О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 января 2024 года № 65. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2024 года № 33939
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан уведомление Юридического департамента Министерства внутренних дел Республики Казахстан об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Утвержден приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 января 2024 года № 65
Перечень некоторых приказов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменений и дополнений
1. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 232 "Об утверждении Правил организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7030):
в Правилах организации деятельности специальных приемников органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Деятельность специальных приемников строится по плану, составляемому на квартал и утверждаемому курирующим заместителем начальника органа полиции.
Для обеспечения контроля за организацией и несением службы по охране лиц, подвергнутых административному аресту, проводятся проверки специальных приемников территориальных подразделений ОВД:
центральным аппаратом МВД - не реже одного раза в три года;
областными департаментами полиции - не реже одного раз в год.".
в пункте 11:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) ежедневно контролирует обеспечение лиц, подвергнутых административному аресту, иностранцев и лиц без гражданства, подлежащих выдворению в принудительном порядке, трехразовым питанием в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы";".

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 24 қаңтардағы № 65 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 қаңтарда № 33939 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер және толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен мыналарды қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсыну.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2024 жылғы 24 қаңтардағы
№ 65 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 232 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7030 болып тіркелді):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орындарының қызметін ұйымдастыру ережесінің:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Арнайы қабылдау орындарының қызметі тоқсанға құрастырылатын және полиция органы бастығының жетекшілік ететін орынбасары бекітетін жоспар бойынша құрылады.
Әкімшілік қамауға алынған адамдарды күзету жөніндегі қызметті ұйымдастыру мен атқаруды бақылауды қамтамасыз ету үшін ІІО аумақтық бөлімшелерінің арнайы қабылдау орындарына тексеру жүргізіледі:
ІІМ орталық аппаратымен кемінде үш жылда бір рет;
облыстық полиция департаменттері жылына кемінде бір рет.".
11-тармағында:
6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын
"6) "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды заттай тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрығына сәйкес әкімшілік қамауға алынған адамдарды, мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды үш рет тамақпен қамтамасыз етуді күнделікті бақылайды.".

2. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 233 "Об утверждении Правил организации деятельности приемников-распределителей органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7031):
в Правилах организации деятельности приемников-распределителей органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Деятельность приемника-распределителя строится по плану, составляемому на квартал и утверждаемому курирующим заместителем начальника департамента полиции.
Для обеспечения контроля за организацией и несением службы по охране лиц, помещенных в приемник-распределитель, проводятся проверки приемников-распределителей территориальных подразделений ОВД:
центральным аппаратом МВД - не реже одного раза в три года;
областными департаментами полиции - не реже одного раз в год.".
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 10 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка приемников-распределителей органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7417):
в Правилах внутреннего распорядка приемников-распределителей органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При освобождении из приемника-распределителя лицам, не имеющим определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, на время проезда к месту дальнейшего устройства выдаются сухой паек в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы" и справка об освобождении из приемника-распределителя по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.".
4. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 января 2012 года № 11 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7415):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 46-6 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах внутреннего распорядка специальных приемников органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:

2. "Ішкі істер органдары қабылдау-тарату орындарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 23 мамырда № 233 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7031 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қабылдағыш-таратушыларының қызметін ұйымдастыру қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Қабылдау-тарату орнының қызметі тоқсанға құрастырылатын және Полиция департаменті бастығының жетекшілік ететін орынбасары бекітетін жоспар бойынша құрылады.
Қабылдау-тарату орнына орналастырылған адамдарды күзету жөніндегі қызметті ұйымдастыру мен атқаруды бақылауды қамтамасыз ету үшін ІІО аумақтық бөлімшелерінің қабылдау-тарату орындарына тексеру жүргізіледі:
ІІМ орталық аппаратымен кемінде үш жылда бір рет;
облыстық полиция департаменттері жылына кемінде бір рет.".
3. "Ішкі істер органдары қабылдау-тарату орындарының ішкі тәртіп ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 10 бұйрығында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7417 тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қабылдау-тарату орнының ішкі тәртіп қағидаларында:
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қабылдау-тарату орнынан босатылған кезде белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарға одан әрі орналастырылатын жерге жол жүру уақытына "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын айыпталушылар мен сотталғандарды күдіктілерді тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрығына сәйкес құрғақ тамақ және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдау-тарату орнынан босату туралы анықтама беріледі.".
4. "Ішкі істер органдары арнайы қабылдау орнының ішкі тәртіп қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 9 қаңтардағы № 11 бұйрығында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7415 тіркелген):
Кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 46-6-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының арнайы қабылдау орнының ішкі тәртіп қағидаларында:

дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Камеры специального приемника оборудуются:
1) санитарным узлом (бачком для отправки естественных надобностей при отсутствии канализации);
2) краном с водопроводной водой (при отсутствии водопровода - пластмассовым навесным умывальником);
3) вешалкой для верхней одежды;
4) полкой для туалетных принадлежностей;
5) бачком для питьевой воды;
6) средствами радиовещания;
7) урной для мусора;
8) столом и скамейками с числом посадочных мест по количеству мест в камере;
9) тумбочками для одежды;
10) кроватями.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Лица, подвергнутые административному аресту, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению в принудительном порядке, содержащиеся в специальных приемниках, обеспечиваются питанием в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы".".
5. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122 "Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14619):
в Правилах конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Питанием и материально-бытовым обеспечением подозреваемые, обвиняемые и осужденные, подлежащие конвоированию, обеспечиваются на путь следования органом внутренних дел, учреждением УИС, откуда выбывает конвоируемый, в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы".".
6. В приказе Министра внутренних дел от 9 марта 2017 года № 166 "Об утверждении Правил организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15011):
в Правилах организации несения службы по обеспечению охраны подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторах временного содержания, утвержденных указанным приказом:
пункт 23 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) производит обыск в помещениях камер ИВС не менее четырех раз в месяц согласно графику обысков, а также ежедневно технические осмотры камер ИВС.".
пункт 46 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Арнайы қабылдау орнының камералары жабдықталады:
1) санитарлық тораппен (кәріз болмаған кезде табиғи қажеттіліктерді жіберуге арналған резервуармен);
2) ағын суы бар кранмен (су құбыры болмаған кезде - пластмасса аспалы қол жуғышпен);
3) сырт киімге арналған ілгішпен;
4) дәретхана сөресімен;
5) ауыз су ыдысымен;
6) радиохабар тарату құралдарымен;
7) қоқысқа арналған урнамен;
8) камерадағы орындар саны бойынша орындықтар саны бар үстел мен орындықтармен;
9) киімге арналған тумбочкалармен;
10) кереуеттермен.";
26-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:
"26. Әкімшілік қамауға алынған адамдар, мәжбүрлеп шығарып жіберуге жататын, арнайы қабылдау орнында ұсталатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды заттай тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрығына сәйкес тамақпен қамтамасыз етіледі".".
5. "Күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14619 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылдау қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрығымен бекітілген "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларына" сәйкес айдауылданушы кететін ішкі істер органы, ҚАЖ мекемесі айдауылдануға жататын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды жолға және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етеді.".
6. "Уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыптаушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 9 наурыздағы № 166 бұйрығында (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15011 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уақытша ұстау изоляторларында ұсталатын күдіктілер мен айыпталушыларды күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі қызметті атқаруды ұйымдастыру қағидаларында:
23-тармақты 6) тармақшасы мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"6) тінту кестесіне сәйкес айына кемінде төрт рет УҰИ камераларының үй-жайларында тінту жүргізеді, сондай-ақ күн сайын УҰИ камераларын техникалық қарап-тексеруді жүргізеді.".
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"46. Для обеспечения контроля за организацией и несением службы по охране подозреваемых и обвиняемых проводятся проверки изоляторов временного содержания территориальных подразделений ОВД:
центральным аппаратом МВД - не реже одного раза в три года;
областными департаментами полиции - не реже одного раз в год.".
7. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 февраля 2018 года № 95 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка изоляторов временного содержания органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16389):
в Правилах внутреннего распорядка изоляторов временного содержания органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Доставленные для помещения в изолятор временного содержания лица подвергаются личному обыску, дактилоскопированию, фотографированию, а находящиеся у них вещи - досмотру. Дактилоскопирование, фотографирование подозреваемых и обвиняемых в условиях изолятора временного содержания осуществляется подразделениями криминалистических служб органов внутренних дел.".
дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
"34-1. Личный обыск бывает полным и неполным.
Подозреваемые и обвиняемые подвергаются полному обыску:
1) при поступлении в изолятор временного содержания;
2) перед отправкой за его пределы;
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром тела обыскиваемого, его одежды, обуви, а также протезов. Подозреваемым и обвиняемым предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки проверяются совместно с медицинским работником. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки.
Неполный обыск производится при выводе подозреваемых и обвиняемых в пределах изолятора временного содержания (к следователю, до и после свидания с родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого без его раздевания.
Личный обыск производится только лицом одного пола с обыскиваемым.
Досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в их присутствии при поступлении в изолятор временного содержания и перед отправкой за его пределы.
При проведении личного обыска и досмотра вещей могут применяться технические средства обнаружения запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.
По окончании полного обыска и досмотра вещей составляется протокол по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, который подписывается обыскиваемым и лицом, производившим обыск и досмотр вещей.
Отказ подозреваемых и обвиняемых от подписи и заявленные при этом претензии отражаются в протоколе в произвольной форме.
При неполном обыске составляется рапорт (в произвольной форме) об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.".
пункт 57 изложить в следующей редакции:

"46. Күдіктілер мен айыпталушыларды күзету жөніндегі қызметтің ұйымдастырылуын және атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету үшін ІІО аумақтық бөлімшелерінің уақытша ұстау изоляторларына тексеру жүргізіледі:
ІІМ орталық аппаратымен кемінде үш жылда бір рет;
облыстық полиция департаменттері жылына кемінде бір рет.".
7. "Ішкі істер органдары уақытша ұстау изоляторларының ішкі тәртіп қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 5 ақпандағы № 95 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16389 болып тіркелген):
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарын уақытша ұстау изоляторларының ішкі тәртіп қағидаларында:
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Уақытша ұстау изоляторының үй - жайына жеткізілген адамдар жеке тінтуге, дактилоскопиялауға, суретке түсіруге, ал қолда бар заттар-тексеруге жатады. Уақытша ұстау изоляторы жағдайында күдіктілер мен айыпталушыларды дактилоскопиялауды, суретке түсіруді ішкі істер органдарының криминалистикалық қызметтерінің бөлімшелері жүзеге асырады.".
мынадай мазмұндағы 34-1-тармақпен толықтырылсын:
"34-1. Жеке тінту толық және толық емес болады.
Күдіктілер мен айыпталушыларға толық тінту жүргізіледі:
1) уақытша ұстау изоляторына түскен кезде;
2) УҰИ шегінен тыс жөнелту алдында;
Толық тінту іздеушінің денесін, оның киімін, аяқ киімін, сондай-ақ протездерін мұқият тексерумен бірге жүреді. Күдіктілер мен айыпталушыларға толық шешінуге, дененің тиісті аймақтарын ашуға ұсынылады. Пластырь жапсырмалары, гипс және басқа таңғыштар медицина қызметкерімен бірге тексеріледі. Киімде тігілген заттар табылған кезде мата буға айналады. Аяқ киімнен супинаторлар, металл тұяқтар алынады.
Толық емес тінту күдіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторы шегінде шығару кезінде (тергеушіге, туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуге дейін және кейін, басқа камераға ауыстыру кезінде) жүргізіледі. Толық емес тінту кезінде тінту жүргізілетін адамның киімі мен аяқ киімі оны шешіндірмей қаралады және тексеріледі.
Жеке тінтуді тінтілушімен бір жыныстағы адам жүргізеді.
Күдіктілер мен айыпталушылардың заттарын тексеру олардың қатысуымен уақытша ұстау изоляторына келіп түскен кезде және одан тыс жерлерге жөнелту алдында жүргізіледі.
Заттарды жеке тінту және тексеру кезінде тыйым салынған заттарды, заттар мен тамақ өнімдерін анықтау кезінде техникалық құралдары қолданылуы мүмкін.
Заттарды толық тінту және тексеру аяқталғаннан кейін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама жасалады, оған тінту жүргізілген және заттарды тінту мен тексеруді жүргізген адам қол қояды.
Күдіктілер мен айыпталушылардың қол қоюдан бас тартуы және бұл ретте мәлімделген наразылықтар жеке тінту хаттамасында еркін нысанда көрсетіледі.
Толық емес тінту кезінде тыйым салынған заттарды, заттар мен тамақ өнімдерін алып қою туралы баянат (еркін нысанда) жасалады.".
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"57. Подозреваемые и обвиняемые обеспечиваются бесплатным питанием в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 448 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых и осужденных, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы". Подозреваемым и обвиняемым предоставляется право приобретать по безналичному расчету продукты питания, предметы первой необходимости, а также другие промышленные товары, за исключением запрещенных к хранению и использованию в соответствии с пунктом 65 настоящих Правил.".

"57. Күдіктілер мен айыпталушылар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 5 маусымдағы № 448 бұйрығымен бекітілген "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын күдіктілерді, айыпталушылар мен сотталғандарды заттай тамақтандыру және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету нормаларына" сәйкес тегін тамақпен қамтамасыз етіледі. Күдіктілер мен айыпталушыларға осы Қағидалардың 65-тармағына сәйкес сақтауға және пайдалануға тыйым салынғандарды қоспағанда, қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша азық-түлік өнімдерін, бірінші кезекте қажетті заттарды, сондай-ақ басқа да өнеркәсіптік тауарларды сатып алу құқығы беріледі.".