О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 5-2/325 "Об утверждении формы учета запасов продовольственных товаров по регионам и правил представления отчетности"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2024 года № 239. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2024 года № 34705
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 июня 2014 года № 5-2/325 "Об утверждении формы учета запасов продовольственных товаров по регионам и правил представления отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9615) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложения 1 и 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту агропродовольственных рынков и переработки сельскохозяйственной продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной
статистики Агентства
по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 июля 2024 года № 239
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2014 года № 5-2/325
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Учет запасов продовольственных товаров по регионам
Индекс формы административных данных: 1-ЗПТ
Периодичность: ежемесячно
Отчетный период: ____________20___года
Круг лиц, представляющих информацию: хозяйствующие субъекты, деятельность
которых связана с объектами хранения продовольственных товаров
(далее – хозяйствующие субъекты), местные исполнительные органы (акиматы)
районов (городов областного значения), местные исполнительные органы (акиматы)
областей, городов республиканского значения, столицы.
Срок представления формы административных данных:
хозяйствующими субъектами в местные исполнительные органы (акиматы) районов
(городов областного значения) ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего
за отчетным;
местными исполнительными органами (акиматами) районов, городов областного
значения в местные исполнительные органы (акиматы) областей, городов
республиканского значения, столицы ежемесячно не позднее 10 числа месяца,
следующего за отчетным;
местными исполнительными органами (акиматами) областей, городов
республиканского значения, столицы в Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан ежемесячно не позднее 15 числа, следующего за отчетным.
тонн
Наименование продукции
Всего, тонн
в том числе
в сельскохозяйственных предприятиях, тонн
в крестьянских/фермерских хозяйствах, тонн
на других предприятиях и у индивидуальных предпринимателей (торговых точках), тонн
запасы на складах (оптово- распределительных центров, транспортно-логистических центров, оптовых реализаторов)
запасы региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров, тонн
запасы овощехранилищ
запасы фруктохранилищ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Рис продовольственный
2.
Картофель
3.
Капуста
4.
Свекла столовая
5.
Лук репчатый
6.
Морковь столовая
7.
Перец
8.
Томаты
9.
Огурцы
10.
Яблоки
11.
Колбасные изделия
12.
Конина
13.
Говядина
14.
Баранина
15.
Свинина
16.
Мясо кур
17.
Рыба охлажденная и замороженная
18.
Молоко обработанное
19.
Кефир
20.
Масло сливочное
21.
Сыры и творог
22.
Мука пшеничная
23.
Хлеб
24.
Макароны
25.
Крупа гречневая
26.
Масло подсолнечное рафинированное
27.
Сахар-песок
28.
Соль
29.
Яйцо куриное, тысяч штук
Наименование ____________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер: __________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
(подпись/электронная цифровая подпись)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Учет запасов
продовольственных
товаров по регионам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Учет запасов продовольственных товаров по регионам"

"Өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу нысанын және есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 5-2/325 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 2 шілдедегі № 239 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 5 шілдеде № 34705 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу нысанын және есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 маусымдағы № 5-2/325 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9615 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Аграрлық азық-түлік нарықтары және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және
интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі Ұлттық
статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 2 шілдедегі
№ 239 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2014 жылғы 25 маусымдағы
№ 5-2/325 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 1-АТТҚ
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ____________
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі азық-түлік тауарларын сақтау объектілерімен байланысты шаруашылық жүргізуші субъектілер (бұдан әрі – шаруашылық жүргізуші субъектілер), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері).
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
шаруашылық жүргізуші субъектілер аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына (әкімдіктеріне) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-і күнінен кешіктірмей;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына (әкімдіктеріне) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей.
тонна
Өнім атауы
Барлығы, тонна
оның ішінде
ауыл шаруашылығы кәсіпорындарында, тонна
шаруа/фермерлік шаруашылықтарда, тонна
басқа кәсіпорындар мен дара кәсіпкерлерде (сауда нүктелерінде), тонна
қоймалардағы қор (көтерме тарату орталықтары, көлік-логистикалық орталықтар, көтерме саудагерле)
азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларының қоры, тонна
көкөніс қоймаларының қоры, тонна
жеміс қоймаларының қоры, тонна
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
Азық-түліктік күріш
2.
Картоп
3.
Қырыққабат
4.
Асханалық қызылша
5.
Басты пияз
6.
Асханалық сәбіз
7.
Бұрыш
8.
Қызанақ
9.
Қияр
10.
Алма
11.
Шұжық өнімдері
12.
Жылқы еті
13.
Сиыр еті
14.
Қой еті
15.
Шошқа еті
16.
Тауық еті
17.
Салқындатылған және мұздатылған балық
18.
Өңделген сүт
19.
Қышқыл сүт өнімдері
20.
Сары май
21.
Ірімшік және сүзбе
22.
Бидай ұны
23.
Нан
24.
Макарондар
25.
Қарақұмық жармасы
26.
Тазартылған күнбағыс майы
27.
Құмшекер
28.
Тұз
29.
Тауық жұмыртқасы, мың дана
Атауы _____________________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
___________________________________ ____________________________________
(аты және әкесінің аты (бар болса), тегі) (қолы/электрондық цифрлық қолтаңбасы)
"Өңірлер бойынша азық-түлік
тауарларының қорларын
есепке алу" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Учет запасов продовольственных товаров по регионам" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование продукции.
6. В графе 3 Формы указывается общая сумма данных, указанных в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10.
7. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 Формы указывается фактический объем продовольственных товаров, указанных в графе 2, имеющихся в наличии в натуральном выражении.
8. Графа 3 не должна превышать сумму, указанную в графах 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10.
Аналогичная схема заполнения формы сохраняется при заполнении всех строк форм.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 июля 2024 года № 239
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 июня 2014 года № 5-2/325
Правила представления отчетности по учету запасов продовольственных товаров по регионам
1. Настоящие Правила представления отчетности по учету запасов продовольственных товаров по регионам разработаны в соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяют порядок представления отчетности по учету запасов продовольственных товаров по регионам.
2. Учет запасов продовольственных товаров по регионам ведется местными исполнительными органами районов, городов областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы ежемесячно.
3. Хозяйствующие субъекты, деятельность которых связана с объектами хранения продовольственных товаров (далее – хозяйствующие субъекты), ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляют форму, предназначенную для сбора административных данных "Учет запасов продовольственных товаров по регионам" (далее – отчетность), утвержденную согласно приложению 1 к настоящему приказу, в местные исполнительные органы районов, городов областного значения.
Отчетность направляется хозяйствующими субъектами посредством почтовых служб связи, или по электронному адресу местных исполнительных органов районов, городов областного значения, либо вносятся нарочно через канцелярию местных исполнительных органов районов, городов областного значения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адамның тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
5. Нысанның 2-бағанында өнімнің атауы көрсетіледі;
6. Нысанның 3-бағанында көрсетілген жолдың 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарында көрсетілген деректердің жалпы сомасы көрсетіледі.
7. Нысанның 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарында заттай мәнде бар 2-бағанда көрсетілген азық-түлік тауарларының нақты көлемі көрсетіледі.
8. 3-баған сомасы 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-бағандарда көрсетілген сомадан аспауы қажет.
Нысанды осылай толтыру схемасы нысанның барлық жолдарын толтырған кезде сақталады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2024 жылғы 2 шілдедегі
№ 239 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2014 жылғы 25 маусымдағы
№ 5-2/325 бұйрығына
2-қосымша
Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алу бойынша есептілікті ұсыну қағидалары
1. Осы Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алу бойынша есептілікті ұсыну қағидалары "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу бойынша есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алуды аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары ай сайын жүргізеді.
3. Қызметі азық-түлік тауарларын сақтау объектілерімен байланысты шаруашылық жүргізуші субъектілер (бұдан әрі – шаруашылық жүргізуші субъектілер) ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-і күнінен кешіктірмей осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілген "Өңірлер бойынша азық-түлік тауарлары қорларын есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – есептілік) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына ұсынады.
Шаруашылық жүргізуші субъектілер есептілікті пошта байланысы қызметтері арқылы немесе аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының электрондық мекенжайы бойынша жібереді не аудандардың, қалалық облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының кеңсесі арқылы қолма-қол енгізеді.

4. Местные исполнительные органы районов, городов областного значения осуществляют сбор информации о наличии запасов продовольственных товаров у хозяйствующих субъектов и ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляют отчетность в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы.
5. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы осуществляют сбор информации о наличии запасов продовольственных товаров в области (столице, городе республиканского значения) и ежемесячно не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, представляют отчетность в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Министерство).
6. Министерство осуществляет сбор, обобщение и анализ отчетности по республике и использует ее в целях ведения мониторинга состояния продовольственной безопасности.

4. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары шаруашылық жүргізуші субъектілерден азық-түлік тауарлары қорларының бар болуы туралы ақпарат жинауды жүзеге асырады және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей есептілікті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына есептілікті ұсынады.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары облыста (астана, республикалық маңызы бар қала) азық-түлік тауарлары қорларының болуы туралы ақпарат жинауды жүзеге асырады және ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей есептілікті Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне (бұдан әрі-Министрлік) ұсынады.
6. Министрлік республика бойынша есептілікті жинауды, қорытындылауды және талдауды жүзеге асырады және оны азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу мақсатында пайдаланады.