Об утверждении Перечня отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического), критерий для отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического), о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 января 2022 года № 14 "Об утверждении формы отчета по инвентаризации отходов и инструкции по ее заполнению" и о признании утратившим силу приказа исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 19 июля 2016 года № 332 "Об утверждении критериев отнесения отходов потребления ко вторичному сырью"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 августа 2024 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2024 года № 34982
В соответствии пунктами 2 и 3 статьи 333 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:

Қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлерінің тізбесін, қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлері үшін өлшемшарттарын бекіту туралы, "Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 18 қаңтардағы № 14 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы және "Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 19 шілдедегі № 332 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2024 жылғы 26 тамыздағы № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 тамызда № 34982 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 333-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:

1. Утвердить:
1) перечень отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) критерии для отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического), согласно приложению 2 к настоящему приказу.

1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлерінің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлері үшін өлшемшарттары бекітілсін.

2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 января 2022 года № 14 "Об утверждении формы отчета по инвентаризации отходов и инструкции по ее заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26577) следующие изменения:
в Форме отчета по инвентаризации отходов согласно приложению 1 к указанному приказу:
в разделе 2 "2. Таблица инвентаризации неопасных отходов":
таблицу "Продолжение таблицы инвентаризации неопасных отходов" изложить в новой редакции:
"Продолжение таблицы инвентаризации неопасных отходов
Восстановлено за отчетный период самим предприятием, тонн
Перешло в статус вторичного сырья
Отсортировано, тонн
Использованные технологии по восстановлению
Удалено на собственных объектах (полигоны, хвостохранилища и другие) неопасных отходов, тонн
Накоплено для последующего восстановления или передачи сторонним организациям, тонн
повторно использовано
переработано
утилизировано
с извлечением энергии
другим способом
захоронено
уничтожено
13
14
15
16

2. "Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 18 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26577 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанында:
2-бөлімінде "2. Қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесі":
"Қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің жалғасы" кестесі жаңа редакцияда жазылсын:
" Қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің жалғасы
Есепті кезеңде кәсіпорынның өзі қалпына келтірді, тонна
Қайталама шикізат мәртебесіне көшті
Сұрыпталған, тонна
Қолданылған қалпына келтіру технологиялары
Өз объектілерінде (полигондар, қалдық қоймалары және басқалар) қауіпті емес қалдықтар жойылды, тонна
Кейіннен қалпына келтіру немесе бөгде ұйымдарға беру үшін жинақталған, тонна
қайта пайдаланылды
қайта өңделген
жойылды
энергия алу арқылы
басқа жолмен
жерленген
жойылды
13
14
15
16

16-1
17
18
19
20
21
...
...
...
...
...
...
...
...
";
в Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных Отчет по инвентаризации отходов (индекс 1-ИО, периодичность годовая) согласно приложению 2 к указанному приказу:
в главе 2:
в пункте 5:
после десятого абзаца дополнить новым абзацем следующего содержания:
"В графе 16-1 таблицы инвентаризации неопасных отходов по всем строкам указывается объем соответствующих отходов, переведенных в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического) на объекте за отчетный период. Объемы в графе 16-1 не должно превышать объемы граф 13-16".

16-1
17
18
19
20
21
...
...
...
...
...
...
...
...
";
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндіруде Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп (индекс 1-ҚТ, кезеңділігі жылдық) көрсетілген бұйрыққа 2- қосымшаға сәйкес:
2-тарауда:
5-тармақта:
оныншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы жаңа абзацпен толықтырылсын:
"Қауіпті емес қалдықтарды түгендеу кестесінің 16-1-бағанында барлық жолдар бойынша есепті кезеңде объектіде дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауыстырылған тиісті қалдықтардың көлемі көрсетіледі. 16-1-бағандағы көлемдер 13 – 16-бағандардың көлемінен аспауы тиіс.".

3. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 19 июля 2016 года № 332 "Об утверждении критериев отнесения отходов потребления ко вторичному сырью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14120).
4. Департаменту управлении отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 августа 2024 года № 192
Перечень отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического)
№ п/н
Наименование отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического)
1
отходы пластмасс, пластика, полиэтилена, полиэтилентерефталатной упаковки
2
макулатура (отходы бумаги и картона)
3
использованная стеклянная тара и стеклобой
4
отходы лома цветных и черных металлов
5
использованные шины
6
отходы текстильной продукции
7
древесина
8
неопасные строительные отходы
Утвержден приказом
Критерии для отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического)

3. "Тұтыну қалдықтарын қайталама шикізатқа жатқызу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 19 шілдедегі № 332 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14120 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратура
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрі
2024 жылғы 26 тамыздағы
№ 192 бұйрығымен
бекітілген
Қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлерінің тізбесі
Қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлерінің атауы
1
пластмассаның, пластиктің, полиэтиленнің, полиэтилентерефталаттың қаптамалары
2
макулатура (қағаз және картон қалдықтары)
3
пайдаланылған шыны ыдыстар мен шыны ыдыстар
4
түсті және қара металл сынықтарының қалдықтары
5
пайдаланылған шиналар
6
тоқыма өнімінің қалдықтары
7
ағаш қалдықтары
8
қауіпті емес құрылыс қалдықтары
бұйрығымен бекітілген
Қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлері үшін өлшемшарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии для отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического) (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 333 Экологического кодекса Республики Казахстан и применяются на отходы образователями отходов согласно Перечня отдельных видов отходов, которые утрачивают статус отходов и переходят в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического) (далее – Перечень), утвержденного настоящим приказом.
2. В настоящих Критериях используются следующие термины и определения:
1) образователем отходов признается любое лицо, в процессе осуществления деятельности которого образуются отходы (первичный образователь отходов), или любое лицо, осуществляющее обработку, смешивание или иные операции, приводящие к изменению свойств таких отходов или их состава (вторичный образователь отходов);
2) под оператором объекта понимается физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду.
3. Критерии применимы при наличии следующих условий, где:
1) вещество или материалы использованы в производстве для определенных целей;
2) существует рынок и спрос для реализации вещества или материалов в Республике Казахстан или за ее пределами;
3) вещество или материалы соответствуют экологическим и санитарно-эпидемиологическим требованиям, предъявляемым к соответствующей продукции или ее использованию в определенных целях;
4) использование вещества или материалов не приведет к вредному воздействию на окружающую среду или здоровье людей.
4. Образователи отходов самостоятельно ведут учет отходов, переведенных в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического) по установленной форме согласно приложению к Перечню и Критериям.
Учет отходов ведется на бумажном носителе и (или) в электронной форме подписанный электронной цифровой подписью должностного лица оператора объекта. Учетная запись по отходам храниться пять лет.
5. Информацию об отходах, которые утратили статус отходов и перешли в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического) образователь отражает в отчете по инвентаризации отходов, предоставляемые операторами объектов согласно Форме отчета по инвентаризации отходов и инструкции по ее заполнению, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 января 2022 года № 14 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26577).
6. Операторами объектов I и II категорий, а также лицами, осуществляющие операции по сортировке, обработке, в том числе по обезвреживанию, восстановлению и (или) удалению отходов, с учетом соблюдения подпункта 1) пункта 7 настоящего Критерия, сведения об использовании отходов, указанных в настоящих Критериях, в качестве сырья для повторного использования, дальнейшей переработки и утилизации, указываются в программах управления отходами, разработанных в соответствии с нормами Правил разработки программы управления отходами, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 318 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23917).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлеріне арналған өлшемшарттар (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 333-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және осы бұйрықпен бекітілген Қалдықтардың мәртебесін жоғалтатын және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауысатын қалдықтардың жекелеген түрлерінің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес қалдықтарды түзушілер қалдықтарға қолданады.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) қызметті жүзеге асыру процесінде қалдықтар түзілетін кез келген тұлға (қалдықтарды бастапқы түзуші) немесе осындай қалдықтардың қасиеттерінің немесе құрамының өзгеруіне әкелетін өңдеуді, араластыруды немесе өзге де операцияларды жүзеге асыратын кез келген тұлға (қалдықтарды қайталама түзуші) қалдықтарды түзуші деп танылады;
2) объектінің операторы деп меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объект бар жеке немесе заңды тұлға түсініледі.
3. Өлшемшарттар мынадай шарттар:
1) зат немесе материалдар өндірісте белгілі бір мақсатта пайдаланылған;
2) Қазақстан Республикасында немесе оның шегінен тыс жерлерде затты немесе материалды өткізу үшін нарық немесе сұраныс болған;
3) заттың немесе материалдардың тиісті өнімге немесе оны белгілі бір мақсатта пайдалануға қойылатын экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келген;
4) затты немесе материалдарды пайдаланудың қоршаған ортаға немесе адамдардың денсаулығына зиянды әсер етуге алып келмеген кезде қолданылады.
4. Қалдықтарды түзушілер Тізбе мен Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына ауыстырылған қалдықтардың есебін дербес жүргізеді.
Қалдықтарды есепке алу объект операторының лауазымды адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық нысанда жүргізіледі. Қалдықтар туралы есеп бес жыл сақталады.
5. Қалдықтардың мәртебесін жоғалтқан және дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына өткен қалдықтар туралы ақпаратты қалдықтарды түзуші объектілердің операторлары Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 18 қаңтардағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26577 болып тіркелген) сәйкес белгіленген Қалдықтарды түгендеу жөніндегі есеп нысанын және оны толтыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес ұсынатын қалдықтарды түгендеу жөніндегі есепте көрсетеді.
6.I және II санаттағы объектілердің операторлары, сондай-ақ осы Өлшемшарттардың 7-тармағының 1) тармақшасының сақталуын ескере отырып, қалдықтарды сұрыптау, өңдеу, оның ішінде залалсыздандыру, қалпына келтіру және (немесе) жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын адамдар осы Өлшемшарттарда көрсетілген қалдықтарды қайта пайдалану үшін шикізат ретінде пайдалану туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 9 тамыздағы № 318 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23917 болып тіркелген) Қалдықтарды басқару бағдарламасын әзірлеу қағидаларының нормаларына сәйкес әзірленген қалдықтарды басқару бағдарламаларында одан әрі қайта өңдеу және кәдеге жарату көрсетеді.

Операторами объектов III и IV категорий согласно норм подпункта 1) пункта 7 настоящих Критериев разрабатывается документ, с указанием сведений об использовании отходов, указанных в Перечне, в качестве сырья для повторного использования, дальнейшей переработки и утилизации, и подписывается должностным лицом оператора объекта, ответственного за предоставление информации.
Глава 2. Критерии отнесения отходов в категорию готовой продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического)
7. Критериями являются:
1) отходы, которые используются в качестве сырья для повторного использования, дальнейшей переработки и утилизации;
2) состав каждой партии отходов не содержащие материалы (примеси), превышающие 2 % (два процента) по весу.
Материалами (примесями) являются: пыль, грунт, изоляция, химические или биоразлагаемые вещества, бетон и трубы (заполненные бетоном, деревянными фрагментами или грунтом), остатки, возникающие в результате сталеплавильных процессов, процессов термической обработки стали, процессов обработки поверхности (в том числе зачистки, шлифовки, распиловки, сварки и огневой резки), такие как шлак, окалина, пыль из систем пылеулавливания, шлифовальная пыль, шлам;
3) отходы, не содержащие нефти, нефтепродуктов, в том числе не загрязненные маслами, масляными эмульсиями, смазочными маслами и жирами, за исключением незначительных количеств, которые не сопровождаются каплеобразованием;
4) отходы, не содержащие поливинилхлорид в виде покрытий, красок;
5) отходы, классифицируемые как неопасные согласно классификатору отходов, утвержденное приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 августа 2021 года № 314 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23903).
Приложение
к Перечню отдельных видов
отходов, которые утрачивают
статус отходов и переходят
в категорию готовой продукции
или вторичного ресурса
(материального или энергетического)
и Критерию для отдельных
видов отходов, которые
утрачивают статус отходов
и переходят в категорию
готовой продукции
или вторичного ресурса
(материального
или энергетического)
Форма ведения учета отходов, переведенных в категорию готовой продукции или вторичного ресурса
п/н
Виды отходов
Дата
Количество образованных собственных отходов, (тонн)
Количество отходов, полученных от физических и (или) юридических лиц
Критерии перехода отходов во вторичное сырье
Использование технологии (при наличии), лабораторные исследования
Дата перевода отходов во вторичное сырье
всего, тонн
из них по импорту, тонн
Реквизиты (БИН/ИИН, наименование физического и (или) юридического лица, договор сделки об отчуждении отходов (купли-продажи, мены, дарения или другие)
1
2
*Примечание:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
БИН – бизнес-идентификационный номер

Осы Өлшемшарттардың 7-тармағының 1) тармақшасының нормаларына сәйкес III және IV санаттағы объектілердің операторлары Тізбеде көрсетілген қалдықтарды қайта пайдалану, одан әрі қайта өңдеу және кәдеге жарату үшін шикізат ретінде пайдалану туралы мәліметтерді көрсете отырып, құжат әзірлейді және ақпарат беруге жауапты объект операторының лауазымды адамы қол қояды.
2-тарау. Қалдықтарды дайын өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) санатына жатқызу өлшемшарттары
7. Мыналар Өлшемшарттар болып табылады:
1) қайта пайдалану, одан әрі өңдеу және кәдеге жарату үшін шикізат ретінде пайдаланылатын қалдықтар;
2) салмағы бойынша 2%-дан (екі пайыз) асатын материалдары (қоспалары) жоқ қалдықтардың әрбір партиясының құрамы.
Материалдар (қоспалар): шаң, топырақ, оқшаулау, химиялық немесе биологиялық ыдырайтын заттар, бетон және құбырлар (бетонмен, ағаш фрагменттерімен немесе топырақпен толтырылған), болат балқыту процестері, болатты термиялық өңдеу процестері, бетті өңдеу процестері (оның ішінде тазалау, тегістеу, аралау, дәнекерлеу және отты кесу) нәтижесінде пайда болатын қалдықтар), мысалы, қож, масштабтау, шаң жинау жүйесіндегі шаң, тегістеу шаңы, шлам;
3) құрамында мұнай, мұнай өнімдері жоқ, оның ішінде майлармен, май эмульсияларымен, майлау майларымен және майлармен ластанбаған қалдықтар, тамшы түзілумен бірге жүрмейтін шамалы мөлшерді қоспағанда;
4) жабындар, бояулар түріндегі поливинилхлориді жоқ қалдықтар;
5) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 6 тамыздағы № 314 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23903 болып тіркелген) қалдықтар жіктеуішіне сәйкес қауіпті емес деп жіктелетін қалдықтар.
Қалдықтар мәртебесін
жоғалтатын және дайын өнім
немесе қайталама ресурс
(материалдық немесе
энергетикалық) санатына
ауысатын қалдықтар тізбесіне
және қалдықтар мәртебесін
жоғалтатын және дайын өнім
немесе қайталама ресурс
(материалдық немесе
энергетикалық) санатына
ауысатын қалдықтардың
жекелеген түрлері үшін
өлшемшарттарға
қосымша
Дайын өнім немесе қайталама ресурс санатына ауыстырылған қалдықтардың есебін жүргізу нысаны
№ р/н
Қалдықтардың түрлері
Күні
Түзілген меншікті қалдықтардың саны, (тонна)
Жеке және (немесе) заңды тұлғалардан алынған қалдықтардың саны
Қалдықтардың Қайталама шикізатқа өту өлшемшарттары
Технологияны пайдалану (бар болса), зертханалық зерттеулер
Қалдықтарды қайталама шикізатқа ауыстыру күні
барлығы, тонна
оның ішінде импорт бойынша, тонна
Деректемелер (БСН/ЖСН, жеке және (немесе) заңды тұлғаның атауы, қалдықтарды иеліктен шығару туралы мәміле шарты (сатып алу-сату, айырбастау, сыйға тарту немесе басқалар)
1
2
*Ескертпе:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі