Об утверждении Правил обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 6 августа 2024 года № 50. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 августа 2024 года № 34908.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 20.08.2024.
В соответствии с пунктом 3-2 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 11-2) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", пунктом 2 статьи 6-1 Закон Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита.
2. Департаменту защиты прав потребителей финансовых услуг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие c 20 августа 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
от __________ 2024 года № ___
Правила обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита

Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 6 тамыздағы № 50 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 тамызда № 34908 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 20.08.2024 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 34-бабының 3-2-тармағына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 11-2) тармақшасына, "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-1-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу қағидалары бекітілсін.
2. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2024 жылғы 20 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2024 жылғы __________
№ ___ қаулысымен
бекітілді
Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита, предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 3-2 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 11-2) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", пунктом 2 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" и определяют порядок обмена сведениями о призванных на срочную воинскую службу военнослужащих, а также их увольнении, наличии либо отсутствии банковского займа, микрокредита предоставлении отсрочки платежа по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита между государственными органами, кредитными бюро, банками второго уровня, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, организациями, осуществляющими микрофинансовую деятельность, и коллекторскими агентствами.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) ИШ АСМР – информационная система "Интеграционный шлюз автоматизированной системы мобилизационных ресурсов" Министерства обороны Республики Казахстан;
2) ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
3) кредитор - банк второго уровня, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, коллекторское агентство;
4) сервис кредитора – сервис для получения сведений о военнослужащих срочной воинской службы и предоставлении кредитным бюро сведений о предоставленных отсрочках платежей по договорам банковского займа, договорам о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы;
5) сервис кредитных бюро – сервис для получения сведений о военнослужащих срочной воинской службы и предоставлении кредиторам сведений о военнослужащих срочной воинской службы.
Глава 2. Порядок взаимодействия между государственными органами, кредитными бюро и кредиторами при обмене сведениями для предоставления отсрочки платежей по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита
3. Взаимодействие между государственными органами, кредитными бюро и кредиторами при обмене сведениями для предоставления отсрочки платежей по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы осуществляется в следующем порядке:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабының 3-2-тармағына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 11-2) тармақшасына, "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың, кредиттік бюролардың, екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және коллекторлық агенттіктердің арасында мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер, сондай-ақ оларды қызметтен шығару, оларда банктік қарыздың, микрокредиттің болуы не болмауы, банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді алмасу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ЖРАЖ ИШ – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Жұмылдыру ресурстарының автоматтандырылған жүйесінің интеграциялық шлюзі" ақпараттық жүйесі;
2) ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
3) кредитор – екінші деңгейдегі банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым, коллекторлық агенттік;
4) кредитор сервисі – мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мәліметтер алуға және кредиттік бюроларға мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерге банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар бойынша ұсынылған төлемді кейінге қалдыру туралы мәліметтер беруге арналған сервис;
5) кредиттік бюро сервисі – мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мәліметтер алуға және кредиторларға мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мәліметтер беруге арналған сервис.
2-тарау. Банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыру үшін мәліметтерді алмасу кезінде мемлекеттік органдар, кредиттік бюролар және кредиторлар арасындағы өзара іс-қимыл жасау тәртібі
3. Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерге банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды ұсыну үшін мәліметтерді алмасу кезінде мемлекеттік органдар, кредиттік бюролар және кредиторлар арасындағы өзара іс-қимыл мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1) ИШ АСМР посредством сервиса передает в кредитные бюро следующие сведения по каждому военнослужащему срочной воинской службы:
ИИН;
фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
дату рождения;
статус отношения к воинской службе;
дату издания приказа начальника департамента по делам обороны области (столицы, города республиканского значения) о призыве на срочную воинскую службу;
2) на основании полученных сведений кредитное бюро проверяет военнослужащего срочной воинской службы на наличие у него действующих обязательств по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита;
3) кредитное бюро передает сведения о военнослужащих срочной воинской службы кредиторам, перед которыми военнослужащие срочной воинской службы имеют обязательства по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита:
ИИН;
статус отношения к воинской службе;
дату издания приказа начальника департамента по делам обороны области (столицы, города республиканского значения) о призыве на срочную воинскую службу.
При отсутствии сервиса кредитора кредитор один раз в неделю запрашивает посредством сервиса кредитных бюро сведения, указанные в подпункте 3) настоящего пункта.
4. Кредитор передает в кредитное бюро в срок, установленный подпунктом 8) пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республики Казахстан" (далее – Закон о кредитных бюро), сведения о предоставлении отсрочки платежей по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита.
5. Кредитные бюро два раза в год до 5 января и до 5 июля по запросу уполномоченного органа по регулированию и развитию финансового рынка предоставляют информацию о предоставленных военнослужащим срочной воинской службы отсрочках платежей по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита.
Глава 3. Порядок взаимодействия государственных органов, кредитного бюро и кредиторов при обмене сведениями для прекращения предоставления отсрочки платежей и возобновления начисления вознаграждения по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита
6. Представление сведений для прекращения предоставления отсрочки платежей и возобновления начисления вознаграждения по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы, уволенным со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву, осуществляется в следующем порядке:

1) ЖРАЖ ИШ сервис арқылы мерзімді әскери қызметке шақырылған әрбір әскери қызметші бойынша кредиттік бюроларға мынадай мәліметтерді береді:
ЖСН;
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
туған күні;
әскер қызметке қатысты мәртебесі;
облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының мерзімді әскери қызметке шақыру туралы бұйрығының шығарылған күні;
2) кредиттік бюро алынған мәліметтер негізінде мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшінің банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша қолданыстағы міндеттемелерінің бар-жоғын тексереді;
3) кредиттік бюро мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілердің кредиторлар алдында банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелері бар мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер туралы мынадай мәліметтерді береді:
ЖСН;
әскери қызметке қатынасының мәртебесі;
облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың) қорғаныс істері жөніндегі департамент бастығының мерзімді әскери қызметке шақыру туралы бұйрығының шығарылған күні;
Кредитор сервисі болмаған кезде кредитор кредиттік бюролар сервисі арқылы осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді аптасына бір рет сұратады.
4. Кредитор кредиттік бюроға "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Кредиттік бюролар туралы заң) 19-бабы 2-тармағының 8) тармақшасында белгіленген мерзімде банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдырудың ұсынылуы туралы мәліметтерді береді.
5. Кредиттік бюролар жылына екі рет 5 қаңтарға дейін және 5 шілдеге дейін қаржы нарығын реттеу және дамыту жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерге берілген банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыру туралы ақпаратты ұсынады.
3-тарау. Банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды ұсынуды тоқтату және сыйақы есептеуді қайта бастау үшін мәліметтер алмасу кезінде мемлекеттік органдар, кредиттік бюролар және кредиторлар арасындағы өзара іс-қимыл жасау тәртібі
6. Мерзімді әскери қызметтен шығарылған, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілерге банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды тоқтату және сыйақы есептеуді қайта бастау үшін мәліметтер ұсыну мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1) ИШ АСМР посредством сервиса передает в кредитные бюро следующие сведения по каждому военнослужащему, уволенному со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву:
ИИН;
фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
дату рождения;
статус отношения к воинской службе;
дату исключения из списков воинской части в связи с увольнением со срочной воинской службы до истечения срока воинской службы по призыву либо дату издания приказа командира воинской части (начальника учреждения) об исключении военнослужащего срочной воинской службы из списков личного состава;
2) на основании полученных сведений кредитное бюро проверяет военнослужащего, уволенного со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву, на наличие предоставленной отсрочки платежей по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита;
3) кредитное бюро после проверки сведений, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта, направляет кредиторам для прекращения предоставления отсрочки платежей и возобновления начисления вознаграждения по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита следующие сведения о военнослужащем, уволенном со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву:
ИИН;
статус отношения к воинской службе;
дату исключения из списков воинской части в связи с увольнением со срочной воинской службы, до истечения срока воинской службы по призыву либо дату издания приказа командира воинской части (начальника учреждения) об исключении военнослужащего срочной воинской службы из списков личного состава.
При отсутствии сервиса кредитора, кредитор один раз в неделю запрашивает посредством сервиса кредитных бюро сведения о военнослужащих, уволенных со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву.
7. Кредитор передает в кредитное бюро в срок, установленный подпунктом 8) пункта 2 статьи 19 Закона о кредитных бюро, сведения о прекращении предоставления отсрочки платежей и возобновлении начисления вознаграждения по договору банковского займа, договору о предоставлении микрокредита военнослужащим срочной воинской службы, уволенным со срочной воинской службы, в том числе до истечения срока воинской службы по призыву.

1) ЖРАЖ ИШ сервис арқылы мерзімді әскери қызметтен шығарылған, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін әрбір әскери қызметші бойынша кредиттік бюроларға мынадай мәліметтерді береді:
ЖСН;
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
туған күні;
әскери қызметке қатысының мәртебесі;
шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін мерзімді әскери қызметтен шығарылумен байланысты әскери бөлімнің тізімдерінен алып тасталған күні не әскери бөлім командирінің мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісін жеке құрамнан алып тастау туралы бұйрығының шығарылған күні;
2) алынған мәліметтер негізінде кредиттік бюро мерзімді әскери қызметтен шығарылған, оның ішінде әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметшіні банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдырудың бар-жоғын тексереді;
3) кредиттік бюро осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген мәліметтерді тексергеннен кейін банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды тоқтату және сыйақыны есептеуді қайта бастау үшін мерзімді әскери қызметтен шығарылған, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметші туралы мынадай мәліметтерді кредиторларға жібереді:
ЖСН;
әскери қызметке қатысының мәртебесі;
шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін мерзімді әскери қызметтен шығарылумен байланысты әскери бөлімнің тізімдерінен алып тасталған күні не әскери бөлім командирінің мерзімді әскери қызметтің әскери қызметшісін жеке құрамнан алып тастау туралы бұйрығының шығарылған күні.
Кредитордың сервисі болмаған кезде кредитор кредиттік бюролардың сервисі арқылы аптасына бір рет мерзімді әскери қызметтен шығарылған, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметшілер туралы мәліметтерді сұратады.
7. Кредитор Кредиттік бюролар туралы заңның 19-бабы 2-тармағының 8) тармақшасында белгіленген мерзімде кредиттік бюроға мерзімді әскери қызметтен шығарылған, оның ішінде шақыру бойынша әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін шығарылған әскери қызметшілерге банктік қарыз шарты, микрокредит беру туралы шарт бойынша төлемдерді кейінге қалдыруды тоқтату және сыйақы есептеуді қайта бастау туралы мәліметтерді береді.