О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27 "Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2024 года № 234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2024 года № 34680
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 27 "Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19957) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры).";
Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения промыслового рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.

"Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 маусымдағы № 234 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 маусымда № 34680 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19957 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіпшілік балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2024 года № 234
Утверждены
приказом
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 31 января 2020 года № 27
Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 77-10) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аквакультура – искусственное воспроизводство и культивирование рыбных ресурсов и других водных животных;
2) рыболовство – лов рыбных ресурсов и других водных животных;
3) рыбоводство – направление аквакультуры по искусственному воспроизводству и культивированию рыб в целях предпринимательской деятельности;
4) рыбное хозяйство – вид хозяйственной деятельности, связанный с охраной, воспроизводством, аквакультурой, рыбоводством, рыболовством, а также переработкой и реализацией рыбных ресурсов и других водных животных;
5) субъект рыбного хозяйства – физическое и юридическое лицо, основным направлением деятельности которого является ведение рыбного хозяйства;
6) биологическое обоснование – научно обоснованное заключение на пользование животным миром, определение допустимого объема изъятия объектов животного мира, а также на деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания;
7) озерно-товарное рыбоводное хозяйство (далее – ОТРХ) – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в полувольных контролируемых условиях путем полной или частичной замены ихтиофауны в естественных и искусственных водоемах;

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 29 маусымдағы
№ 234 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 31 қаңтардағы
№ 27 бұйрығымен
бекітілген
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-бабы 1-тармағының 77-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) акваөсіру – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жасанды өсімін молайту және өсіру;
2) балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
3) балық өсіру – акваөсірудің кәсіпкерлік қызмет мақсатында балықтардың өсімін жасанды молайту және өсіру жөніндегі бағыты;
4) балық шаруашылығы – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғаумен, өсімін молайтумен, акваөсірумен, балық өсірумен, балық аулаумен, сондай-ақ қайта өңдеумен және өткізумен байланысты шаруашылық қызмет түрі;
5) балық шаруашылығы субъектісі – қызметінің негізгі бағыты балық шаруашылығын жүргізу болып табылатын жеке және заңды тұлға;
6) биологиялық негiздеме – жануарлар дүниесiн пайдалануға, жануарлар дүниесі объектілерінің жол берілетін аулау мөлшерін анықтауға, сондай-ақ жануарлар дүниесінің объектiлерi мен олардың мекендеу ортасына ықпал етуге қабілетті қызметке арналған ғылыми негiзделген қорытынды;
7) көлде тауарлы балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – КТБӨШ) – табиғи және жасанды су айдындарында ихтиофаунаны толық немесе ішінара ауыстыру арқылы жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі;

8) садковое рыбоводное хозяйство (далее – СРХ) – вид хозяйственной деятельности по выращиванию рыб и других водных животных в специальных устройствах (садках), расположенных в естественных и искусственных водоемах и позволяющих содержать их в полувольных контролируемых условиях.
Глава 2. Порядок перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
3. Для ведения рыбоводства (аквакультуры) используются:
1) для ОТРХ – обособленные (изолированные) водоемы и (или) участки, населенные преимущественно малоценными видами рыб и имеющие низкую естественную рыбопродуктивность, небольшие озера и водохранилища, отчлененные заливы морей, рек и водохранилищ, изолированные водоемы местного значения;
2) для СРХ – рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, имеющие глубину на месте установки садков, позволяющую выращивать рыбу и без легковзмучиваемых донных отложений.
4. Субъект рыбного хозяйства переводит рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, закрепленные для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) при наличии биологического обоснования аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных и при условии выполнения мероприятий за предыдущие годы согласно плану развития субъектов рыбного хозяйства (далее – план развития) по типовой форме согласно приложению 2 к приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890) (далее – Типовая форма плана развития субъектов рыбного хозяйства).
5. Субъект рыбного хозяйства переводит участок рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения СРХ с соблюдением требований, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
6. Субъект рыбного хозяйства при переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) представляет в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также аквакультуры (далее – территориальное подразделение) следующие документы:

8) тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі – ТҚБӨШ) – табиғи және жасанды су айдындарында орналасқан және жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда ұстауға мүмкіндік беретін арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) балықтар мен басқа да су жануарларын өсіру жөніндегі шаруашылық қызмет түрі.
2-тарау. Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру тәртібі
3. Балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізу үшін:
1) КТБӨШ үшін – балықтың басымдылығы аз түрлері бар және табиғи балық өнімділігі төмен, шағын көлдер мен су қоймалары, теңіздердің, өзендер мен су қоймаларының бөлінген шығанақтары, жергілікті маңызы бар басқа да оқшауланған су айдындары (немесе) учаскелері;
2) ТҚБӨШ үшін – балық өсіруге мүмкіндік беретін торлар орнатылатын жерде тереңдігі бар және жеңіл жанатын түптік шөгінділерсіз балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері қолданылады.
4. Балық шаруашылығы субъектісі балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның биологиялық негіздемесі болған кезде және "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарының (бұдан әрі – дамыту жоспары) үлгілік нысанына сәйкес (бұдан әрі – Балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанына) өткен жылдардағы іс-шаралар орындалған кезде балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстырады.
5. Балық шаруашылығы субъектісі балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің учаскесін осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген талаптарды сақтай отырып, ТҚБӨШ жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскеге ауыстырады.
6. Балық шаруашылығы субъектісі балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық өсіруді су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру кезінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану, сондай-ақ акваөсіру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) мынадай құжаттарды ұсынады:

1) заявление о переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию биологического обоснования аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных;
3) план развития, утвержденный руководителем субъекта рыбного хозяйства.
7. Сотрудник канцелярии территориального подразделения осуществляет регистрацию документов в день их поступления и направляет руководителю территориального подразделения, которым назначается ответственный исполнитель.
Ответственный исполнитель в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов рассматривает и проверяет полноту представленных документов. При непредставлении полного пакета документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, в письменной форме уведомляет субъекта рыбного хозяйства с указанием причин возврата.
После устранения причин возврата субъект рыбного хозяйства повторно вносит документы в территориальное подразделение.
В случае представления субъектом рыбного хозяйства полного пакета документов, ответственный исполнитель передает представленные документы на рассмотрение комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) (далее – Комиссия).
8. Комиссия создается территориальными подразделениями. В состав Комиссии включаются представители территориального подразделения (не ниже заместителя руководителя, председатель комиссии), структурного подразделения местного исполнительного органа области (не ниже руководителя структурного подразделения местного исполнительного органа области, курирующего вопросы рыбного хозяйства), научных организаций в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, аккредитованных республиканских ассоциаций общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства, бассейновых инспекций по регулированию использования и охране водных ресурсов (не ниже заместителя руководителя).
Общее количество членов Комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек.
Решение Комиссии принимается открытым голосованием и считается положительным, если за него проголосовало большинство членов от общего количества членов Комиссии.
Секретарь Комиссии определяется из числа сотрудников территориального подразделения и не является ее членом. Секретарь Комиссии обеспечивает необходимыми документами членов Комиссии, организует заседание Комиссии.

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру туралы өтініш;
2) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның биологиялық негіздемесінің көшірмесі;
3) балық шаруашылығы субъектісінің басшысы бекіткен дамыту жоспары.
7. Аумақтық бөлімше кеңсесінің қызметкері құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушы тағайындалатын аумақтық бөлімшенің басшысына жібереді.
Жауапты орындаушы құжаттарды тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын қарайды және тексереді. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған жағдайда, қайтару себептерін көрсете отырып, балық шаруашылығы субъектісін жазбаша нысанда хабардар етеді.
Қайтару себептері жойылғаннан кейін балық шаруашылығы субъектісі құжаттарды аумақтық бөлімшеге қайта енгізеді.
Балық шаруашылығы субъектісі құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, жауапты орындаушы ұсынылған құжаттарды балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына береді.
8. Комиссияны аумақтық бөлімшелер құрады. Комиссия құрамына аумақтық бөлімшелердің (басшының орынбасарынан төмен емес, комиссияның төрағасы), облыстардың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшелерінің (балық шаруашылығы мәселелеріне жетекшілік ететін облыстың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесінің басшысынан төмен емес), балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдардың, балықшылардың қоғамдық бірлестіктері мен балық шаруашылығы субъектілерінің аккредиттелген республикалық қауымдастықтарының және су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекциялар (басшының орынбасарынан төмен емес) өкілдері кіреді.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды, кемінде бес адам.
Комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, онда оң деп есептеледі.
Комиссия хатшысы аумақтық бөлімше қызметкерлерінің арасынан айқындалады және оның мүшесі болып табылмайды. Комиссия хатшысы Комиссия мүшелерін қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, Комиссия отырысын ұйымдастырады.

9. Комиссия в течение пяти рабочих дней рассматривает представленные документы и направляет протокол комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – протокол) в территориальное подразделение для принятия решения по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры).
Комиссия отказывает в переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) по следующим основаниям:
1) несоответствие биологического обоснования Правилам подготовки биологического обоснования на пользование животным миром, утвержденным приказом Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 104-Ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9307);
2) несоответствие плана развития Типовой формой плана развития субъектов рыбного хозяйства и установление в нем показателей, не характеризующих положительные изменения по увеличению выращивания рыбы;
3) невыполнение мероприятий за предыдущие годы согласно плану развития;
4) установление недостоверности документов, представленных субъектом рыбного хозяйства и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10. Территориальное подразделение в течение десяти рабочих дней со дня получения протокола принимает решение о переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)/решение о переводе участка рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения СРХ, либо об отказе в переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры).
Решение о переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) принимается при соблюдении субъектом рыбного хозяйства условий, указанных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил, и на основании положительного решения Комиссии.
При принятии решения об отказе в переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры), в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, субъекту рыбного хозяйства в письменной форме направляется мотивированный отказ с обоснованием причин.

9. Комиссия бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі комиссияның хаттамасын (бұдан әрі – хаттама) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аумақтық бөлімшеге балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөнінде шешім қабылдау үшін жібереді.
Комиссия балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелерге мынадай негіздер бойынша ауыстырудан бас тартады:
1) биологиялық негіздеменің Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 104-Ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9307 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар дүниесін пайдалануға биологиялық негіздемені дайындау қағидаларына сәйкес келмеуі;
2) дамыту жоспарының Балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанына сәйкес келмеуі және онда балық өсіруді ұлғайту бойынша оң өзгерістерді сипаттамайтын көрсеткіштерді белгілеу;
3) дамыту жоспарына сәйкес өткен жылдардағы іс-шаралардың орындалмауы;
4) балық шаруашылығы субъектісі ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы.
10. Аумақтық бөлімше хаттаманы алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру туралы шешім/ балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің учаскесін ТҚБӨШ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскені ауыстыру туралы, не балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру туралы шешім балық шаруашылығы субъектісі осы Қағидалардың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген шарттарды сақтаған кезде және Комиссияның оң шешімі негізінде қабылданады.
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстырудан бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде балық шаруашылығы субъектісіне жазбаша нысанда себептері негізделген уәжді бас тарту жіберіледі.

11. Биологическое обоснование аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных в течение двух рабочих дней со дня принятия решения о переводе участка рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения СРХ направляется в местный исполнительный орган для паспортизации участка рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения СРХ и внесения изменений в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
Местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней проводит паспортизацию рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения СРХ и вносит изменения в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка на основании биологического обоснования научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных.
При внесении изменений в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка его границы и площадь уменьшаются соразмерно границы и площади рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения СРХ.
12. На основании положительного решения территориального подразделения в течение пяти рабочих дней между территориальным подразделением и субъектом рыбного хозяйства заключается договор на ведение рыбного хозяйства (при ведении озерно-товарного рыбоводного хозяйства или садкового рыбоводного хозяйства) по форме согласно приложению 3 к приказу Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542 "Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18158) (далее – договор), со сроком на сорок девять лет.
При переводе участка рыбохозяйственного водоема и (или) участка, закрепленного для ведения рыболовства, в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения СРХ в течение пяти рабочих дней на основании паспортизации рыбохозяйственного водоема и (или) участка заключается дополнительное соглашение к договору в соответствии с внесенными изменениями в паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
Обязательства в рамках Плана развития при переводе участка рыбохозяйственного водоема и (или) участка остаются без изменений.

11. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның биологиялық негіздемесі балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің учаскесін ТҚБӨШ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскеcіне ауыстыру туралы шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ТҚБӨШ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің учаскесі паспорттау және балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортына өзгерістер енгізу үшін жергілікті атқарушы органға жіберіледі.
Жергілікті атқарушы орган бес жұмыс күні ішінде ТҚБӨШ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне паспорттауды жүргізеді және балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымның биологиялық негіздемесі негізінде балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің паспортына өзгерістер енгізеді.
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің паспортына өзгерістер енгізілген кезде оның шекарасы мен алаңы ТҚБӨШ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің шекарасы мен алаңына мөлшерлес азаяды.
12. Аумақтық бөлімшенің оң шешімі негізінде бес жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімше мен балық шаруашылығы субъектісі арасында "Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18158 болып тіркелген) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық шаруашылығын (көл-тауарлық балық өсіру шаруашылығын немесе шарбақтық балық өсіру шаруашылығын жүргізу кезінде) жүргізуге қырық тоғыз жыл мерзімге шарт жасалады (бұдан әрі – шарт).
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің учаскесі ТҚБӨШ жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне ауыстырған кезде бес жұмыс күні ішінде балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін паспорттау негізінде балық шаруашылығы су айдынының (немесе) учаскесінің паспортына енгізілген өзгерістерге сәйкес шартқа қосымша келісім жасалады.
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскенің учаскесін ауыстыру кезіндегі Даму жоспары шеңберіндегі міндеттемелер өзгеріссіз қалады.

13. Основанием использования субъектом рыбного хозяйства рыбохозяйственного водоема и (или) участка для ведения рыбоводства (аквакультуры) является договор.
14. Рыбы и другие водные животные, выращенные в ОТРХ и СРХ, являются собственностью субъекта рыбного хозяйства.
15. Обжалование решений, действий (бездействия) территориального подразделения по вопросам перевода рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) осуществляется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
перевода рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков,
закрепленных для ведения
рыболовства,
в рыбохозяйственные водоемы
и (или) участки для ведения
рыбоводства (аквакультуры)
Форма
Заявление о переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
Прошу перевести рыбохозяйственный водоем и (или) участок / их участок
__________________________________________________________________
(наименование водоема или участка) закрепленного для ведения рыболовства
в рыбохозяйственный водоем и (или) участок для ведения рыбоводства
(аквакультуры) согласно решения _____________________________________
от "___" __________ 20___ года № _____ и договора на ведение рыбного хозяйства
от "___" ___________ 20___ года № _____.
1. Сведения о субъекте рыбного хозяйства:
___________________________________________________________________
(наименование физического или юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
___________________________________________________________________
2. Планируемый для перевода вид рыбоводства (аквакультуры) (озерно-товарное
рыбоводное хозяйство, садковое рыбоводное хозяйство)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Заявляемый срок использования рыбохозяйственного водоема и (или) участка
для ведения рыбоводства (аквакультуры)
___________________________________________________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также
на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных.
Дата подачи: "___" ______________ 20___ года.
Субъект рыбного хозяйства ___________________________________________
(наименование физического или юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Подпись _______________
Приложение 2 к Правилам
перевода рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков,
закрепленных для ведения
рыболовства,
в рыбохозяйственные водоемы
и (или) участки для ведения
рыбоводства (аквакультуры)
Форма
Протокол комиссии по переводу рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры)
_________________________________________ "___" _________ 20__ года
(населенный пункт)

13. Балық шаруашылығы субъектісінің балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскені пайдалануға шарт негіз болып табылады.
14. КТБӨШ және ТҚБӨШ-те өсірілген балықтар және басқа да су жануарлары балық шаруашылығы субъектісінің меншігі болып табылады.
15. Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру мәселелері жөніндегі аумақтық бөлімшенің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Балық аулауды жүргізу үшін
бекітіп берілген балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін балық
өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге
арналған балық шаруашылығы
су айдындарына және (немесе)
учаскелеріне ауыстыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру туралы өтініш
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін/олардың учаскесі балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне
"___" ____________
20__ жылғы № ___ шешімге және балық шаруашылығын жүргізуге арналған
20___ жылғы № _____ шартқа сәйкес
__________________________________________________________________
(су айдынның немесе учаскенің атауы) ауыстыруды сұраймын.
1. Балық шаруашылығы субъектісі туралы мәлімет:
__________________________________________________________________
(жеке немесе заңды тұлғаның атауы, аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
____________________________________________________________
2. Ауыстыруға жоспарланған балық шаруашылығынның (акваөсірудің)
(көл-тауарлық балық өсіру шаруашылығы, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығы)
түрі______________________________________________________________________
3. Балық шаруашылығын (акваөсіруді) жүргізуге арналғанбалық шаруашылығы су
айдынын немесе учаскесін пайдаланудың мәлімделген мерзімі
__________________________________________________________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға,
жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Берілген күні: 20___ жылғы "___"______________.
Балық шаруашылығы субъектісі_________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі немесе заңды тұлғаның атауы)
Қолы _________________
Балық аулауды жүргізу үшін
бекітіп берілген балық
шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін балық
өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге
арналған балық шаруашылығы
су айдындарына және (немесе)
учаскелеріне ауыстыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру жөніндегі комиссияның хаттамасы
____________________________________ 20__ жылғы "___" _________
(елді мекен)

1. Комиссия в составе: _____________________________________________
‒ председатель комиссии; __________________________________________
‒ секретарь комиссии; членов комиссии:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
созданная _______________________________________________________
(указать акт о создании комиссии по закреплению водоема или участка,
число и номер документа)
2. Комиссия, рассмотрев представленные документы по переводу
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, закрепленных для ведения
рыболовства в рыбохозяйственные водоемы и (или) участки для ведения
рыбоводства (аквакультуры), решила:
1) отказать в переводе рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, либо
их участков, закрепленных для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные
водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) (список
субъектов рыбного хозяйства, с указанием причин отказа прилагается);
2) перевести следующие рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, либо
их участки, закрепленные для ведения рыболовства, в рыбохозяйственные
водоемы и (или) участки для ведения рыбоводства (аквакультуры) (список
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, либо их участков, прилагается).
3. Один экземпляр протокола направить в территориальное подразделение
ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства
и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также
аквакультуры для принятия решения.
Подписи:
Председатель комиссии: ______________________________________
Члены комиссии:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Секретарь: __________________________________________________

1. Комиссияның құрамы:
_________________________________________ ‒ комиссия төрағасы;
_________________________________________ ‒ комиссия хатшысы;
комиссия мүшелері:
_______________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
_______________________________________________________құрылған
(су айдынын немесе учаскені бекітіп беру жөнінде комиссия құру туралы актіні
көрсету, құжаттың күні мен нөмірі)
2. Комиссия балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстыру бойынша ұсынылған құжаттарды қарап, мынадай шешім қабылдады:
1) балық шаруашылығын жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін не олардың учаскелерін балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) балық шаруашылығын (акваөсіруді) жүргізуге арналған учаскелерге ауыстырудан бас тартылсын (бас тарту себептерін көрсете отырып, балық шаруашылығы субъектілерінің тізімі қоса беріледі);
2) балық аулауды жүргізу үшін бекітіп берілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін не олардың учаскелерін, балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне ауыстырылсын (балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің не олардың учаскелерінің тізімі қоса беріледі).
3. Хаттаманың бір данасы шешім қабылдау үшін балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану, сондай-ақ акваөсіру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне жіберілсін.
Қолдар:
Комиссия төрағасы:___________________________________________
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Хатшы: _____________________________________________________