О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 января 2024 года № 3. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2024 года № 33917
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 64) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 64) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).";
подпункт 5) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"5) удельный вес медицинских услуг, по которым запланирована разработка или пересмотр тарифов, не ниже десяти процентов для многопрофильных субъектов здравоохранения и не ниже пятидесяти процентов для специализированных субъектов здравоохранения.
Субъект здравоохранения считается референтным при наличии не менее двух критериев, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.";

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 17 қаңтардағы № 3 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 18 қаңтарда № 33917 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 64) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 64) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК) және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібін айқындайды.";
9-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тарифтерді әзірлеу және қайта қарау жоспарланған медициналық көрсетілетін қызметтердің үлес салмағы көпбейінді денсаулық сақтау ұйымдары үшін он пайыздан төмен болмауы, ал мамандандырылған денсаулық сақтау субъектілері үшін елу пайыздан төмен болмауы.
Денсаулық сақтау субъектісі осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген кемінде екі өлшемшарт болған кезде референтті болып есептеледі.";

подпункт 6) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"6) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов)" согласно приложению 4 к настоящим Правилам;";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Рабочим органом осуществляется отбор копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов для обеспечения репрезентативности, по следующей формуле:
, где:
– стандартное отклонение;
– длительность пребывания каждого случая из генеральной совокупности;
– средняя длительность пребывания генеральной совокупности;
– количество случаев.
Формирование списка историй болезней осуществляется по пересматриваемому виду заболевания.
Предварительная выборка формируется из генеральной совокупности в каждом субъекте здравоохранения по следующим основным критериям:
1) круглосуточный тип стационара;
2) исключаются случаи с неуказанным или неопределенным полом;
3) койко-день любого случая лежит в пределах доверительного интервала ± 2, т.е. ± 95.5 % случаев.
Итоговая стратифицированная выборка для каждого кода МКБ-9 и МКБ-10 формируется из предварительной выборки и составляет 30-50 % этой выборки в каждом субъекте здравоохранения (не менее 30 и не более 120 случаев в год);
Для разработки и (или) пересмотра тарификатора предоставляются:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Калькуляция стоимости медицинских услуг" согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
Для разработки и (или) пересмотра МЭТ предоставляются:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
3) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения" согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
4) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов" согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
5) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги" согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
6) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Для разработки и (или) пересмотра тарифа за один койко-день предоставляется форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период" согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Для разработки и (или) пересмотра тарифа за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости предоставляется форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной плановый период" согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
Для разработки и (или) пересмотра тарифа на транспортные услуги медицинской авиации предоставляются ценовые предложения поставщиков, оказывающих авиационные транспортные услуги (не менее 3 ценовых предложений).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

13-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыс органы мынадай формула бойынша репрезентативтілікті қамтамасыз ету үшін шығарылған пациенттердің стационарлық науқастың медициналық карталарының көшірмелерін іріктеуді жүзеге асырады:
– стандарттық ауытқу;
– бас жиынтықтан әрбір жағдайдың болу ұзақтығы;
– бас жиынтықтың болуының орташа ұзақтығы;
– жағдайлар саны.
Аурулар тарихының тізімін қалыптастыру аурудың қайта қаралатын түрі бойынша жүзеге асырылады.
Алдын ала іріктеу әрбір денсаулық сақтау субъектісіндегі бас жиынтықтан мынадай өлшемшарттар бойынша қалыптастырылады:
1) тәуліктік стационар түрі;
2) жынысы көрсетілмеген немесе белгісіз жағдайлар алып тасталады;
3) кез келген жағдайдың төсек күні +2 сенімгерлік интервал шегінде болады, яғни + 95.5 % жағдай.
АХЖ-9 және АХЖ-10 әрбір коды үшін қорытынды стратификацияланған іріктеме алдын ала іріктеуден қалыптастырылады және әрбір денсаулық сақтау субъектісінде осы іріктеменің 30-50 %-ын құрайды (жылына кемінде 30 жағдай және 120 жағдайдан аспайды);
Тарификаторды әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "Медициналық көрсетілетін қызметтер құнының калькуляциясы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес "Жүкқұжаттар шығыстарын есептеуге арналған денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
МЭТ әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Медицина персоналының жалақысы бойынша шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
4) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес "Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
5) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
6) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Жүкқұжаттар шығыстарын есептеуге арналған денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
Тарифті әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін бір төсек-күні үшін осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес "Кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан ұсынылады.
Есептік орташа құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифті әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес "Қаржыландыру көлемі және кезекті жоспарлы кезеңге есептік орташа құны бойынша емделіп шығу жағдайларының саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан ұсынылады.
Медициналық авиацияның көлік қызметтеріне тарифті әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін авиациялық көлік қызметтерін көрсететін қызметтер берушілердің баға ұсыныстары (кемінде 3 баға ұсынысы) ұсынылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"21. Перед расчетом и моделированием тарифов рабочим органом выполняется анализ полученной информации на предмет соответствия стандартам организации оказания медицинской помощи и клиническим протоколам и соответствия предельным ценам на торговое наименование лекарственного средства или изделия медицинского назначения, или международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику изделия медицинского назначения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
При отсутствии предельных цен на лекарственные средства, изделия медицинского назначения и расходные материалы к изделиям медицинским назначения используются документы, обосновывающие применяемые цены (копии договоров или не менее трех прайс-листов по каждому лекарственному средству, изделию медицинского назначения и расходному материалу к изделиям медицинского назначения).";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Пилотное тестирование тарифов проводится в следующем порядке:
1) создание рабочей группы для обеспечения надлежащей реализации процедур пилотного тестирования тарифов;
2) разработка информационных систем здравоохранения субъектом информатизации;
3) ввод данных в информационные системы здравоохранения для проведения пилотного тестирования тарифов субъектами здравоохранения;
4) проведение анализа полученных данных из информационных систем здравоохранения рабочим органом;
5) формирование отчета рабочим органом по результатам пилотного тестирования тарифов.";
пункт 35-1 изложить в следующей редакции:
"35-1. При принятии уполномоченным органом решения о пересмотре действующих тарифов, связанным с уточнением республиканского бюджета с учетом девальвации, инфляции, а также покрытия расходов для оказания медицинских услуг или комплекса медицинских услуг, предусмотренные пунктом 4 Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, рабочим органом проводится пересмотр действующих тарифов.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Уполномоченный орган рассматривает заявление субъекта здравоохранения и уведомляет о принятом решении в сроки, установленные Кодексом Республики Казахстан "Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.";
приложения 1, 4, 10, 11, 12, 13, 15, 18, 19, 20 к Правилам формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, изложить согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 к настоящему приказу;

"21. Жұмыс органы тарифтерді есептеу және модельдеу алдында алынған ақпаратқа олардың медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына және клиникалық хаттамаларға сәйкестігі және ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде дәрілік заттың немесе медициналық мақсаттағы бұйымның саудалық атауына немесе дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық мақсаттағы бұйымның техникалық сипаттамасына арналған шекті бағаларына сәйкестігі нысанына талдау жасайды.
Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық мақсаттағы бұйымдардың шығыс материалдарына шекті бағалар болмаған кезде қолданылатын бағаларды негіздейтін құжаттар (шарттардың көшірмелері және (немесе) әрбір дәрілік зат, медициналық мақсаттағы бұйым және медициналық мақсаттағы бұйымдардың шығыс материалы бойынша кемінде үш прайс-парақ) пайдаланылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Тарифтерді пилоттық тестілеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) тарифтерді пилоттық тестілеу рәсімдерін тиісінше іске асыруды қамтамасыз ету үшін жұмыс тобын құру;
2) ақпараттандыру субъектілерінің денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін әзірлеуі;
3) денсаулық сақтау субъектілерінің тарифтерді пилоттық тестілеуді өткізу үшін деректерді денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелеріне енгізу;
4) жұмыс органының денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінен алынған деректерге талдауды жүргізу;
5) тарифтерді пилоттық тестілеу нәтижелері бойынша жұмыс органдарының есебін қалыптастыру.";
35-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35-1. Уәкілетті орган Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінің 4-тармағында көзделген девальвация, инфляция, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтер мен кешенді медициналық қызметтерді көрсету үшін шығыстарын өтеуді ескере отырып, республикалық бюджетті нақтылаумен байланысты қолданыстағы тарифтерді қайта қарау туралы шешім қабылдаған кезде жұмыс органы қолданыстағы тарифтерді қайта қарауды жүргізеді.".
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектінің өтінішін қарайды және "Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген мерзімде қабылданған шешім туралы хабарлайды.";
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 1, 4, 10, 11, 12, 13, 15, 18, 19, 20-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-қосымшаларға сәйкес жазылсын;

дополнить приложением 21 к Правилам формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, согласно приложению 11 к настоящему приказу;
в Методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной приложением 2 к указанному приказу:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Тарифы на медицинские услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС включают затраты, связанные с деятельностью по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС на:
1) оплату труда работников субъектов здравоохранения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс), Законом Республике Казахстан "О государственном имуществе", по нормативам, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", включая дополнительные денежные выплаты работниками повышение заработной платы медицинским работникам системы здравоохранения;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также обязательные профессиональные пенсионные взносы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании";
3) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и изделий медицинского назначения, расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и перечнями лекарственных средств и изделий медицинского назначения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, закупаемых у единого дистрибьютора на соответствующий год, также аптечек, специализированных лечебных продуктов;
4) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";

осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 21-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерге арналған тарифтер ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметке байланысты:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі), "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1193 қаулысымен белгіленген нормативтер бойынша, жұмыскерлерге қосымша ақшалай төлемдер және денсаулық сақтау жүйесінің медицина жұмыскерлерінің жалақысын арттыруды қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілері жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеу;
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әлеуметтік салықты қоса алғанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар және (немесе) жарналар;
3) клиникалық хаттамаларға және тиісті жылға арналған бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесіне сәйкес дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, шығыс материалдарын, сондай-ақ дәрі қобдишалар, арнайы емдік өнімдерді сатып алу (қамтамасыз ету);
4) "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 128 қаулысына сәйкес пациенттерді тамақтандыру және жұмсақ мүккәмалмен жарақтандыру;

5) повышение квалификации и переподготовку кадров согласно Трудовому кодексу;
6) оплату коммунальных услуг: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода;
7) прочие расходы, в том числе услуги связи, включая интернет согласно подпункту 44) статьи 1 Закона Республики Казахстан года "Об информатизации", командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения, приобретение (обеспечение) канцелярских и хозяйственных товаров, горюче-смазочных материалов, прочих товаров и услуг, включая обслуживание информационных систем, сервисное обслуживание медицинской техники, оплата банковских услуг;
8) обновление основных средств.
При формировании тарифов на медицинские услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС не включаются рентабельность и прибыль.
Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, осуществляется с периодичностью ежегодно в соответствии с Планом работ, утвержденным согласно подпункту 1 пункта 5 Правил.
Источниками информации при формировании тарифов являются формы, утвержденные Правилами, данные информационных систем здравоохранения и другие источники.
Тарифы на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утверждаются уполномоченным органом согласно подпункту 65) статьи 7 Кодекса.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет тарифов на медицинскую помощь в амбулаторных условиях осуществляется:
за оказание ПМСП, разукрупнение субъектов ПМСП для обеспечения доступности, неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов, медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, в соответствии с пунктами 6 – 16 настоящей Методики;
за оказание медицинских услуг в соответствии с пунктами 17 – 18 настоящей Методики;
за оказание услуг передвижным медицинским комплексом (далее – ПМК) в соответствии с пунктами 19 – 20 настоящей Методики.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Расчет гарантированного компонента КПН ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в РПН к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:
КПНгар.ПМСП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кэколог. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксельск. обл. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кобнов.ОС - 1), где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
КПНгар.ПМСП(рк) – средний гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПСМП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год без учета средств на оплату надбавки в зонах экологического бедствия, который определяется по формуле:
КПНгарПМСП(рк) = (VПМСП(рк) - Vскпн_рк - Vэкол_рк)/Чрк/m, где: VПМСП(рк) – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению;
VПМСП(рк) – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению;
Vскпн_рк – годовой объем выделенных средств из республиканского бюджета на СКПН по республике;
Vэкол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:

5) Еңбек кодексіне сәйкес кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау;
6) коммуналдық қызметтерге: жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға ақы төлеу;
7) өзге шығыстарды, оның ішінде "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 44) тармақшасына сәйкес интернетті қоса алғанда байланыс қызметтері, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, үй-жайды жалға алу, кеңсе және шаруашылық тауарларын, жанар-жағармай материалдарын, басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу (қамтамасыз ету), медициналық техникаға сервистік қызмет көрсету, банк қызметтеріне ақы төлеу;
8) негізгі құралдарды жаңарту шығындарын қамтиды.
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру кезінде рентабельділік және пайда қосылмайды.
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру Қағидалардың 5-тармағының 1-тармақшасына сәйкес бекітілген жұмыс жоспарына сәйкес жыл сайын кезеңділікпен жүзеге асырылады.
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ақпарат көздері Қағидалармен бекітілген нысандар, денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері және басқа да көздер болып табылады.
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді Кодекстің 7-бабының 65) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмекке тарифтерді есептеу:
осы Әдістеменің 6-16-тармақтарына сәйкес интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмектің, шақырулардың жеделдігінің 4-санатына қызмет көрсету үшін бекітілген халыққа қолжетімділікті, кезек күттірмейтін медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін МСАК көрсету, МСАК субъектілерін ірілендіру үшін;
осы Әдістеменің 17-18-тармақтарына сәйкес медициналық қызмет көрсеткені үшін;
осы Әдістеменің 19-20-тармақтарына сәйкес жылжымалы медициналық кешен (бұдан әрі – ЖМК) қызметтерін көрсеткені үшін жүзеге асырылады";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Айына МСАК субъектісіне БХТ-да тіркелген бекітілген бір адамға МСАК КЖН кепілдік берілген компонентінің есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНкеп.МСАК = КЖНбаз.МСАК х ЖЖТКМСАК + КЖНбаз.МСАК х (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К жылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (КНҚ. жаңарту – 1), мұндағы:
КЖНбаз.МСАК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға айына түзету коэффициенттерін ескерусіз айқындалған МСАК субъектілері үшін алдағы қаржы жылына арналған МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНкеп. МСАК (қр) – экологиялық апат аймақтарында үстемеақы төлеуге арналған қаражатты есепке алмағанда, алдағы қаржы жылына Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға арналған МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің орташа кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНкеп. МСАК (қр) = (VМСАК (қр) - Vжнык_қр - Vэкол_қр)/Сқр /m, мұндағы:
VМСАК (қр) – халыққа МСАК көрсету үшін Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Vжнык_қр – республика бойынша КЖНЫК-қа республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың жылдық көлемі;
Vэкол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын облыстар үшін экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – МСАК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖЖКҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

ПВКРК = (ПВКобл1 + ПВКобл2 + .. + ПВКобл i)/n, где
n – количество регионов
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = S (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/ Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы РПН по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.РК = (Кплотн.район.1 *Чрайон.1+ Кплотн.район.2* Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i* Чрайон.i) / n, где
n – количество регионов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

ЖЖКҚР = (ЖЖКобл 1 + ЖЖКобл 2 +.. + ЖЖКобл i) / n, мұндағы
n – өңірлер саны
ЖЖКобл - өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл = S (Собл k/n х ЖЖКМСАК (n))/ Собл, мұндағы:
Собл – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Собл k/n – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың k нөмірі n;
ЖЖКМСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.қр = (Kаудан тығыз. 1 * Саудан 1+ Каудан тығыз.2 * Саудан 2 + ... + Каудан тығыз.i * Саудан i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С х Кқр.тығыз. / Т аудан халқ., мұндағы:
С - республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының аудандар, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР - Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мына формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады
Тығыз.аудан халқ.=Саудан / Ѕаудан, мұндағы:
Саудан - халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 *Чобл.1+ Ксельск.обл.2* Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i* Чобл.i) / n, где
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1+0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.1 *Чрайон.1+ Котопит.район.2* Чрайон. 2 + … + Котопит.район.i* Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарым) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
КҚР ауыл - Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мына формула бойынша айқындалады:
Кауыл ҚР = (Кауыл обл. 1 *Собл.1 + Кауыл обл.2* Собл.2 + ... + Кауыл і* Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл. i = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл.і х ШҮауыл), мұндағы:
ШҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1-ге (бірлікке) тең.
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак
Vмсак - медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР - Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К жылытуҚР = (Кжылыту аудан.1 * Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 * Саудан 2 + ... + + Кжылыту аудан і * Саудан i) / n, мұндағы:
n - аудандар саны
Кжылыту аудан. - аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан=1 + Үжылытуаудан. х (К аудан –КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытуды жылдық көлеміне шығындардың үлесі;
Каудан. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа - Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Поправочный коэффициент обновления основных средств предусматривается субъектам здравоохранения для возмещения затрат на обновление медицинской техники и санитарного автотранспорта, который рассчитывается по следующей формуле:
Кобнов.ОС = (Vпмсп + Vобновл.ОС)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vобновл.ОС – годовой объем средств, предусмотренный на возмещение затрат на обновление основных средств и санитарного автотранспорта.";
пункт 8-2 изложить в следующей редакции:
"8-2. Подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП определяется на одного прикрепленного городского жителя (столицы, городов республиканского, областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц и осуществляется по формуле:
ПНразукруп.=Vразукруп./Чнас.для разукруп./m,где
ПНразукруп. - подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП;
Vразукруп. - плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП населению;
Чнас.для разукруп. – расчетная численность городского населения, прикрепленная в медицинских организациях ПМСП, подлежащих разукрупнению;
m - количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование разукрупнения организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП.
Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областных центров, обслуживающих городское население), превышающих 30 тыс. прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тыс. человек для обеспечения доступности ПМСП.
Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП, на одного прикрепленного жителя (столицы, городов республиканского, областных центров), к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц, осуществляется по формуле:
ПНразукруп.обл i = ПНразукруп. х Кпвк.гор. i + ПНразукруп. х (Кплотн.район i - 1) + ПНразукруп. х (Котопит.район i - 1) + ПНразукруп. х (Кэколог.обл i - 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район, где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

КҚР/орташа = (Каудан 1 +Каудан 2 + ...+Каудан i)/ n
n – ҚР аудандарының саны;
Негізгі құралдарды жаңартуды түзету коэффициенті медициналық техниканы және санитариялық автокөлікті жаңартуға шығындарды өтеу үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
КНҚ жаңарту = (Vмсак + VНҚ жаңарту)/ Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
VНҚ жаңарту – негізгі құралдарды және санитариялық автокөлікті жаңартуға арналған шығындарды өтеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.";
8-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-2. МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген бір қала тұрғынына (астанаға, республикалық, облыстық орталықтарға) айқындалады және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН ірілендіру=Vірілендіру / Схалқ.ірілендіру үшін/ m, мұндағы
ЖН ірілендіру - МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив;
V ірілендіру - Халыққа МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
С ірілендіру үшін халқ. - ірілендіруге жататын МСАК медициналық ұйымдарында бекітілген қала халқының есептесу саны;
m-МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын бөлуді қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.
Ірілендіру МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін бекітілген халық саны 10 мың адамға дейінгі жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен 30 мыңнан асатын бекітілген халық саны бар МСАК ұйымдарында (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және қала халқына қызмет көрсететін облыс орталықтарында) жүргізіледі.
Бір бекітілген тұрғынға (астана, республикалық, облыстық орталықтарының, қалалары) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге түзету коэффициенттері ескеріле отырып, айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне жан басына шаққандағы нормативтің есебі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНірілендіру обл.i = ЖНірілендіру х Кжтк.қала i + ЖНірілендіру х (Ктығыз.аудан i - 1) + ЖНірілендіру х (Кжылыту аудан i - 1) + ЖНірілендіру х (Кэколог.обл. i - 1), мұндағы:
Ктығыз.аудан - осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз.халқ аудан, мұндағы:
С - республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының санынан республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.қр - Қазақстан Республикасы бойынша орташа халық тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.қр =Сқр/Sқр, мұндағы
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр - ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз халқ.аудан - аудан, қала халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады.
Тығыз халқ.аудан = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан - халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан - ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті аудан, қала аумағының ауданы;

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. i = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
ПВКгор i – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКгор i = S (Чгор k/n х ПВКПМСП(n))/ Чгор, где:
Чгор – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чгор k/n – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице, к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5 (бір жарым) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.
Кжылыту аудан - аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Таудан – ТҚР/орта.)/ТҚР/орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылға тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындарының жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлемінің шығындарының үлесі;
Таудан - алдыңғы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қалалар және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. - Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылу маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орта. = (Таудан 1 + Таудан 2 + … + Таудан i)/n
n - ҚР аудандарының саны
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. i = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак
Vмсак- медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1 (бірлікке) тең.
ЖЖКқала і - өңір бойынша ауыл халқының медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жасына байланысты түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқала i = S (Сқала k/n х ЖЖКМСАК(n))/ Сқала, мұндағы:
Сқала – "БХТ" АЖ-да өңірдің тіркелген қала халқының саны;
Сқала к/n – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген қала халқының саны жыныстық жас тобына жататын халықтың k нөмірі n нөмірі;
ЖЖКМСАК(n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес n нөмірі жыныстық жас тобының жыныстық-жас түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны мен халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына МСАК көрсетуге қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.

Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областного и районного значения, обслуживающих городское население), превышающих 30 тыс. прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тыс. человек для обеспечения доступности ПМСП.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Расчет подушевого норматива на оказание неотложной помощи (далее – НП) на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.НП = ПНбаз.НПРК х ПВКНП + ПНбаз.НПРК х (Кплотн.район - 1) + ПНбаз.НПРК х (Котопит.район. - 1) + ПНбаз.НПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.НПРК х (Кэколог - 1) + ПНбаз.НПРК х (Кобновл.ОС - 1), где:
ПНбаз.НПРК – базовый подушевой норматив НП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз. НПРК = ПНсред.НПРК / (ПВКРК+ (Кплотн.РК - 1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК–1)), где:
ПНсред. НПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание НП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред НПРК = (V НПРК- Vэкол_рк)/ЧРК / m, где:
V НПРК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание НП населению;
Vэкол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
ЧРК – численность прикрепленного населения ко всем субъектам здравоохранения по оказанию НП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование НП.
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВКРК = (ПВКобл1 + ПВКобл2 + .. + ПВКобл i)/n, где
n – количество регионов
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = S (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/ Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы РПН по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ірілендіру бекітілген халық саны 10 мың адамға дейін жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен бекітілген халық саны 30 мыңнан асатын МСАК ұйымдарында (астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда, қала халқына қызмет көрсететін) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін жүргізіледі";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға кезек күттірмейтін көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативті (бұдан әрі – КК) есептеу кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНкепіл.КК = ЖНбаз.ҚРКК х ККЖЖТ + ЖНнбаз.ҚРКК х (К тығыздығы аудан - 1) + ЖНбаз. ҚРКК х (Кжылыту аудан - 1) + ЖНбаз.ҚРКК х (Кауыл обл. - 1) + ЖНбаз.ҚРКК х (К эколог - 1)+ ЖНбаз. ҚРКК х (Кнқ жаңарту -1), мұндағы:
ЖНбаз.ККҚР мынадай формула бойынша есептелетін, Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттері ескерілмей айқындалған, бір айға "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған КК базалық жан басына шаққандағы норматив:
ЖНбаз.ККҚР = ЖНорт.ККҚР / (ЖЖКҚР+ (Ктығыз.ҚР -1) + (КжылытуҚР-1) + (КауылҚР-1), мұндағы:
ЖНорт. ККҚР– алдағы қаржы жылына арналған Қазакстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға КК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорт. ККҚР = (VККҚР-VэкологҚР)/СҚР / m, мұндағы:
VККҚР- халыққа КК көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Vэкол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
СҚР – халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген елдің КК көрсету жөніндегі барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – КК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
ЖЖКҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКҚР = (ЖЖКобл. 1 + ЖЖКобл. 2 + .. + ЖЖКобл. i)/ n, мұндағы:
n - өңірлер саны
ЖЖКобл - өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл = S (Собл. k/n х ЖЖКмсак(n))/ Собл., мұндағы:
Собл – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл k/n – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың k нөмірі n;
ЖЖКМСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша БХТ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады, олар алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Ктығыз.ҚР- Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Котопит.РК = (Котопит.район.1 *Чрайон.1+ Котопит.район.2* Чрайон.2 + … + Котопит.район.i* Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК.
Поправочный коэффициент обновления основных средств предусматривается субъектам здравоохранения для возмещения затрат на обновление медицинской техники и санитарного автотранспорта, который рассчитывается по следующей формуле:
Кобнов.ОС = (Vпмсп + Vобновл.ОС)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vобновл.ОС – годовой объем средств, предусмотренный на возмещение затрат на обновление основных средств и санитарного автотранспорта.
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Подушевой норматив на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, включает:
1) медицинскую помощь, предусмотренную подпунктами 2)-10) пункта 2 статьи 91 Кодекса;
2) обеспечение лекарственных средств и медицинских изделий и расходных материалов.
3) исключить.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Расчет базового подушевого норматива на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника (далее – ШМ), закрепленного к субъекту ПМСП на основании приказа руководителя управления здравоохранения, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМРК =VШМРК / Чшк / m, где:
ПНШМРК– базовый подушевой норматив на оказание ШМ на одного школьника в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год;
VШМРК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ШМ;
Чшк – численность прикрепленных школьников ко всем субъектам здравоохранения по оказанию ШМ в Республике Казахстан, закрепленных к субъекту ПМСП на основании приказов руководителя управления здравоохранения, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ШМ.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

К жылытуҚР = (Кжылыту аудан 1 * Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 * Саудан 2 + ... + + Кжылыту аудан і * Саудан i) / n, мұндағы:
n - аудандар саны
Кжылыту аудан. - аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан=1 + Үжылыту аудан х (К аудан –КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытуды жылдық көлеміне шығындардың үлесі;
Каудан. - алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа - Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 +Каудан 2 + ...+Каудан i)/ n
n – ҚР аудандарының саны;
Негізгі құралдарды жаңартуды түзету коэффициенті медициналық техниканы және санитариялық автокөлікті жаңартуға шығындарды өтеу үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
КНҚ жаңарту = (Vмсак + VНҚ жаңарту)/ Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
VНҚ жаңарту – негізгі құралдарды және санитариялық автокөлікті жаңартуға арналған шығындарды өтеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативке:
1) Кодекстің 91-бабы 2-тармақ 2)-10) тармақшаларда көзделген медициналық көмек;
2) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды және шығыс материалдарын қамтамасыз ету;
3) алып тасталсын.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығы негізінде МСАК субъектісіне бекітілген оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына (мектеп оқушыларына) медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы базалық нормативтің (бұдан әрі - ММ) есебі бір айға мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНММ(ҚР) - VҚРММ / Соқушы/ m, мұндағы:
ЖНММ(ҚР) – алдағы қаржы жылына Қазақстан Республикасы бойынша бір айға бір оқушыға ММ көрсетуге арналған жан басына шаққандағы базалық норматив;
VММ (ҚР) – ММ көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Соқушы – қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрықтары негізінде МСАК субъектісіне бекітілген, Қазақстан Республикасында ММ көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне тіркелген оқушылардың саны;
m – ММ қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника, закрепленного к субъекту ПМСП на основании приказа руководителя управления здравоохранения, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМ = ПНШМРК х Кплотн.район + ПНШМРК х (Котопит.район - 1) + ПНШМРК х (Кэколог. - 1) + ПНШМРК х (Ксельск. - 1) + ПНШМРК х (Кобновл.ОС. - 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;
При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

"12. Денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығының негізінде бір айға МСАК субъектісіне бір бекітілген оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған түзету коэффициенттері ескерілген жан басына шаққандағы нормативтің есебі, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНММ = ЖНММ(ҚР) х Ктығыз.аудан + ЖНММ(ҚР) х (Кжылыту аудан - 1) + ЖНММ (ҚР) х (Кэколог. - 1)+ ЖНММ (ҚР) х(Кжаңар.НҚ - 1) мұндағы:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С х Тығыз.ҚР/ Тығыз аудан халық, мұндағы:
С - республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының санынан республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың тығыздығы орташа, ол формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/ Sқр, мұндағы:
СҚР – халықтың еркін бекітілу науқаны нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ"АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
SҚР - ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан - аудан немесе қаладағы халықтың тығыздығы мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тығыз.аудан = Саудан/S аудан, мұндағы:
Саудан - халықты тегін тіркеу науқаны нәтижелері бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының МСАК субъектілеріне тіркелген халық саны немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын ай күніндегі жағдай бойынша;
S аудан - ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті аудан немесе қала аумағының ауданы;
Егер аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екі)ден жоғары болып есептелсе, онда тығыздық коэффициенті 2-ге тең болады.
Моноқалалар мен шағын қалалардағы халыққа қызмет көрсететін медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5 (бір жарым) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бір) тең.
Кжылыту аудан – Қазақстан Республикасы аудан, қала үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Каудан – КҚР / орташа) / КҚР / орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Ү жылыту – амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері деректерінің негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын ауданнын, қаланын (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚРорташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1+0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется к субъектам села.
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол. ) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Поправочный коэффициент обновления основных средств предусматривается субъектам здравоохранения для возмещения затрат на обновление медицинской техники и санитарного автотранспорта, который рассчитывается по следующей формуле:
Кобнов.ОС = (Vпмсп + Vобновл.ОС)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vобновл.ОС – годовой объем средств, предусмотренный на возмещение затрат на обновление основных средств и санитарного автотранспорта.";
пункт 12-1 исключить;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях в рамках ГОБМП за один пролеченный случай по МЭТ (республиканских субъектов здравоохранения), осуществляется по следующей формуле:

КҚРорташа = (Каудан1 + Каудан2 + ... + Каудан і) /n
n – ҚР өңір саны
Кобл.ауыл – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл.ауыл i = 1 + 0,25 х (Сауыл і / Собл.і х ШҮауыл), мұндағы:
ШҮауыл – ауылдың субъектілердің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі лауазымдық жалақысы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындардың үлесі;
Собл – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халық саны (бұдан әрі - ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін берілетін жәрдемақыларды есепке алу коэффициенті тек қана ауыл халқының санына қолданылады, қала тұрғындары үшін коэффициент 1 (бір) тең.
Ауылдық елді мекендерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл субъектілеріне қолданылады.
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірі азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптасатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы.
Негізгі құралдарды жаңартудың түзеті коэффициенті денсаулық сақтау субъектілеріне медициналық техниканы және санитарлық автокөлікті жаңартуға арналған шығындарды өтеу үшін көздейді, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Кнқ жаңарту = (Vмсак+ Vнқ жаңарту)/ Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көме көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vнқ жаңарту – негізгі құралдарды және санитарлық автокөлікті жаңартуға арналған шығындарды өтеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.";
12-1 – тармақ алып тасталсын;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. ТМККК шеңберінде стационарлық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін (республикалық денсаулық сақтау субъектілері) тариф есебі МЭТ бойынша бір емделген жағдай үшін мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

ТМЭТ = РсМЭТ * K1 + РсМЭТ * (K2-1) +…+ РсМЭТ * (Kn-1) + Рсмэт * (ПК_академ -1)+ Рсмэт * (ПК_ник -1)+ Рсмэт * (k_омп -1), где:
ТМЭТ – тариф для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях в рамках ГОБМП за один пролеченный случай по МЭТ;
РсМЭТ – расчетная стоимость за один пролеченный случай по МЭТ для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по следующей формуле:
РсМЭТ =Рпрямые+Рнакладные, где:
Рпрямые – сумма прямых затрат на пролеченный случай согласно клиническим протоколам, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, рассчитанную по среднемесячной заработной плате отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации, и подпунктами 3) и 4) пункта 4 настоящей Методики, осуществляется по следующей формуле:
Рпрямые = Рзп + Рн + Рпит + Рлс/имн/мед.услуги, где:
Рзп – расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
Pн – расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по одному случаю;
Рпит – расходы по питанию на пролеченный случай;
Рлс/имн/ мед. услуги – расходы по ЛС и МИ и медицинские услуги на пролеченный случай.
Рнакладные – сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, и подпунктами 5), 6), 7) пункта 4 настоящей Методики, осуществляется по следующей формуле:
Pнакладные=ЗПс ×kнакладные, где:
ЗПс – сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников, оказывающих лечение согласно подпунктам 1 и 2 пункта 4 настоящей Методики.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Pнакладные_мо / ЗПмо, где:
Pнакладные_мо – средняя сумма накладных расходов по субъектам здравоохранения;
ЗПмо – средняя сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения.

МЭТт = Ес.МЭТ * K1 + Ес.МЭТ * (K2-1) +…+ Ес.МЭТ * (Kn-1)+ Ес.МЭТ * (К_академ -1) + Ес.МЭТ * (К_ғитк -1) + Ес.МЭТ * (k _ұәк -1), мұнда:
МЭТт – МЭТ бойынша емделген бір жағдай үшін ТМККК шеңберінде стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін тариф;
Ес.МЭТ – түзету коэффиценті есепке алынбай есептелген онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейін балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін МЭТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін есептік құны, мынадай формула бойынша анықталады:
Ес.МЭТ = Ес.тікелей + Ес. жүкқұжат, мұндағы:
Ес.тікелей – ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы бойынша есептелген медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеуге осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген шығындарды қамтитын және осы Әдістеменің 4-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген клиникалық хаттамаларға сәйкес емделіп шығу жағдайына тікелей шығындардың сомасы мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ес.тікелей = Ес.жа + Ес.салық + Ес.тамақ. + Ес.дз/ммб/мед. қызметтер, мұндағы:
Ес.жа – бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина жұмыскерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Ес.салық – бір жағдай бойынша салық және бюджеттке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Ес.тамақ. – емделген жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Ес.дз/ммб/мед. қызметтер – емделіп шығу жағдайына ДЗ мен МБ шығыстар және медициналық көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар.
Ес.жүкқұжат – медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілері жұмыскерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және осы Әдістеменің 4-тармағының 5) - 7) тармақшаларында көзделген шығыстарды қамтитын емделіп шығу жағдайы бойынша жанама шығыстардың сомасы, мынадай формула бойынша есептеледі:
Ес.жүкқұжат = ЖАс * kжүкқұжат, мұндағы:
ЖАс – осы Әдістеменің 4-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес ем көрсететін негізгі медицина жұмыскерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың сомасы.
kжүкқұжат –жүкқұжат шығыстарының коэффициенті, мынадай формула бойынша айқындалады:
kжүкқұжат = Ес.жүкқұжат_мұ / ЖАмұ, мұндағы:
Ес.жүкқұжат_мұ – денсаулық сақтау субъектілері бойынша жүкқұжат шығыстарының орташа сомасы;
ЖАмұ – денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина жұмыскерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа сомасы.

K1, K2, … Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
k_омп- коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
ПК_ник – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения.
ПК_академ – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Прямые расходы на пролеченный случай рассчитываются по следующей формуле:
Рпр = Рзп + Рн + Рпит + Рлс/имн + Русл , где:
Рзп – расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
Pн – расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по одному случаю;
Рпит – расходы по питанию на пролеченный случай;
Рлс/имн – расходы по ЛС и ИМН на пролеченный случай;
Русл –расходы на медицинские услуги на пролеченный случай.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Тариф за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях, определяется по следующей формуле:
Ткзг = БСкзг х КЗкзг i + БСкзг х КЗкзг i х (Kn1-1) + БСкзг х КЗкзг i х (Kn2-1) +… + БСкзг х КЗкзг i х (Knn-1) + БС*(ПКакадем-1)+ БС*(ПКник-1)+ БС*(К_омп-1), где:
Ткзг – тариф за один пролеченный случай по КЗГ;
i – вид или группа КЗГ;
БСкзг – стоимость базовой ставки по КЗГ;
КЗкзг i – коэффициент затратоемкости определенного вида (i) КЗГ;
Kn1, Kn2, …, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i) /n
n– количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:

K1, K2,… Kn – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттерге сәйкес ауылдық жердегі жұмысы, экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданылатын түзету коэффициенттері.
k_ұәк - өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
ҚК_ғитк - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент.
ҚКакадем - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Ес.тікелей = Ес.жа + Ес.салық + Ес.тамақ. + Ес.дз/ммб, + Ес.қызметтер, мұндағы:
Ес.жа – бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина жұмыскерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Ес.салық – бір жағдай бойынша бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Ес.тамақ – бір жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Ес.дз/ммб – бір жағдайға арналған ДЗ және ММБ бойынша шығыстар.
Ес.қызметтер – бір жағдайға арналған медициналық көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайына тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Ткшт = БМкшт * ШСКкшт i + БМкшт * ШСКкшт i * (Kn1-1) + БМкшт х ШСКкшт i * (Kn2-1) +... + БМкшт * ШСКкшт i * (Knn-1) + БМкшт * (ТК_академ -1)+ БМкшт * (ПК _ғитк -1)+ БМкшт * (К_ұәк -1), мұндағы:
Ткшт - КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайының тарифі;
i - КШТ-ның түрі немесе тобы;
БМкшт – КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны;
ШКкшт i – КШТ-ның белгілі бір (і) түрінің шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Kn1, Kn2, Knn - түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерде жұмыс істегені үшін коэффициент, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да коэффициенттер).
КҚР ауыл. – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚР ауыл = (Кауыл обл. 1 + Кауыл обл. 2 + … + Кауыл обл. i)/СҚР/n
n – өңірлер саны;
Кауыл обл - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело / Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (VСМП + Vэкол.) / VСМП
VСМП – объем финансирования на очередной плановый период для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
k_омп- коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
ПК_ник – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения.
ПК_академ – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики.
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Кауыл обл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұндағы:
ШҮауыл - ауыл субъектілеріне ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Собл. – "БХТ" АЖ-да өңірдің бекітілген халық саны;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген ауыл субъектілеріне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектілеріне бекітілген халық саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. = (VММК+ Vэкол.)/ VММК, мұндағы:
VММК – стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
k_ұәк - өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
ҚК_ғитк - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент.
ҚК_академ - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын, білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент.
Кжылыту аудан – аудан, қала (соның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалаларды және астананы қоса алғанда) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту x (Каудан - КҚР/орташа)/ КҚР/орта, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан, қала бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылғы жылыту маусымының ұзақтығын тиісті облыста немесе қалада стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына қаржыландыру көлемін есептеуге пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалатын аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мына формуламен айқындалады:

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Фактические затраты на пролеченный случай определяются по следующей формуле:
Фз = Рпациент + Рмо, где:
Фз – фактические затраты на пролеченный случай;
Рпациент – фактические затраты на одного пациента представляют собой сумму расходов, направленных на диагностику и лечение пациента (лекарственные средства и изделия медицинского назначения, медицинские услуги);
Рмо – фактические затраты субъекта здравоохранения на одного пациента, рассчитанные методом ступенчатого отнесения затрат, определяются по следующей формуле:
Рмо = Ск/дсрарифм х СДПБ, где:
Ск/дсрарифм – среднеарифметическая стоимость койко-дня соответствующих отделений;
Ск/дсрарифм= (С1+С2+…+Сn) /n, где:
С1, С2, Сn – фактическая стоимость отделений субъектов здравоохранения,
n – количество соответствующих отделений субъектов здравоохранения,
СДПБ – средняя длительность пребывания больного в соответствующих отделениях.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Расчет тарифа на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, осуществляется по формуле:
Твич = РсВИЧ * K1 + РсВИЧ * (K2-1) +…+ РсВИЧ * (Kn-1), где:
Твич – тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, в месяц;
РсВИЧ – расчетная стоимость на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по формуле, где:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистической информации;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов.
K1, K2, …, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Расчет тарифа на одно лицо из ключевой группы населения в дружественных кабинетах субъекта здравоохранения, оказывающего медико-социальную помощь лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, осуществляется по формуле:

КҚР /орташа = (Каудан 1 + К аудан 2 + … + К аудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы өңірлерінің саны";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Емделіп шығу жағдайына арналған нақты шығындар мынадай формула бойынша айқындалады:
Ншығын. = Ес.пациент + Ес.мұ, мұндағы:
Ншығын – бір емделіп шығу жағдайының құны;
Ес.пациент – бір пациентке нақты шығындар пациентті диагностикалауға және емдеуге бағытталған шығыстар сомасын білдіреді (дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар, медициналық көрсетілетін қызметтер);
Ес.мұ – шығындарды сатылы жатқызу әдісімен есептелген бір пациентке арналған медициналық ұйымның нақты шығындары мынадай формула бойынша айқындалады:
Ес.мұ = Ст-к.орт.арифм. * НОБҰ, мұндағы:
Ст-к.орт.арифм. – тиісті бөлімшелердегі төсек-күнінің орташа арифметикалық құны:
Ст-к.орт.арифм.= (С1+С2+…+Сn)/n, мұндағы:
С1, С2, Сn – денсаулық сақтау субъектілері бөлімшелерінің нақты құны,
n – денсаулық сақтау субъекттілерінің тиісті бөлімшелерінің саны,
НОБҰ – науқастың тиісті бөлімшелерде орташа болу ұзақтығы;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады::
ТАИТВ = ЕсАИТВ * K1 + Ес.АИТВ * (K2-1) +…+ Ес.АИТВ * (Kn-1), мұндағы:
ТАИТВ – айына АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф;
Ес.АИТВ-түзету коэффициенттерін есепке алмағанда, АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған есеп тарифі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады, мұндағы:
Сі – тікелей және жүкқұжат шығыстарын айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық көрсетілетін қызметтің құны;
і – медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық көрсетілетін қызметтің түрі;
q – ресми статистикалық ақпарат деректері ескеріле отырып, есептелген медициналық көрсетілетін қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M – медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамалар ескеріле отырып, есептелген медициналық қызметті пайдалану еселігі.
K1, K2,… Kn – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін, жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттер үшін медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданылатын түзету коэффициенттері";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің достық кабинеттерінде халықтың негізгі тобынан бір адамға тарифті есептеу, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:

Ткгн = РсКГН * K1 + РсКГН * (K2-1) +…+ РсКГН * (Kn-1), где:
Ткгн – тариф на одно лицо из ключевой группы населения в дружественных кабинетах;
РсКГН – расчетная стоимость на одно лицо из ключевой группы населения в дружественных кабинетах без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по формуле, где:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистической информации;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов;
K1, K2, …, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Расчет подушевого норматива на оказание СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения, оказывающему СП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.СП = (ПНбаз.СПРК х ПВКСП + ПНбаз.СПРК х (Кплотн.регион. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Кобновл.ОС - 1) + ПНбаз.СПРК х (Кэколог - 1)) хКрегион, где:
ПНбаз.СПРК – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле: ПНбаз. СПРК = ПНсред. СПРК / (ПВКРК + (Кплот.регионРК – 1) + (Котопит.РК – 1) + (Ксельск.РК – 1) + (КэкологРК – 1)), где:
ПНсред. СПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание СП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред СПРК = VСП_рк/Чрк / m, где:
VСП рк – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание СП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем организациям по оказанию СП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП.
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:

Тхнт = ЕТхтн * K1 + ЕТхтн * (K2-1) +…+ ЕТхтн * (Kn-1), мұндағы:
Тхнт – достық кабинеттеріндегі халықтың негізгі тобының бір тұлғасына арналған тариф;
Ес.хнт - түзету коэффициенттері ескерілмеген, достық кабинеттеріндегі халықтың негізгі тобынан бір адамға арналған есептеу тарифі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады, мұндағы:
Сі - тікелей және жүкқұжат шығыстарын айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық көрсетілетін қызметтің құны;
і -медициналық көрсетілетін қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық қызметтің түрі;
q – ресми статистикалық ақпарат деректері ескеріле отырып, есептелген медициналық көрсетілетін қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамаларды ескере отырып есептелген медициналық көрсетілетін қызметті пайдалану еселігі.
K1, K2,… Kn – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін, жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттер үшін медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданылатын түзету коэффициенттері";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Айына ЖК көрсететін денсаулық сақтау субъектісін "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға ЖК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің есебі, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНкеп.ЖК = (ЖНбаз.ЖКҚР х ЖТКЖК + ЖНкеп.ЖКҚР х (Көңір.тығыз - 1) + ЖНбаз.ЖКҚР х (Кобл.жылыту - 1) + ЖНбаз.ЖКҚР х (Кобл.ауыл - 1) + ЖНбаз.ЖКҚР x (Кжаңар.НҚ-1) + ЖНбаз.ЖКҚР х (Кэколог - 1)) х *Кауыл, мұндағы:
ЖНбаз.ЖКҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін есепке алмағанда айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған ЖК базалық жан басына шаққандағы нормативі мынадай формула бойынша есептеледі, мұндағы:
ЖНбаз.ЖКҚР = ЖНорташаЖК(ҚР)/ (ЖТКҚР+ (К ҚРөңір.тығыз-1) + (КжылытуҚР-1) + (КауылҚР-1) + (КэкологҚР-1)), мұндағы:
ЖНорташаЖК(ҚР) - алдағы қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға шаққанда ЖК көрсетуге шаққанда жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорташаЖКҚР = VЖК_ҚР/СҚР / m, мұндағы:
VЖКҚР - халыққа ЖК көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
СҚР – халықты еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген елдің ЖК көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – ЖК-ны қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлар саны.
ЖЖКҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формуламен анықталады:

ПВКРК = (ПВКобл1 + ПВКобл2 + .. + ПВКобл i)/ n
n – количество регионов
ПВКобл – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл = S (Чобл k/n х ПВКПМСП(n))/ Чобл, где:
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту СП, определяется на основе данных по населению из базы РПН по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание СП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.РК – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.РК = (Кплотн.обл.1 *Чобл.1+ Кплотн.обл.2* Чобл. 2 + … + Кплотн.обл.i* Чобл.i) / n
n - количество регионов
Кплотн.обл – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.обл = 1 + В х Плотн.РК/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения и столицы от численности населения областей, городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.обл. – плотность населения в области, которая определяется по формуле.
Пнас.обл.=Чобл/Sобл, где
Чобл – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП области, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sобл – площадь территории области согласно данным официальной статистической информации;
Для субъектов СП городов республиканского значения, столицы коэффициент плотности населения равен 1 (единице).

ЖЖКҚР = (ЖЖКобл1 + ЖЖКобл2 + .. + ЖЖКобл i)/ n
n – өңірлер саны
ЖЖКобл – өңір бойынша халықтың медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл = S (Собл k/n х ЖЖКМСАК(n))/ Собл, мұндағы:
Собл – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл k/n – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық санының жыныстық-жас тобына n жататын халықтың к нөмірі;
ЖЖКМСАК(n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес n нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті.
ЖК денсаулық сақтау субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған ЖК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күнгі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ базасындағы халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.ҚР - Қазақстан Республикасы халқының тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КтығызҚР = (Ктығыз.обл.1 *Собл.1+ Ктығыз.обл.2 *Собл.2+ … + Ктығыз.обл. і *Собл.і) / n
n – өңірлер саны
Ктығыз.обл – осы облыс бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.обл = 1 + С х Тығыз.ҚР /Тығыз.халқ.обл., мұндағы:
С - республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының санынан республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚР тығыз. =Сқр/Sқр, мұндағы:
Сқр –халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне тіркелген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.обл.халқы – формула бойынша анықталатын облыс халқының тығыздығы.
Тығыз.обл.халқы =Собл/Sобл, мұндағы:
Собл – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген облыстың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sобл – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес облыс аумағының ауданы;
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ЖК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.

При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 *Чобл.1+ Ксельск.обл.2* Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i* Чобл.i) / n
n - количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1+0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения, оказывающих СП и медицинскую помощь с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемую санитарным автотранспортом, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.1 *Чрайон.1+ Котопит.район.2* Чрайон.2 + … + Котопит.район.i* Чрайон.i) / n
n - количество районов
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
КэкологРК=(Кэколог1 + Кэколог2 +…+ Кэкологi)/n
n – количество регионов РК
Кэколог. = (Vсп + Vэкол.) / Vсп
Vсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего скорую медицинскую помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Крегион – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов здравоохранения в городах республиканского значения и столице.
Поправочный коэффициент обновления основных средств предусматривается субъектам здравоохранения для возмещения затрат на обновление медицинской техники и санитарного автотранспорта, который рассчитывается по следующей формуле:
Кобнов.ОС = (Vсп+ Vобновл.ОС)/ Vсп
Vсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего скорую медицинскую помощь;
Vобновл.ОС – годовой объем средств, предусмотренный на возмещение затрат на обновление основных средств и санитарного автотранспорта.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:

Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2 (екі) болады.
КауылҚР – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл ҚР = (Кауыл обл. 1 х Собл1 + Кауыл обл. 2 х Собл. 2 + … + Кауыл обл. i х Собл. і)/ n
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл.і = 1+0,25 х (Сауыл і / Собл.і х ШҮауыл), мұндағы:
ШҮауыл - ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, ЖК көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл – облыс бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халық саны.
Қала және ауыл халқына білікті мамандар тартыла отырып, санитариялық автокөлік көрсететін ЖК және медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1 (бірлік) тең.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
К жылытуҚР = (Кжылыту аудан 1. * Саудан 1+ Кжылыту аудан 2.* С аудан 2+ … + Кжылыту аудан і * С аудан і) / n
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Каудан - КҚР/орташа)/ КҚР/орташа, мұндағы:
Каудан жылыту– аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан. – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қалалар және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + … +Каудан i)/n
n – ҚР өңірлер саны
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
КэкологҚР=(Кэколог1 + Кэколог2 +…+ Кэкологi)/n
n – ҚР өңірлер саны
Кэколог. = (Vжк + Vэкол.) / Vжж
Vжк – жедел медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Көңір - тарифті түзету және агломерациямен байланысты республикалық маңызы бар қалалар мен астанада денсаулық сақтау субъектілерінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті.
Негізгі құралдарды жаңартудың түзету коэффициенті денсаулық сақтау субъектілеріне медициналық техника мен санитариялық автокөлікті жаңартуға шығындарды өтеу үшін көзделеді, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Кжаңар.НҚ = (V жк+ V жаңар.НҚ)/ V жк
Vжк-жедел медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vжаңар.ҚК-негізгі құралдар мен санитариялық автокөлікті жаңарту шығындарын өтеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"55. Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц и состоит из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население, СКПН, объема средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению медицинской помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население в месяц для субъектов села осуществляется по формуле:
КПНсело = КПНгар.село + Sскпн, где:
КПНсело – комплексный подушевой норматив на сельское население на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц;
Sскпн – сумма СКПН на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц;
КПНгар.село – гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население, в рамках ГОБМП, на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту села, в месяц, который рассчитывается по формуле:
КПНгар.село = КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз. ПМСП х (Кплотн.район – 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.район. – 1) + КПНбаз. ПМСП х (Ксельск.обл – 1)+ КПНбаз.ПМСП х(Кэкол. – 1) + Vсп/сзт_село/ Чсело/m, где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, который рассчитывается по формуле согласно пункту 8 настоящей Методики;
ПВКсело – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКсело = S (Чсело k/n х ПВКПМСП(n))/ Чсело, где:
Чсело– численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело k/n – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета гарантированного компонента комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району, который определяется по формуле:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

"55. Ауыл халқына кешенді жан басына шаққандағы норматив МСАК көрсететін ауыл денсаулық сақтау субъектілері үшін айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл халқына есептеуден айқындалады және ол ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінен, ЖНЫК стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда бекітілген ауыл халқына медициналық көмек көрсетуге арналған ауыл субъектісі үшін қаражат көлемі";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Ауыл субъектілері үшін айына ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеу мынадай формулада жүзеге асырылады:
КЖНауыл = КЖНкепіл.ауыл + SЖНЫК, мұндағы:
КЖНауыл – "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив айына;
SКЖН – айына ауыл субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға ЖНЫК сомасы;
КЖН кеп.ауыл – ТМККК шенберінде ауыл субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір аламға ацына ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
КЖНкеп.ауыл = КЖНбаз.мсак х ЖТКауыл+ КЖНбаз.мсак. х (Каудан тығыз -1) + КЖНбаз.мсак х (Каудан жылыту-1) + КЖНбаз.мсак х (Кобл.ауыл -1)+ КЖНбаз.мсак х(Кэкол. - 1) + Vжк/сат_ауыл/ Сауыл/m, мұнда:
КЖНбаз.мсак - осы Әдістеменің 8-тармағына сәйкес формула бойынша есептелетін түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖТКауыл – өңір бойынша ауыл МСАК-ты тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКауыл = S (Сауыл k/n х ЖТКмсак(n))/ Сауыл, мұндағы:
Сауыл – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің ауыл халқының саны;
Сауыл k/n – "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың k нөмірі, өңірдің бекітілген ауыл халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың n нөмірі;
ЖТКмсак(n) - МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентін есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес жыныстық-жастық тобының жыныстық-жастық түзету коэффициенті нөмірі n;
МСАК субъектісін бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.аудан-осы аудан бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Ктығыз.аудан = 1 + С * Тығыз.ҚР/Тығыз.аудан халық, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығынан, республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = СҚР /SҚР, мұндағы:
СҚР – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
SҚР – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқы – формула бойынша анықталатын аудандағы, қаладағы халық тығыздығы
Тығыз.аудан халқы=Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан –халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген тиісті ауданның, қаланың МСАК-тың барлық субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + V экол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях на предстоящий финансовый год;
ПСсп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется по формуле:
ПСсп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПСсп/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
ПСсзт/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта села.".

Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2 (екі)болады.
Каудан жылыту– аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан жылыту = 1 + Үжылыту х (Кауд - КҚР/орташа)/КҚР/орташа, мұндағы:
Каудан жылыту– аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдағы жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (Республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i)/n
n – ҚР аудандарының саны
Кобл.ауыл - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл.ауыл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. * Үауыл), мұндағы:
Үауыл - ауыл денсаулық сақтау субъектілердің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген МСАК көрсететін ауыл денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі - ауыл денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак, мұндағы:
Vмсак - медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Vжк/Сак_ауыл - ауыл денсаулық сақтау субъектісі үшін тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vжк/Сак_ауыл = Vжк/Сак_ауыл/обл / ЕЖжк/сак_ауыл/обл. х ЕЖжк/сак_ауыл, мұндағы:
Vжк/Сак_ауыл/обл - алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған облыс бойынша қаражаттың жылдық көлемі;
ЕЖ ск/сак_ауыл/обл – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына облыс бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол ауылдың барлық субъектілері бойынша емделіп шығу жағдайларының сомасы ретінде айқындалады (ЕЖжк/сак_ауыл/обл):
ЕЖжк/сак_ауыл/обл – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына ауылдық денсаулық сақтау субъектісі бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖжк/сак_ауыл/обл = ЕЖжк/ауыл+ ЕЖжк/ауыл х % МКӨТҚ /ауыл + ӨҚ сак/ауыл + ЕЖсак/ауыл х % МКӨТҚ сак/ауыл, мұндағы:
ЕЖжк/ауыл - бекітілген ауыл халқы арасында стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл денсаулық сақтау субъектісінің алдағы жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
ЕЖсак/ауыл - бекітілген ауыл халқы арасында стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауылдық денсаулық сақтау субъектісінің алдыңғы жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
% /ауыл, % МКӨТҚ сак/ауыл - алдағы қаржы жылына жоспарланған, тиісінше стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің өсу немесе төмендеу қарқыны, пайыздық мәнде;
m - ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлардың саны".

2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2024 года, и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу 1
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 1
К Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Информация по прямым фактическим затратам на один пролеченный случай*
Индекс: 1-ПФЗ
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование региона
Код по КАТО
Наименование субъекта здравоохранения
ИИН пациента
№ истории болезни
Дата госпитализации
Дата выписки
Наименование отделения выписки
Наименование подразделения (клиническое отделение, операционный блок, ОАРИТ)
Код основного диагноза (МКБ-10)
Операция (МКБ-9)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
(продолжение)
Медицинские услуги
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения
Код услуги по тарификатору
Наименование по тарификатору
Количество
Код ЛС/ИМН
Полное наименование ЛС по МНН и ИМН
Форма выпуска ЛС/ИМН
Единица измерения (для ЛС – миллиграмм, миллилитр, грамм, килограмм, для ИМН – штук, сантиметр, метр, пара, набор, комплект)
Разовая доза (количество таблеток, капсул)
Кратность в день
Количество дней
Количество в упаковке
Цена ЛСИМН
Сумма затрат на ЛСИМН
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Cтратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
1-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Бір емделіп шығу жағдайына тікелей нақты шығындар туралы ақпарат
Индекс: 1-ТНШ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Өңірдің атауы
ӘАОЖ бойынша коды
Денсаулық сақтау субъектілерінің атауы
Пациенттің
ЖСН
№ ауру тарихы
Емдеуге жатқызу күні
Шығарылған күні
Шығарған бөлімшенің атауы
Бөлімше атауы (клиникалық бөліміне, операция блогы, АРҚТБ)
Негізгі диагноздың коды (АХЖ-10)
Операция (АХЖ-9)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
(жалғасы)
Медициналық қызметтер
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар
Тарификатор бойынша қызметтің коды
Тарификатор бойынша атауы
Саны,бірл.
ДЗ/ММБ коды
ДЗ ХПА бойынша және МБ толық атауы
ДЗ/ММБ шығару нысаны
13
14
15
16
17
18
Кестенің жалғасы
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар
Өлшем бірлігі (ДЗ үшін - милиграмм, миллилитр, грамм, МБ үшін - дана, сантиметр, метр, жұп, жинақ, жиынтық)
Бір реттік мөлшер (таблетка, капсула саны)
Күнделікті еселік
Күндер саны
Қаптамадағы саны,бірл.
ДЗ/ММБ бағасы,теңге
ДЗ/ММБ шығындар сома,теңге
19
20
21
22
23
24

25=24/23 *20*21*22
Примечание:
* – заполняется согласно медицинской карты стационарного больного, утвержденной уполномоченным органом
Расшифровка аббревиатур:
КАТО – классификатор административно-территориальных объектов;
МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
ЛС – лекарственные средства;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИМН – изделия медицинского назначения
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
МНН – международное непатентованное название.
Наименование медицинской организации _____________________________
Адрес ___________________________________________________________
Адрес электронной почты__________________________________________
Телефон_________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Информация по прямым
фактическим затратам
на один пролеченный случай"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на один пролеченный случай"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на один пролеченный случай" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графах 2-3 указываются наименование региона и код по КАТО;
8. В графе 4 указывается наименование субъекта здравоохранения;
10. В графах 5-9 указываются ИИН пациента, номер истории болезни, дата госпитализации, дата выписки, наименование отделения выписки, согласно медицинской карты стационарного больного;

25=24/23 *20*21*22
Ескертпе:
* - уәкілетті орган бекіткен стационарлық науқастың медициналық картасына сәйкес толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӘАОЖ – Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші;
АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 9-қайта қарау;
АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 10-қайта қарау;
ДЗ - дәрілік заттар;
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
ММБ - медициналық мақсаттағы бұйымдар;
АРҚТБ - анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Медициналық ұйымның атауы ___________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Бір емделіп шығу жағдайына
арналған тікелей нақты
шығындар бойынша ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-3-бағандарда өңірдің атауы және ӘАОЖ бойынша коды көрсетіледі;
8. 4-бағанда денсаулық сақтау субъектісінің атауы көрсетіледі;
10. 5-9-бағандарда пациенттің ЖСН, ауру тарихының нөмірі, емдеуге жатқызу күні, шығару күні, стационарлық бөлімшесінің атауы науқастың медициналық картасына сәйкес үзінді-көшірме көрсетіледі;

11. В графе 10 указывается наименование подразделения, где была применена медицинская услуга и использованы лекарственные средства и изделия медицинского назначения;
12. В графах 11-12 указываются код основного диагноза (МКБ-10) и операция (МКБ-9);
13. В графах 13-14 указываются код и наименование медицинской услуги по тарификатору;
14. В графах 15-25 указываются данные по лекарственным средствам и изделиям медицинского назначения, которые назначались пациентам.
Приложение к приказу 2
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 4 к Правилам
формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Информация о потреблении лекарственных средств и изделий
медицинского назначения (в том числе реагентов)*
Индекс: 4-ПЛСиИМН
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения
Количество отпущенных лекарственных средств в отделения
1
2
3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Наименование медицинской организации ___________________________
Адрес _________________________________________________________
Адрес электронной почты________________________________________
Телефон_______________________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о потреблении
лекарственных средств
и изделий
медицинского назначения
(в том числе реагентов)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов)" (далее – Форма);

11. 10-бағанда медициналық қызмет қолданылған және дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар пайдаланылған бөлімшенің атауы көрсетіледі;
12. 11-12-бағандарда негізгі диагнозының (АХЖ-10) және операция (АХЖ-9) коды көрсетіледі;
13. 13-14-бағандарда тарификатор бойынша Медициналық қызметтің коды мен атауы көрсетіледі;
14. 15-25-бағандарда пациенттерге тағайындалған дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар бойынша деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат
Индексі: 4-ДЗММБТ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы
Бөлімшеге берілген дәрілік заттардың саны,бірлік
1
2
3
1
1-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
2
2-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
3
3-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
4
4-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
Қорытынды
Медициналық ұйымның атауы ___________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Дәрілік заттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарды
(оның ішінде реагенттерді)
тұтыну туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат" нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;

161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
164
Оплата обучения стипендиатов за рубежом
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
166
Целевой вклад
167
Особые затраты
169
Прочие текущие затраты: (расшифровать)
Итого
Наименование медицинской организации _______________________
Адрес______________________________________________________
Адрес электронной почты_____________________________________
Телефон____________________________________________________
Исполнитель________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_______________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о расходах,
не связанных с персоналом"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики;
7. В графе 2 указывается наименование статей расходов;
8. В графе 3 указывается всего затрат в тенге, за исключением капитальных затрат и износ основных средств (амортизация), согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Приложение 4 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 11
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Калькуляция стоимости медицинских услуг
Индекс: 11-КСМУ
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Код медицинской услуги
Наименование медицинской услуги
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения
Полное наименование
Производитель (отечественный/импортный)
Форма выпуска
Единица измерения
Дозировка
Количество в упаковке
Норма расхода
Цена, тенге
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
(продолжение)
Должность медицинского персонала
Время, затраченное на проведение услуги, минут
Расчет заработной платы, тенге
Социальный налог, тенге
Социальные отчисления, тенге
Прямые расходы, тенге
Накладные расходы, тенге
Стоимость медицинской услуги, тенге
Месячный фонд заработной платы
Заработная плата на единицу времени, мин
Заработная плата на единицу услуги
%
Абсолютная сумма
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Наименование медицинской организации ___________________________
Адрес__________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Телефон________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Калькуляция стоимости
медицинских услуг"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Калькуляция стоимости медицинских услуг"

161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
163
Жалпыға бірдей мiндеттi орта бiлiм қорының шығындары
164
Шетелдегі стипендиаттардың оқуына ақы төлеу
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
166
Нысаналы салым
167
Ерекше шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар: (атап көрсету)
Жиыны
Медициналық ұйымның атауы ___________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Персоналға қатысы жоқ
шығыстар туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда ерекшелік коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда күрделі шығындар мен негізгі құралдардың тозуын (амортизация) қоспағанда, зерттелетін кезеңдегі денсаулық сақтау субъектісінің бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігінің деректеріне сәйкес барлық шығындар теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
4-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру
қағидаларына
11-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Медициналық қызметтер бағасының калькуляциясы
Индекс: 11-МҚБК
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Медициналық қызмет коды
Медициналық қызмет атауы
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар
Толық атауы
Өндіруші (отандық, шетелдік)
Шығарылым формасы
Өлшем бірлігі
Дозалау
Қаптамадағы саны
Шығын нормасы
Бағасы, теңге
Сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
(жалғасы)
Медициналық персоналындың лауазымы
Медициналық персоналындың лауазымы
Жалақы есебі, теңге
Әлеуметтік салық, теңге
Әлеуметтік аударымдар, теңге
Тікелей шығыстар, теңге
Жүкқұжат шығыситары, теңге
Медициналық қызмет бағасы, теңге
Жалақының айлық қоры
Жалақының айлық қоры
Жалақының айлық қоры
%
Абсолюттік сома
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________________________________________________________________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Медициналық
қызметтер бағасының
калькуляциясы" нысанын
толтыру бойынша
түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Калькуляция стоимости медицинских услуг" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графах 1-2 указываются код и наименование услуги согласно действующему тарификатору медицинских услуг. При предоставлении новой медицинской услуги для включения в тарификатор в графу 1 вместо кода медицинской услуги ставится отметка "Новая медицинская услуга";
7. В графах 3-4 указываются полное наименование лекарственных средств и изделий медицинского назначения согласно государственному реестру (при наличии) и страна производитель (отечественный/импортный);
8. В графе 5 указывается форма выпуска: таблетка, ампула, флакон, порошок;
9. В графе 6 указывается единица измерения: для лекарственных средств - миллиграмм, миллилитр, грамм; для изделий медицинского назначения - пара, штук, сантиметр, метр;
10. В графе 7 указывается дозировка: в цифрах;
11. В графе 8 указывается количество в упаковке: штук.
12. В графе 9 указывается норма расхода лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
13. В графе 10 указывается предельная цена согласно подпункту 95) статьи 7 Кодекса за исследуемый период в тенге.
14. В графе 11 указывается сумма по расходным материалам, определяемая путем деления графы 10 на графу 8 и умножением на графу 9 в тенге.
15. В графе 12 указывается должность медицинского персонала;
16. В графе 13 указывается время, затраченное на проведение услуги в минутах;
17. В графе 14 указывается месячный фонд заработной платы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
18. В графе 15 указывается заработная плата на единицу времени в минутах путем деления месячного фонда заработной платы на баланс рабочего времени в месяц в часах и на 60 минут;
19. В графе 16 формируется путем умножения графы 15 на графу 13.
20. В графах 17-18 указываются социальный налог и социальные отчисления в тенге;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Медициналық қызметтер бағасының калькуляциясы" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-2-бағандарда медициналық қызметтердің қолданыстағы тарификаторына сәйкес қызметтің коды мен атауы көрсетіледі. Тарификаторға енгізу үшін жаңа медициналық қызметті ұсыну кезінде 1-бағанда медициналық қызмет кодының орнына "жаңа медициналық қызмет" белгісі қойылады;
7. 3-4-бағандарда мемлекеттік тізілімге (бар болған жағдайда) сәйкес дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың толық атауы және Өндіруші ел (отандық/импорттық) көрсетіледі;
8. 5-бағанда шығару нысаны көрсетіледі: таблетка, ампула, құты, ұнтақ;
9. 6-бағанда өлшем бірлігі көрсетіледі: дәрілік заттар үшін - миллиграмм, миллилитр, грамм; медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін-бу, дана, сантиметр, метр;
10. 7-бағанда дозасы көрсетіледі: цифрлармен;
11. 8-бағанда орамдағы саны көрсетіледі: дана.
12. 9-бағанда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар шығысының нормасы көрсетіледі;
13. 10-бағанда зерттелетін кезең үшін кодекстің 7-бабының 95) тармақшасына сәйкес теңгедегі шекті баға көрсетіледі.
14. 11-бағанда 10-бағанды 8-бағанға бөлу және 9-бағанға теңгемен көбейту жолымен айқындалатын шығыс материалдары бойынша сома көрсетіледі.
15. 12-бағанда медицина персоналының лауазымы көрсетіледі;
16. 13-бағанда қызметті жүргізуге жұмсалған уақыт минутпен көрсетіледі;
17. 14-бағанда "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес айлық жалақы қоры көрсетіледі;
18. 15-бағанда айлық жалақы қорын сағатпен және 60 минутқа айлық жұмыс уақыты балансына бөлу жолымен минутпен уақыт бірлігіне жалақы көрсетіледі;
19. 16-бағанда 15-бағанды 13-бағанға көбейту жолымен қалыптастырылады.
20. 17-18-бағандарда әлеуметтік салық және теңгемен әлеуметтік аударымдар көрсетіледі;

21. В графе 19 указывается прямые расходы, определяемые путем сложения граф 11, 16, 17 и 18;
22. В графе 20 указывается процент накладных расходов;
23. В графе 21 указывается накладные расходы в тенге определяемые путем сложения граф 16, 17 и 18 и умножения на графу 20;
24. В графе 22 указывается стоимость медицинской услуги в тенге, формируемая путем суммирования граф 19 и 21.
Приложение 5 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 12
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов*
Индекс: 12-РНР
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Подкласс
Специфика
Наименование
План на предыдущий год, тыс. тенге
Факт за предыдущий год, тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
II
РАСХОДЫ, всего:
в том числе:

21. 19-бағанда 11, 16, 17 және 18-бағандарды қосу жолымен айқындалатын тікелей шығыстар көрсетіледі;
22. 20-бағанда үстеме шығыстардың пайызы көрсетіледі;
23. 21-бағанда 16, 17 және 18-бағандарды қосу және 20-бағанға көбейту жолымен айқындалатын теңгедегі үстеме шығыстар көрсетіледі;
24. 22-бағанда 19 және 21-бағандарды қосу жолымен қалыптастырылатын теңгедегі медициналық қызметтің құны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
5-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
12-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъекттісі шығыстарының құрылымы
Индексі: 12-ЖШЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Ішкі сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Өткен жылға арналған жоспар, мың теңге
Өткен жылғы факт, мың теңге
Ауытқу, мың теңге
1
2
3
4
5
6
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
оның ішінде:

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Амортизационные расходы (расшифровать)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и отчетности субъекта здравоохранения
за исследуемый период.
Наименование медицинской организации ___________________________
Адрес__________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Телефон________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_______________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Структура расходов субъекта
здравоохранения для расчета
накладных расходов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики расходов;
7. В графе 2 указывается статья расходов;
8. В графе 3 указывается сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (план на предыдущий год) в тыс. тенге;

153
Көлiктiк қызмет көрсетулерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу төлемдері
159
Өзге де қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық төлемі, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж салығы, бюджетке міндетті төлемдер мен салықтар, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Амортизациялық шығындар (ашып жазу)
Күрделі шығыстар (ашып жазу)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес.
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Жүкқұжат шығыстарын
есептеу үшін денсаулық сақтау
субъектісі шығыстарының
құрылымы"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъекттің шығыстарының құрылымы" нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъекттің шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда шығыстар ерекшелігінің коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар бабы көрсетіледі;
8. 3-бағанда қосалқы мердігерлік және денсаулық сақтау басқармасымен жасалған шарттар бойынша Медициналық қызметтер тарификаторы бойынша өтелетін сома (өткен жылға арналған жоспар) мың теңгемен көрсетіледі;

9. В графе 4 указывается сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (факт за предыдущий год) в тыс. тенге;
10. В графе 5 указывается отклонение граф 3 и 4, в тыс. тенге.
Приложение 6 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 13
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Расчет МЭТ на один пролеченный случай*
Индекс: 13-РМЭТ
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Субъект здравоохранения _________________________________________
Длительность лечения (койко-дни) _________________________________
Перечень операции (код и наименование) ___________________________
Наименование МЭТ
Прямые расходы, тенге
Накладные расходы
Стоимость МЭТ на один пролеченный случай, тенге
Заработная плата
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
Питание
Лекарственные средства и изделия медицинского назначения
Медицинские услуги
%
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Примечание:
* – согласно приложениям 14, 15, 16, 17 и 18.
Расшифровка аббревиатур:
МЭТ – медико-экономический тариф.
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_____________________________ __________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Расчет МЭТ на один
пролеченный случай"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" (далее – Форма);

9. 4-бағанда қосалқы мердігерлік және денсаулық сақтау басқармасымен жасалған шарттар бойынша Медициналық қызметтер тарификаторы бойынша өтелетін сома (өткен жылғы дерек) мың теңгемен көрсетіледі;
10. 5-бағанда 3 және 4-бағандардың ауытқуы көрсетіледі, мың теңгемен.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
6-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
13-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ есебі
Индексі: 13-МЭТЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Денсаулық сақтау субъектісі
Емдеу ұзақтығы (төсек-күн)
Операциялар тізбесі (коды мен атауы)
МЭТ атауы
Тікелей шығыстар, теңге
Жүкқұжат шығыстары
Бір рет емделіп шығу жағдайы кезіндегі МЭТ бағасы, теңге
Жалақы
Бюджетке төленетін міндетті төлемдер мен салықтар
Тамақтану
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар
Медициналық қызметтер
%
теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Ескертпе: * 14,15,16,17 және 18-қосымшаларға сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылу:
МЭТ - медициналық-экономикалық тариф.
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Бір емделіп шығу жағдайына
арналған МЭТ есебі"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ есебі" нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бір емделіп шыгу жағдайына арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;

2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графах 2 указывается наименование медико-экономического тарифа;
8. В графах 3-9 указываются прямые и накладные расходы, в том числе заработная плата, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, питание, лекарственные средства и изделия медицинского назначения, медицинские услуги в тенге;
9. В графе 10 указывается стоимость МЭТ на один пролеченный случай в тенге, определяемая путем сложения граф 3, 4, 5, 6, 7 и 9.
Приложение 7 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 15
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения
Индекс: 15-РЛС/ИМН
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Фармакотерапевтическая группа
Наименование ЛС и ИМН
Характеристика лекарственная форма и дозировка (для ЛС) техническая спецификация (для ИМН) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Единица измерения
Затраты на ЛС и ИМН
Вероятность использования %
Разовая доза лекарственных препаратов
Кратность применения (кол-во раз в день)
Длительность применения (койко-дни)
Цена за единицу измерения, тенге
Сумма затрат на ЛС и ИМН, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Основные ЛС
Основные ИМН
Итого
Дополнительные ЛС
Дополнительные ИМН
Итого
Расшифровка аббревиатур:
ЛС – лекарственные средства;
ИМН – изделия медицинского назначения;
МНН – международное непатентованное название.
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ ______________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Расчет затрат на лекарственные
средства и изделия
медицинского назначения"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения"

2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда медициналық-экономикалық тарифтің атауы көрсетіледі;
8. 3-9-бағандарда тікелей және үстеме шығыстар, оның ішінде жалақы, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, тамақтану, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар, теңгедегі медициналық қызметтер көрсетіледі;
9. 10-бағанда 3, 4, 5, 6, 7 және 9-бағандарды қосу жолымен айқындалатын, бір емделген жағдайға арналған МЭТ құны теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
7-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
15-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі
Индексі: 15-ДЗ/ММБ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы (бөлімше, операция блогы, реанимация)
Фармакотерапевтік топ
ДЗ мен ММБ атауы
Сипаттама дәрілік нысан және мөлшері (ДЗ үшін) техникалық ерекшелік (ММБ үшін) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Өлшем бірлігі
ДЗ және ММБ-ға шығындар
Пайдалану ықтималдығы %
Дәрілік препараттардың бір реттік мөлшері
Қолдану еселігі (күніне рет саны)
Қолдану ұзақтығы (төсек күн)
Өлшем бірлігі үшін баға, теңге
ДЗ және ММБ-ға шығындар сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Негізгі ДЗ
Негізгі ММБ
Қорытынды
Қосымша ДЗ
Қосымша ММБ
Қорытынды
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДЗ - дәрілік заттар;
ММБ - медициналық мақсаттағы бұйымдар;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Дәрілік заттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарға шығындар есебі"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" нысанды толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация);
8. В графе 3 указывается фармакотерапевтическая группа, согласно классификациям лекарственных средств;
9. В графе 4 указывается наименование лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
10. В графе 5 указывается характеристика и дозировка для лекарственных средств (таблетка, капсула, драже, ампула) и техническая спецификация для изделий медицинского назначения;
11. В графе 6 указывается единица измерения (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, штук, грамм);
12. В графах 7-10 указываются затраты на лекарственные средства и изделия медицинского назначения, в том числе вероятность использования в % соотношении, разовая доза лекарственных препаратов, кратность применения (количество раз в день), длительность применения (койко-дни);
13. В графе 11 указывается предельная цена за единицу измерения в тенге согласно подпункту 95) статьи 7 Кодекса;
14. В графе 12 указывается сумма затрат на ЛС и ИМН в тенге, определяемая путем умножения граф 7, 8, 9, 10 и 11.
Приложение 8 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 18
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Структура расходов субъекта здравоохранения
для расчета накладных расходов*
Индекс: 18-СРДРНР
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Подкласс
Специфика
Наименование
План на предыдущий год
Факт за предыдущий год
Отклонение
1
2
3
4
5
6
II
РАСХОДЫ, всего, тыс.тенге:
в том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің (бөлімше, операциялық блок, реанимация) атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда дәрілік заттардың сыныптамасына сәйкес фармакотерапиялық тобы көрсетіледі;
9. 4-бағанда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауы көрсетіледі;
10. 5-бағанда дәрілік заттарға арналған сипаттамасы мен дозасы және медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған техникалық ерекшелік (таблетка, капсула, драже, ампула) көрсетіледі;
11. 6-бағанда өлшем бірлігі (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, дана, грамм);
12. 7-10-бағандарда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған шығындар, оның ішінде % арақатынаста пайдалану ықтималдығы, дәрілік препараттардың бір реттік дозасы, қолдану еселігі (күніне бір рет саны), қолдану ұзақтығы (төсек-күндер) көрсетіледі;
13. 11-бағанда кодекстің 7-бабының 95) тармақшасына сәйкес өлшем бірлігі үшін теңгемен шекті баға көрсетіледі;
14. 12-бағанда 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарды көбейту жолымен айқындалатын, ДЗ мен МБ-ға арналған шығындардың теңгедегі сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
8-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру
қағидаларына
18-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстар құрылымы
Индексі: 18-ЖШЕДСШҚ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Өткен жылға арналған жоспар
Өткен жылғы Факт
Ауытқу
1
2
3
4
5
6
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы, мың теңге:
оның ішінде:

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Амортизационные расходы (расшифровать)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта
здравоохранения за исследуемый период.
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ ______________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Структура расходов субъекта
здравоохранения для расчета
накладных расходов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики;
7. В графе 2 указывается наименование статей расходов;
8. В графах 3-4 указываются план и факт предыдущего года, тыс. тенге;
9. В графе 5 указывается отклонение между графами 3 и 4, тыс. тенге.
Приложение 9 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 19
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Информация по объему финансирования и количеству койко-дней
на очередной плановый период
Индекс: 19-ОФККД
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20____год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Подкласс
Специфика
Наименование
Объем финансирования на очередной плановый период, тыс. тенге
РАСХОДЫ, всего:
в том числе:

153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін төлем
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актілерін орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялық төлемдер, кіру жарналары; мемлекеттік баж, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан басқа)
Амортизациялық шығыстар (декодтау)
Күрделі шығыстар (декодтау)
Ескертпе: * - субъектінің бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік деректеріне сәйкес зерттеу кезеңінде денсаулық сақтау.
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Жүкқұжат шығыстарын
есептеу үшін денсаулық сақтау
субъектісінің шығыстар
құрылымы"
"Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстар құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстар құрылымы" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референтті субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның тегін және аты-жөнін көрсете отырып, оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды;
4. Нысан хабарлама алынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда ерекшелік коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 3-4-бағандарда алдыңғы жылғы жоспар мен фактісі, мың теңгеде көрсетіледі;
9. 5-бағанда 3 және 4-бағандар арасындағы ауытқу көрсетіледі, мың теңге.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
9-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
19-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат
Индексі: 19-ЖҚКТС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
оның ішінде:

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; гос. пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Количество койко-дней
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения:
_______________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация по объему
финансирования и количеству
койко- дней на очередной
плановый период"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики;
7. В графе 2 указывается наименование статей расходов;
8. В графе 3 указывается объем финансирования на очередной плановый период в тыс. тенге, согласно плану развития, согласованному с уполномоченным органом и (или) местными исполнительными органами.
Приложение 10 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 20
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Заявление на разработку и (или) пересмотр тарифов

153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін төлем
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актілерін орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялық төлемдер, кіру жарналары; мемлекеттік баж, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар
(әлеуметтік салықтан басқа)
Төсек-күндер саны
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік жинау арналған
нысанға қосымша
"Кезекті жоспарлы кезеңге
қаржыландыру көлемі және
төсек-күндер саны бойынша
ақпарат"
"Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референтті субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның тегін және аты-жөнін көрсете отырып, оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды;
4. Нысан хабарлама алынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда ерекшелік коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі мың теңгеде көрсетіледі;
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
10-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
20-қосымша
Тарифті әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға өтінім

1. Данные заявителя:
1.1 Юридическое лицо:
1.1.1 Название субъекта здравоохранения
1.1.2 Юридический адрес
1.1.3 Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
1.1.4 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты)
1.2 Физическое лицо:
1.2.1Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1.2.2 Адрес ______________________________________________________
1.2.3Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты)
________________________________________________________________
2. Цель обращения (нужное подчеркнуть):
- ввести в перечень КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- исключить из перечня КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости кода диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости КЗГ;
- перенести в другую КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- включить в тарификатор новую услугу;
- исключить из действующего тарификатора;
- пересмотр стоимости действующей услуги;
- прочее (краткое описание).
3. Наименование диагноза, операции/манипуляции (код) __________________
Примечание:
- код диагноза, операции/манипуляции – наименование и код привести в соответствие с МКБ-10/9.
3. Наименование услуги (код)___________________________
Примечание:
- код и наименование указывать согласно действующему тарификатору в случае
пересмотра стоимости или исключения услуги;
- для включения новой услуги в раздел А, В и С тарификатора наименование должно
соответствовать общепринятой международной номенклатуре или в интерпретации
заявителя с согласования главного внештатного специалиста профиля.
- для включения новой услуги в раздел D тарификатора наименование
и код привести в соответствие с МКБ-9.
4. Наименование медицинской техники и/или изделий медицинского назначения,
применяемых при проведении услуги, привести в соответствие с Государственным
реестром лекарственных средств, изделий медицинского назначения
и медицинской техники (согласно таблице*).
Рег. номер
Тип МТ/ИМН
Торговое название
Дата регистрации
Срок регистрации
Дата истечения
Фирма производитель
Страна производитель
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
* – для услуг, проводимых на аппаратах или с применением медицинских изделий
незарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств,
медицинских изделий и медицинской техники заполняются графы 2, 3, 7 и 8.
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем,
связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем,
связанных со здоровьем 10 пересмотра;
КЗГ – клинико-затратные группы;
ИМН – изделия медицинского назначения;
МТ – медицинская техника.
Приложение 11 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 января 2024 года № 3
Приложение 21
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Информация по объему финансирования и количеству
пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной
плановый период"
Индекс: 19-ОФККД
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев
по расчетной средней стоимости на очередной плановый период
Подкласс
Специфика
Наименование
Объем финансирования на очередной плановый период, тыс. тенге
РАСХОДЫ, всего:
в том числе:

1. Өтініш берушінің деректері:
1.1 Заңды тұлға:
1.1.1 Денсаулық сақтау субъектісінің атауы
1.1.2 Заңды мекенжайы
1.1.3 Басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда):
1.1.4 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы)
1.2 Жеке тұлға:
1.2.1 Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
1.2.2 Мекенжайы: __________________________________________________
1.2.3 Байланыстар: (телефон, факс, электрондық пошта мекенжайы)
__________________________________________________________________
2. Өтініштің мақсаты (қажеттісін сызу қажет):
- КШТ тізіміне диагноз, операция/манипуляция кодын енгізу;
- КШТ тізімінен диагноз, операция/манипуляция кодын алып тастау;
- диагноз, операция/манипуляция кодының бағасын қайта қарау;
- КШТ бағасын қайта қарау;
- диагноз, операция/манипуляция кодын өзге КШТ тізіміне ауыстыру;
- тарификаторға жаңа қызмет түрін қосу;
- ағымдағы тарификатордан алып тастау;
- қызметтердің бағасын қайта қарау;
- басқа (қысқаша сипаттама).
3. Диагноз, операция/манипуляция атауы (код) ___________
Ескертпе:
- диагноз, операция/манипуляция коды - атауы мен кодын АХЖ-10/9 сәйкес келтіру;
3. Қызмет атауы (код)_______________________________________________
Ескертпе:
- Қызметті шектеу мен қайта қарау жағдайында код пен атауды ағымдағы тарификаторға сәйкес көрсету;
- тарификатордың А, В және С бөліміне жаңа қызметті енгізу үшін атауы жалпы қабылданған халықаралық номенклатура мен кәсіптің бас штаттан тыс маманының келісімімен, өтініш берушінің түсіндіруіне сәйкес болуы қажет.
- тарификатордың D бөліміне жаңа қызметті қосу үшін атауы мен кодын АХЖ-9 сәйкес келтіру қажет.
4. Қызмет көрсету кезінде қолданылатын медициналық техниканың және/немесе медициналық бұйымдардың атауын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде сәйкестендіру (кестеге сәйкес*).
Тіркеу нөмірі
МТ/МБ түрі
Саудалық атауы
Тіркеу күні
Тіркеу мерзімі
Аяқталу күні
Өндіруші фирма
Өндіруші ел
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе:
* - Дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде тіркелмеген аппараттарда немесе медициналық бұйымдарда жүргізілетін қызметтер үшін 2, 3, 7 және 8-бағандар толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 9-қайта қарау;
АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 10-қайта қарау;
КШТ - клиникалық-шығынды топтар;
ММБ - медициналық мақсаттағы бұйымдар;
МТ - медициналық техника.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 17 қаңтардағы
№ 3 Бұйрығына
11-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру
қағидаларына
21-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат
Индексі: 21-ЖҚКТС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі, мың теңге
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
оның ішінде:

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; гос. пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Количество пролеченных случаев по расчетной средней стоимости
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
________________________________________________ ________________ (Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация по объему
финансирования и количеству
пролеченных случаев
по расчетной средней стоимости
на очередной плановый период"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной плановый период"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной плановый период" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики;
7. В графе 2 указывается наименование статей расходов;
8. В графе 3 указывается объем финансирования на очередной плановый период в тыс. тенге.

153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін төлем
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актілерін орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялық төлемдер, кіру жарналары; мемлекеттік баж, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар
(әлеуметтік салықтан басқа)
Есептік орташа құны бойынша емделген жағдайлардың саны
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік жинауға арналған
нысанға қосымша
"Кезекті жоспарлы кезеңге
қаржыландыру көлемі және
төсек-күндер саны бойынша
ақпарат"
"Кезекті жоспарлы кезеңге есепті орташа құны бойынша қаржыландыру көлемі және емделген жағдайлардың саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кезекті жоспарлы кезеңге есептік орташа құны бойынша қаржыландыру көлемі және емделген жағдайлардың саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референтті субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның тегін және аты-жөнін көрсете отырып, оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды;
4. Нысан хабарлама алынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда ерекшелік коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі мың теңгемен көрсетіледі;