О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2023 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2023 года № 33818
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-321/2020 "Об утверждении Правил проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21904) следующее изменение:
Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 декабря 2023 года № 174
Утвержден приказом
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 желтоқсанда № 33818 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-321/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21904 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 174
Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының

от 24 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-321/2020
Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 99) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг у субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) текущий мониторинг – вид проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) (далее – мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи), представляющего собой оценку медицинских услуг (помощи) в текущем отчетном периоде, проводимого на постоянной основе в медицинских информационных системах здравоохранения (далее – МИСЗ) и (или) медицинских информационных системах с использованием в том числе форматно-логического контроля и (или) путем посещения субъекта здравоохранения;
2) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) первичная медицинская документация – набор документов, предназначенных для записи данных о состоянии здоровья населения;
4) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
5) администратор бюджетных программ - государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетных программ;

2020 жылғы 24 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ - 321/2020
бұйрығымен бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалу мониторингін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 99) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ағымдағы мониторинг – денсаулық сақтаудың медициналық ақпараттық жүйелерінде (бұдан әрі – ДСМАЖ) және (немесе) форматтық-логикалық бақылауды пайдалана отырып және (немесе) денсаулық сақтау субъектісіне бару арқылы медициналық ақпараттық жүйелерде тұрақты негізде жүргізілетін, ағымдағы есепті кезеңде медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) бағалауды білдіретін медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг (бұдан әрі – медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг) жүргізу түрі;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) - аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) бастапқы медициналық құжаттама – халықтың денсаулық жағдайы туралы деректерді жазуға арналған құжаттар жиынтығы;
4) бейінді маман - жоғары медициналық білімі бар, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
5) бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі - бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;

6) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
7) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
8) внеплановый мониторинг – вид мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) по конкретным фактам и обстоятельствам нарушения порядка оказания медицинских услуг (помощи) и (или) условий договора закупа медицинских услуг;
9) филиал фонда – обособленное подразделение фонда, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства;
10) поставщик – субъект здравоохранения, с которым фонд или администратор бюджетных программ заключил договор закупа медицинских услуг;
11) медицинская информация – информация о пациентах и заболеваниях, возникающая в процессе оказания медицинской помощи и отраженная в медицинских документах и медицинских информационных системах, а также информация по вопросам здравоохранения;
12) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
13) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг (помощи), направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
14) дефект оказания медицинской помощи (далее – дефект) – нарушение порядка оказания медицинских услуг (помощи), выражающееся в несоблюдении стандартов организации оказания медицинской помощи и необоснованном отклонении от клинических протоколов, а также факт неподтвержденного случая оказания медицинской услуги (помощи) и (или) необоснованного завышения стоимости (коэффициента затратоемкости, тарифа) медицинских услуг (помощи), а также несоблюдение сроков оказания медицинских услуг (помощи);
15) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
16) объем медицинских услуг (помощи) – перечень медицинских услуг по видам, формам и условиям оказания медицинской помощи, предусмотренный договором закупа медицинских услуг между поставщиком и фондом или администратором бюджетных программ;

6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) денсаулық сақтау субъектілері - денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жекеше медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
8) жоспардан тыс мониторинг - медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібін бұзудың нақты фактілері мен мән-жайлары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмек) сапасы және (немесе) көлемі мониторингінің түрі;
9) қордың филиалы - қордың орналасқан жерінен тыс орналасқан және оның функцияларының бәрін немесе бір бөлігін, оның ішінде өкілдік функцияларын жүзеге асыратын оқшауланған бөлімшесі;
10) қызметтер беруші - қор немесе бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан денсаулық сақтау субъектісі;
11) медициналық ақпарат - медициналық көмек көрсету процесінде туындайтын және медициналық құжаттар мен медициналық ақпараттық жүйелерде көрсетілген пациенттер мен аурулар туралы ақпарат, сондай-ақ денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі ақпарат;
12) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
13) медициналық көмек - дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер (көмек) кешені;
14) медициналық көмек көрсету ақауы (бұдан әрі – ақау) - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын сақтамаудан және клиникалық хаттамалардан негізсіз ауытқудан көрінетін медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібінің бұзылуы, сондай-ақ медициналық қызмет (көмек) көрсетудің расталмаған жағдайының және (немесе) медициналық қызметтер (көмек) құнының (шығын сыйымдылығы коэффициентінің, тарифтің) негізсіз жоғарылауының фактісі, сондай-ақ медициналық қызметтер (көмек) көрсету мерзімдерінің сақталмауы;
15) медициналық көрсетілетін қызметтер - денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалту және паллиативтік бағыты бар іс-әрекеттері;
16) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) көлемі - қызмет беруші мен қор немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің арасындағы медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген медициналық көмек көрсетудің түрлері, нысандары мен шарттары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) тізбесі;

17) потребитель медицинских услуг (помощи) – физическое лицо, имеющее право на получение медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе в ОСМС в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
18) государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере оказания медицинских услуг (помощи), контроль за качеством медицинских услуг (помощи);
19) значительные нарушения договора закупа медицинских услуг – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, условий договора закупа медицинских услуг по соблюдению стандартов организации оказания медицинской помощи, правил оказания медицинской помощи, а также клинических протоколов;
20) незначительные нарушения договора закупа медицинских услуг – нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, условий договора закупа медицинских услуг не относящиеся к значительным нарушениям;
21) целевой мониторинг – вид мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи), который проводится по определенным видам медицинской деятельности, видам медицинской помощи;
22) проактивный мониторинг – вид мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи), направленный на выявление и предупреждение условий и причин, способствующих нарушению оказания медицинских услуг (помощи) согласно стандартам организации оказания медицинской помощи, правилам оказания медицинской помощи, а также клиническим протоколам;
23) независимый эксперт – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов;
24) договор закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП или в системе ОСМС (далее – договор закупа услуг) – соглашение в письменной форме между фондом и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП или в системе ОСМС;
25) мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС – систематическая оценка по надлежащему исполнению договора закупа услуг и мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи);
26) договор закупа услуг по дополнительному обеспечению ГОБМП – соглашение в письменной форме между администратором бюджетных программ и субъектом здравоохранения, предусматривающее оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП за счет местного бюджета;

17) медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмек) тұтынушы - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек алуға құқығы бар жеке тұлға;
18) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган - медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы басшылықты, медициналық қызметтер (көмек) сапасын бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
19) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын елеулі бұзушылықтар – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының талаптарын, медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, медициналық көмек көрсету қағидаларын, сондай-ақ клиникалық хаттамаларды сақтау жөніндегі медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын бұзушылықтар;
20) медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының шамалы бұзылуы - елеулі бұзушылықтарға жатпайтын бұзушылықтар, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы заңнаманың талаптарына, медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес келмеуі;
21) нысаналы мониторинг - медициналық қызметтің белгілі бір түрлері, медициналық көмектің түрлері бойынша жүргізілетін медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі мониторингінің түрі;
22) проактивті мониторинг - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, медициналық көмек көрсету қағидаларына, сондай-ақ клиникалық хаттамаларға сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсетуді бұзуға ықпал ететін жағдайлар мен себептерді анықтауға және алдын алуға бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі мониторингінің түрі;
23) тәуелсіз сарапшы - уәкілетті орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және тәуелсіз сарапшылар тізілімінде тұрған жеке тұлға;
24) ТМККК шеңберінде немесе МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмек) сатып алу шарты (бұдан әрі – қызметтерді сатып алу шарты) – ТМККК шеңберінде немесе МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуді көздейтін қор мен денсаулық сақтау субъектісі арасындағы жазбаша нысандағы келісім;
25) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуын мониторингтеу –көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын және медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмек) сапасы мен көлемі жөніндегі шарттық міндеттемелерді тиісінше орындау бойынша жүйелі бағалау;
26) ТМККК-ні қосымша қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты - жергілікті бюджет есебінен ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсетуді көздейтін, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі мен денсаулық сақтау субъектісі арасындағы жазбаша нысандағы келісім;

27) форматно-логический контроль (далее – ФЛК) – комплекс программных ограничений, устанавливаемый на МИСЗ и МИС, направленный на обеспечение соблюдения пользователями МИСЗ и МИС законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения.
3. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг проводится фондом и администраторами бюджетных программ.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Параграф 1. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг администраторами бюджетных программ
4. Администраторы бюджетных программ осуществляют мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП.
5. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП проводится на соответствие стандартам организации оказания медицинской помощи, правилам оказания медицинской помощи, а также клиническим протоколам в соответствии с пунктом 3 статьи 115 Кодекса, путем изучения кадровых и материальных ресурсов поставщика, медицинской информации.
6. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП проводится в МИСЗ и (или) с посещением поставщика, а также путем запроса медицинских документов у поставщика, при их отсутствии в МИС.
7. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения по оценке надлежащего исполнения договора закупа услуг в рамках ГОБМП проводится не чаще 1 (одного) раза в год.
8. Для проведения мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) администраторы бюджетных программ привлекают независимых экспертов в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 Правил привлечения независимых экспертов при проведении экспертизы качества медицинских услуг (помощи), утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-103/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21218), (далее – Правила привлечения независимых экспертов).

27) форматтық-логикалық бақылау (бұдан әрі – ФЛБ) – ДСМАЖ және МАЖ пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған ДСМАЖ және МАЖ-ға белгіленетін бағдарламалық шектеулер кешені.
3. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторингті қор және бюджеттік бағдарламалар әкімшілері жүргізеді.
2-тарау. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібі
1-параграф. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібі
4. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ТМККК шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторингті жүзеге асырады.
5. ТМККК шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуын мониторингілеу Кодекстің 115-бабының 3-тармағына сәйкес медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, медициналық көмек көрсету қағидаларына, сондай-ақ клиникалық хаттамаларға сәйкес қызмет берушінің кадр және материалдық ресурстарын, медициналық ақпаратты зерделеу арқылы жүргізіледі.
6. ТМККК шеңберінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг ДСМАЖ-да және (немесе) қызмет берушіге барып, сондай-ақ олар МАЖ-да болмаған кезде қызмет берушіден медициналық құжаттарды сұрау арқылы жүргізіледі.
7. ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының тиісінше орындалуын бағалау бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жылына 1 (бір) реттен жиі емес жүргізіледі.
8. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелерге мониторинг жүргізу үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-103/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21218 болып тіркелген) бекітілген Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына сараптама жүргізу кезінде тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидаларының (бұдан әрі – Тәуелсіз сарапшыларды тарту қағидалары) 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тәуелсіз сарапшыларды тартады.

9. Мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) проводится на постоянной основе, по результатам которого, проводится оплата услуг поставщикам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 "Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21831) (далее – Правила оплаты).
10. Для проведения текущего мониторинга администратор бюджетных программ проводит в МИСЗ оценку качества и объема оказанных медицинских услуг (помощи) поставщиком, с подтверждением или отклонением дефектов, установленных ФЛК, а также присвоением дефектов из единого классификатора дефектов (далее – ЕКД) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
11. По результатам мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) выявляются дефекты оказания медицинской помощи, являющиеся основанием для уменьшения суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с ЕКД, по видам медицинской деятельности и видам медицинской помощи.
12. По итогам мониторинга исполнения условий договора закупа услуг администратором бюджетных программ формируется заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг (помощи), а также по надлежащему исполнению условий договора закупа услуг в двух экземплярах по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, один из которых направляется поставщику в течение двух рабочих дней с даты подписания.
13. При выявлении неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения договора закупа услуг, администраторы бюджетных программ применяют неустойку к поставщику, в соответствии с условиями договора закупа услуг.
Параграф 2. Порядок проведения мониторинга исполнения условий договора закупа медицинских услуг фондом социального медицинского страхования
14. Фонд осуществляет мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у поставщиков в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, кроме зарубежных медицинских организаций, с которыми фонд заключил договор на предоставление медицинских услуг (помощи) гражданам Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 19 Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) привлечения зарубежных специалистов для проведения лечения в отечественных медицинских организациях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № ҚР ДСМ-45 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22866).

9. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің мониторингі тұрақты негізде жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21831 болып тіркелген) сәйкес (бұдан әрі – Ақы төлеу қағидалары) қызмет берушілерге көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жүргізіледі.
10. Ағымдағы мониторингті жүргізу үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі ДСМАЖ-да осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ФЛБ белгілеген ақауларды растай отырып немесе қабылдамай, сондай-ақ ақауларды бірыңғай ақаулар жіктемесінен (бұдан әрі - БАЖ) ақауларды бере отырып, қызмет беруші көрсеткен медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне бағалау жүргізеді.
11. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі мониторингінің нәтижелері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтің түрлері мен медициналық көмектің түрлері бойынша БАЖ-ға сәйкес қызмет берушіге төленуге жататын соманы азайту үшін негіз болып табылатын медициналық көмек көрсетудің ақаулары айқындалады.
12. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын орындау мониторингінің қорытындылары бойынша бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингі бойынша, сондай-ақ көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын тиісінше орындау бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада қорытынды қалыптастырылады, олардың біреуі қол қойылған күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде қызмет берушіге жіберіледі.
13. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалмағаны және (немесе) тиісінше орындалмағаны анықталған кезде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес қызмет берушіге тұрақсыздық айыбын қолданады.
2-параграф. Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының медициналық қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу тәртібі
14. Қор Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық қызметтер (көмек) көрсетуге шарт жасасқан шетелдік медициналық ұйымдардан басқа, ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде қызмет берушілерден көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № ҚР ДСМ-45 бекітілген бұйрығының Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емдеуге жіберу және (немесе) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде отандық медициналық ұйымдарда емдеу жүргізу үшін шетелдік мамандарды тарту қағидаларының 19-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22866 болып тіркелген) жүзеге асырады.

15. Мониторинг исполнения условий договора закупа услуг у субъектов здравоохранения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС проводится в МИСЗ и МИС и (или) с посещением поставщика, путем опроса пациентов, в том числе с использованием средств телекоммуникаций (средств связи), а также путем запроса первичной медицинской документации и первичных бухгалтерских документов у поставщика в рамках действующего законодательства.
При посещении поставщика проводится выборочная оценка достоверности медицинской информации пациента с информацией, внесенной в МИСЗ и (или) МИС.
16. Мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи) обеспечивается следующими видами:
1) текущий;
2) внеплановый;
3) проактивный;
4) целевой;
5) случаев летальности и смертности.
17. Уведомление о предстоящем проведении мониторинга предоставляется поставщику не менее чем за 1 (один) рабочий день, кроме внепланового мониторинга.
Уведомления направляется одним из следующих способов:
1) в электронном виде в МИС;
2) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почте с уведомлением о получении;
3) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
4) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.
Уведомление поставщику о приостановлении или продлении мониторинга качества и объемов медицинских услуг (помощи) предоставляется в течение 3 (трех) рабочих дней с даты вступления решения суда в законную силу о приостановлении деятельности субъекта здравоохранения, с которым заключен договор закупа или постановления главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов решением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находится база поставщика, при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и других ограничений на свободное перемещение, при необходимости посещения базы поставщика.
18. Мониторинг качества медицинских услуг (помощи) проводится на предмет соблюдения поставщиком требований стандартов организации оказания медицинской помощи, правил оказания медицинской помощи, а также клинических протоколов.

15. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг ДСМАЖ және МАЖ-да және (немесе) қызмет берушіге барып, пациенттерге сұрау салу арқылы, оның ішінде телекоммуникация құралдарын (байланыс құралдарын) пайдалана отырып, сондай-ақ қолданыстағы заңнаманың шеңберінде қызмет берушіден ТМККК шеңберінде бастапқы медициналық құжаттаманы және бастапқы бухгалтерлік құжаттарды сұрату арқылы жүргізіледі.
Қызмет берушіге барған кезде ДСМАЖ және (немесе) МАЖ-ға енгізілген ақпаратпен пациенттің медициналық ақпаратының дұрыстығын іріктеп бағалау жүргізіледі.
16. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингі мынадай түрлермен қамтамасыз етіледі:
1) ағымдағы;
2) жоспардан тыс;
3) белсенді;
4) нысаналы;
5) өлім және қайтыс болу жағдайлары.
17. Алдағы мониторинг жүргізу туралы хабарлама жеткізушіге хабарлама жіберілмейтін жоспардан тыс мониторингтен басқа, кемінде 1 (бір) жұмыс күні бұрын беріледі.
Хабарламалар мынадай тәсілдердің бірімен жіберіледі:
1) МАЖ-да электрондық түрде;
2) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
3) қағаз түрінде қолма-қол немесе қызмет берушінің курьеріне;
4) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде.
Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингін тоқтата тұру немесе ұзарту туралы қызмет берушіге хабарлама сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұру туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде немесе Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көлікте), сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің шектеу іс-шараларын, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) қызмет берушінің базасы орналасқан өңірде төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай режимін және басқа да шектеулерді енгізу туралы шешімімен еркін қозғалу, қажет болған жағдайда қызмет берушінің базасына бару үшін беріледі.
18. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасының мониторингі қызмет берушінің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарының, медициналық көмек көрсету қағидаларының, сондай-ақ клиникалық хаттамалардың талаптарын сақтауы тұрғысынан жүргізіледі.

19. Мониторинг объема медицинских услуг (помощи) проводится на предмет соблюдения исполнения объема медицинских услуг (помощи), в соответствии с условиями, предусмотренными договором закупа услуг.
20. Для проведения мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) фонд привлекает независимых экспертов в соответствии с пунктом 9 Правил привлечения независимых экспертов, а также профильных специалистов в случаях:
1) необходимости подтверждения качества медицинской помощи при рассмотрении летальных случаев, пролеченных случаев с редкими заболеваниями, узкоспециализированных пролеченных случаев (в клиническом плане), пролеченных случаев с осложнениями, летальных случаев граждан Республики Казахстан в зарубежных клиниках, направленных в зарубежные клиники в соответствии с подпунктом 60) статьи 7 Кодекса, а также при оплате услуг за фактически понесенные расходы;
2) проведения планового, внепланового, целевого, проактивного мониторингов оказанных медицинских услуг;
3) участия в качестве стороны гражданского процесса.
21. При проведении мониторинга исполнения условий договора закупа услуг фонд проводит мероприятия по выявлению дефектов оказания медицинской помощи в соответствии с ЕКД и неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг.
22. Мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи) проводится на постоянной основе в соответствии с договорными обязательствами, по результатам которого, проводится оплата услуг поставщикам в соответствии с пунктом 4 Правил оплаты.
23. Работник фонда не участвует в проведении мониторинга, если является аффилированным лицом по отношению к поставщику медицинских услуг (помощи), где проводится мониторинг.
24. При проведении мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) с посещением, нахождение работника фонда на производственной базе поставщика не превышает десять рабочих дней.
Сроки и период проведения целевого и проактивного мониторингов определяются планами посещений.
25. По результатам мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) выявляются дефекты оказания медицинской помощи, являющиеся основанием для уменьшения суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с ЕКД, по видам медицинской деятельности и видам медицинской помощи.
26. При обнаружении после оплаты оказанных услуг дефектов и неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг, которые не могли быть установлены при мониторинге (скрытые недостатки), фонд извещает об этом поставщика в течение одного месяца с даты обнаружения скрытого недостатка и применяет меры экономического воздействия согласно ЕКД и условиям договора закупа услуг.

19. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің мониторингі көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген талаптарға сәйкес медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің орындалуын сақтау мәніне жүргізіледі.
20. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу үшін қор тәуелсіз сарапшыларды, сондай-ақ мынадай жағдайларда бейінді мамандарды тарту қағидаларының 9-тармағына сәйкес тәуелсіз сарапшыларды тартады:
1) Кодекстің 7-бабының 60) тармақшасына сәйкес шетелдік клиникаларға жіберілген шетел клиникаларында өлім жағдайларын, сирек кездесетін аурулармен емделген жағдайларды, жоғары мамандандырылған емделген жағдайларды (клиникалық жоспарда), асқынулармен емделген жағдайларды, Қазақстан Республикасы азаматтарының өлім жағдайларын қарау кезінде, сондай-ақ нақты шығыстар үшін көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу кезінде медициналық көмектің сапасын растау қажеттігі;
2) көрсетілген медициналық қызметтердің жоспарлы, жоспардан тыс, нысаналы, проактивті мониторингтерін жүргізу;
3) азаматтық процестің тарабы ретінде қатысу.
21. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалуына мониторинг жүргізу кезінде қор көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты талаптарының орындалмауы және (немесе) тиісінше орындалмауы және БАЖ-ға сәйкес медициналық көмек көрсету ақауларын анықтау жөнінде іс-шаралар жүргізеді.
22. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингі шарттық міндеттемелерге сәйкес тұрақты негізде жүргізіледі, оның нәтижелері бойынша Ақы төлеу қағидаларының 4-тармағына сәйкес қызмет берушілерге қызметтерге ақы төлеу жүргізіледі.
23. Егер қордың қызметкері мониторинг жүргізілетін медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) берушіге қатысты үлестес тұлға болып табылса, мониторинг жүргізуге қатыспайды.
24. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына және көлеміне мониторинг жүргізу кезінде қор қызметкерінің қызмет берушінің өндірістік базасында болуы он жұмыс күнінен аспайды.
Нысаналы және белсенді мониторинг жүргізу мерзімдері мен кезеңі келу жоспарларымен айқындалады.
25. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі мониторингінің нәтижелері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтің түрлері мен медициналық көмектің түрлері бойынша БАЖ-ға сәйкес қызмет берушіге төленуге жататын соманы азайту үшін негіз болып табылатын медициналық көмек көрсетудің ақаулары анықталады.
26. Көрсетілген қызметтерге ақы төлегеннен кейін мониторинг кезінде анықталуы мүмкін емес ақаулар анықталған және қызметтерді сатып алу шартының талаптары орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған жағдайда (жасырын кемшіліктер) қор бұл туралы қызмет берушіге жасырын кемшілік анықталған күннен бастап бір айдың ішінде хабарлайды және БАЖ-ға және қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес экономикалық ықпал ету шараларын қолданады.

27. При выявлении дефектов оказания медицинской помощи по коду дефекта 5.0 с поддефектами на сумму, превышающую 100-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, обнаруженным после истечения срока действия договора закупа услуг, или в оплаченном периоде действующего договора закупа услуг, информация направляется в правоохранительные органы в течение десяти рабочих дней с даты подписания заключения фондом.
Повторные выявления дефектов оказания медицинской помощи, по коду дефекта 5.0 с поддефектами на сумму, превышающую 100-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, выявленные в течение последующих месяцев при проведении мониторингов, в период действия договора закупа услуг, являются основанием для досрочного расторжения договора закупа услуг фондом, за исключением договоров с субъектами здравоохранения, являющимися единственными поставщиками услуг на данной административно-территориальной единице.
28. По итогам мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) формируется заключение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
По итогам систематической оценки по надлежащему исполнению договора закупа медицинских услуг (помощи) формируется заключение по форме согласно приложениям 3 к настоящим Правилам.
По итогам мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи), в случае выявления нарушений качества оказываемых медицинских услуг (помощи) поставщиками по коду дефекта 5.0 с поддефектами ЕКД формируется заключение по форме согласно приложению 4, наряду с приложению 2 к настоящим Правилам.
Заключения подписываются работником (работниками) фонда, проводившим (проводившими) мониторинг и направляются поставщику в течение 2 (двух) рабочих дней с даты подписания для ознакомления одним из следующих способов:
1) в электронном виде в МИС;
2) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почте с уведомлением о получении;
3) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
4) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.
При проведении текущего мониторинга заключения не формируются.
29. Выявленные дефекты оказания медицинских услуг (помощи) согласно ЕКД при проведении мониторингов, учитываются при оплате в текущем периоде.

27. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін немесе қолданыстағы көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының төленген кезеңінде анықталған республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асатын сомада кемістігі бар 5.0 ақау коды бойынша медициналық көмек көрсетудің ақаулары анықталған кезде қор қорытындыға қол қойған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ақпарат құқық қорғау органдарына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу кезеңінде мониторинг жүргізу кезінде кейінгі айлар ішінде анықталған республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінен асатын сомаға кемістігі бар 5.0 ақау коды бойынша медициналық көмек көрсету ақауларын қайта анықтау осы әкімшілік-аумақтық бірлікте көрсетілетін қызметтерді жалғыз жеткізуші болып табылатын денсаулық сақтау субъектілерімен жасалған шарттарды қоспағанда, Қордың көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын мерзімінен бұрын бұзуы үшін негіз болып табылады.
28. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелер мониторингінің қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырылады.
Медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) сатып алу шартын тиісінше орындау бойынша жүйелі бағалау қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырылады.
АБЖ кіші ақаулары бар 5.0 ақау бойынша қызмет берушілер көрсететін медициналық қызметтердің (көмектің) сапасының бұзылғаны анықталған жағдайда медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің мониторингінің қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшамен қатар 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды қалыптастырылады.
Қорытындыларға мониторинг жүргізген қордың қызметкері (қызметкерлері) қол қояды және мынадай тәсілдердің бірімен танысу үшін қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қызмет берушіге жіберіледі:
1) МАЖ-да электрондық түрде;
2) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
3) қағаз түрінде қолма-қол немесе қызмет берушінің курьеріне;
4) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде.
Ағымдағы мониторинг жүргізу кезінде қорытындылар қалыптастырылмайды.
29. Мониторинг жүргізу кезінде ЕКД сәйкес медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің анықталған ақаулары ағымдағы кезеңде төлем жасау кезінде ескеріледі.

30. При выявлении неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения условий договора закупа услуг, фонд применяет к поставщику неустойку в соответствии с условиями договора закупа услуг.
31. При несогласии с заключением мониторинга договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи), поставщик подписывает заключение с возражением, и направляет перечень возражений в адрес филиала фонда не позднее 3 (трех) рабочих дней после дня подписания заключения одним из следующих способов:
1) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почте с уведомлением о получении;
2) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
3) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.
При непредставлении поставщиком возражений в течение 3 (трех) рабочих дней после подписания, заключение считается согласованным и принятым поставщиком.
Филиал фонда рассматривает представленные возражения в течение 3 (трех) рабочих дней и направляет мотивированный ответ поставщику.
При подписании заключения поставщиком без возражения, заключение считается принятым.
При несогласии поставщика с мотивированным ответом, результаты мониторинга обжалуются поставщиком в государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
32. Для получения информации по наличию разрешительных и правоустанавливающих документов поставщика, фонд осуществляет поиск данных в государственных информационных системах и (или) проводит запрос документов у поставщика.
Мониторинг на соответствие услуг, оказываемых поставщиком, приложению к медицинской лицензии на соответствующий объект и (или) приложению к лицензии на соответствующий объект на использование приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение (при необходимости) проводится фондом по условиям оказания медицинской помощи и (или) видам оказания медицинской помощи при проведении мониторинга.
При этом фонд из соответствующих государственных информационных систем, через шлюз "Электронного правительства" (далее – ШЭП) и из сервиса цифровых документов получает сведения:
о наличии лицензии на медицинскую деятельность и лицензии (приложения к лицензии на соответствующий объект) на использование приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение (при необходимости);
о наличии высшего медицинского образования, для услугополучателей, окончивших обучение после 2015 года;
о наличии среднего (технического и профессионального), послесреднего медицинского образования, для услугополучателей, окончивших обучение после 2015 года;
о наличии действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности;
о документе, подтверждающем трудовую деятельность работника, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (в случае наличия в ШЭП сведений о профилях работников и учета трудовых договоров);
о наличии и соответствии санитарно-эпидемиологического заключения на помещение (здание), в котором планируется осуществлять медицинскую деятельность (в случае наличия в ШЭП).
Получает сведения из МИСЗ (в частности, из системы управления медицинской техникой (далее – СУМТ):
наименование медицинской техники;
дата ввода медицинской техники;
процент износа медицинской техники;
работающее, неработающее, требуется ремонт, в резерве, на ремонте, прочее;
наличие паспорта на медицинскую технику (при наличии в СУМТ);
наличие договора на сервисное обслуживание медицинской техники или наличие медицинского техника в штате, имеющего допуск к сервисному обслуживанию соответствующей медицинской техники (при наличии в СУМТ).

30. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптары орындалмаған және (немесе) тиісінше орындалмаған жағдайда қор көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарына сәйкес қызмет берушіге тұрақсыздық айыбын қолданады.
31. Медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің мониторингін жасасумен келіспеген кезде қызмет беруші қарсылықпен қорытындыға қол қояды, және қор филиалының мекенжайына келесі тәсілдердің бірімен қорытындыға қол қойылған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қарсылықтар тізбесін жібереді:
1) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
2) қағаз түрінде қолма-қол немесе қызмет берушінің курьеріне;
3) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде.
Қызмет беруші қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарсылық білдірмеген жағдайда, қорытынды қызмет берушімен келісілген және қабылданған болып есептеледі.
Қор филиалы ұсынылған қарсылықтарды 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды және қызмет берушіге дәлелді жауап жібереді.
Қызмет беруші қарсылықсыз қорытындыға қол қойған кезде қорытынды қабылданды деп есептеледі.
Қызмет беруші дәлелді жауаппен келіспеген жағдайда, мониторинг нәтижелеріне қызмет беруші медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға шағым жасайды.
32. Қызмет берушінің рұқсат беру және құқық белгілеу құжаттарының болуы бойынша ақпарат алу үшін қор мемлекеттік ақпараттық жүйелерде деректерді іздеуді жүзеге асырады және (немесе) қызмет берушіден құжаттарға сұрау салуды жүргізеді.
Қызмет беруші көрсететін қызметтердің тиісті объектіге арналған медициналық лицензияға қосымшаға және (немесе) иондаушы сәуле шығаратын аспаптар мен қондырғыларды пайдалануға арналған тиісті объектіге арналған лицензияға қосымшаға сәйкестігіне мониторингті (қажет болған жағдайда) қор мониторинг жүргізу кезінде медициналық көмек көрсету шарттары және (немесе) медициналық көмек көрсету түрлері бойынша жүргізеді.
Бұл ретте қор тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, "Электрондық үкімет" шлюзі (бұдан әрі – ЭҮШ) арқылы және цифрлық құжаттар сервисінен мәліметтер алады:
Медициналық қызметке арналған лицензияның және иондаушы сәуле шығаратын аспаптар мен қондырғыларды пайдалануға арналған лицензияның (тиісті объектіге арналған лицензияға қосымшаның) болуы туралы (қажет болған жағдайда);
2015 жылдан кейін оқуын аяқтаған көрсетілетін қызметті алушылар үшін жоғары медициналық білімнің болуы туралы;
2015 жылдан кейін оқуын аяқтаған көрсетілетін қызметті алушылар үшін орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі медициналық білімнің болуы туралы;
өтініш берілген мамандық бойынша қолданыстағы маман сертификатының болуы туралы;
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мәлімделетін қызмет кіші түрлеріне сәйкес қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжат туралы (ЭҮШ-те қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болған жағдайда);
медициналық көрсетілетін қызметті жүзеге асыру жоспарланып отырған үй-жайға (ғимаратқа) санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының болуы және сәйкестігі туралы (ЭҮШ болған жағдайда).
ДСМАЖ-дан (атап айтқанда, медициналық техниканы басқару жүйесінен (бұдан әрі-МТБЖ) мәліметтер алады:
медициналық техниканың атауы;
медициналық техниканы енгізу күні;
медициналық техниканың тозу пайызы;
жұмыс істейтін, жұмыс істемейтін, жөндеу қажет, резервте, жөндеуде, басқа;
медициналық техникаға паспорттың болуы (МТБЖ-да болған жағдайда);
медициналық техникаға сервистік қызмет көрсетуге арналған шарттың болуы немесе тиісті медициналық техникаға сервистік қызмет көрсетуге рұқсаты бар штатта медициналық техниктің болуы (МТБЖ-да болған кезде).

33. Фондом по итогам мониторинга качества и объема медицинской помощи по окончанию действия договора закупа услуг, формируется реестр поставщиков с информацией о всех проведенных мониторингах по каждому поставщику за период действия договора закупа услуг согласно приложению 5 к настоящим Правилам, для актуализации базы данных субъектов здравоохранения, претендующих на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
34. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) прекращается при регистрации отзыва обращения заявителя в момент проведения внепланового мониторинга по данному обращению, при этом по выявленным дефектам качества и объема применяется уменьшение суммы, подлежащей оплате поставщику, за исключением дефекта 8,0 – "Обоснованная жалоба" ЕКД.
35. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) приостанавливается:
1) если имеется вступившее в законную силу решение суда о приостановлении деятельности субъекта здравоохранения, с которым заключен договор закупа услуг;
2) если имеется постановление главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов решением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находится база поставщика, при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и других ограничений на свободное перемещение, при необходимости посещения базы поставщика.
36. Проведение мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи) продлевается:
1) если имеется вступившее в законную силу решение суда об отмене приостановления деятельности субъекта здравоохранения, с которым заключен договор закупа услуг;
2) если имеется постановление главного государственного санитарного врача Республики Казахстан или главного государственного санитарного врача соответствующей административно-территориальной единицы (на транспорте), а также на ведомственных объектах иных государственных органов решением главного государственного санитарного врача структурных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о введении ограничительных мероприятий, в том числе карантина на территории Республики Казахстана и (или) в регионе, где находится база поставщика, при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения и других ограничений на свободное перемещение, при необходимости посещения базы поставщика.

33. Қор көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылуы аяқталғаннан кейін медициналық көмектің сапасы мен көлемі мониторингінің қорытындылары бойынша ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге үміткер денсаулық сақтау субъектілерінің дерекқорын өзектендіру үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының қолданылу кезеңінде әрбір қызмет беруші бойынша жүргізілген барлық мониторингтер туралы ақпараты бар қызмет берушілердің тізілімін қалыптастырады.
34. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу осы өтініш бойынша жоспардан тыс мониторинг жүргізу сәтінде өтініш берушінің өтінішін кері қайтарып алуды тіркеу кезінде тоқтатылады, бұл ретте сапа мен көлемнің анықталған ақаулары бойынша БАЖ-дың 8,0 – "Негізделген шағым" ақауын қоспағанда, қызмет берушіге төленуге жататын соманы азайту қолданылады.
35. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу тоқтатыла тұрады:
1) Егер қызметтерді сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұру туралы заңды күшіне енген сот шешімі болса;
2) Егер Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көлікте) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу туралы шешімімен Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) қызмет берушінің базасы орналасқан өңірде, төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай режимін және еркін жүріп-тұруға басқа да шектеулерді енгізу кезінде, қажет болған жағдайда қызмет берушінің базасына бару қажет болған кезде қаулысы болса.
36. Медициналық қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу ұзартылады:
1) Егер қызметтерді сатып алу шарты жасалған денсаулық сақтау субъектісінің қызметін тоқтата тұрудың күшін жою туралы заңды күшіне енген сот шешімі болса;
2) Егер Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (көлікте) бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың ведомстволық объектілерінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерінің бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу туралы шешімімен Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) қызмет берушінің базасы орналасқан өңірде, Төтенше жағдайлар кезінде, төтенше жағдай режимін және еркін жүріп-тұруға басқа да шектеулерді енгізу кезінде, қажет болған жағдайда қызмет берушінің базасына бару қажет болған кезде қаулысы болса.

37. Информация по выявленным нарушениям при проведении мониторинга качества и объема медицинских услуг (помощи), направляется местным органам государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы для принятия мер по компетенции, а также для принятия организационных и управленческих решений по исполнению мероприятий, направленных на профилактику нарушений поставщиками при оказании медицинской помощи.
38. Информация по исполнению мероприятий, направленных на профилактику нарушений поставщиками при оказании медицинской помощи, предоставляется местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы в фонд, по мере исполнения.
39. Фонд ежеквартально, до 30 числа следующего за отчетным периодом, направляет в государственный орган в сфере оказания медицинских услуг (помощи) информацию по выявленным нарушениям, приведшим к неблагоприятным исходам у пациентов после оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи, требующих мер административного воздействия на поставщика.
Параграф 3. Текущий мониторинг
40. Мониторинг качества и объема медицинских услуг (помощи) осуществляется:
1) в МИС с присвоением дефектов из ЕКД оказанных медицинских услуг (помощи);
2) в МИСЗ путем мониторинга исполнения объема медицинских услуг (помощи) поставщиком за отчетный период;
3) с посещением поставщика для изучения первичной медицинской документации на бумажных носителях, осуществления сверки медицинской информации, внесенной в МИС, с первичной медицинской документацией и иных мероприятий в целях обеспечения мер по исполнению договорных обязательств.
41. Фонд при текущем мониторинге проводит в МИСЗ и МИС оценку качества и объема оказанных медицинских услуг (помощи) поставщиком, с подтверждением или отклонением дефектов, установленных ФЛК, а также присвоением дефектов из ЕКД.
42. Мониторинг исполнения объема медицинских услуг (помощи) за отчетный период проводится согласно помесячного распределения сумм на оказание медицинских услуг (помощи).
При неисполнении условий договора закупа услуг выносятся заключения с учетом:
1) приоритетных направлений развития здравоохранения;
2) оценки потребности населения в медицинской помощи;

37. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлеміне мониторинг жүргізу кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша ақпарат құзыреті бойынша шаралар қабылдау үшін сондай-ақ медициналық көмек көрсету кезінде қызмет берушілердің бұзушылықтарының профилактикасына бағытталған іс-шараларды орындау бойынша ұйымдастырушылық және басқарушылық шешімдер қабылдау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына жіберіледі.
38. Медициналық көмек көрсету кезінде қызмет берушілердің бұзушылықтарының профилактикасына бағытталған іс-шаралардың орындалуы бойынша ақпаратты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары қорға орындалуына қарай ұсынады.
39. Қор тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі 30-шы күнге дейін медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға қызмет берушіге әкімшілік ықпал ету шараларын талап ететін мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсетілгеннен кейін пациенттерде қолайсыз нәтижелерге әкеп соққан анықталған бұзушылықтар бойынша ақпарат жібереді.
3-параграф. Ағымдағы мониторинг
40. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемінің мониторингі:
1) МАЖ-да көрсетілген медициналық қызметтердің (көмектің) БАЖ-дан ақаулар беріле отырып;
2) ДСМАЖ-та қызмет берушінің есепті кезеңде медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің орындалуын мониторингтеу жолымен;
3) бастапқы медициналық құжаттаманы қағаз жеткізгіштерде зерделеу, МАЖ-ға енгізілген медициналық ақпаратты бастапқы медициналық құжаттамамен салыстырып тексеруді және шарттық міндеттемелерді орындау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету мақсатында өзге де іс-шараларды жүзеге асыру үшін қызмет берушіге бару арқылы жүзеге асырылады.
41. Қор ағымдағы мониторинг кезінде ДСМАЖ және МАЖ-да қызмет беруші көрсеткен медициналық көрсетілктін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемін бағалауды ФЛБ белгілеген ақауларды растай немесе қабылдамай, сондай-ақ БАЖ-дан ақауларды бере отырып жүргізеді.
42. Есепті кезеңде медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің орындалу мониторингі медициналық қызметтер (көмек) көрсетуге арналған сомаларды ай сайын бөлуге сәйкес жүргізіледі.
Қызметтерді сатып алу шартының талаптары орындалмаған кезде мыналарды ескере отырып, қорытындылар шығарылады:
1) денсаулық сақтауды дамытудың басым бағыттары;
2) халықтың медициналық көмекке қажеттілігін бағалау;

3) целевых показателей фонда.
По итогам исполнения заключения выносится решение о применении неустойки.
По результатам мониторинга фонд ежеквартально осуществляет сверку исполнения объемов медицинских услуг (помощи) и финансовых обязательств по договорам закупа услуг с формированием соответствующего акта сверки.
43. При текущем мониторинге фондом проводится уменьшение суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с ЕКД при не устранении выявленных дефектов и обязательств по договору закупа услуг по истечении 45 (сорока пяти) календарных дней после проведенного проактивного мониторинга.
44. Текущий мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) проводится на постоянной основе.
45. Текущий мониторинг договорных обязательств по качеству и объему медицинских услуг (помощи) проводится с посещением поставщика, впервые заключившего договор закупа услуг и (или) на новые виды медицинской деятельности и (или) виды медицинской помощи в соответствии с приложением к лицензии, после 10-го ноября текущего года.
Параграф 4. Внеплановый мониторинг
46. Внеплановый мониторинг качества медицинских услуг (помощи) проводится в следующих случаях:
1) выявления фактов неподтвержденных случаев оказания медицинских услуг (помощи);
2) поступления обращений от потребителей медицинских услуг (помощи) и (или) юридических лиц;
3) выявления случаев нарушения требований нормативных правовых актов в области здравоохранения поставщиком, в том числе по информации, полученной в результате мониторинга электронных информационных ресурсов казахстанского сегмента Интернета;
4) поступлении обращения от уполномоченного органа, касательно необходимости проведения мониторинга качества медицинских услуг (помощи);
5) выявления фактов нарушений условий договора закупа услуг.
47. Внеплановый мониторинг объема медицинских услуг (помощи) проводится в следующих случаях:
1) поступлении обращения от поставщика о необходимости дополнительного объема оплаты услуг;
2) поступлении обращения от уполномоченного органа, касательно необходимости проведения мониторинга объема медицинских услуг (помощи).
48. Внеплановый мониторинг по причине обращений от потребителей медицинских услуг (помощи) и (или) юридических лиц, проводится в рамках обращения и по фактам нарушения порядка оказания медицинских услуг (помощи). Результаты мониторинга, содержащие сведения, которые составляют тайну медицинского работника, предоставляются заявителю в соответствии со статьей 273 Кодекса.

3) қордың нысаналы көрсеткіштері.
Қорытындыны орындау қорытындысы бойынша тұрақсыздық айыбын қолдану туралы шешім шығарылады.
Мониторингтің нәтижелері бойынша қор тоқсан сайын тиісті салыстыру актісін қалыптастыра отырып, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарттары бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) және қаржылық міндеттемелер көлемдерінің орындалуын салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
43. Ағымдағы мониторинг кезінде қор проактивті мониторинг жүргізілгеннен кейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күн өткен соң көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша анықталған ақаулар мен міндеттемелер жойылмаған кезде БАЖ-ға сәйкес қызмет берушіге төлеуге жататын соманы азайтуды жүргізеді.
44. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің ағымдағы мониторингі тұрақты негізде жүргізіледі.
45. Медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің ағымдағы мониторингі көрсетілетін қызметтерді сатып алуға және (немесе) медициналық көрсетілетін қызметтің жаңа түрлеріне және (немесе) медициналық көмектің түрлеріне алғаш рет шарт жасаған қызмет берушіге ағымдағы жылдың 10 қарашасынан кейін лицензияға қосымшаға сәйкес келумен жүргізіледі.
4-параграф. Жоспардан тыс мониторинг
46. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) сапасының жоспардан тыс мониторингі:
1) медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің расталмаған жағдайларының фактілері анықталған;
2) медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) және (немесе) заңды тұлғаларды тұтынушылардан өтініштердің түсуі;
3) қызмет берушінің денсаулық сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын, оның ішінде интернеттің қазақстандық сегментінің электрондық ақпараттық ресурстарын мониторингтеу нәтижесінде алынған ақпарат бойынша бұзу жағдайлары анықталған;
4) медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) сапасына мониторинг жүргізу қажеттілігіне қатысты уәкілетті органнан өтініш келіп түскен;
5) көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын бұзу фактілері анықталған жағдайларда жүргізіледі.
47. Медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлемінің жоспардан тыс мониторингі:
1) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеудің қосымша көлемінің қажеттілігі туралы қызмет берушіден өтініш келіп түскен;
2) медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) көлеміне мониторинг жүргізу қажеттілігіне қатысты уәкілетті органнан өтініш келіп түскен жағдайларда жүргізіледі.
48. Медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) және (немесе) заңды тұлғаларды тұтынушылардан түскен өтініштердің себебі бойынша жоспардан тыс мониторинг өтініш шеңберінде және медициналық қызметтер (көмек) көрсету тәртібін бұзу фактілері бойынша жүргізіледі. Медицина қызметкерінің құпиясын құрайтын мәліметтерді қамтитын мониторинг нәтижелері Кодекстің 273-бабына сәйкес өтініш берушіге беріледі.

49. Внеплановый мониторинг не проводится в случаях:
1) анонимного обращения;
2) обращения, в котором не изложена суть вопроса.
Параграф 5. Проактивный мониторинг
50. Проведение проактивного мониторинга проводится в два этапа. На первом этапе не проводятся мероприятия по уменьшению суммы, подлежащей оплате поставщику по выявленным дефектам оказания медицинской помощи, за исключением случаев выявления дефектов 1.0 "Необоснованное оказание медицинской помощи" с поддефектами, 3.0 "Необоснованное завышение объема оказанной медицинской помощи/услуг" с поддефектами, 5.0 "Неподтвержденный случай оказания медицинской помощи (услуги)" с поддефектами, 8.0 "Обоснованные жалобы" с поддефектами ЕКД.
На втором этапе по окончании 45 (сорока пяти) календарных дней с даты подписания заключения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, фондом проводится уменьшение суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с ЕКД.
51. Проактивный мониторинг не проводится у поставщиков, которые имеют действующее свидетельство об аккредитации медицинской организации по форме, в соответствии с приложением 1 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация медицинских организаций в целях признания соответствия их деятельности стандартам аккредитации" Правил аккредитации в области здравоохранения, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-299/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21852) или иной действующий документ на соответствие универсальным международным стандартам качества медицинских услуг (помощи) (JCI (Джи-Си-Ай), EFQM (Еф-Кю-Эм), HAS (ХАС), NSQHS (Эн-Эс-Кю-Аш-Эс), ACSA (Эй-Си-Эс-Эй), за исключением следующих случаев:
1) при заключении договора закупа услуг с поставщиком впервые;
2) при заключении договора закупа услуг с поставщиком на новые виды медицинской деятельности и (или) виды медицинской помощи в соответствии с приложением к лицензии.
Проактивный мониторинг не проводится у поставщиков, впервые заключивших договор закупа услуг и (или) заключивших договор закупа услуг на новые виды медицинской деятельности и (или) виды медицинской помощи в соответствии с приложением к лицензии, после 10-го ноября текущего года.
52. Проактивный мониторинг распространяется на условия договора закупа услуг, касающиеся:
1) оказания качественной медицинской помощи в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи, правилами оказания медицинской помощи, а также клиническим протоколам, обеспечивая улучшение качества и эффективность оказания медицинской помощи;

49. Жоспардан тыс мониторинг мынадай жағдайларда жүргізілмейді:
1) анонимді өтініш;
2) мәселенің мәні баяндалмаған өтініш.
5-параграф. Проактивті мониторинг
50. Проактивті мониторинг екі кезеңде жүргізіледі. БАЖ кіші ақаулары бар 1.0 "Медициналық көмектің негізсіз көрсетілуі" ақауын, кіші ақаулары бар 3.0 "Көрсетілген медициналық көмектің/көрсетілетін қызметтер көлемін негізсіз арттыру" ақауын, кіші ақаулары бар 5.0 "Медициналық көмек көрсетудің (көрсетілетін қызметтің) расталмаған жағдайы" ақауын, кіші ақаулармен 8.0 "Негізделген шағымдар" ақауын қоспағанда бірінші кезеңде медициналық көмек көрсетудің анықталған ақаулары бойынша қызмет берушіге төленуге жататын соманы азайту жөніндегі іс-шаралар жүргізілмейді.
Екінші кезеңде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытындыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн аяқталғаннан кейін қор БАЖ-ға сәйкес қызмет берушіге төлеуге жататын соманы азайтуды жүргізеді.
51. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-299/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу қағидаларын 1-қосымшасына сәйкес "Медициналық ұйымдар қызметінің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігін тану мақсатында оларды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21852 болып тіркелген) нысан бойынша қолданыстағы аккредиттеу туралы куәлігі бар қызмет берушілерде проактивті мониторинг жүргізілмейді медициналық қызметтер (көмек) сапасының әмбебап халықаралық стандарттарына (JCI (Джи-Си-Ай), EFQM (Еф-Кю-Эм), HAS (ХАС), NSQHS (Эн-Эс-Кю-Аш-Эс) сәйкестігіне құжат, ACSA (Эй-Си-Эс-Эй), келесі жағдайларды қоспағанда:
1) қызмет берушімен алғаш рет сатып алу шартын жасасу кезінде; 2) лицензияға қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтерді қызмет берушімен медициналық көрсетілетін қызметтің жаңа түрлеріне және (немесе) медициналық көмектің түрлеріне сатып алу шартын жасасу кезінде.
Ағымдағы жылдың 10 қарашасынан кейін лицензияға қосымшаға сәйкес қызметтерді сатып алу шартын алғаш рет жасаған және (немесе) медициналық көрсетілетін қызметтің жаңа түрлеріне және (немесе) медициналық көмектің түрлеріне көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартын жасасқан қызмет берушілерде проактивті мониторинг жүргізілмейді.
52. Проактивті мониторинг мыналарға қатысты қызметтерді сатып алу шартының талаптарына қолданылады:
1) медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына, медициналық көмек көрсету қағидаларына, сондай-ақ медициналық көмек көрсетудің сапасы мен тиімділігін жақсартуды қамтамасыз ете отырып, клиникалық хаттамаларға сәйкес сапалы медициналық көмек көрсету;

2) обеспечения потребителю медицинских услуг (помощи) доступности, своевременности, бесперебойности оказания медицинской помощи в течение всего срока действия договора.
3) При возникновении случаев, препятствующих исполнению указанных обязательств, поставщику необходимо обеспечить оказание услуг путем привлечения соисполнителей, включенных в базу данных, в соответствии с Правилами закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744), либо уменьшить сумму договора закупа услуг на сумму прогнозируемого неисполнения;
4) обеспечения деятельности службы поддержки пациента и внутренней экспертизы в соответствии с пунктом 9 Правил организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг (помощи), утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-230/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21727) (далее – Правила экспертизы);
5) обеспечения прикрепления населения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642), с соблюдением принципов работы организаций здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, предусмотренных в пункте 2 статьи 123 Кодекса (для поставщиков, оказывающих первичную медико-санитарную помощь);
6) при передаче на соисполнение лабораторно-диагностических услуг, организации забора и доставки биологического материала на базе своей производственной базы (для поставщиков, оказывающих первичную медико-санитарную помощь);
7) обеспечения оказания неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания вызовов четвертой категории срочности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713) (для поставщиков, оказывающих первичную медико-санитарную помощь);

2) медициналық көрсетілетін қызметтерді (көмекті) тұтынушыға шарттың қолданылу мерзімі ішінде медициналық көмек көрсетудің қолжетімділігін, уақтылығын, іркіліссіздігін қамтамасыз ету;
3) Көрсетілген міндеттемелерді орындауға кедергі келтіретін жағдайлар туындаған кезде қызмет беруші Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларына сәйкес деректер базасына енгізілген бірлесіп орындаушыларды тарту жолымен қызметтер көрсетуді қамтамасыз етуі немесе қызметтерді сатып алу шартының сомасын болжамды орындамау сомасына азайтуы қажет;
4) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-230/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21727 болып тіркелген) бекітілген Медициналық қызметтер (көмек) сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларының 9-тармағына сәйкес (бұдан әрі - Сараптама қағидалары) пациентті қолдау және ішкі сараптама қызметінің қызметін қамтамасыз ету.
5) "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес Кодекстің 123-бабының 2-тармағында көзделген (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін қызмет берушілер үшін) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау саласы ұйымдарының жұмыс қағидаттарын сақтай отырып, халықты бекітуді қамтамасыз ету;
6) зертханалық-диагностикалық қызметтерді бірлесіп орындауға беру, өзінің өндірістік базасының базасында биологиялық материалды алуды және жеткізуді ұйымдастыру кезінде (алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін қызмет берушілер үшін);
7) "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес жеделдіктің төртінші санатындағы шақыруларға қызмет көрсету үшін бекітілген халыққа шұғыл медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ету (алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін қызмет берушілер үшін);

8) обеспечения лекарственными средствами в соответствии с Перечнем лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, в том числе Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885), путем выписки рецептов и отпуска лекарственных средств и медицинских изделий потребителям медицинских услуг (помощи) (для поставщиков, осуществляющих отпуск лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов на амбулаторном уровне);
9) использования лекарственных средств (иммунобиологические, диагностические, дезинфицирующие) и медицинских изделий, соответствующих требованиям, установленным действующим законодательством Республики Казахстан;
10) наличия неснижаемого запаса лекарственных средств, медицинских изделий, вакцин и других иммунобиологических препаратов, продуктов питания для исполнения условий договора закупа услуг в объеме не менее месячной потребности, если иные сроки не установлены для отдельных видов лекарственных средств, медицинских изделий, вакцин и других иммунобиологических препаратов, продуктов питания (для поставщиков, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях, скорую медицинскую помощь, медицинскую реабилитацию, паллиативную помощь).
53. Устранение выявленных дефектов и неисполненных обязательств по договору закупа услуг проводится поставщиком в течение 45 (сорока пяти) календарных дней со дня подписания заключения по результатам проактивного мониторинга (первый этап).
54. При не устранении выявленных дефектов и обязательств по договору закупа услуг по истечении 45 (сорока пяти) календарных дней, фондом проводится уменьшение суммы, подлежащей оплате поставщику, в соответствии с ЕКД при проведении текущего мониторинга (второй этап).
55. План посещения поставщиков для проведения проактивного мониторинга размещается на сайте фонда ежеквартально.

8) "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) бекітілген ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар тізбесіне, оның ішінде Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар тізбесіне сәйкес медициналық қызметтерді (көмекті) тұтынушыларға рецепт жазып беру және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды босату арқылы дәрілік заттармен қамтамасыз ету, (амбулаториялық деңгейде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және мамандандырылған емдік қызметдерді босатуды жүзеге асыратын қызмет берушілер үшін);
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін дәрілік заттарды (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) және медициналық бұйымдарды пайдалану;
10) егер дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың, вакциналардың және басқа да иммунобиологиялық препараттардың, тамақ қызметдерінің жекелеген түрлері үшін өзге мерзімдер белгіленбесе, көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартының талаптарын орындау үшін кемінде бір айлық қажеттілік көлемінде дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың, вакциналардың және басқа да иммунобиологиялық препараттардың, тамақ қызметдерінің (медициналық көмек көрсететін қызмет берушілер үшін) төмендетілмейтін қорының болуы (стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда көмек, жедел медициналық көмек, медициналық оңалту, паллиативтік көмек көрсететін қызмет берушілер үшін).
53. Көрсетілетін қызметтерді сатып алу шарты бойынша анықталған ақаулар мен орындалмаған міндеттемелерді жоюды қызмет беруші проактивті мониторинг нәтижелері бойынша қорытындыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күннің ішінде (бірінші кезең) жүргізеді.
54. 45 (қырық бес) күнтізбелік күн өткеннен кейін қызметтерді сатып алу шарты бойынша анықталған ақаулар мен міндеттемелер жойылмаған кезде қор ағымдағы мониторинг жүргізу кезінде (екінші кезең) БАЖ-ға сәйкес қызмет берушіге төленуге жататын соманы азайтуды жүргізеді.
55. Проактивті мониторинг жүргізу үшін қызмет берушілерге бару жоспары қордың сайтында тоқсан сайын орналастырылады.

56. При посещении поставщиков, запланированных для проведения проактивного мониторинга в первом полугодии, проводится мониторинг не менее 10 (десяти) процентов услуг. При посещении поставщиков, запланированных для проведения проактивного мониторинга во втором полугодии, проводится мониторинг не менее 5 (пяти) процентов услуг, от предъявленных на оплату.
Параграф 6. Целевой мониторинг
57. Целевой мониторинг проводится по плану проведения целевых мониторингов, определяемых фондом.
58. Для формирования списка поставщиков с целью проведения целевого мониторинга используются следующие источники информации:
1) результаты текущих и внеплановых мониторингов;
2) сведения, получаемые из электронных МИСЗ и МИС;
3) результаты внешней экспертизы качества медицинских услуг (помощи), проведенной государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи);
4) поручение уполномоченного органа, аналитическая информация государственного органа в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
59. План посещения поставщиков для проведения целевого мониторинга размещается на сайте фонда ежеквартально.
Параграф 7. Мониторинг случаев летальности и смертности
60. Мониторинг случаев летальности и смертности проводится на постоянной основе в рамках текущего мониторинга.
61. Мониторинг случаев летальности и смертности осуществляется с использованием МИСЗ и МИС, с запросом дополнительной медицинской документации при необходимости.
62. Мониторингу случаев летальности и смертности подлежат все случаи с летальным исходом в стационарных и стационарозамещающих условиях, кроме случаев материнской смертности, экспертиза которых проводится государственным органом в сфере оказания медицинских услуг (помощи).
63. Мониторингу случаев летальности и смертности подлежат все случаи смертности пациентов детского возраста до 5 (пяти) лет, произошедших в течение отчетного периода (за исключением несчастных случаев) и предотвратимых на уровне ПМСП, для участия указанных случаев в расчете суммы средств стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива.
64. Для проведения мониторинга случаев летальности и смертности фонд использует выгрузку летальных случаев из МИСЗ, кроме материнской смертности.
65. Результаты мониторинга случаев летальности и смертности детей до 5 (пяти) лет вносятся в МИСЗ и учитываются при проведении оплаты.
66. При проведении мониторинга случаев летальности и смертности учитываются результаты патологоанатомической диагностики и судебно-медицинской экспертизы.

56. Бірінші жартыжылдықта проактивті мониторинг жүргізу үшін жоспарланған қызмет берушілерге барған кезде көрсетілетін қызметтердің кемінде 10 (он) пайызына мониторинг жүргізіледі. Екінші жартыжылдықта проактивті мониторинг жүргізу үшін жоспарланған қызмет берушілерге барған кезде төлемге ұсынылған қызметтердің кемінде 5 (бес) пайызына мониторинг жүргізіледі.
6-параграф. Нысаналы мониторинг
57. Нысаналы мониторинг қор айқындайтын нысаналы мониторингтер жүргізу жоспары бойынша жүргізіледі.
58. Нысаналы мониторинг жүргізу мақсатында қызмет берушілердің тізімін қалыптастыру үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) ағымдағы және жоспардан тыс мониторинг нәтижелері;
2) электрондық ДСМАЖ бен МАЖ-дан алынатын мәліметтер;
3) медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган жүргізген медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмек) сапасына сыртқы сараптама нәтижелері;
4) уәкілетті органның тапсырмасы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органның талдамалық ақпараты.
59. Нысаналы мониторинг жүргізу үшін қызмет берушілерге бару жоспары қордың сайтында тоқсан сайын орналастырылады.
7-параграф. Өлім мен қайтыс болу жағдайларын бақылау
60. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингі ағымдағы мониторинг шеңберінде тұрақты негізде жүргізіледі.
61. Өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингі қажет болған жағдайда қосымша медициналық құжаттаманы сұрата отырып, ДСМАЖ бен МАЖ-дың көмегімен жүзеге асырылады.
62. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік орган сараптамасын жүргізетін ана өлімі жағдайларын қоспағанда, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда өліммен аяқталған барлық жағдайлар өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингіне жатады.
63. Кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті қаражатының сомасын есептеуге көрсетілген жағдайлардың қатысуы үшін есепті кезең ішінде (жазатайым оқиғаларды қоспағанда) және МСАК деңгейінде алдын алуға болатын 5 (бес) жасқа дейінгі балалар пациенттерінің өлімінің барлық жағдайлары өлім мен қайтыс болу жағдайларының мониторингіне жатады.
64. Өлім мен қайтыс болу жағдайларына мониторинг жүргізу үшін қор ана өлімінен басқа, қайтыс жағдайларын ДСМАЖ-данн түсіруді пайдаланады.
65. 5 (бес) жасқа дейінгі балалардың өлімі мен қайтыс болу жағдайларының мониторинг нәтижелері ДСМАЖ-ға енгізіледі және төлем жүргізу кезінде ескеріледі.
66. Өлім мен қайтыс болу жағдайларына мониторинг жүргізу кезінде патологиялық-анатомиялық диагностиканың және сот-медициналық сараптаманың нәтижелері ескеріледі.

67. По результатам мониторинга случаев летальности и смертности фондом формируется заключение по результатам мониторинга случаев летальности и смертности по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, на каждый случай летального исхода и смертности, за исключением случаев материнской смертности.
Заключение по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам формируется и при наличии экспертного заключения и (или) заключения согласно приложению 3 к Правилам экспертизы.
Заключение по результатам мониторинга случаев летальности и смертности по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам подписывается экспертом (экспертами), проводившим (проводившими) мониторинг и направляется поставщику в течение двух рабочих дней с даты подписания для ознакомления одним из следующих способов:
1) в электронном виде в МИС;
2) в электронном виде посредством электронного документооборота или по электронной почты с уведомлением о получении;
3) в бумажном виде нарочно или курьеру поставщика;
4) в бумажном виде по почте заказным письмом с уведомлением.

67. Өлімі мен қайтыс болу жағдайларын мониторингтеу нәтижелері бойынша қор ана өлімі жағдайларын қоспағанда өлімі мен қайтыс болу жағдайларын мониторингтеу нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір өлімі мен қайтыс болу жағдайларына қорытынды қалыптастырады.
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды сараптама қорытындысы және (немесе) сараптама қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес қорытынды болған кезде де қалыптастырылады.
Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлімі мен қайтыс болу жағдайлары мониторингінің нәтижелері бойынша қорытындыға мониторинг жүргізген сарапшы (сарапшылар) қол қояды және мынадай тәсілдердің бірімен танысу үшін қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қызмет берушіге:
1) МАЖ-да электрондық түрде;
2) электрондық түрде электрондық құжат айналымы арқылы немесе алғаны туралы хабарламасы бар электрондық пошта арқылы;
3) қағаз түрінде қолма-қол немесе қызмет берушінің курьеріне;
4) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз түрінде жіберіледі.

68. Независимым экспертом формируется экспертное заключение в соответствии с приложением 3 к Правилам экспертизы на каждый пролеченный случай в двух экземплярах, один из которых вручается руководителю поставщика.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Единый классификатор дефектов
№ п/п
под дефекта
Наименование дефекта (вид нарушения)
Медицинская помощь в амбулаторных условиях
Медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, в приемных покоях (от стоимости пролеченного случая/случаев приемного покоя)

68. Тәуелсіз сарапшы әрбір емделген жағдайға сараптама қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес екі данада сараптама қорытындысын қалыптастырады, оның біреуі қызмет берушінің басшысына тапсырылады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінен медициналық
қызметтерді сатып алу шарты
талаптарының орындалу
мониторингін жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
Ақаулардың бірыңғай жіктеуіші
р/с №
Ақау коды
Ақау атауы (бұзушылық түрі)
Амбулаториялық-емханалық көмек
Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда, қабылдау бөлмелерінде медициналық көмек (емделген жағдайдың/қабылдау демалысының жағдайларының құнынан)

0,5 КТ
-
-
-
значительные нарушения
Примечание:
Знак "+" - данные коды и подкоды дефектов применяются для данной формы/вида медицинской помощи;
знак "-" - данные коды и подкоды дефектов не применяются для данной формы/вида медицинской помощи
Список сокращений:
БКПН – базовый комплексный подушевой норматив;
КПН – комплексный подушевой норматив;
ПУЗ – программа управлениями заболеваниями;
УПМП – универсальная прогрессивная модель патронажа;
КТ – комплексный тариф;
ПН – подушевой норматив;
ЛС – лекарственные средства;
АЛО – амбулаторное лекарственное обеспечение;
АПП – амбулаторно – поликлиническая помощь;
ПМСП – первичная медико–санитарная помощь;
ИС – информационная система;
МИ – медицинские изделия;
ГОБМП – гарантированный объем бесплатной медицинской помощи;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг
№____/____ от "_____"_______________202_ года
1. Наименование филиала фонда или администратора бюджетных программ:
_________________________________________________________________
2. Наименование поставщика: _______________________________________
(полное наименование поставщика)
3. Вид медицинской помощи:
__________________________________________________________________
4. Основание для мониторинга:
__________________________________________________________________
5. Вид мониторинга: внеплановый / целевой / проактивный
(нужное подчеркнуть)
6. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /должность специалиста фонда,
администратора бюджетных программ:
____________________________________/_____________________________
7. Период проведения мониторинга: __________________________________.
(указать за какой период (год, полугодие, квартал)
8. Сроки проведения мониторинга: с "_" ______ по "__" ______ 202___ года.
9. Результаты мониторинга:
№ медицинской карты/ код услуги по тарификатору/номер рецепта
ИИН
Дата выписки/Дата оказания услуги
Выявленные коды дефектов*
ИТОГО, количество дефектов:
10. Результат мониторинга после 45 дней от проведенного проактивного мониторинга.
№ медицинской карты/ код услуги по тарификатору / номер рецепта
ИИН
Дата выписки/
Дата оказания услуги
Выявленные
коды дефектов*
ИТОГО, количество дефектов:
№ договора и дата
Неисполненный пункт договора выявленный при проактивном мониторинге
Отметка об устранении/не устранении пункта договора
ИТОГО, количество неисполненных пунктов договора

0,5 КТ
-
-
-
елеулі бұзушылықтар
Ескертпе:
"+" белгісі - ақаулардың осы тәсілдері медициналық көмектің осы нысаны/түрі үшін қолданылады;
"-" белгісі-ақаулардың осы кодтары мен кіші кодтары медициналық көмектің осы нысаны/түрі үшін қолданылмайды
Қысқартулар тізімі: БЖШКН – базалық жан басына шаққандағы кешенді норматив; КЖН – кешенді жан басына шаққандағы норматив; АББ – ауруларды басқару бағдарламасы; ӘППҰ – әмбебап прогрессивті патронаж үлгісі; КТ – кешенді тариф; ЖН – жан басына шаққандағы норматив; ДЗ – дәрілік заттар; АДҚ – амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету; АЕК – амбулаториялық емханалық көмек; МСАК –медициналық-санитариялық алғашқы көмек; АЖ – ақпараттық жүйе; МБ – медициналық бұйымдар; ТМККБК – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі; МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінен медициналық
қызметтерді сатып алу шарты
талаптарының орындалу
мониторингін жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
Медициналық көрсетілетін сапасы мен көлемінің мониторингі бойынша қорытынды 202_ жылғы "____" _________ № ____ / ____
1. Қор филиалының немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы:
_______________________________________________________________
2. Қызметтер берушінің атауы: _____________________________________________
(қызметтер берушінің толық атауы)
3. Медициналық көмектің түрі:
_______________________________________________________________
4. Мониторинг үшін негіздеме:
_______________________________________________________________
5. Мониторинг түрі: жоспардан тыс / мақсатты / проактивті
(керегінің астын сызу керек)
6. Қор маманының, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) /лауазымы:
___________________________________/_____________________________
7. Мониторинг жүргізу кезеңі: ________________________________.
(қай кезең (жыл, жартыжылдық, тоқсан) үшін көрсетілсін)
8. Мониторинг жүргізу мерзімдері: "__" бастап_____бойынша "_" ____202___жыл.
9. Мониторинг нәтижелері:
медициналық карта № / тарификация бойынша қызмет коды / рецепт нөмірі*
ЖСН
Үзінді көшірме күні / қызмет көрсету күні
Анықталған ақау кодтары*
ЖИЫНЫ, ақаулар саны:
10. Өткізілген проактивті мониторингтен 45 күн өткеннен кейін бақылау нәтижесі
медициналық карта № / тарификация бойынша қызмет коды / рецепт нөмірі*
ЖСН
Үзінді көшірме күні / қызмет көрсету күні
Анықталған ақау кодтары*
ЖИЫНЫ, ақаулар саны:
шарттың № мен күні
Проактивті мониторинг барысында анықталған шарттың орындалмаған тармағы
Шарттың тармағын жою/жоймау туралы белгі қойыңыз
ЖИЫНЫ, шарттың орындалмаған тармақтардың саны

11. Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Примечание:
Список сокращений:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Эксперт (эксперты)/работник (работники) фонда/администратора бюджетных программ:
Ознакомлен без замечаний/с замечаниями
(нужное подчеркнуть)
первый руководитель/уполномоченное лицо поставщика:
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
кратко описать перечень замечаний
(заполняется первым руководителем/уполномоченным лицом поставщика).
1.______________________________________
2.______________________________________
3.______________________________________
4.______________________________________
Приложение 3
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Заключение по надлежащему исполнению условий договора закупа медицинских услуг
____/____ от "____"_______________202_ года
1. Наименование филиала фонда или администратора бюджетных программ:
_________________________________________________________________
2. Наименование поставщика: _______________________________________
(полное наименование поставщика)
3. Вид медицинской помощи: _______________________________________
4. Основание для мониторинга: ______________________________________
5. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /должность специалиста фонда,
администратора бюджетных программ: _____________/_________________
6. Период проведения мониторинга: _________________________________.
(указать за какой период (год)
7. Сроки проведения мониторинга: с "__" ______ по "_" _____ 202___ года.
8. Результаты мониторинга договорных обязательств:
№ договора и дата
Неисполненный пункт договора
Описание неисполнения условий договора
ИТОГО, количество неисполненных пунктов договора
9. Выводы и рекомендации: _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Специалист фонда/администратора бюджетных программ:
Поставщик: Первый руководитель:
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место печати (при наличии)
Руководитель Службы поддержки пациента и внутренней экспертизы:
________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга исполнения
условий договора закупа
медицинских услуг у субъектов
здравоохранения в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Заключение по мониторингу качества и объема медицинских услуг (помощи),
в случае выявления нарушениям качества оказываемых медицинских услуг

11. Қорытындылар мен ұсыныстар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Ескерту:
Қысқартулар тізімі:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі.
Сарапшы (сарапшылар)/қор қызметкері (қызметкерлері)/бюджеттік бағдарламалар әкімшісі:
Түсініктемесіз/пікірлермен таныстым
(Қандай болса да астын сызу)
қызметтер берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы:
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы)
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы)
түсініктемелер тізімін қысқаша сипаттаңыз (толтырылады
қызметтер берушінің бірінші басшысы/уәкілетті тұлғасы).
1._____________________________________
2._____________________________________
3._____________________________________
4._____________________________________
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінен медициналық
қызметтерді сатып алу
шарты талаптарының орындалу
мониторингін жүргізу
қағидаларына 3-қосымша
Көрсетілетін медициналық қызметтерді сатып алу шартының талаптарын тиісінше орындау жөніндегі қорытынды 202__ жылғы "____" ___________ ____/____
1. Қор филиалының немесе бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы:
___________________________________________________________________
2. Қызметтер берушінің атауы: _______________________________________
(қызметтер берушінің толық атауы)
3. Медициналық көмектің түрі_____________________________________
4. Мониторинг жүргізу үшін негіз: ___________________________________
5. Қор маманының, бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тегі, аты, әкесінің аты, (болған жағдайда) /лауазымы:
6. Мониторинг жүргізу кезеңі: ________________________________.
(қай кезең (жыл, жартыжылдық, тоқсан) үшін көрсетілсін)
7. Мониторинг жүргізу мерзімдері: "__" бастап _____ бойынша "_" ____202___жыл.
8. Келісімшарттық міндеттемелерге мониторингтің нәтижелері:
шарттың № мен күні
Шарттың орындалмаған тармағы
Шарт талаптарын орындамауды сипаттау
БАРЛЫҒЫ, Шарттың орындалмаған тармақтар саны
9. Қорытындылар мен ұсыныстар: ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қор маманы/бюджеттік бағдарламалар әкімшісі:
Жабдықтаушы: Бірінші басшысы:
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы)
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы)
Басып шығару орны (бар болса)
Пациенттерді қолдау және ішкі сараптама қызметінің басшысы:
___________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы)
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және (немесе)
міндетті әлеуметтік
медициналық сақтандыру
жүйесінде денсаулық сақтау
субъектілерінен медициналық
қызметтерді сатып алу
шарты талаптарының орындалу
мониторингін жүргізу
қағидаларына 4-қосымша

поставщиками по коду дефекта 5.0 с поддефектами ЕКД №____/____ от "____"______________202_ года
1. Наименование филиала фонда:
____________________________________________________________________
2. Наименование поставщика: __________________________________________
(полное наименование поставщика)
____________________________________________________________________
2.1 Справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
или справка об учетной регистрации (перерегистрации) филиала (представительства)
номер, дата выдачи (при его наличии);
2.2 ФИО руководителя;
___________________________________________________________________
2.3 Реквизиты налогоплательщика;
___________________________________________________________________
2.4 Бизнес-идентификационный номер (БИН);
___________________________________________________________________
2.5 Адресная справка и (или) иной документ, подтверждающий расположение
юридического лица, его филиала (договор аренды помещения, передачи
в доверительное управление или иной документ, подтверждающий право
владения помещением).
_______________________________________________________________
2.6 Номер и дата выдачи медицинской лицензии и приложения к ней по виду
медицинской помощи (на какой вид помощи указать), по которой проведен мониторинг.
_______________________________________________________________
2.7 Номера расчетных банковских счетов.
_______________________________________________________________
2.8 Номер договора закупа услуг с Фондом (включая дополнительные соглашения
к договору закупа услуг) с указанием суммы.
_______________________________________________________________
3. Вид медицинской помощи:
_______________________________________________________________
4. Основание для мониторинга:
_______________________________________________________________
5. Вид мониторинга: текущий / внеплановый/целевой/проактивный
(нужное подчеркнуть)
6. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /должность специалиста фонда
____________________________________/___________________________
7. Период проведения мониторинга: ________________________________
(указать за какой период проводился мониторинг)

АБЖ кіші ақаулары бар 5.0 ақау коды бойынша қызмет берушілер көрсететін медициналық қызметтер (көмектің) сапасының бұзылуы анықталған жағдайда медициналық қызметтердің сапасы мен көлемінің мониторингі жөніндегі қорытынды 202_ жылғы "____" _____________ № ____ / ____
1. Қор филиалының атауы:
______________________________________________________________________
2. Қызметтер берушілернің атауы: _________________________________________
(қызметтер берушінің толық атауы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.1 Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе филиалды (өкілдікті) тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, нөмірі, берілген күні;
2.2 Басшының ТАӘ (бар болған жағдайда)______________________________________
2.3 Салық төлеушінің мәліметтері;
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.4 Бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
____________________________________________________________________
2.5 Мекенжай анықтамасы және (немесе) заңды тұлғаның, оның филиалының орналасқан жерін растайтын өзге де құжат (үй-жайды жалдау шарты, сенімгерлік басқаруға беру және үй-жайға иелік ету құқығын растайтын өзге де құжат).
____________________________________________________________________
2.6 Мониторинг жүргізілген медициналық көмектің түрі (қайсы көмек түрін көрсету керек) бойынша медициналық лицензияның және оған қосымшаның нөмірі мен берілген күні.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2.7 Банктік шот нөмірлері.
____________________________________________________________________
2.8 Сомасын көрсете отырып, қормен қызметтерді сатып алу шартының нөмірі (оның ішінде қызметтерді сатып алу шартына қосымша келісімдер).
_______________________________________________________________
3. Медициналық көмек түрі:
_______________________________________________________________
4. Мониторинг негізі:
_______________________________________________________________
5. Мониторинг түрі: ағымдағы / жоспардан тыс / мақсатты / белсенді
(астын сызу)
6. Қор маманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) / лауазымы
____________________________________/________________________________
7. Мониторинг жүргізу кезеңі: __________________________________________
(мониторинг қай кезеңде жүргізілгенін көрсетіңіз)

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника фонда, должность лица,
проводившего экспертизу, в том числе независимого эксперта, профильного
специалиста с указанием специальности, квалификационной категории,
ученой степени, № свидетельства об аккредитации.
2. Наименование субъекта (объекта) здравоохранения, в котором проводилась экспертиза.
3. Период проведения мониторинга летального случая.
4. Предмет мониторинга летального случая.
5. Сведения о результатах мониторинга, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере.
6. Выводы.
7. Рекомендации:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись лица, проводившего мониторинг летального случая)
Дата "____" ___________202__года

1. Қор қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазым тұлғасы, сараптама жүргізген адамның, оның ішінде тәуелсіз сарапшының, мамандығы, біліктілік санаты, ғылыми дәрежесі, аккредиттеу туралы куәліктің №, көрсетілген бейінді маманның лауазымы.
2. Сараптама жүргізілген денсаулық сақтау субъектісінің (объектісінің) атауы.
3. Өлім жағдайына мониторинг жүргізу кезеңі.
4. Өлім жағдайы мониторингінің мәні.
5. Мониторинг нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған олқылықтар туралы, олардың сипаты туралы мәліметтер.
6. Қорытындылар.
7. Ұсынымдар:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_________________________________________ __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (өлім жағдайының
мониторингін жүргізген тұлғаның қолы)
Күні 202__жылғы "____" ___________