О внесении изменений в решение Актюбинского областного маслихата от 17 мая 2021 года № 39 "О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан при амбулаторном лечении бесплатно"
Решение Актюбинского областного маслихата от 9 июня 2023 года № 29. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 13 июня 2023 года № 8361
Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Актюбинского областного маслихата от 17 мая 2021 года № 39 "О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, отдельным категориям граждан Республики Казахстан при амбулаторном лечении бесплатно" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8305) следующие изменения:
заголовок указанного решения изложить в новой редакции:
"О дополнительном предоставлении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий отдельным категориям граждан Актюбинской области при амбулаторном лечении бесплатно";
пункт 1 указанного решения изложить в новой редакции:
"1. Дополнительно предоставить гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственные средства, специализированные лечебные продукты, медицинские изделия отдельным категориям граждан Актюбинской области при амбулаторном лечении бесплатно, согласно приложению 1 к настоящему решению.";
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель областного маслихата Г. Суентаева
Приложение к решению
от 9 июня 2023 года № 29
Приложение 1 к решению
областного маслихата
от 17 мая 2021 года № 39
Перечень дополнительного предоставления гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в том числе лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов, медицинских изделий, предоставляемых отдельным категориям граждан Актюбинской области при амбулаторном лечении бесплатно
Наименование заболевание
Категория населения
Показания (степень, стадия, тяжесть течения) для назначения лекарственных средств, специализированных лечебных продуктов и медицинских изделий
Наименование лекарственных средств (форма выпуска), медицинских изделий, специализированных лечебных продуктов
1
2
3
4
5

Ақтөбе облыстық мәслихаттың 2021 жылғы 17 мамырдағы № 39 "Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2023 жылғы 9 маусымдағы № 29 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 13 маусымда № 8361 болып тіркелді
Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Ақтөбе облыстық мәслихаттың 2021 жылғы 17 мамырдағы № 39 "Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін шарттармен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, арнайы емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша беру туралы" шешіміне (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8305 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Ақтөбе облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, бейімделген емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін беру туралы";
шешімнің 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Ақтөбе облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, бейімделген емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін берілсін.";
көрсетілген шешімге 1-қосымша осы шешімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың төрағасы Г. Суентаева
2023 жылғы 9 маусымдағы
№ 29 шешіміне қосымша
Облыстық мәслихаттың
2021 жылғы 17 мамырдағы № 39
шешіміне 1-қосымша
Ақтөбе облысы азаматтарының жекелеген санаттарына амбулаториялық емдеу кезінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, оның ішінде дәрілік заттарды, бейімделген емдік өнімдерді, медициналық бұйымдарды қосымша тегін беру туралы тізбесі
Аурулар атауы
Халықтың санаты
Дәрілік заттарды, арнайы емдеу өнімдерді және медициналық бұйымдарды тағайындау үшін көрсетілімдер (дәрежесі, сатысы, ағын ауыртпалығы)
Дәрілік заттардың (шығару нысаны), арнайы емдеу өнімдердің және медициналық бұйымдардың атауы
1
2
3
4
5

1. Лекарственные средства в рамках дополнительного предоставления гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1.
Легочная артериальная гипертензия
Все категории граждан, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Силденафил, таблетка
Риоцигуат, таблетка покрытая пленочной оболочкой
По решению мультидисциплинарного консилиума
Мацитентан, таблетка
Селексипаг, таблетка
В случаях закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в сфере обращения лекарственных средств) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей, индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии
Бозентан (Траклир), таблетка, покрытая оболочкой
2.
Системный склероз (системная склеродермия)
Все стадии и степени тяжести
Метилпреднизолон, таблетка,
Пеницилламин, таблетка, капсула
3.
Болезнь Крона, неспецифический язвенный колит
Инфликсимаб, порошок лиофилизированный для приготовления раствора для внутривенного введения
4.
Болезнь Бехчета
Адалимумаб, раствор для инъекций, раствор для подкожного введения
5.
Незавершенный остеогенез
Ибандроновая кислота, таблетка, покрытая оболочкой
6.
Кистозный фиброз (муковисцидоз)
Ацетилцистеин, таблетка шипучая для приготовления раствора для приема внутрь, порошок для приготовления раствора для приема внутрь, порошок для ингаляций
7.
Болезнь Бехтерева, анкилозирующий спондилит
Метотрексат, раствор для инъекций
8.
Злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей, включая миелодисплатические синдромы, апластическую анемию, имунную тромбоцитопению
Третиноин, капсула
9.
Боковой склероз амиотрофический
Рилузол, таблетка
10.
Оптиконевромиелит (болезнь Девика)
По решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Ритуксимаб, концентрат для приготовления раствора для внутривенных инфузий
11.
Множественная миелома
Иксазомиб, капсула
12.
Системная красная волчанка
Белимумаб, концентрат для приготовления раствора для инфузий
13.
Рассеянный склероз
По решению мультидисциплинарного консилиума
Кладрибин, таблетка
14.
Рак легкого
Алектиниб, капсула
15.
Рак молочной железы
Рибоциклиб, таблетка
16.
Ювенильный идиопатический артрит
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Тоцилизумаб, концентрат для приготовления инфузионного раствора во флаконе
Адалимумаб, раствор для инъекций, раствор для подкожного введения
Канакинумаб, раствор для подкожного введения
17.
Гематологические заболевания, включая гемабластозы, апластическую анемию, имунную тромбоцитопению
Урсодезоксихолевая кислота, капсула
18.
Врожденный гиперинсулинизм
Диазоксид, капсула
19.
Буллезный эпидермолиз
Декспантенол, крем, мазь
Судокрем, гипоаллерегнный крем на основе оксида цинка
Аргосульфан (Сульфатиазол серебра), крем
20.
Стеноз гортани
Будесонид, суспензия для ингаляций дозированная
Фенотерол + Ипратропия бромид, для ингаляций
21.
Первичный иммунодефицит
Интерферон гамма (Ингарон), лиофилизат для приготовления раствора
Итраконазол, таблетка
Сульфаметоксазол и Триметоприм, суспензия для приема внутрь, таблетка
22.
Врожденный ихтиоз
Дексапантенол крем, мазь
23.
Бронхолегочная дисплазия
По решению врачебно-консультативной комиссии медицинской организации с участием профильных специалистов
Паливизумаб, раствор для внутримышечного введения
24.
Болезни нервной системы

1. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі дәрілік заттар
1.
Өкпе артериясының гипертензиясы
Диспансерлік есепте тұрған, барлық санаттар
Ауыртпалықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Силденафил,
таблетка
Риоцигуат, пленкалық қабықпен жабылған таблетка
Көпсалалы консилиумның шешімі бойынша
Мацитентан, таблетка
Селексипаг, таблетка
Медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (дәрілік заттардың айналысы саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілімдері туралы нұсқамасы бар дәрілік затты бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда, дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы негізінде пациенттің жеке өзіне жақпаған жағдайда
Бозентан, таблетка, қабықпен жабылған
2.
Жүйелі беріштену (жүйелі склеродермия)
Ауыртпалықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Метилпреднизолон, таблетка
Пеницилламин, таблетка, капсула
3.
Крон ауруы, спецификалық емес ойықжара колиті
Инфликсимаб, көктамыр ішіне енгізугеарналған ерітінді дайындауға арналған лиофилизирленген ұнтақ
4.
Бехчет ауруы
Адалимумаб, инъекцияға арналған ерітінді, тері астына енгізуге арналған ерітінді
5.
Аяқталмағаностеогенез
Ибандрон қышқылы, қабықпен жабылған таблетка
6.
Кистоздық фиброз (муковисцидоз)
Ацетилцистеин, ішуге арналған ерітінді дайындауға арналған көпіретін таблетка, ішуге арналған ерітінді дайындауға арналған ұнтақ, ингаляцияға арналған ұнтақ
7.
Бехтерев ауруы, анкилоздаушы спондилит
Метотрексат, инъекцияға арналған ерітінді
8.
Миелодисплатикалық синдромдарды, апластикалық анемия, имунды тромбоцитопения қоса алғанда, лимфалық, қан өндіру және солар тектес тіндердің қатерлі ісіктері
Третиноин, капсула
9.
Амиотрофиялық бүйірлік беріштену
Рилузол, таблетка
10.
Оптиконевромиелит (Девик ауруы)
Бейінді мамандардың қатысуымен медициналық ұйымның дәрігерлік-консультациялық комиссиясының шешімі бойынша
Ритуксимаб, көк тамыр ішілік инфузиялық ерітінді дайындауға арналған концентрат
11.
Көптеген миелома
Иксазомиб, таблетка
12.
Жүйелік қызыл жегі
Белимумаб, инфузиялық ерітінді дайындауға арналған концентрат
13.
Шашыраңқы беріш
Көпсалалы консилиумның шешімі бойынша
Кладрибин, таблетка
14.
Өкпе обыры
Алектиниб, таблетка
15.
Емшектің обыры
Рибоциклиб, таблетка
16.
Ювенилдіқ идиопатикалық артрит
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Ауыртпалықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Тоцилизумаб, инфузиялық ерітінді дайындауға арналған концентрат
Адалимумаб, инъекцияға арналған ерітіндісі, тері астына енгізуге арналған ерітінді
Канакинумаб, тері астына енгізуге арналған ерітінді
17.
Гематологиялық аурулар, гемабластоздар, апластикалық анемия, имунды тромбоцитопения қоса алғанда
Урсодезоксихол қышқылы, капсула
18.
Туабіткен гиперинсулинизм
Диазоксид, капсула
19.
Буллезді эпидермолиз
Декспантенол, крем, жақпамай
Судокрем, мырыш оксиді негізіндегі гипоаллергенді крем
Аргосульфан (Күміс сульфатиазол), крем
20.
Көмейдің стенозы
Будесонид, ингаляцияға арналған дозаланған суспензия
Фенотерол + Ипратропия бромиді, ингаляцияға арналған
21.
Бастапқы иммун тапшылықтары
Интерферон гамма (Ингарон), ерітінді дайындауға лиофилизаты
Итраконазол, таблетка
Сульфаметоксазол және Триметоприм, ішуге арналған суспензия, таблетка
22.
Туа біткен ихтиоз
Декспантенол, крем, жақпамайы
23.
Бронх өкпенің дисплазиясы
Бейінді мамандардың қатысуымен медициналық ұйымның дәрігерлік-консультациялық комиссиясының шешімі бойынша
Паливизумаб, бұлшықет ішіне арналған ерітінді
24.
Жүйке жүйесінің аурулары

Ветераны Великой Отечественной войны: 1) участники Великой Отечественной войны, а именно военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – Союза ССР), партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны; 2) лица с инвалидностью вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны, а именно военнослужащие действующей армии и флота, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны, а также рабочие и служащие, которым инвалидность установлена вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, сооружениях оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов. Ветераны боевых действий на территории других государств: 1) военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица начальствующего и рядового состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств; 2) военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; 3) военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшиеся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; 4) военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР; 5) рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии или увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий; 6) военнослужащие Республики Казахстан, выполнявшие задачи согласно межгосударственным договорам и соглашениям по усилению охраны границы Содружества Независимых Государств на таджикско-афганском участке в период с сентября 1992 года по февраль 2001 года; 7) военнослужащие Республики Казахстан, принимавшие участие в качестве миротворцев в международной миротворческой операции в Ираке в период с августа 2003 года по октябрь 2008 года; 8) военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, принимавшие участие в урегулировании межэтнического конфликта в Нагорном Карабахе в период с 1986 года по 1991 годы. Ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, согласно статьи 6 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, а также участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях
Все стадии и степени тяжести
Бетагистина дигидрохлорид, таблетка
Пентоксифиллин, таблетка
Зопиклон, таблетка,
25.
Болезни органов пищеварения
Мультиферменты (липаза, протеаза) таблетка
Лактулоза, сироп
Урсодезоксихолевая кислота, капсула
26.
Болезни органов дыхания
Амброксол, сироп
Хлоропирамин, таблетка
Карбоцистеин, сироп
27.
Болезни органов мочевыделения
Финастерид, таблетка покрытая оболочкой
Тамсулозин, таблетка с контролируемым высвобождением, пролонгированным высвобождением, капсула с модифицированным высвобождением
28.
Болезни опорно-двигательной системы
Кетопрофен, крем, гель
29.
Болезни органов зрения
Дексаметазон, глазные капли, глазная мазь,
Дексаметазон + тобрамицин, глазные капли
Тетрациклин, глазная мазь
Ацикловир,
глазная мазь

Ұлы Отан соғысының ардагерлері: 1) Ұлы Отан соғысына қатысушылар, атап айтқанда, Ұлы Отан соғысы кезеңінде, сондай-ақ бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағын (бұдан әрі – КСР Одағы) қорғау бойынша басқа да ұрыс операциялары кезiнде майдандағы армия мен флоттың құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшiлер, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушiлерi; 2) Ұлы Отан соғысы кезеңінде жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан болған мүгедектігі бар адамдар, атап айтқанда, Ұлы Отан соғысы кезеңінде майданда, ұрыс қимылдары ауданында, майдан маңындағы теміржол учаскелерінде, қорғаныс шептерінің, әскери-теңіз базалары мен әуеайлақтардың құрылыс жайларында жаралануы, контузия алуы, мертігуі немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедектік белгіленген майдандағы армия мен флоттың әскери қызметшілері, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын әрекет етушілері, сондай-ақ жұмысшылар мен қызметшілер. Басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері: 1) бұрынғы КСР Одағының үкiметтік органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Кеңес Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерi, бұрынғы КСР Одағы Iшкi iстер министрлiгiнiң басшы және қатардағы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса алғанда); 2) оқу жиындарына шақырылған және Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде жiберiлген әскери мiндеттiлер; 3) Ауғанстанға ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезеңде осы елге жүк жеткiзу үшiн жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi; 4) бұрынғы КСР Одағының аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшу құрамының әскери қызметшiлерi; 5) Ауғанстан дағы кеңестік әскери контингентке қызмет көрсеткен, жарақат, контузия алған немесе мертіккен не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлер; 6) 1992 жылғы қыркүйек – 2001 жылғы ақпан аралығындағы кезеңде Тәжікстан –Ауғанстан учаскесінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шекарасын күзетуді күшейту жөніндегі мемлекетаралық шарттар мен келісімдерге сәйкес міндеттерді орындаған Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері; 7) 2003 жылғы тамыз – 2008 жылғы қазан аралығындағы кезенде Ирактағы халықаралық бітімгершілік операцияға бітімгерлер ретінде қатысқан Қазақстан Республикасының әскери қызметшілері; 8) 1986-1991 жылдар аралығындағы кезенде Таулы Қарабақтағы этносаралық қақтығысты реттеуге қатысқан әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары. Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының 6-бабына сәйкес жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер, 1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектілердегі басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың салдарларын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтарға тiкелей қатысқан адамдар.
Ауыртпалықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Бетагистина дигидрохлориді, таблетка
Пентоксифиллин, таблетка
Зопиклон, таблетка
25.
Ас қорыту органдарының аурулары
Мультиферменттер (липаза, протеаза), таблетка
Лактулоза, шәрбат
Урсодезоксихол қышқылы, капсула
26.
Тынысалу жүйесі аурулары
Амброксол, шәрбат
Хлоропирамин, таблетка
Карбоцистеин, шәрбат
27.
Несеп-жыныс жүйесі аурулары
Финастерид, қабықпенжабылған таблетка
Тамсулозин,босап шығуы бақыланатын, босап шығуы ұзартылған таблетка, босап шығуы модификацияланған капсулалар
28.
Омыртқа бағаны мен қозғалыс органдары аурулары
Кетопрофен, крем, гель
29.
Көз ағзасы аурулары
Дексаметазон, көзтамшылары, көз майы
Дексаметазон + тобрамицин, көз тамшылары
Тетрациклин, көз майы
Ацикловир, көз майы

2. Медицинские изделия в рамках дополнительного предоставления гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
30.
Буллезный эпидермолиз
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Повязка мазевая с серебром;
Повязка без фарм препаратов; Повязка стерильная; Повязка абсорбирующая стерильная; Повязка абсорбирующая; Пластырь; Гидротюль, гидроактивная мазевая повязка; Повязка мазевая с перуанским бальзамом;
Стерильные салфетки; Бинт фиксирующийся эластичный;
Фиксирующийся бинт; Сетчатый трубчатый бинт; Бинт ватный мягкий нестерильный; Стерильная повязка на основе хлорамфеникола
31.
Врожденный ихтиоз
Дети до 18 лет, состоящие на диспансерном учете
Все стадии и степени тяжести
Эмоленты по уходу за кожей

2. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберіндегі медициналық бұйымдар
30.
Буллезді эпидермолиз
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Ауыртпалықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Күмісі бар майланған таңғыш; Фарм препаратсыз таңғыш; Стерильді таңғыш; Абсорбциялайтын стерильді таңғыш; Абсорбциялайтын таңғыш; Бұласыр; Гидротюль, гидроактивті майланған таңғыш; Перуан бальзамы бар майланған таңғыш; Стерильді майлықтар; Бекітетін созылмалы бинт; Бекітетін бинт; Торлы құбырлы бинт; Жұмсақ стерильді емес мақталы бинт; Хлорамфеникол негізіндегі стерильді таңғыш
31.
Туа біткен ихтиоз
Диспансерлік есепте тұрған 18 жасқа дейінгі балалар
Ауыртпалықтың барлық сатылары мен дәрежелері
Тері күтімі эмоленттері