Об определении Порядка деятельности Экспертного совета и положения о реализации бюджета народного участия
Постановление акимата Павлодарской области от 15 ноября 2023 года № 281/4. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Павлодарской области 20 ноября 2023 года № 7415-14
В соответствии с пунктом 3 статьи 64 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 14-3 Правил разработки проектов местных бюджетов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470, акимат Павлодарской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить Порядок деятельности Экспертного совета и положения реализации бюджета народного участия согласно приложению к настоящему постановлению
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального подписания.
Аким Павлодарской области А. Байханов
Приложение
к постановлению
от ______2023 года №___
акимата Павлодарской области
от 15 ноября 2023 года
№ 281/4
Порядок деятельности Экспертного совета и положения о реализации бюджета народного участия
1. Общие положения
1. Настоящий Порядок деятельности Экспертного совета и положения о реализации бюджета народного участия разработан на основании приказа Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2014 года № 470.
2. Минимальный объем расходов, направляемых на реализацию бюджета народного участия, в рамках утвержденного бюджета на текущий финансовый год, составляет не ниже 10% от годового объема расходов бюджета, планируемых по функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство", за исключением целевых трансфертов, кредитов из вышестоящего бюджета и займов.
2. Порядок деятельности Экспертного совета
3. Акиматом города областного значения в срок до 15 января текущего финансового года создается Экспертный совет для осуществления рассмотрения, отбора и принятия решений по проектным предложениям жителей по вопросам обустройства городов областного значения в рамках бюджета народного участия.
Проектное предложение – документ, подготовленный и поданный гражданином Республики Казахстан, не противоречащий законодательству Республики Казахстан, реализация которого относится к компетенции акимата города областного значения. Типовые проектные предложения размещаются акиматом города областного значения на официальном интернет-ресурсе.

Сараптамалық кеңес қызметінің тәртібін және халық қатысатын бюджетті іске асыру туралы ережені айқындау туралы
Павлодар облысы әкімдігінің 2023 жылғы 15 қарашадағы № 281/4 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 20 қарашада № 7415-14 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 64-бабы 3-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы "Жергілікті бюджеттер жобаларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" № 470 бұйрығының 14-3-тармағына сәйкес Павлодар облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Сараптамалық кеңес қызметінің тәртібі және халық қатысатын бюджетті іске асыру ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы ресми қол қойған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар облысының әкімі А. Байханов
Павлодар облысы
әкімдігінің 2023 жылғы
15 қарашадағы № 281/4
2023 жылғы _______№__
қаулысына қосымша
Сараптамалық кеңес қызметінің тәртібі және халық қатысатын бюджетті іске асыру туралы ереже
1. Жалпы ереже
1. Осы Сараптамалық кеңес қызметінің тәртібі және халық қатысатын бюджетті іске асыру туралы ереже Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 31 қазандағы № 470 бұйрығы негізінде әзірленді.
2. Ағымдағы қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберінде халық қатысатын бюджетті іске асыруға бағытталатын шығыстардың ең төмен көлемі жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді, кредиттер мен қарыздарды қоспағанда, "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" 07 функционалдық тобы бойынша жоспарланатын бюджет шығыстарының жылдық көлемінің 10%-нан төмен болмауы тиіс.
2. Сараптамалық кеңес қызметінің тәртібі
3. Облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі халық қатысатын бюджет шеңберінде тұрғындардың облыстық маңызы бар қалаларды абаттандыру мәселелері бойынша жобалық ұсыныстарын қарауды, іріктеуді және шешім қабылдауды жүзеге асыру үшін ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарына дейінгі мерзімде Сараптамалық кеңесті құрады.
Жобалық ұсыныс – Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін Қазақстан Республикасы азаматы дайындаған және берген, іске асырылуы облыстық маңызы бар қала әкімдігінің құзыретіне жататын құжат. Үлгілік жобалық ұсыныстарды облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі ресми интернет-ресурста орналастырады.

4. Персональный состав Экспертного совета формируется и утверждается акиматом города областного значения.
Экспертный совет формируется в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и членов совета.
Экспертный совет включает в себя представителей заинтересованных государственных органов, жителей города, представителей общественных и иных организаций, осуществляющих деятельность на территории города.
Председатель Экспертного совета избирается из числа лиц, представленных в состав совета.
Прекращение членства в Экспертном совете осуществляется по собственному желанию или коллегиальным решением с возможной рекомендацией нового члена.
5. Рабочим органом Экспертного совета является отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города.
6. Экспертный совет работает в форме заседаний. Все решения на заседании принимаются простым большинством голосов из числа собравшихся. Заседание считается легитимным, если на нем присутствует свыше половины от общего состава Экспертного совета. В случае равного распределения голосов, решение председателя Экспертного совета акимата города областного значения имеет решающее значение. В случае форс-мажорных обстоятельств заседания проводятся в дистанционном формате с последующим оформлением решения совета.
7. Решение Экспертного совета выносится в день проведения заседания, оформляется протоколом и после его подписания председателем, заместителем председателя, членами совета и секретарем размещаются на интернет-ресурсе акимата города областного значения.
8. Функции Экспертного совета:
1) принимать решения о соответствии проектного предложения требованиям бюджетного законодательства;
2) проводить предварительное рассмотрение проектных предложений;
3) принимать решения по включению проектных предложений в перечень для голосования;
4) контролировать ход реализации проектных предложений, которые финансируются в рамках бюджета народного участия, в том числе заслушивать отчеты руководителей структурных подразделений, должностных лиц коммунальных предприятий, учреждений и организаций по вопросам реализации проектных предложений;
5) проводить свои заседания открыто, публиковать протоколы заседаний на интернет-ресурсе акимата города областного значения.
3. Порядок подачи проектных предложений
9. В срок до 15 января текущего финансового года акимат города областного значения размещает информацию о приеме проектных предложений на официальном интернет-ресурсе и в средствах массовой информации.
10. С 20 января по 1 марта текущего финансового года акимат города областного значения осуществляет прием заявок жителей города с приложением проектного предложения по следующим категориям:

4. Сараптамалық кеңестің дербес құрамын облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі құрайды және бекітеді.
Сараптамалық кеңес төраға, төрағаның орынбасары, хатшы және кеңес мүшелері құрамынан тұрады.
Сараптамалық кеңеске мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері, қала аумағында қызметін жүзеге асыратын қала тұрғындары, қоғамдық және өзге де ұйымдардың өкілдері кіреді.
Сараптамалық кеңестің төрағасы кеңес құрамына ұсынылған адамдардың арасынан сайланады.
Сараптамалық кеңесте мүшелікті тоқтату өз еркі бойынша немесе жаңа мүшені ұсынумен ұжымдық шешім бойынша жүзеге асырылады.
5. Сараптамалық кеңестің жұмыс органы қаланың тұрғын үй-коммуналдық шарушылық, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі болып табылады.
6. Сараптамалық кеңес отырыс түрінде жұмыс жасайды. Отырыстардағы барлық шешімдер жиналғандар арасынан қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Егер отырысқа Сараптамалық кеңестің жалпы құрамынан жартысынан астамы қатысса, отырыс заңды болып саналады. Дауыстар тең бөлінген жағдайда облыстық маңызы бар қала әкімдігінің Сараптамалық кеңесі төрағасының дауысы шешуші мәнге ие болады. Форс-мажорлық жағдайда отырыс кеңестің шешімін кезекті рәсімдеумен қашықтықтан өткізу форматында өткізіледі.
7. Сараптамалық кеңестің шешімі отырыс өткізетін күні шығарылады, хаттамамен рәсімделеді және оған төраға, төрағаның орынбасары, кеңес мүшелері және хатшы қол қойғаннан кейін облыстық маңызы бар қала әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылады.
8. Сараптамалық кеңестің функциялары:
1) жобалық ұсыныстың бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес келуі туралы шешім қабылдау;
2) жобалық ұсыныстарды алдын ала қарастыруды өткізу;
3) жобалық ұсыныстарды дауыс беруге арналған тізбеге қосу бойынша шешім қабылдау;
4) халық қатысатын бюджет шеңберінде қаржыландырылатын жобалық ұсыныстардың іске асырылу барысын бақылау, соның ішінде құрылымдық бөлімшелер басшыларының, коммуналдық кәсіпорындардың, мекемелер және ұйымдардың лауазымды тұлғаларының жобалық ұсыныстарды іске асыру мәселелері бойынша есептерін тыңдау;
5) өз отырыстарын ашық өткізу, отырыс хаттамаларын облыстық маңызы бар қала әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау.
3. Жобалық ұсыныстарды беру тәртібі
9. Ағымдағы қаржы жылының 15 қаңтарына дейінгі мерзімде облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі ресми интернет-ресурста және бұқаралық ақпарат құралдарында жобалық ұсыныстарды қабылдау туралы ақпаратты орналастырады.
10. Ағымдағы қаржы жылының 20 қаңтарынан бастап 1 наурызына дейін облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі қала тұрғындарының өтінімдерін келесі санаттар бойынша жобалық ұсынысты қоса берумен қабылдауды жүзеге асырады:

1) озеленение территории;
2) обустройство тротуаров;
3) строительство и ремонт тротуаров, пандусов;
4) создание, ремонт и освещение мест общего пользования (парки, скверы, пешеходные зоны и иные объекты);
5) ремонт бордюров, брусчаток, подпорных стен;
6) ликвидация свалок;
7) установка и ремонт беседок, скамеек, урн, оборудования и конструкции для игр детей и отдыха взрослого населения в местах общего пользования;
8) установка, ремонт и освещение спортивных (тренажерных площадок, футбольных, баскетбольных, волейбольных полей), детских игровых площадок на дворовых территориях и в местах общего пользования;
9) обеспечение санитарии.
11. Требования к проектным предложениям:
1) объект общего пользования;
2) актуальность для жителей города.
При этом, приоритетными являются проектные предложения с возможностью их реализации в течение одного финансового года.
12. Проектные предложения подаются в электронном виде на интернет-ресурс акимата города областного значения в разделе "Бюджет народного участия".
13. Автор может в любой момент снять свое проектное предложение с рассмотрения.
14. К проектному предложению автором обязательно прилагается ориентировочный или точный сметный расчет расходов, а также фото/эскиз/макет/схема проекта (возможно их использование из интернет-ресурса), либо автор в момент подачи проектного предложения на интернет-ресурсе выбирает к реализации проектное предложение из списка типовых проектных предложений, который включает в себя эскизы и смету расходов на проект.
15. Предельная стоимость реализации одного проектного предложения на момент подачи не превышает пятнадцати тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленного Законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год.
4. Порядок отбора заявок
16. По итогам окончания срока приема проектных предложений, Экспертным советом в срок до 5 апреля текущего финансового года осуществляется анализ поступивших проектных предложений на отсутствие дублирования проектов, на предмет наличия компетентности их реализации акиматом города областного значения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. По результатам проведенной оценки проектных предложений, Экспертный совет в течение двух рабочих дней формирует протокол допуска проектных предложений к голосованию и в день завершения его формирования размещается рабочим органом Экспертного совета на интернет-ресурсе.
В протоколе допуска указываются наименование проектного предложения, его стоимость, ФИО автора и прилагается эскиз проектного предложения.

1) аумақты көгалдандыру;
2) тротуарларды жайластыру;
3) тротуарларды, пандустарды салу және жөндеу;
4) ортақ пайдалану орындарын (саябақтар, скверлер, жаяу жүргіншілер аймақтары және өзге де объектілер) құру, жөндеу және жарықтандыру;
5) бордюрларды, брусчаткаларды, тіреуіш қабырғаларды жөндеу;
6) қоқыс тасайтын жерлерді жою;
7) ортақ пайдалану орындарында күркелер, орындықтар, урналар және балалардың ойнауы және ересек тұрғындардың демалуы үшін жабдықтар мен конструкциялар орнату және жөндеу;
8) аула аумақтарында және ортақ пайдалану орындарында спорттық (жаттығу алаңдарын, футбол, баскетбол, волейбол алаңдарын), балалар ойын алаңдарын орнату, жөндеу және жарықтандыру;
9) санитарияны қамтамасыз ету.
11. Жобалық ұсыныстарға қойылатын талаптар:
1) ортақ пайдалану объектісі;
2) қала тұрғындары үшін өзектілігі.
Бұл ретте, оларды бір қаржы жылы ішінде іске асыру мүмкіндігі бар жобалық ұсыныстар басым болып табылады.
12. Жобалық ұсыныстар облыстық маңызы бар қала әкімдігінің интернет-ресурсына электрондық түрде "Халық қатысатын бюджет" бөліміне беріледі.
13. Автор кез келген сәтте өзінің жобалық ұсынысын қарастырудан ала алады.
14. Автор жобалық ұсынысқа шығыстардың шамаман алынған немесе нақты сметалық есебін, сондай-ақ жобаның суретін/эскизін/макетін/схемасын (оларды интернет-ресурстан пайдалануға болады) міндетті түрде қоса береді немесе автор жобалық ұсынысты берген сәтте интернет-ресурста жобаға эскиздерді және шығыстардың сметасын қамтитын үлгілік жобалық ұсыныстардың тізімінен жобалық ұсынысты іске асыруды таңдайды.
15. Беру кезінде бір жобалық ұсынысты іске асырудың шекті құны ағымдағы қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген он бес мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспауы тиіс.
4. Өтінімдерді іріктеу тәртібі
16. Жобалық ұсыныстарды қабылдау мерзімінің аяқталу қорытындысы бойынша келіп түскен жобалық ұсыныстарды Сараптамалық кеңес ағымдағы қаржы жылының 5 сәуіріне дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жобалардың қайталануының болмауына, оларды облыстық маңызы бар қала әкімдігінің іске асыру құзыреттілігінің болуы мәніне талдауды жүзеге асырады.
17. Жобалық ұсыныстарға жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша Сараптамалық кеңес екі жұмыс күні ішінде жобалық ұсыныстарды дауыс беруге жіберу хаттамасын жасайды және оны жасау аяқталған күні Сараптамалық кеңестің жұмыс органы интернет-ресурста орналастырады.
Рұқсат беру хаттамасында жобалық ұсыныстың атауы, оның құны, автордың ТАӘ көрсетіледі және жобалық ұсыныстың эскизі қоса беріледі.

18. Рабочий орган Экспертного совета размещает на интернет-ресурсе проектные предложения, указанные в протоколе допуска, для проведения голосования жителями города.
Голосование – процесс определения победителей, среди проектных предложений, путем голосования в электронном виде на интернет-ресурсе акимата города областного значения.
19. Не допускаются к голосованию проектные предложения, которые:
1) не являются целостными, а имеют фрагментарный характер (выполнение одного из элементов в будущем потребует реализации дополнительных элементов);
2) не соответствуют приоритетам развития города;
3) предусматривают реализацию предложений частного коммерческого характера;
4) имеют аналогичные реализованные проекты в составных частях города.
20. Голосование жителями города, достигшими совершеннолетия, осуществляется в срок до 24 апреля текущего финансового года.
Голосование осуществляется с применением электронной цифровой подписи.
21. По итогам окончания голосования акиматом города областного значения подводятся результаты голосования.
При этом, к реализации не допускаются проектные предложения, за которые проголосовало:
в областном центре – менее 50 жителей,
в городе областного значения – менее 10 жителей.
22. На основании результатов голосования Экспертный совет в срок не позднее 30 апреля текущего финансового года выносит соответствующее решение.
23. Результаты голосования и решение Экспертного совета подлежат опубликованию на интернет-ресурсе и в средствах массовой информации.
5. Реализация Проектных предложений и обнародование информации
24. На основании решения Экспертного совета акимат города областного значения в пределах своей компетенции приступает к реализации проектных предложений.
Финансирование проектных предложений бюджета народного участия осуществляется за счет средств соответствующего бюджета.
Бюджетные заявки по реализации проектных предложений формируются администраторами местных бюджетных программ в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
25. Информация о ходе реализации проектных предложений, а также итогах их реализации подлежат обязательному размещению на интернет-ресурсе ежеквартально, не позднее 10 числа месяца следующего за отчетным.
26. Акимат города областного значения обнародует информацию о реализации проектных предложений и использовании средств, связанных с их финансированием, на официальном интернет-ресурсе и в средствах массовой информации.
27. Представители общественности, средств массовой информации и жители вправе ознакомиться и осуществлять мониторинг за ходом реализации проектных предложений.

18. Сараптамалық кеңестің жұмыс органы рұқсат беру хаттамасында көрсетілген жобалық ұсыныстарды қала тұрғындарының дауыс беруін өткізу үшін интернет-ресурста орналастырады.
Дауыс беру – облыстық маңызы бар қала әкімдігінің интернет-ресурсында электронды түрде дауыс беру жолымен жобалық ұсыныстар арасында жеңімпаздарды анықтау процесі.
19. Бұл ретте:
1) тұтас емес, фрагменттік сипаты бар (элементтердің бірін орындау болашақта қосымша элементтерді іске асыруды талап етеді);
2) қаланың даму басымдықтарына сәйкес келмейтін;
3) жеке коммерциялық сипаттағы ұсыныстарды іске асыруды көздейтін;
4) қаланың құрамдас бөліктерінде осыған ұқсас іске асырылған жобалары бар жобалық ұсыныстар дауыс беруге жіберілмейді.
20. Кәмелетке толған қала тұрғындары ағымдағы қаржы жылының 24 сәуіріне дейін дауыс беруді жүзеге асырады.
Дауыс беру электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану арқылы жүзеге асырылады.
21. Дауыс беру аяқталғаннан кейін облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі дауыс беру нәтижелерін шығарады.
Бұл ретте:
облыс орталығында – кем дегенде 50 тұрғын,
облыстық маңызы бар қалада – кем дегенде 10 тұрғын дауыс берген жобалық ұсыныстар іске асыруға жіберілмейді.
22. Дауыс беру нәтижелерінің негізінде Сараптамалық кеңес ағымдағы қаржы жылының 30 сәуірінен кешіктірілмейтін мерзімде тиісті шешім шығарады.
23. Дауыс беру нәтижелері мен Сараптамалық кеңестің шешімі интернет-ресурста және бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға жатады.
5. Жобалық ұсыныстарды іске асыру және ақпаратты жариялау
24. Сараптамалық кеңестің шешімі негізінде облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі өз құзыреті шегінде жобалық ұсыныстарды іске асыруға кіріседі.
Халық қатысатын бюджеттің жобалық ұсыныстарын қаржыландыру тиісті бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Жобалық ұсыныстарды іске асыру жөніндегі бюджеттік өтінімдерді жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жасайды.
25. Жобалық ұсыныстарды іске асыру барысы туралы, сондай-ақ оларды іске асыру қорытындылары туралы ақпарат тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірілмей интернет-ресурста міндетті түрде орналастырылуға жатады.
26. Облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі ресми интернет-ресурста және бұқаралық ақпарат құралдарында жобалық ұсыныстарды іске асыру және оларды қаржыландыруға байланысты қаражатты пайдалану туралы ақпаратты орналастырды.
27. Жұртшылық, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері және тұрғындар жобалық ұсыныстардың іске асырылу барысымен танысуға және мониторингті жүзеге асыруға құқығы бар.

28. Акимы городов областного значения в ходе встречи с населением информируют их о реализуемых в рамках бюджета народного участия проектных предложениях.

28. Облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері халықпен кездесу барысында оларды халық қатысатын бюджет шеңберінде іске асырылатын жобалық ұсыныстар туралы хабардар етеді.