/үзінділерін жазу;
9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 3 сан есімдерді тиісті формаларда қолдану
Бір әлем: жаһандану
М. Светлов. "Гренада". М. Горький. "Сказки об Италии". В. Астафьев. "Деревья растут для всех".
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 4. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлем (пайымдау, сендіру) құрау;
9. 2. 6. 1 назар аудару әдістерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлемді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 ғылыми стиль мәтіндерінің (аннотация, тезистер) стилистикалық ерекшеліктерін анықтау;
9. 3. 6. 1 автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау; 9. 3. 7. 1 ақпаратты алу және жинақтау, өз пікірін білдіре отырып, алынған мәліметтер негізінде қорытынды жасау
Жазылым
9. 4. 1. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, мақала, тезистер) және ресми-іскерлік стиль (ереже, есеп, нұсқаулық) мәтіндерін құру;
9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу; 9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша тілдесімге сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
4-тоқсан
Танымал адамдар
Ю. Лермонтов. "Смерть поэта". Е. Евтушенко. "Людей неинтересных в мире нет". В. Ян. "Чингис-хан" (үзінді). Абай. "Не будь падким на все".
Тыңдалым
9. 1. 2. 1 қоғамдық-саяси тақырыптағы сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
9. 2. 1. 1 кең ауқымды тақырыптар бойынша тиімді қарым-қатынас жасау үшін жеткілікті сөздік қордың болуы; 9. 2. 3. 1 сөйлеу нормаларын, оның ішінде стильге сәйкес келетін лексикалық және синтаксистік бірліктерді сақтау; 9. 2. 4. 1 назар аудару тәсілдерін қолданып және мақсатты аудиторияны ескере отырып, сөйлем (пайымдау, сендіру) құрау
Оқылым
9. 3. 1. 1 тұтас және тұтас емес мәтіндердің негізгі, қосалқы және жасырын (мәнмәтін) ақпаратын түсіну; 9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; өзіне тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 3. 1 мәтін ақпаратын перефразалау арқылы сұрақтарды тұжырымдау және оларға жауап беру, факт пен пікірді ажырату;
9. 3. 4. 1 оқу кезінде оқу түрлерін пайдалану, сыни ойлау техникаларын меңгеру;
Жазылым
9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға), мәтін үзіндісін/ үзінділерін жазу;
9. 4. 5. 1 талқылау, баяндау/сипаттау элементтерімен талқылау мәтінінің ерекшеліктерін сақтай отырып, өз пікірін негіздеп және проблеманы шешу жолдарын ұсынып, ұсынылған проблема бойынша эссе жазу (көлемі 140-160 сөз); 9. 4. 6. 1 шылауларды, предлогтарды, одағайларды дұрыс жазу
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 1. 2 етістіктерді тиісті формаларда қолдану
Мен және Заң
Ш. Айтматов. "Плаха" (Бостонды соттаудан үзінді)
Тыңдалым
9. 1. 4. 1 мәтіннің құрылымын ескеріп, мәтіннің негізгі ойын анықтау; 9. 1. 5. 1 пікірлер негізінде мәтін мазмұнын болжау
Айтылым
9. 2. 5. 1 ұсынылған мәселе бойынша пікірталасқа қатысу, әртүрлі көзқарастарды синтездеу және мәселені шешу жолдарын тұжырымдау; 9. 2. 6. 1 назарды тарту тәсілдерін пайдаланып және нысаналы аудиторияны ескеріп, пікірді (монолог/диалог) бағалау
Оқылым
9. 3. 2. 1 публицистикалық стиль (проблемалық мақала), ғылыми стиль (аннотация, тезистер, мақала), ресми-іскерлік стиль (нұсқаулық, ереже, есеп, заң) мәтіндерінің стилистикалық ерекшеліктерін анықтау; оларға тән белгілері негізінде мәтіннің әртүрлі типтерге жататындығын анықтау;
9. 3. 5. 1 тезистік жоспар құру; 9. 3. 6. 1. автордың ұстанымын анықтау және шығарманың мазмұнын бағалау арқылы көркем шығармалардың мазмұнын талдау; 9. 3. 8. 1 мазмұнын талдап, авторлық ұстанымды анықтап, мәтіндерді салыстыру
Жазылым
9. 4. 2. 1 тыңдалған, оқылған және/немесе аудиовизуалды материал ақпаратының мазмұнын шығармашылық тұрғыдан түсіндіре отырып баяндау;
9. 4. 4. 1 бейнелеу-көркемдегіш құралдарды қолданып, мазмұны бойынша қарама-қайшы болып табылатын шығармашылық жұмыстар (соның ішінде әдеби тақырыптарға), мәтін үзіндісін/ үзінділерін жазу;
9. 4. 7. 1 құрмалас сөйлемдерде тыныс белгілерін қолдану
Тілдік бірліктерді пайдалану
9. 5. 2. 1 ауызша және жазбаша тілдесімге сәйкес келетін жай және құрмалас сөйлемдерді қолдану
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 31 қазандағы
№ 328 бұйрығына
4-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
78-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель программы "Казахская литература" – развивать креативное мышление. Поддерживать их способность свободно выражать свои мысли устно и письменно, приводить аргументы, сравнивать и анализировать, а также формировать навыки оценки. Обучающиеся, экспериментируя с литературными жанрами, могут овладеть приемами написания драматического произведения языком прозы, прозы языком поэзии.
3. Задачи обучения учебному предмету "Казахская литература":
1) программа "Казахская литература" разработана в направлении развития грамотности обучающихся, их литературных и эстетических вкусов и чувств, формирования мыслительных способностей и познавательных и коммуникативных навыков;
2) формирование понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира, уважение к национальной культуре;
3) определение и понимание роли казахской литературы в межкультурных отношениях, сложившейся истории казахского народа, поставленных задачи, проблем, противоречий и трудностей;
4) формирование умения адаптироваться к различным ситуациям и самостоятельно принимать решения;
5) формирование мировоззрение в соответствии с современным, научным и общественным развитием.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Казахская литература" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).

Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. Қазақ әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Қазақ әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) қазақ әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) қазақ әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, қазақ халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Қазақ әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).

5. Содержание программы по учебному предмету "Казахская литература" разделено на разделы: понимание и ответы по тексту, анализ и интерпретация, оценка и сравнительный анализ, а также состоит из подразделений, формирующих навыки. Этот раздел программы состоит из целей обучения по предмету.
6. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) содержание и форма художественного произведения;
2) понимание художественного произведения;
3) образ в художественном произведении;
4) работа с отрывками произведения;
5) понимание места национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе.
7. Раздел "Анализ и интерпретация" включает следующие подразделы:
1) композиция литературных произведении;
2) образ автора;
3) язык художественного произведения;
4) творческая работа;
5) ценности казахской и мировой литературы.
8. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" рассматривает следующее подразделы:
1) историческая и художественная ценность;
2) современность и новизна;
3) литературное эссе;
4) литературная критика.
9. Базовое содержание учебного предмета "Казахская литература" в 10 классе:
1) понимание и ответы по тексту: глубокое понимание идейного содержания через анализ сюжетно-композиционного построения литературного произведения, раскрытие поднятых в литературном произведении проблем с точки зрения национального интереса, обобщение и индивидуализация системы персонажей в художественном произведении, связь отрывков из художественных произведений с проблемами глобальной тематики, раскрытие в произведении созвучия национальных ценностей с мировыми темами;
2 анализ және интерпретация: анализ композиции литературного произведения с точки зрения времени и пространства, связь авторской идеи в произведении с реалиями жизни, раскрытие авторского стиля и деятельности художественных средств в произведении, включение собственного мнения через анализ поднятых проблем в художественном произведении, написание творческой работы, анализ созвучия ценностей в мировой и казахской литературе, самоанализ;
3) оценка и сравнительный анализ: сравнение произведения с образцами содержательных произведений, оценивание исторической и художественной ценности, критическая оценка новизны поднятых вопросов в художественном произведении, подготовка литературной критики, написание литературного эссе, анализ идеи произведения с точки зрения общечеловеческих ценностей.
10. Список художественных произведений для изучения в 10 классе:
1) Поэзия А.Кунанбаева "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге"; Семнадцатое слово, Тридцать второе слово, Тридцать третье слово, поэма "Ескендир";

5. "Қазақ әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. 10-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну, әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау, көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстыру, шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы, шығармадағы автор стилі мен көркемдегіш құралдардың қызметін ашу, көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс жазу, әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру, шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
10. 10 сыныпта оқуға арналған көркем шығармалар тізімі:
1) Абай Құнанбаев "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері; Он жетінші қарасөз, Отыз екінші қарасөз, Отыз үшінші қарасөз, "Ескендір" поэмасы;

2) Роман Ж.Аймауытова "Акбилек";
3) Повесть А. Кекилбаева "Конец легенды";
4) Роман М. Магауина "Шакан – шери";
5) Повесть Ш. Айтматова "Первый учитель";
6) У. Есдаулет "Мы турки";
7) Роман К. Жумадилова "Судьба";
8) Драма Шахимардан Кусайынова "Томирис";
9) Рассказ Ш. Муртаза "Тауекел той".
11. Базовое содержание учебного предмета "Казахская литература" в 11 классе:
1) понимание и ответы по тексту: глубокое понимание глобальных проблем, поднятых в произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения литературного произведения; выявление проблем, поднятых в литературном произведении, с точки зрения национального интереса, их связь с современностью; отражение реалий жизни через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении; общность тем отрывков художественных произведений с проблемами глобальной тематики и использование в творческих работах;
2) анализ и интерпретация: анализ композиции, жанровых особенностей литературного произведения с точки зрения времени и пространства; определение взаимосвязи образа автора с основной идеей произведения; роль художественных средств в произведении при создании образа; написание творческой работы с учетом осмысления глобальных тем, отраженных в художественном произведении; выявление, анализ общечеловеческих ценностей, литературных течений, общего направления в казахской и мировой литературе;
3) оценка и сравнительный анализ: сравнение произведений с глобальными темами и оценка его исторической и художественной ценности; критическое оценивание новизны художественного произведения, его связь с глобальными темами; анализ идеи произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности и написание литературного эссе; написание литературной критики, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения.
12. Список художественных произведений для изучения в 11 классе:
1) Стихотворение С. Сейфуллина "Сыр сандық";
2) Роман И. Есенберлина "Каһар";
3) Повесть А. Сулейменова "Бесатар";
4) Роман С. Елубай "Жалған дүние";
5) Стихотворение К. Аманжолова "Обо мне";
6) Роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая";
7) Стих Т. Молдагалиева "Бауырлар";
8) Рассказ Т.Асемкулова "Бекторынын қазынасы";
9) Повесть Э.Хемингуэя "Старик и море".
Параграф 2. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.

2) Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы;
3) Ә. Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі;
4) М. Мағауин "Шақан – шері" романы;
5) Ш. Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі;
6) Ұ. Есдәулет "Біз түркілерміз";
7) Қ. Жұмаділов "Тағдыр" романы;
8) Шахимардан Құсайынов "Томирис" драмасы;
9) Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі.
11. 11-сыныпқа арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну, әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану, шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау, автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау, шығармадағы көркемдегіш құралдардың образ жасаудағы орны, көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс жазу, қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау, көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру, шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу.
12. 11 сыныпта оқуға арналған көркем шығармалар тізімі:
1) С. Сейфуллин "Сыр сандық" өлеңі;
2) І. Есенберлин "Қаһар" романы;
3) А. Сүлейменов "Бесатар" повесі;
4) С. Елубай "Жалған дүние" романы;
5) Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі;
6) М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы;
7) Т. Молдағалиев "Бауырлар" өлеңі;
8) Т.Әсемқұлов "Бекторының қазынасы" әңгімесі;
9) Эрнест Хемингуэй "Шал мен теңіз" повесі.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.

14. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) понимание и ответы по тексту
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Содержание и форма художественного произведения
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения
2. Понимание художественного произведения
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности
3. Образ в художественном произведении
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении
4. Работа с отрывками произведения
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведений с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
5. Знание места национальных ценностей казахской литературы в мировой литературе
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
11.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общечеловеческими
2) анализ и интерпретация:
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Композиция литературных произведений
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей
2. Образ автора
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения
3. Язык художественного произведения
10.2.3.1 анализировать функции наглядных средств и приемов в произведении
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении
4. Творческая работа
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении

14. Оқыту мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну
2. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу
3. Көркем шығармадағы образ
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау
11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету
4. Шығарма үзінділерімен жұмыс
10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
5. Қазақ әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу
10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
11.1.5.1 шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әдеби шығарманың композициясы
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
2. Автор бейнесі
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау
11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау
3. Көркем шығарманың тілі
10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау
11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау
4. Шығармашылық жұмыс
10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу

5. Ценности казахской и мировой литературы
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающие:
10 класс
11 класс
1. Историческая и художественная ценность
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность
11.3.1.1 сравнивать произведение с глобальными темами и оценить его историческую и художественную ценность
2. Современность и инновации
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами
3. Литературное эссе
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности
4. Литературная критика
10.3.4.1 написать литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
11.3.4.1 написать литературную критику, сопоставляя произведение с мировыми произведениями с идейной точки зрения
15. Распределения часов на изучение раздела и тем предоставляется на усмотрение учителя.
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов уровня общего среднего образования общественно-гуманитарного направления.
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Казахская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования
1) 10 класс:
Разделы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Өлең – сөздің патшасы
Творчество Абая "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, Семьнадцатое слово, Тридцать второе слово, Тридцать третье слово, поэма "Ескендир"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
2 четверть
Художественная проза
Роман Жусипбека Аймауытова "Акбилек", повесть А. Кекилбаева "Аныздың акыры"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10. 2. 2. 1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
3 четверть
Художественные слова в легендах
Роман М. Магауина "Шакан-шери", Повесть Ш.Айтматова "Первый учитель", У. Есдаулетов "Мы турки"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
4 четверть
Личность эры, эпохи
Роман К. Жумадилова "Судьба", драма Шахмардан Кусаинов "Томирис", рассказ
Ш. Муртазы "Тауекел той"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями

5. Қазақ және әлем әдебиетіндегі құндылықтар
10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Тарихи және көркемдік құндылығы
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау
2. Заманауилығы мен жаңашылдығы
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру
11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру
3. Әдеби эссе
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
4. Әдеби сын
10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
16. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Қазақ әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өлең – сөздің патшасы
Абай шығармашылығы"Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, он жетінші қарасөз, отыз екінші қарасөз, отыз үшінші қарасөз, "Ескендір" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Прозадағы көркем ой
Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы, Ә.Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 -тоқсан
Аңызбен өрілген көркем сөз
М.Мағауин "Шақан-шері" романы, Ш. Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі, Ұ. Есдәулетов "Біз түркілерміз"
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
4-тоқсан
Заман, дәуір тұлғасы
Қ.Жұмаділов "Тағдыр" романы, Шахмардан Құсайынов "Томирис" драмасы, Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу

2) 11 класс:
Разделы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Исторические этапы
Стихотворение С. Сейфуллина "Сыр сандык", Роман И. Есенберлина "Каһар", Повесть А. Сулейменова "Бесатар"
Понимание и ответы по тексту
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения;
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общечеловеческими
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении;
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать содержание произведения с глобальными темами и оценивать его историческую и художественную ценность;
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами;
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения
2 четверть
Рассуждение здравомыслия
Стихотворение Касыма Аманжолова "О себе", Роман С. Елубай "Жалган дүние"
Понимание и ответы по тексту
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения;
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать содержание произведения с глобальными темами и оценивать его историческую и художественную ценность;
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения
3 четверть
Произведение века
Роман-эпопея М. Ауезова "Путь Абая"
Понимание и ответы по тексту
11.1.1.1 понимать глобальные проблемы, поднятые в литературном произведении, через анализ сюжетно-композиционного построения;
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах;
11.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общечеловеческими
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении;
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1.1 сравнивать содержание произведения с глобальными темами и оценивать его историческую и художественную ценность;
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами;
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения
4 четверть
Критика и мотив в литературе
Стихотворение Т. Молдагалиева "Бауырлар", рассказ Т.Асемкулова "Бекторынын қазынасы", Повесть Эрнест Хемингуэй "Дед и море"
Понимание и ответы по тексту
11.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов, современности;
11.1.3.1 показать современную реальность через обобщение и индивидуализацию системы персонажей в художественном произведении;
11.1.4.1 связывать отрывки из художественных произведении с актуальными проблемами глобализации и использовать в творческих работах
Анализ и интерпретация
11.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства с выделением жанровых особенностей;
11.2.2.1 определять связь между образом автора и основной идеей произведения;
11.2.3.1 определять стиль автора через анализ функций наглядных средств и приемов в произведении;
11.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы), размышляя на глобальные вопросы, обозначенные в произведении;
11.2.5.1 выявить, анализировать общечеловеческие ценности, литературные течения, общие направления в казахской и мировой литературе
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2.1 оценивать критически новизну художественного произведения, связывая его с глобальными темами;
11.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения художественно-эстетической ценности;
11.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с образцами мировой литературы с идейной точки зрения

2) 11-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Тарихтың шертіп пернесін
С. Сейфуллин "Сыр сандық" өлеңі, І. Есенберлин "Қаһар" романы, А. Сүлейменов "Бесатар" повесі
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.1.5.1 шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; 11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Пайым мен парасат
Қасым Аманжолов "Өзім туралы" өлеңі, С. Елубай "Жалған дүние" романы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
3-тоқсан
Ғасырлық туынды
М. Әуезов "Абай жолы" роман-эпопеясы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; 11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.1.5.1 шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе,әңгіме,өлең) жазу; 11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; 11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
4-тоқсан
Әдебиеттегі сын-сарын
Т. Молдағалиев "Бауырлар" өлеңі, Т.Әсемқұлов "Бекторының қазынасы" әңгімесі, Эрнест Хемингуэй "Шал мен теңіз" повесі
Түсіну және жауап беру
11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 11.2.2.1 автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; 11.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 11.2.5.1 қазақ әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.2.1 көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; 11.3.3.1 шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу

1) 10 класс:
Разделы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Өлең – сөздің патшасы
Творчество Абая "Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Көңілім қайтты достан да, дұшпаннан да", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, Семьнадцатое слово, Тридцать второе слово, Тридцать третье слово, поэма "Ескендир"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
Анализ и интерпретация
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
2 четверть
Художественная проза
Роман Жусупбека Аймаутова "Акбилек",
Повесть А. Кекильбаева "Конец легенды"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
3 четверть
Художественные слова в легендах
Роман М. Магауина "Шакан-шери", Повесть Ш.Айтматова "Первый учитель", У. Есдаулетов "Мы турки"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.5.1 показать в произведении связь национальных ценностей с общемировыми
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.2.1 определять связь между авторской идеей и современностью в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение;
10.2.5.1 анализировать и осмысливать созвучия ценностей в мировой и казахской литературе
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2.1 оценивать критически новизну поднятых вопросов в художественном произведении;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями
4 четверть
Личность эры, эпохи
Роман К. Жумадилова "Судьба", драма Шахмардан Кусайынова "Томирис", рассказ Ш. Муртаза "Тәуекел той"
Понимание и ответы по тексту
10.1.1.1 понимать идейное содержание литературного произведения через анализ сюжетно-композиционного построения;
10.1.2.1 раскрывать проблемные вопросы в литературном произведении с точки зрения национальных интересов;
10.1.3.1 обобщать и индивидуализировать систему персонажей в художественном произведении;
10.1.4.1 связывать содержание отрывков из художественных произведений с актуальными глобальными проблемами;
Анализ и интерпретация
10.2.1.1 анализировать композицию литературного произведения с точки зрения времени и пространства;
10.2.3.1 анализировать функции изобразительно выразительных средств и приемов в произведении;
10.2.4.1 подготовить творческую работу (эссе, рассказ, стихотворение, сочинение на литературные и свободные темы) через анализ обозначенных в художественном произведении проблем, выражая собственное мнение
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1.1 сравнивать произведение с образцами содержательных произведений, оценивать историческую и художественную ценность;
10.3.3.1 написать литературное эссе, анализируя идею произведения с точки зрения общечеловеческой ценности;
10.3.4.1 подготовить литературную критику, сопоставляя произведение с идейно-содержательными произведениями

1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өлең – сөздің патшасы
Абай шығармашылығы" Сегіз аяқ", "Өлең – сөздің патшасы, сөз сарасы", "Сабырсыз, арсыз, еріншек", "Қалың елім, қазағым, қайран жұртым", "Болыс болдым, мінеки", "Лай суға май бітпес қой өткенге" өлеңдері, он жетінші қарасөз, отыз екінші қарасөз, Ескендір" поэмасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Прозадағы көркем ой
Жүсіпбек Аймауытов "Ақбілек" романы, Ә.Кекілбаев "Аңыздың ақыры" повесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 -тоқсан
Аңызбен өрілген көркем сөз
М. Мағауин "Шақан-шері" романы, Ш. Айтматов "Алғашқы ұстаз" повесі, Ұ. Есдәулетов "Біз түркілерміз"
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.2.5.1 әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
4-тоқсан
Заман, дәуір тұлғасы
Қ. Жұмаділов "Тағдыр" романы, Шахимардан Құсайынов "Томирис" драмасы, Ш. Мұртаза "Тәуекел той" әңгімесі
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; 10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; 10.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау; 10.2.4.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; 10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; 10.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу

Типовая учебная программа по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Цель обучения учебному предмету "Русская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе русской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;

Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мақсаты – шығарманың әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін ескере отырып, идеялық-көркемдік мазмұнды талдай алатын құзыретті, сыни тұрғыдан ойлайтын оқырманды тәрбиелеу арқылы өзін-өзі дамытуға және өзін-өзі жетілдіруге дайын адамның рухани құндылықтарын қалыптастыруға ықпал ету.
3. "Орыс әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) орыс әдебиеті негізінде қазақ және әлем әдебиетімен, мәдениетімен өзара байланысын қарастыра отырып, әлеуметтік бейімделуге ықпал ететін білім, білік және дағдыларды қалыптастыру;
2) "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының негізінде көркем әдебиет құралдары арқылы патриотизмді, азаматтықты, белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыру;
3) қазіргі әлемнің жаһандану жағдайында рухани мұра ретінде әдебиеттің құндылығын түсінуге баулу;
4) сыни талдау, салыстыру, жалпылау, ұқсастықтар мен себеп-салдар байланысын орната білу, құбылыстарды жіктеу; шығармаларды талдау негізінде логикалық және сыни пайым жасау; дәлелдеу және тұжырымдау дағдыларын жетілдіру;
5) әрбір білім алушының шығармашылық қабілетін дамыта отырып, оқудың рухани және зияткерлік қажеттілігін қалыптастыру; сыни талдап оқу және мәтінді интерпретациялау дағдыларын жетілдіру;
6) әртүрлі жанрдағы шығармалардың идеялық-көркемдік, әлеуметтік-тарихи және рухани-эстетикалық аспектілерін талдап, терең түсінуге арқылы коммуникативтік дағдыларын дамыту;
7) шығарманың мазмұнын, зерттеу мәдениеті саласындағы құзыреттілігін көрсете отырып, әдеби-сыни мақалаларды ауызша немесе жазбаша түрде бағалау дағдыларын жетілдіру;

8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русская литература"
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Русская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) литературные приемы и изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Параграф 2. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.

8) әдеби құбылыстарды контексте қарастыру, әдеби фактілерді салғастыру, ұқсастығын табу, әдеби параллель жасау қабілеттерін жетілдіру.
2-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
1-параграф. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
4. "Орыс әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 3 сағат, оқу жылында 102 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі: бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына негізделген. (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бағдарламасының мазмұны бөлімдерге бөлінген. Бөлімдер күтілетін нәтижелер түрінде сынып бойынша оқу мақсаттарынан: дағдылар немесе білік, білім немесе түсініктен тұратын бөлімшелерден тұрады.
6. Әрбір бөлімше ішінде бірізді ұйымдастырылған оқыту мақсаттары мұғалімдерге өз жұмыстарын жоспарлауға және білім алушылардың жетістіктерін бағалауға, сондай-ақ, оларды келесі оқу кезеңдері туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
7. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады: "Мәтінді түсіну және жауап беру", "Мәтінді талдау және интерпретация", "Бағалау және салыстырмалы талдау".
8. "Мәтінді түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) терминдерді түсіну;
2) көркем шығармаларды түсіну;
3) жатқа оқу және дәйексөз келтіру;
4) жоспар құру;
5) мазмұндау;
6) сұрақтарға жауап беру.
9. "Мәтінді талдау және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жанр;
2) тақырып пен идея;
3) композиция;
4) эпизодтарды талдау;
5) кейіпкерлерді сипаттау;
6) әртүрлі формада берілген шығарманың көркемдік әлемі;
7) автор көзқарасы;
8) әдеби тәсілдер мен көркемдеуіш құралдар;
9) шығармашылық жұмыс.
10. "Бағалау және салыстырмалы талдау" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарманы бағалау;
2) көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру;
3) әдеби шығармаларды салғастыру;
4) пікірді бағалау.
2-параграф. Оқыту мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1 кодында "10" - сынып, "2" – бөлімшесі, "1" – оқыту мақсатының реттік саны.

1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Понимание терминов
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм.
2.Понимание художественного произведения
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному
3.Чтение наизусть и цитирование
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции
4.Составление плана
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы
11.1.4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы
5.Пересказ
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
1.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
6.Ответы на вопросы
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
11.1 6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
2) анализ и интерпретация:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Жанр
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни
2.Тема и идея
10.2. 2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста
3.Композиция
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев)
4.Анализ эпизодов

1) мәтінді түсіну және жауап беру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Терминдерді түсіну
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну
2. Көркем шығарманы түсіну
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның рөлін түсіну
3. Жатқа оқу және дәйексөз келтіру
10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
4. Жоспар құру
10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру
11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру
5. Мазмұндау
10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
6. Сұрақтарға жауап беру
10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіріп, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіріп, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
2) анализ және интерпретация:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Жанр
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау
2. Тақырып және идея
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау
3.Композиция
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру
11.2.3 автордың идеясын (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау
4. Эпизодтарды талдау

10.2 4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов
5.Характеристика героев
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения
6.Художественный мир произведения в разных формах представления
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер)
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер)
7.Отношение автора
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
8.Литературные приемы и изобразительные средства
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
11.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
9.Творческое письмо
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
11.2. 9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
3) оценка и сравнительный анализ:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1.Оценивание художественного произведения
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний
2.Сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства

10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы рөлі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру
11.2.4 эпизод рөлін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау
5. Кейіпкерлерді сипаттау
10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау
6. Әр түрлі формада берілген шығарманың көркемдік әлемі
10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау
7. Автор көзқарасы
10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың ұстанымын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
11.2.7 автор ұстанымын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
8. Әдеби тәсілдер мен көркемдеуіш құралдар
10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
9. Шығармашылық жұмыс
10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану; шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану; өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
3) бағалау және салыстыру:
Білім алушылар:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Көркем әдебиет шығармаларын бағалау
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2. Көркем шығарманы басқа өнер түрлерінің туындыларымен салыстыру

10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3.Сопоставление произведений литературы
10. 3. 3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4.Оценивание высказываний
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
12. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения)
1) 10 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Лишние люди
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин". 2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменты)
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции; 10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2.2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Герой нашего времени
1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени". 2. Ч.Т. Айтматов. "Плаха"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя;
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3 1 давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
3 четверть
Человек и право
1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание". 2. Н.А. Островский "Бесприданница"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.4 составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2 4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3. 3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
10.1. Л.Н. Толстой. "Война и мир". 2. А. В. Вампилов "Старший сын"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2 4 анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2. 9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя

10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау; бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау; бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3. Әдеби шығармаларды салғастыру
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4. Пікірді бағалау
10.3.4 әдеби тақырыптың толық мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11.3.4 әдеби тақырыптың толық және терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
12. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады
13. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын (оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары
1) 10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин". 2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменттер)
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіру, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау; 10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері
1 М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері". 2 Ч.Т. Айтматов. "Жан пида"
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру; 10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1 Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза". 2 Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық.
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтайды, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіреді; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары
1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік". 2. А.В. Вампилов "Үлкен ұл".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану; шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар)
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.4 әдеби тақырыптың толық мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау

2) 11 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен
11.1. Р. Брэдбери. "Улыбка".
12.2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
4. А.А. Блок. Стихи из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. А. Н. Рыбаков "Дети Арбата".
2. А.А. Ахматова. Поэзия.
3. Е.И. Замятин "Мы"
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1. 4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие;
Анализ и интерпретация
11.2. 1 определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3 четверть
Война в судьбах людей
1. В.В.Быков. "Сотников".
2. Б. Васильев. "А зори здесь тихие".
3. В.Л.Кондратьев. "Сашка" (по выбору учителя). 8.
4. Э.М. Ремарк. "Три товарища".
5. Военная лирика. Д. С. Самойлов, Б. Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко,
6. В.С. Высоцкий (по выбору учителя)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2. 2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2. 5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11. 2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 8 анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4 четверть
Тема нравственного выбора

2) 11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
1. Р. Брэдбери. "Улыбка". 2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго". 3. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша). 4. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем". жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам
1. А. Н. Рыбаков "Арбат балалары". 2. А.А. Ахматова. Поэзия. 3. Е.И. Замятин "Біз".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.3 автордың идеясын ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйене сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3-тоқсан
Адамдардың тағдырындағы соғыс
1.В.В.Быков. "Сотников". 2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады". 3.В.Л.Кондратьев. "Сашка" (мұғалім таңдауы бойынша). 4. Э.М. Ремарк. "Үш дос". 5. Соғыс лирикасы. Д. С. Самойлов, Б.Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, 6.В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Моральды таңдау тақырыбы

1. А.В. Вампилов. "Утиная охота".
2. М. Горький. "Старуха Изергиль".
3. Стихотворения современных поэтов на тему нравственного выбора (Р. Рождествен ский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов и др.)
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11. 2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11.2.7 определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов;
11.3. 4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Глава 3. Организация содержания учебного предмета "Русская литература" (с сокращением учебной нагрузки)
Параграф 1. Содержание учебного предмета "Русская литература"
14. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Русская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.

1. А.В. Вампилов. "Үйрек аулау". 2. М. Горький. "Изергиль кемпір". 3. Заманауи ақындардың моральды таңдау тақырыбында өлеңдері (Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11. 2.3 определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев); 11. 2.5 характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру; 11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
3-тарау. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру (оқу жүктемесі төмендетілген)
1-параграф. "Орыс әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
14. "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11-сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.

11.3.2 сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3. Сопоставление произведений литературы
10.3. 3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
11.3.3 сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4. Оценивание высказываний
10.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
11.3.4 оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Скачать
23. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования (с русским языком обучения).
Параграф 3. Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Русская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования с русским языком обучения (с сокращением учебной нагрузки)
1) 10 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Лишние люди
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин".
2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменты)
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 – определять род, жанр и его признаки;
10.2.2 - определять тематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
2 четверть
Герой нашего времени

11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау; бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3. Әдеби шығармаларды салғастыру
10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4. Пікірді бағалау
10.3.4 әдеби тақырыптың толық мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсері және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11.3.4 әдеби тақырыптың толық және терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
23. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады
24. Осы оқу бағдарламасы Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының (оқыту орыс тілінде) мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады (оқу жүктемесі төмендетілген).
3-параграф. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы "Орыс әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасын(оқыту орыс тілінде) іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспары (оқу жүктемесі төмендетілген)
1)10-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Артық адамдар
1. А.С. Пушкин. "Евгений Онегин" 2. И.А. Гончаров "Обломов" (фрагменттер)
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанрдың түрлерін және оның белгілерін анықтау;
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау
2-тоқсан
Біздің уақыттың кейіпкерлері

1. М.Ю. Лермонтов. "Герой нашего времени".
2. Ч.Т. Айтматов. "Плаха".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
3 четверть
Человек и право
1. Ф.М. Достоевский. "Преступление и наказание".
2. Н.АОстровский "Бесприданница".
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.3 – сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
Л.Н. Толстой. "Война и мир". А.В. Вампилов "Старший сын"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 – определять род, жанр и его признаки;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства
2) 11 класс:
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен

1. М.Ю. Лермонтов. "Біздің уақыттың кейіпкерлері". 2. Ч.Т. Айтматов. "Жан пида"
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.2 проблематикасын, сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.6 тақырып, сюжет және бейне туралы өз пікірін білдіре, мәтіннің шығармасына сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
10.2.2 өз позициясын дәлелдеу және өзектілігіне байланысты ойын көрсету арқылы, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру; 10.2.4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.7 мәтіндегі мысалдарымен автордың позициясын түсіндіре отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1 идеяға, кейіпкерге деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты оқырманға эстетикалық әсер ету тұрғысынан бағалау; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
3-тоқсан
Адам және құқық
1. Ф.М. Достоевский. "Қылмыс пен жаза". 2. Н.А. Островский "Жасаусыз қалыңдық".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, шығарма жоспарын құру; 10.1.5 бейнелеу құралдарын пайдаланып мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
10.2.3 шығарманың идеясын ашуда композицияның рөлін, кейіпкерлердің бейнелерін анықтау, сюжеттен тыс элементтердің мағынасын түсіндіру; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйене, тура және бейнелі тілдерді пайдалана отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.3 оқырманға эстетикалық әсері тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Отбасы құндылықтары

1. Р. Бредбери. "Улыбка".
2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго".
3. С.А. Есенин. Стихотворения (по выбору учителя).
4. А.А. Блок. Стихи из сборника "Страшный мир", цикл "Стихи о Прекрасной даме", поэмы (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных высказываний
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. А.Н.Рыбаков "Дети Арбата".
2.А.А. Ахматова. Поэзия.
3.Е.И. Замятин. "Мы"
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 – составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие;
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, оценивая степень эмоционального воздействия
3 четверть
Война в судьбах людей

1. Л.Н. Толстой. "Соғыс және бейбітшілік". 2. А. В. Вампилов "Үлкен ұл".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
10.1.1 синкретикалық жанр, алтын ғасыр, Онегин строфасы, мотив, роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологизм, полифония, әдеби егіз, фабула терминдерін түсіну; 10.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу
Анализ және интерпретация
10.2.1 жанр және оның белгілерін (роман-эпопея, өлең түріндегі роман, психологиялық роман), философиялық лириканың ерекшеліктерін анықтау; 10.2 4 эпизодтарды талдау, олардың шығарма композициясындағы ролі мен орнын айқындау, идеологиялық және тақырыптық ойын ашуда эпизодтың маңыздылығын түсіндіру; 10.2.5 кейіпкерлердің жүйесінде рөлі мен маңыздылығын айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 10.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 10.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру; 10.2.9 әдеби материалдарға, әдеби терминдерге сүйенеіп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, аннотациялар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалай, бейнелердің тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 10.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырманға эмоционалдық әсер етуі және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
11-сынып:
Тақырыптар
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Адам өзгеріс дәуірінде
1. Р. Брэдбери. "Улыбка". 2. Б.Л. Пастернак. "Доктор Живаго". 3. С.А. Есенин. Өлеңдер (мұғалім таңдауы бойынша). 4. А.А. Блок. Өлеңдер "Қорқынышты әлем" жинақтағынан, "Әдемі Леди туралы өлеңдер" циклынан, поэмалар (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіру, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау
2-тоқсан
Тоталитарлық режим дәуіріндегі адам

1. В.В.Быков "Сотников",
2. Б.Васильев "А зори здесь тихие",
3. В.Л.Кондратьев. "Сашка" (по выбору учителя),
4.Э.М. Ремарк"Три товарища",
5. Военная лирика. Д. С. Самойлов, Б. Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, В.С. Высоцкий (по выбору учителя).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.5. - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных высказываний;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
4 четверть
Тема нравственного выбора
1. А.В. Вампилов. "Утиная охота".
2. М. Горький. "Старуха Изергиль".
3. Стихотворения поэтов 60-80-х гг. ХХ века на тему нравственного выбора (Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О.Сулейменов, Б. Канапьянов и др.).
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер и др.);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе на литературные и свободные темы, критические статьи) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов; 11.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 6 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 31 октября 2023 года № 328
Приложение 84 к приказу
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 16 сентября 2022 года № 399

1. А. Н. Рыбаков "Арбат балалары". 2. А.А. Ахматова. Поэзия. 3. Е.И. Замятин "Біз".
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.1 жанр және оның белгілерін (синкретикалық жанр), күміс ғасыр лирикасының ерекшеліктерін, әскери поэзия, бард әнін анықтау; 11.2.3 автордың идеясын ашуда (тематика, проблематика, кейіпкер бейнелері) композицияның рөлін анықтау; 11.2.4 эпизод ролін, көркем құралдар мен тәсілдерді талдау негізінде оның тақырыппен және шығарма проблемасымен байланысын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру
3-тоқсан
Адамдардың тағдырындағы соғыс
1.В.В.Быков. "Сотников". 2. Б. Васильев. "Мұнда таңертең тыныштық орнады". 3.В.Л.Кондратьев. "Сашка" (мұғалім таңдауы бойынша). 4. Э.М. Ремарк. "Үш дос". 5.Соғыс лирикасы. Д. С. Самойлов, Б.Ш. Окуджава, Н.А. Заболоцкий, А.Т. Твардовский, Е.А. Евтушенко, 6.В.С. Высоцкий (мұғалім таңдауы бойынша).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.2 сыни түсіндіріп, естігендеріне немесе оқығандарына деген көзқарасын білдіре отырып, әдеби процесте көркем әдебиет шығармаларының мазмұнын және оның ролін түсіну; 11.1.3 мәтінде авторлық ұстанымға және проблематикаға байланысты үзінділер мен цитаталарды өздігінен табу, мәнерлеп жатқа оқу; 11.1.6 тақырып, проблема және бейне жүйесі туралы өз пікірін білдіре, әдеби материалға сілтеме жасай отырып, проблемалық сұраққа толық негізделген жауап беру
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11.2.5 шығарманың идеялық және тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін айқындай отырып, шығарма кейіпкерлерін сипаттау; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.8 поэтикалық синтаксис фигуралары және бейнелеу құралдары, көркем әдеби кеңістік пен уақыт, бейне құру тәсілдері мен құралдарын талдау, оларды пайдалануда автордың мақсатын түсіндіру
Бағалау және салыстыру
11.3.1 мәтін проблематикасына деген өз көзқарастарын ауызша және жазбаша өтініштер түрінде түсіндіре отырып, жұмысты адамгершілік және эстетикалық құндылықтар, автор тәсілдері тұрғысынан сыни бағалау; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру
4-тоқсан
Моральды таңдау тақырыбы
1. А.В. Вампилов. "Үйрек аулау". 2. М. Горький. "Изергиль кемпір". 3. Заманауи ақындардың моральды таңдау тақырыбында өлеңдері ( Р. Рождественский, Е. Евтушенко, А. Вознесенский, Л. Мартынов, О. О. Сулейменов, Б. Канапьянов және т.б.).
Түсіну және сұрақтарға жауап беру
11.1.1 ретроспекция, күміс ғасыр, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм терминдерін түсіну; 11.1.4 әдеби және еркін тақырып бойынша эссе, сыни мақала, шығарма жоспарын құру; 11.1.5 автор ерекшелігін сақтап, мазмұнды шығармашылық түрде қайта қарастыра отырып, шығарма мәтінін немесе эпизодты мазмұндау
Анализ және интерпретация
11.2.2 мәтіннің көркем шығармалық ерекшеліктеріне сүйене отырып, шығарманың тақырыбы мен проблематикасын анықтау; 11.2.3 автордың идеясын ашудағы композицияның рөлін анықтау (тақырыптар, мәселелер, кейіпкерлердің бейнелері); 11.2.5 шығарманың кейіпкерлерін сипаттау, олардың шығарманың идеялық-тақырыптық мазмұнын ашудағы рөлін анықтау; 11.2.6 идеяны түрлі формада (қойылым, буктрейлер) көрсете отырып, көркем шығарма әлемін талдау; 11.2.7 автор позициясын өз ойымен салғастыра отырып, проблемаларға, кейіпкерлерге деген автордың көзқарасын білдіру жолдарын анықтау; 11.2.9 әдеби материалдарға және өмірлік тәжірибеге сүйеніп, тура және бейнелі тілдерді пайдалану, өзектілік жайлы өз ойын білдіре отырып, шығармашылық жұмыстарды (эссе, әдеби және еркін тақырып бойынша шығарма, сыни мақалалар) логикалық және дәйекті түрде жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.2 эмоциялық әсер дәрежесін бағалау, бейнелердің, тақырыптардың, проблемалардың тұтас қабылдауын қалыптастыратын әдістер мен тәсілдердің ұқсастықтары мен айырмашылығын сипаттай отырып, көркем әдеби шығармаларды басқа өнер шығармаларымен салыстыру; 11.3.3 оқырманға адамгершілік және эстетикалық құндылық тұрғысынан жалпы және жеке ерекшеліктерін, автор позициясын түсіндіре отырып, шығармаларды (немесе үзінділерін) орыс, қазақ және әлем әдебиетімен салғастыру; 11.3.4 әдеби тақырып ашлыуының толықтығы мен терең ашылуы, композициялық және стилистикалық бірлігі, тыңдаушы немесе оқырман назарын аудару құралдары және фактологиялық дұрыстығы бойынша ауызша және жазбаша мәлімдемелерді (достар, сыныптастар) бағалау
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2023 жылғы 31 қазандағы
№ 328 бұйрығына
6-қосымша/
Қазақстан Республикасы
Оқу - ағарту министрлігінің
2022 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 399 бұйрығына
84-қосымша

Типовая учебная программа по учебному предмету "Казахский язык и литература" для 10-11 классов (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление) уровня общего среднего образования (с неказахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031).
2. Целью обучения учебному предмету "Казахский язык и литература" является формирование у обучающихся ответственного отношения к государственному языку, совершенствование навыков речевой деятельности, развитие коммуникативной компетенции, формирование навыков грамотного письма с соблюдением языковых норм на основе интегрированного обучения языку и литературе.
3. Основные задачи учебного предмета "Казахский язык и литература":
1) воспитание у обучающегося чувства уважения к государственному языку через знакомство с культурой казахского народа;
2) обучение казахскому языку как государственному для успешной гражданской интеграции;
3) формирование ценностного отношения к казахскому языку и литературе;
4) развитие навыков использования в социальной среде всех видов речевой деятельности на основе коммуникативного обучения;
5) развитие навыков творческой работы, критического мышления на основе познания стилистических и жанровых особенностей казахской литературы;
6) воспитание личности, готовой к реализации лингвистических потребностей в поликультурной среде.
7) формирование личности с высоким уровнем образования, развитым мышлением;
8) требования к знаниям, умениям и навыкам обучающихся по предмету "Казахский язык и литература" на уровне среднего общего образования
4. На уровне общего среднего образования требования к знаниям, навыкам, умениям обучающихся по предмету "Казахский язык и литература" определены в соответствии с CEFR – Общеевропейской системой оценки уровня владения иностранным языком (уровень В2-С1).
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык и литература"

Жалпы орта білім беру деңгейінің (жаратылыстану-математикалық бағыты, қоғамдық-гуманитарлық бағыты) 10-11 сыныптарына арналған "Қазақ тілі және әдебиеті" оқу пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі ілімберудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына сәйкес әзірленген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген).
2. "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәнінің оқу мақсаты – қазақ тілі мен әдебиетін кіріктіріп оқыту негізінде білім алушылардың тілдік дағдыларын жетілдіру, тіл нормаларын сақтап, еркін сөйлеу және сауатты жазу дағдыларын дамыту, мемлекеттік тілге құрметпен қарауын қалыптастыру.
3. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің негізгі міндеттері:
1) білім алушының мемлекеттік тілге деген құрмет сезімін қазақ халқының мәдениетімен танысу арқылы тәрбиелеу;
2) адамзаттық ойдағыдай кірігу үшін қазақ тілін мемлекеттік тіл ретінде оқыту;
3) қазақ тілі мен әдебиеті пәніне құндылық ретінде қарауды қалыптастыру;
4) коммуникативтік оқыту негізінде барлық сөйлеу әрекетінің түрлерін әлеуметтік ортада қолдану дағдыларын дамыту;
5) қазақ әдебиетінің стилистикалық және жанрлық ерекшеліктерін тану негізінде шығармашылық тұрғыда жұмыс істеу, сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту;
6) көпмәдени ортада лингвистикалық қажеттілікті іске асыруға дайын жеке тұлғаны тәрбиелеу;
7) білім деңгейі жоғары, ой-өрісі дамыған тұлғаны қалыптастыру.
8) Жалпы орта білім беру деңгейіндегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік және дағдыға қойылатын талаптары
4. Жалпы орта білім беру деңгейінде "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша білім алушылардың біліміне, дағдыларына, дағдыларына қойылатын талаптар CEFR – шет тілін меңгеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесіне (В2-С1 деңгейі) сәйкес айқындалған.
2-тарау. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

Параграф 1. Содержание учебного предмета "Казахский язык и литература"
5. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература" в классах с русским языком обучения составляет:
(общественно-гуманитарное направление)
1) в 10 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
(естественно-математическое направление)
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Казахский язык и литература" в классах с уйгурским, узбекским, таджикским языками обучения составляет:
(общественно-гуманитарное направление)
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
(естественно-математическое направление)
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8170).
7. С помощью целей обучения учителя формируют четыре навыка речевой деятельности (аудирование, произношение, чтение, письмо), а также оценивают успеваемость учащихся и предоставляют информацию о следующем этапе обучения.
8. Содержание учебного предмета состоит из 5 разделов:
1) аудирование;
2) говорение;
3) чтение;
4) письмо;
5) использование языковых единиц.
9. Раздел "Аудирование" состоит из следующих подразделов:
1) прогнозирование;
2) слушание с концентрацией внимания;
3) понимание смысла слов и словосочетаний;
4) прослушивание художественных произведений;
5) определение основной мысли;
6) отвечать по материалам слушаний.
10. Раздел "Чтение" включает следующие подразделы:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилистических особенностей речи;
3) чтение художественных произведений;
4) проведение сравнительного анализа текстов;
5) получение информации из дополнительных источников;
6) выражение и оценка собственной точки зрения.
11. Раздел "Письмо" включает следующие подразделы:
1) составление текстов в разных стилях;
2) написание эссе;
3) творческая письменная работа;
4) обобщение сведений;
5) составление компактного текста;

1-параграф. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің мазмұны
5. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқыту орыс тілінде жүргізілетін сыныптардағы оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
1) 10 - сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат;
2) 11 - сыныпта аптасына 5 сағат, оқу жылында 170 сағат.
(жаратылыстану-математикалық бағыт)
1) 10 -сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
6. "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәні бойынша оқыту ұйғыр, өзбек, тәжік тілінде жүргізілетін сыныптардағы оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
(қоғамдық-гуманитарлық бағыт)
1) 10 - сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағат.
(жаратылыстану-математикалық бағыт)
1) 10- сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағат;
2) 11- сыныпта аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. Оқыту мақсаттары арқылы мұғалімдер сөйлеу қызметінің төрт дағдысын (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) қалыптастырады, сонымен қатар, оқушылардың жетістігін бағалайды және оқытудың келесі кезеңі туралы ақпарат береді.
8. Оқыту пәнінің мазмұнын 5 бөлім құрайды:
1) тыңдалым;
2) айтылым;
3) оқылым;
4) жазылым;
5) тілдік бірліктерді қолдану.
9. "Тыңдалым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) болжау;
2) назарын шоғырландырып тыңдау;
3) сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;
4) көркем шығармаларды тыңдау;
5) негізгі ойды анықтау;
6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
10. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
11. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) шығармашылық жазба жұмысы;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) жинақы мәтін құрастыру;

6) орфография и пунктуация.
12. Раздел "Говорение" включает следующие подразделы:
1) разнообразие словарного запаса;
2) стиль речи и речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) уверенный и свободный ответ;
6) развитие речи через использование визуального материала.
13. Раздел "Использование языковых единиц" включает следующие подразделы:
1) части речи;
2) предложение.
14. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература". 10 класс.
1) аудирование: по материалам прослушанного текста обучающийся должен прогнозировать, определять и выписывать основную информацию прослушанного текста; понимать значение слов, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах; слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, определять и анализировать аргументы, обозначающие позицию автора, определять второстепенную мысль; слушать и сравнивать материалы, взятые из различных источников; на основе аргументов доказывать свою позицию.
2) говорение: на основе текстов научно-общественного и публицистического стиля обучающийся должен определять образование сложных слов; составлять монологи и диалоги, уместно используя формы речевого этикета и модулируя интонацию (звук, тембр); определять соответствие содержания текста его теме; понимать основную идею текста; свободно участвовать в дискуссии-монологе, дискуссии-диалоге, дискуссии-полилоге; читать информацию в разных графических текстах (иллюстрация, фотография, схема, условное обозначение).
3) чтение: выявление основной и дополнительной информации в тексте, различение факта от точки зрения, определение связи с идеей текста, знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей, провести сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью, сравнительный анализ по текстам научно-публицистического и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы, полностью определять документальную информацию в содержании текста, выражать свое отношение к основной мысли и оценивать ее;

6) орфография және пунктуация.
12. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
13. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
14. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі ақпараттарды түртіп жазу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу;
2) айтылым: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, мәтіндегі абзацтардың, бөлімдердің орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, пікірталастың "пікірталас-монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру;
3) оқылым: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факт мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау, мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау, мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау;

4) письмо: написание статьи, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием соответствующих жанровых и стилевых особенностей публицистического стиля, аргументированное написание эссе по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе), творческое письмо с использованием художественных средств и эффективно писать, составлять планы на текст по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, составление компактного текста с определением основных понятий в научно-популярных и художественных текстах, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой, умение использовать знаки препинания на уровне предложения;
5) использование языковых средств: обучающийся должен знать части речи, притяжательные окончания (единственное и множественное число), многозначные имена, окончания множественного числа; знать, как образуются имена прилагательные, имена числительные, местоимения; при составлении текстов правильно использовать причастие; знать функцию служебных слов в предложениях, правильно использовать их при составлении текста; знать порядок слов в предложении; уметь составлять сложные предложения и сложные предложения смешанного типа.
15. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература". 11 класс.
1) аудирование: обучающийся должен прогнозировать сюжет произведений по его отдельным отрывкам, находить необходимую информацию из прослушанного текста и систематизировать ее, понимать значение слов, словосочетаний, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической сфере, а также специальной литературе, слушать художественный текст, сравнивать с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, живопись, скульптура, архитектура), определять основную идею текста, прослушивать и сравнивать информацию из разных источников по определенной проблеме, четко, ясно и аргументированно доносить свое мнение о чем-либо;
2) говорение: определение способа образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, использование при построении устного текста, участвовать в диалогах, строить монологическую речь на заданную тему, уместно используя речевой этикет, а также вербальные средства речи: звук, ритм, темп, тембр, скорость, пауза; находить нужную информацию (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки) из первоисточников с целью их анализа; уверенно и свободно выступать в аудитории, используя вербальные и невербальные средства речи; проводить сравнительный анализ информации из разных графических текстов (таблица, диаграмма, схема, условные обозначения);

4) жазылым: публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу, қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну, ғылыми-көпшілік және көркем мәтіндердегі негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып дұрыс қолдану, сын есімнің жасалу жолдарын білу, сан есімнің жасалу жолдарын білу, есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану, сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану, құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу.
15. 11-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

3) чтение: обучающийся должен извлекать из текста детальную информацию, факты и взгляды, определяющие второстепенную мысль; обсуждать позицию автора и свои впечатления от прочитанного; знать структуру и правила оформления текстов научного и публицистического стиля (статья, аннотация, репортаж, тезис, пресс-лист ); проведение сравнительного (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализа по текстам научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), критический анализ содержания текста на основе материалов, полученных из дополнительных научно-справочных источников, систематическое, аргументированное изложение собственного видения текста с оценкой основной проблемы;
4) письмо: уместно использовать языковые средства в соответствии с жанровыми особенностями научного текста; писать статью, аннотацию, репортаж, тезис, послание, уместно используя необходимую информацию; аргументированно писать эссе (эссе "согласия, несогласия", дискуссивное эссе, аргументированное эссе), в творческих письменных работах использовать изобразительные средства и приемы; составлять план к каждому подпункту текста, излагать основной и дополнительный материал со ссылкой на источник; уместно использовать лексические единицы, информационно-значимые фрагменты (компрессия) при составлении небольших текстов профессионального и публицистического характера; соблюдать орфографические и пунктуационные нормы письма.
5) использование языковых единиц: обучающийся должен при составлении научных и профессиональных текстов различать грамматические омонимы, правильно их использовать в устной и письменной речи; использовать синонимический ряд имен числительных, наречий и местоимений в соответствии с особенностями стиля; определять в текстах причастные обороты и уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов; знать функцию слов, обособленных слов, знать как составляются второстепенные члены предложения и уместно использовать их в письменных работах.

3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, баспасөз парағы, тезис, үндеу жазу, қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе), шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.

Параграф 2. Система целей обучения
16. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) аудирование:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 делать прогнозы по фрагментам текста, продолжать тему, опираясь на собственные знания;
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
2. Слушать с концентрацией внимания;
10.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание
11. 1. 2. 1 - слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
3. Понимание смысла слов и словосочетаний
10. 1. 3. 1 - знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11. 1. 3. 1 - знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
4. Прослушивть художественных произведений;
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении
11.1.4.1 составить описания общности темы прослушив художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
5. Определение основной мысли
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
6. Отвечать на вопросы по прослушанному тексту
10.1.6.1 слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов
11.1.6.1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
2) говорение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Разнообразие словарного запаса;
10.2.1.1 определить способы образования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стилей, целесообразное использование при составлении устного текста

2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
17. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) тыңдалым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу
3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
5. Негізгі ойды анықтау
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
2) айтылым
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөздік қорының алуандығы
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану

11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
2. Стиль речи и речевой этикет;
10.2.2.1 составлять монологи и диалоги, опираясь на научно-популярные и публицистические тексты, правильно используя формы речевого этикета и манеры этикета, оказывая влияние на слушателя;
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
3. Соблюдение орфоэпических норм
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
10.2.4.1 определить порядок расположения разделов, абзацев в тексте, соотнесение информации с темой и давать пояснения по тексту
11.2.4.1 определить необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
5. Уверенный и свободный ответ
10.2.5.1 уверенно и бегло говорить в видах дискуссии "дискуссия-монолог", "дискуссия-диалог", "дискуссия-полилог";
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях
6. Развитие речи через использование визуального материала
10.2.6.1 сравнить информации в различных графических текстах (иллюстрация, фотография, рисунок, условный знак), объяснить основную идею
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций
3) чтение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Определение информации в тексте;
10.3.1.1 различать факт и точку зрения, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
2. Определение стилистических особенностей
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
3.Чтение художественных произведений;

11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану
2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып,тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
5. Сенімді және еркін жауап беру
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
6. Визуалды материалдар арқылы тілді дамыту
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
3) оқылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау
3. Көркем шығармаларды оқу

10.3.3.1 анализировать социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
4. Сравнительный анализ текстов
10.3.4.1 проводить сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ по текстам научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист)
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
5. Получение информации из дополнительных источников
10.3.5.1 находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы
11.3.5.1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
6. Выражение и оценка собственной точки зрения.
10.3.6.1 определить документальную информацию в содержании текста, высказать свою точку зрения на основную мысль и оценить ее
11.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
4) письмо:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Составление текстов в разных стилях;
10.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям публицистического и научного стиля
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
2. Написание эссе
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие /несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе)
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе)
3. Творческая письменная работа;
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
4. Обобщение сведений;
10.4.4.1 составить план текста по теме и обобщить основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта (опора-схема, ментальная карта, презентация)

10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау
5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
4) жазылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу
2. Эссе жазу
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
3. Шығармашылық жазба жұмысы
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарындакөркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
4. Мәліметтерді жинақтау
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)

11.4.4.1 составить план на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
5. Составление лаконичного текста (компрессия)
10.4.5.1 составить компактный текст (компрессии) с определением основных понятий из текстов научно-популярного и публицистического стилей
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста
6. Орфография и пунктуация
10.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне предложения
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
5) использование языковых единиц:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Части речи
10. 5. 1. 1- уметь различать окончания множественного числа местоимений и правильно использовать (склонение) при в устной и письменной речи
11. 5. 1. 1- уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
10. 5. 1. 2- знать способы образования имен прилагательных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 2- использовать синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10. 5. 1. 3- знать способы образования имен числительных, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 3- использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10. 5. 1. 4 - знать способы образования местоимений, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 4- использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
10. 5. 1. 5 - уметь правильно использовать причастия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями текстов
11. 5. 1. 5 – уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
10. 5. 1. 6 - знать способы образования наречий, уметь правильно использовать их при составлении текстов
11. 5. 1. 6 - уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
10. 5. 1. 7 - знать функции служебных слов в предложении, уметь уместно использовать при их составлении текста
11. 5. 1. 7- уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями

11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
5. Жинақы мәтін құрастыру (компрессия)
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
6. Орфография және пунктуация
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
5) тілдік бірліктерді қолдану:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөз таптары
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.2 сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.4 есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
10.5.1.5 мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
10.5.1.6 үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағынанылқ түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
10.5.1.7 шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану

2) 11 класс:
Тема
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Социальное неравенство в современном обществе
Рассказ Ерболат Абикенулы "Пәтер іздеп жүр едік"
Аудирование
11. 1. 1. 1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11. 3. 3. 1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 1. 1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
Экология. Нефть и атомная индустрия
Гаухар Сейтжан "Қара алтыны халқымның"
Аудирование
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
Говорение
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста;
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе)
11.4.4.1 составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
11.5.1.1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
Язык. Искусство. Литература
Илияс Жансугиров поэма "Күй"
Аудирование
11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы
Говорение
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения.
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста.
Использование языковых средств
11.5.1.2 использовать синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилистическими особенностями текстов.
2 четверть
Проблема безработицы в обществе
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Аудирование
11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
11.1.6.1 прослушивать и сравнивать тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
Говорение
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы.
Письмо
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11.4.4.1 составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация);
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе).
Использование языковых средств
11.5.1.3 использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Прошлое и будущее независимой страны
Повесть Дукенбая Досжана "Төрт патшаны көрген кейуана"
Аудирование
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы;
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
Говорение
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
11.2.5.1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях.
Чтение
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11.5.1.4 использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Национальный театр - храм искусства
Рассказ Сабита Оразбая "Өмірдің өзі театр"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы
Говорение
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.
Чтение
11.3.2.1 знанать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей
11.3.5.1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля.
Использование языковых средств
11. 5. 1. 5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
3 четверть
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин поэма "Көкшетау", Стих Илияс Жансүгірова "Жетісу суреттері"
Аудирование
11.1.4.1 прослушивать художественные произведения, сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура), составить описания общности темы;
11.1.6.1 прослушивать и сравнивать тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме.
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.4.1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения.
Чтение
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора.
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с оосбенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе).
Использование языковых средств
11.5.1.5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
Права и равенство мужчин и женщин в мире
Роман Мухтара Ауезова "Абай жолы"

2) 11-сынып:
Тақырып тар
Көркем шығармалар
Коммуника тивтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қазіргі қоғамдағыәлеуметтік теңсіздік
Ерболат Әбікенұлы "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтікқоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақалажазу; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Экология.Мұнай және атомдық индустрия
Гауһар Сейітжан "Қара алтыны халқымның ..."
Тыңдалым
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жазу; 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі); 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Тіл. Өнер. Әдебиет
Ілияс Жансүгіров "Күй" поэмасы
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (дәріс) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу; 11.4.6.1 мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
2-тоқсан
Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу(конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау; 11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу; 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация); 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі
Дүкенбай Досжан "Төрт патшаны көрген кейуана" хикаяты
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу; 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Ұлттық театр –өнер ордасы
Сәбит Оразбай "Өмірдің өзі театр" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу; 11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап, оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
3-тоқсан
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин "Көкшетау" поэмасы, Ілияс Жансүгіров "Жетісу суреттері" өлеңі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу; 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі

Книга 1,2
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи;
11. 2. 5. 1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11. 3. 3. 1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении, и сравнивать их с мировой литературой
Письмо
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/ несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11.5.1.6 уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями.
Тревоги молодежной проблемы
Роман Мухтара Ауезова "Абай жолы"
Книги 3,4
Аудирование
11. 1. 4. 1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11. 1. 6. 1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме.
Говорение
11. 2. 1. 1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 2. 1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение
11. 3. 1. 1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
11. 3. 6. 1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
Письмо
11. 4. 2. 1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
11. 4. 4. 1 составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация).
Использование языковых средств
11. 5. 1. 7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
Глобальные проблемы: миграционная политика
Қабдеш Жумадилов "Қаздар қайтып барады"
Аудирование
11. 1. 2. 1 систематизировать информацию слушая текст и уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию);
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11. 2. 4. 1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
11. 2. 6. 1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
11. 3. 3. 1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
11. 3. 1. 1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
Письмо
11. 4. 5. 1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста;
11. 4. 6. 1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 1. 7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
4 четверть
Толерантность – единство народа
Повесть Сайын Муратбекова "Телі өскен ұл"
Аудирование
11. 1. 4. 1 составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура);
11. 1. 5. 1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя.
Говорение
11. 2. 2. 1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
11. 2. 5. 1 уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях.
Чтение
11. 3. 2. 1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
11. 3. 5. 1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11. 4. 1. 1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11. 4. 3. 1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Цель нации – национальная безопасность
Несипбек Айтулы "Бәйтерек"
Аудирование
11. 1. 1. 1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11. 2. 1. 1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11. 2. 4. 1 определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения.
Чтение
11. 3. 3. 1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы;
11. 3. 6. 1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения.
Письмо
11. 4. 2. 1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 5. 1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Свободное время – показатель развития общества
Стихотворение М.Макатаева "Сағатым қайда, сағатым?"
Аудирование
11. 1. 1. 1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 4. 1 составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
Говорение
11. 2. 1. 1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 3. 1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11. 3. 1. 1 определить детальную информацию из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора;
11. 3. 6. 1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
Письмо
11. 4. 4. 1 составить план на текст по теме, обобщить основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
11. 4. 2. 1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 6. 1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 2. 2 знать способы образования поясняющих членов предложения, уметь правильно их использовать в письменных работах

Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 1,2-кітабы
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе); 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
Жастар мәселесі нің түйіткіл дері
Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 3,4-кітабы
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе); 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты
Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау; 11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
4-тоқсан
Толерант тылық – ел бірлігі
Сайын Мұратбеков "Телі өскен ұл" повесі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату; 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу; 11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік
Несіпбек Айтұлы "Бәйтерек"
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе); 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Бос уақыт – қоғам дамуыныңкөрсеткіші
Мұқағали Мақатаев "Сағатым қайда, сағатым?" өлеңі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану; 11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация); 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе); 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.2.2 айқындауыш мүшелелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану

6) отвечать по материалам слушания.
25. Раздел "Чтение" состоит из следующих подразделов:
1) определение информации в тексте;
2) определение стилевых особенностей;
3) чтение художественных произведений;
4) сравнительный анализ текстов;
5 получение информации из дополнительных источников;
6) выражение и оценка собственной точки зрения.
26. Раздел "Письмо" состоит из следующих подразделов:
1) составление текстов в разных стилях;
2) написание эссе;
3) 3) творческая письменная работа;
4) обобщение сведений;
5) составление компактного текста;
6) орфография и пунктуация.
27. Раздел "Говорение" состоит из следующих подразделов:
1) разнообразие словарного запаса;
2) стиль речи и речевой этикет;
3) соблюдение орфоэпических норм;
4) определение и обсуждение основных аспектов текста;
5) уверенный и свободный ответ;
6) развитие речи через использование визуального материала.
28. Раздел "Использование языковых единиц" состоит из следующих подразделов:
1) части речи;
2) предложение.
29. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 10 класса:
1) аудирование: по материалам прослушанного текста обучающийся должен прогнозировать, определять и выписывать основную информацию прослушанного текста; понимать значение слов, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах; слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, определять и анализировать аргументы, обозначающие позицию автора, определять второстепенную мысль; слушать и сравнивать материалы, взятые из различных источников; на основе аргументов доказывать свою позицию.
2) говорение: на основе текстов научно-общественного и публицистического стиля обучающийся должен определять образование сложных слов; составлять монологи и диалоги, уместно используя формы речевого этикета и модулируя интонацию (звук, тембр); определять соответствие содержания текста его теме; понимать основную идею текста; свободно участвовать в дискуссии-монологе, дискуссии-диалоге, дискуссии-полилоге; читать информацию в разных графических текстах (иллюстрация, фотография, схема, условное обозначение).
3) чтение: выявление основной и дополнительной информации в тексте, различение факта от точки зрения, определение связи с идеей текста, знание структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей, провести сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сопоставление персонажей с реальной жизнью, сравнительный анализ по текстам научно-публицистического и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист), находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы, полностью определять документальную информацию в содержании текста, выражать свое отношение к основной мысли и оценивать ее;

6) тыңдалым материалдары бойынша жауап беру.
25. "Оқылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мәтіндегі ақпаратты анықтау;
2) стильдік ерекшеліктерді анықтау;
3) көркем шығармаларды оқу;
4) мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
5) қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу;
6) өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау.
26. "Жазылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру;
2) эссе жазу;
3) шығармашылық жазба жұмысы;
4) мәліметтерді жинақтау;
5) жинақы мәтін құрастыру;
6) орфография және пунктуация.
27. "Айтылым" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөздік қорының алуандығы;
2) сөз мәнері мен сөйлеу этикеті;
3) орфоэпиялық нормаларды сақтау;
4) мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау;
5) сенімді және еркін жауап беру;
6) визуалды материалдар арқылы тілді дамыту.
28. "Тілдік бағдар" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) сөз таптары;
2) сөйлем.
29. 10-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тыңдалған мәтіндегі негізгі ақпараттарды түртіп жазу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау, мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу;
2) айтылым: ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, мәтіндегі абзацтардың, бөлімдердің орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, пікірталастың "пікірталас-монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру;
3) оқылым: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факт мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау, ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау, мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау, мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау;

4) письмо: написание статьи, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием соответствующих жанровых и стилевых особенностей публицистического стиля, аргументированное написание эссе по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе), творческое письмо с использованием художественных средств и эффективно писать, составлять планы на текст по теме, обобщать основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта, составление компактного текста с определением основных понятий в научно-популярных и художественных текстах, написание языковых единиц по контексту в соответствии с орфографической нормой, умение использовать знаки препинания на уровне предложения;
5) использование языковых средств: обучающийся должен знать части речи, притяжательные окончания (единственное и множественное число), многозначные имена, окончания множественного числа; знать, как образуются имена прилагательные, имена числительные, местоимения; при составлении текстов правильно использовать причастие; знать функцию служебных слов в предложениях, правильно использовать их при составлении текста; знать порядок слов в предложении; уметь составлять сложные предложения и сложные предложения смешанного типа.
30. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык и литература" для 11 класса:
1) аудирование: обучающийся должен прогнозировать сюжет произведений по его отдельным отрывкам, находить необходимую информацию из прослушанного текста и систематизировать ее, понимать значение слов, словосочетаний, терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической сфере, а также специальной литературе, слушать художественный текст, сравнивать с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, живопись, скульптура, архитектура), определять основную идею текста, прослушивать и сравнивать информацию из разных источников по определенной проблеме, четко, ясно и аргументированно доносить свое мнение о чем-либо;
2) говорение: определение способа образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, использование при построении устного текста, участвовать в диалогах, строить монологическую речь на заданную тему, уместно используя речевой этикет, а также вербальные средства речи: звук, ритм, темп, тембр, скорость, пауза; находить нужную информацию (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки) из первоисточников с целью их анализа; уверенно и свободно выступать в аудитории, используя вербальные и невербальные средства речи; проводить сравнительный анализ информации из разных графических текстов (таблица, диаграмма, схема, условные обозначения);

4) жазылым: публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу, қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу, шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну, ғылыми-көпшілік және көркем мәтіндердегі негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып дұрыс қолдану, сын есімнің жасалу жолдарын білу, сан есімнің жасалу жолдарын білу, есімдіктердің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану, сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану, құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу.
30. 11-сыныпқа арналған "Қазақ тілі мен әдебиеті" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) тыңдалым: мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу, тыңдалған мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды түртіп жазу және ақпараттарды жүйелеу, оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну, көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау, мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу;
2) айтылым: ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану, ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монолог пен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату, сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану, кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау, көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу, әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау;

3) чтение: обучающийся должен извлекать из текста детальную информацию, факты и взгляды, определяющие второстепенную мысль; обсуждать позицию автора и свои впечатления от прочитанного; знать структуру и правила оформления текстов научного и публицистического стиля (статья, аннотация, репортаж, тезис, пресс-лист ); проведение сравнительного (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализа по текстам научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), критический анализ содержания текста на основе материалов, полученных из дополнительных научно-справочных источников, систематическое, аргументированное изложение собственного видения текста с оценкой основной проблемы;
4) письмо: уместно использовать языковые средства в соответствии с жанровыми особенностями научного текста; писать статью, аннотацию, репортаж, тезис, послание, уместно используя необходимую информацию; аргументированно писать эссе (эссе "согласия, несогласия", дискуссивное эссе, аргументированное эссе), в творческих письменных работах использовать изобразительные средства и приемы; составлять план к каждому подпункту текста, излагать основной и дополнительный материал со ссылкой на источник; уместно использовать лексические единицы, информационно-значимые фрагменты (компрессия) при составлении небольших текстов профессионального и публицистического характера; соблюдать орфографические и пунктуационные нормы письма.
5) использование языковых единиц: обучающийся должен при составлении научных и профессиональных текстов различать грамматические омонимы, правильно их использовать в устной и письменной речи; использовать синонимический ряд имен числительных, наречий и местоимений в соответствии с особенностями стиля; определять в текстах причастные обороты и уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов; знать функцию слов, обособленных слов, знать как составляются второстепенные члены предложения и уместно использовать их в письменных работах.
Параграф 2. Система целей обучения (с сокращением учебной нагрузки)
31. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - буквенное обозначение речевой деятельности (говорение и слушание, чтение, письмо, соблюдение речевых норм), подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 7.2.1.2: "7" – класс, "2.1." – речевая деятельность и подраздел, "2" – нумерация учебной цели.

3) оқылым: мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, анықтау, ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация,) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру, ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау, қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау, мәтінді негізгі мәселеге баға бере отырып, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу;
4) жазылым: ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, аннотация, өз ойын дәлелдеп эссе жазу, шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу, тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация), кәсіби және публицистикалық бағыттағы мәтіндердегі басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу; мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу;
5) тілдік бірліктерді қолдану: сөз таптары, ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану, сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану, мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану, мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану, үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану, мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану, сөйлем, оқшау сөздердің қызметін білу, айқындауыш мүшелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану.
2-параграф. Оқу мақсаттарының жүйесі (төмендетілген оқу жүктемесімен)
31. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.

32. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
Система учебных целей:
1) аудирование:
Обучающиеся:
Навыки
10 класс
11класс
1. Прогнозирование
10.1.1.1 делать прогнозы по фрагментам текста
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста
2. Слушать с концентрацией внимания;
10.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание
11.1.2.1 слушать текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию
3. Понимание смысла слов и словосочетаний
10.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
11.1.3.1 понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
4. Прослушивть художественных произведений;
10.1.4.1 прослушивать драматического, прозаического, поэтического произведения, выявление общечеловеческой проблемы, поднимаемой в произведении
11.1.4.1 составить описания общности темы прослушив художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
5. Определение основной мысли
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
11.1.5.1 определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя
6. Отвечать на вопросы по прослушанному тексту
10.1.6.1 слушать и сравнивать тексты из разных источников по поднимаемой проблеме, аргументировать свою точку зрения на основе аргументов
11.1.6.1 прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме
2) говорение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Разнообразие словарного запаса;
10.2.1.1 определить способы образования сложных слов из текстов научно-популярного и публицистического стилей
11.2.1.1 определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах
2. Стиль речи и речевой этикет;
10.2.2.1 составлять монологи и диалоги, опираясь на научно-популярные и публицистические тексты
11.2.2.1 координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты
3. Соблюдение орфоэпических норм
10.2.3.1 использовать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи.

32. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) Тыңдалым
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Болжау
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу
2. Назарын шоғырландырып тыңдау
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу)
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды ақпараттарды жүйелеу
3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
4. Көркем шығармаларды тыңдау
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген мәселені айқындау
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау
5. Негізгі ойды анықтау
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдау
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын талдай отырып, негізгі ойды анықтау
6. Тыңдалым материалдары бойынша жауап беру
10.1.6.1 мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
11.1.6.1 әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
2) айтылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөздік қорының алуандығы
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау
2. Сөз мәнері мен сөйлеу этикеті
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану
3. Орфоэпиялық нормаларды сақтау
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану

11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
4. Определение и обсуждение основных аспектов текста
10.2.4.1 определить порядок расположения разделов, абзацев в тексте, соотнесение информации с темой и давать пояснения по тексту
11.2.4.1 определить необходимой информации (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения
5. Уверенный и свободный диалог
10.2.5.1 уверенно и бегло говорить в видах дискуссии "дискуссия-монолог", "дискуссия-диалог", "дискуссия-полилог";
11.2.5.1 говорить публично уверенно и свободно
6. Развитие речи через использование визуального материала
10.2.6.1 сравнить информации в различных графических текстах (иллюстрация, фотография, рисунок, условный знак), объяснить основную идею
11.2.6.1 сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций
3) чтение:
Обучающиеся должны:
10 класс
11класс
1. Определение информации в тексте
10.3.1.1 различать факт и точку зрения, определяя основную и дополнительную информацию
11.3.1.1 определить детальной информации из текста, факта и точки зрения
2. Определение стилистических особенностей речи
10.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист)
11.3.2.1 знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист)
3.Чтение художественных произведений
10.3.3.1 сопоставление персонажей с реальной жизнью
11.3.3.1 оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении
4. Сравнительный анализ текстов
10.3.4.1 проводить сравнительный (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) анализ по текстам научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, пресс-лист)
11.3.4.1 проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист)
5. Получение информации из дополнительных источников
10.3.5.1 находить в энциклопедиях дополнительные материалы, связанные с темой текста, делать общие выводы
11.3.5.1 дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
6.Выражение и оценка собственной точки зрения.

11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
4. Мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
5. Сенімді және еркін жауап беру
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
6. Визуалды материалдар арқылы тілді дамыту
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру,
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
3) оқылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Мәтіндегі ақпаратты анықтау
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау
2. Стильдік ерекшеліктерді анықтау
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, тезис, интервью, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу
3. Көркем шығармаларды оқу
10.3.3.1 әдеби шығарманың кейіпкерлерін шынайы өмірмен салыстырып бағалау
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, эссе, тезис, интервью) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, очерк, үндеу, дәріс, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау
5. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді оқу
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
6. Өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау

10.3.6.1 определить документальную информацию в содержании текста, высказать свою точку зрения на основную мысль
11.3.6.1 определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
4) письмо:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Составление текстов в разных стилях;
10.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, тезиса, интервью с использованием языковых средств, соответствующих жанровым и стилевым особенностям публицистического и научного стиля
11.4.1.1 написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля
2. Написание эссе
10.4.2.1 написать эссе, аргументирующего свою точку зрения по поднимаемой проблеме с использованием необходимых клише и лексических структур
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу
3. Творческая письменная работа
10.4.3.1 написать в творческих письменных работах с применением художественных инструментов
11.4.3.1 написание с эффективным в творческих письменных работах с применением художественных инструментов
4. Обобщение сведений
10.4.4.1 составить план текста по теме и обобщить основные и дополнительные сведения, необходимые для каждого подпункта (опора-схема, ментальная карта, презентация)
11.4.4.1 составить план на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
5. Составление лаконичного текста (компрессия)
10.4.5.1 составить компактный текст (компрессии) с определением основных понятий из текстов научно-популярного и публицистического стилей
11.4.5.1 уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста
6. Орфография и пунктуация
10.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне предложения
11.4.6.1 уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
5) использование языковых единиц:
Обучающиеся должны:
10 класс
11 класс
1. Части речи
10. 5. 1. 1 правильно распознавать и употреблять притяжательные окончания (единственного и множественного числа) и окончания множественного числа
11. 5. 1. 1 правильно употреблять в устной и письменной речи, различать грамматические омонимы при составлении научных и профессиональных текстов
10. 5. 1. 2 знание способов составления прилагательного, целесообразное использование при составлении текста
11. 5. 1. 2 применение синонимических рядов прилагательных в соответствии с стилистическими особенностями
10. 5. 1. 3 знание способов составления числительных, целесообразное использование при составлении текста

10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
4) жазылым:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Әртүрлі стильде мәтіндер құрастыру
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, тезис, интервью жазу
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала, баспасөз парағы, аннотация, үндеу жазу
2. Эссе жазу
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, өз ойын дәлелдеп эссе жазу
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу
3. Шығармашылық жазба жұмысы
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдарды қолданып жазу
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдарын тиімді қолданып жазу
4. Мәліметтерді жинақтау
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
5. Жинақы мәтін құрастыру (компрессия)
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
6. Орфография және пунктуация
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
5) тілдік бірліктерді қолдану:
Білім алушылар:
10-сынып
11-сынып
1. Сөз таптары
10.5.1.1 тәуелдік жалғауды (оңаша және ортақ тәуелдеу) және көптік мәнді есімдер мен көптік жалғауларды ажырата танып, дұрыс қолдану
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
10.5.1.2 сын есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
10.5.1.3 сан есімнің жасалу жолдарын білу, мәтін құрауда орынды қолдану

Книга 1 и 2 романа Мухтара Ауезова "Абай жолы"
Аудирование
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11. 2. 3. 1 - знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
11. 2. 5. 1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11. 3. 4. 1 - проводить сравнительный (структура, деятельность, целевая аудитория, влияние на читателя) анализ по текстам научно-публицистического стиля (статья, аннотация, очерк, обращение, лекция, пресс-лист);
11. 3. 3. 1 уметь оценивать социально-общественную проблему, поднятую в художественном произведении, и сравнивать их с мировой литературой.
Письмо
11. 4. 2. 1 - написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 5. 1 – уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых единиц
11. 5. 1. 6 уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
Проблемы молодежи
Книга 3 и 4 романа Мухтара Ауезова "Абай жолы"
Аудирование
11. 1. 4. 1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11. 1. 6. 1 – прослушать и сравнить тексты из разных источников, логически правильное, аргументированное и ясное изложение своей мысли по поднимаемой проблеме.
Говорение
11. 2. 1. 1 – определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 2. 1 - координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями
Чтение
11. 3. 1. 1 - определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
11. 3. 6. 1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
Письмо
11. 4. 2. 1 аргументировать свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие / несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
11. 4. 4. 1 - составить плана на текст по теме, обобщение основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация).
Использование языковых единиц
11. 5. 1. 7 уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
Глобальные проблемы: миграционная политика
Қабдеш Жумадилов "Қаздар қайтып барады"
Аудирование
11. 1. 2. 1 систематизировать информацию слушая текст и уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию);
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11. 2. 4. 1–определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения;
11. 2. 6. 1 – сопоставить анализ данных в различных графических текстах (таблица, диаграмма, схема, условное обозначение), определение основных тенденций.
Чтение
11. 3. 3. 1 – оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы
11. 3. 1. 1 - определить детальной информации из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора
Письмо
11. 4. 5. 1 – уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста;
11. 4. 6. 1 – уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 1. 7- уметь использовать служебные слова при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями
4 четверть
Толерантность - единство народа
Повесть Сайын Муратбекова "Телі өскен ұл"
Аудирование
11. 1. 4. 1 - составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура);
11. 1. 5. 1 – определить основную мысль по тексту, проанализировав позицию автора и отношение к поднимаемой проблеме, способ воздействия на слушателя.
Говорение
11. 2. 2. 1 - координировать диалог с монологом, опираясь на научные и профессиональные тексты, разумно использовать формы речевого этикета и манеры этикета, налаживать отношения со слушателями;
11. 2. 5. 1 – уверенно и бегло говорить с использованием языковых (вербальных) и невербальных элементов, занимающих важное место в публичных выступлениях.
Чтение
11. 3. 2. 1 - знать структуры и оформления текстов научного и публицистического стилей (статья, аннотация, обращение, очерк, лекция, пресс-лист), анализ жанровых и языковых особенностей;
11. 3. 5. 1 – дать критический анализ по содержанию текста на основе материалов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11. 4. 1. 1 - написать небольшую статью, пресс-листа, аннотации, обращения с разумным использованием языковых средств в соответствии с жанровыми и стилевыми особенностями научно-публицистического стиля;
11. 4. 3. 1 - уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Цель нации - национальной безопасности
Несипбек Айтулы "Бәйтерек"
Аудирование
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 3. 1 - понимать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах.
Говорение
11. 2. 1. 1 - знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11. 2. 4. 1–определить необходимую информацию (данных, характеристик, количественных показателей, ссылок) из оригинальных текстов профессиональной направленности и анализировать цели их применения.
Чтение
11. 3. 3. 1 – оценить социально-общественной проблемы, поднимаемой в литературном произведении, и сравнение с образцами мировой литературы; 11. 3. 6. 1 – определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения.
Письмо
11. 4. 2. 1 - написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу (эссе "согласие/несогласие", дискуссионное эссе, аргументативное эссе);
11. 4. 5. 1 – уточнить основных лексических единиц из текстов научного и публицистического стилей, выявление информационно-значимых фрагментов текста и (компрессия) составление компактного текста.
Использование языковых средств
11. 5. 2. 1 - знать функции обособленных слов, уметь правильно использовать их в письменных работах
Занятость-показатель развития общества
Стихотворение М.Макатаева "Сағатым қайда, сағатым?"
Аудирование
11. 1. 1. 1 - уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11. 1. 4. 1 - составить описания общности темы прослушивая художественные произведения и сопоставить с другими произведениями искусства (кино, театр, музыка, танец, искусство-скульптура, архитектура).
Говорение
11. 2. 1. 1 – определить способы образования сложных слов и терминов в научных и профессиональных текстах, разумное использование при составлении устного текста
11. 2. 3. 1 - знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11. 3. 1. 1 - определить детальную информацию из текста, факта и точки зрения, второстепенной мысли, обсуждение влияния предоставленной информации на читателя и позиции автора;
11. 3. 6. 1 – определить основную мысль в тексте, дать оценку поднимаемой проблеме, систематически, аргументированно донести свою точку зрения
Письмо
11. 4. 4. 1 - составить план на текст по теме, обобщить основных и дополнительных сведений, необходимых для каждого подпункта, ознакомление со ссылкой на источники (опора-схема, ментальная карта, презентация)
11.4.2.1 написать эссе с обоснованным использованием необходимой информации и аргументацией своей мысли по поднятому вопросу
11. 4. 6. 1 – уметь писать языковые единицы по контексту в соответствии с орфографической нормой, использовать знаки препинания на уровне текста
Использование языковых средств
11. 5. 2. 2 знать способы образования поясняющих членов предложения, уметь правильно их использовать в письменных работах

Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 1,2-кітабы
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану; 11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау; 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.6 мәтін құрауда үстеудің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай орынды қолдану
Жастар мәселесі нің түйіткіл дері
Мұхтар Әуезов "Абай жолы" романы 3,4-кітабы
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау; 11.1.6.1 әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау; 11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
Жаһандық мәселелер: көші-қон саясаты
Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды ақпараттарды жүйелеу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау; 11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру; 11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау
Жазылым
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.7 мәтін құрауда шылаудың мағыналық түрлерін стильдік қызметіне сай орынды қолдану
4-тоқсан
Толерант тылық – ел бірлігі
Сайын Мұратбеков "Телі өскен ұл" повесі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау; 11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану; 11.2.5.1 көпшілік алдында сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, аннотация, үндеу, очерк, дәріс, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау; 11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу; 11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарындакөркемдегіш құралдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Ұлт мұраты - ұлттық қауіпсіздік
Несіпбек Айтұлы "Бәйтерек"
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегісөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау; 11.2.4.1 кәсіби бағыттағы мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау
Оқылым
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.2.1 оқшау сөздердің қызметін білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Бос уақыт – қоғам дамуыныңкөрсеткіші
Мұқағали Мақатаев "Сағатым қайда, сағатым?" өлеңі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу; 11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау; 11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты анықтау; 11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация); 11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу; 11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.2.2 айқындауыш мүшелелер (қосалқы, қосарлы, оңашаланған) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану