Об утверждении Правил предоставления физическими и юридическими лицами торговых, развлекательных, гостиничных, медицинских и иных услуг на территории столицы Республики Казахстан
Постановление акимата города Астаны от 18 октября 2023 года № 502-2237. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 20 октября 2023 года № 1358-01
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4.
В соответствии с подпунктом 26) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила предоставления физическими и юридическими лицами торговых, развлекательных, гостиничных, медицинских и иных услуг на территории столицы Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление по инвестициям и развитию предпринимательства города Астаны" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции города Астаны;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны Ж. Қасымбек
Приложение
к постановлению
акимата города Астаны
от 18 октября 2023 года № 502-2237
Правила предоставления физическими и юридическими лицами торговых, развлекательных, гостиничных, медицинских и иных услуг на территории столицы Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления физическими и юридическими лицами торговых, развлекательных, гостиничных, медицинских и иных услуг на территории столицы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 26) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан" и устанавливают порядок предоставления физическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью без образования юридического лица, и юридическими лицами независимо от форм собственности (далее – физические и юридические лица), торговых, развлекательных, гостиничных, медицинских и иных услуг на территории столицы Республики Казахстан.
2. Объекты, предоставляющие торговые, развлекательные, гостиничные, медицинские и иные услуги, должны соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области охраны труда, здоровья граждан, защиты окружающей среды, противопожарной безопасности и санитарно-эпидемиологическим требованиям.

Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы елордасының аумағында сауда, ойын-сауық, қонақ үй, медициналық және өзге де қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 18 қазандағы № 502-2237 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2023 жылғы 20 қазанда № 1358-01 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 9-бабының 26) тармақшасына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы елордасының аумағында сауда, ойын-сауық, қонақ үй, медициналық және өзге де қызметтер көрсету қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Астана қаласының Инвестициялар және кәсіпкерлікті дамыту басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Астана қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ж. Қасымбек
Астана қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 18 қазандағы
№ 502-2237 қаулысына
қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы елордасының аумағында сауда, ойын-сауық, қонақ үй, медициналық және өзге де қызметтерді көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы елордасының аумағында сауда, ойын-сауық, қонақ үй, медициналық және өзге де қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 9-бабының 26) тармақшасына сәйкес әзірленді және заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлғалардың және меншік нысанына қарамастан заңды тұлғалардың (бұдан әрі – жеке және заңды тұлғалар) Қазақстан Республикасы елордасының аумағында сауда, ойын-сауық, қонақ үй, медициналық және өзге де қызметтерді көрсету тәртібін белгілейді.
2. Сауда, ойын-сауық, қонақ үй, медициналық және өзге де қызметтер көрсететін объектілер Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау, азаматтардың денсаулығы, қоршаған ортаны қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келуі тиіс.

3. Деятельность медицинских организаций, оказывающих медицинские услуги на территории столицы, координирует в пределах своей компетенции акимат города Астаны.
4. В Правилах используются следующие понятия:
1) специальная одежда – одежда, обувь, головной убор, рукавицы, иные средства индивидуальной защиты, предназначенные для защиты работника от вредных и (или) опасных производственных факторов;
2) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
3) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
4) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
5) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
6) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
7) субъект внутренней торговли – физическое или юридическое лицо, осуществляющее в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, внутреннюю торговлю;
8) товар – любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена;
9) потребитель – физическое лицо, имеющее намерение заказать или приобрести либо заказывающее, приобретающее и (или) использующее товар (работу, услугу) исключительно для личного, семейного, домашнего или иного использования, не связанного с предпринимательской деятельностью;
10) торговый объект – здание или часть здания, сооружение или часть сооружения, торговый рынок, автоматизированное устройство или транспортное средство, специально оснащенное оборудованием, предназначенным и используемым для выкладки, демонстрации товаров, обслуживания покупателей и проведения денежных расчетов с покупателями при продаже товаров;
11) объект общественного питания – объект по производству, переработке, реализации и организации потребления пищевой продукции, в том числе с предоставлением мест для ее потребления;
12) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и Правилами регистрации в информационной системе, утвержденными приказом исполняющего обязанности Заместителя Премьер-Министра – исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 123-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32162);

3. Елорда аумағында медициналық қызмет көрсететін медициналық ұйымдардың қызметін өз құзыреті шегінде Астана қаласының әкімдігі үйлестіреді.
4. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы киім – жұмыскерді зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардан қорғауға арналған киім, аяқ киім, бас киім, қолғап, өзге де жеке қорғаныш құралдары;
2) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
3) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
5) медициналық қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
6) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
7) ішкі сауда субъектici – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ішкі сауданы жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
8) тауар – сатуға немесе айырбастауға арналған, айналымнан алынбаған кез келген еңбек өнiмi;
9) тұтынушы – жеке, отбасында, үй ішінде және кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес өзге де пайдалануға ғана арналған тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) тапсырыс беру немесе соларды сатып алу ниеті бар не тапсырыс беретін, сатып алатын және (немесе) пайдаланатын жеке тұлға;
10) сауда объектiсi – тауарларды сату кезiнде тауарларды қоюға, көрсетуге, сатып алушыларға қызмет көрсетуге және сатып алушылармен ақшалай есеп айырысу жүргізуге арналған және пайдаланылатын жабдықпен арнайы жарақтандырылған ғимарат немесе ғимараттың бiр бөлiгi, орын-жай немесе орын-жайдың бiр бөлiгi, сауда базары, автоматтандырылған құрылғы немесе көлiк құралы;
11) қоғамдық тамақтану объектісі – тамақ өнімдерін тұтынуға арналған орындарды ұсынумен оларды өндіру, қайта өңдеу, өткізу және тұтынуды ұйымдастыру объектісі;
12) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының міндетін атқарушы – Сауда және интеграция министрінің 2023 жылғы 30 наурыздағы № 123-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 32162 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген ақпараттық жүйеде тіркеу қағидаларында көзделген нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-реттелген жиынтығы;

13) сертификат специалиста в области здравоохранения – документ установленного образца, подтверждающий квалификацию физического лица и его готовность к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической или фармацевтической практике, или деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Глава 2. Порядок предоставления торговых услуг
5. Торговые услуги на территории столицы предоставляются на объектах внутренней торговли: торговых объектах и объектах общественного питания в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности.
6. Продавец при осуществлении торговой деятельности и предоставлении торговых услуг соблюдает с учетом своего профиля и специализации санитарно-эпидемиологические, ветеринарные, противопожарные требования.
7. Продавец располагает необходимым помещением, оборудованием и инвентарем, обеспечивающим соблюдение законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по сохранению качества и безопасности товаров при их хранении и реализации на месте продажи, надлежащие условия торговли.
8. Продавец содержит в исправном состоянии средства измерений, допущенные к применению в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений".
9. Индивидуальные предприниматели и (или) юридические лица, основным видом деятельности которых является предоставление в аренду (пользование) торговых мест в крупных торговых объектах, а также на торговых рынках, обеспечение функционирования таких объектов и организация их работы обеспечивают соблюдение субъектами внутренней торговли требований Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей", с включением указанных требований в договор с субъектом внутренней торговли, осуществляющим деятельность на их территории, а также в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности":
1) утверждают регламент работы крупного торгового объекта, торгового рынка, включающий режим его работы для субъектов внутренней торговли и работников их администрации;
2) предоставляют равный доступ субъектам внутренней торговли к торговым объектам и торговой инфраструктуре;
3) утверждают перечень дополнительных услуг, предоставляемых крупными торговыми объектами, торговыми рынками субъектам внутренней торговли (при наличии);
4) доводят до сведения субъектов внутренней торговли (реализующих социально значимые продовольственные товары) размер предельно допустимых розничных цен на социально значимые продовольственные товары на торговых объектах;

13) денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты – жеке тұлғаның біліктілігін және клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметке дайындығын қоса алғанда, оның денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік қызметке дайындығын растайтын белгіленген үлгідегі құжат.
2-тарау. Сауда қызметтерін ұсыну тәртібі
5. Елорда аумағындағы сауда қызметтері ішкі сауда объектілерінде: сауда объектілерінде және қоғамдық тамақтану объектілерінде Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ұсынылады.
6. Сатушы сауда қызметін жүзеге асыру және сауда қызметтерін көрсету кезінде өзінің бейіні мен мамандануын ескере отырып, санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, өртке қарсы талаптарды сақтайды.
7. Сатушыда тауарларды сату орнында сақтау және өткізу кезінде олардың сапасы мен қауіпсіздігін сақтау жөніндегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуын қамтамасыз ететін қажетті орын-жай, жабдықтар мен мүкәммал, сауданың тиісті шарттары болады.
8. Сатушы "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес қолдануға рұқсат етілген өлшеу құралдарын жарамды күйде ұстайды.
9. Негізгі қызмет түрі ірі сауда объектілерінде, сондай-ақ сауда базарларында сауда орындарын жалға (пайдалануға) беру, осындай объектілердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және олардың жұмысын ұйымдастыру болып табылатын жеке кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалар ішкі сауда субъектілерінің "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтауын қамтамасыз ете отырып, осы талаптарды олардың аумағында қызметін жүзеге асыратын ішкі сауда субъектісімен жасалған шартқа енгізеді, сондай-ақ "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) ірі сауда объектісінің, сауда нарығының ішкі сауда субъектілері мен олардың әкімшілігі қызметкерлері үшін оның жұмыс режимін қамтитын жұмыс регламентін бекітеді;
2) ішкі сауда субъектілеріне сауда объектілері мен сауда инфрақұрылымына тең қолжетімділік береді;
3) ірі сауда объектілері, сауда нарықтары ішкі сауда субъектілеріне ұсынатын қосымша қызметтердің тізбесін (бар болса) бекітеді;
4) ішкі сауда (әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өткізетін) субъектілерінің назарына сауда объектілерінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті рұқсат етілетін бөлшек сауда бағаларының мөлшерін жеткізеді;

5) регистрируются в информационной системе, имеют доступ к ней и осуществляют свою деятельность посредством информационной системы;
6) заключают или вносят изменения в договоры аренды в информационной системе;
7) создают и модернизируют торговую инфраструктуру;
8) разграничивают зоны продаж оптовой и розничной торговли на территории крупного торгового объекта, торгового рынка;
9) организуют на торговых рынках торговлю с автолавок при наличии технических условий на их территории;
10) обеспечивают прием платежа за аренду (пользование) торгового места через информационную систему безналичным способом либо путем выписки счета на оплату через банки второго уровня.
10. Реализация продовольственных товаров и предоставление услуг общественного питания осуществляются работниками торговых объектов и объектов общественного питания, прошедшими медицинский осмотр и гигиеническое обучение в порядке, установленном уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
11. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей" продавец предоставляет информацию о товаре (работе, услуге), которая в обязательном порядке должна содержать:
1) наименование товара (работы, услуги);
2) виды и особенности предлагаемых работ (услуг);
3) знак соответствия в случае, если товар (работа, услуга) подлежит процедуре подтверждения соответствия требованиям, установленным техническими регламентами, документами по стандартизации и иными документами;
4) сведения об основных потребительских свойствах товара (работы, услуги), о пищевой, биологической и энергетической ценности продукта, а также сведения о противопоказаниях для их применения при отдельных заболеваниях в случаях и порядке, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей";
5) сведения об отнесении продукции к органической продукции, если она является таковой, в соответствии с Правилами производства и оборота органической продукции, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2016 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13875);
6) состав товара, в отношении продуктов питания – сведения о составе, в том числе о наличии и количестве пищевых добавок, кормов и кормовых добавок, биологически активных добавок к пище;
7) сведения о наличии в продуктах питания компонентов, состоящих из (или) полученных с применением генетически модифицированных организмов, в случае, если их содержание в таком компоненте составляет 0,9 и более процентов. При этом слова "Данный продукт содержит генетически модифицированные организмы" должны указывать отдельно стоящим предложением, для упакованных продуктов – на ярлыке, для неупакованных продуктов – на указателях о продукте;

5) ақпараттық жүйеде тіркеледі, оған қол жеткізе алады және өз қызметін ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырады;
6) ақпараттық жүйеде жалдау шарттарын жасасады немесе оларға өзгерістер енгізеді;
7) сауда инфрақұрылымын құрады және жаңғыртады;
8) ірі сауда объектісінің, сауда нарығының аумағында көтерме және бөлшек сауданы сату аймақтарын шектейді;
9) сауда базарларында олардың аумағында техникалық жағдайлар болған кезде автодүкендерден сауданы ұйымдастырады;
10) сауда орнын жалға алу (пайдалану) үшін төлемді ақпараттық жүйе арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен не екінші деңгейдегі банктер арқылы төлеуге шот жазу жолымен қабылдауды қамтамасыз етеді.
10. Азық-түлік тауарларын өткізуді және қоғамдық тамақтандыру қызметтерін ұсынуды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен медициналық қарап-тексеруден және гигиеналық оқытудан өткен сауда объектілері мен қоғамдық тамақтандыру объектілерінің қызметкерлері жүзеге асырады.
11. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сатушы міндетті түрде мыналарды қамтуы тиіс тауар (жұмыс, қызмет) туралы ақпаратты ұсынады:
1) тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) атауы;
2) ұсынылатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері мен ерекшеліктері;
3) егер тауар (жұмыс, қызмет) техникалық регламенттерде, стандарттау жөніндегі құжаттарда және өзге де құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау рәсіміне жататын жағдайда сәйкестік белгісі;
4) тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) негізгі тұтыну қасиеттері туралы, өнімнің тағамдық, биологиялық және энергетикалық құндылығы туралы мәліметтер, сондай-ақ "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда және тәртіппен жекелеген аурулар кезінде оларды қолдануға қарсы көрсетілімдер туралы мәліметтер;
5) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 23 мамырдағы № 230 бұйрығымен бекітілген Органикалық өнімді өндіру және оның айналымы қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 13875 болып тіркелген) сәйкес өнімді органикалық өнімге жатқызу туралы мәліметтер;
6) тауар құрамы, тамақ өнімдеріне қатысты - тағамдық қоспалардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының, тағамға биологиялық белсенді қоспалардың құрамы, оның ішінде болуы мен саны туралы мәліметтер;
7) генетикалық түрлендірілген организмдерді қолдану арқылы алынған (немесе) тамақ өнімдері туралы мәліметтер, егер тамақ өнімдерінің құрамында оның мөлшері 0,9 және одан да көп пайыз болған жағдайда. Бұл ретте "Осы өнімде генетикалық түрлендірілген организмдер бар" деген сөздер жеке тұрған сөйлеммен, оралған өнімдер үшін – жапсырмада, оралмаған өнімдер үшін – өнім туралы ақпаратта көрсетілуі тиіс;

8) товарный знак изготовителя;
9) страну происхождения товара;
10) стоимость в тенге и условия приобретения товара (работы, услуги);
11) наличие или отсутствие гарантийного срока;
12) рекомендации по приготовлению пищевых продуктов, если это требуется из специфики товаров;
13) дату и место изготовления, срок службы и (или) срок годности, и (или) срок хранения товара, указание условий хранения товара, если они отличаются от обычных условий хранения соответствующего товара либо требуют специальных условий хранения, а также сведения о необходимых действиях потребителя по истечении указанных сроков и возможных последствиях при невыполнении таких действий, если товар по истечении указанных сроков представляет опасность для жизни, здоровья и (или) имущества потребителя и окружающей среды или становится непригодным для использования по назначению;
14) наименование (фирменное наименование), местонахождение (юридический адрес) продавца (изготовителя, исполнителя), местонахождение индивидуального предпринимателя или юридического лица (его филиала, представительства), уполномоченного продавцом (изготовителем) на принятие претензий от потребителя и производящего ремонт и техническое обслуживание товара;
15) указание на конкретное лицо, которое будет выполнять работу (оказывать услугу), и информацию о нем, если это имеет значение, исходя из характера работы (услуги);
16) указание на использование фонограмм, аудиовизуальной записи при оказании развлекательных услуг исполнителями музыкальных произведений;
17) величину массы (нетто), объем, количество и (или) комплектность товара (работы, услуги);
18) сведения о назначении и об условиях эффективного и безопасного применения товара, а также иные сведения, которые в соответствии с законами Республики Казахстан являются обязательными для представления потребителю либо предусмотрены договором, заключенным между потребителем и продавцом (изготовителем, исполнителем).
Если приобретаемый потребителем товар был в употреблении или в нем устранялся недостаток, потребителю должна быть предоставлена информация об этом. В случае приобретения такого товара сведения о наличии недостатка должны быть указаны в документе, подтверждающем факт приобретения.
12. Продавец (изготовитель) своевременно сообщает о непродовольственном товаре надлежащего качества, не подлежащем обмену или возврату в соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей".
13. Субъект внутренней торговли при осуществлении торговой деятельности применяет контрольно-кассовые машины с фискальной памятью в порядке и случаях, предусмотренных главой 19 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).

8) дайындаушының тауар белгісі;
9) тауарды шығарған ел;
10) теңгедегі құны және тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) сатып алу шарттары;
11) кепілдік мерзімінің болуы немесе болмауы;
12) егер бұл тауарлардың ерекшелігінен талап етілсе, тамақ өнімдерін дайындау жөніндегі ұсынымдар;
13) тауарды дайындау күні мен орны, қызмет ету мерзімі және (немесе) жарамдылық мерзімі және (немесе) сақтау мерзімі, егер олар тиісті тауарды сақтаудың әдеттегі шарттарынан өзгеше болса не сақтаудың арнайы шарттарын талап етсе, тауарды сақтау шарттарын көрсету, сондай-ақ көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін тұтынушының қажетті іс-әрекеттері және орындалмаған кезде ықтимал салдары туралы мәліметтер, егер тауар көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін тұтынушының өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне және қоршаған ортаға қауіп төндірсе немесе мақсатына сай пайдалануға жарамсыз болып қалса;
14) сатушының (дайындаушының, орындаушының) атауы (фирмалық атауы), орналасқан жері (заңды мекенжайы), сатушы (дайындаушы) тұтынушыдан және тауарға жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді жүргізетін шағымдарды қабылдауға уәкілеттік берген жеке кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның (оның филиалының, өкілдігінің) орналасқан жері;
15) жұмысты орындайтын (қызмет көрсететін) нақты адамға нұсқау және егер бұл жұмыстың (қызметтің) сипатына қарай маңызды болса, ол туралы ақпарат;
16) музыкалық шығармаларды орындаушылардың ойын-сауық қызметтерін көрсету кезінде фонограммаларды, аудиовизуалды жазбаларды пайдалануына нұсқау;
17) тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) массасының шамасы (нетто), көлемі, саны және (немесе) жиынтықтылығы;
18) тауарды тиімді және қауіпсіз қолданудың мақсаты мен шарттары туралы мәліметтер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тұтынушыға ұсыну үшін міндетті болып табылатын не тұтынушы мен сатушы (дайындаушы, орындаушы) арасында жасалған шартта көзделген өзге де мәліметтер.
Егер тұтынушы сатып алатын тауар пайдаланылған болса немесе ондағы кемшілікті жойса, тұтынушыға бұл туралы ақпарат берілуі керек. Мұндай тауарды сатып алған жағдайда кемшіліктің болуы туралы мәліметтер сатып алу фактісін растайтын құжатта көрсетілуі тиіс.
12. Сатушы (дайындаушы) "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айырбастауға немесе қайтаруға жатпайтын тиісті сападағы азық-түлік емес тауар туралы уақтылы хабарлайды.
13. Ішкі сауда субъектісі сауда қызметін жүзеге асыру кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 19-тарауында көзделген тәртіппен және жағдайларда фискалдық жады бар бақылау-касса машиналарын қолданады.

14. При продаже товаров способом самообслуживания администрация торговых объектов обеспечивает наличие корзин, тележек и других средств, предназначенных для транспортировки товаров в пределах торгового объекта, а также предусматривает специальные места для временного хранения вещей покупателя на период осуществления покупок.
15. Информация доводится до сведения потребителя на казахском и русском языках в сопроводительной документации, прилагаемой к товару (работе, услуге), на потребительской таре, упаковках, этикетках или иным способом, принятым для отдельных видов товаров (работ, услуг).
16. Общие требования к осуществлению деятельности объектов общественного питания по категориям устанавливаются в соответствии с Правилами внутренней торговли, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 264 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11148).
17. Торговые услуги на рынке предоставляются продавцами через специально оборудованные торговые ряды и места, а также магазины, киоски, палатки, расположенные на территории рынка.
На территории рынка размещаются стенды с указанием плана рынка, всех необходимых объектов: торговых рядов, справочного бюро, лаборатории, санузлов, контрольных весов, комнаты органов охраны правопорядка на территории рынка и направлений к торговым рядам, пунктам питания, контрольным весам, автобусным остановкам и выходам.
Размещение мест в торговых рядах, столиков и прочих приспособлений для продажи товара определяется администрацией рынка с учетом соблюдения санитарно-эпидемиологических и противопожарных требований, а также обеспечения удобств для продавцов и потребителей.
18. Торговля пищевой продукцией на рынках осуществляется с соблюдением требований, установленных законодательством Республики Казахстан о торговой деятельности и безопасности пищевой продукции.
19. Администрация рынков обеспечивает соблюдение продавцом (изготовителем, исполнителем) требований Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей", с включением указанных требований в договор с продавцом (изготовителем, исполнителем), осуществляющим деятельность на территории рынка.
Глава 3. Предоставление услуг развлекательного характера
20. Поставщики услуг развлекательного характера обеспечивают:
1) в доступных местах наличие стендов с информацией для посетителей о предоставляемых услугах развлекательного характера, режиме работы и правилах пребывания;

14. Өзіне-өзі қызмет көрсету тәсілімен тауарларды сату кезінде сауда объектілерінің әкімшілігі сауда объектісі шегінде тауарларды тасымалдауға арналған себеттердің, арбалардың және басқа да құралдардың болуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ сатып алу кезеңінде сатып алушының заттарын уақытша сақтауға арналған арнайы орындарды қарастырады.
15. Ақпарат тұтынушының назарына қазақ және орыс тілдерінде тауарға (жұмысқа, көрсетілетін қызметке) қоса берілетін ілеспе құжаттамада, тұтыну ыдысында, қаптамада, затбелгілерде немесе тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жекелеген түрлері үшін қабылданған өзге де тәсілмен жеткізіледі.
16. Санаттар бойынша қоғамдық тамақтандыру объектілерінің қызметін жүзеге асыруға қойылатын жалпы талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 264 бұйрығымен бекітілген Ішкі сауда қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 11148 болып тіркелген) сәйкес белгіленеді.
17. Базардағы сауда қызметтерін сатушылар арнайы жабдықталған сауда қатарлары мен орындар, сондай-ақ базар аумағында орналасқан дүкендер, дүңгіршектер, шатырлар арқылы ұсынады.
Базар аумағында нарық жоспары, барлық қажетті объектілер: сауда қатарлары, анықтамалық бюро, зертхана, санитарлық тораптар, бақылау таразылары, базар аумағындағы құқық қорғау органдарының бөлмелері және сауда қатарларына, тамақтану пункттеріне, бақылау таразыларына, автобус аялдамалары мен шығуларына бағыттар көрсетілген стендтер орналастырылады.
Сауда қатарларында орындарды, үстелдерді және тауарды сатуға арналған өзге де құрылғыларды орналастыруды санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы талаптардың сақталуын, сондай-ақ сатушылар мен тұтынушылар үшін қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуді ескере отырып, базар әкімшілігі айқындайды.
18. Тамақ өнімдерін базарларда сату Қазақстан Республикасының Сауда қызметі және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген талаптарды сақтай отырып жүзеге асырылады.
19. Базарлар әкімшілігі сатушының (дайындаушының, орындаушының) "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын сақтауын қамтамасыз ете отырып, осы талаптарды базар аумағында қызметін жүзеге асыратын сатушымен (дайындаушымен, орындаушымен) жасалған шартқа енгізеді.
3-тарау. Ойын-сауық сипатындағы қызметтерді ұсыну
20. Ойын-сауық сипатындағы қызметтерін жеткізушілер:
1) қолжетімді жерлерде келушілер үшін ойын-сауық сипатындағы көрсетілетін қызметтер, жұмыс режимі және келу ережелері туралы ақпараты бар стендтердің болуын;

2) соблюдение требований законодательства Республики Казахстан в области защиты прав потребителей, о языках в Республике Казахстан, рекламы и реализации алкогольной и табачной продукции;
3) соблюдение общественного порядка внутри помещений, на прилегающей к объектам, предоставляющим услуги развлекательного характера, территории и площадках для стоянки автотранспортных средств.
Глава 4. Порядок предоставления гостиничных услуг
21. Поставщики гостиничных услуг осуществляют свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о туристской деятельности, санитарно-эпидемиологическом благополучии населения, защите прав потребителей и стандартизации.
22. Здание гостиницы (либо часть здания, в котором расположена гостиница) обеспечивается освещаемыми или светящимися информационными вывесками с указанием наименования гостиницы, распорядка работы и площадок для стоянки автотранспортных средств на казахском, русском и при необходимости английском языках.
23. Поставщики гостиничных услуг обеспечивают предоставление услуг в соответствии с Правилами классификации мест размещения туристов, утвержденными приказом Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 11 ноября 2008 года № 01-08/200 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12221).
24. Порядок и условия проживания в гостинице определяются правилами проживания в гостинице, устанавливаемыми поставщиком гостиничных услуг.
25. Функциональные обязанности персонала устанавливаются администрацией гостиницы в соответствующих инструкциях.
Глава 5. Порядок предоставления медицинских услуг
26. Медицинские услуги на территории столицы предоставляются субъектами здравоохранения в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
27. Система здравоохранения состоит из государственного и негосударственного секторов здравоохранения.
28. Субъектами здравоохранения являются организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью.
29. Государственный сектор здравоохранения состоит из государственных органов в области здравоохранения, организаций здравоохранения, основанных на праве государственной собственности, а также военно-медицинских (медицинских) подразделений и организаций, осуществляющих экспертизы в сфере судебной медицины (судебно-медицинские, судебно-наркологические, судебно-психиатрические).
30. Негосударственный сектор здравоохранения состоит из организаций здравоохранения, основанных на праве частной собственности, а также физических лиц, занимающихся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью.

2) Қазақстан Республикасының Тұтынушылардың құқықтарын қорғау, Қазақстан Республикасындағы тілдер, алкоголь және темекі өнімдерін жарнамалау және өткізу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды;
3) ойын-сауық сипатындағы қызметтер көрсететін объектілерге, автокөлік құралдарының тұрағына арналған аумақтар мен алаңдарға іргелес орын-жайлар ішінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз етеді.
4-тарау. Қонақ үй қызметтерін ұсыну тәртібі
21. Қонақ үй қызметтерін жеткізушілер өз қызметін туристік қызмет, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы, тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамаға және стандарттауға сәйкес жүзеге асырады.
22. Қонақ үй ғимараты (не қонақ үй орналасқан ғимараттың бір бөлігі) қонақ үйдің атауын, жұмыс тәртібін және автокөлік құралдарының тұрағына арналған алаңдарды қазақ, орыс және қажет болған жағдайда ағылшын тілдерінде көрсете отырып, жарықтандырылатын немесе жарықтандырылатын ақпараттық белгілермен қамтамасыз етіледі.
23. Қонақ үй қызметтерін жеткізушілер Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2008 жылғы 11 қарашадағы № 01-08/200 бұйрығымен бекітілген Туристерді орналастыру орындарын сыныптау ережесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 12221 болып тіркелген) сәйкес қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.
24. Қонақ үйде тұрудың тәртібі мен шарттары қонақ үй қызметтерін жеткізуші белгілейтін қонақ үйде тұру ережелерімен анықталады.
25. Персоналдың функционалдық міндеттерін қонақ үй әкімшілігі тиісті нұсқаулықта белгілейді.
5-тарау. Медициналық қызмет көрсету тәртібі
26. Елорда аумағында медициналық қызметтерді "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес денсаулық сақтау субъектілері ұсынады.
27. Денсаулық сақтау жүйесі денсаулық сақтаудың мемлекеттік және мемлекеттік емес секторларынан тұрады.
28. Денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар денсаулық сақтау субъектілері болып табылады.
29. Денсаулық сақтаудың мемлекеттік секторы денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдардан, мемлекеттік меншік құқығына негізделген денсаулық сақтау ұйымдарынан, сондай-ақ сот медицинасы (сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық) саласындағы сараптамаларды жүзеге асыратын әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мен ұйымдардан тұрады.
30. Мемлекеттік емес денсаулық сақтау секторы жеке меншік құқығына негізделген денсаулық сақтау ұйымдарынан, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалардан тұрады.

31. Физические лица занимаются частной медицинской практикой при наличии сертификата специалиста в области здравоохранения, стажа работы не менее пяти лет по соответствующей специальности и лицензии на медицинскую деятельность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
32. Оптовая реализация лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, получившими соответствующую лицензию на оптовую реализацию в аптечных складах либо уведомившими о начале деятельности, через склад медицинских изделий в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
33. Розничная реализация лекарственных средств и медицинских изделий осуществляется субъектами в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, получившими соответствующую лицензию на розничную реализацию в аптеках, аптечных пунктах, передвижных аптечных пунктах либо уведомившими о начале деятельности, через магазины оптики и медицинских изделий в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
34. Субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляющие розничную реализацию лекарственных средств, соблюдают требования надлежащей аптечной практики в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
35. Субъекты в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, осуществляющие оптовую реализацию лекарственных средств, соблюдают требования надлежащей дистрибьюторской практики в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения".
36. Субъекты здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь, обеспечивают:
1) оказание своевременной и качественной медицинской помощи;
2) применение методов профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, обладающих наибольшей доказанной эффективностью и безопасностью;
3) готовность к работе в условиях чрезвычайной ситуации, военного конфликта и акта терроризма;
4) проведение мероприятий по профилактике, предупреждению, диагностике, лечению и медицинской реабилитации заболеваний, которые представляют опасность для окружающих, а также профессиональных заболеваний;
5) предоставление лицам достоверной информации о формах и видах медицинской помощи;
6) соблюдение нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов;

31. Жеке тұлғалар "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты, тиісті мамандық бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі және медициналық қызметке лицензиясы болған кезде жеке медициналық практикамен айналысады.
32. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткізуді дәріхана қоймаларында көтерме саудада өткізуге тиісті лицензия алған не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен медициналық бұйымдар қоймасы арқылы қызметінің басталғаны туралы хабарлаған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдармен айналысу саласындағы субъектілер жүзеге асырады.
33. Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды бөлшек саудада өткізуді дәріханаларда, дәріхана пункттерінде, жылжымалы дәріхана пункттерінде бөлшек саудада өткізуге тиісті лицензия алған не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен оптика және медициналық бұйымдар дүкендері арқылы қызметінің басталғаны туралы хабарлаған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдармен айналысу саласындағы субъектілер жүзеге асырады.
34. Дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдармен айналысу саласындағы субъектілер "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес тиісті дәріхана практикасының талаптарын сақтайды.
35. Дәрілік заттарды көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдармен айналысу саласындағы субъектілер "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес тиісті дистрибьюторлық практиканың талаптарын сақтайды.
36. Медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері:
1) уақтылы және сапалы медициналық көмек көрсетуді;
2) барынша дәлелденген тиімділігі мен қауіпсіздігіне ие профилактика, диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдістерін қолдануды;
3) төтенше жағдай, әскери жанжал және терроризм актісі жағдайларында жұмысқа дайындығын;
4) айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулардың, сондай-ақ кәсіптік аурулардың профилактикасы, алдын алу, диагностикалау, емдеу және медициналық оңалту жөніндегі іс-шараларды жүргізуді;
5) адамдарға медициналық көмектің нысандары мен түрлері туралы анық ақпарат беруді;
6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді және гигиеналық нормативтерді сақтауды;

7) взаимодействие с другими субъектами здравоохранения и преемственность в своей деятельности;
8) ведение первичной медицинской документации и предоставление отчетов по формам и в порядке, установленным Министерством здравоохранения Республики Казахстан, с учетом требований Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" и специфики деятельности;
9) предоставление информации (экстренного извещения):
государственному органу в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, представляющих опасность для окружающих;
государственному органу в сфере оказания медицинских услуг (помощи) о случаях наступления смерти беременных, рожениц, родильниц в течение сорока двух календарных дней после родов, внезапной смерти пациентов при оказании им плановой медицинской помощи (первичная медико-санитарная и специализированная, в том числе высокотехнологичная, медицинская помощь);
уполномоченному органу в сфере гражданской защиты об угрозе возникновения и (или) о возникновении медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций;
органам внутренних дел сведений о лицах, обратившихся по поводу свежих травм, ранений, незаконного проведения искусственного прерывания беременности, бытового насилия, о случаях заболеваний, представляющих опасность для окружающих.
37. Медицинская помощь оказывается:
1) в амбулаторных условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в том числе в приемных отделениях круглосуточных стационаров;
2) в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения;
3) в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
4) на дому: при вызове медицинского работника, мобильной бригады, активном патронаже медицинскими работниками, организации лечения на дому (стационар на дому);
5) в санаторно-курортных организациях;
6) вне медицинской организации: по месту вызова бригады скорой медицинской помощи и при оказании дистанционных медицинских услуг.
38. Пациент обеспечивается:
1) достойным обращением в процессе профилактики, диагностики, лечения, уважительным отношением к своим культурным и личностным ценностям;
2) медицинской помощью в очередности, определяемой исключительно на основе медицинских критериев, без влияния каких-либо дискриминационных факторов;

7) денсаулық сақтаудың басқа субъектілерімен өзара іс-қимыл жасау және өз қызметіндегі сабақтастықты;
8) "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және қызмет ерекшелігінің талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі белгілеген нысандар мен тәртіппен бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептер беруді;
9) ақпарат беруді (шұғыл хабарлама) қамтамасыз етеді:
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялық аурулар, улану жағдайлары туралы;
медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы мемлекеттік органға жүкті әйелдердің, босанған әйелдердің, босанған әйелдердің туғаннан кейін күнтізбелік қырық екі күн ішінде қайтыс болу, оларға жоспарлы медициналық көмек (бастапқы медициналық-санитариялық және мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық, медициналық көмек) көрсету кезінде пациенттердің кенеттен қайтыс болу жағдайлары туралы;
азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға төтенше жағдайлардың туындау қатері және (немесе) медициналық-санитариялық салдарларының туындауы туралы;
ішкі істер органдарына жаңа жарақаттар, жаралар, жүктілікті жасанды түрде тоқтатуды заңсыз жүргізу, тұрмыстық зорлық-зомбылық, айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар жағдайлары туралы жүгінген адамдар туралы мәліметтер.
37. Медициналық көмек:
1) тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді көздемейтін амбулаториялық жағдайларда, оның ішінде тәулік бойы стационарлардың қабылдау бөлімшелерінде;
2) тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанумен төсек-орын беруді көздейтін стационарлық жағдайларда, оның ішінде емдеу басталғаннан кейінгі бірінші тәулік ішінде тәулік бойы байқауды көздейтін "бір күн" терапиясы мен хирургиясы жағдайларында;
3) тәулік бойы медициналық байқауды және емдеуді талап етпейтін және төсек-орын бере отырып, күндізгі уақытта медициналық байқауды және емдеуді көздейтін стационарды алмастыратын жағдайларда;
4) үйде: медицина қызметкерін, мобильді бригаданы шақыру, медицина қызметкерлерінің белсенді патронажы, үйде емдеуді ұйымдастыру кезінде (үйдегі стационар);
5) санаторий-курорттық ұйымдарда;
6) медициналық ұйымнан тыс: жедел медициналық жәрдем бригадасы шақырылған жерде және қашықтықтан медициналық қызмет көрсету кезінде көрсетіледі.
38. Науқас:
1) профилактика, диагностика, емдеу процесінде лайықты қарау, өзінің мәдени және жеке құндылықтарына құрметпен қараумен;
2) қандай да бір кемсітушілік факторлардың ықпалынсыз тек қана медициналық критерийлер негізінде айқындалатын кезектегі медициналық көмекпен;

3) выбором, заменой врача или организацией здравоохранения, предоставляющей медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, за исключением случаев оказания экстренной и неотложной помощи;
4) оповещением о том, что в организации здравоохранения ведутся аудио– и (или) видеонаблюдения и запись;
5) облегчением страданий в той мере, в какой это позволяет существующий уровень медицинских технологий;
6) получением информации (данные о возможном риске и преимуществах, предлагаемых и альтернативных методах лечения, сведения о возможных последствиях отказа от лечения, информация о диагнозе, прогнозе и плане лечебных мероприятий в доступной для пациента форме, а также разъяснение причин выписки его домой или перевода в другую организацию здравоохранения) и независимого мнения о состоянии своего здоровья и проведении консилиума;
7) получением информации о своих правах и обязанностях, оказываемых услугах, стоимости платных услуг и размере сооплаты, порядке их предоставления с учетом доступности для лиц с нарушениями зрения и (или) слуха; назначаемом лекарственном средстве; медицинских работниках, оказывающих ему медицинские услуги;
8) отказом от участия в учебном процессе, а также от присутствия третьих лиц при проведении лечебно-диагностических процедур.
Глава 6. Порядок предоставления иных услуг
39. К иным услугам для целей Правил относятся, услуги парикмахерских, физкультурно-оздоровительных комплексов, бань (саун), массажных кабинетов, ломбардов, химчисток, ремонта бытовых приборов, станций технического обслуживания автомобилей, автомоек, автостоянок, автозаправочных станций.
При оказании вышеперечисленных услуг продавцы обеспечивают:
1) доступность и качество предоставляемых услуг с учетом требований, предусмотренных в санитарно-эпидемиологических, ветеринарных, противопожарных правилах;
2) оснащение рабочих мест необходимым специальным оборудованием, согласно специфике работы;
3) оснащение помещений необходимой доступной, достоверной информацией для потребителей о предоставляемых услугах;
4) обслуживание потребителей квалифицированными специалистами;
5) обслуживание в специальной одежде со служебными значками (бейджами) с указанием должности, фамилии и имени;
6) соблюдение сроков выполнения принятых заказов и требований Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей".

3) шұғыл және кезек күттірмейтін көмек көрсету жағдайларын қоспағанда, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсететін дәрігерді немесе медициналық ұйымды таңдаумен, ауыстырумен;
4) денсаулық сақтау ұйымында аудио - және (немесе) бейнебақылау және жазба жүргізіліп жатқандығы туралы хабарлаумен;
5) медициналық технологиялардың қазіргі деңгейі мүмкіндік беретін дәрежеде азапты жеңілдетумен;
6) ақпарат алу (ықтимал тәуекел мен артықшылықтар, ұсынылатын және баламалы емдеу әдістері туралы деректер, емдеуден бас тартудың ықтимал салдары туралы мәліметтер, пациентке қолжетімді нысанда диагноз, емдеу іс-шараларының болжамы мен жоспары туралы ақпарат, сондай-ақ оны үйіне шығару немесе басқа медициналық ұйымға ауыстыру себептерін түсіндіру) және өз денсаулығының жай-күйі туралы тәуелсіз пікір және консилиум өткізумен;
7) көру және (немесе) есту қабілеті бұзылған адамдар үшін; тағайындалатын дәрілік затқа; оған медициналық қызмет көрсететін медицина қызметкерлеріне қолжетімділігі ескеріле отырып, өздерінің құқықтары мен міндеттері, көрсетілетін қызметтер, ақылы қызметтердің құны және қосымша ақы төлеу мөлшері, оларды ұсыну тәртібі туралы ақпарат алумен;
8) емдеу-диагностикалық рәсімдерді жүргізу кезінде оқу процесіне қатысудан, сондай-ақ үшінші тұлғалардың қатысуынан бас тартумен қамтамасыз етіледі.
6-тарау. Өзге де қызметтерді ұсыну тәртібі
39. Қағидалардың мақсаттары үшін өзге де қызметтерге шаштараз, дене шынықтыру-сауықтыру кешендерінің, моншалардың (сауналардың), массаж кабинеттерінің, ломбардтардың, химиялық тазалаудың, тұрмыстық аспаптарды жөндеудің, автомобильдерге техникалық қызмет көрсету станцияларының, автожуулардың, автотұрақтардың, автожанармай құю станцияларының қызметтері жатады.
Жоғарыда аталған қызметтерді көрсету кезінде сатушылар:
1) санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, өртке қарсы қағидаларда көзделген талаптарды ескере отырып, көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігі мен сапасын;
2) жұмыс ерекшелігіне сәйкес жұмыс орындарын қажетті арнайы жабдықтармен жарақтандыруын;
3) орын-жайларды көрсетілетін қызметтер туралы тұтынушылар үшін қажетті қолжетімді, анық ақпаратпен жарақтандыруын;
4) тұтынушыларға білікті мамандармен қызмет көрсетуін;
5) лауазымын, тегін және атын көрсете отырып, қызметтік төсбелгілері (бейдждері) бар арнайы киімде қызмет көрсетуін;
6) қабылданған тапсырыстарды және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау мерзімдерінің сақтауын қамтамасыз етеді.
____________________________