О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 июля 2024 года № 263. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 июля 2024 года № 34797
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 2 марта 2015 года № 164 "Об утверждении Правил централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10662) следующие изменения и дополнение:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении правил централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 369) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов.";
в Правилах централизованной покупки и продажи единым закупщиком электрической энергии электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов, утвержденных указанных приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила централизованной покупки и продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 369) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 (далее – Положение), и определяют порядок централизованной покупки электрической энергии единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, объектами по энергетической утилизации отходов и централизованной продажи электрической энергии прямым потребителям, промышленным комплексам и квалифицированным потребителям.";

"Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 22 шiлдедегi № 263 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 24 шiлдеде № 34797 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 наурыздағы № 164 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10662 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі тақырыбы өзгермейді;
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 369) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидаларында:
орыс тіліндегі тақырыбына өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі тақырыбы өзгермейді;
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және сату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 15-тармағының 369) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясын бірыңғай сатып алушының және қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату объектілері өндірген электр энергиясын орталықтандырылған сатып алу және электр энергиясын тікелей тұтынушыларға, өнеркәсіптік кешендерге және басым тұтынушыларға орталықтандырылған сатуы тәртібін айқындайды.";

подпункт 6) пункта 2 изложить в новой редакции:
"6) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон), являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов;";
пункт 24 изложить в новой редакции:
"24. Договор покупки оформляется в соответствии с типовой формой договора покупки, утверждаемой уполномоченным органом согласно подпункту 369) пункта 15 Положения. В договоре покупки указывается аукционная цена в соответствии с реестром победителей аукционных торгов для Субъекта. Аукционная цена, указанная в договоре покупки, применяется с даты начала комплексного испытания электроустановок электростанции, при котором электрическая энергия была выдана в электрические сети энергопередающей организации, в течение 20 (двадцать) лет с ежегодной индексацией согласно Правил определения фиксированных тарифов и предельных аукционных цен, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2014 года № 271.";
пункт 56 изложить в новой редакции:
"56. Единый закупщик электрической энергии составляет договор продажи электрической энергии прямым потребителям и промышленным комплексам в соответствии с типовой формой договора продажи, утвержденной уполномоченным органом согласно подпункту 369) пункта 15 Положения.
В договоре указываются электростанции (с указанием их наименования, типа и суммарной установленной мощности генерирующего оборудования), имеющиеся на праве собственности, аренды или ином вещном праве в составе промышленных комплексов или группы лиц.";
пункт 64 изложить в новой редакции:
"64. Единый закупщик электрической энергии заключает договор продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии квалифицированным потребителям в соответствии с типовой формой договоров продажи, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 369) пункта 15 Положения.";
дополнить пунктом 83-1 следующего содержания:
"83-1. Для договоров, действовавших на 1 января 2024 года, срок, указанный в части первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил, однократно продлевается на срок, не превышающий 1 (один) календарный год, при условии продления срока действия финансового обеспечения исполнения условий договора покупки. Продление срока оформляется дополнительным соглашением к договору покупки с учетом применения действия пункта 84 настоящих Правил.";
пункт 84 изложить в новой редакции:

2-тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"6) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) –"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) 1-бабының 4) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган айқындаған, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;";
24-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Сатып алу шарты Ереженің 15-тармағының 369) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін сатып алу шартының үлгілік нысанына сәйкес ресімделеді. Сатып алу шартында аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарының тізіліміне сәйкес Субъект үшін аукциондық бағасы көрсетіледі. Сатып алу шартында көрсетілген аукциондық баға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 наурыздағы № 271 қаулысымен бекітілген Тіркелген тарифтерді және шекті аукциондық бағаларды тарифтерін айқындау қағидаларына сәйкес 20 (жиырма) жыл ішінде жыл сайын индекстеле отырып, энергия беруші ұйымның электр желілеріне электр энергиясы берілген электр станцияларының электр қондырғыларын кешенді сынақтан өткізу басталған күннен бастап қолданылады.";
56-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"56. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Ереженің 15-тармағының 369) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен сату шартының үлгілік нысанына сәйкес электр энергиясын тікелей тұтынушыларға және өнеркәсіптік кешендерге сату шартын жасайды.
Шартта немесе өнеркәсіптік кешендердің немесе тұлғалар тобының құрамындағы меншік, жалға алу құқығында өзге де заттық құқығында бар электр станциялары (олардың атауы, типі және генерациялайтын жабдықтың жиынтық белгіленген қуаты көрсетіле отырып) көрсетіледі.";
64-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"64. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы Ереженің 15-тармағының 369) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен сату шарттарының үлгілік нысанына сәйкес электр энергиясын басым тұтынушыларға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының сату шартын жасасады.";
мынадай мазмұндағы 83-1-тармақпен толықтырылсын:
"83-1. 2024 жылғы 1 қаңтарда қолданыста болған шарттар үшін осы Қағидалардың 82-тармағының 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім сатып алу шарты талаптарының орындалуын қаржылық қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі ұзартылған жағдайда, күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспайтын мерзімге бір рет ұзартылады. Мерзімді ұзарту осы Қағидалардың 84-тармағының қолданылуын ескере отырып, сатып алу шартына қосымша келісіммен рәсімделеді.";
84-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"84. При продлении срока, предусмотренного частью первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил, отсчет срока покупки начинается со дня, следующего за днем истечения срока предоставления документов, предусмотренных частью первой подпункта 2) пункта 82 настоящих Правил, без учета продления согласно части второй подпункта 2) пункта 82, пункта 83 и (или) пункта 83-1 настоящих Правил.".
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

"84. Осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген мерзім ұзартылған жағдайда, сатып алу мерзімін есептеу осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіне, 83-тармағына және (немесе) 83-1-тармағына сәйкес ұзартуды есепке алмай, осы Қағидалардың 82-тармағы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсыну мерзімі өткен күннен кейінгі күннен басталады.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі