О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 927 "Об утверждении формы декларации о доходах и имуществе физического лица и правил ее составления"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2024 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 марта 2024 года № 34189
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 сентября 2021 года № 927 "Об утверждении формы декларации о доходах и имуществе физического лица и правил ее составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24367) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) форму декларации о доходах и имуществе физического лица (форма 270.00) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила составления декларации о доходах и имуществе физического лица (форма 270.00) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3) форму декларации о доходах и имуществе физического лица (форма 270.00) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) правила составления декларации о доходах и имуществе физического лица (форма 270.00) согласно приложению 4 к настоящему приказу.";
дополнить приложениями 3 и 4 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
в Правилах составления декларации о доходах и имуществе физического лица (форма 270.00), утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Декларация представляется ежегодно по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода, начиная с года, следующего за годом, в котором в соответствии со статьей 633 Налогового кодекса возникло обязательство по представлению декларации об активах и обязательствах.
Декларация (приложение 1) составляется в соответствии с настоящими Правилами и представляется с 2022 года по 2023 год:
лицами, занимающими ответственную государственную должность, и их супругами;
лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций, и их супругами;
лицами, приравненными к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругами;
лицами, на которых возложена обязанность по представлению Декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг", "О противодействии коррупции.".".

"Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияның нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 927 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 29 наурыздағы № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 наурызда № 34189 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияның нысанын және оны жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 13 қыркүйектегі № 927 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24367 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияның нысаны (270.00-нысан);
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияны (270.00-нысан) жасау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияның нысаны (270.00-нысан);
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияны (270.00-нысан) жасау қағидалары бекітілсін.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаға сәйкес 3 және 4-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияны жасау қағидаларында (270.00-нысан):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Декларация жыл сайын, Салық кодексінің 633-бабына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну бойынша міндеттеме туындаған жылдан кейінгі келесі жылдан бастап, есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Декларация (1-қосымша) осы Қағидаларға сәйкес жасалады және 2022 жылдан бастап 2023 жыл арасына ұсынылады:
жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдар және олардың жұбайлары;
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар мен олардың жұбайлары;
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдар мен олардың жұбайлары;
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының, "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар нарығы туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Декларация табыс ету міндеті жүктелген тұлғалар табыс етеді.".

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется, на связанные с налоговыми обязательствами по представлению декларации физического лица за 2023 год, правоотношения, возникающие с 1 января 2024 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 марта 2024 года № 169
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 сентября 2021 года № 927
Форма 270.00 стр. 01
ДЕКЛАРАЦИЯ О ДОХОДАХ И ИМУЩЕСТВЕ ФИЗИЧЕСКОГО ЛИЦА
Раздел A. Общая информация о налогоплательщике
1. ИИН (при его наличии)______________ 2. Налоговый период: _____________год
3. Ф.И.О _____________________________
4. Номер телефона __________________________ Электронный адрес
5. Лицо, являющееся законным представителем, укажите ИИН представляемого лица (несовершеннолетнего и (или) недееспособного или ограниченно дееспособного)
6. ИИН супруга/супруги ________________________________
7. Вид декларации (укажите X в соответствующей ячейке)
первоначальная
очередная
дополнительная
дополнительная по уведомлению
8. Наличие доходов и имущества (укажите X в соответствующей ячейке):
A. Имеются ли у Вас доходы, подлежащие налогообложению физическим лицом самостоятельно (имущественный доход, доход из источников за пределами Республики Казахстан, доход домашнего работника, доход медиатора, доход от личного подсобного хозяйства):
Если "Да", пожалуйста, отметьте
и заполните Приложение № 1 (ф.270.01)
B. Желаете ли Вы зачесть и (или) вернуть сумму превышения по ИПН*:
Если "Да", пожалуйста, отметьте
и заполните Приложение № 2 (ф.270.02)
С. Имеются ли у Вас доходы лица, занимающегося частной практикой (частный нотариус, судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор):
Если "Да", пожалуйста, отметьте
и заполните Приложение № 3 (ф.270.03)
D. Имеется ли у Вас имущество за пределами Республики Казахстан:
Если "Да", пожалуйста, отметьте

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және жеке тұлғаның 2023 жылға декларация табыс ету бойынша салықтық міндеттемелеріне байланысты, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап туындайтын құқықтық қатынастарына қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Репсубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 29 наурыздағы
№ 169 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 927 бұйрығына
3-қосымша
270.00-нысан 01-бет
ЖЕКЕ ТҰЛҒАНЫҢ КІРІСТЕРІ МЕН МҮЛКІ ТУРАЛЫ ДЕКЛАРАЦИЯ
A бөлімі. Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат
1. ЖСН (ол болған кезде)__________________ 2. Салық кезеңі: _____ жыл
3. Т.А.Ә. _____________________________________
4. Телефон нөмірі_____________Электрондық мекенжайы _______________________
5. Заңды өкіл болып табылатын адам, өкілдік ететін адамның ЖСН көрсетіңіз ________
(кәмелетке толмаған және (немесе) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі)
6. Жұбайының ЖСН ________________________________
7. Декларацияның түрі (тиісті торкөзге X түрінде көрсетіңіз)
бастапқы
кезекті
қосымша
хабарлама бойынша қосымша
8. Кірістер мен мүліктің болуы (тиісті торкөзге X түрінде көрсетіңіз):
A.
Сізде жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын кірісі бар ма (мүліктік кірістер, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған кірістер, үй қызметкерінің кірісі, медиатордың кірісі, жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кіріс ):
Егер "Иә",
белгілеңіз және № 1 қосымшаны (270.01 н.) толтырыңыз
B.
Сіз ЖТС бойынша асып кеткен соманы есепке жатқызуды немесе қайтаруды қалайсыз ба*
Егер "Иә",
белгілеңіз және № 2 қосымшаны (270.02 н.) толтырыңыз
С.
Сізде жеке практикамен айналысатын тұлғаның кірісі бар ма (жекеше нотариус, сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор):
Егер "Иә" ,
белгілеңіз және № 3 қосымшаны (270.03 н.) толтырыңыз
D.
Сіздің Қазақстан Республикасынан тыс жерде мүлкіңіз бар ма:
Егер "Иә",

и заполните Приложение № 4 (ф.270.04)
Е. Приобретали (получали) и (или) отчуждали ли Вы имущество в течение отчетного календарного года, в том числе за пределами Республики Казахстан (заполняется только лицами, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению данной декларации):
Если "Да", пожалуйста, отметьте
и заполните Приложение № 5 (ф.270.05)
F. Имеются ли у Вас дебиторская/кредиторская задолженность на 31 декабря отчетного налогового периода (за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан):
Если "Да", пожалуйста, отметьте
и заполните Приложение № 6 (ф.270.06)
G. Имеется ли у Вас финансовая прибыль контролируемой иностранной компании (КИК):
Если "Да", пожалуйста, отметьте
и заполните Приложение № 7 (ф.270.07)
*Заполняется с 1 января 2025 года
Раздел В. Согласие налогоплательщика на раскрытие сведений (укажите Х в ячейке):
Настоящим я даю согласие на представление банковскими учреждениями сведений о расходах физического лица на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилья в Республике Казахстан
Раздел С. Ответственность налогоплательщика
Я подтверждаю достоверность и полноту сведений, приведенных в данной декларации и уведомлен (а) об ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1. Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) налогоплательщика/законного или уполномоченного представителя
_______________________________________
2. Дата подачи декларации____/____/_______
3. Код органа государственных доходов__/__/_
4. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего декларацию
_________________________________________
5. Дата приема декларации ___ /___ /
6. Входящий номер документа
7. Дата почтового штемпеля __/ /
Форма 270.00 стр. 02
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – Индивидуальный идентификационный номер;
БИН – Бизнес-идентификационный номер;
НК – Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
ИПН – Индивидуальный подоходный налог;
КИК – Контролируемая иностранная компания;
ПУ КИК – Постоянное учреждение контролируемой иностранной компании;
Д/К – Дебиторская/Кредиторская;
МРП – Месячный расчетный показатель;
ИИК – Индивидуальный идентификационный код;
КБК – Код бюджетной классификации;
Код ОГД – Код органа государственных доходов;
ФИО – Фамилия, имя, отчество (при его наличии);
МФЦА- Международный финансовый центр "Астана"

белгілеңіз және № 4 қосымшаны (270.04 н.) толтырыңыз
E.
Сіз есептілік күнтізбелік жыл ішінде, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерде мүлік сатып алдыңыз ба және (немесе) иеліктен шығардыңыз ба ("Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар ғана толтырады)
Егер "Иә",
белгілеңіз және № 5 қосымшаны (270.05 н.) толтырыңыз
F.
Сізде есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша дебиторлық/кредиторлық берешек бар ма (Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар алдындағы берешекті қоспағанда):
Егер "Иә",
белгілеңіз және №6 қосымшаны (270.06 н.) толтырыңыз
G.
Сізде бақыланатын шетелдік компанияның (БШК) қаржылық пайдасы бар ма:
Егер "Иә",
белгілеңіз және № 7 қосымшаны (270.07 н.) толтырыңыз
*2025 жылғы 1 қаңтардан бастап толтырылады
В бөлімі. Салық төлеушінің мәліметтерді ашуға келісімі (ұяшықта Х түрінде көрсетіңіз):
Осымен мен банк мекемелерінің жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға алынған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсаған шығыстары туралы мәліметтерді беруге келісім беремін
С бөлімі. Салық төлеушінің жауапкершілігі
Мен осы декларацияда келтірілген мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығын растаймын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылық туралы хабардармын.
1. Салық төлеушінің/заңды немесе уәкілеттік берілген өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________________________
2. Декларация тапсырылған күн _ / /
3. Мемлекеттік кірістер органының коды / / /
4. Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
______________________________________
5. Декларацияны қабылдаған күні_ /_ / ______
6. Құжаттың кіріс нөмір ____________
7. Пошта штемпелінің күні / /
270.00-нысан 02-бет
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – Жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – Бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
СК – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі);
ЖТС – Жеке табыс салығы;
БШК – Бақыланатын шетелдік компания;
БШК ТМ – Бақыланатын шетелдік компанияның тұрақты мекемесі;
Д/К – Дебиторлық/Кредиторлық;
АЕК – Айлық есептік көрсеткіш;
ЖСК – Жеке сәйкестендіру коды;
БСК – Бюджеттік сыныптама коды;
МКО коды – Мемлекеттік кірістер органының коды;
ТАӘ -тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы

Форма 270.01 стр. 01
Сведения о доходах, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно
(приложение 1 к Декларации)
Раздел А. Общая информация
1. ИИН _______________________ 2. Налоговый период: ___________год
Раздел В. Доход физического лица за календарный год, подлежащий налогообложению физическим лицом самостоятельно
Доход, подлежащий налогообложению физическим лицом самостоятельно,
вычеты и корректировки
Сумма
A
Имущественный доход:
1.1
Доход от прироста стоимости, в том числе:
1)
доход от реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан
2)
доход от реализации имущества, полученный из источников за пределами Республики Казахстан
2
Доход от прироста стоимости при передачи имущества в качестве вклада в уставный капитал
3
Доход полученный от сдачи в аренду имущества лицами не являющимися налоговыми агентами
4
Доход от уступки права требования, в том числе доли в жилом здании по договору о долевом участии в жилищном строительстве
5
Доход от прироста стоимости при реализации указанных в статье 334 Налогового кодекса прочих активов
B
Другие доходы, в том числе:
1
Доходы из источников за пределами Республики Казахстан, в том числе:
1)
доход по трудовым (коллективным) договорам
2)
доход по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ
3)
доход в виде выигрышей
4)
доход в виде дивидендов
5)
доход в виде вознаграждения
6)
доход в виде стипендии

270.01- нысан 01-бет
Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын кірісі туралы мәліметтер (Декларацияға 1-қосымша) А бөлімі. Жалпы ақпарат
1. ЖСН _______________________ 2. Салық кезеңі: _____ жыл
B бөлімі. Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын күнтізбелік жылдағы кірісі
Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын кірісі туралы мәліметер, шегерімдермен мен түзетулер
Сомасы
A
Мүліктік кіріс:
1.
Құн өсімінен түсетін кіріс, оның ішінде:
1)
Қазақстан Республикасындағы мүлікті өткізуден түскен кіріс
2)
Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алынған мүлікті өткізуден түскен кірісі
2
Жарғылық капиталға салым ретінде мүлікті беру кезінде құн өсімінен түсетін кіріс
3
Жеке тұлғаның салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүлікті жалға (жалға алуға) беруден алған кірісі
4
Талап ету құқығын, оның ішінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын үйдегі үлесін басқаға беруден түсетін кіріс
5
Салық кодексінің 334-бабында көрсетілген өзге де активтерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кіріс
B
Басқа кірістер, оның ішінде:
1
Қазақстан Республикасынан тыс жердегі көздерден алынған кірістер, оның ішінде:
1)
еңбек (ұжымдық) шарттары бойынша кірістер
2)
нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер
3)
ұтыстар түріндегі кірістер
4)
дивидендтер түріндегі кірістер
5)
сыйақы түріндегі кірістер
6)
стипендия түріндегі кірістер

7)
доход в виде страховых выплат
8)
доход в виде пенсионных выплат
9)
другие доходы, полученные за пределами Республики Казахстан
2
Доходы домашнего работника, полученные не от налогового агента
3
Доходы гражданина РК по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера
4
Доходы медиаторов, за исключением профессиональных медиаторов не являющихся налоговыми агентами
5
Доходы от личного подсобного хозяйства, по которым не было произведено удержание ИПН
6
Доходы трудовых иммигрантов-резидентов
7

7)
сақтандыру төлемдері түріндегі кірістер
8)
зейнетақы төлемдері түріндегі кірістер
9)
Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алынған басқа да кірістер
2
Үй жұмыскерлерінің салық агенті болып табылмайтын адамнан алған кірісі
3
Қазақстан Республикасы азаматтарының еңбек шарттары (келісімшарттары) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша алған кірістері
4
Салық агенттері болып табылмайтын кәсіби медиаторларды қоспағанда, медиаторлардың кірістері
5
ЖТС ұсталмаған жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын адамның кірістері
6
Резидент-еңбекші көшіп келушінің кірістері
7

Другие доходы, полученные от лица, не являющегося налоговым агентом (не указанные в строках 1 – 6 раздела В)
С
Суммарная прибыль КИК и ПУ КИК
D
Итого доходов, подлежащих налогообложению
Е
Корректировка дохода, в том числе:
1
в соответствии со статьей 341 Налогового Кодекса
2
в соответствии со статьей 654 Налогового Кодекса
3
в соответствии с международными договорами
4
доход, освобождаемый в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Конституционного закона РК "О МФЦА"
F
Налоговые вычеты, в том числе:
1
стандартные налоговые вычеты
2
прочие налоговые вычеты
G
Облагаемая сумма дохода (строка D – строка E – строка F):
H
Сумма исчисленного индивидуального подоходного налога
I
Зачет иностранного налога
J
Зачет иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК
K
Сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет (строка H – строка I – строка J ):
БИН аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов по месту жительства физического лица
Форма 270.02 стр. 01
Требования по зачету и возврату суммы превышения по ИПН
(приложение 2 к Декларации)
Раздел А. Общая информация
1.ИИН _______________________ 2. Налоговый период: ___________год
Раздел В. Требование о зачете превышения по ИПН
Требование о зачете превышения по ИПН в сумме:
Превышение по ИПН прошу зачесть в счет:
1
Имеется налоговая задолженность по:
КБК
Сумма налога
Сумма пени
Код ОГД
2
Предстоящих
платежей по:
КБК
Сумма налога
-
Код ОГД
Раздел С. Требование о возврате превышения по ИПН
Требование о возврате превышения по ИПН, если "Да" заполните таблицу
Сумма ИПН, после погашения имеющейся налоговой задолженности, а также внесение в счет предстоящих платежей прошу вернуть на банковский счет
ИКК банка бенефициара(номер счета)
Код банка (банковский идентификационный код)

Салық агенті болып табылмайтын тұлғадан алынған басқа да кірістер (В бөлімнің 1 – 6-жолдарында көрсетілмеген)
С
БШК-ның және БШК ТМ-ның жиынтық пайдасы
D
Салық салуға жататын кірістердің қорытынды сомалары
Е
Кірістерді түзету, оның ішінде:
1
Салық кодексінің 341-бабына сәйкес
2
Салық кодексінің 654-бабына сәйкес
3
халықаралық шарттарға сәйкес
4
"АХҚО туралы" ҚР Конституциялық Заңының 6-бабының 7-тармағына сәйкес босатылатын кірістер
F
Салықтық шегерімдер, оның ішінде:
1
стандартты салық шегерімдері
2
басқа да салық шегерімдері
G
Салық салуға жататын кіріс сомасы (D жол – E жол – F жол)
H
Есептелген жеке табыс салығы сомасы
I
Шетелдік салықты есепке жатқызу
J
БШК-ның және БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасы
К
Бюджетке төленуге жататын жеке табыс салығының сомасы (H жол – I жол – J жол)
Жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттың БСН
270.02- нысан 01-бет
ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару туралы талап (Декларацияға 2-қосымша) А бөлімі. Жалпы ақпарат
1. ЖСН _______________________                   2. Салық кезеңі: _____ жыл
В бөлімі. ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу туралы талап
ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу туралы талап сомасы:
ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу:
1
Салық берешегі бойынша:
БСК
Салық сомасы
Өсімпұл
сомасы
МКО коды
2
Алдағы төлемдер бойынша:
БСК
Салық сомасы
-
МКО коды
С бөлімі. ЖТС бойынша асып кетуді қайтару туралы талап ЖТС бойынша асып кетуді қайтару туралы талап "бар болса" болса кестені толтырыңыз
Салық берешегін өтегеннен және алдағы төлемдер есебіне енгізгеннен кейінгі ЖТС сомасын банк шотыма қайтаруды сұраймын
Бенефициар банктің ЖСК (шот нөмірі)
Банк коды (банктің сәйкестендіру коды)

Форма 270.04 стр. 01
Сведения об имуществе за пределами Республики Казахстан
(приложение 4 к Декларации)
Раздел А. Общая информация
2. ИИН _______________________ 2. Налоговый период: ___________год
Раздел B. Сведения о приобретении, отчуждении и (или) безвозмездно полученном имуществе за пределами Республики Казахстан (не заполняется лицами, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению данной декларации)
(А) №
(В) Способ приобретения/ получения, отчуждения имущества
(С) Вид имущества
(D) количество
(E) Идентификацион ный номер имущества либо номер договора
(F) Дата государственной или иной регистрации имущества
(G) Идентификацион ный номер лица передавшего/получившего
(H) Код страны
(I) Код валюты
(J) Стоимость (цена)
Раздел C. Сведения о деньгах на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, в совокупности превышающей 1000 МРП, по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода
(A) №
(B) Идентификационный номер банковского
учреждения
(C) Наименование банковского учреждения
(D) Код страны
(E) Код валюты
(F) Сумма
Раздел D. Сведения о наличии дебиторской/кредиторской задолженности за пределами Республики Казахстан на 31 декабря отчетного налогового периода
(A) №
(B) Вид задолженности (дебиторская
/кредиторская)
(C) Идентификационный номер
(дебитора
/кредитора)
(D) Код валюты
(E) Сумма задолженности
(F) Срок возврата согласно договору
(G) Номер и дата лицензии нотариуса, проводившего нотариальные действия/решения суда
Раздел E. Сведения о наличии имущества и активов за пределами Республики Казахстан на 31 декабря отчетного налогового периода
(A) №
(B) Вид имущества
(C) Идентификационный номер
(D) Код страны
(E) Адрес регистрации
Форма 270.05 стр. 01
Сведения о приобретении (получении) и (или) отчуждении имущества и об источниках покрытия расходов на приобретение имущества (приложение 5 к Декларации)
Раздел А. Общая информация
1. ИИН _______________________ 2. Налоговый период: ___________год
Раздел В. Сведения о приобретении (получении) имущества (в т.ч. денег) и об источниках покрытия расходов на приобретение имущества в течение отчетного налогового периода, в том числе за пределами Республики Казахстан (заполняется только лицами, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению данной декларации)
(01) Сведения о приобретении (получении) имущества (в т.ч. денег)
(02) Сведения об источниках покрытия расходов на приобретение имущества
(А) №
(В)
Вид имущества
*(С)
Идентификацион ный номер
(D)
Дата регистрации имущества (при наличии)
(E)
Код страны
(F)
Адрес местонахождения объекта (при наличии)
(G)
Код валюты
(H)
Стоимость
(I)
Источник покрытия расходов
(J) Идентификацион ный номер источника
(K)
Наименование/ Фамилия, имя, отчество (при наличии)
(L)
Код валюты
(М) Сумма
Раздел С. Сведения об отчуждении имущества в течение отчетного налогового периода, в том числе за пределами Республики Казахстан (заполняется только лицами, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению данной декларации)
(А) №
(В)
Вид имущества
*(С)
Идентификацион ный номер
(D)
Дата регистрации имущества (при наличии)
(E)
Код страны
(F)
Адрес местонахождения объекта (при наличии)
(G)
Наименование/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) покупателя/получателя
(H)
Идентификацион ный номер покупателя/получателя
(I)
Стоимость (цена) реализации (в тенге)
* В случае приобретения (получения) и (или) отчуждения доли участия в юридическом лице указывается идентификационный номер юридического лица;
В случае приобретения (получения) и (или) отчуждения доли в жилищном строительстве указывается номер договора.

270.04-нысан 01-бет
Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлік туралы мәліметтер (Декларацияға 4-қосымша) А бөлімі. Жалпы ақпарат
1. ЖСН _______________________                   2. Салық кезеңі: _____ жыл
В бөлімі. Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлікті сатып алу, иеліктен шығару және (немесе) өтеусіз алу туралы ақпарат ( "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген адамдар толтырмайды)
(А) №
(B) Мүлікті сатып алу/ алу, иеліктен шығару тәсілі
(C) Мүлік түрі
(D) Саны
(E) Мүліктің сәйкестендіру нөмірі немесе келісімшарт нөмірі
(F) Мүлікті мемлекеттік немесе өзге де тіркеу күні
(G) Беруші тұлғаның сәйкестендіру нөмірі
(H) Ел коды
(I) Валюта коды
(J) Құны (бағасы)
С бөлімі. Есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттарда жиынтығында 1000 АЕК-ден асатын сомадағы ақша туралы мәліметтер
(A) №
(B) Банк мекемесінің сәйкестендіру нөмірі
(C) Банк мекемесінің атауы
(D) Ел коды
(E) валюта коды
(F) Сомасы
D бөлімі. Есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі дебиторлық/кредиторлық берешектің болуы туралы мәліметтер
(A) №
(B) Берешек түрі (дебиторлық
/кредиторлық)
(C) Сәйкестендіру нөмірі (борышкердің
/кредитордың)
D) Валюта коды
(E) Берешек сомасы
(F) Шартқа сәйкес қайтару мерзімі
(G) Нотариаттық іс-әрекеттерді жасаған нотариус лицензиясының/сот шешімінің нөмірі мен күні
Е бөлiмi. Есептi салық кезеңiнiң 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жердегі мүлiк пен активтердің болуы туралы мәлiметтер
(A) №
(B) Мүлік түрі
(C) Сәйкестендіру нөмірі
(D) Ел коды
(E) Тіркелген мекенжай
270.05-нысан 01-бет
Мүлікті сатып алу (алу) және (немесе) иеліктен шығару туралы және мүлік сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтер (Декларацияға 5-қосымша) А бөлімі. Жалпы ақпарат
1. ЖСН _______________________                   2. Салық кезеңі: _____ жыл
В бөлімі. Мүлікті (оның ішінде ақшаны) сатып алу (алу) туралы және есепті салық кезеңі ішінде мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жердегі мүлік сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтер ("Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар ғана толтырады)
(01) Мүлікті (оның ішінде ақшаны) сатып алу (алу) туралы мәліметтер
(02) Мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтер
(А) №
(В)
Мүлік түрі
*(С)
Сәйке
стендіру нөмірі
(D)
Мүліктің тіркелген күні
(болған кезде)
(Е)
Ел коды
(F)
Объектінің орналасқан мекенжайы (болған кезде)
(G)
Валюта коды
(H)
Құны
(I)
Шығыста
рды жабу көздері
(J)
Жабу
көзінің
сәйкестендіру
нөмірі
(K)
Атауы /
Тегі,аты, әкесінің аты (болған кезде)
(L)
Валюта коды
(M) Сомасы
С бөлімі. Есепті салық кезеңі ішінде мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жердегі мүлікті иеліктен шығару туралы мәліметтер ("Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен осы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар ғана толтырады)
(А) №
(В)
Мүлік түрі
*(С)
Сәйкестендіру нөмірі
(D)
Мүліктің тіркелген күні (болған кезде)
(Е)
Ел коды
(F)
Объектінің орналасқан мекенжайы (болған кезде)
(G)
Сатып алушының/алушының атауы /тегі,аты, әкесінің аты (болған кезде)
(H)
Сатып алушының/
алушының сәйкестендіру нөмірі
(I)
Сату құны ( теңге)
*Заңды тұлғаға қатысу үлесін сатып алған (алған) және (немесе) иеліктен шығарған жағдайда заңды тұлғаның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Тұрғын үй құрылысындағы үлесті сатып алған (алған) және (немесе) иеліктен шығарған жағдайда шарттың нөмірі көрсетіледі.

Форма 270.06 стр. 01
Сведения о дебиторской/кредиторской задолженности на территории Республики Казахстан (приложение 6 к Декларации)
Раздел А. Общая информация
1. ИИН _______________________ 2. Налоговый период: ___________год
Раздел B. Сведения о наличии дебиторской/кредиторской задолженности на территории Республики Казахстан на 31 декабря отчетного налогового периода (за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности в Республике Казахстан).
(A) №
(B) Вид задолженности (дебиторская
/кредиторская)
(C) Идентификационный номер
(дебитора
/кредитора)
(D) Код валюты
(E) Сумма задолженности
(F) Срок возврата согласно договору
(G) Номер и дата лицензии нотариуса, проводившего нотариальные действия/решения суда
Форма 270.07 стр. 01
Финансовая прибыль контролируемой иностранной компании (КИК)
(приложение 7 к Декларации)
Раздел А. Общая информация
1. ИИН _______________________ 2. Налоговый период: ___________год
Раздел В. Финансовая прибыль контролируемой иностранной компании (КИК)
(А) №
(B) Наименование КИК или ПУ КИК
C)
Код страны регист рации
(D)
Номер Государственной (налоговой) регистрации КИК или ПУ КИК
(E) Коэффициент участия или контроля
(F) Код валюты
(G) Финансовая прибыль до налогообложения в иностранной валюте
(H)
Сумма уменьшений в иностранной валюте
(I)
Финансовая прибыль, подлежащая налогообложению в иностранной валюте
(J)
Финансовая прибыль, подлежащая налогообложению в национальной валюте
(К)
Сумма иностранного налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет, в национальной валюте
(L)
Доходы из источника в Республике Казахстан в национальной валюте
(M)
Примечание*
* Заполняется в случае наличия: Суммы убытков КИК или ПУ КИК, возникающих в двух периодах, последовательно предшествующих отчетному периоду; суммы уменьшений в иностранной валюте; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 5) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 7) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 8) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 340 НК; суммы уменьшений в иностранной валюте в соответствии с подпунктом 10) пункта 3 статьи 340 Налогового кодекса; Финансовой прибыли, с учетом уменьшений и убытков КИК или ПУ КИК в иностранной валюте; финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в иностранной валюте; Финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в национальной валюте; суммы иностранного налога на прибыль по финансовой отчетности в иностранной валюте; суммы уплаченного иностранного налога на прибыль в иностранной валюте; суммы иностранного налога на прибыль, подлежащей отнесению в зачет, в национальной валюте; суммарная прибыль КИК и ПУ КИК; суммы облагаемого дохода КИК и ПУ КИК за исключением зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением; суммы облагаемого дохода КИК и ПУ КИК, зарегистрированных в государствах с льготным налогообложением; Зачет иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 марта 2024 года № 169
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 13 сентября 2021 года № 927
Правила составления декларации о доходах и имуществе физического лица

270.06-нысан 01-бет
Қазақстан Республикасы аумағындағы дебиторлық/кредиторлық берешек туралы мәліметтер (Декларацияға 6-қосымша) А бөлімі. Жалпы ақпарат
1. ЖСН _______________________                   2. Салық кезеңі: _____ жыл
В бөлімі. Есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы дебиторлық/кредиторлық берешектің болуы туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың берешегін қоспағанда).
(A) №
(B) Берешек түрі (дебиторлық
/кредиторлық)
(C)
Сәйкестендіру нөмірі (борышкердің
/кредитордың)
(D) Валюта коды
(E) Берешек сомасы
(F) Шартқа сәйкес қайтару мерзімі
(G) Нотариаттық іс-әрекеттерді жасаған нотариус лицензиясының/сот шешімінің нөмірі мен күні
270.07- нысаны 01 бет
Бақыланатын шетелдік компанияның (БШК) қаржылық пайдасы (Декларацияға 7-қосымша) А бөлімі. Жалпы ақпарат
1. ЖСН _______________________             2. Салық кезеңі: _____ жыл
Бөлім B. Бақыланатын шетелдік компанияның (БШК) қаржылық пайдасы
(А) №
(B) БШК немесе БШК ТМ атауы
C) Тіркелген елінің коды
(D) БШК немесе БШК ТМ мемлекеттік (салықтық) тіркеу нөмірі
(E) Қатысу немесе бақылау коэффициенті (E)
(F) Валюта коды
(G) ) Салық салынғанға дейінгі шетел валютасында қаржылық пайда
(H)
Шетелдік валютада азайтулар сомасы
(I)
Шетелдік валютада салық салынуға жататын қаржылық пайда
(J)
Ұлттық валютада салық салынуға жататын қаржылық пайдасы
(К)
Ұлттық валютада есепке жатқызылуға жататын шетелдік пайда салығының сомасы
(L)
Ұлттық валютада Қазақстан Республикасындағы көздерден алған кірістер
(M)
Ескертпе*
* Есепті кезеңнің алдындағы екі кезеңде пайда болған БШК немесе БШК ТМ шығындарының сомалары; шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 5) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 7) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 8) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; Салық кодексінің 340-бабы 3-тармағының 10) тармақшасына сәйкес шетел валютасындағы азайту сомасы; БШК немесе БШК ТМ шетел валютасындағы азайту мен шығындарын ескере отырып қаржылық пайдасы; шетел валютасында салық салуға жататын қаржылық пайда; Ұлттық валютада салық салуға жататын қаржылық пайда; шетел валютасындағы қаржылық есептілік бойынша шетелдік табыс салығының сомалары; шетел валютасында төленген шетелдік табыс салығының сомасы; есепке жатқызылатын шетелдік табыс салығының сомасы, ұлттық валютада; БШК және БШК ТМ жиынтық пайдасы; жеңілдетілген салық салынатын мемлекеттерде тіркелгендерді қоспағанда, БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінің сомасы; жеңілдетілген салық салынатын мемлекеттерде тіркелген БШК және БШК ТМ салық салынатын кірісінің сомасы; БШК немесе БШК ТМ қаржылық пайдасына шетелдік салықты есепке алу болған жағдайда толтырылады.
Қазақстан Репсубликасының
Қаржы министрі
2024 жылғы 29 наурыздағы
№ 169 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 13 қыркүйектегі
№ 927 бұйрығына
4-қосымша

(форма 270.00)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила составления декларации о доходах и имуществе физического лица (форма 270.00) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 206 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления декларации о доходах и имуществе физического лица (далее – Декларация).
2. Декларация представляется ежегодно по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода, начиная с года, следующего за годом, в котором в соответствии со статьей 633 Налогового кодекса возникло обязательство по представлению декларации об активах и обязательствах.
Декларация (приложение 3) составляется в соответствии с настоящими Правилами и представляется:
1) с 2024 года:
лицами, занимающими ответственную государственную должность, и их супругами;
лицами, уполномоченными на выполнение государственных функций, и их супругами;
лицами, приравненными к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, и их супругами;
лицами, на которых возложена обязанность по представлению Декларации в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг", "О противодействии коррупции";
работниками государственных учреждений и их супругами;
работниками субъектов квазигосударственного сектора и их супругами;
2) с 2025 года:
руководителями, учредителями (участниками) юридических лиц и их супругами;
индивидуальными предпринимателями и их супругами;
начиная с года, следующего году представления декларации об активах и обязательствах физического лица:
3) с 2026 года:
совершеннолетними лицами;
гражданами Республики Казахстан;
кандасами;
лицами, имеющими вид на жительство;
иностранцами или лицами без гражданства, являющимися резидентами Республики Казахстан;
иностранцами или лицами без гражданства, являющимися нерезидентами при наличии по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации на территории Республики Казахстан, и (или) доли участия в жилищном строительстве на территории Республики Казахстан;
несовершеннолетними лицами.
При этом несовершеннолетние лица представляют Декларацию при наступлении по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода любого из следующих случаев:
наличие на праве собственности имущества, подлежащего государственной или иной регистрации, имущества, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации за пределами Республики Казахстан;
наличие доли в строительстве недвижимости по договору о долевом участии в строительстве, в том числе за пределами Республики Казахстан;
наличие на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, суммы денег совокупно превышающей по всем банковским вкладам тысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 31 декабря отчетного налогового периода (далее – МРП);
наличие суммы задолженности других лиц перед данным лицом (дебиторской задолженности) и (или) суммы задолженности данного лица перед другими лицами (кредиторской задолженности) при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования, нотариально засвидетельствованного (удостоверенного).
Обязательство по представлению Декларации несовершеннолетнего лица и (или) недееспособного или ограниченно дееспособного лица исполняется законным представителем.

Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияны жасау қағидалары (270.00-нысан)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияны (270.00-нысан) жасау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 206-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және жеке тұлғалардың кірістері мен мүлкі туралы декларацияны (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация жыл сайын, Салық кодексінің 633-бабына сәйкес активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну бойынша міндеттеме туындаған жылдан кейінгі келесі жылдан бастап, есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша ұсынылады.
Декларация (3-қосымша) осы Қағидаларға сәйкес жасалады және мыналар ұсынады:
1) 2024 жылдан бастап:
жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адамдар және олардың жұбайлары;
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдар мен олардың жұбайлары;
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдар мен олардың жұбайлары;
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының, "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар нарығы туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Декларация табыс ету міндеті жүктелген тұлғалар;
мемлекеттік мекеменің жұмысшылары және олардың жұбайлары;
квазимемлекеттік секторынындағы жұмысшылар және олардың жұбайлары;
2) 2025 жылдан бастап:
заңды тұлғалардың басшылары, құрылтайшылары (қатысушылары) мен олардың жұбайлары;
дара кәсіпкерлер мен олардың жұбайлары;
жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері туралы декларацияны ұсынған жылдан кейінгі жылдан бастап:
3) 2026 жылдан бастап:
кәмелетке толған тұлғалар;
Қазақстан Республикасының азаматтары;
қандастар;
тұруға ықтиярхаты бар адамдар;
Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар;
есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша құқықтары және (немесе) мәмілелері Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлкі және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй құрылысына қатысу үлесі болған кезде бейрезиденттер болып табылатын шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар;
кәмелетке толмаған тұлғалар ұсынады.
Бұл ретте, кәмелетке толмаған адамдар Декларацияны есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша мынадай жағдайлардың кез келгені басталған кезде:
меншік құқығында мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлкі, құқықтары және (немесе) мәмілелері Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлкі бар болған;
құрылысқа үлестік қатысу туралы шарт бойынша, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде жылжымайтын мүлік құрылысында үлесі болған;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі шетелдік банктердің банктік шоттарында барлық банк салымдары бойынша республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанында қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі - АЕК) мың еселенген мөлшерінен асатын жиынтық ақша сомасы болған;
шарт немесе міндеттеменің немесе талаптың туындауына негіз болып табылатын, нотариат куәландырған өзге де құжат болған кезде, басқа тұлғалардың осы тұлға алдындағы берешегі (дебиторлық берешек) сомасының және (немесе) осы тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегі (кредиторлық берешек) сомасы болған кезде тапсырады.
Кәмелетке толмаған және (немесе) әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілет етуі шектелген адамның Декларация тапсыру бойынша міндеттемесін заңды өкілі орындайды.

3. Декларация предназначена для отражения физическими лицами информации о:
1) доходах, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, за исключением подлежащих декларированию доходов индивидуального предпринимателя от предпринимательской деятельности;
2) налоговых вычетах;
3) приобретении и (или) отчуждении имущества за пределами Республики Казахстан, в том числе на безвозмездной основе;
4) требовании по зачету и возврату суммы превышения по индивидуальному подоходному налогу (далее – ИПН), в том числе при применении налогового вычета, определенного статьей 351 Налогового кодекса, с указанием согласия физического лица на представление банковскими учреждениями сведений о расходах физического лица на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилья в Республике Казахстан (далее – требование по зачету и возврату суммы превышения по ИПН).
Требование по зачету и возврату суммы превышения по ИПН заполняется с 1 января 2025 года.
5) деньгах на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, в совокупности, превышающей тысячекратный размер МРП;
6) имуществе, имеющемся по состоянию на 31 декабря отчетного налогового периода на праве собственности физического лица:
имуществе, которое подлежит государственной или иной регистрации (учету) либо права и (или) сделки по которому подлежат государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценных бумагах, эмитенты которых зарегистрированы за пределами Республики Казахстан, цифровых активах;
инвестиционном золоте;
доле участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан;
7) задолженности других лиц перед физическим лицом (дебиторской задолженности) и (или) задолженности физического лица перед другими лицами (кредиторской задолженности) при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования, нотариально засвидетельствованного (удостоверенного), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банковской деятельности).

3. Декларация жеке тұлғалардың:
1) дара кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметтен алған декларациялауға жататын кірістерін қоспағанда, жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын кірістері;
2) салықтық шегерімдер;
3) мүлікті Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде сатып алу және (немесе) иеліктен шығару, оның ішінде өтеусіз алу;
4) жеке табыс салығы бойынша асып кету сомасын, оның ішінде Салық кодексінің 351-бабында айқындалған салық шегерімі қолданылған кезде, жеке тұлғаның банк мекемелерінің Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға алынған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге арналған шығыстары туралы мәліметтерді ұсынуға келісімін көрсете отырып, есепке жатқызу және қайтару жөніндегі талаптар (бұдан әрі – ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару жөніндегі талап).
ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару жөніндегі талап 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылады.
5) жиынтығында АЕК-тің мың еселенген мөлшерінен асатын сомада Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттардағы ақша;
6) есепті салықтық кезеңде 31 желтоқсандағы жағдай бойынша жеке тұлғаның меншік құқығындағы қолда бар мүлікі:
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын не ол бойынша құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын мүлік;
эмитенттері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген бағалы қағаздар, цифрлық активтер;
инвестициялық алтын;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі;
7) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банк қызметі туралы заң) сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешекті қоспағанда, міндеттеменің немесе талаптың туындауына негіз болып табылатын, нотариат куәландырған (растаған) шарт немесе өзге де құжат болған кезде басқа адамдардың жеке тұлға алдындағы берешегі (дебиторлық берешегі) және (немесе) жеке тұлғаның басқа адамдар алдындағы берешегі (кредиторлық берешегі) туралы ақпараттарды ақпараттарды көрсетуі үшін арналған.
1. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
2. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
3. Декларация:
1) қағаз тасымалдағышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып;
2) электрондық тасымалдағышта – салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы жасалады.

4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. Декларация составляется:
1) на бумажном носителе – шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе – посредством системы приема и обработки налоговой отчетности.
7. Декларация, составленная на бумажном носителе, подписывается физическим лицом либо его представителем, действующий на основе нотариально удостоверенной или приравненной к ней доверенности, выданной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, в которой указываются соответствующие полномочия представителя.
Декларация, составленная на электронном носителе, заверяется:
1) электронной цифровой подписью физического лица;
2) с использованием одноразового пароля.
8. Декларация с учетом пункта 6 статьи 208 Налогового кодекса при предоставлении в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах.
Глава 2. Порядок составления Декларации о доходах и имуществе физического лица
Параграф 1. Составление Декларации о доходах и имуществе физического лица
9. В разделе А "Общая информация о налогоплательщике" указывается:
1) в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) физического лица;
2) в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год;
3) в строке 3 – фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
4) в строке 4 – номер телефона (по желанию) и электронный адрес (по желанию);
5) в строке 5 – ИИН представляемого лица. Заполняется если физическое лицо, составляющее Декларацию, является законным представителем несовершеннолетнего и (или) недееспособного или ограничено дееспособного;
6) в строке 6 – ИИН супруга/супруги;
7) в строке 7 – вид Декларации.
Соответствующая ячейка отмечается с учетом отнесения Декларации к следующим видам налоговой отчетности:
первоначальная – Декларация, представляемая физическим лицом в связи с тем, что установленная обязанность по представлению такой Декларации возникла впервые;
очередная – Декларация, представляемая за последующие налоговые периоды после представления первоначальной Декларации;
дополнительная – Декларация, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную Декларацию за налоговый период, к которой относятся данные изменения и (или) дополнения;
дополнительная по уведомлению – Декларация, представляемая физическим лицом при внесении изменений и (или) дополнений в ранее представленную Декларацию за налоговый период, в которой органом государственных доходов выявлены нарушения по результатам камерального контроля по активам и обязательствам физического лица;

4. Қағаз тасымалдағышта жасалған Декларацияға жеке тұлға не Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген, өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін, нотариат растаған немесе оған теңестірілген сенімхат негізінде әрекет ететін оның өкілі қол қояды.
Электрондық тасымалдағышта жасалған Декларация:
1) жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы;
2) бір реттік парольді пайдалана отырып куәландырылады.
5. Декларация Салық кодексінің 208-бабының 6-тармағын ескере отырып, қағаз тасымалдағышта келу тәртібінде ұсынған кезде екі данада жасалады.
2-тарау. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияны жасау тәртібі
1-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияны жасау
6. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" деген А бөлімінде:
1) 1-жолда – жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) 2-жолда – Декларация табыс етілетін салық кезеңі араб цифрларымен;
күнтізбелік жыл Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі болып табылады;
3) 3-жолда – жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
4) 4-жолда – телефон нөмірі (қалауы бойынша) және электрондық мекенжайы (қалауы бойынша);
5) 5-жолда – ұсынатын тұлғаның ЖСН. Егер Декларацияны жасайтын жеке тұлға, кәмелетке толмаған және (немесе) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі тұлғаның заңды өкілі болса толтырады;
6) 6-жолда – жұбайының ЖСН;
7) 7-жолда – Декларацияның түрі көрсетіледі.
Салық есептілігінің мынадай:
бастапқы – мұндай Декларацияны табыс ету бойынша белгіленген міндет алғаш рет туындауына байланысты жеке тұлға табыс ететін Декларация;
кезекті – бастапқы Декларация табыс етілгеннен кейінгі келесі салық кезеңдеріне ұсынылатын Декларация;
қосымша – оған осы өзгерістер және (немесе) толықтырулар жататын салықтық кезең үшін бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде жеке тұлға ұсынатын Декларация;
хабарлама бойынша қосымша – мемлекеттік кірістер органы жеке тұлғаның активтері мен міндеттемелері бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтарды анықтаған салықтық кезең үшін бұрын табыс етілген Декларацияға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде жеке тұлға табыс ететін Декларация түрлеріне жатқызуды ескере отырып тиісті торкөз белгіленеді;

8) в строке 8 – имеющиеся в наличии доходы и имущество. Отмечаются соответствующие ячейки с учетом представляемых приложений по наличию сведений (все показатели отмечаются при их наличии на отчетную дату):
в строке 8А – о доходах, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно (имущественный доход, доход из источников за пределами Республики Казахстан, доход домашнего работника, доход медиатора, доход от личного подсобного хозяйства и другие доходы, указанные в статье 321 Налогового кодекса, полученные от лица, не являющегося налоговым агентом);
в строке 8B – требование о зачете и возврате суммы превышения по ИПН;
в строке 8С – о доходах лиц, занимающихся частной практикой (частный нотариус, судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор);
в строке 8D – о наличии имущества за пределами Республики Казахстан;
в строке 8E – о приобретении (получении) и (или) отчуждении имущества и об источниках покрытия расходов на приобретение имущества в течение отчетного налогового периода, в том числе за пределами Республики Казахстан (заполняется только лицами, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" (далее – Закон о коррупции) возложена обязанность по представлению деклараций физических лиц);
в строке 8F – о наличии дебиторской/кредиторской задолженности на 31 декабря отчетного налогового периода (за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с Законом о банковской деятельности);
в строке 8G – о наличии финансовой прибыли контролируемой иностранной компании (далее – КИК).
10. В разделе В "Согласие налогоплательщика на раскрытие сведений" налогоплательщик дает согласие на представление банковскими учреждениями сведений о расходах физического лица на погашение вознаграждения по ипотечным жилищным займам, полученным на приобретение жилья в Республике Казахстан.
11. В разделе С "Ответственность налогоплательщика" указывается:
1) в поле "Фамилия, имя, отчество (при наличии) налогоплательщика/законного представителя" – Фамилия, имя, отчество (при наличии) налогоплательщика/законного или уполномоченного представителя в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) в поле "Дата подачи Декларации" – дата представления Декларации в орган государственных доходов;
3) в поле "Код органа государственных доходов ОГД":
для физических лиц, не зарегистрированных в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой – код органа государственных доходов по месту жительства (пребывания);
для физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой – код органа государственных доходов по месту жительства;

8) 8-жолда – кіріс пен мүліктің болуы. Мәліметтердің болуы туралы ұсынылған қосымшалар ескертіле отырып тиісті торкөз белгіленеді (барлық көрсеткіштар есепті күні олар болған кезде белгіленеді):
8А жолында – жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын кірісі туралы (мүліктік кірістер, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған кірістер, үй қызметкерінің кірісі, медиатордың кірісі, жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кіріс және Салық кодексінің 321-бабында көрсетілген, салық агенті болып табылмайтын тұлғалардан алынған басқа кірістер);
8В жолында - ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару туралы талап;
8С жолында – жеке практикамен айналысатын тұлғаның кірісі туралы (жеке нотариус, сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор);
8D жолында – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мүлік болуы туралы;
8E жолында – есепті салық кезеңі ішінде мүлікті сатып алу (алу) және (немесе) иеліктен шығару туралы және мүлікті оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы ("Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ic-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заң) сәйкес декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар ғана толтырады);
8F жолында – есепті салық кезеңінің 31 желтоқсандағы жағдай бойынша дебиторлық/кредиторлық берешектің болуы туралы (Банк қызметі туралы заңға сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың берешегін қоспағанда);
8G жолында – бақыланатын шетелдік компанияның (бұдан әрі - БШК) қаржылық пайдасының болуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. "Салық төлеушінің мәліметтерді ашуға келісімі" деген В бөлімде салық төлеуші банк мекемелерінің жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрғын үй сатып алуға алынған ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге жұмсаған шығыстары туралы мәліметтерді беруге келісімін береді.
8. "Салық төлеушінің жауапкершілігі" деген C бөлімде:
1) "Салық төлеушінің/заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашық жолда – жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес салық төлеушінің/заңды немесе уәкілеттік берілген өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
2) "Декларация тапсырылған күні" деген ашық жолда – мемлекеттік кірістер органына Декларация табыс етілген күн;
3) "Мемлекеттік кірістер органының коды" деген ашық жолда:
дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғалар, жеке практикамен айналысатын адамдар үшін – тұрғылықты (болатын) жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;
дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар, жеке практикамен айналысатын адамдар үшін – тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды;

4) в поле "Фамилия, имя, отчество (при наличии) должностного лица, принявшего Декларацию" указываются, Фамилия, имя, отчество (при наличии), работника органа государственных доходов, принявшего декларацию;
5) дата приема Декларации – дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 209 Налогового кодекса;
6) входящий номер документа – регистрационный номер Декларации, присваиваемый органом государственных доходов;
7) дата почтового штемпеля – дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
Подпункты 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта заполняются работником органа государственных доходов, принявшим Декларацию на бумажном носителе.
Параграф 2. Составление формы 270.01 (Приложение 1) к Декларации о доходах и имуществе физического лица
12. Приложение 1 "Сведения о доходах, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно" заполняется если отмечена строка 8А в Декларации.
13. В разделе А "Общая информация" указывается:
1) в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
2) в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год.
14. В разделе В "Доход физического лица за календарный год, подлежащий налогообложению физическим лицом самостоятельно":
1) в строке А отражаются суммы имущественного дохода, полученного в Республике Казахстан и за ее пределами, в том числе доход от реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан. Данная строка определяется как сумма строк А1, А2, А3, А4, А5;
в строке А1 отражается доход от прироста стоимости как сумма строк 1) и 2):
в строке 1) отражается доход от реализации имущества, находящегося в Республике Казахстан, указанного в статье 331 Налогового кодекса;
в строке 2) отражается доход от реализации имущества, полученного из источников за пределами Республики Казахстан согласно статье 332 Налогового кодекса;
в строке А2 отражается доход от прироста стоимости при передаче имущества (кроме денег) в качестве вклада в уставный капитал, согласно статье 333 Налогового кодекса;
в строке А3 отражается доход, полученный физическим лицом, не являющимся индивидуальным предпринимателем, от сдачи в имущественный наем (аренду) имущества лицам, не являющимся налоговыми агентами;
в строке А4 отражается доход от уступки права требования, в том числе доли в жилом доме (здании) по договору о долевом участии в жилищном строительстве согласно статье 335 Налогового кодекса;

4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)" деген ашық жолда – Декларацияны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
5) Декларацияны қабылдау күні – Салық кодексінің 209-бабының 2-тармағына сәйкес Декларацияны табыс ету күні;
6) құжаттың кіріс нөмірі – мемлекеттік кірістер органы беретін Декларацияның тіркеу нөмірі;
7) пошта штемпелінің күні – пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қойған пошта штемпелінің күні көрсетіледі.
Осы тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшаларын Декларацияны қағаз тасымалдағышта қабылдаған мемлекеттік кірістер органының қызметкері толтырады.
2-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияға 270.01-нысанын (1-қосымша) жасау
9. "Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын кірісі туралы мәліметтер" деген 1-қосымша егер Декларацияда 8А жолы белгіленсе толтырылады.
10. "Жалпы ақпарат" деген А бөлімде:
1) 1-жолда – жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі;
2) 2-жолда – араб сандарымен Декларация табыс етілетін салық кезеңі көрсетіледі.
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі күнтізбелік жыл болып табылады.
11. "Жеке тұлғаның дербес салық салуға жататын күнтізбелік жылдағы кірісі" деген В бөлімде:
1) А жолында Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерден алған мүліктік кірістің, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті өткізуден түскен кірістің сомалары көрсетіледі. Бұл жол А1, А2, А3, А4, А5 жолдарының қосындысы ретінде айқындалады.
А1 жолында 1) және 2) жолдың қосындысы ретінде құн өсімінен түскен кіріс көрсетіледі:
1) жолда Салық кодексінің 331-бабында көрсетілген Қазақстан Республикасындағы мүлікті өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
2) жолда Салық кодексінің 332-бабына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жердегі көздерден алынған мүлікті өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
А2 жолында Салық кодексінің 333-бабын сәйкес жарғылық капиталға салым ретінде мүлікті (ақшадан басқа) беру кезінде құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
А3 жолында салық агенттері болып табылмайтын тұлғаларға мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беруден дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаның алған кірісі көрсетіледі;
А4 жолында талап ету құқығын, оның ішінде Салық кодекстің 335-бабына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт бойынша тұрғын үйдегі (ғимараттағы) үлесін басқаға беруден түсетін кіріс көрсетіледі;

в строке А5 отражается доход от прироста стоимости при реализации указанных в статье 334 Налогового кодекса прочих активов индивидуального предпринимателя, применяющего специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса либо для крестьянских или фермерских хозяйств;
2) в строке В отражаются другие доходы, не подлежащие отражению в строке А, в том числе:
в строке В1 отражается сумма доходов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников, определяемых согласно статьям 322-338 Налогового кодекса. В данную строку переносятся итоговые значения строк 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9):
строка 1) предназначена для отражения суммы доходов по трудовым (коллективным) договорам, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 2) предназначена для отражения суммы доходов по договорам гражданско-правового характера предметом которых является оказание услуг, выполнение работ, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 3) предназначена для отражения суммы доходов в виде выигрышей, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 4) предназначена для отражения суммы доходов в виде дивидендов, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 5) предназначена для отражения суммы доходов в виде вознаграждения, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 6) предназначена для отражения суммы доходов в виде стипендии, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 7) предназначена для отражения суммы доходов в виде страховых выплат, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 8) предназначена для отражения суммы доходов в виде пенсионных выплат, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
строка 9) предназначена для отражения других сумм, полученных или подлежащих получению в отчетном налоговом периоде из иностранных источников;
в строке В2 отражается сумма доходов домашних работников, полученных не от налогового агента, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
в строке В3 отражается сумма доходов, полученных гражданами Республики Казахстан по трудовым договорам (контрактам) и (или) договорам гражданско-правового характера, согласно подпунктам 6) и 7) пункта 1 статьи 363 Налогового кодекса;

А5 жолында шағын бизнес субъектілері үшін не шаруа немесе фермер қожалықтары үшін арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкердің Салық кодексінің 334-бабында көрсетілген өзге де активтерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кіріс көрсетіледі;
2) В бөлімінің А жолында көрсетуге жатпайтын, басқа кірістер көрсетіледі, оның ішінде:
В1 жолында Салық кодексінің 322-338-баптарына сәйкес айқындалатын шетелдік көздерден есепті салық кезеңінде алынған немесе алынуға жататын кіріс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) жолдың қортынды мәні көшіріледі:
1) жол есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын еңбек (ұжымдық) шарты бойынша кіріс сомасын көрсетуге арналған;
2) жол жол шетелдік көздерден есепті салық кезеңінде алынған немесе алынуға жататын, нысанасы қызметтер көрсету, жұмыстарды орындау болып табылатын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша кіріс сомасын көрсетуге арналған;
3) жол есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алуға жататын ұтыстар түріндегі кіріс сомасын көрсетуге арналған;
4) жол есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын дивидендтер түріндегі кіріс сомасын көрсетуге арналған;
5) жол есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын сыйақы түріндегі кіріс сомасын көрсетуге арналған;
6) жолы есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын стипендия түріндегі кіріс сомасын көрсетуге арналған;
7) жол есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын сақтандыру төлемдері түріндегі кіріс сомасын көрсетуге арналған;
8) жол есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын зейнетақы төлемдері түріндегі кіріс сомасын көрсетуге арналған;
9) жол есепті салық кезеңінде шетелдік көздерден алынған немесе алынуға жататын басқа да кіріс сомасын көрсетуге арналған;
В2 жолында Салық кодексінің 357-бабының 1-тармағына сәйкес үй жұмыскерлерінің салық агенті болып табылмайтын адамнан алмаған кіріс сомасы көрсетіледі;
В3 жолында Салық кодексінің 363-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшасына сәйкес еңбек шарттары (келісімшарттары) және (немесе) азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары алған кіріс сомасы көрсетіледі;

в строке В4 отражается сумма доходов медиаторов, за исключением профессиональных медиаторов, от лиц, не являющихся налоговыми агентами, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
в строке В5 отражается сумма доходов от личного подсобного хозяйства, учтенного в книге похозяйственного учета в соответствии с приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 "Об утверждении Статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей", подлежащие налогообложению, по которым не произведено удержание ИПН у источника выплаты в связи с представлением налоговому агенту недостоверных сведений лицом, занимающимся личным подсобным хозяйством, согласно пункту 1 статьи 357 Налогового кодекса;
в строке В6 отражается сумма доходов, полученных трудовым иммигрантом-резидентом из источников в Республике Казахстан согласно статье 642 Налогового кодекса;
в строке В7 отражается сумма других доходов, полученных от лица, не являющегося налоговым агентом, предусмотренных статьей 321 Налогового кодекса, и не указанные в строках 1 – 6 раздела В;
3) в строке С отражается суммарная прибыль КИК и постоянных учреждений КИК (далее – ПУ КИК), определенная согласно статьям 297 и 340 Налогового кодекса;
4) в строке D отражается итоговая сумма доходов, подлежащих налогообложению, определяемой как сумма строк А, В и С;
5) в строке E отражается общая сумма корректировки доходов:
в строке Е1 отражается сумма доходов, исключенных из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 341 Налогового кодекса;
в строке Е2 отражается сумма доходов, исключенных из доходов, подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьей 654 Налогового кодекса;
в строке Е3 отражается сумма доходов, не подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с международными договорами;
в строке Е4 отражается сумма доходов, освобождаемых в соответствии с пунктом 7 статьи 6 Конституционного закона Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";
6) в строке F отражается сумма налоговых вычетов в соответствии со статьей 342 Налогового кодекса при условии, если такие вычеты не произведены при определении дохода, облагаемого у источника выплаты, в том числе:
в строке F1 отражается сумма стандартных налоговых вычетов;
в строке F2 отражается сумма прочих налоговых вычетов;
7) в строке G отражаются облагаемые суммы доходов, определяемые в соответствии с пунктом 1 статьи 357 Налогового кодекса (строка D – строка E – строка F);

В4 жолында Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес салық агенттері болып табылмайтын адамдардан алған кәсіби медиаторларды қоспағанда, медиаторлардың кіріс сомасы көрсетіледі;
В5 жолында "Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманы бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығына сәйкес шаруашылық бойынша есепке алу кітабында есепке алынған жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін, Салық кодексінің 357-бабының 1-тармағына сәйкес жеке қосалқы шаруашылықпен айналысатын тұлғаның салық агентіне анық емес мәліметтерді ұсынуына байланысты төлем көзінен ЖТС ұстап қалу жүргізілмеген салық салуға жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
В6 жолында Салық кодексінің 642-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы көздерден бейрезидент-еңбекші көшіп келушілер алған өзге де кіріс сомасы көрсетіледі;
В7 жолында Салық кодексінің 321-бабында көзделген, салық агенті болып табылмайтын тұлғалардан алынған және В бөлімінің 1-6-жолдарында көрсетілмеген басқа кірістер;
3) С жолында Салық кодексінің 297 және 340-бабына сәйкес айқындалған бақыланатын шетелдік компаниялардың (бұдан әрі – БШК) және бақыланатын шетелдік компаниялардың тұрақты мекемелерінің (бұдан әрі – БШК ТМ) жиынтық пайдасы көрсетіледі;
4) D жолында A, B және С жолының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жататын кірістің қорытынды сомасы көрсетіледі
5) Е жолында кірістерді түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі:
Е1 жолында Салық кодексінің 341-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кіріс сомасы көрсетіледі;
Е2 жолында Салық кодексінің 654-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын кірістерден алып тасталған кіріс сомасы көрсетіледі;
Е3 жолында халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жатпайтын кіріс сомасы көрсетіледі;
Е4 жолында "Астана" Халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 6-бабының 7-тармағына сәйкес босатылатын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) F жолында егер мұндай шегерімдер төлем көзінен салық салынатын кірісті айқындау кезінде жүргізілмесе, Салық кодексінің 342-бабына сәйкес салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
F1 жолында стандартты салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі;
F2 жолында басқа да салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі;
7) G жолында Салық кодексінің 357-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салуға жататын кіріс сомас көрсетіледі (D жолы – E жолы – F жолы);

8) в строке H отражается сумма исчисленного ИПН;
9) в строке I отражается сумма зачета иностранного налога с доходов из иностранных источников, определяемые в соответствии с пунктом 1 статьи 359 Налогового кодекса;
10) в строке J отражается сумма зачета иностранного налога с финансовой прибыли КИК или ПУ КИК, определяемые в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса;
11) в строке К отражается сумма ИПН, подлежащая уплате за налоговый период по имущественному и другим доходам, определяемая как разница строк H, I и J (строка H – строка I – строка J);
12) в строке "БИН аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов по месту жительства физического лица" указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту жительства физического лица.
Параграф 3. Составление формы 270.02 (Приложение 2) к Декларации о доходах и имуществе физического лица
15. Приложение 2 "Требования по зачету и возврату суммы превышения по ИПН" заполняется с 1 января 2025 года.
16. Приложение 2 "Требования по зачету и возврату суммы превышения по ИПН" заполняется если отмечена строка 8В в Декларации.
17. В разделе А "Общая информация" указывается:
в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год.
18. В разделе В "Требование о зачете превышения по ИПН в сумме:" налогоплательщик, требующий принятие в зачет превышения ИПН указывает сумму превышения;
в строке "Требование о зачете превышения по ИПН в сумме" указывается общая сумма превышения ИПН для зачета.
в строке 1 "Имеется налоговая задолженность по":
1) в ячейке "КБК" указывается КБК налога, по которой имеется задолженность;
2) в ячейке "Сумма налога" указывается сумма налога, по которой имеется задолженность;
3) в ячейке "Сумма пени" указывается сумма пени по налогу, по которой имеется задолженность;
4) в ячейке "Код ОГД" указывается код ОГД городов районного значения, сел, поселков и сельских округов, города областного значения, районов городов республиканского значения.
В строке 2 "Предстоящих платежей по":
1) в ячейке "КБК" указывается КБК налога, подлежащего зачету;
2) в ячейке "Сумма налога" указывается сумма налога, подлежащего зачету;
3) в ячейке "Код ОГД" указывается код ОГД городов районного значения, сел, поселков и сельских округов, города областного значения, районов городов республиканского значения.

8) Н жолында есептелген ЖТС сомасы көрсетіледі;
9) I жолында Салық кодексінің 359-бабы 1-тармағына сәйкес айқындалатын шетелдегі көздерден алынған кірісінен есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасы көрсетіледі;
10) J жолында Салық кодексінің 359-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын БШК-ның және БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан есепке жатқызылған шетелдік салықтың сомасы көрсетіледі;
11) K жолында H, I және J (H жолы – I жолы – J жолы) жолының айырмасы ретінде айқындалатын, мүліктік және басқа да кіріс бойынша салық кезеңі үшін төленуге жататын ЖТС сомасы көрсетіледі;
12) "Жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кент және ауылдық округ әкімі аппараттың БСН" деген жолда тұлғаның тұрғылықты жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
3-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияға 270.02-нысанын (2-қосымша) жасау
12. 2-қосымша "ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару жөніндегі талап" 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырылады.
13. 2-қосымша Декларацияда 8В жолы белгіленсе ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу және қайтару жөніндегі талап толтырылады.
14. "ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу туралы талап" деген В бөлімінде салық төлеуші ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызуды қабылдауды талап еткен асып кету сомасы көрсетіледі;
18. "ЖТС бойынша асып кетуді есепке жатқызу туралы талап сомасы" деген жолда есепке жатқызу үшін ЖТС асып кетуінің жалпы сомасы көрсетіледі.
"Салық берешегі бойынша" деген 1-жолда:
1) "БСК" деген ұяшықта берешегі бар салықтың БСК-сы көрсетіледі;
2) "Салық сомасы" деген ұяшықта берешегі бар салық бойынша сомасы көрсетіледі;
3) "Өсімпұл сомасы" деген ұяшықта берешегі бар салық бойынша өсімпұл сомасы көрсетіледі;
4) "МКО коды" деген ұяшықта аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қала аудандарының МКО-ның коды көрсетіледі.
"Алдағы төлемдер" деген 2-жолда:
1) "БСК" деген ұяшықта есепке жатқызатын салықтың БСК-сы көрсетіледі;
2) "Салық сомасы" деген ұяшықта есепке жатқызатын салықтың сомасы көрсетіледі;
3) "МКО коды" деген ұяшықта аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қала аудандарының МКО-ның коды көрсетіледі.

19. В разделе С "Требование о возврате превышения по ИПН" налогоплательщик, желающий вернуть сумму превышения ИПН:
1) в ячейке "Сумма ИПН, после погашения имеющейся налоговой задолженности, а также внесение в счет предстоящих платежей прошу вернуть на банковский счет" указывает сумму ИПН для возврата на банковский счет;
2) в ячейке "ИКК банка бенефициара (номер счета)" указывает ИКК банка бенефициара и номер банковского счета, куда необходимо перевести сумму превышения по ИПН;
3) в ячейке "Код банка (банковский идентификационный код)" указывается идентификационный код банка, на банковский счет которого необходимо перевести сумму превышения по ИПН.
Параграф 4. Составление формы 270.03 (Приложение 3) к Декларации о доходах и имуществе физического лица
20. Приложение 3 "Сведения о доходах лица, занимающегося частной практикой" заполняется если отмечена строка 8С в Декларации.
21. В разделе А "Общая информация" указывается:
1) в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
2) в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год.
22. В разделе В "Для заполнения частными нотариусом, судебным исполнителем, адвокатом, профессиональным медиатором" налогоплательщик указывает следующие данные при их наличии в отчетном периоде:
1) в графе A – период (месяц), в котором получен доход;
2) в графе В – сумма дохода от осуществления деятельности, полученного за каждый месяц отчетного налогового периода;
3) в графе С – сумма ИПН, подлежащего уплате в бюджет, за каждый месяц отчетного налогового периода.
4) в графе "БИН аппаратов акимов городов районного значения, сел, поселков и сельских округов по месту нахождения лица, занимающегося частной практикой" указывается бизнес-идентификационный номер аппарата акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по месту жительства физического лица;
5) в графе "Код ОГД города областного значения, районов городов республиканского значения по месту нахождения лица, занимающегося частной практикой" указывается код органа государственных доходов города областного значения, районов городов республиканского значения по месту нахождения лица, занимающегося частной практикой.
Параграф 5. Составление формы 270.04 (Приложение 4) к Декларации о доходах и имуществе физического лица
23. Приложение 4 "Сведения об имуществе за пределами Республики Казахстан" заполняется если отмечена строка 8D в Декларации.
Приложение 4 "Сведения об имуществе за пределами Республики Казахстан" не заполняется лицами, на которых в соответствии с Законом о коррупции возложена обязанность по представлению данной декларации.

19. "ЖТС бойынша асып кетуді қайтару туралы талап" деген С бөлімде ЖТС-тің асып кетуін қайтаруға ниет білдірген салық төлеуші:
1) "Салық берешегін өтегеннен және алдағы төлемдер есебіне енгізгеннен кейінгі ЖТС сомасын банк шотыма қайтаруды сұраймын" деген ұяшықта банк шотына қайтару үшін ЖТС сомасын көрсетеді;
2) "Бенефициар банктің ЖСК (шот нөмірі)" деген ұяшықта ЖТС бойынша асып кету сомасын аудару үшін қажет бенефициар банктің ЖСК-сын және банк шотының нөмірін көрсетеді;
3) "Банк коды (банктің сәйкестендіру коды)" деген ұяшықта ЖТС бойынша асып кету сомасын банк шотына аудару үшін қажет банктің сәйкестендіру кодын көрсетеді.
4-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияға 270.03-нысанын (3-қосымша) жасау
20. Егер Декларацияда 8C жолы белгіленсе, "Жеке практикамен айналысатын адамның кірісі туралы мәліметтер" 3-қосымша толтырылады.
21. "Жалпы ақпарат" деген А бөлімде:
1) 1-жолда – жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) 2-жолда – Декларация табыс етілетін салық кезеңі араб цифрымен көрсетіледі.
Күнтізбелік жыл Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі болып табылады.
22. "Жекеше нотариустың, сот орындаушысының, адвокаттың, кәсіби медиатордың толтырады" деген В бөлімде салық төлеуші есепті кезеңде олар болған кезде мынадай деректерді:
1) А бағанында – кіріс алынған кезеңді (ай);
2) В бағанында – есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кіріс сомасын;
3) С бағанында – есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін бюджетке төленуге жататын ЖТС сомасын көрсетеді;
4) "Жеке практикамен айналысатын адамның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кент және ауылдық округ әкімі аппаратының БСН" деген бағанда тұлғаның орналасқан жері бойынша аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
5) "Жеке практикамен айналысатын адамның орналасқан тұратын жері бойынша облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қала аудандарының МКО коды" деген бағанда жеке практикамен айналысатын адамның тұрғылықты тұратын жері бойынша облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қала аудандарының мемлекеттік кірістер органдарының коды көрсетіледі.
5-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияға 270.04-нысанын (4-қосымша) жасау
23. Егер Декларацияда 8D жолы белгіленсе, "Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлік туралы мәліметтер" 4-қосымша толтырылады.
"Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі мүлік туралы мәлімет" деген 4-қосымшаны Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңға сәйкес осы декларацияны тапсыру бойынша міндет жүктелген тұлғалар толтырмайды.

24. В разделе А "Общая информация" указывается:
1) в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
2) в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год.
25. В разделе B "Сведения о приобретении, отчуждении и (или) безвозмездно полученном имуществе за пределами Республики Казахстан" налогоплательщик указывает следующие данные при их наличии на отчетную дату:
в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
в графе В – способ приобретения/ получения, отчуждения имущества;
в графе С – вид имущества:
имущество, которое подлежит государственной или иной регистрации (учету) либо права и (или) сделки по которому подлежат государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценные бумаги, эмитенты которых зарегистрированы за пределами Республики Казахстан, цифровые активы;
инвестиционное золото;
доля участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан;
в графе D – количество;
в графе E – идентификационный номер имущества, указанного в графе С, на основании правоустанавливающих документов либо номер договора;
в графе F – дата государственной или иной регистрации (учету) имущества права и (или) сделки по которому подлежат государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
в графе G – идентификационный номер передавшего/получившего лица;
в графе H – код страны регистрации имущества. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденным решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – решение КТС № 378);
в графе I – код валюты, который указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденной решением КТС № 378;
в графе J – стоимость (цена) имущества.
26. В разделе С "Сведения о деньгах на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, в совокупности превышающей 1000 МРП" налогоплательщик указывает следующие данные:
в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
в графе В – идентификационный номер банковского учреждения;
в графе С – наименование банковского учреждения, в котором хранятся деньги;

24. "Жалпы ақпарат" деген А бөлімде:
1) 1-жолда – жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) 2-жолда –Декларация табыс етілетін салық кезеңі араб цифрымен көрсетіледі.
Күнтізбелік жыл Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі болып табылады.
25. "Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде сатып алынған және (немесе) иеліктен шығарылған және (немесе) өтеусіз алынған мүлік туралы мәлімет" деген В бөлімде салық төлеуші есепті кезеңде олар болған кезде мынадай деректерді:
А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірін;
В бағанында – мүлікті сатып алу/алу, иеліктен шығару тәсілін;
С бағанында – мүлік түрлері:
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын не ол бойынша құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын мүлікті;
эмитенттері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген бағалы қағаздарды, цифрлық активтерді;
инвестициялық алтынды;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін;
D бағанында – санын;
E бағанында – құқық белгілейтін құжаттар негізінде С бағанында көрсетілген мүліктің сәйкестендіру нөмірін не шарттың нөмірін;
F бағанында – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын не ол бойынша құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын мүліктің тіркеу күнін;
G бағанында – беруші тұлғаның сәйкестендіру нөмірін;
H бағанында – мүлікті тіркеу елінің кодын көрсетеді. Елдің коды "Кедендік декларацияны толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы космиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі №378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
I бағанында – № 378 КОК шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасында белгіленген үш таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетілетін валюта коды;
J бағанында – мүліктің құнын (бағасын) көрсетеді.
26. "Есепті салық кезеңінің 31 желтоқсандағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетел банктеріндегі банктік шоттарда, жиынтығында 1000 АЕК-ден асатын сомадағы ақша туралы мәліметтер" деген С бөлімде cалық төлеуші мынадай деректерді:
А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірін;
В бағанында – банк мекемесінің сәйкестендіру нөмірін;
С бағанында – ақша сақталатын банк мекемесінің атауын;

в графе D – код страны регистрации банковского учреждения. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденной решением КТС № 378;
в графе Е – код валюты, который указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденной решением КТС № 378;
в графе F – сумма денег на банковских счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, в сумме, в совокупности, превышающей тысячекратный размер МРП.
27. В разделе D "Сведения о наличии дебиторской/кредиторской задолженности за пределами Республики Казахстан на 31 декабря отчетного налогового периода" заполняется если у физического лица имеется задолженность других лиц перед физическим лицом, представляющим Декларацию (дебиторской задолженности), и (или) задолженности физического лица, представляющего Декларацию, перед другими лицами (кредиторской задолженности) при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования, нотариально засвидетельствованного (удостоверенного).
Налогоплательщик указывает следующие данные при наличии документов, указанных в части первой настоящего пункта, на отчетную дату:
в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
в графе В – вид задолженности (дебиторская/кредиторская);
в графе С – идентификационный номер дебитора/кредитора;
в графе D – код валюты, в которой имеется задолженность. Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденной решением КТС № 378;
в графе Е – сумма задолженности, включая сумму начисленного вознаграждения (процентов);
в графе F – срок возврата согласно договору;
в графе G – номер и дата лицензии нотариуса, проводившего нотариальные действия либо решения суда.
28. В разделе Е "Сведения о наличии имущества и активов за пределами Республики Казахстан на 31 декабря отчетного налогового периода" налогоплательщик указывает следующие данные при их наличии на отчетную дату:
в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
в графе В – вид имущества:
имущество, которое подлежит государственной или иной регистрации (учету) либо права и (или) сделки по которому подлежат государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
ценные бумаги, эмитенты которых зарегистрированы за пределами Республики Казахстан, цифровые активы;
инвестиционное золото;
доля участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного за пределами Республики Казахстан;
в графе С – идентификационный номер имущества, указанного в графе В, на основании правоустанавливающих документов;

D бағанында – банк мекемесін тіркеген елдің кодын көрсетеді. Елдің коды № 378 КОК шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
Е бағанында – № 378 КОК шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасында белгіленген үш таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетілетін валюта кодын;
F бағанында – жиынтығында АЕК-тің мың еселенген мөлшерінен асатын сомада Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетелдік банктердегі банктік шоттардағы ақшаны көрсетеді.
27. "Есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанына Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде дебиторлық/кредиторлық берешектің болуы туралы мәліметтер" деген D бөлімде егер шарт немесе міндеттеменің немесе талаптың туындауына негіз болып табылатын, нотариат куәландырған (растаған) өзге құжат болған кезде Декларацияны табыс ететін жеке тұлғаның алдындағы басқа тұлғалардың берешегі (дебиторлық берешек) және (немесе) Декларацияны табыс ететін жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегі (кредиторлық берешек) болған кезде толтырылады.
Есепті күнге осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттар болған жағдайда салық төлеуші мынадай деректерді:
А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірін;
В бағанында – берешек түрін (дебиторлық/кредиторлық);
С бағанында – дебитордың/кредитордың сәйкестендіру нөмірін;
D бағанында – дебитордың/кредитордың тіркелген елінің кодын көрсетеді. Елдің коды № 378 КОК шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
Е бағанында – есептелген сыйақы (пайыздар) сомасын қоса алғанда, берешек сомасы;
F бағанында – шартқа сәйкес қайтару мерзімі;
G бағанында – нотариаттық іс-әрекеттерді жүргізген нотариус лицензиясының немесе сот шешімінің нөмірі мен күні.
28. "Есепті салықтық кезеңнің 31 желтоқсанына Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде мүлiк пен активтердің болуы туралы мәліметтер" деген Е бөлімде салық төлеуші есепті күнге олар болған кезде мынадай деректерді:
А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірін;
В бағанында – мүліктің түрі:
Шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын не ол бойынша құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын мүліктің түрін;
эмитенттері Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген бағалы қағаздарды, цифрлық активтерді;
инвестициялық алтынды;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесін;
С бағанында – құқық белгілейтін құжаттар негізінде В бағанында көрсетілген мүліктің сәйкестендіру нөмірін;

в графе D – код страны регистрации имущества. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденной решением КТС № 378;
в графе E – адрес регистрации имущества.
Параграф 6. Составление формы 270.05 (Приложение 5) к Декларации о доходах и имуществе физического лица
29. Приложение 5 "Сведения о приобретении (получении) и (или) отчуждении имущества и об источниках покрытия расходов на приобретение имущества" заполняется если отмечена строка 8 E в Декларации, только лицами, на которых в соответствии с Законом о коррупции возложена обязанность по представлению данной декларации.
30. В разделе А "Общая информация" указывается:
1) в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
2) в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация. Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год.
31. В разделе В "Сведения о приобретении (получении) имущества (в том числе денег) и об источниках покрытия расходов на приобретение имущества" лицо, на которых в соответствии с Законом о коррупции возложена обязанность по представлению деклараций физических лиц указывает следующие данные при их наличии в отчетном периоде:
в строке 01 – о приобретенном (полученном) имуществе (в том числе денег):
1) в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
2) в графе В – вид приобретенного (полученного) имущества;
3) в графе С – идентификационный номер имущества, указанного в графе В, на основании правоустанавливающих документов при его наличии. При приобретении (получении):
доли участия в юридическом лице указывается идентификационный номер юридического лица;
доли в жилищном строительстве указывается номер договора;
4) в графе D – дата государственной или иной регистрации (учету) имущества права и (или) сделки по которому подлежат государственной или иной регистрации (учету) в компетентном органе иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства;
5) в графе E – код страны приобретенного имущества. Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденной решением КТС № 378;
6) в графе F – адрес местонахождения объекта;
7) в графе G – код валюты.
Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденной решением КТС № 378;
8) в графе H – стоимость (цена), по которой приобретено имущество;
в строке 02 – об источниках дохода, предназначенного для покрытия расходов на приобретение имущества:

D бағанында – мүлікті тіркеу елінің кодын көрсетеді. Елдің коды № 378 КОК шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
E бағанында – мүлікті тіркеу мекенжайын көрсетеді.
6-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияға 270.05-нысанын (5-қосымша) жасау
29. Егер Декларацияда 8E жолы белгіленсе "Мүлікті сатып алу (алу) және (немесе) иеліктен шығару туралы және мүлік сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтер" 5-қосымша, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңға сәйкес осы декларациясын тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар ғана толтырады.
30. "Жалпы ақпарат" деген А бөлімде:
1) 1-жолда – жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) 2-жолда – Декларация табыс етілетін салық кезеңі араб цифрымен көрсетіледі. Күнтізбелік жыл Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі болып табылады.
31. "Мүлікті сатып алу (алу) (оның ішінде ақша) туралы және мүлік сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтер" деген В бөлімде Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңына заңға сәйкес жеке тұлғалардың декларациясын тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар есепті кезеңде олар болған кезде, мынадай деректерді:
01 жолында – сатып алынған (алынған) мүлік (оның ішінде ақша) туралы:
1) А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірін;
2) В бағанында – сатып алынған (алынған) мүліктің түрін;
3) С бағанында – құқық белгілейтін құжаттар негізінде В бағанында көрсетілген мүліктің сәйкестендіру нөмірін көрсетеді. Сатып алған (алған) кезде:
заңды тұлғаға қатысу үлесі заңды тұлғаның сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
тұрғын үй құрылысындағы үлесі шарттың нөмірі көрсетіледі.
4) D бағанында – шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес шет мемлекеттің құзыретті органында мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын не ол бойынша құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге тіркеуге (есепке алуға) жататын мүліктің тіркеу күні;
5) Е бағанында – сатып алынған мүлік елінің коды. Елдің коды № 378 КОК шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
6) F бағанында – объектінің орналасқан мекенжайы;
7) G бағанында – валюта коды көрсетіледі.
Валюта коды № 378 КОК шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасында белгіленген үш таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
8) Н бағанында – мүлік сатып алынған құнын (бағасын);
02 жолында – мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабуға арналған кіріс көздері туралы:

1) в графе I – источник покрытия расходов;
2) в графе J – идентификационный номер источника дохода, предназначенного для покрытия расходов на приобретение имущества;
3) в графе K – наименование/Фамилия, имя, отчество (при наличии) источника дохода, предназначенного для покрытия расходов на приобретение имущества;
4) в графе L – код валюты.
Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденной решением КТС № 378;
5) в графе М – сумма источника дохода, предназначенного для покрытия расходов на приобретение имущества.
32. В разделе С "Сведения об отчуждении имущества в течение отчетного налогового периода, в том числе за пределами Республики Казахстан" (заполняется только лицами, на которых в соответствии с Законом о коррупции возложена обязанность по представлению данной декларации), налогоплательщик указывает следующие данные при их наличии в отчетном периоде:
1) в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
2) в графе В – вид отчужденного (переданного) имущества;
3) в графе С – идентификационный номер имущества, указанного в графе В, на основании правоустанавливающих документов;
4) в графе D – дата регистрации имущества (при наличии);
5) в графе Е – код страны, в которой находится отчужденное имущество;
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденной решением КТС № 378;
6) в графе F – адрес местонахождения объекта (при наличии);
7) в графе G – наименование/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) покупателя/получателя;
8) в графе Н – идентификационный номер покупателя/получателя;
9) в графе I – стоимость (цена) в тенге, по которой реализовано имущество.
Параграф 7. Составление формы 270.06 (Приложение 6) к Декларации о доходах и имуществе физического лица
33. Приложение 6 "Сведения о дебиторской/кредиторской задолженности на территории Республики Казахстан" заполняется если отмечена строка 8 F в Декларации.
34. В разделе А "Общая информация" указывается:
1) в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) физического лица;
2) в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год.
35. В разделе В "Сведения о наличии дебиторской/кредиторской задолженности на 31 декабря отчетного налогового периода на территории Республики Казахстан (за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с Законом о банковской деятельности)" заполняется если у физического лица имеется задолженности других лиц перед физическим лицом, представляющим Декларацию (дебиторской задолженности), и (или) задолженности физического лица, представляющего Декларацию, перед другими лицами (кредиторской задолженности) при наличии договора или иного документа, являющегося основанием возникновения обязательства или требования, нотариально засвидетельствованного (удостоверенного), за исключением задолженности банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, созданным в соответствии с Законом о банковской деятельности или решение суда.
Налогоплательщик указывает следующие данные при их наличии на отчетную дату:
в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
в графе В – вид задолженности (дебиторская/кредиторская);
в графе С – идентификационный номер дебитора/кредитора;
в графе D – код валюты, в которой имеется задолженность.

1) I бағанында – шығыстарды жабу көздері;
2) J бағанында – мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабуға арналған кіріс көзінің сәйкестендіру нөмірін;
3) К бағанында – мүлікті сатып алу үшін шығыстарды жабуға арналған кіріс көзінің атауы/ тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
4) L бағанында – валюта коды көрсетіледі.
Валюта коды № 378 КОК шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасында белгіленген үш таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
5) М бағанында – мүлікті сатып алуға арналған шығыстарды жабуға арналған кіріс көзінің сомасын көрсетеді.
32. "Есепті салық кезеңі ішінде мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жердегі мүлікті иеліктен шығару туралы мәліметтер" (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заңға сәйкес осы декларацияны тапсыру міндеті жүктелген тұлғалар ғана толтырады) деген С бөлімінде салық төлеуші салық кезеңінде болған кезде мынадай деректерді:
1) А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірін;
2) В бағанында – иеліктен шығарылған (берілген) мүліктің түрін;
3) С бағанында – құқық белгілейтін құжаттар негізінде В бағанында көрсетілген мүліктің сәйкестендіру нөмірін;
4) D бағанында – мүліктің тіркелген күнін (болған кезде);
5) Е бағанында – иеліктен шығарылған мүлік орналасқан елдің коды. Елдің коды КОК-тың № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасында белгіленген екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
6) F бағанында – объектінің орналасқан мекенжайын (болған кезде);
7) G бағанында – сатып алушының/алушының атауы тегі, аты, әкесінің атын (болған кезде);
8) Н бағанында – сатып алушының/алушының атауы ЖСН/БСН;
7) І бағанында – өткізілген мүліктің теңгедегі құнын (бағасын) көрсетеді.
7-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияға 270.06-нысанын (6-қосымша) жасау
33. Егер Декларацияда 8 F жолы белгіленсе "Дебиторлық/кредиторлық берешек туралы мәліметтер" 6-қосымша толтырылады.
34. "Жалпы ақпарат" деген А бөлімде:
1) 1-жолда – жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) 2-жолда –Декларация табыс етілетін салық кезеңі араб цифрымен көрсетіледі.
Күнтізбелік жыл Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі болып табылады.
35. Есепті салық кезеңінің 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы дебиторлық/кредиторлық берешектің болуы туралы мәліметтер (Банк қызметі туралы заңға сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың берешегін қоспағанда) деген В бөлімінде шарт немесе міндеттеменің немесе талаптың туындауына негіз болып табылатын, нотариат куәландырған (растаған) өзге құжат болған кезде Декларацияны табыс ететін жеке тұлғаның алдындағы басқа тұлғалардың берешегін (дебиторлық берешек) және (немесе) Банк қызметі туралы заңға сәйкес құрылған банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берешекті қоспағанда, Декларацияны табыс ететін жеке тұлғаның басқа тұлғалар алдындағы берешегі (кредиторлық берешек) болған кезде толтырылады.
Салық төлеуші есепті күні олар болған кезде мынадай деректерді:
А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірін;
В бағанында – берешек түрін (дебиторлық/кредиторлық);
С бағанында – дебитордың/кредитордың сәйкестендіру нөмірін;
D бағанында – берешегі бар валюта кодын көрсетеді.

Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденной решением КТС № 378;
в графе E – сумма задолженности, включая сумму начисленного вознаграждения (процентов);
в графе F – срок возврата согласно договору;
в графе G – номер и дата лицензии нотариуса, проводившего нотариальные действия либо решения суда.
Параграф 8. Составление формы 270.07 (Приложение 7) к Декларации о доходах и имуществе физического лица
36. Приложение 7 "Финансовая прибыль контролируемой иностранной компании (КИК)" заполняется если отмечена строка 8 G в Декларации.
Данная форма предназначена для отражения информации о суммах финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, налога на прибыль с финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК, подлежащего отнесению в зачет, и КПН, удержанного у источника выплаты с дохода КИК, или КПН, уплаченного с налогооблагаемого дохода КИК, полученных из источников в Республике Казахстан.
В данном приложении не подлежит отражению финансовая прибыль КИК или финансовая прибыль ПУ КИК, подлежащая освобождению от налогообложения в Республике Казахстан в соответствии с пунктом 2 статьи 340 Налогового кодекса, при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 2 статьи 296 Налогового кодекса.
37. В разделе А "Общая информация" указывается:
1) в строке 1 – индивидуальный идентификационный номер физического лица;
2) в строке 2 – арабскими цифрами налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является календарный год.
38. В разделе B "Финансовая прибыль контролируемой иностранной компании (КИК)" налогоплательщик указывает следующие данные при их наличии в отчетном периоде:
1) в графе А – порядковый номер заполняемой строки;
2) в графе В – указывается наименование каждой КИК или каждого ПУ КИК. Определения КИК и ПУ КИК даны в статье 294 Налогового кодекса;
3) в графе С – код страны, в которой КИК или ПУ КИК созданы (инкорпорированы).
Код страны указывается в соответствии с двузначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 22 "Классификатор стран мира", утвержденной решением КТС № 378;
4) в графе D – номер государственной (налоговой) регистрации каждой КИК или каждого ПУ КИК в стране, где они созданы (инкорпорированы). При наличии у КИК или ПУ КИК двух регистраций: государственной и налоговой регистрации, то в данной графе необходимо указать номер налоговой регистрации;
5) в графе E – общий размер коэффициента прямого, косвенного, конструктивного участия или контроля налогоплательщика-резидента в каждой КИК при его прямом, косвенном, конструктивном владении или прямом, косвенном, конструктивном контроле налогоплательщика-резидента в КИК самостоятельно или через контролируемое лицо (контролируемые лица), определяемого в соответствии со статьей 294 и пунктом 7 статьи 297 Налогового кодекса;

Валюта коды №378 КОК шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасында белгіленген үш таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
E бағанында – есептелген сыйақы (пайыздар) сомасын қоса алғанда, берешек сомасын;
F бағанында – шартқа сәйкес қайтару мерзімін;
G бағанында – нотариаттық іс-әрекеттерді жүргізген нотариус лицензиясының немесе сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетеді.
8-параграф. Жеке тұлғаның кірістері мен мүлкі туралы декларацияға 270.07-нысанын (7-қосымша) жасау
36. Егер Декларацияда 8 G жолы белгіленсе "Бақыланатын шетелдік компанияның (БШК) қаржылық пайдасы" 7-қосымша толтырылады.
Бұл нысан БШК қаржылық пайдасының немесе БШК ТМ қаржылық пайдасының, есепке жатқызылуы тиіс БШК қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ қаржылық пайдасынан пайдаға салынатын салықтың, БШК кірісінен төлем көзінен ұсталған КТС-тың немесе Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған, БШК-ның салық салынатын кірісінен төленген КТС-тың сомалары туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
Резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 296-бабының 2-тармағында айқындалған растайтын құжаттары болған кезде, осы қосымшада Салық кодексінің 340-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салудан босатылуы тиіс БШК қаржылық пайдасы немесе БШК ТМ қаржылық пайдасы көрсетілмейді.
37. А бөлімінде "Жалпы ақпарат":
1) 1-жолда – жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
2) 2-жолда – араб сандарымен Декларация табыс етілетін салық кезеңі көрсетіледі.
Декларацияны табыс ету үшін салық кезеңі күнтізбелік жыл болып табылады.
38. В бөлімінде "Бақыланатын шетелдік компанияның (БШК) қаржылық пайдасы" салық төлеуші есепті кезеңде олар болған кезде мынадай деректерді:
1) А бағанында – толтырылатын жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында – әрбір БШК-ның немесе әрбір БШК ТМ-ның атауы көрсетіледі. БШК және БШК ТМ айқындау Салық кодексінің 294-бабында берілген;
3) С бағанында – БШК-нің немесе БШК ТМ құрылған (инкорпорацияланған) елдің кодын көрсетеді.
Елдің коды КОК № 378 шешімімен бекітілген "Әлем елдерінің жіктеуіші" 22-қосымшасына сәйкес екі таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
4) D бағанында – олар құрылған (инкорпорацияланған) елдегі әрбір БШК-нің немесе әрбір БШК ТМ-ның мемлекеттік (салықтық) тіркеу нөмірі көрсетіледі. БШК-де немесе БШК ТМ-да екі тіркеу болған кезде: мемлекеттік және салықтық тіркеу болса, онда осы бағанда салықтық тіркеу нөмірін көрсету қажет;
5) E бағанында – Салық кодексінің 294-бабына және 297-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалатын дербес немесе бақыланатын тұлға (бақыланатын тұлғалар) арқылы резидент-салық төлеушінің БШК-де тікелей, жанама, конструктивті иелік етуі немесе тікелей, жанама, конструктивті бақылауы кезінде әрбір БШК-де тікелей, жанама, конструктивті қатысуы немесе бақылау коэффициентінің жалпы мөлшері;

6) в графе F – код валюты, финансовой прибыли.
Код валюты указывается в соответствии с трехзначной буквенной кодировкой, установленной в приложении 23 "Классификатор валют", утвержденной решением КТС № 378;
7) в графе G – положительная величина финансовой прибыли до налогообложения каждой КИК или каждого ПУ КИК, определяемая в соответствии с пунктом 1 статьи 340, пунктами 2 и 3 статьи 297 Налогового кодекса, в иностранной валюте;
8) в графе H – указывается сумма уменьшений, произведенных из финансовой прибыли КИК или финансовой прибыли ПУ КИК в соответствии с пунктом 3 статьи 340 Налогового кодекса, в иностранной валюте, при наличии у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, определенных пунктом 10 статьи 297 Налогового кодекса.
Если налогоплательщик-резидент не применяет пункт 3 статьи 340 Налогового кодекса, то в данной графе указывается "0";
9) в графе I – указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащей налогообложению в Республике Казахстан в иностранной валюте, которая определяется в одном из следующих порядков:
как произведение графы E и величины, которая определяется как разница между графами G и H ((графа G – графа H) x графа E) если финансовая прибыль, отраженная в графе G, не подлежит корректировке в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса;
как произведение графы Е и величины, определяемой в соответствии с абзацем вторым настоящего подпункта, скорректированной с применением поправочных коэффициентов в соответствии с пунктом 5 статьи 297 Налогового кодекса;
10) в графе J – указывается положительная величина финансовой прибыли, подлежащая налогообложению в Республике Казахстан, отраженная в графе I и пересчитанная в национальной валюте в соответствии с пунктом 6 статьи 297 Налогового кодекса;
11) в графе K – сумма налога на прибыль, подлежащая отнесению в зачет в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса, в национальной валюте при условии наличия у налогоплательщика-резидента подтверждающих документов, указанных в пункте 2 статьи 359 Налогового кодекса.
В данной графе указывается наименьшая из следующих величин:
налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с пунктом 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса),
уплаченная сумма налога на прибыль с финансовой прибыли КИК до налогообложения или финансовой прибыли ПУ КИК до налогообложения, исчисленного в соответствии с 2 статьи 359 Налогового кодекса (с применением эффективной ставки, определяемой в соответствии с абзацем третьим подпункта 12) пункта 4 статьи 294 Налогового кодекса).
В данной графе указывается сумма налога на прибыль, пересчитанная в национальной валюте с применением следующего рыночного курса обмена валюты:
среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период – если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта;
рыночного курса обмена валюты на день уплаты такого налога на прибыль в иностранном государстве – если в данной графе подлежит отражению сумма налога на прибыль, указанного в абзаце четвертом настоящего подпункта;

6) F бағанында – валютаның, қаржылық пайданың кодын көрсетеді;
Валюта коды № 378 КОК шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" 23-қосымшасында белгіленген үш таңбалы әріптік кодтауға сәйкес көрсетіледі;
7) G бағанында – Салық кодексінің 340-бабы 1-тармағына, 297-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес айқындалатын, әрбір БШК-ге немесе әрбір БШК ТМ-ға салық салынғанға дейінгі қаржылық пайданың шетел валютасындағы оң шамасын;
8) H бағанында – резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 297-бабының 10-тармағында айқындалған растайтын құжаттар болған кезде, Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағына сәйкес БШК-ның қаржылық пайдасынан немесе БШК ТМ-ның қаржылық пайдасынан жүргізілген азайтулар сомасы шетелдік валютада көрсетіледі.
Егер резидент-салық төлеуші Салық кодексінің 340-бабының 3-тармағын қолданбаған жағдайда, онда бұл бағанда "0" көрсетіледі;
9) I бағанында –Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс қаржылық пайданың шетел валютасындағы оң шамасы көрсетіледі, ол мынадай тәртіптердің бірімен:
егер G бағанында көрсетілген қаржылық пайда Салық кодексінің 297-бабының 5-тармағына сәйкес түзетуге жатпаса, G және Н бағандарының (G бағаны – Н бағаны) х Е бағаны) арасындағы айырма ретінде айқындалатын шамасы мен Е бағанының туындысы ретінде;
Салық кодексінің 297-бабының 5-тармағына сәйкес түзету коэффициенттерін қолдана отырып, осы тармақшаның екінші абзацына сәйкес айқындалған шамасы мен Е бағанының туындысы ретінде айқындалады;
10) J бағанында – І бағанында көрсетілген және Салық кодексінің 297-бабының 6-тармағына сәйкес ұлттық валютада қайта есептелген, Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс қаржылық пайданың оң шамасы көрсетіледі;
11) K бағанында резидент-салық төлеушіде Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағында көрсетілген растайтын құжаттардың болу шарты кезінде, Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес есепке жатқызылуға жататын пайда салығының сомасы ұлттық валютада көрсетіледі.
Осы бағанда мынадай:
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының екінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының;
Салық кодексінің 359-бабының 2-тармағына сәйкес (Салық кодексінің 294-бабының 4-тармағы 12) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес айқындалатын тиімді мөлшерлемені қолдана отырып) есептелген, салық салуға дейін БШК қаржылық пайдасына немесе салық салуға дейін БШК ТМ қаржылық пайдасына салынған пайда салығының төленген сомасының ең аз шамалары көрсетіледі.
Бұл бағанда валюта айырбастаудың мынадай:
егер бұл бағанда осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болса – есепті кезең үшін валюта айырбастаудың орташа арифметикалық нарықтық бағамын;
егер бұл бағанда осы тармақшаның төртінші абзацында көрсетілген пайда салығының сомасы көрсетілуі тиіс болса – шет мемлекетте осындай пайдаға салық төленген күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып ұлттық валютада қайта есептелген пайда салығының сомасы көрсетіледі.

12) в графе L указываются доходы, полученные КИК из источников в Республике Казахстан, в национальной валюте.

12) L бағанында БШК-ның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған кірістері ұлттық валютада көрсетіледі.