Об утверждении Правил формирования и ведения единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 32. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2024 года № 34606.
Примечание ИЗПИ. Вводится в действие с 23.10.2024 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии с пунктом 1 статьи 270-3 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила формирования и ведения единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 23 октября 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Оспанов
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 июня 2024 года № 32
Правила формирования и ведения единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила формирования и ведения единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 270-3 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования и ведения единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев.
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;

Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2024 жылғы 26 маусымдағы № 32 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 маусымда № 34606 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 23.10.2024 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 270-3-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2024 жылғы 23 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Е. Оспанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 32 Бұйрыққа
қосымша
Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 270-3-бабының 1-тармағына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыруды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг;
3) медицинский инцидент – событие, связанное с оказанием медицинской помощи в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи и с использованием технологий, оборудования и инструментов, обусловленное отклонением от нормального функционирования организма, которое может нанести вред жизни и здоровью пациента, а также привести к смерти пациента, за исключением случаев, предусмотренных административным и уголовным законодательством Республики Казахстан. Медицинский инцидент не является страховым случаем.
3. Единый реестр учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев (далее – Единый реестр медицинского инцидента и страховых случаев) выполняет учетно-информационную функцию и позволяет информировать заинтересованные стороны о текущей ситуации в области безопасности и качества медицинской помощи, обеспечивая данными анализа фактов наступления медицинского инцидента.
4. Страховым случаем по договору сострахования профессиональной ответственности медицинских работников признается факт причинения вреда жизни и здоровью пациента в результате осуществления медицинской деятельности.
5. Единый реестр учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев формируется, ведется подведомственной организацией (далее – Организация), определенной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Глава 2. Порядок формирования и ведения единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев
6. Организация формирует единый реестр на основании результатов анализа фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев, проводимого службой поддержки пациента и внутренней экспертизы медицинских организаций (далее – Служба), а также сведений с информационной платформы единого страхового пула, включающий в себе объединение группы компаний без образования юридического лица, созданное для целей страхования профессиональной ответственности медицинских работников Республики Казахстан .
Администратор единого страхового пула предоставляет доступ к информационной платформе.

2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) медициналық оқыс оқиға – Қазақстан Республикасының әкімшілік және қылмыстық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес медициналық көмек көрсетумен және технологияларды, жабдықтар мен құралдарды пайдаланумен байланысты, организмнің қалыпты жұмыс істеуінің ауытқуынан туындайтын, пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіруі, сондай-ақ пациенттің қайтыс болуына алып келуі мүмкін оқиға Медициналық оқыс оқиға сақтандыру жағдайы болып табылмайды.
3. Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімі (бұдан әрі – Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларын бірыңғай тізілімі) ақпараттық есепке алу функциясын орындайды және медициналық оқыс оқиғаның басталу фактілерінің талдау деректерімен қамтамасыз ете отырып, мүдделі тараптарды медициналық көмектің қауіпсіздігі мен сапасы саласындағы ағымдағы жағдайы туралы хабардар етуге мүмкіндік береді.
4. Медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде пациенттің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісі медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін ортақ сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы деп танылады.
5. Медициналық оқыс оқиға және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған ведомстволық бағынысты ұйым (бұдан әрі – Ұйым) қалыптастырып, жүргізеді.
2-тарау. Медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
6. Ұйым пациентті қолдау және медициналық ұйымдардың ішкі сараптама қызметі (бұдан әрі – Қызмет) жүргізетін медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін талдау нәтижелері, сондай-ақ бірыңғай сақтандыру Қазақстан Республикасы Медицина жұмыскерлерінің кәсіби жауапкершілігін сақтандыру мақсаттары үшін құрылған, өзіне заңды тұлға құрмай компаниялар тобын біріктіруді қамтитын бірыңғай сақтандыру пулының ақпараттық платформасынан алынған мәліметтер негізінде бірыңғай тізілімді қалыптастырады.
Бірыңғай сақтандыру пулының әкімшісі ақпараттық платформаға рұқсат береді.

7. Служба ежеквартально направляет факты наступления медицинского инцидента и страховых случаев в Организацию для включения в единый реестр учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев.
8. Единый реестр учета фактов наступления медицинского инцидента и страховых случаев по Республике Казахстан формируется и ведется в электронном формате на казахском и русском языках, по формам сведений единого реестра учета фактов наступления медицинского инцидента согласно приложению 1 и сведений единого реестра учета фактов наступления страховых случаев согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

7. Қызмет медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізіліміне енгізу үшін медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін тоқсан сайын Ұйымға жібереді.
8. Қазақстан Республикасы бойынша медициналық оқыс оқиғаның және сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімі Медициналық оқыс оқиғаның басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларына 1-қосымшаға және Сақтандыру жағдайларының басталу фактілерін есепке алудың бірыңғай тізілімін жүргізу және қалыптастыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша электрондық форматта қазақ және орыс тілдерінде қалыптастырылады және жүргізіледі.