О внесении изменений и дополнений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 января 2022 года № 12 "Об утверждении Правил проведения валидации и верификации"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 февраля 2024 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2024 года № 34093
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 января 2022 года № 12 "Об утверждении Правил проведения валидации и верификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26587) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения валидации и верификации, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктами 1-1), 7-1), 8-1), 9-1) следующего содержания:
"1-1) аттестат аккредитации – документ, выдаваемый органом по аккредитации, удостоверяющий компетентность субъектов аккредитации выполнять работы в определенной области оценки соответствия;";
"7-1) валидатор – компетентное и беспристрастное лицо, ответственное за проведение валидации и составление отчета по валидации;";
"8-1) план по валидации и верификации – разработанный органом по валидации и верификации и документально оформленный комплекс мероприятий, описывающий действия и графики, в том числе:
цели и область применения валидации/верификации;
определение членов команды валидации/верификации и их ролей, и обязанностей в команде;
сроки и продолжительность деятельности по валидации/верификации;
определенные требования;";
"9-1) верификатор – компетентное и беспристрастное лицо, ответственное за проведение верификации и протокола по верификации;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Настоящие Правила проведения валидации и верификации применяются с учетом национальных и международных стандартов СТ РК ISO 14064-3 3 "Парниковые газы. Часть 3. Требования и руководство по валидации и верификации относительно заявлений по парниковым газам", СТ РК ISO 14065 "Общие принципы и требования к органам по валидации и верифиации информации об окружающей среде", СТ РК ISO 14066 "Парниковые газы. Требования к компетентности групп по валидации и верификации парниковых газов", СТ РК ISO/EIC 17029 "Оценка соответствия. Общие принципы и требования к органам валидации и верификации" принятых в Республике Казахстан.";

"Валидациялау мен верификациялауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 12 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 28 ақпандағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 наурызда № 34093 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Валидациялау мен верификациялауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 14 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26587 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Валидациялау және верификациялауды жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1), 7-1), 8-1), 9-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) аккредиттеу аттестаты – аккредиттеу жөніндегі орган беретін, аккредиттеу субъектілерінің сәйкестікті бағалаудың белгілі бір саласында жұмыстарды орындауға құзыреттілігін куәландыратын құжат;";
"7-1) валидатор – валидациялауды жүргізуге және валидация бойынша есеп жасауға жауапты құзыретті және бейтарап тұлға;";
"8-1) валидациялау және верификациялау жөніндегі жоспар – валидациялау және верификациялау жөніндегі орган әзірлеген және іс-қимылдар мен кестелерді сипаттайтын құжаттамалық ресімделген іс-шаралар кешені, оның ішінде:
валидациялау/верификациялаудың мақсаттары мен қолдану аясы;
валидациялау/верификациялау командасының мүшелерін және олардың командадағы рөлдері мен міндеттерін айқындау;
валидациялау/верификациялау жөніндегі қызметтің мерзімдері мен ұзақтығы;
белгілі бір талаптар;";
"9-1) верификатор – верификациялауды жүргізуге және верификациялау жөніндегі хаттамаға жауапты құзыретті және бейтарап тұлға;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Валидациялау және верификациялауды жүргізу қағидалары Қазақстан Республикасында қабылданған ҚР СТ ISO 14064-3 "Парниктік газдар. 3-бөлім. Парниктік газдар жөніндегі өтініштерге қатысты валидациялау және верификациялау жөніндегі талаптар мен нұсқаулық", ҚР СТ ISO 14065 "Қоршаған орта туралы ақпаратты валидациялау және верификациялау жөніндегі органдарға қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптар", ҚР СТ ISO 14066 "Парниктік газдар. Парниктік газдарды валидациялау және верификациялау жөніндегі топтардың құзыреттілігіне қойылатын талаптар", ҚР СТ ISO/EIC 17029 "Сәйкестікті бағалау. Валидациялау және верификациялау органдарына қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптар" ұлттық және халықаралық стандарттарды ескере отырып қолданылады.";

подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) оценка наличия у органа по валидации верификации компетенции, персонала и ресурсов, необходимых для подбора группы по валидации или верификации, способной провести аудит всего комплекса установки или увеличению поглощений парниковых газов, а также успешно завершить валидацию или верификацию в сроки в рамках договореных отношений, предусмотренными пунктом 9.4.1 СТ РК ISO/IEC 17029 "Оценка соответствия. Общие принципы и требования к органам валидации и верификации", до предоставления субъектом квотирования документаций, предусмотренных пунктом 2 статьи 293 и пунктом 2 статьи 294 Экологического Кодекса Республики Казахстан;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В плане валидации и верификации предусматриваются все возможные риски, связанные с проведением валидации и верификации и меры по снижению возможных рисков. Меры по снижению возможных рисков включают:
1) предотвращение конфликта интересов среди лиц, вовлеченных в проведение валидации и верификации, их периодическую ротацию в случаях регулярного оказания услуг по валидации и верификации по одному оператору квотируемой установки на протяжении более 5 лет;
2) обеспечение доступности данных для валидации и верификации;
3) посещение площадки при проведении валидации и верификации;
4) мониторинг процесса валидации и верификации;
5) обеспечение компетентности лиц, вовлеченных в проведение валидации и верификации в соответствии с национальным стандартом СТ РК ISO 14066 "Парниковые газы. Требования к компетентности групп по валидации и верификации парниковых газов".";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. После рассмотрения независимым рецензентом внутренней документации и проекта отчета по валидации, органом по валидации и верификации разрабатывает окончательный отчет по валидации в соответствии с требованиями стандарта Республики Казахстан СТ РК ISO 14064-3 "Парниковые газы. Часть 3. Требования и руководство по валидации и верификации относительно заявлений по парниковым газам".";
подпункт 1) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"1) является ли отчет субъекта квотирования полным и соответствует ли он требованиям Экологического кодекса Республики Казахстан, настоящих Правил и национальным стандартам СТ РК ISO 14064-3 "Парниковые газы. Часть 3. Требования и руководство по валидации и верификации относительно заявлений по парниковым газам", СТ РК ISO 14065 "Общие принципы и требования к органам по валидации и верифиации информации об окружающей среде", СТ РК ISO 14066 "Парниковые газы. Требования к компетентности групп по валидации и верификации парниковых газов", СТ РК ISO/EIC 17029 "Оценка соответствия. Общие принципы и требования к органам валидации и верификации";";
пункт 44 изложить в следующей редакции:

6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) валидациялау және верификациялау жөніндегі органның парниктік газдар шығарындыларын азайту немесе сіңірулерін ұлғайту жөніндегі қондырғының бүкіл кешеніне немесе жобаға аудит жүргізуге, сондай-ақ валидациялауды немесе верификациялауды қабілетті валидациялау немесе верификациялау жөніндегі топты таңдау үшін қажетті құзыретінің, персонал мен ресурстардың болуын бағалау, сондай-ақ ҚР СТ ISO/IEC 17029 "Сәйкестікті бағалау. Валидациялау және верификациялау органдарына қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптар" 9.4.1-тармағында көзделген уағдаласқан қатынастар шеңберінде квоталау субъектісі Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 293-бабының 2-тармағында және 294-бабының 2-тармағында көзделген құжаттамаларды ұсынғанға дейін валидациялауды немесе верификациялауды мерзімінде сәтті аяқтау;";
11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Валидациялау және верификациялау жоспарында валидациялау және верификациялау жүргізуге байланысты барлық ықтимал тәуекелдер және ықтимал тәуекелдерді азайту жөніндегі шаралар көзделеді. Ықтимал тәуекелдерді азайту шараларына мыналар жатады:
1) 5 жылдан астам уақыт бойы квоталанатын қондырғының бір операторы бойынша валидациялау және верификациялау қызметтері тұрақты көрсетілген жағдайларда валидациялау және верификациялау жүргізуге тартылған адамдар арасында мүдделер қақтығысын болғызбау, оларды кезең-кезеңімен ротациялау;
2) валидациялау және верификациялау үшін деректердің қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) валидациялау және верификациялау жүргізу кезінде алаңға бару;
4) валидациялау және верификациялау процесін мониторингілеу;
5) ҚР СТ ISO 14066 "Парниктік газдар. Парниктік газдарды валидациялау және верификациялау жөніндегі топтардың құзыреттілігіне қойылатын талаптар" ұлттық стандартына сәйкес валидациялау және верификациялау жүргізуге тартылған адамдардың құзыреттілігін қамтамасыз ету.".
30-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Тәуелсіз рецензент ішкі құжаттаманы және валидациялау жөніндегі есеп жобасын қарағаннан кейін валидациялау және верификациялау жөніндегі орган Қазақстан Республикасының ҚР СТ ISO 14064-3 "Парниктік газдар. 3-бөлім. Парниктік газдар жөніндегі өтініштерге қатысты валидациялау және верификациялау жөніндегі талаптар мен нұсқаулық" стандартының талаптарына сәйкес валидациялау жөніндегі түпкілікті есепті әзірлейді.";
39-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) квоталау субъектісінің есебі толық болып табыла ма және ол Қазақстан Республикасының Экология кодексінің, осы Қағидалардың талаптарына және ҚР СТ ISO 14064-3 "Парниктік газдар. 3-бөлім. Парниктік газдар жөніндегі өтініштерге қатысты валидациялау және верификациялау жөніндегі талаптар мен нұсқаулық", ҚР СТ ISO 14065 "Қоршаған орта туралы ақпаратты валидациялау және верификациялау жөніндегі органдарға қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптар", ҚР СТ ISO 14066 "Парниктік газдар. Парниктік газдарды валидациялау және верификациялау жөніндегі топтардың құзыреттілігіне қойылатын талаптар", ҚР СТ ISO/EIC 17029 "Сәйкестікті бағалау. Валидациялау және верификациялау органдарына қойылатын жалпы қағидаттар мен талаптар" ұлттық стандарттарына сәйкес келе ме;";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"44. Для обеспечения соблюдения принципов валидации и верификации, указанных в стандарте СТ РК ISO 14064-3 "Парниковые газы. Часть 3. Требования и руководство по валидации и верификации относительно заявлений по парниковым газам", группа по верификации осуществляет посещение площадки для сверки и подтверждения данных, представленных субъектом квотирования или заявителем проекта, полноты данных и сбора информации и доказательств для экспертного заключения.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При проверке расчетов выбросов парниковых газов орган по валидации и верификации проверяет правильность применения коэффициентов выбросов парниковых газов согласно Методикам по расчету выбросов и поглощения парниковых газов, утвержденных приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 9 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31735), в соответствии с валидированным планом мониторинга.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. После рассмотрения независимым рецензентом внутренней документации и проекта отчета по верификации, органом по валидации и верификации разрабатывает окончательный отчет по верификации в соответствии с требованиями стандарта Республики Казахстан СТ РК ISO 14064-3 "Парниковые газы. Часть 3. Требования и руководство по валидации и верификации относительно заявлений по парниковым газам".".
2. Департаменту климатической политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан

"44. ҚР СТ ISO 14064-3 "Парниктік газдар. 3-бөлім. Парниктік газдар жөніндегі өтініштерге қатысты валидациялау және верификациялау жөніндегі талаптар мен нұсқаулық" стандартында көрсетілген валидациялау және верификациялау қағидаттарының сақталуын қамтамасыз ету үшін верификация жөніндегі топ квоталау субъектісі немесе жобаның өтініш берушісі ұсынған деректерді салыстыру және растау, деректердің толықтығы және сараптамалық қорытындысына ақпарат пен дәлелдемелер жинау үшін алаңға баруды жүзеге асырады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Валидациялау және верификациялау жөніндегі орган парниктік газдар шығарындыларының есебін тексеру кезінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 9 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31735 болып тіркелген) Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу жөніндегі әдістемелерге сәйкес парниктік газдар шығарындылары коэффициенттерін қолданудың дұрыстығын тексереді.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Тәуелсіз рецензент ішкі құжаттаманы және верификациялау жөніндегі есеп жобасын қарағаннан кейін валидациялау және верификациялау жөніндегі орган Қазақстан Республикасының СТ РК ISO 14064-3 "Парниктік газдар. 3-бөлім. Парниктік газдар жөніндегі өтініштерге қатысты валидациялау және верификациялау жөніндегі талаптар мен нұсқаулық" стандартының талаптарына сәйкес верификация жөніндегі түпкілікті есепті әзірлейді.".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі