О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 748 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 824 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере газа и газоснабжения"
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 августа 2024 года № 302 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 сентября 2024 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2024 года № 35034
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 декабря 2015 года № 748 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 824 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере газа и газоснабжения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13031) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункт 20) изложить в новой редакции:
"20) проверочный лист в сфере газа и газоснабжения в отношении промышленных потребителей-инвесторов, потребителей, включенных в перечень электростанций согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;";
дополнить подпунктами 21) и 22) следующего содержания:
"21) проверочный лист в сфере газа и газоснабжения в отношении крупных коммерческих потребителей согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу;
22) проверочный лист в сфере газа и газоснабжения в отношении лиц, осуществляющие цифровой майнинг согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу.";
дополнить приложениями 21 и 22 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
в критериях оценки степени риска в сфере газа и газоснабжения, утвержденных указанным совместным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
"24) крупный коммерческий потребитель – юридическое лицо, за исключением промышленного потребителя-инвестора и потребителя, включенного в перечень электростанций, приобретающее товарный газ для использования в своей деятельности, соответствующее критериям, установленным в пункте 4-1 статьи 8 Закона";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Собственники товарного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан и ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан, собственники товарного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан из сырого газа, добываемого в Республике Казахстан, на основании международных договоров Республики Казахстан, собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан и ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан, производители сжиженного природного газа, владельцы автогазонаполнительных компрессорных станций, промышленные потребители товарного газа, промышленные потребители-инвесторы, потребители, включенные в перечень электростанций, владельцы газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов, групповых резервуарных установок и автогазозаправочных станций, промышленные потребители сжиженного нефтяного газа, крупные коммерческие потребители, лица, осуществляющие цифровой майнинг относятся к субъектам низкой степени риска";
пункт 12 изложить в новой редакции:

"Газ және газбен жабдықтау саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 748 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 824 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2024 жылғы 27 тамыздағы № 302 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 2 қыркүйектегі № 70 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 4 қыркүйекте № 35034 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Газ және газбен жабдықтау саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 желтоқсандағы № 748 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 824 бірлескен бұйрығына (Hормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13031 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
20) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"20) осы бірлескен бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторларға, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушыларға қатысты газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағы бекітілсін;";
мынадай мазмұндағы 21) және 22) тармақшалармен толықтырылсын:
"21) осы бірлескен бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес ірі коммерциялық тұтынушыларға қатысты газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағы бекітілсін;
22) осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
21 және 22-қосымшалар осы бірлескен бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес толықтырылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бектілген газ және газбен жабдықтау саласында тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
2-тармағы 24) тармақшасымен толықтырылсын:
"24) ірі коммерциялық тұтынушы - өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторды және электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушыны қоспағанда, тауарлық газды өз қызметінде пайдалану үшін сатып алатын, Заңның 8-бабының 4-1-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сай келетін заңды тұлға.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген және тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген сұйытылған газының меншік иелері, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген және тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлық газдың меншік иелері, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде Қазақстан Республикасында өндірілетін шикі газдан Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде өндірілген тауарлық газдың меншік иелері, сұйытылған табиғи газды өндірушілер, автогаз толтыру компрессорлық станцияларының иелері, газ толтыру станцияларының, газ толтыру пункттерінің, топтық резервуарлық қондырғыларының және автогаз құю станцияларының иелері, тауарлық газдың өнеркәсіптік тұтынушылары, сұйытылған мұнай газдың өнеркәсіптік тұтынушылары, өнеркәсіптік тұтынушы-инвесторлары, электр станцияларының тізбесіне енгізілген тұтынушылары, ірі коммерциялық тұтынушылары, цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғалары төмен тәуекел дәрежесінің субъектілеріне жатады";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"12. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области газа и газоснабжения";
приложение 2 дополнить строкой, порядковый номер 8, следующего содержания:
"
8
Соблюдение требований по оптовой реализации сжиженного нефтяного газа через собственные эстакады налива производственных объектов сжиженного нефтяного газа
Значительное
";
приложение 4 дополнить строкой, порядковый номер 9, следующего содержания:
"
9
Соблюдение требований по оптовой реализации сжиженного нефтяного газа через эстакады налива производственных объектов производителей сжиженного нефтяного газа
Значительное
";
приложение 3 к указанному совместному приказу дополнить строкой, порядковый номер 8, следующего содержания:
"
8
Соблюдение требований по оптовой реализации сжиженного нефтяного газа через собственные эстакады налива производственных объектов сжиженного нефтяного газа
";
приложение 6 к указанному совместному приказу дополнить строкой, порядковый номер 9, следующего содержания:
"
9
Соблюдение требований по оптовой реализации сжиженного нефтяного газа через эстакады налива производственных объектов сжиженного нефтяного газа
";
приложение 11 к указанному совместному приказу дополнить строкой, порядковый номер 11, следующего содержания:
"
11
Соблюдение запрета по передаче во владение и (или) пользование третьим лицам технологически взаимосвязанных производственных и иных объектов, инженерных сооружений, предназначенных для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа.
";
приложение 14 к указанному совместному приказу дополнить строкой, порядковый номер 11, следующего содержания:
"
11
Соблюдение запрета по передаче во владение и (или) пользование третьим лицам технологически взаимосвязанных производственных и иных объектов, инженерных сооружений, предназначенных для хранения, слива и налива сжиженного нефтяного газа.
";
приложение 19 к указанному совместному приказу дополнить строкой, порядковый номер 4, следующего содержания:
"
4
Соблюдение требований по поставке и отгрузке неиспользованной фракции при использовании сжиженного нефтяного газа в качестве сырья для производства нефтехимической продукции в рамках плана поставки.
".
2. Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"12. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет";
2-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8-жолмен толықтырылсын:
"
8
Сұйытылған мұнай газының өндірістік объектілерін құюдың меншікті эстакадалары арқылы сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
";
4-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 9-жолмен толықтырылсын:
"
9
Сұйытылған мұнай газын өндірушілердің өндірістік объектілерін құюдың эстакадалары арқылы сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізу жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8-жолмен толықтырылсын:
"
8
Сұйытылған мұнай газының өндірістік объектілерін құюдың меншікті эстакадалары арқылы сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізу жөніндегі талаптарды сақтау
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 6-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 9-жолмен толықтырылсын:
"
9
Сұйытылған мұнай газының өндірістік объектілерін құюдың эстакадалары арқылы сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізу жөніндегі талаптарды сақтау
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 11-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 11-жолмен толықтырылсын:
"
11
Сұйытылған мұнай газын сақтауға, қотару мен құюға арналған технологиялық өзара байланысты өндірістік және өзге де объектілерді, инженерлік құрылысжайларды үшінші тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға беру жөніндегі тыйымды сақтау
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 14-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 11-жолмен толықтырылсын:
"
11
Сұйытылған мұнай газын сақтауға, қотару және құюға арналған технологиялық өзара байланысты өндірістік және өзге де объектілерді, инженерлік құрылысжайларды үшінші тұлғаларға иеленуге және (немесе) пайдалануға беру жөніндегі тыйымды сақтау
";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 19-қосымша мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4-жолмен толықтырылсын:
"
4
Жеткізу жоспары шеңберінде мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде сұйытылған мұнай газын пайдалану кезінде пайдаланылмаған фракцияларын тиеп-жөнелту және жеткізу жөніндегі талаптарды сақтау
".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Н. Байбазаров
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2024 года № 70
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 27 августа 2024 года № 302
Приложение 21
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 748
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 824
Проверочный лист в сфере газа и газоснабжения в отношении крупных коммерческих потребителей
Государственный орган, назначивший проверку /профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля _________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации товарного газа
2
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализация товарного газа
3
Соблюдение требований по учету объема используемого товарного газа, производится по приборам учета, установленным на пунктах приема (передачи) товарного газа.
4
Соблюдение требований по ведению раздельного учета использования товарного газа для производства социально значимых продовольственных товаров, а также тепловой и (или) электрической энергии для населения и юридических лиц и других товаров
Должностное (ые) лицо (а)
___________ _________ ____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
___________ _________ ____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля
______ __________ ________________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к совместному приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2024 года № 70
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 27 августа 2024 года № 302
Приложение 22
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 24 декабря 2015 года № 748
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 824
Проверочный лист в сфере газа и газоснабжения в отношении лиц, осуществляющие цифровой майнинг
Государственный орган, назначивший проверку /профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ___________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Соблюдение запрета на осуществление оптовой реализации товарного газа
2
Соблюдение запрета на осуществление розничной реализация товарного газа
3
Соблюдение требований по учету объема используемого товарного газа, производится по приборам учета, установленным на пунктах приема (передачи) товарного газа.
4
Соблюдение требований по ведению раздельного учета использования товарного газа на осуществление цифрового майнинга и иную деятельность
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ _____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ _____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля
__________ _________ _____________________________________
(должность) (подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))

2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 70 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 27 тамыздағы
№ 302 Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 748 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 824 бірлескен бұйрығына
21-қосымша
Ірі коммерциялық тұтынушыларға қатысты газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
___________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
_______________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-
сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
___________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Тауарлық газды көтерме саудада өткізуді жүзеге асыруға салынған тыйымды сақтау
2
Тауарлық газды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыруға салынған тыйымды сақтау
3
Пайдаланатын тауарлық газдың көлемін есепке алу тауарлық газды қабылдау (беру) пункттерінде орнатылған есепке алу аспаптары бойынша жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
4
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын, сондай-ақ халық пен заңды тұлғалар және басқа да тауарлар үшін жылу және (немесе) электр энергиясын өндіру үшін тауарлық газды пайдаланудың бөлек есебін жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
Лауазымды адам (-дар)
______________ ____________ ____________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
______________ ____________ ____________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
______________ ____________ ____________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 70 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2024 жылғы 27 тамыздағы
№ 302 Бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 748 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 824 бірлескен бұйрығына
22-қосымша
Цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты газ және газбен жабдықтау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
___________________________________________________________________
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-
сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Тауарлық газды көтерме саудада өткізуді жүзеге асыруға салынған тыйымды сақтау
2
Тауарлық газды бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыруға салынған тыйымды сақтау
3
Пайдаланатын тауарлық газдың көлемін есепке алу тауарлық газды қабылдау (беру) пункттерінде орнатылған есепке алу аспаптары бойынша жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
4
Цифрлық майнингті және өзге де қызметті жүзеге асыруға тауарлық газдың пайдаланылуын бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі талаптарды сақтау
Лауазымды адам (-дар)
_________ _____ ______________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________ _____ ______________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_________ _____ ______________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)